Haarlemsche Courant Binnenste defensiegordel van Stalingrad bereikt. DE „MAS" IN HET LAD0GAMEER IN ACTIE Bommen op doelen in Engeland. Het offer van het vaderland naast het offer van den soldaat. 287e Jaargang No. 205 x x Abonnement p. week 8,26, p. maand US, p. kwartaal 3,41, franco p. post 3,73, losse nummers 8 cent. Advertentiën 11 m.m. ƒ3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele pr|Js. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer X dl tie 3—15 m.m. 1.20. Abonnement 1500 m.m. S cent p. m-m. tntf.t Grafische Bedrijven Damlate. Wnd. Hoofdredactenrt J. V. BAUDEWYNS. Nieuivsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Dinsïlag 1 September 1942 Bureaux Haarlem: Grootc Houtstraat 93, Bijkantoor: Soenda* plein 37. Tel. Directie «en. Hoofdredactie imm. Redactie 10608. Administratie 10724. 14S25. Coendapleln 12238. Postgiro 131353. Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Gisteren stonden de Duitsche troepen nog slechts op 25 K.M. van de stad. Ten Zuiden van den Koeban wordt de vijand naar de Zwarte Zeekust terug- gedrongen. De A. N. P.-correspondent meldt In den strjjd om Stalingrad hebben de Duitsche troepen thans den binnensten ver dedigingsgordel der stad bereikt. De uit het Noord-Westen, Westen en Zuiden oprukkende formaties vormen een halven cirkel rond het tot een vesting versterkte stadgebicd en op verscheidene plaatsen zijn reeds wiggen in het verdedigingssysteem gedreven, niettegen staande de verdedigers blijkbaar alles op alles aetten om den aanval te stuiten. In overeenstemming met het groote be lang van Stalingrad als industrie- en verkeerscentrum zijn hier groote massa's troepen samengetrokken, die tot de beste bchooren, waarover de Sovjet-Russische legerleiding nog kan beschikken. De po sitie der verdedigers wordt evenwel met den dag slechter. De strijd is thans in een beslissend stadium gekomen en. hoewel de tegenstand der bolsjewisten nog steeds krachtig is, koestert men te Berlijn geen twijfel omtrent den afloop der gevechten. De bolsjewistische divisies. die met de Wolga in den rug strijden, vormen op den Westelijken oever in zekeren zin èen groot bruggehoofd, dat voortdurend aan hevige aanvallen bloot staat. De stad zelf wordt dag en nacht door de Duitsche luchtmacht ge bombardeerd en staat in brand. De situatie ls dan ook voor de verdedigers alleszins hachelijk. Terwijl de Wolga voor de bewe gingsvrijheid der bolsjewisten in het gebied van Stalingrad een belemmering vormt, be- teekent deze machtige barrière daarentegen voor de Duitsche strijdkrachten in het gebied tusschen Don en Wolga een flankdekking van groote stratègische beteekenis. Tegenover de geweldige Duitsche successen op den Zuidelijken vleugel stelt men te Ber lijn het vrijwel volkomen falen van de bols jewistische ontlastingsaanvallen bij Rzjef vast. Ondanks alle krachtinspanning zijn de bolsje wisten in 30 dagen tijds nergens verder dan 10 tol 15 K.M. opgerukt en hoewel de aan vallen nog voortduren, acht men in militaire kringen te Berlijn de grootste aanvalskracht door den succesvolle: tegenstand reeds ge broken. Eén ding is n: t twijfelachtig: Ontlas ting voor de verdedigers van Stalingrad heeft dit door de bolsjewisten zelf geschapen „tweede front" niet kunnen brengen. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend „Ten Zuiden van den benedenloop van den Koeban wierpen Duitsche en Roe- meensche troepen bij den succesvol ver loopenden panval den vijand in de richting van de Zwarte Zeekust terug. Luchtdoel artillerie bracht een Bolsjewistische kanonneerboot tot zinken. Ten Zuiden van Stalingrad braken Duitsche troepen door dc vijandelijke stellin gen heen. versloegen sterke Bolsjewistische strijdkrachten en siaan 25 kilometer ten Zui den van de stad. Nachtelijke aanvallen van de luchtmacht veroorzaakten in Stalingrad uitgestrekte branden. Bovendien werden spoorwegdoclen en vliegvelden van den vij and ten Oosten van de Wolga met goede uitwerking bestookt. Bij Rzjef zette de vijand op verscheidene plaatsen zijn aanvallen met vrij sterke infan terie- en pantserstrijdkrachten voort. In hevige gevechten werden daarbij 40 tanks vernietigd, waarvan 38 alleen door een afdee- ling stormgeschut. Ten Zuiden van het Ladogameer mis lukten opnieuw aanvallen van de Bolsjewis ten. Italiaansche motortorpedobooten brach ten in den nacht van 14 op 15 Augustus op het Ladogameer een bolsjewistische kanon neerboot en een vijandelijk koopvaardijschip tot zinken. Gevechtsvliegtuigen bestookte» overdag en 's nachts voor den oorlog belangrijke installa ties in O o s t-E n g e 1 a n d en in de Mid lands met brisant- en brandbommen. Zooals in een extrabericht is medegedeeld, hebben Duitsche duikbooten de vijandelijke scheepvaart in de afgeloopen week weer zeqr zware verliezen toegebracht. Zij hebben op den Atlantischen Oceaan, in de Caraibische Zee en voor de kust van West-Afrika, in weerwil van de krachtige afweer door vijandelijke lucht- en vlootstrijdkrachten, in zware, hardnekkige gevechten 30 in convooi of alleen-varende schepen met een gezamen- 1 ijken inhoud van 181.000 brt. tot zinken ge bracht. Vijf andere schepen werden getor pedeerd. Öp 29 Augustus behaalde majoor Gollob. commodore van een jachteskader, aan het Ontevredenheid in Iran. Staat van beleg „voorzorgsmaatregel". De afkondiging van den staat van beleg tn Iran wordt van Britsche zijde een „voor zorgsmaatregel" genoemd. waardoor den Geallieerden de mogelijkheid geboden moet worden om het gebied militair te organiseeren om iedere verrassing te voorkomen, welke zou kunnen voortvloeien uit de ontwikke ling van de militaire operaties in den Kau- kasus. Daarenboven is in Iran' het oorlogsrecht afgekondigd om, zooals in het officieele com muniqué wordt gezegd, iedere poging tot een opstand ten gunste van de Spilmogendheden te kunnen onderdrukken. Ten slotte hoopt men door den staat van beleg de laatste haar den van verzet te kunnen uitroeien. Dit communiqué is. naar men in Berlijn- sche politieke kringen opmerkt, moeilijk aan te vullen, daar het een helder licht werpt op den toestand, waarin Iran zich op het oogen blik bevindt. Zelfs de officieele instanties van de bezettingsmacht zijn gedwongen den op stand van de Iraansche bevolking en de onte vredenheid over de vjreemde indringers toe te geven. Het afkondigen van den staat van beleg wordt derhalve in toonaangevende kringen in de rijkshoofdstad slechts be schouwd als een nieuw bewijs voor de ver ergering van den toestand in het Naburige Oosten. In dezelfde kringen geeft men als zijn opvatting'te kennen, dal dc dag der vrijheid ook voor dit gebied in" een niet al te verschiet zal liggen. Oostelijk front zijn 150e overwinning in de lucht. De Führer heeft majoor Gollob, com modore van een jachteskader. ter gelegen heid van diens 150sle overwinning in de lucht, de hoogste Duitsche onderscheiding voor dapperheid, het eikenoof met de zwaarden en brillanten bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis toegekend. Boven dien heeft hij Jiem een persoonlijk schrij ven doen toekomen. Majoor Gollob heeft een grooter aantal overwinningen in de lucht behaald dan eenige andere vlieger. Hij is de derde soldaat der Duitsche weer macht, wien de onderscheiding is verleend. De Italiaansche masin het Ladogameer. De „Mas" (motortorpedobooten), die op het Ladogameer opereeren, hebben meer dan 3000 km afgelegd, langs den weg, per trein en gedeeltelijk op eigen kracht. Zij werden op speciaal voor dit doel vervaardigde wagentjes geladen en door tractoren getrokken, nadat de zware en niet speciaal noodzakelijke accessoires waren gedemonteerd en op vrachtauto's overgebracht. Dit buiten gewone convooi vertrok uit Spezia, trok over de hooge toppen van Cisa en Brenner en vervolgens door Duitsch- lana. In enkele kleine dorpen was het noodzakelijk hoeken van huizen ge deeltelijk te sloopen. Bij sommige via ducten, die te laag waren, moesten de „mas" van de wagentjes genomen wor den, op rollen geplaatst en aan de andere zijde van het viaduct weer op geladen worden. Ook bij het vervoer door de Finsche bosschen moesten verscheidene moei lijkheden worden opgelost. De vaartui gen konden daar groote gedeelten te water op eigen kracht afleggen. Het vervoer geschiedde in recordtijd. In totaal, het monteeren van de verwij derde dealgn inbegrepen, heeft de reis twintig dagen gedu,urd, waarna de boo ten haar operaties konden beginnen. Britsche coups de main in Egypte mislukt. Levendige bedrijvigheid in de lucht. Het Itaiiaanschc weermachtbericht luidt als volgt Coups de Main van vijandelijke patrouilles zijn mislukt aan het Egyptische front, waar levendige bedrijvigheid in de lucht viel waar te nemen. Twee toestellen werden in den strijd neergeschoten door onze jagers en talrijke andere doeltreffend met mitrailleurs beschoten tijdens gevechten met vijandfelijke formaties, die grooter in getals sterkte waren. Tijdens aanvallen op onze koopvaardij schepen in de Middellandsche Zee zijn vier vijandelijke toestellen vernield-, door Italiaan sche jagers, twee door het luchtdoelgeschut an een onzer oorlogsschepen en twee andere door Duitsche vliegtuigen. Een schip werd licht beschadigd. Twee van onze toestellen keerden niet terug. Op het Ladoga-meer is Donderdag een Sowjet-transportschip van 1300 t. op weg naai Leningrad getorpedeerd en tol zinken ge bracht door een italiaansche motortorpedoboot onder bevel van onderlt. ter zee Aldo Ben- venuto. Naamsverandering voor Java. Het Japansche militaire bestuur heeft mede gedeeld, dat Java voortaan Djawa zal heeten. in overeenstemming met de Maleische taal. Meester Cornell's zal voortaan Djati-Negara heeten. N. S. D. A. P. IN LOTHARINGEN OPGERICHT. Op 80 Aug. is te Metz de Nationaal Socialis tische Duitsche Arbeiderspartij in Lotharin gen opgericht. Gouwleider Burckel hield een rede. waarin hij tegenover de vioeg°re veel heid va partijen de eenheid van hit Duit sche volk in de N. S. D. A. P. stelde. Reuter's speciale correspondent van het Egyptisch woestijnfront bericht o.a. over de buitengewone maar practische kleedi.i (blauwe overall, helm, donkere bril, mei een 30 c.M. lange, dikke sigaar, witzijden parasol of parapluie), waarin de premier de Britsche pantserbrigade inspecteerde De parapluie, welke Churchill op een in Caïro opgenomen foto draagt, is een ge schenk van generaal Smuts. (Stapf-Pax Holland-c) Te Bombay werd Indische nationale vlag gelieschen. Nieuwe arrestaties en stakingen. Radio-Delhi meldt, dat Zondag demonstraties door de Indische bevolking zijn gehouden. Te Bombay werd.op verschillende plaatsen getracht de Indische nationale vlag te hijschen. De politie trachtte de menigte te verspreiden. Twaalf leden van het congres werden gearresteeerd. De textielarbeiders in verschillende fabrieken legden hun werk neer om zich bij de demonstranten aan'te sluiten. In Poona werden 10 en in Calcutta 21 Indiërs gearresteerd onder de beschuldiging, dat zij de Indische verdedigingswet hadden over-; treden. Een zeer gering aantal winkels is als ge volg vap den druk der autoriteiten geopend. Te Madras is een spoorwegstation door demonstreerende Indiërs aangevallen. Hierop werden troepen ontboden, die op de menigte het vuur openden. Er werden 3 personen ge dood, terwijl 20 gewond werden. Spoorwegen op Java vrijwel hersteld. Zeescheepvaart vormt een probleem. Op drie onbelangrijke lijnen na is op Java het geheele spoorwegnet van 5230 kilo meter wederom in bedrijf. Het rollend ma terieel is bijna geheel intact gebleven. De overige spoorweginstallaties zijn voor 70 pet wederom hersteld. Van de 46 verwoeste spoorwegbruggen werd reeds 80 pet gere pareerd. De lijnen zelf zullen in November s. geheel hersteld zijn. Van de 153 ver- ..oeste wegbruggen zijn er 30 reeds ver nieuwd. Het grootste probleem vormt de zeescheepvaart. Vroeger bedroeg de aan voer uit zee per dag 700.000 ton. Men is er toe overgegaan ook houten schepen in be drijf te stellen. In centraal Java is men be gonnen met den aanbouw van houten schepen. De marine-adviseur en president van de Japansche Kamer van Koophandel Fujiyama keerde terug van een reis van de Zuidelijke [ebieden en verklaarde o.m., dat slechts in >epaalde gebieden het Japansche systeem der gedirigeerde economie kon worden in gevoerd. Op vele andere plaatsen zou het uitzenden van Japansche zakenlieden aanbe veling verdienen, die voor de productie van .voor het levensonderhoud noodzakelijke goederen zouden zorgdragen. Voor de voor het levensonderhoud noodzakelijke goederen ontbreken slechts lucifers en zeep, voor wo ningen en levensmiddelen is gezorgd. Daar Fujiyama als de grootste suikerindustrieel van Japan natuurlijk veel belang stelt in het suikervraagstuk. trok dit probleem zijn grootste interesse. Volgens zijn mededeeling zal Java 600.000 ton suiker produceeren en de Philippijnen 150.000 ton, al het overige land zal voor den verbouw van katoen wor den gebruikt. DE BRITSCHE LANDINGSPOGING BIJ DIEPPE. Angriffsziei u»d spêters Qperstionsibsichten der Briten 4. J erreicMe Ziele Troepenvervoer der Geallieerden in het gedrang? Ook voor de kustvaart wordt tonnageprobleem nijpender. Van militaire zijde wordt bekend: Het scheepsverkeer langs de Amerikaan- sche Oostkust is tengevolge van de duik bootblokkade belangrijk beperkt, nu een deel van de goederen, die tot dusver langs de kust vervoerd werden, per spoorweg wordt verzonden. De Amerikaansche pro paganda trekt uit het feit, dat het aantal tot zinken gebrachte schepen vlak voor dc Oostkust schommelt, de voorbarige conclu sie, dat de duik booten der Spil door de ver beterde Amerikaansche duikbootafweer haar activiteitsgebied verder naar het Zui den hebben moeten verplaatsen, naar de Golf van Mexico, de Caraibische Zee en de wateren voor de Noordkust van Brazilië. De ware reden is de belangrijke verminde ring van het Amerikaansche verkeer langs de Oostkust en de verplaatsing van dc Amerikaansche scheepvaart naar het ge bied van de Golf van Mexico. Ook in de Britsche kustvaart hebben de stijgende risico's geleid tot maatregelen. De bekende Amerikaansche militaire criticus majoor Elliot, schrijft in de Daily Express Het gebrek aan scheepsruimte is bij de Geallieerden zoo groot, dat het waarschijn lijk moeilijk zal zijn om voor troepen- er "materiaaltransport naar Egypte schepen vrij te maken. In een verslag van een bijzonderen cor respondent van de Daily Herald uit Washington wo-#3t o.a. gezegd: Terecht gaan er in de Ver. Staten stemmen op die verklaren, dat dc scheepvaartcrisis ann het eind van dit jaar veel grooter zal zijn dan het vorige iaar tenzij er een wonder ge schiedt. Ondanks alle valsche optimistische verklaringen moet het nuchtere feit onder het oog gezien worden, dat het cijfer der scheepstorpedeeringen nog altijd dat van den nieuwen aanbouw overtreft. De ge heele omvang van het gevaar dat schuilt in het gebrek aan scheepsruimte treedt echter pas aan het licht wanneer men bedenkt, dat Engeland en Amerika de laatste maanden niet minder doch veel meer scheepsruimte noodig hebben. Vooral de Stille Oceaan en de Sowjet Unie roepen om steeds meer tanks en munitie, zoodat op de besqhikbare koopvaardijvloot een op den duur schier ondraaglijke last drukt. De Ver.Staten kun nen met de overgebleven vrachtruimte nog slechts het allerbelangrijkste oorlogsmate riaal vervoeren en in het geheel geen goe deren voor het dagelijksche gebruik der burgerbevolking. LEVENSMIDDELEN VOOR GRIEKENLAND. In de haven van den Piraeus zijn drie Zweedsche schepen, die in dienst van het Internationale Roode Kruis staan, aangeko men met een lading van in totaal 15.000 ton levensmiddelen en andere vitale artikelen voor het Grieksche volk. DUITSCH-VLAAMSCHE WERKGEMEEN SCHAP TE DliSSELDORF. De Duitsch-Vlaamsche werkgemeenschap „De Vlag", waarvan te Dusseldorf onlangs een afdeeling werd opgericht, trad voor het eerst in het openbaar op met een groote bij eenkomst In het „standehaus". Het doel, dat „De Vlag" nastreeft, is de instandhouding de versterking van de cultureele en maat schappelijke betrekkingen tusschen het Rijk en Vlaanderen. Daartoe heeft men in de eerste plaats de mogelijkheid geschapen, waardoor „De Vlag" zoowel in Vlaanderen 'ris ir het Rij'.: kan verleen, terwijl men de grenzen van het arbeidsterrein zoo ruim heeft gekozen, dat het practisch alle levensgebieden overkoepelt. Noodlottig gevolg van echtelijke twist. Jonge moeder overleden. Naar wij eerst thans vernemen, heeft ''«h Vrijdagavond j.l. in de Theresiastraat te "Delft een afschuwelijk drama afgespeeld, waarvan een jonge vrouw het slachtoffer is geworden. De 30-jarige fabrieksarbeider H. 'nad n.l. om een kleinigheid ruzie gekregen met zijn Hl- jarige vrouw. Daarbij ontstak "ij zoo in drilt, dat hij haar met de vuist -^P het linkeroog sloeg. De vrouw viel neer '-n overleed vrijwel onmiddellijk. Naar uit d* sectie op het lijk is komen vast te staan, is de dood tengevolge van dezen slag ingetf-den. De vrouw laat drie jonge kinderen -achter. De man, die m arrest is gesteld, hoeft een volledige beken- tenis afgelegd. Stf-ed» is het g°ed geweest en de BB fifi anders verklarc hebben. kan dan ook niet dan m drift gehandeld te Over een 25 K.M. breede strook opereerde de tweede Canadeesche lanflingsdivisie bij den aanval op 19 Augustus. Het doel was de stad met zijn haven en onmiddellijke omgeving te veroveren en zoodoende een bruggehoofd te vormen, van waaruit een grootere actie zou worden begonnen. Het plaatsje Argues la Ba taille, dat 7 K.M. landinwaarts is gelegen, zou het verste deel van het bruggehoofd zijn, dat aange geven is door de geblokte lijn. De beide pijlen geven de richtingen aan. waarin de troepen na slagen van het eerste deel der operatie verder zouden oprukken. De zwarte lijnen aan de kust geven de plaat sen aan, waar de Engelsche troepen aan land zijn gegaan, maar waar zij niet van daan kwamen. Daar de Britten de waarheid der Duitsche bewijzen dat bij Dieppe niet een kleine plaatselijke actie doch een grootscheep- sche landingspoging verijdeld werd door alsche berichten probecren te ontzenu wen, zijn van officieele Duitsche zijde in middels langs fotografischen weg ver kregen copicen van het Britsche geheime bevel, dat den omvang der voorgenomen operaties bewijst, aan de Duitsche en de buitenlandsche pers ter beschikking ge steld. (Hoffmann-Stapf-Pax Holland-c) Dief zat onder de bontharen. Maar wist niets van bontdiefstal af. Ik «/eet nergens van" was het bescheid van d<~ n inbreker, die Zaterdag :n den vroe- 'en ochtend door een rechercheur op de Keizersgracht te Amsterdam wera aange houden. Een stilstaande vrachtauto voor ecen bonthandel, een openstaande deur en Kien stuk geslagen deurruitje, daarbij nog .een man, die zich, naar het scheen, doelloos in de nabijheid ophield Men behoefde geen rechercheur te zijn, om eemgen arg waan tegen den vroegen wandelaar te koesteren. Toen daarenboven bleek, dat de 'kleeren van den man onder de bontharen zaten, groeide de achterdocht welhaast tot zekerheid aan. De auto bleek 47 bontman tels te bevatten, tezamen ter waarde van f 25.000, die uit de bontzaak waren gesto len. Een onderzoek in het perceel bracht geen mededaders die er ongetwijfeld moesten Zijn aan het licht, maar nog in den loop van den dag gelukte het vier medeplich tigen te arresteeren. Late bekentenis van Amsterdamschen zwerver. Een 30-jarige zwerver, die, verdacht van verscheidene diefstallen en inbraken, thans in het huis van bewaring aan. de Wete ringschans te Amsterdam vertoeft, heeft bekend, in 1936 den brand gesticht te heb ben in het theehuis (het z.g. Zwitsersche huis) in het Vondelpark, dat toen tot den grond afbrandde. De man verklaarde, dat hij destijds daar had willen inbreken, en dat hij, toen hem dit niet lukte, uit kwaad heid een krant in brand had gestoken en daarmede het rieten dak had aangestoken. De politie heeft den indruk, dat de be kentenis van den zwerver inderdaad op waarheid berust. KORT NIEUWS Binnenkort zal worden begonnen met den bouw van scheepswerven te Warna. De bouw zal geschieden door den Bulgaarschen staat en de Duitsch-Bulgaarsche maatschappij Neptun. Het bedrijfschap voor vee en vleesch heeft bij verordening een fonds ingesteld, dat bestemd is voor de bevordering van de be strijding van schapenziekten. De middelen zullen worden verkregen hoofdzakelijk door heffing op de levering van slachtschapen, ten bedrage van 0.10 per geleverd schaap. De economische rechter te Arnhem heeft een Nijmeegsch restauranthouder, die met Kerstmis van het vorig jaar voor zijn vaste klanten een te uitgebreid menu heeft laten opdienen, veroordeeld tot een geldboete van 250 gulden subs. 50 dagen hechtenis. Tiende Duitsche Winterhulpwerk ingezet. Oproep van den Führer aan het Duitsche volk. De Führer heeft bij het begin van het oorlogs-Winterhulp werk van het Duitsche Volk 1942/43 van zijn hoofdkwartier uit, den volgenden oproep gedaan: Bij het begin van het vierde jaar van den oorlog, dien het Duitsche Volk om zijn of niet zijn, voor heden en toekomst, voert, roep ik voor de tiende maal het Duitsche Volk om zijn vrijwillige offers voor het Winterhulpwerk te brengen. In een gebied, dat zich over de geheele wereld uitstrekt, strijden de soldaten van onze weermacht met inzet van hun leven en hun gezond heid. Bij hen hebben zich het grootste deel der Europeesche volken en ook van de volken van het Verre Oosten gevoegd in een verbond van trouw, dat zal verhinde ren, dat onze landen vervallen aan het bolsjewistische barbarisme of joodsch- Angelsaksisch-kapitalistische exploitatie. De vijanden van het Duitsche Rijk van weleer, toen wij in het binnenland om dc macht streden, zijn ook thans weer tegen ons vereenigd- De internationale wereld- jood leidt bolsjewisme en plutocratie, niet slechts met het doel der vernietiging van de Europeesche cultuurstaten, doch vooral tot uitroeiing van allen, die een zelfstandig bestaan leiden. Wannéér thans Amerikaan sche en Engelsche agenten beweren, dat zij een nieuw wereldbeeld opbouwen, dat beter is dan hun eigen vroeger is geweest, waarin in de toekomst een ieder arbejd, kleeding en huisvesting zal vinden, dan was het niet noodig geweest juist het Duitsche Rijk aan te vallen. Want deze problemen heeft het Na- tïonaal-Socialisme of reeds lang op gelost, of zij waren op weg naar een succesvolle oplossing. Neen, de bedoeling van deze internatio nale misdadigers is niet het opbouwen van een betere sociale wereld, doch de brutale vernietiging van de tegenover hun kapita lisme staande nationaal-sociale staten van Europa. Hun doel is de slavernij, zooals Indië die moet dulden. Dat de bolsjewisti sche jood daarbij als laatste aanhitser in beide kampen de, leiding heeft, is in het groot niet anders dan het in Duitschland eens in het klein was. In dezen reusachtigen strijd zonder weer ga nu hebben de Duitsche en verbonden soldaten dit jaar het leefgebied der Euro peesche volken geweldig- uitgebreid. De poging van de internationale gelukkigma kers der menschheid, Roosevelt, Churchill en Stalin om de Europeesche volken uit te hongeren, kan daardoor reeds thans als definitief mislukt worden beschouwd. Indien echter in dezen geweldigen strüd van alle tijden de Duitsche sol daat onder nauwelijks voor te stellen ontberingen in gevechten zijn zware offers juist dit )aar nog meer verplicht ook het hoogte aan offers te geven. Zelfs 'ian zal het nog slechts een fractie prestoeren van dat, wat onze weermacht te tand, ter zee en in de lucht volbrengt plet is echter ook de zin van het Winter hulpwerk, niet slechts in vredestijd, doch pas juist in den oorlog, de onverbreekbare lotgemeenschap van het Duitsche Volk te bekrachtigen, niet zooals in Engeland en Amerika met frazen, doch door daden. Want uit deze worsteling der vol ken moet en zal het Duitsche Rijk als een door en door Nationaal-Socialis- tische staat in den vrede terugkeeren. Deze krijgt zijn verwezenlijking niet slechts door de offers van het front, doch ook door die van het Vaderland. In 1939 en 1940, ja misschien ook nog in 1941 mogen onze geestlooze tegenstan ders gedacht hebben, het Duitsche Volk als eens in 1918. door innerlijke oneenig- heid te kunnen storten in uitwendige af hankelijkheid en daarmede in de slavernij van een nog erger dictaat van Versailles. Het is de taak var het front en van het werkende Duitsche Volk tc huis om de hoop van deze internationale goudhyena s en bolsjewistische beesten steeds meer te verstoren en hun duidelijk te maken, dat deze oorlog niet zal eindigen met de moge lijkheid van een verdere exploitatie door de bezittende volken, doch met een voor de wereld beslissende overwmning der „Habenichtse". Ik verwacht derhalve, dat het Vaderland zijn plicht vervult voor het vierde Winter hulpwerk in oorlogstijd. Herdenking sterfdag Peter Ton. Zondag 6 September zal de Heerban 'sGravenhage den sterfdag van den geval len Weerman Peter Ton herdenken. Deze herdenking zal bestaan uit een kransiegging op het graf van Peter Ton des voormiddags te 11 uur op de begraaf- Rlaats Nieuw Eik en Duinen te 'sGraven- age, waar de wnd. Heerbancommanciant, Banleider A- F. Henken. en de Onderban leider J .van der Hout herdenkingsrede- voevngen zullen houden. Na afloop wordt gedefileerd langs de g-oeve, aan welk défilé behalve de Heer bannen 3 en 4. oók deputaties van de W.A., het Rechtsfront, van den Jeugdstorm en van de politieke organisaties zullen deel nemen. De Heerban 'sGravenhage zal te 9 uur verzamelen in het Haagsche Bosch cn vandaar om 10 uur met stormvlaggen naar de begraafplaats afmarcheercn. Na net uitspreken der redevoeringen zul len kransen worden gelegd door Banlei der A F. Henker. naméns de Heerbannen 3 en 4 en door Opperhopnian Schekman na mens het Vendel „Peter Ton" alsmede door de overige deputaties. KWALITEITSEISCHEN VOOR FRUIT. In de Ned. Staatscourant is opgenomen een besluit van de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale, waarin zijn opgenomen de ver- eischten, waaraan fruit moet voldoen om te mogen worden geveild. Het besluit bevat bij zonderheden over de kwalitcitseischcn van aalbessen, appelen, bramen, druiven, fram bozen, kersen, kruisbessen, loganbessen, noten, peren, perziken en pruimen, cn treedt 1 September in werking. Stelt brandhout beschikbaar. Oproep aan boschbezitters. Om te voorkomen, dat in dezen tijd van brandstoffenschaarschte het in de bosschen aanwezige doode hout, dat voor huisbrand geschikt is, verloren gaat. doet de Produc tiecommissaris voor den boschbouw en de houtteelt een ernstig beroep op alle bosch eigenaren, om zooveel mogelijk de bevol king in de gelegenheid te stellen dit hout in hun bosschen te verzamelen en weg te oeren. Hiervoor zouden sprokkelvergun- ningen kunnen worden uitgereikt, die den houder gratis het recht geven op bepaalde dagen en uren het doode liggende hout te verzamelen. Den boschbezitters wordt bovendien ver zocht zooveel mogelijk het rooien van stob ben toe te staan, aangezien ook deze in be langrijke mate kunnen bijdragen om in de behoefte aan brandhout te voorzien. Voor het rooien hiervan dient ingevolge de bepa lingen der bodemprodvtiebeschikking 1939 een vergunning te worden aangevraagd. Een dergelijke vergunning wordt evenwel voor loofhoutstobben als regel zonder eenige be perkende bepaling verleend. Ook het rooien van naaldhoutstobben dient zooveel moge lijk te worden bevorderd. Een gedeelte hier van zal echter op aanwijzing van don di recteur van het rijksbureau voor hout voor de winning vut houtskool moeten worden bestemd, doch overigens kunnen ook deze stobben, die in groote hoeveelheden nog in den grond zitten, voor brandhout in aan merking komen. Het beschikbaar stellen van sprokkel- en stobbenhout is niet alleen een groot sociaal belang, doch het zal bovendien houtdiefstal, beter dan welke politieelc maatregel ook. voorkomen. Aan boscheige naren, die bereid zijn sprokkelvergunningen te verleenen, wordt verzocht hiervan vóór 15 September 1942 mededeeling te doen aan den productecommissaris voor den bosch bouw en houtteelt. Museumlaan 2 te Utrecht, onder opgave van de gemeenten, waarbinnen hun bezittingen zijn gelegen. Mochten er boscheigenaren zijn, die niet meewerken aan het beschikbaar stellen van brandhout op de aangegeven wijze, dan zal het nemen van dwingende maatregelen niet uitblijven. VRIJWILLIGERS VOOR DEN N. A. D. Omstreeks midden Juli werd bekend ge maakt, dat wederom de gelegenheid bestaat zich aan te melden voor de vrijwillige ver vulling van den arbeidsdienst. Deze vrijwilli gers zullen worden opgeroepen voor den diensttijd, welke begin Januari 1943 aanvangt. Thans vernemen wij, dat deze vrijwillige aanmelding op Zaterdag 31 October a.s. sluit In verband hiermede, wordt er nogmaals dc aandacht op gevestigd dat zij, die in aan merking wenschcn te komen voor een betrek king in openbaren dienst of bjj het bijzonder onderwijs, den leeftijd van 18 j'aar hebben be reikt en zijn geboren mi 31 December 1919. bU de sollicitatie het bewijs moeten over leggen, dat ztf hun arbeidsdienstplicht hebben vervuld. Bovendien kunnen zich voor vrij willige dienstneming in den Nederlandse-hen arbeidsdienst aanmelden jongemannen in den leeftijd van 17 tot en roet 23 jaar. mits zü ongehuwd z|jn. De mogelijkheid van aanmelding voor vrij willige, dienstneming bestaat dus nog tot en met 31 October a.s. en het aanmelden kan ge schieden bij de N. A D.-aanmeldingsbureaux, bij de gemeentehuizen of bij de arbeids- bureaux. BOER. EN STEDELING. Bs. In dezen tijd van dure levensmid delen. van zwarten handel en van schaarschte, zijn er ongetwijfeld zeer velen die minder aangename gedachten koeste ren ten opzichte van hun volksgcnooten, de boeren. Ook in het verleden trouwens is er vaak aanleiding geweest tot het ont staan van dergelijke gedachten. Er was immers een tijd waarin de vruchtbaarheid van den bodem voor ons land niet langer een zegen, maar eep vloek geleek. In die periode werden enorme hoeveelheden voedsel, dat voor de menschen bestemd was, aan de dieren gegeven, maar nog veel ergerlijker was het feit. dat onafzienbare voorraden op de mesthoop verdwenen of voor gebruik ongeschikt gemaakt werden. Dit alles kon geschieden terwijl in hon derdduizenden gezinnen gebrek moest ge leden worden omdat men niet over de middelen beschikte om zelfs de goedkoope „overtollige" hoeveelheden te koopen. De oorzaak van dit alles? Zoek haar in een verkeerde landbouwpolitiek, zoek haar ook in een economisch stelsel dat. willens of niet, tot zulke wanverhoudingen lei den moest. De volksgenoot echter die niet of slechts heel we:nig speurde naar de dieper liggende oorzaken, zag alleen maar den voedsel-ver- nietigemien boer en ergerde zich aan die figuur. Dat ook de boer van dezen toestand in hooge mate de dupe was. wie zal het wil len betwijfelen? Ten slotte was ook zijn belang meer gediend geweest door een na tuurlijken gang van zaken, uiteindelijk on dervond de boer, wiens bedrijf aan den rand van den afgrond stond, in hooge mate de nadeelen van het stelsel In dat opzicht beleeft de boer thans geheel andere tijden. Er kan niet genoeg geproduceerd worden, economische en andere factoren vormen doorloopend spoorslagen om* de capaci teit van het bedrijf op te voeren en de kwa liteit te verbeteren, De Overheid waardeert zijn arbeid, de boer herkrijgt nu de plaats en de eer. die hem toekomt in het leven van ons volk en toch is de verhouding nog niet zooals ze zou moeten zijn. De stedeling, die hooge prijzen voor de groente en voor al lerlei landbouwproducten betalen moet, denkt maar al te vaak. dat de boer daarvan- de schuld draagt en dat de boer er do vruch ten van plukt, maar niets is minder waar. Het bestaan van den boer is door tal van maatregelen verbeterd, hot feit, dat zijn producten gewild zijn, heeft tot gevolg, dat de levensvoorwaarden van den boer cr zooveel dragelijker op werken: maar oor zaag van de duurte is hij niet en nog minder aanleiding van de schaarschte Nog steeds zitten wij met een verkeerd systeem ui*, een democratischen tijd. om de land- en tuin bouwproducten tot het publick te brengen. Er znn tal van tusschcnschakels, die ip met geringe mate op de priisverhooging in werken en zoo kon het gisteren gebeuren, dat een boerenleider op een dom- ons be- zochte vergadering van den boerenstand te venhuizen, aandacht vroeg voor hot feit. dat bepaalde artikelen op den weg van veiling naar den handel in priis vcrdubbel- i n'j t was no^ 'n den normalen handel, voor den zwarten handel gelden nog hec! andere verhoudingen. Het behoeft ons dan ook niet te verwon deren. dat het publiek onkundig van den Juisten gang van zaTten onprettige dingen van den boerenstand denkt. Hierin ver andering brengen door een meer aan rede*. Ujke eischen beantwoordend distributie systeem in het leven te roepen, is ongetwjj- de toekomst een taak van den feld Landstand. Het gevolgi er van zal zijn dat er m<jer waardeering komt onder de volksgenootcn en derhalve ook een beter wederziidsch beginpen. De stedeling zal den boer leeren zien als ae onmisbare levenbrengende schakel en de boer. wiens bestaan weer redelijk is gemaakt, zal zich door een hechte band met dc stedeling verbonden weten Daarnaast zullen Nationaal-Soeiaiistische wetten er voor waken dat beidm- belangen verzekerd zijn en dat men zich in het volle geborgen weet.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1