h 5 voordeelen Meisjes EDEGO TREKKERS LOTION MALWIDA 31 STENO TYPIST^) SECRE TARESSE BOEKH.- CORRESP. INST. PONT FLINK MEISJE GEVRAAGD TE KOOP C. KAMMINGA-VAN ES KOFFIE N.V. KELLER &MACDONALD Sanitair is) Reslautokt „Uuks" 5 FEUILLETON Roman van Else Wernecke Nadruk verboden 25 ,De welopgevoede jongedame stelt het be lang van de zaak hooger dan haar gevoe lens van collegialiteit en kijkt eens, wat er in zit!" Gabi werpt het hoofd in den nek. Nou, en wat zat er dan wel in? „In de eerste plaats een spiegeltje en een poederdoosje en een notitieboekje met on belangrijke aanteekeningen en zoo. Vervol gens een portemonnaie met met vijftig mark! Vijftig mark en dat tien dagen voor de eerste! Begrijpt u nu. wat ik zooeven wilde zeggen? Dat ze flink door iemand moet worden betaald? En bovendien was er dan nog een boek!" „Een boek? Een boek ovej bedrijfsspion- nage of zwarte kunst? U moet mijn nieuws- f ierigheid niet op zoo'n zware proef stellen, uffrouw Gabi!" Dr. Prins schijnt een en al aandacht en buigt zich over de tafel. Gabi kijkt even tersluiks om zich heen en fluistert dan veelbeteekenend: „Een Itali- aansche grammatica!" Herbert Prins duwt zijn servet tegen zijn mond en kucht bedenkelijk. Blijkbaar is hem van louter schrik iets in het verkeerde keelgat geschoten. Hij knikt, natuurlijk, een Italiaansche grammatica, zeer verdacht! „Is het ook", bevestigt Gabi, „vooral als men weet, dat mevrouw Scheele een grooten concurrent in Rome heeft zitten". „Tja", zegt Herbert Prins even later be zorgd en hij heeft nu werkelijk een echt samenzweerdersgezicht, „wat denk je nu te doen, Gabi?" Het vertrouwelijke „je" schijnt Gabi te ontgaan. Het raadsel, waarvoor ze zich ge- Slaatst ziet, neemt haar geheel in beslag, e gaat weer rechtop zittfn en kiikt den jongeman tegenover haar vastberaden aan. „Afwachten, opletten, scherp opletten, haar geen moment uit het oog verliezen en als het zoo ver is toeslaan!" Gabi laat haar vlakke hand met een dreunenden slag op het onschuldige, smettelooze tafellaken neerkomen. „Bravo", roept dr. Prins, „dat is geheel mijn tactiek!" „Hoezoo?" vraagt Gabi verbaasd. „Wilt u me dan helpen?" „Ik? Nee! Waarom? Ach zoo ja na tuurlijk!" T)r. Prins schijnt geheel van streek te zijn, door al die sensationeele ont hullingen. maar Gabi hoort met stralende oogen alleen maar dat „ja" en steekt hem met een spontaan gebaar haar hand toe. „Afgesproken?" „Maar can moet u me volledig op de hoogte houden". „Natuurlijk", knikt Gabi. „en met ver eende krachten zullen we haar wel ontmas keren!" „Wij zullen haar ontmaskeren!" zegt dr. Prins en sluit ziin hand om Gabi's slanke vingers. Zij kijken elkaar diep in de oogen. Gabi bemerkt alleen, dat deze oogen van een veelbelovende diepzinnigheid zijn en wederom ontgaat haar het krampachtig on derdrukte trillen der mondhoeken van haar bondgenoot. Gelukkig verschïint op het juiste oogen- blik ide onvermijdelijke bloemenverkoop ster. die van tafel naar taffel gaat en Her bert Prins, gentleman van ton tot teen, legt een bouquet rozen naast Gabi's bord. De bloemen in haar arm. zoo schrijdt Gabi een half uur later kaarsrecht door het restaurant, om vervolgens haar plaats in de zilvergrijze weer in te nemen. Het is jammer, dat Fritz met zijn ouwe rammel kast of althans Koekoek met zijn rooden kinderwagen zich niet in de buurt bevinden om van dit schouwspel getuige te zijn. Er lummelen helaas alleen maar een paar sla perige taxichauffeurs rond. Dr. Prins zet ziin nieuwe kennis voor de deur van haar woning af. Over een volgende ontmoeting heeft hij nog met geen woord gerept en „Ach. weet u", antwoordt hij od Gabi's bescheiden informatie in Idie richting, „ik ben een beetje moeiliik te bereiken. Hét lijkt me het beste, dat ik u opbel, natuurlijk een der eerstvolgende dagen al". ..Goed", geeft Gabi toe, hoewel ze eigen lijk heel graag zou hebben geweten op welke wijze deze sprookiesprins zich door het le ven slaat. „Ik moet u trouwens ook den zak doek nog teruggeven, als hij gewasschen is". „Wat voor zakdoek?" De jongeman be- grïjnt werkelijk niet. watfeii bedoelt. „Die daar!" zegt Gabi ondeugend, terwijl ze haar korte rokje wat. optilt en op haar welgevormde knie wijst. Herbert Prins lacht. „Ach ia. dat is waar ook nou goed, ik bel u dezer dagen in ver band met dien zakdoek even op! Wel te rusten en vergeet u vooral niet Hij heft met een ernstig gezich ziin wijsvinger te gen haar op. „Geen SDrake van!" Hoe zou Gabi deze verrukkelijke en in elk ODzicht zoo nuttige samenzwering kunnen vergeten! De zilver grijze verdwijnt in den nacht en Gabi zoekt in haar taschje naar .den huissleutel. Den sleutel vindt ze. maar niet den zakdoek, die nu in alle haast gewasschen moet worden, want het ligt voor de hand. dat de sprook jesprins reeds morgen of overmorgen weer van zich zal laten hooren. De zakdoek is er niet! (Wordt vervolgd.) HET TOONEEL TE AMSTERDAM „Kilometerpaal 7.4" door het Nederlandsch Tooneel. Het blijspel van Curt J. Braun ontleent zijn titel aan het paaltje, waarbij de schrij ver Robert Thomson een auto-ongeluk heeft. Zijn chauffeur George verliest het leven er bij en Robert, die gegronde redenen heeft, een poosje „onder water" te gaan. is in staat, onder den puinhoop van metaal en rubber viit te komen met andere papie ren, namelijk die van zijn chauffeur. Dat valt hem des te gemakkelijker, omdat hij eenige weken zijn spraakvermogen kwijt is en dus niet hoeft te antwoorden op lastige vragen. In de eenzame omgeving van Baden- Baden leert de in Amerika groot geworden schrijver, via een stevige dosis vrees, de waarheid kennen. Aanvankelijk vreest hij, dat zijn vrouw gelijk had. toen zij hem kort voor de scheiding toebeet, dat zijn succes in geen enkel opzicht te danken is aan zün talent, doch slechts aan het geld van haar vader, den uitgever. In het afge legen hotel, Waar hij eenige weken als portier wordt aangenomen, ontdekt hij echter ten slotte, ook als de onbekende George succes te hebben niet alleen in de literatuur, maar ook in de liefde. Want de charmante eigenares van het hotel, wie het waarlijk niet aan rijke aanbidders ont breekt, verpandt weldra haar hart aan den vlotten en toch ernstigen portier. Hoewel Brauns stuk. vooral in de teeke- ning der bijfiguren, vaak op een niemen dalletje lijkt, kan men dit gerust een spel met een serieuzen ondertoon noemen. Schijn en wezen zijn er vernuftig in gescheiden en in den hoofdpersoon is veel waarachtigs. Daarbij is „Kilometerpaal 7.4" steeds too neel in den waren zin en biedt het stijging tot het eind van het laatste bedrijf toe. Van Jan van Ees is Robert Thomson een der beste karakterrollen der laatste jaren. Hij weet in die figuur juist dié mengeling van flegma en warme menschelijkheid te leggen, welke de teekening van dat forsche en niettemin bescheiden karakter reeds in teressant maakt. Van Tilly Périn-Bouw- meester krijgt hij levendig tegenspel: de aanvallige hotelhoudster lijkt voor haar be dacht. De serieus bedoelde personen "ziin met deze twee reeds genoemd. De overigen zijn ftr caricaturaal öf uiterst oppervlakkig ge- teekend. Dat zij nu en dan nog lijken te leven, is te danken aan de verve, die Henri Eerens. Anton Roemer, John Gobau, Frits van Dijk en enkele anderen er aan geven. T\ V OVOD VAADC IJMUIDEN Laatste orgelconcert. Met een bij uitstek Nederlandsch pro gramma heeft de organist der Ned. Herv, Lerk, de heer G. J. Moed, den cyclus orgelconcerten in dit zomerseizoen afge sloten. Twee werken, waarmede deze orgel bespeling aanving, heeft de organist in een oud geschrift van wijlen De Wolf te Arnhem gevonden, nl. een toccata en fuga van J. Brandts-Buys en een intermezzo van dr. Johan Wagenaar, beide vrij onbe kende composities. Met Ludwig Felix is J. W. Fr. de be langrijkste vertegenwoordiger dezer muzi kale familie. Geboren in 1868 deed hij al spoedig door zijn werken van hem spre ken. Zijn toccata en fuga is contrapuntisch bezien zeker van waarde en het loont uit koken de moeite dit mooie werk op programma te plaatsen. De heer Moed vertolkte het met frissche opvatting en gaf zijn spel kleur en levens mee, zoodat het een mooien inzet werd. Wagenaar is een der bekendste onzer Nederlandsche componisten van de moder ne school. Zijn intermezzo, kennelijk een jeugdwerk, dateert naar ik meen, uit 1894, verraadt reeds de hand van een meester. Wagenaar wordt wel eens de meest Hol- lanasche componist genoemd; vele voor aanstaande hedendaagsche musici heeft hij in Apollo's kunst ingeleid; zijn zin voor humor is typisch Nederlandsch. Het inter mezzo is Kennelijk oorspronkelijk voor orkest geschreven; eigenaardig is het, dat hij, die bij voorkeur het orgel bespeelde en dit op meesterlijke wijze deed, zeer wei nig voor dit instrument geschreven heeft. Met dit intermezzo uit het vergeetboek op te diepen heeft de heer Moed een muzi kale daad van de goede soort gedaan. Het is een kleurrijk, meesterlijk geschreven muziekwerk, dat de uitvoerende .organist door een artistieke reproductie opnieuw voor ons leven deed. Diepenbrock, de leeraar in oude talen, is eveneens een der prominente figuren in het Nederlandsche muziekleven. Zijn car rière aan het gymnasium verwisselde hij voorzie van toonkunstenaar en kenmerkte zich reeds spoedig door den voornamen leest, die uit zijn scheppingen sprak. Via )ebussyaansche invloeden is hij tot een geheel persoonlijken Sti^J gekomen. In 1889 componeerde hij zijn „Jesu dulcis memo- ria", er in verheerlijkend, datgene wat hem na aan het hart lag. De bariton-solist. Kees Deenik, zong het met een welbegrepen aanvoelen van de mijmerige, teedere sfeer, die vele Diepen- brock-compositjes zoo duidelijk vergezellen kan. Ook tijdens dezen cyclus zijn mij de kwaliteiten van den organist als begeleider opgevallen; de solisten kunnen zich geen beter wenschen. Het musiceeren was ook weer ideaal. .Oneyndig .goed, van niemand oit vol prezen", een- gezang uit den bundel Vijf geestelijke liederen op teksten van Jan Luijken, is een in 1924 gecomponeerd werk je van Bernard v. d- Sigtenhorst-Meijer. Ontsproten aan den geest van een rustige natuur, die de stilte mint en zich afkeert van een wereld van rumoer, is dit geestelijk lied een specifiek voorbeeld van het wer ken van dezen musicus. De contemplatieve aard van v. d. Sig- tenhorst sprak uit de weergave van „On eyndig goed'' door den zanger, die Het met zijn warm getimbreerd. stemgeluid prach tig van klank en voordracht zong, evenals een „Gheestelic liet" van den organist, op woorden van Eekhout, geheel in den sobe- ren sfeer van dit gedichtje gehouden en weldoordacht geschreven. De heer Moed componeerde op Fran- schen tekst twee symphonische psalmen, die ik hem reeds hoorde uitvoeren op een vorig coneert en waarbij ik van meening was, dat zij, gezien onzen Nederlandschen volksaard, gerust in het Nederlandsch ge schreven mogen worden, „Als organist" zegt de heer !!(Ioed in zijn toelichting, „heeft de geschiedenis der psalmen na tuurlijk mijn volle belangstelling en zooals bekend stammen zij voor het meerendeel uit het Fransch; de tekst in die taal zal Zich het nauwst bij de oorspronkelijke me lodie aansluiten. Zoodoende werden in deze composities het Fransch gebruikt, omdat dit het uitgangspunt dezer oorspronkelijke melodieën was en het oude rhythme er nauw mee verband houdt. Dus geen ach terstelling van het Nederlandsch". Waar van hier gaarne acte, w^mt in het licht van deze opvatting is veel aanvaardbaar wat eerst werd misverstaan. Van beide „psaumes" spreekt het „Vous tous, qui la terre habitez" het meest aan: mede door het sterkere verband tusschen tekst en muziekis de melodie rijk aan expressie, de samenstelling rijk aan har monie. Dit is b.v. eveneens het geval met „Gheesetlic liet", een geheel ander genre werk, maar eveneens getuigende van den groei als componist, anno 1942. Via twee moderne psalmbewerkingen, resp. van Cor Kee en George Stam, sloot de organist zijn concert af met een Kerst triptiek van eigen hand, een „drieluik" ge ïnspireerd op het koraal „Daar is uit 's we relds duist're wolken"; het bataat uit drie aeelen: Jesu - wiegelied, pastorale en ko raal - fuga, alle met motieven aan dit be kende koraal ontleend. In de slotfuga korrflh alle koraalregels voor, gecontra- punteerd met deze motieven; het is de cli max der suite, waarin het thema door een isitie in alle 4 stemmen herhaald wordt. 2 doorwerking is logisch opgezet in haar hoofd- en neventhema's. Na eeri gecompli ceerd stretto met knap gevonden omkeer- thema's komt de finale, waarin de muzikale spanning van den middensatz opgevoerd wordt tot een artistiek alleszins verant woorde apothéose. Een interessante compositie door haar maker met entrain uitgevoerd en een knap slot van dezen muziek-avond- Op den cyclus in zijn geheel hoop ik m een nabeschouwing binnenkort terug te komen. j VAN der weijdEN. Bekendmaking winkelsluiting. Voor winkeliers, die bezwaren hebben. De burgemeester vestigt er de aandacht op, dat krachtens de geldende regeling alle win kels voor het publiek geopend moeten zijn op Maandag van 14.30 tot 18 uur en ,op de overige werkdagen van 9 tot 13 uur en van 14.30 tot 18 uur en daarboven enkele groepen van levensmiddelenwinkels nog op Maandag van 9 tot 13 uur. Voor de met personeel werkende winkeliers zal deze regeling op bezwaren stuiten in ver band met de ingevolge dc Werktijdenbesluiten op hen rustende verplichting om hun perso neel gedurende een halven werk dag per week vrijaf&te geven. Teneinde hieraan tege moet te komen ligt het in de bedoeling on- met toepassing van art. 6 der Winkelsluitings wet te bepalen, dat de daarvoor in aanmer- cing komende groepen van winkels op eer* nader te bepalen morgen of middag per week gesloten zullen zijn. Indien ten aanzien van winkels, waarvoor de vrijstelling van de plichting tot openstelling voor den Maandag morgen geldt, de sluiting wordt vastgesteld op een anderen halvcn werkdag per week, komt de vrijstelling voor den Maandagmor gen te vervallen. Winkeliers van een groep, die voor deze regeling in aanmerking meenen te komen, kunnen zich via hun organisatie of zoo zij niet georganiseerd zijn, gezamenlijk, vóór 20 Sep tember 1942 schriftelijk tot den burgemeester wenden onder opgaaf van de stérkte van het in hun zaak diensthebbende personeel en van den halven werkdag, waarop zij hun winkel willen sluiten (het ontmoet in het algemeen bezwaar den Zaterdagmorgen of -middag hier voor te bestemmen). SANTPOORT STABIEL IN DE COMPETITIE. In de eerste klasse-competitie zal Stabiel uitkomen tegen Damclub Haarlem. D.K.Z. (Koog a. d. Zaan), Wormer (Wormerveer), Damclub Zaandam, Het Noorden (Haar lem), Damclub Beverwijk. Kijk Uit (Haar-" lem), Haarlemsche Damclub 2, Damclub M. SYBR. KOOPS. IJmuïden 2 en Oostzaan. SCHOOLNIEUWS. Dinsdag hebben de St. Liduinaschool school 8 haar poorten weer geopend. Daar dc School met den Bijbel zulks reeds een week eerder deed. zijn nu dus alle drie in onze plaats gevestigde -riagere scholen weer be gonnen. Reeds zeer spoedig zullen echter ingrijpende veranderingen in de schooltijden worden aangebracht. Men is reeds doende met het treffen van een dusdanige regeling, dat de lessen zoo goed mogelijk kunnen doorgaan. Hierop komen wij nog nader terug. (Onderstaande is reeds in ^en dee van de vorige oplage opgenomen 1 „Herlevend Nederland". Tentoonstelling van verleden en heden der N.S.B. In het gebouw Zuilenstraat 8 te Utrecht s dezer dagen de tentoonstelling „Her levend Nederland", een keuze uit de verza meling Schuilenburg, officieel geopend. De expositie zal gedurende vier achtereenvol gende werken geopend blijven. Een groot aantal genoodigden, zoowel Duitsche als Ne derlandsche gasten woonden de openings plechtigheid bij. Deze werd verricht door den leider van de N.S.B.. ir. A. A. Mussert. Het begroetingswoord werd uitgesproken door Max Blokzijl, waarnemend leider van de hoofdafdeeling Pers en Propaganda der N.S.B. en waarnemend hoofd van de afdee- ling Actieve Propaganda van het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten, die de autoriteiten begroette en dank bracht aan den heer en mevrouw Schuilenburg, uit wier verzameling deze tentoonstelling is samengesteld. Het ligt in de bedoeling om te komen tot de stichting van een 'nationaal museum, ,/ant het hier geëxposeerde vormt slechts een klein gedeelte van alles, wat de heer Schuilenburg op dit gebied in de afgeloo- ien tien jaren heeft weten bijeen te irengen. Met een sober woord zette de heer Schui lenburg vervolgens het karakter van de ex positie uiteen. Zij geeft een beeld van den in de afgeloopen jaren gevoerden strijd. Spr. bracht hulde aan de helden, die in dezen strijd voor het nationaalsocialisme zijn gevallen. Alle aanwezigen herdachten staande, de gevallenen. Het openingswoord werd gesproken door den leider van de N.S.B., ir. A. A. Mussert, die er aan herinnerde, dat er vele dingen in het leven zijn, die slechts voor korten tijd van waarde zijn. Daarom stelde de Leider de vraag, of deze tentoonstelling van blijvende waarde was. of dat zij over tien jaren reeds weer vergeten zou zijn. Wij be leven op het oogenblik een revolutie, die zelfs de groote Fransche revolutie overtreft. Vele malen reeds in de geschiedenis heeft Europa zich moeten beschermen, omdat het ging om het zijn of niet zijn van Europa? Ook in deze tijden wordt Europa bedreigd door een gevaar, het grootste van alle tij den, het bolsjewisme. Spr. zeide, dat met het fascisme het nationaal socialisme abso luut noodig is voor het behoud van Europa. Dit feit is van beteekenis. zelfs ook nog over enkele eeuwen. Daarom zullen de fi guren van A/aolf Hitler en Mussolini in de geschiedenis blijven voortleven, zoolang er een Europa- zal bestaan. Ons, als nationaal socialisten, verheugt het, dat wij daartoe een klein aandeel kunnen bijdragen. Ten slotte bracht de leider, den heer en en mevrouw Schuilenburg dank voor bet prachtige werk en verklaarde de tentoon stelling voor geopend, waarna de aanwezi gen pen rondgang maakten. Twee groote zalen beslaat deze expositie, waarvan de eerste bestemd is voor het „ver- leien" en het „heden" en de tweede uit sluitend is ingesteld op de „toekomst". Het eerste vak in de eerste zaal is geheel inge richt voor wat de samensteller noemde „de verdeeldheid". Wij zien hier tal van ver kiezingspamfletten van de oude politieke partijen en beleven m gedachten nog eens den tijd van vlak vóór een verkiezing van de tweede kamer. Aan het historisch oogenblik, waarop de N.S.B., bii monde van den rijkscommissaris (bij het Gen-jarig bestaan) als genige poli tieke beweging in Nederland werd ver klaard, is uiteraard op deze tentoonstelling de noodige aandacht geschonken, nadat op zeer duidelijke wijze is uiteengezet, hoe in de eerste jaren van de N.S.B. de propaganda werd gevoerd, hoe b.v. de landdagen in el kaar werden gezet en hoe ten slotte werd gestreden om het zoover te brengen als het nu is. Als we zien op welke wijze op deze positie de aandacht wordt gevraagd voor den Jeugdstorm, de N.S.V.O., de W.A. en andere nevenorganisaties, dan bemerken we eerst goed dat we in den nieuwen tijd zijn aangeland. Ten slotte zien we in geschrift en beeld het werk van „Vreugde en Arbeid", van het N.A.F., van den N.V.D., van het Vrijwilli gerslegioen, van den Kultuurraad en ook van de W.A., de S.S. en den Jeugdstorm. Deze tentoonstelling is voor iedereen gra tis toegankelijk. Zij blijft vier weken ach tereen geopend en verdient ongetwijfeld die aandacht, welke de organisatoren en met name de heer Schuilenburg, er mede hebben beoogd. VISSCHERIJBESLUIT 1942. De Ned. Staatscourant van heden bevat hét Visscherijbesluit 1942, waarbij het te koop aanbieden, verkoopen, afleveren, be- of ver werken van visscherij-producten wordt ver boden, uitgezonderd voor degenen, die als georganiseerden bij de Ned. Visscherijcentrale zijn aangesloten. Voorts is het vervoeren en doen vervoeren van visscherijproducten verboden, uitgezon derd indien kan worden aangetoond, dat hiermede is gehandeld met inachtneming van de door de Ned. Visscherijcentrale op grond van het Visscherijbesluit 1941 gegeven aan wijzingen en voor sport en gelegenheidsvis- schers voor zoover het vervoerde visscherij- product is verkregen uit eigen vangst en deze angst een hoeveelheid van 3 Kg. niet te boven gaat. TWEE UUR MINDER DAGLICHT IN SEPTEMBER. In September worden de dagen korter en het verschil in daglicht tusschen den eersten en den laatsten dag van deze maand bedraagt twee uur. Vandaag is de zon om 6.49 opge gaan, 16 September gaat ze om 7.15 uur op en 30 September 7.38 uur. Vanavond gaat de zon om halfnegen on der, op den zestienden om 19.54 en 30 Sep tember om 19.21 uur. De schijngestalten van de maan zijn: 2 Sep tember laatste kwartier; 10 September nieuwe maan; 17 September eerste kwartier en 24 September volle maan. Nieuwe Duitsche verordening inzake arbeidskrachten. Krachtens een nieuwe.verordening van den algemeen gevolmachtigde voor den Arbeid zullen ook de arbeidskrachten van de bezette gebieden op uniforme en straffe wijze geleid worden. De algemeene grondslagen voor het tewerk stellen van de arbeidskrachten wor den door deze nieuwe verordening voltooid. De nieuwe maatregelen garandecren een doel matige verdeeling van de arbeidskrachten ter dekking van de behoeften van het Rijk en van de bezette gebieden en een zoo groot mogelijke arbeidsprestatie. Burgerlijke Stand. HAARLEM 1 September 1942 BEVALLEN: 30 Aug.. J. Schaefer—Hakk'en- broek, d.; 31 Aug., M. J. Jonk—Kroon, d.; M Dekker—van der Voet. d.; M. Dornsetffen—Wes- selius, d.: 1 Sept., T. van der Vaart—Reitman, d. OVERLEDEN: 30 Aug., H. J. Niemeijer, 77 j Nieuwe Gracht; 31 Aug.. J. S. Oostenburg—van Putfelen, 63 j.. Hyacintenl^an; H. L. J. Kuijpers, 67 J., 2e Emmastraat. Scherpe verklaring van Zweedsch minister. Inzake Sowjet-actie tegen Ztveedschc scheepvaart. De Zweédsehe minister van ccrcdienst, Bagge, heeft zich in een rede gekeerd tegen dc brutale torpedeeering van Zweedsche sche pen in Zweedsche territoriale wateren door Sovjet-duikbooten. Deze neutraliteitsschendingen hebben Zwe- dens weermacht gedwongen tot een optreden, dat geenszins slechts een demonstratie 'is. Dc bewering, dat de regeering zich in blind ncutralitcitsfanatisme heeft vergenoegd met diplomatieke stappen, die tevens ontbloot wer den vah alle doeltreffendheid door de om standigheid, dat men herhaaldelijk tc kennen gegeven heeft, dat Zieden voornemens is zich nooit in een conflict met andere mogend heden te laten drijven, is een onjuiste voor stelling van de situatie. Militair is Zweden volop in actie tegen dc vijandige duikbooten en omtrent de opvatting der Zweedsche regeering over de ernstige be teekenis der situatie kan men volgens Bagge van belanghebbende zijde niet in onwetend heid verkeeren. De minister betoogde, dat Zweden welis waar is besloten zijn neutrale positie te hand haven, maar dat het zijn territoriale en poli tieke onafhankelijkheid tegen iedere aanval lende mogendheid met de wapens zal verde digen. GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. Bekendmaking No. 29b/I942. Deze prijslijst geldt van 2 September 1942 af. De prijzen direct achter de artikelen genoemd zijn de grossiersprijzen per 100 eenheden, de an dere zijn de detallUstenprijzen per eenheid. FRUIT. Perziken: Ia boven (1 cm. door snee 35,— st., 0.42 st. Ib van 68 cn\. doorsnes 20,— St.. 0,24 st. II van 56 cm. doorsnee 11.— St., 0.14 st. Ill van 4—5 cm. doorsnee 5.— St., 0.07 st. IV beneden 4 cm. doorsnee 32.— kg.. 0.40 kg Druiven: Groep L Gros Collihan, Golden Cham pion. Muscaat, West-Frisia. Leopold 84.— kg 1,kg. Groep II. Frankenthaler 73.kg.. 0,83 kg. Groep III- Overige soorten 68,kg. 0,82 kg. Meloenen: suiker en kleine groene ananas 35,50 kg., 0,43 kg. overige sooi ten 24,50 kg., 0,31 kg. Voor de bezorging van fruit mag door detail- listen 1 cent per kg. in rekening gebracht worder boven den verkoopprijs af winkel. Voor de afwijkende qualiteit van bovengenoem de producten, alsmede voor het zg. uitschot, moeten prijzen berekend worden die in een rede lijke verhouding staan tot de hierboven gepubli ceerde maximumprijzen, welke gelden voor de beste kwaliteit. Bij inkoop tegen lagere dan de gepubliceerde maximumprijzen moeten de ver koopprijzen dienovereenkomstig worden verlaagd. Voor den prijs van appelen en peren wordt ver wezen naar publicatienummers 25 d.d. 28.7.42. Voor den prijs van pruimen wordt verwezen naar publicatienummer 26. HET VRAGEN VAN HOOGERE PRIJZEN IS STRAFBAAR. BEWAAR DEZE OPGAVE F.N GEBRUIK HAAP Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig laken. OFFICIEELE MED ED F, KLINGEN. VOORSCHRIFTEN VERKOOP EN VERDEELING VAN VISCH. secretaris-generaal van het departement van landbquw en vlsscherit maakt bekend, dat met ingang' van 1 September 1942 een beschikking in wérking is getreden, welke onder meer inhoudt, dat op afslagen, waar visch ten verkoop of ter verdeeling wordt aangevoerd, de aan den afslag verschuldigde retributie wordt vastgesteld op van de bruto-opbnengst van dc verkochte of verdeelde* visch. Voorts zijn reducties op of ge- hoele of gedeeltelijke terugbetalingen van deze retributies verboden. Voor ontheffing van bovengenoemde voorschrif ten en verdere bijzonderheden wordt verwezen naar de Staatscourant van 31 Augustus 1942. 1 September. AFLEVERINGS- EN VERVOERSVERBOD VISSCHERIJPRODUCTEN. De secretarisgeneraal van het departement van landbouw en vlsscherlj maakt bekend, dat met ingang van 1 September 1942 een besluit in werking is getreden, waarin wordt bepaald, dat het te koop aanbieden, verkoopen. afleveren. ber of verwerken van visch. schaal- en schelp dieren en producten daarvan slechts is toege staan aan degenen, die, öoo.cdat zij den handel in en de be- of verwerking van visch als bedrijf uitoefenen, als gcorganiseerden zijn aangesloten bij de Nederlandsche visscherijcentrale en voor zoover door dezen kan worden aangetoond, dat ten aanzien van het desbetreffende visscherijpro- duct is gehandeld met inachtneming van de daaromtrent door de Nederlandsche Visscherij centrale op grond van het visscherijbesluit 1941 gegeven aanwijzingen. Voorts is het vervoer van bovengenoemde vis scherijproducten slechts toegestaan, indien kan worden aangetoond, dat ten aanzien van het ver voerde visschenjproduct eveneens is gehandeld met inachtneming van de daaromtrent door de Nederlandsche Visscherijcentrale op grond van vorengenoemd besluit gegeven aanwijzingen^ Deze bepaling betreffende het vervoer is filet van toepassing op sport- en gelegenheidsvisschers, indien de vervoerde visch is verkregen uit eigen vangsten en een hoeveelheid van 3 kg. niet te boven gaat. IDENTITEITSKAARTEN VOOR PAARDEN. Het bedrijfschap vóór vee en yleesch maakt het volgende bekend, dat krachtens de paarden- verordening 1942 voor elk paard, ouder dan 3 maanden, een identiteitskaart, waarop het signa lement van het betrokken paard nauwkeurig is omschreven, aanwezlg'moet zijn. Deze identiteits kaart wordt door den voedselcommissajis der provincie waarin de eigenaar (houder) 'van het paard woonachtig is, uitgereikt. Indien men op 1 Sept. 1942 nog niet in het bezit is van een der gelijke kaart, dient men alsnog een aanilragi hierffce bij den plaatselijken bureauhouder in t< dienen. Het nummer van de identiteitskaart moet in de kolom „geb'oren of op het bedrijf aangevoerd ander vee dan rundvee" van het vee boekje wordei) ingevuld. Bij verkoop, verhuur of uitleenen van een paard dient de identiteitskaart overhandigd te worden aan den nieuwen (houder) eigenaar. Bij verkoop, verhuur of uitleenen van een concours-, fok-, renpaard of harddraver, dan wel bij verhuur of uitleenen van een gebruiks- of stemboekpaard, vindt dus rechtsteeksche overhandiging aan de» kooper (houder) plaats, terwijl bij verkoop van een gebruiks- of stamboekpaard aan het vee- en vleeschaankoopbureau de kaart op de markt aan den secretaris der toewijzingscommissie ter hand gesteld wordt, De nieuwe (houder) eigenaar" dient ten aanzien van de inschrijving van het nummer den identiteitskaart in zijn veeboekje op boven- 1 omschreven wijze te handelen, terwijl dc oude houderelfeenaar van de aflevering in de kolom ..gestorven of van het bedrijf afgevoerd ander vee dan rundvee" aanteekenirig houdt. Voorts moet van elke ontvangst respectievelijk aflevering van een paard, ouder dan 3 maanden, binnen 3 x 24 uur, schriftelijk bericht worden ge zonden aan den betrokken plaatselijken bureau houder. Beide laatste bepalingen gelden niet. in dien het paard wordt verhuurd voor een periode van niet meer dan 7 dagen, terwijl dan de iden titeitskaart evenmin behoeft te worden overhan digd. Bij sterfte of slachting van een paard moM de eigenaar de identiteitskaart binnen 3 x 24 uuf bij den betrokken plaatselijken bureauhouder in leveren, waarbij door hem een verklaring van den de structoi. welke het dier heeft afgehaald, of he tslachtbewijs dient te worden overgelegd, terwijl hiervan tevens aanteekening in de kolom „gestorven of van het bedrijf afgevoerd ander vee dan rundvee" gemaakt moet worden. Een ieder is verplicht een hem verstrekte iden titeitskaart op eerste aanvrage te vertoonen of tegen ontvangstbewijs af te geven aan een daar toe bevoegd ambtenaar. Zooals reeds bekend is. mogen paarden van 1 jaar en ouder niet zonder, vergunning verhandeld worden. Zij dienen voor zoover het stamboek- en gebruikspaarden be treft, aan het vee- en vleeschaankoopbureau aan geboden te worden, terwijl de overige catego rieën alleen met een door den provincialen voedselcomnussaris uitgereikt? aankoopvergun ning verhandeld mogen worden. Ingevolge de paaraenverordening 1942 zullen ook de paarden van 4 tot en met 12 maanden onder deze bepalingen vallen. Deze categorie is echter niet aan maximumprijzen onderhevig en kan du"S buiten het vee- en vleeschaankoopbureau om worden verhandeld. Echter moet wel steeds bij een paard van 4 tot en met 12 maanden een Identiteitskaart aanwezig zijn. Indien door of namens' het bedrijfschap voor vcc en vleesch aanbieding ten onderzoek en/of inlevering van paarden ouder dan 3 maanden wordt verlangd, wordt bij inlevering een bedrag vergoed, hetwelk voor eik paard wordt vastge steld door een daartoe beveogde taxatie-com missie aan de hand van het huidige maximum prijzenschema voor paarden. Tenslotte vestig» het bedrijfschap voor vee en vleesch er de aan dacht op, dat het gebruik van paarden ouder dan 3 maanden op den weg binnen een langs ds Belgische grens gelegen grondstrook van 3000 M. breedte zonder identiteitskaart verboden is. De geleider van een paard ouder dan dri® maanden, moet dus in deze grensstreek te allen tijde ter plaatse op verlangen van de daartoe be voegde ambtenaren de bij het paard behoorends identiteitskaart kunnen toonen. Overtredingen van bovenstaande bepalingen worden tuchtrech telijk gestraft. AARDAPPELBONNENINLEVERING. De secretaris-generaal van het dapartement van landbouw en vlsscherlj maakt bekend, dat de bonnen „44 B" der aardappelkaarten, welke bon nen gedurende de week van 30 Aug. 1942 tot en met 5 Sept. 1942 elk recht geven op het koopen van 1 kilogram aardappelen, op aparte opplak- vellen moeten worden ingeleverd, waarbij men er rekening mede dient te houden, dat drie bon nen „44 B" een rantsoen vormen. Het Huwelijk van W. J. VAN HOEKE ARTS en R. WEZELMAN zal plaats hebben op 4 Sept. Huwelijksinzegening te 3 u. 30 in de Ned. Herv. Kerk Noorder kade, IJmuiden, door den. Wei- Eerwaarden Heer Ds. De Beus. van Overveen. - Haarlem, Jan van Galenstr. 6. IJmuiden, Prins Hendrikstr. 111. Toekomstig adres: Oosterhaven no. 4, Groningen. Gelegenheid tot feliciteerén van 5 tot 6 uur, Pr. Hendrikstr. 111- 16 Sept. a.s. zullen onze geliefde Ouders H. VAN VEEN E. VAN VEEN—VERMEULEN Prés. Steijnstr. 24, IJmuiden, 50 jaar in den Echt zijn verbonden, bat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van hun Zoon, Schoondochter en Klein kinderen. Uit aller naam: Y. VAN VEEN Utrecht, 2 Sept. 1942 Liesboschweg 55. met opleid, dipl. Nederl. I Hand. Corresp.: dage. met opleid, assoc. dipl. Nederl. en mod. Talen opleid, associatie dipl. Boekh. en Talen; dage. Haarlem Oude Gracht 71 Dr. L. J. FRANKE Zenuwarts Hervat 4 Sept. de praktijk. N.B. In het vervolg Vrijdags 14—15,30 en Dinsdags 17,15 tot 18 uur spreekuur in het St. An- thoniusziekenhuis. A. Morriën Fransch M.O. Opleiding L.O. en Praktijkexamen Ldisonstraat 24 IJmuiden. voor halve dagen. Mevr. Da Beer, Driehuizerkerkweg no. 100 Driehuis. Confectie-bedrijf zoekt van 1419 jaar. Reisgeld wordt vergoed. Aanmelden bij de Bij kantoren van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Beverwijk en te IJmuiden. Aangeboden Invalide-duwwagen op massieve rubberbanden. Br no. T 563 Bur. van dit blad. Geen geld of 'goederen af te geven aan. Mevrouw daar door mij niets wordt be taald. J. KAMMINGA De Ruyterstr. 92, IJmuiden-O. VEILING fan-' Meubilair, Huishoudelijke ariitel., Schilderijen e.d., Woens dag 16 September a.s. 10 uur, in de zijzaal Café. Demmers, Fr. Naereboutstraat 9, hoek Tromp straat, IJmuiden-Oost, t.o.v. no taris ANTEN te Velsen. K ij ka a g Dinsdag 15 Septem ber van 10 tot 4 uur. Diverse Goederen kunnen wor den ingebracht op 11, 12 en 14 September aan de.zaal en desge- •.venscht afgehaald op II Sep tember. Inlichtingen: CÓRN. JANÜS EN ZN.; IJmuiden, Fr Naerqboutstr. I, Tel. 5504. suWiocjaat van. den, vakman KAHREL V!» - iiimiiiiiiiiiiiiiimiini? Jansweg 42 Telefoon 11828 Aanleg en levering Adverteert in dit blad Een heerlijk portie soep krijgt U voor slechts 1 penn. =- 13 cents en.zonder bon bij GROOTE HOUTSTRAAT 21 HAARLEM van zelf bleekwater maken ,w>"8 eB° -,ddeV RECEPT [van Or. «eldarTJ los een pakje Snecuwwiji gloor op in t L. watan Doorroeren en laren b* zinken Giet het af in eer» flesch. Schuimniet afschep I pen. Flesch goed sluicei» Gebruik: als bleekwateC Dr Helder, vriend en helper van de huisvrouw, wenscht U veel succes. DE HAASVAN BRERO Kookkachels en kooktoestellen Trekkers: voor werkzoeken den en aangeboden betrek kingen 3 tot 6 m.m. 24 cent. elke m.m. meer 4 cent. Alle andere advertenties van particulieren in de zelfde ru briek: 3 tot 6 m.m. 36 cent, elke m.m. meer 6 cent Personeel gevraagd FIj. MEISJE gevraagd voor heele dagen m. kost. boven IS j. of Werkster v. eenigo darren p. v Naohitega.afllaan 5, T.Tmaiden-O. NET DAGMEISJE gevraagd van S.30-3.30 uur. Zoindags vrij. Reiskosten worden vergoed. Hard dTaverslaan 49, Santpoort. Stat. FUNK MEISJE gevr. van S.30 tot 5 uur. Hoog loon. J. T. Crc- merlaan 45, Santpoort. AANK. of 2e BEDIENDE ge raagd bij J. v. d. Laan. Bree- saapstraat 16. IJm. Personeel aangeboden Nette juffr. 60 j. zag zich .gaar ne geplaatst als HUISHOUDSTER bij alleenw. man op leeft. Liefst buiten. Br. no. T 564 bur. v. d. bl. Diversen GOEDE REGENJAS gevraagd ln ruil v. winterdem I. oude kwal. v Ires te vein. bur. van dit blad. VERLORENportemonnaie met inhoud. Maandagavond Cir cus Renz. Teg. bel. tei*. te bez. W. Bijl, Platanenstraat 36 .IJan'.-O. Gevr. te IJmuiden gem, /AT EN SLAAPKAMER met gebr. v. keuken v. 2 pers. Br. no. T 562 bur. van dit blad. Wie ruilt bruine MEISJES- SCHOENEN m. 29 v. 31-32 of r oude knja!, ruhhevl larzen. Marnixlaan 15. Driehuis. Wie wil dacht FIETSMANDJE kindi^ ruilen v. voorzitje v. da-: mesfiee? Elzenstr! 44. ijm.-O. Wie wil WONTNG, huur f 5.25 w. ruilen v. woning v. f 6 a 6.50 te IJ.muiden-O. Br. T 065 bur. van dit blad. Te koop gevraagd Te koop gevraagd: WECK- FLESSCHEN met steriliseerke- lel. J. J asperse. He id ast raat 10. IJmuiden-O. Ter overn. gevr. ZEILTJE of HOSPITAALLINNEN v. kinder- lediiikantje. Leeuweriklaan 23, IJmuiden-Oqst. Te koop gevraagd: wit emaille FORNUIS. Adres te bevr. Corn. Drebbelstr. 2, IJmuiden. Te koop gevr. 10 of 12 WECK- FLESSOHEN kl. maat en kinder, schoenen m. 25. Tuinderstraat rJmuiden-Oo.st. Te koop gevr. SALAMANDER of GODIN-KACHELTJE. Tevens 1. d. sch. m, 38 of 38 1/2. Po.pel- straat 4. IJm.-O. Te koon gevr. stel LUIERS EN ONDERLEGGERS tegen bill, pr. Ahornstraat 2. IJnvuiden-Oost. Diversen te koop Te koop: goed sp. SALON- PATHéFOON ook genegen to ruilen voor vulkachel. Pr. Hen drikstraat 37. IJmuiden. TER OVERNAME: een z. g. n. br. winterjas, 1 pr. H. lalf- pumips. 1 pr. grijslijnen schoenen met rubberzolen. Allee fl. in. en oonoorl. kw. Na 7 uur. Hage- lingerweg 341, Driehuis. Te koo.p wegens vertrek een mooi SERINGEN BOOMPJE enz. Cederstraat. 35. TJmudden-Oost. TE KOOP: 6 salon stoelen en huiskamerameublement. adtfeg oude kwal. trijp. Kahaalstr. 116. IJmuiden. Te koop: grijs ASTRAKAN JASJE m. 46. 's Avonds 7 tot S uur. Planoiusstraat 21, IJm.-O. Te koop: DAAEESRI.rWIEL in prima staat met" beste banden. Biezenweg 67, Santpoort. Te koop: KONIJNENHOK met 2 konijnen. Planoiusstraat 28, Na jur. IJmuiden-O. Te koop aanggboden DRUM STEL. Velserdulnweg 322. IJm.- Oost. BOEKEN TE KOOP voor Handels-A vondst-hooi I. II en III Velserduinweg 231. IJm.» Oost. It.H. KONIJNENFOKKERS! Te koop: nieuw 6 deeldg konij nenhok. Tusschenbeeksweg 44, llJmuiden-Oost.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 4