IP l\ EIHVE5TE WmPiNG VIVOMÈL Over de Joden. rScheleJte°MP^ Neem 'rt AKKERTJE v ragen van "Nieuwen Ti: IL Wij komen tot de tweede tegenstelling, de tegenstelling der rassen. Een ras wordt in zijn verschijning geken merkt door aanleg en omgevingsinvloed. Dat klinkt misschien een beetje onbegrij pelijk. maar is met een voorbeeld wel duide lijk te maken. Wanneer een wever een weefwerk begint, dan verdeelt hij zijn arbeid in tweeën. Hij begint met de schering, dat wil zeggen: hij brengt een aantal draden op bepaalde af standen in zijn weefgetouw aan. bevestigt die en draagt zorg, dat ze op hun plaats blij ven. Die schering is de grondslag van zijn werk. Hij kan er niet buiten. Hij is er ook aan gebonden, want breeder dan de schering kan zijn weefsel nooit worden. Nu komt het tweede deel. dc inslag, spoel schiet door de scheringdraden, er ont staat een patroon, er ontstaan kleuren, kort om. er ontstaat een min of meer harmonisch geheel en het is duidelijk, dat op dezelfde schering alle mogelijke patronen kunnen ont staan. Al die weefwerken zullen naar het uiterlijk verschillen, als we maar bedenken, dat ze denzelfden ondergrond hebben. Zoo is het ook met de rassen. Er zijn groe pen van menschen. die allen denzelfden ondergrond vertoonen. Zc vertoonen over eenkomst in bouw. lichaamsverhoudingen, huidkleur, karaktereigenschappen, geestelijke aandriften en neigingen en deze verzameling van gelijke eigenschappen noemen wij wezen of aanleg. Een verzameling menschen, die zulk een aanlegcomplex gemeen heeft en dit aanlegcomplex erfelijk voortdraagt noemen wij een ras. De aanleg van een ras is dus te vergelijken met de schering van een weefwerk. Maar nu komt de „inslag". Door allerlei invloeden, die door de omgeving worden veroorzaakt wordt de eene groep, die in aanleg dezelfde verschijnselen vertoont als de andere, geheel verschillend van haar rasverwanten. Estlan- ders en Hongaren bijvoorbeeld behooren tot hetzelfde ras, maar door de omgeving waar onder ze opgroeiden zijn ze naar het uiterlijk elkaar ontgroeid. Of. om een ander voorbeeld te nemen, Levantijnsche joden, Russische joden en West-Europeesche joden hebben allen denzelfden aanleg, maar de omgevings invloed maakte hen geheel verschillend naar het uiterlijk. Het product van deze twee: aanleg en om gevingsinvloed noemen wij nu de „verschij ning" en ge begrijpt mij nu wel. als ik her haal, dat een ras in zijn verschijning wordt gekenmerkt door aanleg en omgevingsinvloed. Maar nu komt er bij dit alles iets van ontzaglijk belang en dat is, dat aan leg erfelijk is. Dat is niets nieuws. Iedere fokker van dieren, iedere botanicus, die zich op zaad teelt toelegt, weet het met de ervaring van tientallen eeuwen. Hij legt er zich immers op toe, zooveel mogelijk goeden aanleg van het vader-organisme te verbergen met zooveel mogelijk goeden aanleg van het moeder organisme om daardoor een hem welgevallig product te krijgen. Hij weet ook, dat het daarmede oppassen is, omdat een kwade aan leg zich onverbiddelijk wreekt, omdat deze zich openbaart, misschien aanstonds, mis schien vier, vijf geslachten verder. De wetenschap heeft in den laatsten tijd op dit gebied groote ontdekkingen gedaan. Zij heeft ons geleerd, dat in de bevruchte eicel de dragers van den aanleg tot een be paalde eigenschap altijd paarsgewijze, dus twee aan twee voorkomen cn wel één aanleg- drager van den vader en één van de moeder, Zijn deze aanlegdragers gelijk, dan zal het kind het harmonisch beeld van de ouders opleveren, zijn ze ongelijk, dan is het kind. raskundig gesproken, een bastaard, hetgeen bcteekent. dat in dit kind zoow'el de aanleg van den vader als van den moeder blijft voort leven en zich wellicht in hem of zijn nage slacht openbaren zal. Dit levert een verhelderend inzicht in het rassenvraagstuk, voor zoover dat de tegen stelling tusschen het Joodsche en het Ger- maansche ras in het licht stelt. Ik sprec-k hier van Joodsch en Germaansch. omdat be grippen als Semietlsch en Arisch verwarrend werken en versta dus ónder Joodsch het Semietisch element, dat over heel de wereld in de verstrooiing leeft en onder Germaansch den tak van het Noordras. dat Noordwest- Europa bevolkt. Welnu, zie hier en zie daar de Germaan krachtig en slank, moedig, maar niet ver metel, medelijdend, maar beheerscht, onder nemend, maar verzekerd, vertrouwend op Hooger Bestel en deemoedig onder tegenslag en daartegenover de Jood: klein van postuur en met de lichamelijke geaardheid van Oos- tersche volken, vermetel maar niet moedig, meedoogenloos en onbeheerscht, ondernemend maar onaandoenlijk voor wat buiten zijn be langen ligt, wetmatig in zijn religieuze be leving en wraakzuchtig onder tegenslag. Zie hier en zie daar tweeërlei aanleg en, wij zagen het deze aanleg is erfelijk en waar deze erfelijkheid zich vermengt daar ontstaat een bastaardij, die de beste waarden van de Germaansche structuur moet aan tasten en de zuiverheid in de Germaansche levensruimte moet besmetten. En dan is het van het minste belang of het een Jood be treft, die enkele jaren geleden in zijn Pool- sche kaftan over onze grenzen is geschuifeld of een jood, wiens geslacht hier ik weet niet hoe lang heeft gewoond en die beter Neder- landsch spreekt dan ik en beter Westersche manieren heeft geleerd dan ikik heb maling aan dien omgevingsinvloed, omdat ik weet, dat het de aanleg is, die het verderf in zich draagt Het verderf. Dat is geen Westersche of Germaansche of Christelijke aanmatiging. Wij hebben recht, trotsch te zijn op onzen stand. Wij. Germanen, hadden een roeping en hebben die nag. Want ons volk maakt met Duitschers, Engelschen en Skandinaviërs deel uit van den Germaanschen tak van het Noordras. dat eeuwen en eeuwen de wereld heeft geleid door zijn scheppende kracht, zijn doorzettingsvermogen, zijn wilskracht. Ons volk, voortgekomen uit Friezen, Saksen en Franken bekleedt nóg onder de overige ken een eerpplaats en moet zich daarom verantwoordelijk voelen voor het behoud alle zedelijke, cultureele en materieele be langen, die het erfdeel zijn van ons volk. En wanneer wij die belangen in gevaar zien gebracht door een vermenging met ras- vreemdelingen, wier heldenzangen slechts kunnen gewagen van woestijnoorlogen en ongelooflijke bloed-orgiën, dan is het ons niet geoorloofd, iets anders te zeggen dan dit: Wij berusten in het bestel, dat u een plaats op deze aarde schonk, doch zoek die plaats •er van hier, ver van ops en van onze zonen en dochteren IN7AMEUNG OUD PAPIER EN KARTON VOOR DE NEDERLANDSE INOUSTRIE wij doenmee! ju/lip ook Reorganisatie kerkelijke pers. Naar aanleiding van een dezer dagen ge publiceerd bericht over het niet meer ver schijnen van verschillende kerkelijke bla den wordt ons van officieele zijde medege deeld, dat het hier niet, in tegenstelling tot andersluidende berichten, een verbod van deze bladen betreft, maar slechts een reor ganisatie der kerkelijke pers, noodzakelijk geworden op grond van de algemeene maat regelen voor de bezuiniging op papier. Van een verbod van kerkelijke bladen kan dus niet worden gesproken. Alle confessioneele groepen» kunnen nog steeds de leden harer godsdienstige gemeenschappen in de mede- deelingenbladen, waarvoor een nieuwe re gionale indeeling is vastgesteld, voortdu rend op de hoogte houden van berichten van kerkelijken inhoud. Een nieuw museum te Amsterdam. Het pand Keizersgracht 414 te Amsterdam, de woning van dr. B. Slingenberg, bergt een fraaie verzameling meubelen en ander huis raad. dat stamt uit de 17de tot de I9de eeuw. Om het iedereen mogelijk te maken dit kost bare materiaal te bezichtigen, heeft mer, be sloten, in overleg met de eigenaars om het huis Maandag, Woensdag en Donderdag voor het publiek open te stellen. De toelating is gratis, echter heeft men bepaald, dat tevoren een schriftelijke aan melding moet worden afgegeven, terwijl de bezoeker bovendien voorzien moet zijn van1 een introductie, die hem verleend is door iemand, die den eigenaar bekend is als een betrouwbaar persoon. Als zoodanig gelden in ieder geval de in stanties, die daarvoor gemeenlijk worden aangewezen, te weten, de chef van de afdee- (ink kuituurbescherming en wetenschap van het dept. van opvoeding, wetenschap en kul- tuurbescherming, de directie van het rijks museum of die van de gemeentelijke musea te Amsterdam. 's-Gravenhage, Haarlem, Rot terdam of Utrecht, benevens dié van de rijks academie van beeldende kunsten te Amster dam of van het rijksbureau voor monumen tenzorg alhier. OPLICHTER GEZOCHT. De commissaris van politie in de 4e sectie, bureau Singel te Amsterdam, verzoekt, na mens den officier van justitie aldaar, op sporing, aanhouding én voorgeleiding van Pieter Franciscus Spruit, geboren te Alkmaar, 30 Mei 1918, schippersknecht, die zich bij herhaling schuldig maakt aan oplichting. Zoo wist hij op 23 Juli, 13 en 29 Augustus j.l. telkens personen te bewegen hem resp. 500, 650 en 760 ter hand te stellen, door voor te geven een partij sigaretten te kunnen koo- pen, hetgeen achteraf niet waar bleek te zijn. Hij neemt zijn slachtoffer dan mee naar een café in de binnenstad, om daar z.g. de sigaretten in ontvangst te nemen. Zijn slacht offer laat hij intusschen buiten wachten. Hij zoekt steeds café's uit met in- en uitgang aan twee straten. Hij verdwijnt dan door den anderen uitgang en laat zijn slachtoffer ver geefs wachten. Zijn signalement luidt: 1.76 M. lang, flink postuur, schraal gezicht, gezonde gelaatskleur, blond haar, blauwe oogen, top linkermidden vinger misvormd, in binnenzijde van de rech terpols schuin litteeken van plm. 4 c.M. verdwijnt als sneeuw voor de zon, na 't gebruik van een AKKERTJE. Geen sche- lehoofdpijn (migraine) meer met AKKERTJES in huis. IOe Nederlandsche Pijnstiller AGENDA WOENSDAG 2 SEPTEMBER. Moviac: Zoölogica, toegang alle leeftijden, 2, 4, 7 en 9 uur. Frans Hals Theater: „Morgen gaat het be ter", toegang alle leeftijoen. 2.30. 6.4o en 8.45 uur. Palace: „Watt en half Watt als dakloozen". toegang voor alle leeftijden. 2, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater, op het tooneel „Het theatermysterie". 2.30 en 7.30 uur. Luxor Theater: „Voor den politierechter toegang alle leeftijden. 2.30, 6.30 en 8.45 u. DONDERDAG 3 SEPTEMBER. Gem. Concertgebouw: Concert H.O.V.. 7.30 uur. Groote Kerk: Orgelconcert. 3 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. W.n. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, Haar lem Plaatsvervangend Hoofdredacteur: F. C. Dcrks. Haarlem. Chef van Dienst en Stad S, R. Kuiper, Haarlem (afw). Sport en Stad: A. Over- mècr. Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag. Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korsten Heemstede. Binnenland: J. A. Steen Jr., Zand-, voort. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, IJmuJden. Advertenties D. A. J. Spek, Haarlem. VAAR- EN ANKERVERBOD OP HET IJSSELMEER. Op grond van art. 5, 2e lid van de Veror dening no. 100/41 van den Rijkscommissaris voor "de bezette Nederlandsche gebieden, be treffende buitengewone maatregelen ten dienste van de kustbescherming wordt op het IJsselmeer het bevaren en ankeren van alle vaartuigen ten Westen van de lijn Muiden- Pampus-Uitdam vanaf 1 uur voor zonsonder gang tot 1 uur na zonsopkomst verboden. Het leggen van fuiken oostelijk van de lijn Uitdam-Oostelijk havenhoofd op hgt buiten IJ en in de verdere verlenging naar het land toe, is verboden. Handelingen in strijd hiermede Worden volgens art. 7, lid 2 van de Verordening no. 100/41 van 23 Mei 1941 bestraft. DE JEUGDSTORM NAAR WEENEN EN MILAAN. Vrijdag 11 September zal de hoofdstormer C. van Geelkerken aan het hoofd van een deputatie van den Jeugdstorm uit Utrecht naar Weenen vertrekken om Nederland te vertegenwoordigen op een congres waar een Europeesche jeugdorganisatie in het leven zal worden geroepen. Aan dit congres zullen niet minder dan zestien landen deelnemen. Uit Nederland gaan 18 a 20 jeugdstormers. die ieder voor zich een afdeeling van den jeugd storm vertegenwoordigen. Een gedeelte var deze deputatie zal 20 September doorgaan naar Milaan, waar de groote Europeesche jeugdwedstrijden zullien worden gehouden, jeugdwedstrijden zullen worden gehouden, ongeveer 75 stormers en stormsters deelnemen, die op het oogenblik ernstig «p hun taak worden voorbereid op het landgoed Rhij nauwen bij Utrecht. Over hetgeen Nederland in Milaan zal kunnen bereiken is men zeer optimistisch gestemd. DE TIJD GAAT SNEL. De tijd gaat snel. Nog is het midden- zomer, maar over enkele maanden zal het weder winter zijn. Dan wordt het weer Kerstmis. Kerstmis 1942. Duizenden Ne derlandsche mannen, vrijwilligers van het legioen en Waffen-S.S., mannen der N.S.K. K„ Nachrichtentruppen of arbeidsdienst zullen met Kerstmis niet in hun vaderland zijn. Maar het vaderland zal hen niet ver geten. Ook dit jaar weer zullen zi.i een Kerst pakket ontvangen van het vrijwilligers legioen Nederland. Reeds worden deze pakketten gereed gemaakt. Draagt uw Economische Rechter STELENDE DISTRIBUTIE AMBTENAREN. In de periode van 27 April tot 20 Mei 1942 werden op het distributiekantoor in Zaandam telkens kleine verduisteringen van distributie bescheiden geconstateerd en tenslotte kwam uit, dat eenige tijdelijke ambtenaren, belast met dc uitreiking van levensmiddelen-, ta- bakskaarten e.a. zich hieraan hadden schuldig gemaakt. In verleiding gekomen door de om standigheid, dat zij inlegvellen voor distri butiestamkaarten in hun bezit hadden, wis ten zij op oogenschijnlijk legalen weg kaarten' te verduisteren. Niet minder dan zeven tijde lijke ambtenaren hadden op deze wijze ver duisterd. Deze zeven menschen stonden Dins dagmorgen terecht voor den economischen rechter te Haarlem. Twee der ambtenaren, die door den officier de hoofdschuldigen en aanstichters werden genoemd, mochten een gevangenisstraf voor den tijd van twee maanden incasseeven. Zoo wel tegen den eerste J. G. A. Vos, als tegen den tweede, J. ae Vries, waren twee maanden geëischt. De vijf anderen, P. Kok, N. van Ederen, F. J. M. Bakker, J. D. Sijthoff en C. Hendriks kregen overeenkomstig de eischen een gevangenisstraf van een maand. NIET GEREGISTREERDE KOEIEN EN VEE BOEKJES. Steeds opnieuw verschijnen voor den eco nomischen rechter menschen. die op een of andere wijze geknoeid hebben met het vee- registratieboekje. Zoo stond Dinsdagmiddag de Zaandamsche vee- en bierhandelaar P. Koelemij vijf maal achtereen terecht, omdat hij zijn in- en verkoopen van koeien en stie ren niet op behoorlijke wijze had geregis treerd, en na het inbeslagnemen van zijn boekje, het maar zonder of met dat van een ander had gedaan. De eerste maal was het gebeurd in April van dit jaar. Koelemij had niet minder dan vijftig koeien verhandeld. Het grootste deel was geregistreei-d, doch op valsche r Slechts in een paar gevallen was de van den kooper (verkooper) echt gebleken. De koeien werden door den man voor dc somma van f 700 a f 800 verkocht, waarbij hij een winst van ongeveer f 200 per beest maakte De officier vond het geval zoo ernstig, dat hij een behoorlijke straf wilde vorderen; maar hij wilde er rekening mee houden, dat de man nog vier zaken had, waarvoor hij ook straf zou kunnen krijgen. Hij eischte twee maanden gevangenisstraf en onmiddellijke ge vangenneming. De tweede zaak betrof een koe en een stier, die op 9 Mei waren gekocht en verkocht. De aankoop was aangeteekend, maar weer uitge gumd en een valsch signatuur was geplaatst. De verkoop was in het geheel niet geregis treerd. De officier vroeg hier een gevange nisstraf van 14 dagen. Op 29 Mei had Koelemij vier stieren gekocht in Leeuwarden. Hier was, bij ontstentenis van het inbeslaggenomen veeboekje. gebruik ge maakt van een los vel. De officier zei in zijn requisitoir in deze zaak, dat de handel losse vellen en dat geknoei met de boekjes nu minder makkelijk zal kunnen gaan. om dat nieuwe maatregelen worden getroffen. Het werd ook langzamerhand te erg; voort durend werd er door de heeren geknoeid en ontdoken: veeboekjes waren altijd zoek. of niet ingevuld en losse vellen kwamen altijd te voorschijn om te bewijzen, dat wel degelijk aan de voorschriften wgs voldaan. Hij eischte hier zes weken gevangenisstraf. De vierde zaak betrof het voorhanden heb ben zonder vergunning van zes koeien. Koe lemij had ze voor verderen verkoop tijdelijk. De eisch luidde hier een boete van f 750. De laatste zaak ging over een stel runderen, die in Juni waren gekocht en aangeteekend in een andermans veeboekje. Bovendien wa ren de aanteekeningen hierin verkeerd ge maakt, zoo zelfs, dat de officier het bijna valschheid in geschrifte noemde. De eisch was hier twee maanden. Mr. J. Lieuwen, de raadsman van den ver dachte, vroeg clementie, doch dit mocht niet baten. De economische rechter achtte de fei ten bewezen en een goede straf zeer gerecht vaardigd. Het gevolg was dat alle geëischte straffen conform werden gegeven, zoodat Koelemij in totaal zes maanden gevangenis straf kreeg, plus een boete van f 750 en on middellijk gevangen werd genomen. Veroordeeld tot sluiting van hun bedrijf. De IJmuidensche kolenhandelaar D. Eikel hof stond gistermorgen voor den economi schen rechter, verdacht van de verduistering van een groote hoeveelheid vetkolen in het najaar van 1941. Verdachte zei niet meer dan 10 a 12 ton kolen verkocht te hebben. Vol gens de verschillende rapporten, die over deze zaak waren opgemaakt, was de hoeveel heid veel grooter, vermoedelijk een 30 ton, die hem door den officier ten laste waren ge legd. Buiten deze 30 ton zou de kolenhande laar in totaal in de brandstoffendistributie- periode tot Mei 1942 tweehonderd ton kolen zonder bon verhandeld hebben. De officier zeide, dat een fraude in den kolenhandel zeer ernstig ie noemen is, daar het belang van het volk hiermede zeer ge schaad wordt, vooral in een winter als die nu achter den rug is. Met nadruk zei de officier verder, dat de kolen bestemd waren voor be drijven en dat de tusschenkomst van Eikelhof als brandstoffenhandelaar niet noodig was, aangezien de kolen ook direct geleverd hadden kunnen worden. Dat dergelijke kleine hande laren worden ingeschakeld, gebeurt alleen om hen en hun personeel aan het werk te houden. Het bedrijf van verdachte is niet noodzakelijk, daarom meende hij sluiting of stillegging van het bedrijf en een maand gevangenisstraf te kun nAi eischen. Mr. A. van Leijenhorst. die als raadsman van verdachte optrad, vroeg clementie. Wel waren er misschien wat kolen zonder bon verkocht, maar zeker niet een dergelijke hoeveelheid. Bovendien waren de dertig ton, die ten laste waren gelegd, toch op hun plaats van bestemming gekomen. Dc economische rechter oordeelde den ko len handelaar schuldig aan het hem ten laste gelegde en de straf, die de officier geëischt had, rechtvaardig. De uitspraak luidde dan ook conform den eisch. steentje daartoe bij. Stort vandaag nog op girorekening 432100 willigerslegioen, 's Gravenhage. Verzorgingsfonds Vrij' Koninginnegracht 22, Toelating tot het Nijverheids onderwijs. De secretaris-generaal van het departe ment van Opvoeding, Wetenschap en Kui tuurbescherming heeft bepaald, dat tot de eerste klassen van hieronder genoemde nij verheidsscholen voor lager schoolonderwijs alleen zij worden toegelaten, die bii den aanvang van den cursus, welken zij wen- schen te volgen, aan de daarbij vermelde ereischten voldoen. Voor toelating tot de dagscholen voor een ambacht of een handwerk en voor nijver heid. nijverheidskunst en kunstambacht is vereischt het doorloopen hebben van het eerste leerjaar van de school voor voortge zet lager onderwijs c.q. van het zevende leerjaar van de school voor gewoon lager onderwijs. Voor toelating tot de dagscholen voor het visscherijbedriif en de binnen scheepvaart., voor huishouden, landbouw- huishouden, vrouwelijke handwerken ei maatschappelijk werk en voor speciale doel einden, is de vereischte het doorloopen hebben van het zesde leerjaar van de school voor gewoon lager onderwijs. Ten slotte moet men voor toelating tot de avondscholen en cursussen niet meer leer plichtig zijn ingevolge de leerplichtwet. Nederlandsche Middenstandsbank. Nieuwe commissarissen benoemd. In de gisteren gehouden buitengewone al- ;emeene vergadering van aandeelhouders Ier Nederlandsche Middenstandsbank N.V. werd aan alle commissarissen ontslag veir- leend, waarna tot commissaris werden be noemd de heeren: Ir. M. C. E. Bongaerts. mr. J. W. Goed bloed, L. de Groot. mr. J. G. de Hoop Scheffer, G. Kamper. H. F. J. Keip, J. Korff, H. J. Peletier, F. L. Rambonnet, J. Robertson, H. G. J. van de Sand en C. J. G. Struycken. Tot lid van de directie werd benoemd met Werkverruimiiigsloonen per postwissel. De Centrale Persdienst van het N. A. F meldt De hoofdafdeeling sociaal-economische za ken, bedrijfsgroep werkverruiming van het Nederlandsche Arbeidsfront deelt het volgen de mede. Nadat aanvankelijk bij wijze van proef in een aantal gemeenten het loon van in kampen gehuisveste en ingekwartierde werkverrui- rningsarbeiders per postwissel aan de belang hebbende echtgenooten of andere huisgenoo- len is uitbetaald, zal deze wijze van betaling met ingang van de werkweek 7 tot 12 Sept. worden uitgebreid tot alle in kampen gehuis veste en ingekwartierde arbeiders. Met deze regeling wordt bereikt, dat be langhebbenden voor de looninning niet meer zijn aangewezen op de kantoren van sociale zaken, hetgeen onder de gegeven omstandig heden een belangrijke tijdsbesparing, voor namelijk voor de vrouwen van deze arbeider: ten gevolge heeft. Voor arbeiders, werkzaam bij dc Neder landsche Heide Maatschappij gaat deze rege ling reeds in de week van 31 Augustus tot 5 September 1942 in. De loonuitbetaling aan longehuwden (niet-kostwinners) zal niet door middel van postwissels, doch rechtstreeks aan de belanghebbenden plaats vinden. De werkloozenkas van het N.A.F. De secretaris-generaal van het departe ment van sociale zaken heeft goedgekeurd het reglement voor de werkloozenkas van het Nederlandsche Arbeidsfront en bepaald, dat aan deze organisatie te rekenen van 29 Juni 1942 subsidie ten behoeve van de werkloozenkas wordt verleend overeen komstig het werkloosheidsbesluit 1917 ten bedrage van 100 pet van de bijdrflgen der leden. Voorts heeft voornoemde secretaris-gene raal goedgekeurd, dat te rekenen van 29 Juni 1942 de werkloozenkassen van de hier onder genoemde organisaties overgaan in ce werkloozenkas van het Nederlandsche Arbeidsfront. Algemeene Nederlandsche Bouwarbei- dersbond, Algemeene Nederlandsche Dia- mantbewerkersbond, Nederlandsche Veree- niging van Fabrieksarbeiders(-sters), Al gemeene Nederlandsche Typografenbond. Algemeene Nederlandsche Bond van Han dels- en Kantoorbedienden en Handelsrei zigers „Mercurius". Algemeene Apothekers- assistentenbond. Nederlandsche Bond van Hotel-, Café- en Restaurantpersöneel. Alge meene Nederlandsche Bond van Meubel makers, Behangers. Houtbewerkers en aan verwante vakgenooten. Nederlandsche Bond van Kapperspersoneel. Nederlandsche Bond van Arbeiders in het Landbouw-. Tuin bouw- en Zuivelbedrijf. Algemeene Neder landsche Metaalbewerkersbond, Nationale Vakbond van Muziekinstrumentmakers en -stemmers, Algemeene Nederlandsche Mijn- werkersbond, Nederlandsche Bond van Technici. Bond van Werkmeesters, technici en opzichthoudend personeel. Nederlandsche Sigarenmakers- en Tabaksbewerkersbond. Bond van arbeiders in de Textiel- en Klee- dingindustrie, Nederlandsche Toonkunste- naarsbond, Vereeniging van Scheepswerk- tuigkundigen, Vereeniging van Nederland sche gezagvoerders en stuurlieden ter koop vaardij. Centrale Bond van Transportar beiders. Nederlandsche Bond van Arbeiders f-sters) in de Voedings- en Genotmiddelen- bedrijven. Hulpwerk beeldende kunst. Tentoonstelling in het Frans Hals Museum. De volgende tentoonstelling hulpwerk beeldende kunst, georganiseerd door den Ned. Volksdienst in samenwerking met de Kultuurkamer, zal worden gehouden in het Frans Halsmuseum te Haarlem. De opening is vastgesteld op 19 September. De ten toonstelling duurt tot en met 11 October. Stad en Land. De tentoonstelling in het Stedelijk Museum te Amsterdam. P n- Wolken, wind en water, dat zijn de natuur lijke requisieten, die ons land zijn Hollandseh cachet geven en hiermede begint, op deze tentoonstelling de tocht door land en stad. We trekken dwars door de ongerepte na tuur, langs zee, rivieren en meren, over dui nen en velden en door gehuchten, dorpen steden cn in duizend en één beeld worden we getroffen door de atmosferische grootheid van dit gebenedijde oord, ons Vaderland. Soms gaan onze gedachten duizenden jaren terug. Met water, zand en klei deed de scheppende hand der natuur een wonderwerk. Zij trok sierlijke kustlijnen, wierp zandverstuivingen op, leidde rivieren naar zee en schiep moeras sen en bosschen. De mensch nestelde zich in de duinen en op de rivieroevers en begon zijn zwaren, einde- loozen strijd om de heerschappij over water en land. Hij legde dijken aan. maalde meren leeg en beteugelde stroomen en zeeën. On stuimige lappen water, die een bedreiging voor zijn bestaan opleverden, herschiep hij in onafzienbare stukken landen en dezen nieuwen grond bracht hij in kuituur. Vrijwel al zijn energie en heel zijn vernuft gebruikte hij voor deze barre worsteling, voor dit grandioze epos van den arbeid! De tentoonstelling neemt niet minder dan zalen in beslag. In een vorig artikel heb ik reeds eenige in drukken gegeven van de ontelbare serie:, fraaie en duidelijke foto's, van de schilderijen en teekeningen, de maquetten van oude stads wijken, de plattegronden, streekplannen, statistieken, modellen van boerderijen en molens, historische voertuigen, gereedschap- -ele producten die uit onzen bodem gewonnen pen en landbouwwerktuigen, mitsgaders de worden en die ons te zamen een uitvoerig beeld van Holland op z'n breedst toonen. Dit Holland laat ons zien hoe natuur en mensch in eeuwenlange activiteit het land een ander aanziéh hebben gegeven. De boer' werkt de woeste gronden om tot ruchtbaar akkerland Hij bouwt forsche boer derijen met hooge rieten daken, de edelman sticht zijn monumentalen burcht, dorpjes ver rijzen tusschen de akkers en op centrale pun ten aan rivieren en zeegaten groeien zij uit tot steden met statige torens, stoere poorten en deftige raadhuizen. Er is harmonie in de architectuur van stad en land, een harmonie, die van de innerlijke noblesse der bouwers getuigt. Maar, Vader Tijd schrijdt voort en 't is of zijn schreden haastiger worden. Met het vorderen der techniek en het toe nemen van het verkeer beginnen stad er. land steeds meer van hun charme te verlie zen. Op jacht naar geldelijk gewin mensch materialistischer en zelfzuchtiger ge worden dan ooit. Tusschen de schilderachtige oude gevels verschijnen in de steden nuch tere kantoorgebouwen, prozaïsche magazijnen en dorre fabrieken met hooge sombere mu ren. Leelijke uithangborden ontsieren met brutale kleuren pittoreske grachten en plei nen. Ook de dorpen en het platte land zijn niet meer veilig. Smakelooze huizen met piet luttige erkertjes worden in lange rijen langs de wegen gezet en hiermede doet de schan delijke lintbebouwing, die den wandelaar alle uitzicht op de omgeving ontneemt, haar intrede. De vandalen gingen echter nog ver der. De trots van het Hollandsche landschap, onze molens, kwamen in hun fatalen greep. Zij werden als nuttelooze obstakels bij tien tallen en meer gesloopt. Als men deze schen- ners hun gang had laten gaan zouden zij zich ook vergrepen hebben aan één onzer schoon ste natuurmonumenten, het Naardermeer. Zoover kwam het echter niet en zoover zal het ook hooit komen, zoolang er nog goede vaderlanders leven, die de schoonheid van ons vaderlijk erfdeel tot den laatsten zucht zullen verdedigen. Aan het eind van de expositie krijgt in woord en beeld te zien hoe er dagelijks voor de schoonheid van stad en land ge waakt en gewerkt wordt. Mogen vele Nederlanders bij dit grootsche werk de behulpzame hand bieden, .dan zal ook deze leerzame tentoonstelling haar doel HET VIERDE JAAR. L. Het schijnt in deze tijden moeilijk een goed Nederlander te zijn. Een goed Nederlander heeft zijn land boven alle andere lief, en hoe raar het ook in de we reld gaat, hij zal er, indien niet anders mogelijk, dan toch in gedachten steeds naar terugkeeren. Wij. Nederlanders thuis, zitten, terwijl de oorlog zijn luguberen derden verjaardag viert, op den ouden, Nederlandschen grond bijeen met onze distributiezorgen, onze luchtbeschermingskarweitjes, de bezorgd heid- voor gezin. huis. stad en voor het vaderland. En onder menig dak reiken de zorgen verder: je denkt aan ie familie en vrienden in het buitenland, aan het Ooste lijk front, in Europa en in de thans zoo heel verre deelen van het rijk overzee, die bezet zijn door Japanners en Amerikanen. En je denkt aan de toekomst. Er wordt op dit oogenblik aan Neder lands toekomst gebouwd. Gebouwd op een manier, die geen instemming kan vinden bij velen. Maar het bouwen gaat door. Dat is goed, want slechts dat volk leeft, dat aanl zijn toekomst bouwt. Wellicht zal er na eenige jaren veel niet goed blijken te zijn gebouwd. Dan zal de tijd het corrigeeren. De geschiédenis heeft geen haast. Maar laat ons de nieuwe gebouwen in ieder geval een kans geven, aleer we er met onzen moker van critiek op af stuiven. De toekomst zal leeren. wat er van Ne derland wordt. Gij en ik zullen het niet eerder weten. Maar bedenkt, dat er slechts toekomst is voor een volk, dat bouwt. En hem, die beducht is voor een Nederland-in- slavernij, zou ik dit willen zeggen: De plaats, die een volk in de gemeenschap inneemt, wordt niet bepaald door zijn inwonertal en zijn staatsvorm, maar door zijn levens kracht en het peil zijner innerlijke be schaving. Bouwt op dit fundament voort en laat uw moker staan. Wij moeten verder, het vierde oorlogsjaar in. Artikel Aardappelen Aardappelen Beschuit Bloem 362 t.n Boter Boter 2-35 Boter 3-35 Boter Brandst. 01 t.m. 05 BV Brandst. 1 eenh. 31 Dec. DE DISTRIBUTIEBONNEN Bon Kaart hoeveelh. t./ni. 44A Aard. U/a kg. a Sept. 4-IB Aard, 1 kg. 5 Sept. 4 4 Beschuit 75 gr. 5 Sept.- 365 AJg. 100 gr. a Sept. 44 But.Vet 123 gr. 12 Sept. 2-36 Reserve 12 3 gr. 12 Sept. 3-36 Reserve 125 gr. 12 Sept. 4-36 Reserve 125 gr. 12 Sopt. Brandst. 01. 02, Brood Brood Chocolade ('i ga rel te n Clgarillos Brandst. 1 eenh. 30 Apr. 400 gr. 5 Sept. 50 gr. 100 gr. 20 st. 10 st. 100 gr. 250 gr. 100 gr. 3 1/2 L. 1 3/4 L. Sept. 5 Sept. 5 Sept. Sept. 5 Sept. Sept. 5 Sept. 5 Sept. 5 Sept. )3 KF 44A Brood 44B Brood 41. 4 2 Veten. 44A Tabak 44A Ta-bak Eenh. zeen 335-370 Alg. 1 rants. 30 Sept. Eenh. zeep Jj.M ToileU. 1 rants. 30 Sept. O.ort 360 Alg. 250 gr. 5 Sept. Jam 358 Alg. 500 gr. 5 Sept. Kaas 3G7 t.m. 360 A!g. Koffiesurr. 33S Alg. Maïzena 361 Alg. Melk 41A t.m. 44A Melk Molk 41B t.m. 44B Mellc itroleum 02 Petr. •ulvr. 350 Alg. Rijst 4-41. 4-4 2 Res. Si iieeraeop M Textiel Sigaren 44A Tabak Suikerwerk 43. 4 4 Verst Suiker 357 Alg, Tabak 43A Tabak Vermicelli 361 Alg. VIeesch 44A Vleesch 100 gr. Vleeseh 44B Vleesoh 50 gr. Wascbp. 336-371 Alg. 2 Wasch- Waschpoeder AM poeder 2 50 gr. 30 Sept. Waschpoeder L Zeep 250 gr. 30 Sept. 2 L. 31 Ooft. 5 Sept. 5 Sept. 31 Dec. 5 Sept. 5 Sept. 5 Sept. 20 Aug. 5 SejS. 5 Sept. 5 Sept. 30 Sept. 5 st. 100 gr. 1 kg. 10 0 gr. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den js het morgen Donderdag de beurt aan de letters N en R. SPORT EIS SPEL. Mn UMHKtM! Halve eeuw handboogsport. V.Z.O.S. ontving veel medewerking uit Santpoort. In hetvervolg van ons onderhoud met den heer F. J. Verhappen, voorzitter van de jubi- leerende handboogschutterij „Vriendschap zij ons doel", heeft hij ons een en ander verteld over de groote medewerking, welke de club heeft ondervonden van de bewoners van Santpoort. „Veel hebben wij te danken gehad aan m rouw WtlsteGöths en oud-minister Creröu. an Duin en Kruidberg, die als beschermvrouwe en beschermheer zijn opgetreden en wier na gedachtenis de oudere leden in hooge eere hou den. Op concoursen waren zij steeds aanwezig en een vaandel is een blijvende getuigenis van hun belangstelling. Het was voor mevrouw Wliste en den heer Cremer altijd een attractie een uurt.ie bij de Amstardamsche en Rotterdamsche schut ters te vertoeven. Veel trouw ondervond de ver eeniging van den vroegeren burgemeester Velsen, den heer Weerts, die verscheidene coursen geopend heeft en dan was de heer Wiiste •eje malen bij oefeningen aanwezig. Ook ont- •ing de schutterij veel steun van den oud-bur gemeester. den heer Enschedé en na diens over lijden van zijn dochter, mejuffrouw J. L. En schedé. Laatstgenoemde steunen met dr. A. de Groot en notaris W. A. Dollèman de vereeniging nog steeds. Van het gemeentebestuur hebben wij ook veel medewerking ondervonden en één maal heeft wethouder J. A. Nijssen een con cours met den daad geopend. Verder luisterde ,het fanfarecorps uit de gemeente de wedstrijden eenige malen op. Dat we voor dit meeleven er kentelijk zijn. behoeft geen betoog." Welke prestaties hebben uw schutters in den loop der jaren bereikt? ..Over het algemeen kan gezegd worden, dal V.Z.O.S. een gevreesde tegenstander is geweest. Ik herinner me b.v. in 1908 een overwinning in het Tolhuis te Amsterdam, toen het zestal' schut ters bij het laatste schot er in slaagde, een roos te behalen. Een ieder kwam kijken, om de zes pijlen in de roos te zién. Dan werd omstreeks denzelfden tijd in het Haarlemsehe Brongebouw tijdens een kermis door de Hand- en gaalboog- vereeniging „Suranus" uit Amsterdam een wed strijd georganiseerd, waarop de schutters H. J. Klauwers, H. Voogt en J. Lokerman de gouden medaille voor Santpoort veroverden door dat eerstgenoemde de hoofd vogel en de anderen de zijvogels afschoten. Gedurende het lidmaatschap van den eersten Ned. Bond voor handboogschut terijen trad V.Z.O.S. vele malen op den voorgrond en de 300 punten werden vaak overschreden. Hieruit blijkt dus, dat de vereeniging promi nente schutters onder de leden heeft gesteld en ik noem de heeren Dillewijn. Schipper, Korthauwer, Slebos, Klauwers, Voogt Sr., De Rooy en emskerk, die een goeden naam hebben in de oogsport. Van de tegenwoordige schutters is de heer Chr. Smit de nestor. Hij is keizer van de vereeniging en dien naam draagt hij met eere, :am hij is een schutter met vaste hand. Hij ras nog candidaat voor het dlstrictszeventai, doch hij heeft zich teruggetrokken." - En wat zal de toekomst brengen? ,Op het oogenblik maakt de vereeniging een Inzinking mee. Daarom is voor de jongeren de taak weggelegd, om al het mogelijke te doen haar weer tot bloei te brengen. De kans hebben zij. want de vereeniging bezit b.v. in J. van den Berg een uitnemende kracht, die kalm richt ei met vaste hand schiet. Hij maakt deel uit vai het districtszevental en bij de kampioenschappen van het district werd hij zesde. J. Wichgerink belooft veel voor de toekomst en A. Voogt treedt in de voetsporen van zijn vader. Als deze de juiste hoogte kan houden, zal hij, evenals des tijds zijn vader, een „prijsroover" worden. On der de overige leden zijn krachten, die de ver eeniging weer yp een behoorlijk peil kunnen brengen. De toekomst behoeft dus niet donker te worden ingezien", besloot de heer Verhappen. Wij hebben het woord gelaten aan den heer Verhappen, doch ten slotte dienen wij nog aan dacht voor hem te vragen, omdat hij de ver eeniging reeds vele jaren trouw gediend heeft. Hij was destijds een bekend schutter en zijn hoogtepunt lag tusschen de jaren 1925 en 1930. toen hij koning was van «ten bond en kampioen van de competitie. Met eere mag zijn naam ge noemd worden. Gezien het verleden is het ts verwachten, dat de schutters van Santpoort weer gevreesde tegenstanders in den lande zullen worden en dat menigmaal de driehonderd pun ten overschreden zullen worden. BILJARTEN MASSAKAMP B. V. LINNAEUS—B.V. D.E.S. Vivo-mèll Glucose, maltose en een extra Koote hoeveelheid Vitamine 6,te zaman een voedzame, smakelijke en licht ver- jeerbere siroop. DSt is de krachtig ver sterkende. gezondheid-beschermende bij voeding, die de kinderen juist nü zoo broodnoodig hebben! Geeft hen eiken morgen na het ontbijt één eetlepel Vivo- mèl, dan kunnen ze er weer goed tegen l voedt en versterkt! VOETBAL STAD EDITIEBEKER. Het bestuur van de afdeeling Haarlem van den Ned. .Voetbalbond heeft besloten den eer sten Zondag van de competitie te bestemmen voor de eerste ronde om den Stads Editie beker. De belangstelling is weer groot en zes en veertig elftallen schreven in. Het program ma luidt: Terrasvogels 2Santpoort 3 12 uur: DEK Bloemendaal 3 2 uur; WaterlooOIV 2 uur: Stormvogels 3—IEV 2 12 uur; VSV 3—VVB 2 10 uur; DEM 2—Kennemers 3 12 uur; NAS Halfweg 2 2 uur; Haarlem 3aO. Gezellen 2 12 uur; TYBB 3—EHS 2 12 uur; Spaarndam— Kinheim 2 2 uur; EDO 3Schoten 2 10 uur; SpaarnestadRipperda 2 10 uur; WH— RCH 4 10 uur; DCO 2—DIO 2 10 uur; VI. Vo gels 2—SV '34 10 uur; Geel Wit—HFC 3 2 uur; DrosteDSK 10 uur; Zandv.meeuwen 4TZB 12 uur; HeemstedeHBC 3 2 uur; THB 2 Spaarnevogels 2 10 uur; BSM 2N. Vennep 12 uur; ConcordiaAlliance 2 uur; ETO 2 Hoofddorp Boys. J. Monch Steffers v. d. Hoek D. Heere Kroonenberg W. Koster Boeree H. Kouwenberg Nuus Car. Car. Brt. H.S. M'nne 93 68 Zwart Nijgh 70 58 39 6 1.4 Louw 66 66 26 10 2.5 H. Tuninga 65 48 20 7 1.8 O. Bijstra 109 98 44 13 2.2 H, Sengers 96 96 44 8 2.1 B. Rotgang 53 53 45 7 1.1 Timmers 56 39 45 4 0.8 De eerstgenoemde spelers zijn de leden va: Linnaeus. Linnaeus behaalde 10 pnt. en „D.E.S." 8 pn' A.s. Zondag worden dc wedstrijden voortgezet in café-restaurant Bolwerk te Haarlem. ingang yan 15 September de heer E. J. Cool, niet gemist'hcbben JAN D. VOSKUIL. Verduisteren van 20.30 tot 6.51 uur 2 Sept.: zon op 6.51, onder 20.28 uur maan onder 14.56, op 0.09 uur (L. K.) 3 Sept.: zon op 6.53, onder 20.26 uur maan op 0.09, onder 15.54 uur Hilversum Sport-ailerlei Zondagmiddag j.l. hield de Damclub „Kijk Uit" ter gelegenheid van haar vijf-jarig be staan een receptie. Namens den Districtsbond Noordholland sprak de heer J. W. van Dar telen, namens Damclub „Oosterkwartier" de heer J. P. van Eijk en namens de Haarlemsehe Damclub de heer K. Olij, waarbij aan dc ju- biléerende vereeniging geschenken werden overhandigd. De voorzitter van de Damclub „Kijk Uit.", de heer D. Klaver, dankte voor de belangstelling. Aan het slot vim deze re ceptie werden de in de door de Jubileerende •ereeniging georganiseerde jubileumwedstrij den behaalde prijzen uitgereikt. De zomerwedstrijden 1942 dei- Haarlemsehe Damclub zijn thans beëindigd. Prijswinnaars zijn: K. Olij (hoofdklasse), J. B. Sluiter Jr. (meeste winstpartijen), A. Smit (eerste klasse) en A. J. Verwoerdt (2de klasse). RADIOPROGRAMMA DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 00 B. N. O. Nieuwsberichten. 7.15 Lichte gramo foonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten en programma-uittreksel. 8.15 Varieerende morgenklanken (gr.pl.). 9.15 Voor de Huisvrouw. 9.20 Gevarieerd concert (gr.pl.). 10.30 Hobo, plano en zang met pianobegeleiding (,opn.). 10.50 Utrechtsch Stedelijk Orkest (opn.). 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Zang met pianobegelei ding. 12.00 Ensemble Willy Kok. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en zakelijke berichten. Amusementsorkest en solist. 14,00 Zang met pianobegeleiding. 14.30 Pianovocrdracht. 15.00 Zang met pianobegeleiding. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Zondag 28 van den Heidelbergschen Cate chismus. en gewijde muziek (opn.). 16.30 Syl- vestre Trio. 17.15 B. N. O. Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.30 Santa Luc'a, gramofoon- platenprogramma. 18.00 Een beschouwing over het afgeloopen cricketseizoen. 18.15 De Melodisten solisten. 18.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 18.55 N. O. De wereldmeening uit vreemde kranten. 19.05 Brandende kwesties, causerie. 19.20 Omroep- Symphonie-Orkest en solist. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnver binding met de studio beschikken. 20.15 Causerie: .Torenmuziek". 20.30 Beiaardconcert. 20.50 Mo- zartprogramma (opn. en gr.pl.). 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Lichte gramofoonplaten. 22.15 Parade der instrumenten (gr.pl.). 23.00—24.00 Dansflnale (gr.pl.). HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gewijde muziek (opn.). 8.42 Fluit, viooi en piano, (gr.pl.). g.00 Haydn-Brahms-concert (gr.pl.). 10.00 Morgenwij ding. 10.15 Pianovoordracht. 10.40 Een en ander over de Landbouw-Huishoudschool, causerie. ii.OO Orkest Carlo Carcassola en solisten. 11.40 Opeertte-Aria's van Franz Lehar (gr.pl.). 12.00 Otto Hendriks en zijn orkest. 12,45 B. N. O. Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Akkerbouw en veeteelt :n het Groninger land. causerie. 13 15 Orkestconcert (gr pi 13.45 Voordracht. 14 00 Om roeporkest cn orgelspel. 15.00 Een modepraatje voor den komenden winter. 15.30 Altviool en piano. 16.00 Revlda Sextet. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 B. N. O. Nieuws-, zakelijke- en beursberich ten. 17.30 Varia, gevarieerd programma. 18.30 Reeks „Arbeidsdienst": Muziek van den arbeid. 18.45 Jongenskoren zingen volksliedjes (gr.pl.). 19.00 Mannen in Dienst van ons volk, reportage. 19.15 Marschen (gr.pl.). 19.30 B. N. O. Nieuwsbe richten. 19.40 B N. O-- Wat Nederland schrijft. 19.50 Spiegel van den dag. 20.00 Lichte gramofoon muziek. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Cen trales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Filmmelodieën (gr.pl.). 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B, N. O. Militair overzicht. 22.10 Avondwijding. 22.15—24.00 Zie

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2