De Nieuwe Tijd. Stadsnieuws LOTION MALWIDA 31 Wij eindigden ons vorige artikel met het aanhalen van het leidend beginsel der Na tionaal Socialistische Beweging: Voor het zedelijk en lichamelijk wel zijn van een volk is nocfctig een krach tig staatsbestuur, zelfrespect der natie, tucht, orde, solidariteit van alle bevol kingsklassen en het voorgaan van het algemeen belang boven het groepsbe lang en van het groepsbelang boven het persoonlijk belang. Er zijn sinds 1931 in Nederland honder den brochures en pamfletten over het na tionaal socialisme verschenen, er ziin dikke boeken over geschreven, vele week- en maandbladen, en sinds vijf jaar een dagblad, hebben het land overstroomd met een vloed van nationaal socialistische lectuur. Een le ger sprekers onderhoudt dagelijks ons volk over nieuwe tijden en nieuwe gedachten mijnentwege had het meerendeel van dit alles ongedrukt en ongesproken mogen blij venals orfc volle de laatste vijf-en- twintig jaar blijk had gegeven, den diepen zin van bovenstaande weinige woorden te begrijpen en te willen begrijpen. Zou het te verwonderen zijn, wanneer een nationaal socialist eens wat ongeduldig werd bij het bedenken, dat tien jaar lang ons volk dit leidend beginsel is voorgehou den. dat het tien jaar lang uitgenoodigd is, op den grondslag van dit beginsel een an dere. betere samenleving op te bouwen, op de basis van dit beginsel, (waarin tocb geen onvertogen woord voor komt) oude twis ten te begraven en de oude eendracht, die ons land grdot maakte, wederom tot natio naal doelwit*te verheffen.... dit alles te bedenken en dan tot de verdrietige slotsom te komen, dat iedere waarschuwing in den wind werd geslagen, dat iedere goede be doeling werd miskend en dat nu welhaast elf jaar lang de meerderheid van ons volk blijk heeft gegeven, lievef onder te gaan dan terug te komen op oude dwalingen en oude misvattingen? En toch is ons volk verstandig en bezon nen, toch toonde het zoo menigmaal een be raden oordeel, toch lijdt het geen twijfel, of er moet waardeering zijn voor dit leidend beginsel in zijn algemeenheid. Een krach tig gouvernement, zelfrespect, tucht en orde, het zijn voorwaarden, zonder welker vervulling geen bestaan, ook niet het be staan van een volk gedacht kan worden. En dat in een verbondenheid het belang van groep en individu ondergeschikt zal moeten zijn aan dal van de collectie is minder een beginsel idan wel een natuur wet Ons volk, eeuwen lang levende uit het principe van vrijheid weet. dat de ware vrijheid beleefd wordt in gebondenheid «an hooger waarden. En zoo wij het woord verdraagzaamheid verstaan en daarin heb ben leeren begrijpen een dragen en een ge dragen wórden, kunnen wii almede een in zicht aanvaarden. d§t op deze twee begrip pen de toelichting wil zijn. Nogmaals: hoe is het mogelijk, dat voor dit alles in breede lagen van ons volk nooit een goed woord is kunnen overschieten voor het Nationaal-Socialistisch beginsel? Het komt mij voor, dat in dezen onzegbaar groote verwarring is ver oorzaakt, doordat van het begin aan ons volk gesuggereerd is.-dat het Nationaal So cialisme alleen maar in staat was. af te breken, te verwoesten, moeilijk verkregen rechten en waarden aan te tasten en aller lei persoonlijke vrijheden en gewetensvrii- heden aan banden te leggen. Hiermede zijn wii genaderd tot een korte bespreking van de beide vragen: Wie heeft ons volk met deze drogredenen op een zoo rampzalig dwaalspoor gebracht? en: is het Nationaal Socialisme constructief of destruc tief, opbouwen^ of afbrekend? Voor velen in een Nationaal Socialist of mijnentwege een N.S.B.'er iemand, die leeft in de vrome verwachting, dat het hem nog eens gegeven zal wonden, een half do- zh'n Joden te martelen, een heel dozijn Marxisten tegen den muur te zetten, alom in het land concentratiekampen op te rich ten en met groote aantallen zwart-geuni- formde geweldenaars het volk te terrori- seeren. Deze dwaze beschouwing heeft natuurlijk een grond. Ieder, die wel eens in de mo derne wijsbegeerte heeft geliefhebberd kent het woord „afreageeren" en verstaat daaronder de menschelijke neiging (ik zeg het maar eenvoudig en met verlof van de mannen van het vak) om tot een ander uiterste te vervallen. Bijvoorbeeld: een jongmensch reageert zijn onderworpenheid aan de ouderlijke macht af, door plotseling tot wilde buien te vervallen, een alles dul dend en verzwijgend mensch reageert ziin lijdzaamheid af door een teugellooze drift uiting. enz. Iedereen kent daaryan wel eenige staaltjes. Het is de ont-spanning na de spanning. Zulk een ontspanning nu hebben wij waargenomen bij een aantal dergenen, die een jaar of tien geleden opgekropt zaten met grieven tegen de slapheid en de half heid en de lafheid, die ons volk ontsierden. Zij hadden genoeg van de zwarigheden, waaronder ons land onverdiend gebukt Sng. genoeg van het leuren om stemmen j verkiezingen, genoeg van walvischtraan eten in plaats van Hollandsche boter en ge noeg van politiek op den kanselen zij reageerden dit af. Zij verwierpen het ano- nyme ingezonden stuk in de krant, doch ver kozen het debat op het marktplein: zii trok ken de glacé'tjes uit en toonden een stevige vuist, zij verwierpen het parlementair ge- redekavel en vulden het stadsbeeld met hun leuzen en vervulden de lucht met hun strijd kreten. Dat was niets nieuws. Dat deden de arbeiders vijftig jaar geleden ook'en dat deed men honderdvijftig jaar geleden ook en dat zullen onze voorouders denk aan de Watergeuzen ook wel gedaan hebben. En bij al die reacties zal wel meer gezegd zijn dan verantwoord was en er zal wel eens een onschuldige een tik hebben gekregen en men zal, toen en nu, de schuld hebben ge geven aan hen. die deze bewogenheid ver oorzaakten zonder na te gaan, waar in we zen en in feite de schuld lag. Van deze bewogenheid, van dit afreagee ren hebben een aller-dankbaarst gebruik femaakt zü, jiie. om welke reden dan ook, elang hadden bij het voortbestaan van de maatschappelijke ordening, zooals wij die tot Mei 1940 in Nederland gekend hebben. Ik zeg „gebruik", maar bedoel: „misbruik". Want ofschoon zij als. meerendeels, ont wikkelde staatsburgers geweten moeten heb ben. dat de naar voren gebrachte grieven reëel en wei-gefundeerd waren, ofschoon zij beter dan wie ook wisten, hoe hopeloos de wagen in het moeras was geraakt, wa ren het niet deze grieven, die zij weerleg den, maar waren het klinkende dooddoe ners, die als argumenten moesten dienen, drogredenen, bestaande uit leugenachtige verzinsels -omtrent de doelstellingen van het nationaal socialisme, gruwelverhalen uit het buitenland en zoogenaamde waar schuwingen. dat de nieuwe gedachte straké alle mogelijke waarden zou bestormen. Zij hadden het gemakkelijk. Zij beschik ten over wet en gezag, leger en politie, kerk en school, pers en volksvoorlichting. Aanval en verweer hebben niet geringe wrijving veroorzaakt. Dit verscherpte den striid. doch deze strijd zou minder verbit terd geweest zün. wanneer het verweer even eerlijk ware geweest als de aanval. Wat verbittering wekte was de omstandig heid, dai de goede bedoeling van het natio naal socialisme in twijfel werd getrokken, dat het nationaal-socialistisch ifdeaal om laag werd gehaald, het feest van al: dat een nationaal socialist in woord en geschrift gold als een afbreker, een verwoester, een vandaal. In waarheid: Liever hadden wij destijds tienmaal zooveel gruwelverhalen en leu gens als het illustere „Eenheid door demo cratie" ons opdischte. geslikt, dan het ver wijt te moeten erkennen, dat het nationaal socialisme niet constructief zou zün. Want welke zijn de bronnen, waaruit het nationaal socialisme leeft? Het ziin deze drie: Godsvertrouwen, Liefde voor volk en vaderland, Eerbied voor den arbeid. Wat dunkt U: spreekt hieruit een neiging tot dwang en onderdrukking, tot knechting van welke vrijheden dan ook. tot afbraak en verwoesting, of herkent gij daarin die oude. onsterfelijke waanden, die het menschen- leven adelen? Over deze bronnen hiferna. D. Correspondentie. „Onbekende" Dank voor Uw schrijven. Het heeft mijn aandacht. D. AGENDA ZATERDAG 29 AUGUSTUS. Moviac: „Zoölogica", toegang alle leeftijden, 2. 4, 7 en 9 uur. Frans HaU Theater: „Morgen gaat het be ter", toegang alle leeftijden. 2.30, 6.45 en 8.45 uur (Zondag 2. 4.15. 6.30 en 8.45 u.) Palace: „Watt en half Watt als dakloozen". toegang voor alle leeftijden. 2, 6.30 en 8.45 u. (Zondag 1.30. 3.45. 6.30 en 8.45 u.). Rembrandt Theater, op het tooneel „Het theatermysterie". 2.30 en 7.30 uur (Zon dag 2.30. 6.30 en 8.45 uur.). Luxor Theater: „Voor den politierechter' toegang alle leeftijden. 2.30. 6.30 en 8.45 uur. (Zondag 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur.) ZONDAG 30 AUGUSTUS. Gem. Concertgebouw. Jordaanrevue „Lach- bonbons". 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. MAANDAG 31 AUGUSTUS. Frans Hals Museum: Tentoonstelling wer ken van meesters uit de Haagsche school. 10 tot 17 uur (laatste dag). NACHTDIENST APOTHEKEN. Firma Duym en Keur. Keizerstraat 6. tel. 10378: Apotheek Begemann en Sneltjes. Kruisweg 30, tel. 10043: Marnix-apotheek, Marnixslraat 65, tel. 23525: Heemsteedsche apotheek, Binnenweg 98 te Heemstede, tel. W.n. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns (afw.). Haarlem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur: F C Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Stad- S. R Kuiper. Haarlem (afw). Sport en Stad: A. Over- mcer. Heemstede. Buitenland: J. C. van der Lang. Heemstede. Haagich Redacteur: B. Korsten Heemstede. Binnenland: J. A. Steen Jr.. Zand- voort. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel. Umulden Advertenties D. A. J. Spelt. Haarlem. en fakirs. Hun scène in het ziekenhuis is een aardig s:aaltje van beider onweerstaan baarheid. Zij „hebben" de zaal dan ook voortdurend. Vele ariaeren zijn evenwel evenzeer hoofdpersoon als dit tweetal. Conny Stuart met haar knap voorgedragen chansons, de zangeres Mary van den Berg, Freddy Va- lier en Nico Steenbergen treden met veel succeè op in de revue. Voorts zijn er de fakir Ali Mouskaja met zijn ondoorgronde lijke mystificaties, het ballet „De Violetta Dansers", de Djinni Hawaiians en het vaar dige dansorkest van Dolf van der Linden. Tezamen geven zij een voorstelling te zien, die als op rolletjes loopt en waarin iedere Haarlemmer wel iéts van zün gading zal vinden. De openingsvoorstelling, Vrijdagavond, is tenminste een doorslaand succes geworden voor een stampvolle zaal. M. SYBR. KOOPS. Bioscopen Palace: Watt en Half Watt als dakloozen. Concert in de Groote Kerk. Schoten's Chr. Gem. Koor en De Minnestreelen. De herhaling van het kort geleden gegeven concert door „Schoten's Chr. Gem. Koor", onder leiding van Jac. Zwaan, en het Am- sterdamsehe knapen- en mannenkoor „De Minnestreelen" van Hubert Cuypers, genoot zeer veel .belangstelling. Wederom trok het prachtig gecultiveerde zingen van Cuypers' knapenkoor bijzonder de aandacht: treffend vooral was de Gregoriaan- sche sequenz „Veni sancte Spiritus", uitge voerd in wisselzang tusschen jongens en man nen; hoe rijk en verheven klinkt zoo'n een stemmige Dorische melodie onder de weid- sche Gotische gewelven! Schoten's Chr. Gem. Koor liet o.m. een zeer gelukkige vertolking hooren van „O bone Jesu" van Palestrina „Jubilate Deo" van Orlando Lasso bleef ditmaal beter in verband op de vorige uitvoering en „Super flu- mina Babylonis" had veel goede momenten. Het meer eenvoudige, rustige „Avondgebed" van Willem Landré werd vooral fraai ver klankt. Jèc Zwaan luisterde het concert op met orgelspel, hij speelde de Passacaglia en Fuga van Bach en Franck's Choral III. Een avond die veel bevrediging schonk. JOS. DE KLERK. „Sursum Corda". Avondconcert in het Bloemendaalsche Bosch. Men heeft weinig vertrouwen meer in het werk onzer muziekgezelschappen. Inder daad zijn er. die den last der moeilijke tij den niét kunnen torsen en, hiervan blijk geven in een moeilijk tot stani gekomen muziekuitvoering. Deze verwachting hadden klaarblijkelijk ook vele inwoners van Bloe- mendaal, die de boschconcerten plegen te bezoeken en ditmaal „Sursum" niet de aandacht schonken, die het verdiende. Zij hebben zich vergist. Want niet alleen heeft het alöude Chr. korps treffend zuiver ge blazen, het heeft ook gemusiceerd. Dien dubbelen lof brengep wii het korps en zün muzikalen leider den heer J. A. Meng zon der eenig voorbehoud. De bezetting is. niet overrijk, wat de getalssterkte aangaat. Zü "wint het door het gehalte. Was het niet treffend, dat al dadelük de inleidende ko raalbewerking door den heer J. A. Meng zoo heel zuiver, zoo rond van toon vorming was? Jaren lang heeft het zich geoefend in het spelen van breedgedragen klanken, om ^ch z.g. „in te spelen". Het plukt er nu de vruchten van. Want door dit bijzonder goede begin was er aanstonds bü muzikant en leider het zelfvertrouwen, dat soms op onverklaarbare wüze zoekraakt en een gan- schen avond niet terugkeert. Sursum speelde acht stukken. Bij geen er van was op de stemming iets aan te merken. Bij alle was er daarnaast iets goeds te constateeren in voordracht, in ensemblespel. Zelfs in betere tijden hebben wü aan .Sursum" niet steeds dien lof kun nen brengen. Is het de grootere saamhoo- righeid? Wij kunnen toch niet aannemen, dat zoo op éénmaal het gehalte der muzi kanten zooveel beter is dan voorheen. Dat dit uitstekend is, bleek o.m. uit Martin's Fantasie „l'Aenir", waarin de partü der bugles zoo mooi gedragen werd door de tuba's en het midden-koper en waarbü het hout zich zoo treffend aansloot. Die toch niet overdadig bezette klarinetpartü. hoe uitstekend deej zij haar werk in de be kende Hongaarsche wals van Louis Ganne, „la Houssarde", waar alles, tot de bekkens en gran cassa, zoo volmaakt in evenwicht waren. En de ouverture van Bouchel „la veillée en Artois" werd meer dan een sim pel Conté de la veillée, wabt zoo'n dorps vertelling heeft meestal niet veel om 't lijf. Neen, men voelde, dat dit samenzün in het avonduur geen verloren tjid was. Die overtuiging werd nog versterkt, toen In ,Sur les Montagnes" de solopartijen zoo echt muzikaal werien „gezongen" (eupho nium. trompet, klarinet). Mooi gekleurd, deze critiek? Verheugen wij ons dat „Sursum ons daartoe zoo gastvrij de gelegenheid gaf. G. J. KALT. Watt en Half Watt zijn op hun best wan neer ze. in de klassieke kleedij van den on- sterfelijken vagebond gestoken, «ngs 's hee- ren wegen dwalen en goedbedoelde pogingen doen op een min of meer eerlyke manier aan den kost te komen. Dit is een geliefkoosd on derwerp van den langen mageren en den korten dikken komiek en het lukt hun daar bij zonder mankeeren de lachlust en het me deleven van de toeschouwers op te wekken. Het is in de avonturen van het vroolijke duo als dakloozen al niet anders gesteld. Aller hande baantjes hebben de zwervers aan de hand, maar in het eene falen ze al even prompt .als in het andere. Tenslotte ziet r ze zelfs het snoode bedrijf van ontvoerders uitoefenen, waarbij de bedoeling voorzit met een losgeld een jongen schrijver uit finan- cieele perikelen te verlossen. Dat wordt %og het grootste échec uit hun bewogen car rière, al gebiedt de eerlijkheid hieraan toe •oegen, dat ze er met hun zonderling be drijf onbewust aan mede helpen een complot aan het licht te brengen, alsmede twee gelie ven, die elkaar verloren waanden, tot elkan der te voeren. Behoeft het overigens betoog, dat de beide makkers, na al de mislukkingen, tenslotte het lcfndloopen boven een geregelde betrekking verkiezen? Het lijkt te verwachten, dat het weder- optreden dezer oude bekenden van het witte doek vele belangstellenden zal trekken. H. VOSKUIL. Moviac: Zoölogica. In deze film. een van de eerste groote filmwerken van den bekenden Duitschen filrftkomiek, die echter ook zoo goed anders kan zijn, menschelijk en werkelijk, ziet men Heinz Rühmann wel opfz'n dolst. Een ïnval kan niet gek genoeg zün, of hii kan nog verwezenlijkt worden door Rühmann als de student Toni Matthis, die van de uni versiteit wordt weggejaagd, omdat hij drie maal niet verschijnt voor een examen hoewel hü werkelijk serieus eea. maal wil komen. De weggejaagde studem ontmoet een meisje en hierop wordt hü meteén zóó verliefd, dat hij haar in ieder geval, het moge kosten wat het wil. tot vrouw wil hebben. En het lukt hem, zelfs al blükt de vader van het meisje circusdirecteur te ziin en haar alleen aan een man uit dit vak te willen uithuwen. Heinz Rühmann weet het hart van het meisje en de toestemming 1 haar vader te verkrijgen. Het kost moeite en veel inspanning, doch het slaagt, mede i'ank zij de hulp van zijn bediende. Theo Lingen. Wie eens goed wil lachen en deze film nog niet heeft gezien, moet Heinz Rühmann, Theo Lingen en Hans Moser, de drie beste Duitsche filmkomieken, zien in „Zoölogica". v. HEYNINGEN. Frans Half» Morgen gaat 9t beter. De Haarlemmers hebben deze week weer eens gelegenheid een der beste Nederland- sche films te gaan zien: „Morgen gaat 't be ter" met Lily Bouwmeester in de hoofdrol. Het is een amusementsfilm, waaraan vele Ne- derlandsche prominenten hun medewerking hebben verleend, o.m. Guus Weitzel, de be kende radio-omroeper. De frischheid, die van dit verhaal uit gaat, heeft nog niet aan kracht ingeboet en het was een wrfar genoegen ,deze oude bekende weer te zien Het verhaal van het eenzame meisje, dat ondanks alle moeilijkheden zich een beschei den bestaantje weet te veroveren, om vervol gens door het gelukkig Lot een beroemde radio-ster te worden, in welke positie haar echter evenmin het onverdeeld geluk ten deel valtvéle Nederlanders zullen dit alles zich nog weten te herinneren en het nog eens wilien zien. Diegenen, die er nog niet mee kennis hebben gemaakt kunnen het verzuim alsnog inhalen. Zij zullen er geen spüt van hebben. VAN DER LAAG. Luxor: Voorden politierechter Dit is een tafereel uit het leven van een levenswijzen politierechter, die met een glim lach van begrijpen de kleine verdrietelijk heden bekijkt, die in laatste instantie aan zijn oordeel worden onderworpen en er maar altijd weer in slaagt, de partijen te verzoe nen voordat het tot een vonnis moet komen. Dat is dikwijls lang niet gemakkelijk, vooral niet, als de strijd ontbrandt tusschen twee „vriendinnen", die beiden haar hart verpand hebben aan eenzelfden manspersoon, die haar toewijding onwaardig blqkt. En Haselhuber, de klerk, die evenals zijn chef, graag voor reddenden engel speelt, maar de zaken voort durend in de war stuurt, levert het bewijs, dat goede bedoelingen helaas niet altijd een even goed onthaal vinden. Een uitstekende film, een kostelijk stuk volkshumor, naar den eisch gespeeld door Lucié Englisch, Ida Wüst en Hans Moser. Het journaal toont o.m., hoe Krasnodar viel. F. C. DERKS. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het Maandag de beurt aan de letters O en P. Clandestien vleesch op een melkauto te Amsterdam. Gisteren hebben beambten yan den economischen dienst der politie te Amster dam twee slagers aangehouden op de Weesperzüde, die niet minder dan 1600 kg. vleesch. afkomstig van clandestiene slachting, op een melkauto vervoerden. Hoewel zij het vleesch, in zakken verpakt, zorgvuldig tusschen de melkbussen hadden verborgen, bracht het onderzoek spoedig het duister bedrijf aan het licht. HARDNEKKIGE GERUCHTEN. Wij leven in een tijd van geruchten. Dat is niets bijzonders. In lederen tijd waarin ge beurtenissen plaats vinden die een deel der bevolking niet kan begrijpen, viert het ge rucht hoogtij. Hardnekkige geruchten, voortgekomen uit wenschdroomen, waren rond. Zij worden Ijverig verder verteld door menschen. die meenen dat het bolsjewisme „zoo erg niet is" die geen idee hebben van de gevaren dit Europa bedreigen, die genieten van „berich ten", verspreid door den Oranje-zender, dl< gereed zijn de Engelsche „bondgenooten" met gejuich te begroeten, en intusschen ohze dappere Oostfrontstrijders bekladden. InderdadÖ landgenoot, gij zijt uit ander hout gesneden. Hardnekkige geruchten en wensch- Rembrandt-theater Inspecteur Vlijmscherp in Het theatermysterie99 De inspecteur, die over het tooneel sluipt, waar de revue „Lach of ik schiet" wondt op gevoerd, heeft weinig gemeen met den „echten" Vlijmscherp, den speurder zonder weerga, den snellen oplosser van elk ge- wenscht dilemma, dien men ongetwüfeld kent van tallooze radio-uitzendingen en uit even vele korte verhalen. De Vlijmscherp van „Het theatermysterie" is een oliedom mannetje, die alleen maar de lachers op zijn hand heeft. Wat echter in een revue ook precies genoeg is. Brammetje en Michiel Vandenberg stel- 'e;i de2e revue samen, blijkbaar zonder de bedoeling. VHjmseherp en zün paranymph brigadier Gladweg als geslepen speurders droomen verloren bij U den strijd tegen dc voor te stellen. Het aandeel van Rob Milton naakte feiten. Beoordeelt de situatie naar en Louis Bouwmeester is dan ook van ge- deze feiten, trekt uw conclusie en meldt u heel anderen aard. Zü toonen zich uitmun-'aan bij. het Vrijwilligerslegioen Nederland, tende komieken, acrobaten daarbij, zangers Koninginnegracht 22 te Den Haag. FEUILLETON Roman van Else Wernecke Nadruk verboden 22 Marga gaat zwijgend opzij en opent zachtjes de deur. Hofrichier slaat de handen voor ziin ge zicht en schudt heftig zijn hoofd. Nee, nee, nee - laat dat! Laat u dat om 's hemels wil' Ik kan geen lüken zien! Ik o God!" Hij keert zich met een ruk ons en rent de gang af. Marga kijkt hem na en balt langzaam haar hand tot een vuist. Buiten wacht Theodoor naast den wagen en staart omhoog naaf den zwarten hemel. Hü bijt zün tanden op elkaar, maar in zijn oogen schemert het verraderlijk. „Juist zoo'n vrouw moest sterven. En ander on- noozel vrouwengebroed loopt bü honderden levend rond". Marga legt een oogenblik haar hand op Theodoors arm. „Mij is het ook te moede, of ik iemand verloren heb. die me zeer dierbaar was, Theodoor". zegt ze, „en ik heb mevrouw Hofrichter toch nauwelijks gekend. Maar wat je daar overigens zegt. er zün gelukkig nog vele goede veel zulke vrouwen, veel meer in ieder geval dan je denkt". „Nou, ik weet het niet...." Theodoor schijnt zijn eigen meening daarover te hebben. Kleine samenzwering onder het RÜnpanorama. „Hoe bent u toch op het aardige idee ge komen me af te halen?" Dienzelfde avond, slechts eenige uren eerder, nadat Marga haar jonge collega vrii kort had medegedeeld, dat zij beneden wend verwacht, is Gabi met min of meer onbeta melijke haast de trap van het instituut af gevlogen om daarna met de statige waar digheid van een dame, die den tijd aan zich zelf heeft, de deur uit te gaan, even zoekend om zich heen te küken en met een verrast lachje op den heer in de zilvergrijze toe te treden. De heer aan het stuur licht zijn slappen vilten hoed, opent het portier, drukt de hand en zegt nogai nuchter: „Zoo, daar bent u dus!" Juffrouw Gabi laat zich op het grijze leer van de plaats naast de zijne vallen, schikt met zorg de plooien van het korte rokje op haar welgevormde knieën en werpt van onder het sjieke hoedje een koketten blik op den man aan haar zyde. „Hoe bent u De heer naast haar bromt iets onver staanbaars en geeft gas. Hii is met zijn ge dachten werkelijk heel ergens anders en het duurt wel een paar minuten vóór hij den weg naar juffrouw Gabi en het af spraakje van dezen ochtend terug vindt. Zulke alleraardigste ideeën behooren tot z'n vaste gewoontes. Men onderzoekt nu een maal voorzichtheidshalve eerst even de op gaven van een zakenman, alvorens met hem in relatie te treden en alvorens met een onbekende jonge dame uit dineeren te gaan, overtuigt men zich toch liever even. of ze ook werkelijk als assistente in het instituut van mevrouw dr. Scheele werkzaam is. En eindelijk wendt hij dan zijn scherp gèteekerïd gezicht met een lachje naar juf frouw Gabi: ,,'k Dacht zoo, dat het voor u nog een heel eind loopen was en op deze manier gaat het toch wel een beetje gemak kelijker, niet". Het lachje, .eerst, nog wat gedwongen, wordt nu vriendelijk en bereidwillig, de scherpe blik der grijze oogen glijdt ook even, geheel overeenkomstig de bedoeling van de bezitster, met welwillende aandacht langs de slanke knie. Gabi slaakt, nauw merkbaar, een zucht van verlichting. In zpoverre is dus alles in orde alleen, zóó nana behoefde de goede man nu heusch niet te rijden. Men laat zich toch niet ongaarne :r. zoo'n duren, lichtgrijzen wagen aan de züde van zoo'n man zien! In het deftig rustige restaurAr.t van Dress ier zijn reeds verschillende tafels bezet; er is echter nog een sympathiek hoekplaatsje voor twee personen. Ja. juffrouw Gabi lijkt de tafel wel. De man met het litteeken is eenig: hii vraagt of haar het tafeltje bevalt! Trouwens, hij blijkt in alle opzichten een man van formaat te zijn. want als ze ein delek tegenover elkaar zitten, opent hij de conversatie niet met het gebruikelijke praatje over het weer of door met een ken nersblik te verklaren, dat ze een alleraardig- sten wipneus heeft. nee. hij schuift haar de spijskaart toe en begint haar bezig te hou- aen hij haar, niet omgekeerd, zooals toch meestal het geval is! begint haar dus bezig te houden met een volkomen in het alge meen gesteld verhaaltje, dat. naar het Gabi ten slotte toeschijnt, misschien toch niet zoo algemeen is, als het lijkt. (Wordt vervolgd.) STRIJD TEGEN VERDRINKINGSDOOD. Op 16 September a.s. zal het zwemmend redden 25 jaar landelijk zijn georganiseerd door den voormaligen Nederl. Bond tot het Redden van Drenkelingen, nu gefuseerd met den Ned. Zwembond onder den naam van Ned. Zwem- en Reddingshond, verkort N. Z. R. B. Door middel van de radio, de pers, door voorlichtingsavonden met lantaarn platen, ook films, door demonstraties, enz. heeft de bond zijn organisatie uitgebreid tot omstreeks 100 brigades, met 15.000 man nen en vrouwen, bereid en paraat, ook bij nacht en ontü, hulp te bieden aan den in nood verkeerenden medemensch. In samenwerking met de Maatschappij tot Redden van Drenkelingen, met den Ned. Zwembond. met het Oranje Kruis, heeft de N.B.R.D. krachtdadig aangepakt in veler lei richtingen om den verdrinkingsdood te bestrijden, met het resultaat. Ten eerste: uitbreiding der zwemkunst, Ten tweede: belangrijke daling van het aantal verdrinkingsongevallen. Ten derde: het aantal reddingen uit het water is ten zeerste verhoogd. De eerste ons bekende statistiek is af komstig van dr. C. J. Mijnlieff te Amster dam. loopende over het tüdvak 1903 tot 1910, in welk tüdvak ook de oprichting der eerste reddingsbrigade viel, n.l. Den Bosch in 1908. In het genoemde tijdvak verdron ken 5678 mannen, vrouwen en kinderen, dus gemiddeld 939 dooden per jaar. Nemen we nu weer het laatste tüdvak van zeven jaar, van 1935 tot en met 1941, statistiek van den bond, dan vielen er 4231 dooden te betreuren, of gemiddeld 605 per jaar. Be denken we nu dat de jaren met vèrduis- teringsplicht, 1940 en 1941 zeer hooge ver- drinkingscyfers gaven en dat de bevolking tusschen die beide tijdvakken is toegeno men tot meer dan 2.500.000 zielen, dan is relatief de verhouding tusschen vroeger en thans nog veel gunstiger. Nu nog een paar cijfers. De bond is in 1933 overge gaan tot het aanleggen van een statistiek over reddingsgevallen, welke in ons land niet bestond. We nemen weer een tqdvak van zeven jaar van 1935 tot en met 1941. Gered zün: 6244 personen, gemiddeld per jaar 892. Het allergrootste deel werd door zwemmers en zwemmende redders (ook zwemsters en redsters) gered, het aller kleinste deel wist zichzelf in veiligheid te brengen. De strüd tegen den verdrinkings dood moet worden voortgezet. Bonden of vereenigingen die een voorlichtingsavond of filmavond wenschen, kunnen zich rich ten tot het secretariaat van den N.Z.R.B., Kleine Houtweg 139a Haarlem, Verduisteren van 20.37 tot 6.46 uur 30 Aug.: zon op 6.46, onder 20.35 uur maan onder 11.41, op 22.39 uur 31 Aug.: zon op 6.47, onder 20.33 uur maan onder 12.50, op 23.06 uur 1 Sept.: zon op 6.49. onder 20.30 uur maan onder 13.54, op 23.35 uur 2 Sept.: zon op 6.51, onder 20.28 uur maan onder 14.56, op 0.09 uur DUITSCH HOOGGERECHTSHOF. De inbraak in het distributie kantoor te Beverwijk. Getuigenverhoor gesloten. Op den tweeden zittingsdag van het pro ces tegen de elf verdachten, die betrokken zijn bij de inbraak in den nacht van 1 op 2 April 1942 gepleegd in het distributie kantoor te Beverwijk en den daarop gevolg den handel in distributiebescheiden, ving het Obergericht aan met het hooren van den getuige-deskuniriige. den heer De Hoo, di recteur van het Centraal Distribi^iekantoor te 'sGravenhage Deze verstrekt^inlichtin gen over de wijze, waarop de bescheiden opgeborgen waren, den termün, waarvoor de in een kantoor opgeslagen hoeveelheden doorgaans dienen, enz. Van den voorraad levensmiddelen, die de gestolen distributiebescheiden vertegen woordigden, zouden zijns inziens acht hon derd tot duizend menschen een jaar hebben kunnen leven. Naast de schade hierdoor toegebracht aan de voedselvoorziening van het Nederlandsche volk, wees hij ook op de desorganisatie in het distributieapparaat, die van daden als deze het gevolg is. Het verhoor der verdachten werd. nadat verdachte Clement nog eenige aanvullende verklaringen had afgelegd, vervolgens voortgezet met dat van Gerrit. Hendrik Meyer, veekoopman, geboren te Haarlem mermeer. Deze verklaarde door zijn oom in de af faire betrokken te zijn. Van een jodd, zer keren Barend, dien hii van de markt kendé! had hij drie duizend gulden geleend om zaken te doen. Achternaam en adres van dezen jood zeide verdachte niet te weten, evenmin als deze zijn achternaam en adres kenlde. President: „Denkt u dat ik dat geloof? Men leent iemand geen 3000 gulden zon der zijn naam en adres te weten". Verdachte: Ik kende hem al jaren van de markt. We noemden elkaar Gerrit en Ba rend. Misschien heette hii Barends. Ik wend de mü tot hem, omdat hü zich had aanbe volen voor het geval er wat te handelen viel. NaJdat omzet.en verdiensten van verdachte zün nagegaan, was de beurt aan Pieter Kroon, boter- en kaaswinkelier, geboren te Abcoude. Deze kwam door Aldewereld met Meyer in contact, die hem zekeren dag op kocht met een tasch vol distributiebeschei den bij zich. Daarop ontwikkelde zich de handel. Een deel der levensmiddelen, die verdachte op jde toewijzingen kreeg, ver handelde hij in den winkel. Wanneer de president hierop wat dieper ingaat, vertelt verdachte o.m. ook verkocht te hebben aan een paar man der Ordnungs- polizei, een paar vliegers en enkele para chutisten. die hii had leeren kennen in café's. Op de vraag of hii van deze menschen geen namen kan geven, herinnert verdachte zich alleen zekeren Franz. President: Ja, ze heeten allemaal Franz. Noem eens een achternaam. Verdachte zegt er geen te weten. Nadat uit het veüdere verhoor is gebleken, dat hij zijn medeverdachte Piloo, die bij hem in den winkel kwam, met Meyer in contact heeft gebracht, besluit de president dit verhoor met de opmerking, dat hii van verdachtes verhaaltjes niet veel gelooft. Hierna komt Gysbertus Piloo. handelaar in boeken en groenten, geboren te Amster dam, voor het hekje. De laatste verdachte, Mozes van Loggen, coupeur, geboren te Amsterdam, blükt een neef van Salomon Canes te zijn. In het be gin der affaire bracht hii ziin oom met Meyer in contact, later deeiï hii met dezen ook zelfstandig zaken. In vergelijking met die zyner voorgangers zijn deze weinig om vangrijk. Ue getuigen. Hierna worden de getuigen gehoord. Als eerste is de 38-jarige koopman en make laar, J. M. Rodrigues. aan de beurt. Getuige, die verdachte De Groot al van vroeger kende, kreeg van hem 38000 gulden ter hand gesteld om te beleggen. Een qui- tantie werd daarvoor niet. overgelegd, want De Groot had haast. Denzelfden dag koch ten zij ten kantore van notaris Lubbers twee perceelen. Vervolgens legden de politiebeambten M. Veenstra en Achterberg verklaringen af omtrent verschillende verdachten. Eerstge noemde deed een omstandig verhaal over de eerste arrestatie van den later nog eens uit Amersfoort ontsnapten verdachte Ca toen, dien hij kenschetste als een berucht inbreker, die steddsn-erzet pleegt, poogt uit 1e €n de politie op een dwaalspoor tracht te brengen. Toen getuige te zünen nuize huiszoeking deed. bleek dat hii zich placht te verstoppen. In de middagzitting verzocht de verdedi ger van verdachte Catoen den president nog twee getuigen te hooren. die zich bereid ver klaard haidden te bevestigen, dat Catoen ook voor den datum der inbraak reeds over groote sommen gelds beschikte. Dit om aan te toonen, dat het bü hem inbeslaggenomen geld niet noodzakelijkerwijs van de inbraak en den bonnenhandel afkomstig behoefde te 2ijn. De verdediger van De Groot vroeg voor zijn client een psychiatrisch onderzoek aan. Hij achtte de£e namelijk verminderd toe rekeningsvatbaar. De Groot blijkt om streeks 1930 op rechterlijk bevel een half jaar opgenomen te zijn geweest in het rijks- krankzmnigengesticht te Woensel bij Einld- hoven. Nadat het Obergericht zich in de raad kamer had teruggetrokken, deelde de presi dent na heropening ter zitting mede. dat het eerste verzoek werd afgewezen en het tweede ingewilligd. Het psychiatrisch on derzoek zal hedenmiddag worden verricht. De zitting werd hierna verdaagd tot he denochtend tien uur. Vermoedelijk zal de Staatsanwalt dan zijn requisitoir houden. 360 Alg. 35R Alg. 36U Alg. 338 Alg. Brood Brood Chocolade 4 Clgarcticn Clgarlllos Eonli. zeep 33 Eenh. zeep Gort Jam Kaas 367 t.rr Kofflesurr. Maïzena 36! Alg. Melk 41A t.m. 44A Melk Melk 41B Lm. 44B Mielk Petroleum 02 Potr. Peulvr. 359 Alg. Rijst 4-41. 4-4 2 Refl. Scheerzeep u Textiel Sigaren 4 4A Tabak Suikerwerk 43. 44 Versn. 357 Alg. 43A Tabajc 100 gr. Suiker ^abak Vermicelli Vleesch Vleesch Waschp. 336-371 Alg. 2'50 gr. 30 Sept. Waschpoeder AM Wasch- poetler 250 gr. 30 Sept. Wnschpocder L Zeep 250 gr. 30 Sept. SPORT EN SPEL. WATERPOLO H.Z. en P.C.—H.P.C. 4-1. De Hagenaars in grooischen vorm. In hun eersten wedstrijd tegen de Haagsche Zwem- en Poloclub heeft het H.P.C.-team een nederlaag moeten lijden. Een ieder die dezen wedstrijd echter heeft bijgewoond zal getroffen zijn door het prachtige spel door de Hagenaars vertoond. Vrijwel de geheele ploeg bestaat uit spelers die stuk voor stuk hun plaats waard zijn. Het groote gevaar voor de H.P.C. was gelegen tn Den Hamer, die als uitblinker, ook in het Nederlandsche zevental, steeds De Geest te vlug af was. Tot 2 maal toe wist hij bij De Geest weg ïe komen en den rechtsvoor van zijn ploeg Pley, de kans te scheppen om te doelpunten (2—0). Met dezen •■tand trad de rust in. Na de rust slaagde Eldering er in den achterstand tot 2—1 te verkleinen. H.P.C. kwam beter in haar spel en had Eldering toen meer ballen toegespeeld gekregen, dan had dit een keerpunt kunnen be- teekenen. De Geest bleef echter de mindere van den Hamer terwijl ook Mauritz dc grootste moeite had tegen den snelle Pley. om de H.P.C.-voor hoede op te stuwen. Daarbij waren de gebroeders Ruimschotel uiterst bewegelijk en Braam en Stammes hadden alle aandacht noodig om deze te bedwingen. Geweldig snel verplaatste zich. het spel steeds an de eene zijde naar de andere zijde. Leyenaai vond in middenvoor Otten zijn waardigen tegen speler. Hij kon evenwel niet voorkomen dat uit een fraaie pass van F. Ruim3Chotel Otten onhoud baar den bal achter Vrught deponeerde (3—1). Nog gaf de H.P.C. zich niet gewonnen. De H.Z. P.C. maakte echter hieraan een einde toen eer. boogbal van Ruimschotel opnieuw doel trof (41) De returnwedstrijd zal Zondag a.s. in Groe- endaal tijdens het zwemfeest van H.P.C. worden verspeeld. DAMMEN WEDSTRIJDEN OM HET ZILVEREN DAMBORD In het clublokaal van Damclub „Het Noorden" speelde deze club een massakamp tegen de Haar- msche Damclub om het zilveren dambord. De Haarlemsche Damclub won haar partij. Drie partijen werden afgebroken cn worden Maandagavond a.s. in het clublokaal van Dam- (17.42 UUT L.EDclub j.Het Noorden" voortgezet. DE DISTRIBUTIEBONNEN Artikel Bon Kaart hocveelli. t./rn. Aardappelen 44A Aard. l'/i ks:. 5 Sept. Aardappelen 44B Aard. 1 kg. 5 Sept. Beschuit 4 4 Beachult 7 5 gr. 5 Sept. Bloem 362 t.m. 365 Alg. 100 gr. 5 Sept. Boter 42 Bot.vet 125 gr. 31 Aug. Boter 2-35 2-36 Reserve 125 gr. 12 Sept. Boier 3-35 3-36 Reserve 125 gr. 12 Sept. Boter 4-36 Reserve 125 gr. 12 Sept. Brandst. 01 t.m. 03 BY Brandst. 1 eenh. 31 Dec. Brandst. Brandst. 1 eenh. 01, 02. 03 KJ" 44A Brood 44B Brood 1. 4 2 Veren. 44A Tabak 4 4A Tabak 5-370 Alg. 30 Apr. *4 3 4*0-0 gr. 5 Sept. 50 gr. 5 Sept. 100 gr. 5 Sept. 20 et. 5 Seot. 10 st. >5 Sept. 30 Sept. LM Toitetz. 1 rants. 30 Sept. Op 500 gr. 100 gr. 250 gr. TOO gr. 3 1/2 L. 1 3/4 L. 361 Alg. 4 4A Vleesch 100 44 B Vleoscih 50 gr. 5 Sept. 5 Se.pt. 5 Sept. 5 Sept. 5 Sept. 5 Sept. 5 Sept. L. 31 Oct, 0 sr. 5 Sept. 0 gr. 5 Sept. »0 gr. 31 Aug. 5 Sept. 5 Sept. 5 Sept. :9 A-ug. 5 sept. 5 Sept. 5 Sept. 5 et. 100 gr. 1 kg. VOETBAl Voetbal vail Zondag. Tournooi om den 'Spaernebeker. De voetbal «al Zondag weer op vele velden rollen en belangrijke tournooien vragen de aan dacht. In Haarlem worden er ook twee gehouden en wel op het terrein van Haarlem en van D.I.O. Aan het Spaernebekertournool nemen deel V.S.V., De Volewijckers, Eindhoven en Haarlem. De beker is in 1932 door supporters geschonken ter gelegenheid van het behalen van het eerst* klasseschap en daarna zijn interessante ontmoe tingen gespeeld. Morgen wordt om elf uur be gonnen tusschen V.S.V. en De Volewijckers en daarna volgt HaarlemEindhoven. In de pauze komen Haarlem 2 en Schoten tegenover elkaar. Na de verliezersronde wordt om kwart over vier de finale gespeeld. Haarlem verschijnt in de vol gende opstelling: doel De Vries; achter Buter en Verhappen; midden Van Daalen. Van Won deren en Van Gooi; vóór De Winter, Bot, Van der Hulst Boeree en Koning. H.F.C. trekt naar Utrecht, om met U.D. en V.O.C. deel te nemen,aan een jublleumtournool. Op het terrein van D.I.O. aan den Muider- slotweg worden de volgende wedstrijden gespeeld voor den Elswoutbeker: DrosteT.H.B. (10.30 uur); E.H.S.—Onze Gezellen (12 uur); verliezers- ronde (1.15 uur); finale 2.30 uur. EJ5.0. en R.C.H. trekken naar het Zuiden, vriendschappelijk te spelen Zondagavond om zeven uur wordt in Zandvoort gespeeld Zand- voortmeeuwen—D.I.O. Voorts vermelden wij nog den eindstrijd om den StadsJEditiebeker tusschen V.V.H. en V.S.V. half tien op het terrein van T.Y.B.B. Als scheidsrechter treedt op de heer W. Bouwens en als grensrechters de heeren W. B. Engelenberg en A. P. Formenoy. RADIOPROGRAMMA ZONDAG 30 AUGUSTUS 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 8.00 Dansen voor groot orkest (gr.pl.). 8.15 De zin van het boer zijn. 8.30 Orkestconcert (gr.pl.), 9.00 B. N. O. Nieuwsberichten en programma uittreksel. 9.15 Studiedienst. 10.15 Symphonie- orkest (gr.p!.). 10.30 Deutsche Stunde. 11.30 De Stem der S.3. 11.45 Neerlands stem van het Oost front. 12.00 B. N. O. Nieuwsberichten en popu lair actueel praatje. 12.15 Gevraagde platen. 12.40 Uit Berlijn: „Hel Duitsche Volksconcert". 14.00 Limburg's Lof. inleiding tot het streekprogram- ma. 14.05 Limburgsche boerderijen vroeger en nu. klankbeeld. 14.45 Het Nationaal Socialistische Volkskoor te Brunssum. 15.00 Van Meiel op Se- venum, gevarieerd programma. 15.30 Limburg in het nieuwe Europa, lezing door Graaf de Mar- chant et d" Ansembourg. 15.40 Stedelijk orkest van Maastricht en solisten. 16.30 Hollanders ma ken kennis met Zuid Limburg. 17.00 Zondagmid dagcabaret. 17.45 B. N. O. Sportuitslagen en Oostlandpraatje. 18.00 „De Houwers", luisterspel uit het mUnwerkersleven. 18.45 B. N. O. Nieuws berichten. 19.05 Sport in het bronsgroen eiken hout. 19.15 De Omroep in Limburg, bonte avond. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding mét de studio beschik ken. 20.15 Limburgers aan het woord, vraagge sprekken. 21.00 Zang. cello en plano. 21.30 Lim burgsche Taptoe, muzikaal programma (opn.). 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Georg Freundorfer speelt irither (gr.pl.) 22.15 Dansmu ziek (gr.pl.). 23.00 Salonorkest (gr.pl.). 23,25—24.08 ComposlUes van Frans Llszt (gr.pl.). HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 Licht Oohtend- ;pel (gr.pl.). 9.00 B. N. O. Nieuwsberichten en programmauittreksel. 9.15 Luisterspel: „Het Zomerstoeltje". 9.30 Zondagmorgen zonder zor gen. 10.00 Toespraak door den heer H. J. Wou denberg, leider van het Nederlandsch Arbeids front. 19.15 Zondagmorgen zonder zorgen. 1Q.50 Hobo. piano en gramofoonmuziek. 11.30 Piano- voordracht. 12.00 B. N. O. Nieuwsberichten en populair actueel praatje. 12.15 Orgel en cello (opn.). 12.45 Godsdienstige lezing (gr.pl.). 13.05 Nederlandsch Verbond voor Sibbekunde, 13.20 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 14.00 Eerste Haarlemsche Pianoaccordeonver- eeniging „Accordla". 14.20 Orgelconcert en zang. 14.45 Voordracht. 15.00 Vocale duetten met piano begeleiding. 15.30 Kwartetconcert. 16.00 Op den steiger door Prof. Dr. T. Goedewaagen. 16.15 Luisterspel: „Hein Stavast, de admiraal van Mos- kitonië". 17.00 Omroep-Operette-Orkest, solisten en Gemengd Omroepkoor. 18.15 Sport van den dag. 18.45 De Melodisten. 19.30 B. N. O. Nieuws berichten. 19.40 B. N. O. Mlliatair weekoverzicht, 29.50 Spiegel van den dag. 20.00 B. N. O. Engel sche uitzending: „Dutch News Reel". (Voor de Radio-Centrales: Pianospel - gr.pl.). Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijn verbinding met de studio beschikken. 20.15 Om- roep-Symphonie-Orkest en solist. 20.45 Toondich ters en hun werk in de anecdote, muzikale cau serie. 21.25 Omroep-Symphonie-orkest. 21.45 B. N. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Militair over zicht. 22.10 Avondwijding. 22.13-24.00 Zie Hil versum I. MAANDAG 31 AUGUSTUS 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 7.15 Een nieuwe week vangt aan (gr.pl.). 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten, en programma- uittreksel. 8.15 Orgelconcert (opn.). 8,35 Gramo foonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Om- roep-Ope ra-Orkest en solisten (opn.). 10.25 Robert Caden en zijn orkest (opn.). 11.00 Radio- Vacantieschool. 11.20 Ensemble Jack der Kin deren en solist. 12.00 Planovoordracht. 12.40 Alma nak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en zakelijke berich ten. 13.00 Kwartetconcert en gramofoonmuziek. 14.00 Otto Hendriks en zijn orkest en gramofoon muziek. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Zang met pianobegeleiding. 18.00 Bijbellezing. 16.20 Cello en piano. 16.45 Luisterspel: „Het Steenen Hart". 17.15 B. N. O. Nieuws-, zakelijke- en beursbe richten. 17.30 Orgelconcert en zang. 18.00 Waarom kolonisatie? 18.15 Ernst van 't Hoff en ziin orkest. 18.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 18.55 B. N. O. Internationaal zakelijk praatje. 19.05 Politiek weekpraatje. 19.20 Oogstspel. declamatorium. 19.55 Utrechtsch Stedelijk Orkest en solist. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lljnverblndiog met de studio beschikken). 20.55 Kamermuziek van Schubert en Schumann (gr.pl.). 21,45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Imre Magyarl en zijn orkest spelen Hongaarsche volksliedjes (gr.pl.). 22.15 Sterren klinken in den avond (gr.pl.). 23,00—24.00 Otto Dobrindt en zijn orkest en de 5 Gesangsgltarristen (gr.pl.). HILVERSUM II. 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Vroolijke Och tendklanken (gr.pl.). 9.15 Beethoven Schubert (gr.pl.). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Orkestmuziek van Richard Wagner, (gr.pl.). 10.45 „Verandering van décor". „De beteekenis van het Tooneel", door Prof. Dr. T. Goedewaagen. (opn.). 11.00 Zang met pianobegeleiding. 11.30 Reportage. 11.40 Zang en piano. 12.00 Het Meistersextet (gr.pl.). 12.15 Landelijke Romance, muzikaal programma. 12.45 B. N. O. Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Actueel nieuws voor boer ën tuinder. 13.15 Amu sementsorkest en solist. 14.00 Viool en plano en zang met planobegeleiding. 14.50 Kamerorkest (gr.pl.). 15.00 Dlsco-matlnée (gr.pl.). 15.45 Luister- flits „Onder de Luifel". 16 00 Ensemble W. Kok cn gramofoonmuziek. 17.15 B. N. O. Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.30 Solistenpro- gramma. 18.30 WIJ Socialisten: Nieuwe Orde leege bordèn. 18 45 Omroeporkest. 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 B N. O. Friesch praatje. 19.50 Spiegel van den dag. 20.00 Promenade, ge varieerd programma. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 21.00 Avondzang (gr.pl.). 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Politiek praatje. 22.10 Avondwijding. 22.10—24.00 Zie Hilversum I.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2