Suze SCunteioat LOTION MALWIDA 31 gfl v.Empelen Stadsn leuws De verduistering Grijs haar verdwijnt,waar ALADL\verschijnt EDEGO FEUILLETON Roman van Else Wemecke Nadruk verboden 21 Buiten glijdt ze in den zwarten wagen op de plaats naast den bestuurder en trekt het portier achter z:ch dicht. Terloops heeft ze nog opgemerkt, dat Gabi en de heer met den slappen vilthoed in de zilvergrijze auto verdwenen zijn. Theodoor geeft gas en rijdt met razende snelheid door de drukke stra ten. Voor een rood stopteeken brengt hij den wagen met een ruk tot stilstand. „Ook dat nog!" mompelt hij tusschen zijn tanden. Altijd, als je haast hebt!" En op Marga's verschrikte vraag vervolgt hii: „Het schijnt heel slecht te gaan met mevrouw. Gelukkig, dat er nu tenminste een verstan dig mensch komt: alles staat zoo'n beetje op z'n kop. De keukenmeid heeft haar ver stand verloren en die stomme eend: die Frieda, is er heelemaal van door. Ik weet ook niet. wat er eigenlijk'aan de hand is, maar 't is in ieder geval goed, dat u komt". Het roode licht wordt groen. Theodoor is weldra uit de file en zoekt opnieuw inha lend en gevaarlijk insnijdend, zijn weg door het drukke verkeer. Nog geen kwartier- later zwaait de wagen door de tuinpoort. „Dank je, Theodoor", zegt Marga en haast zich over het knarsende grintpad naar de villa. In de donkere hal en in het trappen huis is het doodstil. Niemand komt haar tegemoet. Op een laag'stoeltje op de gang van de eerste verdieping zit een snikkende gedaante. De kleine kamenier Frieda heft naar gezicht dat nat is van tranen, naar Marga op. „Ach hemel, juffrouw, u komt ook zoo laat! Die arme mevrouw, ach he mel nee. ze heeft zoo op u gewacht. Ze heeft als maar verlangd, dat u zou komen! En wij konden u niet bereiken. Theodoor is toch al twee uur weg en die arme mevrouw was ■oo naar en zoo onrustig. Steeds herhaalde ze maar weer. dat u moest komen om haar nog eenmaal mooi te maken, eenmaal nog. heeft ze gezegd, om dat ach hemel vanavond komt immers meneer van zijn tournée naar huis en die arme mevrouw heeft zoo op u gewacht, tot het laatst toe. Door hartstochtelijke snikken onderbro ken, komen deze woorden er schier onver staanbaar uit. Marga pakt het meisje bij haar schouder. „Tot het laatst toe? Wat moet dat beteekenen?" Het kind barst opnieuw in een huilbui uit en wijst met haar hoofd naar de slaap kamerdeur. Marga gaat op haar teenen naar binnen. De schaduwen van den winter avond liggen dreigend in de hoeken van het ruime vertrek. Een klein schemerlampje op het nachtkastje werpt een zwakken licht- kegel opzij. En roerloos uitgestrekt, het hoofd ver achterover, ligt Maria Hofrichter op het breede bed. Zachtjes komt Marga naderbij en legt haar bevende hand op de half geopende van de levenlooze gestalte. De hand' is ijskoud. Marga voelt, hoe haar de schrik om Het hart slaat, het is, of haar de keel wordt dichtgeknepen, maar weldra weet ze zich te beheerschen en bijna liefde vol als een treurende zuster, drukt zij de starre oogen in dit stille gezicht toe. Dan verlaat ze zoo snel en zoo zacht mo gelijk de kamer. Het meisje op de gang snikt nog steeds zonder ophouden. „Waarom heb je al niet lang om een dokter gestuurd? zegt Marga zacht, maar bijna heftig. „Dat mochten we niet", het kind tracht tevergeefs haar stem eenige vastheid te Seven, „mevrouw wilde het per se niet heb- en. Ik heb geen dokter meer noodig, zei ze. Juffrouw Marga moet komen, ze zal me nog eenmaal Marga legt haar vinger op haar lippen. Ze stuurt het meisje naar de telefoon en Theodoor met den wagen naar den dokter. Eenige minuten later staat ze weer in de half donkere kamer naast het doodsbed en staart ontroerd naar de stille vrouw. Het lieve gezicht schijnt Marga nu mooier dan ooit. De reine, edele trekken van de vrouw in haar volle rijpheid verleenen het een schier bovenaardschen glans: de lü- denstrek is verdwenen. Op de toilettafel staat een schaal met witte rozen. Marga zet ze op het tafeltje naast het hoofdeinde van het doodsbed. Een der. in vollen bloei prijkende bloemen valt er uit. Marga legt haar in de gevouwen handen op het dek. De oude huisarts treedt, na een beschei den klopje, binnen en volbrengt ziin laat- sten, treurigen plicht. Hii zal nu met den chauffeur naar het station rijden om. meneer Hofrichter voorzichtig voor te bereiden. En een half uur later komt deze de gang opstormen. Marga staat voor de deur en begroet hem ernstig. Egon Hofrichter draagt en wijde, opvallende sportjas en vergeet in zijn opwinding zijn hoed af te nemen. In zijn hulpelooze verwarring stamelt hij eenige onsamenhangende zinnen. „Hoe is dat nu toch mogelijk? Maria, ze liegen me maar allemaal wat voor! Het is immers onzin! Maria is nooit ziek geweest, dan kan ze toch zoo maar niet eenvoudig „Uw /vrouw was al langen tijd zeer lij dend", zegt Marga. „Ze heeft u die zorg waarschijnlijk willen besparen, omdat het u anders misschien in uw artistieken ar beid zou hebben gestoord". Marga tracht het. zoo beleefd en onpersoonlijk mogelijk te zeggen, maar toch schijnt er in haar stem iets van een verwijt te liggen, hetgeen Egon Hofrichter blijkbaar niet ontgaat. „Zoo zijn de vrouwen!" roept hij, geheel buiten zichzelf, uit. „In plaats van tijdig wat te zeggen, gaan ze heen enO, 't is ontzettend! Maria! Wat moet er nu van mij worden? Ik kan het eenvoudig niet verdra gen!" (Wordt vervolgd.) Van links naar rechts: Onder den naam „Herlevend Nederland" zal van 29 Augus tus tot 27 September in het turngebouw aan de Zuilenstraat te Utrecht een tentoonstelling worden gehouden van voorwerpen, die den strijd der N.S.B. in woord en beeld weergeven. Het inrichten der expositie door den heer H. L. Schuilenburg, hoofd van dienst van het N.SJS.-museum, die de verzameling bijeen bracht en van wien tevens het initiatief tot het houden dezer tentoonstelling uitging. (V.N.P., de Keijzer Pax Holland c). Mijnenzoekers maken den weg vrij. Ook tijdens de nieuwe offensieven in het Oosten moesten de Duitsche pioniers duizenden mijnen .bergen en onschadelijk maken. Ook hier gaan pioniers aan de voorste gemotoriseerde afdeelingen vooraf, teneinde deze voor onaangename ver rassingen te vrijwaren. (Scherl Fellinga P.K. Jesse Pax Holland c). Nederlandsche Vrijwilligers bij de Waffen SS. Nu komt het er op aan het geleerde in practijk te brengen. De „Unterführer" geeft de laatste aanwijzingen. (SS Fritz Stapt Pax Holland cl T.uutaanieg Xuimndecticwd Bloemwerk Tq! 28080 - HEEMSTEDE De groote massa toont in dezen tijd een waren vitamine honger. Er worden echter kapitalen uitgegeven voor dikwijls nietswaardige producten. In het jaarverslag over 1941 van het rijks- Instituut voor de volksgezondheid worden mededeelingen gedaan over onderzoekingen, die vanwege het instituut zijn verricht naar de samenstelling van levertraanvervangings- producten. Daarbij trad aan den dag, dat ver schillende dier producten niet de hoedanighe den bezitten, waarvan de fabrikanten bij hun aanprijzingen gewag maken. Het rijksinstituut merkt naar aanleiding van een en ander in zyn verslag op, dat dit geknoei niet alleen met levertraanvervan gingsmiddelen, maar. volgens opgedane er varingen, met allerlei vitamine-producten plaats heeft. Er zjjn betrouwbare firma's, die uitstekende praeparaten op de markt bren gen, maar er zyn er ook. die een handel drij ven. welke met geen ander woord dan zwen del is aan te duiden. De groote massa toont In dezen tijd een waren vitaminehonger en de reclame is er op uit dezen honger op zjjn minst te laten voortduren, zoo mogelijk nog te verergeren. Het publick koopt, hamstert vitaminepraeparaten zonder eenige gave des onderscheids. Het koopt, afgaande op de fraai klinkende leuzen op de verpakking. Er wor den kapitalen uitgegeven voor maar al te dikwijls nietswaardige producten. Tot zoover het verslag van het rijksinsti tuut, welks waarschuwingen tegen het klak keloos koopen en gebruiken van vitamine praeparaten door het publiek de verant woorde toepassing va» een deugdelijk prac- paraat blijft hierbij natuurlijk buiten beschou wing stellig in ruimeren kring de aandacht verdient. Voldoende logiesgelegenheid in Haarlem. Het is dezen zomer herhaaldelijk In aller lei vacanticoorden en zelfs in steden van tameïijken omvang voorgekomen, dat alle ba- schikbare logiesgelegenheid in hotels en pen- sioens uitgeput was. In Haarlem en omlig gende plaatsen was dit echter gelukkig voor de bezoekers niet het geval. Haarlem is een stad met 'naar verhouding ruime logiesgelegenheid, vooral wat de hotels betref-, zoodat de Spaarnestaö haar bezoekers dit jaar ook niet heeft behoeven teleur te stellen. Zij, die zooals bij velen gebruikelijk is, nog eenige dagen vaeantie in nazomer of herfst nemen, zullen in Haarlem en omgeving dan ook voldoende logiesgelegenheid in de verschillende prijsklassen vinden. T. P. VAN DER LEER. t In den leeftijd van 61 iaar ic te dezer stede overleden de heer T. P. van der Leer, oud broeder van de inrichting „Meer en Bosch", die in de Haarlemsche drankbestrijdersbewe ging een vooraanstaande plaats heeft inge nomen. Hij was aangesloten bij de afdeeling Haarlem van de Nat. Christen Geheelont houders Vereeniging en heeft ook in het be stuur zitting gehad. Zatei dagmiddag om twaalf uur zal zijn stof felijk overschot te Heemstede worden ter aarde besteld. Voor den Politierechter. BURENRUZIE. Een 65-jarige vrouw kwam binnen in dè rechtzaal en nam plaats ;n het verdachten bankje, op aanwi,izing van den deurwaarder. Twéé getuigen volgden haar. De politierech ter vroeg de dame in het verdachtenbankje of zij de getuige, een jonge vrouw, had uit gescholden en haar „kijk voor je „kom er ês hier als je durft" en dergelijke minder vleiende benamingen had toegeroepen. Nee, de dame had dat niet gezegd, zij had alleen maar wat geroepen naar haar buur vrouw, die haar altijd uitlachte, en zij had haar gevraagd dichterbij te komen, want zij verstond haar niet. En verdachte probeerde met gebaren, schouderophalen e.d. duidelijk te maken wat zij bedoelde. De rechter knikte begrijpend en vroeg de getuige haar oordeel. Deze zei, dat haar buurvrouw altijd aan het schelden was op haar en als ze haar zag in heftige toorn placht los te branden. De poli tierechter, die ontdekt had dat de verdachte géén en de getuige wél een dienstmaagd bé zat, vroeg aan de verdachte of zij misschien jaloersch was. Nee, dat was ze nooit geweest. Maar getuige was iemand die haar altijd en eeuwig uitlachte. Toen ze net binnenkwam deed ze het ook De Officier, die aandachtig naar de verha len der beide vrouwen had geluisterd, zei dat bij ruzies gewoonlijk twee partijen schuld hadden. In dit geval vond hij de verdachte echter wel degelijk de hoofdschuldige. Ook hij, en waarschijnlijk ook de politierechter, zou de verdachte niet graag als buurvrouw hebben gehad. Hij vroeg een boete van f 25 (10 dagen). De politierechter wilde in aanmerking ne en, dat de verdachte nooit eerder was voor- geweest en veroordeelde haar tot betaling van één boete van f 15 (9 dagen). Hij voegde achter zijn vonnis den goeden raad nooit op het trekken van een gezicht of de woorden van een ander in te gaan, maar haar rustig negeeren als een uitlokking plaats vond. Afbraak van een schuur. Een Zaandamsche visscher had een huisje In huurkoop in Zaandam. Op het erf van deze woning stond een bouwvallig schuurtje. De visscher brak het af en plaatste op dezelfde plek een nieuwe schuur. Inmiddels was de woning verkocht en de nieuwe eigenaar ont dekte op een goeden dag, dat de visscher deze nieuwe schuur aan het afbreken was. De politie werd er bij gehaald, doch niet tegenstaande het opgemaakte proces-verbaal, ging de visscher door, daar hij in de meening verkeerde, dat het schuurtje zijn eigendom was, omdat hij het had laten zetten. Behalve dit schuurtje had hu een over een slootje staand W.C.-tje en beddeplanken in de wo ning gesloopt. Het W.C.-tje had hij wegge haald, omdat het ieder oogenblik om kon vallen. De officier vondVde houding van den vis scher ver van netjes en hij eisehte een straf van 2 maanden gevangenisstraf. De politie rechter kon zich verplaatsen in des visschers standpunt, dat hij meende dat het schuurtje zijn eigendom was en hij veroordeelde den man derhalve tot een boete van 10 (6 dg.) gevonden voorwerpen. Bril, Verbaan. Korte Heerenstraat 18; bril, Sij- pesteyn, Tafelbergstraat 13; boek, Wartenberg, Leeghwaterstraai 17; centimeter, Beelen, Scho-' terboschstraat 3; ceintuur, de Vries, Graaf v. Wledtstraat 21étuitje met inh., Steemers, Zwaardstraat 10; grasschaar, Torrer, Pijnboom- straat 118; handschoen, Jonker. Lombokstraat 31; kano, Kostermans, Willem de Zwijgerlaan 24; portemonnale met inh.. Vroom Dreesmar.n, Gr. Houtstraat; portemonnale met inh., Duyn, Amsterdamschevaart 20; regenjas, v. Sinderen, Sparrenstraat 28; schoen. De Rek. van Ostade- straat 12; sokjes, Bonarlus. Wagenweg 158; taschje net inh,. Bureau van Politie, Smedestraat 9. BLOEMENDAAl Processen verbaal en licht afgesneden Ondanks de waarschuwing van 24 Augus tus j.l. inzake het niet nakomen van de verduisteringsvoorschriften heeft de Bloe- mendaalsche politie zich genoodzaakt ge zien, deswege verscheiden processen-ver baal op te maken. Daarenboven js bij een tiental ingezete nen bij wijze van straf voor 4 -dagen het electrisch licht afgesneden. HEEMSTEDE concert A.s. Zondag geeft Heemst. Fafarecorps „Excel sior" een concert in het Wandelbosch „Groenen- daal" van 35 uur. Dir. J. Oomes. 1. Stadion-Marsch, Willy Schootemeyer 2. Les Cloches de Cornevllle, Roux 3. Au Golfe de Naples, valse, E. Larue 4. Le Chevalier du Temple, Frits Jakma Amsterdam Marsch, h. l. Blankenburg Pauze. 6. Au Pays de la Meuse, marsch, P. J. Wiest 7. La Fiancee du Korringan. O. Coquelet 8. Mondnacht auf der Alster, Osc. Fetras 9. Retour de Printemps, G. Gadenne 10. Feestmarsch, J. r. van der Glas teraardebestelling k. van haeringen Op de Algemeene Begraafplaats te Heemstede had Donderdagmiddag de teraardebestelling plaats van wijlen den heer K. v. Haeringen, in leven leeraar aan het Christelijk Lyceum te Haarlem. Onder de zeer talrijke aanwezigen die den over ledene de laatste eer bewezen, waren o.m. Dr. J. v. d. Eist, rector van het Chr. Lyceum, de voorzitter van het schoolbestuur, mr. A. J. Ho nig en de bestuursleden S. v. Wijk en M. Petrie, leeraren en onderwijzeressen en talrijke leerlin gen van het Lyceum. Verder merkten wij op de heeren B. Lineman. C. Verschoor en J. Schreuder," leden van den Kerkeraad der Gereformeerde Kerk H. V. in welke kerk de overledene deel uitmaakte van het College van Ouderlingen, benevens Ds. G. Barger, Godsdienstleeraar aan het Lyceum. In de aula voerde allereerst het woord Dr. ,T r. d. Eist. die namens bestuur, leeraren en leer lingen uiting wilde geven van deelneming met het groote verlies dat zoowel de familie als de school getroffen heeft. In zijn rede wilde spr doen uitkomen de groote dankbaarheid voor zijn arbeid. Velen, zoo besloot spr., die hier om de baar staan geschaard zullen mede moeten ge tuigen van het vele goede, van den overledene ondervonden, vooral waar het betrof de jeugd te leiden. Namens de familie sprak Dr. J. H. v. Haeringen die den overledene schetste als een man var. moed en overtuiging. Ds. v. Det sprak vervol gens naar aanleiding van Ps. 23, waarna bij aan de groeve voorging in gebed. Dr. A. v. Haerin gen, broeder van den overledene dankte ten slotte voor de belangstelling. LAATSTE NIEUWS Het vuur in Br. Indië smeult verder. Naar de Al-Indische radio meldt, is een groot aantal studenten van een Indische universiteit door de politie zonder opgave van redenen gearresteerd. In Patna in de provincie Bihar werden pamfletten ver spreid, waarin de bevolking werd aange spoord aan de demonstratie deel te nemen. Het provinciale bestuur van Bihar heeft de bevolking gedreigd met nog zwaardere straffen, wanneer er geen einde komt aan de onlusten. In de vereenigde provincies zijn opnieuw onlusten uitgebroken, o.a. in Aligarh en in het district Grakhpoer. Ook in de provincie Madras blijven de onlusten voortduren. In de provincie Orissa is een speciaal gerechtshof ingesteld voor het veroordeelen van politieke oproerkraaiers. Het is aan te nemen, dat de onlusten ook in deze provincie nog voortduren. PERSONALIA. Voor het examen teekenen M. O. is in Den Haag geslaagd de heer Th. M. Wieringa te Haarlem. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Weten schap en Kuituurbescherming is, voor het tijdvak van 1 September 1942 tot en met 31 Augustus 1943 belast met het onderwijs in de wijsbegeerte aan de Technische Hoogeschool te Delft ir B. Wigersma te Heemstede. Bij. besluit van den secretaris-generaal van het departement van Financiën is de heer M. A W. Geselschap, inspecteur van 's-Rijks belastingen, hoofd van de inspectie der be lastingen te Leiden, 3e afdeeling, met ingang van 1 October 1942 benoemd tot bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Haarlem. Nederlandsche jeugd met vaeantie naar Duitschland. Het aantal kinderen, dat door bemidde ling van den Nederlandschen Volksdienst naar pleegouders in de mooiste streken van Duitschland gezonden wordt, neemt steeds toe. Zoo zullen er in de maand September niet minder dan vier extra treinen met Nederlandsche jongens en meisjes vertrek ken, die daar zes weken zullen vertoeven. Het eerste transport van 550 kinderen uit Noord-Holland reist 1 September af naar Württembcrg, het tweede met onge veer 600 kinderen uit Amsterdam enkele dagen daarna, op 5 September naar Sudc- tenland. Voorts zullen op 16 en 20 September nog twee treinen- met juichende kinderen naar het mooie Duitschland vertrekken. Bommen op Nederlandsch gebied. Bij zijn gisteren ondernomen vluchten naar het Nederlandsche luchtruim, had de En- gelschman het weer in het bijzonder voor zien op de Nederlandsche burgerbe%,olkir.g. Aangezien hij door het geconcentreerde Duit sche afweervuur £jjn doelen niet systematisch kon naderen, ontstond door blindelings uit strooien van bommen schade aan gebouwen, o.m. ook aan een schoolgebouw. De Neder landsche burgerbevolking heeft hierdoor en door aanvallen met boordwapens 37 gewonden en 18 dooden te betreuren. De Nederlandsche bevolking wordt nog maals in haar eigen belang dingend uitge- noodigd bij het vuren van afweergeschut in huis te blijven of anders terstond op eeniger- lei wijze dekking te zoeken. Uitvoering van de lucht beschermingsverordening. Treedt heden in werking. In het verordeningenblad is verschenen een besluit van den secretaris-generaal van de departementen van justitie, van binnenlandsche zaken en' van sociale za ken ter uitvoering van de luchtbescher mingsverordening. Hierin wordto.m. bepaald, dat onder het ter beschikking stellen van goederen ten behoeve van algemeene doeleinden der luchtbescherming in den zin van art. 13 tweede lid der luchtbeschermingsverorde ning mede worden begrepen alle op bevel van de bevoegde instanties getroffen maat regelen ter camoufleering, overbrenging van voorraden, verplaatsing of stopzetting van bedrijven of inrichtingen om redenen van luchtbescherming. De kosten van schadeloosstellingen ter zake worden door het Rijk gedragen. Personen, werkzaam bij den Ned. Volks dienst, die bij luchtaanvallen telkenmale op bevel van den plaatselijken luchtbe schermingsleider of van den door dezen hiertoe gemachtigde, werkzaamheden ver richten ten behoeve van de sociale verzor- ing der getroffenen, hebben voor den uur van deze werkzaamheid de rechten en plichten van de leden van den lucht beschermingsdienst. Zij dragen bij hun werkzaamheid een witten band met opdruk „Nederlandsche Volksdienst". voorzien van een zegel, om <^en linkerbovenarm. Het gasmasRerbesluit en het vermelde onder 11 van het besluit van 26 Maart 1921 worden- ingetrokken. Dit besluit treedt heden in werking. N.S.B. radio-uitzendingen. Op Zaterdag 29 dezer worden over den zen der Hilversum 1 uitgezonden: van 8.158.30 uur „Brandende kwesties" door Max Blok zijl, herhaling van de uitzending van j.l. Donderdag. Van 8.008.15 uur: De N. S. B.- anlwoordt. In dit kwartiertje worden vragen behandeld over het Nationaal Socialisme en de N. S. B. „de natuur". Voor de leden der Vereeniging tot bevorde ring der Aquarium- en Terrariumkunde „De Na tuur'' houdt Drs. Lodewijks Zondagmorgen ln Café Rest. Brlnkmann te Haarlem een lezing met fijmvertoomng over „Salamanders". jeugdige dieven. De recherche hee'ft aangehouden een zestien jarigen jongen, die zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van een fototoestel en dlstribuUe- bescheiden. Eveneens is een zeventienjarige metaalbe werker aangehouden terzake diefstal van een rijwiel. Folkestone, Leeds en Huil. Bommen van zwaar kaliber. Naar het opperbevel van de Duitsdhe weermacht mededee'.tó. hebben Katoren ln dén,loop van den avond lichte Duit- echo gevechtsvliegtuigen tijdens eon verrassenden aanval in soheerviuoht voor den oorlog belangrijke Installa ties in de stad Folkestone aan de Engeï- «che Zuidkust met bommen van rwaar ka liber bestookt. Ten noorden en ten Zui den van' een belangrijke spoorweginsta!- latse namen de gevechtsvliegcrs hevige ontploffingen waar. In den loop van den nacht waren aanval len van Duitsche gevechtsvliegtuigen ge richt op de stad Leeds in de-Midlands, waar talrijke fabrieken van de Brttsehe bewa- l>eningslndustrie zfjn gevestigd. In de ge troffen doelen ontstonden verscheidene branden. Bovendien werden installaties voor de economische aonlogoering dn verschillen de steden van Oost-Engelandzoo o.a. d. havenstar Kuil aan dé monding van de Hum|ber gehomibardeerd. AHe ln dien strijd geworpen Duitsche vliegtuigen keerden op hun steunpunten terug. Plaatsvervangende volks commissaris van defensie benoemd. Volgens den bolsjewistischen berich tendienst meldt Tass. dat de raad van volkscommissarissen der Sowjet-Unie den legergeneraal Sjoekow heeft benoemd tot eersten plaatsvervangenden volkscom missaris van defensie. Britsche vliegtuigen boven Duitsch gebied. Britsche vliegtuigen zijn vannacht naar West-, Midden- en Noordoost Duitschland ge vlogen. Op eenige plaatsen werden bommen gewurpen. die uitsluitend op civiele doelen gericht waren. Volgens de tot dusver ontvan gen berichten zijn zes Britsche vliegtuigen neergeschoten. Burgerlijke Stand. Haarlem 28 Augustus 1942. BEVALLEN: 26 Aug., E. c Ekering-Eeftinck Schattenkerk. z.; 27 Aug., m. H. E. Gerritsen— Kouffeld, z. en d.; M. S. Hellewaard—Moilema, d.; A. A. Zuurendonk—Bosvelt, z.; P. A. W. Hon- coop—van Lieshout, d.; 28 Aug.. a. Jocker— Kroemmenhoek, d.; A. M. Kasteel—Meijer. OVERLEDEN: 26 Aug., J. van Assenbergh, Badelochstraat; 27 Aug., A. van Dijk, 64 j., Gasthuisvest; r. M., 22 m d. v. G. Oosterhof. Hazepaterslaan; 28 Aug., P. J. J. Wlllemsc, 39 J., Kamperlaan. kunstmest. Voor de teelt van Koolzaad en Blauwmaanzaad zal in dit bemestingsjaar wederom een hoeveel heid stikstof per H.A. toegewezen kunnen worden. Bovendien zal voor koolzaad en raapzaad, nadat in het voorjaar 1943 gebleken ls, dat het gewas goed door den winter gekomen is, een toeslag worden verstrekt. Voor de teelt van blauwmaanzaad, zal ln het voorjaar 1943 een zelfde toewijzing kunnen wor den verstrekt, als voor koolzaad en raapzaad. De aanvragen voor de stikstofmeststoffen voor koolzaad en raapzaad kunnen schriftelijk inge diend worden, waarbij het aantal te verbouwen H.A.. met kool- en raapzaad, dient te worden worden opgegeten, tevens of het op reeds be slaand bouwland of op gescheurd grasland ver bouwd zal worden. Er worden voor deze aanvragen geen formu lieren ter beschikking gesteld. Ondragelijke zenuwpijnen. Nu weer een gezonde. opgewekte vrouw. Mevrouw P.R tc B. tchrijft, d d. l-5-'40: ,!k ben blij, dit ik Uw advertentie heb gelezen, want ik leed aan ontzet tende zenuwpijnen. Ik kon geen enkele nacht alapcn! Tot mijn groote vreugde hebben mij de Ovaaltjes buitengewoon goed geholpen. Ik ben nu weer een gezonde, opgewekte vrouw." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoudheid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van het Trineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking slechts 60 ct. In alle apotheken en drogisterijen ver krijgbaar. - Trineral Agentschap, Nassau- kade 373, Amsterdam. huis slachting varkens. De veehouders, die een mestcontrKct voor een arken hebben aangevraagd, dienen dit alsnog bij len p. B. h. af te halen, daar zij anders niet ln aanmerking zullen komen voor ecu hulsslach- tingsvcrguanlng. Het tot stand komen van de vrije huisslachting voor Noord-Holland ontheft derhalve deze personen niet van hun contrac- tueele verplichtingen ingevolge het door hen aangevraagde mestcontraet. DE VOEDSELCOMMISSARI8 VOOR NOORD-HOLLAND. verplichting tot het telen van kool zaad en verplichting tot het scheuren van grasland. In verband met de opvatting welke ln dc tuin bouwstreken bestaat over de verplichte verbouw van win terkoolzaad deel ik nog eens het volgen de mede: Bedrijven met minder dan 5 h.a. akkerbouw land zijn niet verplicht koolzaad te telen. Zij kunnen volstaan met de uitzaai van 5 of 8 V» van het akkerbouw areaal met blauwmaanzaad. Diegenen welke een grooter landbouwbedrijf hebben ln de Tuinbouwstreken zullen dus S of "i koolzaad meoten verbouwen. Kruisbestuiving van sluitkoolzaden en winter- koolzaad is nagenoeg uitgesloten. Wie toch meent in deze risico te loopen kan schriftelijk verzoeken zijn koolzaadverpllchtlng te mogen omzetten in blauwmaanzaad. Op deze ver zoeken zal gunstig worden beschikt indien blijkt, dat op redelijke gronden deze wijziging goed is te achten. Er is geen sprake dat eenige tuinbouwstreek ln Noord-Holland zonder meer is vrijgesteld van de verplichte koolzandverbouw. Tn zake de verplichte scheuring van grasland wordt nog onder de aandacht van graslandge bruikers gebracht dat de aanslag voor het scheu ren niet is bepaald naar een zeker percentage van de graslandoppervlaktc. De aanslag ls vast gesteld per bedrijf, waarbij eenigszins rekening is gehouden met het bedrijfsverlcden. Beroepen tegen het scheuren moeten schrif telijk worden Ingediend aan mijn adres Voordara 5, Alkmaar. Tevens dient dit beroepschrift gepaard te gaan met een stortingsbewijs waaruit blijkt dat f 10 per H A. Is overgemaakt op de girorekening van de Landbouw-Crisls-Organlsatle voor Noord-Hol land te Alkmaar. Tenslotte wordt er op gewezen, dat het spreek uur te Alkmaar uitsluitend wordt gehouden op Vrijdag en Zaterdagmorgen vanaf 11—12.30 uur. officieele mededeelingen. serviesgoeddistributie. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat detaillisten in afwijking van een vroeger hieromtrent gepubliceerde regeling de bonnen Reserve 30, 31 cn 32 van de bonkaart voor voe dingsmiddelen 7e periode, welke bonnen tot en met 8 Augustus 1942 recht gaven op het koopen van serviesgoed, tot en met 5 SefUlmber 1942 bij de distributiediensten kunnen inleveren en wel In veelvouden van 10 stuks en met een mi nimum van 10 stuks. repelen van vlas. De Landbouw-Crisls-Organlsatle voor Noord- Holland deelt aan belanghebbenden met betrek king tot het repelen van vlas oogst 1942 mede. dat dit alléén gedaan mag worden door dlegepen, die het altijd hebben gedaan. Indien telers het thans voor het eerst wenschen te doen, moeten zij dit bij het Bedryfschap Vlas en Hennep, Zwarteweg 75, 's Gravenhage aanvragen. Deze aanvrage moet ulteriyk 1 September 1942 in het bezit zyn van het Bedrijfschap Vlas en Hennep. Degenen, die voornemens zyn vlas van oogst 1942 te repelen, moeten daarvan minstens 3 dagen vóór den aanvang kennis geven aan de Land bouw-Crisls-Organlsatle voor Noord-Holland te Alkmaar. De telers dienen, indien zij tot repelen gerech tigd zijn, vóór l Maart 1943 hun vlas afgerepeld te hebben. Indien zy hieraan niet kunnen vol doen, moeten zy hun vlas ongerepeld verkoopen. Ingeschreven als Persbericht No. 100. Belanghebbenden wordt medegedeeld, dat na l September a.s. geen mogeiykheid meer bestaat tot het indienen van een beioepseh: :ft inzake de aanslag voor de verplichte veelevering 1942. Men kan derhalve na genoemden datum niet meer door de provinciale beroepscommissie gehoord worden, terwyi ook geen bezoekers over deze aangelegenheid meer kunnen worden gehoord. Ingeschreven als Persbericht No. 99. Laat nw haar nooit verven Het gebruik van ALADIN geeft binnen korten tijd uw haren hun oorspronkelijke kleur terug. Overal verkrijgbaar (kappers, drogisten, parfumeriezaken). Prijs f 2.25 per 1/1 flacon. Toezending ALADIN-Brochure gratis en franco op aanvraag door Hoofddepót. ALADIN: Havenstraat 183. Rotterdam. Telefoon 37635. ALADIN IS GEEN VERF EN IS ONSCHADELIJK t H Actief Agent voor Haarlem gevraagd Meer dan 50 jaar ervaring is uw garantie voor de kwaliteit van H-O en QUAKER De zorg voor zuiverheid is, als steeds, een der voornaamste eischen bij de fabri catie van het gezohde, voedzame H-0 en Quaker havermout, dat rijk is aan de zenuwsterkende Vitamine B j. ^jj^> Ontvangt U nog bonnen voor ha vermout, vraeg dan ook nu naar het beste dat er is, vraag naar H-O of Quaker. Kookkachels en kooktoestellen Mode Academie Leerares Nederl. Mode-Vakschool KLEVERPARKWEG 130 HAARLEM - TELEF 14802 Begin September speciale cursussen ln patroon teekenen en ontwerpen van costuums voor eigen gebruik ipleiding examen Ned. Mode Vakbond voor Costumlére, Coupeuse en Leerares. AANMELDING LEERLINGEN DAGELIJKS.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3