Sociale positie van het hotel- café-restaurant- personeel. Een onderhoud met den leider van het N. A. F. Dezer dagen heeft de overheid een belang rijke regeling getroffen voor de loonen- arbeidsvoorwaarden van de werkers in het hotel-, café- en restaurantbedrijf. Naar aan leiding hiervan hebben wü ons tot den leider van het Nedcriandsche Arbeidsfront, den heer If. J. Woudenberg, en den leider van de ondcrbedrUfsgroep van hotel-, C3fc-, restau- tn aanverwante bedrijven van het N.A.F., den heer 1'. J. Stam. gewend om iets naders over dc voorgeschiedenis van deze regeling en dc regeling zelve te vernemen. „De thans afgekondigde ordening der ar beidsvoorwaarden". aldus de leider van het N. A. F. „luidt voor de betreffende werkers een nieuwe phase in. Het gaat hier om tien duizenden. die wat hun sociale positie betreft tot dusverre wel zeer stiefmoederlijk werden behandeld. De goede bedrijven natuurlijk uit gezonderd. kon men op het gebied der loon en arbeidsvoorwaarden van een chaotischen toestand spreken. Het publiek kent over het algemeen alleen den buitenkant van dit bijzonder bedrijf. Het aanschouwt den keurig aangekleeden kellner, wiens kleedij in vele gevallen aan een soort Uniform doel denken. Het publiek weet echter niet, dat dat kostbare uniform veelal door den worker moet worden betaald en bij ver andering van werkkring waardeloos is. De ;«Cootkracht van dc in het N. A. F. ge organiseerde werkers heeft in algemeenen zin gesproken in belangrijke mate er toe bij- gedragen, dat thans ordening is gebracht in de loon- en arbeidsvoorwaarden voor het personeel uit bovengenoemde bedrijfstak. Dit probleem is reeds jaren oud. Ik kan u zeggen, dat vele werkers in den lande bijkans dage lijks op mijn vele réizen hebben gevraagd, wanneer eindelijk ook hun sociale positie geregeld zou worden Het is niet verwonder lijk. dat thans een beslissing is genomen door de overheid. Het is een teeken van den tijd, dien wij thans beleven, dat op het gebied dei- sociale politiek de eene daad op de andere volgt. Wat jaren lang door de werkers als een wensen heeft geleefd, wordt thans wer kelijkheid mede dank zij de stuwkracht van het N. A. F." De heer Stam vertelde ons verder nog iets over de periode, welke aan het tot stand komen van deze regeling is vooraf gegaan en over de regeling zelve. Het N.V.V., de bond voor hotelpersoneel en de Nederlanasche Geneefsche bond hebben in het verleden zeer belangrijk werk gedaan. Zij maakten het voor ontwerp voor de ordening in onderling over leg. Maar het werken voorheen was moeilijk, omdat de organisaties niet over de .mogelijk- heden beschikten om de regeling te doen in voeren. De overheid verleende nauwelijks medewerking, omdat deze het standpunt in nam, dat eerst de idee in de massa's moest groeien voor zij in behandeling kon worden genomen. Mede dank zij het Ncderlandsche Arbeidsfront is thans bereikt, wat jaren nagestreefd en men mag verwachten, dat het personeel uit deze bedrijven zijn moreele plicht zal begrijpen en de organisatie zal steunen welke voor hem op de bres heeft gestaan. Een rechtspositie is verkrgen minimum-loonen zijn vastgesteld. Werk- rüsttijden zijn geregeld. Een vaeantieregeling is getroffen met. behoud van loon en een extra vacantietoelage. Er is\ duidelijk verschil gemaakt tus6chen uniform, dat door den werkgever en beroepskleeding, die door den werknemer betaald dient te worden. Het leerlingenstelsel en de ziekteverzekering zijn geregeld. Dit zijn eenige van de voornaamste punten. Het in de practijk brengen van de regeling zal ongetwijfeld moeilijkheden met zich bren gen. maar mén heeft tot 1 October gelegen heid om zich voor te bereiden. Economische Rechter TWEE ZOEKGERAAKTE STIEREN. De man, die drie maal voorkwam. Nieuwe regeling voor surrogaten. Vervaardiging gebonden aan vergunning. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening fn oorlogstijd heeft eenigen tijd geleden een nieuwe regeling aangekondigd-voor de fabri cage van surrogaten voor eet- en drinkwaren, waardoor op dit omvangrijke terrein regelend opgetreden kan worden en tegen verspilling of ondoelmatig verbruik van grondstoffen gewaakt. Thans is in de Staatscourant het vervangingsmiddelenbesluit V.V.O. 1942 op genomen, waardoor de wettelijke basis voot dc nieuwe -regeling is gelegd. Behalve voor de verschillende groepen van vervangingsmid delen, waarvoor indertijd onder de fabrikan ten een enquête ls gehouden, in het algemeen die vervangingsproducten, waarin suiker, zetmeel, bloembollenmeel, mager melkpoeder, gecondenseerde magere melk, weipoeder, melksuiker zijn verwerkt, bepaalt de nieuwe regeling ook voor vervangingsmiddelen voor eieren, eiproducten, boter of vet, dat al deze, surrogaten slechts verva%rdigd mogen wqf-' den. indien daartoe vergunning is verleend. Het hoofdbedrijfschap voor akkerbouwpro ducten is belast met het verleenen der ver gunningen. Ten aanzien van surrogaten voor boter of vet. schakelt het hoofdbedrijfschap het bedrijfschap voor margarine, vetten en oliën in. De vergunning wordt verleend na voorafgaande goedkeuring van den directeur generaal van de voedselvoorziening, die de richtlijnen voor de verstrekking bepaalt; Bovendien is het afleveren en ontvangen van vervangingsmiddelen voor eieren, ei- producten. boter of vet, gebonden aan toewij zingen, voor surrogaten voor eieren en ei producten te verstrekken door het hoofdbe drijfschap voor akkerbouwproducten, voor boter of vet door hot bedrijfschap voor mar garine, vetten en oliën Het afleveringsverbod geldt echter niet indien de producten, schikt om boter of vet te vervangen, blijkens de verpakking, bestemd zijn voor huishoude lijk gebruik. Aangezien de nieuwe Regeling terstond in werking treedt, dient iedere fabrikant in het bezit tc zijn van een vergunning. In afwach ting van de definitieve regeling voor de ver strekking der vergunningen geeft het hoofd bedrijfschap voor akkerbouwproducten voor- loopige vergunningen af om het de bedrijven mogelijk te maken vooralsnog het werk voort te zetten. Mocht een fabrikant nog niet in het bezit van een voorloopige vergunning zijn, dan dient hy zich dus terstond tot het hoofdbedrijfschap. Wassenaarscheweg 80, 's-Gravenhage, te wenden. Verschillende surrogaten uit de markt. Een gisteren in werking getreden vervan gingsmiddelenbesluit V.V.O. 1942 beteokent een belangrijke uitbreiding van het toezicht op dc vervaardiging van surrogaten. Van nu af aan zal voor de fabricage van levensmid- delensurrogatcn ccn vergunning verelscht zö" Tot nu toe bestond er op dit gebied voor de fabrikanten een groote vrijheid. Wel was er sinds het vorige jaar een vervangings middelencommissie ingesteld, die advies uit bracht voor het beschikbaar stellen grondstoffen, doch veel verder ging men hiermede niet. Het thans ingevoerde vergunningstelsel maakt het mogelijk invloed uit te oefenen op de samenstelling, de kwaliteit en den prijs van de vele vervangingsmiddelen. Zoo zal bij voorbeeld van de in vele kwaliteiten, prijzen en verpakkingen in den handel zijnde soor ten bouillonblokjes, jusblokjes, aroma's e.d. een aantal soorten, dat een onvoldoende voe dingswaarde bezit, niet meer mogen worden gemaakt. De belangen van de verbruikers worden door deze regeling zeer gediend, zij zullen er nu zeker van kunnen.zijn voor hun geld ook werkelijk bruikbare artikelen te ontvangen. Driemaal achter elkaar zag de economi sche rechter Donderdag den 39-jarigen veehandelaar G. C. Gaal uit Beverwijk voor zich verschijnen als verdachte in drie verschillende zaken. Gaal. die reeds meerdere malen voor den economischen rechter had moeten verschij nen, kwam eerst voor. omdat hij op 18 Fe bruari van dit jaar ttoee stieren had ge kocht, deze had vervoerd naar A. Huur man, een 26-jarigen slagersknecht i%t de Haarlemmermeer en vandaar weer verder, nadat controleurs van de Landbouwcrisis- wet ze hadden ontdekt. Volgens Gaal wa ren de stieren niet verkocht aan Huurman, hoewel zij by hem stonden en Huurman een schuldbekentenis van f 3500 had gege- v.an aan den veehandelaar. Ook Huurman zei die stieren met gekocht te hebben, maar ze alleen te hebben gehad om ze te ver- koopen óp provisie. Gaal zei, dat de dieren bij hem niet vfei- Iig stonden, hetgeen een gevolg was van het feit, dat hij ze niet in z'n bezit mocht hebben. Op 2 Maart, nadat de controleurs waren geweest en de stieren haddén ontdekt, wer den de dieren weer weggevoerd naar Vo gelenzang, met medewerking van den 22- jarigen los-arbeider, D. A. L. Luyben uit de Haarlemmermeer. Het gevolg was. dat de controleurs, toen zij de dieren wilden halen, niets meer vonden en dus op jacht moesten. Na drie dagen onderzoek lukte 'het hen, met medewerking van Gaal, de dieren terug te vinden. De Officier van Justitie oordeelde hier een ernstige overtreding aanwezig en zeide dat verdachte terecht stond omdat hij de beesten had gekocht, verkocht en ver voerd. hetgeen .met A of B runderen, die voor het slachten geschikt waren, niet mocht geschieden. Hij requireerde een straf van 4 maanden in de gevangenis. De raadsman van verdachte, mr. J. O. Baron, zei dat er geen verkoop bewezen was, aangezien die niet was gesloten. Men koopt niet iets, voor men het gezien heeft. De beide dieren waren in beslag genomen en dit was voor Gaal al een straf, die gelijk stond met 6 maanden vrijheidsstraf. Hij vroeg derhalve een zoo gering mogelijke straf. De economische rechter zei, dat hii het ten laste gelegde wettig en overtuigend be wezen achtte en daarom Gaal veroordeelde conform den eisch tot vier maanden ge vangenisstraf. Tegen Huurman, die de stieren wel ge kocht had. werd drie maanden gevangenis straf geëischt. Hoewel hij beweerde 'dat de koop niet gesloten was geweest en dat hij de stieren alleen voor verderai ver koop tijdelijk onder zich had, werd hij toch conform den eisch veroordeeld. Luyben, die op verzoek van Gaal de dieren naar Vogelenzang had vervoerd, hoorde twee- maanden tegen zich eischen. Hij kreeg 6 weken gevangenisstraf. De tweede zaak tegen Gaal betrof het koopen rfm verkoopen van twee kalfsvaar- sen op «H Maart van dit jaar, zonder dit m het veeboekje te registreeren. Volgens Gaal was dit gebeurd, volgens de controleurs echter niet. Het was niet na te gaan, daar het veeboekje weg was geraakt. Wel was later een vel van het boekje met de han deling weer op komen dagen, doch dit kon wel vervalschf. zijn, of later ingevuld. De Officier zei in zijn requisitoir dat dé .eeboekjes nogal eens stof gaven tot moei lijkheden. daar weggeraakte makkelijk ver rangen konden worden en er inlegvellen' in verborgen konden worden. In de toe komst zou dit echter minder goed gaan, omdat alleen een nieuw boekje verkregen kon worden na inlevering van het oude. Dat hier opzet in het spel was achtte de Officier wel bewezen, evenals het niet in vullen van het boekje. Hii eischte een straf van f 1000.(6 mnd. hechtenis). Uit spraak conform. De derde zaak betrof het niet op eerste ■ordering overhandigen van het vee boekje .tijdens de veemarkt te Alkmaar in April van dit jaar. Ook zou hij het boekje niet meteen ingevuld hebben toen het moest geschieden. Voor deze beide feiten eischte de Officier twee boetes van f 500 (3 maanden). Mr. Baron vroeg in de tweede zaak cle mentie, daar Gaal moe was en slaperig, omdat hij den vorigen avond naar een bruiloft was geweest en voor de eerste vrijspraak. De economische rechter sprak verdachte vrij van het primair ten laste gelegde en veroordeelde hem voor de tweede zaak tot f 500 (3 maanden). Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking v5h distributiebeschei den is het. morgen Vrijdag de beurt aan de letter S met uitzondering van de Sch. AGENDA DONDERDAG Gem. Concertgebouw: Concert H.O.V., 7.30 u. Groote Kerk: Orgelconcert. 3 uur. Palace: Haremgeheimen, 2, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt: De geprolongeerde echtgênoot, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor: Nanette, 2.30. 6,30 en 8 45 uur. Frans Hals De vrouw zonder verleden, 2.30, 6.30 en 8.45 uur Mo viae: Dik Trom. IQ. 2, 4, 7 en 9 uur. VRIJDAG Groote Kerk: Kerkconccrt Schoten's Chr. Gem. Koor. 7.30 uur. Frans Ha!s Museum: Tentoonstelling werken van meesters uit de Haagsche school, 10 tot 17 uur. (Half drie: concert). Bioscopen: Middag- cn Avondvoorstelingen. W.n. Hoofdredacteur: J. Baudewyns (afw.). Haarlem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur: F. C Derks. Haarlem. Chof van Dienst er. Stad: S R. Kuiper. Haarlem (afw). Sport en Stad: A Over- meer. Heemstede. Buitenland J. C van der Laag. Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korster. Heemstede. Binnenland: J. A. Steen Jr., Zand- voort. Nieuws cn reportage voor Velser. en omgeving: J. J. F., van Bjarsel, IJmulden Advertenties D. A. J. Spek, Haarlem. Bonnen, bonnen, bonnen... KERSTMIS 1942. Wij kunnen ons levendig begrijpen dat u daar nog niet aan denkt. Voor u is het nog veel te vroeg om aan Kerstmis te denken, laat staan, nu reeds uw hoofd te breken voor Kerstgeschenken. Met ons is het anders gesteld. Dag in, dag uit zijn wij doende alle voorberei dingen te treffen, opdat tijdig, d.w.z. bin nen enkele weken, tienduizend kerstpak ketten aan onze Oostfrontstrijders verzon den kunnen worden. Inderdaad, voor een dergelijk aantal pakketten is veel noodig want ieder pakket zal behalve sigaretten, tabak, sigaren, pijp, boeken, tijdschriften, postpapier en ver snaperingen, tal van nuttige gebruiks voorwerpen betfatten. Landgenoot, helpt gij mede deze kerst pakketten vullen? Stort dan uwe bijdrage vandaag nog op .girorekening 432100 t.n. Verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen „Ne derland", Koninginnegracht 22 te 'sGra- venhage. Verduisteren t van 20.43 tot 6.41 uur Aug.: zon op 6.41, onder 20.41 uur maan cncler 8.05, op 21.25 uur 28 Aug.: zon op 6.43. onder 20.39 uur maan onder 9.20, op 21.50 uur Wie bij de firma Enschedé werkt, spe ciaal op een der afdeeltngen. waar men zich met de bonnenfabricagë bezighoudt, is zijn plaats waard. Dat moge verhoudings gewijze ook elders het geval zün, speciaal hier is het nu niet zoo heel gemakkelijk, een plaats onder het personeel te verwer ven. wanneer men niet een brandschoonen staat van dienst heeft. Aan een geheele reeks van voorschriften, samengesteld in nauwe samenwerking met de politie, heeft de sollicitant zich te onderwerpen en ook wanneer hij eenmaal de begeerde aanstel ling heeft bekomen, zal hij steeds zijn legi timatiebewijs bij zich moeten dragen, zoo dat hij zich nimmer tijdens de arbeidsuren ergens anders zal kunnen bevinden dan waar hij uit hoofde van zijn werkzaam heden behoort te zijn. Het moge lijken, dat dit het wantrouwen wat ver gedreven is, wanneer men be denkt, dat er hier ruim 800 personen wer ken en dat één oneerlijk mensch een weer galoos nadeel voor de volksgemeenschap zou kunnen opleveren, wordt het begrijpe lijk, dat deze maatregelen niet onnoodig getroffen zijn. Intusschen is iedere maatregel ten on nutte gedoemd, indien men niet kan reke nen op een zekere mate van vertrouwen, dat den grondslag vormt van iederen arbeid in grooter verband. Het is een niet geringe trots van de firma Enschedé, dat dit vertrouwenbestaat. Zoo het al niet tot uiting kwam in de arbeidssfeer die in dit bedrijf 'heerscht, de personeelboeken, waarin door talrijke geslachten heen tel kens weer dezelfde namen opduiken; doen het duidelijk verstaan. En het behoeft nu geen betoog, dat er met zorg voor dient gewaakt, dat deze teere band tusschen personeel en leiding niet door een over daad van maatregelen wordt verbroken. Surveillance, ja, zelfs onregelmatig plaats hebbende fouilleering dienen zóo gezien te worden, dat haar primaire taak is, de zwakken te steunen, wanneer de ver leiding hen mocht bedreigen. Er is dus een voortdurende controle, op het personeel. Vanzelfsprekend is die con trole nog verder doorgevoerd ten aanzien van hen, die niet tot het personeel behoo- ren, doch slechts voor korten' tijd in het bedrijf móeten zijn, werklieden e.a. Bij wijze van spreken worden zij van minuut tot minuut geobserveerd, zoodat het wel haast onmogelijk is, dat zij zich een oogen- blik kunnen ophouden dan waar zij zich natuurlijk onder verantwoordelijkheid van den' chef der betreffende afdeeling mpeten bevinden. Op deze wijze heeft men alle gevaar, dat van binnen mocht dreigen, tot de geringste mogelijkheden teruggebracht. Ieder velletje „misdruk" moet verantwoord, ieder be schadigd stuk papier ingeleverd worden en de controle is alweer zoodanig georga niseerd, dat hoogstens een half uur na een begane fout deze is gesignaleerd en men kan nagaan, waar de oorzaak te vinden is. Maar ook op gevaar van buiten ^oet men bedacht zijn en daartoe heeft men het niet voldoende geacht, bij vrijwel iedere deur een wachtpost te plaatsen, die den toegang slechts ontsluit voor daartoe be voegden. Door het geheele bedrijf is een omroepinstallatie aangelegd, die het ver oorlooft, van de geluidskamer uit iedere localiteit, en dat zijn er honderden, onder controle to hebben en ieder op te roepen, die noodig is. En des" nachtsdan wordt de geluidskamer luisterpost, waarin ieder, ook het geringste geluid wordt ge registreerd, dat waar dan ook in het be drijf wordt veroorzaakt. Een voetstap, een zacht gefluister, een brekende ruit, dit alles wordt op hetzelfde oogenblik gehoord in de geluidskamer, waar men natuurlijk over de middelen beschikt, om bij eventu eel onraad onmiddellijk te kunnen ingrij pen. Dat in gevallen van luchtalarm en brandgevaar voorzien is. spreekt vanzelf. Dat gedurende den nacht wakers voort durend de ronde doen,-eveneens. Zoo zijn dus alle maatregelen genomen, dat van buiten nóch van binnen de kost-., bare voorraden distributiebonnen en ander waardepapier gevaar loopen. Doch er is nog een ander euvel, dat voorziening ver- eischt, en dat is het gevaar van het ver- valschen der bonnen of het namaken er van. Behoeft het nog gezegd, dat de bestrij ding van dit gevaar ,al even belangrijke zorg vereischt? Iedereen heeft wel eens gehoordT"met welk raffinement het falsifi- ceeren werkt. Want niet het knoeiertje, dat oen cijfer uit een ouden bon peutert en die op een anderen plakt, niet het ama teurfotograaf je, dat een zegeltje tracht na te bootsen, vormt het gevaar. Het zijn de gederailleerde vakmenschen, chemigra- fen, graveurs e.d.. die er somwijlen in slagen, op zichzelf ware kunststukjes van nabootsing te vervaardigen en daarmee een oneerlijk handeltje drijven, totdat ze na korten tijd of langer tijd tegen de lamp vliegen. Het verdachte bonnetje komt binnen: bij de controle van de opplakvellen heeft men het ontdekt en de firma Enschedé krijgt de vraag te beantwoorden, of het bij haar gedrukt is of niet. Zoo neen. of zij kan aangeven, waar en door wien het ver vaardigd kan zijn. En nu begint op het laboratorium het moeizaam ondèrzoek. Het bonnetje gaat onder de kwartslamp en de reactie, door het licht veroorzaakt, wijst onmiddellijk uit, of de zaak al dan niet pluis is. Is-het laat ste het geval, dan wordt de microscoop, de tooverbril onzer dagen, te'hulp geroepen en een vergroote afbeelding gemaakt. Het zou te- ver voeren, hier in diepgaande uit eenzettingen te treden en te verklaren, hoé men na eenigen tijd met zekerheid kan zeg gen. of het hier handwerk, boekdruk, steen druk of een ander procédé is, dat bij de falsificatie is aangewend. Genoeg zij. dai het over het algemeen met zoo heel lang duurt, of men weet, in welke categorie van het drukkersvak men te zoeken heeft en dikwijls vergezelt een aanwijzing, in welk gedeelte des lands de valsche bonnen vermoedelijk gemaakt zijn, het rapport Waarlijk, het wordt den heeren verval- schers niet gemakkelijk gemaakt en de perfectie, waartoe dit gedeelte van het be drijf gestegen is, is ongetwijfeld oorzaak, dat menig geval van namaak of verval- sching reeds kon worden opgehelderd, zoo- dat politie en justitie den bedrijver loon naar werken konden verschaffen. Er is zooveel, dat de goedgedrukte. gave bon onderscheidt van de valsche. Daar is in de eerste plaats de strakheid van druk. kenmerk van het offset-procedé, die den vervalscher een ware nachtmerrie moet zijn, de samenstelling van het papier, die door het laboratorium in samenwerking met den papierfabrikant gekozen wordt, de kleur, die op het oog dezelfde moge lijken als die van de vervalsching, maar bij ver grooting of belichting onmiskenbaar af wijkt, de perforatie, die bij vervalschte bonnen onregelmatig en grof is, de prach tig geteekende guilloches (een keur van lijntjes, cirkels en rosetten) die den on dergrond van het drukwerk vormen waarlijk, er is nog nimmer een kunstenaar geboren, die dit alles vermocht na te ma ken zonder dat het speurend oog Op het Klokhuisplein de feilen ontdekte. Er zou over dezen nooit verflauwenden strijd tegen het namaken van waardepapier nog veel te schrijven zijn. Volstaan wij met de resumtie, dat ook deze beveiliging van de haar toevertrouwde belangen bij de fir ma Enschedé in goede handen is. In het volgend stukje iets over het druk ken der bonnen zelf. Eon vergunningsstelsel voor paardentractie. De secretaris-generaal van het departement van Waterstaat maakt bekend, dat binnen afzienbaren tijd een vergunningsstelsel voor het vervoer, door middel van paardentractie. van goederen ten behoeve van derden, inge voerd zal worden. Voor de toepassing van dit stelsel worden muilezels en muildieren met paarden gelijkgesteld. Het vervoer voor eigen bedrijf wordt in dit vergunningsstelsel niet aan een vergunning onderworpen. Het stelsel heeft alleen betrekking op het vervoer langs den weg, zoodat bijv. jaagpaarden voor sche pen er niet onder vallen. Het vervoer van melk van de boerderijen naar de fabriek valt voorloopig evenmin on der dit vergunningsstelsel, tenzij het contrac tueel aangenomen melkritten betreft, welke wel aan een vergunning worden gebonden. Voor een vergunning zullen in beginsel slechts in aanmerking komen, zij, die reeds van 1 September 1939 af als hun hoofdberoep vervoer van goederen langs den weg, ten be hoeve van derden, hebben verricht. Zij, die meenen in aanmerking te komen voor een vergunning, dienen deze reeds thans ten spoedigste aan te vragen door middel van een aanvraagformulier, hetwelk op schrifte lijk of mondeling verzoek verkrijgbaar is bij den rijks(hoofd)inspecteur van het verkeer (goederenvervoer), alsmede hij de agenten van den bevrachtingsdienst (A.B.D.). De paarse heide bloeil. Doch men hoede ^ich voor brandgevaar. Over groote oppervlakten van Neder land is thans het paarse tapijt weer uitge rold, aldus schrijft de Nederl. Toeristen bond (A.N.W.B.). De bloei van de heide heeft thans zijn hoogtepunt bereikt en naar analogie van de bollenzondagen zou men den eerstkomenden rustdag van „Heide- Zondag" kunnen spreken. De vervoersmoge lijkheden maken het echter ook nu weer ge- wenscht, indien men daartoe in de gelegen heid is. liever op een weekdag naar de bloeiende heide te trekken. Een tocht langs de paarse heuvels en vlakten, die op tal van plaatsen verlevendigd worden door vlieg dennen. eikenhakhout èn andere stoffeering van het landschap, waardoor eentonigheid wordt vermeden, geeft de zekerheid, dat de heide er dit jaar, zoowel in het Gooi. als op de Veluwe en in Noord-Brabant en Drenthe, orachtig bij staat. Bezoekers dient nog eens op het hart te worden gedrukt, in het heidegebied vooral nie£ te rooken, daar dit bij de droogte van 'den grond spoedig ernstige gevolgen heeft en de nog restee- vende heide voor ons land een kostbaar bezit is, dat bescherming ten volle verdient. UITSPRAKEN. - De rechtbank veroordeelde een zes en dertig jarigen grondwerker uit Zaandam, in wiens woning een aantal banden was aan getroffen en die verdacht werd van diefstal van fietsen, tot een gevangenisstraf van ne gen maanden met aftrek: verdachte ont kende den diefstal en zeide de banden in Amsterdam gekocht te hebben Een drie en dertig jarige koopman uit Leiden had zich in April en Juni toegang verschaft door middel van een valschen sleutel in Aalsmeer en Haarlemmermeer ert had distributiebescheiden gestolen: voor dit feit werd hij veroordeeld tot een gevan genisstraf van acht maanden. Wegens heling van een fiets, gestolen door een collega-fabrieksarbeider, werd een zeven en idertig jarige bewoner uit Bever wijk veroordeeld tot drie maanden gevan genisstraf. Dank zij de activiteit van een Haar lemmer, wiens fiets bij het Stadhuis ge stolen werd. is in Juli een twee en twintig iarige los arbeider aangehouden. Wegens diefstal van eenige fietsen veroordeelde de rechtbank hem tot een gevangenisstraf van zeven maanden. De centrale persdienst van het N. A. F. schrijft ons: Ben dezer dagen werd in de dagbladpers een regeling bekendgemaakt met betrekking tot het verleenen van geneeskundige hulp aan verplicht- verzekerden, welke zich voor een verblijf van langer dan 30 dagen naar een andere plaats ln Nederland begeven. Naar aanleiding van de vraag, welke gedrags lijn dient te worden gevolgd ten aanzien van die verplicht-verzekerden, welke minder dan 3D opeenvolgende dagen bulten hun woonplaats verblijven, heeft het N.A.F. zich tot het departe ment van sociale zaken gewend, als gevolg waarvan thans het volgende kan worden mede gedeeld. Wanneer een verplicht-verzekerde zich voor een verblijf, korter dan 30 dagen, buiten zijn woonplaats bevindt, zonder dat hij zijn domicilie naar die plaats heeft doen overschrijven, komen de aldaar eventueel gemaakte kosten voor ge neeskundige verzorging voor rekening van het fonds, waarbij hij is aangesloten, wanneer aan de navolgende Voorwaarden is voldaan. 1. De in verband met verstrekkingen en bijbe talingen voor verplicht-verzekerden geldende voorschriften moeten worden in acht genomen: 2. Aan het fonds moeten worden overgelegd de betreffende nota's, benevens een bewijs van den behandelenden geneesheer,, tandarts, enz., waaruit blijkt, dat de verstrekkingen medisch noodzakelijk waren en dat daarmede niet kon worden gewacht, totdat de verzekerde ln zijn woonplaats zou zijn teruggekeerd. Met deze regeling, welke een voorloopig karak- er draagt, is dus voorzien in de geneeskundige •erzorging van den verplicht-verzekerde, onver schillig waar hij zich in Nederland bevindt. Hiermede is weder een der vele belangrijke erbeteringen welke met de innvoering van het ziekenfondsenbesluit werden beoogd en waarop van de zijde van het N.A.F. steeds werd aange drongen. een feit geworden. DE METAALVERORDENING. De commissaris-generaal voor financiën en economische zaken heeft de volgende vergun ning verleend: In overeenstemming met het bepaalde in arti kel 2 der metaalverordening (no. 79/1942) verleen ik hierbij een algemeene vergunning om over metalen voorwerpen, welke gedeelten of toe- behooren van gebouwen zijn. tezamen met het onroerend goed. waartoe zij behooren, ten gunste van den verkrijger van het onroerend goed te beschikken. Deze vergunning wordt in de dagbladen afge kondigd. Zij is van toepassing ten aanzien van alle beschikkingen, welke sedert het ln werking treden der metaalverordening plaats vinden of hebben gevonden. LOONEN AARDAPPELROOIEN 1942. Het college van rijksbemiddelaars heeft voor het tijdvak van 27 Augustus tot en met 31 December 1942 een regeling der tarieven voor het rooien van aardappelen en de daaraan verbonden werk zaamheden bindend vastgesteld. Voor de klei- en zandgebieden van alle provin cies met uitzondering dus van de veenkoloniën' is het tarief bepaald naar de opbrengst per hectare èn wel op den navolgenden grondslag bij een opbrengst beneden 300 hl. f 100 per ha. voor rooien alleen, f 112,30 met sorteeren en f 125 met sorteeren en opmeten, van 300350 hl. onder scheidenlijk f 10B, f 121,50 en f 135, van 350—400 hl. onderscheidenlijk f 116, f 130,50 en f 145 boven, '10 hl. onderscheidenlijk f 124, f 189,50 en f155. Alle gebruikelijke werkzaamheden moeten voor dit tarief aan de aardappelen worden verricht, Voor aardappelen, geteeld op gescheurd gras land, wordt een toeslag van 10 pet., gegeven Bij aanhouden slecht weer kan een .toeslag van 5 tot 10 pet. worden bedongen. De afzonderlijke regeling voor de veenkoloniën ziet er als volgt uit. Hier geldt een tarief van f 100 per ha, of 50 ct. per rij van 100 m„ maximum afstand kruien 80 m. of in zakken op het land gezet. Wanneer verder gekruld zal moeten wor den, zal voor elke 10 m. verder kruien f 1,50 per a. meer worden betaald. Btj groen krabben der aardappelen wordt een toeslag gegeven van 10 pet. eveneens voor aard appelen, die op gescheurd grasland zijn geteeld, terwijl ook een toeslag van 10 pet, is vastgesteld als de aardappelen niet mogen worden opgc- itoken. Voorts kan bij aanhoudend slecht weer ien toeslag van 5 tot 10 pet. worden bedongen. Het college van rijksbemiddelaars ls bevoegd vergunning te verleenen tot afwijking van bepa lingen dezer regeling. Intendant dr. Wolfgang Nufer heeft het opvoeringsrecht verkregen van het blijspel Der Blaue Strohhut" van Friedrich Michael, voor het Duitsche theater in Nederland. I Voorts heeft dr. Wolfgang Nufer het eerste solo-danspaar van het Tsjechische nationale theater te Praag, Jaroslav Berger en Eva Patockova. verbonden aan het Duitsche thea ter in Nederland. Hedendaagscliè Nederlandsche kunst in hel Rijksmuseum te Amsterdam II. De tentoonstelling in het Rijks-Museum te Amsterdam, waarover ik in een vorig artikel reeds een en ander heb ^n'ede- f:edeeld, :s vooral van gewicht, omdat zij al van schilders, teekenaars, beeldhouwers en beoefenaars der grafische kunsten, kan sen biedt, die deze tot nog toe niet- of te weinig gehad hebben. Natuurlijk is er, zooals altijd op zulke massaexposities, veel middelmatige arbeid, maar toch zal de aandachtige bezoeker daarnaast genoeg werken vinden van be kende kunstenaars en vooral -an eenige nieuwe figuren, die waard zijn nauwkeurig beschouwd te worden. Wie terugdenkt aan dergelijke groote tentoonstellingen van nog maar enkele jaren geleden, zal tot zijn vreugde kunnen vaststellen, dat er sedert dien toch een en ander veranderd is. Zoo zijn de destijds steeds weerkeerende troostelooze optochten van werkloozen en stakers verdwenen, evenals de dooie com posities van driehoeken en vierkanten, mitsgaders de scheefgetrokken tronies van tuchthuisboeven en velerlei onvolwaardi- gen, die door sommige schilders bij voor keur tot model werden gekozen. Laten we h<*pen dat deze schilders zich grondig herzien hebben of dat hun penseel en palet ergens aan de wilgen bungelen! In het algemeen kan men zeggen, dat de geest den laatsten tijd heel wat gezonder is geworden en dat er ook veel meer zorg aan de techniek wordt besteed. Daarmede wil ik natuurlijk niet beweren, dat de kunstwereld in deze korte periode van evo lutie in een paradijs herschaoen is. Ongetwijfeld is het bij een eerste bezoek aan de tentoonstelling niet gemakkelijk dadelijk een keuze te maken. Het beste doet men zijn indrukken te laten bezinken en een paar dagen later naar de expositie terug te lceeren. Dan voelt men zich veel meer met de collectie vertrouwd en het zal niet zoo moeilijk zijn die werken te vin den, die de sympathie het meest waard zijn. In 't kort zal ik mij nu tot eenige in zendingen bepalen. Treffend van actie en expressie is G. A. Smith's portret van den ouden man, waar in ook licht en schaduw sterk meespreken. Het decente, sluimerende naakt van den zelfden schilder is eveneens uitnemend'van vorm, toon en licht. Een volksche- ha^st Vlaamsche charme heeft de beeltenis van St. Marguerite van den bekenden schilder H. F. Bieling. In bouw en kleurencombina tie, zooals net blauw en purper van de mantel :s Bieling bijzonder gelukkig ge weest. Positief van uitdrukking zijn De Haard's portretten van dé beide Rotter- damsche kanaljes. Van der Zee's boeren- portret mag er zijn, evenals Blankenaar's tyoisch schrijvend vrouwtje, het wat brave maar toch verdienstelijke jongens portret van W. Wudich en de aantrekkelijk geschilderde beeltenis, van een jonge vrouw door A. Neuhuys. Met toewijding en goeden smaak heeft M. G. F. Willemse ik kan mij niet her inneren ooit eerder van hem gehoord te hebben de oude kerk en de huisjes op den voorgrond tot in de geringste details weergegeven. Het is niet onmogelijk dat de wederontwaakje belangstelling voor de romantische kunst zijn werk evenals dat van den bekwamen Jan Heyse, begunstigd heeft. Een scherp waarnemer en kundig weergever toont zich de bekende Haagsche schilder L. Bron in het frissche schilderij met 't zeilschip op den Zeeuwschen stroom- Hoorweg is goed op dreef geweest met de vlot gepenseelde botters in een Zeeuwsche haven, Héynes laat ons de wintersfeer be leven op de Kagerplassen en Toon Koster's winterlandschap en boerderij tijdens een onweer, hebben dramatische kracht. Er is een fraaie stillevengroep van L. v. d. Vlist en een fijn kleurengeheel biedt het stil leven van W. Wouters. Een bonte palm- paasch van mevr. Fabius Crommelin en Westerman's „Minnezangers"-ontgaan den opmerkzamen bezoeker evenmin. Van de ruim vijftig beeldhouwwerken herinner ik aan de -gaaf gevormde tor, van A. de Groot, ^en levendig jongenskop)e door D. Stins, Werner's goed gelijkend portret van ir. Mussert, een paar geestig -econcipieerde figuurtjes van J. Sprenkels, Jmit's sierlijke „Moeder en Kind" en de eenvoudig maar kernachtig gesneden 'beel tenis van een boer door C. Sibbelee. Tee- keningen en grafische werken vullen de wanden van twee zalen. Men ziet er van L. Tuynman een paar wonderlijke baby kopjes, van Kooten's fijn gelijnde maïs kolven. een paar curieuze fantasieën van Gijs Voskuyl, gevoelige teekeningen van J. Rijlaarsdam en Dehé's simpele hout sneden, die een niet alledaagsch talent verraden. Van de ruim negenhonderd uizendingen heb ik. zooals men begrijpen zal, maar enkele kunnen noemen. JAN D. VOSKUIL. SPORT EiV SPEL. NIEUWE UITGAVEN. Bij de N.V. Uitgeversmij. „Kosmos" te Amsterdam is een boekje verschenen van de hand van den- heer W. Th. Seegers on der den titel: „Manufacturen. Confectie, Bont". Dit boekje beoogt een practische textielwarenkennis te géven voor leerling- verkoopers(sters), candidaten voor het inanufacturenbrevet, vakscholen, etc. WATERPOLO HET TOERNOOI TE HEEMSTEDE Het wateroolotournooi om het kampioenschap .an kring Haarlem werd gisteren in Groenendaal voortgezet met de halve finale tusschen HPC cn Haarlem (heeren), Haarlem—VZV (dames) en DWR-VZV (heeren). De wedsti tjd tusschen HPC ert Haarlem was van HPC-zljde niet aantrekkelijk, daar De Gees! bok nu niet was opgesteld. Elke HPC-aanval vond zijn einde in een schermutseling op d" 2 meter-lijn tusschen Eldering en Ellinckhuizen. Haarlem speelde overigens een vlotte partij doch voor het doel was zij niet productief. Na de rust slaagde Eldering er in doelman Spaanderman te passeeren en 'nét bleef bij dit doelpunt (1—0). In den wedstrijd tusschen de Haarlem-dames .n de damesploeg van VZV gaf de grootere schotvaardigheid van de Haarlemsche speelsters den doorstag. Mej. Kraft gaf Haarlem de leiding (1—0) waarna me). P. van Daatselaar den stand —0 verhoogde. De VZV-ploeg kwam na de beter in haar spel en mej. Kwak was zeer actief. Zij mocht er evenwel niet in slagen de Haarlem-keepster Schulte te passeeren. Kort voor het einde kreeg mej. Daatselaar een fraaie pass aangegeven. Op keurige wije sloeg zij den tal onhoudbaar voor de VZV-keepster in het net 3—0). Als laatste ontmoeting volgde DWR-VZV Duinker nam voor VZV een voorsprong (0-,l). DWR spande zich tot het uiterste in om den ach terstand ln te halen. Toen J. Kollerie een- worp op doel kreeg toegewezen slaagde hij er in de partijen op gelijken voet te brengen (l—1). Het spel golfde nu heen en weer. Hierbij onderscheid de zich v. d. Boogaerde dte door zijn snelle aan vallen de verdediging in verwarring bracht. Hij had daarmede succes toen hij van dichtbij kee per v. d. Broek passeerde (2—1). VZV niet ont moedigd, viel dapper aan. DWR, aan den anderen kant probeerde alles om de overwinning veilig te 6tellen. V. d. Broek was echter in grootsche vorm en stopte de moeilijkste ballen. Inmiddels viel de duisternis in en was het moeilijk het spel te volgen. Door een onhoudbaren bal tegen de bovenlat werd v. d. Broek wederom gepas seerd (3—1), Door dezen uitslag komt DWR nu' tegen HPC (heeren) in de finale, welke waarschijnlijk Woensdag 2 September zal worden gespeeld te Heemstede. De Haarlem-dames komen Donder dagavond om 8 uur in de finale tegen DWR in Groenendaal. DAMMEN DE DISTRIBUTIEBONNEN Artikel Bon Knart hocv<*elh. t./m. Aardappelen 4 3A Aard. 1V: kg. 2'J Aug. Aardappelen 43B Aard. kg. 29 Aug. - - - 43 Beschuit 75 gr. 29 Aug, 3/15 Als. 100 gr. 5 Sept. 42 Bot .vet 12» gr. 31 Aug. 2-35 2-30 Reserve 125 gr. 12 Sept, 3-35 3-30 Reserve 125 gr. 12 Sept. 4-36 Reserve 125 gr. 12 Sept. Beschuit Bloem 362 t.i Boter Boter Boter Boter Brand:.. 01 t.m. 05 BV Brands!. I eenh. 31 wee. Brandst. 01. 02, Brood Brood Clioeolade Cignrcttcn C'Igaretlon t'igarillos 03 KF 4 3A Brood 4 3B Brood 41. 4 2 Veren. 43A Tabak 4 3 A Otg- 43A Tabak Eenh. zeep 335-370 Alg. Brandst. 1 eenh. 30 Apr.'43 400 gr. 29 Aug, 30 gr. 29 A' 100 gr. 5 Sept. 20 st. 29 Aug. 20 st. 29 Aug, 10 st. 29 Aug, 1 rants. 30 Sept. Jan: Knas 367 t.m. Koffiefiurr. Mnizena Melk 41A t.m Melk 41B t.m. Petroleum eulvr. Rijst 4-41. 4-42 Hes. Scheerzeep U Textiel 43A Tabak 4 3. 4 4 Versn. 357 Alg. LM Toi'.etz. rants. 30 Sept, 36(1 Alg. 250 gr. 5 Sept. 500 gr. 100 gr. 35S Alg. 369 Alg. 333 Alg. 361 -Alg. 44A Melk 44B Melk 02 Pelr. 359 Alg, 250 gr. 10() gr. 3'/-L. 1 3/4 L. 5 Sept, 5 Sept. 5 Sept, 5 Sep», 5 Sept. 5 Sept, Sigaren Suikerwerl .Suiker Tabak Toiletzeep Vermicelli Vleesch Vleesch Waschp. 336-371 Alg. 250 gr. 30 Sept, Wasclipocder AM Wa.soh- poeder 250 gr. 30 Sept, Wasclipoedcr L Zeep 250 gr. 30 Sept, 43A Tabak L Toiiletz. 361 Aig. 43A Vleesch 100 gr. 43B Vleesch 50 gr. 2 L. 31 Oct. 250 gr. 5 Sept. 250 gr, 5 Sept, 50 gr. 31 Aug, 5 st. 29 Aug, 100 gr. 5 Sept, 1 kg. 5 Se pt 2*5 gr. 29 Aug. 7 5 gr. 1 5 Aug, 100 gr. 5 Sept, 9 Aug, 9 Aug, 490e STAATSLOTERIJ DERDE KT.ASSE DERDE LIJST Trekking van 26 Augustus 1500 No. 19916 1000 No. 7084. 100 No. 19806 PRIJZEN VAN f45. 10G4 1325 1408 1422 1479 1949 2244 2485 2499 2540 2763 2883 3283 3313 372U 4244 4487 5174 5852 7119 7125 7388 7618 7856 8240 8449 8510 8977'9371 9549 9735 10054 1U158 10175 10277 10414 10540 10639 10666 10912 11155 11341 11437 11554 11752 11936 11940 12040 12186 12924 13001 13354 13431 13476 13882 13922 14020 14139 14180 14307 14357 14360 14365 1487! 13248 13326 15354 15803 1G706 168^6 16928 17223 17762 17833 17881 17949 17973 18557 18611 18651 19013 19219 19409 19458 19499 20678 20866 20975 21140 21157 21287 21391 21686 21837 21841 21925 21965 In de vorige lijst ontbrak ƒ45. ZOMERWEDSTRIJDEN 1942 HAARLEMSCHE DAMCLUB. In het clublokaal der Haarlemsche Damclub werden de zomerwedstrijden voortgezet. De uitslagen luiden als volgt' P. van Dijk wint van G. van Es; A. Smit wint van C. Vrolijk; D. Philippo wint van A. J. Ver- woerdt; H. Berghuis wint van H. L. Philippo; H Berghuis wint van J- Holm; H.' Berghuis win; van A. J. Verwoerdt; H. Berghuis wint van G. Es; H Berghuis wint van A. Smit; A. Sm:: wint van G. J. Steenkist; J. Holm wint van Louis Kisch. VIJFJARIG BESTAAN DAMCLUB „KI-JK UIT". Ter gelegenheid van haar vijfjarig bestaan houdt de Damclub „Kijk Uit" Zondag a.s. van 4 tot 5 uur een receptie in haar clublokaal, ge bouw R.K. Speeltumvereeniging a. d. Rijks straatweg te Haarlem N. Van 5—6 uur zal de prijs uitreiking plaats vinden van de door deze ver- eeniging georganiseerde jubileum wedstrijden. CRICKET ROOD EN WIT—INGELSE ELFTAL. Op het terrein aan de Spanjaardslaan is Woens dag een wedstrijd gespeeld tusschen een elftal onder leiding van R. G. Ingelse en Rood en Wit De gasten batten eerst en scoorde 117 runs, waar- Ch. Lungen het leeuwenaandeel had. ging in bij den stand van 1 voor 10 en ging^als negende man uit op 108, na 53 runs gescoord t? hebben. Alleen jhr. J. van den Bosch kwam met 17 nog in de dubbele cijfers. H. Klink bowjpe 1, L. J. Sodderland 540 en A. Berendsen 1—24. Rood en Wit dankte aan J. L. Sanders, dat een otaal van 158 weid bereikt. Hij was in goeden v-orm en was aardig op weg naar de honderd Toen hij 83 runs had, kreeg hij een bal op den kant van zijn bat cn H. C. van der Btji ving hem van Baasbank scoorde 11, A. Berendsen 12 r. J. Klein de Groot. 22 runs. Acht bowlen hadden hun geluk beproefd, n.l. L. Borrani 0—32, J. J. Alders 3—33, Ch. Lungen 2—28, H. C. van Bijl 0—17, C. Tettelaar 0—11, D. de Jong 3—15, M. Nolet 1—15 en R. G. Ingelse 0—3. Rood en Wit won dus met 41 runs op de eerstt innings. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Het programma voor zondag 30 Augustus ii als volgt samengesteld: Eerste klasse: VOC—ACC. VVV—Excelsior. Tweede klasse: HCC 3—SCHC, CVH—Quick (H.), Tweede klasse Noord; VVV 2—ACC 2, Hercu lesVRA 2. Derde klasse Noord: Haarlem 2—VRA 3. NED. ELFTAL 1933-'39REST VAN NEDERLAND, Cricketliefhebbers uit Haarlem en omgeving wacht Zaterdag en Zondag een interessante ont moeting, welke een goed besluit beteekent van het seizoen. Die dagen wordt op het terrein van Rood en Wit aan de Spanjaardslaan een wedstrijd gespeeld tusschen een elftal, samengesteld uil spelers, die tusschen 1933 en 1939 in het Neder- landsch elftal uitkwamen en de Rest van Ne derland. De eerste ploeg is aldus samengesteld: Mr. an Manen (aanvoerder), jhr. J. van den Bosch, Offermani H. P. W. Schnitger, mr. P. C. G. Labouchère. mr. W. H. Gallois. L. J. Sodder land, A. van Stuyvenberg, A. Terwiel en Burki. Rest van Nederland verschijnt met; L. 1 Wunder, Ch. Lungen, W. van Weelde, J. J. Voogd, J. J. Alders. J. J. van Luiir, H. Herklots, F. La- bory, J. Visser. 0. Planten en H. Klink. Zaterdagmiddag wordt om half twee begonnen en Zondag om elf uur. De Duitsche zomerspelen der Hitler-Jugend zullen, evenals, andere jaren, aan het einde deze maand ln Breslau worden gehouden, tegenstelling echter met de uitvoering van verle den jaar. zutlen op grond der oorlogsopistandig- heden, dit jaar geer, bevriende buitenlandscht ^edstrijdploegen svorden uitgenoodigd. De Euro- peesche jeugdspeten zuilen op uitnoodiging der G. I. L. eind September in Milaan worden voort gezet. RADIOPROGRAMMA VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 7.15 Vroeg in den morgen (gr.). 7.45 Och(endgymnastiek. 8.00 F O. Nieuwsberichten en Gesproken Programma- uittreksel. 8.15 Liederen (gr.opn. 8.40 Beroemde solisten (gr.). 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Sym phonic. Sibelius (gr.). 10.00 Lichte discopotpc (gr.). 11.00 Vacantie Kleuterklas. 11.20 Ama sextet. 12.00 „De macht der gewoonte", luister spel. 12.15 Musette-orkest en soliste. 12.40 Alma nak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en zakelijke berich ten. 13.00 Salonorkest en gramofoonmuziek. 14.00 Groninger Orkestvereeniging, soliste en gramo foonmuziek. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Viool, piano en gramofoonmuziek. 17.15 B. N. O. Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.30 Knutselklas. 17.45 Beethovenconcert (gr,). 18.00 Goethe-her- denking. 18.30 Neerlands stem van het Oostfront. 18.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 18.55 B. N. O. Binnenlandsch zakelijk praatje. 19.05 Het weke- lijksche sportpraatje. 19.30 Het Stafmuziekcorps van de Haagsche Politie. Vanaf 20,15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20,15 Operettefrag- ten (gr.). 21.00 Theo Uden Masman en zijn Zweedsche liedjes (g*.) 22.15 Concertino (gr.). 22,45 Melodieën van den celluloidband (gr,). 23.30—24.00 Pusztklan- ■ken (gr.). HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Klanken uR ;varte spiralen (gr.). 9.00 Amusementsorkest (opn.). 9.45 Orkestconcert (gr.). 10.00 Morgenwij ding. 10.15 Pianovoordracht. 10.40 Streekcultuur. Zang met planobegeleiding 11.30 Orgelcon- 12.00 Ensemble Jonny Ombach. 12.45 B. N •vs- en zakelijke berichten. 13.00 Technische voorlichting. 13.15 „Tusschen de bedrijven", g varieerd programma. 15.00 Voor de vrouw. 15. Om- en om-programma. 17.00 Als je verre rei zen doet17.15 B. N O. Nieuws-, zakelijke- beursberlchten. 17.30 Otto Hendriks en zijn orkest. 18.15 „Leve de baantjes", causerie. 18.30 Het groote Omroeporkest en solisten. 19.30 B. X. Nieuwsberichten. 19.40 B. N. O. De Jordaner ertelt over sociale nooden. 19.50 Spiegel van den dag. 20.00 B. N. O. Engelsche uitzending: ..Holland's political aspects". Voor de Radio- Centrales: Symphonie-orkes: (gr.). Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijn verbinding met de studio beschikken. 20.15 Het Haagsche Blaaskwtntet cn gramofoonmuziek. 21.00 Landmans Lust. 21.30 Ait, mannenkoor en orkest (gi v 21.45 B. N .O. Nieuwsberichten. 22.0) B. N. O. Leidende staatslieden schrijven. 22.10 Avondwijdlng. 22.15—24.00 Zie Hilversum I.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2