IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Omstreken. Trawler zestig uur in orkaan. Het goud van de Lutine. BUBBELTJE EN KNOR Damkampioenschap Noord Holland. Bakhuys won van titelhouder! Voor het tournool om het damkampioenschap fin Noord-Holland zijn Zondag in het clubge- jouiv van D. C. IJ. de vierde en de vijfde ronde «peeld. Hoewel er zeven partijen waren vast hield hebben er slechts vijf doorgang kunnen inden. Mol heeft, zich namelijk wegens vertrek lir elders moeten terugtrekken. Mede doordat idokincident de partij Yme de Jong—r Mtm» n°S nlel 18 opgelost is er wel een radi- ,1e wijztsin6 in de ranglijst gekomen. Daarbij omt nog. dat van de vijf gespeelde partijen twee onverwachte uitslagen opleverden. Bak- ys van Stabiel slaagde er namelijk in var .«ut P J. v. Dartelen te winnen en Duke] bij het middenspel ln een slagcombinatie, irdoor hij verloor. uitslagen luiden alsvolgt: vierde ronde: Bakhuys—P. J. v. Dartelen 2—0 pukel—v. d. Holst 0—2 en Yme de Jong—W. Jong 1—1. Viilde ronde: v. Dartelen—Postma 2—0; Yme jong—Bakhuys 2—0 en v. d. Holst—W. *4 1-5 De stand is nu: ae de Jong puys de Jong d Hotst iXel Dartelen De Jeugdige Yme gesp. gew. gel. verl. pnt. 1 de Jonge heeft door de ni v. Dartelen een zeer fraa: gekregen om het tournooi te winnen. E Ihouder, P. J. v. Dartelen, is echter nog zeker _j uitgeschakeld. Van Bakhuys te Santpoort ls het een bijzonder a* prestatie om momenteel de tweede plaats bezetten. I Hockeynieuws Strawberries. Wrat er Zondag werd gepresteerd. Ipe vrouwelijke Strawberries hebber, het er c.dag slecht afgebracht. Het eerste elftal moer- Amstelveen een 51 nederlaag van Pinokki jeeren De wedstrijd was rommelig en de lei- was zwak. De Amsterdamsche dames ware.-, „.steeds in den aanval, hoewel het tempo door li uitermate lange gras niet snol kon worden, rusl kwam met 2—0. Hierna hetzelfde beeld, links het herleefde enthousiasme van Straw- ies. In deze helft zag Witty Ophoff gelukkig kans de eer te redden door een tegenpuntjé Koren. iweede elftal van de dames heeft met 7—0 B.S. II verloren. De Strawberries hadden «n het ongetwijfeld zeer steike H.B.S.-team Iets in te brengen. Enfin, een volgende maal HEEREN BETER. Ipe heeren brachten het er wat beter af. Straw- les I wist in Bloemendaal 'n een zeer snel- n wedstrijd een 3—0 zege op de Haagsche club ijiwijk te behalen. Strawberrtes was nier steeds [aanvallende partij, hoewel het aan snelle ulf- jllen van Rijswijk niet ontbrak; deze werden [fite: prachtig gepareerd. Voor de rust wist i middenvoor, Stada. hel overwicht van de irdöeien ln een doelpuntje uit te drukken, ln iweede helft was het krachtsverschil nog tooter en steeds werd op het Rijswljksche ge- telie gespeeld. Maters zag kans om een straf- irner in een doelpunt om te zetten, terwijl K onink ook nog eens blijk van zijn kunnen gaf. den vorm van een goal, zoodat het einde met -i voor Strawberries kwam. Het tweede heerenelftal heeft te Alkmaar met k| -] gelijk gespeeld tegen het derde elftal van de P lijknamlge club. Ook dezs wedstrijd had een og tempo en hoewel de Aardbeien vaak in den nval waren, wisten zij niet te scoren, zoodat rust zelfs met 2—0 voor Alkmaar inging. In tweede helft werd de opstelling gewijzigd en vlotte het beter. Van Heugten slaagde er al 1' oedig in een tegenpuntje tc maken, doch Alk- 3! iar bracht den stand op 3—1. Na hard zwoegen i rileinde Brink dezen en tien minuten voo. het óe had Van Heugten door een fraai schot van i bij de achterlijn nog eens succes. een aardig gespeelden wedstrijd verloor hel side heerenelftal door eenige fouten in de ach- 31 rhoede met 2—4 van Alkmaar 4. Strawberries 5 rloor. zooals gemeld, met 3-r-l van een Zand- At lortcombinatie en het zesde elftal bereikte ir. ezlfde plaats tegen een andere Zandvoort- mblnatïe een puntloos gelijk spel. Handelsavondschool. Nu de nieuwe regeling der Handelsavond- hool in werking is getreden, blijkt dat er de derde klassen voorioopig nog slechts gen candidaten voor de opleiding van het ïddenstandsdiploma Algemeene Handels- nnls in aanmerking komen. Aanvankelijk had men gemeend, dat dit ntal hooger zou zijn, doch bij velen vormt jeugdige leeftijd een bezwaar. Er is namelijk door het "Instituut voor Mid- 10 nstandsontwikkeling een bepaling dien- ngaande gemaakt. Wellicht zal een volgend izoen een betere verdeeling worden toege- ist, zoodat te zijner tijd de splitsing meer haar recht zal komen. ZEEHOND IN ZEGEN. (Te Lobith werd een zeehond in een zegen aangetroffen). De visschers keken op hun neus, 't Was haast niet te gelooven; Ze haalden waarlijk daar een reus, Van 'n zeehond plots naar boven Wie had 't in Lobith zelfs - verwacht, Dat zooiets kon gebeuren De menschen stonden tot den nacht. Druk pratend voor hun deuren Gelukkig werd de zeehond niet, Door één visscher gevonden. Er was nog iemand bij u ziet, Dat ze niet liegen konden: Hierdoor behoefde niemand aan Visscherslatijn te denken Integendeel, men moest spontaan, Wel zijn vertrouwen schenken. Misschien heeft het wat schrik gebracht. (De bal kéért bij het kaatsen Dan zal men ergens 'n bord met: „Wacht U voor den zeehond plaatsen. Wellicht hoopt er thans menigeen, Dat 't voorgaan goed doet volgen, Dan vraagt men: „Heeft de zee meteen, Haar hondjes soms verzwolgen Want al is 't eenmaal raak geweest, Gewoonlijk zal men missen. En wat de visscher 't meeste vreest, Isachter 't' net te visschen! VEREEN*. VRIJZINNIG HERVORMDEN •e catechisaties der Vereeniging van Vrijzinnige Hervormden zullen Donderda*- in het perceel Zeeweg 187 weer worden hervat- Voetbalprogramma voor Zondag. V.S.V.Feijenoord Voor de clubs in deze plaats vermeldt het balprogramma voor Zondag weer wedstrijden, die veler aandacht zullen bezig houden. De meeste belangstelling zal natuurlijk V.S.V.— Feijenoord trekken, aangezien de Rotterdammers na vijf wedstrijden nog geen enkele misstap heb ben gedaan. V.S.V. volgt hen op den voet. daar er slechts eenmaal een gelijk spel werd geboekt. Welk een spanning zal er op het terrein aan d Frans Halsstraat heerschen! Hadden we ditmaal den wedstrijd Haarlem- V.S.V., Zondag zal een dergelijke ontmoeting tie aandacht vragen Stormvogels gaat na zijn over winning op D.W S. zich klaarmaken om bij E.D.O. een bezoek af te leggen. Deze club heeft de laatste maal met 1—3 den uitwedstrijd tegen Sparta gewonnen, waardoor zij achter A D.O. de tweede plaats bezet. Zooals men gisteren in ons blad heeft kunnen zien ls Stormvogels zwaar vlerde. Eindstand der honkballers. Blijkens Honkbal-nieuws is de eindstand dei derde klasse E van het rayon Haarlem van den Nederl^ndschen Hockeybond. waarin een negen- van Strawberrtes uitkwam, als volgt: gesp. gew. gel. verl. pnt. E. D. O. 6 X) 10 10 0 0 Strawberries 1 10 6 1 3 C, K. i U) 8 3 0 3 H. H. C. 6 X) 8 2 1 3 H. S. 3 X> 10 1 2 7 B. C. 2 x) 8 1 0 7 x) Twee strafpunten. De strijd aan het Terek-front. In harde gevechten veroveren de Duitsche pantser troepen een aan den Noordelijken oever van de Terek gelegen plaats. (PK. Witmaack Transo./F. P.H. c) EEN VERHAAL VAN DE ZEE. Gratia Plato. In de afdeelingen der gymnastiekafdee- seling Gratia Plato wordt druk geoefend aar alle leden zich voorbereiden voor d<~ nderlinge wedstrijden. Het bestuur heeft jmelijk het voornemen om binnenkort de ames en adspiranten met elkaar te laten edijveren. Er zullen aardige prijsjes wor- en uitgeloofd. Als vanzelfsprekend kom' sn en ander de algemeene verrichtingen er vereeniging op turngebied ten goede, I raarvan men vooral tijdens ontmoetingen 0 net andere groepen turners en turnsters of foordeel zal ondervinden. 55 Jaar lief en leed. II Donderdag 8 October zal het echtpaar Stam en G. StamHalff vijf en vijftig «ren gehuwd zijn. In deze periode heeft huwelijksgeluk zijn deugdeliikhe,v •"w.en. Het echtpaar Stam. dat 8 October zijn 55-jarig huwelijksfeest zal herdenken. (Familiefoto's) De heer G. Stam werd in 1863 te Egmond sboren en zijn echtgenoote aanschouwde T* Mei 1866 aldaar het levenslicht. Het gezin werd vermeerderd rn.et zes Jtwns en twee dochters, welke op één na M Mllen eveneens in het huwelijksbootje stap- en. Het bruidspaar, dat reeds veertig aren Ln deze plaats woont, behoort tot de ekende IJmuidenaren. Reeds van zijn ferb.ende jaar af heeft de heer Stam ge- ij. aren. Later heeft hij als vischknecht vele 3.wren bij de firma Busman zijn taak ver- gri icht. .Stellig zal het echtpaar Donderdag in Ün woning aan de Torricellistraat 8 zijn uwelijksfeest op waardige wijze her- ■"iken. Agenda IJmuiden. DINSDAG 6 OCTOBER. Thalia De model-echtgenoot, 7.30 uur. RexHet testament. 7.30 uur. De Pont Jalouzie op bestelling, 7.30 uur. Raadhuis Bijeenkomst N. V. D. en N. S. V., 8 uur. WOENSDAG 7 OCTOBER. Bioscopen Zie Dinsdag. Zaal v. d. Lem Bijeenkomst Motorgroep, 730 uur. DIENST APOTHEKEN, ivond- en nachtdienst: IJmuider Apotheek, Koningsplein. Knielend stuurde schipper dertig uur achtereen. Het is nog geen tien ;jaar geleden, dat in het buitenland veler aandacht op een trawler werd gevestigd, die bijna zestig uur lang in een orkaan op den Atlantischen Oceaan was ge weest. Op de in krantenberichten vermelde gegevens is dit verhaal ge baseerd. Ook ditmaal zijn de namen van schip en opvarenden gefingeerd. Korten tijd had de zon zich laten zien. Haar schijnsel viel schril op de troostelooze zee, die m deze koude Novembermaand zonder emde leek te zijn. Alles was even triest. Waar heen men het oog ook richtte, ner gens was een zeil of een rookplüim op te merken. De ruwe Atlantische Oceaan deed zich voor als een ontoegankelijke massa, welke geen in dringer zou dulden en bereid was om de oude rechten een strijd op leven en dood| te voeren. Schipper Gerrits huiverde in zijn warme kïfeeding. Aan zijn ruige snor parelden zilte waterdroppels, die door de kou weldra^m ijskorrels werden omgetooverd. Gerrits kon in deze reis geen genoegen scheppen. Het was of de duvel er dezen keer mee speelde. De visschedj was tot nu toe slecht geweest, bar slecht, te armzalig om brood op de plank te brengen. Lange wachten, hard werken en weinig loon, het leek onvermij delijk bij elkaar te hooren, vooral in den winter. De schipper was er aah gewend ge raakt. Ook nu had hij geweten, dat het m het Verre Noorden zou spoken. Eigen er varing had hem geleerd, dat de zon er maar weinig voor den dag komt, dat het er meestal beklemmend donker is, day er maar weinig booten varen en 't er koud kan zijn, zeer koud, dat je tegen je werk opziet. Maar éen zeeman kan niet aan den wal blijven en daarom was Gerrits met de Zee hond uitgevaren, een zeewaardige'trawler, die al heel wat stormen de baas was ge bleven. Deze reis is al verknoeid, dacht de schipper. Nou nog een halve orkaan en we zijn jarig Een paar dagen later spoelde er aan de kust van Noord-IJsland wrakhout aan. Het onderzoek weps uit, dat het van de Zeehond moest zijn. Er was rouw in enkele huizen, waar de vrouwen vreesden, dat de trawler was vergaan. Storm Urenlang had Gerrits er tegen gevochten. Het overslaande water had hem doornat gemaakt. Zijn lichaam verstrakte van de kou. Af en toe keek hij naar den stuurman, die gelukkig een kerel was, waar-ie op aan kon. Hij had er behoefte aan een pijpje te rooken. Dan zou hij er weer een tijd tegen kunnen, al voelde hij zich nu al afgebeuld. De schipper begaf zich naar zijn hut. Met verstijfde vingers duwde hij een dot tabak in zijn pijp. Snel deed hij een paar halen, gulzig, omdat hij er waarschijnlijk lang buiten zou moeten. Toen viel de pijp uit zijn mond. Hij werd opzy gesmetenEr was wat aan de hand. De trawler was in gevaar Met groote passen liep Gerrits naar het dek, waar een stroom water tegen zijn ge zicht werd gesmeten. Een geweldig gekraak deed hem het ergste vreezen. Hij holde naar de brug en begreep intusschen wat er moest zijn gebeurd. Er was een reusachtige golf over bijna het geheele schip geslagen en de gevolgen waren treurig. De sloep was losgerukt en op de zee gesmakt. De reeling was hier en daar volkomen verwrongen Enkele luchtkokers waren als stroohalmen afgesneden. Het electrisch licht werkte niet meer. Het stuurhuis was weggeslagen. De stuurman lag bij de verschansing met een gebroken been. Het had er veel van weg, dat de storm den schipper uitlachte, terwijl deze de schade opnam. De tanden op elkaarDaar kwam het nu op aan. Tijd om te praten was er niet. Gerrits greep het stuurwiel. Bescherming had hij niet meer. Alleen een lage reeling van nog geen meter hoog restte hem ter .beschutting tegen den zwa- ren Noord-Ooster storm. Het vroor bar. Alles scheen het den schipper moeilijk te willen maken. Maar des te lastiger hij het kreeg, des te vaster werd zijn besluit om den moed niet op te geven. Om eenigszins door de reeling te worden beschermd, liet hij zich op zijn knieën vallen. De orkaan bleef oppermach tig en hooge zeeën schudden den trawlei telkens heen en weer. Doch het kranige voorbeeld van den schipper zwiepte alle leden der bemanning op om zich tot het uiterste te weren. Aan dek deden de op varenden alles wat in hun vermogen was, omdat hun duidelijk voor oogen stond, dat het om hun leven ging. De overslaande gol ven, hoe gevaarlijk zij ook waren, konden hen niet klein krijgen. En in de machine kamer was machinist Willems de man, die er den moed inhield. Hij werkte voor wat hij waard was pn alle anderen werden er door aangestoken. De storm was sterk, maar de bemanning telde óók mee De orkaan wilde zijn krachten met de boot meten. Weer sloeg een hooge zee over, wéér klonk er een onheilspellend gekraak. Het groote stuurwiel werd vernield Volhouden! riep schipper Gerrits. Alles op alles nou Aan de roerketting werden twee staaldraden bevestigd, die vervolgens op de winch werden gelegd. Zoo werd het roer omgetrokken, zoó stuurde Gerrits de Zee hond verder. Het was een ongelijke strijd. Maar op den trawler waren zeelui van den ouden stempel Toen het schip eindelijk een IJslandsche haven binnenvoer was het aan den kant zwart van de menschen. Zij hadden gehoord dat er wrakhout was aangespoeld, hetwelk van de Zeehond afkomstig moest zijn. Lang zamerhand waren ze den trawler verloren gaan wanen, tot het bericht kwam, dat iemand de boot tóch nog had gezien. Menig een wilde er geen geloof aan hechten tot men vernam, dat de boot op weg naar de haven was. En men was naar den kant ge sneld. Wat men zag getuigde van een ver- schrikkelijken strijd. De trawler was leelijk gehavend. Men verdrong zich om den eer sten opvarende, die aan wal stapte. Hij vertelde in sobere bewoordingen wat er was gebeurd. Bijna zestig uur lang was de Zeehond in een orkaan geweest. De schipper had acht-en-vyftig uur lang ge stuurd, waarvan dertig uur knielend. Drie van de vier kompassen waren vernield, zoodat hii koers op de sterren had moeten houden. Toen de trawler in' de haven was. hadden de eerste en de tweede machinist hem pas naar beneden kunnen dragen. Hij was geheel verstijfd. De andere opvaren den? Twee matrozen waren licht gewond, de stuurman was er erger aan toe: zijn ge broken been moest noodig onder handen worden genomen. De trawler lag nu vast aan den kant. Het werd ?til in de nabijheid v. B. WAT WEET U ER VAN KORFBAL, een Nederlandsch spel. Korten tijd geleden hebben wij een ar tikel gewijd aan de plannen van de korf balvereniging Watervliet om een Korf balcompetitie voor de scholieren in dc gemeenten Velsen en Beverwijk te doen organiseeren. Bovendien treft men in on- blad geregeld bijzonderheden aan over df wedstrijden van deze club en het Sant- poortsche Sport Vereent. Zooals duidelijk blijkt, is korfbal dus in onze gemeente niet onbekend. Toch komt geregeld tot uiting dat velen er weinig of niets van weten zoodat het goed is er eens een en ander van mede te deelen. Een deskundige, dr heer M. K. J. H e ij b o e r. eere-lid van den Nederlandschen Korfbalbond, heeft eens onder het opschrift „Korfbal je sport' een boekje geschreven, waaraan wij het volgende ontleenen: Weet gij, dat korfbal een bij uitstek Ne derlandsch spel is? In 1902 bracht eer Amsterdamsch onderwijzer, de heer N Broekhuysen. verbonden aan de school der Amsterdamsche Schoolvereer.iging, het spe! mee uit Zweden. Met onderwijzers ui' bijna alle beschaafde landen dér wereld had de heer Broekhuysen in dat land der jaarlijks terugkeerenden cursus in handen arbeid meegemaakt. In de pauzes van de cursus-uren vermaakte men zich met ver-- «chillende spelen. Daarbij was ook eer handbalspel, waarbij de bal, een gewone voetbal, door een ijzeren ring. bevestigd in horizontalen stand aan een paal, gewor pen moest worden. Met dit openluchtspelletje kwam de heer Broekhuysen bij zijn leerlingen aan en ziet het sloeg onmiddellijk in. De heer Broek huysen begon direct met korven zonder bodem, instee van ijzeren ringen. En zoo waskorfbal geboren. Var. de hoofdstad uit vond het spel dra aanhangers in Rotterdam. Leiden. Den Haag. Arnhem, enz. Kortom, in betrekke lijk korten tijd waren tal van plaatsen voor net nieuwe spel gewonnen. Nu hadden dc propagandisten grooten steun aan de juist in de eerste jaren der 20ste eeuw baanbre kende gedachte, dat wij en dat waren dan :n het bijzonder de onderwijzers eens wat meer aandacht moesten gaan be steden aan den physïeken staat onzer leer lingen. Dochwilde het spel aanhangers- blijven trekken, dan moest het ook ontwik keld worden tot een sportspel, dat in zich zelf het animeerende. het aantrekkelijke borg. Daarin nu zijn de voortrekkers uit stekend geslaagd. Van het simpele open- luchtspelletje van 1902 en 1903. gebonden slechts aan weinige regels, hebben die pio niers. met liefde en toewiiding en juist in zicht arbeidend, een sport gemaakt, die er in alle opzichten ziin mag. Een snel als korfbal, waarbij men sne1 moet kunnen starten en over betrekkelijk kleine afstanden snel moet kunnen loopen moet springen, vlug moet kunnen remmen wenden en keeren en daarbij de natuurlijke grijporganen, de armen met de handen voortdurend gebruikt, mag een alleszins alzijdige sport worden genöemd. Een alzij dige sport, die door zijn strenge regels lichaamsongelukken vrijwel uitsluit. Im mevs, alle duwen, haken, botsen, of wat dan ook. is ten eenenmale verboden. En df goed geoefende korfballer kan het zonder die hulpmiddelen best stellen. Maar eer ding is er, dat boven al die lichamelijk*- zaken uitgaat. Dat is het geestelijk genot dat elk goed sluitend samenspel, bij wat voor sport ook. biedt en dat in zoo hooge mate korfbal eigen is. Een der beste gemengde spelen durf ik korfbal te noemen. Korfbal, enkel door jongens gespeeld, wordt te ruw. En korf bal, alleen door meisjes gespeeld, krijgt geen gang, geen tempo. De beide seksen ziin in deze op elkaar aangewezen. Het-gemengde korfbalspel dwingt de mannelijke beoefe naars tot het zware werk en meestentijds ook tot het aangeven van het tempo. Dc meisjes profiteeren van het door de man nelijke helft aangegeven en onderhouden '.empo. We willen besluiten met een aansporm? aan diegenen, die korfbal nog niet ken nen, zoo spoedig mogelijk die schade in te halen. Dit bii uitstek Nederlandséhe spel. dat op zoo voorbeeldige wijze de co-educa- ïie in toepassing brengt, dat wars is van onnoodige ruwheid en op zoo uitnemende wijze de alzijdige opvoeding yan het lichaam dient, is de belangstelling van eder ten volle waard. V.Z.V. in de hoofdklasse. Hoogste plaats bereikt! Als belooning voor de prestaties van den afgcloopcn zomer is V.Z.V. voor dezen winter ingedeeld in de hoofdklasse, welke er als volgt uitziet: H.P.C., Heemstede, Kampioen hoofdklasse A 1942; D.W.R., Haarlem; 't IJ, Amsterdam, meer dan vijftien maal kampioen van Ne derland; Nereus, Zaandam, in dezen zomer voor het eerst hoofdklasser; en V.Z.V. Er staan interessante wedstrijden te wachten. V.Z.V. heeft nu de hoogste afdee- ling in het polowereldje bereikt. Flinke zege van V.V.IJ. De wedstrijd Johez IV.V.IJ. I werd door de IJmuidenaren met 26 gewonnen. Onmiddellijk nam Johez het initiatief. Er ontstond direct een geweldige druk op het V.V.IJ.-doel, waarbij een door doelman Glas verkeerd beoordeelde bal tot driemaal toe werd ingeschoten, doch steeds den staander op zijn weg vond. Een onverwachte aanval van Johez, waarbij het leer hoog werd in geschoten, gaf Johez de leiding. Kort daar op maakte de doelverdediger van V.V.IJ. een fout, door den bal ineens te willen weg schieten, waarbij hij er over heentrapte, 2-0, Nu kwam V.V.IJ. geweldig opzetten en Johez werd -ondanks allen tegenstand over speeld. De rust ging in met 2-2. Direct daarna trok V.V.IJ. ten aanval en zij wist tenslotte door zeer snel spel den stand op te voeren tot 26. De doelpunten van V.V.IJ. namen Pauwels (3) en Wape naar, Hoek en C. Post voor hun rekening. V.V.IJ. kan tevreden op den wedstrijd te rugzien, daar haar spel van goede kwali teit was. Ga zoo voort, V.V.IJ. JUBILEUMAVOND WILLY DERBY. Ter gelegenheid van zijn jubileum maakt de humorist Willy Derby een tournee Donderdagavond verzorgt hij met mede werking van andere artisten een program ma in het Thalia Theater. VELSEN EERSTE TRALNING DAMES-ATHLETEN. Hedenavond zullen de leden van de Da- mes-Athletiekclub ..Suomi" te half negen voor de eerste maal in de Chr. School aan de Van Langeveldstraat bijeenkomen voor de zaal-indoortraining. De leiding van de oefeningen berust bij den heer F. L. van de Ree. f Het ligt in het voornemen aan dezen eer sten oefenavond een officieel tintje te ge ven, waartoe het bestuur der vereeniging. den heer A. Demmers, voorzitter van Hoog- oven-Staten, zou verzoeken, de eerste zaal training te willen openen. VERKOOP ST. JOSEPHBLOEMROLLEN. Behouders goedkeuring der betreffende autoriteiten wordt Woensdagavond in het R.K. Vereenigingsgebouw aan den Wijker- straatweg de jaarliiksche verkoop van de St. Josephbloembollen gehouden, hetgeen onder notarieel toezicht zal geschieden. Een keurige sorteering hyacinten en tulpen zal ten verkoop worden aangeboden. De commissie heeft zelfs plannen om. in dien slechts kleine bedragen kunnen wor den besteed, deze te combineeren en daar van een „parochiebouquet" te maken. Den avond zal luister worden bijgezet door de Eerwaarde Zusters van Huize „Meerzicht", die met. hun „Nachtegaaltjes" eenige liederen ten gehoore zullen brengen. De belangstelling voor dezen bollenver- koop belooft evenals vorig jaar groot te worden, DRIEHUIS BOOMEN WORDEN GESNOEID. De arbeiders van den Plantsoendienst zijn sinds eenigen tijd bezig met het snoeier, der boomen. Zii zijn hiermede reeds ter. deele gereed en toonen thans aap den Drie- nuizerkerkweg hun activiteit. BEVERWIJK WAARSCHUWING De waarnemend burgemeester van Bever wijk brengt ae bevolking met nadruk onder het oog, dat het betreden van met draad afgezette stukken land, in de nabijheid van militaire werken, zoowel voor volwassenen als kinderen, levensgevaarlijk is. Goed verduisteren Anders 3 dagen zonder stroom. Goed verduisteren schijnt voor vele men schen nog steeds een groote puzzle te zijn. want alleen al gedurende het afgeldopen weekeinde kregen vijf ingezetenen een pro cesverbaal van de gemeentepolitie, omdat zij zich schuldig hadden gemaakt aan over treding van de Verduisteringsverordening. Overeenkomstig met de bestaande voor schriften werden de woningen der oetrok- kenen voor den duur van drie dagen afge sloten v^n den electrischen stroom. „Beverwijk" hekkensluiter. Spanning in de Vierde Klasse C. Door de mooie 3—2 overwinning op Zaandijk heeft D.E.M. de laatste plaats op het ranglijstje aan Beverwijk gelaten. De Beverwljkers zullen als hekkensluiter niet lang fungeeren. want daar voor is hun elftal ongetwijfeld te sterk. Schagen veroverde den kop door een overwinning van 10—1 op G.V.O. Deze afdeeling belooft wel span nend te worden, daar er nu reeds geen enkele club meer is. die zonder puntenverlies is. Het krachtverschil fs in de derde klasse A dus blijk baar niet groot. De stand in deze afdeeling luidt thans als volgt Schagen 4 2 2 0 13— 3 K- V. V. 3 1 2 0 73 i Zaandijk 3 1 1 1 6— 3 Succes 3 0 3 0 7— 7 I H. R. C. 3 111 10-10 - s. c. D. E. M. 1 V. O. 3 1 0 2 4—13 Beverwijk 3 0 0 2 6— 9 In de vierde klasse C gaat het niet minder spannend toe. Aanvankelijk leek het dat de Eg- monder Zeevogels met vlag en wimpel naar het kampioenschap zouden stevenen, maar de Benja min U.S.v.U. zorgde voor de verrassing door met 4—0 de Egmonders te kloppen. Ook het ongesla gen Vitesse verspeelde Zondag tegen haar plaats- genoote C.S.V. belde punten. Door deze verras sende uitslagen in de spanning weer groot, wal blijkt uit het gedrang in de kopgroep, waai thans U.S.V.U. als leider fungeert. I.E.V. cn V V. B. verbeterden hun positie door overwinningen op A.D.O. en Uitgeest. Het ranglijstje ziet er als volgt uit: U. S. V. U. 5 4 0 1 16— 7 8 Vitesse 3 4 0 1 16— 8 8 Zeevogels 5 3 1 1 228 7 V. V. B. 5 2 2 1 9— 8 6 I, E. V. 5 3 0 2 17—17 6 A. D. O. 5 2 12 11— 8 S Bergen 5 113 8—15 3 C. S. V. 4 1 0 3 6—13 2 Alkmaar 5 1 0 4 9—23 2 Uitgeest 4. 0 1 3 410 1 VEREENIGDE VEILINGEN „KENNEMERLAND" EN „VRIJE VEILING". Spinazie per kg. 10: Natuursla per krop 2Vï Sla per kg. 7; Andijvie per kg. 5; Raapstelen per kg. 7; Selderij per bos 2Vi; Peterselie per bos 3; Knollen 1 per st. 8; Knollen 3 per st. 2',4; Sprui ten geschoond per kg. 26; Tomaten 1, 2. 3, 4 per kg. 12—16; Tomaten kriel en gescheurd per kg 7; Bloemkool 1 A peh st. 14>A; Bloemkool l per st. 11V6; Bloemkool 2 per st. 8V2Boerenkool per kg. 3; Stoksnijboonen per kg. 17; Pronkboonen per kg. 11; Kroten per kg, 4; Koolrabi 1 per st.t 3; Chineesche kool per kg. 3; Roode kool per kg. 3%; Savoye kool per kg. 3>,i; Bospeen per G; Peen z. lof gew, 1 per kg. 7; Komkommers I per st. ll; Idem 2 per st. 8; Idem 3 per st. 5V»; Peren per kg. 35. Langs het lijntje. Gapers gaapten u aan toen u eenigen tijd geleden de Haarlemsche tentoonstel ling van gapers, die de voorgevels van drogisterijen in den loop der eeuwen versierden, bezocht. Wie er niet geweest is, maar den wedstrijd D.E.M.Zaandijk bezocht heeft, heeft een indruk kunnen krijgen hoe het was op die tentoonstel ling van gapende gapers. Ik gaapte en zij gaapten bijwijlen en die zij waren het handjevol bezoekers, dat langs het lijn tje stond. Op den duur werd zelf niet eens meer vormelijk achter de hand ge gaapt, maar zoodanig dat een oplettend toeschouwer precies wist waar den vol genden keer de tandarts zijn moord dadige instrumenten zou plaatsen. Het was van beide kanten flauw en het smaakte op de tong als soep zonder zout. Onmachtige voorhoeden, slecht plaatsen en verdedigingen met het stand punt: Lang zullen ze leven, weg is weg. We gaapten en koesterden onze rug gen in het warme najaarszonnetje, totdat van het naburige terrein een gejoel en een gekrijsch, als van meeuwen in den broedtijd, overwoei. Dat was Beverwijk, dat haar gemeenschappelijk kloppend hart luchtte tegen de onrechtvaardig heden, welke in aanhanger's oog scheids rechters en tegenstanders plegen te ver oorzaken tegen het elftal dat achter staat. Af en toe voerde de adem der wind woorden mee, die nu eenmaal on mogelijk in een nette krant als deze her haald kunnen worden We zagen tusschen de populiertjes door hoe er aan den Dijk gekegeld werd, hoe twee man het veld verlieten, hoe om beurten de grensrechters met het wap perende dundoek het terrein opstorm den om den 23en man eens te vertellen, wat zij wel hadden gezien en hij niet. We zagen hoe de eene conferentie op de an dere volgde, maar waar ik en al die an deren voor gekomen waren, zagen we niet, nl. een pittige jubi'.eumwedstrijd van D.E.M. Het eenige wat bevrediging schonk was het spel van den junior Dek ker en de overwinning van 32. Maar beter zoo'n film, dan zoo'n gooi- en smijtproduct zooals er aan den Dijk ver toond werd C. B. Teekenlng Hessels (Pax Holland m.) VAl dvnVe» zy W»| t zp t» or\ld«KtC«r Onder leiding van den strandvooM werd er op de „Lutine" gevischt en in de eerste twee jaren kwamen naar boven: 58 gouden staven, wegend 323 kilo. 35 zilveren staven, wegend 879 kilo 41510 stuks Snaansche matten of piasters. 212 stuks halve piasters. 179 stuks gouden dubloenen. 20 stuks halve dubloenen. 24 stuks kwart dubloenen. 18 stuks achtste dubloenen. 28 stuks zestiende dubloenen. 128 stuks louis d'or. 81 stuks dubbele louis d'or. 4 stuks guinjes. 2 stuks halve guinjes. De visschers op het wrak vonden het best; het grootste gedeelte ging weliswaar naar de regeering, maar er bleef niettemin voor hen voldoende over en er heerschte een soort Klondyke-stemming op heit eiland. Door de inwerking van hef zee water was het zilver geheel zwart gewor den. Men dacht, dat het meer waarde had als h€i glom en daarom poetste geheel Vlieland et\ Terschelling ;n die dagen De Nederlandsche regeering beschouwd» zich na de stranding van de Lutine als eigenaresse van het wrak. De eerste ber gingspogingen hadden, zooals bleek, een gunstig resultaat. Het wrak lag weliswaar geheel onder water, maar het was nog gemakkelijk te bereiken. Het eerste ge deelte van den buit werd door een commis sie van burgers en het volgende gedeelte door Johannes Brandenburg, secretaris van Terschelling, in triomf naar Der. Haag ge bracht. In April. Mei. Jtini en Juli 1801 is door Hendrik Blom. gedeeltelijk door hemzelf als berger, gedeeltelijk in compagnonschap met Urkervisschers, een groot aantal mun ten geborgen. 11 November van hetzelfde jaar bdlgen Urkers en Terschellingers bij mooi weer en geen zeegang een vaatje met vijf baren goud; 14 November vijf vaatjes met 28 baren goud. Er werden los opgevischt achttien baren zilver en een aantal Spaansche matten. Dat alles werd naar Den Haag overgebracht, waar ook de berg- loonen werden betaald. Na 14 November 1801 werd er voorioopig niets meer geborgen. Vermoedelijk is het dienzelfden winter door zand overstroomd. Er zal nog wel eens een Spaansche mat naar boven gekomen ziin en de eerlijke vinder zal er wellicht met op een draf mee naar den strandvonder zijn gehold. De visschers konden trouwens geen geld uit geven voor dure duikertoestellen en zoo doende hadden de Lutine-millioenen eeni gen tijd rust. Die rust zou duren tot 1814, al had het de geesten der menschen niet met rust gelaten. Op voorstel van den heer Pieter Eschau- zicr, strandvonder van Terschelling, die zich steeds zeer voor de berging geïnteres seerd had, geven „president van raden, en rekenmeesters" aan eenige visschers en loodsen toestemming een poging tot bergen te ondernemen. Het rijk („raden en reken meesters" in dit geval) zou f 300 in de kos ten bijdragen. Niet „scheutig" meer. Twaalfmaal achtereen probeerden deze mannen iets van het kostbare goud boven te brengen; de Lutine gedroeg zich niet scheutig: Bil wijze van fooi liet zij zich 14 October 1814 een Spaansche mat afnemen, „dewelke naar de oppervlakte der zee werd gebracht en met kolen en schelpen bewassen was". Alles wat geborgen wordt, verantwoordt de heer Eschauzier en die verantwoording is keurig in orde. Vóór 20 Augustus 1800 is er geen verantwoording van eenige ber ging gevonden en öf er toen goud gevon den is. moeten we buiten beschouwing laten. Wél waren er verschillende huisjes en huizen, te Terschelling zoowel als op ..het vasteland" van Nederland, verrezen die „Lutine". heetten of „Nooit gedacht" of welke fraaie namen de gelukkige bezitters er aan verkozen te geven. Voor de Lutine was het tijdvak October 1814 tot 8 April 1821 wederom een rust- oeriode. In laatstgenoemd jaar worden er tegelijkertijd twee verzoekschriften inge diend om het alleenrecht tot het visschen op het wrak. Een ervan was van den ons welbekenden Pieter Eschauzier. opper- strandvonder van Terschelling; zijn mede dinger was de opperstrandvonder van Vlie land. De eerste wint het pleit: De helft van wat er boven gebracht zal worden is voor hem. 14 September 1821 verscheen het koninklijk besluit waarin dit alles beschre ven is. De heer Eschauzier vertrekt naar Lon den om een duikerklok te koopen. de Lu tine wordt van nu af officieel afgevischt. De regeering belast den kapitein ter zee H. i. Oud met het toezicht; deze moet de belangen van het rijk behartigen. Hij krijgt het geld echter niet grif binnen, want uit niets blijkt, dat de berginns- oogingen ook maar eenig succes hebben gehad. Tja, wel zoo nu en dan eens wat kogels. Lutinespykers of wrakhout, maar nog steeds geen goud. Door al dat visschen, schrijven en praten gebeurt er wel wat anders, iets wat de juridische ziide van het Lutinegeval in een geheel ander stadium brengt: De aandacht van de Engelsche regeering wordt op het gezonken schip gericht en de Britsche ge zant te Den Haag krijgt instructies omtrent de rechten op de Lutine. gezonken in 1799. Men schrijft dan 1822! Overigens warempel niet te vroeg A." J. VAN DER WETJDEN. CASTRICUM KANTONGERECHT ALKMAAR. Wegens overtreding der verduisterings verordening werd E Z. alhier tot 4 boete of 2 dagen hechtenis veroordeeld. J. H. kreeg wegens overtreding der motor- en rijwielwet 3.boete of 2 dagen hechte- 's. CASTRICUMSCHE HOCKEY CLUB. C.H.C. weerde zich in de competitie van den Ned. Hockey Club uitstekend, want werd er de vorige week met 30 van Strawberries 3 gewonnen, dezen Zondag werd B.M.H.C. 7 te Bloemendaal met 6I aan de zegekar der Castricummers gebon den. Het lijkt er dus thans al weer veel op, dat C.H.C. ook in deze klasse een goeden gooi naar het kampioenschap gaat doen. Tegen de Bloemendalers werd zeer goed spel vertoond; achterhoede en middenlinie, waar nimmer over geklaagd behoeft te worden, stonden ook nu weer haar man netje, waarbij zich thans ook de voorhoede goed aansloot. Deze linie gaat hoe langer hoe meer een goed sluitend geheel vormen, zoodat het geen verwondering wekte, dat er 6 doelpunten tegen B.M.H.C. gescoord wer den. Het begin van den wedstrijd was eenigszins verrassend, daar de tegenpartij met een zeer goed doelpunt de leiding nam, doch voor er enkele minuten verstreken waren, stond C.H.C. reeds met 21 voor. De rust ging met een 31 voorsprong in, zoodat toen de wedstrijd eigenlijk reeds gewonnen was. De C.H.C.-dames zetten de competitie minder goed is. maar wanneer men bedenkt dat er tegen B.D.H.C. 5 met liefst 8 inval sters gespeeld moest worden, valt de 50 nederlaag nog mee. UITGEEST POLITIENIEUWS. Door de politie werd proces-verbaal op gemaakt tegen W. J.. wegens prijsopdrij ving. C. D. en J. M. wegens met tweeën rijden op een rijwiel en H J. J. S. wegens het rijden in verboden richting. KANTONGERECHT ALKMAAR. Wegens overtreding van het Melkbesluit werd G. H alhier tot 30.— boete of 10 dagen hechtenis veroordeeld.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3