Nieuws uit ONDERWIJSVERNIEUWING IV. Goed geslaagde draverij te Heemskerk. BUBBELTJE EN KNOR IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Omstreken Clubhuis van De Stormvogels. Wandelaarsdomein verbeterd. Wat de woning is voor een gezin, is het clubhuis voor een vereeniging. Het bestuur van De Stormvogels heeft dit in gezien en zijn wandelliefhebbers daarom nog niet zoo lang geleden in de gelegen heid gesteld geregeld bijeen tc komen. Aan de Kanaalstraat werd in een ruim perceel een clubhuis ingerichtydat spoe dig de aandacht van vele IJmuidensche tippelaars had. Er zijn nu talrijke ver anderingen aangebracht, welke evenzoo- vele verbeteringen kunnen worden ge noemd. Hierdoor zal het wandeldomein nog duidelijker, dan tot dusver reeds het geval was. in een groote behoefte blijken te voorzien. ward moest er door de vereeniging worden gewerkt om indertijd tot de opening te kun nen overgaan. Men slaagde door den uit stekenden geest, die een stevigen band had gevormd, en de moeite werd niet alleen daar door, maar tevens door een belangrijke toe neming van het ledental beloond. Dit maakte het mogelijk dezer dagen het clubhuis terdege onder handen te nemen. Het is opmerkelijk wat er is bereikt. Het voorste lokaal geeft gelegenheid tot een rustig zitje en het achterste is als afzonder lijke speelkamer ingericht. De leden kunnen zich hier verpoozen met een biljart, sjoelbak, dammen en schaken, tafeltennis, etc. Achter de speelkamer bevindt zich een vertrek voor het bestuur en links daarvan treft men een repetitiezaaltje voor de tooneelliefhebbers aan. -Daarvóór is de keuken. Wanneer men een rondgang maakt merkt men in het' voorste lokaal een medaillekast, de fraaie clubvlag en andere fraaie voor werpen op. Tevens staat er een pick-up instal latie, door middel waarvan er steeds voor prettige muziek kan worden gezorgd. In de speelzaal is een prachtige wandver- lichting aangebracht en tevens hangen er wandspreuken, onder meer de bij deze ver eeniging meest geliefde: „Niet met woorden maar met daden". De leden weten zich er goed te vermaken; de onderlinge wedstrijden naderen hun eipde, zoodat spoedig de prijs uitreiking zal kunnen plaats hebben. De bestuurskamer is zeer practised en met de noodige waardigheid ingericht. Ook aan het repetitiezaaltje is veel aandacht gewijd. Deze ruimte is wel noodig, want het ligt in de bedoeling binnenkort een feestavond» te organiseeren. Er zal door eigen krachten Hawaiiangroep worden gevormd, die onder den naam „Miami's" voor het voetlicht zal komen. De leiding zal in handen van den heer H. J. Keizer te Overveen zijn en de zang zal door Lily Ruygrok, eveneens te Overveen worden verzorgd. Bovendien heeft De Storm vogels een humorist-conferencier in zijn mid den, namelijk de heer K. W. Petri te Haarlem. Uit een en ander blijkt weer hoe veelzijdig het werk van de vereeniging is. Zij poogt steeds haar eigenlijk streven: het bevorde ren van de wandelsport, zooveel mogelijk te behartigen, doch daarnaast vergeet zij niet brat er moet worden gedaan om de leden het geheele jaar aangenaam bezig te houden. „Ik trom»-mijn eigen vrouiv." De journalistiek is toch maar een peuleschil voor een beginneling, tenminste wanneet- deze tot het vrouwelijke geslacht behoort. Ze heeft opdracht gekregen om iemand te inter viewen, die algemeen bij de menschen van de krant berucht is wegens zijn hardnekkig weigeren om een onderhoud toe te staan. De verslaggeefster gaat naar zijn woning hij is stratosfeervaarder en weet door een .iat binnen te komen. Dan hoort ze een baby huilen. Ze gaat naar het wiegje en neemt de peuter op den arm die onmiddellijk stil is. En de professor, die zijn vaderschap bij al dat gehuil graag cadeau had willen geven, is nu zoo overgelukkig, dat hij van ganscher harte bereid is tot een interview Zooals men ziet behandelen we een gemoe delijke film, waarin niet erg op de geloof waardigheid van het verhaal wordt gelet. „Ik trouw mijn eigen vrouw",«is de titel van de- rolprent, die van heden af in het Thalia Theater wordt vertoond. „De druktemaker van de film", Johannes Riemann verzorgde de regie en ook de voornaamste medespelen- den (Paul Hörbiger, Lil Dagover en Theo Lingen) zijn bekend. Alles draait om een huwelijk, namelijk dat van Lisa en Hubertus Behmer. De man heeft, drukke zaken en verwaarloost zijn vrouw, omdat er voor haar te weinig tijd over blijft. Ze besluit zelf een betrekking tc zoeken, daar ze wil weten of een baantje iemand zoo in beslag kan nemen, dat hij geen tijd voor zijn huiselijk leven heeft. Een redacteur neemt haar als verslaggeefster in dienst. Op den duur krijgt Hubertus er erg in. dat zijn echtgenoote dikwijls en lang van honk is. Hij wordt jaloersch en gaat haar gangen na, waardoor hij haar ten huize van den stratos- feerman aantreft. Hij speelt er geweldig op zijn poot en besluit zijn intrek in een hoto1 te nemen. Daar komt hij tot allerlei^ dwaze plannen, zelfs inzake een echtscheiding. Maar als de nood het hoogste is, is de red ding nabij. Een vriend besluit het paar te verzoenen, Hij heeft zichzelf een moeilijke opgave gesteld, want van de personen, waar- alles om gaat, ondervindt hij allcsbehalvr medewerking. Hij bereikt natuurlijk toch Thalia Wat men van gasgeneratoren moet weten. Cursus voor bedienend personeel. In de Nijverheidsschool tc Velsen zal 17 en 18 September een twecdaagsche technische cursus voor het bedienend personeel van auto's met gasgenerator worden gegeven. Deze cursus behoort tot een serie, welke door het geheele land heen wordt gehouden door de „Commissie Oasgeneratorcursussen", ingesteld door de daartoe in aanmerking ko- meftde verkeersbonden en vervoer- en be drijfsorganisaties, zooals de Nederlandsche Automobiel Club, den Toeristenbond, B.B.N-, N.O.B.. E.V.O., B.O.V.A G R.A.I. enzoovoorts. Het Bureau Generatoren en Tankgas, als de daartoe aangewezen Rijksinstantie, en de Vereeniging van Directies van Nijverheids scholen verleenen voorts hun medewerking. Tot op heden hebben meer dan 1500 deel nemers voor een veertigtal cursussen inge schreven. Hieruit blijkt wel, dat er nog steeds een groot behoefte bestaal aan onderricht op dit moeilijke gebied, en dat. wat de belang stelling van de zijde van het bedrijfsleven betreft, het instituut dezer cursussen een vol ledig succes mag worden genoemd. Tot de deelnemers behooren leden van het personeel' van vele Rijks- en Gemeentediensten en an dere officieele of seml-officieele instellingen, welke met de hedendaagsche vervoerspro blemen dus met gasgeneratoren te ma ken hebben. Het is verheugend, dat ook te Velsen deze belangrijke voorlichting wordt gegeven. VRIJE EVANGELISATIE. De heer A. Th. Besselaar te Amsterdam zal Zondagmiddag vier uur voor de* Vrije Evan gelisatie in het gebouw Willebrordstraat 10 voorgaan. Training Stormvogels. Het bericht over de training van Stormvogels In ons blad van gisteren was door een fout ter zetterij onduidelijk, zoodal we het opnieuw laten volgen: De leden der voetbalvereeniging Stormvogel dienen er rekening mede te houden, dat er va Woensdag 9 September af een wijziging in de training komt. Van dien datum af komen Woensdagsavonds de adspiranten te half zeven de junioren, benuevers de spelers der lagere elftallen, te half acht bijeen. De Donderdag avonden zijn van 10 September af. beginnende te half acht, voor het eerste en het tweede elftal gereserveerd. Derde excursie naar crematorium. Voor de derde maal binnen 16 dagen hield de afdeeling Velsen der Vereeniging voor Facultatieve Lijkverbranding een excursie naar het crematorium. Ook nu weer was het een groot getal belangstellenden, dat in de aula bjjeen kwam, zoodat in totaal aap de Velsensche excursies in dit seizoen circa 375 personen hebben deelgenomen. De afdeelingsvoorzitter, de heer IJ. ^eitsma, hield een korte causerie over het onderwerp „Waarom zijn wij voorstander van lijkverbranding en tegenstander van begra ven Wie eens een opgraving van een lijk heeft bijgewoond, aldus spr., zal daardoor meteen als voorstander der crematie-idee ge wonnen zijn. Nog is de Vereeniging voor Facultatieve Lijkverbranding een strijdende vereeniging, want de crematie heeft wettelijk nog geen volledige gelijkstelling met het be graven verkregen. Nog heeft men in ons land geen volledige, vrijheid om over de wijze van vernietiging Van zijn eigen stoffelijk over schot zelf te beslissen. De crematie-idee wint gestadig meer aan hangers, in iedër geval bestaal er zeer veel belangstelling voor in den lande. Dit spruit wellicht in groote mate voort uit het feit, dat de mensch zich in tijden als deze meer reken schap gaat geven van onverbiddelijk metter tijd heen te moeten gaan en daarenboven men met dat denkbeeld meer vertrouwd raakt. Zoovelen gaan hem in dezen tijd voor. De voorstander van verWssching heeft reeds gekozen hij verkiest het snelle crematie- proces boven het maandenlange begraaf- proc<y. De* heer J. van Dijk, directeur van het crematorium vertelde over de manier, waar op een uitvaart geschiedt en over den ver deren gang van zaken bij de verassching. Nadat de organisat van het crematorium, de heer George Robert, op fraaie wijze eenige orgelsoli had uitgevoerd, een programma, dat niet naliet diepen indruk te maken, begaf het gezelschap, gesplitst in kleine groepen, zich onder geleide van het personeel naar de ver schillende afdeelingen, hallen en colombaria. Ook konden de urnentuinen bezichtigd wor den. die aangelegd zijn rondom de colom baria en in het duinterrein, welk laatste zoo veel mogelijk in zijn oorspronkelijken staat gelaten is met behoud der eenvoudige duinr flora. door P. H. van Os rijn doel J. J. E. VAN BAARSEL. Uitstapjes Jong Geluk. Velen hebben waardeering voor het werk van Jong Geluk, de stichting voor kinderen van on- en minvermogende ouders. Onder bekwame leiding weet deze talrijke jongens en meisjes geregeld aangenaam bezig te hou den en bovendien iets meer te geven, waar zij nog lang veel plezier van kunnen hebben. Deze maand wordt weer eens getoond hoe uitstekend het bestuur van de bescheiden middelen gebruik maakt. Ondanks de moei lijke omstandigheden zullen er drie uitstapjes worden georganiseerd. Bij het bepalen van het doel hiervan hield men voor oogen, dat zij niet alleen aangenaam, maar ook nuttig dienen te zijn. Daarom werd besloten de vol gende regeling te treffen. De eerste groep gaat Woensdag 16 Septem ber naar Artis de tweede brengt Zondag 20 September een bezoek aan het Rijksmuseum en tenslotte zal er een groep Zondag 27 Sep tember het Koloniaal Museum bezichtigen We twijfelen er niet aan of de kinderen zul len van een groote belangstelling blijk geven Er zal per boot worden gereisd, zoodat reeds te kwart voor acht van het Velserduin- plein zal worden .vertrokken. Ook kinderen, die vroeger lid waren, kunnen meegaan. Agenda. IJmuiden. VRIJDAG 4 SEPTEMBER Thalia: Ik trouw mijn eigen vrouw, 7.30 uur Rex: Haar eerste liefde, 7.30 uur. De Pont: De vrouw met den blauwvos, 7.30 u ZATERDAG 5 SEPTEMBER, Bioscopen Zie Vrijdag. DIENST APOTHEKEN. Avond- en nachtdienst: Kennemer Apotheek Wijk aan Zeeërweg. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. Politie, hoofdbureau 5178, 4377, 5555. Politie. Willemsplein 5400. Brandweer 5242. E. H. B. O.. A. P. Bakker 5455. E. H. B. O.. Velsen 4980. Luchtbescherming, hoofdpost 4145 Antonius Ziekenhuis 4444. [Jmuider Apotheek 4229. Kennemer Apotheek 4204. Van links naar rechts: De mijnversperring is opgeruimd. De voorafgaande afdee ling zet haar opmarsch voort. (p3-Z./Recla PK Jesse Pax-Holland c). Terwijl het voor de Britsche konvooien onmogelijk is de Middellandsche Zee over te steken, bereiken de Italiaansche schepen, begeleid door eenheden van de marine en het luchtwapen, zonder verliezen de Noord-Afrikaansche havens. (Orbis/Holland Pax- Holland c). De radio-omroeper Karei Nort, die ook in sportkringen groote bekend heid geniet, trad te Hilversum in het huwelijk met mej. Ank Teriet. Sportvrienden van een roeivereeniging vormden een eerehaag voor het bruidspaar. (J. C. Stevens Pax-Holland c). DE ZEILWAGEN. Een wagen heeft Parijs verrast Het voertuig werd niet voortge-gast. En dronk ook geen benzine. Het was slechts, van een zeil voorzien, Envan een goed humeur misschien, Dat jverkt als vitaminen Wel vijftig kilometer was "De snelheid van dit voertuig; ras Kwamen Parijzenaren Tot de gedachte, dat zoo'n goed Vóórgaan gewoonlijk volgen doet. Ze gingen maar v.ast sparen De wind verleent het voertuig macht, Het komt vooruit slechts door zijn kracht. Hij heeft het dus in handen. Of deze vinding opgang maakt, Als hij zijn medewerking staakt, Ligt 't voertuig dra aan banden. Maar als hij helpt, denk toch eens na Zijn wij gered. Geregeld ga 'k Dan zeilend langs de wegen. Ik heb geen last van bandenpech; 'k Lach generatoriorgen weg. Wie houdt me dan nog tegen Met vijftig-kilometer-vaart. Zal ik, door ieder nagestaard. De afstanden verslinden. Zoo ga 'k voordeelig, veilig, vlug, Maarhoe kom ik dan weer.,., terug Is dóar iets op te vinden? Seizoen door D.G.S. geopend. Een interessante bijeenkomst. De eerste ledenbijeenkomst van de Ver eeniging van Jonge Oud-Katholieken D.G.S. in het nieuwe seizoen, welke in het O. K. Ver- eepigingsgebouw werd gehouden, stond in het teeken van nieuwe activiteit tc-r bevordering van den band van saamhoorigheid. De vergadering, die zich in een. flinke be langstelling mocht verheugen, werd geopend door den heer J. Wijker, voorzitter, welke vervolgens een schrijven voorlas van den Bondsvoorzitter, pastoor P. J. Jans te Am sterdam. Hierin werd aangespoord ook in het aanstaande seizoen het bonds- en vereeni- gingswerk met animo voort te zetten. Voorts werd daarin gemotiveerd waarom pastoor Jans bij de eerstkomende verkiezingen als bondsvoorzitter zal aftreden. Dit houdt -i band met diens benoeming tot secretaris den Bisschoppelijken Raad. Mej. M. van Hcrle -deëd verslag van den boottocht naar Amsterdam. Met betrekking tot de waarschijnlijk begin October te houden Bondsvergadering, waarin pastoor Jans als voorzitter en drs. Th. C. Hijzen als vice-voorzitter aftredend zijn, werd voorgesteld in de plaats van eerstge noemde pastoor E. Wijker te Krommenie, welke thans bondsaecretaris is, candidaat te stellen drs. Hijzen te handhaven en de ont stane vacature te doen innemen door kape laan A. C. van de Poli te Utrecht. Mej. N. Zwart verzorgde de „10 minuten- gespreken" met een causerie over „Het Lied" Op interessante wijze schetste zij het ont staan van het lied en het veelomvattend werk van'den componist, waarbij steeds groote aan dacht aan de begeleiding moet worden be steed. Na de pauze behandelde pastoor Th. Mole- man het actueele onderwerp: „Waarom aan het einde van den H. Dienst geen benedictie?" Uitvoerig belichtte spreker de vraag „Wat is de benedictie en hij gaf hiervan een zeer leerrijke uiteenzetting. Vervolgens schetste pastoor Moleman de oorzaken welke er toe hebben geleid de Benedictie aan het einde van den H. Dienst te doen vervallen om daar bij tevens uit te weiden over het gebruik an de slotzangen, die in het nieuwe gezang boek zijn opgenomen. Een aardige muzikale Iuisterwgdstrijd onder leiding van den heer Chris Broek, vormde het einde van deze eerste D. G. S.-vergade- ring. Voor de winnaars waren fraaidRprijzen beschikbaar. Met het Bondslied werd de bijeenkomst besloten. Verbetering geitenras. Vastgestelde verordening ter inzage. De Burgemeester van Velsen, waarnemende e taak van Burgemeester en Wethouders, brengt, overeenkomstig artikel203 der Ge meentewet, ter openbare kennis, dat voor een ieder van heden af gedurende drie maanden op de secretarie dezer gemeente is neder- gelegd een besluit van den Burgemeester dd. 6 Augustus 1942 tot vaststelling eener Ver ordening betreffende verbetering van het geitenras in de gemeente Velsen. Deze verordening treedt in werking op den derden dag na dien dezer afkondiging (2 Sep tember). O VELSEN Uitreiking distributiebescheiden. We herinneren er nog even aan, dat de inwoners van Vclsen-Noord de nieuwe distri butiebescheiden Zaterdag voor het laatst in het bekende gebouw aan den Wijkerstraatweg kunnen halen. Dit is van negen tot twaalf en van twee tot vijf uur geopend. Wat de voetballers interesseert. Het voetbalprogramma voor de maand Sep tember van den N. V. B. is voor onze plaatse lijke clubs als volgt samengesteld: 6 September: Kinheim—H.F.C.; A.D.O. 1920— V.V.B.; I.E.V^-Vitesse 1922. September: T.Y.B.B.—Klnhelm; V.V.B.—C S.V.; Zeevogels—I.E.V. 20 September: Klnhelm—Halfweg; V.V.B.—Zee vogels; Bergen—I.E.V. 27 September: Terrasvogels—Klnhelm; U.S V.U.—V.V.B.; I.E.V.—Alkmaar, Barones Spencer debuteerde en won UITGEEST JUBILEUM. Zaterdag herdenkt de heer P. Zaal, dat hij 25 jaar bij de Ned. Spoorwegen werk zaam is. Het zal hem zeker niet aan be langstelling ontbreken. BEVERWIJK Cyclus „De grondslagen der muziek". In nauwe aansluiting van de orgelcon certen van dezen zomer zal de toonkunste naar G. J. Moed gedurende het wintersei zoen geheel belangeloos voor belangstel lenden in de muziek een cyclus „Grondsla gen der muziek" leiden. Deze cursus kan door een ieder gratis bezocht worden en is verdeeld in: 1. De basis van het muzi kaal bewust zijn; verband tusschen geest en klank,-mensch en melodie; 2. De beteeke- nis van de polyphone muziek voor dezen tijd. 3. Van natuur en mensch tot kunst werk. 4. De onvoltooide en zijn onvoltooi de. 5. De steenhouwer aan den weg en de ziener in den hof. Deze punten, die elk meerdere avonden in beslag zullen nemen, worden afgewis seld met enkele speciale studio-concerten. De tweede gróote Paedagoge, die wij thans nader zullèn beschouwen is dr. Maria Montessori, geboren in 1870. Zij was de eerste vrouwelijke arts in Italië. Iftar belangstelling ging aanvan kelijk uit naar de opvoeding van zwakzinnige en Idiote kinderen. Zij bereikte hierin verras sende resultaten, wat in haar het verlangen wekte tot .onderzoekingswerk met normale kin deren. Haar paedagogische arbeid, die zoo be kend is geworden, nam een aanvang in de „Casa dei Bambini". In Rome zijn n.l. groote com plexen arbeiderswoningen, naar een onderdeel speciaal is ingericht voor „Kinderhuis", waar hei nog net schoolgaande kind overdag wordt bezig gehouden. Hier is zij er toe gekomen om een geheel nieuwe manier van onderwijs geven aan kleine kinderen samen te stellen en hier werden ook de grondslagen gelegd van de „Montessori- Methode", die weldra belangstellenden uit alle landen trok en haar zegetocht over de gansche wereld begon. In haar boek: De methode Mon tessori vertelt zij het volgende voorvalletje. „Eens zag ik in een onzer openbare aarken In Rome een Jongetje van ongeveer anderhalf Jaar, een allerliefst kereltje, en zoo vroolijk. Het had een leeg emmertje en een schopje bij zich, en hield zich onledig met dit emmertje te vullen met de keisteentjes der paden: het gebruikte zijn kracht. Een zeer net kindermeisje hield toezich' op hem. blijkbaar iemand van goeden wille, eer liefdevolle en verstandige, verzorgster. De tijd was daar om naar huis te gaan en nu trachtte ze zoo geduldig mogelijk het kind te bewegen, zijn werk te laten staan en weer in het wagentje plaats te nemen. Maar de kleine baas was daar toe niet te brengen, dus vulde het meisje zelf het emmertje en borg dit met den kleinen sttjfkop in 't karretje op. in de volle overtuiging dat hij zoo zijn zin had. Maar daar begon hij lufd te schreeuwen, om protest aan te teekenen tegen zooveel geweld en onrechtvaardigheid. Dat trof me! Wat liep det groeiend hartje over van gevoel van beleedigd te zijn! Hij begee.rde niet het em mertje vbl te hebben, hij wou het zelf vullen, zelf moeite doen. en aldus voldoen .aan de bewe gingsdrift van zijn gezond lichaampje! Zijn eigen innerlijke ontwikkeling was zijn doel; niet het hebben Van een emmertje vol keisteentjes. .Deze simpele gebeurtenis met dit kereltje is een staal tje van wat den kinderen In de geheele wereld zoo vaak overkomt, den besten en meest be minden. Ze worden niet begrepen; de volwasse nen leggen hun de maat aan die hun zelf past. Het kind, meen men. stelt zich een uitwendig doel voor, en men helpt het liefdevol, het te be reiken. Het werkelijk doel is: de onbewuste drang naar zelf-onlwlkkeling. Dat knaapje is er het symbool van: hij wilde zijn willekeurige be wegingen ordenen, zijn spieren oefenen In 't op heffen van voorwerpen, het oog ontwikkelen in het schatten van afstanden, zijn verstand oefenen door het redeneeren aangaande het werk. noodig om het emmertje te vullen, zijn wil door het verrichten van handelingen er zij daarentegen, die hem zoo lief had. die meende, dat zijn doel was. het emmertje tc vullen met steentjes, maakte hem rampzalig!" Hier komt één der voornaamste fundamenten naar voren, waarop het Montessori-systeem gebouwd: Vrijheid van de leerlingen In hun spontane uitingen. Een kind dat echt bezig is, moét men de gelegenheid geven dóór te kunnen werken. De consequentie hiervan moet lelden tot een verwerping van het traditioneele. klassikale systeem en bovendien moet niet alleen gebroken worden met de gebruikelijke inrichting der school maar ook de verhouding van leerkracht tot kind moest anders worden. Montessori hecht groote waaide aan het op zettelijk „oefenen der zintuigen Zij ontwierp dan ook leermiddelen die alleen gebruikt kun nen worden op de manier, die door haar van te voren uitgedacht en aangegeven is. Dit ontwik kelingsmateriaal speelt ook een groote rol in de Montessorischolen. Aan de drang tot activiteit en vooral ook om de drang om met de kinderen bezig te zijn komt het aantrekkelijk materiaal tegemoet. Bij het oefenen der zintuigen werden andere zintuigen zooveel mogelijk geïsoleerd. Zeer belangrijk in dé Montessori-scholen is dat de aandacht gevestigd wordt op de - z.g.n. ge- veollge perioden. Er zijn n.l. in de ontwikkelings gang in het kind perloden aan te wijzen waarop het in het bijzonder geschikt is als het ware „rijp" voor is om bepaalde vaardigheden het best te kunnen vernemen. Door het kind nauw keurig waar te nemen moet men vast kunnen stellen, wanneer het kind het meest voor be paalde invloeden vatbaar js. Laat men die perio den ongebruikt voorbijgaan, dan zullen die vaar digheden later moeilijker en met minder ple zier vernomen worden. De organisatie der Montessori-scholen zoowel voorbereidend als lagere scholen is gebaseerd op werkgroepen met ongeveer drie jaar leeftijdsverschil. Dit geeft de beste voorwaarden, niet alleen voor de cultureele maar ook voor de sociale en moreele opvoedibg. In elk ontwikkelingsstadium streeft de Mon- issori-methode er naar om het zich ontwikke lende leven, zelf te leeren. hoe dit op de beste wijze geholpen kan worden. Dr. Montessori ziet het kind als een érnstig en hard werkende mensch in wien zich een innerlijke ordening volgens natuurwetten voltrekt. Haar groote geniale ontdekking is wel deze, dat de psychische ontwikkeling van het normale kind zich volgens vaste wetten voltrekt, mits de volle vrijheid tot die ontwikkeling gegeven worde en ook mits de zielkundig-Juiste opgebouwde omgeving aan wezig is. De ruimte in de lokalen is dan ook veel groo- ter, daar vrije beweging, zonder andere te sto ren, mogelijk moet zijn. He» materiaal dat onder het bereik der kinderen staat is van geheel anderen aard dan die in de oude school: het dient nooit tot demonstratie aan een toeluisterend gehoor, maar zijn de experimenteel vastgestelde prikkels (aardafmetingen-, aantal, kleur) tot zelfwerkzaamheid. Een stuk materiaal wordt aan het kind dat-er-aan-toc is met een zeer kort. helder lesje over het juiste gebruik van dat materiaal aangeboden, en de leidster trekt zich terug. Was het goede moment gekozen er. het lesje pit'.ig dan volgt een periode van diepe voncentratie-in-actie (van elk kind in zijn eigen tempo) die natuurlijk niet gestoord mag worden. Het materiaal is zoodaning verhelderend in gericht. dat in normale gevallen een explosie van werk losbreekt, die gepaard gaat met een groote vreugde zich uitende o.a. in den stra- lenden blik, huppelenden gang. jnededeelingen aan de leidster hoe „heerlijk" dat werkje is en een liefdevol versieren van het keurig afge schreven werk. Ten slotte de vraag: Hoe komt het dat juist in ons land de Montessori-school zoo'n goede opgang heeft gemaakt? De oude school heeft tocsh zeker groote mannen voortgebracht. De oorzaak ligt m.t. hierin, dat de tijd rijp ts voor een andere visie op het kind. Een 60. 70 Jaar geleden, toen men meende, dat r niets bestond dan materie, was 8et niet meer dan natuurlijk, dat het ideaal der opvoeding werd:"kennis op doen zooveel mogelijk. Is echte - de mensch niet materie, doch geest en materie in een onverbrekelijke totaliteit, dan zal de op voeding zich ook van zelf aan die begrippen aanpassen. Vandaar schoolhervoiming. De schoolhervorming van Montessori is zeer radicaal en zal zeker niet als zoodanig onze school ln de toekomst vormen. Maar haar invloed zal zeer groot blijken haar doel: help het kind zichzelf te helpen, zal ook het beginsel zijn, dat de onderwijsvernieu wing van deze groote paedagoge heeft geleerd tot heil van het kind. Successen voor Geersen. Groote belangstelling en lage uitbetalingen. De kortebaandraverij, welke Donderdag middag op de Marquettelaan te Heemskerk is gehouden, is een prachtig besluit gewor den van ce serie draverijen, die in het af- geioopen seizoen in de streek Kennemerland zijn gehouden. Ook deze draverij heeft zich, in tegenstelling met zoovele andere, gekenmerkt door veel spanning: tot aan den laatsten rit is werkelijk gereden om de prijzen. De bekende langebaner Barones Spencer maakte in Heemskerk haar de buut op de 300 m. baan en het werd voor Geersen een prachtig debuut, want hU wist met zijn snelle merrie den eersten prijs te behalen, na feilen strijd met Allouez. Ook de 6-jarige Dalver debuteerde en mede dank zij egn gunstige loting won Geersen met-dit paard, dat in de beslissing gereden werd door den veelbelovenden pikeur M. Vergay, den derden prijs. Voor Geersen was deze draverij dus wel succesvol. De draverij» Toen de starter, de heer A. Commijs. om even na twee uur Anzolor en Welkom aan den start riep omzoomden zeker naar schat ting ongeveer 3000 bezoekers de prachtige laan. welke ongetwijfeld de mooiste- baan van ons land is. Welkom werd, evenals Dienares, door den van vroeger bekenden rijder Siderius ge reden. Anzolor had in den eersten rit geen moeite de fouten makende Welkom te klop pen. doch in de herkansing was Anzolor niet zonder fouten, waardoor Welkom won. In de beslissing zegevierde Siderius opnieuw. Barones Spencer had aan Y. Kernei een zacht eitje, want de Purmerender kon in beide ritten aan den start de beenen niet krijgen. Een zelfde beeld toonden de ritten tusschen Donar en Beminde. Van Leeuwen Sr. heeft Donar nog steeds niet zonder fou ten en ook hier was de dondergod zeer slecht. Dat de oude Pinkerton het niet te gen Diabolo kon redden, stond reeds bij voorbaat vast, maar in den tweeden rit liet Pinkerton nog iets van ziin oude snelheid zien. Het was Pinkerton's afscheid van de baan. Amethyst, die beter kan. viel tegen, want zonder eenige moeite bleef Zora de baas over Amethyst, die weinig snelheid toonde. Of Dienares een kortebaner worden zal, betwijfelen we, want wat deze kleine merrie ook nu weer liet zien was buitenge woon slecht. Geen oogenblik was de draf goed. Dalver had dan ook weinig moeite haar naar stal terug te sturen. Tusschen Allouez en Claudy O, die door zijn eige naar werd gereden, zijn twee scherpe ritten verreden, eer Jan de Vlieger Allouez in den tweeden omloop kon brengen. De tweede omloop bracht reeds een voor proefje van het duel langebaan-kortebaan. n.l. Barones Spencer tegen Beminde. De kleine foutjes van de Barones waren juist voldoende om Beminde den eersten rit te doen-winnen. In de twee volgende kampen, welke zeer spannend waren, toonde de Ba rones haar meerderheid door telkens den bij den start verkregen achterstand op 100 M. voor de finish te niet te doen. Dat Allouez sneller is dan Diabolo, werd opnieuw bewezen, want ondanks de karwats werd de Duïtsche import uitgeschakeld. Zora klopte Welkom in twee ritten en Dalver had een „stilstaand" rit Op het viertal, dat om de prijzen moest loopen, kwamen nu Dalver, Barones Spencer, Allouez en Zora. Dalver werd hierin gereden idoor den jeugdigen M. Vergay. Spencer won gemak kelijk, wat ook te verwachten was. Zora heeft zich dapper geweerd tegen den groo- ten Allouez, die echter over meer stoom bleek te beschikken. Om den derden en vierden prijs kwamen daarna aan den start Dalver en Zora; eerstgenoemde had geen moeite de uitgeloopen Zora in twee ritten te overwinnen. Meer spanning heeft er geheerscht om de ritten tusschen Allouez en Barones Spen cer. De kortebaner won ondanks een 10 M. achterstand het eerste treffen overtuigend, mede doordat Geersen slecht van start ging. De tweede rit bezorgde Spencer weer een achterstand, maar na het middenstuk liep zij regelmatig in om met klein verschil te innen. De kamprit had vrijwel eenzelfde verloop, alleen was toen het verschil be duidend grooter. Het was een prachtig slot van een uit stekend geslaagde draverij. Voor Bar. Spencer en Dalver is deze^ course een goede training geweest voor' het kampioenschap van '•Nederland, dat over enkele weken te Medemblik wordt verreden. Beide zullen dan ongetwijfeld ernstige candidaten zijn voor den titel en den eersten prijs van 1000. De gedetailleerde uitslag luidt als volgt: eerste prijs 500; Barones Spencer, stal Vita Nova. rijder W. H. Geersen; twbede prijs ƒ200: Allouez, eigenaar en rijder J. de Vlieger, Nieuw-Vennep: derde prijs, 100: Dalver, eigenaar L. H. J. Englebert, rijders W. H. Geersen en M. Vergay; vierde prijs f 50: Zora, eigenaar en rijder J. Wagenaar. Totalisator eerste omloop: winnend 2.20: plaatsen 1.20, 1.40, 1.60 en 1.30. Tweede omloop: winnend 2.80f plaatsen f 1.10. 1.en 1.10. Derde omloop: win nend 1.50; plaatsen 1.en 1. Na afloop van de draverij heeft de heer A. Blom Hzn, voorzitter van de Beverwijk- sche Harddraverijvereeniging. de prijzen uitgereikt en daarbij dank gebracht aan al len, die maar op eenigerlei wijze hadden meegewerkt aan het slagen van deze dra verij, die een record aantal bezoekers naar Heemskerk bracht. In het aardige dorp bleef het nog langen tijd zeer druk; het was al met al voor Heemskerk een feestelijke, maar vooral een goede dag. Teekening Hessels (Pax Holland m.) VOETBALVARIA'. De junioren-elftallen van Beverwijk en De Kennemers zullen deelnemen aan het tour- nooi om den v. d. Aart-beker. Beide elf tallen zijn in één groep geplaatst mei D.C.O., O.I.V. en D.S.S.H. In den eersten competitie-wed6trijd zullen de roodwitten met het volgende elftal trach ten de punten binnen te halen Hoogewerf Grapendaal en J. Vessles C. Vessies, Bennink en A. van Lint; H. van Lint, Maenhout, v. d. Stroom, v. d. Steen en Hol man. „Beverwijk" besprak de nieuwe competitie-indeeling. Veel critiek. De voetbalvereeniging „Beverwijk" hield Donderdagavond onder voorzitterschap van den heer C. G. Grapendaal in haar clubge bouw aan den Alkmaarscheweg een leden vergadering, waarin vee! critiek is uitgeoefend op de nieuwe indeeling van de vereeniging in de a.s. competitie. De voorzitter wees er in zijn openingswoord op, dat de eerste indee ling voor Beverwijk in verband met de reis gelegenheid, reiskosten en uit een financieel oogpunt bekeken, zeer goed was. De tweede indeeling w s precies andersom en bracht niets anders dan bezwaren, Wat het bestuur er toe geleid heeft, deze indeeling te maken, wist spr. niet. maar hij verzekerde, dat met hand en tand de rechten van „Beverwijk" verdedigd zullen worden. Twee afgevaardig den van het bestuur zijn naar den heer De Vries van den N V B. geweest en uit deze be spreking bleek, dat hij van de nieuwe indee ling niets af wist en daarbij zijn verwonde- riing uitspr k over deze indeeling. De heer De Vries heeft zijn volle medewer- king toegezegd om te trachten voor Beverwijk hierin een verandering te brengen. Zelf was spr. voorstander geweest, om indien de nieuwe indeeling gehandhaafd zou blijven, dit jaar niet aan dc compe titie deel te nemen, omdat de verre uit reizen financieel zeer zwaar zijn. Medegedeeld werd dan ook, dat als Bever wijk bij de Noordelijke clubs ingedeeld zou blijven verschillende bezuinigingen ingevoerd zullen moeten worden. Na nog de prestaties van de honkbalclub en de verrichtingen van het eerste elftal in Midden-Kennemerlandtournooi gerele veerd te hebben werd en ander over de nieuwe competitie besproken. Veel was hier over niet te vertellen, omdat de indeeling van de lagere elftallen nog steeds niet bekend is. Het punt beleid bestuur ging zonder op- of aanmerking onder den hamer door. Bij de rondvraag werd ook van de zijde van de Supportersvereniging critiek geleverd op de samenstellers van de nieuwe afdeeling. Aan het slot van de vergadering werd mede gedeeld, dat op Zaterdag 12 September voor de adspiranten onderlinge sportwedstrijden georganiseerd zullen worden. De Ronde van Kennemerland. Wie er starten zullen. Bij de amateurs, die a.s. Zaterdagmiddag in de Ronde van Kennemerland zullen starten, zijn o.a. de .amateurwegkampioen van Nederland. Dirk Mooy, de sprintkam pioen C. Bijster, Arie Vooren, Rottschafer, tweede in de eerste ronde, J. Ruiter, win naar veemarktcriterium te Den Bosch, van Boheemen. winnaar van de Ronde van Haarlem, P. Ott, de Kort, L. Pcpels, tweede in de Ronde van Heemstede en Aat Kuil man, die vrijwel overal bij de eersten ein digt, maar dit seizoen nog geen wedstrijd heeft gewonnen. Onder de deelnemers aan den nïeuwe- lingenwedstrijd is ook de winnaar van de eerste ronde, W. Grift, present, evenals alle anderen, die toen op de eerste plaatsen ein digden. Alleen de Nederlandsche kampioen Sii'ach, die al meer dan tien wedstrijden heeft gewonnen, ontbreekt nog. De volgende amateurs hebben reeds in geschreven: P. Vos. P. v. Mutelen en C. H. Bijl. 's-Gra- venhage; J. Hulshof. H. Savelskouls en F. v. d. Dungen. 's Hertogenbosch. L. Pepels, Elsloo (Limburg): P. de Reyer. Scheve- ningen: F Keyzerswaard, T. Ekel, C. Bijs ter, P. Peters, K Steer.dam, J. Joebv en C. Boersma, Haarlem: K. Greving. M." v. Bo heemen, J. Kuiken. H. Boskemper, J. Oomen, J. Ruiter. J. Deuring, B. de Kort, J. Witkamp, C. Rottschafer. w. v. d. Vliet en J. B. Floor, Amsterdam; J. Vijfhuizen, Haarlemmermeer; L. Ekkers, Heiloo: C. Bood, Sehagerbrug; D. Mooy en J. Berk hout, Assendelft; Arie Vooren en Aat Kuil man, Beverwijk: G. v. d. Kaa en G. van Straten, Rotterdam; .T. v. Rijsbergen, Schie dam; B. Hiemstra. Alkmaar; A. v. Marken- steyn, IJmuiden; H. Halbesma, Krommenie, E. Grift en S. v, d. Broek, Socstdijk en T. Verhoeven, OverscMe. De volgende nieuwelingen hebben inge schreven: W. Denslagen. J. Groenewoud, N. Tholen, F. Homma, K. Ruiter, M. Schuiten en W. M. v. d. Plaat, Amsterdam: B Dhacne, G. Voorting. M. Keyzerswaard. H. den Droog en K. Neeft, Haarlem; C. Reu en K. Don ker. Zaandam: E. Verhoeks. G. Beining. M. J. Schoutema en G. Ravenstevn. Den Haag: J. de Bruyn, Sehagerbrug: D. Keyzers! Haarlemmermeer: J. van Domsoiaar. Ouder kerk a. d. Amstel: W. van 't Veer, Assen- delft; J. Bakkenhoven. Hoofddorp: H. Ton, Hoorn; J. Schell, Oost-Knollendam: W. Grift, Soestdijk, R. van Zalinge en N. van Heyningen, Bussura.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3