IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Omstreken. Spannende wedstrijd Terrasvogels-Kinheim. Scherpe maatregelen tegen hef juffen. BUBBELTJE EN KNOR slEf H D 3 0< 3 O. 3 Oi 3 O 3 O. 3 0< 0 Se 0 Se 3 0< 3 0( 3 0< 3 0( 31 0 3 Oi 3 0< u 3 Oc 3 O, 3 0 d te; ..eric Emm AK! Tafelkeuririg konijnen. Pluimveevereeniging werkt succesvol. De tafelkeuring van konijnen, welke ir het Veilinggebouw Centrum te Beverwijk door de Kcnnemer Pluimveevereeniging is gehouden, mocht zich niet alleen verheu gen in een ongekend groote belangstelling van konijnenfokkers, maar ook in een groot aantal inzendingen. Dit heeft een natuurlijke oorzaak, daar men zich thans meer dan ooit op het fokker van konijnen toelegt- Voorheen waren het steeds de hoenders, die in bijzondere mate werden verzorgd, doch de omstandigheden hebben er uiteraard toe bijgedragen om zich nu meer speciaal op de teelt van ko nijnen te gaan toeleggen. Ondngewijden veronderstellen waar schijnlijk. aai dit nu juist niet zulk eer bijzonderen zorg vereischt. Het tegenge stelde. is echter waar. Wil men aan de meest' minimale eischen voldoen om van een gefokt dier te verwachten, dat dit eenige tentoonstelt.ngswaarde zal gaan be zitten, dan komt er heel wat kijken. Niet alleen geldt de keuring de boutlengte, ook wordt groote aandacht besteed aan haar kleur en pels. oorlengte en dracht van de ooren, de beenen, ja zelfs de nagels worder. aan een grondige bestudeering onderwor pen. De heer H. L. Hamaker te Haarlem, die op dit terrein zijn sporen heeft verdiend. *af ook den leden van de K.P.V. belange- oos zijn waardevolle adviezen, die nauw lettend werden aangehoord. Een belang rijke kwestie in alle gevallen, vormt het voederprobleem. Den inzenders werd duidelijk uiteenge zet. wat aan de dieren mankeerde. Ter kèuripg werden gebracht van de groots rassen: Vlaamscne Reus, konijn grijs, zes en wit drie stuks, terwijl er eén met haaskleur was. Het middenras was goed vertegenwoor digd door Fransche Hangoor, ijzergrauw, drie en wit één, een blauw. Lotharinger drie Blauw Weener, twee Havanna en vier Castor Rex. De pittige konijntjes, die tot het kleinras behooren, bestonden uit één New Zeeland Red, één Rus brandneus, drie Hollanders, één Gouwenaar en drie dwerg rassen. De keurmeester had geen gemakkelijke taak toen hij moest uitmaken aan wie de prijzen, bestaande" uit vier medailles, zou den worden uitgereikt. Deze vielen ten deel aan: J. Vessies met Fransche Hangoor, G. Wernke met Hol lander en A. Knijnenburg met Blauw Wee ner, evenals voor zijn inzending Castor Rex. De prijsuitreiking geschiedde door den heer R. de Boer, voorzitter, die hierbij ge waagde van de goede voorlichting door den heer Hamaker en dezen onder aanbieding van een geschenk voor zijn welwillendheia hartelijk dankte. Voarts wees spreker op het nut van der gelijke keuringen ten aanzien var. de ver betering der rassen, waarbij de Kennemer Pluimveevereeniging steeds behulpzaam j wil zijn. Hij wekte ten slotte, op lid der vereeniging te worden. Vermelden wij nog, dat deze leerzame avond voor het overgroote deel is georgani seerd door den heer H. Groen te IJmui den. Dat de Kennemer Pluimveevereeniging zich in veler belangstelling mag verheugen en nog steeds, ondanks de tijdsomstan digheden, in ledental toeneemt, bewijst wel het feit, dat de laatste paar maanden niet minder dan vijftien nieuwe leden werden ingeschreven. Hockeyuieuws Strawberries. Programma voor Zondag. Het eerste dameselftal van Strawberries aat weer naar Bloemendaal om in het 3-tournooi uit te komen, waarna het zich door de, overwinningen van Zondag ge- ilaatst heeft. De opstelling is als volgt: R. Nijssen; B. Poldervaart, G. Graper; A. Veu- ger, G. Nijssen, M. Koelemeyer; T. Lefe- ring; D. v. Malsen, K. OpTioff, H. Graper, R. v. Rensen. Reserve is M. Dangermondt. Het eerste heeren-elftal speelt uit tegen .M.H.C. H. De opstelling is: v. d. Bliek; Ferment, Huiskes'; A. Bangma, J. Roden berg, Droppert; Schaap, Maters, Stada, H. Brunink, v. Malsen. Strawberries 0 moet B.M.H.C. IV ont vangen, maar daar nog niet over een eigen terrein beschikt kan worden, zal deze wed- strijd wel in Bloemendaal gespeeld wor den. De opstelling is: Horman; Roden berg. A v. Veen: G. Bleeker, Brandhoff, Lefering; De Nobel, Bekker, v. Heugten, G. Brunink, Verbaan. Strawberries III gaat naar Castrïcum om tegen het pas gepromoveerde C.H.C. I te spelen en zal daar wel een harde noot te la-aken krijgen. Ook zullen er waar schijnlijk nog andere heerenelftallen spe len (er zijn er zes op het oogenblik), o.a. het veteranenelftal, Strawberries IV, dat als volgt is samengesteld: Pleyter; De Weers, Mantie; Broersen, Janus, Bakher- nes: Pietbergèn, Dopheide, de Waard, Peet. Schutte. Stichting Jong Geluk. (Van onzen voetbalmedewerker). Brachten de beide eerste kiassers den vollen buit in het Kennemerlandsche laadje, de twee tweede kiassers uit ons rayon deponeerden c: geen enkel ijinstpunt in. zoodat èn Santpoort én Kennemers na.resp. 2 en 3 wedstrijden nog zon der winstpunten zitten. Tusschen Iwee haakjes: Hoe verschillend een „start kan zijn, moge blij ken iyl onderstaande cfjfers West-Frisia 3 gesp. 3 gew. 6 p. 15 vóór 0 tegen. Kennemers 3 gesp. 0 gew. 0 p. 2 vóór 8 tegen. 'erzake! De Santpoorters hebben ook in de ontmoeting tegen het stug werkende O.S.V. zich zelf nic-t hervonden, 't Begon zoo aardig, toen Lunter z'n ploeg al zoo spoedig de leiding gaf, doch ten slotte kon de voorhoede toch niet tegen de O.S.V.- defensie op en bleek de verdediging dei rood blauwen niet krachtig genoeg om zich de steeds weer terugkeerende Oostzaners van het lijf to houden. Wij hadden het in ons vorige overzicht over de toenmalige laatste Kennemers nederlaag, waarin naar onze meening de kiem lag van de komende overwinning. We lieten echter In 't midden, of die overwinning reeds op "t K.F.C.- terreln lag te wachten, in welke bewering w ;1 eenigen twijfel lag opgesloten. Welnu, de Wijkers hebben het niet tegen de Zaankanters kunnen bolwerken, maar ook na deze nederlaag blijft het onze meening, dat de eerste Kennemerszege slechts een kwestie van korten tijd is. Dat de Wijkers niet tegen het bekende K.F.C.- systeem opkonden, is geen schande: Immers op de vraag: „Hoe bestrijd ik het goed uitgevoerde stopperspil-systeem zijn tientallen eerste kiassers. tol dusver het antwoord schuldig gebleven. En nu ZondagDe Kennemers krijgen be zoek van R.C.H., den kampioen van het vorige seizoen. Getuige o.a. hun stevige overwinning op H.B.C. (4—1), schijnen zij wel weer zin in de eer volle plaats te hebben, zoodat den Haarlemschen blauw-zwarten natuurlijk de 2—0 nederlaag te gen Z.F.C. nu dubbel dwars zit, zoodat de Ken nemers er op rekenen kunnen, dat ze een vast beraden R.C.H.-ploeg tegenover zich zullen krij gen. Daartegenover staat echter nu weer, dat 't juist Ites voor de Kennemers zou zijn, om zoo'n kampioenspretendent den voet dwars te zetten. Waarmee we maar zeggen willen, dat. niemand Zondag a.s. het Sportpark moet mijden, omdat hij toch al bij voorbaat weet. dat de Kennemers den kous op den kop krijgen, want een voetbal ;kan soms o, zoo raar rollen! Santpoort gaat bij de Alkmaarsche Boys op bezoek en als er nu één wedstrijd is, waarin h ;t geschokte Santpoortsche zelfvertrouwen gelegen heid krijgt zich te herstellen, dan is het deze; irrlmers de Boys. die in het Mid-Kennemerland- tournooi niet onaardig debuteerden, zitten ook nog steeds zonder winstpunten en bovendien bestaat de kans. datBakkum van de partij is. Vooruit dan Santpoorters, nu of nooit! Beverwijk debuteerde met een 3—2 nederlaag ln haar nieuwe omgeving, wat ons, eerlijk gezegd, niet medeviel van Maenhout c.s. Een verdienste mag het echter van de Wijkers genoemd worden, dat zij, ondanks de sombere gedachte van 3—0 achterstand te moeten ophalen, ook ir. tweede helft zoo dapper bleven volhouden, zoo dapper zelfs, dat de twee doelpunten, die toen ge scoord werden, feitelijk een te magere belooning gaat D.E.M. het morgen tegen Q.S.C. probeeren. Zullen de „eendrachtige Demmers-' de nederlaag hunner plaatsgenooten wreken, waardoor zoo al niet „Beverwijk", dan toch Be verwijk gerehabiliteerd zou zijn? Wij voor ons gelooven het niet! En de „Beverwijkers" gaan al weer naar de Zaan, alwaar thans „Zaandijk" de tegenpartij vormt. Als we bedenken, dat Zaandijk Zondag G.V.O. won en deze club op haar beurt een week daarvoor Q.S.C. er onder hield, dan kan Bij vele kinderen in onze gemeente roept *(T de naam Jong Geluk talrijke aangename her inneringen op. Dit behoeft niemand te ver wonderen. want er kon zeer veel dankbaar werk door de Stichting Jong Geluk worden verricht. Doeltreffende ontspanning voor de 'jeugd van onvermogenden. beteekent geen overdadige weelde en daarom kan met vol doening worden opgemerkt, dat er reeds veel is bereikt. Mej. G. de Vries, die zeer terecht de stu wende kracht genoemd kan worden, is echter niet zoo spoedig tevreden. Integendeel, zij blijft actief om nieuwe plannen voor te be- reiden. Wel wist men reeds het clubleven gaande te houden, doch er is meer. Niet Winder dan drie uitstapjes werden ontworpen, waarvan er twee uitstekend slaagden. De jongsten beleefden een heerlijk dagje in Artis, doch ook de tweede groep vermaak- -te zich Zondag uitstekend. Deze vertrok per 'g3boot naar Amsterdam, waarna in het Rijks- en Spoorwegmuseum tal van onvergetelijke indrukken werden opgedaan. Het tochtje per iram stelden de jongelui ten zeerste op prijs, evenals het intermezzo bij den Oosterspeel tuin. l.u De oudste jongens en meisjes met hun vriendjes en vriendinnetjes. alsmede oud leiders en -leidsters kunnen 27 September ïtöj genieten. De attracties der vorige tochten zullen ook ditmaal niet ontbreken. Het hoofddoel van dit laatste uitstapje vormt evenwel een be zoek aan het bekende Koloniaal Museum. Behalve deze reisjes van Jong Geluk, trekt, het populaire zanguurtje de aandacht. lederen Dinsdagavond komen dc jongeren bijvoor beeld ten huize van de Fam. Duiker aan den osji Willemsbeekweg bijeen, waar onder leiding van mej. G. de Vries de zangkunst wordt be oefend. Naast Hollandsche, vermeldt het pro- li gramma Zuid-Afrikaansche liedjes. O.I.V. weer in actie. Hel eerste elftal van O. I. V. zal Zondag voor de competitie een uitwedstrijd tegen t- D. O. III spelen. Wegens een knieblessure wl Haver verstek moeten Jal.cn gaan en het is nog niet bekend wie de middenvoorplaats "Tl bezetten. De opstelling is aldus Steenmeijer Duin en Sneekcs Beek, Jac. Vink en Jer. Vink Kramer. W. Buur. N. N., Boon en Braam. Te elf uur wordt per trein naar Santpoort (ej gereisd. Het tweede elftal gaat op bezoek bij Bever- ;*ijk III, ook dit vertrekt te elf uur en het wist eveneens per trein. DE LAGERE VOETBALREGIONEN. De Kennemers tegen vastberaden R. C. H. Santpoorts kansBeverwijk weer naar de Zaan. En wat presteert D. E. M. En Beverwijk bij voorbaat op flinken tegenstand rekenen. INTERESSANTE STRIJD. In de andere 3de klas zijn de Terrasvogels door hun 3—0 nederlaag tegen Zandvoortmeeuwen. een paar plaatsen&gezakt. "t Moet voor de Santpoort sche Vogels eer. vreemde gewaarwording geweest ~ljn he; terrein als verliezer te moeten verlaten vant dit was hun gedurende hun bestaan, nog nimmer overkomen. Verkeken is de kans voor cie Santpoorters natuurlijk nog geenszins alle clubs ln hun afdeeling boekten reeds één of moer verliespunten coch wel zal 't hun duidelijk zijn. dat de 3de klas toch even hooger eischen stelt dan de 4de klas. Zorgden de Santpoorters min of meer voor een errassing. de Kinheimer^deden het eveneens, ïaarin tegengestelden zin: Na hun aanvan kelijk zwak optreden, klopten zij Halfweg mei vrij sprekende cijfers! i komen morgen de Velsenaren ln Sant poort! Dat zal me de noodige spanning met zich brengen. Een Santpoortsch elftal, dat zich be slist herstellen wil en een elftal Kinheimers, dat natuurlijk op den Zondag j.l. ingeslagen weg voort wil gaan. Wij houden het op een gelij spel In de 4de klas C zorgden de V.V.B.'ers er voor. dat de Egmondsche doelpuntenmakers, die den '.E.V.-doelman een week daarvoor het leven zoo uur hadden gemaakt, ditmaal met slechts 1 doelpunten, waarvan het laatste op 't uiterste nippertje gemaakt werd, genoegen moesten nemen. I.E.V. herstelde zich kranig door tegen Bergen een 8—2 overwinning te behalen. Bij de overige drie wedstrijden was het krachts verschil vrij groot: Uitgeest en C.S.V. verloren maar „even" met 5—1, resp. van A.D.O. U.S.V.U., terwijl Vitesse er tegen Alkmaar dig het oog in had (1—4). Wat hebben de Vitesse- mannen in den zin? Morgen ontvangt I.E.V. Alkmaar en dat be teekent o.i. wederom een overwinning voor de i.E.V.'ers. Bergen gaat bij Zeevogels op bezoek en zal de eer wel aan de gastheeren moeten laten. Vitesse 1922—A.D.O. 1920 belooft een spannende partij te worden. Een gelijk spelletje? Ook bij UitgeestC.S.V. zal het niet aan span ning ontbreken. We houden het op een kleine overwinning voor de thuisclub. V.v.B. zal het tegen U.S.V.U. verre van gemak kelijk hebben. Als de Breesapers het tot een gelijk speh weten te brengen, zou dit ons zeer meevallen. In de Reserve 2de klas boekten Kennemers en V.S.V. alweer een nederlaag, terwijl Stormvo gels 2 den buit binnenhaalde. Als 't even wil, kunnen de Vogels morgen ook A.F.C. 3 „heb ben". En dat mag ook wel. want 't geldt hiei een wedstrijd tusschen een tweede elftal van een eerstc-klasser en het derde elftal van een twee- de-klasser! Ten opzichte van V.S.V. 2 zijn we tevreden, als ze niet heeiemaal met leege handen uit Den Helder huiswaarts keert. Kennemers 2 zal het tegen EJï.O. 2 wel niet laren, al vormen de Haarlemsche roodzwarten heusch niet zoo'n sterke tegenpartij. Als 't even lukken wil. nemen de Santpoort- tweeèrs uit Amsterdam tegen Volewijckcrs 4 één puntje mee. Dienst apotheken. De dienst der apotheken zal Zondag door de Kennemer Apotheek aan den Wijk aan Zeeërweg worden waargenomen. Van heden tot en met Vrijdag is de inrichting ook met den avond- en nachtdienst belast. Ordonnantie van de Staten in de achttiende eeuw. Iedereen tot hulp aan schepen in nood verplicht. Doodstraf als bedreiging! VAN JUTTEN EN REDDEN. (4) En de jutters „werkten" voort Men kan zeggen, dat werken iets anders is, maar moet dan toch voor oogen houden, dat de strandschuimers niet zoo heel gemakkelijk aan hun kostje kwamen. Wanneer men dc bijzonderheden uit de oudheid over de rijke ladingen van verongelukte schepen ver neemt, zou men geneigd zijn de jutters van een „heerenleventje" te beschuldigen. Zc zouden u iets anders hebben kunnen vertel len. Het gebeurde nogal eens, dat zij langen tijd tevergeefs naar een karweitje uitzagen of wel geen kans kregen er hun handen aan te slaan. Altijd waren er kapers op de kust. Wie het eerste haalt, het eerste maalt. Zoo was het ook hier. Er moest worden gewerkt in moeilijke omstandigheden, juist wanneer de storm in al zijn kracht woedde en de branding sterk was. Veel werd er dan ook van de strandschuimers gevergd, die er echter wel tegen konden, omdat zij van hun jeugd af door den omgang met de zee waren gehard. En de buit bracht doorgaans ook niet veel op. De jutters wisten er niet goed weg mee. ze waren gedwongen de goederen meestal voor een kleinig heid in de buurt te verkoopen. Na tuurlijk waren zij er tevreden mee. omdat het altijd zoo was geweest. Maar ze moesten zuinig met hun „winst" omspringen en zui nigheid was niet in alle gevallen een ken merk van hen. Daarom waren ze steeds weer paraat. Nooit konden ze er aan den ken op hun lauweren te gaan rusten. We kunnen dan ook wel begrijpen, dat keizer Karei V weinig succes met zijn rege lingen had. De vorige maal hebben wij ge zegd, dat hij, genoodzaakt door de vele klachten en geërgerd door de bloedige ge beurtenissen, besloten had paal en perk aan het optreden van de heeren van de kuststrook te stellen. Daarom bepaalde hij. dat rentmeesters de goederen tegen een be hoorlijk bergloon voor den rechtmatigen eigenaar zouden bewaren. Tevens stelde hij vast, dat de jutters als dieven dienden té worden beschouwd en als zoodanig moesten worden behandeld. De rentmeesters kregen de opdracht op en bij de stranden geregeld toezicht te houden, Op papier kon het besluit goed lijken, in feite bracht het weinig- verbetering. Dat wordt wel bewezen door het feit, dat het in 1529 opnieuw werd uitgevaardigd. Ook ditmaal trokken de strandschuimers zich er niet veel van aan. Wanneer er een vette kluif was te bemachtigen, dachten ze alleen ter waarschuwing aan de voorschriften en hun optreden bleef even brutaal. Aan de rentmeesters stoorden zij zich niet. Waarom zou men geen goederen van een gestrand schip mogen halen? De jutters konden het zich niet voorstellen. Wat op het strand aanspoelt, is van iedereen en wie er het eerste bij is kan zich als de eigenaar be schouwen. Zoo was het altijd geweest en het was te dwaas, dat de overheid nu pro beerde een andere meening ingang te doen vinden. Was het bovendien billijk den menschen 't brood uit den mond te nemen" De mannen riskeerden de straffen, waar mede zij waren bedreigd Gedurende langen tijd had het er vee! van weg, dat de toestand niet zou verande ren. Nog steeds was het staatsgezag te zwak om radicaal in te grijpen. De schepelingen bleven bang voor ongelukken, niet alleen wegens het gevaar te verdrinken, maar ook uit vrees door de niets ontziende jutters onder handen te worden genomen..'. IN DE ACHTTIENDE EEUW. Wijden we nu aandacht aan den toestand in de achttiende eeuw Het is niet prettig daarover bijzonderheden te vernemen. Zoo komen wij te weten, dat het scheepsvolk door de strandschuimers werd aangevallen wanneer het na een ongeluk trachtte-de vervoerde goederen te bewaken. Complete veldslagen moeten er zelfs zijn geleverd, aangezien niemand aan opgeven dacht. Ook gebeurde het, dat er mannen toesnelden, lie den schijn aannamen hulp te willen ver- leenen. Wanneer de schipbreukelingen hen dankbaar hadden begroet, ontpopten ze zich echter al spoedig als rasechte jutters, die zich het buitenkansje door niets en door niemand wilden laten ontnemen. Het is de moeite waard een ordonnantie van de Staten van Holland en West-Fries land uit de achttiende eeuw aandachtig door te nemen. We lezen „Alsoo tot Onse kennise gekomen is, „dat niettegenstaande de rigeureuse Pla- „caaten. bij Ons van lijdt tot tijdt ge- „emaneert jegens de geweldenarijen en „rooverijen, ondernomen en gepleeght „omtrent Scheepen en Goederen, welke „door stormwinden als anders in noodt „geraackt zijnde, evenwel toch niet ver- „laaten of geabandoneert, maar door „het Scheepsvolk of eenige uyt deselve „werden in besit gehouden, echter veelè „Persoonen hun verstouten, in weerwil „van de Schippers of het Scheepsvolck „bij feytelijckheyt en met geweldt ae „handen te slaan aan zoodanige Schee „pen of Goederen, deselve feytelijck „aan te tasten en met violentie. of oock „onder schijn van hulpe toe te brengen, „te overmeesteren, en alsoo haare roo- „veriien te exerceeren, ja selfs wel daar „toe ie vervallen, dat sij, die rooverijen „niet kennende volbrengen, de Schee- „nen uyt boosaardigheyt komen in den „brandt te steeken, so ist dat wij, „daarin met nadruck willende voorsien, „goetgevonden hebben wederom te re- „noveeren Onse voorige Placaaten, „aangaande de Zee en Strandvonde rijen successivelijck geëmaneert; en .„verders te ordonneeren en statueeren, „zooals wij ordonneeren en statueeren „bij deesen, dat een yegelijkck van „Onse Ondcrdaanen gehouden sal zijn „de Scheepen en Goederen, soo binnen „als buyten Gaats, in noodt zijnde, na „sijn vermogen alle hülpe en bijstant „te doen." IN DORDT. Ik vraag me nu al af wat zal. Stormvogels thans presteeren? 'k Hoop. dat de club in elk geval Iets aardigs zal offreeren. De eerste punten zijn behaald, De hoop ging weer herleven. Het elftal, dat zoo had gefaald, Kan veel worden vergeven. De ploeg speelde erg enthousiast Toen Xerxes hier moest komen En heeft ons op veel goals vergast: Ik was wèl ingenomen! Maar nu wacht er een zware strijd. Die zeker meer zal vragen. Want D.F.C. zal slechts met spijt Een punt weg laten dragen. Juist Zondag komt het er op aan Den strijd te willen winnen. Stormvogels moet aldus spontaan De krachtmeting beginnen. In spanning zal wel menigeen Straks op den uitslag wachten. Stormvogels, toon nu iedereen Eens duidelijk je krachten. Thalia Dames-athleten weren zich flink. Nu reeds goede resultaten. De roem gaat de daden vooruit! Dit blijkt althans bij de ohlangs opgerichte dames-athletiekclub Suomi, welke met zeven tien leden is gestart en nu reeds 24 leden telt, een vooruitgang dus van bijna vijftig procent. De dames hebben zich er geducht voor gespannen. Het enthousiasme, waarmele de dames-Suomee- zen zijn begonnen heeft dus niet nagelaten een prikkel voor anderen te zijn. Men is er in geslaagd om een trainer te vin den. De oud-Mlnerva-man uit Rotterdam de heer F. L. van de Ree zal de oefeningen leiden, zoo wel op het veld. Sis in de zaal. Zondag 4 October, 's morgens van half elf to( twaalf uur, wordt de eerste veldtrainlng op Wa- rvliet gehouden. Dinsdag 6 October wordt be gonnen met. de indoortraining ln de gym nastiekzaal van-de Chr. School aan de Van Lan- eveldstraat van half negen tot half tien 's avonds. Reeds mochten de dames van officieele zijde bewijzen van instemming met de oprichting van hun athietiekclub ontvangen. De voorzitter van de N. A. U., de heer G. E. an der Werft Jr.. wenschte geluk met de op richting en uitte de hoop, dat Suomi evenvee; succes zal mogen oogsten als de groote naam genoot, die zich in zulk een korten tijd een goe den naam in de athletiekwereld heeft verworven Ook de districtssecretaris der N. A. U. voos Noord-Holland, de heer Jan de Vries, heeft zijn waardeering voor het pionierswerk, der Suoml- dames uitgesproken. Reeds heeft Suomi de N. A. U. om goedkeuring verzocht. Door vertrek naar elders zal binnen kort in de plaats van mej. N. Halenbeek. een nieuwe voorzitster moeten worden benoemd. Het Stormvogels-elftal. Stormvogels brengt waarschijnlijk het volgende elftal in het veld: Kraak, Haak. Schippers. Jacobs, Schoorl. Goedhart, Van Pel. v. d. Kuyl, Hamers, Prins. Opbergen. De kans bestaat, dat Jacobs door een blessure niet van de partij kan zijn. Voor hem zou, zoo vernemen we, dan Zwemmer spelen. De eerste Nutsavond. In den loop der jaren hebben de populaire Nutsavonden ook in onze gemeente een groote bekendheid verworven. Hoevelen bewaren aan deze leerzame bijeenkomsten vol afwis seling aangename herinneringen. Menige boeiende causerie, fraaie muziekuitvoering of interessante reisverhandeling kon als vol komen geslaagd worden beschouwd. Nu het seizoen weer is aangebroken zullen velen zich met interesse afvragen of er nog iets zal worden gedaan. Er worden weer plannen uitgewerkt. Het bestuur heeft het voornemen om reeds Maandag 19 October in het Verenigingsgebouw aan de Kalverstraat den eersten Nutsavond te organiseeren.- Polonaise. „Ik peuzel nog liever een bezem op dar. dat ikHet feit, dat Hans Moser deze woedende opmerking in de film Po lonaise maakt, zegt reeds iets over den in houd: Maar als men een voorstelling heeft meegemaakt, weet men dat Moser nog feller van leer kan trekken. Hij moppert, ruziet en schreeuwt harder en wilder dan we ooit hem meemaakten, hij verslikt zich om den haverklap in zijn woorden en wringt zijn gelaat in dui zelingwekkende plooienPolo naise is de film van Moser. Waarom hij zich zoo boos maakt? In het Weenen van om streeks de eeuwwisseling heelt de door hem uitgebeelde dansmeeser Hofeneder tientallen jaren het alleenrecht van dans- onderwijs in zijn wijk. Hij beklaagt zich juist over zijn drukke bezigrteden wanneer 'hy verneemt, dat er zich een concurrent zal vestigen. En het ergste is, dat dit Roublé blijkt te 'zijn, de man. die hem twee en twintig jaar geleden het liefste meisje ter vereïd ontnam. Hofeneder Kan het nog _teeds niet verkroppen, datuhij buiten de huwelijksschuit bleef en koelt zijn woede op den sympathieken, hem goed gezinden Roublé. De verwikkelingen beginnen als de dochter van laatstgenoemde buiten mede weten van haar vader bij Hofeneder les neemt en daar een knappen jongeman leert kennen. Onze voorouders waren lang van stof en de welwillende lezers zullen dan ook wel moeite hebben gehad om alles op den voet te volgen. Als zij even krachtig ademhalen kunnen we verder gaan. De ordonnantie is zeer Interessant. In de eerste plaats geeft zy ons een - blik in het verleden. Men zal toch niet denken, dat de Maten zich aan overdrijving hebben schul dig gemaakt! Welnu, behoeft men zich dan nog af te vragen hoe verschrikkelijk de tafereelen waren, die zich eens op Hollands stranden hebben afgespeeld Het besluit is om meer redenen de moeite van het bestudeeren alleszins waard. Daar om is het goed de laatste regels nog eens met belangstelling te lezen. Karei V keerde! Z"* tegen de uitspattingen, doch gaf geen richtlijnen aan voor eventueele hulp aan in nood verkeerende booten. In de achttiende eeuw deden de Statep dit/ wel, zoodat er een belangrijke schrede voorwaarts werd gedaan. Voortaan was iedereen ver plicht de handen uit de mouwen te ste ken en met om te plunderen, doch om bij stand te verleenen! De jutters konden het zich voor gezegd houden. DE DOODSTRAF. De Staten voelden er immers niets voor om met zich te laten spotten. Nadrukkelijk vestigden zij er de aandacht op, dat het ten strengste verboden was om zonder ver- va» schipper of stuurman (of bij hun afwezigheid, van het scheepsvolk) zelfs maar aan boord van gestrande schepen te komen of ergens de handen aan te slaan, zooals aan ankers of toebehooren, De straf maat moest dezen maatregel kracht ver leenen, dat begrepen de Staten direct. Daar om werden degenen, die de bepalingen niet in acht zouden willen nemen, met den dood bedreigd Wenscht men nog iets van de ordonnantie te weten Wij kunnen nog aanhalen, dat het niet was geoorloofd: „eenigh letsel of nadeel toe te brengen „aan Personen of Goederen, hetzij door „dreygementen, feytelijckheeden of „geweldt en in het bijzonder meede niet „het Schip of desselfs Laadinge, soo „boven als onder decks, in het geringh- „ste te berooven of verminderen, en „selfs oock wel niet eenige Baaien, kas- „sen, vaaten of yets anders sich op on- „ordentelijcke wijse aan te maatigen." De bestraffing Ook in dit opzicht wil den ae Staten geen halve maatregelen nemen. Zoo noodig zou de doodstraf kunnen worden toegepastVoor minder ernstige vergrijpen zou men tot geeselen en brand merken overgaan. Zachtzinnigheid is iets anders (Slot volgt.) v. B. N. S. V. O. Binnenkort zullen de cursussen van den moederdienst der N.S.V O., met wekelijk- sche lessen, weer in het gebouw van den N.V.D. aan den Engelmundusweg te IJmui- den-Oost beginnen. 28 September zal de naaicursus aanvangen en in het begin van October zal er weer aandacht worden ge wijd aan zuigelingenverzorging en zieken verpleging in huis. ELFIE MAYERHOFER geeft in dc film Polonaise een sympathieke vertolking van Sylvia, de dochter van den dansmeester Roublé (Hörbiger), die met zyn collega Hofeneder (Moser) overhoop ligt. (Foto Ufa) Meer willen we niet van het verhaal ver tellen, dat natuurlijk onlogisch is, maar alleszins geschikt om de lachspieren te ont plooien. Welnu, dank zij ook het knappe spel, hebben we geschaterd, vooral om Moser, maar ook om Paul Hörbiger, die Roublé weergeeft. De snel ontluikende lief de tusschen Sylvia (Elfie Mayeschefer) en den jongeman (Hans Holt), vormt een leuke tegenstelling. De film is vol afwisse ling en kent geen inzinkingen. Geregeld worden nieuwe situaties voorgetooverd. waaruit prachtige dansscènes ontstaan met heerlijke muziek, waar men graag naar luistert. Hubert Marischka heelt de sfeer goed weten te treffen en aldus voor de Ufa een film weten te regisseeren, die we aan de liefhebbers van een genoeglijke rol prent ongetwijfeld kunnen aanbevelen. J. J. VAN BAARSEL. Drie Vrouwen en Verdi Voor de operaliefhebbers is deze film, geregisseerd door den knappen regisseur Carmine Gallane, het neusje van den zalm. Uit het rijke werk van den beroemden Italiaanschen opera-componist Guiseppe Verdi is een ruime keus gedaan en tal van beroemde aria's uit zijn onsterfelijke opera's Aida, La Traviata, II Travatore, Rigoletto en Don Carlos zyn in deze rolprent op meesterlijke wijze verwerkt. Geboren in 1813 (dat ook het ge boortejaar van den grooten Wag ner was) gaf Ver di reeds zeer jong blijken van zijn muzikale talenten, want toen hij nog maar zeven jaar oud was, kochten zijn ouders voor hem een klein spinet. Hij zocht daarop allerlei accoorden en toen hij een eens aangeslagen samen klankpiet meer terug kon vinden, geraakte hij zoo in woede, dat hij er op los sloeg en het instrument ernstig beschadigde. Het heeft de merkwaardige inscriptie, die o.m. luidt: „alles gratis hersteld door mij, met het oog op de groote talenten van den .knaap Guiseppe, hetgeen voor mij voldoende loon is. Cavaletti". Op kosten van de naburige stad Busseto werd hij in staat gesteld muziek te studee- ren. Hij meldde zich aan als leerling "van het conservatorium, maar werd afgewezen omdat.hij niet genoeg muzikaal talent bezat! Toen later Verdi eens bij een repe titie de leiding van het beroemde Scala orkest overnam, maakte hij kennis met de zangeres Guiseppina Strepponi, die verliefd op hem werd. Verdi trouwde echter met de dochter van zijn beschermer, Margherita Barezzi. Langzamerhand maakte Verdi naam, maar een zware slag trof hem toen zijn vrouw betrekkelijk jong overleed. Guisep pina speelde in zijn leven een groote rol, want beiden konden elkaar niet vergeten. Later vinden Guiseppe en Guiseppina el kaar in een zeer gelukkig huwelijk. Met het klimmen der jaren steeg Verdi's roem. Nieuwe zangers en zangeressen na men de taak der ouderen over. Theresina Stolz stond Verdi bij zijn componeeren van de „Aïda" terzijde en dit wekte de jaloezie van Guiseppina op, die zelf reeds lang niet meer zong. Na het enorme succes der opera besefte de laatste echter, dat Theresina naar man inspireerde, maar dat zijn liefde naar Guiseppina uitging. Deze drie vrouwen spelen, evenals in Verdi's leven, een groote rol in deze film. Daarenboven is het Benjamino Gigli. die door zijn prachtigen zang met de zangeres Maria Cebotari (Theresina) dit werk tot een volmaakt geheel van bel-canto maakt, daarin bijgestaan door een orkest van 300 musici onder leiding van Tullo Seraffin. De Italiaansche filmkunst heeft met deze korte biografie uit het rijke leven van een harer grootste zonen uit de muziek een waarachtig kunstwerk geschapen, waarvan velen zullen genieten. - A. J. VAN DER WEIJDEN. Do Roman van een Dokter. Onder den titel „De roman van een dokter" wordt er gedurende de komende dagen in Bioscoop De Pont een rolprent gedraald, waarin spanning en luchtige scènes elkaar als schrille contrasten afwisselen. Zoo kan men in het spel van Albrecht Schoenhals, als Dr. Thomas I-Ieding, den ge neesheer aanschouwen, die heel wat beproe- "ingen moet doorstaan/ Daar hij immers volledig in zijn roeping als dokter opgaat, is het hem onmogelijk om die aandacht aar. zijn echtgenoote Këthe te schenken, De Pont welke ze wenscht. Het gevolg is dat er een Teekenlng Hessels (Pax Holland m.) Wijziging Politieverordening. Voor een ieder is van heden af gedurende drie maanden op de secretarie der gemeente nedergelegd een besluit van den Burgemees ter tot vaststelling eencr Verordening tot wijziging der Algemcenc Politie verordening der gemeente Velsen. verwijdering ontstaat, waarbij het zoontje Peter de eenige oorzaak is, dat men niet uit eengaat. Kèthe speelt echter gevaarlijk spel cn helaas doorziet dr. Heding dc situatie tc '.aat. Hij treft haar aan kort nadat zij een moord begaan heeft. Als man van karakter neemt hij echter de sohuld op zich, teneinde Kathc in staat te stellen hun kleinen zoon Peter tc verzorgen. Na een gevangenisstraf van zeven jaar valt het dr. Meding vanzelfsprekend moeilijk om zijn plaats in de samenleving te heroveren, temeer daar zijn lieveling Peter aan con long ontsteking overleed. Het grootste leed is ech ter het feit. dat hij dooi zijn veroordeling niet meer zijn praktijk als dokter mag uit oefenen. In deze zware dagen vcrlccntm zijn vriend Steffen en Fritz, de chauffeur hem dc noodige energie Er komt eer. kentering in de gebeurtenissen, als hij den kleinen parmantigen knaap Man fred ontmoet. Er ontstaat zelfs een verstand houding met zijn moeder, Ursula Kay, die weduwe is. Wanneer de knaap tijdens een ernstige longontsteking onmiddellijk geholpen moet worden, blijkt er geen medische hulp aan wezig te zijn. Hierdoor ziet Dr Heding zich genoodzaakt, ondanks het verwbod, op te tre den en zijn kordaat ingrijpen heeft succes, want de jongen herstelt. De consequenties zijn echter verre van aan genaam en de gevolgen blijven niet uit. Zijn vriend Steffen weet Kathe tenslotte echter te bewegen, haar daad te bekennen cn hier door krijgt het leven van dr. Heding weer perspectieven. Hij mag zijn practijk uitnefc- nen, terwijl de kleine Manfred cn zijn moe der Ursula Kay. hem verder alle levensleed doen vergeten. Met enkele sobere trekken gaven wij ccn overzicht van het typische gegeven, waarbij weer eens tot uiting komt, dat dc dames de taak van hun echtgenooten moeten onder steunen en begrijpen, anders kunnen dc re sultaten jaren van verloren levensgeluk zijn. Gelukkig ontbreken echter bij dit drama ook de komische momenten niet. Hiervoor zorgt ongetwijfeld Fritz Eurgcns, die als Manfred, de kleine rakker dr. Heding al zijn zorgen doet verminderen. Bovendien Is cr de goedmoedige plattelandsdokter, die door Albert Florath treffend wordt uitgebeeld. Zijn kleine figuur vol karakter verwekt de vroo- lijke noot aan het slot Verder vxertolkt Theo- dor Loos den vriend Steffen. terwijl Camilla Horn, de lichtzinnige Këthe in haar ware ge daante natuurgetrouw weergeeft Tenslotte is het Maria Andergast, die als Ursula Kay haar rol uitstekend vervult. Onder regie van Jürgen von Alten heeft men een filmwerk verkregen, waarin liefde, moord, humor en emoties nit het bewogen leven van een geneesheer zijn verwerkt. H. J. DE VRIES- Opstelling van V.S.V. V. S. V. komt waarschijnlijk in de volgende opstelling uit: Mlche!. Broek. Voet, Poulus. De Vrtcs. Van Osch. Van Zand. v. d. Kuyl. v. d. Lugt. Balvers, Sterk. Het medespelen van Van der Lugt ls nog on zeker. 40 Jaren huwelijkstrouw. Ten huize van H^t echtpaar W. Smit en J. M. SmitKraak aan de Eschdoornstraat 39 heerschte Vrijdag een feestelijke sfeer. Het vierde zijn veertigjarige huwelijks- feest en als vanzelfsprekend toonden velen hun belangstelling. De kamer was met groen versierd, terwijl bloemen, fruit en allerlei aardige attenties evenmin ontbra ken. De heer Smit bleek wel een goede be kende te zijn! Het echtpaar zal dezen dag niet licht vergeten. I NED. HERV. EVANGELISATIE. Voor de Nederlandsche Hervormde Evangelisatie zal Woensdagavond zeven uur bi het lokaal Oranjestraat 8 ds. Mulder, te Veenendaal. optreden. SANTPOORT Santpoort speelt met Bakkum Zondag trekt Santpoort naar de Kaasstad om de Alkmaarsche Boys tc bestrijden. Zouden we slechts afgaan op wat onze plaats genooten in de vorige wedstrijden hebben ge presteerd. dan zouden wc weer een zwaar hootd hebben in het resultaat van morgen. We gaan echter geenszins op de tot nu toe be reikte resultaten af. Daarvoor hebben we een wel zeer bijzondere reden. Deze Is:1 Bakkum speelt Zondag inec. Met dezen goalgetter in de gelederen rekenen •e erop dat onze plaatsgenooten hun zelfver trouwen herwinnen. Daarom zien we met belangstelling het resul taat van den wedstrijd tegemoet en roepen de Santpoorters toe: Stelt uw supporters Zondag niet teleur: zij en ook wij rekenen op een over winning. De volledige opstelling luidt: Nijssen. J. Nijssen. Maarschalk. Kuijpers. C. Tromp. T. Tromp. Lunter. Gerrlts. Bakkum, Kaïdcnbach, Wijkcr, Het - medespelen van Maarschalk Is nog niet zeker wegens een enkelblessure. Eventueel zal Meyer hem vervangen. Terrasvogels versus Kinheim. Morgen komt Kinheim bij de Tcrrasvogels op bezoek. Dit belooft een zeer spannende ontmoe ting te worden, waarvoor ongetwijfeld groote belangstelling zal bestaan. Terrasvogcls zal na tuurlijk alle moeite doen zich na de nederlaag van Zondag te rehabillteeren, terwijl de Kin heimers zich van 't begin tot het einde zullen geven om op 't pad, dat zij een week geleden be-' traden, te blijven voortgaan. Terrasvogcls komt uit met: Douma; Bunschoten, Kraak; De Ruyter, Dortmunth, Klumper; De Jonge, Van Gelder Jr.. Zaal, Röbken, Van Gelder Jr. Uitreiking distributiebescheiden. Santpoort Dorp aan de beurt. De inwoners van Santpoort Dorp moe ten de nieuwe distributiebescheiden Maan dag of Dinsdag in het Jeugdhuis aan de Burgemeester Ensehedélaan nafen, dat van negen tot twaalf en van twee tot vyf uur is geopend. Uitgereikt worden de levens middelenkaarten en de aardappelkaartea voor de elfde periode. Zakbijbelkring. Het bestuur der afdeeling Santpoort van den Zakbijbelkring heeft het voornemen om Dinsdag 6 October in de Kapel een ledenvergadering te houden. Als spreker zal de heer K. Dekker optreden. TERRASVOGELS, 2 IN ACTIE. Terrasvogels 2 komt morgen om io uur tegen Kinheim 3 als volgt in 't veld: Van den Bos; N. N., Giljart; Rusman, Van Leen. Beundcr; Tabernal, Van Vliet, Vlietstra, Schoon, Goed hart. i Agenda IJmuiden. .ZATERDAG 26 SEPTEMBER. Thalia: Polonaise! 7.30 uur. Rex: Drie vrouwen en Verdi, 7.30 uur. De Pont: De roman van een dokter. 7.30 u. ZONDAG 27 SEPTEMBER. Thalia: Polonaise, 3, 5 en 7.30 um; Rex: Drie vrouwen en Verdi. 3 cn 7.30 uur. De Pont: De roman van een dokter. 3 en -.30 uur. MAANDAG 28 SEPTEMBER. Bioscopen: Zie Zaterdag. DIENST APOTHEKEN. Zondag-, avond- en nachtdienst: Kenne mer Apotheek, Wyk aan Zeeërweg.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3