Haarlemsche Courant )uitsche troepen bereiken de Wolga ook ten Zuiden van Stalingrad. „Regeering Van Britsch-Indië handelde op eigen initiatief' Critiek van Labour op Churchill. Laval stelt V.S. mede verantwoordelijk voor aanval op Madagascar. Het radio-muziekfeest in Haarlem. m 287e Jaargang No. 215 i&onnement p. week 0,2», p. maand 1,15, p. kwartaal 3.42, 11 t< «nco p. post 3,73, losse nummers 5 cent. Advertentitn 3—15 1 bt un- 3»~ elke m-m- mee' 20 cent. Reclames dubbele prijs. dj idvertentleabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer dltle 3—is m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. s cent p. m.m. ee fttr.i Grafische BedrUven Oamlate. Wnd. Hoofdredactenri J. V. BAÜDEWTNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Zaterdag 12 September 19-12 Bureaus Haarlem: Groote Houtstraat 93, Bijkantoor: Soenda. plein 37. Tel. Directie 130S2. Hoofdredactie 15054, Redactie lo«oo. Administratie 10724. 14824. Soendapleln 12230. Postgiro 13495*. Directie PB. A. 5IEE8 P. W. PEEREBOOM. Gevechten om de eerste kuizen der stad ontbrand. Tegenaanvallen van bolsjewistische reservisten mislukt £eli e A.N.P.-correspondent te Berlyn meldt: De slag om Stalingrad, waarvan voor beide partijen zooveel afhangt, woedt met verminderde hevigheid voort, dooh gestadig rukken de Duitsche troepen verder en reeds zijn de eerste huizen der stad bereikt, om het bezit waarvan thans fel rdt gestreden. Van het Zuiden kunnen de bolsjewisten geen versterkingen meer laten aan- ikken om den verdedigers van Stalingrad lucht te verschaffen. Slechts van het oorden uit kunnen zij ontlastingsaanvallen ondernemen. Doch hoewel zij sedert nige dagen sterke reserves in den strijd hebben geworpen, zijn al deze aanvallen islukt. Men meent thans te kunnen zeggen, dat de ten Noorden van Stalingrad in den rijd geworpen reserves bestaan uit troepen uit het binnenland, die tot dusver tg niet aan het front hebben gestaan. Aan de Terek en in het gebied van het wegens zijn olievelden belangrijke rosnie stuiten de Duitsche troepen op hardnekkigen tegenstand, evenals ten liden van Novorossisk. Deze tegenstand heeft den opmarsch evenwel niet tot lan weten te brengen. millioenenverliezen uit den winter waren gekomen. De halfcirkelvormige ring om de stad Stalingrad heeft zich gesloten. Er zullen nog hevige en zware gevechten voorkomen, doch den vijand blijft geen lucht tot ademen meer, laat staan ruimte van beweging en ontplooiing. Egypte. Het Italiaansche weermachtbericht luidt: „In Egypte wederzijdsche bedrijvigheid van verkenningsafdeelingeu. Onze vliegtui gen hebben het vliegveld Miccaba met bri sant- en hrandbommen bestookt. Lichte vlootstrijdkrachten hebben een vijandelijke duikboot aangevallen en tot zinken bracht". In het gebied van Rzjew blijkt het Ifensief der bolsjewisten te zijn vast- iloopen. >t bolsjewistische legerberieht van mid- irnacht 11 September geeft het verlies Novorossisk toe, zulks in de volgende woordingen: na verbitterde gevechten a vele dagen hebben onze troepen No- irossisk verlaten. let Duitsche weermacht- bericht. Het Duitsche weermachtbericht luidt: „Bij Noworossisk en in den erek-sector, wint de aanval van de Duitsche en verbonden troepen in n iware gevechten verder aan terrein. d In het vestinggebied van Stalin- ing, oek nwi n. r g r a d vordert de slag. In hevige gevechten werden yerde- digingsinstallaties ten Zuiden van de i.stad doorbroken en ook daar werd de Wolga bereikt. Ontlastingsaanval len van den vijand mislukten. Forma ties gevechtsvliegtuigen deden he- ma v'8e aanvallen op zwaartepunten van whet vijandelijke verzet en bestookten gereedstaande troepen der bolsjewis- tf v>n- icv In het gebied van R z j e f leverden eigen "invallen plaatselijke successen op. Te- naanvallen van den vijand werden bloe- rrwtë afgeslagen: hierbij werden 22 tanks ikgeschoten. IOITen Zuiden van het La-dogameer en ^ch or Leningrad mislukten nieuwe aanval- roi i van den vijand. In deze gevechten wet- in n bij pogingen om over de Newa te laan ikken, 25 booten der bolsjewisten ver- etigd. Na enkele storingsvluchten overdag zon- !r succes, vielen formaties van de Brit tle luchtmacht Donderdagnacht verschei- ilaatsen in West-D uitschland ooral in woonwijken van de stad jn (Isseldorf ontstonden talrijke branden, 5 pi lsmede materieele schade. De burger-' volking leed verliezen. Volgens de tot da isverre ontvangen berichten schoten chtjagers en luchtdoelartillerie 31 der nvallende vliegtuigen neer. ■spli Bovendien werden in het Kanaal, bo- ge n de Noordzee en boven de Duitsche Jifcht door lichte Duitsche zeestrijdkrach- en de artillerie van de marine drie vij- vAdelijke vliegtuigen neergeschoten s Aan de Engelsche Zuidkust vielen ..e hte Duitsche gevechtsvliegtuigen een cl. 1 itsch patrouillevaartuig aan, dat na bom- iffers zwaar beschadigd bleef liggen Bij n aanval van Engelsche motortorpedo- ho toten op een Duitsch convooi in het Ka- ilen al, plaatsten' de Duitsche bewakings- 1 rijdkrachten op een van de aanvallende toten zoo zware treffers, dat aangenomen d n worden, dat dit vaartuig verloren is gaan. Andere vaartuigen werden bescha- 0. ;d. Een corps nacht jagers van de Duit- ie luchtmacht heeft Donderdagnacht zijn izendste overwinning in de lucht behaald. Naar Reuter meldt, wordt van officieele Y-S igelsche zijde toegegeven, dat bij den nval der Britsche luchtmacht op Düssel- >r£ 31 vliegtuigen verloren zijn gegaan. ngfj' Het opgebruiken der vijandelijke reserves. bi De militaire correspondent van het D.N.B. ach irijft: FE De hevigheid der gevechten om Stalingrad aan het Kaukasusfront kenmerkt evenals voortdurende ontlastingsoffensieven der -tflsjewisten in den centralen sector den ïhopigen militairen toestand der Sovjet- e. oop Met alle geweld poogt de Sovjet-Russische 41 [erleiding, met het oog op een operatief rloren zomer, alles in den strijd te werpen, SA! ar iedere voet Sovjet-Russische grond, t verloren gaat, van vitale beteekenis is go* or het doorstaan van een tweeden oor- 01 [swinter. Daarbü gaat de vijandelijke le- Sèidh J J ïige •leiding blijkbaar van de veronderstelling^ dat zij aldus een geleidelijke afmatting in de Europeesche strijdkrachten kan be- gifitlken. Dergelijke speculaties zullen echter driegelijk blijken. 4 GE In alle militaire kringen in de Duitsche poli ofdstad is men van meening. dat de bol- S- itfisten van den winterveldtocht niets eben geleerd. Poogden zij in den afgeloo- rui t winter met den factor der massa het ra aitsche front te doorbreken, zonder er it op te slaan, dat iedere afgeslagen mas- *e aanval op hun voorjaars- en zomer- i mnen nadeelig moest werken, thans be- ,rg an zij de fout hun in den winter en tijdens t voorjaar opgeleide reserven tezamen /A ft de geheele jongste productie aan oor- a jsmateriaal den Duitschen en verbonden Vers in handen te spelen. 3uitsche militairen gaan zoover te zegge*, t de Sovjet-Russische legerleiding in1 ze- fre mate hun vijanden strategische hulp rleenen. Want wat thans aan de voor- «10 amste gevechtslinies wordt aangevoerd, pr. hoeft later niet meer tijdens bewegingen chtl er groot gebied gezocht en buitengemaakt worden. Het is te Berlijn geen geheim, dat niét het eerder of later vallen van Sta lingrad beslissend is voor den thans woedenden striid. maar de vraag hoe veel van de strijdkrachten van den vij and daarbij verpletterd of opgerold^ kunnen worden. 00'n In het licht van deze opvattng komt het voorzichtige voortschrijden van den Duit schen aanval op Stalingrad in een nieuw licht te staan, vooral wanneer men de ver liescijfers aan beide zijden vergelijken kan. De vijandelijke berichten daarover zijn der mate overdreven, dat ook hier de wensch de vader van de gedachte is. Om begrijpelijke redenen kunnen van Duitsche zijde nog geen cijfers worden ge noemd. Thans kan echter reeds worden ge zegd, dat de door de bolsjewisten gemaakte misrekening, zich .evenzoo zal wreken als te zijnertijd in het vroege voorjaar, toen Kioebisjef de wereld inbazuinde, dat de Duitschers afgedaan hadden, daar zij met „Wij staan alleen99 Aldus de Prawda. „Men moet thans rekening houden met den bestaanden toestand, n.L met het feit, dat het tweede front in het Westen niet bestaat en dat zoodoende de vijand, de mogelijkheid heeft al zijn troepen tegen ons in den strijd te werpen, daar wij den strijd alleen voeren", zoo wordt o.a. gezegd in een hoofdartikel van de Prawda. dat door Radio Moskou is voor gelezen. „Men moet er intusschen aan denken", zoo verklaart de Prawda verder, „dat wij nu geen stap meer mogen wijken. Iedere stad, iedere bewoonde plaats moet met alle krachten verdedigd worden. Geble ken is n.l. dat de steden bij de verde diging van het grootste belang zijn. Wij zijn verplicht iederen rivierovergang, iedere heuvel in een vesting te veran deren." Uit Leningrad wordt inmiddeld gemeld dat teneinde brandstof te sparen het ver bruik van electrischen stroom aan par ticulieren verboden wordt. In het dal van de schuimende Koeban tijdens den opmarsch door het Kaukasusge- bergte. In lange rijen rukken de Duitsche eenheden zonder ophouden voorwaarts. (P.K, Grimm KasteinrAtl-H-P. H.,c) Verklaring van Britschen minister voor Indië in Lagerhuis. Officieel rapport over de vernielingen. Ongeregeldheden nog geenszins voorbij. Deze week meer dan 1000 personen gearresteerd. De debatten in het Lagerhuis zyn be ëindigd door den minister voor Indië, Amery Deze verklaarde, dat reeds zeer spoedig na het vertrek van Cripps uit Indië het Con gres onder den invloed van Gandhi gesta dig afgestuurd is op een politiek van recht- streeksche uitdaging. De regeering heeft tenslotte op eigen initiatief en zonder zich in verbinding te stellen met het moederland, de eenig mogelijke actie ondernomen. „In plaats van af te wachten tot zij zelf getroffen werd", zoo zeide Amery, „sloeg de re geering als eerste toe". De minister sprak vervolgens over een „zorgvuldig voorbereid aanvalsplan", dat niet alleen gericht was tegen het dage- lijksch leven in Indië. maar ook tegen zijn veiligheid. Hü deelde mede, dat ongeveer 300 spoor wegstations aangevallen en ten minste 24 treinen tot ontsporing gebracht zijn. Vooral fel zijn de ongeregeldheden in het strate gisch gebied van Bihar geweest, «vaar on geveer 65 politiebureaux zijn vernield. De krachtdadige houding van de Britsche re geering heeft verhinderd dat een situatie ontstond die het oorlogsoptreden van Indic zou hebben verlamd en verdediging van Indië op een ontlasting van China door „opnieuw bezetten van Birma" onmogelijk zou hebben gemaakt. Amery constateerde, dat de ongeregeld heden nog geenszins geheel Voorbij zijn. Men mag niet beweren, dat de moeilijk heden reeds achter den rug zijn. De politiek der Britsche regeering streeft er naar, dat Indië na den oorlog dezelfde vrijheid zal krijgen als de groote dominions 'in het eigen lot op den grondslag van een grond wet te kunnen leiden, die door overeen stemming of compromissen tusschen de ver schillende elementen in Indië tot stand zou komen. Groot-Brittannië kan vandaag niet een onbepaalde en onbegrensde macht van eenige afzonderlijke groep van personen afgeven. Amery neemde Gandhi een „aarts-sabo teur" en zeide, dat men geen .grootere fout kon begaan, dan te onderhandelen op een oogenblik, waarop niet de minste kansen op succes bestonden. De Engelsche regee ring moet een wijziging in de opvattingen van de Congresleiders afwachten. Intus- schfen zal de' Britsche regeering echter alle voorstellen toejuichen, die binnen het alge meen bestek van haar „vastgestelde politiek' uitvoerbaar zijn. Tijdens het debat over Indië heeft de leider der Labourpartij, Greenwood, ver klaard, dat de verklaring van Churchill over Indië op een toon was gesteld, die niet geschikt is te leiden tot een verbetering in de Engelsch-Indische betrekkingen. De Labour-afgevaardigde Ridley ver klaarde „de verklaring van den premier van Donderdag is voor vele leden van het Lagerhuis verwarrend geweest". Hij gaf als zijn meening te kennen, dat een duidelijke taal beier geweest zou zijn dan de „onduidelijkheid". Hij wenschte het be roep van Greenwood te onderstrepen en wel met volledige erkenning van de zware verantwoordelijkheid, die zoowel op de Engelsche als op de Éritsch-Indische regee ring rust. De conservatief Palmer, die met Cripps in Britsch-Indië is geweest, verklaarde, dat er onder de leiders van het Congres „verant woordelijke elementen" zijn, die pogen tot een overeenstemming te komen. Helaas zijn deze echter in de minderheid. Amery sloot het debat met een verklaring die naar de Britsche berichtendienst meldt, afzonderlijk zal worden bekend gemaakt. Waarschuwing uit Berlijn. De door Churchill aangevoerde argu menten beschouwt men te Berlijn als een armzalige poging om in te gaan tegen de thans voor Indië geldende wet, die wyst in de richting van vrij heid, zelfstandigheid en onafhankelijk heid. Voor zoover de Spilmogendheden en Japan Indië daarbij kunnen helpen, zullen zij dat, zoo verklaart men in de Wilhelmstrasse met nadruk, doen. In dit verband werd aangekondigd, dat de Duitsch-Indische vereeniging werd op gericht, bij welke gelegenheid Soebhas Chandra Bose opnieuw een principieele uit- Duitsch-Indisch genootschap opgericht. Te Hamburg is een Duitsch-Indisch ge nootschap opgericht, waaraan van offi cieele zijde een groote beteekenis wordt toegekend. Nadere bijzonderheden zullen in een communiqué worden medegedeeld. Reeds thans is bekend, dat de in den laat- sten tijd, vooral door zijn radioredevoe ringen sterk op den voorgrond tredende strijder voor Indië's onafhankelijkheid, Subhas Chandra Bose. het presidentschap van het nieuwe genootschap op zich heeft genomen. Nota van Japan aan de Vereenigde Staten. Anierikaansche gevangenen worden behoorlijk behandeld. Het Japansche departement van buiten- landsche zaken publiceert den tekst van een nota, welke minister-president Tojo als nister van buitenlandsche zaken op 9 témber door bemiddeling van den Zwitser- schen gezant te Tokio heeft doen toekomen aan de regeering van de Ver. Staten. Ir deze nota wordt gesproken over de bevoegd heid van het Roode Kruis om de Amerikaan- sche krijgsgevangenen en civiele geïnterneer den in Japan te helpen. Deze nota vormt het antwoord op een boodschap van de Ver. Staten, welke Tojo eind Augustus door be middeling van de Zwitsersche autoriteiten ontving, en waarin Japan van niet-nakoming der conventie van Genève van het jaar 1927 ten aanzien van de behandeling van krijgs gevangenen wordt aangeklaagd. In de nota wordt o.a. het volgende gezegd De Keizerlijke regeering wenscht de aandacht van de regeering der Ver. Staten te vestigen op het feit, dat Japan terstond na het uit breken van den oorlog aan de Ver. Staten heeft laten weten, dat de Japansche regeering de krijgsgevangenen mutatis mutandis zou behandelen volgens de in de conventie Genève aangegane overeenkomst, hoewel de Japansche regeering deze conventie niet ge ratificeerd heeft en derhalve daardoor ook in geen enkel opzicht gebonden is. De Këizerlijke regeering heeft nooit weigerd en zal ook in de toekomst nooit weigeren, de post, aan hen te doen toekomen Meer dan 650 ton post artikelen voor de krijgsgevangenen werden door bemiddeling van het Amerikaansche Roode Kruis aan de krijgsgevangenen overhandigd. Andere zen dingen, die verscheidene duizenden tonnen wegen, zijn onderweg naar Japan. De Keizerlijke regeering protesteert krach tig tegen de houding der Ver. Staten en tegen de door radio of andere middelen verspreide geruchten, dat de Keizerlijke regeering weigerd zou hebben, briefpost en andere voorwerpen aan de krijgsgevangenen uit de Ver. Staten te doen toekomen, en dat deze handeling van Japan een inbreuk op de con ventie van Genève vormt. Engeland's positie ter zee „Rampzaliger dan ooit", Critiek van Lord Winster op oorlogvoering ter zee. Imhet Engelsche tijdschrift „Picture Post" hrijft Lord Winster o.a.: Engelands positie ter zee is op het oogenblik rampzaliger dan ooit tijdens den vorigen wereldoorlog, toen de Duitsche duikbootoorlog de Britsche ei landen aan den rand van de nederlaag bracht. Het convooistelsel heeft naar men weet thans geen enkele waarde meer. Toch moeten voor alles Engelands verbindingen ter zee behouden blijven want wij zijn een belegerd eiland en wanneer het ons niet ge lukt onzen eigen aanvoer te waarborgen en onze overzeesche legers versterkingen en aanvullingen te doen toekomen, zijn wij verslagen. Het zwaartepunt van de critiek op de oor logvoering, zoo besluit Lord Winster, ligt in de organisatie. Wanneer de huidige be windsmannen het niet kunnen klaarspelen, moeten er nieuwe mannen aan het roer ko men. Vooral echter moet er komen: nieuwe tactiek en een nieuw/e offensieve geest. FRANSCHE MINISTER VAN LANDBOUW NEEMT ONTSLAG. Naar officieel wordt medegedeeld, h%eft de Fransche minister van landbouw en voedselvoorziening, Le Roy-Ladurie, zijn ontslag ingediend, dat door den chef der •egeering, Laval, is aanvaard. Tot zijn op- ■olger is benoemd Bonnafous. tot dusver staatssecretaris aan de ministeries van landbouw en voedselvoorziening, LAVAL OVER DE JODENKWESTIE.' Op de persconferentie heeft Laval in zake de jodenkwestie nadrukkelijk verklaard, dat hij zich dooi geenerlei protesten ervan zal laten weerhouden, het land van onge- wer.schte elementen te bevrijden. In dit verband wees hij vooral op de toonaan gevende deelneming van de joden in Frankrijk aan het organiseeren van den sluikhandel alsmede aan de communistische m Gaullistische propaganda. eenzetting over het Voor-Indische vraag stuk zou geven. Te Berlijn is men er meer dan ooit van overtuigd, dat Churchill tegen de wet van een eeuw niets kan beginnen en dat de tijd niet ver meer is, dat, dit den Britschen premier en den Onderkoning van Indië duidelijk getoond zal worden. Weer bemiddeling .gevraagd. De Indische politieke leiders, die op het oogenblik te New Delhi besprekingen voe ren, hebben tot Churchill het verzoek ge richt „de werkelijke staatsmacht onmid dellijk in Indische handen over te dragen". Het beroep is onderteekend door den voor zitter van de bestuurscommissie van de Hindoe-Mahasabha, dr Moekerjee, den eer sten minister van Sind, Bahish en den lei der der Sikhs, Singh. Op de bijeenkomst van de liga van Indiërs Amerika, is een resolutie ingediend, waarin de liga „een dringend beroep op Roosevelt, Tsjang Kai Sjek en de overige leiders der verbonden volken" doet om in het conflict tusschen Indië en Engeland te bemiddelen. De resolutie eischt het bijleggen van het conflict tusschen Indië en Engeland in over eenstemming met de beginselen van alle volken tot erkenning der wettige réchten der minderheden, doch niet de verdeelmg van Indië. Tevens eischt zij de „erkenning van Indië als onafhankelijk verbonden volk in den bond der overige verbonden volken, opdat de bescherming der wederzijdsche belangen gewaarborgd zij" De lifa heeft naar aanleiding van de bijeenkomst een telegram aan Churchil ge zonden. Wapenfabrieken te Calcutta stilgelegd Alle wapenfabrieken in Calcutta hebben sedert een week het werk gestaakt. Bij de incidenten op j.L Woensdag zijn 375 per sonen gedood In de laatste dagen werden alleen al in Bombay 350, in Karatsji 250 en in Madras 170 Indiërs gearresteerd. Een lid van de Britsch-Indische regeering te Delhi heeft verklaard, dat de Britsche autoritei ten met groote transportmoeilijkheden heb ben te kampen. De noodzakelijkste be hoeften van net leger kunnen slechts met buitengewoon veel moeite gedekt worden. Een verbetering van den toestand binnen afzienbaren tijd is onmogelijk. Britsche troepen op drie plaatsen aan land gegaan. Fransch leger en inheemsche bevolliing stellen zich achter Vichy. Ministerraad bijeen. Van bevoegde zijde te Vichy wordt meegedeeld, dat de havenstad Majunga, waarop de zwaarste stoot van den nieu wen Engelschen aanval op Madagascor gericht was, gevallen is, en dat de beide havenplaatsen Nossi-Be en Morondava, eveneens door de Engelsche strijdkrach ten zijn bezet. Den lOen September deelde Madagascar mede, dat de Engelschen de haven van Kamore hadden bereikt en dat zij bij het vallen van den nacht in de nabijheid van Moevatanana stonden. Volgens den Britschen berichtendienst heeft Churchill in het Lagerhuis medegedeeld, dat Dinsdag drie plaatsen aan de kust van Mada gascar zijn ingenomen. De verliezen waren „gering". Churchill zeide, dat aan de operaties werd deelgenomen door Britsche troepen, Zuid- Afrikaansche afdeelingen, Oost-Afrikaansehe troepen en Zuid-Afrikaansche luchtstrijd krachten. In een onder voorzitterschap van Maar schalk Pétain gehouden ministerraadzitting, heeft de staatssecretaris voor Koloniën, Brevie bijzonderheden bekend gemaakt over de ge beurtenissen op Madagascar. Brevie wees er dat de op Madagascar gestationneerde troepen ondanks hun aanzienlijke numerieke minderheid het hun toevertrouwde gebied tot het uiterste hebben verdedigd. De minister raad beraadslaagde vervolgens over de con sequenties die uit den aanval voortvloeien. Als staatssecretaris van koloniën heeft de Fransche gouverneur-generaal Brevie een boodschap gericht aan den gouverneur- generaal van Madagascar van den volgenden inhoud De onverklaarbare en niet te verontschul digen aanval op Madagascar is het voorwerp van de diepste verontwaardiging in Frankrijk. Maarschalk Pétain en de Fransche regeering buigen het hoofd voor de ongelukkige slacht offers. Het gansche land is ontroerd door den trouw en den moed van Madagascar. Het voorbeeld van Madagascar geeft het Fransche volk het vertrouwen weer in zijn uitein delijke lotsbestemming. Verklaring van Laval. Gistermiddag heeft Laval de binnen- en buitenlandsche persvertegenwoordigers ont vangen teneinde zijn meening weer te geven omtrent den nieuwen Engelschen aanval. Allereerst werden het Engelsche commu niqué over de hervatting der militaire opera ties tegen Madagascar en de officieele mede- deeling van de Amerikaansche regeering, waarin deze het optreden der Engelschen billijkt en moreel steunt, voorgelezen. Vervolgens las de chef der regeering een telegram van den gouverneur-generaal van Madagascar, Aney, voor, waarin gezegd wordt, dat het optreden van Engeland in het geheel niet te rechtvaardigen valt. De gouverneur- generaal wijst de Engelsche err Amerikaan sche beweringen van de hand en verklaart, dat nooit buitenlandsche duikbooten hulp hebben gevonden in havens van Madagascar. Van de aanwezigheid van een wapenstil standscommissie of van andere buitenland sche contróle kan geen sprake zijn. Japan sche vliegtuigen of duikbooten zijn nooit op Madagascar verschenen. Laval zeide, na de voorlezing van dit telegram, dat de leugens aan de eene zijde staan tegenover de verklaringen van den gouverneur-generaal van Madagascar, bewering, dat militaire redenen voor de Engelsche actie beslissend zijn, is niet steek houdend. „Indien Engeland en de Vereenigde Staten meenen", zoo zeide Laval, „aangew zen te zijn op argumenten als in hun ve. klaringen vervat, dan ben ik van meening. dat het antwoord van gouverneur-generaal Aney duidelijk en voldoende is." Op een vraag, of geen bijzondere maat regelen van Frankrijk in het voornemen liggen, antwoordde Lava! „Voor het oogenblik niet". De vraag of men voor nemens is stappen te doen beantwoordde Laval met „ja". Laval verklaarde, dat de Vereenigde Staten voor de Madagascar- zaak even verantwoordelijk zijn als En geland. Tenslotte antwoordde Laval nog op een vraag, of van Amerikaansche zijde geen alge- meene garanties gegeven waren zooals in het geval Martinique, dat in de beide voorgelezen communlqué's van Washington en Londen de belofte is gedaan, dat Frankrijk Madagascar later zal terugkrijgen. Helaas hebben Londen en Washington echter vergeten den datum daarvoor in te vullen. Oordeel van Berlijn. De A N.P.-correspondent te Berlijn meldt De nieuwe Engelsche aanval op Madagascar beteekent naar het oordeel van Berlijnsche politieke kringen voor de verhouding tus schen Frankrijk en de Ver. Staten een enorm verzwaarde belasting waarvan de concrete politieke uitwerking zal dienen te worden afgewacht. Van politiek standpunt bezien is deze nieuwe aanval naar het oordeel van be voegde kringen te Berlijn interessant, daar Engeland er niet in geslaagd blijkt te zijn, de bevolking van Madagascar er van te overtuigen, dat Engeland het de vrijheid brengt. Zoowel het garnizoen als de inheemsche bevolking hebben ondub belzinnig de zijde van het bevoegde Fran sche gezag gekozen. Een ander punt van beteekenis Is, dat Enge land thans gedwongen wordt tot een uitge breide militaire onderneming, waardoor strijdkrachten gebonden worden, die ander» op andere operatieterreinen hadden kunnen worden gebruikt. Als derde punt, dat de aandacht verdient wijst men hier op de Engelsche pogingen, de Ver. Staten in het geval te betreden. Zooals van Engelsche zijde is meegedeeld, heeft Amerika zijn toestemming gegeven tot deze actie tegen Fransch grondgebied. Amerika, dat met Frankrijk nog steeds diplomatieke betrekkingen onderhoudt, dekt dus een actie, waardoor de Fransche souvereiniteit wordt geschonden. - Ongetwijfeld zullen de besprekingen, die Maarschalk Pétain Donderdag zoowel met Laval als met den opperbevelhebber der Fransche strijdkrachten in Afrika, generaal Juin, gevoerd heeft, den Britschen aanval op Madagascar tot onderwerp hebben gehad. 40-urige werkweek in Frankrijk afgeschaft. Eenheidsorganisatie voor arbeiders ingesteld. In Frankrijk bestond in beginsel nog steeds de 40-urige werkweek, zooals die door de volksfrontregeenng was ingesteld In de praktijk werden uitzonderingen ge maakt. De staatssecretaris voor arbeids vraagstukken Sfi die voor productiezaken hebben thans bepaald, dat elke leider van een Fransch bedrijf voortaan den werktijd van 40 op 48 uur per week kan brengen door eenvoudige mededeeling aan den be voegden arbeidsinspecteur. De Fransche arbeidswetgeving, die in October 1941 werd afgekondigd, voorzag in de oprichting van een eenheids organisatie voor alle arbeiders, die in de olaats zou komen van de verschillende ar beidersorganisaties, welke tot nu toe be stonden. In de staatscourant van 8 Sep tember zijn thans twee verordeningen ver schenen. waardoor deze eenheidsorganisa- ie definitief is vastgesteld. De verorde ningen schrijven voor. dat er in het ver volg voor elke groep van arbeiders eer eenheidsorganisatie zal bestaan, waarvan elke werknemer verplicht is lid te zijn De algemeene bond van arbeiders-organi saties, welke voor den oorlog onder leidins itond van Jouhaux, gaat in de nieuwe or 'anisatie op. Hetzelfde geldt voor de be roepsorganisatie, welke in 1936 door Kolo nel De la Rocque werd opgericht, en de Christelijke Vakorganisatie. Deze hervorming van het organisatie wezen moet zich binnen drie maanden voltrekken. Orgelconcert in de St. Baoó door Flor Peeters. Ter gelegenheid van het tweede Neder- landsche Radio-muziekfeest, dat de Neder- landsche Omroep heeft georganiseerd, zal de bekende organjst van den St. Rombout te Mechelen, Flor Peeters, morgenmiddag op het vermaarde drgel van den St. Bavo een concert geven. Hij speelt werken van A. Kerckhoven, D. Rayck, Edgar Tinei en van hem zelf. Dit orgelconcert wordt Zondagmiddag van 14.45 tot 15.15 uur vanuit de oude St. Bavo-, kerk uitgezonden over zender Hilversum 2. Diphtherie in Haarlem. Dringend advies: Laat Uw kinderen inenten! De Directeur van den Gem. Geneeskun digen- en Gezondheidsdienst schrijft: Nadat in 1929 begonnen werd met stelsel matige immunisatie tegen diphterie van leerlingen van kleuter- en lagere scholen, is geleidelijk het aantal diphteriegevallen in Haarlem gedaald. In de laatste jaren kwajn deze, vroeger zoozeer gevreesde ziekte nóg slechts sporadisch in onze stad voor, en meerdere van deze gevallen bleken dan nog van buiten af ingevoerd te zijn. Men koes terde dan ook reeds de hoop de diphterie onder de knie te hebben. Toen in 1941 en begin 1942 in de meer Oostelijk- gelegen provinciën van ons land 't aantal diphterie gevallen aanzienlijk toenam, kwamen ook in onze stad, vergeleken bij vorige jaren, wel wat meer gevallen voor. maar hot bleef toch altijd bij 2 tot 5 in de maand, zoodat tot 1 Augustus van dit jaar in totaal slechts 20 gevallen waren aangegeven en hieronder waren, merkwaardiger wijze, 9 bij perso nen, die ouder waren dan den schoolplich- tigen leeftijd en 6 onder dien leeftijd. Van al deze ziektegevallen kwam er slechts één voor bij een kind van 12 jaar, dat in 1935 was ingeënt, dus 7 jaar geleden, een tijds verloop, waarvan men aanneemt, dat de voorbehoedende werking daarvan is ver dwenen. Wel werd dit kind in het voorjaar opnieuw geïmmuniseerd, maar dit was te kort geleden geschied, dan dat men daarvan al volledig effect zou mogen verwachten- Het kind was er vrijwel niet ziek van en de diphterie werd feitelijk bij toeval in den neus ontdekt. AU© 19 andere patiënten wa ren dus niet geïmmuniseerd- In Augustus kwam er plotseling een belangrijke uitbreiding van het aantal ziektegevallen. ïn die eene maand wer den n.l. 16 nieywe gevallen aangegeven, waarvan 5 kleuters (jonger dan 6 jaar), 7 van den schoolplichtigen leeftijd en 4 oudere. 3 van deze kinderen overleden- Geen van deze 16 patiënten was geïm muniseerd. Tot 8 September zijn reeds weer 8 nieuwe gevallen aangegeven. Hiervan waren er 2 in 1941 geïmmuniseerd. Deze beide zijn zeer weinig ziek. Mij cunkt: de cijfers uit bovenstaande uiteenzetting spreken wel voor «ichzelf. Van de 42 gevallen waren er 3 geïmmuniseerd, van wie één weliswaar 2 maal. maar de eerste immunisatie was te lang en de laatste te kort geleden om nog voldoende effect te hebben. Alle 3 waren zeer weinig ziek. De 39 overigen waren allen niet geïmmuni seerd, van wie er 3 overleden en verschei dene zeer ernstig riek waren. Met deze cüfers voor oogen kan aan het nut der immunisatie wel niet langer getwij feld worden. Zooals men uit de advertentie in deze courant zal lezen tvordt door den G.G. en G.D. weldra weer begonnen met de immuni satie. Op'4 verschillende plaatsen in de stad zal daartoe gelegenheid bestaan. Ouders bedenkt U niet langer, doch laat Lw kinderen thans inenten tegen diphte rie. Bezwaren zijn er voor de kinderen prac- tisch niet aan verbonden. Waar het grootste aantal gevallen naar verhouding voorkomt onder kmc eren van 2—6 jaar. is het zaak vooral deze kinderen te laten inenten- De inwigsseling van ingetrokken muntstukken. Termijn tot 20 Sept. a.s. verlengd. De wnd. thesaurier-generaal van het de- oartement van financiën, de heer F. L. Rambonnet. maakt het volgende bekend: Naar aanleiding van vele binnengekomen oerichten hebben de daarvoor aangewezen kantoren en instellingen nogmaals de aan wijzing ontvangen alle sinds 6 Maart 1942 buiten omloop gestelde munten ter inwis seling te aanvaarden. Het publiek wordt in eigen belang dringend aangeraden den thans gestelden termijn te benutten door de ingetrokken muntstukken voor 20 September a.s. in te wisselen, daar binnenkort het in bezit heb ben van deze munten strafbaar zal worden gesteld.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1