Haarlemsche Courant iLAG IN DE RUÏNES VAN STALINGRAD. Kennemer Editie Bureau Umoldem Kennemerlaan 102, Telefoon 8437. MATIGE ACTIE IN EGYPTE 287e Jaargang No. 225 x x Abonnement p. week o,2«, p. maand MS, p. kwartaal Mi, franco p. post 3,73, losse nummer» 8 cent. Advertent! ïn S—is o.tn- 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prijs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3 15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. s cent p. m.m. ong.i Grafische BedrUven Damlata. WnO. Hoofdredacteur* 3. V. BAHDEWTNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Donderdag 24 September 1912 Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat 93, Bijkantoor; Soenda- pleln 37. Tel. Directie 13082, Hoofdredactie 15054. Redactie 10600. Administratie 10724. t4S2S. Soendapleln 12230. Postgiro 1349». Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Opnieuw drongen Duitsche stoottroepen in het centrum der jrtad vooruit. Sterke vijandelijke tegenaanvallen in den Kaukasus afgeslagenLuchtactiviteit in het hooge Noorden. flet opperbevel van de Duitsche weermacht laakt bekend In den Kaukasus werden onze aan- allen voortgezet, en werden sterke vijan- lijke tegenaanvallen afgeslagen. Voor een ven van den Kaukasus werden een drijvend lok en een vrachtschip van middelbare ton- Jige door bomtreffers beschadigd. De gevechten in en om Stalingrad aan met onverminderde hevigheid verder, n het centrum der stad werd ondanks hard- ekkig verzet weer terrein gewonnen. Vyan- Vr tlüke tegenaanvallen mislukten. Ten Noordwesten van Woronesj verloor Ie vijand in felle afweergevechten 25 pant- i4|erwagens. In den Centralen en Noordelijken front- werden eigen plaatselijken aanvals- et cties met succes uitgevoerd. Sterke formaties 'tet evechtsvliegtuigen vielen overdag en des lachts opslagplaatsen en spoorlijnen der OLiowjets in het gebied om R zj e f met ver- iletigende uitwerking aan, Aan de kust van het Visschersschiereiland i0! ombardeerden duikbommenwerpers een be- kangrijk steunpunt der Sowjets. In luchtgc- f echten schoten Duitsche en Finsche jagers het hooge Noorden zonder eigen ver lezen 19 vijandelijke machines neer. Aan de kust van het Kanaal werden bij Bi anvallen van zwakke Britsche strijdkrachten - -ijandelijke machines neergeschoten. Zuid-E n g e 1 a n d bestookten lichte uitsche gevechtsvliegtuigen overdag belang rijke militaire doelen met bommen van zwaar iliber. Bij Dover werden drie versperrings- allons neergeschoten. Het D. N. B. voegt hieraan toe Afzonderlijke Britsche bommenwerpers .lebben Dinsdag in den loop van den dag 'AS onder bescherming van laag hangende «wolken aanvallen gedaan op steden in het bezette Westelijke gebied. Daarbij B: leed de Nederlandsche en Franscnc burgerbevolking verliezen. Twee der aan vallende bommenwerpers werden neer schoten. Stalingrad 'lac h, OB Tal. .De Duitsche stoottroepen, die in de binnen- ad te midden van brandende huizen strijden innen stap voor stap terrein. De oriëntatie ordt bemoeilijkt door bijtenden walm van °0^ oofe branden. Na iedere ingeslagen granaat ihvikkelen zich op de wegen hooge zand- r- ricinen. '■Da D.) -In de verbitterde gevechten zijn ?eCn teekenen te bespeuren, welke wijzen i een verzwakking van den vijandelijken senstand. Het bijzondere van den huidigen rijd in Stalingrad, dat hem ook van alle oeeere stormloopen op Sowjet-Russische Totale Roemeensche oijnetgevende macht in handen van Antonetjcu. Führer en Von Ribbentrop ontvangen plaatsvervangenden premier. otale Roemeensche wetgevende macht Naar men verneemt is de plaatsvervan- mde Roemeensche minister-president, Mi- K lil Antonescu, na een bezoek aan minister on Ribbentrop door den Führer in dien; ooldkwartier ontvangen. Bij het onderhoud zijn" alle actueele raagstukken besoroken en is de hartelijk., vereenstemining, "welke tusschen beide E liden en hun staatslieden bestaat, beves- ?d. u De samenvatting van de geheele wet- ivende macht in de handen van den Roe- icenschen staatsleider, maarschalk Anto- T,( sscu, is bevestigd door een Woensdag ge- abliceerd decreet, dat door de geheele re- eering is geteekend. Zoolang er geen -rj «uwe grondwet is, heeft het hoogste staats 6irechtshof krachtens dit decreet niet meer et recht, de grondwettigheid van wetten ,el i decreten, uitgevaardigd na de opheffing 'j8m de grondwet van Carol, te beoordeelen. ect In een schrijven van de regeering aan 311. en staatsleider wordt gezegd, dat Roemenië lans geen grondwet heeft en dat het hof m cassatie de wetten dus ook niet aan de r jondwet kan toetsen. Maarschalk Anto- ecu heeft de volmacht gekregen om alge- ayfrene en constitutioneele wetten uit te xn ardigen en derhalve kan op zijn hande- r igen geen censuur worden uitgeoefend. r Op uitnoodiging van den Duitschen mi- ba ster van buitenlandsche zaken Von Rib- nt?°P had de plaatsvervangende minister- tinj «sident van 't verbonden Koninkrijk Roe- enië, Mihail Antonescu, de óroer van den marschalk, op 22 en 23 September ver- efd in het veldkwartier van den Duit- e; flen minister van buitenlandsche zaken. De uitvoerige besprekingen tijdens welke algemeene politieke toestand en kwes- nci s. welke voor beide landen van belang ■aren, werden behandeld, werden gevoerd 8eest van hartelijke en vriendschap- overeenstemming en van trouwe apenbroederschap tusschen de beide vol- Onlusten in Mexico. De Mexicaansche regeering heeft als gevolg I in de op 15 September in den staat Vera oc: nz uitgebroken onlusten troepencontingen- ,'ef n gezonden om de rust te herstellen. iie Den Zondag in de Mexicaansche hoofdstad itvangen ooggetuigeverslag meldt, dat de iEF ilusten een grooteren omvang hebben /aan- jeis toornen dan aanvankelijk werd vermoed. Bij eerste botsingen, die wegens politieke ge- ihillen zijn ontstaan, zijn 11 politieke vevte- aiwoordigers van de nationale federatie van adarbeiders, alsmede de senator Diaz Munoz de afgevaardigde Salvador Gonzalez 50d. Te veel van het goede. geif Volgens berichten van United Press uit z' 'olumbia zijn de havens en stations van dat a? ind opgepropt met goederenwagens 68. offie. v£ De oorzaak van dit euvel ligt in de moei- ikheid van de Ven Staten import.licenties verkrijgen. De opslag van de koffie in de vei poorwagens hindert het vervoer van levens middelen in het geheele land ten zeerste, voor- daar als gevolg van het ontbreken van utobanden vervoer per vrachtauto niet mo- dijk was. CONFISCATIE BRITSCHE BELANGEN IN ROEMENIë )0ll0p grond van een beslissing van het on- ^staatssecretariaat voor de Roemanisee- og is het geheele aandeelenpaket van de htsch-Roemeensche Post Maatschappij te nekarest aan den Roemeertschen staat rergegaan. iteden onderscheidt, is het feit, dat hij zich afspeelt op de puinhoopen van een groote stad. Nadat Stalingrad in een vroeger sta dium van den slag reeds aan hevige Duitsche luchtaanvallen was blootgesteld en vervolgens de Duitsche artillerie haar kanonnen van elk kaliber op de verster kingen der stad had gericht, hebben de verbitterde straatgevechten der laatste dagen het werk der verwoesting snel doen vorderen. Engelsche correspondenten te Moskou schrijven reeds van een „slag in de ruines", welke den verdedigers uit den aard der zaak groote voordeelen biedt. Ervaren als de bolsjewisten zijn, juist in ..ulke gevechten, buiten zij alle mogelijkheden uit om hun posities in de stad te handhaven. Sterke mijnversperringèn bemoeilijken den toegang tot de temidden van de ingestorte huizen en fabrieken aangelegde versterkingen, waar bovendien ontelbare stukken licht en zwaar geschut in stelling zijn gebracht. Des ondanks wint de Duitsche aanval hier dage lijks verder terrein. Een belangrijke steun ontvangen de Duitsche infanteristen en pio niers ook in dit stadium van den slag voor het luchtwapen, dat de bolsjewistische haar den van verzet onophoudelijk met bommen van zwaar kaliber bestookt en zoodoende den weg vrijmaakt voor den aanval op den bega- nen grond. De strijd in Egypte. Het Italiaansche weermachtbericht luidt Matige activiteit van de artillerie aan het Egyptische front. Duitsche jagers schoten in luchtgevechten twee Britsche toestellen neer, waarvan een in Afrika en een boven Kreta. Een vijandelijke aanval op Benghazi veroor zaakte eenige schade en maakte eenige slacht offers. Onze formaties duikbommenwerpers vielen het vliegveld Halfar op Malta met brisant- i brandbommen aan. Een van onze machines niet teruggekeerd. Onderzoek in een Sowjet- consulaat in Bulgarije. Bij het doorzoeken van het Sovjet-consu laat te Warna, in Bulgarije zijn een zender en ontplofbare stoffen gevonden Tijdens het onderzoek trof men een gewapenden man aan, die bezig was documenten te verbran den. De Sovjet-Russische gezant heeft in een onderhoud met minister-president Filof tegen het doorzoeken van het consulaat ge protesteerd. (Bulgarije heeft de betrekkin gen met Moskou tot dusverre steeds gaande gehouden. Red.). Uitbreiding Zweedsche hulp voor Noorwegen. Zweden zal zijn humanitaire hulpverlee ning aan Noorwegen verder uitbreiden, vooral met het oogmerk, de Noorsche kin deren rijkelijker van voedsel te voorzien. Sinds eenigen tiid bestaat er een Zweedsche centrale voor kinderspijziging te Oslo en dank zij het initiatief van het Zweedsche Roode Kruis ziïn er in verscheidene Noor sche plaatsen kindertehuizen opgericht. Bo vendien werden er uit elkaar neembare houten huizen naar bepaalde Noorsche stre ken gezonden, die het hevigst onder den oorlog te lijden hebben gehad. De waarde van de hulpverleening, die Zweden tot dus ver aan Noorwegen heeft verstrekt in den vorm van levensmiddelen, kleeding en wo ningen, wordt geraamd op ongeveer negen millioen kronen. Om de verschillende hulpmaatregelen voor het Noorsche volk met elkaar in over eenstemming te brengen, is onlangs een speciale organisatie opgericht onder den naam „Noorwegen-hulp". Hierachter staan 25 toonaangevende Zweedsche organisaties en bonden op verschillend gebied. De actie beoogt in de eerste plaats de hulp aan kin deren, zieken en ouden van dagen. Reeds zijn er belangrijke bijdragen van verschil lende kanten binnengekomen en men ver wacht, dat door de centralisatie van de hulp actie de doeltreffendheid nog verhoogd wordt. Ook Spanje wenscht de Nieuwe Orde. Berlijnsch commentaar op Spaansche regeeringsverklaring. De Spaansche regeeringsverklaring, de eerste sedert «de jongste kabinetswijziging, doet, naar in politieke kringen te Berlijn verklaard wordt, duideliik de richtsnoeren naar voren komen, welke ook tijdens den burgeroorlog voor den strijd van de natio nalistische Spanjaarden gold. Derhalve wordt in de commentaren van de Spaansche bladen sterk den nadruk gelegd op hel anti-communisme. Vooral de verklaring met bétrekking tot dim anti-communistischen geest van de Spaansche jeugd en den wil om den nieuwen staat voor alle ontbindende elementen te beschermen, wordt in dit ver band opmerkelijk geacht. Voorts woYdt in politieke kringen te Ber lijn aandacht geschonken aan de verklaring inzake de versterking van de militaire po sitie van Spanje en niet in het minst aan de verklaring inzake het vasthouden aan de gedachte var de voor het eerst in den Spaanschen burge: oorlog' naar voren geko men Europeesche Nieuwe Orde. De regeerings* erklaring bevestig; naar Duitsche opvatting in vollen omvang de in drukken, wolKe de Britsche ambassadeur te Madrid, Samuel Hoare, onlangs in een rede heeft weergegeven, n.l. de Europeesche nieuwe orde, waartegen Groot-Bnttannië zich verzet, zonder iets hiervoor in de plaats te kunnen zetten, is den bodem, welke het Spaansche volk blijkbaar onder z"t,n voeten wenscht te hebben. Kinderen in Britscli kamp omgekomen. Afschuwelijk drama in Rhodesië. Reuter meldt uit Salisbury in Rhodesië, dat bij een brand die was uitgebroken in een interneeringskamp, acht geïnterneerde kin deren uit Oost-Afrika in de vlammen zijn omgekomen en vier anderen ernstig gewond zijn. Met andere kinderen tezamen bevonden zij zich in een met stroo bedekt gebouw, dat in het interneeringskamp staat. Eenige kin-1 deren slaagden erin, door het raam te ont komen, maar den anderen werd de uitweg door de vlammen versperd. De verongelukte kinderen zijn van Duitsche en Italiaansche nationaliteit. Hun identiteit kon echter nog niet worden vastgesteld. Men heeft slechts hun verkoolde lijken gevonden. Toen de brandweer arriveerde was het stroodak reeds ingestort. Meer menschen voor het leger der V.S. gevraagd. En meer geld voor de schatkist. Generaal-majoor Helsey, directeur van de' keuringscommissie van het Amerikaansche leger, heeft verklaard, dat voor dezen herfst alle vrijgezellen, met inbegrip van hen, die in het onderhoud van hun familie moeten voorzien, onder de wapenen zullen worden geroepen en dat het in December of Januari de beurt zal zijn aan de gehuwde mannen zonder kinderen. De vroegere ambassadeur der Ver. Sta ten Grew heeft in een vergadering van Roode-Kruis-helpsters te New York een op roep gericht tot de Amerikaansche vrou wen, zich ter beschikking te stellen van het Roode Kruis. Ik ben onlangs uit Japan teruggekeerd, zoo zeide Grew. Ik ken de strijdvaardigheid van den Japanschen soldaat, van den Ja- panschen matroos en den Japanschen vlie ger. Ik ken hun fanatieke vastberadenheid, hun Tenno en hun vaderland tot in den dood te dienen. Ik ken ook de grondige opleiding, die zij jaren lang genoten heb ben. Hun geheele land, iedere man er! iedere vrouw, zijn op den totalen oorlog in gesteld, Hun mannen strijden aan talrijke fronten als tijgers en zullen dit blijven doen. Hun fabrieken produceeren. zonder ophou den oorlogsmateriaal en hun vrouwen thuis en aan het front steunen de mannen met denzelfden fanatieken trouw en dapperheid. Grew richtte zich vervolgens tot de vrou wen der Ver. Staten met het verzoek, zich evenals de Japansche vrouwen vrijwillig aan te melden, om zoo de strijdvaardig heid van den Amerikaanschen soldaat aan het front te steunen. Aan een gemengde commissie uit het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden en van den Senaat, zal een plan worden voorgelegd ter invoering van een systeem van gedwongen sparen in de Ver. Staten. Door minister Morgenthau werd reeds op de invoering van een dergelijk systeem ge zinspeeld, toen hij er onlangs, op wees, dat de huidige wijze van vrijwillige inteekening op oorlogsleeningen vervangen diende te worden door een soort van gedwongen spa ren. Op deze wijze hoopf men per jaar een bedrag van 12 tot 15 milliard dollar ter be schikking van de schatkist te kunnen stellen. Britsche troepen bezetten hoofdstad van Madagascar. Naar Reuter op grond van een radiobe richt meldt, zijn Britsche troepen Woensdag te 17 uur de hoofdstad van Madagascar, Ta nanarive binnengerukt. Een officieel Fransch communiqué over den strijd op Madagascar deelt mee, dat de Britten Dinsdag het spoorwegtraject Antsi- rabeTananarive hebben gebombardeerd. Woensdagochtend kon levendige luchtactie in het Oosten van Brickaville worden waar genomen. Mahitsy, dat tot het uiterst toe verdédigd is, moest opgegeven worden. Om den Portugeeschen troon. Het a.s. huwelijk van den Portugeeschen kroonpretendent den Hertog Don Duarta Nuno van Braganza met Prinses Maria Francisca van Orleans-Bragaijza zal op de Portugeesche ambassade te Rio de Janeiro worden gesloten. Hierdoor is het huwelijk ook in Portugal geldig. In verband met den oorlog zal er van worden afgezien groote "eestelijkheden te organiseeren. De Portu geesche monarchisten zullen door den ba- ;on Saavedra vertegenwoordigd zijn, die totdusver reeds de belangen van den Her tog in Brazilië heeft behartigd! In dit verband houdt het blad der Portugeesche monarchisten „La Voz" zich onder het opschrift „een nationaal pro bleem" bezig met het herstel van de mo narchie. Het blad schrijft, dat Portugal sinds de vernieuwing door generaal Gar- mona en Salazar practisch geen republiek van ouden stijl (meer is. De regeering van deze beide mannen heeft Portugal tot nieu wen bloei gebracht. De monarchisten heb ben, zoo verklaart het blad, tegen dit re gime geeri bezwaren en toch zal eens de: kwestie van de opvolging acuut worden. Deze kwestie zal het beste opgelost worden door de monarchie. Steeds meer Duitsche duikbooten. Men moet tot zijn leedwezen constatee- ren, zoo schrijft het Engelsche blad Ob server. dat er den laatsten tijd steeds meer Duitsche duikbooten op den Atlantischen Oceaan verschijnen. Het ontbreekt de Ge allieerden nog aan geschikte wapens om de onderzeeërs te bestrijden, zoodat het waar schijnlijk nog lang zal duren voordat men het duikbootgevaar de baas wordt, wanneer dit al mogelijk zal blijken. DE FRANSCHE ARBEIDS- DIENSTPLICHT Op de nieuwe arbeidsplichtwet in Frank rijk zijn thans enkele doorvoeringsveror deningen verschenen, welke het registree- ren van alle werkloozen ten doel hebben, de aanwijzing der beroepsgroepen, waarin de aanstelling en het ontslaan van arbei ders aan bepaalde beperkingen onderwor pen is. terwijl voorts het verwisselen van betrekking geregeld wordt. De arbeids plichtwet geldt voor alle mannen tusschen 18 en 50 jaar; voor zoover deze zondèr vast werk zijn zijn zij verplicht daarvan kennis; te geven. VIERING VERJAARDAG PACT VAN DRIE TE TOKIO. Naar aanleiding van den verjaardag van het Driemogendhedenpact zullen a.s. Zon dag in Japan talrijke bijeenkomsten wor den gehouden, in het middelpunt waarvan een groote demonstratie staat in het Hi- bayapark te Tokio, waaraan vooraanstaan de Japansche persoonlijkheden zullen deel nemen. Ook de ambassadeurs der Spil- mogendheden zullen deze demonstratie bij wonen. Zondagmiddag zal de minister van buitenlandsche zaken Tani voor de diploma tieke vertegenwoordigers der^nogenal>eden van het Pact van Drie een diner gev^n xn zijn ambtswoning. De Groot-Japansche vrouwenorganisaties hebben voor a.s. Maandag een plechtigheid georganiseerd voor de gewonde Japansche soldaten, waab- aan ook Duitsche en Italiaansche vrouwen zullen deelnemen. KORT NIEUWS Eenige Albaneesche steden zijn we gens de voorbeeldige houding der bevolking tijdens den Italiaansch-Griekschen veld tocht ondei-scheiden met het Italiaansche oorlogskruis van verdienste. Sinds bij openbare bekendmaking door den burgemeester, van Rotterdam is bepaald, dat bij niet voldoende verduisteren zou wor den overgegaan tot het afsnijden van den toe voer van de lichtvoorziening voor een tijd vak van drie dagen, is sinds 19 September reeds in 132 gevallen tot lichtafsnijding moe ten worden overgegaan. Twee vinding! ijke marconisten van een artillerie-afdeeling der Waffen-SS. vervaar digden uit twee onbruikbart: fietsen een tandem, wel het eenige vervoermiddel van dien aard aan het Noordelijk front. Over de paden in het oerwoud van Karelië be geven zij zich naar hun batterij-stelling. (SS. PK. Niquille Trans. R. P.H. c) Willkic spreekt Stalin. Volgens een officieel Tassbericht heeft Sta lin Woensdag in aanwezigheid van den volks commissaris van buitenlandsche zaken, Molo- tof, den buitengewonen gezant van Roosevelt, Wendell Willkic. ontvangen voor een onder houd, dat omstreeks twee uur duurde. Merkwaardige Christenen. Johnson, de deken van de kathedraal van Canterbury heeft Woensdagavond te Bradford verklaard: „De Russen zijn op roemrijkè en diepe wijze Christenen. Dit is de reden, waar om ik den wensch koester, dat wij na den oor log vrienden zullen zijn en waarom ik beslist zou willen dat Engeland de Sowjet-Unie thans alle mogelijke hulp verleent. Zuidamerikaansche banden met Europa. A|gentijnsche jeugd stelt belang in Nieuwe Orde. De openingszitting van het Spaansch- Amerikaansch congres te Salta, in Argentinië, nam den vorm aan van een indrukwekkende demonstratie, waarbij in de verschillende redevoeringen de beteekenis van de „hïspani- teit" voor de cultuur van Zuid-Amerika met klem naar voren werd gebracht. President Castillo was bij deze plechtigheid tegen woordig. In zijn welkomstwoord wees Guinazu, de Argentijnsche minister van buitenlandsche zaken er uitdrukkelijk op. dat Argentinië het Congres bijeengeroepen had, omdat het zich ook nu nog in sterke mate verwant voelt met het moederland. Bovendien zijn de vrede en de eendracht van allé Spaansche naties mede de basis voor dit congres. Tusschen Spanje en Venezuela is een han delsverdrag afgesloten, waardoor een expan sie kah intreden in den goeder.enruil tusschen beide landen. In het kader van deze overeen komst zal Spanje zijn tot dusverre typische uitvoerproducten als gedroogde vruchten, wijn, spiritualiën, kurk, hars, olijfolie en en kele nieuwe industrieele producten leveren, terwijl Venezuela hoofdzakelijk aardolie zal exporteeren. Het Portugeesche blad „Diario de Noticias' publiceert een interview, dat een zijner mede werkers had gehouden met dr. Goyneche, den referent vöor cultuur in Argentinië. Deze maakt uit hoofde van verschillende onder zoekingen .een studiereis door Europa. Naar aanleiding van een vraag naar de jeugdbe weging in zijn land, verklaarde dr. Goyneche, dat het wel typeerend was, dat de Agentijn- sche jeugd in de drie groote democratische pertijen practisch niet vertegenwoordigd is. Zij heeft algemeen een anti-democratische en anti-liberale mentaliteit en heeft groote be langstelling voor de corporatieve organisatie. Met een eenvoudige plechtigheid herdacht het Duitsch-Argentijnsche instituut voor cultuur te Buenos Aires zijn twintigjarig be staan in het bijzijn van talrijke vooraanstaan de Duitsche en Argentijnsche persoonlijk heden. SPAANSCH GRAANSCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT De Spaansche ambassade te Buenos Aires heeft meegedeeld, dat het Spaansche s.s. Monte Gordea in de buurt van Martinique tot zinken is gebracht. Nadere bijzonder heden ontbreken nog. Het schip was met een lading graan uit Buenos Aires vertrok ken en op weg naar Spanje. Naar nog wordt gemeld zijn 24 leden der bemanning gered en op Martinique aan land gezet. Ondeqi de vermisten zouden zich de weduwe en dochter van den voor- maligen Spaanschen gezant in Quito (Ecu ador) bevinden. MENEMENDZJOGLOE GEOPEREERD. De noodzakelijk geworden operatie op den Turkschen minister van buitenlandsche za ken Menemendzjogloe, is Woensdag verricht door prof. Sauerbruch en zijn beide assisten ten, dr. Schmied en dr. Broning. De operatie i* goed geslaagd en de toestand van den pa tiënt is, de omstandigheden in aanmerking genomen, zeer bevredigend. VON PAPEN BI.T HORTHY. De Hongaarsche Rijksbestuurder beeft Woensdag den Duitschen gezant in Turkije. Von Papen, die zich op doorreis in Hongarije bevond, in audiëntie ontvangen. Na afloop dezer audiëntie heeft Von Papen het noen maal met den Rijksbestuurder en zijn echt- genoote gebruikt. BUITENLANDERS TE SJANGHAI MOETEN ROODEN ARMBAND DRAGEN. Het Japansche opperbevel heeft voor het gebied van Sjanghai een verordening uit- gèvaardigd, waarbij alle onderdanen boven dë 13 jaar van landen, die Japan den oorlog hebben verklaard of de diplomatieke be trekkingen hebben verbroken, met ingang van 1 October worden verplicht een rooden armband te dragen. Onder de Britsche en Amerikaansche onderdanen zijn de Indiërs en Filipino's uitgezondei-d. BRANDSTOFBESPARING IN BRITSCHE PALEIZEN. Als onderdeel van dé groote campagne tot brandstofbesparing is in Buckingham Palace en op Windsor Castle een brandstofbewaking ingevoerd, die tot taak heeft in de particu liere vertrekken van Koning en Koningin, in de Koninklijke keukens en in alle overige vertrekken van het paleis en het slot ver spilling op te sporen. In de Koninklijke badkamers zijn de kuipen voorzien van een streep op 12^ cm hoogte. In de slaapkamers mag slechts één lichtpunt branden en geen vuur worden gemaakt. Bo vendien moet in alle paleisgangen gewaakt worden tegen onnoodige verlichting. Acht Britsche bommenwerpers boven Duitschland neergeschoten. In den afgeloopen nacht hebben Britsche vliegtuigen boven het Noord-Duitsche kust gebied enkele storingsvluchten gemaakt Er werden bommen neergeworpen, waar door eenige materieele schade in woonwij ken werd aangericht. Volgens de tot dusver ontvangen rap porten werden acht Britsche bommenwer pers neergeschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht aanvallen gedaan op voor den oorlog belangrijke doelen in een stad in Oost-Engeland. LEIDER VAN KROATIë BIJ HITLER. De Führer heeft in zijn hoofdkwartier den staatsleider van den onafhankelijker, staat Kroatië, dr. Ante Pawelitsj. 'ont vangen, die zich op weg bevindt naar het Oostelijk front ter inspectie van de aldaar strijdende Kroatische troepen. Hitler had met den poglavnik een onderhoud, gedragen door een hartelijken, vriendschappelijken geest. Aan deze ontvangst namen behalve het gevolg van Pawelitsj minister Von Ribben trop en de chef van het opperbevel der weermacht, generaal-veldmaarschalk Kei tel, deel. OPPERSTE VERDEDIGINGSRAAD IN MEXICO. In Mexico is de samenstelling van den op persten verdedigingsraad gepubliceerd. President Camacho zelf neemt het voorzit terschap op zich. De verdedigingsraad bestaat uit vertegenwoordigers van de ministeries •an oorlog, financiën, economische zaken, arbeid, landbouw en industrie. De nieuwe raad zou niet alleen competent zijn voor militaire kwesties, doch ook voor pólitièkè éh economische vraagstukken. KRUITMAGAZIJN IN SPANJE ONTPLOFT. Te La Coruna is blijkbaar als gevolg van zelfontbranding een groot - kruitmagazijn in de lucht gevlogen. Dank zij het ener gieke optreden van stedelijke en militaire reddingscolonnes zijn er tot dusver slechts een doode en 72 gekwetsten, ten deele zwaar. Het meerendeel der gewonden wordt gevormd door de bewoners van een ge vangenis in de nabijheid van de plaats des onheils. Tewerkstelling van Nederlandsche arbeiders Een uiteenzetting van Dr. Boening. In de dagelijksche persconferentie heeft dr. B o e n i n g van de Soziale Verwaltung van het Rijkscommissariaat eenige mede- deelingen gedaan over den stand van de tewerkstelling van Nederlanders in Duitsch land. Spr. herinnerde aan de actie om ongeveer 30.000 metaalarbeiders of menschen, die eenigszins met de metaalbewerking ver trouwd waren, uit Nederland naar Duitsch land te brengen, welke actie inmiddels is beëindigd. Thans echter is een verdere te werkstelling van Nederlandsche arbeids krachten in Duitschland noodzakelijk en te dien einde zal gedurende deze maand en October nog een aantal Nederlanders voor werk buiten de grenzen worden aangewor ven. Er gaan reeds gei-uchten, dat het thans om 80.000 man zou gaan, doch dit aantal noemde dr. Boening sterk overdreven. Spr. wees er in verband met deze tewerk stelling op. dat ten gevolge van de rationa liseering van het Nederlandsche bedrijfs leven. welke rationalisatie nog lang niet is beëindigd, steeds weder werkkrachten vrijkomen, waarvoor nieuwe Werkgelegen heid zou moeten worden gezocht, wil men het aantal werkloozen met grobter doen worden. Nog steeds zijn in Nederland meer dan 50.000 werkloozen en meer dan 20.000 personen, die z.g. nul uur werken en boven dien nog meer dan 30.000 personen in de werkverruiming. De jneesten van deze menschen zijn voor de tewerkstelling in Duitschland niet ge schikt en daarom is het noodzakelijk hier voor gebruik te maken van een aantal als gevolg van genoemde rationalisatie vrij komende arbeidskrachten. Nadat dr. Boening er op gewezen had, dat men ook in Nederland zal moeten ko men tot een arbeid van 48 en eventueel tot 54 uur per week. sprak hij de verwachting uit, dat de bedrijfsleiders de jonge krach ten, die uit hun ondernemingen worden uit gezonden, zullen vervangen, door oudere krachten uit de rijen der werkloozen. daardoor zullen zij medehelpen aan het voe ren van een practische sociale politiek. Het bovenstaande geldt, zoo deelde spr. voorts mede, ook voor het personeel in overheidsdienst, waaronder veel jonge krachten zijn, die geschikt zijn als hand arbeiders in Duitschland tewerkgesteld te worden. Van de tewerkgestelde Nederlandsche ar beidskrachten zal worden verwacht, dat zij denzelfden arbeid zullen presleeren ooit voor wat den tijd betreft als de Duitsche arbeider. Naast gelijke verplichtingen heeft de Nederlandsche arbeider ook dezelfde rechten als de Duitsche. Dr. Boenïng wees er nog op. dat in eco nomisch en sociaal opzicht de uitzending van Nederlandsche krachten naar Duitsch; land van beteekenis is. Doch ook politiek is zij te rechtvaardigen, wanneer men beseft, dat de Duitscher aan hét front zijn leven inzet voor den opbouw van het nieuwe Europa, mag men toch zeker verwachten, dat de Nederlander met zijn arbeid daartoe bijdraagt. Ten slotte deelde dr. Boening mede, dat het plaatsen van opdrachten bij de Neder landsche industrie zal worden voortgezet in'; DUITSCHLAND IS GEWAARSCHUWD. Bs. Onder het opschrift „Wat op het spel staat" schrijft minister Goebbcls in Das Reich een opmerkenswaardig artikel. De diepere beteekenis van den oorlog, aldus minister Goebbels, is deze. dat hij den grondslag van het bestaan der volken op nieuw regelt. Hierop moeten alle oorlogs handelingen worden gericht, wil de oorlog niet zijn uitgangspunt en zijn doel verlie zen. De minister stelt dan vast dat de Duitsche regeering nooit tegen deze stelling heeft gezondigd. „De meeste oorlogshandelingen zijn haar rechtstreeks opgedrongen. Haar offensie ven vimden steeds hun oorsprong in den nationalen wensch tot zelfverdediging en na de nederlaag van den vijand onderscheidde zij zich eveneens door gematigde beperking van haar eischen, die uitsluitend waten ge richt op het zuiver doelmatige en onmid dellijk ge wensch te. Daaruit valt ook te verklaren, aldus dr. Goebbels, dat de oorlog door Duitschland zonder eenig wraakgevoel gevoerd is cn wordt. De oorlog is voor ons een te ernstige zaak, dan dat wij hem zouden toevertrou wen aan brieschende heethoofden. Niemand zal ons kunnen aanwrijven, dat wij de ont binding, vernietiging en economische of pbysieke liquidatie van een volk, dat vqor onze wapens is bezweken, als oorlogsdoel hebben geproclameerd. Als voorDeeld vermeldt schr. hier de be handeling van Frankrijk te Compiègne, die volgens Kern zoo gematigd was, dat zij on geveer het tegendeel vormdé van datgene, wat vriend en vijand hadden verwacht." Hiertegenover stelt Goebbels dan het op treden van de Engelschen en Amerikanen en de van dierlijken haat getuigende uit latingen die ons bereiken tijdens dezen oor log. Inderdaad: van de tallooze uitingen ,,en passant" tot de weloverwogen plannen in zake sterilisatie is 'n stijgende lijn te zien. Goebbels acht het dan ook mogelijk, dat de Engelschen en Ameirikanen, met het oog op hun eeuwige militaire nederlagen, in zekeren zin behoefte hebben aan uitbar stingen van woede en wraak, om psychisch te kunnen afreageeren, hierdoor zijn zij dan gedwongen hun geheime bedoelingen jegens Duitschland zoo openlijk te onthullen. Van een dergelijke onmacht getuigt ook de verspreiding door Reuter van het voorstel in het emigrantenblad „Vrij Neder land" gedaan, om alle Duitsche Kinderen van twee tot zes iaar aan de moeders te ontnemen en naar het buitenland te zen den voor een periode van 25 jaar. „Indien Reuter deze idiotie niet officieel verspreid had, aldus de minister, kon men althans nog ten gunste van de Engelsche regeering aan nemen, dat dit slechts de ontsporing van een ontoerekenbare was, zjj het ook een ondubbelzinnige. „Dat is thans niet meer mogelijk. Inte- fendeel, een blad onder toezicht van de Sritsche regeering heeft in een onbewaakt oogenblik tot uitdrukking gebracht, wat de tegenpartij in werkelijkheid denkt en van plan is. Het Duitsche volk heeft het Versailles be leefd, waartoe onze vijand in staat is. Wij zijn vast overtuigd, dat de Engelschen en Amerikanen en vooral de jodtfn, die bij hen achter de schermen werkeri, iets over eenkomstigs, tot in het groteske overtroefd, met ons zouden voorhebbèn, als het hun gelukte ons nog .eens onder de voet te loopen." De minister besluit dan als volgt: „Onze moeders weten thans, waarvoor haar zoons ginds strijden en onze vrouwen, waarvoor haar mannen aan het front staan, iedere arbeider en elke boer beseft ten volle, waar toe hij den hamer zwaait en de ploeg door de aarde drijft. Millioenen kinderen kijken ons aan. In hen ziet de vijand onze toe komst en in hen wil hij haar vernietigen. Uit den mond van den vijand hebben wij vernomen, wat op het spel staat." Minister Goebbels heeft de situatie vóór het Duitsche volk ongetwijfeld juist aan gegeven. Dergelijke uitingen mogen dan al het gevolg zijn van Joodsch-Britsche woede- uïtbax-stingen en op dit oogenblik voorna melijk gevoelens van machteloosheid ver tolken; zij toonen Duitschland ook over duidelijk aan, wat het te wachten staat in dien het dezen oorlog niet winnen zou. Bij een eventueele ineenstorting van Duitschland, zou het land overstroomd wor den door de horden van Stalin, die, dood en vernieling brengend waar zij hun entree maken, achter zich zouden laten verschroei de aarde, doordrenkt met het bloed van millioenen en aan den anderen kantfzouden de Joden, Amerikanen, Engelschen en emi granten van allerlei slag verschijnen, om het tragisch lot aan de overblijvenden te voltrekken. Voor zooveel oprechtheid., nu het nog niet te laat is,, kan het Duitsche volk slechts dankbaar zijn; dat geeft kracht om nóg meer verbeten door te strijden tot de over winning daar is waar zij behoort te zijn; dat is; bij de asmogendheden. STICHTING TOT BEHOUD VAN WAARDEVOL VOLKSGOED. De secretaris-generaal van het departe ment van opvoeding, wetenschap en kui tuurbescherming heeft een bedrag van 50.000 gulden afgezonderd om daarmede m het leven te roepen de te 's-Gravenhage gevestigde stichting tot behoud van waar devol volksgoed. Deze stichting heeft ten doel waarde volle voorwerpen van Nederlandsche volks kunst of producten van typisch Nedcr- landsch ambacht voor het Nederlandsche volk te behouden. Zij tracht dit doel te bereiken door aan koop van daarvoor in aanmerking komende voorwerpen en het aanvaarden van schen kingen van dergelijke voorwerpen. De geldmiddelen der stichting bestaan uit het kapitaal waarmede zij is opgericht, subsi dies van rijk, provincies en gemeenten, renten van belegde gelden, schenkingen, legaten en erfstellingen en eventueele an dere inkomsten. Voor de eerste maal bestaat het bestuur uit de volgende personen: ir. H. J. van Hou ten, raadadviseur voor volksontwikkeling en volkskuituur aan het departement van opvoeding, wetenschap en kultuurbescher- ming, voorzitter; S. J. Bouma, directeur ran het rijksmuseum voor volkskunde „Het Nederlandsch openluchtmuseum", secreta ris-penningmeester; ir. W. F. van Hcems- kerek Dueker, plaatsvervangenl voorzitter en mr. A. L. Tromp, ambtenaar bij het de partement van volksvoorlichting en kun sten. INSTELLING GOUD- EN ZILVER- REGISTER. In dc Ned. Staatscourant is opgenomen een beschikking van de secretarissen' generaal van handel, nijverheid en scheepvaart, van financiën en justitie tot instelling van een goud- en zilverregister. Hierbij wordt bepaald. dat fabrikanten, groothandelaars en kleinhandelaars in een door of vanwege den directeur van het Rijks bureau voor non ferro metalen genummerd en gewaarmerkt register aanteekening moe tim houden van alle transacties met goud- en zilverwerken, oud goud en oud zilver. ONTSLAGEN IN HET BOUWBEDRIJF. Ingaande 1 October 1942 moeten de aanvra gen voor het verkrijgen van een ontslag vergunning voor personen, die in het bouw bedrijf bij de uitvoering van werkzaamheden voor de Duitsche Weermacht te werk zijn ge steld, worden ingediend via de „Vcrtrou- wensinstantie in het Bouwbedrijf". Fa lek straat 10 te Amsterdam (C.).

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1