Nieuws uit Plaatselijk sportleven door toenemende belangstelling gekenmerkt. £andedfke— SpiokketUtgen BUBBELTJE EN KNOR IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Omstreken Ook nu: Dierenbescherming. Goed werk van plaatselijke afdeeling. De Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren is een organi satie, die onder alle omstandigheden een taak heeft. In de werkzaamheden der geregeld actieve afdeeling Velsen en omstreken komt dit duidelijk tot uiting. Men is er weliswaar over het algemeen achter de schermen aan den slag, maar allen, die met den arbeid in aanraking komen, weten, dat er des ondanks ijverig en met kennis van za ken wordt gewerkt. Dit is een verheu gend verschijnsel, te meer aangezien er een groote behoefte aan bestaat. Wanneer men vroeger van dierenbe- «cherming hoorde, daeht men aan de er gerlijke voorvallen van mishandeling, welke toen dikwijls de aandacht trokken. Het behoeft geen betoog, dat er in die da gen zeer veel diende te worden gedaan, niet alleen om verkeerde handelingen met kracht tegen te gaan, maar ook om een voorbeeld te ttellen. Geleidelijk waren er belangrijke verbeteringen op te merken, welke vooruitgang steeds duidelijker aan den dag kwam. Er werd nu vooral getracht begrip voor het werk te krijgen. En dit is ongetwijfeld gelukt. Velen hebben thans een oprechte waardeering voor den arbeid en houden deze niet voor zich. Ook de afdeeling Velsen en omstreken verricht opbouwend werk. Zij is een vraag baak voor talrijke dierenvrienden, die zelf natuurlijk niet steeds over de noodige ge gevens beschikken. Hoewel het niet direct opvalt worden er steeds meer menschen voor de doelstelling gewonnen, hetgeen op den duur van bijzondere waarde zal blij ken te zijn. Reeds thans is er een hechte kern, die heeft bewezen veel tot stand te kunnen brengen. In dit verband zegt de stichting van een eigen asyl voldoende. We zijn er yan overtuigd, dat zeer velen deze inrichting niet graag zouden, zien verdwijnen. In deri korten tijd van hét be staan kon er veel vruchtbaar werk worden verzet. De dierenvrienden kunnen er voor allerlei moeilijkheden terecht. Wanneer hun beesten moeten worden onderzocht, treffen zij daar een dierenarts aan. die bij uitstek deskundig is en naar wiens raad gevingen dan ook gaarne wordt geluisterd. Doch niet alleen met raad. "maar vooral metterdaad wordt hier geholpen. Dit is een belangrijk onderdeel van den veelzijdigen afbeid, die door de afdeeling Velsen en omstreken wordt verricht en er schuilt een Jfezonde propaganda in, aangezien daadwer kelijk wordt aangetoond hoe noodig, maar ook hoe juist opgezet, het werk is. Bovendien biedt het dierenasyl uitkomst wanneer men met vacantie gaat, gedurende enkele dagen elders dient te vertoeven of om andere redenen als door ziekte niet voldoende zorg aan zijn* dieren kan wijden. Hoewel opneming in het asyl onder de huidige omstandigheden voor den be heerder daarvan nogal eens moeilijkheden met zich brengt, wijdt hij er steeds zijn beste krachten aan. hetgeen een uitsteken de uitwerking heeft. Op deze wijze blijft de afdeeling gere geld actief en blijft ze den menschen voor oogen houden, dat dierenbescherming niet een gunst, maar een plicht is. Hoewel haap propaganda als vanzelfsprekend tegen woordig niet zoo krachtig kan zijn als voor heen wel het geval was. blijkt ze geleide lijk meer menschen tot zich te trekken. Deze waardeeren vooral de rust, waarmede er ïvordt gewerkt, waardoor de rèsultaten altfld voor iedereen bevredigend zijn. Zij zien iii,"dat een doel alleen kan worden bereikt wanneer er vele krachten en be hoorlijke middelen ter beschikking staan. En daarom steunen zij den arbeid, die er een goeden invloed van ondervindt. Zomertournooi D.C.IJ. geëindigd. Postma wint tweeden prijs. (Van onzen dammedewerker). Dinsdagavond zijn voor het Zomertournooi van D. C. IJ. de twee laatste partijen uitgespeeld, namelijk één voor de finale, en één voor het ver- liezerstournooi. Voor de finale restte Jonker—Postma, waarvan de uitslag beslissend was voor het bezetten dei- tweede plaats en den daaraan verbonden twee den prijs. Het is Postma gelukt om na een grove -fout7.et van Jonker te winnen, ..zoodat hij de eer- Volle tweede plaais heeft bereikt. De eindstand luidt: gesp. gew. rem. verl. pni. B. Dukel 3 2 10 5 Postma 3 1113 Basstra 3 0 2 1 2 Jonker 3 10 2 2 VERLIEZERSTOURNOOI Voor het verliezerstournooi was nog de pai t.i Waal—v. Straten overgebleven. Reeds spoedig verloor Waal in de opening, door een handige slagcombinatie van v. Straten, een stuk. Na nog een tiental zetten te hebben gespeeld zag Waal van verderen strijd af. Hierdoor zijn drie spelers gelijk (op twee pun- -fen) aangekomen. Daardoor is nog een herkamp noodig om den tweeden, derden en vierden prijs. De eindstand is aldus: gesp. gew. rem. verl. pnt. Burgerlijke Stand. Geboren: F. J. F. van der Plas, z., De Genestetlaan 36. Driehuis: T. Bosman, d., Meeuwenlaan 34, IJmuiden; C. v. d. Vel den, d., Velserduinweg 170, IJmuiden; J. Tap, z., Alex. Bellstraat 27, IJmuiden; H. Schuurman, d.. Noorderlaan 16, Velsen-N.; A. C. v. Rijn, z„ Velserduinweg 235, IJmui den; D. Wijkstra, d., Passtoorsstraat 22, Santpoort; J. Deden, d.. Kennemerlaan 71, IJmuiden; H. P. Heesterbeek, d.. Wijk aan Zeeërweg 76, IJmuiden; C. L. Kolster, z-, Conradstraat 18, IJmuiden; J. Zeeuw, d., Planciusstraat 37, IJmuiden; J. Ph. Colt- Roff, z., Princestraat 40, Velsen-N.; B. Timmers, z., Lijsterlaan 25, IJmuiden. Overleden:'M. Wittekoek, 89 j., wed.e. v. A. Koster, Hadleystraat 39, IJmuiden; C. de Waard, 79 j., wed. v. J. Hoogvorst, En- gelmundusweg 37, IJmuiden: F. J. v. Niel, 46 j.. echtgen.e. v. J. W. Groosmuller, Wijn. Danielslaan 27, Santpoort. GEREF. KERK. De Geref. Kerk.alhier heeft in de vac. var Wijlen ds. J. Kapteyn opnieuw een teleurstelling ondervonden, want ook ds G. A Hoekstra ie NiezUl (Gron.) heeft voor het feeroep naar hier bedankt. Ds, Hoekstra heeft op het ooeenblik ook nog een beroep naar Bedum onder zich. Agenda IJmuiden. WOENSDAG 2 SEPTEMBER: Thalia: De Woekeraarster (tooneel). Rex: Ridders in Lompen, 7.30 u. De Pont: De Ster van Rio, 7.30 u. Oud Kath. Ver. gebouw: Bijeenkomst D.G.S., 7.30 u. Circus Renz. Willemsbeekweg: Laatste, voorstellingen ,2.30 en 7.30 u. DONDERDAG 3 SEPTEMBER: Thalia: De Veldtocht in het Oosten, 7.30 u. Rex: Geen voorstelling. De Pont: Geen voorstelling. DIENST APOTHEKEN: Avond- en ®achtdii?nst: Kennemer Apo theek. Wijk aan Zeewweg. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS: Politie, hoofdbureau 5178, 4377 5555 Politie. Willemsplein 5400 Brandweer 5242 E.H.B.O..A. P. Bakker 5455 E.H.B.O.. Velsen 4989 Luchtbescherming, hoofdpost 4145 Antoniu's Ziekenhuis 4444 ÏJmuider Apotheek 4229 Kennemer Apotheek 4204 50 Jaar gehuwd. Woensdag 16 September is een bijzondere dag voor het echtpaar H. van Veen en E. van VeenVermeuleh, wonende President Steijnstraat 24, want dan zal het den dag herdenken, waarop het vijftig jaar geleden in -het huwelijksbootje stapte. Vele her inneringen zullen ongetwijfeld worden op gehaald. aan mooie en droeve dagen, maar de hoofdzaak zal zijn, dat de bemanning van dit stevige schip er nog steeds geen spijt van heeft gezamenlijk de levenszee te zijn gaan bevaren. De heer Van Veen werd 19 December 1864 te Edam geboren en zijn echtgenoote aanschpuwde 7 Februari 1867 te Hoorn het levenslicht. Eerst woonde liet echtpaar, ge durende vier jaren te Amsterdam, waarna het zich te IJmuiden vestigde. Hier was de heer Van Veen aanvankelijk matroos op de Dolfijn, de boot, die van Amsterdam naar IJmuiden voer en later kwam hij bij den Vereenigden Steenkolenhandel, waar voor hij negen jaar bleef werken. Evenals zijn vrouw mag hu zich nog in een goede gezondheid verheugen. Er werd één zoon geboren, die op zijn beurt vier kinderen heeft. Zeker zal het bij dit huwelijksfeest niet aan belangstelling ontbreken. VELSEN Uitreiking distributiebescheiden. Velsen-Noord aan de benrt. De Inwoners van Velsen-Noord moeten de nieuwe distributiebescheiden van Donderdag tot en met Zaterdag in het bekende gebouw aan den Wijkerstraatweg halen, dat van negen tot twaalf en van twee tot vijf uur is ge opend. De data voor .ieder persoonlijk zijn op de thans in gebruik zijnde bonkaarten aangegeven. Uitgereikt worden de levensmiddelenkaar ten voor de tiende periode, aardappel-, ta baks-, sigaretten- en versnaperingska^jten. EN TOCH De school is begonnen! De moeders zijn blij De rust wordt herwonnen. Ze zijn niet meer vrij. De jongens, die weken In moeders domein Zoo duidelijk bleken Ec» jongens te zijn. EeFJ zucht van -ontspanning Wordt dikwijls gehoord: De klasse-bemanning Is nu weer aan boord! Het is, als tevoren. Weer rustig in huis. Toch, 't moge bekoren, Is er iets niet pluis. De moeders, zij vragen Nu telkens verbaasd: - Wat hebben de dagen Toch heel weinig haast? En zie: 'n wensch ontsnapt haar (Kunt u er soms „bij"?): Zeg hadden ze nu maar Eén weekje nogvrij! Van links naai' rechts: Midden op de groote heidevlakte tus- schen Wezep en Oldebroek ligt een gehucht van ongeveer 150 woningen, welker inwoners thans weer een bestaan vinden in de vervaardiging van de bekende heiboenders. Boendermakers aan den arbeid. (Polygoon/v. Bilsen Pax-Holland c) Rijks maarschalk Göring ontmoette op zijn tocht door de nieuwge- wonnen Sovjetgebieden een gewondentransport. De Rijksmaar schalk onderhield zich met de manschappen en Het zich over hun gevechten inlichten. (Scherl/Fellinga PK Otto Pax Holl. c) BEVERWIJK De Ronde van Kennemerland. Voor de tweede Ronde van Kennemer land, welke Zaterdagmiddag 5 September op het parcours Gildenlaan Koningsweg Schulpweg gehouden wordt, zullen in totaal ongeveer 100 renners aan den start verschijnen. De-organisatoren mogen hier in wel een bewijs zien, dat dit criterium bij de renners den eersten keer al in den smaak is gevallen. Onder de 100 deelnemers zijn tal van prominente amateurs en nieu welingen. De Beverwijksche renner Arie Vooren, die dit seizoen reeds vijf wegwedstrijden won en daarmee onbedreigd aan den kop van het algemeen klassement staat, zal onge twijfeld alles in het werk stellen op eigen grondgebied te winnen. Zijn taak zal,zwaar zijn, want het veld is nog beter bezet dan in de eerste ronde. Ook de kampioen van Nederland en winnaar van de eerste Ronde, de Assendelfter Dirk Mooy, is weer van de partij, evenals Cor Bijster, sprintkampioen van Nederland. Verder behooren tot de deelnemers Van Bohemen, Bep de Kort. Aat' Kuilman en De "Ruiter, winnaar van het Zondag gehouden Bossche Veemarktcri terium. De af te leggen afstand voor de amateurs bedraagt 80 km, wat neerkomt op 55 rondjes. De nieuwelingen rijden 30 km of 22 ronden. Wal op striiat lag. In de week van 24 tot 31 Augustus zijn aan het politiebureau de volgende gevon den voorwerpen aangefteven: Telefoonhoorn, blauw kinderjasje, knijp tang, biljet van f 25.oud heerenrijwiel, een paar dameshandschoenen, donkerblauwe slipover, zwarte portemonnaie met inhoud, portemonnaie met inhoud, ceintuur, wit kindersch oent j e. SPOR TCALEIDOSCOOP. Feitendie beloften voor de toekomst inhouden. BLIK ACHTER- EN VOORWAARTS Het is een verheugend verschijnsel, waardoor het plaatselijk sportleven gedu rende de achter ons liggende maanden werd gekenmerkt, dat er op bijna ieder gebied een toenemende belangstelling is te constateeren. Kan men dit beschouwen als een voortgang van den groei, die zich ook vorig jaar afteekende, vast staat toch wel, dat er door kranige prestaties een sneller tempo was. En we beschouwen het als een zeer gunstige vordering, dat deze verrichtingen niet zoozeer persoonlijke dan wel algemeene clubprestaties betrof fen. Veel is er op sportgebied in de voorbije maanden te doen geweest, waardoor de naam IJmuiden dikwijls onder veler aandacht werd gebracht. Over het algemeen hebben de ver- eenigingsbestuurders zich uitstekend geweerd. Dit pleit voor hun bekwaamheid, want het is algemeen bekend, dat aan de organisatie van een sportevenement steeds grootere bezwaren zijn verbonden. Daar staat echter tegenover, dat er meer dan ooit behoefte aan een gezonde sportbeoefening is, hetgeen op de schouders van alle leidende personen een verantwoorde lijkheid legt, welke allerminst mag worden onderschat. Het gaat er om het „groote" pu bliek, dat nog altijd te veel afzijdig bleef, naar de sportcentra te trekken en het daar een duidelijken indruk van de waarde der beoefe ning te geven. Indirect beweegt, men'de men schen zoo ook zelf actief te gaan deelnemen, aangezien van kijken meedoen komt. Tot degenen, die dit inzien, behooren de bestuurders van de Velser Zwemvereeniging. Het is waarlijk niet noodig hier nog eens uit voerig te schetsen hoe verdienstelijk zij zich voor de zwsmsport in het algemeen hebben gemaakt. Het is wellicht voldoende aan het werk onder de jeugd (men denke aan het scholieren festijn) te herinneren. We willen ditmaal de aandacht meer op waterpolo rich ten. V.Z.V. heeft ook ditmaal en onder moei lijker omstandigheden dan de eerste maal, in De Heehenduinen een landelijk vijfkringen- tournooi georganiseerd. En dit is een succes geworden. Er werd onder een goede verstand houding gespeeld en de belangstelling'van de pololiefhebbers in het geheele land kwam tot uiting. Terecht hadden alle officials lof voor de knappe organisatie. Het publiek was voor al den tweeden dag ('s Zaterdags was een be zoek minder aanlokkelijk) in dichte drommen aanwezig en bleek zelfs talrijker dan verleden jaa^ te zijn. Het behoeft wel geen beloog, dat er in 1943 (het jubileumjaar van V.Z.V.) weer een dergelijk tournooi zal volgen Terloops kunnen wij nog herinneren aan de door eigen zeventallen behaalde kampioenschappen. De R.K. Zwemclub IJmuïden-Oost neemt - hoewel er voor de eerste maal een wedstrijd werd gehouden nog steeds het standpunt in, dat haar taak in het bevorderen van het zg. plezierzwemmen moet worden gezien. Dat, haar streven weerklank vindt moge blijken uit haar ledental, dat door geen andere zwemver eeniging wordt overtroffen Er wordt rustig gewerkt, maar de resultaten zijn duidelijk. Ook deze club zal zeker nog veel vruchtbaar werk verrichten. Van zwemmen en waterpolo komen wij tot athletiek, in welk verband we natuurlijk da delijk aan Suomï denken, die onlangs een laar bestond. Het is zeer opmerkelijk wat deze .•ereeniging in dien korten tijd heeft gepres teerd. Haar werk vormt een krachtige pro paganda voorde juiste athletiekbeoefening zal dan ook steeds meer belangstelling trekken. Zelf organiseerde Suomi verscheide ne wedstrijden en daarnaast nam ze aan door andere clubs gehouden krachtmetingen in talrijke plaatsen deel. Met aandacht hebben velen ons pleidooi voor de tot standkoming van een specifieke IJmuidensche athletiekvereeniging gevolgd. De heer Jan de Vries, secretaris voor het district Noord-Holland van de Nederlandsche Athle tiek Unie, heeft zich ook wat dit aangaat ver dienstelijk gemaakt. Dat er behoefte aan een dergelijke club bestaat is duidelijk: er meldden zich trouwens direct gegadigden aan. Terecht huldigt de heer De Vries ecMer het standpunt, dat er een stevige basis moet zijn voor er kan worden gebouwd. In ieder geval is de ver wachting. dat het binnen afzienbaren tijd zoover zal komen. Honkbal werd voor het eerst door de Straw berries beoefend. De club nam direct aan de competitie deel en eindigde zeker niet slecht. Het is haar bedoeling er verder mee te gaan en dat is te begrijpen. We hebben de overtui ging, dat Strawberries met haar honkbal- beoefening een goed werk heeft verricht, aan gezien de belangstelling voor deze sport aan merkelijk is toegenomen. Een groote moeilijkheid heeft den Aard beien hoofdbreken bezorgd: net verliezen van hun terrein. Daar denkt men vooral aan, nu het hoekeyseizoen voor de deur staat. Zoo wel op Strawberries' prestaties bij honkbal als bij hockey hopen we later afzonderlijk te rug te komen. Zeggen we korfbal dan denken we aan het Velsensche Watervliet. Het is eigenaardig, dat er te IJmuiden nog steeds te weinig be langstelling voor deze mooie sport wordt ge toond, te meer, omdat Watervliet uit andere deelen der gemeente en Beverwijk vele nieu we leden heeft gekregen. Zij toont een club met toekomst te zijn. Over de wandelsport is weinig te schrijven. Zoowel De Stormvogel als De Kennemer Ja gers doen alles om het onderling contact te behouden. Zij slagen hierin. En wat de kanosport betreft, noemen we K.C.H., die zich al te bescheiden heeft doen leeren kennen, door uitsluitend achter de schermen te werken. We meenen, dat de pro paganda, die door haar goede prestaties mo gelijk is en zeker vrucht zou dragen, hierdoor achterwege blijft. Voetbal, anders de het eerst genoemde sport, treffen wij het laatste aan. Op andere plaatsen werd en wordt er genoeg over ge schreven. zoodat we ons er in dit overzicht niet mee bezig behoeven te houden. Elders in dc gemeente 7.ijn door de clubs aardige sportdagen georganiseerd, die van een bijzondere waarde bleken te zijn. Ondanks onze aanmoediging, die in verschillende krin gen een gunstig onthaal vond, heeft IJmuiden in de serie sportdagen verstek laten gaan. We verwachten, dat cr volgend jaar, wanneer er tijd te over is. eindelijk werk van zal worden gemaakt. Het zou een gezond Initiatief zijn, getuigend van inzicht voiy dc mogelijkheden, die het plaatselijk sportleven biedt! Het Mid-Kennemerland- tournooi. Deelnemers passeeren de revue. Bij een terugblik op het Midden-Kennemer- land-tournooi is het vooral het elftal van Beverwijk, dat door haar prestaties tegen sterke tegenstanders opviel. Met invallers voor Markx, A. de Ruiter, die beiden door werkzaamheden het geheele seizoen niet voor hun club kunnen uitkomen, J. de Ruiter, S. Teeling en C. Vessies, dwongen de roodwitten reeds in de eerste ronde een gelijk spel af van Stormvogels. Zij bereikten dit resultaat en de verdere successen in dit tournooi niet door beter voetbal, maar in hoofdzaak door hun enthousiasme en strijdlust, die nog steeds voorname wapens bleken te zijn. Het sterkste deel van het elftal is ongetwijfeld de achter hoede, die in de vier gespeelde wedstrijden slechts één keer gepasseerd werd door de Alkmaarsche Boys. Doelman Hoogewerf ont popt zich steeds, meer als een bekwaam doelverdediger, die zeer goed het oog heeft op hooge ballen. Zijn uittrappen is het zwak ke punt. ,In de achterhoede speelde invaller Korridon niet onverdienstelijk, hoewel hij evenals J. Vessies het standpunt huldigt van weg is weg. In de middenlinie blonken Woort- man en Van Lint uit. De bezetting van de spilplaatS vraagt nog aandacht, maar als Grapendaal weer terug is, dan heeft Bever wijk een zeer sterke middenlinie. De voor hoede i$ het zwakste deel en voornamelijk het binnentrio. Holman en Maenhout zijn de besten hiervan. Wanneer Beverwijk weer gauw de beschik king heeft over De Ruiter, Teeling en C. Ves sies. kan het zeker in de nieuwe competitie een rol van beteekenis spelen. Stormvogels. Stormvogels stelde in het tournooi wel zeer teleur. Twee gelijke spelen en een magere 1 overwinning op Terrasvogels waren het resultaat van de verschillende combinaties, die de IJmuidenaren in het veld brachten. In alle wedstrijden bleek de chronische schot loosheid van het aanvalskwintet. dat drie doelpunten ter wereld bracht. Het gemis aan aanvalsleider doet zich bij den eerste klasser wel duidelijk gevoelen. De jeugdige middenvoor Hamers stelde teleur, zoowel als spelverdeeler en schutter. Schoorl bracht er op deze plaats nog meer van terecht. Op doelman Kraak na telt de geheele ploeg geen uitblinkers. De ÏJmuider doelman behoort ongetwijfeld tot de bekwaamste keepers van ons land en dat is voor Stormvogels maar goed ook. want in de komende competitie zal heel wat van zijn talenten gevraagd worden. Dp Kennemers. De Kennemers moeten het dit seizoen zon der Veenstra en Horeman doen, dié beiden hun plaatsen aan jongeren hebben afgestaan. De roodzwarten scoorden de meeste doel punten, n.l. 12, maar hiervan werden er in één wedstrijd 7 gemaakt, zoodat in de restee- rende 3 wedstrijden slechts 5 doelpunten aan het totaal konden worden toegevoegd. Boven dien trof de voorhoede het iri den eersten wedstrijd, dat bij D. E. M. nog al het een en ander aan de verdediging haperde. Toch be schikken De Kennemers over twee behoor lijke schutters, n.l. middenvoor v. d. Bos en Bleeker. De voorhoede is echter niet het sterkste deel, omdat .zij totaal geen verband in haar aanvhlsspel legt. De" aanvallen zijn veel te doorzichtig van opzet. De rechtsbuiten- plaats is de zwakke stee. De middenlinie kan met Six en Steeman den toets der critiek doorstaan. Voor het backstel heeft de elftal-commissie de beschikking over v. d. Putten, Rijnders en den oud-Heraclesspeler Kolöewijn. Koldewijü is zeker te prefereeren boven v. d. Putten. De Heraclesman is echter straal links,, evenals Rijnders. Wat nu De jeugdige Bosman heeft in alle wedstrijden Van Urk onder d^ lat vervangen. Zijn debuut in het eerste was lang niet slecht, maar hij mist nog veel routine. Toch wordt het in dè toekomst Ken nemers' doelverdediger. Santpoort. Santpoort moet het in het a.s. seizoen vele malen zonder Bakkum stellen en wat een motor zonder olie,is, is de voorhoede-zonder Bakkum. De stootkracht van het aanvals kwintet is weg. In de achterhoede speelt de oud-Kinheimer Kuvp.ers een forsche partij: hij is ongetwijfeld een versterking in de Santpoortgelederen. Doelman Stet liet in het tournooi een beteren indruk achter dan zijn collega in den eersten wedstrijd, welke echter op een zeer glad veld gespeeld werd.Al met al een elftal, dat weer een geducht tegen stander zal worden. Terrasvogels. Terrasvogels heeft in het tournooi bewezen, dat zij haar plaats in de derde klasse ten volle waard is. Zeer verdienstelijk weerden zij zich tegen Santpoort en tegen de Stormvogels- combinatie. Tegen de IJmuidenaren was o.i. het elftal het best op dreef en een gelijk spel was dan ook volkomen verdiend geweest. Vooral de linkervleugel met Röbken viel toen op. De jeugdige doelman, die toen opgesteld as, bleek er één van het goede hout te zijn. In de zware Haarlemsche afdeeling zullen de vogels een zware taak hebben, maar in het voor hun nieuwe milieu zullen zij zeker een goed figuur slaan. u< Kinhcim. Kinheim had heel weinig veranderingen in het elftal gebracht enjwas de eenigc deel nemer aan het tournoor, die in alle wedstrij den met dezelfde opstelling uitkwam. Een bewijs, dat de Velseq-Noorders hiermee ook de competitie in willen gaan. Willen de Kin- heimers weer een rol van beteekenis spelen, dan zal de voorhoede doortastender moeten optreden. In de gespeelde wedstrijden hadden zij meermalen een veldmeerderheid, maar Groeneveld c.s. waren onmachtig dit in doel punten uit te drukken. Duidelijk bleek Öit in den wedstrijd tegen D. E. M. D. E. M. D. E. M. kwam in de eerste wedstrijden met invallers uit. Waarschijnlijk is het hieraan' wel te wijten, dat de resultaten zoo poover waren. In de laatste ontmoeting tegen Kin heim hebben de Wijkers zich volkomen her steld en speelden soms een zeer skiitend combinatiespel. Drie doelverdedigers m>bben de blauw-witten geprobeerd en de. keuze van de commissie zal wel vallen op den junior Pels, die het gezegde: „lest best" tot waarheid maakte. Het is ecffier een elftal, dat in de middenmoot zal eindigen, maar het niette min veel sterkere clubs danig lastig zal kun nen maken. Het tournooi, dat in den loop der jaren door uitbreiding van het aantal deelnemende clubs steeds meer aan beteekenis heeft gewonnen, is voor alle deelnemers een uitstekende oefen- gelegenheid geweest. Over 't algemeen 1s het qua spel een slechte generale repetitie ge weest, maar een beroerde generale: een goede uitvoering Hedenavond heeft in het clubgebouw van De Kennemers. café „Meerensrein", de prijs uitreiking plaats. De beste kortebaners aan den start. De draverij in Heemskerk. Donderdag is het feest tn Heemskerk! Dan zul len niet veel tuinders op hun akkers zijn. maar in het beste pak op de Maquettelaan de korte- baandraverij volgen en een gokje op den totali- -itor wagen. Het kleine Heemskerk is door verschillende om standigheden al twee jaar achter elkaar van een draverij verstoken geweest en dit -viel te betreu ren. omdat ,'n Heemskerk van een draverij een feestdag gemaakt werd. welke meestal klonk als een klok. Ditmaal wacht hun echter een mooie draverij, waarvoor 21 paarden staan ingeschre ven. Hieronder zijn de beste kortebaners van dit jaar, n.l. de drie vertegenwoordigers van stal De Vlieger: Beminde. Allouez en Anzolor, Xerxes, Diabolo, Zora. Claudy O, Welkom, Absyrlhus, V Kernei, Donar en Dienares. De Vlieger uit Nieuw-Vennep heeft met zijn drietal weer de beste papieren'en zal ongetwijfeld met één van deze drie in den besllssenderr omloop komen, te meer daar Castrlcum zoo weinig winst voor hem bracht. Van den sportleven eigenaar van Zora. den heer Wagenaar, Is het te hopen, dat hij dit maal gelukkiger is met 2ijn paard, dat momenteel in uitstekende conditie is. De Alkmaarsche ruifi Xerxes is ook weer beter in vorm dan eenige weken geleden, zoodat ook van v. Wieringen verwacht kan worden, dat hij Xerxes in de be slissing brengt. Geersen heeft met drie paarden ingeschreven, n.l. met Claudy O, Dalver en Ba rones Spencer. De belde laatsten zullen echter wel niet komen. Stal Nederhorst probeert het in den laatsten tijd ook met Bobichoft op de kortebaan en het debuut van den 8-jarige in Zaandam was lang] niet slecht. Bovendien bleek-, dat Combee den ruin uitstekend kan rijden. Alk aardige bijzonderheid vermelden wij nog, dat de oiide Pinkerton, die zijn laatste dagen in Heemskerk slijt, ook aan den start zal verschij nen. Voor Pinkerton zal dit wel het afscheid var de baan fijn-. MARANATHA. De Vrije Evangelisatie „Maranatha" te Beverwijk zal dit jaar reeds vroeg haay winterprogram beginnen. De Woensdag avond-Samenkomsten worden reeds ingezet op Woensdag 2 September, alwaar de Evan gelist H. van der Brink uit Bloemendaal zal spreken en verder om de 14 dagen ach tereenvolgens ds. A. M. Berkhoff uit Gro ningen, kis. W> Dubbeldam uit Rotterdam, J. Kits. van Zeist.'J. A. Bruiin van Wassenaar en J. Sevensma uit Amsterdam. Op de tus- schengelegen Woensdagavonden zullen Bij belbesprekingen worden gehouden onder leiding van den Evangelist J. Peereboom uit Noordwyk aan Zee. De Zondagdien sten zullen worden ingezet op Zondag 6 Sep tember met een ééndaagsche conferentie onder leiding van evangelist L. J. Pasman uit Hillegom, met medewerking van ver schillende andere sprekers en het zangkoor „De Lofstem". Samenkomsten v.m. 10 uur en n.m. 3 en 7 uur, met daar tusschen in een gemeenschappelijke koffietafel. Daar mede zijn tevens weder de Zondagavond bijeenkomsten begonnen en vastgesteld op 5.00 uur n.m.. alwaar Zondag 13 September hoopt te spreken Joh. de Heer uit Drieber gen en 20 Sept. P. D. Bardelmeiier uit Noordwyk. Alle bijeenkomsten vrije toe-, gang. PERSONALIA. Voor het examen schoonschrijven M. O. is geslaagd de heer P. J. F. Eggermont uit Beverwijk. VAN WIE IS DIE HOND? Op het bureau van politie zijn inlichtin gen te bekomen omtrent een aangetroffen zwarte bouvier. Sportieve Speldeprikken. Tippelaars. Wandelen is een aantrekkelijke sport cn niet alleen omdat het nc oudste en gezondste is. Ik vind1 het evenwel jammer, dat er be halve twee stevige beenen en een goed hu meur (welke factoren alleszins zijn toe te juichen) bijna altijd medailles aan te pas moesten komen. Want wat oud cn gezond is pronkt doorgaans niet. En medailles t ij n er om te pronken. Vandaar dat mannen als Van Drimmelen en De Wijn en hoe ze ver der mogen heeten, die toch hcuseh' wel iets meer hebben gedaan dan een onschuldige 20 kilometer te loopen, ze niet of zelden dragen Als deze „prik" een beetje erger aankomt dan ik het bedoelde, aan moet de getroffen lezer het maar voor lief nemen. (Voorloopig is er toch geen kans medailles te verdienen). Hij zal het in ieder geval met ons eens zijn, dat het aardiger is een andere herinnering te bewaren. V. Z. V. zoekt het in wand- bordjes en heeft er succes mee. Terrasvogels overhandigde haar kampioenen een pastel, waar ze zuiniger mee zijn dan met hun siga retten. En de Hoogovenschaakclub bood den deelnemers aan haar nicuwjnarstournooi als herinnering een volle maag cn bonnenbespa ring aan. door hun erwtensoep met kluif (o heette ik Euwe) voor te zetten. Waarmee ik maar wil zeggen. dat er variatie genoeg is. al moet de soep voor loopig van het programma worden geschrapt. Ik heb het altijd een bijzonder genoegen gevonden de wandelaars tijdens een fikschen tocht gade te slaan. Het eerste wat je vast stelt is. dat deze sport inderdaad eensgezind heid kan aankweeken. Menschen, die elkaar nooit eerder hebben gezien, tippelen vroolijk koutend naast elkaar en stellen zoowaar be lang In eikaars pietluttigheden. Wanneer ze de kilometertjes gaan voelen, schrikken ze er niet voor terug elkander met raad en vooral metterdaad bij te staan Zoo zie je de tippelaars voorbij trekken j eens een flinke groep in frlssche kleeding en stevig loopend, dan weer een kring van familieleden en kennissen. die zich „uit" wanen, een oogenblik later een eenling, alle- daagsch gekleed en ook alicdaagsch wande lend. De wandelsport Is als een goede moeder, die gaarne al haar kinderen, zonder ondcr^ scheid, in haar armen sluit. Wanneer iemand op klompen aan een tocht deelneemt, ziet niemand op hem neer, maar heeft iedereen aandacht en bewondering voor hem. Voor waarde voor de goede verstandhouding is echter, dat alle deelnemers een opgewekt hu meur toonen. Voor nurksen is in de wandel sport geen plaats, hetgeen ze zelf het aller eerst ondervinden. Evenals medaille-jagers. N. Steeman. V.I.O.S., 9.20 M.; 3. W. Tesse- laar, Tuitjenhorn, 9.12 M. Verspringen: 1. H. Groot. Spierdijk, 5.39 M.; 2, A, Lute. V.I.O.S., 5.18 M.; 3. Th. Tromp, Vrl.O.S.. 5.12 M. Hoog springen: 1. H. Groot, Spierdijk, 1.60 M 2. Van Ba kelen. V.I.O.S.. 1.55 M.; 3 W. Tesse- laar, Tuitjenhorn. 1.55 M. Polstokhoogsprin gen: 1. A. Lute, V.I.O.S., 3.20 M 2. D. Scher mer. V.I.O.S.. 2.J0 M. 3. N. de. Graaf, 2.75 M. 4 maal 100 M. estafetten: 1 Spierdijk 49.2. 2. Heemskerk 3. V.I O.S.. Castricum. gediskw. Tuitjenhorn. gediskw. Vereemgingsuitslag 1. Spierdijk 27 pnt. 2. V.I.O.S.. Castricum 21 pnt 3. Tuitjenhorn 19 pnt 4, Heemskerk 13 pnt. Na afloop reikte de voorzitter, de heer D. van Diepen in hotel Broksma de prijzen uit. Nederland, land waarvan ik houd wan neer de zon de aarde kluit, maar ook aly de regen den grond drassig maakt. wat ben je mooi! Het is een lust naar ie te kijken, in het nijvere Limburg evenzeer als in het stoere Groningen, in het ronde Zeeland zoowel als in het opgeruimde Brabant, in het heldere Friesland en het donkere Drente, in het zakelijke Holland en het malsche Overijssel, ia overal! Maar in dit kalme, goede, verkwikkende vacantie-oord heb ik je beter dan ooit lee ren kennen, Nederland. Hier heb ik- den tijd gegrepen om in hart en nieren respect voor ie te krijgen. Ik neb naar de werkers op het land ge keken. Kijken was het eigenlijk niet. ik leefde met hen mee. Zelf leek ik daar tusschen de aaröappelstruiktn te staan, spiedend naar verschijnselen van de stem ming vergallende ziekten en keurend of de tijd rijp was voor het rooien. Dikwijls stelde ik me voor, dat ik op het grillig CASTRICUM GASLEVERING. De burgemeester ter waarneming van de taak van burgemeester en wethouders heeft beslote' tot gaslevering en gros van Alkmaar aan Castri cum. OUDERAVOND. De Mandolineclub organiseert een ouderavond op Zaterdag 5 September a.s. in Hötel Heerema SPORTDAG V. I. O. S. Zondagmiddag werd op het Vitesse-terrein door bovengenoemde vereeniging een sport- Sag georganiseerd. Kapelaan J. v. d Zalm opende dezen middag met eeA woord van welkom en hoopte dat deze dag mocht sla gen. De uitslagen waren als volgt 100 M. hardloopen: 1. Jo Duin, Spierdijk. 12 sec.; 2. N. Mu!, Spierdijk. 12.1 sec'. -3. H Groot, Spierdijk. 12.2 sec 400 M. hardloopen: 1. C. de Haan, Spierdijk, 58 sec.; 2. Jac. van Hof, Tuitjenhorn, 60 sec. 1500 M. hardloopen: 1. G. Dekker, Spierdijk, 4,53 sec.; 2. H. Borst, V.I.O.S., 4,54 sec. 3. P. Leek, Spierdijk 4.55 s. Kogelstooten: 1. A. Lute, V.I.O.S., 9.24 M.; Teekening Hessels (Pax Holland m.) KEN UZELF! VER VAN IJMUIDEN zich voortslinge rend pad zelf tus schen de rogge velden liep. als proevend de door de zon gestoofde smaak, me over tuigend van den stand. Het was of ik met hot oog van den meester keek naar de zich langs aen grond rijende boonen en de boven me zwellende appels, of ik voelde langs uit den grond puilende bieten met bloedrood blad, of ik. Naar het rooien keek ik. Gewarmd door het hartelijke zonnetje bewonderde ik de vaardigheid, waarmede aardappelwortels uit den goeden grond werden gestoot. Ik ging er heen. onwillekeurig m'n behoorlijk colbertje en hagelwitte boord vergetend en raapte ze op, de stevige, rijpe aardappels, bij drie of vier tegelijk. Het gaf me vol doening een emmer vol te kriigen en in de groöte zakken leeg te maken. Hier werkte ik duidëlijk voor de kost! Nederland, je bent zoo verrukkelijk ooiIk stond daar onder eeuwenoude boomen, leunend tegen struiken, de stoere vlotheid van een kasteel te bekijken. Moei lijk kan ik me voorstellen, dat dit zoo. voor den blik onbereikbaar, ver in de oudheid is gebouwd. Het staat daar zoo onwrikbaar, degelijk en trouw als een blok graniet. Eeuwen spreken hier. Voor de kleine ope ning in die ruwe muur had een krijgs man kunnen staan en ik zou er niet over zijn verbaasd. Over de zwak lijkende op haalbrug had een jonkvrouwe kunnen gaan. gehuld in sierlijk prachtgewaad eb ik zou haar den tijd vergetend een groet hebben gebracht. Welk een kranig stukje Nederland is dit kasteel. En dan wandel ik door de plantage, gul en onbeperkt de zonnelucht drinkend, die me voelbaai kracht geeft. Wat hindert net dat ik tegen een steilte op moet klau teren en struikel over verradelijk langs weg gekronkelde boomwortels. Wijd ik voor mi,i waar, hooger, bosschen eén helling met groen-bruin bekleeden. Ver kijk ik omhoog, naar de lucht, die praal- blauw is en door witte donswolkjes wordt versierd. Ik ga door de bosschen, die onverwacht een weiland met droomende koeien voor me werpen. Het gras is sappig en rijk. Menschen zie ik niet; z ij werken, dc ruggen krom, de handen ruw, de hoofden geprand. Hoe oud zijn de boomen, die hier staan? Ik zet me bij zoo'n reus neer en tuur verwonderd voor me. waar een heerlijk laantje ligt. Als ik me buig onder een laag gezonken tak kan ik het einde zien! Het is zonderling, maar ik beschouw -het als een tooneel van een groot theater, waarin ik op de achterste rij heb plaatsgenomen. Op dit tooneel zie ik het Leven: koren schoven onder soepel blauw, kleine fi guurtjes, die iets in de .hand hebben en er zijwaartsche bewegingen mee maken. Sikkels blinken.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3