Haarlemsche Courant Duiïschtands voedselpositie verzekerd. In de poorten van Egypte Zeven Sowjet-divisies vernietigd ten Zuiden van het Ladogameer Maarschalk Rommel over de Duitsche positie in N. Afrika Terreinwinst bij Stalingrad. |87e Jaargang No. 234 x X Laneoent p. week 0,26. p. maand 1,15, p. kwartaal 3,42, moo p. post 3,73, losse nummers 6 cent AdvertentlSn S—15 D j,— elke m.m. meer 20 cent Reclames dubbele prUe. ,30 jf(ftentleabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Utu S-J5 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. Grafische Bedrijven Oamlate. Vu Maandag 5 October 1942 Wnfl. Hoofdredacteur» 1. V. BAUDEWYN8 Nieuwsblad voor Noord-Holland VerschUnt dagelUk* behalve op Zon- en feestdagen. Kennemer Editie Bureaus Haarlem) Groute Boutstraat S3, Bijkantoor: Soenda- plelo 37. Tel. Directie 13082. lïoofdrcdactle 15054, Redactie 10600, Administratie 10724. 14825. Soendapleln 12230. Postgiro t34958. DlrecUe PB. A. MEES P. W PEEREBOOM. Bureau IJmoldem Kennemerlaao 102, Telefoon 5437. *oordeelen voor Duitsche verlofgangersmijnwerkers en iiuoners van streken met luchtgevaar. Meer hulp voor \achtoffers van den luchtoorlog. sluikhandel in bezet gebied verkleint rantsoenen Veroverde gebieden voeden Duitsche Weermacht geheel. Duitsche oogst komt eigen volk ten goede. Rede van Rijksmaarschalk Göring. In het Sportpalast heeft Zondag Rijksmaarschalk Hermann Göring ter Ijelegenheid van den dankdag voor den oogst hooge onderscheidingen uitgereikt aan boeren en landarbeidersleiders, die ach bijzonder verdienstelijk hebben «maakt voor. de verzekering van de Yoedselvrijheidt van Duitschland en Göftbels nam deel aan deze betooging. aatssecretaris Backe verwelkomde Go ng en verklaarde, dat de laatste maanden i den zwaren winter den groei en den gst buitengewoon hebben bevorderd en 0 de hooD van den vijand hebben ver- •tigd Duitschland door den honger op de ijeen te kunnen brengen. Zonder het ppere optreden van het landvolk zou dit rees niet mogelijk zyn geweest en twee '•3 rdienstelijke mannen uit hun gelederen ;Cv geft de Führer onderscheiden met het dderkruis. dat bij het Kruis voor Oor- sverdienste behoort. ;oen ham de Rijksmaarschalk het woord. Dj bevinden ons aan het begin van het 11 erde oorlogsjaar en kunnen derhalve de esien der natie niet meer op de manier in den omvang van vredestijden vieren, 'er.: j deze uiterst zware worsteling van het iz. uitsche volk bestaat ervoor ons allen till tchts een plicht, namenjk voortdurend strijden en te werken. Göring aan het woord aarop bracht Göring namens den Führer mk aan allen, die in zwaren, onvermoei- m arbeid ertoe hadden bijgedragen, dat e l idanks alle ongunstige weersomstandig- »rd den een oogst kon worden binnengehaalc e veel beter was dan aanvankelijk na a derden ijskouden winter mocht wor- in gehoopt. Van de vreeselijke ervaringen uit den ereldoorlog, aldus Göring, heeft mij steeds tl schrikbeeld der blokkade voor oogen 0ï staan en derhalve zijn tijdig de noodige lorraden gevormd, waardoor de oogst- torten, veroorzaakt door de beide eerste lenge winters, werden opgevangen. Toen 1 in den afgeloopen, derden winter weer jorstschade in tot dusver ongekenden om- lsl ang optrad, dreigde het gevaar dat de olgende oogst niet gehaald kon worden, lodat de rantsoenen moesten worden ver- fl. Met de zoogenaamde blokkade van den jjand hebben deze moeilijkheden niets te r I laken gehad. Genoemd besluit is mij zeer naar gevallen. Men kan thans te geruster ■allsfer de moeilijkheden spreken, daar zij i« verwonnen zijn en in het geheel niet kun- en terugkeeren. De rantsoenen werden I p erminderd in het rotsvaste besluit op het- I r elfde moment, waarop de algeheele si- J fc(uatie zulks zou veroorloven, de rantsoe- weer te verhoogen. Omtrent de voedselpositie in de be zette gebieden verklaarde Göring, dat weliswaar daar in de propaganda dik wijls officieel wordt gesproken van een zeer moeilijke voedselpositie, maar dat het daar in werkelijkheid lang niet r)/ii| zoo erg geweest is. Weliswaar zijn ook daar overal bonnen ingevoerd, maar wat men daarop krijgt, is maar een extra'tje en men voorziet zich daar in hoofdzaak via den sluikhandel. De sluikhandel Dientengevolge is bij mij het onwrikbare eginsel ontstaan, waaraan onomstootelijk 'ordt vastgehouden: in de eerste plaats en ovenal komt bij de voeding het Duitsche olk. Ik ben er sterk voor, dat in de onder nze hoede genomen gebieden dè bevolking een honger lijdt. Als evenwel door maat- egelen van onze tegenstanders moeilijk- eden ontstaan, dan moeten allen het we- m: als er gehongerd wordt, dan in geen eval in Duitschland. De Duitsche arbei- er en degene, die in Duitschland werkt, .«ordt qua voeding van allen het best voor- rjl den, dat moet onomstootelijk vaststaan. Ondanks alle veroverde gebieden blijft evenwel de oogst van het eigen vaderland beslissend voor de voorzie ning. Duitschland bevindt zich thans in de gelukkige omstandigheid, dat de geheele Duitsche weermacht, aan welk front zij ook staat, uitsluitend door de veroverde gebieden wordt gevoed en verzorgd, zoodat de vaderlandsche oogst het volk ten goede kan komen en nog in toenemende mate uit de ver- overde gebieden aanvullingen komen. )p zichzelf zou er dus aan alle moeilijk- leden een eind zijn gekomen. Dit is even- fel niet het geval, want wij voeren heden dage oorlog en niet alleen aan het front. Baar in dezelfde mate in de fabrieken en n rapensmidsen. Evenals de boer is nu ook Tjde Duitsche arbeider naar het front gesneld dus moet hier ook voor hem vervanging omen door vreemde arbeiders uit be- Triende en neutrale landen en door de massa der krijgsgevangenen. Hier heeft overigens de Duitsche arbeider en boer als1 trijder gezorgd, dat hij genoeg plaatsver- angers heeft. Maar als iemand moet wer- ken, dan moet hij ook te eten hebben en 6'ij hebben meer dan 6 millioen buiten- bndsche arbeiders en meer dan 5 millioen n krijgsgevangenen mede te verzorgen. Dat beteekent, dat de productieslag nog verder Boet worden opgevoerd. Nu ik den oogst beter kan overzien, heb ik staatssecretaris Backe verzocht voortaan te zorgen, dat in streken met luchtgevaar het vleesch nog met 50 gram wordt vermeerderd. Thans reeds wordt er ijverig aan gewerkt het Duit sche volk met Kerstmis een heel bij- Rmder extra'tje 'aan vleesch. meel en zoo mogeliik ook andere kostelijke dingen te kunnen geven Van nn af krijgt voorts iedere Duitsche soldaat van den eenvoudigsten tot aan den veldmaarschalk, als hij met verlof is, bij het overschrijden van de grens in opdracht van den Führer een pak cadeau met een kilo meel. een kilo erw ten of boonen, een kilo suiker, een pond boter en een groote houdbare worst. Hij krijgt dit niet voor zichzelf, want hij heeft er geen behoefte aan. Dit pak ls bestemd voor de zijnen thuis. nenkort een compensatie voor het Duitsche olk worden gevonden. De aardappeloogst overtreft all^j wat maar ooit op Duitschen bodem is geoogst. Omtrent de bewering van den tegenstan der, dat de stemming onder het Duitsche volk zoo slecht was, dat men het voor den winter iets had moeten geven om het rus tig te houden, verklaarde Göring: Ik kan tot onze tegenstanders slechts zeggen, dat dit zoethoudertje gedurende den heelen oorlog gehandhaafd blijft en zelfs nog wordt ver groot. Ik zou het een misdaad vinden thans het Duitsche volk iets in uitzicht te stellen, waarvan ik niet zeker weet. dat ik het kan houden. Het moeilijkste is ook in de voedselvoor ziening overwonnen. Van nu af zal het voortdurend beter worden. Dit is nog slechts een kwestie van organisatie. Maar gene raal wirwar is niet bij ons in dienst, maar bij die daar ginds (vroolijkheid en bijval). Wij zullen de beste mannen van ons land volk weer als landbouwleiders uitsturen en zij zullen zorgen, dat front en vaderland door veroverde gebieden worden voorzien en de levensmiddelen moeten in de grootst mo gelijke mate terugvloeien naar het vader land. f Daartoe rrfoet het Oosten worden georga niseerd. De Russen hebben immers alle: verbrand, wij zullen weer opbouwen: slach terijen, marmeladef abri eken. biscuitfabrie ken. enz., dat alles was er immers, eieren, boter en meel in ongelooflijke hoeveelhe den. Wij moeten het slechts ter plaatse op de juiste manier verwerken en ik hoop. dat volgend jaar dan de pakketten komen. De bestp gebieden hebben wij den Rus sen ontnomen. Wij wisten wel wat we de den en hebben genomen, wat doelmatig was. Eens zal men inzien hoe noodzakelijk deze strijd is. Waardeerende woorden sprak de Rijks maarschalk over de houding van het Duit sche volk, die van dien aard is geweest, dat men slechts in enkele gevallen heeft moe ten ingrijpen. De zwendelaars- en woeke raarstypen uit de laatste jaren van den we reldoorlog zijn er thans nauwelijks en waar zij zijn, worden zij snel opgeruimd. Op oor- logszwendelarij en -woeker staat de galg. De grondstoffen. Op het gebied van de grondstoffen is de toestand even gunstig. De opgeslagen voor raden hebben gestrekt tot nieuwe bronnen bereikt waren. Steenkool en ijzer bezit Duitschland zelf in voldoende mate, daarbij zijn nog ontzaglijke hoeveelheden veroverd. IJzer en steenkool moeten echter eerst dien uit den grond gehaald worden en met dezen arbeid verricht de mijnwerker het -zwaarste werk, dat ér bestaat. Uit waardeering voor zijn prestaties heb ik besloten een verordening te on derteekenen. die den mijnwerker spe ciale voordeelen verleent voor zijn ge weldig werk. Hij moet met zijn loon aan het hoofd komen van alle beroe pen en zijn zware werk moet volgens het/prestatiebeginsel erkend en gewaar deerd worden. De Rijksmaarschalk richtte vervolgens nogmaals een beroep op het geheele Duit sche volk om geen onnoodige energie te ver bruiken. Als krachtbron waaruit de ont zaglijke prestaties van het Duitsche volk op alle gebieden te verklaren zijn, noemde Göring de herwonnen eenheid, die het ge heele volk tot een eedsgemeenschap aan eensluit. De Duitsche arbeider heeft zich n Sovjet-Rusland van de „zegeningen" van het communisme met eigen oogen zoo gron- ig kunnen overtuigen, dat hij daarvan een; en voor altijd is genezen. Van een dictatuur der arbeidersklasse is aan 'gene zijde ook niet het geringste spoor te zien. De eenig bevoorrechte is in werkelijkheid de Jood. die de dictatuur uitoefent. De volksgemeen schap legt den enkeling, vooral in oorlogs tijd, echter ook zekere beperking van zijn persoonlijke vrijheid op. Ook hier onderscheiden wij ons princi pieel van de democratieën, die onder vrij heid slechts teugelloosheid verstaan. Het re sultaat van dit vrijheidsregime "is een ont zaglijke ellende in de democratieën, en zelfs Roosevelt kan niet bestrijden, dat Gods eigen land" de ellende thuis is. Wanneer de strijd voor alle Duitschers verhoogde persoonlijke offers eischt. zij 'ienen slechts het eene doel en de eene ge dachte: den oorlog te winnen. Slachtoffers van den luchtoorlog. Ook slachtoffers van de laffe vijandelijke luchtaanvallen, zoo zeide de Rijksmaar schalk, moeten groote beperkingen van hun persoonlijke vrijheid op zich nemen. De lei ding weet hun offers en hun leed volledig te waardeeren. De tegenstanders kunnen zich niet schoon praten met te zeggen, dat zij industrieele doelen op het oog hebben gehad, wanneer zij weerlooze woonwijken met hun bommen vernietigen. „Wij hebben origineele bevelen in handen. Zoo heeft b.v. een Engelsche luchtgeneraal zijn vliegers bevelen ge geven. waarin gezegd wordt, dat niet de oorlogsindustrie het belangrijkste is. maar de vernieling van de woon wijken. De terreur voor de Duitsche bevolking, het neerwerpen van bommen op vrouwen en kinderen, is voor dezen heer dus het beslissende. Zij kunnen er zeker van zijn. dat al les, wat voor menschen mogelijk is aan inspanning, in het werk gesteld zal worden om in den toestand van deze slachtoffers van den luchtoorlog hulp te brengen. Het zwaartepunt van den strijd, ook van het luchtwapen. ligt op het oogenblik ech ter in het Oosten. Wanneer Churchill bluf fend heeft verteld, dat hij iederen nacht een pleziertocht door duizend vliegtuigen bo ven Duitschland zal laten maken, dan moet daarop geantwoord worden, dat hij nog nooit vluchten in dien omvang heeft onder nomen en er ook geen ondernemen zal. Ove rigens komen hem deze „pleziertochtjes" zoo duur te staan, dat hij zich reeds beperkin gen heeft opgelegd. Ons luchtafweerwapen wordt verder zeer vergroot en het zal steeds beter schieten met behulp van nieuwe, be tere instrumenten. De nachtjagers worden over het geheele Duitsche Rijk verbreid Wanneer in het Oosten de tegenstander neergeslagen is, dan spreken wij elkander Goddank in Engeland weer. De rijksmaarschalk riep vervolgens het Duitsche volk op even onbuigzaam en won derbaarlijk als tot dusver te volharden en- zich door geen enkelen terreuraanval uit de lucht te laten schokken. Ik zal er zelf zorg voor dragen, dat terstond groote opslagplaatsen worden gevormd, waaruit terstond voor de uit de lucht getroffenen geput kan worden. Ik heb in alle voor mij toegankelijke landen zonder rekening te houden met de kosten, voorraden in ontzaglijken omvang opgekocht, opdat degenen, die vandaag alles verliezen, morgen ten minste het noodige terugkrijgen. Het tweede front. Met bijtenden spot sprak Hermann Gö ring vervolgens over het streven van de te genstanders tot oprichting van een tweede front. Daarbij geeselde hij scherp het ego isme van de Éngelschen. die er zich niets an aantrekken, wanneer hun bondgenoo- ten, de Sovjet-Russen, moeten volharden onder het gewicht der Duitsche slagen. Wat de Amerikaansche bewapening be treft, alle verwachtingen daar zijn vooreerst gebaseerd op astronomische getallen. -Zon der de Amerikaansche wapenindustrie te onderschatten, moet vastgesteld worden, dat ook voor hen twee maal twee vier is en niet zes of acht. Ook in Amerika heeft men voor de productie grondstoffen en arbeiders noodig en kan men niet tegelijkertijd een leger van millioenen opstellen en aan den anderen, tfant het aantal arbeiders verdrie voudigen. In Amerika schrijft men één woord met groote letters, dat woord is bluf. Voortgaande sprak de Rijksmaarschalk over de bedriegellike verwachtingen die de democratieën ook heden ten dage nog heb ben ten aanzien van een innerlijk verval van het Duitsche volk. Met spot en hoon wees Göring ook de door de tegenpartij uitgestrooide geruchten van de hand. welke ten doel hebben het vertrouwen in de Duitsche leiding te onde: mijnen en verklaarde vervolgens, dat men zich na den Führer ook uitvoerig met hem zelf heeft bezig gehouden en o.m. beweerd heeft, dat niet alleen het geheele bezit van de Hermann-Göring-Werke. maar ook de Duitsche luchtvaartindustrie en lallooze „onder de hand" opgekochte fabrieken in de nieuwe bezette gebieder, zijn particulier eigendom zijn. Hij is dus feitelijk de rijkste man en heeft thans ook uit buitenlandsche bron vernomen, dat hij een belangrijk ceel van zijn rijkdommen als voorzorgsmaatregel naar het buitenland heeft overgeschreven. Laat men mij slechts zeggen, waar deze rijkdommen in het buitenland zich bevin den, opdat ik ze te pakken kan krijgen. Ik zou gaarne het grootste deel daarvan ter beschikking stellen van het Duitsche volk. Vervolgens sprak de Rijksmaarschalk een crïtische beschouwing uit van de leiding der tegenpartij en haar wansuccessen. Kort vermeldde hij Churchill en den „chief com mander" van thans, Roosevelt, waarna hij Stalin oen belangrijksten noemde van het driespan, die zijn ieidingstaak echter meest al kort en bondig met een schot in den nek afhandelt. Rijksmaarschalk Göring consta teerde daartegenover, dat aan Duitsche ztide de persoon en het veldheersgenie van den Führer en organisator van de Duitsche weermacht alleen de groote. duidelijke stra tegische richtlijnen, grondslagen en bevelen voor de oorlogvoering geeft. Verantwoordelijkheid van den Führer. Verantwoordelijk is steeds uitsluitend en alleen de Führer en niet degenen, die aan zijn zijde staan, hem helpen zijn gedachten in bevelen om te zetten en er zorg voor dra gen. dat deze bevelen naar de troepen door gegeven worden. In Duitschland draagt niemand de verantwoordelijkheid, die in het halfduister staat, maar uitsluitend en alleen de man in het vrije licht, in hoogste nstantie de Führer alleen, die verantwoor delijk is voor overwinning of nederlaag van de geheele weermacht en die ook niet schroomt deze verantwoordelijkheid te dra gen. Voor de geschiktheid voor de leiding zijn niet meer zooals vroeger rang. stand, vooropleiding, geboorte of leeftijd beslis send, maar uitsluitend en alleen de ver- eischte hardheid en doelbewustheid. De zelfde discipline geldt voor allen, van den Rijksmaarschalk tot den laatsten recruut. De generaal, die zijn militaire plichten niet nakomt, wordt even meedoogenloos uitgeroeid als de eenvoudige soldaat, die zijn plicht vergeet. Zoo is een weermacht uit cén stuk ont staan, hecht gesmeed in de Nationaal-So- clalistische wereldopvatting, die trouw en dapper tot den laatsten man achter haar oppersten krijgsheer staat. De Rijksmaarschalk herinnerde er aan. welk een bijna bovenmenschclljke wils- prestaties de Ftihrer in den afgeloopen, harden oorlogswinter verricht heeft. Iedere nieuwe moeilijkheid -heeft zün wil nog slechts harder gemaakt. De komende winter. Ook de komende winter zal weer zware eischen stellen, maar hij zal belangrijk ge makkelijker te dragen zijn dan de winter van verleden jaar. aangezien wij voorbe reid en tegen zijn gevaren gevrijwaard zijn. Maar zelfs onder de moeilijker omstandig heden van den vorigen winter hebben de Sovjets ook niet één succes van bescheiden tactischen omvang kunnen bevechten. Binnen het bestek van de oorlogshande lingen moet de Führer vaak harde bevelen geven en ook hij, de Rijksmaarschalk, moet vaak het gebruiken van de laatste krachten eischen. Dat is geenszins gemakkelijk en slechts het bewustzijn geeft hun beiden de kracht daartoe, dat zij zelf eenmaal vier en een half jaar in den strijd hebben gestaan en zwaar gewond zijn. Deze oorlog is niet de tweede wereldoor log. maar de groote rassenoorlog. Of de Jood of de Germaan de wereld beheerscht, daarom gaat het in laatste instantie. Dc Jood is het, die ons den strijd op leven en dood heeft aangezegd. Deze oorlog zal echter gewonnen worden omdat hij gewonnen worden moet. Zoo wil- nen wjj dan strijden voor ons oorlogsdoel en ons oorlogsdoel luidt: de vrijheid van ons olk,- de grootheid van ons rijk en de vei ligheid van onze toekomst, met één woord: „Duitschland". Ter dood veroordeeld. De Nederlander Voltus van Hamme is bij vonnis van 't Duitsche hooggerechts hof in de bezette Ncdcrlandsche gebie den d.d. 3 October 1942 wegens verbo den bezit van wapens ter dood veroor deeld. Van Hamme heeft in strijd met alle oproepen tot inlevering van wapens twee pistolen en een vrij groote hoeveelheid munitie nog in Mei van dit jaar tot zich getrokken en in zijn bezit gehouden. Bij ztjn arrestatie werd bij hem nog een aantal anti-Duitsche geschriften ge vonden. Voorts heeft hij in zün woning een van een vervalscht persoonsbewijs voorzienen jood ongeveer drie weken verborgen gehouden. Het vonnis vormt een nieuwe, ernstige en dringende waarschuwing aan alten, die er zich ondanks de steeds weer ge geven waarschuwingen en aanwijzingen nog steeds niet van bewust zijn. dat zij alleen reeds door het loutere bezit van een vuurwapen hun leven op het spel hebben gezet. MAX BLOKZIJL VOOR DE RADIO. 's-Gravenhage, »- Oct. hedenavond om 19.00 uur spreekt Max Blokzijl via den zen der Hilversum 1 in zijn politiek weekpraatje over het onderwerp: „Dc politieke tentoon stelling ln dë Zuilenstraat te Utrecht". Kwaliteit van den soldaat bracht de zege T <?p Omsingelingsslag ten einde. Enorme vijandelijke verliezen. In den Kaukasus verbitterde gevechten in de sneeuw. Twee plaatsen aan Terekfront genomen. Weer een zeegevecht voor de Ned. kust. De voedselvoorziening Omtrent de vetvoorziening verklaarde Go ring, dat de geheele raapoogst door de vorst .Bislukt is. De Duitsche soldaat heeft >n u* Rusland de gebieden veroverd, die hiervoor - «mpen-atie kunnen geven, waar kilome ters ver. vAiar het oog maar rijkt. het eene pcld met zonnebloemen zich rijt aan het andere. En zonnebloem^nolie is nog beter <hn onze raapolie. Ook hier zal dus bin- Het Duitsche opperbevel maakte Zater dag bekend: „In het K a u k a s u s-gebied werden de aanvallen op vijandelijke stellingen in het gebergte in hevige gevechten voortgezet. De aanval op het Noordelijke deel van Stalingrad heeft overal de voor Vrijdag vastgestelde doelen be reikt. Ten Zuiden en ten Noorden van de stad mislukten sterke ontlastings- aanvallen na zware gevechten. Hierbij werden 41 bolsjewistische tanks ver nietigd. Duitsche en Roemeensche lucht strijdkrachten bestookten het vijande lijke ravitailleeringsverkeer op de spoorlijnen aan de Kaspische Zee en in het gebied van den benedenloop van de Wolga. Aan het D o n-front sloegep Italiaansehe troepen verscheidene pogingen om de rivier over te steken, af. In het gebied van R z j e f zijn bij eigen aanvalsoperaties en bij het afweren van vijandelijke tegenaanvallen verscheidene honderden gevangenen gemaakt; 26 tanks, 44 stukken geschut en talrijke zware en lichte wapens zijn buitgemaakt of vernie tigd. De vijand leed zware, bloedige ver liezen. Luchtaanvallen met vernietigende uit werking werden gedaan op spoorlijnen en het uitladen van bolsjewistische troepen ten Zuidoosten van het Ilmenmeer. De slag ten Zuiden van het Ladoga meer eindigde met een volledig succes. Troepen van het leger hebben in voorbeel dige samenwerking met formaties der lucht macht de na hevige gevechten ingesloten strijdkrachten ran den vijand ter sterkte van 7 divisies vernietigd, 12370 gevangenen gemaakt, 244 tanks, 307 stukken geschut, 491 granaatwerpers en 843 mitrailleurs, als mede een groote hoeveelheid ander oorlogs materiaal buitgemaakt of vernietigd. De verliezen van den vijand aan gesneuvelden bedragen meer dan 28.000 man. Het aantal van zijn gewonden is niet te schatten. Bij een aanval op de Britsche Kanaal- kust hebben motortorpedobooten in den nacht van 1 op 2 October, ondanks heviger, afweer van torpedojagers, een vijandelijk koopvaardijschip van 2500 brt. en een be wakingsvaartuig tot zinken gebracht. Een ander schip, waarvan het zinken niet meer kon worden waargenomen, werd bescha digd. Ook in den nacht van 2 op 3 October ontstond voor de Nederlandsche kust een zeegevecht tusschen Duitsche beveiligingsstrijdkrachten en Britsche motortorpedobooten, die door doeltref fend artillerievuur verdreven werden. Na enkele storings vluchten overdag zon der eenige üitwerking vielen Britsche bom menwerpers Vrijdagnacht West-D u i t s c h gebied aan. De bevolking leed verliezen. In woonwijken van verscheidene steden, in het bijzonder in K r e f e 1 d, ontstond mate- rieele schade en schade aan gebouwen. Vijf der aanvallende vliegtuigen werden neerge schoten. Bij aanvallen overdag op de bezette gebieden in het Westen verloor de vijand zeven andere vliegtuigen. .ichte Duitsche gevechtsvliegtuigen on dernamen. Vrijdag overdag aanvallen in scheervlucht op voor den oorlog belang rijke installaties aan de Zuidkust van En geland. ^neeuw in den Kaukasus Het D.N.B. deelt mede: In het gebied van den Kaukasus dringen de Duitsche en ver bonden troepen de bolsjewisten in hardnek- 'evechten verder terug. De aanvallen van Vrijdag hadden vijandelijke bergstel- lingen en steunpunten tot doel, die ver overt? en behouden werden. In de passen van het hooggebergte van den Kaukasus. die meerendeels reeds met sneeuw bedekt zijn, worden verbitterde gevechten stoottroepen gevoerd, in welker verloop Duitsche bergjagers hun stellingen ver beterden en tevens gevoelige lacunes ver oorzaakten in het effectief der vijandelijke bergtroepen. Gevechtsvliegtuigen namen op doeltreffende wijze aan den strijd deel. Het Duitsche weermachtbericht van Zon dag luidde: In het Noordwesten van den Kauka sus zijn verscheiden boschstellingen en gevechtsmstallaties ondanks hardnekkiger vijandelijken tegenstand gehomen. De luchtmacht bestreed nog voor de eigen voorhoede vijandelijke kolonnes en troepen concentraties Ten Zuiden van dc T e r e k werden de als vesting versterkte, taai verdedigde ste den Elkotowo en WerchnU Koerp stormen derhand genomen. In het Noorden van Stalingrad is de vyand opnieuw in zware gevech ten uit versterkte blokken huizen en versterkte stellingen geworpen. Sterke groepen vliegende artillerie en lucht doelgeschut der luchtmacht steunden hierbij de formatfes van het leger. An dere vliegtuigen zetten de verplettering van Sovjet-etappeverbindingen voort. Een vrij groot atintal vijandelijke trans porttreinen werd vernietigd, een motor schip op de Wolga in den grond geboord. Nachtelijke bomaanvallen waren gericht op vliegvelden en artillerieconcentraties der bolsjewisten ten Oosten van de Wolga. In den Middensector hebben stormtroepen succesvolle ondernemingen ten uitvoer gelegd. Ten Zuidoosten van het Ilmenmee heeft een eigen aanval nieuwe vorderingen gemaakt. Op de plaats, waar Duitsche patrouille vaartuigen in het nachtgevecht van 1 Octo ber aan de Nederlandsche kust Britsche snelbooten in den grond hadden geboord, hebben beveiligingsvaartuigen te midden van een massa wrakstukken drie Britsche officieren en twaalf man gevangen gènomen. Orlowska Ten aanzien van de huidige gevechten ten Noorden van Stalingrad verklaarde men te Berlijn, dat met de inneming van Or lowska voor de Duitsche aanvallers gun stige voorwaarden geschapen zijn. In dit verband wordt er te Berlijn voorts op ge wezen, dat thans ook de vijand in toene mende mate pessimistische berichten over den strijd om Stalingrad verspreidt. De strijd in het Zuiden. Het Italiaansehe weermachtbericht van Zaterdag luidt Vijandelijke concentraties van troepen en voertuigen in den Zuidelijken sector van het front bij El Alamein werden hevig door onze artillerie bestook:. Tijdens luchtge vechten werden door de luchtstrijdkrachten der as negen Britsche vliegtuigen neerge schoten. In het Oostelijke deel van de Middelland- sche Zee hebben onze jachtvliegtuigen, die een convooi begeleidden, een vijandelijke formatie viermotorige vliegtuigen opge vangen en aangevallen. Een vliegtuig werd in brand geschoten, terwijl de andere ge dwongen werden rechtsomkeert te maken. Engelsche vliegtuigen hebben het plaatsje Punta Secca (Ragusa) met mitrailleurvaur bestookt. Een persoon werd gedood en een gewond. Twee van onze vliegtuigen zijn van hun vlucht naar den vijand niet teruggekeerd. Het weermachtbericht van Zondag luidt Aan het Egyptische front bedrijvigheid van patrouilles en kanonvuur. Viermotorige vijandelijke escadrilles hebben in fwee op eenvolgende golven Na'varrino (Grieken land) gebombardeerd. Daarbij werd een vliegtuig door jagers neergeschoten. De vliegvelden op Malta werden door onze toestellen herhaaldelijk met brisantbommen getroffen. Rijksminister dr. Göbbels heeft in zijn wo ning vertegenwoordigers ontvangen van de Duitsche en de buitenlandsche pers, om hun gelegenheid te geven tot een ontmoeting met generaal-veldmaarschalk Rommel, die op bet oogenblik te Berlijn vertoeft. Rommel gaf een uitvoerige uiteenzetting van den strijd in Afrika. „U zult begrijpen, zoo zeide hij, dat ik met U slechts kan praten over hetgeen er gebeurd is. Wat er nog gebeuren gaat, valt hier buiten beschouwing. De strijd in Afrika is gevoerd onder zeer moeilijke omstandigheden en wel schouder aan schouder met onzen Italiaanschen bond genoot. Met trots kan ik zeggen, dat wij erin geslaagd zijn, den Engelschman de positie te ontnemen, die hij in het .gebied van de Mid- dellandsche Zee reeds veroverd had. Tweemaal was het hem reeds gelukt naar de Cyrenaica door te dringen, doch dank zij de dapperheid van onze. troepen hebben wij het in feilen strijd met hem klaargespeeld, hoewel onze militaire kracht vergeleken met hem numeriek zeer in de minderheid as. Maar de kwaliteit van onze troepen en van de leiding heeft ons de overwinning verschaft. 'Wanneer later de geschiedenis over deze ge beurtenissen zal spreken, zal de wereld baasd zijn. met hoe geringe "strijdkrachten wij het hebben klaargespeeld, den Engelsch man te verslaan en ver over de grenzen van Egypte terug te drijven. Thans staan wij honderd kilometer van Alexandrië en Cairo en hebben wij de poort van Egypte in handen, en wel met het voornemen, ook hier handelend op te treden. Wij zijn er niet naar toegegaan, om ons na korteren of langeren tijd weer te laten verjagen. Zooals de Führer in zijn jongste rede reeds zeide: „Men kan er zeker van zijn: wat wij hebben, houden wij vast". De.strijd in Afrika, zoo vervolgde de veld maarschalk, is van maand tot maand feller geworden. Doch ook onze troepen zijn op hun manier feller geworden. De samenwerking met de Italiaansehe kameraden is voorbeeldig en de wederzijdsche verhouding is voortref felijk. De strijd in de woestijn is hard Vooral de klimaatsinvloeden zijn zeer moeilijk, maar toch weer niet zoo moeilijk, dat wij Duit schers uit het hooge Noorden daaraan niet gewend zou kunnen raken. Tot mijn groote blijdschap zijn alle manschappen, die thans worden afgelost, bereid, om terstond terug te keeren. wanneer er weer iets gaande is. Ook willen zij soms in het geheel niet weggaan, maar met het oog op de gezondheid is het noodzakelijk, hun verlof in een ander klimaat te geven. De afstanden, die wij hebben afgelegd, zijn zeer groot. Van Tripolis staan wij thans 2300 kilometer verwijderd De Duitsche .soldaat ziet slechts zand, vertoeft steeds orftler de brandende zon en heeft te lijden van de vlie gen Maar hij vecht taai, verbeten en dapper, zooals wij verwachtten." De Amerikaansche wapens. „Wij hebben het Amerikaansche oorlogsma teriaal in den laatsten veldslag in groote hoe veelheid leeren kennen, waaronder ook de ..Pilot". Reeds in de vroegere gevechten heb ben wij kennis gemaakt me» Amerikaansche pantserwagens, die evenwel niet van belang waren. Zij waren slecht gebouw en gepant serd. De nieuwe Amerikaansche pantserwa gens die wij aantroffen, zijn reeds aanzienlijk betere strijdmiddelen. Maar zij liggen reeds alle achter ons front. Ik geloof, dat wij sinds Juli 2500 pantserwagens vernietigd hebben. Zij liggen ten deele ver in de woestijrr ver spreid en het loont de moeite niet, gezien de groote afstanden, om ze op te halen en tot schroot te maken." De Éngelschen. Op de vraag naar de ervaringen met de Éngelschen als woestijnstrijdere zeide Rom mel: „De Éngelschen hebben zich ingebeeld, dat zij de eenige goede strijders voor Afrika zijn. Stellig hebben zij meer ervaring dan wij. Doch reeds bij het eerste treffen met hen bleek, dat onze troepen niet bij hen ten achter staan, doch den strijd zonder meer met succes konden aanvaarden. De Éngelschen hebben daarbij nog heel andere mogelijkheden, daar zij talrijke vreemde volken als Maori's, kop pensnellers enz. gebruiken. Dit leidt tot on eerlijke strijdmethoden. Het komt nl. voor dat Maori's een vooruitgeschoven post bin nendringen en eenvoudig alles ombrengen wat zij aantreffen. Wanneer zulke methoden gebruikt worden, moet men met harde metho den antwoorden. Daarover zijn trouwens ook onze Duitsche en Italiaansehe soldaten het eens. Natuurlijk is ons een eerlijke methode van oorlogvoering liever Vergeleken met dc strijdmethoden van deze inlanders is de En gelschman over het algemeen als soldaat fair. maar niet altijd. Onlangs nog is het gebeurd, dat een Ita liaansehe patrouille, die van Koefra kwam. in Engelsche handen viel Men gaf den soldaten thee te drinken, en verhoorde hen, maar om dat men hen niet kon meenemen, heeft men ze eenvoudig neergeschoten. Dit zijn metho den. die onder fatsoenlijke menschen niet ge bruikelijk zijn." In antwoord op een opmerking, dat er on der het Duitsche volk bezorgdheid bestaat, dat de Maarschalk zijn leven al te zeer aan het gevaar bloot stelt, antwoordde Rommel: „Ik kan U verzekeren, dat ik zulks niet meer doe dan strict noodzakelijk is, maar tot dus ver was de toestand in Afrika zoo, dat een leiding van den rug uit niet mogelijk was. Bovendien moet men bedenken, dat er op het strijdtooneel op elke plek gevaar aanwezig is. Ik houd ervan, om altijd daar te zijn, waar iets gaande is. Alleen op die manier kan ik onverwijld besluiten nemen Men moet abso luut ter plaatse zijn en mag niet vertrouwen op koeriers en radioberichten, die altyd ver traging teweegbrengen. Soms komt het op se conden aan." Men behoeft zich om mijn persoon werkelijk geen zorg te maken. Ik pas wel op." ONZE VOEDSELPOSITIE. Bs. De rede van Rijksmaarschalk Goering heeft het Duitsche volk vergund een blik te werpen op den stand van de economie in het Rijk. In scherp afteekenende woorden heeft hij duidelijk gemaakt, dat Duitschland thans immuun geworden is voor de gevolgen van de-blokkade, omdat het zich de ruimte heeft weten te verwerven, welke noodzakelijk was voor de zekerstelling der voedselvoorziening en ook, omdat het militair onaantastbaar blijkt te zijn. Het feit dat de Rijksmaarschalk zoo open lijk kon spreken over de zorgen waarmede het Rijk in de eerste oorlogsjaren te worstelen had, bewijst wel, dat Duitschland onder geniale leiding er in geslaagd is doelen te bereiken, die het door de vijandelijke blok kade waren opgelegd. Het is in zooverre verheugend te consta- teeren, dat voor consolideering der voedsel positie van het Rijk voorwaarden geschapen zijn die de overwinning zeker stellen, daar naast echter is van belang hetgeen Goering over dit zelfde onderwerp heeft gezegd om trent de bezette gebieden. Het was hier, zoo constateerde de Maarschalk, lang zoo erg niet gesteld met de voedselpositie als wel in de vijandelijke propaganda werd gezegd. „Wel is waar zijn ook in de bezette gebieden over al bonnen ingevoerd, maar wat men daarop krijgt is maar een extratje en men voorziet er zich in hoofdzaak via den sluikhandel". Reeds vaak hebben we tegen den sluikhan del geprotesteerd, omdat wij hierin het mid del zien om een reeds bevoorrechte klasse van volksgenooten nóg meer voordeelen te geven. Waar is ook. dat de sluikhandel waar in groote hoeveelheden verdwijnen, het on mogelijk maakt de distributie zoodanig te doen zijn, dat Ieder krijgt wat hem toekomt. Van den anderen kant gebiedt echter de eer lijkheid te erkennen, dat in ons land het in komen van tal van volksgenooten niet van diert'aard is, dat zij in staat zijn zich tegen de prijzen van den sluikhandel zóódanig te voorzien, dat de distributie daarnaast maar een extratje is. Deze uitlating moge in het algemeen juist zijn voor. wat België. Frank rijk en het welgestelde deel der Nederlandsche bevolking betreft, op vele arbeidende volks genooten kan zij o.i. niet van toepassing wor den verklaard en evenmin op de meeste Nationaal-Socialisten. die principieel zich houden aan wat de distributie hen verschaft. Over blijven de z.g. „echte Nederlanders", gekenmerkt onder het begrip: bewuste anti's, die tégen zijn, omdat zij nu eenmaal hun be voorrechte positie moeten verdedigen, zij kunnen deze uitlating stellig als passend en voor zich bestemd noteeren. De Rijksmaarschalk verklaarde, dat bij hem het onwrikbare beginsel ontstaan is waaraan onomstootelijk wordt vastgehouden: „bij de voeding komt in de eerste plaats en bovenal het Duitsche volk. Ik ben er sterk voor, dat in de onder onze hoede genomen gebieden de bevolking geen honger lijdt. Als evenwel door maatregelen van onze tegenstanders moeilijk heden ontstaan, dan moeten allen het weten: als er gehongerd wordt, dan in geen geval Duitschland. De Duitsche arbeider en degene die in Duitschland werkt wordt qua voeding van allen het best voorzien, dat moet onom stootelijk vaststaan. „Het is een standpunt, dat men, gezien in het licht der ijzeren noodzake lijkheid om te overwinnen voor Duitschland moet kunnen begrijpen en billijken; maar ont kend kan niet worden dat het voor ons con sequenties medebrengt, die onze zeer bijzon dere aandacht verdienen. „Ik ben er sterk voor dat in de onder onze hoede geplaatste gebieden de bevolking geen honger lijdt" verklaarde «e Maarschalk. W{J mogen dus aannemen, dat onze voedselvoorzie- -ing zao goed zal zijn als slechts eenigszins •mgeiyk ls. Daartegenover echter rust thans op ons de plicht, meer dan ooit voorheen, te waken tegen diegenen onder ons die onze voedselvoorziening belagen door zich in den -•'uikhandel van het noodige te voorzien. Zij boteckenen een werkeltjk en doorlonpend ge vaar. Zij zijn door hun handeling rechtstreeks oorzaak, dat de voor distributie beschikbare hoeveelheden verkleind worden en dat men ze den volksgenoot, die reëel handelt, ont houden moet. Zij zouden. aJs het ooit zoover mocht komen, dat moeilijkheden in den zin als door Maarschalk Goering werden gesig naleerd, de directe aanleiding er toe zijn als ons volk honger lijden moest. Daarom rust op ons de plicht hen zonder ge nade aan den rechter over te leveren Wk iat niet doet benadeelt willens en wetens de ge meenschap van het Nederlandsche volk.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1