IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Omstreken. Heeren van de Kuststrook traden barbaars op. BUBBELTJE EN KNOR De vijanden van het aardbeiengewas. Damtitel Noord-Holland. Van Dartelen heeft de leiding. (Van onzen dammedewerker). Zondag is het damtournooi om het kamploen- ichap van Noord-Holland voortgezet. De uitslagen der derde ronde luiden: B. DukelW. de Jong 1—1; P. J. van Dartelen —Mol 2—0; Yme de Jong—T. Postma afgebroken: Bakhuys—v. d. Holst 1—1. Een fraaie positiepartij werd tusschen Dukel en den damkampioen van Haarlem. W. de Jong. gespeeld. Daar fouten uitbleven moest het spel wel remise worden Een merkwaardig incident deed zich voor bij de partij Yme de Jong—Postma. Het spelregle- nient schrijft 45 zetten per anderhalf uur voor. NU hadden beide spelers hun 44e zet. gedaan, toen Daylong ternauwernood nog zijn 45e zet kon doen. Postma echter kwam bij de tijdoverschrlj- dlng één zet te laat, hetgeen het contrólevlagge- tje aan wees. Tqch bleek, hoe de klok na afloop toonde, dat wel de vlag wa? gevallen, doch er slechts 44 minuten was gespeeld. De stand werd opgeschreven. Later wordt over den uitslag dei- partij beslist. Bakhuys had belangrijk voordeel tegen Holst en de toèschouwers meenden dan ook, dat dc Stabielman zou winnen. Toch moest Bakhuys met remise genoegen nemen. MIDDAGRONDE. Tn de middagrortde werd de vierde ontmoeting gespeeld. De uitslagen luiden als volgt gesp. gew. gel. verl. pnt. In een zeer snel gespeelde opening waarin voordeel voor één van belden uitbleef, ging het spel tusschen Dukel en v. Dartelen naar de klas sieke variant. Dukel wilde „va banque" spelen, en deed twee grillige zetten om de remise-bacil jf te schudden. Dit werd den D. C. IJ.'er nood lottig, want wel braken beiden nog door naar dam. maar in een eindspel, waarin v. Dartelen een stuk voorstond, moest Dukel cnpituleeren. Dit was Dulcel's eerste nederlaag sinds Januan 1H2. Voor den Santpoortenaar Bakhuys was het «en goede prestatie remise te soelen tegen Haar lem's damkampioen. postma had in het eindspel voordeel tegen Mol, Ie Zaandam, doch dit bleek niet voldoende voor de winst. De stand is aldus: p. J. v. Dartelen B. Dukel 4 z i v. d. Holst 3 1 l I Yme de Jong 1 1 0 0 W. de Jong 2 0 2 0: Bakhuys 3 0. 2 1 postma 2 j>' 2 0 Mol 3 0 12' Dukel's kansen voor den titel zijn vrijwel zekei verkeken, terwijl Postma's resultaat beslist nog niet tegenvalt. Deze week worden te Haarlem de partijen W. de Jong—Yme de Jong: P. J. v. Dartelen—W. de jong en Yme de Jong—P. J. v. Dartelen gespeeld. De Stormvogels aan den wandel. De wandelsportvereeniglng De Stormvogels Is Zondag te Alkmaar in actie gekomen, waar dooi den Nederlandschen Wandelsportbond een'marsch over vijf en twintig kilometer werd gehouden, Te acht uur werd per trein van IJmuiden ver trokken en'te Velsen voegden de in die omge ving wonende leden zich bij de groep. Te Alkmaar werd gestart in Paviljoen Kinheim, waar de tocht tevens werd beëindigd. We twij felen er niet aan of de zeven-en-twintig deel nemers van De Stormvogels zullen met genoe- een op den dag terugzien, want ze hebben de mooie natuur kunnen genieten en tevens tondheld kunnen opdoen. Er is dan ook veel belangstelling voor de overi- jge tochten in dit seizoen. Voetbalprogramma van Zondag Voor bondag staan weer interessante wedstrlj den op het programma. In IJmuiden zullen zeker velen V.S.V. tegen V.U.C. in actie willen zien, dat zijn laatsten wedstrijd van Ajax met 5—3 won. Stormvogels gaat op bezoek bij D.F.C, welke club Zondag j.l. van Sparta heeft ver- l'"santpoort trekt naar Alkmaar om dc Alkmaar- iche Boys te ontmoeten; met 7—0 hebben deze van West Prisia verloren. De Kennemers ontvan gen R.C.H., die H.B.C. met 4-1 versloeg. V.V.B. gaat naar U.S.V.U.; deze heeft met 5—1 an C.S.V. gewonnen. Laatstbedoelde club be- toekt Uitgeest, welke met 5—1 van A.D.O. ver loor. Deze vereeniging speelt uit tegen Vitesse, die met 4—1 van Alkmaar heeft gewonnen. I.E.V. ontvangt de menschen uit de Kaasstad en de Zeevogels krijgen Bergen op bezoek, welke met •-0 van I.E.V. heeft verloren. V.S.V. 2 trekt naar Helder 2; deze club heeft „iet 6_4 tegen H.F.C. 3 het onderspit moeten delven. Stormvogels 2 ontvangt A.F.C. 3, die met -0 van R.C.H. 2 heeft verloren. Geen voetbal en atliletiek voor wandelaars. Zooals wij hebben medegedeeld zou er Zondag le Haarlem een sportdag voor wandeaars worden gehouden, tijdens welken athletiek cn voetbal touden worden beoefend. In overleg met het lioofdbestuur van den Nederlandschen Wandel- mortbond heeft de voorziter van de Nederland- ichen Athletiek Unie de atletiekwedstrijden echter verboden aangezien daarvoor geen tos- itemmlng aan niet-leden van de N. A. U. word; jegeven. De Nederlandsche Voetbalbond neemt ten aanzien van het voetballen hetzelfde stand punt in. Oefencorps Kennemer Turnkring. De dames F. van Leeuwen, F. Wijker en M. Kok—Blaauw. leden der Gymnastiekvereniging Olympla. zullen deel uitmaken van het oefen- corps van den Kennemer Turnkring. J. Wensink gaat jubileeren. De heer J. Wensink, boekhouder bij notaris 7. Boerlage, herdenkt 1 November den dag waarop hij een kwart eeuw geleden als assis tent-boekhouder door notaris G. D. Boerlage werd aangesteld. Reeds een jaar daarna kon hij de geheele boekhouding overnemen, wegens het vertrek van den heer Terpstra- Vooral in deze begin periode van 1917 tot 1922 kenmerkte het kan toor zich door een groote drukte en steeds toonde de heer Wensink zijn activiteit. Nadat 9 Maart 1940 de heer W. Boerlage als waarn. notaris was aangesteld, volgde in 'Augustus 1941 diens definitieve benoeming als notaris. De heer Wensink is dan ook in deze lange reeks van'jaren een goede be kende van het Notariskantoor geworden. Stellig zal het hem 1 November niet aan belangstelling ontbreken. Oud Katli. Kerk. Zondag is aan de leden der Oud-Katholieke gemeente medegedeeld, dat met ingang van Zondag 27 September de Vespers, welke tot nu toe des avonds te 7 uur aanvingen, des middags te half vijf worden gehouden. De ochtenddiensten blijven vooralsnog vast gesteld op 10 uur. Een en ander houdt ver band met de verduistering. Schipbreukelingen en scheepsladingen gingen in hun eigendom over. Welke toestanden zich op de stranden hebben voorgedaan... UITSTAPJE IN HETJAAR 1000 ]p, R is eens met veel succes een revue op gevoerd, waarin twee mannen, ai< eeuwen her leefden, in de gelegenheid wa ren het Nederland der twintigste eeuw te verkennen. Het zou een vreemde boel wor den als 't werkelijk mogelijk was, niet alleen in onze oogen, maar ook in die van hen, welke uit de geschiedenis stapten om eens vergelijkingen te maken. Maar stel u voor, lezer, dat VAN JUTTEN EN REDDEN. (2) kijkje in de oudheid konden gaan nemen. Als IJmuidenaren zouden wij ons dan na tuurlijk vooral interesseeren voor alles wat met de zee heeft te maken. Hebt ge er bezwaar tegen, dat we eens doen „alsof"? Daarbij zullen we onze fan tasie als vanzelfsprekend niet de vrije teugel laten. We zullen ons houden aan de historische gegevens. We maken dus een uitstapje in de oud heid. Als we iets doen, moeten we het goed doen de gelegenheid komt niet dikwijls voor! en daarom nemen we niet me; honderd of tweehonderd jaar genoegen. We brengen eert bezoek aan 't Holland van zoo ongeveer duizend jaar geleden! Dat is geen kleinigheid, want er is nadien zooveel ver anderd. We kunnen ons al spoedig niet meer voorstellen, dat er ooit een IJmuiden zal bestaan AAN HET STRAND. NATUURLIJK zoeken we direct het strand op. Want veel moge er zijn ver anderd, de zee (hoewel minder vrij) is zichzelf gebleven. Het onwennige gevoel raken we dan ook spoedig kwijt nu wij op het strand staan. We kunnen onze voeten stevig op het strand zetten, dat nu eens mul en dan weer vochtig is. En we kunnen naar* de zee kijken. Ze is een trouwe maat, omdat we ons weer in de twintigste eeuw kunnen wanen. Wel is ze wild, de golven worden hevig opgezwiept en zware rollers worden met lawaai tegen de kust gesme ten. Het is daar één bewegelijke, ruwe massa. Het zilte water spat tegen onze ge zichten, die er even pijnlijk onder vertrek ken. Maar we kunnen wel tegen een stootje. Anders zouden we dit ongewone uitstapje niet hebben gewaagd We maken een praatje met enkele men schen, die we hier en daar tegen komen. Ze zijn vreemdsoortig gekleed, en zeggen niet veel, terwijl ze ook niet bijster veel ver trouwen in ons stellen. De eenvoudigen onder hen gaan ons maar liever met een kwaad oog zoo spoedig mogelijk voorbij, om op een afstandje af te loeren wat we nu eigenlijk willen. Het liefst zouden ze ons, zoo denken we tenminste, met een fermen tik hun kracht hebben getoond. Dat ver beelden we ops misschien. In ieder geval worden we van hen niet veel wijzer. Maar we komen ook in aanraking met lieden, die wat in de melk hebben te brokkelen. En zij vertellen ons na een schuchtere kennis making wetenswaardigheden! Wie is de baas hier, zoo omstreeks hei jaar duizend? Dat is de Heer van de kust strook. Het moet geen hartelijke gastheer zijn, want we vernemen dingen van hem, die ons niet naar een bezoek aan zijn veste doen verlangen. We hebben onze vrijheid en ons leven nog te lief. En al hebben we maar weinig kostbare spulletjes bij ons. we houden ze graag. Daarom moeten wij den Heer van de kuststrook uit de buurt blijven. Denkt ge, dat we overdrijven, lezer? Integendeel! Luister maar naar het geen we bij stukken en beetjes over hem hebben gehoord STRANDINGEN ALS BUITENKANSJES. JntlJ oefent een barbaarsch strandrecht uit. „Barbaarsch", ja. Er vergaan hier vele schepen en dat beschouwt hij als een bui tenkansje, zooals een hond in 1942 een vette kluif. Die hond zal vechten tot hij volkomen afgemat neervalt wanneer iemand hem zün bezit poogt te ontnemen. De Heer van de kuststrook denkt er al niets anders over. Hij wrijft voldaan in zijn han den wanneer het stormt. Ha! het gebulder van den wind is reine muziek in zijn ooren. De wind zingt een lied van buit, van een goede buit. Er verkeeren booten in nood. Hulpeloos, aan de elementen overgeleverd, worden zij heen en weer gesmeten. Ze wor den naar het strand getrokken, naar de verraderlijke kust, die niet voor rede vat baar is. Het is al zoover: dc schepen loopen vast, het gevaar is enorm! Er komen mannen aansnellen. Wat zijn wij, die een uitstapje maken, toch dom Wij denken dat het redders zijn! Maar het zijnja hoe moeten wij hen noemen" De goederen van de booten worden weg- fegrist en naar veilige plaatsen vervoerd, e zijn het eigendom van den Heer van de kuststrook. De schipbreukelingen zijn z'n slaven, als ze er tenminste het leven af brengen. Het is -verschrikkelijk, zegt u? Die men schen van fcoo'n duizend jaar geleden zijn er van overtuigd, dat God Zelf de beman ningen straft, wanneer er booten stranden. En zij willen niet tegen Zijn wil hande lenDe menschen redden? Wie denkt er aan? De goederen moeten worden ge borgen en nog wel gauw ook. Er is geen tijd om aan redden te denken. En was er tijd voorarme schipbreukelingen. Moord en doodslag zijn aan de orde van den dag! We vragen ons af hoe dat alles mogelijk is. Zijn er dan geen menschen, die zulke dingen betreuren? Ja, ze zijn er wel! We vinden ze in invloedrijke kringen en con- stateeren, dat ze aan de wantoestanden graag en onverbiddelijk een einde zouden willen maken. TE WEINIG MACHT. De Heeren van de kuststrook zijn heer en meester in hun gebieden. Het is onmo gelijk aan hun handelingen paal en perk te stellen. Zij verzetten er zich met al hun kracht tegen. Maar als er nu algemeen een actie tegen hen wordt begonnen? Het gaat niet. Daar is het staatsgezag te zwak voor. En daarom gebeuren er telkens weer droevige dingen als er schepen stranden. Daarom steekt niemand een hand uit om menschen te redden. Daarom worden de goederen gestolen. En daarom We hebben de lust in ons uitstapje ver loren, lezer. Hadden we een dergelijke on dervinding verwacht? We bevrijden ons van de oudheid en be vinden ons spoedig weer in het IJmüiden van 1942. Nieuwsgierig zoeken we in de kronieken om meer over het jutten te we ten te komen. Allereerst lezen we, dat in '"69 werd bepaald: „Niemand sal bij nagt of tijden van „storm met Krielen, Sakken of Sloo- „pen, mitsgaders met Bijlen, Saagen, „Hamers of diergelijke Instrumenten „langs strand mogen loopen, op poene „vaii arbitraire „correctie Sonder ver schoon sal men worden gegeeselt, ge- „brandteekent en voor al hun leeven „gebannen". Alleen penningen in muntgasmeters. Zilveren dubbeltjes buiten gebruik. Zooals we onlangs hebben medegedeeld heeft het Gemeentelijk Gasbedrijf ter vervan ging van de zilveren dubbeltjes ten behoeve van de houders van muntgasmeters penningen in omloop gebracht. Nu zoowèl de zilveren dubbeltjes als de bronzen halve stuivers aan de circulatie zijn onttrokken is het verboden deze munten nog voor de meters te gebrui ken. Voortaap mogen alleen de penningen van het bedrijf worden gebezigd. Geitenfokkers bijeen. Bokkenverbod besproken In de kleine zaal van het Verenigings gebouw aan de Willebrordstraat was Maan dagavond bijna geen plaats onbezet, want talrijke leden der Geitenfokvereeniging Vel sen en Omstreken hadden de uitnoodiging van het bestuur aanvaard. Bij de gebruikelijke opening door den heer H. Prent, den populairen voorzitter, wees deze op de belangrijke en moeilijke agendapunten en uitte hij de hoop. dat de vergadering een vlot verloop zou hebben. >ïadat spr. zijn dank had geuit voor de medewerking van de Kennemer Editie, was het woord aan den heer C. Opdam, den twee den secretaris, die de notulen las. Bij de in gekomen stukken kwam het bokkenverbod aan de orde. De heer H. L. Wisman gaf vervolgens een verslag van de deelname aan de tentoon stelling te Hoorn. Zeven personen (waaronder twee dames) maakten den' tocht per auto mede. Zij konden met zes successen huis waarts keeren. Een voorstel van den heer Prent om vol gend jaar met meer lammetjes uit te komen fen vaker aan tentoonstellingen deel te nemen werd met gejuich begroet. De voorzitter deelde verder mede, dat dc bok Donald van Inspecteur J. Pranger, voor 50.als vereenigingsdekbok werd aan vaard. De derde prijs, welke de bok Harry, als vereenigingsbezit te Hoorn verwierf, kon onder aller instemming aan den bokhouder J. Zorgdrager worden toegekend. De bokhouders Pranger en Zorgdrager zul len voortaan worden geassisteerd door de heeren Rutte en De Feber.- Uitvoerig werd de regeling der bokhouders uiteen gezet voor de leden in Santpoort en IJmuiden. Documenten, waarop bijzonder- AAR ze hebben nog niet genoeg macht, heden van de betrokkene, de geit, alsmede n° m"00''0" i- een lidmaatschapskaart, mogen bij een der gelijk bezoek niet vergeten worden. Het besluit, dat niet-leden een zeker be drag moeten betalen, werd aangenomen. Indien echter een lid een vreemde geit aan biedt en op deze wijze de kosten tracht te ontduiken, wordt hij geroyeerd, terwijl zijn n»4m wordt bekend gemaakt. Hierdoor zijn eventueel parasieten reeds bij voorbaat ge waarschuwd. Het vaststellen van het dekgeld voor de leden, kostte menige bestuursvergadering. Aanvankelijk had men dit moeilijlj probleem zoo opgelost, dat men voor de eerste geit niets, doch wel voor de tweede geit zoi moeten betalen. Daar de vereeniging than: vijf-en-zeventig leden telt en de bokken- houders een speciale gunstige regeling vooi hun vereeniging hebben ontworpen, komen de onderhoudkosten thans op ongeveer 400. Men is er dus in geslaagd om het dekgeld van de tweede geit (de eerste is gratis) te verlagen. Het spreekt vanzelf, dat het bestuur hiermede een belangrijk voordeel voor zijn leden heeft bereikt. Tevens werd bij dit be sluit het inleggeld voor nieuwe leden vast gesteld op 2. In een commissie voor het onderzoek der eventueel toetredende leden, welke tevens belast is met geit- en bok-controle en haar adviezen aan het bestuur kan uitbrengen, werden gekozen de heeren De Niet en Dudink voor IJmuiden, alsmede de heeren Grapen- daal en Martens voor Santpoort en Driehuis. De heer P. Bakker betuigde zijn waardee ring voor het vele werk, dat het actieve be stuur heeft verzet en deelde tevens mede, dat men op zijn medewerking kon rekenen. Er werden nog allerlei vraagstukken kwesties behandeld, doch de vergadering be hield haar gezellig intiem karakter. Van de rondvraag maakten velen gebruik, zoodat de heer A. Prent eerst om elf uur zyn slotwoord kon spreken. De geitenfokkers weten onder teiding van hun actieven voorzitter hun be langen op goede wijze te behartigen. (Wordf vervolgd) v. B. HERFST. We hebben den zomer weer achter den rug, De herfst is, heerschzuchtig, gekomen. Zeg, wat gaat de tijd tegenwoordig toch vlug: Fluks is ons de zomer ontnomen We denken nu vaak aan de vreugd, die hij gaf Door ons met zijn zonlicht te streelen. Hij schudde het winterstof forsch van ons af, En wij lieten graag met ons spelen We zien weer wat thans de vacantie ons bracht, En denken aan wat ons verüeugde; We wonnen weer werklust, gezondheid en kracht? We hamsterden moed en veel vreugde. Daarom zijn wij nog allerminst pessimist, wij met den herfst verder moeten; il zullen we daarna, ik weet het beSfist, Den winter niet gaarne begroeten. De zomer voorbij, thans de herfst in het land, De„daden steeds korterwe weten. Dat zelfs wanneer straks weer ons kacheltje brandt. We toch niet den zomer vergeten V.Z.V. zwemt weer in Velserbad. Evenals de vorige jaren zet de Velser Zwem- vereeniging haar oefenuren dezen winter in het Velserbad voort. Woensdag reeds wordt er mee begonnen Dan zal er van zes tot zeven uur uitsluitend zwemtraining worden gehouden. Voor de polo-spelers zal ook .wekelijks een oefenuur worden geereserveerd, doch dit zal nog nader worden vastgesteld. Teekenlng Hessels (Pax Holland m.) Het optreden van aardbeienmijt was gering. Agenda IJmuiden. DINSDAG 22 SEPTEMBER. Thalia Cabaret-programma met dc Kilima Hawaiians. 7.30 uur. Rex De Strooper, 7.30 uur. De Pont Een teveel aan boord, 7.30 uur. Royal Tweede ronde onderlinge competitie D. C. IJ. Vereen, gebouw, Kalverstraat: Ledenver gadering Alg. Ziekenfonds Velsen en omstre den, 7.30 uur. WOENSDAG 23 SEPTEMBER. Thalia: Menschen - noodlot, 7.30 uur. Rex De Strooper, 7.30 uur. De Pont Een teveel aan boord, 7 30 uur. Vereen gebouw, Kalverstraat: Twdcnverga- dering^ Ned. Christenvrouwenbnnd^ DIENST DER APOTHEKEN. Avond- en nachtdienst: IJmuider Apotheek, Koningsplein. Aanwezigheid van virus in cultuur- aardbeien aangetoond. De warmwaterbehandeling. Mej. Ir. Hester G. Kronenberg wijst er in haar verslag over hot onderzoek naar de aardbeienziekten in Kennemerland ofr, dat in het afgeloopen jaar de aantasting door de aardbeienmijt niet van ernstigen aard was. Mogelijk is meer nog dan de zeer natte en betrekkelijk koele Augustusmaand de droog te, en groote warmte in de maand er voor., weinig bevorderlijk geweest voor een sterke ontwikkeling der mijten. In een onlangs ver schenen studie over de biologie van de aard beienmijt noemt Wiessmann als optimale levensomstandigheden voor deze mijten een relatieve luchtvochtigheid van 85 tot 100 pet en een temperatuur van 12 tot 27 gr. C. Wij zien dan, dat in de tweede week van Juli op 10 c.M. boven den grond te Beverwijk maximumtemperaturen bereikt zijn van 40 gr. C.t terwijl de luchtvochtigheid stellig even min optimaal zal zijn geweest voor de ont wikkeling der mijten. De beste mogelijkheden ter bestrijding werden gevonden, door be handeling der jonge planten vóór het op nieuw uitplanten. Met S gas of methylbro mide zijn goede resultaten bereikt, doch we gens verschillende omstandigheden kon ei niet mee gewerkt worden Het behandelen van jonge planten met M.- eas. hetgeen in principe wel mogelijk is. is door verschi'lende kwesties en proeffouten niet tot een oplossing gebracht. De proeven met warmwaterbehandeling van jonge planten werden voortgezet. Deze be handeling is echter zeer nauw gebonden aan een bepaalde temperatuur- en tijdbehandeling, want zoowel bij een verhooging der tempera tuur als bij een verlenging van den-tijdsduur treedt direct een aanzienlijk percentage sterfte onder de behandelde planten op. On middellijk na de behandeling werden de planten afgekoeld in koud water. Een bezwaar bij deze behandeling in den zomer is het afsterven van bijna al het vol wassen blad tengevolge van de inwerking van de hooge temperaturen. Daarom verdient het de voorkeur zoo vroeg mogelijk in den zomer te planten, teneinde de plapten vol doende gelegenheid te geven zich te herstel len van de gevolgen der wa#nwaterbehande- ling. De wortels sterven niet af, maar ont wikkelen na een tijdje weer nieuwe zijwortel tjes, naast jonge hoofdwortels. Voorts werd de invloed van toevoeging van enkele stoffen aan het warme water op de mijten en op de planten nagegaan, n.l. van Californische pap, pyridine, nicotine en formaline. Deze pogingen hebben echter nog geen nieuwe mogelijkheden opgeleverd, want de resultaten waren zeer wisselvallig. Virusziekten. Het hoofdstuk over deze ziekten is bijzon der interessant. In het afgeloopen jaar kon op eenigszins uitgebreide schaal he* onderzoek naar even- tueele virusziekten irt aardbeien worden aan gevat. Het vorige jaar werd het eerste oriën- teerende werk gedaan in deze richting. De in Engeland uitgewerkte methode, waarbij door enting van twee stolonen op elkaar (n.l. van •en op de aanwezigheid van virus te onder zoeken „testplant" op die van een gezonde indicatorplant) het mogelijk bleek virus van de eene aardbeienplant op de andere te doen overgaan, werd in 1940 op een aantal plan ten buiten geprobeerd. Daarbij kwam een aantal vergroeiingen tot stand. Twee indica- torplanten ^oonden typische degeneratiever- schijnselen/* Als indicatorplant werd dit jaar vrfwel uit sluitend Fragaria vesca gebruikt, omdat deze uiterst gevoelig reageert op de aanwezigheid van virusziekten en wegens den zeer twijfel-? achtigen gezondheidstoestand der beschik bare cultuu»rassen. Als „testplant" werden gebruikt Jacunda van het algemeen hier voorkomende ..gezond heidstype", Jacunda van twee zgn. ..kanker"- plekken. Deutsch Evern en Deutsch Evern, afkomstig van een plant van den proeftuin De entingen werden in de kas verricht over een periode van 21 Juni tot 15 Augus tus. Slechts bij een klein gedeelte der entin gen kwam eenige vergroeiing, tot stand. Aantal entingen op Fragaria Vesca: 45, waar van iets vergroeid: 10. Van deze 10 vertoon den er na eenigen tijd 6 afwijkende verschijn selen. In de samenwerking over de verschijnselen wordt o.m. gezegd, dat twee Frag. vesca planten, eveneens dooi enting cunda, ernstige ziekteverschijnselen gingen vertoonen. De vruchten waren iets minder gaaf uitgegroeid dan bij gezonde planten maar hadden kiemkraehtïg zaad. Dit werd uitgezaaid. De jonge zaaiingen zijn tot dus verre gezond gebleven Pogingen tot mechanische overbrenging van virus door middel van de carborundum methode slaagden tot dusverre niet. De beschreven verschijnselen in het ver slag wijzen op den overgang van één virus of van meer viren vanuit de testplant op de gezonde „indicatorplant". De aanwezigheid van virus in onze cultuur aardbeien is hiermede aangetoond. Over den aard en de beteekenis van deze virusziekten voor onze aardbeicncultuur is op het oogen- blik nog niets te zeggen, daar daartoe nog veel verder onderzoek ncodig is. Vooral in Engeland en Amerika is men ech- ;cr tot de ontdekking gekomen, dat virus ziekten daar een zeer belangrijke factor zijn in de degeneratie der aardbeien. Het re sultaat van de onderzoekingen in die landen Variété in Thalia. Werkelijk, we hebben een oogenblik ge dacht, dat de muren van Thalia na den variótéavona van gisteren zouden moeten worden gerestaureerd, want het talrijke pu bliek heeft de Kilima Hawaiians te IJmuiden een ontvangst bereid, zooals zelfs zij waar schijnlijk niet zullen hebben verwacht. En toen er eenmaal enkele nummers waren ge speeld klaterde het applaus nog fermer op, zoodat er geen twijfel meer aan de popu lariteit van de Hawaiians behoeft te bestaan, zoo deze conclusie tenminste nog noodlg is. Het is hun bijzondere verdienste dat zij probeeren het gevaar om al te „zoet" te zijn te ontwijken. Er wordt onderhoudend ge speeld. waarbij steeds voor afwisseling wordt gezorgd, niet alleen door het naar voren brengen ""van bepaalde instrumenten, maar ook door de levendigheid van de Hawaiian- dame, die re dezen avond beslist zin in had, te meer wijl haar voor de pauze een harte lijke huldiging werd gebracht, waarbij bloe men werden aangeboden en hartelijk werd gesproken. Wim van Herpen vulde het trio ditmaal als bassist aan. Een tweede succes van dezen avond was het optreden van Frans van Schaik, den .zingenden zwerver" die door de radio reeds bekend is geworden. Zijn weemoedige zang iel uitstekend in den smaak. We zijn er van overtuigd, dat het juist te IJmuiden moeilijk is om het publiek In de gewenschte stem ming te brengen en te houden en daarom zegt het al veel. dat er stil en aandachtig naar Van Schaik werd geluisterd. Hier gelukkig geen aankondiging van „man met gouden stem", maar waar voor het geld Jammer, dat hij maar eenmaal optrad. Zeer veel applaus ontlokte eveneens jeugdige acrobaat Jack Junior, die dan ook bewonderenswaardig werkte. Hij toonde een verbluffende vlugheid en oriëntatievermogen. We zagen hem tevens optreden bij de Drie Rollers, waarvan de clown (vooral als Watt) de lachspieren in verbazing bracht. Ook dit was een heel aardig nummer. Fantasio. den muzikalen clown, hebben we hier reeds dikwijls zien optreden en ook dit maal verzorgde hij eenzelfde programma, waarbij hij echter voor de variatie van alle daagsere fietsonderdeelen gebruik maakt. Zijn optreden als zangeres was zeer succesvol,, zooals we trouwens van Pantasio hadden ver wacht. En na de pauze overtrof hij zich zelf. Katroika Kuster vertolkte aardig liedjes in de vleugel en zong bij een ensemble; Wim van Hespen bracht de accordeonliefhebbers in verrukking. De finale brachten ons de Rollers, Sayton-compagnie genaamd. Zij presenteerden kunstwielrijden, dat klonk als de bekende klok en besloten alsdus waardig, dit boeiend afwisselend programma, dat hoewel zonder rijke costumes en décors van nummer tot nummer de moeite waard was. De belichting had men echter beter moeten verzorgen; hoe veel was er van de Hawaiiangroep met dat eerste décor te maken geweest. Onze algemeene indruk van den avond is verblijdend, vooral omdat duidelijk werd be wezen, dat er in IJmuiden gelukkig nog we! iets anders is te bieden dan het achterbuurt programma van een Jordaan-cabaret. Toen dacht een groot deel van het publiek tevreden te moeten zijn, nu wist het, dat er iets on eindig beters is te bewpnderen. Daarom is het maar goed, dat het gezelschap in Decem ber hier weer twee avonden komt verzorgen. J. J. E. VAN BAARSEL. Strawberries in actie. De Strawberries-dames zijn Zondag be gonnen met drie wedstrijden te winnen er, wisten zich op deze wijze een plaats te ver overen in het B-tournooi van den hockey- dng voor aanstaanden Zondag. De eerste wedstrijd was een peuleschilletje en werd dan ook overtuigend met 7-1 gewonnen, waarbij Zandvoort II reeds in de rust met 1-0 achter stond. Veel technische staaltjes kwamen er niet voor. Tegen B.D.H.C. 4 speelde men veel beter en tot tweemaal toe wisten de Aardbeien in het vijandelijk doel door te dringen. De laatste kamp liet zien, dat het niet meevalt om drie wedstrijden achter elkaar te spelen. Het tempo zakte nogal af en slechts eenmaal werd er gescoord (en dat nog wel tegen een derde klasse club, Ever Swift, die dezfn laatsten wedstrijd haar naam geen eer aandeed). De Strawberries-supporters zien met be langstelling den komenden Zondag tege moet. Het bleek een goede gedachte te zijn ge weest van de Haagsche Hockeyclub H.D.S. om ook voor de lagere heeren-elftallen een tournooi te organiseeren. Strawberries e wist in dezen zeer geslaagden bekerwed strijd een aardig succec te boeken. De Aardbeien kwamen met eenige invallers uit en verlor^i den eersten wèdstrijd tegen Groen Geel 4 met 2-0. Zoodoende kwam men in het verliezers-tournooi terecht. Reeds in den wedstrijd tegen P.T.T. 2 was het spel veel beter, ook dank zij eeiv ver anderde opstelling en Strawberries won met 4-0. Even later bonden de Beverwijkers ook Acoion aan hun zegekar met 4-0. In den halven eindstrijd deed de ver moeidheid zich al danig gelden; de strijd tegen Zuidwijck uit Schiedam eindigde in een puntloos gelijk spel. Zoo kwam Straw berries dus in den eindstrijd. Hierin wist ze, ondanks de vermoeidheid in een zeer behoorlijk gespeelden wedstrijd, ook de Spartaan te overwinnen en aldus een mooien wisselbeker voor haar club te ver overen, In het hoofdtournooi wist het Boxtelsche ,M.E.P." intusschen den eersten prijs te behalen, terwijl Zandvoort 3 de tweede Tempo 2 de derde plaats bezette. PERSONALIA. Onze plaatsgenoot de heer C. Visser, is te Amsterdam voor het diploma A machinist klein-stoombedrijf geslaagd. OLYMPIA. De afdeeling heeren der Gymnastiekvereenlging Olympia zal met ingang van Woensdag weer ln de vroegere school J bijeenkomen. MARKTBERICHT IJMUIDEN 21 September 1942. Prijzen: tarbot f B—f 2,50. griet f5—f2,50. ton gen f 7,50f 1, middelschol f3. kl. middelschol f3, kl. schol ie soort f2, 3e srt. f0,80, 4e soort f 0,50, bot f 1, schar le soort f 0,60, 2e soort f 0,30. vlspuf f 0,10. gullen f 0.80. wijting f 0.80. pieter- iman f 1,50. poon le soort f3. 2e soort f 1,20, hors makreel i 0.40, alles per kg. zal in een volgend artikel behandeld worden, gehouden. VELSEN Handballende dames wonnen. De IJmond-dames wisten Zondag in een uitermate zwakken wedstrijd op Watervliet een karige 10 overwinning te behalen op de Haarlemsche Bat,o-dames, zij het dat het eenige doelpunt zelfs nog uit een vrijen worp ontstond. Hieruit blijkt, wel, dat beide elf tallen hoegenaamd geen strijd leverden. Het samenspel liet aan beide kanten te wenschen over, zoodat het geheel een rommeljgen in druk maakte. De door de voorhoeden onder nomen aanvallen liepen voor het doel meestal dood. Beide doelverdedigsters waren aardig voor haar taak gerekend, zoodat verwacht kon worden, dat slechts weinig doelpunten zouden ontstaan. Na de rust werd met meer geestdrift ge speeld. maar voorloopig bleef de stand dub bel blank. Voor belde doelen ontstonden ge vaarlijke momenten, waardoor de verdedi gingen druk werk kregen. Het grootste deel van de tweede helft was verstreken, toen IJmond opnieuw een aanval opbouwde. Eén der Bato-speelsters beging in het doelgebied een overtreding en IJmond kreeg een vrijen worp toegewezen. Mej. Struik benutte deze op de juiste wijze, door over het cordon van verdedigers heen te werpen. De Bato- doel „vrouw" raakte het leder maar half. Dit erdween via de lat in het net (1—01. Wel Drobeerde Bato nog op te halen, doch de tijd bleek te kort. SANTPOORT WIJDINGSSAMENKOMST Woensdagavond wordt er om half 8 in deNed.Herv.Kerk een wijdingsbijeenkomst Christenvrouwen bijeen. De afdeeling Santpoort van den Nederland schen Christenvrouwenbond zal hedenavond in dc Hervormde kapel haar gebruikelijke ledenvergadering houden. De agenda vermeldt onder meer een cau serie van ds J. A. Visser over het onder werp: Evangelisatie in de Gereformeerde en de Hervormde Kerk. WUDINGSSAMENKOMSTEN. In het Jeugdhuis der Ned Hervormde ge meente zullen gedurende de herfst- en win termaanden wijdingssamenkomsten worden gehouden. BEVERWIJK Doodvonnissen voltrokken. De inbraak in het distributiekantoor te Beverwijk. •s-GRAVENHAGE, 21 September. Offi cieel wordt bekend gemaakt: „Over de bij vonnis van het Duitsche Ober- gericht in het bezette Nederlandsche gebied van 31 Augustus 1942 ter dood veroordeelden Levie de Groot, Jan Pieter Catoen en Heyman Herman Meyer, is heden de straf door fusil- leeren voltrokken, nadat de Rijkscommissaris van zijn recht tot gratie geen gebruik had ge maakt. De jood De Groot en Catoen waren reci divisten, die reeds eerder tot zware straffen waren veroordeeld In den n'acht van 1 of 2 April 1942 hebben zij een groote inbraak ge pleegd in het distributiekantoor van Bever wijk. De jood Meyer, die eveneens reeds eer der herhaaldelijk is veroordeeld, was de voor naamste afnemer van de gestolen kaarten en bonnen, die tegen hooge prijzen in den sluik handel verkocht zijn, zoodat zeer groote scha de ontstaan is voor de Nederlandsche levens middelenvoorziening". Handschoenen zonder eigenaars. Aan het bureau van politie zijn op de be kende uren inlichtingen te bekomen over de volgende gevonden voorwerpen: Combinatietang. gouden gladde ring, ver chroomd armbandje, damcsparapluie, ketting met 3 sleuteltjes, licht blauwe kindermuts, zwarte sportportemonnaie met inhoud, klein zwart hondje, damesparapluie, bruine wlld- lederqp linker heerenhandschoen, witte kin- .dermuts met gekleurde rand, grijs portemon- naietje met inheud, een paar wildlederen heerenhandschoenen, haarstrik, R.K. kerk boekje,rood beenen damesarmband, kinder- portemonnaie met inhoud. Schapendiefstallen opgehelderd. Uitgeester achter slot en grendel. In den laatsten tijd bereikten de gemeente politie herhaaldelijk aangiften van diefstal van schapen uit den Wijkermeerpolder. Toen het nu de Beverwijksehe recherche ter oore kwam, dat de 42-jarige arbeider Z. uit Uit geest bij «herhaling clandestien schapenvleesch verkocht, bracht zij een en ander met elkaar in verband en stelde in de woning van den Uitgeester een onderzoek in. Dit onderzoek leverde zooveel resultaten op, dat Z. als verdacht van diefstal en clan destiene slachting van deze schapen aan het bureau van politie in arrest werd gesteld. Het onderzoek duurt nog voort. Het aren-lezen was te vermoeiend. De politie greep echter in. Reeds meermalen hebben wij gewezen op de minderwaardige practiiken van lieden, die de volkstuintjes plunderen en zop van het werk van anderen profiteeren. In ver band hiermede heeft de Beverwijksehe gemeentepolitie een extra oogje in het zeil gehouden. Zoo lukte het haar - een los- arbeider uit IJmuiden te ari^steeren, die zich schuldig had gemaakt aan diefstal van nog te velde staande aardappelen. Ook in den Wijkermeerpolder boekte de politie successen. In een drietal gevallen konden n.l. de daders worden aangehouden, terwijl zij zich met een zak met afgesneden tarwearen in de nabijheid van hun opera tie-terrein bevonden. Het aren-lezen was zeker te vermoeiend! GEEN DUBBELTJES MEER IN DE GASMETERS. In verband met het buiten omloop stel len van de zilveren dubbeltjes wordt onder de aandacht der muntgasverbruikers ge bracht, dat het thans verboden is deze geld stukken in de muntgasmeters te werpen. Uitsluitend de door het Gasbedrijf te Be verwijk uitgegeven gaspenningen mogen daarvoor worden gebezigd. Prijsnoteering van 21 September 1942. Spinazie per kg. 8—10; Natuursla per krop 216; Sla per kg. 7; Andijvie per kg. 5; Raapstelen por kg. 7; Radijs per bos 1.80; Selderij per bos 2)6; Peterselie per bos 3; Tomaten 1, 2, 3. 4 per kg. 12—16; Tomaten kriel en gescheurd per kg. 7; Bloemkool 1 A per st. 14; Bloemkool 1 per st. 13%; Bloemkool 2 per st. 8%; Stoksnijboonen per kg. 16; Pronkboone'n per kg. 11"; Koolrabi per st. Chlneesclie kool per kg. 3%; Savoye kool per 3%; Bospeen per bos 5; Peen z. 1- gew. l Der kg. 7: Komkommers 1 per st. 11—13)6; Idem 2 per st. 8; Idem 3 per st. 5)6- CASTRICUM C. S. V.—S. V. 1—5 Direct na den aftrap pakten beide par tijen flink aan en het beloofde een goede wedstrijd te worden. De thuisclub bouwde aardige aanvallen op en toen Jacobs den bal aan Boot doorgaf plaatste deze na een klein kopballetje het leer keurig in het doel (1-0). De gasten probeerden het nu vooral op „links", waarvan heel gevaarlijke doorbraken kwamen, maar het schieten was slecht, De rust trad in met 1-0. Na de hervattHTg pakten de Uitgeestena ren flink aan en toen Seebach schoot, ver gat een speler af te houden. Beide partijen vochten om het volgende doelpunt. De ach terhoede van C. S. V., waarvan vooral de spil slecht speelde, begon steeds meer te „rammelen". Na 15 minuten maakte de linksbuiten er met een goed schot 1-1 van. Mede doordat De Beurs geblesseerd raakte was het nu afgeloopen met de Castricum- mers. Hoewel Boot en Jacobs hard bleven zwoegen, zagen de gasten kans in de laatste tien minuten den stand tot 1-5 op te voeren. BOTER OP SUIKERBONNEN Tgen een winkelier hier ter plaatse is proces-verbaal opgemaakt wegens het ver- koopen van een half kilo boter voor drie ■suikerbonnen. FRAUDE ONTDEKT Door het Centrale Distributiebureau te Hattem werd ontdekt, dat een winkelier hier ter plaatse een hoeveelheid bonnen had ingeleverd, welke vervalscht bleken te zijn. Het onderzoek van politiezijde bracht aan het licht, dat de bonnen door een in woner van Castricum als onvervalscht te Amsterdam waren verkocht. Tegen dezen persoon werd proces verbaal opgemaakt, terwijl het onderzoek naar de vervalsching wordt voortgezet. EERLIJKE VINDER Zondagavond werd by de politie door een inwoner van Alkmaar aangifte-gedaan, dat door hem een taschje inhoudende alle dis tributiebescheiden. alsmede een bankbiljet was verloren. Nog denzelfden avond werd hem de tasch met inhoud teruggebracht door een Castricummer. RIJWIEL ONTVREEMD Zondagavond is voor een café hier ter plaatse een rijwiel ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3