Haarlemsche Courant ^VOLK EN FRONT REKENEN OP ELKAAR. Geen burgerlijke staat overleeft dezen oorlog. Strijd te Stalingrad tot Noordelijk stadsdeel beperkt. REDE VAN HITLER: Vijf Milliard Rijksmark 287e Jaargang No. 231 Se x Abonnement p. week 0,26, p. maand Ui, p. kwartaal 3,41, franco p. post 3,73, losse nummer» 8 cent Advertentien 3—li »i.m. ƒ3,— elk» m.m. meer 28 cent. Reclames dubbele prUa. AdvertenOeabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. s eent p. m.m. UKr-' Grafische Bedrijven Oamlate Nieuwsblad voor Noord-Holland Wnd. Hoofdredacteuri 1. V BACTDEWTNS Verschijnt dacelUks behalve op Zon- Kennemer Editie Bön3er3ag 1 üetoKer 1942 Bureaux Haarlem; Groote Houtstraat si. BUkantoor; Soenda* plein 37. TeL Directie I38S2, Hoofdredactie 15(154, kedacüe lotM, Administratie 10721. IU2J. üoendapleln 12238- Postflro 134558. Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Bureau tJtnnldeni Kennemerlaan t02. Telefoon 5437. Lichtzijde van dezen oorlogVerbondenheid van alle Germaansche stammen. Gigantische opbouw in de bezette Oostelijke gebieden met groeiende resultaten voor Duitsche volk en overig Europa. Medewerking der Russische bevolking op groote schaal. TSiets zal den Duitschen soldaat van Stalingrad wegkrijgen. Weermacht voorbereid op elk tiveede front, tvaar en wanneer ook. Waarschuwing aan Engeland inzake het bolsjewisme Luchtaanvallen worden vergolden. Opening 4de actie der Oorlogswinterhulp. Tijdens een machtige, grootsche be tooging der N.S.D.A.P. in het Sportpa- last te Berlijn is de tiende Winterhulp actie van het Duitsche volk, de oorlogs winterhulpactie 1942/'43, door den Führer geopend, die in een meeslee- pende rede het Duitsche volk opriep tot een nieuw offer voor- het grootste so ciale werk, dat de geschiedenis kent. Minister Göbbels, die tevoren rapport Uitbracht over de laatste Oorlogswinter- hulpactie. kon nogmaals op een geweldige stijging van deze sociale gemeenschapspres tatie wijzen. De door pers en radio verspreide aan kondiging, dat de Führer, die bij de ge denkwaardige Rijksdagbijeenkomst van 2£> April j.l. voor de laatste maal tot het Duit sche volk had gesproken, in het Sport- palast het woord zou voeren, had eên groqte menschenmenigte op de been gebracht. Nog voordat Göbbels gereed was met zijn rapport, bleek uit het gejuich, dat van de straat naar binnen klonk, dat de Führer *1/1 aangekomen was."Terwijl de tienduizenden ■fcich van de plaatsen verhieven en met op geheven rechter arm Hitier begroetten, be trad deze de zaal. vergezeld van Reichfü'h- rer S.S. Himmler en Oberbefehlsleiter Hil- genfeldt. Hij schudde generaal-veldmaar- schalk Rommel onder het gejubel van tien- iVTfduizenden de hand. Rede van den Führer bui (lu >A* Plechtigheid in Sport- palast te Berlijn. Maar schalk Rommel aanwezig. 1-dff e>c Führer herinnerde in zijn rede in de eerste plaats aan het feit, 'dat het een jaar geleden was. dat hij voor het laatst op deze BTaats voor het Duitsche volk kon spreken, n dien tijd heeft hij zich meer met han- delen en daden moeten bezighouden. Wat thans uitgesproken moet worden, wordt bo- Kn OTidien door onze soldaten gezegd. Ik acht het niet juist, zoo verklaarde hij. 10 mij- thans bezig te houden met de gedaante -:M van datgene, wat eens zal zijn, maar ik acht het beter, dat wij ons bezig houden met datgene, wat >öe tijd momenteel van ons verlangt. Een Atlantic charter aan elkaar te lijmen natuurlijk zeer eenvoudig. Deze onzin .zal overigens ook slechts weinige jaren van r kracht zijn en door de harde feiten een voudig ter zijde geschoven worden. Ook om een andere reden is het voor onze tegen standers gemakkelijk praten, want zij heb ben nu na jarenlange vergeefsche moeite plotseling ons partijprogram ontdekt en wij zien met verbazing, dat zij de wereld voor de toekomst ongeveer dat beloven, wat wij ons Duitsche volk reeds hebben gegeven en waarvoor ons ten slotte door de anderen deze oorlog is aangedaan. Het is wel erg geestig, aldus merkte de .Fiihi-er iroijisch op. als b.v. een president zegt: ,.Wii willen, dat voortaan iedereen het recht heeft geen gebrek meer te lijden" of iets dergelijks. Daarop kan men slechts zeggen, dat het waarschijnlijk veel eenvou diger zal zijn geweest, als deze president, 'n plaats van in een oorlog te duiken, de ieheele werkkracht van zijn land had ge- iruikt om tot nuttige productie te komen en vooral om voor zijn eigen volk te zorgen, zoodat niet in een gebied, dat per vierkante kilometer slechts tien menschen heeft te herbergen, gebrek en ellende heerschen en dertien millioen menschen werkloos moe ien znn. Als deze heeren thans een hooge borst op zetten en plotseling tegenover de wereld als redder optreden en verklaren: wij zullen er voortaan voor zorgen, dat de nood van het verleden niet terugkeert, dan zeg ik. dat deze bezitters van wereldrijken daar voor reeds lang vóór ons in hun eigen lan den hadden kunnen zorgen. Als ik daarbij hoor. dat iemand nu zegt lk geloof, dat het de heer Eden is. maar men weet nu eenmaal niet welke nul daar aan den overkant aan het praten is dat zij werkelijk gelooven aan datgene, wat zij voorgeven te gelooven, dan hadden zij dit geloof vroeger kunnen belijden. Wii hebben in ieder geval niet alleen iets geloofd, maar ook gedaan wat wij geloofden. En thans gelooven wii, dat wij de vij anden tot de definitieve overwinning moe ten verslaan. Dat gèlooven we en moeten we ook doen. Natuurlijk kunnen wij met deze lieden over het begrip geloof in het geheel niet debatteeren. Wie bijvoorbeeld gelooft, dat Namsos een overwinning was of Andalsnes, of wie zelfs gelooft dat Duin kerken de gróótste overwinning der wereld geschiedenis was, of dat mijnentwege een expeditie, die negen uur duurde, een ver wonderlijke. bemoedigende uiting van een zegevierende natie was. met hem kunnen wij ons met. onze bescheiden successen na tuurlijk niet vergelijken. Want wat zijn onze overwinningen daar tegenover eigenlijk? Als wij bijvoorbeeld de laatste maanden tot den Don konden door dringen, stroomafwaarts deze rivier vol gen? ten slotte den Wolga bereiken. Sta lingrad bestormen en het ook zullen nemen 7- waarop zij zich kunnen verlaten dan is dat in het geheel niets. Als wij doordringen tot den Kaukasus. dan is dat ook niets. Als wij de Oekraine bezetten, al* wii de Donetzkolen in bezit nemen, dan is dat alles niets.' Als wij 65 of '0 pet van het Russische ijzer krijgen, dan is dat volstrekt niets. Als wii het grootste graangebied ter wereld practisch ontgin nen voor het Duitsche volk en daarmee voor Europa, dan is rat in het geheel niets. Als wij ons van de oliebronnen verzekeren. is dat ook niets. Dat alles is niets, maar als Canadeesche voorhoeden met een klein Engelsch staartje als aanhangsel naar Dieppe komen en zich daar moeizaam negen uur vermogen te handhaven om daarop definitief te worden vernietigd, dan is dat een bemoedigend, wonderbaarlijk blijk van de onuitputtelijke, zegevierende'kracht, die het Britsche impe rium eigen is. Reeds in 1939 waren wij niets, want des tijds blies Churchill zich reeds op: ..Ik kan de heugelijke mededeeling doen, dat het duikbootengevaar als definitief afgewend kan worden beschouwd. Wij hebben meer duikbooten vernietigd, dan de Duitschers ooit hebben bezeten". Dat wij hem uit den Balkan hebben ge worpen. dat wij Griekenland hebben ver overd en Kreta hebben bezet, dat zij in Noord-Afrika verdreven zijn, dat alles is niets. Maar als er ergens een paar man lan den om een eernamen voorpost te overrom pelen, dan zijn dat daden, dat zijn presta ties. Het „tweede front". Wie derhalve dergelijke dingen gelooft, zal ons geloof niet begrijpen. Ons geloof nooit begrijpen. Overigens hebben zij na tuurlijk tegenover deze daden ook wissels op de toekomst. Zij zeggen: „Het tweede front zal komen". Daaromtrent wil ik niet zeggen, dat wij ons niet op een tweede front voorbereiden. Als de heer Churchill zegt: „Wil willen thans aan de Dui.tschei»s over laten in hun angst te piekeren, waar en wanneer wij dat front vormen", dan kan ik slechts zeggen: meneer Churchill, angst hebt u mij nog niet ingeboezemd, Maar dat wij moeten piekeren, daarin hebt u gelijk, want als ik een tegenstander van militair formaat had, kon ik ongeveer uitrekenen, ADOLF HITLER. (Stapf c) waar hu moet aanvallen. Maar als men mi litaire idioten tegenover zich heeft, kan men natuurlijk niet weten waar zij aanvallen. Of ce heer Churchill de eerste plek. waar hij het tweede front wilde starten, handig Uitgekozen heeft of niet. daarover zijn zelfs in Engeland de meeningen verdeeld. Maar geheel afgezien van de plaats, die hij den volgenden keer uitzoekt, mag hij overal van geluk spreken als hij negen uur aan wal blijft. Het jaar 1942. Hitier vervolgde: In fhiin oogen heeft het jaar 1S42 reeds de zwaarste beproe vingen achter zich. Dit was de winter 194l/'42. Ik mag wel zeggen, dat in dezen winter het Duitsche volk en in zonderheid zijn weermacht door de Voorzienigheid gewogen zijn. Iets ergers kan en zal er niet meer komen. Het was een., zeer moeilijke, zeer harde be proeving. Desondanks hebben wij de zen moeilijksten tijd niet alleen over leefd. maar wii hebben het klaar ge speeld de aanvalsdivisies opnieuw op te stellen, resp. te vormen, die bestemd waren tot opening van het nieuwe of fensief. Dit offensief verloopt nu niet zooals onze tegenstanders hadden gedacht. Ik geloof, dat wij, als wij een terugblik werpen, tevre den kunnen zijn met de achter ons liggende drie jaar. Steeds was de doelstelling zeer nuchter, dikwijls zeer vermetel, waar zij zulks moest zijn. dikwijls wel overwogen, waar zij wél overwogen kon zijn, vaak be dachtzaam, waar wii tijd hadden, voorzich tig, waar wij geloofden onder alle omstan digheden z.eer voorzichtig te moeien zijn. Maar wii zijn ook zeer stoutmoedig geweest, waar stoutmoedigheid alleen ons kon red den. Voor dit jaar hebben wij een heel eenvou dig program opgesteld: 1) Onder alle omstandigheden datgene vast te houden, wat vastgehouden moet wor den. d.w.z. den ander te laten' aanstormen. aar wij zelf niet voornemens zijn op te tukken, stevig stand te houden en af te wachten wie hiér nu het eerst vermoeid raakt. 2) Onvoorwaardelijk daar aan te vallen, waar de aanval onder alle omstandigheden noodzakelijk is. Het doel is daarbij volko men duidelijk: vernietiging van den rechter arm van deze internationale samenzwering van kapitalisme, plutocratie en bolsjewisme. Hier hebben wij ons nu eenige oogmerken gesteld. Ik m^g ze zeer in he* kort. in een enkel woerd samengevat, vermelden om U tot het besef te brengen, om speciaal het Duitsche volk tot het besef te brengen, wat nu in deze weinige .maanden is gepresteerd. De doeleinden in het Oosten. Hét eerste doel was de beveiliging van onze domineerende stelling bij de Zwarte Zee en de definitieve zuivering van het schiereiland de Krim. Twee slagen, die om Kertsj en die om Sebastopol hebben hiertoe gediend. Nadat wij dit in orde hadden ge bracht, scheen het ons noodzakelijk een buil weg te werken, die aan den Wolchof was ontstaan. Zij werd afgesnoerd en de tegenstander vernietigd, resp. gevangen ge nomen. Toen kwam dje volgende taak: voorbe reiding van de doorbraak naar den Don. Intusschen had de tegenstander van zijn kant als oogmerk een. groot offensief ge kozen, namelijk van Charkof uit door te breken naar den oever van den Dnjepr om daardoor oi\§ geheele Zuidelijke jront te doen instorten. U zult U wellicht nog herinneren met welk een geestdrift onze tegenstanders deze operaties volgden. Zij eindigden in drie slagen met de volledige vernietiging van meer dan 75 divisies va» onzen Rus- sischen tegenstander- Daarop volgde toen het begin van ons eigen groote offensief. Het doel was in de eerste plaats den tegenstander de laatste groote tarwegebieden te ontnemen. In de tweede plaats hem de laatste rest der steen kolen te ontnemen, waarvan cokes gemaakt kan worden, in de derde plaats zijn olie bronnen te bereiken, en ze te nemen dan wel althans af te sluiten. De aanval zou dan in de vierde plaats worden yoortgezet om zijn laatste, grootste verkeersader, de Wolga, af te snijden. Stalingrad. Hier werd als doel gesteld de streek, die tusschen de bocht van den Don en de Wolga zelf ligt en als plaats Stalingrad. Niet om dat dit de plaats met den naam van Stalin is, maar uitsluitend omdat dit een strate gisch belangrijke stad is en omdat ons dui delijk voor oogen stond, dat ddor de uit schakeling van Dnjepr, Don- en Wolga als verkeerswegen voor Rusland hetzelfde of iets ergers geschiedt als voor Duitschland het geval zou zijn, als we den Rijn, Elbe, de Oder en den Donau zouden verliezen. Want alleen op dezen reusachtigen stroom, de Wolga, wordt in zes maan den ongeveer dertig millioen ton goede ren vervoerd. Dat is evenveel als per jaar op den Rijn. Dit is afgesneden en wel reeds geruimen tijd. Thans wordt er vooral ook $en eind gemaakt aan de positie van Stalingrad. Daardoor wordt deze grendeling bereikt en ver sterkt en U kunt overtuigd zijn, dat geen mensch ons van deze plek 'kan wegkrijgen. Wat nu de overige oogmerken betreft. U zult wel begrijpen, dat ik daarover niet spreek, omdat het oogmerken zijn, die op het oogenblik worden nagejaagd. Maar het moment zal komen waarop het Duit sche volk volledige opheldering omtrent deze nieuwe oogmerken zal verkrijgen. Achter het front. Ik mag U echter wel zeggen, dat wij ons natuurlijk de organisatie van dit gigantische gebied, dat wij thans be- héerschen, als nieuwe taak hebben ge steld. Er is ons iets aan gelegen in feite dit reusachtige gebied te beveili gen voor onze oorlogvoering en in rui meren zin niet alleen voor de voeding van ons volk en de waarborging van onze grondstoffen, maar ook voor de instandhouding van geheel Europa. Te dien einde moest om te beginnen het verkeer in orde worden gebracht. Er zijn •tienduizenden kilometers spoorlijnen, die wij nu herstellen of wel sedert lang hebben hersteld. Dit reusachtige verkeersnet, dat thans reeds voor het grootste deel op Euro- oeesche spoorbreedte is gebracht, was vol komen verwoest. Geen honderden, maar duizenden bruggen moesten opnieuw wor den gebouwd. Dit alles is thans in enkele maanden geschied of zal binnen enkele weken voltooid zijn. Nu zijn er aan den kant van onze tegen standers menschen. die zeggen: waarom stoppen ze plotseling? Wel. omdat we voor zichtig zijn, omdat we net zoolang ergens blijven tot we onzen etappedienst geheel Nu zijn er aan den kant van onze tegen standers menschen, die zeggen: waarom stoppen ze plotseling? Wel, omdat we voor zichtig zijn, omdat we net zoolang ergens blijven tot we onzen etappedienst geheel in orde hebben. Wij organiseeren achter het front het verkeer en den landbouw. Het gebied moet worden ontgonnen. Het gaat erom, dat we een deel hiervan geheel op nieuw moeten oriënteeren. Wat hier is ge presteerd, is gewoon ontzaglijk. En als dan zoo'n schaapskop, ik kan het niet anders uitdrukken, zooals mij nentwegen Duff Cooper of Eden zegt: dat wat een groote fout. dat de Duitschers de Oekraine of het Koebangebied zijn binnen gedrongen dan zal hij nog wel zien, f>f het een fout was, dat wij de verste gebieden zijn binnengedrongen. De eerste, zij het ook nog bescheiden resultaten van dit optreden hebben wij tot onze vreugde voor het Duitsche volk toe gankelijk kunnen maken. Maar u kunt er van overtuigd zijn: wij zijn daar nog maar aan 't begin. Volgend jaar al zal dit gebied geheel anders georganiseerd zijn. En eindelijk komt daarna de organisatie van het algemeene economische leveij en daarna komt de mijnbouw. Ook hier moet worden ontgonnen. Daarna komt de elec- trische stroom. Als u kon zien hoe daar wordt gewerkt, zou u begrijpen, dat ook in een tijd, dat er schijnbaar niets wordt ge daan. desondanks iets geweldigs wordt tot stand gebracht. (Vervolg op pag. 2) Japan over Willkie's reis naar China. Pers der V.S. ontstemd over zijn bezoek aan Moskou. Het resultaat van de besprekingen van Willkie te Tsjoengking zal slechts nieuwe teleurstellingen en nieuwe ergernissen voor de bondgenooten opleveren, aldus de woord voerder der Japansche regeering. Nu Willkie in Turkije geen audiëntie met dén president der republiek heeft kunnen krijgen en in Moskou tot zijn verrassing op één enkelen dag ruim 50 maal vragen te hooren heeft gekregen over het tweede front, kan men zich goed voorstellen, hoe het bezoek en de besprekingen in Tsjoeng king zullen verloopen. .et eenig zichtbare resultaat van de mis sie van Willkie zal zijn een dikke enveloppe met een persoonlijke, maar niets zeggehde boodschap van Roosevelt aan Tsjang-Kai- Sjek. Naar Domei inmiddels uit Tjsoengking meldt, heeft Willkie na zijn aankomst tc Tsjoengking een onderhoud gehad met Tsjang-Kai-Sjek. Churchill over Dieppe. „Zeer zware verliezen Churchill heeft in het Lagerhuis verklaard dat er bü den aanval op Dieppe zeer zware verliezen ontstaan zijn, die bijna de helft bedragen hebben van de gezamenlijke Brit sche strijdkrachten. Churchill weigerde evenwel, nauwkeurige cijfers te noemen. Voorts zeide hij. dat in Dieppe aan land gezette pantserwagens door de ongedacht groote kracht der ver dediging in hun operaties zijn belemmerd. Palestijnsche joden ingeschakeld bij oorlogvoering Palestina gelijkt op een belegerde stad aldus wordt vandaar gemeld. De regeering heeft onlangs de joden van 18 tot 40 jaar opgeroepen. Degenen, die goedgekeurd wor den voor den militairen dienst, zullen voor hun opleiding, als zij niet worden opge- eischt door de industrie, worden gezonden naar Transjordanië, daar alle oefenkampen in het land zelf door andere hulpvolken zijn bezet. Ook de rijke, in groote weelde levende joden van Tel Aviv zijn in groote be nauwdheid gekomen. In deze stad hebben de Amerikanen n.l. hun hoofdkwartier ge vestigd, dat alleen al voor de staven beslag legde op 40 huizen. Ook het nationale jood- sche theater Gamiba heeft Amerikaansche inkwartiering gekregen. KORT NIEUWS Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft het Lagerhuis een wetsontwerp aan genomen, volgens hetwelk de amtbsperiode van het huidige parlement opnieuw met een jaar wordt verlengd. Het Amerikaansche opperbevel in Australië heeft huwelijksbepalingen uitge vaardigd, waarin vastgelegd wordt, dat Amerikaansche soldaten ten minste zes maanden moeten wachten, voor hun verlof ;egevep wordt een Australische vrouw te luwen. Totale resultaat Duitsche Winterhulp: Actie derde oorlogsjaar: R.M. 2.805.000.000. Rede van Rijksminister Göbbels. Voor de rede van den Führer bij de groote betooging der N.S.D.A.P. heeft de Duitsche minister van propaganda, dr. Göbbels, een grootsch opgezet rapport uitgebracht over het resultaat der Winterhulp in het oorlogsjaar 1941/42. Toen de minister in gezelschap van gene- raal-veldmaarschalk Rommel de zaal betrad, weerklonk donderend gejubel, dat eerst minuten luwde. Göbbels verklaarde ter inleiding, dat hij het beneden zijn waardigheid achtte op de onzinnige leugens en verdachtmakingen de Engelsche radio en van de Engelsch-Ame- rikaansche propagandabureaux in te gaan, die slechts aanslagen vormen op het gezonde ver stand. Voor een ieder, die zijn verstand gebruikt, aldus de ministei-, kan er geen twijfel bestaan, dat de onafgebroken keten van historische successen der mogendheden van het Pact van Drie tenslotte ook tot de groote eindoverwin ning zal leiden. Het potentieel der Duitsche bewapening heeft een omvang gekregen, waarvan de vijanden zich slechts een vage voorstelling kunnen maken, te oordeelen naar hun propagandastellingen. Bij het begin van het vierde oorlogsjaar is het Duitsche leger met zijn bondgenooten zoowel ten aanzien van grondstoffen- als van voedselvoorziening, zoowel politiek als militair volkomen intact en ongeschokt. Onze sociale prestaties van 193&'39 waren in zekeren zin slechts een voorspel van dat gene, wat wij voornemens waren. Maar dat was reeds voldoende om onze plutocratische vijanden ten tooneele te roepen, die nu het besluit namen in ons het jonge Europa tot den strijd uit te dagen. Nota bene het plutocratische Engeland waagt het bij ons voor den dag te komen met zijn sociale vernieuwingsdenkbeelden. Wij ver- keeren in de gelukkige omstandigheid, feiten te kunnen plaatsen tegenover hun hol gepraat. Deze Winterhulp heeft een resultaat be reikt. dat men zich in het geheel niet verras sender en verheugender kan denken. Voor de Winterhulp in het derde oorlogsjaar is door het Duitsche volk 1.208.000.000 Mark geschon ken. bjjna 300 millioen Mark meer dan het vorige jaar. (Stormachtige bijval). De minister verstrekte vervolgens cijfers over het totale resultaat van alle Winterhulp acties der oorlogsjaren. Dit totaal bedroeg 2.805.000.000 Markx ded^lve b.v. meer dan de waarde van in- en "tvoer van bijna alle Zuid-Amerikaansche landen. Het offer in dezen oorlog bereikt in totaal een bedrag van 4.076.000.000 Mark. hetgeen twee annuïteiten van het Young-plau zou bebbeq uitgemaakt. Hierdoor beeft het totale resultaat van alle Winterhulpacties na 1933 de vijf mil liard ver overschreden. (Stormachtig ap plaus). Van de bedragen die gedurende den derden oorlogswinter zijn ingekomen, is twee derde ten goede gekomen aan de Nat. Sozialistische Volkswohlfahrt, waar van alleen 701.000.000 Mark aan de hulp actie Moeder en Kind. Bijzonder opmerkelijk is de deelneming van het front aan de Winterhulpactie. Een re giment aan het Oostelijk front heeft bij een enkele collecte een bedrag van meer dan 50.000 Mark opgebracht. Dit voorbeeld spreekt voor heel het front. Onder stormachtig gejuich deelde Göbbel? Sow jet-aanvallen aan Don afgeslagenx Terreinwinst in Kaukasus, aan Terekfront en in het Noorden. Archangel weer gebombardeerd. Luchtaanvallen op Engeland. Duitsche weermacht In het Noordwestelijk deel van den Kaukasus en ten Zuider) van den Terek zijn Duitsche en verbonden troe pen in harde aanvalsgevechten verder opgerukt. jn Stalingrad werden nieuwe sectoren an het Noordelijk stadsdeel bestormd. By vergeefsche ontiastingsaanvallen verloor de vUand 34 tanks. Aan het front aan den Don hebben Duit sche en Italiaansehe troepen verscheidene pogingen van de bolsjewisten om over te stèken, afgeslagen. Hongaarsche troepen wierpen een vijandelijke groep strijdkrachten in tegenaanval terug. In den Noordelijken sector hebben eigen aanvalsacties ondanks taaien vijande lijken tegenstand geleid tot successen. Sterke formaties van het Duitsche luchtwapen en Kroatische gevechtsvliegers hebben daarbij den Sowjets zware verliezen toegebracht. Archangel is Dinsdagnacht opnieuw gebombardeerd. Uitgebreide branden lieten het goede effect van dezen aanval zien. In den tijd van 15 tot 28 September werden 6 Sowjet-vliegtuigen in luchtgevechten, 131 door afweergeschut van het luchtwapen en 22 door formaties van het leger neergescho ten. 4 werden buitgemaakt. 17 op den grond vernield, zoodat de totaalverliezen 990 vlieg tuigen bedroegen. In dienzelfden tijd gingen aan het Oostelijk front 77 eigen vliegtuigen •erloren. Dinsdagnacht zijn Britsche bommenwerpers in geringe getale naar het gebied van de Oostzee gevlogen. Twee vliegtuigen wer den neergeschoten. Duitsche gevechtstoestellen hebben met suc ces overdag aanvallen in scheervlucht onder en op militaire doelen in verschillende plaatsen in Zuid en Zuid-Oost Engeland. Stalingrad. Terwijl dikke rookwolken boven het brandende Stalingrad hangen, dringen Duitsche infanteristen en pantsergrena diers voortdurend verder op naar de nog overblijvende en door den vijand taai verdedigde stadsdeelen in de Noordelijke voorsteden, waar vele fabrieken gevestigd zijn. De bolsjewieken probeeren tevergeefs de aanvallers tegen te houden door geheele huizenblokken in de lucht te laten springen en door artillerievuur. Zoo verklaarde een bolsjewistische gevangen genomen kapitein „Op bevel van Stalin moesten wij in de puin- hoopen der huizen onze stellingen handhaven en met onze batterijen de binnenstad ver woesten. In de 'straten om ons heen lagen tusschen de puinhoopen deringestorte ge bouwen de dooden in stapels. Gewonden kermden, maar niemand kon hen helpen, want elke man was noodig voor de verdedi ging. De aanvoer van levensmiddelen en mu nitie kon nog slechts den nachts plaats heb ben en ook dat was meestal wegens de onop houdelijke Duitsche bomaanvallen niet moge lijk. Met de ziniooze verdediging van Stalin grad wordt een waanzinnige daad voltooid, die het begin is van onzen ondergang. Reeds wekenlang wisten wij. dat Stalingrad niet te redden was en practisch had de stad elke beteekenis voor ons verloren toen de Duit schers op verscheidene plaatsen aan de Wolga doordrongen en het scheepvaartverker on mogelijk maakten." Het hooge Noorden. Het aan het front aan de IJszee gelegen bolsjewistische vliegveld Warlamowo is op 29 September wederom het doelwit, geweest van zware aanvallen van Duitsche gevechtsvlieg tuigen en duikbommenwerpers. Nadat bom men van zwaar kaliber neergeworpen waren, ontstonden in de vliegtuighangars en op de parkeerplaatsen aan den rand van het vlieg veld uitgebreide branden en ontploffingen, die de conclusie wettigen, dat benzinetanks zijn getroffen. Begeleidende jagers bonden den strijd aan met voor den afweer opgeste gen bolsjewistische jagers. Na de eerste salvo's namen de bolsjewisten de vlucht. De opge stegen Duitsche toestellen keerden zonder verliezen terug. De stryd in het Zuiden. Het Italiaansehe weermachtbericht luidt als volgt „Geen enkele opmerkelijke gebeur tenis aan het Egyptische front. Duitsche ja gers hebben zes vijandelijke machines neer geschoten tijdens luchtgevechten; een zevende toestel werd neergeschoten door het lucht afweergeschut van Tobroek .Een vijandelijke aanval op Porto Empedocle en een naburig plaatsje eischte zestien dooden en dertien gewonden onder de bevolking en bracht scha de toe aan enkele huizen. Britsche vliegtuigen hebben bommen geworpen op La Canea en op de baai van Soeda op Kreta. Er wordt geen schade gemeld. De rijwielvordering. De secretaris-generaal van het departe ment van bïnnenlandsche zaken heeft aan de burgemeesters een circulaire gezonden in verband met het feit. dat'de vordering van heerenrijwielen thans afgeloopen is. Onder meer blijkt uit deze circulaire, dat tot uiterlijk 5 October a s. aan alle perso nen van wie een rijwiel werd gevorderd, gelegenheid geboden dient te worden (als nog) een verzoek tot 't verkrijgen van een vergoeding of een rijwiel in te dienen. Indien van gevorderde rijwielen onder deden zijn afgenomen om daarmede andere fietsen voor de Duitsche weermacht accep tabel te maken, kunnen de eigenaars scha deloos gesteld worden door teruggave van het restant van hun rijwiel en toekenning van een vergoeding voor het afgenomen onderdeel. Deze vergoeding zal gebaseerd worden op de geschatte gemiddelde waarde van een rijwiel, te weten vijftig gulden- Indien een eigenaar als hier bedoeld recht heeft op het wederverkrijgen van een bruikbaar rijwiel, wordt de van hem gevorderde fiets vanwege de gerheente weder in bruikbaren staat gebracht en aan den belanghebbende teruggegeven. Indien onderdeelen van rijwielen afzonderlijk zijn gevorderd, wordt hiervoor eveneens een vergoeding toegekend. Voor ieder onderdeel wordt een vaste waarde bepaald. j mede, dat Hitier weer uit zijn hoofdkwartier naar Berlijn is gegaan, om op de Berlijnsche collecte-stee in het Sportpalast, die zoo rijk" is aan tradities, te spreken tot heel het Duit sche volk, dat besloten is, met hem trouw en onvervaard door alle nooden van den tijd naar de'overwinning op te trekken. Daarop sprak de Führer. Extra veelevering. Aan veehouders in Noord-Holland opgelegd. Na het ernstige geval van den veehouder in Amsterdam, wien de secretaris-generaal van het departement van landbouw en vis- scherij extra-leveringsplicht van 12 koeien had opgelegd, zijn thans nog drie gevallen in de provincie Noord-Holland te vermelden, waarin het achterhouden van melk den betref- fenden veehouders duur te stade is gekomen. Een veehouder in Landsmeer is extra-leve ringsplicht opgelegd van vier koeien en vier pinken; een veehoudster te Amsterdam zal vier koeien, twee pinken en 2 kalveren moe ten afstaan, terwijl een veehoudster te Bus- sura vier koeien en één pink zal moeten mis sen. Deze veehouders, die de voedselvoorziening van ons volk in gevaar brachten, hebben deze ernstige gevolgen uitsluitend aan zichzelf te wijten. „DE STUDENT DIE DEN HAAT OVERWON". Hedenavond spreekt Max Blokzijl om 19.00 uur via den zender Hilversum 1 in de serie brandende kwesties over het onder werp „De student, die den haat overwon". HITLER SPRAK. Bs. Als de Führer spreekt, dan heeft zijn rede geen toelichting noodig. Wat hij te zeggen heeft zegt hij zoo klaar en dui delijk, dat vriend en vijand precies weten waar zij aan toe zijn. Wie nog twijfelen mocht aan de uiteindelijke bedoelingen van Duitschland, moet er zich nu verzekerd van houden, dat Duitschland zijn vijanden ge heel en volledig wil verslaan tot de defini tieve overwinning. Veel is er dezer dagen gesproken over het „tweede front", uit Hitiers woorden blijkt wel. dat de Duitsche Weermacht voorbereid is op iedere mogelijkheid,hoe vreemdsoortig die ook moge zjjn en waar de plaats ook worde uit gezocht. Stalingrad komt langzaam maar zeker in Duitsch bezit en niemand zal den Duitschen soldaat wegkrijgen van Stalingrad. Men zou hier zonder.overdrij ving de kantteekening bij kunnen plaatsen, dat de Duitsche soldaat in dezen oorlog nimmer ergens vandaan gekregen is. dat weten de tegenstanders van Duitschland maar al te goed; het is juist hun grootste zorg. Omtrent den gigantischen opbouw in de bezette Oostelijke gebieden heeft de Führer een uiteenzetting gegeven, die eer bied afdwingt voor een organisatie, die met alles rekening houdt en het schier boven- menschelijke weet tot stand te brengen. Het Duitsche volk mag zich dan ook in groeiende resultaten van deze alle krachten en alge- heele inzet vergende inspanning verheugen. Over de moeilijkheden en de zorgen van het Duitsche volk heeft de Führer zich uit gelaten met groote vrijmoedigheid, welke blijk geeft van een goed inzicht. In de verschillende landen van Europa is een verhelderend begrijpen op te merken en de resultaten van de daaruit ontstane samenwerking wijzen er op dat men hier van groote vruchten verwachten kan. Aan het Oostfront strijdt Duitschland met zijn geallieerden als volstrekt trouwe bondge nooten van eer.' Wij achten dit noodzakelijk, aldus de Führer. want uit dezen, misschien moeilijksten strijd uit onze geschiedenis zal ten slotte datgene ontstaan, wat ons Na- tionaal-Socïalisten uit den eersten wereld oorlog. steeds voor oogen stond. n.l. dit groote rijk van een in leed en vreugd nauw verbonden volksgemeenschap. Want één lichtzij heeft deze oorlog zeer zeker, n.l. de groote kameraadschap. Alle Germaansche stammen dragen hun deel. Wij zouden hier bij willen opmerken, dat Nederland, waar slechts een klein deel der bevolking zich voor deze volksgemeenschap geeft, nog een groote taak heeft, die het niet verzuimen kan zonder aan zijn plicht te kort te komen en in de toekomst met recht voor zich een plaats in de groote Germaansche gemeen schap te kunnen opeischen. Dat de resulta ten van dezen oorlog voor Duitschlahd groeiend zijn, moge trouwéns blijken uit de mededeeling van den Führer omtrent de medewerking in de verschillende gebieden, zoo ook (en voornamelijk) in Rusland, waar de bevolking ondanks bolsjewisme en grooten angst voor de volkscommissarissen, ondanks geestelijke afstomping en ellende zich volop geeft. Tot Engeland, dat door zijn omgang met de bolsjewisten met vuur speelt, richtte de Führer nog een waar schuwing. „Als in een land aartsbisschop oen heilige missen lezen en op hun altaar kleed aan den eenen kant het bolsjewisti sche embleem en aan de andere zijde hun nationale embleem hebben, zie ik het don- 4 ker voor een dergelijk land in". Engeland kreeg ook een waarschuwing inzake den bomoorlog. waarvan hij vaststelde, dat het uur eenmaal zal slaan waarop een antwoord gegeven wordt; dat einde zal vreeselijker zijn dan het begin. Het is een waarschuwing die men wél naast zich neerleggen zaL maar die in haar beteekenis niet miskend kan worden. Dat geen burgerlijke staat dezen .oorlog zal overleven, vormt een pro fetie, die vele „neutrale" landen zich voor gezegd kunnen houden, speciaal Zweden, waar de jongste verkiezingen bedenkelijke sympathieën hebben tezien gegeven. Vaderland en front kunnen op elkaar rekenen. De tegenstanders mogen den oor log voeren zoolang zij daartoe in staat zijn, wat wij kunnen doen opi hun te verslaan, zullen wii doen. Met deze mededeeling be sloot de Führer zijn rede, die. naar wij nogmaals vaststellen: voor vriend noch vijand twijfel openlaat.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1