Haarlemsche Courant Duitschers bereiken de Wolga ten N. van Stalingrad. Timosjenko loopt gevaar te worden afgesneden De Nationale Jeugdstorm zal meer naar buiten optreden. 287e Jaargang No. 207 •fcoanement p. week «,26, p. maand 1,18, p. kwartaal S.O, franco p. post 3,73, losse nummer» 8 cent AdvertentlBn 3—15 m.m. ƒ3,— elke m.m. meer 20 cent Reclames dubbele prUs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. tntr.t Grafische Bedrijven Panlate. Wnd. Hoofdredacteur» 1. V. BACDEWYXS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Donderdag 3 SéplémBer 1942 Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat 93, Bijkantoor: Soendaw plein 37. Tel. Directie 13082. Hoofdredactie isosi. Redactie IOSOO, Administratie 10724. 14S25. Soendapleln 12230. Postgiro 1349SS. Directie PB. A. MEES - P. W. PEEREBOOM. Aanval bij Anapa vordert ondanks taaien tegenstand. Vijandelijke bommen op Warschau en de Saarpalts. Het offensief van Rommel. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maatk bekend „Ten Zuid-Oosten van Anapa vordert de aanval van Duitsche en Roemecnschc troe^ pen op den taai strijdenden vijand in ver sterkte hoogtestellingen. Voor Stalingrad won de aanval in hevige gevechten verder terrein. Snelle formaties die ten Noorden van de stad tot aan de Wolga zijn doorgedrongen, sloegen verscheidene door vrij sterke strijd krachten ondernomen tegenaanvallen van den vijand af. Op de Wolga werd door de luchtdoel artillerie een motorschip van 500 brt. tot zin ken gebracht. Een verkenningsvliegtuig bracht in de delta van de Wolga ten Zuiden van Astrakan een- bolsjewistisch tankschip door bommen tot zinken. Ten Zuid-Westen van K a 1 0 e g a en bij Rzjef werden verscheidene plaatselijke aan vallen van de bolsjewisten afgeslagen en ge reed staande troepen door artillerievuur en aanvallen van de luchtmacht uiteen geslagen. Ten Zuiden van het Ladogameer mis lukten nieuwe vijandelijke aanvallen met zware, bloedige verliezen. Op het meer wer den door bomtreffers een Sovjet-torpedoboot tot zinken gebracht en 2 transportvaartuigen beschadigd. Gevechtsvliegtuigen vielen overdag en des nachts een belangrijk spoorwegknooppunt ten Noordwesten van Moskou aan. Ontplof fingen en zware branden werden bij het ver trek waargenomen. Dinsdagnacht vlogen Sowjet-vliegtuigen boven het Gouvernement-generaal en boven Oost-Pruisen, waar zij voornamelijk woon wijken in de stad Warschau aanvielen. Er ontstonden verscheidene branden. Bij aanvallen van Duitsche en Italiaansehe snelle troepen op de Britsche stellingen in Egypte werden 30 vijandelijke tanks ver nietigd. In het kader van deze gevechten werden op 31 Augustus en op 1 September in luchtgevechten door Duitsche en Italiaan sehe jagers 51, door luchtdoelartillerie 4 Brit sche vliegtuigen neergeschoten. Een Duitsche duikboot bracht in de Middel- landsche Zee een schip van 4000 brt. uit een convooi tot zinken Bij vluchten overdag boven de bezette ge bieden in het Westen verloor de Britsche luchtmacht Dinsdag 2 jachtvliegtuigen- Dinsdagnacht viel de Britsche luchtmacht verscheidene plaatsen in de Saarpalts san. De burgerbevolking leed verliezen. In woonwijken, vooral in Saarlautcrn, ontstond materieele schade en schade aan gebouwen. Twee der aanvallende vliegtuigen werden neergeschoten. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen plaats ten op een troepenkamp aan de Engelschi Zuidkust bomtreffers van zwaar kaliber. In den nacht werden voor den oorlog belang rijke installaties in de Midlands en in Noord- Oost-Engeland met brisant- en brandbommen bestookt en verscheidene branden veroor zaakt. Het D. N. B. meldtDe Führer heeft aan Kapitan-leutnant Reinhard Suhrcn, comman dant van èen duikboot, als 18den soldaat der Duitsche weermacht het Eikenloof met dc Zwaarden bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. De positie der Bolsjewisten, Aan de bolsjewistische storingsvluchten naar Oost-Pruisen hecht men van bevoegde zijde geen militaire waarde. Deze vluchten der bolsjewistische luchtmacht streven waar schijnlijk slechts het propagandistische doel na eigen bondgenooten nu en dan ervan te overtuigen dat men zelf tot handelen in staat is. Het tempo van verdere oprukken der Duit sche en Roemeensche troepen ten Zuid-Oosten van Anapa wordt door moeilijkheden van het terrein bepaald. De uitloopers van den Kaukasus verheffen zich hier tot een hoogte van 500 meter en worden door diepe kloven en steile hellingen doorsneden, die door de bolsjewisten door het aanleggen van uitge breide versperringen versterkt zijn en de ontplooiing van de aanvallende troep ver hindert. Desondanks winnen de daar in den strijd gebracht troepen dagelijks terrein en dringen zij de bolsjewisten voortdurend terug. De toestand voor Stalingrad wordt ge kenmerkt door voortdurend verder om zich heen grijpende terreinwinst en ver breeding van de doorbraakplaatsen in het vestingterrein. Het bereiken van de Wolga ten Noorden van de stad door Duitsche snelle troepen beteekent, dat nu ook daar de scheepvaartweg naar het binnenland ernstig wordt bedreigd, nadat de spoorlijn naar Moskou reeds was onderbroken. Ten Zuidwesten van Kaloega, bij Rzjef en ten Zuiden van het Ladogameer is de hevig heid van de bolsjewistische aanvallen merk baar minder geworden onder indruk van de dageliiksche, zeer hooge bloedige verliezen en het verloren gaan van pantserwagens en zware wapens. Het doel van het Sowjet- Russische offensief, ontlasting van de in den Kaukasus en aan den Wolga-vleugel sterk in het nauw gedreven legers, is niet bereikt. Isolement bedreigt Timosjenko. Het feit, dat snelle formaties van de Duit sche weermacht thans de Wolga ten Nhor- den van Stalingrad bereikt hebben is onge twijfeld het meest opmerkelijke symptoom van de geheele militaire situatie aan hot Europeesche Oostelijke front, zoo schrijft de militaire correspondent van het D. N. B. Vast staat wel dit. dat het gevaar, dat Timosjenko door het opstellen van alle be schikbare strijdkrachten en wapens in het gebied van Stalingrad wilde ontloopen, thans kolossaal is gegroeid, t.w. de vree- selijke mogelijkheid der definitieve schei ding van het Zuiden der Sowjet-Unie van het Noorden en daarmede de isoleenng van de geheele legergroep Timosjenko. In het gebied van den Kaukasus worden de gevechten eveneens met succes voor de Duitsche en verbonden troepen voortgezet. Dat hier hard en verbitterd gestreden zou worden, was vooraf te zien, want juist dit gebied vormt Toor de Sowjetmacht een vitaal poten tieel. Doch juist dit hardnekkig vijandelijk verzet wordt in Duitsche militaire kringen gunstig beoordeeld vóór het verdere verloop en den afloop van den strijd in den Kaukasus. omdat een verder uitwijken van den vijand de eigenlijke gevechtszone nog verder naar bet Zuiden zou hebben verschoven. In het gebied van Rzjef, ten Zuid-Oosten van het Ilmenmeer, en aan de Wolchof, zijn de massale vijandelijke aanvallen merkbaar verzwakt. Duitsche militaire kringen meenen, dat deze verzwakking geweten moet worden aan uitputting van den vijand en aan de dringende noodzakelijkheid, de ineeengekrom- pen en doodelijk vermoeide formaties te re ganiseeren, aan te vullen en van nieuw materiaal te voorzien. Doch op de werkelijke brandpunten der beslissing ontbreekt het den Sovjets aan'strijdkrachten en materiaal. Dezen toestand stelselmatig verwekt te hebben, wordt door militaire deskundigen als een dei- geniaalste strategische prestaties van den Groot-Duitschen generalen staf beschouwd. Egypte. Met belangstelling volgt men te Berlijn ook de berichten van den vijand over het z.g. bc- van een nieuw offensief van gencraal- veldmaarschalk Rommel in Egypte uit de stelling van El Alamein. De bevoegde Duitsche militaire Instanties houden zich bij de beantwoording van de vragen die dit onderwerp betreffen volkomen gereserveerd en verwijzen uitsluitend naar de mededeeling van het opperbevel van de Duitsche weermacht, waarin sprake is van aanvallen van Duitsche en Italiaansehe snelle troepen en van de vernietiging van dertig vijandelijke pantserwagens. Het Italiaansehe weermachtbericht luidt als volgtDinsdag hebben Italiaansehe en Duitsche afdeelingen pantserauto's aan het Egyptische front enkele uitvallen gedaan, waarbij de vijand een dertig pantservoer tuigen verloor. De luchtmacht van de As ontplooide groote bedrijvigheid tegen de vooruitgeschoven for maties en de achterhoede van' den vijand. Tijdens luchtgevechten zijn de beide laatste dagen 51 vliegtuigen neergeschoten door Italiaansehe en Duitsche jagers, vier stortten neer, getroffen door het luchtafweergeschut. Britsche vliegtuigen hebben aanvallen ge daan op Sicilië, waarbij enkele nederzettin gen en een passagierstrein met machinegewe ren werden beschoten Een onzer duikbooten is niet op haar basis teruggekeerd. De familieleden der opvaren den zijn verwittigd. Onze vlootstrijdkrachten hebben een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht. Naar uit La Linea gemeld wordt, bestaan de bemanningen van de Britsche vracht schepen, die uit Gibraltar vertrekken, voor het grootste deel uit kleurlingen. Voor de schepen van het convooi, dat Maandag onder begeleiding van torpedojagers en corvetten naar den Atlantischen Oceaan is uitgeloopen, zijn bijna alleen negers gemonsterd. Slechts de officieren en het technische personeel be stond uit blanken. „KRIJGSGEVANGENEN GEBOEID". Duitsche represaille n. a. v. Britsch voorschrift hij landing te Dieppe. Officieele mededeeling. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt het volgende mede: In het bij Dieppe buitgemaakte Engel- sche bevel, aanhangsel L, linea 4, num mer b) 2 wordt gezegd: „Waar het ook maar mogelijk is, moeten öc handen van dc gevangenen worden samengebonden, opdat zü hun papieren niet kunnen vernietigen. In het officieele communiqué van het opperbevel van 30 Augustus 1942 werd o.a. deze passage van het Engelsche operatie bevel gepubliceerd. De Engelsche regee- ring heeft hierover gezwegen. Het opperbevel van de weermacht heeft derhalve bepaald, dat alle bü Dieppe ge vangen genomen Britsche officieren en soldaten van 3 September 1942 om 14.00 uur af geboeid zullen worden. Het motief voor deze behandeling is den gevangenen medegedeeld. Deze maatregel zal pas worden op geheven, zoodra de Britsche regeering de in het bovengenoemde bevel uitge vaardigde bepaling inzake het boeien van Duitsche krijgsgevangenen in een officieele mededeeling intrekt. Het opperbevel van de weermacht ver klaart voorts, dat voortaan alle Wild-West- methoden van deze soort, welke een be- leediging en miskenning van dappere sol daten vormen, onmiddellijk met de scherp ste represailles beantwoord worden. De Duitsche troepen hebben totdusver tal rijke fotografische opnamen van Dieppe bewijzen het de gevangen Britten als een fatsoenlijken vijand behandeld en ver zorgd. Het staat aan het Britsche com mando te beoordeelen, of deze door dit commando veroorzaakte verandering in de behandeling van gevangenen na de erva ringen van Dieppe meer Duitsche dan Britsche gevangenen zal treffen. Britsch antwoord. Het Engelsche ministerie van oorlog heeft Woensdagavond een verklaring uitgege ven betreffende het bericht van het op perbevel der Duitsche weermacht. In det verklaring van het Engelsche mi nisterie van oorlog .wordt gezegd, zoo meldt de Britsche berichtendienst, dat een onderzoek wordt ingesteld om na te gaan „of inderdaad een dergelijk bevel is uit gegeven". Nadrukkelijk wordt ontkend, dat ook maar van één Duitschen gevangene de handen geboeid zijn. „Ieder bevel van dien aard", zoo besluit de Engelsche verklaring, „zal. wanneer het mocht zijn uitgegeven, herroepen wor den." Na de mislukte Britsche invasie-poging in Dieppe. Door de straten der stad trekt een colonne Britsche en Canadeesche krijgsgevangenen. (Orfcws/Holland SS-PK Roth Pax-Holland c) Labour zal niet samenwerken met de communisten^ De executieve commissie der Britsche labourparty heeft verklaard, aldus de Britsche berichtendienst dat het besluit van de jaarlijksche vergadering der partij om niet samen te werken met de commu nistische partij, van kracht blijft DE COMMUNISTEN IN ZWEDEN. Bij de gemeenteraadsverkiezingen te Sand- viks hebben de Zweedsche communisten 5 van de 30 zetels verkregen. Stockholm Tidningen merkt op, dat het een schande is. dat een partij, die in dienst van een vreemd land staat en een landverraderlijk stempel draagt, een zesde dee^ der stemmen op zich verecnigt. ENGEESCHEN STELLEN IER TERECHT. t 'Relletjes te Dublin en Belfast. Politiewagen beschoten. De Ier Thomas Joseph Williams is gistei-ochtend vroeg terechtgesteld, zoo meldt de Britsche berichtendienst. Williams, die 19 jaar is, werd aangeklaagd wegens moord Op een politie-agent, hoewel hij zelf niet geschoten had. Talrijke Iersche persoonlijkheden hebben bij de Britsche regeering moeite voor hem gedaan, doch tevergeefs. Gisteren is voor den in den ochtend te- rechtgestelden Ier in de kathedraal te Dublin een mis opgedragen, die door leden van de Dail en den lordmayor werd bij gewoond. Tijdens dezen 'dienst had zich voor de kathedraal een groote- menschen- menigte verzameld. De ^Britsche berichtendienst meldt uit Dublin, dat zich aldaar in de middaguren groote volksverzamelingen in de straten hadden gevormd. De pogingen van de po litie omjjeze uiteen te drijven zijn mislukt In Belfast zijn twee mannen wegens re- bellistïsch optreden en het veroorzaken van lichamelijk letsel tot drie maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Zij maakten deel uit van een demonstreerende menigte, die in de nabijheid van het stadhuis het verkeer tot stilstand gebracht, luide kreten geuit en liederen gezongen had. In aanvulling op het bericht van den Britschen berichtendienst, volgens hetwelk twee groote wapenopslagplaatsen zijn ont dekt, meldt de Daily Express, dat een do cument van de I. R. A. (Iersche republi- keinsche leger) gevonden is, waarin tot een gewapenden opstand in Noord-Ierland wordt aangespoord. Het blad meldt verder, dat reeds gevechten aan den gang zijn. Een groote politiemacht patrouilleert op de we gen in Noord-Ierland en de Amerikaansehe troepen moeten in de kazernes blijven om provocaties te voorkomen. Reuter meldt uit Belfast, dat uit Eire af komstige gewapende mannen bij Culloville per vrachtauto op Noord-Iersch gebied zijn aangekomen. Een patrouillewagen der po litie van Ulster werd beschoten met macni- nepistolen en automatische geweren, waar bij een politieman werd gewond. De aan vallers, van wie er één gewond was, zijn met hun auto weer over de grens naar Eire gevlucht. Gemeentebestuur van Calcutta afgezet. 22 salvo's op katoenarbeiders te Bombay. De onlusten in de gebieden ten Noorden van de Ganges in de provincie Bihar duren nog voort. Het leger is van bijzon dere volmachten voorzien om de onlusten te onderdrukken. In de provincie Bengalen zijn verschillende stakingen uitgebroken. In Madras hebben de studenten weder om protestbetoogingen gehouden. In Calcutta.,werd een aantal studenten afge zet. De voorzitter Nair werd door de Brit ten gearresteerd, waarbij zij als motief op gaven, dat de gemeenteambtenaren aan de onlusten hadden deelgenomen. In Cuddal- lore werd een lid van het Al-Indische con grescomité gearresteerd. In Allahabad ontbond de politie optochten. Hierbij wer den 35 personen gearresteerd. Uit Bombay meldt de Britsche berich tendienst, dat het daar onder de arbeiders der katoenfabrieken tot „ongeregeldheden" is gekomen. De Engelsche politie heeft 22 salvo's gelost om de menigte uiteen te drijven, acht arbeiders zijn gewond. Britsche pers over vierde oorlogsjaar. Aan het begin van het vierde oorlogs jaar brengt de Britsche pers haar vertrou wen in de toekomst in veel voorzichtiger bewoordingen tot uiting dan een jaar ge leden. De openbare meening is van oordeel, dat de machtreserves der Duitschers veeh grooter zijn dan men had verwacht en dat het thans beginnende oorlogsjaar het vree- selijkste van den oorlog zal zijn. De Times waarschuwt het Britsche pu bliek voor al te groot optimisme. Alle bla den komen nog steeds met den eisch van een tweede front, doch minder' nadrukke lijk dan voorheen en de algemeene opvat ting blijkt, dat een nieuw offensief wel niet voor het volgend jaar kan worden begonnen. PORTUGEESCHE KROONPRETENDENT GAAT TROUWEN. De Portugeesehe afgevaardigde, dr. Joao de Amaral, die vertegenwoordiger van den Por- tugeeschen monarchistischen bond is en den Portugeeschen kroonpretendent, Don Duarte Nuno, naar Brazilië heeft vergezeld, is dezer dagen met het clippervliegtuig te Lissabon teruggekeerd. Het huwelijk van den kroonpretendent met Prinses Maria Francisca van het Braziliaan- sche Keizerlijke Huis zou thans vaststaan. Het zou nog deze maand te Rio{ de Janeiro worden gesloten. Het paar is vooqpemens zich te vestigen te Larache in Spaansch-Marokko, waar de familie bezittingen heeft. RADIO-OPROEP VAN DEENSCHEN PREMIER. De Deensche eerste minister. Buhl, heeft voor den microfoon een oproep tot bezon nenheid gericht tot het Deensche volk. Nadat hij de over het algemeen correcte houding van de Deensche bevolking gepre zen had, welke beslissende voorwaarde was geweest, dat de toestanden in het land volgens de in April 1940 vastgestelde lijn tot ontwikkeling hadden kunnen komen, riep de premier het Deensche volk op zich ook in het vervolg te onthouden van alle handelingen, die in strijd zouden zijn met de belangen van het vaderland. Een grootscheepsche propaganda-actie op komst. Tot dusverre heeft de Jeugdstorm zijn kracht gezocht in den opbouw van een goed gefundeerde basis, van waaruit verder uitgebouwd zou kunnen worden. Ora een geheel nieuwe jeugdorganisatie op nat. soc. grondslag als het ware uit den grond te stampen, daartoe was niet alleen durf noodig, doch meer nog bekwaam heid om datgene, wat men zich voor oogen had gesteld, volledig ten uitvoer te brengen. Vandaar dan ook. dat het ecnigen tijd heeft geduurd voor en aleer de „buitenwereld" iets van den Jeugdstorm te zien kreeg en nog, nu de Jeugdstorm reeds eenige jaren bij het Nederlandsche volk bekendheid heeft verworven, weet lang niet ieder Nederlander wat de Jeugdstorm wil, welke doeleinden hij nastreeft en hoe de leiding zich in de toekomst voorstelt de jeugd van Nederland op te voeden tot een gezond en krachtig volk. Doch het hoofdkwartier van den Jeugd storm meent, dat thans het oogenblik is aangebroken om naar buiten van zich te doen spreken. De belangstelling van de Ned. jeugd zal nog meer aangewakkerd worden. Geallieerde pers komt los over tweede front. Dieppe toch wel een leer geweest Het Amerikaansehe tijdschrift Time schrijft _n een artikel over het tweede front, dat de uitgebazuinde cijfers over de Amerikaansehe productie van tanks, vliegtuigen en ander oorlogsmateriaal niet bereikbaar zijn. Zij gaan het productievermogen der Ver. Staten te boven. Voorts is het blijkbaar de weloverwogen meening van het Amerikaansehe opperbevel, dat de beschikbare Britsche troepen en hun oorlogstuig en de beschikbare scheepsruimte in totaal niet voldoende zijn voor de vorming van een twede front zonder vrij aanzienlijken Amerikaanschen steun. Uit Buenos Aires wordt inmiddels gemeld, dat ook de Amerikaansehe pers thans erkent, dat Dieppe - een nederlaag is geweest. Zoo constateert dc correspondent der New York Times te Londen, dat Dieppe onmiskenbaar een leer is geweest. De militaire deskundigen zijn min of meer van meening, dat een nieu we poging met alle beschikbare middelen der Geallieerden geen karis op succes biedt en aan Sovjet Rusland in geenerlei vorm ver lichting kan brengen. Tapan krijgt nieuwen minister van buitenlandsclie zaken. Hij krijgt tevens de leiding over ministerie voor groot-Oost-Azië. De Japansche minister-president heeft in een verklaring gewezen op de noodza kelijkheid van een nauwe samenwerking met leger en marine bij den opbouw van een gemeenschappelijk groot-Oost-Azia tisch leefgebied. Tin aanzien van Korea, Formosa en Zuid- Sachalin is de regeering voornemens, met het oog op de daar gemaakte vorderingen, deze gebieden in volkomen harmonie met het Ja pansche moederland te brengen en de daartoe noodige maatregelen te treffen. Naar bet Japansche persagentschap Domei erneemt, zal er een nieuwe minister van bui- tenlandsche zaken in Japan benoemd worden, die tevens leider wordt van het pas opgerich te ministerie voor groot-Oost-Azië. Voorts wordt vernomen, dat de nieuwe minister van buitenlandsche zaken binnenkort benoemd zal worden, daar minister-president Tojo de ge lijktijdige uitoefening van den post van mi nister van oorlog en van minister van buiten landsche zaken onvereenigbaar acht met zijn •ele verplichtingen die verband houden met de oorlogvoering. De woordvoerder van het Japansche minis- 'a" :°°Sl,Lnne dat de'maanden Juli en Ausustusvoor ache correspondenten meegedeeld beslist te d<m Jeusdstorm mocilijk zijn Ee„eest. Vee] van zijn leden heeft dé Jeugdstorm moeten Om het Nederlandsche volk van zi.in plannen voor de naaste toekomst mededeeling te doen heeft de heer E. Zilver, opperhopman en waarnemend lei der van dc afdeeling voorlichting, de pers een inzicht gegeven van hetgeen de Jeugd storm zich voorstelt in de komende weken te ondernemen. Allereerst al het feit, dat er bij den storm een afdeeling „Voorlichting" in net leven is geroepen, wijst er op, dat de pro paganda van den Jeugdstorm in nieuwe banen zal worden geleid. Zoo is het ook, al dus opperhopman Zilver in zijn inleidende rede en meer dan ooit tevoren zal de jeugd van Nederland weten wat cje Jeugdstorm nu eigenlijk precies wil. Want er bestaat ondanks, het reeds jarenlang bekend zijn van een bestaan van den Jeugdstorm, nog veel misverstand. Daarom ook is er naast de afdeeling voorlichting een afdeeling geko men onder leiding van kompaan Barkhuis, welke vooral de film- en fotopropaganda ter hand zal nemen, terwijl ook van het onderdeel „documentatie" veel wordt ver wacht. In het kort komt het hierop neer, aldus spr., dat de Jeugdstorm zich in den komenden tijd op revolutionnaive wijze zal inzetten om de geheele jeugd van Nederland voor zich te winnen en daardoor een een heid in de jeugdgelederen te brengen. De ervaring van de laatste maanden is. dat de jeugd, die zich nog niet bij den Jeugdstorm aansloot, wel degelijk belangstelling gaat toonen voor ons werk en wij mogen, ja wij móeten dus thans met kracht onze idealen naar buiten uitdragen, opdat de drommen jongens en meisjes, die nog niet tot ons zijn gekomen, voor den Jeugdstorm worden ge wonnen. Jeugdstormcolportage gaat be- ginnen. A Is begin van onze nieuwe werkperiode zal de Jeugdstorm voor het eerst op de straten met ziin bladen „Storm- meeuw" en „Slormvlag" gaan colporteeren. De plaatsvervangende leider van den Jeugd storm. opperbanheer Quispel (die kortelings van het Oostfront is teruggekeerd), zal a.s. Zaterdag een dagorder uitgeven, waarin hii den geheelen Jeugdstorm zal oproepen zich in te zetten voor de propaganda. Zaterdag zal derhalve in alle deelen van het land de eerste landelijke Jeugdstormcolportage wor den gehouden. Al het mannelijk kader, stormers en meeuwen, zal aan deze eerste colportage deelnemen en de leiding gaat van het standpunt uit, dat colporteeren be schouwd moet worden als een onderschei ding. Het vrouwelijk kader, de stormsters en de meeuwkes, zal tegelijkertijd marschen maken, zoodat het geen mensch op straat zal ontgaan, dat de Jeugdstorm van zich doet spreken. Aan deze eerste landelijke colportage is een bespreking met de staf leiders uit het geheele land voorafgegaan, waarin de voornaamste richtlijnen ziin aan gegeven. Opperhopman Zilver gewaagde er kunnen verklaren, dat het ontslag van Togo op zuiver persoonlijke overwegingen was geba seerd en niets te maken heeft met de vorming van het nieuwe departement of met eenig aspect der Japansche buitenlandsche politiek Het aftreden van Togo zal naar de meening van welingelichte Japansche kringen nauwe lijks een belangrijke wijziging in de buiten landsche politiek van Japan tengevolge heb ben. Dit geldt in het bijzonder Japan's betrek kingen met het Westen. Pacificatie campagne in China begonnen. De Japansche militaire woordvoerder heef medegedeeld, dat in het gebied van Sjanghai een p_acificatiecampagne is begonnen, die langzamerhand over geheel China zal worden uitgebreid. In samenwerking met de Chinee- sche civiele autoriteiten zal het Japansche leger alle factoren van onrust doen verdwij nen en herbouw en verkeer bevorderen om een stabielen toestand te schoppen. De voerder zeide in dit plan een doeltreffend middel voor.de liquidatie van het Chineesche conflict te zien. (E. P.) Gedurende de laatste zes jaren is de Japansche bevolking in Noord China ver tienvoudigd. Het aantal in Noord China le vende Japaneezen bedraagt thans 403.615. Schoonzoon van Horthy om het leven gekomen. De schoonzoon van den Hongaarschen Rijksbestuurder, graaf Julius Karolyi, is bij een vliegongeval om het leven gekomen. Graaf Karolyi, die voorzitter van de Hongaarsche luchtvaartvereenlging was, had zich aange meld voor den militairen vliegdienst. Woens dagmiddag om ongeveer vijf uur is hij met zijn toestel nabij Erd in de Donau gestort. Graaf Karolyi was 36 jaar oud Zijn echtge- noote, Paulette Horthy. is twee jaar geleden gestorven. DE DUITSCHE KARDINALEN. Op de conferentie van Duitsche Roomsch- Katholieke bisschoppen te Fulda. die eind Augustus is gehouden, is kardinaal Bertram uit Breslau als voorzitter afgetreden in ver band met zijn hoogen leeftijd hij is 82 jaar en met zijn gezondheidstoestand. In Katho lieke kringen heeft men het vermoeden, dat hij zal worden opgevolgd door den Bisschop •an Berlijn. Preysing. KORT NIEUWS De Japansche ministerraad heeft besloten het aantal schooljaren voor het middelbqar- en hooger onderwijs belangrijk te verminde ren. De vijfjarige middelbare scholen zullen op vier jaar worden teruggebracht, de drie jarige cursussen van het hooger onderwijs worden twee jaar. Deze maatregel moest ge nomen worden om tc voorzien in het grootf tekort aan arbeidskrachten. afstaan aan den dienst op het land. verder zijn eenige honderden naar Oostland ver trokken. terwijl in die maanden ook vele Jeugdstormers in Duitschland waren en er thans nog ziin om daar hun vacantie door te brengen. Daar staat tegenover dat juist ook in de laatste maanden de Jeugdstorm flink is gegroeid. Eenige honderden kinde ren hebben zich weer achter de vanen van den Jeugdstorm geschaard. Wat er verder gaat gebeuren. |\,j[aar bij deze colportage zal het niet bliiven. In tal van plaatsen van ons land zullen leeskasten worden ingericht, terwijl het tevens in de bedoeling ligt op verschillende pleinen in stad en lanc zoogenaamde inlichlingententjes te laten verrijzen, waar men alle mogelijke vragen betreffende den Jeugdstorm gaarne zal be antwoorden. Op de straten zullen de leden van den Jeugdstorm demonstraties geven. Men zal bijeenkomsten organiseeren. kortom men zal naast een kort gesproken woord de jeugd van Nederland in practische daden laten zien wat de Jeugdstorm wil. In ver schillende bioscopen in de stad. maar ook op het platteland, zullen voor de jeugd filmvertooningen worden gegeven, welke voor den jongen mensch in Nederland van belang zijn. O.m. zal daar de nieuwe strijd- film van den Jeugdstorm vertoond worden, Ook de film, gemaakt tijdens de sportfees- ten in Deventer, alsmede de eigen smalfilm, genaamd „Kees van Buren", zullen op het witte doek verschijnen. De toegangsprijs tot het theater is zoo laag gesteld, dat ieder kind naar zulk een voorstelling zal kunnen gaan, :De speciale Jeugdstorm zal eerst daags een nieuwe affiche het licht doen zien en deze suggestieve plaat zal naast ander propaganda-materiaal o.m. in leege etalages te aanschouwen zijn- Het hoogtepunt .van de actie. "T n cez9 geheele propaganda-actie zit een -*1- climax, welke zijn bekroning vindt in de viering van „De dag van den ouden Jeugdstorm". Deze viering zal geschieden op Zaterdag 26 September en wel in allo plaatsen waar een afdeeling van den Jeugd storm is, met als middelpunt Arnhem, zooals men wellicht weet de bakermat van den Jeugdstorm. In 1934 werd n.l. in Arnhem de Jeugdstorm^fficieel opgericht. Aan het cirtae van zijn uiteenzettingen merkte opperhopman Zilver op. dat het er bij den Jeugdstorm niet om gaat „Hoe zul len wij ons door deze grootscheepsche pro paganda-actie slaan", maar „wij zullen slagen". Dc Jeugdstorm telt thans ruim 18.000 leden en met dezen kern van de Ne derlandsche jeugd zullen eens alle jongens en meisjes van Nederland voor den nieuwen tijd worden gewonnen. Afbetalingsma^azijii mei twaalf filialen definitief gesloten. Goederenvoorraad verbeurd verklaard. De inspecteur voor de prijsbehcersching heeft den eigenaar van het afbetalingsmaga zijn A. C. Korpershoek te Rotterdam met 50 000.beboet, terwijl de goederen, welke voorradig waren in de 12 door hem geëxploi teerde filialen zijn verbeurd verklaard. Alle zaken in Rotterdam en elders zijn verder voorgoed gesloten en Korperhoek's bedrijfsmiddelen, definitief stilgelegd, terwijl het hem bovendien is verboden gedurende 2 jaren een nieuw afbetalingsmagazijn te ves tigen of zich met den afitetalmgshandel in te laten. Het vonnis gelast tenslotte nog de openbaarmaking van deze straffen en beta ling van 10.000 proceskosten. Aanleiding tot deze veroordeeling was de voortgezette prijsopdrijving, welke op ver schillende wijzen gedurende 2 jaren na Mei 1940 Is gepleegd. Het tegen de prijsvoor- schriften in bijprijzen van de reeds voorradige goedkoopere goederen als er nieuwe duur dere zendingen aankwamen, was een vaste gewoonte in dit bedrijf. Ook waren er voor- oorlogsche goederen, zooals meubelen, rijwie len. haarden, kleedingstukken, enz. zonder eenige aanleiding ver boden den voor-oörlog- schen prijs verkocht. De veel gunstiger voor waarden, waaronder de afbetalingshandel in de laatste jaren heeft kunnen werken. immers men kan nu vaak a contant leveren of in elk geval aan zorgvuldig uitgezochte afnemers met een korter crediet dan voor heen hebben in de prijzen, welke in de zaken van Korpershoek werden gevraagd, in het geheel geen of een volstrekt onvoldoen den weerslag gevonden. Aan de hierdoor noodzakelijk geworden prijsverlaging of groo- tere korting werd meestentijds zelfs niet ge dacht.. Het feit, dat In de afbetalingsbranche zaken gedaan worden met het minst-draagkrachtige deel van de bevolking, maakte hel gcwenscht, dat de prijsbeheersching, zooals nu ook is ge beurd. aan bovengenoemde praktijden defini tief een einde maakte. Burgemeestersbenoemingen. De commissaris-generaal van bestuur en justitie heeft tot burgemeester benoemd Den chef de bureau J. Kranenburg te Rot terdam tot burgemeester van Hoogland: den gemeenteambtenaar ^G. J. Vooys te Goede reede tot burgemeester van Hasselt en den heer T. O. van der Weide te Bloemendaa! tot burgemeester van Velsen TOELATINGSEXAMEN RIJKSTUINBOUW- SCHOOL. voor het toelatingsexamen aan de Rijkstuln houwschool te Boskoop, dat op 31 Augustus en 1 September J.l. werd gehouden, slaagden A. J. de Graaft. A. van Haaren en J. J. Sluyter Haarlem. PERSONALIA. Aan den neer G. Verduijn. accountant bij deri rijksaccountantsdienst, werkzaam aan de inspec tie der belastingen te Haarlem, le afdeeling, Is met Ingang van 16 September 1942, op zijn ver zoek, eervol ontslag uit 's rijks dienst verleenó .OUDERS EN JEUGD AAN HET WOORD' 's-GRAVENHAGE. 3 September. He denavond van 19,0519,20 spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum 2 in dc serie brandende kwesties over het onder werp: „Ouders en jeugd aan het woord". IERLAND WEERT ZICH. Bs. In Ierland, het veelgeplaagde groene eiland, wordt thans weer gevochten. Ierland kent meer dan welk land ook de ze geningen van de Britsche „bescherming de zonen van Ierland hebben de betrekke lijke vrijheid van land en volk met hun bloed betaald en het is thans begrijpelijk, dat zij er voor danken%iun land bezet door de Amerikaansehe troepen opnieuw tc la ten onderwerpen door inmenging van deze soldaten in den strijd. Het manifest van de Ira, waarbij gewaarschuwd werd voor de gevolgen, indien bezettingstroepen, die het land zonder toestemming der bevolking tot steunpunt van den veelgehaten viiand hebben gemaakt, zich in den strijd zouden mengen, was niet onduidelijk. De Ieren heb ben veel geduld. Eindeloos zijn de plage rijen en de vervolgingen geweest en Enge land, het land dat voor geen enkele wan daad terugdeinst, ging steeds verder, omdat er voor de Britten maar één uitkomst is: de volledige onderwerping van Ierland, de sla vernij van een volk/van vrije en heldhaf tige zonen. Thans begint het overkropte ge moed van de Ieren, zooals men uit de be richtgeving van heden duidelijk onder scheiden kan, over te loopen. De Ieren, die het gevaar kennen, slaan raak en Engeland zal moetefi vechten in eigen naaste om geving. De geschiedenis heeft ons geleerd, dat de Ieren een taai volk van verbeten strijders zijn, in staat om een jarenlange guerilla te voeren en sterk genoeg om de Engelsche en Amerikaansehe troepen de handen vol te geven. In deze historische oogenblikken, waarin dit volk onder den ouden strijder De Valera weer naar de wa pens grijpt om den Britschen overweldiger uit het eigen grondgebied te slaan, dienen wij een eeresaluut te brengen. Diep in het Iersche volk heeft het altijd gekookt en ge gist. omdat het nimmer zijn volledige vrij heid heeft kunnen verwerven, maar in den oorlog nu het Engeland zeer slecht gaat. is de willekeur en de machtsuitoefening tot het onduldbare gestegen. Engeland be gaat in den hobgsten nood, waarin het ver leert, zeer domme daden. Engeland meent den oorlog te kunnen winnen door anderen in den strijd te werpen en het ontziet zich niet om het doel der kapitalisten te be reiken kleine volken van nun dierbaarste vrijheden te berooven. In deze tactiek is Engeland altijd zeer sterk geweest en het heeft uit de gebeurtenissen in den loop der eeuwen niets maar dan ook niets ge leerd. Engeland zal blijven doorgaan, tot het van Duitschland den genadeslag ont vangen heeft; de opstand in Ierland is een der factoren welke dit einde bespoedi gen zullen. Uit sympathie voor het held haftige vrijheidslievende Iersche volk kan men zulk een einde niet vroeg genoeg wen- schen. Mét Ierland zullen alle volken van Europa de vruchten en de zegeningen van dit resultaat genieten.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1