Heite fkeisjes $maa$d Jufftouw Suze SUmtelaa? CHtwiUiï tt Bekr Brood BaM Smit f KLOOTS LOTION MALWIDA 31 Dansschool Schroder Stadsnieuws te STENOTYPISTES ADVERTEERT IN DIT BLAD Kleedingmagazijn Roman van Else Wernecke Nadruk verboden 25 ,De welopgevoede jongedame stelt het be lang van de zaak hooger dan haar gevoe lens van collegialiteit en kijkt eens. wat er in zit!" Gabi werpt het hoofd in den nek. Nou. en wat zat er dan wel in? „In de eerste plaats een spiegeltje en een poederdoosje en een notitieboekje met on belangrijke aanteekeningen en zoo. Vervol gens een portemonnaie met met vijftig mark! Vijftig mark en dat tien dagen voor de eerste! Begrijpt u nu, wat ik zooeven wilde zeggen? Dat ze flink door iemand moet worden betaald? En bovendien was er dan nog een boek!" „Een boek? Een boek over bedrijfsspion- nage of zwarte kunst? U moet mijn nieuws gierigheid niet op zoo'n zware proef stellen, juffrouw Gabi!" Dr. Prins schijnt een en al aandacht en buigt zich over de tafel. Gabi kijkt even tersluiks om zich heen en fluistert dan veelbeteekenend: „Een Itali- aansche grammatica!" Herbert Prins duwt zijn servet tegen zijn mond en kucht bedenkelijk. Blijkbaar is hem van louter schrik iets in het verkeerde keelgat geschoten. Hij knikt, natuurlijk, een Italiaansche grammatica, zeer verdacht! „Is het ook", bevestigt Gabi, „vooral als men weet, dat mevrouw Seheele een grooten concurrent in Rome heeft zitten". „Tja", zegt Herbert Prins even later be zorgd en hij heeft nu werkelijk een echt samenzweerdersgezicht, „wat denk je nu te doen, Gabi?" Het vertrouwelijke „je" schijnt Gabi te ontgaan. Het raadsel, waarvoor ze zich ge plaatst ziet, neemt haar geheel in beslag. Ze gaat weer rechtop zitten en kijkt den jongeman tegenover haar vastberaden aan. „Afwachten, opletten, scherp opletten, haar geen moment uit het oog verliezen en als het zoo ver is toeslaan!" Gabi laat haar vlakke hand met een dreunenden slag op het onschuldige, smettelooze tafellaken neerkomen. „Bravo", roept dr. Prins, „dat is geheel mijn tactiek!" „Hoezoo?" vraagt Gabi verbaasd. „Wilt u me dan helpen?" „Ik? Nee! Waarom? Ach zoo ja na tuurlijk!" Dr. Prins schijnt geheel van streek te zijn, door al die sensationeele ont hullingen. maar Gabi hoort met stralende oogen alleen maar dat „ja" en steekt hem met een spontaan gebaar haar hand toe. „Afgesproken?" „Maar dan moet u me volledig op de hoogte houden". „Natuurlijk", knikt Gabi, „en met ver eende krachten zullen we haar wel ontmas keren!" „Wij zullen haar ontmaskeren!" zegt dr. Prins en sluit zijn hand om Gabi's slanke vingers. Zij kijken elkaar diep in de oogen. Gabi bemerkt alleen, dat deze oogen van een veelbelovende diepzinnigheid zijn en wederom ontgaat haar het krampachtig on derdrukte trillen der mondhoeken van haar bondgenoot. Gelukkig verschijnt op het juiste oogen- blik löe onvermijdelijke bloemenverkoop ster, _die van tafel naar tafel gaat en Her- bert Prins, gentleman van top tot teen, legt een bouquet rozen naast Gabi's bord. De bloemen in haar arm, zoo schrijdt Gabi een half uur later kaarsrecht door het restaurant, om vervolgens haar plaats in de zilvergrijze weer in te nemen. Het is jammer, dat Fritz met zijn ouwe rammel kast of althans Koekoek met zijn rooden kinderwagen zich niet «in de buurt bevinden om van dit schouwspel getuige te zijn. Er lummelen helaas alleen maar een paar sla perige taxichauffeurs rond. Dr. Prins zet ziin nieuwe kennis voor de deur van haar wonin? af. Over een volgende ontmoeting heeft hij nog met geen woord gerept en „Ach, weet u". antwoordt hii op Gabi's bescheiden informatie in ld ie richting, „ik ben een beetje moeilijk te bereiken. Het lijkt me het beste, dat ik u opbel, natuurlijk een der eerstvolgende dagen al". „Goed", geeft Gabi toe, hoewel ze eigen lijk heel graag zou hebben geweten op welke wijze deze sprookjesprins zich door het le ven slaat. „Ik moet u trouwens ook den zak doek nog teruggeven, als hij gewasschen is". „Wat voor zakdoek?" De jongeman be grijpt werkelijk niet. wat zij bedoelt. „Die daar!" zegt Gabi ondeugend, terwijl ze haar korte rokje wat optilt en op haar welgevormde knie wijst. Herbert Prins lacht. „Ach ja. dat is waar ook nou goed, ik bel u dezer dagen in ver band met dien zakdoek even op! Wel te rusten en vergeet u vooral niet Hij heft met een ernstig gezich zijn wijsvinger te gen haar op. „Geen sprake van!" Hoe zou Gabi deze verrukkelijke en in elk opzicht zoo nuttige samenzwering kunnen vergeten! De zilver grijze verdwijnt in den nacht en Gabi zoekt in haar taschje naar den huissleutel. Den sleutel vindt ze, maar niet den zakdoek, die nu *P,a^e.haast gewasschen moet worden, want het ligt voor de hand, dat de sprook jesprins reeds morgen of overmorgen weer van zich zal laten hooren. De zakdoek is er niet! (Wordt vervolgd.) Raamsingel 16 Telef. 11045 Inschrijving van leerlingen DAGELIJKS Prospectus wordt op aanvraag toe gezonden. ECONOMISCHE MISDRIJVEN. De Haarlemsche politie heeft proces verbaal opgemaakt tegen drie Haarlem mers, terzake het koopen en verkoopen Van ongeveer 14 kg gezouten spek voor f 19,50 per kg. en 80 stukken toiletzeep voor f 2,25 per stuk. In beslag genomen zijn 14 kg. gezouten spek en 80 stukken toilet zeep. Twee personen zijn aangehouden, ver dacht van frauduleuze slachting. Zij heb ben bekend in de laatste twee weken een stier en twee koeien frauduleus te hebben geslacht. Tegen beiden wordt proces-ver baal opgemaakt, terzake overtreding van de Vee- en Vleeschverordening. Eèn expediteur, die gerookte aal voor f 4,per halve kg. verkocht, terwijl de vastgestelde maximumprijs f 1,20 be draagt, zag zijn voorraad van 15 pond ge rookte aal naar het politiebureau verhui zen; hij kreeg een proces-verbaal, terzake prijsopdrijving. Weer zijn twee groentenhandelaars bekeur, terzake het verkoopen van fruit en troenten tegen te hoogen prijs, n.l. 1 kg. ruiven van f 1,08 voor f 1,50 en 1 kg. boo- nen van 25 cent voor 50 cent. In beslag ge nomen zijn 42 kg. appelen, 43,5 kg. peren, 5 kg. tomaten, 2 kg. pruimen, 7,2 kg. drui- peren en 10 kg. boon en. ven. 15 perziken. 70 roode kooien, 8 kg. Voorts zijn drie Haarlemmers be- butieregelingsbeschikking (het ruilen en keurd, terzake overtreding van de Distri- verkoop van distributiebescheiden). Van links naar rechts: Midden op de groote heidevlakte tus- schen Wezep cn Oidebroek ligt een gehucht van ongeveer 150 woningen, welker inwoners thans weer een bestaan vinden in de vervaardiging van de bekende heiboenders. Boendermakers aan den arbeid. (Polygoon/v. Bilsen Pax-Holland c) Rijks maarschalk Göring ontmoette op zijn tocht door de nieuwge- wonnen Sovjetgebieden een gewondentransport. De Rijksmaar schalk onderhield zich met de manschappen en liet zich over hun gevechten inlichten. (Scherl/Fellïnga PK Otto Pax Holl. c) Prijsvraag voor de beste Nederlandsche of Vlaamsche roman in 1943. Uitgeschreven door Haarlemsche Uitgeversfirma. „Door de firma J. H. Gottmer en Co. te Haarlem, Mr. Cornelisstraat 2 is een prijs vraag uitgeschreven voor de beste roman n 1943. Gevraagd worden Nederlandsche of Vlaamsche romans, omvang ongeveer 18 vel van 16 pagina's, per pagina ongeveer 359 woorden. In totaal ten hoogste 100.000 woorden. De romans moeten in duidelijk handschrift of getypt worden ingezonden op slechts aan eén zijde bedrukt papier. De schrijver is geheel vrij in de keuze van het onderwerp, zoowel als in de te volgen spelling. De romans moeten in voor- treffelijken stijl geschreven, van inhoud en handeling moreel gezond en voor ieder aanvaardbaar zijn. De boeken zijn bedoeld voor een grooten lezerskring en daarom zal over het algemeen een boeiende handeling meer worden gewaardeerd dan diepzinnige bespiegelingen of uitvoerige psychologische ontledingen. Prijzen: 1. Een eereprijs, groot f 12.500, 2. een eerste prijs groot f 7.500, 3. een tweede prijs groot I 5.000, 4. een aanmoedigingsprijs groot f 1-500, Deze laatste prijs is bedoeld als aanmoe diging voor een schrijver (of schrijfster) van wie nog nimmer een werk is uitgege ven en die niet in aanmerking komt voor een der onder 1, 2 en 3 genoemde prijzen. Jury: De namen der jury-leden zoo wel voor Nederland als voor België zullen nader worden bekend gemaakt. Het spreekt vanzelf dat voor deze jury alleen de meest deskundige menschen zijn aange zocht. Bepalingen: Door de inzending van hun copy worden de auteurs geacht zich onder worpen te hebben aan de volgende bepa lingen: 1. De door de jury bekroonde manuscrip ten gaan met het recht van uitgave in vol len eigendom over aan de firma J. H. Gottmer en Co. Over rechten van verfil ming en vertaling zal bij voorkomende ge legenheid overleg gepleegd worden. De niet bekroonde manuscripten worden na de uitspraak van de jury aan de inzenders ;ezonden. Deelnemers aan de prijsvraag zenden hun manuscripten, zonder vermelding van naam, onder motto in. Zij voegen bü hun handschrift een goed gesloten en verze gelde enveloppe, die op duidelijke wijze, m de rechter bovenhoek, hetzelfde motto draagt als het manuscript. In de enveloppe sluiten zij een brief, ver meldende hun volledige naam en adres, benevens een korte levensbeschrijving; en een opsomming van de eventueel reeds van hun hand, zoo onder eigen naam, als onder pseudoniem, verschenen werken. 3. De uitgeversfirma Gottmer en Co. heeft alleen dan het recht niet alle prij zen toe te kennen, indien de ingezonden romans, volges het oordeel van de jury odanig aan de gestelde eischen vol doen, dat alle prijzen kunnen worden toe gekend. 4. De datum voor of waarop de manus cripten in het bezit moeten zijn van de firma J. H. Gottmer en Co., is bepaald op 18 April 1943. 5. De uitspraak der jury is bindend en zal voor of op 1 Juli 1943 worden bekend gemaakt. BEKRONING DOOR DE MIJ. TOT REDDING VAN DRENKELINGEN. Bestuurderen der maatschappij tot Red ding van Drenkelingen (opgericht 1767) ten bij drenkelingen of door gas verstikten heeft wegens het opwekken der levensgees- toegekena: de bronzen medaille aan B. Barmentlo, Haarlem. ORGELCONCERT. Orgelbespeling ln de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem op Donderdag 3 September 1942, des namiddags van 3—4 uur door den stadsorganlst George Robert. Programma. 1. a. Kyrie, b. Gloria F. Couperln 2. Noël L. C. d' Aquin 3. Prelude et Fugue Elsa Börraine 4. Sonate III A. Guilmant Predudio, Adagio molto, Fuga. 5. a. Regress, b. Feuillet d' album, C. F. Hendriks Offertoire Jos. Jongen BADHOEVEDORP UITREIKING DISTRIBUTIEBESCHEIDEN. Op Donderdag 3 September worden in het ge bouw „Van Ouds de Waterwolf" ln Badhoeve dorp de nieuwe levensmiddelenbonkaarten, de iard3ppeH&arten en de tabaks- sigaretten- of 'érsnaperingenkaarten uitgereikt voor de letters A t.m. E van 10 tot 12.30 en voor de letters F cm. van 12.30 tot 3 uur. ARBEIDSVOORWAARDEN IN DEN LAND EN TUINBOUW. In de Staatscourant van 1 September is een landelijke regeling van loonen en andere arbeids voorwaarden in den land- en tuinbouw gepu bliceerd. De arbeidsduur en de loonen zijn in deze regeling ln het algemeen provinciegewijze vastgesteld. De overige arbeidsvoorwaarden zijn in het geheele land gelijk. De regeling gaat in op 2 September 1942. LAATSTE NIEUWS Java-suikerindustrie in Japansche handen. De Japansche regeering heeft aan de zes grootste Japansche suikerondernemingen opdracht gegeven in de toekomst de ont wikkeling van de Javasuikerindustrie in handen te nemen. De óndernemingen zullen beginnen met onderzoekingscommissies naar Java te zenden, voordat zij positieve schreden ondernemen. SPAANSCH-ARGENTIJNSCH HANDELS VERDRAG. Naar gemeld wordt is het Spaansch-Argen- tijnsche handelsverdrag thans definitief af gesloten. Op grond hiervan zal Argentinië voornamelijk vleesch en tarwe leveren, en Spanje voornamelijk ijzer, olijfolie en visch- conserven. Bovendien zal Spanje voor Argen- tijnsche rekening drie schepen bouwen en een tankboot verhuren. Het handelsverdrag geldt voor een periode van zeven jaren. Scherp Fransch dementi van Londensche leugens. Geen Duitsche troepen in Fransch West-Afrika. Het Fransche ministerie van voorlichting publiceert het volgende communiqué Verscheiden buitenlandsche nieuwsbureaux hebben geruchten van Russischen en Engel- schen oorsprong verspreid, als zou de Duit sche regeering van de Fransche regeering toestemming hebben geëischt tot bezetting van steunpunten in Fransch-West-Afrika. Enkele dezer bureaux hebben zelfs be weerd, dat Duitsche troepen te Dakar zijn aangekomen. De Fransche regeering leugenachtige mededeelingen formeel. Z(j verlengen slechts de lange Hjst valsche berich ten, die al twee jaar lang door Londen en Moskou worden rondgestrooid. De gouverrteur-generaal van Fransch-West- Afrika. generaal Boisson, is Dinsdagmiddag onverwacht per vliegtuig in Vichy aange komen. Hij werd terstond ontvangen door Maarschalk Pétain, met wien hij een lang durig onderhoud had. waarna hij terugkeer de naar West-Afrika. Voorts intving het Fransche Staatshoofd o.a. den voorzitter en oprichter van het Fran sche legioen van frontstrijders in Noord- Afrika, generaal Francois. Scherpe verklaring van Zweedscli minister. Inzake Sowjet-actie tegen Zweedsche scheepvaart. Eerste zeilwagen te Parijs. Dezer dagen heeft zich te Parijs op straat de eerste zeilwagen vertoond. Hij reed met twee meisjes en een jongeman door de breede Rue Royale. De snelheid van het voertuig, dat behalve van mast mei zeil nog voorzien is van een trapinstallatie. bedroeg vijftig kilometer per uur, hetgeen zeer indrukwek kend was, daar men geen motorgeronk ver nam. Het zeil kan natuurlijk alleen worden gebruikt bij wind mee of schuin achter, want een wagen met mast en zeil, die als een boot zich scherp, bij don wind kan voortbewegen, is nog niet uitgevonden. COMPLOT IN ECUADOR ONTDEKT. Naar uit Ecuador wordt gemeld, is daar Dinsdagmorgen een revolutionnair complot ontdekt. Verscheiden arrestaties geschiedden. Onder de arrestanten bevinden zich ook partiji gangers van den gewezen president der repu bliek Velasco Ibarra. Herhaaldelijk zijn dit jaar pogingen onder nomen om president Arroyo del Rio ten val te brengen. Het schijnt, dat deze onlusten voortkomen uit ontevredenheid over de grens regelingen tusschen Peru en Ecuador. FRANSCHEN SCHIETEN ENGELSCH VLIEGTUIG NEER. Zondag is in de omgeving van Port Lyautey in Marokko opnieuw een Engelsch vliegtuig door Fransche luchtdoelartillerie neerge schoten. De Zweedsche minister van eeredienst, Bagge. heeft zich in een rede gekeerd tegen de brutale torpeaeeering van Zweedsche sche- perr> in Zweedsche territoriale wateren door Sovjet-duikbooten, Deze neutraliteitsschendingen hebben Zwe- dens weermacht gedwongen tot een optreden, dat geenszins slechts een demonstratie is. De bewering, dat de regeering zich in blind neutraliteitsfanatisme heeft vergenoegd met dementeerf deze diplomatieke stappen, die tevens ontbloot wer- den van alle doeltreffendheid door de om standigheid, dat men herhaaldelijk te kennen gegeven heeft, dat Zweden voornemens is zich nooit in een conflict met andere mogend heden te laten drijven, is een onjuiste voor stelling van de situatie. Militair is Zweden volop in actie tegen de vijandige duikbooten en omtrent de opvatting der Zweedsche regeering over de ernstige be- teekenis der situatie kan men volgens Bagge van belanghebbende zijd? niet in onwetend heid verkeeren. De minister betoogde, dat Zweden welis waar is besloten zijn neutrale positie te hand haven, maar dat het zijn territoriale en poli tieke onafhankelijkheid tegen iedere aanval lende mogendheid met de wapens zal verde digen. (Onderstaande is reeds in een deel van de vorige oplage opggpomen) HET TOONEEL TE AMSTERDAM. „Kilometerpaal 7.4" door het Nederlandscli Tooneel. Het blijspel van Curt J. Braun ontleent zijn titel aan het paaltje, waarbij de schrij ver Robert Thomson een auto-ongeluk heeft. Zijn chauffeur George verliest het leven er bij en Robert, die gegronde redenen heeft, een poosje „onder water" te gaan. is in staat, onder den puinhoop van metaal en rubber uit te komen met andere papie ren. namelijk die van zijn chauffeur. Dat valt hem des te gemakkelijker, omdat hij eenige weken zijn spraakvermogen kwijt is en dus niet hoeft te antwoorden op lastige vragen. In de eenzame omgeving van Baden- Baden leert de in Amerika groot geworden schrijver, via een stevige dosis vrees, de waarheid kennen. Aanvankelijk vreest hii, dat zijn vrouw gelijk had, toen zij hem kort voor de'scheiding toebeet, dat zijn succes in geen enkel opzicht te danken is aan zijn talent, doch siechts aan het geld van haar vader, den uitgever. In het afge legen hotel, waar hij eenige weken als portier wordt aangenomen, ontdekt hij echter ten slotte, ook als de onbekende George succes te hebben niet alleen in de literatuur, maar ook in de liefde. Want de charmante eigenares van het hotel, wie het waarlijk niet aan rijke aanbidders ont breekt, verpandt weldra haar hart aan den vlotten en toch ernstigen portier. Hoewel Brauns stuk, vooral in de teeke- ning der bijfiguren. »vaak op een niemen dalletje lijkt, kan men dit gerust een spel met een serieuzen ondertoon noemen. Schijn en wezen zijn er vernuftig in gescheiden en in. den hoofdpersoon is veel waarachtigs. Daarbij is „Kilometerpaal 7.4" steöds too neel in den waren zin en biedt het stijging tot het eind van het laatste bedrijf toe. Van Jan van Ees is Robert Thomson een der beste karakterrollen der laatste jaren. Hij weet in die figuur juist dié mengeling van flegma en warme menschelijkheid te leggen, welke de teekening van dat forsche en niettemin bescheiden karakter reeds in teressant maakt. Van Tilly Périn-Bouw- meester krijgt hij levendig tegenspel: de aanvallige hotelhoudster lijkt voor haar be dacht. De serieus bedoelde personen zijn met deze twee reeds genoemd. De overigen zijn óf caricaturaal óf uiterst oppervlakkig ge- teekend. Dat zij nu en dan nog lijken te leven, is te danken aan de verve, die Henri Eerens. Anton Roemer. John Gobau, Frits van Dijk en enkele anderen er aan geven. M. SYBR. KOOPS. TWEE UUR MINDER DAGLICHT IN SEPTEMBER. In September worden de dagen korter en het verschil in daglicht tusschen den eersten en den laatsten dag van deze maand bedraagt twee uur. Vandaag Is de zon om 6.49 opge gaan, 16 September gaat ze om 7.15 uur op en 30 September 7.38 uur. Vanavond gaat de zon om halfnegen on der, op den zestienden om 19.54 en 30 Sep tember om 19.21 uur. De schijngestalten van de maan zijn: 2 Sep tember laatste kwartier: 10 September nieuwe maan; 17 September eerste kwartier en 24 i September volle maan. VISSCHERIJBESLUIT 1942. De Ned. Staatscourant van heden bevat het Visscherijbesluit 1942. waarbij het te koop aanbieden, verkoopen, afleveren, be- of ver werken van visscherij-producten wordt ver boden, uitgezonderd voor degenen, die als (reorganiseerden bij de Ned. Visscherijcentrale zijn aangesloten. Voorts is het vervoeren en doen vervoeren an visscherljproducten verboden, uitgezon derd indien kan worden aangetoond, dat hiermede is gehandeld met inachtneming van de door de Ned. Visscherijcentrale op grond van het Visscherijbesluit 1941 gegeven aan wijzingen en voor sport en gelegenheidsvis- schers voor zoover het vervoerde visscherij- product is verkregen uit eigen vangst en deze vangst een hoeveelheid van 3 Kg. niet te boven gaat. Burgerlijke Stand. HAARLEM 1 September 1942 BEVALLEN: 30 Aug., J. Sc'nSefer—Hakken- broek, d.: 31 Aug.. M. J. Jonk—Kroon, d.; M. Dekker—van der Voet. d.; M. Dornsetffen—Wes- selius, d.; 1 Sept., T. van der Vaart—Reitman, d. OVERLEDEN: 30 Aug., H. J. Niemeijer, 77 J„ Nieuwe Gracht; 31 Aug.. J. S. Oostenburg—van Puffelen, 63 j., Hyacintenlaan; H. L. J. Kuljpers, 67 j„ 2e Emmastraat. Nieuwe Duitsche verordening inzake arbeidskrachten. Krachtens een nieuwe %'erordenlng van den algemeen gevolmachtigde voor den Arbeid zullen ook de arbeidskrachten van de bezette gebieden op uniforme en straffe wijze geleid worden. De algemeene grondslagen voor het tewerk stellen van de arbeidskrachten wor den door deze nieuwe verordening voltooid. De nieuwe maatregelen garandeeren een doel matige verdeeling van de arbeidskrachten ter dekking van de behoeften van het Rijk en van de bezette gebieden en een zoo groot mogelijke arbeidsprestatie. GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. EN DETAILLISTEN- Bekendmaking No. 29b/1942. Deze prijslijst geldt van 2 September 1942 af. De prijzen direct achter de artikelen genoemd zijn de grossiersprijzen per 100 eenheden, de an dere zijn de aetaillistenprijzen per eenheid. FRUIT. Perziken: Ia boven 8 cm. door snee 35.— st., 0,42 st. Ib van 6—8 cm. doorsnee 20.— st., 0,24 st. II van 56 cm. doorsnee 11. st.. 0.14 st. HI van 4—5 cm. doorsnee 5,— st.. 0.07 s:. IV beneden 4 cm. doorsnee 32.— kg., 0,40 kg. Druiven: Groep I. Gros Collman, Golden Cham pion. Muscaat, West-Frisla, Leopold 84.— kg kg. Groep II Frankenthaler 73,— kg., 0,8'! kg. Groep III. Overige soorten 68.— kg. 0,82 k>;. Meloenen: suiker en kleine groene ananas 35.50 kg.. 0,43 kg. overige sdbrten 24,50 kg., 0,31 kg. voor de bezorging van fruit mag door detail- listen 1 cent per kg. in rekening gebracht worder boven den verkoopprijs af winkel. voor de afwijkende quallteit van bovengenoem de producten, alsmede voor het zg. uitschot, moeten prijzen berekend worden die in een rede lijke verhouding staan tot de hierboven gepubli ceerde maximumprijzen, welke gelden voor de beste kwaliteit. Bij inkoop tegen lagere dan de gepubliceerde maximumprijzen moeten de ver koopprijzen dienovereenkomstig worden verlaagd. Voor den prijs van appelen en peren wordt ver wezen naar publicatienummers 25 d.d. 28.7.42. Voor den prijs van pruimen wordt verwezen naar publicatienummer 26. HET VRAGEN VAN HOOGERE PRIJZEN IS STRAFBAAR. BEWAAR DEZE OPGAVE EN GEBRUIK HAAR. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat met ingang van 1 September 1942 een beschikking in werking is getreden, welke onder meer inhoudt, dat op afslagen, waar vlsch ten verkoop of ter verdeeling wordt aangevoerd, de aan den afsla? verschuldigde retributie wordt vastgesteld op van de bruto-opbrengst van de verkochte of verdeelde visch. Voorts zijn reducties op of ge heele of gedeeltelijke terugbetalingen van deze retributies verboden. Voor ontheffing van bovengenoemde voorschrif- :n en verdere bijzonderheden woedt verwezen naar de Staatscourant van 31 Augustus 1942. 1 September. AFLEVERÏNGS- EN VERVOERSVERBOD VISSCHERIJPRODUCTEN. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat met ingang van 1 September 1942 een besluit ln werking ls getreden, waarin wordt bepaald, dat het te koop aanbieden, verkoopen, afleveren, be- of verwerken van vlsch, schaal- en schelp dieren en producten daarvan slechts ls toege staan aan degenen, die. doordat zij den handel In en de be- of verwerking van vlsch als bedrijf uitoefenen, als georganiseerden zijn aangesloten bij de Nederlandsche visscherijcentrale en voor zoover door dezen kan worden aangetoond, dat ten aanzien van het desbetreffende visscherij pro duct ls gehandeld met inachtneming van de daaromtrent door de Nederlandsche Visscherij centrale op grond van het visscherijbesluit 1941 gegeven aanwijzingen. Voorts ls het vervoer van bovengenoemde vls- scherijproducten slechts toegestaan, indien kan worden aangetoond, dat ten aanzien van het ver voerde visscherijproduct eveneens is gehandeld met inachtneming van de daaromtrent door de Nederlandsche Visscherijcentrale op grond van vorengenoemd besluit gegeven aanwijzingen. Deze bepaling betreffende het vervoer ls niet van toepassing op sport- en gelegenheidsvisschers, Indien de vervoerde visch is verkregen uit eigen vangsten en een hoeveelheid van 3 kg. niet te boven gaat. IDENTITEITSKAARTEN VOOR PAARDEN. Het bedrijfschap voor vee en vleesch maakt het volgende bekend, dat krachtens de paarden- verordenlng 1942 voor elk paard, ouder dan 3 maanden, een Identiteitskaart, waarop het signa lement van het betrokken paard nauwkeurig is omschreven, aanwezig moet zijn. Deze identiteits kaart wordt door den voedselcommissaris der provincie waarin de eigenaar (houder) van het paard woonachtig is, uitgereikt. Indien men op i Sept. 1942 nog niet in het bezit is van een der gelijke kaart, dient men alsnog een aanvrage Een half jaar hinderlijke hoofdpijn. iN'a korten tijd ge heel verdwenen. Dc Heer J. R. te R. schrijft. dd. •l-lO'-lOi „Gedurende 'n half jaar leed ik aan voortdurende hinderlijke hoofdpijn. Juni 1940 begon ik een kuut met Ovaalcjcs. Reeds na korten tijd waren dc pijnen geheel verdwenen. Ook thans heb ik geen pijn meer." Bij' rheumatiek. ischias, spit, verkoudheid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van het Trlneral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken Invloed op hart. maag en darmen. Neem direct de proef! -Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. in alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trlneral Agentschap, Nassaukade 373, Amsterdam. hiertoe bij den plaatselijken bureauhouder ln te dienen. Het nummer van de identiteitskaart moet in de kolom „geboren of op het bedrijf aangevoerd ander vee dan rundvee" van het vee- boekje worden Ingevuld. Bij verkoop, verhuur of ultlcenen van een paard dient de Identiteitskaart overhandigd te worden aan den nieuwen (houder} eigenaar. Bij verkoop, verhuur of ultlcenen van een concours-, fok-, renpaard t>f harddraver, dan wel bij verhuur of ultleenen van een gebriliks- of stamboekpaard. een gebruiks- of stamboekpaard aan het vee- e vleeschaankoopburcau dc kaart op de markt aan den secretaris der toewijzingscommissie ter hand gesteld wordt. De nieuwe (houder) eigenaar dient ten aanzien van de Inschrijving van het nummer den identiteitskaart in zijn veeboekje op boven omschreven wijze te handelen, terwijl de oude houder'eigenaar van de aflevering ln de kolom „gestorven of van het bedrijf afgevoerd ander vee dan rundvee" aanteekening houdt. voorts moet van elke ontvangst respectievelijk •(levering van een paard, ouder dan 3 maanden, binnen 3 x 24 uur. schriftelijk bericht worden ge zonden aan den betrokken plaatselijken bureau- houder. Beide laatste bepalingen gelden niet, in dien het paard- wordt verhuurd voor een period® van niet meer dan 7 dagen, terwijl dan de iden titeitskaart evenmin behoeft te worden overhan digd. Bij sterfte of slachting van een paard moet de eigenaar de identiteitskaart binnen 3x24 uur bij den betrokken piaatselljken bureauhouder in leveren, waarbij door hem een verklaring van den de structor, welke het dier heeft afgehaald, of he tslachtbewijs dient le worden overgelegd, terwijl hiervan tevens aanteekening in £e kolom „gestorven of van het bednijf afgevoerd ander vee dan rundvee" gemaakt moet worden. Een ieder is verplicht een hem verstrekte iden titeitskaart op eerste aanvrage te'jvertoonen of tegen ontvangstbewijs af te geveituan een daar toe bevoegd ambtenaar. Zooals reeds bekend is, mogen paarden van l jaar cn ouder niet zonder vergunning verhandeld worden. Zij dienen voor zoover het stamboek- en gebrulkspaardcn be treft. aan het vee- en vlee/chaankoopbureau aan geboden te worden, terwijl de overige catego rieën alleen met een door den provincialen voedselcommissaris uitgereikte aankoopvergun ning verhandeld mogen worden. Ingevolge de paardenverordening 1942 zullen ook de paarden van 4 tot en met 12 maanden onder deze bepalingen Vallen. Deze categorie ls echter niet aan maximumprijzen onderhevig en kan dus bulten het vee- en vleeschaankoopbureau om worden verhandeld. Echter moet wel steeds bij een paard van 4 tot cn met 12 maanden een identiteitskaart aanwezig zijn. Indién door of namens het bedrijfschap voor vee en vleesch aanbieding ten onderzoek en/of Inlevering van paarden ouder dan 3 maanden wordt verlangd, wordt bij inlevering een bedrag vergoed, hetwelk voor elk paard wordt vastge steld door een daartoe beveogde taxaUe-COm- mlssie aan de hand van het huidige maximum- prijzenschema voor paarden. Tenslotte vestigt hel bedrijfschap voor vee en Vleesch er de aan dacht op, dat het gebruik van paarden ouder dan 3 maanden op den weg binnen een langs de Belgische grens gelegen grond strook van 3000 M. breedte zonder identiteitskaart verboden is. De geleider van een paard ouder dan drie maanden, moet dus in deze grensstreek te allen tijde ter plaatse op verlangen van de daartoe be voegde ambtenaren de bij het paard behoorende identiteitskaart kunnen tooncn. Overtredingen van bovenstaande bepalingen worden tuchtrech telijk gestraft. A ARDAPPELBONNENINLE VERING. De secretaris-generaal van het dapartement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat de bonnen „44 B" der nardappclkaarten. welke bon nen gedurende de week van 30 Aug. 1942 tot en met 5 Sept. 1942 elk recht geven op het koopen van 1 kilogram aardappelen, op aparte opplak- vellen moeten worden ingeleverd, waarbij men er rekening mede dient te houden, dat drie bon nen „iif B" een rantsoen vormen. WASSCHERIJ KLEVERPARK, Santpoorter straat 41, vraagt EEN FIJNCOEDBESTELLER boven 50 jaar en EEN FLINKE HULP voor de wasscherij. Het provinciaal kantoor van het Nederlandsche Arbeids front vraagt voor direct geroutineerde Kennis van de Duitsche taal gewenscht. Aanmeldingen dagelijks van 8.3012.30 uur en 1.305.30 uur aan (het kantoor van het N.A.F., Kruisweg 74, Haarlem. EERSTE HAARLEMSCHE STOOMWASSCHERU N V, Kampersingel 52-58. Groot Levensmiddelenbedrijf SIMON DE WIT N.V. vraagt Enkele flinke mannelijke bedienden van 18 t.m. 22 jaar om in het vak te worden opgeleid. Bekendheid met het vak strekt tot aanbeveling, doch is géén vereischte. Schriftelijke sollicitaties met vermelding van leeftijd, schoolopleiding en eventueele vorige werkkringen te richten aan: SIMON DE WIT N.V., Afd.. Personeel, Post bus 2, Zaandam. Groote Nederl. Onderneming wenscht overname van: t CHEM. PHARM. OF COSMETISCH BEDRIJF KOEK-BESCHUIT-BROODFABRIEK VLEESCHWARENFABRIEK CHOCOLADE- EN SUIKERWARENFABRIEK TIMMERFABRIEK ZUIVELFABRIEK VERMICELLIFABRIEK PUDDINGPOEDERFABRIEK Alleen vóór-oorlogsche bedrijven komen in aanmer king. Verkoopers kunnen desgewenscht Directeur of Bedrijfsleider blijven. Brieven no. 8338 bur. varrdit bl. Gevraagd in MEUBILERINGSZAAK pl.m. 16 jaar, voor opleiding in de verkoop. Aanmelden; I. C. HAAN, Barteljorisstraat 3SM1. Mode Academie Leerares Nederl. Mode-Vakschool KLEVERPARKWEG 130 HAARLEM - TELEF. 14802 Begin September speciale cursussen ln patroon teekenen en ontwerpen van costuums voor eigen gebruik. Opleiding examen Ned. Mode Vakbond voor Costumière, Coupeuse en Leerares. AANMELDING LEERLINGEN DAGELIJKS. Het adres voor het vakkundig keeren van Uw costuum of winterjas is: KLEINE HOUTSTRAAT 2a (voorheen chef kleedingmagazijn „De Matador") Steeds voorradig Heerencosluums en demi's

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3