£andeCifke Nieuws uit Vereenigingsleven te IJmuiden. Op dan Stormvogels ONDERWIJSVERNIEUWING V. BUBBELTJE EN KNOR I El De Stormvogels wandelt te Alkmaar. Het is te begrijpen, dat het bestuur var wand el spnrtvereeni ging De Storm vogek et voldoening op de deelname aan d* rie zomertochten van den Nederland hen Wandelsportbond terugziet. Daar eft het de mogelijkheid bestudeerd nnenkort weer bij een marsch uit te k en. Besloten is Zondag 20 September jd een wandeltocht over vijf en twintir lometer te Alkmaar deel te nemen. De or- inisatie van dezen marsch is eveneens in inden van den N.W.B. De Stormvogels zal ch met minstens zes en twintig leder eren. Postzegelvereeniging paraat. Oc Oc De Postzegelvereeniging Santpoort zal ir Ocit nieuwe seizoen weer geregeld bijeen- D men en opnieuw alles in het werk stellen Se de leden aangenaam en op leerzamr Oijze bezig te houden. Voor deze maand is Oef reeds een aantrekkelijk programma sa- engesteld, dat zeker in den smaak zal llen. Het seizoen wordt Vrijdagavond acht r geopend met een ledenvergadering het Jeugdhuis der Nederlandsche Her- rmde gemeente aan de Burgemeeste !e ischedélaan. Tijdens deze bijeenkomst zal irslag worden uitgebracht van de 33e jemeene vergadering van den Nederland hen Bond van Vereenigingen van Post- [elverzamelaars. Vervolgens trekt eer. dstrijd, waaraan eenige fraaie prijzen staande uit postzegelsc zijn verbonden, d" ndacht. Het gaat er hierbij om wie het ooiste albumblad met postzegels uit zijr rzameling ter tafel brengt. De inzender*, e niet voor een prijs in aanmerking ko- ?n, ontvangen een herinnering. Er zal >or een deskundige jury worden gezorgd agenda vermeldt verder kienen en on- rlinge ruil en handel. De tweede bijeenkomst zal Vrijdag 25 ptember in dezelfde zaal worden gehou- n. Behalve ^de gebruikelijke gang van zS- n zal een vragenhalfuurtje, waarin phi- teüstische onderwerpen worden be'nan- Id, op de belangstelling beslag leggen. Gasjfenningen beschikbaar Speciaal voor gemeente Velsen Korten tijd geleden hebben wij medege- eld. dat het in de bedoeling lag. ten behoeve i de houders van muntgasmeters, tot het schikbaar stellen van penningen over te in. Deze zouden ter vervanging Van de de dubbeltjes moeten dienen, die weliswaar -oldoende mate waren te verkrijgen, maar rvan de intrekking werd verwacht, u van ovex-heidswege inderdaad is bekend maakt, dat de zilveren munten hun geldig- id hebben verloren, hebben velen zich af- ,-raagd of het gasbedrijf zoover was ge- rderd, d.at hieraan verbonden bezwaren xden kunnen worden voorkomen. Naar wij rnemen kunnen de houders van de munt-, smeters gerust zijn. Het bedrijf is pennin- a in omloop gaan brengen, die alleen in gemeente Velsen kunnen worden gebezigd, •nigeen maakt er reeds gebruik van. MG IJwuiden, Velsen, Beverwijk en Omstreken DE KERMIS. In, (H w< v- et TJS d"v" 1- ',lt Ik heb hier een kermis meegemaakt- wijls had ik met genoegen geluisterd _r de opgewekte verhalen over een der- üjk landelijk fpstijn. In Limburg heb ik k eens een dorpskermis bezocht, maar aard van de bevolking daar is kennelijk '■tders dan hier. Bij Uhm genoot ik van een pittig potteke toen er een woonwagen langs reed. komt kermis in X", vertelde de waard Het verwonderde me, dat ik nergens aankondiging had gelezen, doch al !oedig begreep ik, dat het hier niet de woonte is. De brave boerenken burgers eten genoeg ais zij een/woonw-igcn -.ion. an is de tied riep voor het jaarlijksch 'enement! En ze gingen er een, op dien mooien iterdagavond in Augustus. Ze liepen zich arm op den stoffigen weg, die, steil uit :t dor*) leidende, langs en door weldadig, 1-blocierid groen voerden. Voor me wan- lden menschen, zoover het oog reikte et in dichte drommen, maar verspreid, n geheelen weg in beslag nemend, zoodat itsers er kwalijk langs konden komen, en heeft hier geen haast en ziet ook niet aag, dat anderen voortjachten. Alles op lied, dan raakt ge de harsens niet kwiet, §t men gemoedelijk lachend. Het was :n prettige wandeling. De stemming was led opgewekt, want de menschen wil- :n een avondje werkelijk uit zijn. En ik rwachtte veel na al die flitsen van ge- irekken, welke ik met moeite opving. De ■rmis heeft hier meer te beteekenen dan bioscoop, die tweemaal per week een (orstelling geeft, dat begreep ik! In de eerste hoorde ik het gejengel van n draaiorgel, zwak en niet door stem- engeroes begeleid. Toen duurde het niet jjig meer voor ik op het kermisterrein •am en daar zag ikja, wat zag ik? stond een draaimolen. Er was een liettent. En verderop pronkte een zweef- vi olen. Ziedaar, de kermis, het groote eve- ment! Teleurstellingen kunnen wrang zijn- en deze was zuur. Ik had het me anders voor gesteld. Meer at- 19,jacties. En vooral meer menschen. Daar ïelde een klein aantal kinderen, er ke- n eenige ouderen en een handvol jong- Jk vermaakte zich met de spullen. Maar toen ik naar hun oogen keek. de ;en. die zooveel kunnen zeggen, toen >t ik, dat deze eenvoudige menschen vol- genoten. Ze slurpten de kermisvreugde )f er een tot den rand gevulde schotel ad. Men had moeten zien hoe zij in den :eefmolen zaten, elkander hoog opzwie- nd en dwars wegsmijtend. Ook had men/ kinderen moeten zien genieten van den laimolen, inderdaad een prachtig ding, !t mooie, warm-gekleurde kleeden en uwlettend verzorgde beschilderingen. De riten werden tot de laatste nageteld om st te stellen hoeveel keertjes de kermis- irders zich nog in de vreugde konden •liderdompelen. 's Avonds laat, toen ik langs de donkere len over een smal pad huiswaarts rde, passeerde ik hen. Ze waren moe en 3 tred was langzaam. Maar duidelijk [V rtelden hun gebrande gezichten, hoe zij es idden genoten. Een jaar lang zouden ze 3 i de rijke herinnering teren Gedurende '■faalf maanden zouden ze sparen, zuinig: it voor cent, voor de volgende ker- VER VAN IJMUiDEN v ind. "5 ;1 J>wli II ldf! 13 I idir i_ 15 nl m EW Wij in de steden, of plaatsen, die er voor illen doorgaan, zijn zoo verwend. Er is el en veel meer voor noodig om ons zó<\ vermaken. Zouden wij eigenlijk wel in .jat zijn om een jaar lang voor zoo'n tij tractie te sparen? Neen! ldj, En daarom vraag ik me af of het niet joi ter ware geweest wanneer wij onze een- >pn )udige zucht naar vermaak en daar- de de jaarlijksche kermis, bestaande uit laimolen, schiettent en zweefmolen, idaen behouden Vrije Evangelisatie. De Vrije Evangelisatie heeft besloten con ferentiesamenkomsten te houden. De eerste heeft Zondagmiddag te drie uur plaats, de tweede volgt Maandagavond te half acht en Dinsdagavond te half acht wordt de reeks besloten. Sprekers ziin de heeren J. Sevensma tc \msterdam, W. Gorter te Haarlem, W. )ubbeldarn te Rotterdam en F. v. d Horst e Leiden. Zangers en koren verleenen medewerking. ONGEVAL OP VISSCHERSBOOT. Een opvarende van de SCH. 402, F. Pronk ie Den Haag, geraakte met zijn rechterhand tusschen de schijf van een galg. De heer A. P. Bakker van de E. H. B. O. werd gealarmeerd en was als steeds jpoedig ter plaatse om de eerste hulp te verleenen. Driehonderdtwintigduizend (Volgens een schatting zijn ei in Nederland ruim 320.000 hengelaars met vergunning). Driehonderdtwintigduizend man Houden er volgens de schatting van De hengel te hanteeren! Zij weten ondanks tegenslag En hengelzorg van eiken aag Hun sport nog te waardeeren. Driehonderdtwintigduizend man, En nog wel van het eerste plan, Willen steeds visch verrassen. Ze blijven hun geduld steeds baas En houden het maar bij hun aas. 't Is visch-zapk op te passen! Driehonderdtwintigduizend -man (Alleen vergunninghouders dan) Hebben vaak vrije uren. En profiteeren van dien tijd Door tijdsomstandigheden ten spijt Naar 't dobbertje te turen. Driehonderdtwintigduizend man Het is wat en ik schrik er van; Ik moet mé vergewissen: Hebben zij elk maar éénmaal beet Dan moet i k. al is 't nog zoo wreed, Achter het net wel visschen'. Verwachtingen voor het nieuwe seizoen Er is een tijd geweest, dat een .verslaggever in een plaats als IJmuiden het aantal vrije avonden per maand gemakkelijk op de ingers van één hand kon tellen. Eiken dag weer werd er meer dan een vergadering ge houden cn vooral 's Donderdags moesten er verschillende personen aan te pas komen. Breéroo's wijze opmerking, dat het kan ver- keeren is hier wel van toepassing. Dat blijkt overduidelijk, wanneer men nagaat wat er in het komende seizoen zoaal staat te gebeuren. Ook vorig jaar was er eep vermindering vast te stellen, doch toen werden er nog vrij veel bijeenkomsten gehouden. Er werd een behoorlijk tooneelprogramma afgewerkt, hoe wel de meeste vereenigingen zich tot een of twee avonden bepaalden. Op dit gebied zal er in de komende maanden beduidend minder te doen zijn, evenals ten opzichte van muziek uitvoeringen. Wat den zang aangaat is Poly hymnia, evenals Sempre Crescendo, onder leiding van Jan Beider nog steeds actief. Het ontbreekt haar niet aan plannen, maar of het bestuur er in zal slagen deze te ver wezenlijken, moet nog worden afgewacht. Aanvankelijk lag het in het voornemen in het najaar onder leiding van Jan Beider een con cours te organiseeren, doch kierover hebben we niets meer gehoord. In ieder geval mag worden aangenomen, dat eventueel van de mogelijkheden gebruik zal worden gemaakt. Laten de eigenlijke tooneelvereenigingen waarschijnlijk verstek gaan. de Kanoclub IJmuiden wil weer actief zijn. In het vorige seizoen zijn er vier bonte avonden (waarbij twee herhalingen) gegeven, die uitstekend in den smaak zijn gevallen. K. C. IJ. voerde mét jonge menschen onder prettige regie van den heer Dekker te Driehuis „In Andermans schoenen van Dom de Gruijter en „Vrijdag de Dertiende" van Henk Bakker op. accordeonisten onder leiding vani den heer R. Kuulqaan. verleenden op gewaar deerde wijze medewerking. Het bestuur van de Kanoclub deelde ons reeds mede, dat er al weer plannen worden gemaakt, zoodat we enkele malen weer gast van K. C. IJ hopen te zijn. Met belangstelling zien we nadere bijzonderheden tegemoet. In dit verband kunnen we er tevens aan herinneren, dat ook de Wandelsportvereeni- 'ng De Stormvogels een bonten avond wil organiseeren. Evenals K. C. IJ. en de zuster- vereeniging De Kennemer.Jagers, hoopt zij door gezellige clubbijeenkomsten den onder- ngen band steeds weer te verstevigen. Dat dit door de leden wordt gewaardeerd, behoeft niet te worden uiteengezet, de toenemende belangstelling is op zich zelf reeds een bewijs. Dit drietal vereenigingen kan er op buigen den -juisten weg te bewandelen en zal alle moeilijkheden, die ook bij haar nu eenmaal niet uitblijven, wel weten te passeeren. Na te hebben nagegaan wat er op de plan ken zal gaan gebeuren, moeten we de aan dacht op vereenigingen met een ander karakter vestigen .We denken aan de Motor- groep Kennemerland, die in den zoo korten tijd van haaF bestaan reeds dikwijls van zich heeft doen spreken. Het is opmerkelijk wat er intusschen dank zij de activiteit en goeden wil van het bestuur kon worden gepresteerd. In hoofdzaak poogt het alle motorsportlief hebbers in deze gemeente en directe omgeving bijeen te brengen en" door geanimeerde ver gaderingen in kleinen kring een stevig con tact tot stand te brengen. Ook het nieuwe seizoen zal de motorgroep wel in actie zien. Hetzelfde mag worden verwacht van de Postzegelvereeniging IJmuiden en omstreken, die in weinige maanden, vrij veel bekendheid .heeft weten-te verwerven. .Hierdoor was het mogelijk tot de vorming van een jeugdgroep over te gaan, waarmede veler wensch werd •uld. De geregelde clubbijeenkomsten, die voor de verzamelaars steeds interessant wa ren. bleken in een behoefte te voorzien en we twijfelen er niet aan of alles zal in het werk worden gesteld om op denzclfden weg voort te gaan. Een actieve vereeniging met een geheel ander doel is die voor de jonge Oud Katho lieken, D. G. S. Zij heeft zich ook naar buiten een uitstekenden naam verworven door te bewijzen, dat ze van haar taak een juist begrip heeft. Vele jongelui maken er deel uit en zij hebben nimmer over gebrek aan afwisseling te klagen. Het bestuur, dat tel kens parat blijkt te zijn. heeft er goed slag •an de leden op verantwoorde wijze nuttig en aangenaam bezig te houden. Het is veel zeggend, dat de eerste bijeenkomst in dit nieuwe seizoen door D. G. S. werd gehouden. Haar groote uitvoeringen in het Thalia Theater, die altijd zoo'n prettig, intiem ka rakter droegen zullen we nog wel een tijd lang moeten wissen, maar het is verheugend té.weten, dat de basis gehandhaafd blijft. De Nederlandsche Vereeniging tot bescher ming van Dieren, de Vereeniging tot bestrij ding der Tuberculose, het Nederlandsche Roode Kruis, de Vereeniging voor Zwakzin nigenzorg en Het Witte Kruis vallen buiten dit bestek. Van tijd fbt tijd zullen we er weer aandacht aan wijden. Voor ditmaal zij de op merking voldoende, dat zij kranig verder werken en dan ook ieders steun verdienen. Aangezien we vooral de vereenigingen onder de loupe nemen, die veel naar buiten ♦reden en dan in de eerste plaats door haar bijeenkomsten, behoort de Geitenfokvereeni- ging Velsen en omstreken eigenlijk niet in dit verband te worden opgenomen. We willen echter even vaststellen, dat haar werk vooral thans waarde heeft, hetgeen door het besluit van den burgérneester tot invoering van een zoogenaamd wildebokken-verbod. dat op haar initiatief is genomen, wordt bewezen. Ook deze vereeniging zal zich actief blijven toonen. De Gvmnastiekvereenigingen Olympia en T. V. IJ. zullen wel wéér bijeenkomsten in kleinen kring (openbare lessen e.d.) organi seeren en misschien mogen we van V. Z. V., hoewel haar een clublokaal ontbreekt, nog iets verwachten. Ook de Damclub IJmuiden poogt zich zooveel mogelijk te handhaven, al behooren haar traditioneele feestavonden voorloopig tot het verleden. Naar het zich laat aanzien zullen ook de Drankbestrijders niét van rust willen weten. We hebben waardeering voor de wijze, waar op het Centraal Drankweer Comité en de S. O. V. steeds gemoedelijke cn zeer op prijs gestelde bijeenkomsten weet te organiseeren. We wachten echter nog op nadere bijzon heden. Een aparte plaats heeft altijd de Maatschap- ,e z'i" f s00.75 en de uitgaven pij tot Nut. van 't Algemeen met haar avonden ingenomen. Het departement IJmuiden heeft geregeld getracht de bijeenkomsten op een goed peil te houden en dit is volkomen ge lukt. We hebben er uitvoeringen aan te dan ken, die we anders zouden hebben moeten missen. Daarom hopen we, dat het departe ment IJmuiden in het komende seizoen ook wat zijn bijeenkomsten aangaat weer actief zal zijn. Hetvheeft nog altijd een taak. omdat het een terrein betreedt, dat door anderen in onze plaats niet wordt bewerkt. Men mag verwachten, dat het publiek zijn waardeering opnieuw zal doen blijken. Zoo hebben we onder oogen gezien wat het komende seizoen zal brengenLaten we eindigen met den wensch, dat er ijverig zal worden gewerkt om op gezonde wijze voor ontspanning en ontwikkeling te zorgen. Nie mand zal betwijfelen, dat daaraan algemeen behoefte is. Tanden op elkaar In het jaar, dat den IJmuidenaren iets bijzonders bracht, het dertigjarig bestaan, de kroon op hard en ijverig werken,.is het spook der voetbalvelden uit zijn schuilhok gekomen om op de schaarsche grassprieten van het terrein der blauw-witten schrik te zaaien. Denkend aan het ware gezegde, dat de eerste klap een daalder waard is, heeft hij den Stormpieten een tik gegeven, waar zij nog beduusd van zijn. Stormvogel? heeft den eersten competitiewedstrijd smadelijk verloren. Op eigen terrein heb ben de IJmuidenaren het onderspit moeten delven Wedstrijd zonder perspectieven, schreef de krant. Dat is het érgste. Geen vooruit zichten gezoek in het duister naar een stroohalm om zich aan vast te klampen Waar komen de schutters vandaan? Waar zijn de opvolgers van Karei Haak en Wim Koster? Waar is de nazaat van Witte Jan. waar vinden we een nieuwe Ketting en een frisch „Krijntje"? Donkere wolken hebben zich boven net Vogelnest samengepakt. Het regent triest. En wat nu? Waarheen Stormvogels? Stormvogels, we denken aan je groote dagen. We weten weer goed hoe je als „broekje" felle, trotsche tegenstanders in de lurei\ legde. We zien hoe je de aan dacht op je vestigde door flink aan te pakken van de eerste tot de negentigste minuut. We herinneren ons hoe je ae schrik van de voetbalvelden was: „thuis" ongenaakbaar, velen ontsteld met een ferme nederlaag huiswaarts zendend, „uit" met ongerust hart ontvangen, alle aanmoe diging van de andere club ten spijt koge lend dat het een lust was, de zege bevech tend, op een manier, die voetballend Ne derland verblufte. Stormvogels werkte zich snel od tot de eerste klasse. Stormvogels werd enkele malen prachtig kampioen var. de afdeeling. Stormvogels was sterk genoeg om tegen het Nederlandsch Elftal te speler- Stormvogels Stormvogels! Dien tijd moeten we nu meer dan ook voor oogen houden. Op dan. Storm vogels' Nog is er maar weinig verloren. Zelfver trouwen, niet bang zijn. willen winnen, en thousiasme. besef voor je plaats, je tradi tiedaar komt het op aan! Nog is de leeuw niet getemd. Nog kan hij klauwen. Spelers.vecht voor Storm vogels. En supporters! N u heeft de ploeg jullie noodig. Eens was je present toen iedereen zong. dat er geen cïub in Holland was die Stormvogels kon verslaan. Nu ben je wéér noodig. Trekt Zondag naar Schiedam, waar Hermes D.V.S. je elftal ontvangt en moedigt je jongen? aan.... het moet! De tanden op elkaar. Stormvogels. Dan gaat het ook nu! D. C. IJ. vol vertrouwen. Jaarvergadering met belangrijke agenda. Toen de voorzitter van de Damclub IJmui den Dinsdagavond in Royal zijn openingsrede hield voor de 17e algemeene ledenvergade ring bleek de belangstelling van leden, eere leden. en donateurs zeer groot te zijn. In een prachtig overzicht releveerde de heer K de Jong wat er bij de damclub in het afgeloo- pen jaar is geschied. Ondanks de moeilijke tijdsomstandigheden staan wij nog zeer sterk" aldus de heer De Jong. „en wij gaan met vol vertrouwen ons 18e vereenigings- jaar in". Dit moet door spelverheffing worden ge kenmerkt. D. C. IJ. heeft de spelecs en de techniek en daarom moet zij dit jaar het damkampioenschap van Nederland veroveren- Een krachtig applaus volgde op de enthou-* slaste rede van p. C. IJ.'s voorzitter. Nadat de heer P. Beets de notulen had gelezen, was het woord aan den heer Pum Swier, om als secretaris het jaarverslag uit te brengen. Het -en keurig overzicht. De ontvangsten van den penningmeester bleken litgaven waren f 430, zoodat er nog een batig saRJo van f 170 in kas was. Het Zomertoumool bleek een zware post te zijn op de rekening iutgaven. Den heer H. Diederlks werd dank gebracht voor zijn accurate verzor ging van de financiën. Er volgde een bestuursverkiezing wegens het aftreden van de heeren P. Beets en H. Diederiks. Bij acclamatie werden de heeren Riedeman en Huhl gekozen. Het D. C. IJ.-bestuur is thans als volgt samen gesteld: K. de Jong voorzitter. P. Swier. secre taris, H. v. d. Heljde, penningmeester, Riede man, commissaris materiaal, D. Ott tweede voor zitter, R. Huhl, tweede secr. en wedstrijdleider n B. Dukel. technisch adviseur. Hierna hadden de feestelijke uitreiking van de prijzen en de huldiging der kampioenen plaats, waarop we nader terugkomen. LEDEN VAN VERDIENSTE Er had nog een andere huldiging plaats. De voorzitter liet vier oudgedienden J. Kramer. D. Ott. A. Schagen en P. v. d. Velde, oprichters van de damclub, naar voren komen. Hun werd een prachtige oorkonde als „lid van door P. H. van Os. Het stelsel, dat de onderwijsvernieuwing in ons land een flink stuk vooruit bracht is: het Dalton- Plan. Dit dankt zijn naam- aan een stadje in de Vereenigde Staten Dalton genaamd, waar het voor hel eerst ontworpen en toegepast werd door Miss Helen Parkhurst. Miss Parkhurst begon in 1984 haar carrière al? onderwijzeres in een heel kleine plattelandschoo! met 40 leerlingen, die zij alléén les gaf. Deze leerlingen waren verdeeld over 8 klassen en zij onderwees de kinderen op de traditioneele klas sieke methode n.l. aan één klas werd mondeling onderwijs gegeven, terwijl de 7 andere klassen stille bezigheid hadden. Dit lijkt een bijna onbe gonnen werk, doch het is zeer wel uitvoerbaar. Ook in ons land zijn nog vele z.g. éénmanscho- len, waar de onderwijzer aan zeven klassen ir één lokaal ies geeft en vaak met uitstekende resultaten. De ervaringen welke Miss Parkhurst opdeed bij dit stelsel deed bijhaar de behoefte ontstaan een nieuwe opvoedingsmethode te ont werpen. In 19^1 bracht zij haar eerste plan naar voren Ti te komen tot een werkelijke schoolhervorming en sindsdien zijn de Daltonbeginselen ruim ver- ipreid en in alle landen doorgedrongen. Hoe wordt in een Daltonschool nu gewerkt? De klassen zooals wy die kennen met hun les- ooster, leerplan en de onderwijzer aan het hoofd blijven gehandhaafd. Alle leerstof die niet voor individueele behandeling vatbaar blijkt, wat niet door de leerlingen zelf gevonden kan wor den blijft volgens het gewone klassikale systeem behandeld. Daarnaast zijn de leerlingen vrij in de keuze an hun leerstof en ze kunnen vrij werken aar eigen aanleg, belangstelling en werktempo. Dit is natuurlijk gen belangrijke factor. In onze klassen zijn over het algemeen de leerlingen allen aan dezelfde leerstof bezig: de vluggen, zoowel als de middehnatigen. als de langzamen. Dit heeft tot gevolg dat de knapste leerlingen eigenlijk steeds geremd worden doordat de lang zame kinderen meer tijd noodig hebben om de zelfde oefenstof te verwerken. En omgekeerd moeten de minder vlugge leerlingen in een tempo werken, dat hun niet ligt. De Daltonschool tracht dit te ondervangen door het uitgeven van z.g. taken. In de school is daar een ..vaklokaal" voor re kenen, een voor taaL een voor geschiedenis enz. Hier is alles aanwezl® wat de leerlingen voor dit vak noodig hebben. In de boekenkast staan de boeken die de kinderen bij dit onderdeel kunnen gebruiken: ze gagn zelf naar die kast. slaan het boek op en raadplegen hpt bij het beantwoorden der vragen. De leiding van ieder vaklokaal wordt toevertrouwd aan een „vakieeraar" d.i. een on derwijzer die voor dit vak eën bepaalde voor liefde koestert en er zich in gespecialiseerd heeft. Dit neemt niet weg dat deze specialist st zijn bijzonder vak, toch aan het hoofd blijft veri een bepaalde klas. De spil van de Daltonschool zijn echter reeds genoemde taken De leerstof voor elk vak is verdeeld in jaartaken; elke jaaftaak weer 'n 10 maandtaken: elk maandtaak in 1 periodes of weektaken en elke weektaak in 6 dagtaken. Een werkeenheid is de hoeveelheid werk die iedere dag in ieder vak door elk middelmatig leerling kan gepresteerd worden. Het spreekt vanzelf dat de gebezigde tijd voor de eenheden verschilt volgens de belangrijkheid der vakken, Aan een werkeenheid voor taal wordt meer tijd besteed dan aan een voor geschiedenis. Meestal wordt dan 'pl.in, 3 uur per dag steed aan dit individueele werk en de rest den tijd wordt klassikaal onderwijs gegeven. Een taak is een (getypte of gedrukte) opdracht over een goed omlijnd onderwerp, dat als een geheel voorkomt. Elke taak begint met de aan duiding in de omschrijving van het te behande len onderwerp. Meestal volgt dan nog een op dekkend woord. Verder wordt medegedeeld voor hoeveel werk eenheden het aangerekend wordt. Vervolgen: wordt zeer nauwkeurig opgegeven waar en in welke boeken de leerlingen de oefenstof materiaal kunnen vinden dat roodig Is bij de beantwoording der vragen. Ten slotte volgt dan een reeks vragen en opdrachten: een stuk lezen, •erslag opstellen, een vraagstuk oplossen, iets van buiten leeren. een teekening maken Het gemaakte werk wordt daarna aan den onderwijzer ten contröle voorgelegd. Laten we als voorbeeld een eenheid uit de Aardrijkskunde nemen: Het Noordzeekanaal. 1. (de aanduiding). Zoek in je atlas hët Noordzee kanaal en lees i: „Aardrijkskunde van Nederland" van blz. 104 tot 108; let vooral op de plaatjes: het kanaal in vogelvlucht, de doorsnede, de 3 sluizen bij IJmuiden. Copiëer nu de doorsnede op blz. 107 omdat ze je een goed idee geeft over de verschil lende waterspiegels tusschen de Noordzee en het IJselmeer. Teeken nu den plattegrond van de sluizen over die je vinden kunt op blz. 108. 2. (de opgaven). a. Waar ligt het Noordzeekanaal? b. Hoe lang is het ongeveer? c. Waarom werd het gegraven? d. In welk Jaar werd liet officieel geopend? c. Waarom is de Noordersluis noodzakelijk? I. Welke groote fabrieken zijn aan het kanaal gevestigd? enz. Hoe wordt nu met de taken gewerkt? Alle leerlingen bezitten 'een maandtaak voor Ik van de gedaltonlseerde vakken. Zoodra de tijd voor Individueel werk Is aan gebroken op dezelfde uren van den dag voor alle klassen gaan de ondtrwij2ers naar hun respectievelijke vaklokalen. Alle leerlingen kle- verdienste" uitgereikt, vervaardigd door eer onderwijzer, den heer „Max Koning". Dc oor konden waren zóó mooi uitgevoerd, dat dc ge- heele vergadering den maker en ontwerper een spontaan applaus bracht. Den heer Herman Wichman werd als „ecrc-lid eenzelfde oorkonde uitgereikt. Bij de rondvraag nam eerst de voorzitter het woord om op de trouwlustigheid der dammers wijzen. Thans is het meester Liglhart. die Donderdag 17 September in de huwelijksboot hoopt te treden. Het gebrul kei ij ke huwelijksgeschenk zal ook aan Ligtharfs bruidje worden aangeboden. Nadat nog enkele leden van de rondvraag hadden gebruik gemaakt, sloot de voorzitter té precies elf uur deze goed verloopen en geani meerde vergadering. Strawberries in de competitie. De indeeling: der dames. Met veel belangstelling hebben de vrouwelijke Strawberries od bijzonder heden inzake de indeeling voor het nieuwe hockeyseizoen gewacht. Nu deze bekend is geworden zijn de moge lijkheden onder oogen gezien en daarbij is duidelijk tot uiting gekomen, dat ook de dames alles in het werk willen stellen om een goed figuur te slaan. Het spreekt als vanzelf, dat dit niet gemakkelijk zal zijn, maar daar staat tegenover, dat het vereenigingsleven der Strawberries door een goeden geest wordt gekenmerkt, waarmede reeds aan een belangrijke voorwaarde voor bevredigende resultaten is voldaan. Het eerste elftal speelt in de afdeeling B der tweede klasse en heeft ditmaai de volgende tegenstanders: Alkmaar. B.D.H.C. 3, B.D.H.C. 4, Rood Wit 3 en Zandvoort. We blijven met de voeten od den grond wanneer wij vaststellen, dat 't behalen van het kampioenschap niet uitgesloten is. Daarvoor is het echter noodzakelijk, dat er van begin af aan flink wordt aangepakt en er geregeld een sterke wil wordt getoond. De eerste prestaties worden in spanning tegemoet gezien! De dames van het tweede elftal zullen in de derde klasse D uitkomen. Zii ont moeten Ijsvogels. HBS 3. BDHC 6. BDHC 7. Amsterdam 4 en Ever Swift 2. De inge wijden weten, dat dit een sterke afdeeling is, waarin heel wat van de Aardbeien zal worden gevergd. In ieder geval wordt ver wacht, dat de Strawberries zich beter dan in het vorige seizoen zullen doen gelden. Het derde elftal zal zich in de vierde klasse E weren. Hierin komen verder uit: Hermes. O.K. 2. FAHC 2. FAHC 3. Kraaien en HBS 4. De Strawberries zullen dus vrij veel verre reizen moeten maken.-Zii zullen echter begrijpen, dat zelfs de lang ste reis aangenaam wordt verkort door de wetenschap met een fraaie overwinning huiswaarts te keeren. De dames van het derde elftal zijn enthousiast. De leuke rei zen naar Amsterdamsen Den Helder niet vergetend, zullen ze direct haar uiterste krachten inspannen. De competitie zal 27 September begin nen. Voor de heeren werden de volgende wedstrijden vastgesteld: BMHC 2Straw berries 1, Strawberries 2BMHC 4 en CH CStrawberries 3. Er staan dus dadeliik aardige ontmoetingen op het programma. Vooral de wedstriid tegen ÉMHC 2. den ouden tegenstander, zal het aanschouwen waard zijn. De indeeling van de lagere dame.?- en heerenelftallen zullen wij be handelen. wanneer daarover bijzonder heden bekend zijn. Uit het Strawberrieskamp kan nog wor den gemeld, dat het eerste heerenelftal hoogstwaarschijnlijk aan den hockeydag. die ieder jaar door den Nederlandschen Hockeybond wordt georganiseerd, zal deel nemen. Hieraan is thans een wisselbeker, die door de hockeyclub De Batavieren werd geschonken, verbonden. Ned. Chr. Vrouwenbond. De afdeeling IJmuiden van den Neder landschen Christenvrouwenbond zal het win terseizoen Woensdag 23 September openen met een ledenbijeenkomst in het Nederlandsch Hervormd Vereenigingsgebouw aan de Kal- verstraat. Burgerlijke Stand Geboren: J. Alders, d., De Ruijterstraat 99, IJmuiden. J.' van Rijswijk, z„ Terrasweg 23, Santpoort. J. G. F. Veenhuijzen,. z„ Ooster duinweg 13, IJmuiden. W. Verschoor, d., Kas tanjestraat 42, IJmuiden G. Bakker, d., C. Drebbelstraat 24, IJmuiden. C. Beun, z., Duin weg 40, Santpoort. Overleden: J. M. Th. v. d. Graaf, 74 j., echt- gen. v. C. Walburg. Beverwijk. H. N. Koning, 80 j., wednr. van W. Morselaar, Rijksweg 250, Santpoort. M. Th. v. Wort, 64 j., echtgen. van P. Carton, v. Wassenaerstraat 24, IJmuiden, J. Hofmann, 38 j., echtgen. v. W. v. Bezooijen, Pr. Hendrikstraat 105, IJmuiden. IJmirider Reddingbrigade. De E. H. B. O.-cursiIs van de IJmulder Reddingsbrigade zal hedenavond niet jn de vroegere school H, maar in de voormalige school E aan de Eksterlaan worden voort gezet. De deelnemers dienen hiervan goede nota te nemen. rij het vak uit waarmee ze wenschen te be- voor dat vak; in een lokaal zitten dus leerlingen ginnen en gaan naar het lokaal, dat bestemd is van verschillende vakken bij elkaar, elk aan hun eigen taak te werken; ze mogen elkaar hel pen of de hulp inroepen van den onderwijzer. Ze werken zoolang ze willen, mogen ophouden wanneer ze willen en zich dan vrij naar een an- lokaal begeven om daar aan de maandtaak voor een ander vak te gaan werken. Zijn ze met een gedeelte van hun taak klaar, dan wordt het door den onderwijzer nagezien en verbeterd: verlaten ze het lokaal, dan moeten ze aan den onderwijzer toonen hoever ze met hun taak ge vorderd zijn. In beide gevallen wordt de hoeveel heid verrichte arbeid aangeteekend op een contröle-kaart. Het aantal contrölekaarten verschilt diverse Daltonscholen. Op de individueele of leerlingkaart teekent de leerling zelf aan wat telkens van ieder vak is afgemaakt. De onder wijzer brengt op de leervakkaart de vorderingen van alle leerlingen samen. De kinderen beginnen natuurlijkerwijze met hun lievelingsvakken, waarvoor ze aanleg en be langstelling hebben en die dan ook in een vlug tempo afgewerkt worden; zoo komt meer tijd beschikbaar voor andere vakken. Een nieuw stel taken kan men slechts bekomen als de vorige voor al de leervakken op voldoende wijze afge maakt zijn. De gaafste leerlingen zullen met.al de taken klaar zijn vóór het einde v schooljaar, maar kunnen onmiddellijk met deze het volgend jaar aanvangen: geraken ze ver voorop, dan wordt een tijdje halt gemaakt, en krijgen ze de kans om zich met extra taken, in hun lievelingsvakken te specialiseeren en te verdiepen. Voor zwakke leerlingen en voor hen die me: of ander vak last hebben zijn aanpassingsklas sen ingericht waar ze bijgewerkt worden. De kinderen mogen, maar zijn er niet toe verplicht hun taken mee naar huis tc nemen om er daar an voort te werken. Het Daltonsysteem wordt in velerlei vorm aangetroffen. Naast speciale Daltonscholen ko men ook Daltonklassen voor in de bestaande school: voor enkele vakken worden dan speciale „hoeken" ingericht (een hoek voor rekenen, een hoek voor aardrijkskunde enz.) waar men op be paalde uren de leerlingen gewent aan eiger zelfstandig werk. Voordeelen van het Daltononderwijs: Allereerst de persoonlijke zelfstandige arbeid voor eigen aanleg en eigen werktempo in een atmosfeer van vrijheid (vrijheid bij de keuze van het vak. vrijheid van werken, denken, vra gen stellen, bewegen) die. waar de ervaring leert, nooit ontaardt in tuchteloosheid. Er tyordt „geleerd", niet meer „aangeleerd". Verder ont staan geen leemten door afwezigheid, want na verlof, of ziekte wordt de taak eenvoudig hervat - voortgezet. Geen strakke afbakening van het programma, dat te weinig geeft aan de knappe en te veel aan de zwakke leerlingen; dat de eerste remt en de laatste ontmoedigt door „zitten blijven". Het kind krijgt een goed overzicht van verwerken leerstof wat in den beginne aa tot kordaat aanpakken en paedagogisch juister is' dan het lesgewijze inlepelen van kleine brok jes leerstof. Door de contrölekaarten krijgen leerling en onderwijzer eeii juist overzicht van! de stand van het werk en de vorderingen Een; der grootste voordeelen is zeker de ontwikkeling van het verantwoordelijkheidsgevoel voor eigen ontwikkeling, uitschakeling van naijver en onge zonde competitiegeest. Moeilijkheden in het Daltonsysteem zijn zekei het samenstellen der taken, het vele correctie werk door den onderwijzer en de onmogelijkheid om het onderwijs te laten steunen op de inte ressesfeer der kinderen. Vergeleken bij ons hedendaagse!) klassikaal schoolstelsel wegen deze nadeelen echter niet op tegen de ontegensprekelijke groote voordeelen en erdere ontwikkelingsmogelijkheden, die hel soepele Daltonplan biedt. Onder de verschillende pogingen tot onder- wijsvernieuwipg werd het Daltonsysteem gunstig onthaald. In opdracht van de Maatschappij tot Nut van t Algemeen werd in 1923 een commissie ingesteld die Daltonscholen bezocht in het buitenland c.) een rapport uitbracht Dit leidde lot de slich- jting van verschillende lagere Daltonscholen. ;scholen voor Middelbaar en Technisch onderwijs Thans bestaat in ons land een Instituut van In dividueel -Onderwijs dat gedrukte taken uitgeef: voor alle mogelijke leervakken. Aanvankelijk was het de bedeoling om hierdoor het kwijnende avondschoolonderwijs nieuw leven in te blazen. Weldra werd van de taken een dankbaar ge bruik gemaakt door cursussen voor werkloozen. door schippersjongens, mifitalren enz. De erva ring die wij met deze 1. V. I. O. taken hebben bil --oortgezet onderwijs en onderwijs van mill i heeft ons de overtuiging gegeven dat deze onderwijsmethode geweldige toekomstmogeluk heden biedt. Het verheugende is, dat reeds eer aantat taken op de lagere scholen gebruikt wor den. De beginselen van het Daltonsjelsel er geest waaruit dit stelsel geboren werd. leven in ons Nederlandsch onderwijs. Daarom zullen deze bpginselen ons onderwijs op den duur ook blij vend beïnvloeden. Teekening Hessels (Pax Holland m.) bob t ofikfci^kok» AL&AI- Woedend te StbreeoyA 'K2a/ fi/fn rtioJ BEVERWIJK O.K.K. spoelt voor zieken en ouden van dagen. Sympathieke daad van de tokkelaars. Het mandoline-orkest „O.K.K.". dirigent de heer George Blok. geniet in Beverwijk een groote bekendheid, hetgeen .toofaza- kelijk bereikt is door haar regelmatig te- rugkeerende uitvoeringen, welke stce-s door een groot aantal belangstellenden worden bezocht. Voorts verleent dc vereeniging op tal van bijeenkomsten haar medewerking en in den loop der jaren heeft het ensemble al menigmaal de feeststemming op avonajes verhoogd met het tokkelspel en liedjes van het onvolprezen Hawaii. Eenigen tijd geleden trok het clubje naar Wijk aan Zee. om in het sanatorium ,.Hc- liomare" een concert te geven, dat buitenge woon slaagde. De vele patiënten ncoben volop genoten en waren zeer dankbaar voor deze aardige afwisseling, die O.KJC. hun bracht. Donderdag a.s. zal de mandolineyevee- niging de ouden van dagen in „De Westcr- burcht" te Beverwijk een prettigen avond bezorgen, door daar een .concert te geven, I)o Damclub in do compotitio. De Bevenvijkschc Damclub is in de eerste klasse-competitie ingedeeld met de volgende clubs: Damclub Haarlem. D.K.Z. (Koog a. d. Zaan). Wormer (Wormervcer). Damclub Zaandam. Het Noorden (Haarlem). Kijk Uit (Haarlem). Haarlemsche Damclub 2, IJmuiden 2. Oostzaan en Stabiel (Sant- poo'rt). Studieclub opent het seizoen Met een praatje over dahlia's. De Tuinbouw Studieclub „Beverwijk en Omstreken" opent het winterseizoen 1942 1943 met een ledenvergadering op Dinsdag 15 September in dc bovenzaal vsn het vei linggebouw „Kennemerland". De bekende Dahliakweeker, de heer P. Dekker te Vel- sel zal een en ander over de cultuur van deze bloemen vertellen en wel in het bij zonder over de nieuwe aanwinsten „Vuur gloed" en „Vincent van Gogh". Beide soor ten zijn door den heer Dekker gekweekt en dit jaar voor het eerst in den handel ge bracht. Verder wordt gerekend op vele inzendin gen bloemen, groenten en fruit, die vol gens het puntenstelsel gekeurd zullen wor den. Seinhuiswachter jubileerde. Maandag was dc heer L. Brinkman, sein huiswachter bij het station alhier. 25 jaaf in dienst bij de Nederlandsche Spoorwegen. Zijn eerste schreden op het spoorwegenpad zette de jubilaris te Medemblik: twee "jaar later werd hij overgeplaatst naar Purmer- end. Na acht jaar verwisselde hij deze Dlaats met Beverwijk, zoodat de heer Brinkman nu reeds ruim 15 jaar dienst doet. Het jubileum is hier niet onopgemerkt voorbij gegaan. De chef. de heer A. Ave- gaart. heeft den jubilaris in tegenwoordig heid van vele collega's toegesproken. Uit naam der directie bood de heer Avegaart hem een enveloppe met inhoud en een oor konde aan. De collega's schonken een ets van den Wijkertoren en aan mevr. Brink man een bloeiende plant. Les in Duilsclic laai. De waarnemend burgemeester heeft het verzoek ingewilligd van het bestuur van de Ned. Hervormde School aan den Noord- wijkerweg om de benoodigde gelden vopr de aanschaffing van leermiddelen voor het ge ven van onderwijs In de Duitsehe taaL De laatste draverij. De serie draverijen, welke in-het afgeloo- pen seizoen te Alkmaar en overige plaatsen van Kennemerland gehouden zijn. zal op Zondag 18 October in het gemeentelijk Sportpark besloten worden. Het programma vermeldt wederom vier langebaandraverij- en en een kortebaandraverii over 800 m. EERVOL ONTSLAG. Aan ntej. A. J. Diepenhorst is op haar verzoek eervol ontslag verleend als onder wijzeres aan de Juliana ,van Stolbergschool. wegens het aanvaarden van een anderen werkkring. Mëj. Diepenhorst is sinds 1930 aan deze school verbonden. „DE KERK ROEPT". Zondag zullen de bijzondere diensten in de Ned. Hervormde Kerk. die onder het motto „De Kerk roept" worden gehouden, wonden voortgezet. Als sprekers zullen op treden ds. Joh. IJzerman en dr. G. C. van Niftrik over het onderwerp „Het gezin in de branding". VELSEN SPORTDAG HOOGOVEN.TEUGD. Zooals men weet moest de „groote" sport dag van Hoogoven-Staten tot Zaterdag wor den uitgesteld. Dit Is thans ook het geval met den onlangs aangekondigden sportdag van Jeugd Hoogoven-Staten. Deze is thans bepaald op Zaterdagmiddag 19 September op het sportterrein „Watervliet" aan den Ko ningsweg. CASTRICUM PAROCHIALE BEDEVAART. De jaarlijksche parocniale bedevaart zal plaats hebben op Woensdag 9 September naar O.L. Vrouwe ter Nood te He;loo. De oredicaties worden 's morgens door kape laan Verheulen, 's middags door kapelaan Hollhuizen gehouden. De trein vertrekt te 8.33 uur. ONDERHANDSCHE VERKOOP. Dc bij de draverijsport welbekende hand draver „Baroline". eigenaar onze plaatsge noot de heer Nic. Groot, is bij onderhand- schen verkoop in eigendom overgegaan aan den heer Bosma, eigenaar stal „Groningen". UITGEEST EXAMEN. Te Zaandam slaagde alsnog voor het toe latingsexamen der H. B. S.. Rinse Zijlstra, alhier. UI THET POLITIERAPPORT. De politic verbaliseerde J. S. en C. T.. we gens het visschen zonder bewijs van bijdrage. Agenda IJmuiden. WOENSDAG 9 SEPTEMBER. THALIA: Ik trouw mijn eigen vrouw, 7,30 uur. REX: Haar eerste liefde, 7.30 uur. DE PONT: De vrouw met den blauwvos, 7,30 uur. DONDERDAG 10 SEPTEMBER THALIA: Ik trouw mijn eigen vrouw, 7.30 uur. REX: Geen voorstelling DE PONT: Geen voorstelling. DIENST APOTHEKEN. Avond- en nachtdienst: IJmwider Apotheek Koningsplein. BELANGRIJK F TFT.FF'>/^-Vt--«T-M POLITIE, hoofdbureau 5178, 4377. 5555 POLITIE. Willemsplein 5400 BRANDWEER 5242 E. H. B. O.. A P. Bakker 'ö5 E. H. B. O.. Velsen4980 LUCHTBESCHERMING, hoofdpost 4145 ANTONIUS ZIEKENHUIS 4444 IJMUIDER APOTHEEK 4229 KENNEMER APOTHEEK 4204

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3