JUTTEN vierde in de oudheid hoogtij. Nieuws uit BUBBELTJE EN KNOR IJsbrand 't Hoen was er allerminst over te spreken. Ceeseling, brandmerking en verbanning noodzakelijk. glimmer dan bij veele woesje volkeren V§7 EET ge, lezer, wat het zeggen wil. ge- v geeseld te worden? Kunt ge er u een voorstelling van maken wat het beteekent lis iemand bij wijze van straf met een -loeiend ijzer wordt aangeraakt? Begrijpt e welk een smaad het is uit het, eigen ind te worden gezet? We weten het: min- eenvoudig is het dan het lijkt om zich Sit alles goed in te denken. Geeselen en j brandmerken, hoe lang is het reeds weer j deden, dat deze straffen nog in ons land nerden toegepast. Nu moge het waar zijn, dat er toen hardvochtig werd opgetreden. P3ar toch zal men het met ons eens zijn, dat r een ernstige verdenking of schrikbarend «wijs tegen den verdachte moest zijn voor tot de marteling werd overgegaan. t We gaan in gedachten terug tot 1768. In en deftig Hollandsch gebouw zit iemand iet zwierige uithalen te schrijven. Zijn ge zicht staat ernstig en (3e gevoelens van den man kan men er op lezen. Hij is zeer verstoord, al waakt hij er voor, dat zijn hand niet aan zijn drift uiting geeft. De letters blijven vol wier en getuigend van goeden smaak, ter- 1 vijl het in hfm stormt. We werpen voor- V ichtig een blik over zijn schouder en zién infeii naam, die met forsche uithalen op het apier is gezet: IJsbrand 't Hoen. Het moet rel een gewichtig mafi zijn, want verder lende stellen wij vast, dat hij bezig is met rj en rapport aan de Staten van Holland en iest-Friesland. Onze nieuwsgierigheid is ho ipgewekt en we zouden 't Hoen dus haast lüMlen vragen wat vlugger te schrijven, Ipdat we volledig zullen weten wat hem zoo iornig heeft gemaakt. Maar we mogen Jj em niet storen, want het is geen gemak- elijk werk een lijvig rapport samen te tellen. Behoedzaam kijken wij dus nogtmaals rer zijn schouder. Enkele regels kunnen nu lezen: IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Omstreken ken. Want wie de buit het eerst in handen heeft is er eigenaar van, al zou hij haar wellicht moeten verdedigen. Het ging er dus om alléén op een goed plekje te zijn. Daar zaten en iagen de jutters aan het strand. Met hun felle oogen keken ze naar het water, waarvan ze iedere vreemde be weging wi'.den opmerken. Zagen ze daar iets? Ze hielden hun adem in. De afstand was nog te groot om precies te zeggen of het iets behoorliiks was. Maar geduldig stuwden de golven hun prooi dichterbij. Het was een groot voorwerp en nu paste geen afwachting meer. Zoo snel hun bee- nen hen droegen renden de mannen naar de zee, ze liepen het water in tot het hoog tegen hen opspatte en grepen begeerig VAN JUTTEN EN REDDEN. (1) ,?n „dat de rooveryen, excessen en onbe hoorlijkheden. aan gestrande Goederen „gepleegt werdende. thans ten top ge- „reesen, en bij ons slimmer zijn dan bij „veele woeste Volkeren. IJsbrand 't Hoen slaat dus spijkers met oppen. Zoo'n gewichtig man zou zich lie er een hand afkappen dan dergelijke din- !n zonder reden te schrijven. ..Slimmer dan >Si jj vele woeste volkenEn dat in het 'jiolland van de achttiende eeuw, dat zoo ,R( larne een goeden naam wilde hebben en jp streefde naar een vooraanstaande laats! De excessen moesten wel zeer ernstig DE DOOD! U E laten IJsbrand 't Hoen nu de rust, die 1 hij voor het nazien van zijn rapport o zeer noodig heeft en maken in gedachten ederom een/uitstapje in de oudheid. Zoo istreeks 1730 bevinden we ons weer in olland, dus veertig jaren voor 't Hoen zijn iport ging schrijven. Onze aandacht wordt trokken door een bekendmaking vgn de 7)laten, die in een ernstigen toonaard is ge- J eld. We lezen, dat de strandschuïmérs niet leen met geeseling en brandmerking, maar •k met den dood kunnen worden bestraft! aze nieuwsgierigheid neemt steeds toe. 'at heeft zich toch in dien tijd aan het rand afgespeeld? Was het werkelijk zoo g, dat dergelijke radicale bedreigingen pesten volgen? We besluiten onzen vriend 't Hoen eens ikele inlichtingen te vragen. Hij ontvangt is bijzonder hartelijk, want hij heeft met in rapport bij de Staten een gewillig oor ■vonden. Het loopt trouwens de spuigaten it, vertelt hij. Daarom heeft hij in zijn. p, hrijven de wantoestanden nauwkeurig ihandeld en tegelijkertijd maatregelenter ^betering aanbevolen. Maar voor we daai'over iets vernemen, loeten we toch eerst iets meer over het itten weten! .„Maar dat weten we alzegt de Imuidenaar. Ja, men behoeft den IJmuidenaar niet te vertellen wat jutten nu wel is. Zelfs toen dat voor het laatst mogelijk was kon men nog wel lieden na storm achtig v/eer naar het strand zien trek ken om te zien of er iets van hun ga ding was aangespoeld. Het had door gaans niet veel meer om het lijf. Er werd wat hout geraapt, waarvan de kachel eenigen tijd kon snorren. Er werd een vaatje olie of iets dergelijks aangetroffen, dat een grijpstuiver op bracht. Maar voor kapitalen werd er niet meer door de zee op het strand ge worpen. Hoe geheel anders was het vroeger! Denk ms aan den tijd, lezer, toen alle schepen 10 >g van hout waren. Wanneer een fiksche urm >de vaartuigen overviel, waren de .CJ manningen veel minder dan tegenwoor- ;on °in staat om zich te beveiligen. Hun mid- oi Jen waren beperkter en hun booten boden nel inder weerstand, ook al door het gebrek )pi in eigen vermogen om zich voort te be- "l" -genDe schepen waren op hun zeilen <ej mgewezen en wat dit beteékent kunnen e l oudere zeelieden wel duidelijk maken, pi» Ook de hulp had minder waarde. Zeker, waren redders, die toonden wat zii set aard waren, die met kleine bootjes de onding trotseerden en aller respect ver- :egen door hun moedig, onverschrokken m Ureden, maar ook hun middelen waren te ^scheiden. Ve zijn in forten tijd wat de scheep- ïrt betreft heel wat vooruitgegaan. Maar of de jutters dit wilden waardeeren Kenen we sterk te moeten betwijfelen! FLINKE KLUIF. m AN een houten schip konden ze een flinke kluif hebben. Het werd in den .Jrm immers spoedig uit elkaar geslagen, D£ aardoor de lading gelegenheid kreeg te an „werken". De vracht dreef naar het fand, waar na korteren of langeren duur eal Irijke waardevolle voorwerpen aanspoel- is« 3i. En nu moet men niet denken, dat alles sar netjes bleef liggen tot de strandvon- r gelegenheid had eens poolshoogte te an nemen. zou jezelf bestele as je de boel liet z !ge", zeiden de jutters. Lezer, geloof maar dat ze zich veel nachtrust gunden fènneer het stormde. In de warme bed s''* ide luisterden ze aandachtig naar ieder ge- cht tn ze bleven zoo waakzaam, ook al mrde het wachten lang, dat niets aan hun pj ilangstelling ontglipte, Wanneer ze bui ld o iemand voorzichtig hoorden loopen lasltcn ze zich uit bed. fluks schoten ze (Sr ikele kleedmgslukken aan en dan bega- nU!lin zc z'ch ra° naar het strand. Er was iets halen! BuurmF™ niet voor niets door hondenweer gaan! Alle mogelijke moeite werd door de jut- iH tl gedaan om elkaar niet wakker te ma INTERESSANTE REEKS. „Vertel den IJmuidenaar niets van jutten!'" Wellicht wordt deze opmer king gemaakt bij het lezen van de aan kondiging eener korte reeks artikelen over dit onderwerp. Toch zullen velen de serie met génoegen volgen, aange zien er gegevens in zijn verwerkt, waar van men nog niet eerder heeft gehoord. Het is onze bedoeling een bejtnopte sa menvatting te geven van den ontwikke lingsgang juttersredders, een dank bare opgave, die gelegenheid geeft de aandacht op een prachtig, mensehlie- vend werk en zijn rijke geschiedenis te vestigen! naar. hun eigendom. Zoo spoedig moge lijk moest de buit op het strand worden gebracht en daar ir: veiligheid worden ge steld. Want er lagen nog steeds méér ka pers op de kust! De jutters waren geen juffertjes, die elkaar beleefd goeien-dsg zeiden. Ze machten dan van jongsaf met elkaar zijn omgegaan, hebben is toch maar hebben en krijgen is een kunst, zoodat niemand zich iets voor den neus wilde laten weghalen, Als twee mannen te gelijk op een voorwerp toesnelden kon den er complete vechtpartijen ontstaan. De vuisten en de minder mooie woor den werden daarbij niet gespaard. De mannen jutten immers niet alleen voor hun genoegen. Het was hun eten en ze moesten er doorgaans lang op teren. De sterkste of de slimste won en de ander kon teleurgesteld en gehavend een nieuwe kans afwachten Nu moet men riet denken, dat de jutters in dien voor hen zoo goeden tijd direct naar huis gingen wanneei ze iets hadden „ge vonden". Weineen, juist wanneer ze hun buit wegbrachten zou er wat anders kunnen aanspoelen en dat mochten ze niet riskee- ren. Daarom verstopten ze hetgeen ze aan de zee ontrukten, behoedzaam in het duin om dan opnieuw op de loer te gaan liggen. Ze hadden in de duinên bepaalde plaatsen, die alleen zij dachten te kehnen, maar na tuurlijk gebeurde het wel, dat een ander er lucht van Kreeg en de buit wegkaapte, ter wijl de „bezitter" juist moeizaam met iets anders sleepte. Er werd ook in ploegen gewerkt. Vooral daarbij ging het er om handig en koelbloe dig te zijn, want het kwam nogal eens voor, dat er tegen een andere ploeg, die er eer der bij was, diende te worden gevochten. In een boek van Brusse hebben we eens een aardig verhaaltje over het werken in groepen gelezen. Heb gebeurde bij Den Hel der, waar een houtboot was gestrand. Vele stukken dreven naar de kust en de jutters kwamen handen te kort om alles vlug te bergen. Ze waanden zich wellicht in lui lekkerland. Zonder zich een kort opont houd te gunnen sleepten ze het hout in ploegverband naar de duinen. Zoo druk hadden ze het. dat zij niet op een hunner letten, die anders door zijn eigenaardig gedrag zou zijn opgevallen. Eerst den vol enden morgen ontdekten ze leelijk te zijn leetgenornen. De maat had alle latten, die binnen zijn bereik kwamen, van een flinke streep voorzien en was daarna naar den strandvonder gegaan. Hij deelde dezen mede, dat hij een grooten voorraad hout kwam aangeven, dien hij met het oog op de strandschuimers daar en daar in de dui nen had verborgen. Als kenteelcen had hij een streep op de latten gezetDe man kreeg een flinke belooning voor zijn „eer lijkheid" en stelde het op pr^js, dat de strandvonder zoo gul was. Maar zijn maats waren niet minder vrijgevig en bezorgden hem, toen ze de list hadden ontdekt, der halve zoo'n pak slaag, dat de handige jutter zelfs geen sterren meer zagjf (Wordt vervolgd.) v. B. Aandacht voor Korfbal. Beoefening in gemeente Velsen. Het is een verheugend verschijnsel, dat de belangstelling voor korfbal in onze gemeente geregeld blijkt toe te nemen. Weliswaar kan deze tak van sport als kijkspel maar niet voldoende populair worden, doch de beoefe ning wordt geleidelijk beter gewaardeerd. Zoowel te Velsen als te Santpoort zijn er gezonde vereenigingen, die in staat zijn de groeiende aandacht in goede banen te leiden. Eigenaardig is het, dat IJmuiden nog steeds ver achter blijft. Men kan toch niet zeggen, dat het altijd zoo is geweest, want vroeger heeft onze plaats een eigen korfbalvereeniging gehad. De club is al weer langen tijd geleden ter ziele gegaan, maar hel zou niet ongerechtvaardigd zijn te verwachten, dat haar werk invloed heeft gehad. Onbekend maakt onbemind. De IJmui- denaren zijn echter in de gelegenheid geweest voldoende kennis met korfbal te maken. Het heeft er veel van weg, dat zij dit hebben ver zuimd. We willen niet zoo optimistisch xijn om aan te nemen, dat er spoedig een ken#ring zal ko men. Wel mag worden gezegd, dat deze op de- duur niet kan uitblijven. Nu is het waar, da een IJmuldensehe korfbalclub stimuleerend zou werken, maar voor een toeneming van de be langstelling ls dit niet ln de eerste plaats nood zakelijk." Personen, die van korfbal houden of er kennis mee willen maken, zullen zich immers de moeite getroosten naar Velsen en Santpoort te gaan om in het verband van Watervliet en Sport Vereent te worden opgenomen. Naar onze meening is er vooralsnog geen plaats voor een gezonde specifieke IJmuidensche vereeniging. Daartoe zal er eerst nog veel baanbrekend werk moeten worden verricht. Zoowel te Velsen als te Santpoort botert he' goed. Watervliet weert zich in eerstgenoemde plaats en met succes. Het aantal twaalftallen bewijst, dat de resultaten van den voortvaren den arbeid niet kunnen uitblijven. Sport Ver eent te Santpoort speelt in hoogere regionen en ook deze club behoeft niet bevreesd te zijn Haar bestuur getuigt van een verstandig inzicht door geregeld veel aandacht aan de jeugd te wijden, zoodat er een stevige grondslag is. Naar verhouding neemt korfbal in onze ge meente dus niet zoo'n teruggedrongen plaats in als vele buitenstaanders nog wel eens denken. Er is echter nog veel wefk te verrichten. CABARETVOORSTELLING. In de groote zaal van het Thalia Theater zal Donderdag de eerste cabaretavond in dit seizoen worden gehouden. Er zal wor den opgetreden door het gezelschap van Dirk en Miep Scholten. dat zijn programma opvoert onder den titel: „Hoe langer hoe mooier". HET SCHAAP.... (Bij een inval in een clan destiene slagerij werd ont dekt, dat twee pas slachte schapen voor het vervoer in een kinder wagen werden gestopt.) 'k Heb mijn wagen volgeladen Met twee ferme schapen, Zoo dacht hij, maar vastberaden Zei hij: „zoetjes slapen!" Velen werden erg bewogen Toen ze pa zoo zagen, Die maar dacht, met vreemde oogen: Zullen ze niks vragen De politie was aan 't speuren Naar 't verboden slachten. En zag pa vervaarlijk kleuren, Waar ze veel van dachten Daarom ging ze maar eens kijken Naar hetgeen de wagen Heel voorzichtig, zoo moest blijken, Dezen dag moest dragen. Mijn arm schaap, zei pa voorzichtig Laat het kind toch slapen 't Praatje was wel erg doorzichtig. Hier gold: fluks te wapen In den mooien kinderwagen Vond men pasgeslachte Schapen Was het te verdragen, Dat de menschen lachten Damkampioenschap Noord-Holland. Zondag begint het tournooi. (Van onzen dammedewerker) De wedstrijd om het persoonlijk damkam pioenschap van Noord-Holland zal Zondag te Haarlem beginnen. De volgende acht speler zullen in den eindstrijd uitkomen: Dukel en T. Postma, IJmuiden; Bakhuy? Santpoort: v. Dartelen, W. de Jong, Mol ei Ym. de Jong, Haarlem en v, d. Horst, Zaan dam. Evenals bij voorgaande tournooien het geval ■as, is deze krachtmeting tevens de voorwed strijd om den meestertitel. De twee/het eerst aankomenden, welke nog iet in het bezit zijn van den meestertitel, spe len in den eindstrijd om den meestertitel van den N. D. B., welke in November begint. Zondag worden in café Munniks aan de Groote Markt te Haarlem reeds twee ronden gehouden In de ochtendronde ontmoeten elkaar te 10 uur: B. Dukel-W. de Jong, Bakhuys-v. d. Horst, Mol- Dartelen, IJm. de Jong-Postma. Voor de middagronde, die te 2.30 begint, spe len W. de Jong-Bakhuys, Postma-Mol, v. d Horst-IJm. de Jong, P. J. v. Dartelen-B. Dukel. Met belangstelling zal damlievend Kennemer- land de resultaten "van Dukel, Postma en Bak- huys gade slaan. Zoo moet Dukel spelen met den Haarlemschen kampioen W. de Jong en tn de middagronde met den titelhouder en dam- kampioen van Noord-Holland, P. J. v. Dartelen. Ook Postma, welke D. C. IJ.'er voor het eerst in zoo'n zwaar tournooi optreedt, heeft, in de morgenronde een moeilijken tegenstander, na melijk IJ. de Jong. Wat de rol van Bakhuys zal zijn is voor velen een vraag. Hij kan zeker voor een verrassing zorgen. Wandelaars en sportkeuring. De Stormvogels paraat! Het bestuur van de wandelsporkvereeniging De Stormvogels geeft er geregeld blijk van voer de belangen van de vele leden op de bres te willen staan. Thans is er een contact met het bureau voor Medische Sportkeuring tot stand gekomen, hetgeen ongetwijfeld van groote waar de kan zijn. Het ligt in de bedoeling alle leden een keuring te doen ondergaan. Overigens komt de goede geest bij De Storm vogels ook tot uiting ln het besluit een mond- accordeonclub op. te richten, die zien later bij de marschen kan laten hooren. Zondag wordt le Alkmaar de door den Ne- derlandschen Wandelsportbond uitgeschreven marsch geloopen. Handelsonderwijs in nieuwe banen. Belangstelling bevredigend. Onlangs gaven wij reeds een uitvoerig overzicht van de plannen, welke voor het handelsonderwijs in onze gemeente werden vooi'bereid. Weldra kwam de goedkeuring der betrokken instanties en hiermede was het officieele gedeelte beëindigd. Doch de inschrijving moest nog volgen. Als vanzelfsprekend is een der eerste voorwaarden voor het welslagen van een dergelijke handelsonderwijshervorming een voldoende belangstelling. Er kunnen im mers nog zooveel practische cursussen wor den georganiseerd, zonder animo is alle moeite tevergeefsch. Wij hadden dezer da gen een onderhoud met den heer A. Wiede- meyer, den directeur van het Gemeentelijk Handelsonderwijs, die de nieuwe ideeën heeft uitgewerkt. Van hem vernamen wü onder meer het volgende Bij de reorganisatie van het han delsonderwijs heeft men er naar gestreefd om uitsluitend de belangen der leerlingen te behartigen. Er kon hierbij een dankbaar gebruik worden gemaakt van de opgedane ervaringen- en de gegevens van den be- staanden toestand. Deze grondslag maakte het mogelijk, dat de veranderingen volkomen op de praktijk gebaseerd werden waardoor reeds bij voor baat 'n zoo groot mogelijk succes verzekerd was. Niettegenstaande het feit, dat men dus elk risco vermeden had, bleef het echter nog de vraag, of het experiment zou sla gen Zoo waren dan de candidaten aan de beurt om te. toonen, dat zij de goede bedoe lingen van de organisatoren begrepen. Het spreekwoord: „Onbekend maakt onbemind" kon nog wel invloed uitoefenen, doch ge lukkig Dleek het tegendeel. Velen hebben een juist inzicht getoond en de heer Wiede- meyer merkte op, dat de eerste resultaten de verwachtingen overtreffen. Men dient immers niet te vergeten, dat de tijdsom standigheden tegenwerken. De verduiste ring en vervoersmoeilijkheden maken het deelnemen voor elders in de gemeente wo nende leerlingen bijna onmogelijk. Duide lijk kwam dit tot uiting bij de aangifte voor den normalen, driejarigen cursus. Het aan tal leerlingen daalde hierbij belangrijk, ter wijl degenen, die zich opgaven, bijna uit sluitend in de naaste omgeving van de school wonen. Als men dit verschijnsel in aanmerking neemt, dan is de interesse voor de cursus sen der praktijkdiploma's bevredigend. Er meldden zich twee en vijftig leerlingen aan, namelijk tiefi voor Duitsch, twintig voor boekhouden en twee en twintig voor En- gelsch. Elke groep^ zal uit tien leerlingen bestaan, zoodat er^reeds vijf klasjes wor-i den gevormd. Terloops kan hierbij nog wor den opgemerkt, dat men het massaonderwijs zorgvuldig vermeden heeft. Het bij deze cursussen onmisbare persoonlijk-contact tusschen leeraar en candidaat kon dan ook onverminderd worden gehandhaafd. Zeer zeker kan de heer Wiedemeyer dus met voldoening vaststellen, dat het onder richt voor de-practtfk-diploma's volgens de nieuwe methode levensvatbaarheid heeft VOETBAL-VARIA. t.of voor Stormvogels! „Frissche geestdriftige ploeg." Moed verloren, al verloren! Vele voetbal liefhebbers zagen Stormvogels na het slechte spel tegen De Volewijckers en nog wel op eigen terrein aan den rand van de eerste klasse zweven. We overdrijven niet als we zeggen, dat de supporters der blauw- witten zich in zak en asch waanden en te leurgesteld de verdere wedstrijden tege moet zagen. Hel kan spoedig verkeeren! Het Storm vogelselftal, dat geen kans werd gegeven, is gaan beseffen wat er op het spel staat. Hel heeft voor oogen gehouden, welk een mooie traditie het heeft te eerbiedigen. Niet als een bij voorbaat geslagen ploeg is het Zondag naar Schiedam gegaan, maar al? een elftal, dat vertrouwen in eigen kracht had en wist de meeste waarde aan enthou siasme te moeten hechten. Verleden week hebben we gepoogd den Stormpieten een hart onder den riem te steken. Op dan, Stormvogels, schreven we. Geen enkele wedstrijd is voor den aanvang verloren. Een voetbal kan raar rollen en een elftal kan eveneens wel een keer vreemd doen. Maar het is onmogelijk, dat een ploeg, die bezield is met den wil om te winnen geregeld het onderspit moet delven. En nu heeft Stormvogels toch nog verloren. Zij. die alleen op den uitslag afgaan, zullen weliswaar erkennen, dat het gelukkig niet zoo heel slecht is geweest, maar toch geen nieuwen moed hebben gekregen. Opnieuw wordt bewezen hoe verkeerd het is alleen met de cijfers rekening te houden. Want Stoimvogels heeft de Schiedammers in ver bazing gebiacht. Al heel spoedig moest Hermes D.V.S. inaien. dat het niet met de IJmuidenaren kon „spelen". Integendeel, zij moest alle zeilen bijspannen om stand te houden. We hebben dit geschreven en menigeen zal bang voor „chauvinisme" zijn geweest; daarom verheugd^ het ons bijzonder in de Nieuwe Rotterdamsche Courant van deskundige zijde een loffelijke beschou wing over onze plaatsgenooten te lezen. 'Ziehier de opmerkelijke beoordeeling: „H.D.V.S. heeft ook haar tweeden wed strijd van dit seizoen gewonnen. Wie evenwel, na de eclatante overwinning van de Schiedamsche club op Sparta, mocht hebben gedacht, dat zij het tegen de Storm vogels gemakkelijk zou hebben, kwam be drogen uit. De club uit IJmuiden, die de vorige week in het nieuwe seizoen had gedebuteerd met een gevoelige nederlaag Tegen de nas gepromoveerde Volewijkers, heeft op het zonnige veld aan de Damlaan een alleszins respectabelen indruk ge maakt en de overtuiging gevestigd, dat zij in deze competitie, hoe bedenkelijk zij er op het oogenblik moge voorstaan, wer kelijk nog menig hartig woordje zal mede- spreken Wij maakten kennis met een fris sche, geestdriftige poeg, die momenten had van zeer goed spel; een ploeg zonder bepaald zwakke plekken en met uitblin kers onder de lat, op de rechtsmidden- en op de linksbuitenplaats, Vooral Kraak, de doelman, speelde een mooien wedstrijd: het was telkens een lust, hem in actie te zien". Het zullen er zeer weinigen zijn, die hebben durven vermoeden, dat Storm vogels in staat zou zijn zoo over zich te doen schrijven. We hoeden ons na tuurlijk voor overdreven optimisme, maar dit weten we zeker: Stormvogels staat haar mannetje nog en zal dit spoedig op on dubbelzinnige wijze toonen! Programma voor Zondag: V.S.V. bezoekt Blauw Wit. Voor Zondag staan ër weer belangwek kende voetbalwedstrijden op het pro gramma. V.S.V. zal op bezoek bij Blauw Wit gaan en Stormvogels zal Xerxes ont vangen. Santpoort speelt thuis tegen O.S.V.. terwijl De Kennemers bij K.F.C. op be zoek gaat. Wat de Velsensche clubs aangaat, V.V.B ontvangt Zeevogels, dat zoo goed uit den hoek is gekomen en I.E.V., dat hiervan het slachtoffer werd. gaat Bergen met een bezoek vereeren. C.S.V. ontvangt V.S.V.U. A.D.O. krijgt Uitgeest op bezoek en Vi tesse trekt naar Alkmaar. Stormvogels 2 zal te Beverwijk tegen De Kennemers 2 spelen, terwijl V.S.V. 2 Alcmaria Victrix 2 ontvangt. Oefencursus Kennemer Turkrin^. Er is thans definitief besloten, dat vijf dames van T V.S. zullen deelnemen aan den oefencursus van den K.T.K. en wel A. de -Jonge -Staring. M. van Blankenstein Haas, W. T. Bakker. A. Nol en A. Wareman. In- de eerste week van October zal men 'oor he* eerst bijeenkomen. Jubileum bij Reinigingsdienst. Donderdag herdenkt de heer A. K. C. Bos den dag, waarop hij een kwart eeuw geleden als arbeider bij den Gemeentelijken Reinigingsdienst werd aangesteld. De jubilaris, die voor velen een goede bekende is. zal zeer zeker niet over belang stelling hebber, te klagen. Het jubileum zal in de woning van den heer Bos aan den Velserdujnweg 130 te midden der kinderen en kleinkinderen worden gevierd. Burgerlijke Stand. Geboren M. N. Tegeler, d. Schulpweg 128, Velsen-N. J. A. Klepper, d., Planciusstraat 30. IJmuiden. J. M. de Zwarte, z., Walravenstraat Velsen-N. J. H. A. Kettman, d., J. P. Coen- straat 83, IJmuiden. A»-Cleeren 2 z„ Fr. Naere- boutstraat 11, IJmuiden. G. A. Struijker Bou- dier, z., Fazantenlaan 22, IJmuiden. G. Jansen, Linschotenstraat 12, IJmuiden. L. Th. M. Bonsel. z.. Velserduinplein 9 rd-, IJmuiden. A, Koffeman, z.. Lagerstraat 12 a, IJmuiden. J. de Blauw, z., Pres. Steijnstraat 37rd. IJmui den. L. v. Olffen, z., Rijksweg 396, Santpoort. A. van Walen, z.. Hoofdstraat 5. Santpoort Th. J. van Amersfoort, z„ Helmstraat no. 20 IJmuiden. J. P. Ch. Aupers, z. Eindhoven. Overleden D. Roos, 36 j., ongeh.. Bever wijk. S. Sannes, 77 j„ wede. van E. K. Talsma. Kruidbergerweg 31, Velsen. G. Jansen, 78 j. wede. van J. H. D. Kann, Stationsweg 90, Velsen. J. Kamp, 71 j., wede. van C. Ruste- mijer. woonark „Maria". VELSEN AMBTSAANVAARDING VAN DEN BURGEMEESTER. De openbare ambtsaanvaarding van den nieuwen burgemeester van Velsen, den heer Tj. O. v. d. Weide, zal plaats hebben op Dinsdag 29 September, des namiddags 3 uur. in de Raadzaal van het Gemeentehuis. In Milaan zullen eind September de Europeesche jeugdkampioenschappen worden gehouden, waaraan ook de Nationale Jeugdstorm zal deelnemen. De meisjes, die te Blaricum onder leiding van de bekende athlete, mej. Du Mee, deugdelijk hebben geoefend, ontvingen dezer dagen haar volledige uitrusting, bestaande uit een trainings pak, waarop het N.J.S.-emblcem en het woord „Nederland" is aangebracht, en een lange cape. De laatste inspectie der trainingspakken. (Polyg.-Zeylemaker Pax Holl.-c) Sportmiddag scholieren. Voor de leerlingen van de Chr. school voor Volksonderwijs aan de Van Langeveldstraat wordt Donderdag een sportmiddag georgani seerd. waaraan zeker vele leerlingen zullen deelnemen. De wedstrijden kunnen door ouders en belangstellenden worden bijge woond. Zij hebben plaats in Van Gelder's Sportpark (Kinheim-terrein) aan den Wijker- straatweg erf zullen om twee uur beginnen. Jeugdsportdag Hoogovenstaten De sportdag voor de jeugdige leden van Hoogoven-Staten, welke Zaterdagmiddag or® twee uur op het sportterrein „Watervliet' aan den Koningsweg wordt gehouden, zal, naar verwacht wordt, een groot aantal deel nemers en deelneemsters trekken. Deze voor de jeugd interessante sport gebeurtenis, is bedoeld als een driekamp De jongsten zullen zich bezig houden met vèrspringen, hardloopen en balwerpen of -slaan. Voor de ouderen staan onder meer op het programma speerwerpen en hoogspringen. De leiding berust bij de heeren J. H. Rein- ders en J. A. ten Napel. Ongetwijfeld zullen de wedstrijden vooral van de zijde der ouders groote belangstelling trekken. TURNWEDSTRIJDEN UITGESTELD. De oorspronkelijk op 15 en 16 September vastgestelde onderlinge turnwedstrijden van de Gymnastiek vereeniging „S. S. H.", welke in de Da Costa-school aan de Noorderlaan zouden worden gehouden, zijn tot nader te bepalen datum uitgesteld. BEVERWIJK Hoe de Harmoniekapel ontwaakte. Een wedstrijd met gevolgen. In 1911 was er in Beverwijk een schoone slaapster. Zij was in 1908 ingedommeld en sliep al drie jaren aan één stuk door. De Beverwijkers treurden, want de slaapstei was zeer gezien en bemind bij de burgerij Het wachten was op den prins, die de for mule zou weten om de schoone slaapster uit haar droomen te wekken en dan als in alle sprookjes nog lang eji gelukkig te leven. Die prins kwam in den vorm van eenige Beverwijkers, die de slaapster in casu de Beverwüksche Harmoniekapel uit haar dutje haalde door op een zeer origi- neele manier de aandacht op haar te ves tigen. Er was een optocht in het aardbeien stedeke. dat in die dagen de minste of ge ringste aanleiding met beide handen aan greep, om feest te vieren. Ditmaal stond ook een optocht op het programma. In den optocht was ook de Harmoniekapel present, maar geen noot werd er geblazen, want zij sliep. Een platte wagen reed in den stoet mee, waarop een doek was gespannen met het opschrift: „De Harmonie zonder steun" Naast en onder het doek bengelden de in strumenten, waaraan van 1908 af geen mu zikant meer een mond had gezet. Verder was er niets te zien of te lezen, maar de duizenden Wijkers, die den stoet bekeken, voelden het en zwegen Dit was de stoot, welke de Muzeminnen- den en de Beverwijksche Harmoniekapel wakker schudde. In 1912 kwam de weder geboorte tot stand en de schoone slaapster van 1911 is thans dertig jaar oud en geluk kig. Een andere herinnering uit de roemrijke geschiedenis. De Kapel ging naar een wedstrijd, als wij het goed hebben, naar Warmond. Met den trein naar Leiden en loopend naar Warmond. De successen waren groot en hier kan de stationchef van Haarlem uit die dagen van getuigen. Op het station in Haar lem werd directeur Hofmeester op de schouders genomen en onder het geschetter van het koper werd een rtendgang gemaakt, tot groote ontsteltenis van den chef, die ge speend van elk muzikaal gevoel, meer erg had in de wijzers van de klok. Géén sneeuw of ijs, geen lekke ketel, maar de uitbundige feestvreugde van de Beverwijksche Harmoniekapel was de oor zaak, dat de trein eindelijk met groote ver traging het station uitstoomde. Van wie is dat konijn? In de afgeloopen week zijn aan At po litiebureau de volgende gevonden voorwer pen aangegeven: Damesarmbandhorloge, zwarte portemon- naie met inhoud, blauw jongensjasje, spoor stok van harkmachine, broche met bruin gevlamde agtaa, bruine portemonnaie met inhoud, ring met vier sleutels, windjack, blauw lederen ceintuur, portemonnaie niet inhoud, beige ceintuur, zilveren broche, nik kelen brillendoos met bril. Voorts zijn inlichtingen te verkrijgen over een wit konijn. Wielrijders opgepast De fietsendieven zijn weer op het oorlogs pad! Een Heemskerker kwam Zondagmidag tot de minder aangename ontdekking dat zijn zoo goed als nieuwe fiets spoorloos verdwenen was. Voorts zijn er in het afgeloopen week einde ook enkele damesfietsen ontvreemd Sportieve Speldeprikken. Bij wielrennen. Teekenlng Hessels (Pax Holland Het wielrennen mag zich tegenwoordig in een groote belangstelling verheugen. Dat komt misschien door een eigenaardige karakter eigenschap: junst als er iets niet meer is wil men het graag hebben. De wielrijders in ruste kijken weemoedig naar de groote confraters, die rijden alsof er banden en materieel in overvloed zijn en van louter genoegen over déze bevoorrechte positie al hun krachten in spannen om de eerste te zijn. Beverwijk, Velsen-Noord en IJmuiden heb ben de eer over min of meer bekende wiel renners te beschikken. Tot een algemeen» beoefening van de sport is het hier echter nooit gekomen. Toch is er moeite genoeg voor 'gedaan. We herinneren ons allemaal nog do wegwedstrijden, die drie maal bij den Kanaal dijk zijn gehouden. Daar maakten vele plaats genooten voor het eerst met het wielrennen kennis en ik meen nog altijd, dat het hun naar meer heeft gesmaakt. Maar dat extra rantsoen, waarnaar met zooveel sportiviteit werd verlangd, ls uitgebleven. Hoe was de eerste kennismaking in onza plaats? Niet onverdeeld gunstig, maar in ieder geval goed. Tot dusver had men natuurlijk wel eens een wielrenner al oefenend door IJmuidens straten zien razen, het hoofd schud dend om de dwaasheid van zooveel haast en zulke bonte kleeding. Nu wat er echter een wedstrijd en de aankondiging was al voldoen de om de menschen naar den kanaaldijk ta doen trekken, waar ze zich prettig op het zachte gras neervlijden. In de verte dreun den de orgels van de kermis, die op het Wil lemsplein hun standplaats hadden gekregen. Neen, lezer, deze herinnering dateert niet van een grijze oudheid, maar van nog slechts enkele jaren geleden! Er heersehte een prettige sfeer, dat mag nu wel direct worden gezegd. De wielrenners zorgden in hun kleurrijke kleedij voor een bonte afwisseling, er was een microfoon op gesteld, door middel waarvan de heer Nie- buur zijn graag beluisterde toelichting gaf en dicht daarbij was een breede tafel neergezet, waarachter een gewichtig noteerende jury troonde. Alle factoren (het Slulsploln was met touwen, afgezet) waren dus aanwezig om IJmuiden een genoegelijken middag te berei den. Het wès een genoegen. Het programma nam wel veel tijd ln beslag, maar er was spanning te over. Spoedig had het publiek al favorie ten, hoewel het nog een dag tevoren van het bestaan dezer grootheden niets afwist cn vol enthousiasme moedigde het hen aan. Eén ding viel tegen de leeken hadden verwacht, dat de renners bij de start er als razenden van door zouden gaan. En dat was nogal eens niet zoo. Soms sloofden de renners zich volkomen uit om maar de léétste te zijn. In een on- begrijpelijken slakkengang gingen ze den dijk af en nog bij het gebouw van de Alkmaar Packet herhaalden zij het vriendelijke „na U!" Maar dan kwam de aap uit de mouw. Als een duveltje uit een doosje sprongen de sportmen- schen eensklaps weg. Nu trokken de becnen als stangen, nu lagen de renners over het stuur gebogen, thans stampten ze er al hun kracht uit, het gezicht gespatinen, alleen maar lettend op de finish. Kijk, dat was wat voor de IJmuidenaren. Ze vergaten zelfs van de gul aangeboden roomijs met slagroom te snoepen. Al hun aandacht werd door de sport gevangen gehouden Het was allemaal precies echt. De winnaar reed belast met een mooie krans een eererlt en na afloop kwamen allen bijeen in de Willem Barendsz waar een gemoedelijke drukte heersehte. Je keek er, als kersversche bewonderaar van den kampioen wel van op, wanneer je zijn platte manier van spreken hoorde, doch dit was vergeten en vergeven als hij je per abuis temidden van al die be wonderaars een hand gaf en belangstellend informeerde: Zoo, leef jij ook nog? Je leefde er heelemaal van op Beverwijk en Velsen Noord hebben nu ook wielerwedstrijden. Het is niet van afgunst, wanneer ik het betreur, dat IJmuiden moet achterblijven. Er is nu eenmaal weinig aan te doen. Maar laterReken er op, IJmui denaar, dat we dan weer zullen smullen van de wielersport! De Ouderraad geïnstalleerd. W. J. Schoenmaker voorzitter. In het gemeentehuis heeft Dinsdagavond de installatie plaats gehad van den Ouder raad, bestaande uit vertegenwoordigers van de Oudercommissies der Openbare Scholen. De installatie geschiedde door den waar nemend burgemeester, den heer W. van Dok, die in zijn toespraak aan de bepaling van den Secretaris-generaal van het departement van Opvoeding. Kunsten en Wetenschappen her innerde, dat een Ouderraad gevormd moest worden. Dank bracht spr. den leden voor hun bereidwilligheid in dezen raad zitting te nemen. Wat dit nieuwe instituut zal gaan be- teekenen valt nog niet of heel moeilijk te zeggen, want de toekomst zal dit moeten be wijzen. Vervolgens las spr. eenige artikelen voor betreffende de bevoegdheden en taak van den Ouderraad. De heer Van Dok wensghte ten slotte, dat. de Ouderraad in overleg met Oudereommissies en gemeentebestuur alles zou doen in het belang van het onderwijs in Beverwijk. Hierna installeerde hij de vol gende vertegenwoordigers van de' Commis sies tot leden van den Ouderraad: mevr. J. AllanSchildhuis en dc heeren W. de Rui ter, P. Veth, W ,T. Schoenmaker. B. J Striker, W. Kelder en J. J. Konst te Wijk aan Zee. In het voorloopig bestuur werd tot voor zitter gekozen de heer W. J. Schoenmaker en tot secretaris W. Kelder. Uit de besprekingen bleek duidelijk, dat het arbeidsveld van den raad met een geregeld contact tusschen de hoofden van scholen en commissies zelf zal opkomen en zich geleide lijk zal uitbreiden. Voorts bleek, dat ook voor den a.s. winter zoo goed als zeker het doorgaan van d« schoolvoedlng verzekerd is. UITGEEST ZWEM-EXAMEN. F. Lute cn G. Zonjee alhier slaagden voor het te Krommenie afgenomen zwem-exameuu

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3