Stadsnieuws Neem 'n AKKER TJE ypj«s - "*"1 551. jp IDE DISTRIBUTIEBONNEf Artikel Bon i Aardappelen 47 A Aardappelen 47B I Beschuit 47 i Bloem 392 t.m. 395 I Boter 47 I Brands!. I 01 t.m. 05 B.V. 01, 02, 03, K.F. Kaart Aard. Aard. Bosch. Algem. Brood 47 Hendrik Andriessen vijftig jaar Heden, 17 September, herdenkt "de com ponist en organist Hendrik Andriessen den dag waarop hij vóór vijftig jaar hier te Haarlem in de ouderlijke woning aan de Bakenessergracht geboren werd. Deze mijl paal in het leven van een groot kunstenaar als Henk Andriessen moge ook voor ons aanleiding zijn om even terug te blikken op rijn rijke leven en op zijn werk. Als zoon van een bekend koordirigent en organist en van een kunstzinnige moeder, die niet onverdienstelijk schilderde, als jongere broer bovendien van den reeds op jeugdigen leeftijd zeer gevierden pianist Willem Andriessen. opgegroeid in een mid den waar de muzen met eere gediend wer den en de practjjk van het muziekleven in vele vormen tot het ontvankeliike gemoed moest spreken, lag het voor de hand, cat Hendrik, wiens muzikale begaafdheid vroegtijdig bleek, musicus zou worden. Toch kwam hij betrekkelijk laat tot het kiezen van de muziek als beroep en zulks pas na dat hij reeds een paar jaren journalist was geweest. Het orgel trok hem vooral aan en hij vond in Louis Robert een uitstekenden mentor om dit instrument technisch te lee- ren bpheerschen en toen zijn vader in 1913 overleden was. kon hij diens functie als or ganist der St. Jozefskerk aan de Jansstraat overnemen. Het zeer fraaie Acema-orgel. dat hem daar ter beschikking stond, en waarvan hij reeds lang de kwaliteiten had leeren waardeeren, want reeds jong trad hij als vervanger van zjjn vader op, heeft een belangrijke rol gespeeld in zijn carrière; het bepaalde als 't ware het karakter van zijn orgelcomposities, de eerste werken, die zijn naam als toondichter vestigden en waarmee hij een nieuwe aera op het gebied der orgelcompositie in Neierland inluidde. Op dit dociele instrument ontwikkelde Hen drik Andriessen zich tot een fantasierijk improvisator, en al improviseerend groeide de componist in hem. Ondertusschen ging hfj zijn verdere opleiding voltooien aan het Amsterdamsch Conservatorium. waar Zweers zijn leeraar voor compositie en De Pauw die voor orgel en piano waren. Meer dan Zweers echter, had Diepenbrock invloed op zjjn scheppend werk. In strikten zin was hij geen leerling van Diepenbrock. maar het contact cat hij bij dezen fijnzinnigen kunstenaar zocht en vond, maakte, dat hij diens discipel werd in geestelijken zin. In de jaren van gisting en verwarring zagen wij Hendrik Andriessen kalm zijn gang gaan en zich een eigen stiil scheppen, wars van gezochtheid, stemmend hoofdza kelijk op melodie en kleur en afgestemd op het hymnische. Pas later zijn geleidelijk strenge klassieke vormen in zijn werk aan te wijzen, maar dan nog steeds in zooverre deze zijn lyrischen aanleg niet in den weg 6taan. Zoo ontstonden tal van merkwaar dige orgelwerken, liederen, koren, missen, composities voor kamermuziek en voor or kest, die alle een persoonlijk cachet dra- 5en en geen. neiging vertoonen tot modieuze ikdoonerij „pour épater de bourgeois". Toch stond hij nooit stil bij een eenmaal verworven standpunt en toén hij in 1939 zijn piano-sonate in 't licht gaf. kon mep merken, dat de techniek van den nieuwen tijd hem niet onberoerd gelaten had. Ver gelijkt men zijn andere orgelwerken met. de geweldige Sinfonia per Organo van 1940, geschreven voor Flor Peetersf dan consta teert men dien technischen groei op frap pante wiize, maar tevens vindt men in dit jongste werk terug de natuurlijke melo dische kracht en de zuivere expressie, die de vroegere composities kenmerken. En in zijn nog later geschreven klaviertrio. dat we pas geleden in het Frans Hals-museum mochten hooren, vonden wij zijn stijl ge sublimeerd in een gerijpte expressie en een zuiver evenwicht tusschen geest en tech niek. Hendrik Andriessen's werk heeft zon der opgeschroefde reclame de erkenning gevonden, die het verdient; als componist van orgelmuziek en van liturgische werken is hij in ons land een baanbreker geweest, .iemand die school gemaakt heeft. En wat hij voor orkest schreef behoort voor een groot deel tot het standaardrepertoire onzer groote concertinstellingen, wat nog pas bleek uit de statistiek van de in het jongste seizoen van Nederlanders uitgevoerde werken, die hem vermeldt als eèn der meest gespeelde componisten. Acht jaar geleden heeft Hendrik Andries sen Haarlem metterwoon verlaten om zich te Utrecht te vestigen als organist van oe Kathedraal, leeraar aan de Kerkmuziek- school en waar hij later directeur werd van het Conservatorium, terwijl hij tevens sinds jaren aan het Amsterdamsch Conservato rium een leeraarsambt bekleedt. Maar Haar lem is hem blijven trekken om veel wat hem daar lief was. waaronder ook het orgel van de Jansstraatkerk, waarop hii zich het eerst muzikaal uitgeleefd heeft en dat voor een groot deel zijn richting en roeping be- Saaide. En Haarlem vergeet evenmin dat iendrik Andriessen een der zijnen is; het mag er rechtmatig trotsch op zijn, cat deze vooraanstaande Nederlandsche toonkunste naar hier geboren en getogen werd. Aan den vijftig-jarige een welgemeend: ad mui tos annos! JOS. DE KLERK. AGENDA r DONDERDAG 17 SEPTEMBER. Gem. Concertzaal: Laatste H.O.V.-volkscon. eert o.l.v. Arend Koole. 7.30 uur. Luxor Theater: ..Een onzichtbare man Baat door de stad". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toe gang 14 jaar. Rembrandt Theater: ..De weg naar geluk". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang boven 18 i. Palace: „Liefde kent geen grenzen". 2, 6.30 en 8.45 uur. Toegang boven 18 jaar. Frans Hals Theater: „Drie maal bruiloft". 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Toegang eiken leeftijd. Moviac: „Gevangene 317" 2. 4, 7 en 9 uur. VRIJDAG 18 SEPTEMBER Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. W.n. Hoofdredacteur: J. V. Bnudewyns. Haar lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur: F. c. Derks, Haarlem Chef van Dienst en Stad S R. Kuiper. Haarlem. Sport en Stad: A. Over- meer. Heemstede. Buitenland: J. C. van der La2g, Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korsten. Heemstede. Binnenland: J. A. Steen Jr.. Zand- voort. Nieuws cn reportage voor Velsen en om geving: J. J. E. van Baarse!, IJmuiden. Adver tenties D. A. J. Spek, Haarlem. ,.Hollands Glorie." Willem Goos ens' Volkstooneel. ..Door duizenden gelezen een ongeëven aard succes op het tooneel"Met deze of dergelijke woorde n maakte het gezelschap van Willem Goos: ens reclame voor zijn re vue „Hollands Glorie", die gisteravond in het Gem. Concertgebouw te zien was. Grover boerenbedrog is nauwelijks denk baar. Vele stadgenooten wij vingen dat op uit gesprekken in de pauze waren op den titel en op genoemde reclame afgekomen, om een tooneelbewerking van Jan de Hartogs kloeken roman te zien. Zij zwamen om niet. De revue heeft niets, maar dan ook niéts met het boek te maken en zelfs de titel past weinig beter bij de revue dan de spreekwoor delijke tang bij het dito varken. Het eenige, wat uit het programma herinnert aan deze glorie, zijn een paar liedjes, met smaak door Goossens zelf voorgedragen en een akelig sentimenteele schets uit het visschersleven. Men houde het ons ten goede, dat wij na deze ontgoocheling ietwat bevooroordeeld stonden tegenover deze glorie. Desondanks zijn we in staat, het goede uit deze revue te waardeeren. Uitmuntende num mers waren, vóór zoowel als na de pauze, de Hongaarsche liederen en dansen, evenals de dansen van Pepita en Boris. Geslaagd mocht ook het optreden van Broadsky's Hallandia Ballett heeten, ondanks het ftit. dat het al- wér hevig „nationale" klompendansjes te zien gaf in de „nationale" dracht der enkle vis- schers en vete toeristenuitzuigers van Volen- dam en omgeving. Hoe lang zullen we derge lijke kinderachtigheden nog moeten slikken? Voor het overige: alles wat ge wilt aan bui- tenlandsche namen en vreemde prestaties. Maar van begin tot eindegeen Holland- sche glorie M. SYBR. KOOPS. Echtpaar, dat zoontje verwaarloosde vrijgesproken. Bewijs niet geleverd geacht. Veertien dagen geleden stond het echtpaar Cl. voor de Haarlemsche Rechtbank terecht, verdacht van het opzettelijk benadeelen van de gezondheid van hun zoontje Jan, die op een avond door een Haarlemsche politieagent in zwervenden toestand in de stad was aan getroffen. Nadat het kind naar een zieken huis was overgebracht constateerde de kin derarts Dr. Halbertsma, dat het kind (acht jaar oud) slechts een gewicht had van 16 kg, hetgeen voor zijn leeftijd veel te licht was. Dit was het gevolg van het feit, dat het kind veel te weinig voedsel kreeg, aldus de arts. Voorts waren er nog verklaringen van buur vrouwen, die gehoord zouden hebben dat het kind meermalen geslagen werd. De moeder •an Jantje verklaarde voor de rechtbank, dat haar man de bonnen van de kinderen weg nam en later verkocht en overigens was deze altijd zeer wreed tegen Jantje opgetreden. De echtgenoot daarentegen weet alle schuld aan zijn vrouw. De officier van justitie had tegen beiden vijf maanden gevangenisstraf geëischt. Bij de uitspraak hedenmorgen werd het echtpaar vrijgesproken daar de rechtbank het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd achtte. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van de nieuwe dis tributiebescheiden is het morgen Vrijdag de beurt aan de letters D en F. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Armbandje, Drlessen, Berkenlaan 14, Bloe- mendaal; boekje, Schuyt, Dolfijnstraat 42; étui met inh., Helmus, Reitzstraat 48: hondje, var Priel. Jan Gijzenkade 287; hond, Jansen, Olmen straat 6; jas, Stassen, Buitenrustlaan 12; konijn Lukklen, Vergierdeweg 253; portemonnaie me: inhoud, Steenhuls, Jacob Catslaan 2; pet, Mole naar, Nieuwe Groenmarkt 24. „JACOB VAN LENNEP". De Haarlemsche Tooneelvereeniging „Jacob an Lennep" zal Donderdag 24 September het seizoen openen met het blijspel „Kiki", dat door de werkende leden onder leiding van Joh. Kaart Jr. zal worden opgevoerd. Medewerkenden zijn de dames J. Cats, A. Dreyer, A. M. van Dongen en M. Bulters en de heeren W. H. G. Jansen, J. Selman, J. van Dongen, P. de Braher. W. van den Berg, C. Büderbeek. P. de Braber, W. van den beek en W. H. G. Jansen. ONDERRICHT AAN VOLRSTUINHOUDERS. Nu door de oorlogsomstandigheden niet hon derden. doch duizenden zich een volkstuintje hebben weten te veroveren, van wie de meesten op het gebied van groenten kweeken, leekeif zijn acht het Algemeen Verbond van Volkstuinders- Vereenigingen in Nederland het van belang de aangesloten afdeelingen en in het bijzonder de oorlogstuinders van voorlichting te dienen. Hoewel de oorlogs-volksluinders over het al gemeen van goeden wille zijn. worden er in deze tuinen nog vrij veel fouten gemaakt. Het doel nu van deze voorlichting is dan ook om in enkele cursusavonden te onderrichten, wat zij moeten weten om bij het bemesten van den tuin grove fouten te vermijden. Hiertoe heeft de Rijkstuin- bouwvoorlichtingsdienst in overleg met het Alg. Verbond een plap ontworpen voor het houden van cursussen. In elke gemeente van beteekenis zal uit de daar ter plaatse bestaande vereenigingen een commissie het houden van een cursus voorberei den en organiseeren. Van begin October af wor den er drie achtereenvolgende, wekelijksche les sen van ongeveer twee uur gehouden. Behandeld zuilen worden de grondbewerking en bemesting: zaaien en planten; verzorging der gewassen, ziektebestrijding. Een half uur van iederen avond zal bestemd worden voor het beantwoorden van vragen. NAAR DEN GREBBEBERG. Maandag j.l. heeft de N.S. Frauenschaft- Deutsches Frauenwerk, Ortsgruppe Haarlem een bezoek gebracht aan den „Grebbeberg" en in gemeenschappelijk samenzijn de daar gevallen scoldaten herdacht- Als gasten waren aanwezig de Kreis-Kin- dergruppenleiterin Frau Keidel uit Dresden en de Kreisfrauenschaftsleiterin van Noord- Holland, Frau Flament. Carillon te Kampen stopgezet. Te Kampen is op last van den burgemees ter het klokkenspel in den nieuwen toren stopgezet. Eenigen tijd geleden werd dit fraaie carillon, dat hoofdzakelijk door per soonlijke bijdragen der Kamper ingezetenen tot stand kwam, gerestaureerd, doch dit is zoo weinig deskundig geschied, dat het prac- tisch niet meer bruikbaar is. Thans moet naar een oplossing worden gezocht. Te hopen is, dat het speelwerk spoedig weer dienst kan doen, en. evenals voorheen, elke 7V2 minuten zijn wijsjes over de oude stad doen blinken. Bij de foto's: Van links naar rechts: Uw gezin wordt bedreigd door „De Burge meester van Hilversum heeft besloten om voortaan prijsopdrijvers door middel van de „schandpaal" aan de kaak te stellen. Op een groot bord wordt de naam en het adres van den overtreder aan de burgerij bekend gemaakt. (Polygóon/Zeijlemaker Pax-Hol- land-c) - Tijdens 't tweedaagsch athletiek- tournooi in het stadion te Oslo werd Osen- darp op de 100 M winnaar in den tijd van 10.6 sec., waardoor hij in het bezit kwam van den eereprijs, welke door den Noor- schen minister-president Quisling beschik baar was gesteld. Osendarp neemt de trofee in ontvangst. (VJM.^.-Heukels Pax-Holl. c) Fransche krijgsgevangenen uit het gebied van Dieppe, die in verband met de voor beeldige houding der bevolking tijdens de mislukte Britsche invasie-poging zijn vrij gelaten, nemen afscheid van hun kamera den in het krijgsgevangenenkamp. (P.K. Sanden H.H.-St. P.H. c) - Aan het Oostelijk front. Een Duitsche kanonnier van het pantser afweergeschut bakt tijdens een ge vechtspauze voor zichzelf een spiegeleitje op een spiritustoestel. (P.K. Herber Trans.-R. P.H. c) Rillerig Huiverig Laat AKKERTJES zorgen dat 't Kou-tje geen Kou wordt. Neem ze dadelyk want een kou kan gevaarlijk worden. £2. Nederlandsche Pijnstiller JEUGD VRAAGT DE AANDACHT (OR.) Op het oogenblik staat (le jeugd in de belangstelling van Europa, in de eer ste plaats door de stichting van den Euro- peeschen Jeugdbond te Weenen en verder door de Europeesche Jeugdkampioenschap- pén. welke van 24 tot 2S September in Milaan ^gehouden worden.' Gelukkig blijft Nederland niet achter en de Nationale Jeugdstorm zorgt voor de belangrijke scha kel. Daardoor zal het mogelijk zijn, dat de Nederlandsche jeugd met andere landen ';rekt langs den weg, wellce voert naar een gemeenschappelijke toekomst en naar een gemeenschappelijke samenwerking, 0111 één groot doel te bereiken. De vraag is gesteld, welke sportieve taak de Nederlandsche jeu&d in den nieuwen tijd te vervullen heeft. Déze vraag is bijzonder actueel, omdat de Europeesche kampioen schappen voor de jeugd'voor de deur staan en dezer dagen een arbeidsgemeenschap sport gesticht is. Wat het laatste betreft herinneren wij er aan, wat de Reichssport- fiihrer Von TschammeT und Osten gezegd heeft over de gemeenschappelijke liefde der jeugd, welke van oudsher de sport heeft gegolden. De Jeugdstorm wijdt een belangrijk deel van den beschikbaren tijd aan de lichame lijke opvoeding en terecht, want ze is voor de jeugd en daarmee voor de toekomst van het land van het hoogste belang. Het is immers noodzakelijk, dat meer aandacht besteed wordt aan de lichamelijke ontwik keling: in het verleden werd meer aan de geestelijke ontwikkeling gedacht en har monie tusschen lichamelijke en geestelijke ontwikkeling bestond er niet. Te begrijpen is het dus, dat de ëén-zijdige ontwikkeling niet verwaarloosd wordt en dat de jeugd storm zich op verschillende takken van sport toelegt. Gymnastiek is wel de voor naamste, omdat die den grondslag vormt voor de beoefening van andere takken. Be oefend worden athletiek, zwemmen, boksen en diverse spelen. Deskundige dames en heeren zijn uitgenoodigd leiding te geven en daarbij zijn medewerkers, die vroeger iauweren hebben geoogst in verschillende takken van sport. De stormsters en stormërs zijn tevens voorbereid aan wedstrijdsport deel te nemen, hetgeen gebleken Is bij de kampioenschappen, welke in Deventer ge houden zijn. Daar is tevens selectie gehou den voor Milaan en* ongeveer vijftig meisjes en jongens, die den leeftijd van achttien jaar nog niet bereikt hebben, zullen Nederland •ertegenwoordigen. Dat het ernst is, om zoo goed mogelijk voor den dag te komen en evenals in Bres- lau, waar verleden jaar jeügdsportwed- strijden gehouden zijn. de finales te he reiken, is wel gebleken uit de voorbercidin gen. In Utrecht en Blaricum hebben de jeugdige deelnemers(sters) serieus geoefend en met vertrouwen mogen de verrichtingen over enkele dagen tegemoet gezien worden. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS. EN HET VRIJWILLIGERSLEGIOEN „NEDERLAND". Nieuwe keuringen. 's-GRAVENHAGE. 9 Sept. Het SS- Ersatzkommano deelt ons "mede, dat vrij willigers voor de Waffen-SS en het legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen teneinde ge keurd ie worden: 18.9.42 10 uur: Hengelo: Deutsches Haus; 16 uur: Zwolle: School Turfmarkt. 19.9.42, 10 uur: Assen: Dienstgebouw, Vaart 161: 14 uur: Groningen: Concerthuis, Poelestraat. 20.9.42, 10 uur: Leeuwarden: Huize Schaaf Breedstraat. 21.9.42, 10 uur: Amsterdam: School Iepen- weg 13: 16 uur: Utrecht: Wehrmachtheim, Mariaplein. 22.9.42, 10 uur: Amersfoort: Dienstgebouw Kapelweg. 23.9.42, 10 uur: Den Haag: Café Dfen Hou' Bezuidenhoutscheweg. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS Neder land (Nederlandsche SS) willen toetreden. Muziekfilm met alle stedelijke orkesten. Gebaseerd op „Wie gaat mee van J. Fz. Sweelinck. Zooals men uit de bladen heeft kunnen vernemen, heeft het departement van Volks voorlichting en Kunsten een nieuwe subsi- die-regeiing getroffen voor de acht stede lijke orkesten, die Nederland rijk is. De regeling is van dien aard, dat geen der aan deze orkesten verbonden musici thans nog in financieele moeilijkheden behoeft te ver- keeren. Om echter anderzijds de belangstel ling voor deze orkesten bij het publiek op te voeren, heeft het departement aan de „Nederland-Film" opdracht gegeven een film samen te stellen, waarin niet alleen deze orkesten alle voor het voetlicht ko men. doch tevens de in ons volk levende muzikaliteit ('die vaak ten onrechte geloo chend wordt) naar voren gebracht wordt. Deze film is nu klaar gekomen en voert als titel „Wie gaat mee". De première vindt Vrijdag 18 September plaats en valt op een dusdanig tijdstip, dat zij niet alleen het nieuwe seizoen inluidt, doch tevens de in leiding vormt tot het op Zaterdag 19 Sep tember beginnende Nedejlandsche Muziek feest. In ontvangst nemen van goederen op Zaterdag. Aan de leden van de hoofdgroepen in dustrie en handel is de verplichting opge legd om goederen, welke uit wagons der Ned. Spoorwegen worden gelost, op den zelfden dag, ook des Zaterdags, in ontvangst te nemen. Dit houdt verband met den eisch der spoorwegen, dat op Zaterdag aangeko men wagons reeds dienzelfden dag worden gelost, terwijl vele ondernemingen Zater dags gesloten zijn, hetgeen voor de ver voerders verschillende moeilijkheden mee bracht. Oproep Nationale Jeugdstorm. Jonge Nederlandsche mannen van 17 tot 25 jaar, die zich in de naaste toekomst als kaderlid van den Nationalen Jeugdstorm willen inzetten voor de leiding van de Ne derlandsche jeugd in het nieuwe Europa, die nen zich daartoe aan te melden bij het staf kwartier van den Nationalen Jeugdstorm, Koningslaan 9, te Utrecht. Van 1 November 1942 tot 1 Februari 1943 volgen zij dan een leergang voor beroeps- kaderleden aan het Kaderheem te Ommen (O.) waar na gebleken geschiktheid een aan stelling volgt. De aanmelding moet voor 1 October 1942 geschieden en vermelden: Naam en voorna men (voluit), volledig adres (eventueel tele foonnummer), geboortedatum en -plaats, be roep, genoten onderwijs en opleiding. Op de enveloppe plaatst men in den linker bovenhoek „beroepskaderleergang". Lidmaat schap van den Jeugdstorm is geen vereischte, maar dient wel vermeld te worden. Na de aanmelding worden de noodige formulieren met bijzonderheden toegezonden. Voor nadere inlichtingen leze men de bla den en richte men zich tot het stafkwartier van den Nationalen Jeugdstorm, Koningslaan 9, Utrecht. Zij droeg ook een Jodenster Valsche vaderlandsliefde bestraft. Het Duitsche Landesgericht heeft de ge huwde vrouw M. C. Feenstra, wegens voort durend luisteren naar verboden zenders, het verspreiden van de zoodoende verkregen be richten en wegens voortdurende anti-Duit- sche uitlatingen, tot twee jaar tuchthuis ver oordeeld. Zij had sinds geruimen tijd geregeld naar den Oranjezender geluisterd, overal waar zij kwam de berichten van dezen zender verder verteld en zich op straat, in winkels en op kantoor steeds weer op de meest hatelijke wijze in anti-Duitschen zin uitgelaten. Toen d<? verordening over het dragen van dc jodenster verschenen was, had zij op zeke ren dag zelf ook de jodenster op haar kleeding bevestigd en ook op straat gedragen, hoewel rü in het geheel geen jodin is. LIJK VAN ONBEKENDEN MAN GEVONDEN. De commissaris van politie van den centrales opsporingsdienst, Laan Copes van Cattenburcn 11 te 's Gravenhage, verzoekt te worden bekend gemaakt met de identiteit van het lijk van een onbekenden man. dat op 15 September in de Scheveningsche Boschjes werd gevonden. Misdrijf wordt niet vermoed. Het signalement luidt: Leeftijd 60 jaar of ouder, lengte ongeveer 1.65 meter, grijs kortgeknipt en op den schedel zeer dun haar, klein grijs snor retje, groote platte ooien, grijze oogen, breede gebogen neus, kunstgebit, heeft blauw vlekie op den kruin, draagt een bril. Kleeding als volgt: donkergrijze hoed. grauw grijze regenjas, bruin colbertcostuum. smalle grijze bretels, grijs gestreept overhemd, wir boord (maat 1743). egaal roode das, beige sok ken en lage bruine schoenen. De binnenkant van derf zool draagt het nummer 8-8922. De onder- kleeding bestaat uit een hem en broek uit een stuk. Op het overhemd en onderkleedmg was in blauwe drukinkt aangebracht het waschnum- mer 6566. De man had een parapluie bij zich. STRAKS KOMEN ZIJ TERUG. Straks komen zij terug, de dappere front strijders. die thans met inzet van hun leven medehelpen het bolsjewistische gevaar voor goed uit te bannen. Straks komen zij terug en zij zullen vra gen ..wat deed gij Nederlanders toen wij met de wapenen in de vuist uw en ons land verdedigden tegen de aanstormende horden van Stalin"? Straks komen zii terug en zullen vra gen: „wat deed gij Nederlanders om het leed van onze gewonde makkers te ver zachten? Nederlanders zorgt er voor dat u dan kunt antwoorden: „ik deed wat ik kon. ik heb de Nederlandsche ambulance naar mijn vermogen gesteund". Maak daarom vandaag nog een bedrag over op girorekening 87600 Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gra- venhage. Nederlandsche diploma's in Duilscliland. De einddiploma's van dertien vakscholen in Nederland worden door een besluit van den Duitschen minister van onderwijs voorlaan gelijkgesteld met de ingénieurs-diploma's an staats- of van staatswege erkende Duit sche architecten- en ingenieursscholen. Voorts worden de einddiploma's der afdeelingen voor chemische techniek aan de middelbaar tech nische scholen te Amsterdam, Dordrecht cn Haarlem gelijkgesteld met de einddiploma's van de chemische scholen ja Duitschland. AANVRAGEN STEUN WINTERHULP. Nu allerwege de aanvragen om steun bij de Winterhulp binnenstroomen, verzoekt de persdienst van deze stichting ons er nog eens op te wijzen, dat de verzoeken om steun aan de juiste adressen aangevraagd dienen te worden. Zijn in een stad bijv. een stedelijk en een provinciaal kantoor van de W. H. N. geves tigd, dan behoort het verzoek te worden ge richt tot het stedelijke kantoor. Chocolade Clgaretten Cigarillos Keuheids Zeep 335, 336. 370 LM Gort 3S5 Huishoudzeep 370. 371 Jam 3S3 Kaas 3S7 t.m. 389 Koffiesurr. 390 Melk 47 Petroleum 02 Peulvr. 384 Rijst 4-49. 4-50 Scheerzeep Sigaren Suiker 3S2 Suikerwerk 4S, 4C< Tabak 47 Taptcrn. 1-50. 2-50 Vermicelli 3S6 Vlcesch 47 A 4 IB 371 M SPORT EIS SPEL. BOKSEN Jeugdclub voor boksers? Plannen van de vereeniging „De Ring". „Plannen voor de toekomst? Ik denk dan in de eerste plaats aan het vormen van een jeugdclub en wat het komende seizoen be treft, kan ik meedeelen, dat weer verschillen de wedstrijden op het programma staan, ver telde ons de heer G. C. te Nuyl, instructeur van de Haarlemsche Boksclub „De Ring". „Het is ons gebleken, vervolgde de heer Te Nuyl. dat jongens veel belangstelling hebben voor het boksen ep daarom zijn we voornemens een cursus te houden voor jongelui van twaalf tot zestien jaren. Twee knapen zijn reeds in training en mogelijk zal het Haarlemsche publiek in staat zijn te zien. wat zij al geleerd hebben. Woensdag 7 October worden er in het Concertgebouw wed strijden gehouden en als de autoriteiten vergun ning verleenen, zullen zij een demonstratie geven. Zooals bekend moeten de medewerkers en de be zoekers den leeftijd van zestien jaar hebben be reikt; daarom is toestemming noodig. Vermoe delijk zal het publiek een gunstigen indruk krij gen van boksen, dat als lichaamsontwikkeling ook voor de jeugd aan te bevélen is. Bij vol doende deelneming wordt op een middag ge oefend." ,.En hoe gaat het met de club?" „Sedert de opheffing van het boksverbod is het aantal leden sterk toegenomen. Zij zijn niet al leen aangesloten, om thans of in de toekomst deel te nemen aan wedstrijden, doch er zijn ook leden, die in den winter trainen, om fit te blij ven. Zoo behoorden o.a. tot de leerlingen de zwemmer Joop van Merkesteyn en de wielren ners, gebr. Ooms, die hun eigen sport trouw blij ven, maar voor de lichaamsontwikkeling een tijd een bokstraining volgen. Het is niet zoo ge makkelijk over een paar goede krachten te be schikken, omdat daarvoor eenige jaren getraind moet worden. In het verleden hadden we we) enkele krachten, doch hun animo verminderde, toen zij in eigen stad niet aan wedstrijden kon den deelnemen en steeds gedoemd waren naar Amsterdam of andere steden te reizen. Voor de toekomst heb ik echter goede hoop. Jammer genoeg moest ik ervaren, dat een jongeman met aanleg, die dezer dagen zijn debuut zou maken, zich /terugtrok. Tegenover deze teleurstelling staat echter, dat andere nieuwelingen serieus oefenen en zeven van hen zullen over enkele weken in de bijpartijen van het programma in het Concertgebouw optreden. - „Komt de kampioen Hessels ook weer uit?' ,Een der hoofdnummers zal zijn een partij van Hessels; het is echter niet gemakkelijk een tegenstander voor hem te vinden. Hij is op het oogenblik de stérkste in de klassen tot en met vlieggewicht en zal dat voorloopig wel blijver- In de komende weken verschijnt hij vier keer in den ring. 24 September reist hij naar Gronin gen, ora den strijd aan te binden tegen Voorn hout, die den tweeden prijs won in het kam pioenschap bantamgewicht; 30 September bokst Hessels in Den Haag tegen Groos; October komt hij in Haarlem uit en eind October ver tegenwoordigt hij het district Noord-Holland in een wedstrijd tegen ^boksers uil Antwerpen in Amsterdam. Van Hessels is te verwachten, dat hij de amateursport trouw zal blijven en mogelijk zal hij in de naaste toekomst gelegenheid krijgen zijn krachten te meten met andere buitenlandsche krachten, misschien wel op de aanstaande Euro peesche kampioenschappen." De heer Te Nuyl vertelde nog van zijn functie an instructeur, welke hij belangeloos vervult, zijn liefde voor de bokssport door amateurs be dreven en verzekerde, dat de boksclub „Dt- Ring" al 'net mogelijke zal doen, om de Haar lemmers iedere maand amateurwedstrijden te laten zien. Stadgenooten zullen dan ook meewer ken en daarvoor oefenen zij zich eenige malen per week in de gymnastiekzaal van Stoop's Bad. Verduisteren van 19.52 tot 7.18 u. 18 Sept.: zon op 7.18, onder 19.50 uur maan op 16.08, onder 0.56 uur (d. a. v.) 19 Sept.: zon op 7.20, onder 19.48 uur maan onder 0.56, op 17.02 uur DAMMEN KAMPIOENSCHAP VAN NOORD-HOLLAND. De finale om het persoonlijk hoofdklasse kam pioenschap van Noord-Holland 1942 (tevens voor- wedstrijd om den meestertitel) zal in een ver sneld tempo worden verspeeld. In verband hier mede heeft het bestuur van den Districtsbond Noord-Holland voor Zondag a.s. twee ronden vastgesteld in het clublokaal der Haarlemsche Damclub. Het programma luidt: lste ronde aanvang v.m. 10 uur: B. Dukel (IJmuiden) tegen W- de Jong (Haarlem): J. H Bakhuys (Santpoort) tegen P. v. d. Horst (Zaan dijk); G. Mol (Wormerveer) tegen P. J. van Dar telen (Zandvoort); Yme de Jong (Haarlem) tegen T. Postma (IJmuiden). 2de ronde aativang 2.30 uur n.m W. de Jong (Haarlem) tegen J. H. Bakhuys (Santpoort); T. Postma (IJmuiden) tegen G. Mol (Wormerveer); P. v. d. Horst (Zaandijk) tegen Yme de Jong (Haarlem); P. J. van Dartelen (Zandvoort) tege- B. Dukel (IJmuiden). ZWEMMEN ZWEMCLUB „HAARLEM". De Zwemclub „Haarlem- heeft een geslaagd seizoen achter den rug. Behaald werden, buifer. het drievoudig Nederlandsch kampioenschap van Joop van Merkesteyn, negen persoonlijke kam pioenschappen en vier estafettes van den krin<* Haarlem. Het kampioenschap schoonspringen voor Haar lem werd voor de dames gewonnen door mej. H, Haase en Rein Kuit behaalde het voor de heeren 50 M. rugslag voor adspiranten werd bij de meis jes gewonnen door T. Kamp en bij de jongens door S. Maus. ICO M. schoolslag voor de dames door mej. C, Kraft; hetzelfde nummer voor hee ren door J. Bais in de tijden van resp 1 min 28.2 en 1 min. 22.2. too M. borstcrawl heeren ju nioren door H Smits in 1 min. 6.4, terwijl op het zelfde nummer J. van Merkesteyn tevens kam pioen van Haarlem werd bij de heeren senioren in den tijd van 1 min. 3.6- Bij de estafettes werden gewonnen: 3x50 M. wisselslag estafette dames den tijd van 1 min. 56 sec. Hetzelfde numme- or heeren in den tijd van 1 min. 37 sec. to x 50 M. borstcrawl voor dames in den tijd van fi mt> 31.2 en tenslotte de 4x100 M. borstcrawl voc heeren in 4 min. 40.4. „Haarlem" heeft dus zoo al met al een seizoen achter den rug waarop het met genoegen kan terugzien. 47A 47B 46. 47 Hoóveelh. t,« 2 kg. 19 Sou' 1 lig, 19 Sep 7 3 gr, 19 Sept .xijtciu, 100 gr. 8 Oet> Bot—Vel, 12 5 gr; 24 Septj Brandst. 1 eenti. 31 Di Brandst. 1 oonh. 30 Apr, *4] Brood 400 gr. 10 50 gr. 19 100 gr. 3 Oi 20 st. 10 Se,„ 10 st. 19 Sept Alg Cm. 1 rant. 30 SepJ TolJefZ. 1 rant. 30 Sef Algem. 250 gr. 3 Oct. Alg. SO/90 gr. 30 Bep'J Algem. 500 gr. 3 0&, 1 00 gr. 3 Oct| 250 gr. 3/4 L. 19 Se; 2 L. 31 Octji 250 gr. 3 Octfe 250 gr. 3 Oc Brood Versn. Ta,bak Tabak 47 Algem. Algem. Melk 1 Petr. Algem. Reserve Textiel Tabak Algem. Versn. Tabak 31 Waschp. 5st. 19 Sepü 1 kg. 3 Oct. 100 gr. 3 Octï 25 gr. 19 Sept* Ros. 1 3/4 Ij. Alg. 100 gr. 3 Oei Vleeech 100 gr. 19 VI coach 50 gr. 3 9 Waschp.250 gr. 30 Septj Algem. 250 gr. 30 Sepo Mannen - en ook Vrouwen die de veertig zijn gepasseerd en lijden aan I Rheumatische pijnen, moeien voorkomen I dat ze de dupe worden van hun leeftijd. I Met de jaren verslappen de bloedzuiverende organen, verzwakt ook de spijsvertering. Dan I gaan zich onzuiverheden vormen in het bloed I en die hoopen zich op. Zulke menschen I moeten Kruschen nemen. Met Kruschen I krijgen onzuiverheden in het bloed geen vat op het gestel, omdat ze regelmatig langs natuurlijken weg worden afgevoerd. Kruschen wordt over de heele wereld erkend als het middel tegen rheumatische pijnen en als voorbehoedmiddel tegen ontijdige ouder* I domskwaaltjes. Bij Apothekers en Drogisten I 1.47 - 0.76 - 0.41, uitsluitend in de bekende gele verpakking. WEDSTRIJDEN VAN DE IUTLER- JUGEND. Zaterdag en Zondag j.l. zijn door de I fehlstelle Niederlande der Reichtsjugend-j fuehrung wedstrijden gehouden voor d Hitler-Jugend. Naast den Fuehrer tienkam. werden voor de eerste maal de kampioen schappen schieten der verschillende bannen! gehouden en de wedstrijd pistoolschieten,! Op het sportveld, in het zwembad, op del schietbanen en op den weg bij den marschl met bepakking over 20 K.M., werd felL gestreden. De wedstrijden hadden, medel door de uitstekende organisatie, een vlot» verloop. Daar de meeste jeugdleiders onder wapenen zijn, namen aan deh tienkamp! slechts 14 personen deel. Hiervan slaagden er 12 en wel in groep a van de tien deel nemers 9 en in groep b van de 4 deel-j nemers 3. Groep a: 1 Edmund Kaiser, ban 937; 2,1 Kurt Wiegand ban 941; 3. Engelbert Jen-j neckens, ban 940; 4. Marcel Glaser, ban! 937; 5. Ernst Boeschoten, ban 941; 6 Karl-| Erich Gaulhoter, ban 937. I Het Fuehrersportinsigne van de Hitler-I Jugend in goud behaalden weder drie deel-l nemers. Het waren: Edmund Kaiser, Haar-f' lem, ban 937; Paul Keil, Arnhem, ban 941i en K. E. Baffgen, Eindhoven, ban KOENRAAD VAN DEN ARBEIDSDIENST Als je kruiwagens met zand gewend bent RADIOPROGRAMMA VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Zang in den ochtend (gr.pl.). 7.30 B. N. O; Nieuwsberichten. 7.40 Marschen en marschilede- ren (gr.pl.). 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.40 Goede manieren, hoofdstuk XI. 8.50 Rotterdamsch Phiiharmonisch orkest (opn.). 9.00 Bekende zan gers (gr.pl.). 9.30 Spiegel van den dag (opn.). 9.40 Gino Bordin en zijn ensemble (gr.pl.). 10.00 En semble Willy Kok en solist- 10.30 Voordracht. 10.45 Ensemble Willy Kok. 11.15 Concertgebouw orkest (opn.). 12.00 Almanak. 12.05 Snlisteneon- -ert. 12.45 B. N. O. Nieuws-, en zakelijke bench- t n. 13.00 Om en om programma. 14.00 De Filmband olt. 16.00 Klassieke kamermuziek (gr.pl.). 16.45 3. N. O. Nieuws-, zakelijke en beursberichten. 17.00 Orgelconcert. 17.30 Hier Is de Poppenkast II. 18.00 Parade der prijswinnaars. 18.40 Berlijnsch Phiiharmonisch orkest (gr.pl.l. 19.00 NeerlandB stem van het Oostfront. 19.15 Bielefelder Kinder koor (gr.pl.). 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 B. N. O. Binnenlandsch zakelijk praatje. 19.50 Slotconcert van het Nederlandsche Radio* Muziekfeest. Omroep-Symphonte orkest en solist. (Intermezzo: Pianospel). Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 21.45 B. N. O. Nieuws berichten. 22.00 Symphonie-Orkest (gr.pl.). 22.13 Liefdeszang (gr.pl.). 23.15—24.00 Liefdesnacht (gr.pl.). HILVERSUM II 301.5 M. 715—7.40 Zie Hilversum I 7.40 Ochtendgymnas tiek. 7.50 Sportnieuws. 8.00 Hoe staat het niet den schapenstapel, causerie. 3.15 Wekken van Anton Dvorak (gr.pl.). 8.30 B. N. o. Nieuwsberichten. 8.40 Mozartprogramma (gr.pl.). 9.00 Miliza Korjus en Enzo de Muro Lomani fgr.p!.). 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Frans von Flotowprogramma (gr. pl.). 10.00 Godsdienstige uitzending. 10.30 Piano voordracht. u.oo Voor de kleuters. 11.20 Scala orkest van Milaan (gr.pl.). 11.30 Melodisten en gramofoonmuziek. 12.30 Programma-overzicht. 12-35 Operette-muziek (gr.pl.). 12.45 B. N. O. Nieuws- en zakelijke berichten 13 00 Streekcul- uur. 13.30 Wagner-Liszt (gr.pl.). 14.00 Godsdiens tige uitzending. I4.no Aansluiting met de tentoon stelling „Vier eeuwen Nederlandsch Muziek leven": Solistenconcert. 15.15 Orgelconcert (gr. pl.). 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Pianovoordracht; 16.30 Hoorn en orkest, (gr.pl.). 16 45 B. N. O. Nieuw--, zakelijke- en beursberichten. 17 00 Voor de jeugd. 17.30 Koorconcert (gr.pl it.45 Beiaard concert. 18.00 Het wekelijksche sportpraatje. 18.15 Gramofoonmuziek. 18.30 B N. O. Nieuwsberichten. 13.40 Spiegel van den dag. 18.50 B. N. O. De Jor- daner vertelt over sociale nooden 19.00 Het Meistersextet fgr.pl.). 19.15 Mannen :n dienst van ons volk. 19.30 Luisterspel: ..Deventer" 20.00 B. N. O. Engelsche uitzending: ..Holland's political aspect?" (Voor de Radio-Centrales PJanosoil gr.pl.). Vanaf 20 13 alleen voor de Radio-Centra- 'es die over een lijnverbinding met ce studio be- ;ch:kken 20.15 Gerard van Krevelen en zijn orkest en solist en Dameskoor „Acthercharme" 21.00 Solistendêfïlê (gr.pl.). 21.45 B. N. O. Nieuws berichten. 22.00 B. N. O. Leidende staatslieden schrijven. 22.10 Avondwijding. 22.20—24.00 Zie Hilversum I.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2