LOTION MALWIDA 31 gfl v.Empelen De verduistering Grijs haar verdwijnt,waar VLADIX verschijnt EDEGO FEUILLETON Roman van Else Wernecke Nadruk verboden 21 Buiten glijdt ze in den zwarten wagen op de plaats naast den bestuurder en trekt het portier achter zich dicht. Terloops heeft ze nog opgemerKt, dat Gabi en de heer met den slappen vilthoed in de zilvergrijze auto verdwenen zijn. Theodoor geeft gas en rijdt met razende snelheid door de drukke stra ten. Voor een rood stopteeken brengt hij den wagen met èen rule tot stilstand. „Ook dat nog!" mompelt hij tusschen zijn tanden. „Altijd, als je haast hebt!" En op Marga's verschrikte vraag vervolgt hii„Het schijnt heel slecht te gaan mpt mevrouw. Gelukkig, dat er nu tenminste een verstan dig mensch komt; alles staat zoo'n beetje op z'n kop. De keukenmeid heeft haar ver stand verloren en die stomme eend. die Frieda, is er heelemaal van door. Ik weet ook niet, wat er eigenlijk aan de hand is, maar 't is in ieder geval goed. dat u komt". Het roode licht wordt groen. Theodoor is weldra uit de file en zoekt opnieuw inha- ^nd en gevaarlijk insnijdend, zijn weg door f*et drukke verkeer. Nog geen kwartier kt' iter zwaait de wagen door de tuinpoort. „Dank je, Theodoor", zegt Marga en haast lich over het knarsende grintpad naar de ♦lila. In de donkere hal en in het trappen huis is het doodstil. Niemand komt haar fegemoet. Op een laag stoeltje op de gang van de eerste verdieping zit een snikkend? gedaante. De kleine kamenier Frieda heft haar gezicht dat nat is van tranen, naar #Iarga op. „Ach hemel, juffrouw, u komt tok zoo laat! Die arme mevrouw, ach he- ncl nee. ze heeft zoo op u gewacht. Ze heeft iflls maar verlangd, dat u zou komen! En wij konden u niet bereiken. Theodoor is toch [tl twéé uur weg en die arme mevrouw was too naar en zoo onrustig. Steeds herhaalde ze maar weer. dat u moest komen om haar nog eenmaal mooi te tnaken, eenmaal nog. heeft ze gezegd, om dat ach hemel vanavond komt immers meneer van. zijn tournée naar huis en die trme mevrouw heeft zoo op u gewacht, tot iet laatst toe. Dooi; hartstochtelijke snikken onderbro ken, komen deze, woorden er schier onver staanbaar uit. Marga pakt het meisje bij haar schouder. „Tot het laatst toe? Wat jnbet dat beteekenen?" Het kind barst opnieuw in een huilbui uit en wijst met haar hoofd naar de slaap kamerdeur. Marga gaat op haar teenen naar binnen. De schaduwen van den winter avond liggen dreigend in de hoeken van iet ruime vertrek. Een klein schemerlampje op het nachtkastje werpt een zwakken licht- tegel opzij. En roerloos uitgestrekt, het ïoofd ver achterover, ligt Maria Hofrichter op het breede bed. Zachtjes komt Marga laderbii en legt haar bevende hand op de lalf geopende van de levenlooze gestalte. De hand is ijskoud. Marga voelt, hoe haar de schrik om het hart slaat, het is. of haar de keel wordt dichtgeknepen, maar weldra weet ze zich te beheerschen en bijna liefde vol als een treurende zuster, drukt zii de starre oogen in dit stille gezicht toe. Dan verlaat ze zoo snel en zoo zacht mo- felijk de kamer. Het meisje op de gang •nikt nog steeds zonder ophouden. „Waarom leb je al niet lang om een dokter gestuurd? tegt Marga zacht, maar bijna heftig. „Dat mochten we niet", het kind tracht tevergeefs haar stem eenige vastheid te 'even, „mevrouw wilde het per se niet heb- )on. Ik heb geen dokter meer noodig, zei se. Juffrouw Marga moet komen, ze zal me nog eenmaal Marga legt haar vinger op haar lippen. 5e stuurt het meisje naar de telefoon en Theodoor met den wagen naar den dokter. Eenige minuten later staat ze weer in de iajf donkere kamer naast het doodsbed en itaart ontroerd naar de stille vrouw. Het lieve gezicht schijnt Marga nu mooier lan ooit. De reine, edele trekken van de 'vrouw in haar volle rijpheid verleenen het een schier bovenaardschen glans; de li.j- Benstrek is verdwenen, i Op de toilettafel staat een schaal met witte rozen. Marga zet ze op het tafeltje haast het hoofdeinde van het doodsbed. Een Her, in vollen bloei prijkende bloemen valt er uit. Marga legt haar in de gevouwen handen op het dek. De oude huisarts treedt, na een beschei den klopje, binnen en volbrengt zijn laat- iten, treurigen plicht. Hij zal hu met den chauffeur naar het station rijden om meneer Hofrichter voorzichtig voor te bereiden. En een half uur later komt deze de gang bpstormen. Marga staat voor de deur en begroet hem ernstig. Egon Hofrichter draagt m wijde, opvallende sportjas en vergeet in kijn opwinding zijn hoed af te nemen. In fijn hulpelooze verwarring stamelt hij benige onsamenhangende zinnen. I „Hoe is dat nu toch mogelijk? Maria, ze hegen me maar allemaal wat voor! Het is immers onzin! Maria is nooit ziek geweest, lan kan ze toch zoo maar niet eenvoudig I „Uw vrouw was al langen tijd zeer lij- Send", zegt Marga. „Ze heeft u die zorg waarschijnlijk willen besparen, omdat het |i anders misschien in uw artistieken ar- feid zou hebben gestoord". Marga tracht het oo beleefd en onpersoonlijk mogelijk te: leggen, maar toch schijnt er in haar stem iets van een verwijt te liggen, hetgeen Egon Hofrichter blijkbaar niet ontgaat. „Zoo zijn de vrouwen!" roept hij. geheel fuiten zichzelf, uit. „In plaats van tijdig wat te zeggen, gaan ze heen enO. 't is Ontzettend! Maria! Wat moet er nu van mij Worden? Ik kan het eenvoudig niet verdra- fen!" (Wordt vervolgd.) Nederlandsche Vrijwilligers bij de Waffen SS. Nu komt het er op aan het geleerde in practijk te brengen. De „Unterführer" geeft de laatste aanwijzingen. (SS Fritz Stapf Pax Holland c) J.uinaanleg. fwiondechoud Bloemwerk Tel. 28080 - HEEMSTEDE orfpe grootc massa toont in dezen ak! ijd een waren vitamine honger. en. 1:7 ïmEr worden echter kapitalen uitgegeven voor dikwijls nietswaardige producten. In het jaarverslag over 1941 van het rijks- enpistituut voor de volksgezondheid worden N-hededeelingen gedaan- over onderzoekingen, enlie vanwege het instituut zijn verricht naar rter'e samenstel!*ng van levertraanvervangings- 9producten. Daarbij trad aan den dag, dat ver- nuJchillende dier producten niet de hoedanighe- lesJen bezitten, waarvan de fabrikanten bij hun be-janprijzingen gewag maken. Het rijksinstituut merkt naar aanleiding een en ander in zjjn verslag op, dat dil 'P^jcknoei niet alleen met levert raanvervan- s [ingsmiddelen. maar. volgens opgedane er- laringen, met allerlei vitamine-producten gerjlaats heeft. Er zijn betrouwbare firma's, die ck-|itstekende praeparaten op de marRt bren- hs-jen, maar er zijn er ook. die een handel drü f^jen, welke met geen ander woord dan zwen j 0j}el is aan te duiden. De groote massa toon dezen tijd een waren vitaminehonger en di d^eclame is er op uit dezen honger op zijl te laten voortduren, zoo mogelijk nog verergeren.Het publiek koopt, hamstert lïe"Titaminepraeparaten zonder eenige gave des ^"Dnderscheids. Het koopt, afgaande op de fraai fj^linkende leuzen op de verpakking. Er w ae.Jcn kapitalen uitgegeven voor maar al te 9 oflfikwijls nietswaardige producten. BJ Tot zoover het verslag van het rijksinsti- scbjuut, welks waarschuwingen tegen het klak- «nfeloos koopen en gebruiken van vitamine- A jraeparaten door het publiek de verant- ,mJ/oorde toepassing van een deugdelijk prae- mdaraat blijft hierbij natuurlijk buiten beschou- eni'ing stellig in ruimeren kring de aandacht vlj-terdient. Yan links naar rechts: Onder den naam „Herlevend Nederland" zal van 29 Augus tus tot 27 September in het turngebouw aan de Zuilenstraat te Utrecht een tentoonstelling worden gehouden van voorwerpen, die den strijd der N.S.B. in woord en beeld weergeven. Het inrichten der expositie door den heer H. L. Schuilenburg, hoofd van dienst van het N.S.B.-museum, die de verzameling bijeen Nederlandsche jeugd met vacantie naar Duitschland* O.a. naar Sudetenland. Het aantal kinderen, dat door bemidde ling iian den Nederlandschen Volksdienst naar pleegouders in de mooiste streken van Duitschland gezonden wordt, neemt steeds toe. j Zoo zullen er in de maand September niet„ minder dan vier extra treinen met Nederlandsche jongens en meisjes vertrek ken, die daar zes weken zullen vertoeven. Het eerste transport van 550 kinderen uit Noord-Holland reist 1 September af naar Württcmbcrg, het tweede met onge veer 600 kinderen uit Amsterdam enkele dagen daarna, op 5 September naar Sude tenland. Voorts zullen op 16 en 20 September nog twee treinen met juichende kinderen naar het mooie Duitschland vertrekken. Uitvoering van de lucht- beschermingsverordening. Treedt heden in werking. In het verordeningenblad is verschenen een besluit van den secretaris-generaal van de departementen van justitie, van binnenlandsche zaken en van sociale za ken ter uitvoering van de luchtbescher mingsverordening. Hierin wordt o.m. bepaald, dat onder het ter beschikking stellen van goederen ten behoeve van algemeene doeleinden der luchtbescherming in den zin van art. 13 tweede lid der luchtbeschermingsverorde ning mede worden begrepen alle op bevel van de bevoegde instanties getroffen maat regelen ter camoufleering, overbrenging van voorraden, verplaatsing of stopzetting van bedrijven of inrichtingen om redenen van luchtbescherming. De kosten van schadeloosstellingen ter zake worden door het Rijk gedragen. Personen, werkzaam bij den Ned. Vólks- dienst, die bij luchtaanvallen telkenmale op bevel van derf* plaatselijken luchtbe schermingsleider of van den door dezen hiertoe gemachtigde, werkzaamheden ver richten ten behoeve van de sociale verzor ging der getroffenen, hebben voor den duur van deze werkzaamheid de rechten en plichten van de leden van den lucht beschermingsdienst. Zij dragen bij hun werkzaamheid een witten band met opdruk „Nederlandsche Volksdienst", voorzien van een zegel, om den linkerbovenarm. Het gasmaskerbesluit en het vermelde onder 11 van het besluit van 26 Maart 1921 worden ingetrokken. Dit besluit treedt heden in werking. Ontwikkelingscursussen van het N.A.F. kunnen ook door niet-leden bezocht worden. De hoofdafdeelingr „Vreugde en Arbeid" van het Nederlandsche Arbeidsfront zal voor het komende winterseizoen verschil lende cursussen in het leven roepen, waar aan leden, zoowel als niet-leden van het N.A.F. kunnen deelnemeiL Op verschillende plaatsen zullen, naar gelang hieraan behoefte blijkt te bestaan, avondscholen voor volwassenen worden op gericht. Onder leiding van bevoegde krach ten zullen de deelnemers zich hier indivi dueel kunnen bekwamen in Nederlandsche taal, kennis van land en volk, nl. geschie denis, aardrijkskunde en heemkunde, als mede naar keuze rekenen en handschrift verbetering. De kosten voor deelneming aan dezen cursus, die van begin October 1942 tot eind April 1943 zal duren, zijn zeer laag gesteld. Vervolgens zal ook gelegenheid bestaan deel te nemen aan taalcursussen, en wel Fransch, Duitsch en Engelsch. De lessen worden gegeven in alle provinciale hoofd steden en verder in de volgende plaatsen: Leiden. Delft, Dordrecht, Eindhoven, Til burg, Heerlent Sittard, Nijmegen, Breda, Amersfoort, Hilversum. Zutphen. Enschede. Hengelo, en Almelo. In Spaansch en Ita- liaansch zal eveneens les worden gegeven, voorloopig alleen in Amsterdam, Haarlem, Utrecht, den Haag en Rotterdam. Aan bij zondere belangen zal de aandacht worden geschonken, zoo zal o.a. in' Zuidwolde ge legenheid worden gegeven een cursus Duitsch te volgeri, in Harlingen Engelsch. Tenslotte zullen nog E.H.B.O.-, naai-, knip- en kookcursusssen in het leven wor den geroepen, terwijl de in het afgeloopen jaar aangevangen cursusssen vestigings wet-kleinbedrijf zullen worden voortgezet. bracht en van wien tevens het initiatief tot het houden dezer tentoonstelling uitging. (V.N.P., de Keijzer Pax Holland c). Mijnenzoekers maken den weg vrij. Ook tijdens de nieuwe offensieven in het Oosten moesten de Duitsche pioniers duizenden mijnen bergen en onschadelijk maken. Ook hier gaan pioniers aan de voorste gemotoriseerde af deelingen vooraf, teneinde deze voor onaangename ver rassingen te vrijwaren. (Scherl Fellinga P.K. Jesse Pax Holland c). LAATSTE NIEUWS Het vuur in Br. Indië smeult verder. Naar de Al-Indische radio meldt, is een groot aantal studenten van een Indische universiteit door de politie zonder opgave van redenen gearresteerd. In Patna in de provincie Bihar werden pamfletten ver spreid. waarin de bevolking werd aange spoord aan de demonstratie deel te nemen. Het provinciale bestuur van Bihar heeft de bevolking gedreigd met nog zwaardere straffen, wanneer er geen einde komt aan de onlusten. In de vereenigde provincies zijn opnieuw onlusten uitgebroken, o.a. in Aligarh en in het district Grakhpoer. Ook in de provincie Madras blijven de onlusten voortduren. In de provincie Orissa is een speciaal gerechtshof ingesteld voor het veroordeelen van politieke oproerkraaiers. Het is aan te nemen, dat de onlusten ook in deze provincie nog voortduren. Britsche vliegtuigen boven Duitsch gebied. Britsche vliegtuigen zijn vannacht naar West-, Midden- er( Noordoost Duitschland ge vlogen. Op eenige plaatsen werden bommen geworpen, die uitsluitend op civiele doelen gericht waren. Volgens de tot dusver ontvan gen berichten zijn zes Britsche vliegtuigen neergeschoten. PERSONALIA. Voor het examen teekenen M. O. is in Den Haag geslaagd de heer Th. M. Wieringa te Haarlem. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Weten schap en Kuituurbescherming is. voor het tijdvak van 1 September 1942 tot en met 31 Augustus 1943 belast met het onderwijs in de wijsbegeerte aan de Technische Hoogeschool te Delft ir. B. Wigersm^,te Heemstede. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Financiën is de heer M. A. W. Geselschap, inspecteur van 's-Rijks belastingen, hoofd van de inspectie der be lastingen te Leiden, 3e afdeeling, met ingang van 1 October 1942 benoemd tot. bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de schcepsbewijzen te Haarlem. „DE NATUUR". Voor de leden der Vereeniging tot bevorde ring der Aquarium- en Terrariumkunde „De Na tuur" houdt pis. Lodewljjcs Zondagmorgen in Café Rest. Brinkmann te Haarlem een lezing iet filmvertooning over „Salamanders". JEUGDIGE DIEVEN. De recherche heeft aangehouden een zestien jarigen jongen, die zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van een fototoestel en distributie bescheiden. Eveneens is een zeventiejarige metaalbe werker aangehouden terzake diefstal van een rijwiel. BLOEMENDAAL Processen verbaal en licht afgesneden Ondanks de waarschuwing van 24 Augus tus j.l. inzake- het niet nakomen van de verduisteringsvoorschriften heeft de Bloe- mendaalsche politie zich genoodzaakt ge zien, deswege verscheiden processen-ver- baal op te maken. Daarenboven is bij een tiental ingezete nen bij wijze van straf voor 4 dagen het electrisch licht afgesneden. HEEMSTEDE CONCERT A.s. Zondag geeft Heemst. Fafarecorps „Excel sior" een concert in het Wandelbosch „Groenen- daal" van 3—5 uur. Dir. J. Oomes. 1. Stadlon-Marsch, Willy Schootemeyei 2. Les Cloches de corneville, Roux 3. Au Golfe de Naples, valse, E. Larue 4. Le Chevalfer du Temple, Frits Jakma 5. Amsterdam Marsch, H. L. Blankenburg Pauze. 6. Au Pays de la Meuse, marsch, P. J. Wiest 7. I.a Fiancee du Korringan. O. Coquelet 8. Mondnacht auf der Alster, Osc. Fetras 9. Retour de Printemps, G. Gadenne 10. Feestmarsch, J. R. van der Glas TERAARDEBESTELLING K. VAN IIAKRINGEN. Op de Algemeene Begraafplaats tc Heemstede had Donderdagmiddag de teraardebestelling plaats van wijlen den heer K. v. Haeringen. in leven leeraar aan het Christelijk Lyceum te Haarlem. Onder de zeer talrijke aanwezigen die den over ledene de laatste eer bewezen, waren o.m. Dr. J. v. d. Eist. rector van het Chr. Lyceum, de voorzitter van het schoolbestuur, mr. A. J. Ho nig en de bestuursleden S. v. Wijk en M. Petrle. leeraren en onderwijzeressen en talrijke leerlin gen van het Lyceum. Verder merkten wij op de heeren B. Lineman C. Verschoor en J. Rchreuder, leden van de;i Kerkeraad der Gereformeerde Kerk H. V. »n welke kerk de overledene deel uitmaakte van het College van Ouderlingen, benevens Ds. G. Barger, Godsdienstleeraar aan het Lyceum. In de aula voerde allereerst het woord Qr. J v. d. Eist. die namens b«tuur, leeraren en leer lingen uiting wilde geven van deelneming met het groote verlies dat zoowel de familie als de school getroffen heeft. In zijn rede wilde spr doen uitkomen de groote dankbaarheid voor zijn arbeid. Velen, zoo besloot spr.. die hier om de baar staan geschaard zullen mede moeten ge- tulgen van het vele goede, van den overledene ondervonden, vooral waar het betrof de jeugd te leiden. Namens de familie sprak Dr. J. H. v. Haeringen die den overledene schetste als een man van moed en overtuiging. Ds. v. Det sprak vervol gens naar aanleiding van Ps. 23. waarna bij aan de groeve voorging in gebed. Dr. A. v. Haerin gen, broeder van den overledene dankte ten slotte voor de belangstelling. ZANDVOORT BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Bartel, zoon van J. Post en E., EUemers. Brederodestraat 131. ONDERTROUWD: A Slootweg en A. Chr. de Jong. Brederodestraat 63: L. Paap en Tt Boers. Kosterstraat 13. GETROUWD: F. Seilsma en A. Hendrikse. Schietbaanlaan 124, Rotterdam. OVERLEDEN: C. J. B. Oudsteljn. oud 77 Jaar. .Van Speykstraat 9 a. (Onderstaande is reeds in een dee! van de vorige oplage opgenomen) Haarlemsche Rechtbank Sigaren- en sigareltendiefstal in de Witte Heerenstraat. Zware straffen geëischt. In den morgen van den 21en April van dit jaar is in de Witte Heerenstraat in het gebouw van de Eerste Haarlemsche Coöpera tieve In- en Verkoopcentrale van Tabakswin keliers een inbraak gepleegd, waarbij eenige pakken rookartikelen, die voor verzending gereed stonden, werden meegenomen. In totaal waren het 12*250 sigaren, eenige tien duizenden sigaretten en een groote hoeveel heid tabak. Uit het kantoor werden boven dien ook nog 15.000 sigaretten meegenomen, terwijl ook de brandkast der Centrale van de gading der inbrekers was. Zij waren in een auto gekomen en hadden zich toegang ver schaft, door met een breekijzer het slot van de deuren te forceeren. Vier daders van deze brutale inbraak ston den Donderdag terecht voor den Haarlem sche rechtbank. Het waren' de Amsterdam mers H. S„ W. A. E., eertijds filiaalhouder van een schoenenzaak: J. R. (die voortvluch tig is). F. J. E., eertijds caféhouder|}en H. J. S., werkzaam bij een Amsterdamsche verhuis- en transportfirma. De zaak had zich als volgt tóegedragen. F. J. E.. die jarenlang in Haarlem had ge woond en hier dus goed bekend was, had in een gesprek de aandacht gevestigd op het gebouw van de Eerste Haarlemsche Coöpera tieve In- en Verkoop Centrale van Tabaks- winkeliers en zoo was het plan bij de heeren gerijpt om naar Haarlem te gaan en het be wuste gebouw leeg te halen. H. S. zorgde voor een auto en op het Rembrandtplein te Amsterdam stegen zij in, vroeg in den morgen van den 71en April. In de Witte Heerenstraat gekomen, zetten zij H. J. S. op den hoek van de straat op wacht en H. S. bleef bij de auto staan. Aangezien de hoeveelheid nogal groot was, moest meer hulp komen en ook H. S. ging meedragen. Tijdenc deze drukke bezigheden verscheen een nachtwaker van den dubbel gecontrojeerden nachtveiligheidsdienst, die vroeg of de heeren aan het verhuizen waren. De heeren beaam den dit en zeiden dat het toekomstige adres Spaarne 45 zou zijn. De nachtwaker was hier mede geheel tevreden gesteld en vond, dat hij zijn plicht .had gedaan en liep dus weer door. Dit was het eenige intermezzo, dat het bedrijf der inbrekers stoorde. In Amsterdam werden de sigaren te gelde gemaakt, waarbij ongeveer tienduizend gul den werd ontvangen. Bovendien bleek in de brandkast, die door H. S. werd geopend, na dat hip de auto had teruggebracht, een bedrag van 1290.te zitten. Ieder van de mannen kreeg ongeveer tweeduizend gulden in handen. De Officier van Justitie noemde dit misdrijf zeer ernstig en vond dat hier alleen zeer zware straffen op haar plaats waren. Tegerf* H. S., die „slechts" 8 maal was veroordeeld, eischte hij een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden; tegen W. A. E., die alleen eens voor een mishandeling was veroordeeld, eischte hij een jaar tegen J. R., die „maar" elf maal was veroordeeld, twee jaar en zes maanden tegen F. J. E., die drie veroordee lingen achter den rug had, twee jaar en tegen H. J. S., die nög een blanco strafregister had zes maanden gevangenisstraf. Mr. P. G. Vos, de verdediger van W, A. E. en F. J: E., wees op de moeilijke omstandig heden, waarin vooral de eerste had verkeerd. Hij was filiaalhouder in een schoenenzaak, moest als gevolg van de Vestigingswet weg, omdat hij geen diploma had; zijn vrouw liep van hem weg en hij bleef achter met. twee kinderen, die hij in een gesticht plaatste Door de omstandigheden gedwongen was hij in den handel gegaan en zoo met minder gunstige elementen in aanraking gekomen. Mr. Vos meende, dat hij nog gereclasseerd kon wor den en dat alles zich bij hem nog zou beteren. Wat betreft F. J. E. zeide hij, dat ook deze het moeilijk had gehad. Hij had een café, moest dit sluiten en kwam zoo ook in ver keerde handen. Ook voor hem vroeg hij clementie. Mr. Van der Hoeven uit Amsterdam, .vroeg voor H. S. een psychiatrisch onderzoek, om dat deze niet geheel toerekeningsvatbaar zou zijn. te meer waar krankzinnigheid in de familie voorkwam. Mr. Th. Muller Massis vroeg voor H J. S., die alleen medeplichtig was geweest, clemen tie, in aanmerking genomen dat de jongeman nog nooit eerder met den strafrechter in aan raking was geweest. Uitspraak over veertien dagen. Tweede zeeslag bij de Salomons-eilanden. Het Japansche hoofdkwartier deelt mede, dat Japansche vlooteenheden aan de Oceaan- kust der Salomon-eilanden op 24 Augustus den strijd hebben aangebonden met verster kingen voor de Amerikaansche marine. Een heden van de keizerlijke luchtmacht gingen onmiddellijk tot den aanval over, brachten den vijand zware verliezen toen en wierpen hem terug. Tot en met 27 Augustus zijn de volgende successen behaald? 1. Een groot vliegtuigmoederschip van een nieuw type werd zwaar beschadigd. 2. Een tweede vliegtuigmoederschip van middelbare grootte werd beschadigd. 3. Een slagschip van de Pennsylvania- klasse liep schade op. De Japansche verliezen bestaan uit een torpedojager, welke verloren is gegaan en een klein vliegtuigmoederschip, dat bescha digd werd. Naar wordt medegedeeld, zal deze slag of ficieel den naam krijgen van „tweeden zee slag bij de Salomon-eilanden." Burgerlijke Stand. HAARLEM 27 Augustus 1942, BEVALLEN: 25 Aug., M. G. van VelsenRaven, d.; A. J, Bosch—de Vries, z.; 26 Aug., R. Treffers Molnér, M. Vrenegoor—Wlpprecht, r..\ C. Bechger—Vingerhoed, z.; C. Felix—Boer. z.; ,T. M. Velders—Ringel berg, N. J. Kuipers—Beek man. d.; 27 Aug., D. van Straatende Groot, d.; W. IckeSpoor, R. Visser—de Boer, z. OVERLEDEN: 25 Aug., R. Mok, 54 J.. Jansweg; J. Mok, 49 j., Jansweg; R. Mok. 55 j., Jansweg; A. P. Kleine—van Galen. 79 j., Westcrhoutpark; 26 Aug., T. P. van der Leer, 60 J„ Hoofman- straat; W. Kors—Meinders, 75 j„ Dr. Schaep- manstraat; T. Verbeet, 74 j„ Bleekenbergstraat GEHUWD: 27 Aug., H. Bijster en A, E. Smit; R. van Seenus én J. M. Seijffert; S. T. de Vries en J. Naclitegeller; J, J, Keizer en H. C. Serné; H. J. de Weers en J. Heeren; K. Kots en M. E. van Hemert. OFFICIEELE LANDBOUWMEDEDEELINGEN voor de Provincie Noord-Holland. KUNSTMEST. Voor de teelt van Koolzaad en Blauwmaanzaad zal in dit bemestingsjaar wederom een hoeveel heid stikstof per H.A. toegewezen kunnen worden. Bovendien zal voor koolzaad en raapzaad, nadat in het voorjaar 1943 gebleken ls, dat het gewas goed door den winter gekomen is, een toeslag worden verstrekt. Voor de teelt van blauwmaanzaad, zal ln het voorjaar 194S een zelfde toewijzing kunnen wor den verstrekt, als voor koolzaad en raapzaad. De aanvragen voor de stikstofmeslstoffen voor koolzaad en raapzaad kunnen schriftelijk inge diend worden, waarbij het aantal te verbouwén H.A., met kool- en raapzaad, diept te worden worden opgegeven, tevens of het op reeds be staand bouwland of op gescheurd grasland ver bouwd zal worden. Er worden voor deze aanvragen geen formu lieren ter beschikking gesteld. Ondragelijke zenuwpijnen. Nu weer een gvxonde, opgewekte vrouw. Mevrouw PïH. te B. ichrijft, dd. l-5-'40: ,lk ben blij, dat ik Uw advertentie heb gelezen, want ik leed aan ontzet tende zenuwpijnen. Ilc kon geen enkele nacht slapen! Tot mijn grootc vreugde hebben mij d« Ovaaltjes buitengewoon goed geholpen. Ik beo nu weer een gezonde, opgewekte Yrouw." Bij rheumatiek, Ischias, spit, verkoudheid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van het Trineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op Hhrt, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking slechts 60 ct. In alle apotheken en drogisterijen ver krijgbaar. - Trineral Agentschap, Nassau- kade 373, Amsterdam. HUISSLACHTING VARKENS. De veehouders, die een mestcontract voor een varken hebben aangevraagd, dienen dit alsnog bij den P. B. H. af te halen, daar zij anders niet ln aanmerking zullen komen voor een huisslach- tingsvergunnlng. Het tot stand komen van de vrije hulsslachtmg voor Noord-Holland ontheft derhalvedeze personen niet van hun contrae- tueele verplichtingen Ingevolge het door hen aangevraagde mestcontract. DE VOEDSELCOMMISSARIS VOOR NOORD-HOLLAND. VERPLICHTING TOT HET TELEN VAN KOOL ZAAD EN VERPLICHTING TOT HET SCI1EUREN VAN GRASLAND. In verband met de opvatting welke in de tuin bouwstreken bestaat over de verplichte verbouw van wlnterkoolzaad deel ik nog eens het volgen de mede: Bedrijven met minder dan 5 H.A. akkerbouw land zijn niet verplicht koolzaad te telen. ZtJ kunnen volstaan met de uitzaai van 5 Vi of 3 van het akkerbouw areaal met blauwmaanzaad. Diegenen welke een grooter landbouwbedrijf hebben ln de Tuinbouwstreken zullen dus 5 of 8 koolzaad meoten verbouwen. Kruisbestuiving van sluitkoolzaden on wlnter koolzaad is nagenoeg uitgesloten. Wie toch meent ln deze risico te loopen kan schriftelijk verzoeken zijn koolzaadverpllchting ta mogen omzetten ln blauwmaanzaad. Op deze ver zoeken zal gunstig worden beschik: indien blijkt, dat op redelijke gronden deze wijziging goed ls te achten. Er ls geer. sprake dat eenige tuinbouwstreek ln Noord-Holland zonder meer is vrijgesteld van do verplichte koolzaadverbouw. In zake de verplichte scheuring van grasland wordt r.og onder de aandacht van graslandge bruikers gebracht dat de aanslag voor het scheu ren nle: is bepaald naar een zeker percentage van ce graslandoppervlakte. De aanslag is vast gesteld per bedrijf, waarbij eenigszins rekening is gehouden met het bedrljfsverleden. Beroepen tegen het scheuren moeten schrif telijk worden, ingediend aan mijn adres Voordara 5, Alkmaar. Tevens dient dit beroepschrift gepaard te gaan met een stortingsbewijs waaruit blijkt dat f 10 per H.A. is overgemaakt op de girorekening van de Landbouw-Crisis-Organlsatie voor Noord-Hol land te Alkmaar. Tenslotte wordt er op gewezen, dat het spreek uur te Alkmaar uitsluitend wordt gehouden op Vrijdag en Zaterdagmorgen vanaf 11—12.30 uur. DE PROVINCIALE PRODUCTIECOMMIS SARIS VOOR NOORD-HOLLAND. Ingeschreven als „Officleele Landbouwmede- deelingen" No. 31. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. SERVIESGOEDDISTRIBUTIE. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat detaillisten in afwijking van een vroeger hieromtrent gepubltceerde regeling de bonnen Reserve 30, 31 en 32 van de bonkaart voor voe dingsmiddelen 7e periode, welke bonnen tot en met 8 Augustus 1942 recht gaven op het koopen van serviesgoed, tot en met 5 September 1912 bij de distributiediensten kunnen Inleveren en wel in veelvouden van 10 stuks en met een mi nimum van 10 stuks. REPELEN VAN VLAS. Do Landbouw-Crlsls-Organlsatlc voor Noord- Holland deelt aan belanghebbenden met betrek king tot het repelen van vlas oogst 1912 mede, dat dit alléén gedaan mag worden door diegenen, die het altijd hebben gedaan. Indien telers het thans voor het eerst wenschen te doen, moeten zij dit bij het Bedrijfschap Vlas en Hennep, Zwarteweg 75, 's Gravenhage aanvragen. Deze aanvrage moet uiterlijk 1 September 1942 ln het bezit zijn van het Bedrijfschap Vlas en Hennep. Degenen, die voornemens zijn vlas van oogst 1942 te repelen, moeten daarvan minstens 3 dagen vóór den aanvang kennis geven aan de Land- bouw-Crlsls-Organlsatie voor Noord-Holland te Alkmaar. De telers dienen, indien zij tot repelen gerech tigd zijn, vóór 1 Maart 1943 hun vlas afgerepeld te hebben. Indien zij hieraan niet kunnen vol doen, moeten zij hun vlas ongerepeld verkoopen. Ingeschreven als Persbericht No. 100. Belanghebbenden wordt medegedeeld, dat na l September a.s. geen mogelijkheid meer bestaat tot het indienen van een beroepschrift inzake de aanslag voor de verplichte veelevering 1942. Men kan derhalve na genoemden datum niet meer door de provinciale beroepscommissie gehoord worden, terwijl ook geen bezoekers over deze aangelegenheid meer kunnen worden gehoord. Ingeschreven als Persbericht No. 99. Laat uw haar nooit verven I Het gebruik van ALADIN geeft binnen korten tijd uw haren hun oorspronkelijke kleur terug. Overal verkrijgbaar (kappers, drogisten, parfumeriezaken). Prijs f 2.25 per Ijl flacon. Toezending ALADIN-Brochure gratis en franco op aanvraag doe-- Hoofddepót. ALADIN: Havenstraat 163. Rotterdam, Telefoor. 37625. ALADIN IS GEEN VERF EN IS ONSCHADELIJK 1 Q Actief Agent voor Haarlem gevraagd 9 Meer dan 50 jaar ervaring is uw garantié voor de kwaliteit van H-O en QUAKER De zorg voor zuiverheid is. als steeds, een der voornaamste eischen bij de fabri catie van het gezonde, voedzame H-0 en Quaker havermout, dat rijk is aan de zenuwsterkende Vitamine B Kookkachels en kooktoestellen Mode Academie Suze Siuiitetaa? Leerares Nederl. Mode-Vakschool KLEVERPARKWEG 130 HAARLEM PELEF 14802 Begin September speciale cursussen ln patroon teekenen en ontwerpen van costuums voor eigen gebruik Opleiding examen Ned. Mode Vakbond voor Costumière, Coupeuse en Leerares. AANMELDING LEERLINGEN DAGELIJKS.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3