Haarlemsche Courant Verbitterde gevechten in Noord-Stalingrad. DE STRIJD VOOR HET NIEUWE EUROPA De binnenste linie. Bekendmaking. I 17e Jaargang No. 230 x x •en ftonnement p. week 0,26, p. maand 1,18, p. kwartaal 3,42, IKE 1,1160 p" post •^s'73' 'oss* nummers 6 cent. AdvertentlSn J—15 >sc; J>«lko m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prijs, ha dvertentleabonnementen 1500 m.m. U cent p. m.m. Kenuemer le 3—15 m.m. 1.20. Abonnement 1500 m-m. 5 cent p. m.m ;.t Grafische Bedrijven Damlate. Wnd. Hoefdredactenri 3. V. BAODEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Woensdag 30 September 1942 Bureaus Haarlem: Groote Houtstraat 93, BUkantOori Soenda- pleln 31. Tel. Directie 13082. Hoofdredactie 15054, Redactie 10600, Administratie 10724. 14325, Soendapleln 12230. Postgiro W4358. Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Kennemer Editie Bureau IJmuIdem Kennemerlaan 102, Telefoon (437. koe 'n "Het opperbevel van de Duitsche weermacht jakt bekend „.rd„In den Kaukasus en ten Zuiden heem Terek hebben Duitsche troepen in pgi jeilljk begaanbaar, beboscht bergterrein j gefortificeerde en taai verdedigde stel den ingenomen. Het luchtwapen heeft het havengebied van m 0 e ap s e gebombardeerd en op de Zwarte ïhei e-twee schepen van gemiddelde grootte, Irui schadigd. I11 den strijd om Stalingrad heeft jandag de aanval in verbitterde gevechten tas ook geleid tot een binnendringen in *"Jt Noordelijke stadsgebied. Tevergeefs zette vijand zijn ontlastingsaanvallen van uit gj Noorden voort. Aan het Donfront hebben Hongaarsche jepen een plaatselijke aanvalsactie met' :ces ten uitvoer gelegd, frij zwakke vijandelijke aanvallen in den itralen sector van het front zijn afgeslagen, den Noordel ij ken sector van het Scjfont werden bij een eigen aanval door troe- 2j n van het leger en door het luchtwapen jv.,0J rijke bolsjewistische gevechtsstellingen ver- SS2etigd en den vijand zware, bloedige ver- ,h'k< zen toegebracht. Plaatselijke aanvallen van Ij n vijand mislukten. 'retj iet stedelijk en het havengebied van ,cjj, rch a n g e 1 is Maandagnacht met bom en aangevallen. Er ontstonden uitgebreide anden. In scheervlucht werden door Duitsche ge- n chtsvliegers tijdens aanvallen overdag bom ber Öers geplaatst op voor den oorlog belang- ke installaties in verscheide plaatsen in id-Oost Engeland. Ten Oosten van eat Yarmouthh is een vrachtschip door ergeworpen bommen zwaar beschadigd. Het Sowjet-luchtwapen. Ook _de 28st.e September heeft, naar het verneemt, het Duitsche luchtwapen ,den strijd met de bolsjewisten nieuwe, op- irkelijke successen gebracht. Volgens tot f isver ontvangen berichten zijn 50 vijahde- ke vliegtuigen door Duitsche jagers en vier ■kir afweergeschut neergeschoten, 'an militaire zijde wordt bekend gemaakt: Het bolsjewistische luchtwapen heeft n den tijd van 15 tot 28 September 964 vliegtuigen verloren, jagers schoten 816 '^vijandelijke toestellen tijdens luchtge- u,joi vechten neer, afweergeschut van het vot luchtwapen 131, gevechts- en jachttoestel- m len van den vijand. 17 andere bolsjewis- lische vliegtuigen werden op den grond vernield. Aan Duitsche zijde gingen in dienzelfden rssi d aan het Oostelijk front 77 vliegtuigen ver- ra ten. lut fO\ Veroveringen in de bergwouden van den Kaukasus. In één week gingen 1928 Sovjet-vliegtuigen verloren. randen te Archangel. gyptische havens uit de lucht bedreigd. an val op station El Hamman. ekort aan suiker in deh Soedan. Het Italiaansche weermachtbericht luid' 1 Bijzonder hevig artillerievuur in dei oordelijken sector van het Egyptische ^ejont. Onze jachtkruisers hebben Maandag- Icht langdurig het spoorwegstation E" amman gebombardeerd. De vijand heeft n nieuwen aanval gedaan op Tobroek, tij - 11 fns welken een vliegtuig, dat door hel hj iveervuur der sterkte was geraakt J™ andend neerstortte. Het D.N.B. meldt voorts: In overleg mei 'J Amerikaansche autoriteiten heeft de yptische overheid gelast, dat voortaan ,1 le voor Egypte bestemde importgoederen een haven van den Soedan gelost en over nd naar Egypte vervoerd zullen worden. Aanleiding tot dezen maatregel is het It, dat de Egyptische havens in toenemen ds mate aan luchtaanvallen bloot staan olgens een rapport aan de regeering zijn laatsten tijd 45 procent der uit de Ver. iten komende importgoederen in de ha ls zelf door luchtaanvallen verloren ge- m. De grootste verliezen werden geleden Juni en eind Augustus. Naar uit Chartoem vernomen wordt' serscht er in den Soedan gebrek aan rood en suiker. Sinds twee maanden is geen korrel suiker meer te koop. De ledaneesche overheid-heeft met Egypt-- to overeenkomst gesloten voor de levering ai 11,300 ton suiker in de maanden sptember tot November. Voor een recru- êringsbureau te Chartoem heeft de be- Diking onlangs een demonstratie gehouden kjT sgen de mobilisatie van jonge Soedanee- Archangel. Omtrent den nachtelijken aanval op Ar changel deelt het Duitsche opperbevel nog mede In verscheidene golven braken de gevechtsvliegtuigen door de versperring van het vijandelijke luchtdoelgeschut heen. Bom men van zwaar en het zwaarste kaliber wer den op de havenwerken en andere inrichtin gen van Archangel geworpen en richtten zware verwoestingen aan. Er konden talrijke branden worden waargenomen. Nieuw spionnage-geval in Zweden. Sowjet-reisbureau het centrum. De Zweedsche autoriteiten hebben een nieuw geval van spionnage ten bate van So wj et-Rusland in de Zweedsche weer macht onthuld. Het centrum hiervan is het Stockholm- sche filiaal van het Sowjetreisbureau In- tourist onder leiding van zijn chef, Sido- renko. Sergeant Wallin van een nieuw Zweedsch tankregiment, zijn vrouw en zijn 17-jarige dochter zijn Dinsdag voorts door de Zweed sche politie gearresteerd. Volgens Aftonbladet, dat evenals de andere Stockholmsche kranten veel ophef van deze zaak maakt, is dit een geval van militaire spionnage. Hierbij zijn ook twee leden der Svea-lijfgarde betrokken, wier arrestatie reeds eenigen tijd geleden is ge meld. Het blad wijst op de omstandigheid, dat gebleken is dat het In tourist-bureau een spionnagecentrale is. De gearresteerde sergeant heeft bekend van Sidorenko geld te hebben ontvangen voor mededeelingen van militairen aard. Ook zijn vrouw en zijn dochter hadden geschenken in geld ontvangen. In totaal zouden deze bedragen 4.000 kronen beloo- pen, voor zoover thans bekend. Finsch commentaar. Met betrekking tot de anti-nationale actie der communisten in Zweden somt het Fin- sche blad Karala verscheidene gebeurtenis sen op, die vooral slaan op de spionnage van Zweedsche burgers ten gunste^an de Sovjet- Unie. Onder de betaalde spionnen, zoo schrijft het blad, heeft zich ook bevonden een aanstaand persoon van de Zweedsche export maatschappij, die voor een aanzienlijk bedrag belangrijke documenten aan de Sovjet-Unie heeft geleverd. Uit het onderzoek is verder gebleken," dat zich ook onder de Zweedsche vrijwilligers in den Finschen winteroorlog spionnen bevonden hebben,die den bolsje wieken belangrijke mededeelingen verstrek ten. De ontploffing op drie Zweedsche torpedo booten die indertijd bij Stockholm heeft plaats gehad en andere daden van sabotage zijn eveneens het werk gebleken van saboteurs, die door de Sovjet-Unie. betaald werden. Waarschijnlijk kan men hiermede ook in ver band brengen het torpedeeren van Zweedsche koopvaardijschepen in de Oostzee. Desondanks verschijnen er in Zweden nog altijd onbelem merd ophitsende communistische bladen en blijft Stockholm het centrum van communis tische actie in het geheele NooTdén. Terwijl het geheele Europeesche continent zich van het bolsjewisme losmaakt, verwekt de actie van de communisten in Zweden overal erger nis en verontwaardiging. Geen commentaar op slag tegen transport. Britsche mededeeling. aar de Britsche berichtendienst uit Wash- jgton meldt, heeft 't Amerikaansche mi- isterie van marine, toen men vroeg om IR' evestiging of tegenspraak van het Duit- :at the extra-bericht over het tot zinken rengen van drie Amerikaansche trans ortschepen, geantwoord, dat er „absoluu' •le ten commentaar te leveren was". De Woordvoerder van het ministerie deeld' i en vertegenwoordiger van Reuter mee nd lat het de politiek der marine is. op der- ;ir- elyke „beweringen" nooit te antwoorden ia adat men ook ditmaal van die gedragslijr iet zou afwijken. Nieuw Japanscli offensief in China. Japansch generaal gesneuveld. De Japansche troenen, die gisteren ern «gemeen offensief zijn begonnen, hebben w Chineesche communistische formatie A wder bevel van generaal Ligjoens van de 115e communistische divisie ingesloten. Zr «alen thans de omsingelingsring langzaarr üaar zeker nauwer aan. De 115e divisi- nd haar standplaats aan den oever van de oude Gele Rivier in het Westelijke deel tJn de provincie Sjantoeng. Naar het ministerie van ooidog mede- «dt, is luitenant-generaal Naotsoegoe Sa- Bi, commandant van een legergroep ir hidden-China gesneuveld. Volgens Tokio Nitsji Nitsji is de helden wd van een zoo'n hoog officier in d' "oorste linies een uniek feit in de ges chic töiis van het Japansche leger. Het wezer T*n den modernen oorlog wordt hierdoo' raenmerkt. Oost-Azië gaat Gandhi's verjaardag vieren. Nieuwe incidénten te Poena. Het tijdschrift Time constateert, dat on danks een meedoogenlooze vervolging, welke nu al welten duurt, de derde massa beweging van Gandhi binnen 20 jaar tot- een revolutie wordt en dat het prestige van Gandhi voortdurend toeneemt. Uit Bangkok wordt inmiddels gemeld: Vrijdag 2 October a.s. zal in geheel Oost- Azië op plechtige wijze de 73ste verjaardag van Gandhi gevierd worden. In alle plaat sen van Oost-Azië zal dien dag de natio nale Indische vlag met het teelten van het spinnewiel geheschen 'worden. Bovendien worden overal massa-vergaderingen en op tochten gehouden. Naar de woordvoerder van de Indische onafhankelijkheidsliga te Bangkok opmerkt, zal Gandhi's verjaardag met ongekende geestdrift gevierd worden, temeer, daar de Indische vrijheidsstrijd onder Gandhi's lei ding in een beslissend stadium is gekomen. De ongeregeldheden in de stad Poena heb ben. naar de Britsche berichtendienst uit New Delhi meldW„tot incidenten geleid, die den Britschen befelhebbers aanleiding heb ben gegeven tot afkondiging van een ver bod van uitgaan voor het stedelijk gebied van Poena." In aansluiting op betoogingen van Indische volksmenigten zijn te Poena 22 arrestaties verricht. Churchill over het „tweede front". Ook Tsjoenking wil geholpen worden. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, heeft Churchill in het Lagerhuis gewezen op de noodzakelijkheid, zich van alle vermoe dens over het tweede front te onthouden. Inmiddels meldt Domei Tsjoengking wenscht dat Engeland en de Vereenigde Sta ten een tweede front in Oost-Azië vormen door herovering van Burma en heropening van den weg door Burma. In een bericht uit Nanking wordt gezegd, dat volgens mededeelingen uit Tsjoengking de Amerikaansche vliegtuigleveranties aan Tsjoengking sedert eenigen tijd van Karatsji uit geschieden. Het commando der Ameri kaansche luchtmacht te Karatsji beweert nu, dat het in de eerste plaats het recht heeft, deze vliegtuigen te gebruiken. Dit heeft tot verschil van meening met Tsjoengking geleid. Bovendien is gebleken dat Australië zich meermalen deze vliegtuigen onderweg heeft toegeëigend ter versterking van zijn defensie. Bolsjewisten werpen vrouwen in den strijd Het bericht, dat de bolsjewisten vrou wen als soldaten naar het front sturen, is thans bevestigd. Zoo werd bij een actie van stoottroepen ten Zuidoosten van Orel onder de gevangenen een vrouw aangetroffen in de uniform van eersten luitenant. Zij verklaarde, dat zij na een opleiding van drie maanden naar het front gestuurd was om daar bij vrouwelijke troepenformaties te worden ingedeeld. De vooruitzichten voor Moskou en Leningrad. De noodtoestand der Sowjet-bevolking ge durende den komenden winter is het onder werp van een artikel van den gewezen Mos- kouschen correspondent der Daily Mail Deze journalist is van meening,dat de burgerbevolking waarschijnlijk het zwaarst te lijden zal hebben onder het tekort aan levens middelen en brandstoffen en wel nbg meer dan verleden jaar. Dit geldt in de eerste plaats voor de bewoners van Moskou en Leningrad, want juist bij de voorziening van deze groote steden zullen de Russische auto riteiten talrijke transport- en andere moei lijkheden te overwinnen krijgen. Als vorigen winter te Moskou reeds vele inwoners van honger en koude zijn gestor ven. kan men voor aanstaanden winter met stelligheid verwachten, dat het aantal doo- den nog veel grooter zal zijn, vooral aan gezien de bevolking heele winternachten lang voor de levensmiddelenwinkels in de rij moet staan, als zij nog wat wil krijgen. Bommen op Chelmsford. Omtrent de doeltreffende aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen op militaire in richtingen in Zuid-Oost Engeland op 28 Sep tember, deelt het Duitsché opperbevel mede, dat de aanval gericht was op de stad Chelms ford in het graafschap Essex. Bommen van zwaar kaliber verwoestten een groot gebouw en verwekten verscheidene zware branden. Des middags richtten de Duitsche machines haar aanvallen op militaire doelen aan de Britsche Oostkust. Een koopvaardijschip werd zwaar beschadigd. Nabij de stad Norwich werd een bedrijfsspoorweg vernield. Andere bomtreffers veroorzaakten groote verwoes tingen irr nieuw gebouwde huizen. De vechtsvliegtuigen keerden behouden op hun steunpunten terug. KORT NIEUWS Een negerin te Malange (Angola) heeft een vijfling ter wereld gebracht. Evenals in het geval der Canadeesche vijflingen zijn het vijf meisjes, die allen leven en een beslist gezonden indruk maken. Op Maandag 5 October a.s. te 16 uur zal dr. M. N. Roegholt, benoemd tot ge woon hoogleeraar in de heelkunde aan de universiteit van Amsterdam, zijn hoog- leeraai'sambt aanvaarden met het uitspre ken van een rede in de aula der universi teit. De 62-jarige handelsagent J. B. uit Doe- tinchem had als hoofdagent van Winterhulp Nederland te Nijmegen een bedrag van f 1684.— verduisterd. De verdachte, die ver klaard had een enveloppe met geld te hebben verloren, is vandaag door de rechtbank te Arnhem veroordeeld tot 2 jaar gevangenis straf met bevel tot onmiddellijke gevangen neming. Er was 14 dagen geleden 3 jaar tegen hem geëischt. VANAVOND REDE VAN DEN FüHRER. Ter gelegenheid van de opening van het Kriegswinterhilfswerk 1942/43 spreekt de Fiihrer vandaag om 18.00 uur op een groote bijeenkomst van de N. S. D. A. P. Minister Göbbels zal bij bet begin van de bijeenkomst rekening en verantwoording afleggen over het Kriegswinterhilfswerk van het afgeloopen jaar. De bijeenkomst zal door alle zenders worden gerelayeerd. Van avond om 20.15 uur wordt de uitzending herhaald. Evacuatie-voorbereiding van Dakar gelast. Britten vorderen langzaam op Madagascar. De ontwikkeling van de situatie op Ma dagascar doet volgens Fransche opvatting de mogelijkheid van een aanval op Dakar niet uitgesloten voorkomen. In afwachting van een dergelijken aan val heeft de gouverneur-generaal van Fransch-West-Afrika op eigen initiatief in een circulaire aan ziin ondergeschikten voorgeschreven de evacuatie van de Euro peesche vrouwen en kinderen uit Dakar voor te bereiden. Hiermede worden diegenen bedoeld, die niet te Dakar woonachtig zijn. De stad is namelijk tegenwoordig overbevolkt. Het is duidelijk, dat de aanwezigheid van al deze1 menschen bij een aanval de taak der verde digers slechts zou bemoeilijken. In de circulaire wordt o.a. bepaald, dat in de eerste plaats de vrouwen en kinderen van Europeesche afkomst moeten worden weggevoerd, hetgeen om te beginnen geldt voor gezinnen met twee en meer kinderen. Zij moeten zoo spoedig mogelijk worden teruggebracht naar Frankrijk. Deze verordening is door de bevolking rustig en met volkomen discipline opgeno men. Over de gevechten op Madagascar wordt officieel medegedeeld, dat de opmarsch der Engelschen na den val van Behinge op j.l. Vrijdag is vertraagd. Maandagavond hadden de Britten Anbatolamy op 17 km ten Zuiden van Tananarive nog niet bereikt. Inschrijving Ziekenfondsen. Het Staatstoezicht op de ziekenfondsen heeft bepaald, dat indien de aanmelding van verplicht verzekerden bij een der algemeene ziekenfondsen plaats vindt, vóór of in de tweede administratieweek na die, waarin de verzekeringsplicht een aanvang nam, de be trokken verzekerden tegenover het algemeen ziekenfonds, waar zij worden ingeschreven, van den dag af, waarop de verzekeringsplicht aanving, aanspraak kunnen maken op de verstrekkingen Ingevolge het ziekenfondsen- besluit. In alle overige gevallen neemt het recht op de verstrekkingen een aanvang op den dag van inschrijving. e- lp- Op de boerderijen is men thans druk in de weer met het ensileeren van herfstgras, dat het veevoeder gedurende de wintermaanden uitstekend aanvult. Om het gras goed te kunnen bewaren, wordt het bespoten met „formasil", volgens voorschrift van den landbouwkundigen voorlichtingsdienst. (Polygoon-Kuiper Pax-Holland c) Groep jonge Nederlanders naar het Oosten vertrokken. Wederom is een groep jonge Neder landers, ten getale van een kleine twee honderd man, vrijwillig naar het Oosten van Europa vertrokken om, na een op leiding by de Duitsche Weermachtsschool, te worden ingezet in den stryd voor het nieuwe Europa. De vertrekkenden, die voor ongeveer twee derde gèdeelte bij het Vrijwilligers Legioen Nederland en voor de rest bij de Waffen SS waren ingedeeld, kwamen voor het plechtig afscheid tezamen in de smaakvol met pal- mengroen en dundoeken versierde rotonde van den Haagschen Dierentuin, waar te kwart over vier de leider van de N. S. B., ir. Mus sert, aankwam om de kameraden toe te spreken. Eerst speelde een muziekkorps van de Grüne Polizei een opwekkende marsch, ge volgd door een kort inleidend woord van luitenant-generaal Seyffardt als commandant van het Vrijwilligers Legioen. Goede voorbeeld wordt gevolgd. „Gij volgt zoo zeide generaal Seyffardt o.a. het goede voorbeeld van de vele dui zenden Nederlanders, die met de wapenen zijn gaan strijden voor het nieuwe Europa. Gelijk Mussert het zoo vaak heeft gezegd: wij mogen het niet aan het Duitsche broeder volk ovej-laten de kastanjes uit het vuur te halen. Doch wel stemt het droevig te moeten constateeren, dat een groot deel van ons volk nog niet begrijpt, waar het hier om gaat Gij: echter toont mannen van den ouden Neder- landschen stam te zijn, die door de eeuwen» heen zijn hechtheid heeft bewezen. Velen van- uw kameraden zijn reeds onderscheiden met het ijzeren kruis en met het Sturmabzeichen; velen ook hebben hun leven in dien strijd geofferd. Spreker drukte zijn mannen op het hart; zich te onderwerpen aan de ijzeren discipline, die in het leger moet worden gehanhaafd en hij eindigde met hun namens het beste deel van het Nederlandsche volk de zegewenschen aan'te bieden. Ir. Mussert, vervolgens het woord nemend, zeide dat er zullen onder u zijn, die zonder hartzeer hun vaderland verlaten, maar er zijn er zeker ook, die zooveel achterlaten, dat het scheiden hun wel zeer zwaar moet val len. Doch misschien valt het hun familie leden, die achterblijven, nog veel zwaarder, hen te moeten zien vertrekken.Groot is het aantal dergenen, die het min of meer als ver raad beschouwen, indien men als Nederlander in de DuifSche weermacht gaat dienen. Toch hebt gij gelijk, die tot dit dienen vrijwillig hebt besloten, zooals de duizenden, die u reeds jijn voorafgegaan. Naar sprekers ver wachting zullen nog tienduizenden volgen, want het gaat hier om Europa te beschermen tegen de bedreiging van het bolsjewisme. Het Nederlandsche volk moet een behoorlijk deel van het nieuwe Europa kunnen worden en het heeft te kiezen of het slaaf dan wel "sol daat zal willen zijn. Gij, aldus spreker, hebt gekozen soldaat te willen wezen en degenen, die u reeds vooraf gingen, hebben bewezen, als Nederlander een goed soldaat te kunnen zijn. Onze Duitsche broeders, die uw oplei ding in handerf hebben, verstaan het militaire vak zonder weerga. Wanneer gij hier straks van het front terugkeert, dan is er een deel van het Nederlandsche volk, dat u heeft be grepen. Wanneer in Duitschland jongemannen van het. front terugkeeren, dan worden zij door het geheele Duitsche volk begrepen. Doch ik hoop, aldus Mussert, dat gij er eens ge tuige van zult zijn, dat er een vereend Neder land zal zijn verkregeft. Onze vroegere regeerders hebben alles kapot gemaakt en ik zou, zoo zeide spreker, geen kans zien er weer iets van terecht te brengen, indien er geen Nederlandsche stry- ders waren, die zich hadden ingezet om onder leiding van den geniaalsten Führer, dien ^ve ooit gekend hebben, het nieuwe Europa tc helpen vormen, waarvan wy een.gedeelte dienen te zyn. Spreker gaf tenslotte uiting aan zijn op rechte wenschen ten opzichte van de ver- trekkkenden, die. naar hij verwachtte, den band tusschen hen en hun volk nimmer zul len loslaten. Plechtig klonk hierna het oude Nederland sche volkslied. SS Obersturmbannfuehrer Montel hield een toespraak namens generaal Rauter, waarin hij deed uitkomen, dat de moedige en dap pere houding van deze Nederlandsche jonge mannen hoogelijk werd gewaardeerd en waarin hij eveneens uiting gaf aan zijn over tuiging, dat eenmaal de tijd zal komen, dat het geheele Nederlandsche volk dezen strijd zal begfypen, die voor het behoud van Europa wordt gevoerd. Een driewerf „Sieg Heil" op den Führer volgde-nog, waarna de plechtigheid met hel spelen van het Deutschlandlied en het Horst- Wessellled werd besloten. Het voordeel der mogendheden van het Pact van Drie bij de oorlogvoering ter zee. De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft o.a.: Het reeds bekend gemaakte feit, dat Duiische zee- en. luchtstrijdkrach ten deze maand tot dusver in totaal meer dan 950.000 ton vijandelijke koopvaaraij- scheepsruimte tot zinken gebracht en daar mede tevens het maandrecord van dit jaar gevestigd hebben, werpt een bijzonder schel Jicht 'op den noodtoestand, waarin de Ge allieerden ten aanzien van hun .scheeps- ruimte verkeeren. Het torpedeeren van deze schepen heeft zich in het volgende rhythme afgespeeld: Op 7 September 17 schepen van gezamen lijk 108.000 b.r.t. Op 13 September 18 schepen van geza menlijk 121.000 b.r.t. Op 14 September 19 schepen van geza menlijk 122.000 b.r.t. Op 19 September 19 schepen van gezar menlijk 100.000 b.r.t Op 20 September 38 schepen van geza menlijk 270.000 b.r.t. Op 24 September 19 schepen van geza menlijk 125.000 b.r.t. Op 28 September 14 schepen van geza menlijk 104.000 b.r.t Duitsche militaire kringen wijzen voorts vooral op het feit, dat Duitschland, Italië en Japan bij hun operaties over het vermoede lijk beslissende voordeel beschikken van de „strategische binnenste linie", terwijl de Ver. Staten. Engeland, de Sovjets en Tsjoengking-China duizenden mijlen van elkaar gescheiden zijn. Altijd nog blijft het een open vraag, hoe het in de Ver. Sta ten vervaardigde oorlogsmateriaal over de zeeën naar Roosevelts bondgenooten moet komen. Meer en meer worden de nog be staande toevoerwegen der vijanden van het Drieraogendhedenpact bedreigd. Met absolute kalmte en souvereine zekerheid volgt men in Duitsche mili taire kringen de ontwikkeling der ge beurtenissen. Duidelijk houdt men daarbij voor oogen de consequenties van het steeds moeilijker wordende ton nage-probleem van Engeland en de Ver. Staten. Het z.g. tweede front zou thans de Sov jet-Unie moeten redden, die van den Kau kasus is afgesloten en in Stalingrad bijna overwonnen is. Dieppe en Tobroek waren een fiasco. De convooien op de route naar Moermansk werden vernietigd. Pas zijn nu ook Amerikaansche troepentransportsche pen op weg naar Engeland getorpedeerd. Bij een korte bespreking van deze balans, stelden Duitsche militairen binnenkort nieuwe succesvolle berichten van den Duit- schen duikbootoorlog in het vooruitzicht en verklaarden daarbij: „Meer koopvaardij schepen te willen bouwen, dat kan ieder een beweren, meer duikbooten echter in dienst te stellen.-^jdat is wellicht beslissend voor dén afloop van dezen oorlog". Invloed op Britsche voedsel voorziening. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, heeft de Britsche minister voor de voedsel voorziening. Lord Woolton, verklaard, dat de vooruitzichten voor de voedselvoorzie ning van Engeland in den komenden win ter volkomen daarvan afhangen, wat er uil de overzeesche landen kan worden inge voerd. De minister deed een beroep op het Engelsche volk, zich vooral te voeden met aardappelen en kaas. daar vleesch thans slechts een onbetefekenend deel van de na tionale voeding kan vormen. Naar aanleiding van de successen van den duikbootenoorlog tegen de tankscheepvaart kwam in het te Londen verschijnende tijd schrift „Shipping World"' onlangs de vol gende opvallende verklaring voor: „Aange zien het blijkbaar onmogelijk was een doel treffende bescherming tegen de vijandelijke duikbooten te vinden, is het tankverkeer langs de Oostkust der Vereenigde Staten tot stilstand gekomen. Wat dit beteekent. blijkt uit het feit, dat normaal ongeveer 430 millioen barrels of ongeveer 60 millioen ton olie per jaar van de Oulfkust naar de havens aan de Oostkust worden verscheept". Een ooggetuigeverslag. In een ooggetuigeverslag van den spe- cialen correspondent van Reuter over den grooten aanval op het Engelseh-Ameri- kaansche convooi in de Noordelijke IJszee wordt gezegd, dat dit konvooi het grootste was, dat ooit naar de Sovjet-Unie is ver trokken. De correspondent zegt. dat hij'den hevigsten torpedo- en bomaanval van dezen oorlog heeft meegemaakt. Hij beschrijft den slag als een hel van ■granaten, kogels en lichtspoormunitie. Overal zag men zwarte, blauwe, bruine en grijze rookwolken, terwijl de lucht ver vuld was van het ronken der vliegtuigen, het uiteenbarsten der granaten en het ont ploffen der torpedo's, die haar doel trof fen. De correspondent verklaart lof te moe ten hebben voor de stoutmoedigheid der Duitsche vliegers en de vastberadenheid, waarmede zij hun aanvallen ondernamen. Soms vlogen <ïe toestellen op mast- of zelfs op dekhoogte. Op de terugreis had de Engelsche admi raal den correspondent gevraagd: „Nu Reu ter, was je erg bang?" „Ja, soms heel erg", was het antwoord. „Ik ook", zeide de admiraal, „en ieder, die beweert, dat hij niet bang was, is een op snijder". De correspondent eindigt ziin. verslag met de verklaring, dat de verliezen van het convooi geheim moesten blijven. 's-GRAVENHAGE, 30 September. Op grond van artikel 45 van de verordening van den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden no. 138/1941 wordt bepaald: le. het reeds eerder gepubliceerde sper gebied in de provincie Zuidholland en Zeeland wordt opnieuw als volgt om grensd: het spergebied omvat het Noord- Westelijk deel van het eiland Rozenburg, dat door de weermacht geplaatste waar schuwingsborden ingedeeld wordt; het schiereiland Voorne, ten Noord-westen van het Voornsche kanaal, de eilanden Beveland en het eiland Walcheren. 2e. het betreden en bevaren van boven genoemde gebieden en de tusschen deze gebieden liggende waterwegen is alleen mogelijk met toelatingsvergunning van den Gevolmachtigde van den Rijkscom missaris van de provincie Zeeland (offi cier van politie) of voor de in de provin cie Zuidholland liggende deelen van het spergebied met toelatingsvergunning van den gevolmachtigde van de provincie Zuid-Holland (officier van politie). 3e. nogmaals wordt meegedeeld, dat het verzoek, om een toelatingsvergunning met daarbij behoorende papieren, bij den bur gemeester der gemeente, waarv.oor de toe lating verlangd wordt, moet worden inge diend. In het verzoek moeten voor- en achternamen, beroep, woonplaats en straat, geboortedatum en geboorteplaats van den geen, die het verzoek indient, worden ver meld. Bovendien moet het verzoek verge zeld gaan van een motiveering voor het betreden van het spergebied. Ook moet de duur van het voorgenomen verblijf worden aangegeven. 4e. Inbreuk op deze bepalingen bij over tredingen wordt gestraft met een gevan genisstraf van zes maanden en met geld boetes tot een maximum van f 2.000 of met een van deze straffen, voor zoover niet volgens andere bepalingen een hoogere straf moet worden opgelegd. De commissaris-generaal voor de veiligheid (get.) RAUTER, S.S. Gruppenführer und General- leutnant der Polizei. Fietsen mogen weer verkocht wordem In omloop zijnde bonnen zijn alleen geldig. Zooals bekend, is in den loop van de vorige maand een. verbod uitgevaardigd van het verkoopen of anderszins afleveren van rijwielen aan het publiek door den klein handel, zoodat het in de laatste weken niet mogelijk was, ook wanneer men in het be zit was van een distributiebon, om zich een rijwiel aan te schaffen. Thans echter heeft de secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken in overleg met het Rijksbureau voor de metalen verwerkende industrie, aan de burgemeesters medegedeeld, dat dit verbod tot het verkoopen of anderszins afleveren van rijwielen voor kleinhandelaren met in gang van 1 October a.s. is opgeheven, met dien verstande echter, dat nieuwe "onnen voorloopig niet zullen worden uitgereikt. Van 1 October af kunnen de rijwielhan delaren derhalve weer rijwielbestel- ep afleveringsbonnen in ontvangst nemen en daarop hetzij uit voorraad, hetzij na het betrekken door bestelling per bestelbon van fabrikant of grossier, toerrijwielen aan het publiek afleveren. Belangrijk zoowel voor handelaar en af nemer is vooral ook, dat de geldigheids duur zoowel van bestel- als van afleverings bonnen, voorzoover daarop een in Augustus 1942 vallende datum is vermeld, is ver lengd tot 31 October 1942 Rijwielverkoop en -koop is dus nu weer toegestaan doch alleen op de thans nog in omloop zijnde geldige bonnen. AFGEZANTEN VAN ELEONOR. Wij hebben niet lang geleden aan dacht gevraagd voor het feit. dat de negers plotseling in Amerika zeer getapte burgers zijn geworden. Niet langer meer achteruit zetting en minachting in het leger of lynch partijen op straat, neen. de negers genie ten thans de „eer" als vlieger te worden opgeleid, speciaal belast met de taak Euro pa zooveel mogelijk tot verschroeide aarde le maken. Wie nu zou beter in aanmerking komen voor een dergelijke taak dan de negers? Men weet in Amerika en Engeland wel zeer goed. dat de Duitsche afweer en de nacht jagers raak schieten. Als blanken dat werk ter hand gingen nemen, dan zouden er al spoedig niet voldoende Amerikaansche en Engelsche vliegers voor de wérkelijke oor logvoering overblijven. Het gebruik van negers heeft zoo het voordeel, dat tevens een opruiming wordt gehouden, die radi caler werkt dan de massaalste lynchpar tijen. Het is wel roerend om te zien i4felk een prille „liefde" nu is opgebloeid in het land, waar Joden, negers, hot-jazz en gangsters ..de onderwerpen van den dag vormen. Het Amerikaansche tijdschrift „Time" geeft ons daar een goed beeld van. Mevr. Roose velt heeft volgens dit blad bij haar bezoek aan een negercongres te Salisbury opzien verwekt. De blanke bewoners der stad zouden wel iswaar erg blij zijn geweest, als zij niet ge- komen was, zoo heet het in dit bericht en zij lieten dan ook niets onbeproefd om haar van bijwoning van het congres terug te houden, maar mevrouw Roosevelt kwam ondanks alle haar in den weg gelegde hin demissen tóch en liet zich zelfs, omgeven door kleurlingen, fotograferen. s Avonds hield zij een toespraak: tot de verzamelde negers, waarin zij verklaarde, dat dezen ondanks alle nooden en zorgen, die de oorlogstijd voor de gekleurde Ame rikanen met zich medebrengt, geduld moe ten oefenen. In den tusschen tijd zullen de leidende figuren in de Ver. Staten pro- b eer en hun blanken landslieden duide- 11.1k te maken, dat alle menschen. ongeacht hun huidskleur, gelijk zijn en bü de verdee- hng van werkgelegenheid het ras van den sollicitant geen rol mag spelen. Slechts de prestatie mag beslissen. ,Peze Jy00^?". van mevrouw Roosevelt, aldus „Time hebben in de Amerikaansche negerwereld en vooral in het. Zuiden des lands laaiende geestdrift ontketend. Vele negers hebben, om ook naar buiten van hun vreugde te doen blijken, de namen van hun clubs gewijzigd, waarbij een aantal Elea- nor-clubs is ontstaan, terwijl een vereeni- gmg van gekleurd vrouwelijk huispersoneel den naam „dochters van Eleanor" heeft ge kozen. K Wel het kan niet roerender en intusschen heeft de opleiding van neger-vliegers aan den loopenden band voortgang met een lempo dat het allerbeste doet verwachten, wanneer ze straks hun bommenlast uit gooien boven Haarlem of elders in Neder land. Hoezeer trouwens deze zwarte smaad moet voorzien in een gebrek, dat in de Engelsche en Amerikaansche vliegers wereld is ontstaan, sedert de As-mogend- .ïeden hun geduchte opruimingen houden, telkens als deze vliegers verschijnen, blijkt wel uit het bericht van den Britschen berichtendienst waarin wordt medegedeeld, dat de minimum-leeftijd voor toelating tot het Engelsche vliegeropleidingscorps ver laagd is van zestien jaar tot dertien jaar en drie maanden. Jongens van vijftien-en- een-half jaar zullen een uniform krijgen wanneer zij drie maanden dienst hebben gedaan. In dit bericht wordt helaas niet mede gedeeld of in de vliegtuigen ook nurses meegaan voor het geval, dat zoo'n jongen net, als hij m het afweervuur geraakt of oer ongeluk een Duitschen vlieger ontmoet, wat op z'n zenuwen mocht krijgen Neen, dan zullen de mannen dér „doch- ers van Eleonor". die in elk geval nog iets met het blanke ras te verrekenen hebben en die zeker niet aan overmaat van gevoe- igheid lijden, het er beter afbrengen. Oyer een paar maanden reeds is hun •pleiding klaar en als er dan geen Duit- rche duikboot is. die het transportschip naar den kelder zendt, zullen velen van onze sympathiekste stadgenooten misschien gelegenheid krijgen Eleanors afgezanten- in actie te hooren en te zien; het bekome hun wel!

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1