Haarlemsche Courant J l^aatste groote Zwarte-Zeehaven Jovorossiisk in Duitsche handen. e rand van Stalingrad bereikt. Honderden Britsche gevangenen in Noord-Afrika. Vier communisten ter dood veroordeeld. 57c Jaargang No. 210 x x one ment p. week 0,26, p. maand 145, p. kwartaal 3,42, '■Pico p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentlën 3—13 V 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prijs. Slaijertentleabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer go 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. (.1 Grafische Bedrijven Damlate. Wnd. Hoofdredacteur I Z. V. BAUDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Maandag 7 September 1942 Bureaus Haarlem: Groote Houtstraat 03, Bijkantoor: Soenda- plein 37. Tel. Directie 130S2. Hoofdredactie 15054. Redactie 10600, Administratie 10724. 14525. Soendaplcln 12230. Postgiro 134955. Directie PH. A. MEES P. w. PEEREBOOM. Duitschland wint op alle fronten rstrl land- en zeevesting viel na verbitterden strijd. Laatste henstand op Tatnan gebroken. In tien dagen 1062 Sovjet- megtuigen vernietigd t opperbevel der Duitsche weermacht maakte gisteravond in een extra-bericht t volgende bekend )e land- en zeevesting Novorossiisk, de laatste oorlogshaven van belang, die nog s overgebleven voor de bolsjewistische Zwartezeevloof, is gevallen. Wiirtemberg- ic, Badensche, Frankische en Hessische divisies hebben, met medewerking van maties Koemeensche cavalerie, in dagenlang durende, zware vestinggevechten der de moeilijkste terreinomstandigheden dit trotsche wapensucces bevochten, buit is nog niet te overzien. 'j^over beschoten. 30 Nw. Zeelandsche mineraal in Egypte gevangen. Iet Duitsche weermachtbericht van Za- dag luidde: ,Op het schiereiland T a m a n werd in y.T.l snelle manoeuvre stad en haven T a- p'pji n s k a j a genomen. .9 Jèn Noord-Westen van Noworossisk vor- >ectJ de aanval van Duitsche en Roemeen- troepen in verbitterde gevechten. In haven van Noworossisk werden twee fisportschèben door bommen beschadigd. het vestinggebled van Stalingrad toverden de Duitsche aanvalstroepen tal ie taai verdedigde en modern uitgeruste 'echtslnstallaties. Vijandelijke tegenaan- len werden afgeslagen. Ten Noorden yan jtad deed de vijand met sterke infanterie- pantserstrijdkrachten ontlastingsaanval- die werden afgeslagen. Hierbij werden tanks kapotgeschoten, h aanvallen overdag en 's nachts zette luchtmacht de vernieling van verkeers- 'vliegveldinstallaties ten Oosten van de D1 g a voort. Ten Zuid-Westen van Kaloega duren 1 zware afweergevechten voost. Ten Drd-Westen van Medyn en ten Zuid-Oos- I van Rzjef mislukten herhaalde door Jks en sterke vliegtuigformaties gesteun- aanvallen der bolsjewisten. Des nachts hd een steunpunt van de vijandelijke htmacht met goede uitwerking gebom- deerd. Ook ten Zuiden van het Ilmen- er en voor Leningrad mislukten vijan- jjjke aanvallen. 1 de Finsche Golf werd een bolsje- psche mijnenveger door bommen bescha- lan het Oostelijk front werden op 3 en 4 Member 182 vijandelijke vliegtuigen in ptgevechten en door luchtdoelartillerie frgeschoten. 5 andere werden op den 1 vernield. Veertien eigen vliegtuigen Jrden vermist. Vrijdagnacht voerden de bolsjewisten ringsvluchten uit boven het Gouverne* jnt-Generaal en Oost-Duitschland. Luk- k neergeworpen bommen veroorzaakten tele verliezen onder de bevolking. Er ont- pd geringe materieele schade. De vijand [loor een vliegtuig. In den Zuidelijken sector van het front in Egypte mislukten verschei- lene met steun van tanks ondernomen pritsche aanvallen. De vijand leed iware verliezen en verloor verscheidene honderden gevangenen, onder wie zich Se commandant van de zesde Nieuw- Ceelandsche brigade bevindt. In het Oostelijk deel van de Middelland- te Zee plaatste een Duitsche duikboot h torpedotreffer op een Britschen tor- dojager. Stad en haven van Dover werden door [terijen vèrdragend geschut zwaar onder pr genomen. De Britsche luchtmacht heeft in den kacht van 4 op 5 September een terreur- lanval ondernomen op woonwijken van He stad Bremen. van groote hoogte neergeworpen brand- brisantbommén troffen o.a. verscheidene rken en ziekenhuizen zwaar. Nachtjagers I luchtdoelartillerie schoten 11 der aan- llende bommenwerpers neer. In den strijd tegen Groot-Brittannië vie- Duitsche vliegtuigen, deels in scheer- (icht, industrieele- en verkeersinstalla-ties n de Engelsche Zuid- en Zuid-Oost- Ist aan. In den Noordelijken sector van het Oos- fefjk front hebben zich bij de hevige, suc- ivolle afweergevechten der laatste maan- h de 11e en 21ste Oost-Pruisische infan- liedivisies zeer bijzonder onderscheiden, •ste luitenant Graaf. Staffelkapitan van jachteskader, behaalde op 4 September n het Oostelijk front zijn 150ste overwin- Iig in de lucht. Duitsche weermachtbericht van Zondag de: ,.Op het schiereiland T a m a n werd in p snel oprukken naar het Zuiden de laat- vijandelijke tegenstand gebroken. Daar- 1de is het geheele schiereiland ten Oos- n van de straat van Kertsj genomen. Tal- ke gevangenen werden gemaakt en onder eer 37 stukken licht en zwaar geschut litgemaakt. Voor Noworossisk drongen Duitsche en ^«kemeensche troepen in harden strijd tegen >/*er versterkte kazematstellingén steeds jJJjrehter tot de stad door. Jpuitsche motortorpedobooten opereerden "Jphet Oostelijke deel der Zwarte Zee. Zij Z. Bchten 4 schepen en 4 lichters met een cLpamenlijken inhoud van 9500 ton tot zin- jïn den Kaukasus hebben bergtroepen een strijd van verscheidene dagen tegen n hardnekkigen vijandelijken tegenstand .Aieuw den pas in het hooggebergte ge- ^%nen. verbitterde gevechten in het gebied Stalingrad duren voort. Ook Za- lag mislukten, mede door toedoen van I luchtmacht, ontlastingsaanvallen. door er sterke vijandelijke strijdkrachten uit ft Noorden ondernomen. Daarbii werden [pantserwagens vernietigd, ptalingrad, vliegvelden ten Oosten var W o 1 g a en aanvoerwegen der bolsje- [sten werden overdag en des nachts ge- nbardeerd. Twee Wolga-sleepbooten wer- door bommen beschadigd. Min het gebied van Woronesj werden m vijandelijke luchtaanvallen od Duitsche liegvelden in luchtgevechten 27 vliegtui- In zonder eigen verliezen neergeschoten Ten Zuid-Westen van Kaloega en ten Zuid-Oosten van Rzjef mislukten wederom ijandelijke aanvallen. Verscheidene vijan delijke vliegvelden werden bij verrassing aangevallen, waarbij 20 Sovjetvliegtuigen op den' grond vermeld werden. Bij een brug- lehoofd aan de Wolchof ten Zuiden van het adoga mfe e" r en aan het o,msingelings- front van Leningrad mislukten herhaalde vijandelijke aanvallen. Marine-artillerie heeft bij Kroonstad een Sovjetmiinveger en een sleepboot in den grond geboord. In de Finsche Golf werd een mijn eger door bomtreffers beschadigd. Aan het Noordelijke IJszeefront hebben gevechts vliegtuigen de oorlogshaven Meer man s k en spoorweginstallaties met goed ;evolg gebombardeerd. Van 25 Augustus tot 4 September ver loor de Sovjet-luchtmaeht 1062 vliegtuigen, waarvan 812 in luchtgevechten: 175 vlieg tuigen werden neergeschoten door lucht doelgeschut en 33 door afdeelingen van het leger. De overige werden op den grond ver nield. In dezelfde periode gingen aan het Oostelijk front 49 Duitsche vliegtuigen ver loren. In Noord-Afrika hebben de Duitsche en de Italiaanschc luchtnlacht geopereerd tegen Britsche stellingen, concentraties van pant serwagens en vliegvelden. Na voltreffers werden ontploffingen en branden waarge nomen. Boven het Noord-Afrik?ransche ge- vechtsgebied en boven Kreta werden door Duitsche en Italiaansche jagers en door luchtdoelgeschut 20 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Bij vluchten naar het bezette gebied in het Westen werden 10 Britsche vliegtui gen, boven de Noordzee en het Kanaal door schepen der marine 2 Britsche vliegtuigen neergeschpten. Duitsche vliegtuigen hebben Zaterdag industrie- en verkeeersinstallaries aan de Zuidkust van Engeland en in Oost-Engeland aangevallen." De val van Noworossiisk De val van Noworossiisk beheerscht de frontpagina van alle Berlijnsche bladen. Alle bladen vestigen de aandacht op het feit, dat Noworossiisk na den val van Se- bastopol de eenige groote bruikbare haven was aan de Oostkust van de Zwarte Zee. Het Zwölf UJ?r Blatt wijst er op, dat zich weliswaar nog enkele kustplaatsen, zooals Batoem, Soechoem en Toeapse in de han den van den vijand bevinden, doch dat deze verreweg niet van zoo'n beteekenis zijn voor de bolsjewistische marine als Noworossiisk. Stad en haven werden"in de laatste jaren met de modernste middelen versterkt. De haven zelf is 2'A kilometer breed. De ligplaatsen bieden plaats voor 20 groote. Oceaanschepen, welke tegelijker tijd kunnen laden en lossen. Verliezen der bolsjewisten per dag. De Sowjetambassadeur te Londen, Maisky, heeft Zondag verklaard, dat de verliezen der bolsjewisten gemiddeld 6 tot 7000 man per dag bedragen. .„Wij strijden hard", zoo zeide Maisky. „en wij lijden groote verliezen". Maisky noodigde vervolgens Engeland uit steeds veelvuldiger luchtaanvallen op Duitschland te richten. Torpedojager der Y.S. tot zinken gebracht. Het Amerikaansche departement \van marine heeft medegedeeld, dat in het Zui den van den Stillen Oceaan éen Ameri kaansche torpedojager en een hulptrans portschip tot zinken zün gebracht. De Ame- rikaanscne jager is de „Blue", het trans portschip de Calhoun". De „Blue" had een waterverplaatsing van 1500 ion en een be manning van 172 koppen. Jordana ontvangt Duitscheu ambassadeur. De nieuwe Spaansche minister van buitenlandsche zaken, generaal Jorda na, heeft als eersten diplomatieken vertegenwoordiger den Duitschen am bassadeur, Von Stohrer, ontvangtn. Besprekingen te Vichy. Ambassadeur te Ankara van nationaliteit vervallen verklaard. Maarschalk Pétain heeft Vrijdag den gouverneur-generaal van de Bank van Frankrijk. Boisanger, den gouverneur- generaal van Fransch-West-Afrika, Bois- son, en minister-president Laval ontvangen Boisson werd bovendien door Laval ont vangen. met wien hij een langdurig onder houd had. Naar officieel wordt medegedeeld is den .'roegeren Franschen ambassadeur te An kara, Helleu, de Fransche'nationaliteit ont nomen. Helleu. die voor zijn verplaatsing Ankara gezant te Athene was, is eenige maanden geleden naar het Gaullisme overgegaan. Voorwaarden tot Gandhi's vrijlating. Naar de Britsche berichtendienst meldt, zijn aan Gandhi de voorwaarden bekend gemaakt, waaronder de Britsch-Indjfche re geering bereid is hem vrij te laten. De regeering, zoo wordt in het bericht gezegd, kan Gandbi slechts in vrijheid stel len, wanneer hij zijn dreigement, een massa- beweging tegen de regeering te organisee- ren, intrekt. Wanneer Gandhi dit niet doet, dan zal Gandhi tot aan het einde van den oorlog geïnterneerd blijven. Aan den rand van Stalingrad. De A.N.P.-correspondenttg" Berlijn meldt: De slag om Stalingrad woedt met onver minderde hevigheid voort, doch ondanks den hardnekkigen tegenstand zijn de Duit sche troepen thans overal tot dén rand der stad doorgedrongen. Stalingrad, dat de bolsjewisten tot het „Roode Verdun" wilden maken, blijkt met de modernste middelen in een ware ves ting te zijn herschapen. Betonnen kazemat ten met draaibare koepels, draadversper ringen, mijnenvelden, ingegraven tanks en zware artillerie, dit alles moeten de Duit sche troepen overwinnen..Om iederen bun ker moet gevochten worden en aangenomen moet worden, dat ook ieder huis in de stad zelf tot een vesting is gemaakt. De bolsjewisten hebben elite-troepen in den strijd geworpen, o.a. leerlingen van de officiersschool. Zij vechten, met in den rug de Wolga, die ter hoogte van Stalingrad ongeveer zes kilometer breed iste breed om te worden overbrugd als het ware met den rug tegen den muur en hebben slechts de keuze tusschen capituleeren of tot den laatsten man doorvechten. Dit laatste alternatief schijnen de bolsjewisten te hebben gekozen. Door de van verschil lende kanten opdringende Duitsche troepen zijn zij echter reeds in een hachelijke posi tie gebracht en alle pogingen der bolsje wisten, van het Noorden uit door den om- singelingsring te breken, zijn vruchteloos gebleven. Slechts een wonder zou hen nog van volkomen ondergang kunnen redden. Oproep van de „Roode Ster Naar de Engelsche- berichtendienst meldt, publiceert het bolsjewistische blad „Roode Ster" een oproep voor de verdediging van Stalingrad. „De beteekenis van Stalingrad", zoo wordt in den oproep gezegd, „is ontzag lijk. De Duitsche opmarsch naar de Wolga kan tot staan gebracht worden. Stalingrad kan gehouden worden". In politieke kringen te Berlijn heeft een bericht uit Ankara de aandacht ge trokken, waarin volgens bepaalde in lichtingen uit Koeibisjef bolsjewistische militaire leiders kritiek oefenen op de houdng der Anglo-Amerikaansche mo gendheden. Het blad van het Roode leger schrikt er. volgens deze inlichtin gen, niet voor terug den Anglo-Ameri- kanen verwijten te maken over hun ..luiheid bij de - ondersteuning van de Sovjet-Unie". De Sovjet-Radio heeft in den nacht van Zondag op Maandag een boodschap gericht tot het Sovjetleger, waarin, na dat gewezen is op het oprukken der Duitsche troepen naar de Wolga en den Kaukasus. gezegd wordt: „Leven en dood hangen voor ons af van den afloop van de thans woedende veldslagen. Geen stap terug. Houdt stand tot den dood. Dit is het appèl van onze natie." Weer geruchten over een Britsche kabinetswijziging. Nieuwe oproep van Maisky. De Londensche correspondent van de Dagens Nyheter meldt, dat het werkpro gramma van het Britsche kabinet in de ko mende maanden op twee punten zal wor den aangevuld. In de eerste plaats moeten de prestaties bij de Britsche oorlogsleiding verhoogd worden en in de tweede plaats wil men de inspanning vall het binnen- landsche front vergrooten. Naar de correspondent weet te melden, neemt men in toonaangevende kringen aan, dat Wavell binnenkort de portefeuille van defensie op zich zal nemen. Dat zou be- teekenen, dat Churchill de leiding van dat ministerie zou neerleggen, zwichten -voor een algemeenen drang. De correspondent voegt hier aan toe. dat men voorloopig tegenover deze onderstelling de grootste reserve in acht moet nemen. In een boodschap die Zondag op een „intemaiionale" jeugdbijeenkomst in heel Gr. Brittannië werd voorgelezen, ver klaarde de ambassadeur der Sovjet-Unie, Maisky, dat de krachten, der Geallieerde landen nog niet zoo goed georganiseerd zijn, om den oorlog'aan twee fronten te kunnen voeren. De voornaamste last van den strijd is tot dusver door de Sovjet- Unie gedragen, doch deze rekent erop, dat deze last weldra gelijkmatig onder de Ge allieerden zal verdeeld worden. Economische overeenstemming tusschen Berlijn en Boekarest. Dr. Funk in de Koemeensche hoofdstad. Op een persconferentie in het Duitsche gezantschap te Boekarest heeft Rijksminis ter dr. Funk een uiteenzetting gegeven van de Duitsch-Roemeensche economische be trekkingen, die uiteraard door den oorlog in haar normale ontwikkeling gestoord zijn. Het probleem van de zwevende koopkracht kan volgens dr. Funk ook in Roemenië, welk land zoo riik is aan grondstoffen en goederen, een redelijke oplossing vinden. Voorts wees de Rijksminister op de be langrijke bijdrage van Roemenië in den strijd tegen het bolsjewisme. Dr. Funk be sloot zyn uiteenzetting met een verwijzing naar de besprekingen met de Roenjeensche regeering, die zoowel vraagstuklcen van landbouw, grondstoffenvoorziening, prijs ontwikkeling en het credietwezen betref fen* als vraagstukken, die hij in zijn functie als president van de -Kontinentale Erdöl- aktiengesellschaft behandelde. Bij al deze vraagstukken is men gekomen tot een prin- cipieele overeenstemming van de weder- keerige inzichten, zoodat het bezoek voor beide partijen voordeelen heeft opgeleverd ei\ bevredigende resultaten heeft afgewor pen. De Duitsche minister van economische zaken zal op uitnoodiging van den Hongaar- chen minister! van finanieën Remenyi- Schneller, op "f September voor een ver blijf van verscheidene dagen in Boedapest aankomen. Dr. Funk wordt vergezeld van gezant Clodius en verscheidene vooraan staande persoonlijkheden uit het Duitsche economische leven. De luchtaanval der Sow jets op Hongarije. Geen schade van beteekenis. Verbitterde luchtgevechten boven Egyptisch gebied. Vijandelijke luchtaanval op Kreta mislukt. Het Italiaansche weermachtbericht van Zaterdag luidt als volgt: In den Zuidelijken sector van onee stellingen in Egypte is Vrijdag een ge vecht geleverd met vijandelijke infan- terie-eenheden, welke door tanks ge steund werden. De vijand leed zware verliezen en liet eenige honderden ge vangenen in onze handen achter, onder wie de bevelvoerende generaal van dc zesde Nieuw-Zeelandsche brigade. Onze luchtmacht bestookte concentraties vijandeüike tanks en vrachtauto's met bommen. Veertig van deze voertuigen vlo gen in brand. In luchtgevechten werden 6 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Een van onze jachtvliegtuigen is niet op zijn steunpunt teruggekeerd. Zondag maakte het Italiaansche hoofd kwartier het volgende bekend: „Aan het Egyptische front Zaterdag geen noemenswaardige gevechten. De Itali- aansch-Duitsche luchtmacht ontplooide een groote bedrijvigheid en viel herhaaldelijk met duidelijke uitwerking groepen tanks en auto's in de vooruitgeschoven liniën en achter het vijandelijke front aan. Vijandelijke vliegvelden ten Zuid-Westen van Alexandrië werden door onze vlieg tuigen krachtig gebombardeerd. Bij talrijke gevechten werden 16 Britsche vliegtuigen door de jagers der Spil neergeschoten. Bij een aanvalspoging van Ameri kaansche vliegtuigen boven Kreta, wer den 4 vliegtuigen van het type Libera tor vernield, twee door Duitsche ja gers en twee door het afweergeschut van het eiland. Onze bommenwerpers hebben ook Zater dag talrijke brisant- en brandbommen laten vallen op het vliegveld Mikabba. Drie onzer jachtvliegtuigen zijn niet van hun vluchten teruggekeerd. Britsche jachtvliegtuigen hebben een machinegeweervuur geopend op eenige visschersvaartuigen ter hoogte van Sicugliana Marina (Agrigento) Een visscher werd gedood, eenige andere gewond." Het D.N.B. voegt hieraan toe: Door de onophoudelijke, zoowel overdag als 's nachts uitgevoerde luchtaanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen op de Brit sche vliegvelden jn het gebied van Alex andrië en Cairo werd de Britsche lucht macht, vooral in de afgeloopen dagen, dus danig gehinderd, dat zij siechts met zeer geringe strijdkrachten in het luchtruim bo ven de Duitsche stellingen in het gebied van El Alamein aanwezig was. Daarentegen zijn in de laatste dagen ver boven het vijande lijke achterland verbitterde luchtgevechten geleverd tusschen Duitsche en Britsche. ja gers. Volgens de tot dusver ontvangen rap- Dorten schoten Duitsche iagers in de eerste dagen van September 66 Britsche vlieg tuigen in luchtgevechten neer. terwijl 14 Duitsche vliegtuigen verloren gingen. van militaire zijde: In verband met den luchtaanval van Sovjetvliegers op Hon- gaarsch gebied kan geconstateerd worden, dat de vijandelijke aanval geen noemens waardige schade heeft aangericht. Er wer den geen militaire doelen getroffen of doe len die voor de oorlogvoering van betee- kennis zijn. Er werd uitsluitend schade aan gericht aan gebouwen^bestemd voor civie' gebruik. Eenige bommen vielen op het open veld. Behalve op de Hongaarsche hoofdstad vielen ook;verscheidene brisant- of brandbommen op de omgeving van eenige steden in de provincie, zonder ech ter schade aan te richten. Het aantal doo- den bedraagt acht, dat der ernstig gewon den 21. De Vijandelijke luchtaanval op Zaterdagmiddag heeft op het Kerkplein te Heemstede de heer Vos uit Zwijndrccht ge sproken over: Kwakzalvers in revolutietijd. (Foto Peperkamp) opïu>ep. Vrouwen en meisjes! De groote dag van offervaardigheid en menschlievendheid nadert. Zaterdag a.'s. 12 September, zal een collecte-bloe mendag worden gehouden ten bate van de Haarlemsche Vereeniging tot bestrij ding der tuberculose. Hiervoor roepen wij uw onmisbare hulp in; zonder die hulp van U allen zal deze dag zeker niet tot een succes lei den, hetgeen dringend noodig is, want de grootste volksgeesel. de tubercuic.se, steekt het hoofd weer dreigend omhoog. Helpt ons dit gevaar bezweren. Toont dat gij een open oog hebt voor het algemeen welzijn en een gevoelig hart voor het lijden Uwer medemenschen en stelt U op Zaterdag a.s. eenige uren beschikbaar voor het mooie doel, dat bij dezen bloemendag als grondslag caent. Geeft U nog heden op als collectante- bloemenverkoopster aan het Consultatie bureau;-Ged. Oude Gracht 41. Namens het Comité voor de Collecte-bloemendag. C. B. GELINCK-v. NOOTEN. Alg. Presidente G. VAN WAARD, SecretarL. op groote hoogte boven Hongarije gen. De Hongaarsche minister van defensie heeft met ingang van 5 September voor het geheele land de luchtbescherming van kracht verklaard en de verduistering af gekondigd. 1 Spaanseh-Argentijnsch handelsverdrag önderteekend. Na vier maanden onderhandelen met een Spaansche handelsdelegatie zijn Za terdagmiddag de stukken in zake een han delsverdrag met Spanje door den Argen- tijnschen minister van buitenlandsche zaken onderteekend. De vertegenwoordigers der beide landen onderstreepten daarbij de beteekenis van de overeenkomst, vooral in de tegenwoor dige omstandigheden, als een nieuw bewijs voor de traditioneele betrekkingen van vriendschap tusschen Argentinië en Spanje. Bij de voedselvoorziening mag niets verloren gaan. Men wake tegen bederf. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij deelt aan hen; die op eenigerlei wijze in hun beroep de beschikking hebben over versch fruit, het volgende mede: In de huidige omstandigheden moet tot eiken prijs worden voorkomen, dat van het beschikbare fruit eenige .hoe veelheid door bederf verloren gaat. De mogelijkheid bestaat, dat tengevolge van incidenteele oorzaken als stagnatie in he", vervoer, weersomstandigheden enz. frui: dreigt te bederven. Dit bederf zal nog kunnen worden voorkomen, indien men plaatselijk in bepaalde situaties snel zou kunnen op treden. Daartoe staan echter wettelijke maatregelen in het belang der voedsel voorziening in vele gevallen in den weg Dit nu kan nooit de bedoeling van deze wettelijke voorschriften zijn. Derhalve is bepaald, dat aan een ieder, die met zijn lruit in bovenvermelde omstandig heden komt te verkeeren, door de vei ling of den plaatselijken bureauhouder ontheffing kan worden verleend van elke bepaling op het stuk der voedsel voorziening hetzij dit een verbod in houdt dan wel een verplichting oplegt welke het voorkomen van bederf en bij gevolg de aanwending voor de voedsel voorziening in den weg zou staan. Dit geldt niet enkel voor dengene die over het fruit beschikt ten tijde van het optreden der incidenteele oorzaak, doch ook voor diens rechtsopvolgers, mits door hen aangetoond kan worden, dat de partij fruit in de bovenbedoelde omstan- heden verkeerde. Ten overvloede moet er op worden gewezen, dat met dezen vorm van toe passing van het „nood breekt wet", op geen enkele wüze bedoeld wordt de be staande wettelijke bepalingen aan kracht en beteekenis te doen inboeten. Voorts zal zorgvuldig worden gewaakt en streng worden opgetreden tegen mis bruik en tegen eiken vorm van persoon lijk toedoen in verband met het bederf. Echtpaar aar gestraft voor anti-Duitsche Jmntlelingen. Het Duitsche Landesgericht te den Haag heeft het echtpaar, den herbiergier J. Roos en diens vrouw C. Roos uit den Haag, we gens vergrijp tegen de radiobepaling, het doorgeven van een anti-Duitsch geschrift en anti-Duitsehe demonstratie veroordeeld, en wel den man tot een totale straf van 3 jaar en 6 maanden tuchthuis, de vrouw tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maantfen. Het echtpaar heeft niet alleen zelf sinds vrij langen tijd geregeld naar de berichten van den Engelschen zender geluisterd, doch steeds opnieuw ook gasten in de ge legenheid gesteld mede naar den zender te luisteren. De man heeft voorts op boos aardige wijze den Fiihrer beleedigd en een anti-Duitsch geschrift doorgegeven. Rotterdamsclie textielgrossier met 40.000.— beboet. Ook vijf reizigers van zijn zaak kregen flinke boeten. De Rotterdamsche grossier in textielgoe- deren. P. van Bui-en, heeft in 1941 geduren de ruim een half jaar getracht aanzienlijke extra-winsten te maken bij den verkoop van wol en wollen sokken. Hij verkocht zijn voorraad van voor-oorlogschen prijs en kwaliteit bij voorkeur aan die winkeliers, die bereid waren per dozijn paar sokken een toeslag van 6.te betalen. De wol- prijs verhoogde hij met 2.50, 4.er 6.per K.G., al naar het mindere of betere kwaliteit was. Deze omvangrijke prijsopdrijving werd door den inspecteur voor de prijsbeheer- sching te 'sGravenhage bestraft met een boete van 40.000.terwijl de 5 reizigev.- van Van Buren, die extra-provis:e van de toeslagen hadden genoten, met bedragen varieerend van 400 tot 900 zijn beboet. Herdenking sterfdag Peter Ton. Veel belangstelling. Zondag heeft op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen, de heerban Den Haag het feit herdacht, dat weerman Peter Ton voor twee jaar in den strijd van de beweging gevallen is. Ervvnas veel belangstelling. Deputaties van het rechtsfront, van den Jeugdstorm en van andere organisaties waren aanwezig. De waarnemend heerbancommandant, banleider A. «F. ,Henken. sprak een her denkingsrede uit, waarin hij de wijze me moreerde waarop Peter Ton gevallen is: als offer van den nieuwen tijd. zooals Koot. Pelser en Janse vielen. Vervolgens sprak onderbanleider J. van der Hout, die herinnerde aan den strijd van de beweging en hoe Peter Ton in het midden van dezen strijd zijn leven voor de bescherming van de jeugd en de tqekomst heeft gegeven. Nadat mevrouw Ton een krans op het graf van haar zoon had gelegd, volgden kransen van den Leider der Nat Soc. Be weging en van het district. Dr. Schuon legde een krans namens het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. Voorts legden vertegen woordigers van het vendel Peter Ton, Jeugdstorm en N.9.KJK. en van nevenorga nisaties kransen op het graf. De herdenking werd besloten met het laatste appel. MAX BLOKZIJL. POLITIEK WEEK PRAATJE 's-GRAVENHAGE. 7 September. He denavond om 19.05 tot 19.20 spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum 1 zijn politiek weekpraatie uit. getiteld„Een vreeselijke ervaring". KORT NIEUWS Uit Cairo wordt gemeld, dat de Egyp tische overheid verscheidene Joden aange houden heeft, die met groote hoeveelheden goud en juweelen poogden te ontvluchten. Deze Joden maken deel uit van een ge heime organisatie, die vertakkingen heeft in Palestina. Syrië, den staat Libanon en Irak. De uitspraken in het proces te Utrecht. Zaterdagmorgen om 11 uuu heeft de pre- ident van hot OberKericht dc vonnlasen jltire.-«proken Sn het proces tepen de S com munisten. die zich hebben schuldip gemankt aan het vervaardigen, vermenigvuldigen en verspreiden van communistiNche lectuur. Spr. <ieelde mede. dat^het Ohergerloht bij Greefkes 'mindere toerekeningsvatbaarheid In acht had genomen. De vonnissen luidden: F. A. Kolder doodstraf (eisch dood straf). K. den Braven doodstraf (ciscli dood straf). G. schuurman, doodstraf (elsch doodstraf). Ij. Roodcnburg. doodstraf (elsch doodstraf) F. GTeefkes 15 jaar tuchthuis <clsch doodstraf). M. van der Steen 15 jaar tuohthuis (elsch doodstraf). P. D. Verstraeten. S Jaar tuchthuis (eiech 10 jaar tuchthuis). Voor zoover het de tuchtbuisstraifen be trof met aftrek var. het voorarrest. De in ocslnssenomen papleren zijn verbeurd ver klaard. terwijl de verdachten werden ver oordeeld in dc kosten van het proces. De pleidooien. Nadat Vrijdag do Staatsanwalt de eischcn had uitgesproken was heden het woord aan de veraedigers. Mr. M. J. Broekhuysen Jr.. uit den Haag pleitte voor verdachte Kolder. Als algemeene opmerking zeide spreker dat de invloed van hetgeen deze verdach ten hebben misdreven op het Nederland- sche volk gering is geweest. Het get ierelier van deze musscheu heeft onzen forschen Nederlandschen leeuw niet uit zijn even wicht gebracht. Verdachte Kolder, zich be wust zijnde van de ernst van de zaak waar mede hij zich bezig hield, heeft nimmer aangenomen, dat wat hij deed staatsgevaar lijk zou zijn. Uit deze overweging vroeg spr. clementie. Mr. Tjarko J. de Vrieze uit Amsterdam verdedigde verdachte Den Braven. Spr. wees er op, dat zün cliënt in zijn diensttijd uit een bombardement een zenuwschok heeft overgehouden, waaruit zijn werken voor de C-P.N. verklaard kan worden. Spr. memoreerde dat zün cliënt een tijdlang voor de Duitsche weermacht heeft gewerkt. Hij voldeed zoo goed, dat hü zelfs bijzon dere opdrachten kreeg. Had hij toen sabo tage willen plegen, dan zou hem dat ge makkelijk zijt» gevallen, maar nimmer heeft hij ook maar iets gedaan. Op juridi sche grónden drong spr. ten slotte op uiter ste clementie aan. A Mr. E. L. van Emütien uit den Haag tradt als verdediger op van den joodschen verdachte L. Roodenburg. Spr. ging den levensloop van zijn cliënt na en wees speciaal op zijn staat van dienst toen hij nog bij den opbouwdienst werkte. Hij is voorgedragen geweest als voorman en alleen omdat hij jood was. kon hij niet in den arbeidsdienst treden, wat hij anders zeker graag had willen doen. Ook voor hem vroeg spr. een mildere straf. Mr. F. van Ravensjvaaij uit Utrecht kwam op voor de verdachten Schuurman, Oreef- kens, Verstraeten en Van der Steen. Spr. begon met Verstraeten en concludeerde, dat deze verdachte zich niet aan sabotage in den zin van de verordening heeft schul dig gemaakt. Deswege vroeg spr. voor hein vrijspraak, subs, een korte gevangenis straf. Ook verdachte Van der Steen heeft niet de bedoeling gehad sabotage te ple gen. Hij deed hel werk onder sterken in vloed van een ander en daar hij van dezen man afhankelijk was, kon hij er niet mee ophouden. Verdachte Greefkens is een fanaticus, een idealist, maar helaas heeft een herSensschudding, welke hij 8 jaar geleden heeft opgeloopen, hem tot een ab normaal mensch gemaakt. Met klem drong spreker aan op een psychiatrisch onder zoek. Schuurman heeft de draagwijdte van zijn daad niet overzien. Ook voor hem vroeg spreker een andere straf dan de doodstraf. Hierna kregen alle verdachten nog het wocfrd. Zij verzochten het gerecht een lich tere straf. I De verdachten hoorden het vonnis aan, zonder een spier van het gelaat te vertrek ken. Ook op de publieke tribune was hoe- ;enaamd geen spoor van ontroering rnerk- )aar. Na net voorlezen van de vonnissen heeft de president uitvoerig een motivee ring gegeven van ae opgelegde straffen. Inkomsten- en Vermogens belasting. De waarnemend secretaris-generaal van het departement van Financiën, de heer H. Post ma, deelt mede: Velen zullen in de afgeloopen maanden reeds een biljet hebben ontvangen, waarop zfj aangifte moesten doen-van het inkomen, dat zij in 1941 hebben genoten. Zijvdic een dergelijk aangiftebiljet tot dusver niet heb ben ontvangen, zijn verplicht het eigener beweging ten spoedigste alsnog aan te vra gen. en wel door middel van een brief of briefkaart aan den inspecteur der belas tingen over de plaats, waar zij op 31 De cember j.l. woonden. Van bevoegde zijde wijst men er op. dat van deze verplichting sjechts ontslagen zijn degenen, die voor 1941 reeds (voorloopig of definitief) zün aange slagen, en degenen, die redelijkerwijs kun nen aannemen, over 1941 naar de wettelijke bepalingen geen inkomstenbelasting ver schuldigd te zijn. Wie daaromtrent twijfelt, wende zich tot den inspecteur der belas tingen Nalatigheid ;n de vervulling van de bedoelde verplichting wordt gestraft met een geldboete, die 2-000 kan beloopen. Gelijke verplichting tot het aanvragen van een aangiftebiljet berust op hen. die naar den toestand op 1 Januari 1942 voor een aanslag in de vermogensbelasting in aan merking komen, doch aan wie voor dit jaar nog geen aangiftebiljet is uitgereikt. Hierbij zij er nogmaals op gewezen, dat voor bepaalde groepen van personen (o.a. de «meeste ongehuwden) thans naar e<jn vermogen van 8.000 reeds belasting ver schuldigd is. Waarschuwing tegen ketting brieven. De wnd. commissaris van politic van den justiticelen dienst B. te 's-Graven- hagc waarschuwt met klem tegen het verzenden van zoogenaamde ketting brieven. waarin verzocht wordt een broodbon aan een met name genoemd persoon te doen toekomen en waarin dc ontvangst van 243 B-broodbonnen in uitzirht wordt gesteld. De afzenders dezer brieven maken zich aan een ernstig strafbaar feit schuldig en stel len zich aan ernstige justiticelc maat regelen bloot.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1