Haarlemsche Courant Voedselvoorziening van Europa verzekerd. Pact van Drie fundament der nieuwe Wereldorde. Strijd woedt in huizen complexen aan de Wolga. 287e Jaargang No. 228 X X Abonnement p. week 0,24, p. maand 1.U, p. kwartaal 5,4 franco p. post 3,73, loue nummers 6 cent. Advertentlïn 3—11 m.m. ƒ3,— elke m.m. meer 20 cent Reclames dubbele prijs. Advertentieabonnementen isoo m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3li m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. (Atff.i Grafische Bedrijven Damlate. Wnd. Hoofdredacteuri 9. V. BAUDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Maandag 28 September 1942 Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat 93. Bijkantoor: Soendae plein 37. TeL Directie 13082. Hoofdredactie 15054, Redactie 19608, Administratie 10724. 14825; Soendapleln 12230. rostglro 134958. Directie ph. A. mees p. w. peereboom. J3 Rede van Von Ribbentrop. Het Pact van Drie, eens waarschuwing tot de V.S., thans basis voor wereldsamenwerking. Den bolsjewisten werd 1,6 millioen K.M.2 van huh grond gebied ontrukt. Geallieerden verloren afgeloopen jaar ten minste twee maal zooveel scheepsruimte als zij konden bouwen. De Sowjet-Unie nadert haar algeheele uitputting. Slag om Stalingrad wellicht eens symbool van vrijheidsstrijd. De tijd werkt thans voor de drie mogendheden. De Rijksminister van buitenlandsche za ken. Von Ribbentrop, heeft ter gelegenheid van den verjaardag der onaerteekening van het Driemogendhedenpact Zondagavond een receptie gegeven, waar aanwezig waren de Ilaliaansche ambassadeur, de Japansche ambassadeur, de Hongaarsche gezant, de Roemeensehe gezant, de Kroatische gezant, de Bulgaarsche gezant en de Slowaaksche aakgelastigde, gencraal-veldmaarschalk Ceitel, Reichspressechef dr. Dietrich, gouw- eider Bohle. de leidende ambtenaren van iet departement van buitenlandSch zaken en de bij de uitvoering van net driemo- jendhedenpact betrokken persoonlijkheden van staat en weermacht. De Rijksminister hield een redevoe ring, waarin hij zeide, dat het sluiten van het driemogendhedenpact vooral was geschied als waarschuwing voor de Ver. Staten van Noord-Amerika. Zin en doel van het bondgenootschap was dus zuiver defensief, n.l. verhinderen dat de Europeesche oorlog door deelneming van de Ver. Staten een algemeene wereldoor- og zou worden en daarmede zou worden erlengd. Roosevelt sloeg de waarschuwing In den wind en gmg spoedig tot openlijke oorlogshandelingen over. Een jaar lang lebben de mogendheden van het pact zijn teleedigïngen, uitdagingen en vijandige landelingen aangezien in de hoop, dat het gezond verstand van het Amerikaansche rolk nog zou spreken. Maar deze oorlog was iet meest eigen werk van Roosevelt. Hij stelde Japan eischen, die zijn eer moesten aantasten. Daarmede was de maat vol en Japan sloeg toe. Duitschland. Italië en Jas pan sloten zich riog nauwer aaneen in een bond op leven en dood en besloten de wa pens niet eerder neer te leggen dan wan neer de toekomst van hun volken en de ueuwe Wereldorde voor goed beveiligd was. Voortgaande schetste de minister de ge beurtenissen sedert September 1942. de Ja pansche successen, de geweldige successen ran Duitschland en zijn bondgenooten en sprak over den thans reeds weken om Sta- ingrad woedenden slag. Stalingrad. Wij allen, politici en soldaten, weten, zoo zeidë hij, en het geheele Duitsche volk weet dat het bij dezen strijd om groote dingen kaat. Wij weten echter ook dat de helden- "pnoed en dapperheid der Duitsche troepen ook den slag om Stalingrad zullen winnen. Wellicht zal "men later eens dezen slag tot symbool maken van den vrijheidsstrijd van Europa. Want met de verovering van deze stad, die het groote verbindingscentrum is tusschen Noord- en Zuid-Rusland en die de voornaamste verkeersader van dit land, de Wolga, beheerscht, wordt aan onzen gc- vaarlijksten tegenstander een slag toege- bracht, waarvan hij zich niet meer zal her- eUIf stellen. Territoriaal gezien hebben de verbonden troepen reeds 1.6 millioen vierk. km. bezet. Van .het opengelegde deel van het Europee sche Rusland is daarmede ruim de helft, en wel het verreweg waardevolste deel hecht in Duitsche handen. Met de bezetting van de Oekraine en de gebieden tusschen Donetz en Don. tusschen Don en Wolga en de Krim benevens de tot dusver veroverde deelen van den Kaukasus, 2ijn.de vruchtbaarste gebieden van de Sov jet-Unie in Duitsche handen. Daarmede zijn tweederde deel van het broodgraan, ruim tweederde van de v'leeschvoorziening en Gl bijna de geheele voorziening van suiker voors de Sovjet-Unie weggevallen. Niet minder rampspoedig zijn de ver liezen aan vitale grondstoffen, zooals ijzererts en steenkool tot 60 en 70 pet en mangaan tot 95 pet, waardoor de vervaardiging van staal van hooge waarde dubieus is geworden. De Sovjet-Unie nadert derhalve zoowel ten aanzien van het menschenmateriaal als ran levensmiddelen en grondstoffen voor de nog resteerende industrie de grens der Uitputting. De olie. Als beslissende factor komt daarbij Jiet uiterst groote gevaar voor ongeveer '90 pet der bolsjewistische olieproductie. Reeds thans is het vervoer van olie uit den Kaukasus doordat de Duitschers de Wolga beheerschen evenals de vitale spoorlijnen, nauwelijks nog mogelijk. Zonder voldoende olie echter wordt een modern leger en luchtwapen invalide. Er kan geen twijfel aan zijn dat een land met zulke verliezen noodzakelij kerwijze vroeg of laat achter adem moet geraken. Het tweede front. UTS In dit verband' behandelde de Rijksminis ter de kwestie van de materieele ondersteu ning van Sovjet-Rusland door Engeland en lie Vereenigde Staten. Het feit, van het uitblijven van de beloofde materieele hulp heeft Sovjet-Rusland aanleiding ge- ?even energiek aan te dringen op een ont- asting door de Anglo-Amerikanen. Chur chill heeft in Moskou gesproken over het „tweede front", waarop de onderneming van Dieppe in scene is gezet. De Duitsche troepen zijn gereed voor verdere pogingen van dien aard. Men vergist zich echter wan neer men aanneemt, dat daardoor een ont lasting voor Rusland zal ontstaan. Duitschland met zijn bondgenooten is thans too sterk, dat pogingen tot oprichting van een tweede, derde, vierde of hoeveelste front ook, waarmede Roosevelt bluft, het Voortschrijdende verlammen van Sovjet- Rusland niet meer kunnen tegenhouden. Voortgaande sprak Von Ribbentrop over de successerfin Europa en Afrika benevens de grootsche successen van marine en luchtwapen op' zee. Jlij achtte de ramingen betrouwbaar volgens welke de verbonden mogend heden in het afgeloopen jaar ten minste twee maal zooveel, waarschijnlijk ech ter nog aanzienlijk meer koopvaardii- tonnage in den grond hebben geboord dan Engelschen en Amerikanen konden bouwen. Wat echter in de toekomst ook aan «de andere zijde aan tonnage ver vaardigd zal worden, de landen van het Driemogendhedenpact zullen steeds in staat zijn, veel meer koopvaardij tonnage in den grond te boren dan door de vij anden kan worden aangebouwd. Het transportvraagstuk moet noodzake lijkerwijze voor den tegenstander tot een steeds onoplosbaarder probleem worden. Zooals ook de vorming van gevechtsfronten, die de landen van het Pact van Drie met de Engelschen en Amerikanen in voor den oorlog beslissende gevechten zouden kun nen verwikkelen waarschijnlijk reeds door het tonnage-vraagstuk zal mislukken. De gevolgen van de militaire prestaties der landen van het pact van drie bliikch thans reeds op alle gebieden. In dezelfde mate. waarin hun mogelijkheden op het gebied van bewapening en strategie beter worden verminderen zij aan den kant van den vijand. De rijksminister vatte deze si tuatie samen in de volgende punten: De voeding. Ie. Het wellicht meest urgente pro bleem van Europa, het voedingsprobleem- is definitief geregeld, door de verovering van de Oekraine. het Don- en Koebange- bied is niet alleen de voeding van Duitsch land en Italië, maar van geheel Europa in de toekomst beveiligd. De levensmiddelen positie kan van jaar tot jaar slechts beter worden. Grondstoffen en arbeiders. 2e. Wat de grondstoffenpositie van de landen van#het Pact van Drie betreft, zij zijn, aangez'ien hun alle grondstoffen van Europa tot aan den beneden-Woiga toe en die van geheel Oost-Azië ter beschikking staan, thans in een situatie, waarin voor hun oorlogsbehoefte op dit gebied geen moeilijkheid meer kan ontstaan. Ten aan zien van de bewapeningscapaciteit zullen Duitschland en zijn bondgenooten stellig kwalitatief en wanneer men alle factoren overweegt ook kwantitatief de tegenstan ders overtreffen. Dat geldt onder meer voor de arbeidskrachten. Het betreft een voor sprong der landen van het Driemogend hedenpact, die in dezen oorlog niet meer zal worden ingehaald. Tegenover de rond 190 milloen men- schen in Engeland en de Ver. Staten, waaruit hun geschoolde arbeiders ko men, waarbij dan de nog aanwezige maar sterk gedecimeerde aantallen ge schoolde arbeiders der Sovjet-Unie ko men, beschikken de landen van het Driemogendhedenpact over een men- schen-reservoir van ongeveer 450 mil lioen. De vergelijking wordt nog be langrijk gunstiger, wanneer men be denkt. dat het percentage geschoolde arbeiders in de Europeesche landen al tijd veel grooter is geweest dan in En geland en de Ver. Staten. De strategische' positie. 3e. De strategische positie van de lan den van het Driemogendhedenpact wordt gekenmerkt door het feit. dat de verbon denen overal onneembare militaire posities hebben veroverd, van waaruit zij den te genstander he* hoofd kunnen bieden of zelfs het initiatief kunnen nemen en hem uit verdere posities verdrijven. In het Oos ten zullen de daar strijdende deelen van'de Duitsche weermacht en hun bondgenooten steeds weer aanvallen en zoolang toeslaan tot ieder gevaar van het bolsjewisme voor Europa eens en voor altijd is verdwenen. Op de Middellandsche Zee en Afrika zul len de Duitsch-Jtaliaansche formaties den Engelschman niet tot r.ust laten komen. In het Westen staat onze weermacht van Noord-Noorwegen tot de Spaansche grens in sterke stellingen en de in het achterland op gemarcheerde legert zijn bereid iedere lan dingspoging in de kiem te verstikken. De bombardementen. Wat den bommenoorlog tegen de bur gerbevolking betreft, de toekomst zal lee- ren of deze meest eigen uitvinding van Churchill een goede of slechte gedachte is geweest. Iedere bom, ieder vernield huis en iedere doode maakt het Duitsche volk nog slechts harder en vastbeslotener in zijn wil om de Engelschen alles terug te betalen en er zorg voor te dragen, dat Europa eens en voor altijd rust heeft van Engeland. Ook de andere volken van Europa denken er zoo over. Overigens kan ChurchiU er zeker van zijn dat de bommen geteld worden en dat de tijd zal komen waarin wij ons met dit En- gelsche vliegtuigmoederschip voor Europa definitief zullen bezighouden. Behalve het bombardeeren van de Duit sche burgerbevolking heeft Churchill in de drie Jaren van dezen oorlog nauwelijks een militair succes te boel$en gehad. Het schijnt hem veeleer voorbehouden te zijn het eene deel van het Britsche Rijk aan zijn vijanden, 'het andere aan zijn vriend en bondgenoot de Ver. Staten te verliezen. Terwij] Roosevelt bij gebrek aan militaire prestaties een blufoffensief met astronomi sche wapeningseijfers onderneemt, om het Engelsche volk zand in de oogen te strooien, neemt hij in alle stilte de eene Engelsche bezitting na de andere over. Men vraagt zich vaak af. of de Engelsche regeer ders door misdadigheid dan wel door on- noozelheid hun volk in dezen toestand ge bracht hebben. Waarschijnlijk zal er eens een groote ontnuchtering komen. De mogendheden van het Pact van Drie zijn tot alles bereid en besloten. Voor iedere poging om onze werelden in het Noorden. De Sow jet-Unie verloor: twee-derde van haar Euro peesche bevolking; twee-derde van haar brood graan; twee-derde van haar vleesch. voorziening; haar geheele suikervoor ziening; 60 procent van haar ijzererts; 60 procent van haar steenkool; 95 procent van haar mangaan; terwijl 90 procent van haar petroleumproductie thans wordt bedreigd. Engeland strijdt aan 13 fronten." Naar Associated Press meldt, heeft de tweede onderstaatssecretaris van het Brit sche ministerie van oorlog, Lord Croft, in een rede als antwoord op den roep naar een tweede front verklaard: Engeland strijdt reeds aan dertien fronten en voor het grootste deel onder zeer ongunstige omstandigheden." Westen, Oosten of Zuiden te na te komen zal de vijand met hetakomben van dooden hebben te betalen. Duitschland. Italië en Japan met hun bondgenooten zullen hun vijanden steeds nieuwe slagen toebrengen, tot zij eindehik er genoeg van hebben en zoowel Engeland als de Vereenigde Staten zullen inzien» dat zij in Europa en Oost- Azië niets meer te zoeken hebben". Ten slotte gaf Von Ribbentrop uiting aan de rotsvaste overtuiging, dat de lijd thans definitief werkt voor ae landen van het Pact van Drie. De uitoefening van het recht van abolitie en van gratie. Het verordeningenblad bevat een tw.eede verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, houden de wijziging der verordening no. 2-1941 be.- treffende de uitoefening van het recht van abolitie en van gratie. Na deze wijziging komt genoemde ver ordening als volgt te luiden: Op grond van het decreet van den Fiihrer betreffende de uitoefening van het recht van abolitie en van gratie in het bezette Nederlandsche gebied van 20 December 1940 (r.w.b. 1, biz. 1644) bepaal ik: Artikel 1. (1) De beslissing over de uitoefening van het recht van gratie behoud ik mij voor: 1. In alle zaken, vallende binnen de be voegdheid van het Duitsche landsgerecht of van het Duitsche hooggerechtshof in het bezette Nederlandsche gebied. 2. In al die zaken, waarin vóór de inwer kingtreding der verordening no. 52-1940 be treffende de Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken een Nederlandsche rechter een veroordeeling ter zake van een straf baar feit heeft uitgesproken, tot de behan deling waarvan op grond van paragraaf 2 der genoemde verordening thans de Duit sche gerechten bevoegd zouden zijn. 3. In al die zaken, waarvan de Neder landsche rechter kennis neemt, welke niet vallen onder het bepaalde onder 2 en ter zake van welke deze rechter een vrijheids straf of vervangende vrijheidsstraf van meer dan zes maanden of een geldboete van meer dan vijftienhonderd gulden heeft opgelegd, tenzij ik de procedure tot gratie- verleening in bepaalde gevallen aan den secretaris-generaal van het departement van justitie overdraag. 4. In al die zaken, waarvan de Nederland sche rechter kennis neemt, welke niet val len onder het bepaalde onder 2 en. 3 en welke ik in bepaalde gevallen aanwijs. 2) Hetzelfde geldt ter zake van het recht van abolitie. Artikel 2. (1) IH draag de uitoefening van het recht van abolitie en van gratie over op den secretaris-generaal van het departe ment van justitie, voor zoover ik mij niet in overeenstemming met het bepaalde in art. 1 de beslissing voorbehoud. (2) Indien de secretaris-generaal een beslissing genomen heeft, staan den verzoe ker geen rechtsmiddelen tegen deze beslis sing ter beschikking. Ik behoud mij evenwel het recht voor in bepaalde gevallen beslis singen van den secretaris-generaal te ver nietigen of te wijzigen. Artikel 3. Alle met deze verordening in tegenspraak zijnde voorschriften, meer. in het bijzonder de artikelen 14a tot en met 17 van het Ne derlandsche wetboek van strafrecht en de art. 559 en 560 van het Nederlandsche wet boek van strafvordering, blijven buiten toepassing. Artikel 4. De voorschriften ter uitvoering van deze erordening worden bij instructie gegeven. Duitschland, Italië en Japan vierden den tweeden verjaardag van 'het Driemogendhedenverdrag. 1940-27 SEPTEMBER-1942 Boodschap van Von Ribbentrop Japan: „Verantwoordelijkheid voor de uitbreiding van den oorlog berust bij Londen en Washington". Ter gelegenheid van den verjaardag der oniderteekening van het Driemo^ndheden- pact heeft de Rijksminister van buiten landsche zaken Von Ribbentrop Zaterdag voor de radio een boodschap bekend ge maakt, waaaan wij het volgende ontleenen- Het doel, dat ons bij het sluiten van het Driemogendhedenpact op 27 September 1940 voor oogen stond was een uitbreiding van den toen reeds uitgebroken Europee- schen oorlog tot een wereldoorlog te verhin deren, het herstel van den vrede te verge makkelijken en den weg te effenen voor een alles omvattende, rechtvaardige nieuwe or dening van de wereld. De vijanden der mogendheden van het pact wilden het anders. In hun egoïsme en hebzucht betwistten zij onzen gezonden vooruitstrevenden volken het recht op ruimte en aandeel in de goederen dezer aarde. In deze voor onze landen kritieke tijden heeft het Driemogendhedenpact zijn waarde bewezen. De reeds verbonden volken sloten zich thans nog nauwer aaneen tot een lots- gemeenschap op leven en dood en traden hun vijanden tegemoet. Desondanks blijft de vijand probeeren ons de verkregen posities afhandig te maken. Een harde strijd zal ons derhalve nog te wachten staan. In het bewustzijn van hun rechtvaardige zaak en met verbeten vastberadenheid zul len de landen van het Driemogendhedenpact den vijand overal blijven treffen, waar hij zich vertoont en wel zoolang, tot hij heeft ingezien, dat hij op hun leefruimte nooit meer iets te zoeken heeft. Dan zullen de grondslagen gelegd zijn voor de oprichting van een rechtvaardige nieuwe orde. Het Driemogendhedenpact evenwel, deze sterke machtscoalitie, zal ook na de zegevierende voltooiing van onzen vrijheidsstrijd het fundament blijven van de nieuwe Wereldo^Je en de waarborg voor een langen gelukkigen tijd van vrede voor onze volken". Italië. Ter gelegenheid van den verjaardag van het pact heeft de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken. Graaf Ciano, in een radioboodschap o.m. gezegd: Dit pact is niet ontstaan uit zuiver diplo matieke berekening en evenmin uit een tijdelijke noodzaak van de oorlogvoering, doch uit het diepe bewustzijn van de ge meenschappelijke zaak, die onze volkan willen dienen en van de gemeenschappe lijke doelstellingen waarvoor zij strijden Italië, Duitschland en Japan hebben in deze jaren de groote krachten van de ver nieuwing der wereldgeschiedenis be lichaamd. Het doel van den harden strijd, dien wij thans voeren is: den wensch der volken te verwezenlijken naar een op gerechtigheid gebouwde wereldorde en den vrede der ge rechtigheid tot stahd te brengen, die altijd het hooge'doel is geweest van de groote leiders in onze geschiedenis en dien haar beschermgeest alsmede de overwinning der wapens met stelligheid aan Europa en aan de wereld zal brengen". Japan. De Japansche ministA van buitenlandsche zaken. Tani, heeft eveneens in een bood schap den vérjaardag van het paot her dacht. Daarin zegt hij o.a.: De drie mogendheden hadden oorspron kelijk de bedoeling de onrust in Europa en Oost-Azië te beperken en de uitbreiding van den oorlog te verhinderen. De En- gelsch-Amerikaansche politici evenwel, met hun onbeschaamde en aanmatigende eischen, wilden deze bedoeling der drie mo gendheden niet aanvaarden. Tezamen met hun- aanhangers heb ben zij den oorlog tegen Japan. Duitsch land en Italië ontketend. Daardoor zijn de verwarringen in het Oosten en in het Westen tot een wereldoorlog ge worden. Er valt niet aan te twijfelen, dat de verantwoordelijkheid daarvoor berust aan Engelsch-Amerikaansche zijde. Ik zou alle verstandige menschen in de geheele wereld er op attent willen maken, dat in Japan. Duitschland. Italië en de ver bonden landen elkeen weet. dat het eind doel van dezen oorlog de oprichting van een nieuwe Wereldorde is en dat men der halve- vastbesloten is, dezen strijd onder alle omstandigheden door te zetten. Hiermede betuig ik ter gelegenheid van den tweeden verjaardag der onderteekening van het Driemogendhedenpact mijn har telijkste gelukwenschen". Aan het Kaukasische- en het Terek-front terreinvorderingen. Bommen op Toeapse en Chosta. Slag bij Rzjef sinds twee dagen gaande. 260 vijandelijke booten op de Newa vernietigd. Britsche luchtaanval op Oslo. Het Duitsche weermachtbericht van Zondag luidde: In het Noordwesten van den Kau kasus en aan de Terek is de vij and, ondanks taaien tegenstand, uit diepe groepen stellingen verdreven. Bij den afweer van een tegehaanval vernietigden Du:ts«he roepen aaf de Terek twee vijandelijke bataljons en maakten vele honderden gevangenen. De luchtmacht bombardeerde de ha vens Toeapse en Chosta en be schadigde een vrachtboot met bom men. In het centrum van Stalingrac heeft infanterie verscheiden kazematten installaties en blokken huizen bestormd en drong met steun van duikbommenwerper' op enkele nieuwe plaatsen tot de Wolga door. Ontlastingsaanvallen op het Noorde lijke grendelfront werden afgeslagen. Een tankdivisie vernietigde daarbij 24 grooten- deels zware pantservoertuigen. Geconcen treerde luchtaanvallen berokkenden den bolsjewisten zware verliezen. Formaties Duitsche en Roemeensehe gevechtsvliegtui gen zetten de verlamming van den vijande lijken etappedienst op de spoorwegen in het gebied van de Beneden-Wolga voort. Aan het Donfront plaatselijke ge vechtsactiviteit. Ten Noordwesten van Woronesj mislukten weer verscheiden vijandelijke aanvallen. Bij Rzjef viel de vijand een sector van het front met sterke strijdkrachten, gesteund door pantservoer tuigen en vliegtuigen, opnieuw aan. Deze zware gevechten zijn nog gaande. Ten Zuiden van het Ladogameer zijn verscheiden vijandelijke aanvallen on der zware verliezen voor den vijand afge slagen en nieuwe concentraties door gecom bineerd vuur van alle wapens onder deel neming der luchtmacht uiteengedreven. Bij een poging van den vijand om over een breed front over de N e w a te trekken zijn meer dan 260 booten vernietigd en een aantal gevangenen gemaakt. De bolsjewieken hebben Zaterdag 50 vliegtuigen verloren. Drie eigen toesteller worden vermist. In Noord-A f r i k a hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen Vrijdag een verrassenden aanval op net Britsche steunpunt in de oase Koefra gedaan. Bommen en schietwapens veroorzaakten vernielingen en brand in de versterkings- en vliegveldmstallaties bene- wens in troepenbarakken. Duitsche jagers hebben Zaterdag als es corte en tijdens vrije jacht zonder eigen verliezen acht Britsche jagers neergescho ten. Het vliegveld Heliopolis bij Cairo werd Zaterdagnacht met bommen bestookt Aan de K a n a a 1 k u s t en bij nachtelijke stoorvluchten in de omgeving van Noord en Oostzee zijn vier Britsche jagers neer geschoten. Kapitein Graf, escadrillekapitein bij een jachteskader. heeft Zaterdag zijn 200e tot 202e overwinning in de lucht behaald. Het D.N.B. voegt hieraan toe: Het Duit sche luchtwapen heeft in de eerste 24 da gen van September in totaal 2160 bolsje wistische vliegtuigen vernietigd. Bij dit aantal komen nog de toestellen die door de eenheden artillerie van leger en marine zijn vernield. Aan Duitsche zijde zlin in den zélfden tijd 157 vliegtuigen verloren ge gaan. Het Duitsche weermachtbericht van Zaterdag.^ In het Noordwestelijke deel van den Kaukasus en aan den Terek zijn Duitsche en verbonden troepen met doeltreffenden steun van het luchtwa pen door verscheidene sterk geforti- ficeerde vijandelijke stellingen heen ge broken. Voor de Kaukasische kust van de Zwarte Zee hebben Duitsche niotortorpedobooten een Sowjet-tankboot van 2000 ton en een schip van 1500 brt. tot zinken gebracht. Een transportschip en een groot sleepschip kregen bomtreffers. In den strijd om Stalingrad wer den den vijand de in de nabijheid van de Wolga liggende partijgebouwen in zware gevechten ontrukt en ontlas tingsaanvallen aan de Noordelijke grondstelling onder vernietiging van 31 tanks afgeslagen. Gevechtsvliegtuigen wierpen bij nachte lijke aanvallen stationsinstallaties en olie opslagplaatsen der stad Astrakan it brand. De gevechten bij Woronesj du ren voort. In den centrales sector hebben formaties an het leger en de Waffen-SS tegen vijan delijken tegenstand in verscheidene plaat sen genomen. Plaatselijke aanvallen van den vijand ten Z.O. van het Ilm en- meer mislukten. Bij een militair zonder effect gebleven aanval overdag op het stedelijk gebied van Oslo hebben Duitsche jagers drie van de vier Britsche bommenwerpers neergescho ten. Het luchtwapen heeft Vrijdagnacht een havenstad in Zuidwest-Engeland met bri sant en brandbommen bestreden. Oslo. Omtrent den luchtaanval op Oslo deelt het opperbevel van de Duitsche weermacht het volgende mede: iven na 4 uur des middags vlogen vier Britsche bommenwerpers van het type Douglas-Boston onder de bescherming van het laag hangende wolkendek via Chris- lianssund op Oslo toe en wierpen eenigc bommen op het stadsgebied. Er werd schade berokkend aan huizeft en vier No ren werden gedood. Nog ecnige andere bur gers werden gewond. Duitsche jagers ach tervolgden de Britsche machines en dwon gen enkele minuten nadat zii de bommen luidden laten vallen tot een gevecht ten Westen van Oslo. Weldra werd de eerste Boston neergeschoten en volkomen ver nietigd. Een minuut later stortte ook de tweede Britsche machine neer cn brandde volkomen uit. De derde bommenwerper viel na enkele treffers brandend neer ten Westen van Oslo. zoodat slechts een enkel toestei van dezen terreuraanval op de Noorsche hoofdstad is overgebleven. Van militaire zijde verneemt het D.N.B. dat Duitsche gevechtsvliegtuigen Vrijdag nacht Penzance aan dc Zuid-Westpunt van Engeland hebben gebombardeefti. Talrijke brisant- en brandbommen werden neerge worpen*. Vooral op het stationsterrein ont stond omvangijke schade, talrijke groote branden werden in de stad veroorzaakt- Aan den Atlantische» Oceaan. lederen avond worden ter beveiliging togen vlieger aanvallen, sperballons opgelaten, (P.K. Redlich We. Po. RH. c) DE BEURSHANDEL. Te Haarlem is de Jeugdstorm Zaterdagmiddag op de Groote Markt bijeengekomen ter herdenking van den Dag van den Ouden Jeugdstorm. (Foto Peperkamp) Belgisch interesse voor Oostland. Ter bestudeering van de mogelijkheden welke voor België in de Europeesche Oos telijke ruimte bestaan, werd een Belgisch- Europeesch syndicaat voor landbouw-, han dels- en industrieele expansie opgericht. Het kapitaal werd voorloopig vastgesteld op 500.000 frs. Het syndicaat zal zich voor namelijk met het onderzoek van de moge lijkheden op landbouwgebied in de Oekrai ne bezighouden. Bs. Men kan niet zeggen, dat het Ne derlandsche volk geen waarschuwingen ontvangt. Met een bewonderenswaardige lankmoedigheid geeft de bezetter zijn waar schuwingen: met een geduld, dat -alleen verklaarbaar wordt in het licht der ge meenschap van ras en bloed en van den goeden wil. De geestesgesteldheid van ons volk is van dien aard. dat elke bezetter, ja iedere overheid, die zich niet op deze wijze gebonden voelde, reeds eerder op heel ge voeliger manier zou zijn opgetreden. Deze tegemoetkoming, dit begrijpen, mag echter niet beteekenen, dat er nu maar lekker mis bruik gemaakt wordf en toch heeft het er vele malen iets van weg. cat opzettelijk en kwaadwillig wordt gestreefd naar een toe stand, een situatie, die met ..misbruik" niet té sterk wordt gekarakteriseerd. Dan vol gen maatregelen die even. heel even. het mes in de zieke plek zetten en Nederland schreeuwt onder groot misbaar zoo luid mogelijk de wereld in. ..dat het mishandeld wondt". Een dergelijke situatie doet zich thans weer voor in verband met de nieuwe maat regelen,welke voortaan den handel ter beur ze beheerschen zullen. Het moest ten slot te uitloopen op een soortgelijken gang van zaken, want de toestanden in den effecten handel, dig in werkelijkheid nog de eenige vrije markt in ons economisch bestel was, hebben de overheid daartoe gedwongen. Het lieert lang geduurd vooraleer het zoover was, maar thans zijn de maatregelen er en men kan terecht zeggen, dat een andere uitweg nog nauwelijks te verwachten was. want ook onder de wel zeer moeilijke om standigheden /waarin wij leven, groeit de Nationaal-Socialistisehe gedachte en met haar de Nationaal-Socialistisehe economi sche orde. Dit groeiproces doet reeds op verschillende onderdeelen zijn invloed gel den. al kan er nog geen sprake zijn van volledig Nationaal-Socialisme; eenvoudig al hierom niet, omdat op dit oogenblik nog al te veel invloeden uit het verleden gelden en ook. omdat de oorlog zelf belemmerend werkt op de doorvoering der nieuwe econo mische gedachten. Juist de beurs vormde een laatste burcht, waar de krachten van het verleden zich veilig voelden, gesterkt door de omstandigheden, maar aan den an deren kant ook had men moeten begrijpen, dat het niet mogelijk zou zijn dit eene bol werk van het oude te handhaven in een maatschappij waarin de beheersching van het prijspeil steeds meer op den voorgrond treedt en in grooter wordende mate als pijler van het maatschappelijk leven func tioneert. Ook hier heeft het. zooals wij reeds in den aanvang konden vaststellen, niet aan waarschuwingen ontbroken. Men heeft met een beetje goeden wil vooruit kunnen zien wat er stond te gebeuren, maar dat alles heeft even weinig geholpen als een mosterd- pleister, die op een houten been wordt be vestigd. Net feit, dat men zich aan de toestanden op de Duitsche beurzen kon spiegelen, was al evenmin van invloed. Men had kunnen aannemen, dat Duitschland ten aanzien van ons land (bezien uit den ouden gezichts hoek). geen „gunstiger" omstandigheden zou laten bestaan, dan in het eigen land golden: daartoe beschikte men o.m. over de duidelijke mededeelingen van deze over heid :nzake de lotsverbondenheid, maar dat alles hielp niet: rmmers: wat baten kaars en bril. als het beest niet zien en wil? u-i J1" zijn de maatregelen er dan einde lijk; het geduld was óitgeput. Ons econo misch leven zal de vruchten plukken van dit ingrijpen; zij het dan dat sommigen zich <n hun vrijheid geknot voelen. Zii krijgen thans door deze voorloopige maatregelen gelegenheid zich in de nieuwe economie in te leven, om straks, als de beurzen in nor malen tijd weer geopend worden, in de ge bondenheid van het nieuwe stelsel met vrucht in het belang der gemeenschap in plaats van voor eigen zeer persoonlijke rekening werkzaam te zijn.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1