IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Omstreken. Opstellingen der Veiser ciubs. Selectie-proeven met aardbeien voortgezet. Blijft V.S.V. Zondag ongeslagen? BUBBELTJE EN KNOR ONDERWIJSVERNIEUWING VII. tl 8 a Ui ar Ij, Ned. Christenvrouwenbond. Begroetingsavond ter openin; winterseizoen. De afdeeling IJmuiden van den Christen Vrouwenbond heeft haar winterseizoen ge opend. En het mag zeer zeker een lofwaar dige gewoonte genoemd worden, dat dit feit telkenjare geschiedt met een begroe tingsavond. De zomer, bij uitstek geschikt voor excursies, is ook als zoodanig benut; toch is er in deze maanden niet die band, die de winterperiode met zich brengt. Daarom is een avond als deze, waarop men het plan voor de komende maanden den leden voonegt en gezamenlijk de zaken bespreekt, van zoo groot belang. In de presidente heelt deze afdeeling een leidster in den waren zin des woords. Mevr. Nauta-Vermeulen heeft de benijdenswaar dige gave gemoedelijk te zijn, en zoo alle gewildheid en stijfheid, die vaak vereeni- gingsbesturen kenmerken, verre te doen zijn. Mede hierdoor mag men, zoovaak deze dames bijeenkomen, spreken van sfeer. Zeer vele leden, alsmede eenige „gasten" waren ter begroeting aanwezig. Mej. An Ames, van Haarlem, declameer de. Óp eenvoudige, doch boeiende wijze bracht zij strophen vol jolijtook ver zen doordrenkt van een ernst, die de harte- snaren in beroering bracht en deed trillen. In verband met dit laatste noemen we vooral het lyrisch gedicht van Willem de Mérode: De verloren zoon. Het wonder-1 schoone lied, dat zijn hoogtepunt bereikt in het: .en ik hervond de glans van Gods gezichtWie in nauwe aanraking ;wam met den Vader en daarbij zichzelf «wgeheel leert kennen, slechts hij vermag op deze wijze dit gebeuren onder woorden te brengen. Mej. Ames vertolkte de wonderschoone dramatische bewerking van de aloude 1 gelijkenis, diep doorvoeld en zuiver. Literair stond deze ure op hoog peil en z( ioo we een wensch mogen uiten, is het wel ze deze: We hopen, dat er spoedig weer zulk e een avond mag volgen, want poëzie ver- htrijkt het leven. Ziekenfonds vergaderde. In de buitengewone ledenvergadering van ur. het Algemeen Ziekenfonds Velsen en Om- pai streken, welke in het Nederl. Hervormd Vereenigingsgebouw aan de Kalverstraat te IJmuiden-Öost werd gehouden, heeft de voorzitter, de heer W. F. Visser, dank ge bracht aan de heeren H. Leering en G. J. van Telgen. Nu dezen het bestuur gaan verlaten, wilde spreker van de gelegenheid gebruik maken om hun verdiensten in het kort te schetsen. De heer Leering was ge durende meer dan veertig jaren, dus na- M| genoeg van de oprichting af, secretaris van het vroegere Velsens Ziekenfonds. In dien tijd heeft hij ijverig en plichtsgetrouw zijn taak vervuld. De heer Van Telgen beheerde twintig jaar lang de financiën van het voor in K malige Ziekenfonds'Velserend en was steeds bereid zijn kracht aan het fonds te geven. Met algemeene stemmen werden de be stuursvoorstellen tot herziening van het reglement goedgekeurd. Wandeltochten De Stormvogels Afwisselend herfstprogramma. Hoewel de zomer voorbij is blijft het be stuur van de wandelsportverccniging De Stormvogels plannen beramen om de leden nog zooveel mogelijk gelegenheid te geven tot het deelnemen aan tochten. Het is gelukt voor de resteerende weken in dit seizoen een aantrekkelijk programma samen te stellen, dat als vanzelfsprekend op het zoogenaamde individueele wandelen is gebaseerd. Reeds thans wordt er veel belangstelling voor ge hoond. Zondag 4 October zullen de Stormvogels nar Alkmaar gaan. Door den Nederland- schen Wandelsportbond worden namelijk herfstserietochten georganiseerd, waarvan de eerste op genoemden datum in de Kaasstad plaats heeft, Precies een week later begeven onze wandelaars zich naar Zaandam, waar een origineele „knobbelmarsch" wordt ge houden, die rijk aan variatie zal zijn en dan ook beslist in den smaak moet vallen. Zon dag 25 October wordt te Alkmaar de tweede herfstseriemarsch georganiseerd en 8 Novem ber heeft in dezelfde stad de derde marsch van deze reeks plaats. De Stormvogels hebben dus gelegenheid te over om de beenen te strekken. Schaakclub Kijk Uit I Onderlinge competitie begonnen. Bij de schaakclub Kijk Uit houdt men niet van een lange periode van wachten. Nauwe lijks was de onderlinge competitie beëindigd, of de aandacht ging naar die voor het nieuwe vereenigingsjaar uit. Thans is ook deze com petitie begonnen. De uitslagen in de eerste ronde waren als volgt: Plugboer—mr. Helle- ma 1O, BaljetDe Boer 10. Stekelenburg Wiersma Jr. y2'/s, TaalVisser 0—1 en v. d. Helm—mr. Wychgel 0—l. De partijen KorffWiersma Sr., Buchi—Hennink en Lanser—Woldringh werden afgebroken. Een aantal leden heeft wegens den beperk ten tijd vrije partijen gespeeld. C. H. Wijmer jubileerde. INE Aanvankelijk lag het ln de bedoeling vart den heer C. H. Wijmer, commies bij de Neder- landsche spoorwegen, station IJmuiden, om zijn vijf-en-twintig jarig jubileum onopge merkt voorbij te laten gaan. Dit was evenwel niet mogelijk, want Donderdagmorgen om orï half elf verscheen er een huldigings-commis- v00r zjjn woning aan de Hobbemastraat, jbestaande uit de heeren .T. C. Boer, stations- rchef, J. Jans, stations-ambtenaar. J. van Ste- jijkelenburgh, stationsambtenaar, J. Smit, com mies en W. F. Wijnnobel, ladingmeester. Kernachtig en hartelijk sprak de heer Boer fst3 namens de directie en net personeel den jubi;- "laris toe. waarbij hij opmerkte, dat de heer Wijmer naast een opgewekt karakter en fris- sche werklust steeds een goed inzicht voor ra: bet spoorwezen toonde. Spr. overhandigde namens de directie de Kt traditioneele enveloppe met inhoud en een tpic ieer fraaie oorkonde. Namens het personeel werd een waardevolle lederen portefeuille en ten schitterend boekwerk aangeboden. An Het speciaal door den heer Van Stekelen- burgh met kunst en humor samengestelde jubileumalbum viel bijzonder in den smaak. De jubilaris dankte dan ook getroffen voor alle attenties. Het gezelschap bleef nog ge- tijd in gezelligen kring bijeen. Wedstrijden van Watervliet. Eerste twaaftal heeft vrij Zondag komen twee van de drie twaalftal len van Watervliet, n.l. het tweede en derde twaalftal, resp. tegen Animo-Ready 2 Zwaluwen 2 in het veld. Het eerste twaalftal, dat aanvankelijk den strijd tegen Oosterkwartier 3 moest aanbin- len heeft door een uitstel-verzoek van O.K. vrijaf gekregen. Watervliet 2 ontvangt het sterke Animo- Ready 2 op eigen terrein om half elf. Indien de Watervliet-reserves spelen zooals vorige week. kunnen zij zeker één, misschien wel jbeide puntjes in de wacht sleepen. Het derde twaalftal zal uit tegen Zwalu wen 2 niet veel kans krijgen. Het is voor deze jonge ploeg de eerste uitwedstrijd. Aan be langstelling ontbreekt het dit twaalftal niet, daar verschillende spelers(sters) van het eer ste en tweede twaalftal voornemens zijn de reis naar Hillegom, mede te ondernemen. Junioren beginnen competitie. Zaterdag en Zondag begint het competitie- rad ook te draaien voor de adspiranten, nu genaamd „Zaterdag-junioren" en de „Zon dag-junioren. Het programma is voos Zaterdagmiddag wat de jongeren van Stormvogels en V.S.V. aangaat, als volgt: Stormvogels a—V.S.V. a, 3 uur. Stormvogels b—V.S.V. b, 4 uur. V.S.V. c—Stormvogels c, 3 uur. Er worden dus direct drie plaatselijke ont moetingen gespeeld, die zeer interessant be loven te worden. Voor de ouders is dit een 'j mooie gelegenheid om eens kennis met het !r- jeugdvoetbal te maken. lfï Voor Zondag zijn de volgende wedstrijden Vastgesteld: V.S.V. a—Stormvogels a. 10 uur. Stormvogels bDe Kennemers b, 2 uur. Ook hier dus dadelijk een plaatselijke ont moeting, die eveneens de belangstelling waard zal zijn. „BARON KNEUT". De reeks ontspanningsavonden in het Tha lia Theater wordt Donderdagavond voortgezet met het optreden van het gezelschap De Vroolijke Spelers. Dit zal het kluchtspel Baron Kneut voor het voetlicht brengen met Siem Nicuwenhuyzen in de hoofdrol. Verder spelen onder meer mede Pauline Hervé, Gerard Hauptmann en Daan Nieuwenhuyzen. VRIJE EVANGELISATIE. w Voor de Vrije Evangelisatie zal Zondag- jj middag vier uur de heer A. Th. Besselaar Jr., te Amsterdam, in het gebouw Willebrord- straat 10 voorgaan. Agenda IJmuiden. VRIJDAG 25 SEPTEMBER. Thalia: Polonaise. Rex- Drie vouwen en Verdi, 7.30 u. De Pont: De roman van een dokter, 7.30 u. ZATERDAG 26 SEPTEMBER. Bioscopen: Zie Vrijdag. Thalia: Kindertooneel Jopie Slim en Dikkie Bigmans, 2 u. DIENST APOTHEKEN. Avond- en nachtdienst: IJmuider Apotheek, Koningsplein. OM DE VOLLE MELK. (Een Castricummer veehouder ontdekte, dat enkele van zijn koeien door een onbevoegde op het land waren gemolken). De veehouder heeft erg het land Aan wat op 't land gebeurde. Omdat daar iemand bijdehand De volle melk eens keurde. De man had daartoe niet het recht, Maar kende geen bezwaren. Het deert hem niet wat „men" nu zegt Hij ging de melk vergaren! Dé veehouder zou welgemoed Zijn werkje gaan verrichten, Iemand, zag hij, was wel zoo goed Zijn werk wat te verlichten. Och, ik kan wel begrijpen, dat Hij het niet kan waardeeren. Een melkdief (het is me toch wat!) Behoort men niet te eeren. De veehouder zou o zoo graag Den man even ontmoeten Om hem dan met de „volle laag" ('t Was vólle melk!) te groeten.... Langs IJmuidens Straten. De Kot. Eerst mag ik u den hond wel even voor stellen. I-Iet was zoo'n dier, dat je 's avonds laat niet graag in een stille straat zou tegen komen.. Zijn bek toonde een gemeene grijns, die verschrikkelijker werd naarmate je meer begon te heven. Fel waren zijn gitzwarte oogen, waWi •in vlammetjes leken te dansen. Zijn korte staart zwiepte, de minutën voor het vonnis tellend, heen en weer. Alles aan den hond was geschikt om iemand bang te maken. Ik vraag me af hoe het beest ooit aan een eigenaar is gekomen. Want het heeft be slist een baas, hetgeen ik concludeerde bij het zien van een nette halsband en een pen ning. Het zou geen vertooning zijn wanneer het eerste elftal van Feijenoord een wedstrijd tegen het vijfde adspirantenploegje van Lut jebroek speelde. Zelfs het denken aan de mo gelijkheid plooit den mond tot een glimlach. Toch deed zich hier iets dergelijks voor. De hond loerde, zich den bek vol vreugde likkend, op een katje. Ik gaf dit beestje hoog stens een paar weken, want gemakkelijk zou men het in de handholle kunnen bergen. Waarschijnlijk had het nog nooit een ernstig gevaar te duchten gehad, want het lette zelfa n.iet op den vervaarlijken hond, die de vc-t* persoonlijking van hef Gevaar leek te zijn. Het kolossale dier naderde zijn prooi, die op den rand van het trottoir zich de huid waschte. Nu was er nog slechts een kleine afstand tusschen de beide beesten. De hond maakte zich klaar voor een snoeksprong, maar scheen zich te bedenken. Zooals een kat met een muls speelt, zoo wilde hij het poesje blijkbaar eerst even als speelbal gebruiken. Hij gromde zoo verwoed, dat een voorbijgan ger verschrikt zijn pas versnelde Daarna be gon hij droefgeestig te blaffen, aldus een paar kinderen, die belangstellend toekeken, op de vlucht jagend. Tenslotte stak hij een harige poot uit - Ik vréésde voor poeslief. Maar het katje was zoo argeloos, dat het zich ging bekrab ben. Zijn oogjes waren echten te verstandig, om een dergelijke onschuld voor waar te houden. Zou al die onnoozelheid scfiijn zijn? De hond g^pmde nóg eens. Hij blafte nog maals dat hooren en zien verging. Het katje bleef zich rustig bekrabben En werkelijk, toen deed zich het opzien barende feit voor. dat de vervaarlijke hond, verbluft door zooveel onschuld, met de staart tusschen de poolen afdroop! De Kennemer Jagers. De Wandelsportvereeniging De Kennemer Jagers" heeft besloten om Zondag ceel te nemen aan een wandeltocht van den Noord- Hollandschen Wandelsportbond. Er wordt •anuit Velsen-Noord over een afstand Van twintig kilometer getippeld. De gepasseerde Zondag heeft de supporters van de Veiser clubs weer een hart onder den riem gestoken, nadat de voorgaande twee competitiewedstrijden de voetbalstemming door de flinke nederlagen zeer gedrukt was Alleen de „Breesapers" hebben tot nu toe een goed figuur geslagen al ontbreekt ook aan hun spel nog wel wat. Toch is er bij V. V. B een goede, enthousiaste geest en dit is op zichzelf reeds een stimulans om te trachten de competitie zoo goed mogelijk door tc zeilen. Bij Kinheim, die Zondag Terrasvogels te Santpoort bezoekt, is nog niet met zekerheid vastgesteld, wie de linksbinnenplaats gaat bezetten. Wellicht, dat Versteeg weer hersteld is, anders zou het niet onmogelijk zijn dat de reed's gebezigde opstelling van den linker vleugel wordt toegepast. Kinheim komt uit met H. B. Daniels, W. G. Groeneveld en S. de Vries F. Cnossen, P. Rem en K. de Jonge. W. A. Raaymakers, J. Rademaker, P. J. de Boer, N. N. en O. Kuilenburg. „I. E. V." krijgt in „Rooswijck" bezoek van Alkmaar. In de plaats van Oorthuis, die ge blesseerd is, staat P. v. d. Berghe spil: zijn broer J. v. d. Berghe neemt de linkshalf plaats in. terwijl de jeugdige Slotemaker als rechtsbuiten fungeert. Van der Kolk is ziek en diens plaats wordt ingenomen door Bra kenhof. L. E. V. verschijnt derhalve met A. Lute J. v. d. Zon en J. v. d. Vliet; H, de Reus, P. v. d. Berghe en J. v. d. Berghe S. Slotemaker, J. Brakenhof. G. Nieuwen- hulsen, A. Verkooyen en P. Schoorl. i De club der ..Breesapers" gaal naar Uit geest om U. S. V. U. te ontmoeten. Het elftal is thans weer compleet met G. Olivier: H Lantsink en P. Clots; P. de Graaf, J. Braven- boer en J. v. d. Linden; G. Zandbergen, G. v. d. Veldt, L. Spruit, M. de Boer en R. Nooy. VELSEN Uitreiking distributiebescheiden. De inwoners van Velsen Dorp zijn Zaterdag voor het laatst in de gelegenheid de nieuwe levensmiddelenkaarten en aardappelkaarten (elfde periode) in ontvangst te nemen. Zij moeten zich vervoegen in het Patronaatsge bouw te IJmuiden-Oost, dat uitsluitend vari negen tot twaalf uur is geopend. ONZE EERSTE KLASSERS. Stormvogels sal t niet gemakkelijk krijgen. Vrijwel overal meeldauw. (Van onzen voetbalmedewerker) De afgeloopen Zondag bood een aardige col lectie verrassingen, prettige en minder prettige. Tot de eerste groep rekenen we de overwinningen van onze beide eerste klassers.en van Kinheim en I.E.V., tot de laatste o.a. de sprekende ne derlaag van de Terrasvogels tegen Zandvoort- Naast het feit, dat de ontmoeting tegen Xerxer den Stormvogels twee kostbare winstpunten op leverde, slaan we nog bovendien deze zege daar om zoo hqog aan, omdat zij den blauwwltten het noodige zelfvertrouwen zal geven, iets, -dat de ploeg na de magere successen in 't Mld-Kennc- merland- en -Westerkerktournool en in de eerste twee competitiewedstrijden wel noodlg had. Alleen, Stormvogels, jelui zijn er nog niet, want vergeet niet, dat naar onze meening. de Storm- vogelsvoorhoede het er qua het aantal doelpun ten zoo goed afbracht, omdat de verdediging var. Xerxes zoo faalde en niet. dat de Xerxes-defensie zoo. zwak speelde door het goede spel van het blauwwitte aanvals quintet. Daarvoor mankeerde er o.a. nog te veel aan het spel van het binnen- trio. En ook het schieten is nog een zwak punt Welgeteld ontstond alleen het eerste doelpunt van Van Pel uit een behoorlijk schot en toch heeft Van Opbergen o.a. nog een aantal zeer goede schietkansen gehad, die bij een Sterk bij voorbeeld doelpunten beteekend zouden hebben. Van Opbergen echter benutte de kansen niet, óf door slecht schieten, öf door ven te grooten af stand schieten, hoewel de mogelijkheid tot ver der opbrengen van den bal bestond, of door ..vaart te minderen", waardoor aanvankeink ver kregen voordeel verloren ging. Allemaal punten, die in des voetballers nadeel zijn en die als ge biedenden elsch stellen: Oefenen en nog eens oefenen. De V.S.V.'ers hebben zich in het Stadion even tjes krachtig geweerd, ondanks het feit, dat Gernt v. d. Lugt nog niet present was. We zijn er stellig van overtuigd, gezien den vorm, welke v. d. Lugt in de tot dusver door hem in dit sei zoen gespeelde wedstrijden vertoonde, dat met hem in de gelederen de overwinning nóg spreken der geweest zoü zijn. Bouwens mag al handige dingen doen, een schutter is hij (nog?) niet en we zijn er vrij zeker van overtuigd, dat v. d. Lugt uit de kansen, welke Bouwens kreeg, een twee tal doelpunten had gedistilleerd, TEVREDEN. Met dit al zijn we met de 4—0 overwinning dubbel en dwars tevreden. Ze toont aan, dat ei met de roodwltten dit seizoen weer danig reke ning moet worden gehouden en dat het optimis me, dal er ten opzichte van het eerste elftal In hel roodwitte kamp heerscht, ten volle gerech:- vaardigd is. Een verheugend verschijnsel mag het heeten. dat de V.S.V.-defensie weer het hechte bolwerk schijnt te zijn. dat ook in 't kampioensjaar van zich deed spreken. Een verheugend verschijnsel noemden wij het. maar tegelijkertijd ook een opvallend verschijnsel, omdat de verdediging toch uit dezelfde spelers bestaat als het vorige seizoen en dit deel van het elftal toen nog al eens een steek liet vallen. O.i. is een en ander een ge volg van het feit. dat de stopperspil-tactiek en wat daar zooal aan vast zit. thans weer wordt toegepast ais in "t kampioensjaar, wat tevens wil zeggen beter dan in het vorige seizoen. Met het maximum aantal punten uit 3 wed strijden gaat V.S.V. thans met Feijenoord aan het hoofd harer afdeeling. Zondag komt V.U.C. op bezoek. Een wispeltu rige tegenpartij, deze club van Burgwal: Den eencn keer brengt ze er niets van terecht en be zorgt ze haar supporters grijze haren, een anderen keer neemt ze voor de rust een royalen voor sprong, zoo groot zelfs, dat het voor de tegen partij onmogelijk schijnt dezen in te loopen, om ten.'lotte toch nog blij te mogen zijn, dat de wed strijd in een gelijk spel eindigt, (Ajax en Storm vogels) en weer een volgenden keer verloochent zij alle nederlaag-voorspellingen te haren, op zichte door de tegenpartij met een fiksche neder laag huifewaarts te zenden. V.S.V. zal er dan ook goed aan doen te veronderstellen, dat de Ha genaars in laatstgenoemde stemming naar IJmui den komen, wat beteekent. dat zij de noodige maatregelen kan treffen om den Hagenaars tc beletten hun snoode plannen uit te voeren. Aan gepakt V.S.V.'ers. óp naar de vierde overwin ning ln successie. De Stormvogels trekken naar Dordt, om daar aan de Markettenweg. waar zoovele beroemd heden ln 't grijze verleden hun triomfen hebben gevierd we denken aan Beeuwkcs. Barend van Hcmert, Kooopman, Piet Bouman, Van Dam, Eef Ruls e. a. D.F.C. te gaan bestrijden. herinneren ons o.m. twee achtereenvolgende sei zoenen, waarin de Stormvogels-aanval den D.F.C - doelman zevenmaal den bal uit 't net liet halen maar de laatste jaren is aan die korte tradltu en eind gekomen. Tot dusver hebben de Dordtenaren nog niet veel gepresteerd, zoodat ze nog maar één winst punt in 3 wadstrijden hebben. Toch kan hun voorhoede, die 7 doelpunten scoorde, niet onpro ductief genoemd worden. In dit feit ligt o.l. voor Stormvogels opgesloten, dat zij het zwaarte punt op de verdediging moet laten vallen, omdat haar eigen voorhoede nu eenmaal niet produc tief is. Dit zou al aardig bereikt worden, ais Schoórl, fsoals hij dit Zondag j.l. gerulmen tijd deed, als stopperssprl fungeerde, waardoor het voor Haak mogelijk zou zijn z'n aandacht aan den snellen Kees Mijnders te schenken. We be grijpen zeer goed, dat Stormvogels hiermede niet één-1 wee-drie de stopperspil-tactiek te pakken heeft daar zit nog «wel even meer aan vast dan alleen je spil in sterk teruggetrokken positie te laten spelen. maar toch achten we een dusda nige opstelling van Schoorl noodzakelijk om él- thans één punt rijker huiswaarts te keeren. En in dit geval zouden wij dubbel en dwars tevreden zijn. GOEDE, OUDE TIJD. SUCCES OP HONDENTENTOONSTELLING. Op de te 's-Gravenhage gehouden honden- tentoonstelling van de Kynologenclub „De Hofstad" werd aari onzen plaatsgenoot den heer B. R. Suyk, voor zijn Afghaanschen windhond Serdar, Sultan van Maastrichter Hof de tweede prijs met praedicaat „zeer goed'' toegekend in de puppenklasse. Voor waar een mooi resultaat. FEESTAVOND SUOMI UITGESTELD. De Vrijdag in het Statenhuis te Beverwijk te houden intieme feestavond van de H.A.V. Suomi zal door bijzondere omstandigheden geen doorgang vinden. De bijeenkomst zal later alsnog worden gehouden. TAFELTENNISCLUB BIJEEN. De tafeltennisclub Hotac, onderdafdeeling van Hoogovenstaten. zal Donderdag 1 October in het Statenhuls te Beverwijk haar algemeene leden vergadering houden. GEEN SPREEKUUR BURGEMEESTER. De burgemeester is verhinderd Woensdag ziin gewone spreekuur te houden. In plaats hiervan is het spreekuur op Donderdag bepaald. SANTPOORT FEESTAVOND T.V.S.-JEUGD. Het bestuur der Turnvereenlging Santpoort heeft besloten om voor de jongere leden een feestavond te organiseeren. 1-Iet is voornemens om dezeh Zaterdag 28 November in het Jeugdhuis aan de burge meester Enschedelaan te doen plaats hebben. Behalve de adspiranten zullen eventueel als vanzelfsprekend d'e ouders worden uitgenoo- digd. Het belooft een interessante avond te wor den. temeer daar er een goochelaar zal op treden. DRIEHUIS Distributiènieuws. Zaterdag kunnen de inwoners van Driehuis de nieuwe distributiebescheiden voor .het laatst in het Patronaatsgebouw te IJmuiden- Oost halen. Dit is alleen van negen tot twaalf uur geopend. UITGEEST KANTONGERECHT TE ALKMAAR. De kantonrechter te Allernaar veroordeel de D. V. alhier tot f 5.boete of 3 dagen hechtenis wegens strooperij. A. F. en D. K. werden respectievelijk beboet met 5. of 3 dagen en 6.of 4 dagen wegens overtreding van de verduisteringsverorde ning. BEVERWIJK VEREENIGDE VEILINGEN „KENNEMERLAND" EN „VRIJE VEILING". Prijsnoteering van 23 September 1942. Spinazie per kg. 8—10: Postelein per kg. 12; Na- 1 uursla per krop 2iSla per kg. 7: Andijvie per kg. 5; Peterselie per bos 2J,6; Knollen 1 per st. 3; Tomaten 1, 2, 3. 4 per kg. 12—16; Bloemkool 1 A per st. 14"-: Bloemkool 1 per st. 11V-; Bloemkool 2 per st. 3'-l>; Bloemkool 4 per st. 6.80; Boeren kool per kg. 3; Stamboonen z. dr. per kg. 16; Stoksnijboonen per kg. 17; Pronkboonen per kg li; Koolrabi 1 per st. 3; Cluneesche kool per kg 3; Roode kool per kg. 316; Savoye kool per kg. 3*6: Peen z. lof gew. 1 per kg. 7; Peen 2de sort, per kg. 4: Komkommers 1 per st. 11—1316; Idem 2 per st. 8; Idem 3 per st. 5Vi. Bladrollers en aaltjes. Ziekten zijn] moeilijk te bestrijden. In het verslag over het onderzoek naar de aardbeienzickten in Kennemerland wordt over verschillende andere ziekten en beschadigin gen aan aardbeien nog het volgende opge merkt: Meeldauw komt in de geheele streek op vrij wel alle aardbeien voor. Deze ziekte blijkt moeilijk te bestrijden te zijn op het open veld, zoo eenvoudig als dit ook is in een i besloten kas of bak. waar men door zwavelen de ziekte gemakkelijk kan beheerschcn. Een be spuiting met Californische pap twee maal voor den bloei als voorbehoedmiddel gaf evenmin resultaat als bespuitingen met Ca lifornische pap na den oogst, wanneer de meeldauw reeds volop op het gewas tiert. Ook de vruchten van sommige vatbare rassen kun nen door de meeldauwzwam worden aange tast. waardoor deze met een wit laagje wor den overdekt en hun handelswaarde grooter.- deels verliezen (bijv. Madame Moutöt. Madame Lefeber, Frau Mizie Schindler, Louis Vilmo- rin). Merkwaardig is het. hoe bepaalde, -uitwen dige omstandigheden blijkbaad van invloed zijn op de ontwikkeling der meeldauwzwam. Zoo kan men vaak zien. hoe op een akker een smalle strook tegen de aan de westzijde staande haag vrij van meeldauw is. terwijl het overige deel van het veld zooals gewoon lijk sterk is aangetast en dadelijk opvalt door het naar boven gekrulde blad. Hoewel de oorzaak van deze ziekte nog niet nader is onderzocht, verdient toch ver melding een afstervingsziekte, welke zoowel in Kennemerland als in Brabant <Zundcrt) aangetroffen werd. In den zomer sterven de oudere bladen geleidelijk af en worden bruin; tenslotte sterft in de meeste gevallen de plant af. De wortels van cfe planten hebben doode, rotte punten en gedeelten. Gewoonlijk zijn individueele planten aangetast, welke ver spreid staan; soms heeft do ziekte zich ook tot plekken uitgebreid. Tegen het najaar en voor jaar is aan de minder zwaar aangetaste plan ten eenig herstel waar te t Jeugd geniet van de kermispret In de afgeloopen dagen is de belangstelling voor de kermis op de Oostkade iets vermin derd, maar dit wil niet zeggen dat de exploi tanten hun attracties voor niets hebben laten draaien. Vooral bij de jeugd is de kermis in trek. Na den schooltijd bevolken grootc groepen kinderen het terrein en vermaken zich opper best in de autotjes, Octopus, zweef- en draai molen. Voor de ouderen is bet dan alleen eer gefloegen om naar deze uitgelaten kinder vreugde te kijken, walke ongetwijfeld haar hoogtepunt vindt in de auto-skooter De grootste pret is er als zij de wagentjes tegen elkaar laten bonken. Anderen zijn er, die de zaak ernstiger opvatten en alle mogelijke moeite doen om een botsing te voorkomen. Met ernstige gezichten en gebogen over het stuurrad voelen zij zich als coureurs In race wagens. Ook de Octopus is een nieuwe attractie voor de jeugd, die daar nooit genoeg van krijgt. Gierend en gillend maken zij de tocht jes door het luchtruim mee om even later b0 moeder of vader weer om een dubbeltje te bedelen, omdat het zoo fijn ging! De exploitanten zijn dan ook tot dusverre lang niet ontevreden over den gang van zaken. BIJEENKOMSTEN UITGESTELD. De jaarvergadering, welke Hoogoven Staten gisteravond in het Statenhuis te Beverwijk zou houden, is tot een nader te bepalen datum uitgesteld. De feestavond van de athletiekvereeniging „Suomi", die hedenavond gehouden zou worden, is eveneens uitgesteld. CASTRICUM DIRECTEUR SOCIALE ZAKEN IN HUWELIJKSBOOTJE. Onder groote belangstelling werd in de Ned. Herv. Kerk het huwelijk voltrokken vdn den heer W. J. Driessen, directeur van Sociale Zaken en mej. K. Bakker. Nadat het bruidspaar in het kerkgebouw was bin nen geleid, werd gemeenschappelijk gezon gen Gezang 90:1. Na de huwelijksinzegening welke werd verricht door ds. J. N. Seulijn. werd er gezongen Ps. 134:2 en Ps. 121:4. Na afloop werd in hotel Bakker een receptie gehouden waarvan door velen gebruik werd gemaakt. Bloemstukken en felicitaties werden door het jonge paar in ontvangst genomen. GEVONDEN VOORWERPEN Grijze ceintuur, twee sleutels, aardappelbon nen, een groen kindermutsje, grijze ceintuur, een snelbinder, een vulpenhouder, portemonnaie met Inhoud. KOEIEN GEMOLKEN. De veehouder Corn. Gr., welke zich naar het weiland begaf om de koelen te melken, kwam tot de onaangename ontdekking, dat door een onbekende reeds eenige beesten waren gemolken. VERGADERING GEJTENFOKVEREENIG1NG. De afdeeling Castricum van de Geitenfolcvereenl- ging houdt Vrijdag haar jaarvergadering ten huize van den heer P. Zonneveldt. Slegfried- straat. De agenda vermeldt o.a. de jaarverslagen van penningmeester en secretaris, bespreking contributie, alsmede bespreking tweeden bok. Teekenlng Hessels (Pax Holland m.) /Lel nee kno>'( mM' wel Lk*r. de politie onj kel,^ W door P. H. van Os Reeds jarenlang is men in ons land bezig aan schoolhervorming en de grootste geesten hebber, zich hiermede beziggehouden. Er zijn nieuwe methoden ingevoerd, speciale scholen opgerich', congressen gehouden, maar ln onze scholen is i feite weinig veranSerd. We willen nog eens jn het kort de voornaamste punten in de schoolhervorming recapituleeren. De bestudeering van de kinderziel in de Iaat- ;e veertig jaren heeft duidelijk aan het licht gebracht dat het onderwijs vaak onkinderlijk ls Er moet dus meer overeenstemming komen tus schen de methodiek van het onderwijs en de nieuwe opvattingen omtrent de ontwikkeling van de kinderziel. Het onderwijs is te theoretisch ingesteld, zoo dat weinig zorg besteed kan worden aan het werkelijk inzicht in de verschijnselen van het leven. Hiertoe Is dus vereenvoudiging van het onderwijs zeer noodzakelijk. Ook hier dus: niet het vele is goed, maar het goede is veel. Vooral wat de hoogere leerjaren betreft, moet meev rekening gehouden worden met de elschen vai het practlsche leven. En zal dus naar meer diffe rentiatie gestreefd moeten worden d. w. z. er zal meer rekening gehouden moeten worden met de uiteindelijke bestemming der leerlingen. Kinde ren die na het verlaten der school in betrekking gaan of bij vader in de zaak komen of naar de U.L.O. of H.B,S. gaan moeten niet hetzelfde on derwijs krijgen. Voegen we aan bovenstaande punten nog toe: meer eenheid in het school systeem, voldoende leiding, opleiding en bezol diging der leerkrachten die geroepen worden om de kinderen van ons volk voor te bereiden voor het toekomstige leven,, dan hebben we hier mede wel een overzicht gegeven van de groote vragen, die ln de onderwijswereld aan de orde zijn. Maar wat kan een onderwijzer voorloopig beter doen dan rustig afwachten en nauwgezet zijn dagehjksche plicht vervullen. Dat men nlet altijd dadelijk Inging op onderwijssystemen als van Llgthart of Decroly had zijn redenen. Men moet niet vergeten dat ons lager onderwijs het resultaat is van een eeuwenoud cultuurproces. De school zooals wij deze thans kennen is ge groeid met onze historie en daarmede zeer nauw verbonden. En toch is onze school langzamer hand buiten het werkelijk leven komen te staan. Zooals een dichter schreef: „En de boer hij ploegde voort" zoo kon men zeggen: „En de on derwijzer werkt maar door." En te midden var deze rust wordt telkens een zeilde woord her haald. dat ls het woord heemkunde. Bij het hoo ren van dit woord spitsen we even de ooren, wam het woord heemkunde heeft dezelfde vorm als natuurkunde, aardrijkskunde, rekenkunde enz. Dus een nieuwe wetenschap en als gevolg daar van een nieuw leervak? Men zou kunnen veron derstellen, dat we hier te doen hebben met een of andere voorbijgaande stemming waarvoor ee.: leuze gezocht moest worden: maar het kon ook zijn dat het spontaan is opgekomen en in dat geval is het toch ten volle de moeite waard om er onze aandacht aan te besteden. Nu ls de we tenschappelijke klank van het woord heem kunde een van de redenen waarom men in dr schoolwereld niet zoo bijster enthousiast is over dezen nieuweling en het ls dan ook werkelijk onbegrijpelijk hoe men er toe gekomen is, om een van ouds bekend beginsel althans op de lagere school onder een wetcnschappeWjken bij naam als iets nieuws te propageevcn. Historisch noch paedagogisch is de zaak iets onbekends. De lagere school ls echter geen wetenschappelijk instituut en wat men nu een kunde noemt ts in het lager onderwijs een herl oud onderwljsbe- glnsel, dus geen vak of wetenschap. WIJ verwa ten dus ook geen speciale schoolboekjes c._ heemkunde met lessen die geleerd en overhoord moeten worden en een nieuw vak op den les booster: een uur rekenen, een uur heemkunde, een half uur taal. Als het dien kant opgaat ls ons leed niet te overzien, want zulke boekjes ruiken al muf voor dat ze zijn opengesneden. Met zulk soort wetenschap geeft men den kinderen stee pen voor brood. Want men heeft rekening te houden met-deze onomstootelljke waarheid: kin deren blijven kinderen, altUd en overal. Of men les geeft aan kinderen uit dc havenbuutten van Rotterdam of uit het platteland van Noord-Hol land of aan de eliteschool m Amsterdam deze waarheid geldt altijd er. dc onderwijzer ,-dle zich niet op z'n gemak voelt bij de schooiwandeling zal zijn plaats in het schoollokaal niet vine? Kinaeren zijn niet ontvankelijk voor wei schap en heemkunde, als wetenschap hoort op onze school niet thuis. Vertaalt nu het woord door streekkennls of omgevingskennis dan is het duidelijk dat de kennis van het dagelljksche leven gebruikt wordt als middel tot ontwikke ling van het kinderlijk denken. Heemkunde is dus niet een leervak dat voor namelijk bestaat uit een beschrijving van de ge schiedenis van een bepaalde streek, of stad. met wat oude gevels, wapens en dergelijke historische merkwaardigheden en museumstukken fossie len waarvoor het kind uit den aard der zaak h%el weinig belangstelling heeft. Het is dan ook niet deze historische behandeling van enkele spe ciale onderwerpen die de heemkunde belangrijk kan maken voor het onderwijs het is iets anders: Heemkunde ls werkelijk kennis van eigen ge boortegrond of -streek. Streekkennls ls dus niet geheel hetzelfde. Een streek is een gebied waar men onverschillig tegenover kan staan. Tegen over zijn heem staat niemand onverschillig. Het is het gebied waar wij onze jeugd hebben door gebracht, waar we gelukkig geweest zijn waarin we jeugdervaringen hebben opgedaan die we nooit meer vergeten en waar we steeds weer haar terug verlangen waar we met helmwee aan kunnen denken. „De liefde tot zijn land s ieder aangeboren", daarom mag dit heemgevoel in de opvoeding niet verwaarloosd worden. Het heem van een kleuter heeft een kleiner grens dan dat van een kind uit de hoogste klas sen. Met de groei van het kind neemt de om- van en de inhoud van het heem toe. Van het mo ment af dat zijn beentjes hem kunnen dragen begint de uitbreiding van het heem en of dit nu de nauwe steegjes in de groote stad zijn of het dorpsplein, voor het kind is dit gebied het cen trum waarin het zich „thuis" en min of meer eigenaar voelt. Dit gevoel is soms heel sterk: eigen haard Is goud waarrd maar het kind ervaart al gauw da: de medebewoners van het heem (de buren) elkaar noodlg hebben. Daarom behoort tot de heemkennis op de lagere school ook de kennis van het sociale leven en de Ont wikkeling van gemeenschapszin. Een heem ls niet alleen een woonplaats, maar ook een samenleving van familieleden en hun buren. Het heemgevoel vooronderstelt gemeenschapszin en ls dus een primitief gevoel van plaatselijke gebondenheid aan streek en bewoners samen. Droomend staat de IJmuider Jongen aan den waterkant te turen, de rug naar het land gekeerd, het haei naar de zee. Het water is zijn element. Een volgende keer iets over de practlsche toe passing van de heemkennis op het onderwijs. DicrRjke aantastingen. Dit voorjaar werden tc Zundert enkele exemplaren typisch aaltjeszieke Jacunda- planten gevonden. Talrijke parasitaire aaltjes werden in verschillende deelen der plant aan getroffen. Het materiaal werd aan Dr. J. H. •Schuurman Stekhoven opgezonden. In het najaar bleek Sn Zundert dc aaltjes- ziekte algemeen voor te komen en vooral op akkers, waar vele jaren achtereen aardbeien werden geteeld. Ook te Beverwijk werden ln het najaar in Madame Moutöt veel aaltjes gevonden. Een naast deze Moutót-akker ge legen hoek Moulin Rouge had niet de ver schijnselen van aaltjesziekte. In Kennemer land werden tot dusverre noch in Jacunda, noch in de Moulin Rouge verschijnselen van aaltjesziekte aangetroffen. Een aantasting door bladrolrupsen kwam dit jaar verspreid, maar in sommige oude akkers zeer ernstig voor. Het waren hoofd zakelijk de grauw-grocne rupsen met bruinen kop. Tot dusverre is de eenige bekende bestrij- dingsmethode tegen d^ze bladrollers het af maaien en verbranden van het blad na den oogst, op het moment, dat de meeste eieren op de bladeren zijn gelegd, waarmee de nieuwe rupsengeneratie wordt vernietigd. Sindsdien beschikt men echter ov&r verscheidene nieu we, niet vergiftige middelen, waarvan do werking nog niet op deze rupsen is gepro beerd. De moeilijkheid van dergelijke proe ven is echter het vinden van een geschikt proefveld, daar ernstig aangetaste akkers gewoonlijk niet nog een jaar blijven liggen en in het voorjaar dc aantasting meestal pas wordt ontdekt, indien ze ernstiger afmetingen heeft aangenomen. Selectie. In het voorjaar van 1941 werd zoowel te Wageningen op den tuin van het Laborato- -iutn voor Tuinbouwplantenteelt (klei) als te Hoofddorp op het Fruittccltdemonstratiebe- tirijf van de provincie Noord-Holland (zave- lige klei) een nieuwe opzet gemaakt voor de selectie van aardbeien. In beide gevallen werd voor de rassen Jacunda, Moulin Rouge en Deutsch Evern gebruik gemaakt van mate riaal van verschillende herkomst, zoowel uit Kennemerland als uit Wageningen. Te Hoofd dorp werd ook materiaal uitgezet van het ras Frau Mizie Schindler. De aanplant te Hoofddorp is een volledige mislukking ge worden, hetgeen aan ongunstig weer en aan de ongunstige conditie van den grond bij het planten, moet worden toegeschreven. Wegens minder goede eigenschappen van den grond werd van een voortzetting van deze proef te Hoofddorp afgezien. Ook te Wageningen was de ontwikkeling der planten allerminst bevredigend. De droogte deed zich daar zwaar gelden. Na deze ervaringen werd in den loop van den zomer uitgezien naar geschiktere terreinen, buiten de aardbeiencentra gelegen, voor.het opnieuw aanleggen van hoekjes se lectie-materiaal. Voor dit doel slaagde men te Obdam (klei). De Rijp (veen) en St. Pan- cras (zand). Ook te Wageningen werd de se lectie opnieuw voortgezet. In begin September werd op de resp. ter reinen een aantal planten uitgezet, na voor afgaande behandeling met warm water. Het plantmateriaa! was afkomstig, wat betreft Ja cunda en Moulin Rouge, van het Laboratorium te Wageningen. Uitgezet werden- Jacunda: 3 are te St. Pancras: 1 '/2 are te Obdam: VA are tc Wageningen. Moulin Rouge: 2 are te De Rijp, 1.3 are te Wageningen; Roter Elefant; 1 are te St. Pancras. In begin October stonden vooral de Jacun- da's te Obdam en te St. Pancras er zeer goed voor. Sterfte der planten als gevolg van de warmwaterbehandcling was op geen der veldjes groot. KRIS-KRAS-KRABBELS. IJmuiden, Willemsplein. Kris: Hallo, Kras, wat zie jij er goed uit, vriend! Wat is er met je aan de hand? Kras: Moet jij dat nog vragen! Heb je dan niet gelezen dat Stormvogels heeft gewonnen? We behoeven nog niet allen moen te verliezen. Zoo zie je maar, als een ploeg wil en niet bang is voor een uurtje trainen komt alles nog op zijn pootjes terecht. Kris: Dat zoü ik ook van onze.geiten fokkers kunnen zeggen. Ze hadden van een tentoonstelling gehoord en wilden er graag aan deelnemen, maar ze zaten met het ver voer. Hoe moesten ze hun beesten heelhuids ter bestemder plaatse brengpn! Het was een lastig geval, maar ze wisten er tenslotte raad mee. Allemaal keken ze naar een aanhang- wagentje uit. Het was namelijk de bedoeling om de geiten in een karretje achter de fiets mee te nemen. Het zou een zonderlinge kara vaan zijn geworden. Op het nippertje kregen ze echter nog de beschikking over een beter middel. Kras: En een prijzen hebben ze be haald! Melk is goed voor elk, maar de man nen van Prent zijn toch fijnproevers, want er wordt hier zeer veel aandacht aan de die ren gewijd. Vandaar ook het Bokkenverbod. Kris: Zou je nu geen bok meer mogen schieten, Kras? Dan heeft die inbreker clan destien gehandèid. Je zult het wel hebben gelezen. In een garage te IJmuiden-Oost wa ren autobanden gestolen en dc politie moest er aan te pas komen. De rechercheurs dach ten even na en zeiden toen: kalm blijven, de dief komt nog wel eens terug. Ze gingen op de loer liggen enjawel hoor, inderdaad probeerde de dief het nog eèns in dezelfde garage. Hij wordt gesnapt. Kras: Maar veel zal hij er toch niet van snappen! Kris: Dat zeggen velen ook van De Moerberg. Het is eenvoudig iets bijzonders, dat het aantal leden in korten tijd zoo groot is geworden. Alles trekt geweldig veel belang stelling. Zoo werd er laatst een mondharmo nicagezelschap opgericht. En nu zijn er al 75 leden. Dirigent v. d. Braber van In Veilige Haven krijgt concurrentie! Kras: En wij krijgen gaspenningen. Die vervangen de dubbeltjes. Ze zijn met zwier gemaakt, zoodat het een genoegen is er naar te kijken. Nu de dubbeltjes moeten worden ingeleverd beteekenen de penningen een ware uitkomst. Het gemak dient den mensch. Kris: Dat zei dc aardnppeldief ook, die onlangs in den Veiser polder met een wagen het land opreed en doodgemoedereerd aan het rooien ging, Wie er langs kwam dacht zelfs niet aan diefstal, maar de politie, als altijd paraat, rook iets verdachts. En toen was de pret afgeloopen Kras: Te Beverwijk is de pret begon nen. Daar is een lunapark komen te staan. Kris: Tja, dat is eigenaardig, dingen, die we jarenlang niet hebben gehad, krijgen wc juist nu weer. Denk maar aan het circus in IJmuiden-Oost. Kras: Zoo'n echt ouderwetsch paarden spul! Kris: Het heeft me doen denken aan m'n jonge jaren, toen ik als blaag door IJmuiden's straten liep. Wat is het hier toch veranderd, Kras. Eiken dag weer moet het me opvallen. Maar van gezelligheid gespro ken in mijn jeugd was het aardiger. Kras: Als je jong bent... K ris: Ik voel me nóg jong! Dat zai ik je bewijzen door eens stevig naar huis te tippelen. Het beste, hoorl Kras: Tot kijk....

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3