VIVOMÈL KINDER) BIJVOEDING Stadsnieuws De nieuwe bonnen. 10NPER BON! Laatste Zomerconcert der H.O.V. Dirigent: Drs. Arend Koole; Soliste: Lola van der Ben, sopraan. De pas benoemde dirigent Arend Koole leidde Donderdagavond het laatste concert van het zomerseizoen Toor een zaal die. ir letterlijken zin, volgepropt was met belang stellenden. Hij vond ter verwelkoming bloe men op zijn lessenaar en werd bij zijn ver schijnen door het publiek hartelijk toege juicht. Na de zware programma's, waaraan het zomerseizoen zoo rijk was, bracht het programma van dezen avond eenige verade ming. o.m. met Schubert's Onvoltooide. Ros sini's Teil-ouverture en Bizet's Arlésienne- suitc. De symphonie werd in vlotte tempi ge speeld; maar wat voor het eerste deel des betreffende zeer aannemelijk was, was het minder voor het tweede. Doch over het ge heel was toch weer te constateeren dat Koole de romantische spanningen en tevens hun kleur goed aanvoelt. De Arlésienne-suite genoot een frissche ver tolking. waarop het publiek bijzonder dank baar reageerde. Koole verdiende dit uitbun dig succes vooral om de delicate wijze waar op hij het fraaie Adagietto liét realiseeren. Wat het slagwerk in de Farandole betreft, zou ik den dirigent willen raden eens uit te vorschen wat de componist daar precies be doelde. Het aanwenden van den rinkelbom (tambour de Basque) lijkt mij hier onwaar schijnlijk; het ligt eer voor de hand dat hier, naar Provencaalsch gebruik, de tambourin, een langbuikige roertrom, gebruikt wordt, die men in Provence steeds bespeelt tezamen met de gaboulet, een soort flageolet, wier rol in Bizet's partituur door de piccolo vervuld wordt. Wat Rossini's effectvolle ouverture betreft, deze werd na een klankschoone inleiding van alten en celli en na het pastorale Kuhreigen van althobo en fluit, pittig en met vaart bril- lant in klank gezet. Vooraf had Koole ook nog de Anacreon-ouverture van Cherubini ten beste gegeven, in den beginne eenigszins ongelijk, maar in het verdere verloop correct en goed afgewogen van klank. Alles bij elkaar kan men respect hebben voor de wijze waarop een jonge dirigent zon der ervaring, om van routine niet eens te spreken, kort na elkaar drie pro|ramma's di rigeerde; de flair en de handigheid van Koole wijzen wel op een bijzondere geschiktheid voor het vak en zijn spanning opi het melos gestalte te geven is een zekere waarborg voor zijn innerlijke muzikaliteit. De soliste van den avond, de sopraan Lola van der Ben. toonde met de aria uit Debussy's l'Enfant prodigue geschiktheid voor het opera-genre, al legde zij het effect er wat ai te dik op. Met de aria van Susanna uit Le Nozze di Figaro was zij minder gelukkig- Puccini en Massenet zouden haar m.i. beter liggen. En hiermee is voor ons orkest een buiten gewoon drukke zomercampagne ten einde. Een ongemeen groote belangstelling heeft deze reeks concerten gekenmerkt. Moge dit ook na afloop van het a.s. winterseizoen ge zegd kunnen worden. JOS. DE KLERK Tweede Ned. Radio- Muziekfeest* „Bonte reis door Nederland." De Nederlandsche Omroep heeft zich ook eens buiten de studio-sfeer om en midden tusschen het volk willen plaatsen. De ten toonstelling in het Rijksmuseum, „Vier eeuwen Nederlandsch muziekleven" is het prachtig resultaat van dit streven, waar door de bezoeker o.m. de gelegenheid krijgt, de oude meesterviolen der Hollanders Hen drik Jacobs, v. d. Sijde, Boumeester, Cuy- pers, te kunnen bewonderen. Maar ook aan een feestavond heeft de Omroep gedacht. De groote zaal van Krasnapolsky te Am sterdam herbergde Donderdagavond een groot aantal medewerkers: solisten, koren, orkesten, waarvan gedeeltelijk ook de luis teraar kon profiteeren. Gedeeltelijk: want er waren ook dansgroepen uit de provin ciën, waaronder de boerendansgroep uit Drente een stukje folklore gaf, dat alleszins te bewonderen viel. Gedeeltelijk nog eens, omdat rqevr. Dora Schrama hooren nog niet hetzelfde is als haar in guitige liederen als van Wettig Weissenborn ook te zien. De liederen, en ook de koorwerkjes die gezon gen werden, behoorden volstrekt niet tot het genre „hooge kunst". Daarom hinderde 't ook niet, dat we b.v. na Hullebroek (Vlaamsche Kermis) zoo genoeglijk bii Mascagnï's Cavaleria terecht kwamen. Wel was het minder goed geplaatst, dat als componist van Staging's Oogstlied, (door een zich respecteerend toondichter uit den weg gegaan om zijn tweevoetige trochaeén), de goedige J. A. Lijsen ten tooneele werd gevoerd. Dat heet terecht: het Nederlander schap er bij de haaren bijsleepen. Neen, dan de liedjes en dansen die in en door het volk zijn ontstaan en zooals het prachtig bezet harmonie-orkest onder Jakma er eenige deed hooren. Ook het gemengd koor (door Fred Boshart ingestudeerd) zong er betere en mooiere. Het omroep-symphonie- orkest onder Hugo de Groot, zorgde voor een kleurrijk accompagnement en begeleid de ook (in Vlaamsche Kermis niet overal volgzaam bij de houtblazers) de zang soliste. Wessel Dekker en zijn aardige groep droeg ook naar vermogen bij om den avond „bont te maken, Fred. Menger deed ons gevoelen wat wij in den dchter Adama van Scheltema verloren, en zoo was er veel en velerlei dat de aandacht gevangen hield. Dat het Friesche Vrouwenkoor, vooral in het eerstgezongen lied In d'iere moarn (in den vroegen morgen), zoo sterk detoneerde en pas in Simmerjoun (Zomeravond) iet wat op dreef kwam, baart geen verwonde ring; de Friesche meiskes, de famkes, heb ben in den ochtend wel wat anders te-doen dan zich te hullen in haar vorstinnentooi, die eenmaal het hart van den Italiaanschen reiziger De Amicis in gloed zette. Zoo wer den wij, toeschouwers, om den minder goed geslaagaen zang ruim schadeloos gesteld en kregen nog een veel beter gelukten Bar- carola op den koop. Dat Hespe's kinderkoor bijval vond, behoeft geen afzonderlijke ver melding: de jongensstemmen echter misten we noode. G. J. KALT. AGENDA VRIJDAG 18 SEPTEMBER. Frans Hals Theater: „Schoonpapa knapt het op". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 18 j. Palace: „In de schaduw dér bergen". 2.00, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 18 jaar. Rembrandt Theater: „Daar klopt iets niet" (todneel). 7.30 uur. Luxor The Theater: „Liefde op het tweede ge zicht". 2.30, 6.30 en 8.45 u. Toegang 18 j. Moviac: „Het gelukkigste huwelijk", 2, 4, 7 en 9 uur. Toegang alle leeftijden. ZATERDAG 19 SEPTEMBER. Stadsschouwburg: „Witte van I-Iaemstede". 7.30 uur. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling Hulp werk Beeldende Kunst. 16.30 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Raar W.n. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, le:n. Plaatsvervangend Hoofdredacteur: F. c Derks, Haarlem Chef van Dienst en Stad. S R. Kuiper. Haarlem. Sport en Stad: A. Over- meer. Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag. Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korsten. Heemstede. Binnenland: J. A. Steen Jr., Zand- voort. Nieuws en reportage voor Velse.n en om geving: J. J. E. van Baarsel, IJmuiden. Adver» tenties D. A. J. Spek, Haarlem. Verduisteren is niet zoo vervelend „Dat vervelende verduisteren, waar is het toch voor noodig en waarom moet ik mij zoo uitsloven om geen verlichte vensters te krij gen". De menschen, die zoo praten, begrijpen de portee van het niet-verduisteren niet. zij begrijpen de consequenties van hun handel wijze niet, evenals de menschen die slecht, verduisteren en overal kieren licht hebben. Een vlieger kan zich oriënteeren aan een nier- verduisterde woning; zijn er veel woningen zoo, dan weet hij met een grootere plaats te doen te hebben. Een alleenstaande verlichte woning op het land is een soort baken en een verlichte woning bij water laat het water het schijnsel reflecteeren. Zooals een lamp of een kaars een aantrekkingopunt voor insecten is, zoo is een niet-verduisterde woning een aen- trekkingspunt voor vlieger, met alle gevol- gqn van dien. ervelend is verduisteren niet, mits alles maar goed in orde is. Zorgt men ervoor, dat het verduisteren met enkele eenvoudige handgrepen het losmaken van een touwtje, het voor het venster plaatsen van een goed op maat gesneden stuk karton of triplex, etc. kan geschieden, dan is men zóó klaar met het donker maken van de woning, gezien voor een buitenstaander. Een verduistering, die gemakkelijk is aan te brengen," voldoet meestal ook goed, omdat zij met zorg moet zijn aangelegd. Het werken met een stuk zwart papier, een stuk karton en punaises is heel aardig, wanneer men slechts een week be hoeft te verduisteren, doch voor langer tijd het onvoldoende, dan gaat het papier scheu ren, er komen zóóveel gaatjes in door de punaises dat het licht doorlaat, en karton gaat kromtrekken, e.d. wanneer het niet goed in een houten lijst is geplaatst. Heeft men een goede verduistering, dan behoeft men slechts aan een touwtje te trekken en het rolgordijn komt naar beneden, of men plaatst met een handgreep een op maat gesneden karton met houten omlijsting tegen het kapotgaan van den rand en het kromtrekken voor het te verduistéren venster. Verder verzuime men niet, eens in de week even buiten te gaan kijken, hoe de verduiste ring werkt en of er aan verbeterd moet wor den. Buitendien brengt het niet of onvoldoen de verduisteren nog iets onaangenaams met zich mee: u loopt een zeer groote kans. dat uw licht voor drie dagen wordt afgesneden! En dat is niet prettig, in dezen tijd waarin geen straatlantaarns branden, die binnen in huis nog wat®ieht kunnen brengen, en aan andere verlichting moeilijk te komen is. En denkt u eens in. dat u a.s. winter drie dagen zonder licht komt te zitten, wanneer men het licht 's middags om vijf uur al noodig heeft en er den volgenden morgen bij op moet staan.... Daarom, denkt om uw verduistering! Ver- elend is het niet, wanneer het om uw eigen belang gaat. en bij nalatigheid zijn de conse quenties zeer groot! HAARLEMSCHE RECHTBANK. Oplichting, verduistering en valsclilieid in geschrifte. Geknoei met wekelijksche uitkeeringen. Voor de Haarlcmsche rechtbank moest zich Donderdagmiddag de 30-jarige A. M„ reiziger in bouillonblokjes van de Zand- voortsche fabriek „Carno" verantwoorden voor een hem ten laste gelegde oplichting van zijn patroon. Vorig jaar Augustus zou de man een bedrag van f 150 van zijn baas gekregen hebben, om daarmede een beslag op zijn boedel op te heffen, dat gelegd was door den advocaat van zijn gescheiden vrouw. De oorzaak van dit beslag was het niet uitbetalen van een wekelijksch bedrag van f 5 aan die vrouw voor zijn kind. Van dit bedrag'van f 150 zou hij slechts f 110 aan den advocaat hebben overhandigd en de rest zelf hebben gehouden. De patroon, directeur van de bouillon- blokjesfabriek, verscheen ak eerste ge tuige voor het hekje. Hij verklaarde dat hij A. M. ip Augustus het gevraagde geld had gegeven voor de opheffing van het be slag. Een schuldbekentenis werd opge maakt waarin M. verklaarde den directeur H. H. f 150 schuldig te zijn. Verder deelde de directeur mede. dat A. M. reeds f 700 aan de firma was verschuldigd, niettegen staande hij in den tijd, waarin hij bij de fabriek in dienst was een viertal maan den reeds f 7000 verdiend had. De .verdachte reiziger protesteerde tegen- de verklaringen van den directeur. In de eerste plaats zou hij niet in dienst zijn van de fabriek. Hij had n.l. in het voorjaar van 1941 H. H. ontmoet die diep in den put zat Hij had een klein fabriekje dat niet liep en hij verdiende niets. M. zag iets in het gefabriceerde product en stelde voor samen te gaan werken, waarbij hij zijn auto beschikbaar zou stellen. Hij -wist van een vriend f 5000 los te krijgen en met behulp van dit bedrag wisten zij de fabriek omhoog te werken, zoodat tenslotte enorme bedragen verdiend werden. Hij zou adjunct directeur- worden en H. H. directeur. M. was gescheiden van zijn v^ouw en in Fe bruari 1941 had hij een vonnis van de Haag- sche rechtbank gekregen, waarin hij werd veroordeeld tot een wekelijksche üitkee- ring van f 5 aan de vrouw en zijn kind, dat toen net geboren was. Om deze uitbetaling draaide de geheele geschiedenis. M. deed het nogal nonchalant, d.w.z. bijna nooit. Reeds eenmaal was er beslag gelegd, doch M. had toen betaald. Toen er de tweede maal beslag werd gelegd, ging M. naar Delft, waar zijn ex-vrouw en haar advo caat woonden. Hij kwam haar toevallig te len en daar zij begon over het geld, betaal- ie hij het haar. Hij liet haar toen op ge zegeld papier een verklaring opmaken, waarin stond dat het bedrag op 1 Juli was betaald. Dit geschiedde in begin Augustus Met dit papier kwam hij bij den advocaat die meende dat zijn beslag düs voorbarig was geweest, gezien de datum 1 Juli. La ter bleek pas. dat het geld inderdaad pas na het beslag was betaald. De officier van justitie hield een lang re quisitoir, waarin hij o.m. den verdachte een mensch zonder mentaliteit noemde, aangezien hij niettegenstaande zijn be wering van groote verdiensten niet eens f 5 wilde betalen voor zijn kind. Hij zeide dat verdachte zich had schuldig gemaakt aan verschillende misdrijven, n.l. verduis tering, valschheid in geschrifte en «plich- ting, welk laatste feit hem ten laste was gelegd. Hij eischte een jaar gevangeni: straf. De raadsman van A. Mmr. P. A. Hoog bergen, vroeg vrijspraak, daar volgens hem geen wettig en overtuigend bewijs van het ten laste gelegde kon worden geleverd. Het vonnis zal op 1 October a.s. gewezen worden. De volgende week zullen de gebruikelijke rantsoenen brood, beschuit (voor kinderen tot 4 jaar), vleesch, aardappelen, melk (voor kinderen tot 14 jaar) tabak, enz. (voor man nen) en cigaretten (voor dames) verkrijg baar zijn op de bonnen 48, terwijl voor taptemelk zijn aangewezen de bonnen 1-51 en 2-51 reserve. De taptemelkbonnen. Zooals bekend, geven de bonnen voor taptemelk tevens recht op het koopen van consumptiemelkproducten. De laatste be staan voor verreweg het grootste gedeelte uit tapte- of karnemelk; de overige be stand deelen van de consumptiemelkproduc ten kunnen, wat de hoeveelheid betreft, gevoegelijk worden verwaarloosd. Tot nu toe gold, dat op één bon een hoe veelheid geleverd moest worden, waarin 1J4 Liter tapte- of karnemelk verwerkt was. Het is echter in de praktijk ondoenlijk gebleken dit precies uit te rekenen. Aan gezien dit ook feitelijk de moeite niet waard is en het bovendien aanleiding gaf tot mee- ningsverschilien tusschen publiek en han delaren, zullen, naar het departement van landbouw en visscherij thans bekend maakt genoemde bonnen voortaan elk recht geven op het koopen van LVf L. tapte- of karne melk of 1-34 L. taptemelkproducten. EXTRA ZEEP VOOR „VUILEN ARBEID". Personen, die z.g. „vuilen arbeid" ver richten, komen met ingang van 1 October 1942 wederom in aanmerking voor extra rantsoenen zeep. Deze personen dienen zich gedurende het tijdvak van 21 tot en met 30 September 1942, tot de plaatselijke distri butiediensten te wenden, teneinde het hier voor bestemde aanvraagformulier MD 80 ai' te halen. De inleveringsdatum zal nader plaatselijk bekend worden gemaakt. De uit reiking zal geschieden voor een periode van twee maanden. De belanghebbenden worden voorts ver wezen naar de publicatie van den distri- butiedienst in de gemeente Ihunner in woning. teruggekeerd uit Oostland (Oekraïne) en zal den boeren op Vrijdag van 1919.20 uur over Hilversum I verslag van zijn reis uitbrengen. Herhaling van deze zeer be langrijke mededeeling Zaterdagmorgen van 7.307.50 uur, eveneens over Hilversum I. (Ned. Landstand-Koper-V.iï.P. Pax Holl. c) Rechts: Pantser-grenadiers,die bij den strijd aan het Oostelijk front een belangrijke rol vervuilen, bij een aanval op de versterkin gen voor Stalingrad. (P.K. Klintzsch-Atl.,-H-P.H. c) Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van de nieuwe dis tributiebescheiden is het morgen Zaterdag de beurt aan de letter H van Ha tot en met Heen. NIEUWE HONINGPRIJZEN GEEN RAATHONING MEER. In de staascourant van 16 September 1942 is de prijzenbeschikking 1942 honing publiceerd, waarmede de oude tot nu geldende honingprijzen vervallen zijn. Raat honing, die uitsluitend als luxe-artikel te beschouwen is, mag voortaan niet meer worden verhandeld. Voor slingerhoning is een kleine prijsverhooging voor den ver bruiker, en een overeenkomstige verhoo ging van de tusschenhandelsprijzen noodig gebleken om de bijeenteelt voor den imker aantrekkelijker te maken en uitbreiding ervan te bevorderep. Voor de bestuiving der landbouwgewassen is een bloeiende ;tand voor on schatbaar belang. 3 fyivo-mèll Glucose, maltose en een extc groote hoeveelheid Vitamine B,te zamen in een voedzame, smakelijke «n licht ver teerbare siroop. Oit'u de krachtig ver. sterkende, gezondheid-beschermende bij voeding, die de kinderen tuist nü zoo broodnoodig hebben' Geelt hen eiker» morgen na het ohtbljt één eetlepel Vivo-' mèl. dan kunnen ze er weer goed tegen! 'voedt en versterkt! Geldige bonnen in de week van 20 Sept. t/m 26 Sept. Elk der volgende bonnen GEEFT RECHT OP HET KOOPEN VAN: 20 SEPT. T/M 26 SEPT. 1942 48A BROOD 48B BROOD 48 BESCHUIT 48A VLEESCH 4SB VLEESCH 48A AARDAPP. 48B AARDAPP. 48 MELK 1-51. 2-51 RESERVE 48 TABAK 48 SIGARETTEN 4 Rants. .- Yz Rants. 1 Rants. 1 Rants. Y2 Rants. 2 K G. 1 K.G. 194 Liter 134 Liter 1 Rants. 1 Rants. 6 SEPT. T/M 3 OCT. 1942 382 ALGEMEEN 383 ALGEMEEN 384 ALGEMEEN 385 ALGEMEEN 386 ALGEMEEN... 387 tm 389 ALGEM. 392 t/m 395 ALGEM. 4-49. 4-50 RESERVE 46. 47. VERSNAP. 48. 49, VERSNAP. 390 ALGEMEEN 1 K.G. 500 Gram 250 Gram 250 Gram 100 Gram 100 Gram 1 Rants. 250 Gram 100 Gram 100 Gram 250 Gram Brood of gebak Beschuit, brood of geb Vleesch of VI waren Aardappelen Aardappelen Melk Taptemelk Tabak Sigaretten Suiker Jam Peulvruchten Gort Vermicelli Kaas Bloem, brood of gebak Rijst Chocolade Suikerwerk Koffiesurrogaat Beschikbaar per persoon: 13 SEPT. T'M 24 SEPT. 1942 47 BOTER I V, Rants. ..I Boter I Vo r SA SS 14 t'm I 1 20 jaar Volwas- 1 senen Eenheid In tjjdvak van één tvcek: 5 18 22 18 Rants. 4 - Rants. 3 3 3 Rants. 2 4 6 4 K.G. 1 1 1 1 K.G. 5 yt Liter m 154 Liter 1) 2 Rants. - 2) 1 Rants. In tijdvak va vier weken 1 1 1 1 KG 80(1 800 800 800 Gram 280 280 258 250 250 250 250 250 Gram. 100 100 100 100 Gram. 300 300 31)0 300 Gram. 4 ■5 4 4 Rants. 800 Gram. 200 200 200 2.00 Gram. 200 200 200 20(W Gram. 280 280 250 250 Gram. In tjjdvak van één week j 87 y2175 175 145 Gram. 13 SEPT. T/M 11 NOV. 1942 I Y> Rants. Nader aan te tvjjzen V2 Rants. I y2 Rants. Boter Boter Bijzondere rantsoenen: 6 SEPT. T/M 3 OCT. 1942 In tijdvak van vier weken 377 ALGEMEEN 1100 Gram f Chocolade of suikerw. 100 100 100 100 Gram. De dronken dorpsschout. S.S.-P.K. SS-Hauptscharfuehrer M. be kijkt nadenkend, met zware rimpels in zijn voorhoofd, een korte aanteekening voor hem op tafel. Rapport. De Tartaar Basehka uit het dorp Bena-uli wordt ervan beschuldigd van den graanzolder van den dorpsschout graan te hebben gestolen, zich tegen twee mannen van den Tartaarschen veiligheidsdienst verzet te hebben en ten overvloede wordt hij ervan verdacht, met de Sowjet-btenden in het Jaila- gebergte in verbinding te staan. Deze be schuldigingen stammen van Alabara, dorps schout van Bena-uli. Er wordt op de deur geklopt „Ja....". De tolk komt binnen en met hem een opgescho ten tartaar. Koolzwarte haren hangen hem over het voorhoofd tot over de llchtgekrom- de neus, twee grijsbruine oogen nemen scherp de kamer op. ,Hier is Basehka uit Bena-uli, Hauptschar- führer!" meldt de tolk en het verhoor begint. „Basehka. heb je vijanden in Bena-uli?" „Neen, heer". „Heb je wel eens ingebroken en graan ge stolen?" „Ik heb. nooit iets genomen, wat niet mijn eigendom was. heer". „Ik vraag je, Basehka, heb je wel eens ruzie gehad met menschen van den «veilig heidsdienst in het dorp?" „Wij hebben geen veiligheidsdienst, heer". .„Heb je ooit iets met een' rooversbende te doen gehad?" „Ja. heer. Eens hebben tien mannen mijn huis geplunderd»en toen heb ik een paar we ken bij den tartaarschen veiligheidsdienst ge diend". De tartaar wroet in zijn zakken en haalt eindelijk een groezelige verklaring naar bo ven, waaruit blijkt dat hij tweemaal een ge vecht aan Duitsche zijde tegen de Sowjct- benden meemaakte. „Kun je daar e^n eed op doen, Basehka?" „Bij Allah, heer". De Hauptscharführer kijkt den folk vragend aan. „Kunt u dat verklaren? Of dc tartaar staat hier te liegen, of de beschuldigingen van Alabara zijn zoo rot als een overrijpe appel". „Basehka, ken je den dorpsschout Alabara?" „Dieheer, hij is de grootste bedrieger. die ooit onder de aanhangers van een profeet leefdeeen schurftige hond „Je hebt dus wèl een vijand in Bena-uli, dondert Hauptscharführer M„ „waarom heb je dat niet direct gezegd!" „Niemand vroeg mij' iets omtrent Alabara, heer". ,Dan heb je dus ook bij den dorpsschout ingebroken?" „Neen, heer, ik heb slechts twintig fles- schen wijn in mijn emmer geleegd c mee naar huis genomen" „Hoe dat zooWijn....? Graan heb je gestolen". „Neen, heer, graan was er jammer genoeg niet meer.." Op het voorhoofd van den Hauptscharführer staan dikke zweetdruppels Nerveus tikt zijn potlood op de ta'el. „Heb je ooit zoo iets meegemaakt?" steunt hij vertwijfeld en de tolk maakt met zijn rechterwijsvinger een veelzeggend gebaar naar zijn voorhoofd. „Zoovertel maar eens, Basehka. wat had je daar op den zolder van Alabara te maken?" „Heer, toen de laatste Sowjet- troepen ons dorp verlieten, vertelde de poli tieke commissaris ons, dat hij terug zou komen om de mannen van ons dorp te halen, maar de tartaren van Bena-uli hadden niet vqjel lust bij de Sowjetbenden dienst te nemen. Wij besloten een bode naar de Duitsche sol daten te sturen om hulp. De keuze viel op Alabara, omdat hij voorgaf Duitsch te ver staan. Na zeven dagen kwam Alabara terug en vertelde dat de Duitschers hem tot dorps schout benoemd hadden Zij wilden helpen echter onder de volgende voorwaarden; de Duitschers hebben voor hun soldaten graan noodig. Elke familie staat een deel van haar voorraden af en de hulp voor Bena-uli zal niet uitblijven. Deze voorwaarde was wel iswaar niet zeer aangenaam, daar het hemd echter nader was dan de rok, werd zij ver vuld. Het graan verdween in het huls var Alabara en kort daarop verliet deze met twee zwaar beladen wagens het dorp om zich naar de Duitschers te begeven. Spoedig kwam hij terug; van hulp was echter niet veel te bespeuren. Integendeel, de rooversbenden overvielen twee maal het dorp en onze huizen werden grondig geplunderd en gebrandschat. Ik werd wantrouwig, want een van de twee moest ons bedrogen hebben, of Alabara of de Duitschers. Het viel mij op, dat Alabara bijna eiken dag stomdronken was.Dus ging ik op ze keren dag, terwijl hij niet thuis was, naar zijn vrouw en dreigde, haar naar de bandie ten in het Jailagebergte te sleepen, als zij niet oogenblikkelijk vertelde, waar haar man dien wijn vandaan had. Bevend vertelde zij mij, dat Alabara nooit bij de Duitsche solda ten geweest was en het graan gebruikt had om op onze kosten wijn te koopen. Toen ik deze ontmoedigende feiten hoorde, ben ik vlug naar huis gegaan en heb den grootsten emmer gegrepen, dien ik vinden kon. Daarmee ben ik naar den graanzolder van Alabara ge gaan, om tenminste in den vorm van wijn het gestolen graan terug te krijgen. Enkele uren later kwamen twee kerels naar mijn huis. Zij hadden dikke knuppels bij zich en Ik wist dat zij goede vriendjes met Alabara waren. Vlug beval ik mijn vrouw de ongewenschte gasten met een emmer water te ontvangen en vloog zelf naar de keuken om het langste mes te halen, dat ik vinden kon. Toen zij de deur openbraken, werden zij door een wa terval begroet. De een kreeg de emmer naar zijn hoofd gesmeten, de tweede zag mijn mes glinsteren. Ze waren bliksemsnel verdwenen en ik heb ze nooit meer gezien. Dat is alles wat ik weet en zeggen kan over Alabara, den dorpsschout van Bena-uli." Er wordt op de deur geklopt. De SS-man, die telefoonwacht heeft, komt binnen en geeft den Hauptscharführer een .briefje. Deze kan zijn oogen nauwelijks gelooven, maar daar staat het, zwart op wit: „Bena-uli door Sow- jetbandieten overvallen, de dorpsschout Ala bara neergestoken. Twintig dronken bandie ten in zijn woning en op den graanzolder door mannen van den tartaarschen veiligheids dienst gevangen genomen. Onderteekening. Enkele oogenblikken later dringt de zin gende roepstem van den Mullah tot in de ka mer van den Hauptscharführer. Juist wil hij een doorlaatbewijs afstempelen, als hij opeens den tartaar Basehka, die een smerige doek uit zijn kiel haalt en zich diep in de richting van Mekka buigt. Om Allah te danken, dat hij de harten der Duitschers, met grootmoe digheid en gerechtigheid heeft vervuld, en hem gered heeft uit de klauwen van Alabara, den dorpsschout van Bena-uli. S.S.-oorlogsverslaggever WALTER KALWEIT. SPORT EIS SPEL HOCKEl HOCKEYDAG IN BLOEMENDAAL. Zondagen 20 en 27 September zullen de boekt» 1 dagen voor de dames worden gehouden. Zond» i a.s. worden voorronden gehouden in Bloemt: daal, Bussum en 's Gravenhage. Wedstrijden net a-tournool worden in Bloemendaal en E sum gespeeld voor het b-tournooi in deze pia»! 1 sen en in 's Gravenhage. De finale is bepaald 0; Zondag 27 September in Bloemendaal. Ingeschreven zijn' voor het a-tournooi, d»1:" Zondag a.s. gespeeld wordt. HBS. Victoria. HD1 -in2 TOGO 1 en 2. Rood Wit 1 en 2, Kieviten. BDH; IK 1 en 2. HHYC I en 2. en MRHC. Twee elfta komen 27 September ih de finale. Voor het b-lournooi schreven in- Rood Witlïc) ge .Ma het OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAN Kiel De partij tusschen dr. M. Euwe en A J. v Hoek om het kampioenschap van Nederland t Maandag 21 September a.s. beginnen. Er zulj 10 partijen worden gespeeld; mocht de eindsu« 55 worden, dan behoudt dr. Euwe zijn u-i Van Maandag tot en met Vrijdag wordt gespce ken van 17—22 uur. op Zaterdag van 14—19 ua «ie 's Zondags wordt niet gespeeld. Afgebroken p* «]j tijen wórden steeds op den volgenden ochio J voltooid en wel van 10—13 uur. Uitzondering! 7. op dezen regel vormen de Zaterdag en de zj dag. Dan worden geen afgebroken partijen it speeld. De wedstrijd zal worden gehouden !«n het Nationaal Schaakgebouw Van Speijkstraat te Den Haag. NEDERLANDSCHE KORFRALBOND. Afdeeling Haarlem. De nieuwe eerste klasser Oosthoek behaal* ook in haar tweeden wedstrijd de overwlnntj zie, Met 5—3 bleven de blauwbroeken op eigen t( 611 rein baas over het uit den N.K.B. teruggekrt fd e de Aurora, dat door verlies van verschelde) tige spelers wel danig verzwakt is. Niettemin e uj s keurige prestatie van Oosthoek, dat nu de vru?*^ ten plukt van haar intensieve zomertraining. In een maar zeer matigen wedstrijd won Anm Ready met 4—1 van Watervliet, dat in het vé zeker niet de mindere was maar Voor den pj faalde. Voor de Velsenaren beteekent dit tweede nederlaag In successie. Nieuw Flora kreeg op eigen veld met 7—3 gedecideerd klop vi 13c) GELDIGE BONNEN VOOR DIVERSE ARTIKELEN Elk der volgende bonnen Geeft recht op het koopeD 1 van Van Tot en met 02 Petroleum 01, 02, 03, 04 K.F. Brandst. 01. 02, 03 K.F. Brandst. 370 Algemeen M Eenhcidszeep 371 Algemeen M Waschpoeder M Toiletzeep M TexticP- (Mannen) 1 eenh Brandstoffen 1 eenh Brandstoffen (geen anthraciet) 1 rants Eenheidszeep 1 Rants. Eenheidszeep 1 Rants Waschpoeder 1 Rants. Waschpoeder 75 gram toiletzeep 80°/o 45 gram Scheerzeep 23 Aug. 1942 11 Mei 1942 iiver# data 16 Aug. 1942 16 Aug. 1942 16 Aug. 1942 16 Aug. 1942 16 Aug. 1942 1 Sept. 1942 31 Oct. 1942 31 Dec. 1942 30 Apr 1943 30 Sept. 1942 30 Sept. 1942 30 Sept. 1942 30 Sept. 1942 30 Scptfl942 31 Dec. 1942 DE VOLGENDE BONNEN ZIJN BINNEN KORT NIET MEER GELDIG: Na Zaterdag 19 Sept.: 47 Brood, Beschuit, Vleesch, Aardappelen, Melk, Tabak, 50 Re serve (Taptemelk). De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: t/m Woensdag 30 Sept: 335, 336 Algemeen (Zeep), L-Zeep, L-Toiletzeep. De bonnen, waarvan de geldigheidsduur op Zondag begint, mogen op den daaraan voorafgaanden Zaterdae worden gebruikt met uitzondering van den bon voor vleesch vleeschwaren en aardappelen. 1) Mannelijke personen van 18 jaar en ouder. 2) Vrouw, personen van 25 jaar en ouder. SCHAK8 "kl KORFBA Si da plic O.j ;ki' to die Oosterkwartier 4. De overige uitslagen waren: Tweede klasse: Oosterkwartier 5—Animo Ready I; Watervliet 2—Aurora 2 3—3 Derde klasse: T.H.B. 3Oosthoek 3 4—3; W| mij. tervliet 3—Sport Vereent 3 2—1. jn Adspiranten. Eerste klasse: Oosterkwartier ^01 Nieuw Folra a 50 (regl.); Sport Vereent Animo Ready a 0—5. Tweede klasse: Haarlem a—Oosterkwartler I1; T.H.B. aAurora a 50 (regl.l, Derde klasse: Zwaluwen a—Nieuw Flora c 6- ffl" Oosterkwartier dOosteikwartier e 31. Voor de eerste klasse zijn wederom drie ws strijden vastgesteld voor Zondag a.s. Oosie kwartier 4 ontvangt Animo Ready 1 en het zal bezien staan of de bezoekers, die nog niet kracht vertoonden van het vorig seizoen aam Zomervaart zullen kunnen winnen. Watervlt f,111 krijgt nu een goede kans zich na de twee nedg lagen te herstellen door thuis van T.H.B. 1 winnen, hetgeen dan in hoofdzaak van de sch< [gt. I ning voor de bezoekers tegemoet gezien Jff worden. Voor de tweede klasse: Watervliet 2Oostha Haarlem 2—Nieuw Flora 2 en Oosterkwartier —Aurora 2. Derde klasse: Watervliet 3—T.H.B. 3 en Zwrji ne] en 2Sport Vereent 3. Het adspirantenprogramma luidt: Eerste klasse: Oosterkwartier a—Sport Verce a en Oosthoek aNieuw Flora a. Twêede klasse: Haarlem a—T.H.B. a en Nie; 7 Flora b—Oosterkwartier c. 11 Derde klasse: Animo Ready bZwaluwen a» is! Oosterk war tier eOosterkwartier d. Sport-allerlei Zondag a.s. wordt in de Haarlemmerme het clubkampioenschap van Nederland verrede waarvoor 19 clubs hebben ingeschreven. De B verwijksche renner Arie Voorn Is met Lust en Schellingerhout aangewezen om de kif ren van de Zaansche wielerclub D. T. S„ 1940 het kampioenschap won. te verdedigen. Maandag 12 October zal Jan Nicolaas groote zaal van den Haagschen Dierentuin vei m vMV gevecht leveren tegen den Rotterdammer Rob« ®1' Disch. In de bijpartijen komen R. Erkelens a stei gen T. de Pouw en G. de Roode tegen Klein 1 nsc den ring. Dit zal tevens de eerste partij van I êns Roode als beroepsbokser zijn. KOENRAAD VAN DEN ARBEIDSDIENST Zoo kan het Maar zóó kan het óók HARD TEGEN nARD. Indien geen overleg meer mogelijk is, in dien doodsgevaar dreigt, indien U geplaatst wordt tegenover een vijand die Uw vernieti ging wil, dan is de eenige oplossing: hard tegen hard. Inderdaad, daar is mannenmoed voor noo dig. Dien moed bezitten onze strijders tegen het bolsjewisme, omdat zij weten dat het bolsjewisme niet anders dan onze vernietiging wil. Hoort u onze vernietiging, dus ook de Uwe. En wat stelt gij daar tegenover land genoot? Natuurlijk, dan maar hard tegen hard. Magr dan ook niet langer wachten maar U vandaag nog aanmelden bij het Vrijwilligers legioen Nederland, Koninginnegracht 22, te 's-Gravenhage. DE NAAM DER BEWEGING. In „Volk en Vaderland" deelt de secre taris-generaal van de N.S.B. het volgende mede: In den naam der Beweging is een kleine verandering aangebrapht. Zij zal voortaan heften: „Nationaal- Socialistische Beweging der Nederlanden". De afkorting blijft echter als van ouds: N.S.B.. dit als tegenspraak van onjuiste berichten in een gedeelte der pers. VOOR DE TWEEDE MAAL IN BLOEI De appelboomgaard van een inwoner van 's-Hertogenbosch is dit jaar voor de twee de maal in vollen bloei geraakt. RADIOPROGRAMMA ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gramofoonmuziek 7.30 B. N. O. Nieuws!" richten. 7.40 Opwekkende ochtendklanken en opn.). 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 6' Een lachend weekeinde (gr.pl.). 8.50 Hongaarsö rhapsodie (gr pl.). 9.00 Vroolijk en vlot (gr.pl 9.30 Spiegel van den dag (opn.). 9.40 Vroolijk" vlot (gr.pl.). 10.00 Amusementsorkest (opn.). 11 Actueel journalistiek praatje. 10.45 Ensemt Willy Kok en solist. 11.30 Zang met pianobegek ding. 12.00 Almanak. 12.05 Klaas van Beeck 1 zijn orkest. 12.45 B. N. O. Nieuws- en zakelij) berichten. 13.00 Gerard van Krevelen en orkest, soliste en orgelspel. 13.45 Reeks Arl dienst: „De Arbeider en de cultuur". 14.00 SjS phonie-Orkesten (gr.pl.). 14.45 Fragmenten s „De Lachende Cavalier", opera. 16.00 Omrwt Symphonie-Orkest (opn.). 16.20 De Wind. triloe (opn.). 16.45 B. N. O. Nieuws- en zakelijke berio ten. 17.00 Utrechtsche MannenzangvereenlgS (opn.). 19.00 Als ik 't voor 't zeggen had. 1" Marschmuziek (gr.pl.). 19.30 B. N. O, Nieuws richten. 19.40 B. N. O. De wereldmeening uit 61 aether geplukt. 19.50 In de schaduw van if Meester. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Ce trales die over een lijnverbinding met de s!» beschikken. 20.15 Zang met pianobegeleidlujjj,,. 20.45 Symphonisch avondconcert (gr.pl.). 21.45 N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Zigeunerspel (gr.pl/ (gr.pl.). 23.00—24.0 mentaal programma (gr.pl.). HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum X. 7.40 OchtendgyS 0 nastlek. 7.50 Zangkoor en orkest (gr.pl.). 8.00 Bnl dende kwesties, causerie (opn.) 8.15 Lichte g» mofoonmuziek. 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 6 Symphonte Orkest (gr.pl.). 9.00, Lichte gram' foonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.30 OrW van den Duitsehen Arbeidsdienst. 10.00 GoJ; dienstige uitzending. 10.30 Orgelconcert 11' »oc Voor de jeugd. 11.20 Pianosoli (gr.pl.). 11.30 01 T' kestmuziek uit het Noorden (gr.pl.). 12.30 P.' gramma overzicht. 12.35 Piano en Strijkordl (gr.pl 12.45 B. N. O. Nieuws- en zakelijke R richten. 13.00 Kleine Tuinbouw. 13.15 PianovW dracht (gr.pl.). 13.30 Stedelijk orkest van Mf* V' tricht. 14.00 Godsdienstige uitzending. 14.30 SS te delijk orkest van Maastricht en solist.. 15.30 TO tod tende jeJPl. 16.00 Salonorkest. 16.45 B. N 1 i)j. Nieuws- en zakelijke berichten. 17.00 .Voor -• - - L„rr VI Binnenschipper. 17.15 Orgelspel. 17.30 Het kw»-' tier van den arbeid. 17.45 Orge spel. 18.00 De" S. B. antwoordt. 18 15 Jodeltrio Hans Walter I pl.). 18.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 18.40 Spin- van den dag. 18.50 B. N. O. Groningsch pra?t« Gt' 19.00 Groeten aan Nederlandsche zeelieden. 1^ Bonte avond. Vanaf 20:45 alleen voor de R8& Centrales die over een lijnverbinding met 1 h> studio beschikken. 20.15 Humoreske (gr.pl.), Bonte avond. 21.45 B. N. O. Nieuwsberiohi"^^ 22.00 B. N. O. Militair overzicht. 22.10 AKI wijding. 22.20—24.00 Zie Hilversum L Vra Kle XT Ion; 01 r>

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2