I MAAK ZÉLF - BLEEKWATER LOTION MALWIDA 31 Na veel moeite heeft van Drimmelen succes. N.V Keiler Macdonafd ELECT RICIT EIT HONDEN suwiogóofc KOFFIE de distributie HET cm. DIENT UW BELANG JAN VESSIES DE HAAS VAN BRERO O. L. School No. 7 NIEUWE LEERLINGEN Comité-School M. VERWER FEUILLETON Roman van Else Wernecke Nadruk verboden 23 „Stel u voor, ik had vroeger eens een ken nis, dat was een zonderlinge man. Die kon en kon maar geen vrouw vinden, hoewel hi.i er toch werkelijk goed uitzag, welgesteld was, kortom een zeer ordentelijke kerel. En weet u, hoe dat kwam? Hij had een merk waardig systeem bedacht om zijn uitver korene op de proef te stellen. Hij verzocht «en of andere dame, die hem beviel, in een goed restaurant met hem te gaan dineeren en legde haar dan de spijskaart voor. En dan wachtte hij in spanning, hoe ze daarop zou reageeren. Schoof ze <ie kaart terug om met een kleurtje van verlegenheid te ver klaren, dat ze' uit zoo'n lange lijst niet wijs kon worden en het daarom aan hem over liet een keus te bepalen, dan zag ze hem na dien avond niet meer terug. Daarin proefde hij te veel bewuste vrouwehjke aanhalerig heid dat moest op een stom vervelend huwelijk uitloopen! Koos ze de goedkoopste Serechten, dan kwam ze, door deze er al te ik opliggende bescheidenheid, evenmin voor in aanmerking. Wees ze. zonder blik ken of blozen, de uitgezochtste en duürste schotels aan, dan vluchtte hij voor haar ver meende veeleischendheid en spilzucht. Gabi houdt de kaart in haar hand en kijkt hem vis-a-vis vragend aan. „Ach, en tót dusver heeft hij zeker geen vrouw kunnen vinden, nee?" „Toch", knikt hij en zijn blik heeft iets plagends, „hij is nu getrouwd". „Ach kom? En hoe heeft ze die puzzle dan weten op te lossen?" Ook in Gabi's oogen tintelt nu iets ondeugends. „Tja", hij haalt kwasi spijtig zijn schou ders op. dat zou ik zelf ook wel eens willen weten!" Hij lacht haar toe, maar (gabi vlijt zich wat gemakkelijker in haar stoel, legt de spijskaart op tafel en zegt: ,.Ik zou die hier wel graag willen hebben". Op de mid delste kolom van de kaart ziin dr;ie menu's van verschillende prijzen aangegeven. Gabi wijst op het middelste. „Bravo!" lacht hij waardeerend en er ligt in zijn stem toch iets meer dan uitsluitend voldoening over haar tegenwoordigheid van geest. Wat hij vooral waardeert, is de vlot heid, waarmee ze op ziin schertsende op merkingen ingaat. Men heeft, ook wanneer het dan maar een paar uurtjes betreft, toch liever met een bevattelijke en amusante partner te doen! En dan bestel hij het duur dere menu. Het gesprek wordt nu toch wat persoon lijker, want de jongeman informeert met zorgzame belangstelling naar de gevolgen van het betreurenswaardige ongeval en Gabi kan hem te dien aanzien gelukkig gerust stellen. Een onbeteekenende schram het is werkelijk niet de moeite waard. „Praat u toch door", moedigt de jongeman haar aan. „U hebt zoo'n charmant accent. Bent u vreemdelinge?" O, de man is werke- •lük ongeloofliik aardig! „Nee. nee. Gabi wijst deze hulde beschei den van de hand. Ze heeft alleen maar lang in Kopenhagen gewoond. (Als je nu, juist alsof 't-met opzet gebeurd is. Meyer heet. Gabriele Meyer, uit een negorij ergens in de rimboe afkomstig bent en daarbij zoo'n on tembaar verlangen hebt naar „de groote wereld", dan is dit lichte buitenlandsche accent in je spraak toch wel het minste, dat je ie moet veroorloven!) Kopenhagen? Een mooie stad! De jonge- mart knikt. Waar heeft juffrouw Gabi daar gewoond? Juffrouw Gabi heeft een tiid lang in het filiaal van mevrouw dr. Scheele in de Strö- get gewerkt: weliswaar slechts vier weken, maar dat behoeft ze er nu ook weer niet bij te vertellen. Juist ja, het instituut van mevrouw Scheele een groote onderneming, een zeer groot opgezette onderneming, nietwaar? - Veel werk voor juffrouw Gabi, veel ver antwoordelijk werk. zeker? En doet ze dat o dan allemaal'alleen? Ze heeft tocK zeker wel hulo. assistenten^ collega's, of nipt?" Juffrouw Gabi vertelt bereidwillig van de kleine, ronde Eva en haar eeuwigen, ver- makeliiken strijd met de calorieën. Ze lei den ook altijd jongedames voor dit beroep on. Sinds kort hebben ze ook weer een nieuwe. ..Net zoo knap als u. juffrauw Gabi?" De jongeman heft zijn wijnglas naar haar op. Ach. hij is nog veel interessanter dan ze had durven denken. Juffrouw Gabi verliest het laatste restie van haar voorzichtige terug houdendheid. „Knap? Nee, dat zal zelfs haar ergste vii- and niet durven beweren", zegt ze met volle overtuiging en zonder eenig Deensch ac cent. „Trouwens, u hebt haar toch. geloof ik. gezien bij ons beneden voor den in gang „Ach. die", zegt de jongeman gerekt, „die met dien En hü teekent met zijn hand twee reuzencirkels om zijn oogen. Gabi knikt Juist ja, die brilslang. Dat wil zeg gen. slang is nu eigenlijk niet de meest pas sende kwalificatie, want Gabi gelooft niet. dat ze zelfs maar boos kan worden. Een modelkind is het, eenvoudig om op te schie ten, zoo flink en braaf en altijd maar wer ken. werken. „Wonderlijk", zegt de jongeman hoofd schuddend, „een jong mei.sie en dan zoo. (Wordt vervolgd.) IJMUfDEN V.S.V. neemt Snaemefoeker "nop nanr TTniiii^en Een belofte voor bet komende -seizoen? De V.S.V.-ers hebben onze verwachtin gen en die van honderden hunner aanhan gers niet teleur gesteld. Door overwinnin gen op Vole wij ckers" en den Zuidelijker kampioen „Eindhoven" legden zij voor d< derde maal in successie beslag op den - „Spaernebeker" waardoor zij definitief in het bezit van iit kleinood kwamen, waar mede we de rood-witten van harte felici- teeren. Wat we na den wedstrijd tegen Sant poort reeds vermoedden, n.l. dat V.S.V. dit seizoen weer over een flinke combinatie be schikt, is ons na het „Spaernebeker-tour- nooi" tot een aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid geworden. 1 Het zou ons dan ook niet verwonderen, wanneer De Vries c.s. in de komende com petitie een hartig woordje zullen mede- spreken. ONGEVAL OP HET VOETBALVELD. De IJmuidenaar S. Jordaan was Zondag op het Stormvogelsterrein aan het voetbal len. De wedstrijd was nog geen minuut oud, toen hij kwam te vallen en daarbij den linkerarm brak. Nadat de eerste hulp door den heer A. P. Bakker van E.H.B.O. was verstrekt, werd hij verder behandeld door ar. P. Brouwer. VELSEN Suomi-successen te Amsterdam Bij de Zondag te Amsterdam op de sin- telbaan gehouden athletiek-districtskam- pioenschappen van Noord-Holland, georga niseerd door de Ned. Athletiek Unie, heb ben enkele leden van onze plaatselijke ver- eeniging „Suomi" fraaie resultaten ge boekt. Hoewel Joop Weenink last bleek te heb ben van wedstrijd-moeheid, hetgeen aan zijn loopen duidelijk was te bemerken, kon hij op de 5000 M. tweede worden achter Wim Bakker van A. A. C. Het was Wee nink, die toch anders over een behoorlijken eindspurt beschikt, onmogelijk zijn rivaal voorbij te komen, zoodat hij 14,5 sec. achter bleef met een tijd van 16 min. 10.5 sec. W Bakker boekte 15 min. 56 sec. Joop van Wijngaarden kon het op de 1500 M. niet verder brengen dan de vierde plaats in 4 min. 20 sec., hetgeen niet zonder strijd ge schiedde. Bii het discuswerpen werd de Suomees G. Postma Sr., wiens worp 34.71 meter bedroeg, derde. De overige „Suomi"- leden konden zich niet plaatsen. De „Junior" gelicht; het lijk geborgen. „Nog voor geen millioen had ik dat willen doen". Het bad Jan van Drimmelen woedend ge maakt, dat hij er niet in kon slagen het lijk van den machinist, die bij het zinken van de sleepboot JUNIOR om het leven was gekomen, te vinden. Na moeizaam te hebben gezocht was hij naar boven gegaan, waar hij iets te drinken kreeg. Toen- viel hem in, dat de ma chinist tijdens de aanvaring wellicht met het opstoken was bezig geweest, in welk ge val hij zich bij de vuurmonden moest hebben opgehouden. Direct ging de duiker weer on der water. Hij werkte zich door den kleinen ingang en daalde langs het ijzeren laddertje, waarna hij bij de ketel probeerde te komen. Zijn hoofd stootend voelde hij bij een vuur mond te zijn. Het was zeer donker, zoodat hij alleen het „vuren" van het water zag. Na aan stuur boord vergeefs te hebben gezocht voelde hij iets aan bakboord: het rolletje, dat hij de eerste maal al had aangeraakt. Het staat alles weer duidelijk voor oogen. Van Drimmelen heeft geen moeite om de herinnering op te ha len. Zijn oogen vol leven en verduidelij' kend met zijn handen vertelt hij wat daar bij de kleine pieren van IJmuiden nu wel precies is gebeurd. Hoewel het water ijskoud was voelde de duiker langs het bij den vuurmond aange troffen rolletje. Is dat het lijk nu of niet? vroeg-hij zich onzeker af. Hij raakte een kous aan, maar durfde nog steeds niet een besliste conclusie te maken-Bij zijn verder onderzoek kwam hij echter tot de ontdekking, dat hij inderdaad den machinist aanraakte: de man lag voorover, met zijn beenen wijduit. Van Drimmelen vertelt of hij een alle- daagsch karwei had op te knappen. Maar men denke zich de omstandigheden in. Daar zat hij onder water in het donker bij een lijk. het stoffelijk overschot van iemand, dien hij goed had gekend en enkele uren voor het on geluk nog vroolijk had toegesprokenHij was echter door zijn vele avonturen, waarbij geen plaats voor gevoel was, gehard. De beenen vasthoudend trachtte hij het lijk mee te^trekken, doch dit bleek ergens aan vast te zitten. De duiker voelde langs het lichaam tot hij het hoofd en sloeg de daai liggende steenkolen weg. om vervolgens te probeeren het hoofd vrij te krijgen. Hij stelde vast, dat dit tusschen de platen van den ko lenbunker was geklemd. Het maakte hem driftig, dat alles, na het lange zoeken, weer tegenliep. Een tijdlang trok hij aan het hoofd, maar tenslotte moest hij inzien, dat alle po gingen om het lijk vrij te krijgen, tevergeefs Van Drimmelen legde het rechtuit met de beenen naar het trapje. Er mee uitscheiden doe ik niet! dacht hij. Als ik straks weer ben.eden kom heb ik den machinist dadelijk te pakken. Hij liet zich ophalen en sprak af, dat hij, eenmaal weer beneden zijnde, om een touw zou vragen, hetwelk hij aan de beenen van het lijk zou vastmaken. De men- schen op de sleepboot zouden dan moeten trekken. Nog gunde hij zich geen rust. Hij liet zijn glas voordraaien en ging daarna weer direqt te water. Langs den wand van de gezonken boot liet hij zich tot op de reeling van de verschansing zakken, waarna hij langs de be kisting naar de deuropening kroop. Maar wei nige malen had hij meegemaakt, dat het zoo donker was.> Natuurlijk werd dit door de dunne modder veroorzaakt. Opnieuw werkte hij zich schuin doowjhet gat, om behoedzaam weer het trapje af ttKgaan. Toep hij beneden op zijn knieën was gaan \iggen voelde hij het lijk direct. Hij greep de beenen en seinde om een touw. dat dadelijk.werd neergelaten. Be hendig trok hij het naar zich toe, waarna hij het met twee halve steken om de beenen be vestigde. Op! seinde hij. De duiker voelde, dat het lijk rechtstandig werd opgelicht en ging aan de bovenarmen trekken. Toch gelukte het maar niet den ma chinist vrij te krijgen, zoodat hij verzocht het touw te vieren. Hij maakte het los en bond het vervolgens onder de armen van het slachtoffer vast. Weer seinde hij: Op! Toen men daarmede bezig was trok de duiker aan het hoofd en des te langer het duurde, voor er beweging kwam, des te driftiger werd hij. Ik stop er mee! besloot hij. Maar ik laat de lijn om het lichaam zitten, want dan kun nen ze later, als de boot boven komt, zien, dat ik wel degelijk met het lijk in de weer ben geweest De pogingen werden opgegeven. De sleep boot keerde met een teleurgestelde beman ning terug. Den volgenden dag wilde men probeeren het vergane vaartuig te lichten. Van Drimme len bracht er zware staaldraden onder. Het touw. dat om het lijk was bevestigd, werd aan den mast van de sleepboot gebonden. De eerste draad werkte de duiker door het schroefraam. Als de bok komt, dacht hij, kan deze eerst worden opgelicht. Zoo kan er het beste worden gewerkt. Den dag daarna kwamen er twee bokken van Amsterdam, daarvan er een aan een staaldraad door het schroefraam vastmaakte. 'Het duurde niet lang of .men slaagde er in de JUNIOR uit de modder te krijgen. Zoodra Van Drimmelen wist, dat de boot enkele voe ten was opgehaald, verzocht hij even te stop pen. opdat hij er een tweede draad onder zou kunnen brengen. Hij ging naar beneden en bespeurde, dat deze draad ver genoeg was. Toen liet hij er nog een derde onder door doen, .welke bij den mast kwam. Nu is het voor elkaar, wist hij. Aan alle draden werd tegelijk getrokken. Toch vorderde men slechts langzaam. De meeste bokken hebben stoomlieren, maar de bij dit werk gebruikte moesten met de han den worden opgedraaid. Hiervoor waren er verscheidene menschen noodig, die tot den nacht doorwerkten. Maar in ieder geval had den ze de voldoening het bootje even boven water te zien komen. De slangen werden voor het pompen klaargemaakt. Allereerst werden ze in de machinekamer gelegd. Een poos later was er al heel wat water weg en toen kon men het lijk, door een touw omgeven, zien 11 ^fan Drimmelen had geregeld belangstellend toegekeken. Hij wachtte er op, dat de man nen aanstalten zouden maken om het lijk te bergen. Het moest er uit. wist hij. Stel je nu toch" eens voor. dat die staaldraden breken Dan gaat de machinist wéér naar beneden! Nog steeds stak niemand er een hand naar uit. Het werd den duiker te bar. Vooruit Jan, die man moet er eerst uit, dacht hij. Aangezien het nacht, was nam hij iemand mede om bij te lichten. Hij zocht den beste uit den IJnjuidenaar Van Oosten, die al meer bij zijn duiken.was geweest en zich een harde werker had getoond. Je moet me helpen, want het lijk m»eter uit. zei Oome Jan. Je hebt niks aantiem te doen. als je me maar met den reflector bijlicht. m. Hij keek nog eens goed hoe het lijk vast zat. Toen schopte hij de kolen weg en vroeg hij om een touw, hetwelk hij op de plaat van het schot bevestigde, waardoor het lichaam 'verd tegengehouden Vervolgens liet hij de mannen op het dek trekken, waarbij hij; zelf het hoofd probeerde los te maken. Eindelijk kwam cr „leven" in het schot. Stevig hield Van Drimmelen het lijk in het midden vast. En nadat er nog even was ge werkt was dan toch na veel moeite het lang •erbeide oogenblik daar: het lijk zat niet lan ger vast! Van Drimmelen bracht het naar het trapje en liet het daar ophalen, het voor zichtig naar den uitgang leidend. Zijn werk was beloond. Hij sprak een paar hartige woorden van verlichting Laterja later is er nog veel over uit geweid. Niemand leek te begrijpen hoe de duiker door de nauwe opening had weten te komen. Nog voor geen niillioen had ik dat willen doen, werd er gezegd. Het lijk werd direct aan den wal gebracht. Het bootje werd verder gelicht en leegge pompt om naar Amsterdam te worden "ge sleept. Oome Jan heeft even gezwegen. Dan her haalt hij, dat dit zijin „slimste torn" is ge weest. Ik heb er slapelooze nachten van gehad, zegt hij. Ik kende den machinist te goed. Geregeld zag ik weer, als ik op bed lag, hoe ik aan zijn lichaam trok De leek kan zich een dergelijke moeite, om een lijk te bergen, moeilijk indenken. Maar degenen, die het hunne van duiken wisten, hadden alle respect voor den kranigen IJmui denaar. Ronduit vertelden ze, dat geen enkele duiker dit had kunnen nadoen. En dan haal den ze herinneringen op aan gezonken kasten of tjalken, waarbij altijd het bericht kwam, dat de duiker niet in het gat kon komen, om dat het te^iauw was of omdat er te veel rom mel lag. Larie! zeiden ze met overtuiging. - Geen durf, dat was het! Van Drimmelen zocht niet naar uitvluchten. Hij volbracht zijn opgave. Het is rustig in de woning aan de De Ruij- terstraat. Oome Jan zit er zoo genoegelijk op zijn praatstoel! Hij steekt een versch sigaar- sje aan en paft kolossale rookwolken weg. Dan vertelt hij al wéér een spannend ver haal.... v. B. BEVERWIJK HET BOSSCHE VEEMARKTCRITERIUM. Zondag is het tweede Bossche veemarkt criterium verreden, dat na een veelbelovend begin spoedig tot een vrij doodsche vertoo ning is geworden en min of meer als een nachtkaars is uitgegaan. De nieuwe kampioen op den weg, Braspen- ninx reed een uitstekende course, evenals Pennenaars, Lakeman en Piet Evers, die de ee'rste vier plaatsen bezetten. Bij de amateurs, die 80 K.M. reden," was eveneens weinig strijd. Vijf ronden voor het einde werd de sprint ingezet, die de beslis sing bracht. - De uitslag werd: 1. J. de Ruyter, Amster dam, 1 uur 39 min. 25 sec., 2. A. van Vooren, Beverwijk, 3. G. van Straten, Beverwijk. VISCHKAAS! Eerst de worst en nukaas. de zee is toch wel rijk aan verrassingen. liet laatste kaji men echter in dit opzicht eer der van de mannen der wetenschap zeg gen. die tot stand brengen wat niemand ooit had verwacht. Heeft eerst de sa menstelling van visoh worst menigeen verbaasd, thans kom.t uit Noorwegen liet bericht, dat in Gva.ro binnenkort met de fabricage van kaas zal worden begonnen, waarvoor viscli als grondstof worden gebruikt. Naar Economisch Nieuws meldt werd de nieuwe kaassoort ïn het Staats- visscherij-controle-tnstituut uitgevon den. De benoodigde machines zijn reeds beschikbaar. Jansweg 42 Telef. 11828 OP ELK GEBIED Trimmen, Plukken Wasschen, Scheren Kynologische Inrieh- tiiig „De Ijdeltuit" GEBR. VEENINGA JACOBIJ NESTRAAT 10—18 TELEF. 13265,HAARLEM. Adverteert in dit biad £andeiifke Swaikketiagen SJEFKE. Sjefke den Edele had een konien gekocht. Hij was er zoo blied mee als boer Derksen met zijn.rijken aardappeloogst. Wanneer hij 's avonds van de fabriek kwam, staand in de; tram, die zwaarbelast langs de roggevelden zeulde, dan gleden zijn donkere blikken al van verre langs zijn huuske, tastend naar de plek, waar warm het hok §tond. Sjefke was zoo greus met z'n beest! Hij pronkte er op achter zijn gleske bier in Uhms herberg, waar hij ja gaar niet over iets anders sprak. Steet eer goed veur, Sjefke?, vraagden de jungskes .hem dan telkens, tot elkaar een eugke dichtkn iepend. Joa, óf eer! lacht Sjefke. En rap ging hij weer naar huus, om te kieken of d'r nog genoeg boerenkeul in 't hok lag. Het konien groeide parmantig. Het leek of z'n snuit tot een lach vertrok wanneer de baas smekkend zoete woordjes sprak. Haastig knabbelde het aan het rijpe voer, dat de buuk goed vulde en de botten stevig maakte. Af en toe keek het op, de wangen vol, en zijn verstandige oogen zeiden aanhankelijk, dat het geèn beter huus zou kunnen kriegen. Ge ziet me ja d'r VER VAN IJMUIDEN eene! lachte Sjefke dan gul Nu zou het konien gezin gaan vor men. Het gonsde in Sjefkes heufd als hij er aandacht hoe rijk hij zou worden. Zes jungs kes? Of zeuven? Hij telde (het na op zijn jde vingertoppen. Die Sjefkehij liep zoo stevig door het dorp, zijn gestopte per los op het heufd, de handen breed in de broekzakken, bevoelend de weinige centen, die hij voor z'n wekelijksch pakske tabak had gespaard. Lang zou het niet meer duren voor in diezelfde vette zakkenpapier zóu ritselen. Als de kleine konienen greut zou den zijn, wel dan. zou Sjefke prachtige zaken doen. Buur Van Galen wilde wel bie ten en vrouw Geerts van de groentenzaak in de Dahliastraat was ook niet afkeerig van een goede keup. Potsakkerleut hoeveel guldens had hij wel te verwachten? Dikwijls ging Sjefke bij het hok staan, waar hij z'n beest streelde. Ge ziet me ja d'r eene! zee hij tevreden. Eén nacht sliep Sjefke slecht. Vóór de eerste haan kraaide was hij al op de been; fluks petste hij het koele pomp water over zijn kop, rap stuwde hij een brok kelende kam door z'n opstandige haren. Hij gunde zich geen tied om een kopke koffie te zetten; kennelijk in z'n dun overhemd haastte hij zich naar buuten, naar het hok. Wel, d'r moest iets met het konien gebeurd zijn! Sjef ke keek angstig naar het stroo, waarop heel achteraan z'n beest schimde. Z'n kop sloeg rood an. Sjefkes kop dan, want hij begreep, dat het zoover was. Begeerig tastten zijn han den in het vrindelijk ritselend stroo en ja hij voelde een klien beest en nog één ,en potsakkerleut nóg twee. Hij voelde zich rijk, rijker dan meneer Van Leek, het baaske van het kasteel en de velden en de huuzen cn het hotel. Ha! de papierkes zouden straks ritselen in z'n zak, waar nu nog maar een' paar munten zielig rinkelden. I-Iij haalde een jungske uut het hok en be tastte het Maarwat ,was dat? Hij ydcr d'r wit van om dc neus! M'n Menschen het. jungske was deudEen ander beestke olekte koud in z'n trillende hand. En nog één. en nog één. Zeven jungskes waren deud. Het konien had ze süxkgevrette Hij had kunnen schreien, die Sjefke. Ge ziet me ja d'r eene! zee hij kwaad. Den heelen dag heeft hij zich afgevraagd wat hij doen zou. Hij had al een bijl gegre pen om het^konien den kop af te slaan, maar kon niet. 's Avonds, toen het donker de beu- men omvatte is hij eerst tot rust gekomen. Het ongeluk knaagde nog aan z'n hart. Maar hij nam nu vree. Och, zee hij, ik kan 't konien doch aar niks doen. Wie mensche frette elkaar toch euk op Op de bank achter z'n huus onder de Pere- beum stopte hij z'n piepke Maar 't smekte niet Veel beloven, weinig gevenDe Neder - landsche Volksdienst belooft niets, doch geeft alles. Blijft geen buitenstaander, sluit u aan als lid. iKm, den. vakman. KAHREL „Distributie en de Huisvrouw" heet het. Het be vat tal van nuttige wenken en leert U wat op distributiegebied kan en wat niet kan. Vraagt U het even aan? Het Is g<atis verkrijgbaar bij den Economischen Voorlicht'ngsdienst, Emmapark 1, te 's-Gravenhage. Publicatie no bat Departement «en- Hamlet, Nijnrtield en Scheepvaart tAr. bet Centraal OUtribatia-kaotoor Piano- en theorielessen M.O. heeft zijn LESSEN HERVAT Torenstr. 47, Tel. 3769, Beverwijk TREKKERS Personeel gevraagd NETTE WERKSTER gevraagd 3 halve dagen p.week. Wille- brordstr. 8S. IJm.-O. Gevraagd na 15 Septemlber KEUKENM.EISJE, gewend zelfst. te werken. Zich aan te nvelden A, Hooge, Duin en DaaJlsóhewog 9A, Bloemend-aal. Diversen Net persoon vraagt KOSTHUIS omgeving IJm.-O. Br. bur. vat ddt blad T 554 Te koop gevraagd Te koop gevraatfd: een in goe den staat zijnde KINDER-WAN- DELJVAGEN. Br. met prijs T 540 bur. van dit blad. Diversen te koop Tc koop: PLAAT MULTIPLEX 1.20 x 1.20 diik 14 m.m. Wille- brordstraat 88, IJm.-O. a- Te koop: 6 pracht SALON - BTOELBN. oude kwaliteit trijp en een paar zoo goed als nieuwe Cresschoenen m. 44. KanaaJstr. no. 116. TE KOOP: onderdeeleu v. L.F. batterij versterker. Stationsweg OS. Vclsen. dat prachtig bleekt en niet bijt. Een recept van Dr. Helder (De rechterhand van de huisvrouw) RECEPTLos een pakje Sneeuwwitgloor op in 1L. water. Doorroeren en laten bezinken Giet het afin een flesch. Schuim niet afschep, pen. Flesch goed sluiten. Gebruikals bleek- water. Het bezinksel vormt een waürdevol reinigingsmiddel voor toilet, gootsteen enz. „Geef de kinderen eens wat extra fruit van 't geld, dat U met dit recept be spaart". zegt Dr Helder. „Dat is gezond" 1 SEPTEMBER A.S. begint de weer in het eigen gebouw WIJKERSTRAATWEG 52 met i volledige schooltijden. DE OUDERCOMMISSIE. Voor het eerst naar School. voor de 1e klas der KEIZER WILHELMSTRAAT 3, worden DINSDAG 1 SEPTEMBER, 's morgens om 9 uur aan de school verwacht. C. LIJNZAAD, Hoofd der School. Makelaar te Velsen, Meervlietstraat 53. Telefoon (K\£550) 4991 Oorlogsschade verxekeringen Agentschap van de ONDERLINGE OORLOGSSCHADE- ATSCH. VERZEKERING MAA' Vraagt inlichtingen CHAPPIJ te 's-Gravenhage lüif in y^nuiden^ Dik Trom. Mijn eerste kennismaking met Dik dateert van de nog slechts vage periode, tijdens welke ik eiken dag getrouw op de voorlaatste schoolbank van de tweede rij plaats nam. In Oud-IJmuiden konden de jongelui toen nog naar hartelust overal kattekwaad uithalen, hetgeen meer dan woorden zegt, waarom we een levendige belangstelling voor Dik's avon turen hadden. Dik was onze favoriet en we beschouwden het als een eer zijn voorgaan waar, mogelijk te doen volgen. Vandaar, dat onze onderwijzer altijd bezwaar tegen voor lezen uit Dik Trom had. We hebben het boek natuurlijk toch iri handen gekregen en er werkelijk van gesmuld. En nu, als volwassenen, lazen wij de aan kondiging, dat er eenfilm van Dik zou wor den vertoond Langen tijd hadden wij niet meer aan de benijde figuur uit onze jeugd gedacht, hetgeen bewijst dat alle roem be trekkelijk is. maar thaps stond Dik weer in al zijn dikke en gemoedelijkheid voor ons. In een oogwenk herinnerden wij ons zijn koddige en spannende avonturen. Ze zijn ons dus bijgebleven I We 1^'oben een vertooning bijgewoond tij dens een avondvoorstelling. Nu moeten we direct zeggen dat zoo'n film door volwassenen alle'en met genoegen kan worden bekeken wanneer zij hun jeugd steeds weer voor oogen houden. Dan lacht men weer om het gesukkel met het ezeltje, den boottocht in de teil, de kwajongensstreek tot schade van de baker, de roofactie in de boomgaard, de strub belingen met den veldwachter en wat niet al. Het aardigste, vindt men evenals „toen" Diks goede .zorgen voor het vrouwtje, dat voor heks werd uitgekreten; de afstraffing van den verklikker en den vrek. Nul na zooveel jaren, leeft men nog mee; opnieuw is men verheugd over Dik's kordaat optreden tegen verklikken, miskenning en hebzucht. Maar als men aan de eigen bestrij ding van deze kwade eigenschappen denkt en de resultaten op de weegschaal legttja. dan denkt men weemoedig aan zijn eerste jaren. Toeiywas hét zoo gëmakkelijk beter teZÜn-- ARGUS. EGMOND AAN ZEE UITREIKING DISTRIBUTIEBESCHEIDEN De uitreiking van bonkaarten 10e periode zal1 als volgt te Egmond aan Zee-geschieden: Dinsdag voor de letters AK, Woensdag voor de overigen, bekle dagen van 912.30 en van 1.304.30 uur, in hotel Het Witte Huis (eig. Clausing). Voorstraat 35. Eg- mond aan Zee. «Tevens zullen tabaks-, sigaretten- en ver- sn'aperingskaarten worden uitgereikt, even als nog kaarten voor zwaren en zeer zwaren arbeid. DRAGER VAN KRATON-MEDAILLE OVERLEDEN. In het Godshuis te Krommenie is Vrijdag overleden de 88-jarige Dirk Bes. Hij was dra ger van de Kratonmedaiile. welke herinnerde aan den veldtocht van Atjeh. Zeer waarschijnlijk is met hem de laatste Kraton-drager overleden. ORGELBESPELING. In:de Groote- of St. Bavokerk wordt op Dinsdag 1 September 's avonds van 7.45 8.45 uur een orgelbespeling gegeven door dem stadsorganist George Robert. Het pro gramma luidt: 1. Va-ter unser im I-Iinnmel-redch, Joh. Pa- chielbel; 2. Toccata en Fuga F gr. t. J. S. Bach. 3. Intermezzo, Max Reg er; 4. Sonate II, Paul Hindemith; 5. Romance, J. Rhein- berger; 6. Passacaglia. kóraal en Fuga over Gez. 17. C. de Wolf. Jhr. njr. J. L. W. C. von Weiier overleden. Oud-vicepresident van het Gerechtshof te 's-Gravenhage. Donderdag is te 's Gravenhage op 82- jarigen leeftijd overleden jhr. mr. J. L. W. C. von Weiier, oud-vicepresident van het gerechtshof te 's Gravenhage. De teraarde bestelling is vastgesteld op Maandag a.s. om drie uur'op de begraafplaats Oud Eik en Duinen. Jhr. mr. von Weiier werd 14 April 1860 te Zaltbommel geboren en vestigde zich, na zijn promotie, *als advocaat en procu reur te 's-Gravenhage, doch werd op 14 Juni 1890 benoemd tot lid van het hof van justitie in Suriname. Op 14 Juli 1900 deed hij zijn intrede in de Nederlandsche rech terlijke macht als rechter in de rechtbank te Rotterdam, welk ambt hij op 3 April 1909 verwisselde met dat van raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage, van welk college hij op 15 December 1927 vice- president werd. Met ingang van 1 Juli 1933 werd hij als zoodanig, als gevolg van het in werking treden van de wet op de leef tijdsgrens, eervol ontslagen, waarbij hij benoemd werd tot ridder in de orde van den Nederlandschen leeuw. Jhr mr. von Weiier heeft zijn krachten op verschillend gebied getoond. Zoo was hij algemeen voorzitter van de Ned. Ver. tot bescherming van dieren, ondervoorzit ter van het algemeen Nederlandsch ver bond en voorzitter van „Vacantiebezigheid voor schoolkinderen". PAST OP DE BIJEN! Dezer dagen bevatte ons blad naast de opwek king, de heide te bezoeken de waarschuwing, zich te hoeden voor het veroorzaken van brand gevaar. Van deskundige zijde vestigt men onze aan dacht op een ander perikel, dat op de helde wordt daarbij gegeven: Raadzaam is het op niet geringen afstand van korven en kasten te blijven en in geen geval langs de vlieggaten te loopen. Wordt Iemand gestoken, de angel met den nagel van de duim wegschrappen en vooral niet slaan. Eén doodgeslagen of gewonde bij wordt spoedig door velen gewroken. Als iemand, door een zwerm wordt aangevallen gelijk een enkele maal (doch zeer zeldzaam) ge beurd is, als er een heester dichtbij is snel daarheen loopen, het hoofd in de bladeren ver bergen en gebukt doodstil blijven staan. Is er geen heester in de nabijheid vooröfer languit op den grond gaan liggen, liefst mèt iets over het hoofd en roerloos ecnigen tijd zoo blijven. De bijen doen dan geen letsel en trekken spoedig verder. Burgerlijke Stand. HAARLEM 29 Augustus 1942 BEVALLEN: 28 Aug., A. J. Germans—Vos, z W. A. M. Spierings—van der Veldt. z.; A, P. Tintelde Jager, z.; 29 Aug.. A. M W. Jonck bloedt—Hooij. z. OVERLEDEN: 27 Aug.. N. W. van Driel. 73 Koningsteinstraat; 28 Aug., L. van Osch, 80 J.. lTimorstraat. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. WERHMACHTBEZUGSCHEINE VOOR MELK. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat op de Wehrmachtbezugschetne voor melk in het ver volg behalve gestandaardiseerde melk ook tapte-: melk dient ie worden afgeleverd. De instantie,, die deze Bezugseheine afgeeft, moet daarop even wel uitdrukkelijk vermelden of zij recht geven op het kooopen van gestandaardiseerde melk,| dan wel van taptemelk. DE ROODE ADELAAR OP URLAUBKARTEN De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij vestigt er de aandachti op, dat de bonnen der „Urlaubkarten" welke voor ien zijn van een rooden adelaar, ongeldig zijnj ■erklaard en derhalve niet meer mogen worden aangenomen. Thans zijn uitsluitend geldig de bonnen der Urlaubkarten, welke voorzien zijn van een blauw-groenen ondergrond en een blauwen: adelaar. m MAIZENA-TOEWIJZINGEN ZONDER LINKERBOVENHOEK. De secretarisgeneraal van het dept. van land-- bouw en visscherij brengt onder de aandacht var' de betrokken handelaren, dat de toewijzingei voor maizena, waarvan de linkerbovenhoek 1i verwijderd, uitsluitend recht geven op het koopen van vermicelli, spaghetti, macaroni en op pakjes, vermicelli-, kippen- en pouletsoep. Derhalve ma^ op genoemde toewijzingen geen maizena, sago, aardappelmeel, puddingpoeder of puddingsaus-( poeder worden afgeleverd. NIET MEER IN GEBRUIK ZIJNDE MACHINES. De directeur van de sectie metalenverwerkenda industrie van het rijksbureau voor verwerkenda industrieën maakt bekend, dat in de toelichten de circulaire gebruikte machines is bepaald, dat gebruikers, bij wie op 1 Sept. 1942 niet meer in gebruik zijnde machines aanwezig zijn, waarvan niet met zekerheid vaststaat, dat zij voor 1 Decj 1942 weer in regelmatig gebruik zullen worden genomen, verplicht zijn deze voor 15 Aug. 194J aan het bureau voor de metalenverwerkende in-| dustrie op te geven. De vorenbedoelde data zijn thans 14 dagen later gesteld. Derhalve moeten gebruikers, bij wis op 15 September 1942 niet meer in gebruik zijndei machines aanwezig zijn, waarvan niet met zekerj held vaststaat, dat zij voor 15 December 1943 weer In regelmatig gebruik zullen worden genol men, deze voor 30 September 1942 opgeven aan het bureau voor de metalenverwerkende in4 dustrie. Riouwslraat 174, 's Gravenhage. HOOIINLE VERING 1942. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat 1 aan gebruikers van grasland, die niet of niet tea volle aan hun verplichtingen tot het scheurea van grasland hebben voldaan, een extra-aanslag zal worden opgelegd boven dc verplichting tot inlevering van hooi, welke voor alle gebruiker! van grasland zal gelden en waarvan de hoeveel* heden binnenkort door het bedrijfschap voot hooi, stroo en/ruwvoeder zullen worden bekend gemaakt. Deze extra-aanslag zal bedragen: 500( 1 kg. per hectare grasland, welke niet is gel scheurd niettegenstaande daartoe de verplichtinj bestond. 1 Het bovenstaande diene tevens als waarschuj 1 wing voor diegenen, aan wie voor den volgenden s oogst een scheurverplichting zal worden opgelegd] J Bij niet-nakoming van deze scheurverplichting zullen ook het volgend jaar soortgelijke maat regelen als'de bovengenoemde zijn te verwachten. Geweven confectie. Nieuwe vinding. Het was tot voor kort 'n illusie, dat confccHe costuums kant en klaar geweven van het getouw konden komen en deze illusie ls er nog steeds Toch is men reeds een slap in deze richting ge gaan, want in een Tilburgsche wollenstolfen fabriek is men er in geslaagd, dank zij een uit vinding van den leider, den heer W. Husfgld tegelijk met het grondweefsel, rokken, mouwen broeken, blouses, ceintuurs, plisseerstrooken e. d op de stof te weven. Dit opweven van confectie onderdeelen geschiedt op 'n gewoon weefgetouw en is mogelijk bijfhlle dessins, zonder dat he tot standkomen van het grondweefsel vertraag, wordt. Voor het vervaardigen van de goedkoo pere confectie-kleeding heeft deze uitvindin) groote waarde, daar het de koopkosten der kiee ding aanzienlijk kan beperken.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 4