KEGs Panko W&WL At*.* AKKERTJE De nieuwe bonnen. Uitwisseling van kunstwerken J. D. V. De kunstenaar die zich te veel opsluit in eigen gedachtenwereld en alleen notitie neemt van de werkstukken, die hij zelf gemaakt heeft, of die uit zijn directe omgeving afkomstig zijn. loopt op den duur groote kans dat zijn arbeid gaat verschralen. Voor hem is het nuttig van tijd tot tijd in aanraking te komen met kunst en kunste naars uit andere streken. Zij geven hem nieuwe ideeën en ze schenken hem een rui meren blik op het leven en op de kunst. Een echt kunstenaar blijft zijn leven lang zijn eigen karakter en dat van zijn volk getrouw, maar nu en dan is het noodig. dat hij bij anderen zijn geest verfrischt. In deze oorlogsjaren is de kunstenaar vrij wel uitsluitend op de kunst en de kunst broeders van eigen land aangewezen. Het werk van de grootmeesters uit het verleden bevindt zich bovendien grootendeels in de schuilkelders en kan dus evenmin ter bestu deering gebruikt worden. Daarom is het van veel belang, dat door samenwerking van Duitsche en Nederland- sche instanties, een groot aantal Nederland- sche kunstschilders gelegenheid heeft gekre gen een collectie schilderijen, teekeningen en grafische werken in verschillende Duitsche steden te exposeeren. De eeuwenoude ver binding die men in onze vaderlandsche kunst steeds met Duitschland gehad heeft, kon dank zij dit streven intact blijven. Er ge beurde echter nog meer, want de wijze waar op deze verbinding gehandhaafd werd. is nieuw en past volkomen in het kader van onzen tijd. Het is reeds voor de tweede maal. dat zulk een reeks tentoonstellingen van Nederland- sche kunst in Duitschland gehouden wordt. Verleden jaar heeft men hedendaagsche Ne- derlandsche kunst in Keulen. Hagen. Osna- brdcjc en Oldenburg geëxposeerd en dit jaar zijn reeds tentoonstellingen gehouden in Freiburg en Karlsruhe en thans is Darmstadt aan de beurt. Anderzijds exposeerden Westfaalschc en Ncderrijnsche kunstenaars hun werk gedu- rendfe den afgeloopen winter in het Rijks museum te Amsterdam, terwijl onlangs Neder- duitsche kunstenaars uit de gouw Weser— Ems hun kunst in Groningen en Leeuwarden tentoonstelden. Beide exposities hebben veel belangstelling geoogst. Van de Nederlandsche werken, waarmede men verleden jaar door Duitschland een tournée gemaakt heeft, is ongeveer een derde verkocht, dat is geen kleinigheid en men kan dus zoowel van een moreel- als financieel succes spreken. Hoewel het tournée dit jaar nog in vollen gang is. ziet het er naar uit dat ook dezen keer uitnemende resultaten bereikt zullen worden. In Freiburg werd de tentoonstelling door drieduizend belangstel lenden bezocht en in de Badensche hoofd stad Karlsruhe kwamen reeds op den eersten Zondag twaalfhonderd bezoekers een kijkje nemen. In beide steden werden tal van wer ken verkocht en men toonde er zich met de hedendaagsche Nederlandsche kunst bijzonder ingenomen. Zoo kon men o.m. in de Badische Presse lezen, dat er met deze tenooonstelling iets buitengewoons geboden werd en dat de oude roem der Nederlanders. die in de schilderkunst sinds honderden jaren aan de spits van het kultuurleven staat, nog steeds bevruchtend op de beeldende kunsten werkt. Daar kunnen we het voorloopig mee doen Dit alles toont echter duidelijk aan, dat men over de uitwisseling van kunstwerken niet gering mag denken. Het scherpt den geest en het brengt onze ichilderkunst een enorm afzetgebied, waar door zij zich ook breeder ontplooien kan. In Uw hulsapotheek en in Uw zak. steeds -bij de hand, zqn AKKERTJES een eerste hulp bjj onverhoedsche pijnen en ook bij 'n opkomende verkoudheid. De Nederlandsche Pijnstiller Twaalfde Zomerconcert der H.O.V. Gastdirigent Nico Verhoeff; Solist Willem Brederode, viool. Met het symphonisch gedicht Saul en David van Joh. Wagenaar. waarmee dit concert ge opend werd. toonde de gastdirigent Nico Ver hoeff dat hij niet vreemd tegenover het orkest stond, integendeel. dat hij met een goede dosis routine zijn taak vervulde, en niet alleen met routine, ook met stuwing van een temperamentvol muzikant. Het orkest speelde het brillant geïnstrumenteerde werk voor treffelijk; de harpiste, mevr. Mengelberg, wist zich in haar dankbare partij bijzonder te onderscheiden. De solist .Willem Brederode kwam met een ons onbekend, hoewel reeds jaren geleden geschreven werk van Peter van Anrooy, Bal lade voor viool cn orkest, melodieuse muziek in Bruch-Brahmsstijl, een stuk zonder veel innerlijke spanning, maar, in zijn effectvolle orchestratie en gunstige ligging van de solo partij, aangenaam om te beluisteren. Willem Brederode vertolkte zijn met het orkest dialo- geerende partij zuiver, met fraaien toon en overtuigende voordracht. En Verhoeff wist uit de partituur veel schoons te halen en het orkest smaakvol te laten musiceeren. Ook met de tweede symphonie van Hendrik Andriessen was de dirigent zeer gelukkig Opvallend was het hoe hij het Rondo (Alle gretto con spirito) tot een zuiver evenwicht bracht. Na de pauze ging de Zevende van Beet hoven. Hier toonde het orkest op sommige momenten niet meer dezelfde mate van span ning. die de rest van het programma zoo ge lukkig had doen slagen, wat bij de tropische hitte die er in de volbezette zaal heerschte, aan 't eind van een zwaren avond wel eenigs- zlns begrijpelijk is. JOS. DE KLERK. de koffie wtuU- Haast U, want Keg's Kofmix is een heerlijke drank. AGENDA VRIJDAG 28 AUGUSTUS. Groote Ke?k: Keikconcert Schoten s Chr. Gem. Koor. 7.30 uur. Moviac: „Zoologica", toegang alle leeftijden. 2, 4, 7 en 9 uur. Frans Hals Theater: „Morgen gaat het be ter", toegang alle leeftijden. 2.30, 6.45 en 8.45 uur (Zondag 2, 4.15. 6.30 en 8.45 u.). Palace: „Watt en half Watt als dakloozen", toegang voor alle leeftijden, 2, 6.30 en 8.45 u. (Zondag 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 u.) Rembrandt Theater, op het toneel „Het theatermysterie". 2.30 en 7.30 uur (Zon dag 2.30, 6.30 en 8.45 uur.) Luxor Theater: „Voor den politierechter", toegang alle leeftijden. 2.30, 6.30 en 8.45 uur. (Zondag 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur.) ZATERDAG 29 AUGUSTUS. Frans Hals Museum: Tentoonstelling wer ken van meesters uit de Haagsche school. 10 tot 17 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. De Muziekschool van Toonkunst. 25 jaar aan de Nieuwe Gracht. Op 1 September zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Muziekschool van de Maat schappij tot Bevordering der Toonkunst haar oude en uitgewoonde gebouw aan de Veerstraat verliet om haar nieuwe lokalen te betrekken aan de Nieuwe Gracht. De Muziekschool, in 1829 gesticht, was steeds bijzonder gepatroneerd door den eersten ■secretaris aer Afdeeling, den heer C. G. Voorhelm Schneevoigt. Nadat de school onder zijn leiding en verantwoording wer kende, in het gebouw Qe Gouden Leeuw in de Zijlstraat gevestigd was geweest, kocht hij het huis in de Veerstraat en in 1917. tóen andermaal verhuizing nood zakelijk bleek, kon men putten uit het z.g. .Haarlemsch Muziekfonds", dat de eerste groote weldoener der school bij testamen taire beschikking gesticht had. De heer Voorhelm Schneevoigt. die in 1879 overleed, heeft het nog beleefd dat zijn zorgenkind, de Muziekschool, onder de hoede van het afdeelingsbestuur en onder directie van Leander Schlegel tot bloei kwam. In de Veerstraat is nadien Willem Robert Sr. nog directeur geweest. Na diens af sterven in 1914 heeft het Toonkunstbestuur eenige jaren de school beheerd. In deze „Staahouderlooze" periode valt de verhui zing naar het nieuwe en ruime gebouw aan de Nieuwe Gracht. Eenmaal daar gevestigd, ;ing de Muziekschool een nieuwen bloeitijd ;egemoet. In 1919 werd de heer A. de Vogel als directeur aan de inrichting verbonden en deze vervult nog steeds zijn functie. Bij de vestiging van de school aan de Nieuwe Gracht is mej. Bekkers als leer- aresse voor het elementaire klavieronder- wijs in dienst getreden, zoodat ook deze verdienstelijke paedagoge, te zamen met de school, een zilver jubileum viert J. de K. Verzorging van kinderen van leden der Duitsche weermacht. Het Verordeningenblad bevat de volgen de verordening van den Führer van 28 Juli j.l. betreffende de verzorging van kinderen van leden van de Duitsche weermacht in de bezette gebieden. Artikel 1. Tot behoud en ter bescherm ing van het rassisch waardevolle Germaansche erfgoed wordt aan kinderen, die in de bezette Noorsche en Nederlandsche gebieden door leden van de Duitsche weermacht zijn ver wekt en uit Noorsche of Nederlandsche vrouwen zijn geboren, op verzoek der moe der, een bijzondere ondersteuning en ver zorging vanwege instanties van de Rijks commissarissen voor de bezette Noorsche en Nederlandsche gebieden toegekend. Artikel 2. De ondersteuning bestaat in het dragen van de kosten der bevalling, de toekenning van steun in de kosten van levensonder houd aan de moeder gedurende den tijd voor en na de bevalling, de uitkeering van steun in de kosten van levensonderhoud voor de kinderen, de opneming der moe ders in klinieken of tehuizen, en met toe stemming van de moeders ook de opne ming van de kinderen in tehuizen alsmede soortgelijke maatregelen De nadere bijzonderheden worden ge regeld door de Rijkscommissarissen voor de bezette Noorsche en Nederlandsche ge bieden Artikel 3 De verzorging van moeders en kinderen geschiedt met het doel, dat de moeders geen enkel nadeel ondervinden en de ontwikke ling van de kinderen wordt bevorderd. esgewenscht wordt aan de moeder een passende werkkring verschaft Artikel 4. Voor zoover in overeenstemming met het in artikel 2 bepaalde prestaties worden toegekend, gaan de wettelijke aanspraken op ondersteuning op het Duitsche rijk over. Artikel 5 Op verzoek stellen de weermachtsgerech ten met toepassing van het Duitsche recht vast, of het lid van de Duitsche weermacht als vader van het kind moet worden be schouwd. De gewone Duitsche gerechten zijn ten aanzien van de beslissing over de vaststel ling van het vaderschap, over aanspraken op onderhoud alsmede andere aanspraken ter zake van het vaderschap jegens leden van de Duitsche weermacht onbevoegd. Artikel 6. De Rijkscommissarissen voor de bezette Noorsche en Nederlandsche gebieden wor den gemachtigd, met toestemming van den Rijksminister en chef van de rijkskanse larij, een regeling overeenkomstig die der artikelen 1 tot en met 5 te treffen ten aan zien van kinderen van andere in Noor wegen of Nederland te werk gestelde Rijks- duitschers. Artikel 7. De chef van het oppercommando van de weermacht wordt gemachtigd de ter uit- lling dezer verordening noodzakelijke rechts- en administratieve voorschriften in overeenstemming met de betreffende Rijksministers alsmede met de Rijkscommissarissen voor de bezette Noor- gebieden uit te Bonnen, bonnen, bonnen... III (Slot). Dus over het drukken van de bonnen. Als het Centraal Distributie Kantoor over ecni- gen tijd een nieuwe serie bonnen nocriig zal nebben gaat er een bestclorder uit naar de Contröle der Rijkswaarden en naar de firma Enschedé en eerstgenoemde begint het be- noodigd aantal vellen papier uit haar maga-, zijn aan de drukkerij ter beschikking te' stellen. Zooals wij reeds in een vorig arti keltje schreven, geschiedt de filing van dat papier tweezijdig: zoowel een rijksbeambte als een employé van Enschedé is er möie belast. Per dag kunnen op de_ze wijze 50.000 vel worden verwerkt. Voor een enkele serie kaarten zijn meer dan een millioen vel noodig, die in totaal eèn gewicht van 120.000 kg hebben. We zitten hiermede al dadelijk in de groote getallen. Wel, wie het voorrecht heeft een kijkje te mogen nemen in maga zijnen en werkplaatsen hier. weet eens en voor al, wat het beteekent, wat het zeggen wil en hoeveel moeite en arbeid het kost, voordat iedere Nederlander a|jn gedistribu eerde hoeveelheid voedsel op den bon kan halen. Hij heeft gewandeld door lange loop graven, tusschen hooge stapels papier, hij heeft de vele, vele persen de papiermassa's zien verslinden en de vellen netjes één voor één weer zien uitbrengen, bedrukt in de kleur, waarin de pers „staat", hij heeft de snijmachines de vellen tot kaarten zien ver snijden, tot duizenden, tienduizenden, hon derdduizenden kaarten, die straks, netjes afgebundeld, op de expeditie zullen worden verpakt en verzonden naar vier honderd tachtig distributiekringen. Een machtig bedrijf! En nu zijn er meen bedrijven, waar de productie in het groot plaats heeft, maar het eigenaardige van deze fabricage is hierin gelegen, dat van de vijfduizend vellen, die elk dezer persen per uur verwerken, dat van de millioenen kaar ten, die hier in enkele dagen vervaardigd worden, er zegge en schrijve letterlijk niet één exemplaar is, dat niet bij voortduring onder contröle staat. In een drukkerij is men, begrijpelijkerwijs, niet karig op een stukje papier. Er is, tenminste in normale tijden, over het algemeen zooveel van voorradig, dat een of een paar velletjes geen gewicht in de schaal leggen. Hier is dat anders. Hier gaat niets en niets verlo ren. Een vel kan beschadigd worden, door verkeerde behandeling, door de machine. Een vel kan zelfs zóó beschadigd worden, dat nog maar wat verfrommelde snippers uit de pers te voorschijn komen. Maar meen niet, dat de drukker ze in de prullemand zal werpen. Als gold het de fragmenten van een kostbaar papyrus, zoo zorgvuldig wor den de snippers bijeen gevoegd, totdat kan worden aangenomen, dat vrijwel alle res ten van het verloren gegane vel weer bijeen zijn. waarna ze weer naar de Contröle-af- deeling worden gezonden, waar men het in het ongereede geraakte vel in mindering kan brengen. Ook de misdrukken worden verzameld. Misdrukken zijn onvermijdelijk, maar het zal dikwijls voorkomen, dat een deel van een vel misdruk vertoont, terwijl een ander gedeelte goed onder de pers vandaan is ge komen, anders gezegd: bonnetjes bevat, die uitstekend te gebruiken zouden zijn.als niet al die vellen misdruk verzameld worden en, na genoteerd te zlin, naar het Centrale Distributie Kantoor werden opgezonden, alwaar ze tot onbruikbare snippers worden vernietigd. Genoeg nu over beschadigingen en mis drukken. De vellen zijn dus geteld en her teld en het drukken kan beginnen. Het pa pier wordt uit het magazijn naar de druk ker!) gebracht gelief er op te letten, dat de toegang tot de drukkerij even wèl be waakt wordt als de deur van het magazijn en lang duurt het nu niet, of in de luch tige en lichte ruimte van de machinehallen dreunen de persen, die de eerste kleur of de beide eerste kleuren op het papier bren gen. Met een enkel woord wezen wij er reeds op, dat het offset-drukprocedé gevolgd wordt, hetgeen een uitermate strakke, gave afdruk waarborgt We spreken hier niet van de zorgen, die het drukwerk overigens vraagt, de kwestie van het drogen, van het „kleur houden", een moeilijkheid, die het werken bij kunstlicht dikwijls veroorzaakt en wat niet al. Een derde en vierde kleur wordt opgebracht en zoo nadert hét druk werk zijn voltooiing en is straks gereed voor de perforatie, die ook alweer op machinale wijze geschiedt door middel van speciale gekartelde, koperen platen. En bij dit alles rust de controle geen W.n. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns (afw.). Haarlem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur: F. C Derks. Haarlem. Chef van Dienst en Stad: S. n Kuiper. Haarlem (afw Sport en Stad: A Over- meer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag. Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korsten. Heemstede. Binnenland: J. A. Steen Jr., Zand- voort. Nieuws en reportage voor Velser. «n omgeving: J. J. E. van Baarsel, IJmulden Advertenties D. A. J. Spek, Haarlem. ig en aanvulling skeli betreffende Rijksministers alsmede met de Rijkscommissarissen vooi scne en Nederlandsche vaardigen. De chef van Jiet oppercommando van de weermacht kaai in overeenstemming met den Rijksminister en chef van de Rijks kanselarij het gebied, waarvoor deze ver ordening van kracht is, geheel of gedeelte lijk tot andere bezette gebieden uitbrei den. De uitvoering van deze verordening be rust bij den Rijkscommissaris. NOORD HOLLANDSCHE EXPLOITATIE MIJ. In het jaarverslag van de N.V. Noord Holland- sche Exploitatie Maatschappij, gevestigd te Heem stede. wordt meegedeeld, dat gebruik gemaakt werd van het llquidatiebesluit ten behoeve van de dochterondernemingen, ten gevolge waarvar. de activa en passiva die maatschappijen ln de balans per 31 December 1941 deel uitmaken van de activa en passiva der vennootschap. De resul tatenrekening sluit met een winst van f 19.972, dat aangewend werd voor afschrijving onroerende goederen. Het totale verlies op de balans blijft f 330 489. in den loop van het Jaar werden de no minaal f40.000 in onderpand gegeven obligatiën terug ontvangen, terwijl nominaal f 422.000 obli gatiën werden ingekocht. De rentebetaling op de uitstaande obligatle-leening kon niet worden hervat De balans sluit met een bedrag van f 2.458.551 en de resultatenrekening met een be drag van 1174.161. i Neemt U nou eens h kg. rauwe aardappelen, 1 pakje Panko, iets zout, wat gesnipperde uit/es en peterselie! Eerst schilt Ude aard- Sj. appelen, legt ze even in het water S en raspt zejuist! Het over- T lollige vocht laat U wegloopen. daarna mengt U het door elkaar met het pakje Panko, het zout. de uitjes en de peterselie. Hiervan A maakt U kleine balletjes, die U W platgedrukt, in 'n ietsje beboterde K koekepan bruin laat bakken. U H kunt óók nog 'n smaak ie toe voegen. PEIA-PRODUCTEN oogenblik. Met groote nauwkeurigheid zijn voortdurend een zestig man van het corps verificateurs bezig, deze enorme hoeveelheid papier, uitgedrukt in een aantal vellen, van de eene afdeeling naar de andere over te tellen en te transporteeren. Hoeveelheden, die niet terstond in bewerking kunnen wor den genomen, worden tijdelijk opgeslagen in speciaal daartoe ingerichte magazijnen. Op deze wijze is het mogelijk, vrijwel iederen dag na de beëindiging der werkzaamheden door het afsluiten en „kloppen" der tellin gen vast te stellen, dat geen enkel vel ont breekt. Mocht dit onverhoopt wel het geval zijn, dan treedt onmiddellijk de bedrijfs- politie in actie. En als de vellen bedrukt zijn en geperfo reerd? Dan verhuizen ze naar de verifieatie- afdeeling, waar allereerst de vellen tot bon- kaarten worden versneden, welke laatste na een slot-telling verzameld worden tot bundels, die worden geniet, van een kruis band voorzien en met een verificatiezegel beplakt, zoodanig, dat het distributiekan toor bij ontvangst der pakketten de aantal len kan nagaan en onvolledige pakketten zonder verbreking van het zegel terugzen den. En nu is het nog maar de afdeeling verpakking, die de kaarten in nette pakjes zal vouwen, waarna ze. natuurlijk „Aange- teekend", naar het oord der bestemming worden verzonden. Dat ze niet zonder deug delijke décharge en nauwkeurig ingevuld ïeleidebiljet het gebouw der drukkerij ver aten spreekt vanzelf. Met het bovenstaande, dat, naar we ho- üen, den lezer eenige belangstelling zal lebben geschonken voor dit zoo belangwek kend bedrijf, zouden we kunnen volstaan. De bonnen zijn onderweg naar het distri butiekantoor en zullen straks uitgedeeld worden en gauw genoeg b|j den bakker en den slager en den kruidenier terecht komen. En dan....? We zagen, dat voor een enkele serie kaarten een hoeveelheid van 120.000 kg papier noodig is en de vraag doet zich voor: Beteekent het uitgeven van zulk een serie daji het verlies van zulk een reusachtige hoeveelheid van het thans zoo schaarsche papier? Het tegendeel is waar. Want, ge weet het, ieder ingeleverd bonnetje wordt straks door uw leverancier opgeplakt op vellen, die hij weer moet inleveren en ideze bonvellen wor den, na gecontroleerd te zijn, naar de pa piervernietigingsmachines van het Centraal Distributie Kantoor vervoerd, waar zij, ver snipperd. aan de papierfabricage weer ten goede komen: En als hiermede het laatste bedrijf in het leven van den bon is aan gevangen, begint straks weer een nieuwe kringloop, als weer nieuwe vellen, al maar nieuwe vellen, worden opgetast in de maga zijnen om straks op hun beurt weer be drukt en geëxpedieerd te worden Voor de volgende week zijn voor het koopen an de gebruikelijke rantsoenen brood, •leesch en tabak de bonnen 44 aangewezen Dit geldt ook voor aardappelen, met dien verstande, dat het rantsoen op den B-bon (houders van vetkaarten) is verhoogd van 1/2 K.G. tot 1 K.G. Distributie van aardappelen. Voor de distributieperiode van 30 Augus tus tot cn met 5 September 1942 is hei aardappelrantoen wederom vastgesteld op 3 kilogram. In verband hiermede geeft ge durende genoemd tijdvak elke der met „44A" gemerkte bonnen der aardappel- kaart recht op het koopen van l'/2 kilo gram aardappelen. De met „44B" gemerkte bon voor houders van vetkaarten geeft ge durende hetzelfde'tijdvak evenwel recht op het koopen van 1 kilogram aardappelen in plaats van V? kilogram. De aandacht wordt er nogmaals op ge vestigd. dat op Zaterdag 29 Augustus geen aardappelen op de genoemde bonnen mo gen worden verkocht. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Zaterdag de beurt aan letter Sch. GEVONDEN VOORWERPEN. Breiwerk. Aarsen. Sumatrastraat 20; fietsje. Dijkstra, Meeuwenstraat 55; bankpapier. Bronk- horst, v. d. Vlnnestraat 3; bankpapier, Deuling, Prinsessestraat 6; horloge, Teuwissen. Ripperda- park 14; halsband, v. Eek, Indischestraat 7; jasje, Verbeek, P. C. Hooftstraat 92; portefeuille met inh.. Bureau van Politie. Smedestraat 9, portefeuille met inh., Lind, Ted. v. Berkhoutstr. 90; rozenkrans. Bur. van Pol.. Smedestraat 9; schoentje. Hoogland. Middenweg 90; tasch met inh., Vige, Lange Lakenstraat 8; vulpen, v. d. Brink. Pepljnstraat 33; vulpotlood, Meiland, Jans straat 44 A rood; vulpenhouder, Mlzenbeek, Ce derstraat 21; windjak, Oosterlaan, Colensostr. 4. Verduisteren van 20.41 tot 6.43 uur 28 Aug.: zon op 6.43, onder 20.39 uur maan onder 9.20, op 21.50 uur 29 Aug.: zon op 6.44, onder 20.37 uur maan onder 10.32, op 22.14 uur Geldige bonnen in de week van 30 Aug. t/m 5 Sept. Elk der volgende bonnen GEEFT RECHT OP HET KOOPEN VAN: AUG. T/M 5 SEPT. 1942 44A BROOD 44R BROOD 44 BESCHUIT 44A VLEESCH 44B VLEESCH 44A AARDAPP. 44B AARDAPP. 44A TABAK 4 Rants. Vz Rants. 1 Rants. 1 Rants. V» Rants. lVz K.G. 1 K.G. 1 Rants. 9 AUG. T/M 5 SEPT. 1942. 357 ALGEMEEN 358 ALGEMEEN 362 t/m 365 ALGEMEEN 4-41, 4-42 RESERVE 359 ALGEMEEN 360 ALGEMEEN 361 ALGEMEEN 367 t/m 369 ALGEMEEN 4IA t'm 44A MELK 41B t/m 44B MELK 41, 42 VERSNAP. 43. 44 VERSNAP. 1 K.G. 500 Gram 1 RantB. 250 Gram 25Ö Gram 250 Gram 100 Gram 100 Gram 31/2 Liter Wx Liter 100 Gram 100 Gram 12 JULI T/M 5 SEPT. 1942 338 ALGEMEEN 1250 Gratr 20 AUG. T/M 31 AUG. 1942 Beschikbaar per persoon: 3 E g I 14 t'm 1 20 jaar I Volwas sienen 1 W In tijdvak van één week: Brood of gebak 6 18 22 18 Rants. Beschuit, brood of geb. 4 Rants. Vleesch of VI.waren 1V3 3 3 3 Rants. iv? 3 4V» 3 k.g. 1 1 I 1 k.g. 1) 2 Rants. In tijdvak van vier weken 1 1 1 i k'g. bOO bOO 500 500 Gram. Bloem, brood of gebak 4 4 4 4 Rants Gram. 250 250 250 250 Gram. 250 250 250 25(1 Gram. Vermicelli of maïzena 100 100 100 100 Gram. 300 300 300 300 Gram. 28 14 Liter. 7 7 Liter. 200 200 200 200 Gram. 200 200 200 200 Gram. In ijjdvak v an 8 weken: 1 Koffiesurrogaat 250 250 250 250 Gram 15 JULI T/M 12 SEPT. 1942 In tjjdvak van één week 871/2 175 175 146 Gram. 2-35, 2-36 RESERVE V2 Rants. I Boter 3-35, 3-36 RESERVE Vo Rants. Boter 1 4-36 RESERVE Vz Rants. GELDIGE BONNEN VOOR DIVERSE ARTIKELEN Elk der volgende bonneD Geeft recht op het koopen van Van Tot en met 02 Petroleum 23 Aug. 1942 31 Oct. 1942 01 t/m 05 B.V. Brandst. 1 eenh. Brandstoffen 11 Mei 1942 31 Dec. 1942 01. 02, 03 K.F. Brandst. 1 eenh Brahdstoffen (geen anthraclet) diverse data 30 Apr 1943 370 Algemeen 1 rants. Eenheidszeep 16 Aug. 1942 30 Sept. 1942 M Eenheidszeep 1 Rants. Eenheidszeep 16 Aug. 1942 30 Sept. 1942 371 Algemeen 1 Rants Waschpoeder 10 Aug. 1942 30 Sept. 1942 M Waschpoeder 1 Rants. Waschpoeder 16 Aug. 1942 30 Sept. 1942 M Toiletzeep 75 gram toiletzeep 80V» 16 Aug. 1942 30 Sept. 1942 U Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep 1 Me) 1942 31 Aug. 1942 DE VOLGENDE BONNEN ZIJN BINNEN KORT NIET MEER GELDIG: Na Zaterdag 29 Aug.: 43 Brood, Beschuit, Vleesch, Aardappelen, Tabak, Sigaretteh. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: t/m Woensdag 30 Sept.: 335, 336 Algemeen (Zeep), L-Zeep, L-Toiletzeep. De bonnen, waarvan de geldigheidsduur op Zondag begint, mogen op den daaraan voorafgaanden Zaterdae worden gebruikt, met uitzondering van den bon voor vleesch vleeschwaren en aardappelen. 1) Mannelijke personen van 18 jaar en ouder. AAMBEIEN In teder geval ZWITSALl Dat is de beste raad die ik je kan geven, óók als je last van aam beien hebtl POT F 0.75 TUBE F. 1— A ZWEMMEN Bekende zwemmers (slers) in Heemstede. Revanches "van dc nationale kampioenschappen. Nu de inschrijvingen voor liet zwemfeest van Zondag a.s. :n Groenendaal zijn ontvangen heeft het bestuur van H.P.C. reden om tevreden ie •/.tin. Niet alleen dat een uitgebreid programma kon worden samengesteld, ook de kwaliteit van de deelnemers en deelneemsters mag genoemd worden. Na den belangrijken watcrpolowedstrijd tus schen het heeren-zevental van H.P.C en de H.Z. 8c P C. om het kampioenschap van Neder land, die precies om twee uur begint, zullen mej. Engelen, zoomede de H.PC.'er N. v. d. Voort eveneens drager van het nationale kampioenschap cn A. Zomer van H V.G.B. eenige hunner beste sprongen van de 3 Meter plank demonstreeren. Een wedstrijd was niet mogelijk, daar de plank %ich hiervoor niet leent. Daarna wordt een begin gemaakt met de zwem- edstrijden. De 100 meter borstcrawl dames is met de kampioene Riet van Veen. B. van Schalk en Ada Wiersma zeer sterk bezet. Bep van Schaik, die tweede was bij de kampioenschap pen, kan misschien wel eens voor een verras sing zorgen.Bij de heeren is weliswaar van Merkesteyn niet van de partij, hetgeen wel jam mer is daar hij in den snellen Moolenaar van het Y en D. v. d. Kuil van de S.C.Z.. die wel hebben ingeschreven, zware concurrentie zóu hebben gehad. Niet minder dan vier series zijn noodig, om dit nummer af te werken. De 200 meter schoolslag dames belooft een uiterst spannende race te worden tusschen de dames J. Waalberg van de A.D.Z. en Tony Bij land van de Hüversumsche Zwemclub. Doortje Mlchels van de U.Z.C. en Cobi Koster behooren eveneens tot de deelneemsters. Bij hetzelfde num mer voor heeren, doch dan over een afstand van 100 meter start de crack H. Smitshuyzen. dio zonder grooten strijd den nationalen titel be haalde. J. Bais van „Haarlem" en W. H. Voge lenzang, tweede op de kampioenschappen, zul len hém echter trachten zoo veel mogelijk te benaderen. Ook de rugslagnummers zijn niet vergeten en bij de dames is het natuurlijk Iet van Feggelen, die ook nu weer den eersten prijs zal wegdra gen. In mej. Galliara van de A.D.Z. heeft zij echter een geduchte tegenstandster. Bij de heeren komt de H.P.C.'er F. do Geest tegen de D.J.K.'ers Scheffer en Van Schouwen. In eigen bad is het aan de Geest om te toonen dat zijn tweede plaats te Amsterdam achter Van Schouwen onverdiend De damesestafette 5 x 50 meter borstcrawl heeft inschrijvingen van de Zwemclub Haarlem, van D.W.R.. H.V.G.B., A.D.Z.. Meeuwen. H.D.Z. de H.P.C. Op de 4 x 100 M. borstcrawlestafette heeren zullen deelnemen HV.G.B., D.J.K D.W.R., het Y, H.Z. P.c. en de H.P.C. AAMBEIENZALF /ZETPILLEN ZWITSAl FABRIEKEN Haffirlenische Rechtbank. VEE UIT DE WEIDE GESTOLEN. De 27-jarige R. F. de G. en de 20-jarige G. B., beiden uit Beverivijk, hadden met medewerking van den Amsterdammer W. A. M. de V-, op 5 Juli j.l. een koe uit een weide bij Beverwijk gehaald. Het plan was uitgegaan van De G., terwijl de V. alleen op uitkijk had gestaan. De officier eischte tegen De G., als aan stichter van den diefstal een gevangenis straf voor den tijd van 2 jaar; tegen B. werd 1 jaar geëischt en tegen De V., 4 maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Sigarendiefstal in Zaandam. In den vroegen morgen van den 6den Juli kwamen de Zaandammers J. v. d. V. en W. v. d. W. in een café in Zaandam, waar Van der V. aan den eigenaar een tweehonderd sigaren aanbood- De café houder kocht de sigaren en betaalde ze a contant. Even later, toen Van der V. even weg was, bood ook Van der W. siga ren aan. die hij, naar hij zei, gekocht had van een onbekende. Juist toen de caféhou der wilde betalen, kwam de politie, die de sigaren in beslag nam en de beide mannen meevoerde naar het bureau van politie. Deze sigaren waren afkomstig van diefstal uit het pakhuis van een Zaandamsche si garenfabriek. Hieruit waren nl. in dien zelfden nacht 4 balen tabak en 2400 siga ren gestolen. Van der V. ontkende dep diefstal gepleegd te hebben, evenals Van der W. De Officier achtte het feit bewezen en eischte tegen Van der V. een gevangenis straf van een jaar, tegen" Van der W. een gevangenisstraf van 6 maanden. De verdediger van Van der V. mr. H. J. Pot, vroeg ontslag van rechtsvervolging voor onvoldoende bewijs. Mr. van Bier- kom vroeg voor zijn cliënt, Van der W., wegens gebrek aan bewijs vrijspraak en onmiddellijke invrijheidsstelling, welk ver zoek door de rechtbank werd ingewilligd. ZOO DOEN VELEN. Tal van groote en kleine firma's in den lan de maken er een gewoonte van, en het is een goede gewoonte, eens per maand een bepaald bedrag over te schrijven op de girorekening van de Nederlandsche Ambulance. Deze fir-» ma's staan bij de administratie der ambulance op de eerelijst vermeld. Zorgt er voor dat Uwe firma ook op deze eerelijst geplaatst wordt. Geeft uw boekhouder opdracht maandelijks een vast bedrag te stor ten op de girorekening van de Nederlandsche Ambulance 8 7 6 0 0. Nederlandsche Ambulan ce. Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. D.W.R.-DAMES KAMPIOEN VAN HAARLEM. D.w.R. zette in den strijd tegen Haarlem om het kampioenschap van Haarlem van het begin af aan een hoog tempo in waardoor het Haar lem-team eenigszins uit positie werd gespeeld. Hiervan maakte mej. Compiet gebruik om met een onverwacht schot de Ilaarlem-keepster Jlte te passeergn (1—0). Haarlem niet ontmoe- I, probeerde nü het ^pel te verplaatsen. Mej. Kraft, die nu achter speelde kwam daarvoor en kele malen naar voren 0111 op deze wijze ver warring te stichten in de D.W.R.-achterhoede en kansen voor haar medespeelsters te scheppen. Mevr. Kerkhof, mej. Compiet en mej. de Jong konden zich echter steeds weer herstellen en de aanvallen liepen steeds op niets uit. Na de hervatting werd D.W.H. overwegend ster ker. Het plaatsen en het aanvoelen van elkanders positie was aanmerkelijk beter dan dat van Haailem. Was een der D.W.R. speelsters in het bezit van den bal dan was steeds de mogelijk heid tot het juist plaatsen aanwezig. Mej. C. Zieren kreeg na goed samenspel den bal goed aangegeven en doelpuntte. Na enkele gemiste kansen aan beide Zijden slaagde mej. de Jong er in den eindstand op 3—0 voor D.W.R. te brengen SPORT EN SPEL. VOETBAL Finale Stads Ediliebeker. V.V.H. en V.S.V. 3 ontmoeten elkaar. Donderdagavond zij'n twee wedstrijden gespeeld voor de demi-finale om den Stads-Editiebeker. H.B,C. 3 speelde 3—3 tegen V.V.H. en daar V.V.H. de bezoekende club was. kwam zij in de finale. In Santpoort boekte V.S.V. 3 een 9—0 overwin ning op Geel Wit. De finale wordt Zondagmorgen om halftien gespeel# op het terrein van T.Y.B.B. tusschen V.V.H1.' en V.S.V. 3. GYMNASTIEK KENNFMER TURNKRING. De Kennemer Turnkring zal a.s. winter zoo mogelijk een vereeniglngscompetltle organiseeren. De oefenkorpsen hervatten hun training op 11 October. De heerenploeg K. T. K. heeft een wed strijd tegen den Stichtschen Turnkring op 2en Kerstdag in Utrecht. Omstreeks dien tijd krijgen ook de dames een wedstrijd tegen een nader te bepalen ploeg. WIELRENNEN DE RONDE VAN HEEMSTEDE. De Haarlemsche wielerclub „De Jonge Kam pioen" organiseert Zaterdagmiddag a.s. de tweede ronde van Heemstede, een nationale weierwed strijd. waaraan ditmaal alleen amateurs en nieu welingen zullen deelneemn. Deze ronde, die ver leden Jaar op het circuit bij de Joh. Wagenaar- laan, Wagnerkade. Cesar Francklaan en Heem- steedsche Dreef werd verreden, heeft reeds zoo'r goeden naam. dat binnen enkele weken het maximum aantal deelnemers (namelijk 85 ama teurs en 70 nieuwelingen) werd Ingeschre beste renner* in deze categorieën verschijnen aan den start; bij de amateurs b.v. T. van Bo- hemen (Amsterdam). D. Mooy (Assendelft). A. van Vooren (Beverwijk). A. Spronk (Utrecht). Rot'- schöfer.. Van Straten en B. Bakker en bij de nieuwelingen R van Zallnge. K. Neeft, Voorting, Schuit, Fleury Roedolf en Stoffels. De wedstrijd voor de amateurs bestaat uit een race over 75 ronden van 2200 M.; de nieuwelingen rijden 15 ronden van 2200 M. Om drie uur wordt gestart op de Joh. Wagenaarlaan. WATERPOLO HONKBAL GEVAARLIJKE POSITIE VAN E. D. O. Daar E.D.O. door den voetbalwedstrijd in Maastricht waarschijnlijk zonder Oden thai en Schtjvenaar tegen H H.C. zal uitkomen, slaan de kansen voor de Haarlemmers voor de onderste plaats wel heel slecht. De winnaar van den wed strijd tusschen Blauw Wit en Quick kan zich reeds Zaterdagmiddag veilig stellen. Het pro gramma voor Zaterdag luidt; lste klasse: Blauw Wit—Quick 3.30 uur. Ov. klasse; A.F.C.—Zeeburgia 3.00 uur. 2 A: Catchers -T.H.B. 4.00 uur, R.C.H. 2—E.H.S. 4.00 uur. Zondag: lste klasse: H.H.C.E.D.O. 2.15 uur. Ov. klasse: Haarlem 2—E.D.O. 2 10.00 RADIOPROGRAMMA ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 7.15 Gramofoon muziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten en Gesproken Programma-uit treksel. 8.15 Brandende kwesties, causerie (opn.). 8.30 Klankenhutspot (gr.). 9.15 Voor de huisvrouw. 9.30 Orkestconcert (gr.). 10.00 Ernstige Muziek (opn.). 11.00 Voor zieke kinderen. 11.20 Planovoor dracht. 11.50 Liederen van Hugo Wolf (gr.). 12.00 Ernst van 't Hoff en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- cn zakelijke berichten. 13.00 Omroeporkest. 14.00 „Knut Hamsun, zijn leven en werken", II, lezing. 14.20 Na gedanen arbeidMuziek en vroolijkheid. 15.45 Piano- soll (gr.). 16.00 Bijbellezing en Gewijde muziek (opn.). 16.30 Münchener Philharmoniker (gr.). 16.45 Omroepkamerkoor. 17.15 B. N. O. Nieuws- en zakelijke berichten. 17 30 Orgelspel. 18 00 De N. S. B. antwoordt. 18.15 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 18.45 B N. O. Nieuwsberichten. 18.55 B. N. O. De wereidmeening uit den aether geplukt. 19.05 Als ik 't voor 't zeggen had. 19.20 Amusementsorkest, solisten en gramofoonmu ziek. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio be schikken. 20.15 Filmpraatje. 20.30 Gevarieerd Za terdagavondprogramma. 21.45 B. N. O. Nieuws berichten. 22.00 Vioolsolf met pianobegeleiding (gr.). 22.15 Overal liefde (gr.). 23.00—24.00 Lest best (gr.). HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Mozart Reger (gr.). 8.51-Viool en piano (gr.). 9.19 Mis van Bruck ner (gr.). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Symphonie- orkest (gr.). 10.30 Lichte Muziek (opn.). 12.00 Zang, fluit en piano. 12.35 Pro Arte kwartet (gr.). 12.45 B. N. O- Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Reportage ..Een verboden hengelaarsdorado". 13.15 Symphonie-orkest (gr.). 13.40 Wij kijken de natuur in! 14.00 Concertgebouworkest en solist (opn.). 15.30 Tijdschriftenschouw. 15.45 Ensemble Willy Kok. 16.30 Aanwijzingen voor den groente tuin in September en in den winter. 16.45 Mu sette (gr.). 17.00 Voor de binnenschippers. 17.15 B. N. O Nieuws- cn zakelijke berichten. 17.30 De Melodlsten en solist. 18.15 Het kwartier van den Arbeid. 18.30 Otto Hendriks en zijn orkest. 19.00 Groeten aan Nederlandsche zeelieden. 19.30 B. N. O. Nieuwsoerichten. 19,40 B. N. O. Groningsen praatje. 19.50 Spiegel van den dag. 20.00 Liederen van Ludwig van Beethoven (gr Vanaf 20 15 al leen voor de Radio-Centrales, die over eeq,lijn verbinding met de studio beschikken. 20.IR Om- roep-pianotrio. 21.00 Plano en orkest (gr.), 21 15 Strijkorkest (gr.). 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N OrsMilitair overzicht. 22.10 AvondwiJ- dlng. 22.15—24.00 Zie Hilversum I.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2