Haarlemsche Courant 1 Duitschers dringen defensie systeem bij Stalingrad binnen De inbraak in het distributiekantoor te Beverwijk. Italianen verijdelen kleine Britsche landingspoging. Dertig schepen tot zinken gebracht. 287e Jaargang No. 204 Abonnement p. week 0.M, p. mannd 1,15, p. kwartaal 3.42, traaco p. post 3,13, losse nummer» t cent, Advertentlën 3—15 ajn. 3,elke m.m. meer 20 cent. Reclames dabbele prjjs. AdTertentleabonnementen 1500 m.m. 12 cent p, m.m. Kennemer Bditls 15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. [.I Grafische Bedrijven Damlate. Wnd. Boofdredaeteon 3. V. BADDEWTNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Maandag 31 Xugustus 1942 Bnreanx Haarlem: Groote Bontstraat 03. BUkantoor: boenda* plein 37. Tel. Directie 13082. Hoofdredactie 1505». Redactie IMH, Administratie 1072», 1*825. Soendapleln 12230. Postgiro 13ÜS8. Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Slag om Rzjef thans een maand gaande: 1572 Sowjet-tanks en 547 vliegtuigen vernietigd. Vijandelijke verliezen buitengewoon hoog. Opmarsch naar het Zuiden duurt voort. Britsche vliegvelden in Egypte gebombardeerd. tol Ifet opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Zondag bekend: Ten Zuiden van den benedenloop van den K o e b a n rukken Duitsche en Roe- meensche troepen ondanks sterk vijande lijk verzet in het moeilijke terrein ver der op. In het gebied van Stalingrad braken infanteriedivisies en snelle formaties, door sterke strijdkrachten van de luchtmacht ge steund, door krachtig versterkte stellingen heen en drongen zij in hevige gevechten diep In. het vijandelijke verdedigingssysteem binnen Ten Zuidwesten van Kaloega werden op nieuw aanvallen van sterke vijandelijke for maties infanterie en tanks afgeslagen. Bij Rzjef trachtte de vijand ook Zater dag door sterke strijdkrachten in den strijd te werpen, het front te doorbreken. Met me dewerking van de luchtmacht werden aanval len. deels in een tegenaanval, afgeslagen. Het is den bolsjewistischen troepen nu de slag om Rzjef reeds een maand duurt, on danks den massalen inzet van menschen en materiaal ter sterkte van vier tot vijf legers, niet gelukt het Duitsche front té doorbreken. De terreinwinst van den vijand staat tactisch noch operatief in eenige verhouding tot de hem hierbij toegebrachte verliezen aan men schen en materiaal. Alle beweringen van de bolsjewisten over een geslaagde doorbraak zijn onjuist. Het front is gesloten, terwijl de aanvalskracht van den vijand meer en meer verlamt. Sedert den dertigsten Juli werden in deze gevechten 1572 bolsjewistische tanks stukgeschoten, deels door vliegtuig-forma ties en formaties luchtdoelartillerie van de luchtmacht vernield of in gevechten van zeèr dichtbij vernietigd: 547 vliegtui gen neergeschoten bij 25 eigen verloren vliegtuigen. Er werd talrijk materieel doorliet Duitsche afweervuur en de aan vallen van de Duitsche luchtmacht ver nield. De bloedige verliezen van den vijand zijn buitengewoon hoog. Ten Zuiden van het Ladogameer ver loor de vijand bij nieuwe vergeefsche aanval len 21 tanks. Zaterdagnacht hebben bolsjewistische bom menwerpers deels op groote hoogte storings- vluchten ondernomen boven Noordwest- Duitschland. Door lukraak neergeworpen bommen ontstond op enkele plaatsen geringe schade. In Noord-A frik a werden door Duitsche en Italiaansche jachtvliegtuigen en door lucht doelartillerie 12 Britsche vliegtuigen neerge schoten. In het zeegebied van El Daba werd een Britsche torpedojager door bomtreffers zwaar beschadigd. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben ten Zuiden van K o r f o e een Britsche duikboot tot zinken gebracht. Tijdens vluchten van Britsche formaties boven de bezette gebieden in het Westen wer den Zaterdag in luchtgevechten vijf vijande lijke vliegtuigen, zonder eigen verliezen, neer geschoten. In den stijd tegen Groot-Brittannië vielen Duitsche vliegtuigen overdag- industrieele en ravitailleeringsinstallaties in Zuid- en Oost- En g e 1 a n d, alsmede schepen aan de Engel- sche Kanaalkust aan. Eeen Britsch koopvaar-; dijschip van 5.000 b.r.t. en een convooivöar- tuig werden door voltreffers tot zinken ge bracht. Een ander convooivaartuig bleef zwaar beschadigd liggen. Het Duitsche weermachtbericht van Zater dag luidde: In den Kaukasus braken Duitsche en verbonden troepen in verscheidene gevechts sectoren door taai verdedigde vijandelijke stellingen heen. In het gebied van Stalingrad blijven dc Duitsche troepen met succes in den aan- val tegen ten deele zwaar versterkte vijande lijke vestingwerken. Zij sloegen daarbij veel vuldige tegenaanvallen af. Bjj aanvallen over dag en des nachts van de luchtmacht ook tegen dc achterwaartsche spoorlijnen leden de Sovjets weer zware verliezen. Op de W o 1 g a werden twee tankbooten ln brand geworpen en 12 vrachtschepen be schadigd. Ten Zuidwesten van Kaloega vielde vijand met sterke strijdkrachten van infan terie en pantserwagens, gesteund door vlieg tuigen, aan. De aanvallen werden door for maties van het leger en de luchtmacht in voorbeeldige samenwerking in felle gevech ten afgeslagen. In tegenaanvallen werd de vijand onder zware bloedige verliezen naar zijn punten van uitgang teruggedreven. In deze gevechten werden 111 pantserwagens vernietigd, waarvan 91 alleen in den-sector van een pantserdivisie. Ook bij Rzjef werden hernieuwe aanval len van sterke vijandelijke strijdkrachten ver ijdeld door tegenaanvallen van Duitsche troe pen en door den samengebundelden aanval van eskaders gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers. Ten zuiden van het Lado gameer werden herhaalde doorbraakpo gingen van den vijand in tegenaanvallen tot staan gebracht. In de F i n s c h e Golf bestookten gevechts vliegtuigen een vliegveld op een eiland met bommen en beschadigden vijf vijandelijke be wakingsvaartuigen. In Noord-A f r i k a en boven het eiland Malta werden in luchtgevechten drie Brit sche vliegtuigen zonder eigen verliezen neer geschoten. Formaties van de Duitsche luchtmacht vielen Vrijdagnacht Britsche vliegvelden ten Zuiden van Alexandrië met bommen van zwaar kaliber aan. In hangars en tus- schen geparkeerde vliegtuigen ontstonden uitgestrekte branden. Bij herhaalde vijandelijke luchtaanvallen op een Duitsch convooi in de Middellandsche Zee werden door boordwapens zeven van de 24 aanvallende Britsche bommenwerpers neergeschoten. Het convooi bereikte onbe schadigd zijn haven van bestemming. Twee Britsche vliegtuigen, die op 28 Augus tus naar West-D uitschland en boven de Duitsche bocht vlogen, werden in een lucht gevecht neergehaald Vijf andere machines werden bij vluchten naar de bezette Weste lijke gebieden omlaag geschoten. Vrijdagnacht ondernam de Britsche luchtmacht storingsaanvallen op Zuid en ZuidwestrDuïtseh gebied. De burgerbe volking leed verliezen. In woonwijken van eenige steden, ontstond materieele schade en schade aan gebouwen. Nachtjagers en luchtdoelartillerie schoten volgens de voorloopige berichten 32 der aanvallende bommenwerpers omlaag. In den strijd tegen Groot-Brittannië vielen Duitsche vliegtuigen overdag en des nachts belangrijke militaire inrichtingen in Zuid west- en Noordoost-Engeland met geconsta teerde goede uitwerking aan. „Het hart van de Sovjet Unie". De A.N.P.-correspondent te Berlijn deelt het volgende mede: Omtrent de gevechten tusschen Don en Kau- kasus toont het Duitsqhe opperbevel zich op het oogenblik zeer zwijgzaam. Het is typee rend. dat daarentegen van Geallieerde zijde met een opmerkelijke openhartigheid over het snelle voortschrijden der aanvalsoperaties wordt gesproken, hetgeen kenmerkend is voor de bezorgdheid, die men omtrent den afloop der krijgsverrichtingen in dit gebied koes tert. Een groot nadeel is het voor de bolsje wisten, dat belangrijke verbindingen van het Zuiden naar het Noorden verloren zijn gegaan. De spoorlijn, die van Astrakan over Saratof leidt, is de eenige verbinding, waar van zij nog een min of meer ongestoord ge bruik kunnen maken-. Nu de operaties in het gebied van Sta lingrad de Wolga zijn genaderd, dreigt ook de verbinding van Stalingrad met het Noorden, waarvoor de bolsjewisten tot dusver nog de beschikking hadden over een spoorlijn en de Wolga als scheep vaartweg, te worden afgesneden. Hier mede is dan dit belangrijke industrie- centfhm, door Stalin eens „het hart der Sovjet Unie" genoemd, van het midden en Noorden van het larfd geïsoleerd. Andere verbindingen met het Noorden staan de bolsjewisten niet meer ter beschik king, hetgeen niet zal nalaten, nadeeeligen invloed uit te oefenen op het vervoer van door Engeland en de Ver. Staten geleverde oorlogsmateriaal, dat in hoofdzaak naar de Kaspische Zee werd gezonden. De operaties in het Oostelijke deel van den Kaukasus zijn reeds zoo dicht tot het oliegebied van Grosni genaderd, dat de productie dezer olievelden cog nauwelijks voor de oorlogvoering der iolsjewisten een rol kan spelen. Japanners landen in Milne-baai op Nw. Guinea. In Z.O. van het eiland woedt een rimboeslag. „De toestand in het Zuid-Westen van Nieuw-Guinea wordt slechter voor de Geallieerden", zoo luidt een bericht van het hoofdkwartier van generaal Mac Arthur Melbourne. Onder be scherming van vrij sterke zeestriid- krachtenis het den Japanners gelukt versterkingen in de Milne-baai aan land te zetten, waar op het oogenblik hevige gevechten worden gevoerd. De laatste Japansche landing is niet tijdig ontdekt. Derhalve konden tegenmaatregelen eerst te laat worden genomen. De Amerikaansche bommenwerpers verschenen, toen de Japan sche troepen reeds aah land waren gebracht. Het bericht uit het hoofdkwartier van Mac Arthur spreekt de vrees uit, dat de Japan ners zich in het Zuid-Westen van Nieuw Guinea een positie kunnen verschaffen, die niet zonder beteekenis voor de gebeurtenis sen op de Salomons-eilanden zal zijn. Een aantal Japansche oorlogsschapen is Zaterdag-avond de Milne-baai binnenge- loopen. De mogelijkheid van nieuwe Ja pansche landingen in de Milne-baai bestaat, wanneer de weersomstandigheden niet gun stiger worden. De Japanners hebben in het gebied van Lae en Salamaua het initiatief ter hand genomen tegen de vooruitgescho ven stellingen der Geallieerden en zijn over de geheele linie tot den aanval overgegaan. Volgens een ander bericht van den Britschen berichtendienst moet sedert vier dagen in het Zuid-Oosten van Nieuw Guinea nabij de Milnebaah een hevige rimboeslag woeden. De strijd van de Australische troepen' met de Ja panners neemt in hevigheid toe. De Japanners hebben hun beste rimboe strijders in den strijd gebracht. In een bericht uit Sydney waarschuwt de Britsche berichtendienst voor een „onge past optimisme" ten aanzien van de ge vechten tegen de op Nieuw-Guinea aan land gegane Japansche strijdkrachten. DR. GöBBELS TE VENETIë. De Duitsche minister van propaganda, Dr. Göbbels, is te Venetië aangekomen, waar hij de opening van de internationale film- tentoonstelling zal bijwonen. Hij werd aan het station verwelkomd door minister Pa- volini en verscheidene andere militaire en burgerlijke autoriteiten. DUITSCH HOOGGERECHTSHOF. Drie verdachten ter dood veroordeeld. In het „Haus der Flieger" te Berlijn, werd een rouwplechtigheïd gehouden voor den bij een vliegongeval om het leven gekomen Generalmajor Freiherrn von Gablenz, Amtschef van het Duitsche ministerie van luchtvaart en bestuurslid der Duitsche Lufthansa en prof. dr. Krümmel. Amtschef van het ministerie voor wetenschap, opvoeding en volksontwikkeling, alsmede voor den boordtelegrafist Oberfeldwebel Klaer. Rijksminister dr. Rust tijdens zijn herdenkingsrede. (Atlantic-Holland Boesig Pax-Holland c) Britsche aanval op front in Egypte mislukt. Ook Italiaansch succes op Ladogameer. Duitschland wint op alle fronten. Met gez. inhoud van 181.000 ton. Extra bericht van Duitsch Opperbevel. Het Italiaansche weermachtbericht van Za terdag luidt: In den centralen sector van het Egyp tische front is een aanval die werd uitge voerd door gemotoriseerde vijandelijke strijdkrachten mislukt als gevolg van onze snelle krachtige reactie. Talrijke vijande lijke voertuigen werden in brand gescho ten en buiten gevecht gesteld. Meer ten Zuiden daarvan werd een andere aanval met gemotoriseerde strijdmiddelen eveneens verijdeld. Eenige krijgsgevangenen en een pantserwagen vielen in onze handen. Tijdens pogingen tot het bombardeeren van onze vooruitgeschoven stellingen, heeft de!ant*ere schepen Engclsche luchtmacht drie vliegtuigen ver loren, die getroffen werden door het lucht-1 doelgeschut der divisie Arlele. Twee andere; machines werden neergehaald in een lucht gevecht met Duitsche jagers. Bommenwer pers van de As hebben de operaties tegen de bases van het eiland Malta voortgezet. Een Spitfire werd in een luchtgevecht neerge haald. Een in de Middellandsche Zee varend con vooi is aangevallen door Britsche vliegtuigen, waarvan er drie in zee zijn gestort, na getrof fen te zijn door het vuur van de escorteerende schepen. Vijandelijke vliegtuigen lieten Vrijdag bom men vallen en schoten met machinegeweren op eenige bewoonde centra van Sicilië. De burgerbevolking leed geen verliezen. Een van onze escadrilles „Mas" (motor- torpedobooten) welke opereeren op het Ladogameer viel in den nacht van 15 Augustus een groep Sovjet-eenheden aan, die zich naar Leningrad begaven. De mo tortorpedoboot onder bevel van den luitenant ter zee tweede klasseRenato Bechi torpedeerde en vernietigde een ka nonneerboot van 1300 ton. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt in een extra-bericht mede: „Duitsche duikbooten hebben de vijande lijke scheepvaart in de afgeloopen weck v zeer zware verliezen toegebracht. Zij hebben op den Atlantischen Oceaan, in de Caraibische Zee en voor de kust van West-Afrika, in weer wil van de krachtige afweer door vijande lijke lucht- en ylootstrijdkrachten, in zware, hardnekkige gevechten 30 in convooi of alleen- varende schepen met een gezamcnlijken In houd van 181.000 ton tot zinken gebracht. Vijf erden getorpedeerd. Het moeilijk toegankelijk berggebied in den Kaukasus vormt geen beletsel voor den Duitschen opmarsch. Duitsche berg jagers bedwongen vele passen van he£ Westelijk Kaukasusgebergte en heschen de Rijksoorlogsvlag op den hoogsten berg, den 5630 meter lroogen EIbroes. (Scherl-Fellinga Pax Holland c) Het Italiaansche weermachtbericht van Zondag luidt: Aan het Egyptische front artillerievuur en wederzijdsche activiteit van verkenningstroe pen. De Britsche luchtmacht heeft opnieuw bomaanvallen gedaan, vooral op den Zuide lijken sector van onze stellingen. De batterijen luchtdoelgeschut van enkele groote troepen- onderdeelen, waaronder die van de Littorio en Bologna, hebben vier aanvallende vliegtuigen neergeschoten. Twee piloten wer den gevangen genomen. Acht andere vlieg tuigen werden door Italiaansche en Duitsche jagers in herhaald©-luchtgevechten neerge schoten. In de Middellandsche Zee werd een vijan delijke duikboot door Duitsche vliegtuigen tot zinken gebracht. In den nacht van 27 op 28 Augustus werd door een kleine vijandelijke afdecling een poging ondernomen om op het eiland Ceri- gotto, ten noordwesten van Kreta, te landen, Door het onmiddellijk optreden van ons gar nizoen werd de vijandelijke afdecling op de vlucht gedreven. Voor de Egyptische kust werd een Britsche torpedojager door een van onze motortorpedobooten getorpedeerd ei zwaar beschadigd. 9 De gebeurtenissen op de Salomons-eilanden. Ook tweede zeeslag in nederlaag der Geallieerden verkeerd. De woordvoerder van de Japansche ma rine. Hiraide, heeft nieuwe bijzonderheden onthuld over den tweeden zeeslag bij de Salomonseilanden. Het doel van de tweede Amerikaansche actie was, om versterkingen te brengen naar de Amerikaansche troepen, die on de eilanden Toelagi en Guadalcanal- geland wa ren. De Japanners vielen de Amerikaansche vlootformatie, die na den eersten slag bij de Salomonseilanden van nieuwe eenheden voorzien was, ten Oosten van de eilanden groep aan. De strijd werd hoofdzakelijk ge voerd tusschen de wederzijdsche vliegkamp schepen, vanwaar de vliegtuigen voor den aanval opstegen. Ondanks de Japansche overwinning en het afslaan van het vijandelijke offensief mag men niet denken, dat de operaties in deze wateren zijn afgeloopen. De Amerikanen hebben op de eilanden Toelagi en Guadal- canar meer dan 10.000 man geland, die op het oogenblik volkomen zijn afgesneden, doch stellig door de Ver. Staten niet in den stéék zullen worden gelaten. Nieuwe aanvallen van de Vei. Staten zul len echter precies zoo eindigen als de eerste en tweede slag bij de Salomonseilan den. Het verdient bijzondere aandacht, dat de Ver. Staten ondanks de reeds geleden groote verliezen aan vliegkampschepen en vliegtuigen weer nieuwe vliegkampschepen geriskeerd hebben. In de wateren om de Salomonseilanden en in de Koraalzee zijn op het oogenblik ver schillende acties aan den gang. waarover het Japansche volk te zijner tijd zal worden ingelicht. Aan de maatregelen van de Ame rikaansche regèering valt reeds te zien, dat de vijand een strijd voert op leven en dood. Zwarte-Zeevloot der Sowjets gereed om tot zinken te worden gebracht. Het Bulgaarsche blad Prasdnitsji Westi verneemt uit Ankara, dat een Sovjet duikboot de haven van Trebizonde is bin- nengeloopen. De bemanning is ontwapend en geïnterneerd. De leden der bemanning verklaarden, dat alle voorbereidingen zijn getroffen op de Zwarte-Zeevloot opdat zij door de eigen bemanning tot zinken kan worden gebracht. Onlusten in Br. Indië duren voort. Huiszoeking bij Pandit Nehroe. De politie heeft Zaterdagavond op bevel van het districtsbestuur te Allahabad een huiszoeking in de woning van Pandit Nehroe verricht, die vier uur heeft geduurd. De po litie nam verscheidene boeken en papieren mee. Daaronder bevonden zich ook copieën van de resolutie der werkcommïssie van het Congres en het ontwerp van een resolutie, die de werkcommissie had voorgesteld voor de Al-Indische Congrescommissie. De correspondent van de Daily Herald meldt uit New Delhi het volgende: Sedert het uitbreken der onlusten heb ik door het land gereisd. Hierbij heb ik willen vaststellen, of de krachtsinspanning van Indië voor den oorlog van de ongehoorzaamheids campagne der Congrespartij te lijden heeft. Dit is inderdaad het geval. Voorts bestaat het gevaar, dat de storing van de Indische oorlogsproductie steeds grooter wordt. Reeds voor de zitting van het Al-Indische congres bestonden er overal in Indië door de Congrespartij georganiseerde schaduwcomi- Van militaire zijde wordt medegedeeld: té's, die van de arrestatie van Gandhi en Zaterdag in den loop van den dag hebben zijn medewerkers af in actie moesten Duitsche gevechtsvliegtuigen de stad Swin- komen. don aan de Zuidkust van het Britsche eiland Voorts meldt de correspondent, dat men gebombardeerd. .Voltreffers richtten in een Zaterdag werd de zitting begonnen met het hooren van den psychiater, die de verdachten Catoen en De Groot heeft onderzocht. Hij concludeerde, dat verminderde toerekenings vatbaarheid ten aanzien van de daad zijns inziens bij hem niet aanwezig is. Ook bij verd. De Groot had hij verminderde toerekeningsvatbaarheid niet kunnen consta- teeren. In antwoord op een vraag van den dediger voegde hij hieraan nog toe. dat beiden weliswaar psychopathen met een sterk asocialen inslag zijn, maar als zoodar.ig niet minder verantwoordelijk voor hun daad. Vervolgens was het woord aan den Staats- anwalt voor het houden van zijn requisitoir. Het requisitoir. Deze ving zijn aanklacht aan met te her inneren aan het eenige maanden geleden voor het Obergericht gevoerde proces tegen de verdachten, betrokken bij dc in Juni 1941 in het gemeéntelijk distributiekantoor te "Am sterdam gepleegde inbraak. Het zijn dezelfde soort onderwereld-typen, die hier voor ons zitten en zich op misdadige wijze hebben ver grepen aan bescheiden, bestemd voor de voedselvoorziening. Er is echter ook een belangrijk onderscheid tusschen beide zaken. Was de ie het eerste geval gestolen hoeveelheid bescheiden groo ter, in dit geval zijn bijv. veel meer vleesch- bonnen ontvreemd. Bovendien bij dezen bon- nenhandel zijn veel meer bescheiden in om loop gebracht. Bijna alles, zooals men zich zal herinneren, werd in de Amsterdamsche zaak een deel daarvan door de daders en hun medeplichtigea uit vrees voor de gevolgen, ••ernietigd. Lagen de verdiensten der verdachten toen tusschen de 2000 en 20.000 gulden, deze man nen hebben meer geld verdiend aan hun duister werk. Zoo verdachte De Groot 60.000 gulden, Catoen 55.000 gulden, Aldewereld 25.000 gulden, enz. en dat als vrucht van een nachtelijke inbraak. Vervolgens ging de Staatsanwalt in op de daad van ieder der verdachten afzonderlijk, waarbij hij o.m. met betrekking tot De Groot en Catoen opmerkte, dat dezen elkaar de voornaamste rol in de inbraak toebedeelen Zijns inziens komt het er echter weinig op aan wie het eerst het kantoor is binnenge gaan, wie het venster verbrak en wie de berg plaats der bescheiden opende. Belden hebben in nauwe samenwerking de inbraak gepleegd en zijn daarvoor in gelijke mate aansprake lijk. Met betrekking tot hetgeen ten laste werd gelegd, merkte hij op de Krlegswirtschafts- verordnung te hebben toegepast in de nieuwe omschrijving van de verordening van 23 Maart. Verdachten hebben zich aldus de Staats anwalt vergrepen aan de voedselvoorzie ning van het Nederlandsche volk. In dit ver band moeten de bescheiden met de grond stoffen gelijk, worden gesteld. Door hun daad hebben zij de voorziening van duizenden menschen in gevaar gebracht, speciaal van de minder-bedeelden, en dat in April 1942, toen de levensmiddelenvoorziening zeer moeilijk was. Krachtig, vooral in oorlogstijd, moet worden opgetreden tegen hen, die deze voor ziening en daarmede orde en rust in gevaar brengen. Met betrekking tot de straffen, die hij zou eischen, merkte spreker voorts nog op. dat speciaal de joden onder de verdachten meer dan wie ook in dezen tijd reden hadden zich niets te vergrijpen. Dit dienen zij wel te bedenken. De eisch. 1. Levie de Groot (jood), typograaf, Am sterdam; 2. J- P. Catoen, monteur, Amster dam en 3. Heiman Herman Meijer (jood), eekoopman, Amsterdam, allen aangeklaagd wegens sabotage, de doodstraf. A. v. d. Linden, dagbladcolporteur. Bever wijk, vijf jaar tuchthuis, wegens medeplich tigheid. J. Aldewereld (half-jood) slager. Bus- sum, acht jaar tuchthuis. G. H. R. Meijer, vee koopman, Haarlemmermeer en Joh. C. Fr. Clement, atuobestuurder, Amsterdam, elk vier jaar tuchthuis. P. Kroon, boter- en kaaswin kelier, Abcoude, drie jaar tuchthuis. G. Piloo, groentenhandelaar. Amsterdam. zes jaar tuchthuis. S. Canes (jood), lompenhandelaar. Amsterdam, vier jaar tuchthuis. M. van Log gen (jood) coupeur. Amsterdam. drie jaar tuchthuis wegens medeplichtigheid. (No. 5 tot en met 11 allen wegens overtreding der Kricgswirtschaftverordnung). (Voor degenen, die alleen voor overtreding der Kriegswirtschafts-Verordnunf terecht staan. tevens nog geldstraffen). Nadat de tolk den eisch voor de verdachten en hunne verwanten had vertaald, kregen de verdedigers gelegenheid voor hun pleidooien. Tot slot kregen alle verdachten nog gele genheid iets te hunnen gunste in het nydden te brengen. Zij verklaarden berouw te hebben over hun vergrijp en niet de gemeenschap tc hebben willen benadeelen, doch slechts geld te hebben willen verdienen. De president deelde hierop mede, dat het vonnis Maandagmorgen oir negen uur zou worden uitgesproken. De uitspraak. Nadat de zitting hedenmorgen om kwart voor tien geopend was en de president zooals gebruikelijk, appèl had gehouden over de ver dachten, maakte hij het vonnis bekend. Het luidde als volgt: Wegens sabotage: 1. Levie dc Groot, jood, (eisch: doodstraf) doodstraf; 2. J. P. Ca toen, (eisch: doodstraf) doodstraf; 3. Hei man, Herman Meyer, jgpd. (eisch: doodstraf) doodstraf. Wegens medeplichtigheid: 4. A. van den Lin den (eisch: 5 jaar tuchthuis): 4 jaar. Wegens overtreding der Kriegswirtschafts- verordnung: 5. J. Aldewereld (eisch: 8 Jaar tuchthuis): 9 j a a r; 6. G. H. R. Meyer (eisch: 4 jaar tuchthuis): 3 jaar en 6 maanden; 7. Joh. C. Fr. Clement (eisch: 4 Jaar tucht huis): 4 j a ar; 8. P. Kroon (eisch: 3 jaar tuchthuis): 2 j a a r; 9. G. Piloo (eisch: 6 jaar tuchthuis): 7 jaar; 10. Salomon Canes, jood, (eisch: 4 jaar tuchthuis): 4 jaar; 11. M. van Loggen, jood (eisch: 3 jaar tuchthuis): 3 jaar. Doelen te Swindon en Brighton gebombardeerd. zich geenszins mag verbeelden, dat met de andere arrestaties de doodsteek is toege bracht aan den vrijheidsstrijd van de In diërs. Integendeel, de kloof tusschen In diërs en Engeland woYdt steeds grooter. Hoe zeer de krachtsinspanningen van Indië voor den oorlog te lijden hebben van de on gehoorzaamheidscampagne, blijkt uit de vele berichten over beschadigd regeerings- eigendom, dat door opstandelingen is aan gevallen en vernield. De sabotage schijnt beslist niet het werk te zijn van op zichzelf staande onruststokers, doch. naar de regee ring van Madras onlangs in een communi qué duidelijk heeft verklaard, het stelsel matig gevolg van de door de Congrespartij getroffen maatregelen. De Indische nationalistenleider Rasj Be- hari Bose heeft tegenover een vertegen woordiger van Domei verklaard, dat het thans geen tijd is voor praten. De Indiërs moeten de kwestie van dit standpunt be kijken. Ongetwijfeld zullen nog talrijke hin derpalen en moeilijkheden optreden, maar door een sterke offervaardigheid moeten de Indiërs de vrijheid van hun moederland tot stand brengen. Onrust in Iran. Naar Radio Mondial uit Erzeroem vie Te heran verneemt, zijn er in de door de bolsje wieken bezette gebieden van Noordelijk Iran opnieuw onlusten uitgebroken. De schaarschte aan levensmiddelen zou berus ten" op verkeersmoeilijkheden. Een derde der vrachtauto's, die Engeland ter beschik king van de bolsjewieken had gesteld, is volkomen onbruikbaar geworden. In poli tieke kringen tc Berlijn volgt men met rroote belangstelling de ontwikkeling van Jen toestand in Iran. Ongetwijfeld in ver band met het verloop van den strijd in het Kaukasus-gebied is een groot deel der bol sjewistische troepen uit Iran teruggetrok ken. terwijl de sterk bolsjewistisch georiën teerde regeering na de jongste kabinets crisis heeft plaats gemaakt voor een regee ring van sterk onder den invloed van En geland staande politici. ;roote, voor den oorlog belangrijke fa- iriek zware schade aan. Andere Duitsche gevechtsvliegtugen heb ben een aanval gedaan op Brighton met doeltreffende uitwerking. Er werden vol treffers waargenomen op een gasfabriek. SOWJET-VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCH GEBIED VERJAAGD. Van militaire zijde wordt medegedeeld Bolsjewistische bommenwerpers hebben Za terdagnacht boven Oost- en Noord-Duitsch- land lukraak en ver verspreid brand- en brisantbommen neergeworpen, die slechts on belangrijke schade veroorzaakten. Enkele vijandelijke vliegtuigen drongen tot boven Groot-Berlijn door. Zij werden door het goed gerichte afweervuur nog voor het versper- ringsgebied gedwongen om op groote hoogte te vliegen en wierpen slechts enkele brand en brisantbommen zonder te mikken op de buitenwijken der stad. De aangerichte schade is gering. CUBA EN DE SPIL. De regeering van Cuba heeft een besluit afgekondigd volgens hetwelk aan onderdanen van de Spilmogendheden het Cubaansche burgerrecht niet meer kan worden verleend. Verder is het Duitschers en Italianen verbo den het land te betreden KORT NIEUWS De laatste berichten bevestigen den ernst der aardbeving in Albanië. Er zijn 43 dooden en 110 gewonden, grootcndeels vrouwen en kinderen, daar de mannen zich reeds voor den gebruikelijken arbeid op het veld bevon den. Vee! vee is omgekomen. Volgens berichten uit Peking zijn de plannen voor de spoorwegverbinding tusschen Tokio en Honan gereed Het traject is 10.000 K M. lang en zal gereden worden In 125 uur Volgens te Tunis ontvangen berichten is er een verdrag van bondgenootschap gesloten tusschen Koning Ibn Saoed van Saoedi- Arabië en het Arabische vorstendom Koweït. Bijzonderheden over dit verdrag zijn nog niet bekend. Wederom bonnenzwendel in Brabant. Nieuwe arrestaties. Na de groote bonnen-affaire te Oss. in verband waarmede meer dan 100 personen werden aangehouden, is de politie thans in Brabant opnieuw een bonnenhandel van uitgebreiden omvang op het spoor gekomen. Te Spoordonk, gemeente Oirschot, heeft de marechaussee, na een uitgebreid onder zoek, een bonnenhandel ontmaskerd, waarin talrijke personen, waaronder vele boeren vrouwen, betrokken blijken te zijn. Deze kochten de bonnen op bij boeren en on bemiddelde gezinnen, waarna de distributie- Descneiden in de steden verder werden ver handeld. Vpor vele duizenden guldens is er op deze wijze omgezet. Alle personen, die bij dezen handel be trokken zun. zijn in arrest gesteld. Prijsbeheersching treedt krachtig op. Drie boeten van 10.000. De Inspecteur voor de Prijsbeheersching te Amsterdam, heeft dezer dagen weer enkele zware geldboeten omgelegd aan fir ma's, die wegens ernstige prijsovertre- aingen hadden terecht gestaan. -1?°°1S ,ee,n N.V. te Amsterdam met f 10.000,— beboet wegens het verkoopen van rmvielblnnen- en -buitenbanden bh vijftigtallengelijk tegen prijzen varieerena van f 110 tot f 125 per stel van 4 stuks. Ook waren er, rijwielen met een waarde van ciréa f 100 verkocht voor f200 en f 235 en naa de N.V. o.m. nog radiotoestellen, waar- *ot f23° bedroeg voor f 300 tot f 500 te koop aangeboden. Een N.V., die in en buiten Amsterdam een drietal schoenenzaken exploiteert, had gedurende het geheele jaar 1941 bü den verkoop van schoenen, welke duurder wa ren ingekocht dan voor dien tijd gebruike lijk was, ook een hoogere winstopslag in rekening gebracht. De prijsvoorschriften verbieaen zulks echter uitdrukkelijk. Ook deze N.\. kreeg een boete van f 10.000. Een maatschappij handelend in scheeps- moodigdheden en gevestigd te IJmuiden nad bijna 2 jaar lang verschillende soorten olie en ander materiaal verkocht tegen hoogere dan de vooroorlogsche prijzen, eventueel verhoogd met de geoorloofde toe slagen. Ook herstellingswerkzaamheden werden duurder berekend. Deze overtre dingen zijn eveneens gestraft met een boete van f 10.000. Tenslotte heeft de Inspecteur nog een Amsterdamsche firma beboet met f 7.500, wegens het verhoogen van de prijzen voor landbouw- en werktuiggereedschappen, hoefbeslag enz. In dit geval vond de hooge boete ook weer ziin oorzaak in het feit, dat de ongeoorloofde prijsverhoogingen ge durende niet minder dan 2 jaren in reke ning zijn gebracht. Ned. Volksdienst verleent liulp na luchtaanval. BU den Britschen luchtaanval van j.l. Donderdag op een onzer steden werd de burgerbevolking vrU ernstig getroffen. On middellijk na het onheil was de Nederland- scne Volksdienst aanwezig om de schade op te nemen en de 27 gezinnen welke ge troffen waren, direct met geld terzijde te staan waar zulks noodzakelijk was. Zoo verleende de Volksdienst ook zijn bemiddeling bij het verkrijgen van de noo- dige textielvergunningen voor het aan schaffen van gordijnen e.d. Hiermede ix tevens weer bewezen van welk een groot volksbelang liet is, wanneer wij hier te lande beschikken over een goede en voor- ai sne* f®nctioneerende organisatie die bU dergelijke voocyallen voor de belangen van ons geheeIe*volk op de bres staat. Oogstfeest van den N.A.D. Zaterdag hebben de arbeidsmannen van het kamp „Waterloo" van den Ned. Ar beidsdienst. m samenwerking met de ar- beidsmeisjes van den N.A.D. uit Doom, het Oogstfeest gevierd. *s Morgens werd een defile voor den burgemeester gehouden, waar hem een met korenbloemen versierde schoof werd aangeboden. Daarna maakten de arbeidsmannen een marsch door de stad. Middags hadden op de Leusderheide sportwedstrijden plaats, die eveneens door den burgemeester werden bijgewoond. Hei Oogstfeest werd besloten met een Kameraadschapsavond in de cantine van het kamp Nadat door den hoofdarbeids- leiqer een begroetingswoord was gespro ken. geelde hij de prijzen, behaald op de sportwedstrijden, uit. Door de Arbeidsmannen werd een zeer gevarieerd programma uitgevoerd.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1