)e Nederlandsche Volksdienst en zijn taak. IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Omstreken. Waterpolo werd te IJmuiden bijzonder populair. BUBBELTJE EN KNOR Bijeenkomst ten Raadhuize. o, Inleiding van den Burgemeester. 0t Omtrent hel streven en het werk van 0; den Nederlandschen Volksdienst be- 0i «{aan veelal nog onjuiste begrippen en 0, daarom organiseerde de N.V.D. Dins- 0' dagavond ten raadhuize een openbare 0i bijeenkomst, teneinde velen in de ge- C( jegenheid te stellen eens iets naders Jueromtrent te vernemen. 0« De heeren D. H. Querner, provinciaal leider van den Nederlandschen Volks of .diensi en Winterhulp Nederland,; en 0. Ilgner, Kreisamtleiter der N. S. V., (raden hierbij als spreker op. 0' Nadat velen hun plaatsen hadden inge- r ome». hield burgemeester Th. O. v. d. eide een korte inleiding. Hij wees op i doöl van het samenzijn. Het slagen van en Nederlandschen Volksdienst verdient Uer belangstelling, doch er bestaat helaas f 0' een zekere terughoudendheid. 0i Ir zijn reeds ervaringen opgedaan en zoo da er nog veel geleerd moet worden. et geven met een warm hart is een 2aak, C: jarvoor geleidelijk het besef moet door- ingen. Naast de giften zijn echter even- 0 ens de medewerkers onmisbaar, want zij 01 aken het mogelijk met een groote dosis (orzettingsvermogen het gevoel voor den edemensch wakker te roepen. n De heer Querner, provinciaal leider in den Volksdienst. merkte in zijn rede i, dat het inzamelen van%eld volgens een nvouaige methode zou kunnen worden igelost, want het afhouden van een be- aald bedrag yan het belastingbiljet zou een ld ieinigheid wezen. Dit gaat echter tegen "het incipe en het karakter van den Neder- ndschen Volksdienst in, waarbij elke j; vang vermeden dient te worden. Er zal k worden getracht om zooveel^ mogelijk tt vrijwillig geven te stimuleeren. M Vroeger was men immers ook niet even L lild om te geven, want veelal dienden tom- jla's, bazars en andere attracties als lok- Ij iddelen. Er werd soms zelfs veel ophef oor enkele speciale gevallen gemaakt, doch J ft leed der velen kwam niet aan de orde. jo ver kreeg men de mensehen niet in het erleden, daar het gemeenschapsgevoel ont- ak, aldus spr. De behoefte aan scholing is dus groot, v. [et streven moet er thans op gericht zijn: i het goed voor de gemeenschap, dat er eun verleend wordt Op deze wijze komen belangen van het gansche volk aan de rde. Het systeem berustte destijds op het edelijden, waarbij de stille armen veelal iet aan de orde kwamen. Weliswaar, de critiek ontbrak niet, doch i o f werd niets bereikt. Het redmiddel, de bat, vormde geen oplossing. Veelal bleef ft bij een comité, doch er ontstond geen and met het volk. Bij het hoofd mag im- Iers de romp niet ontbreken en daarom 1(0 ioet er thans een uitbouw komen met vrij- flligers. Het fooiensysteem heeft afgedaan er n de verdeeling der bestaande werkzaam- «den van buurtschapshoofden onder de n: ijk- en blokhoofden, maakt de organisatie makkelijker. Het idealistisch prjncipe: „een volk moet chzelf kunnen helpen" kan verwezenlijkt orden, doch dan moet aan de versnippe- va ing een einde komen. De heer Querner maakte koorts duide- jk, dat de in 1939 achtduizend-driehon- rdvijftig bestaande liefdadigheidsvereeni- ingen onmogelijk hetzelfde doel: „voor het ,wi olk door het volk" doeltreffend konden ehartigen. De zaak is nooit Nederlandsch ipgelost. Ieder werkte op zijn terreintje iet engen blik. ,I0 Zeer zeker, er is goed werk verricht, doch haperde iets: de breede opvatting. In dit ipricht is dan ook een zekere opvoeding odzakelijk (scholingstehuizen). )i De nood is groot en er moet nog veel ge- W laan w r'den. Daar zijn bijvoorbeeld: het Uitzenden van kinderen en moeders, het Cichten van speelplaatsen, de tandverzor- g, enz. enz. Als overkoepeling van het reeds gedane 'Mperk heeft de Nederlandsche Volksdienst it taak het gansche volk in den arbeid te etrekken zonder onaangenaamheden te 6 crwekken. jDe sociale hulpverleening moet juist nu 3P! net elkander worden verzet. Als voorbeeld oemde de heer Querner de ontwikkeling "sl er N.S.V. in Duitschland, waar men rnet iezelfde moeilijkheden te kampen had. Spr. besloot met een opwekking oin mede werken, waarna hij een applaus in ont- mocht nemen. Overeenkomsten, -Als Kreisamtleiter der N. S. V. richtte de leer O. Ilgner zich vervolgens tot de aan 11 ïezigen. Hij gaf een uiteenzetting van de op ltstandkoming der N.S.V. in Duitschland 1 liet uitkomen, dat het werk in beide aden met elkaar overeenkomt, evenals de ard van de menschen. Wat in Duitschland ien jaren geleden gebeurde zal ook in dit rf nd kunnen worden doorgevoerd. In Uitschland deed zich destijds hetzelfde rerschijnsel 'voor. Elk geloof en elke in- ustrie hadden hun liefdadigheidsvereeni- ek ging, terwijl de nood zeer groot was. lij' Het volk als eenheid is echter gelijk een at roote familie, waarvan ieder de verplich te hng heeft om elkaar te helpen. Dit geldt «»us ook voor de gemeenschap tegenover en volksgenoot. Deze grondgedachte voor iet werk in Duitschland erkende men en er on onverstoorbaar worden gewerkt. Bij dit werk paste men geen dwang toe, hoe wel de moed niet zoo spoedig werd op gegeven. Met voldoening wees de heer Ilgner er echter op, dat de opgaaf met succes weid doorgevoerd. Zoo Dedroeg de eerste op brengst drie a vier millioen mark, doch thans 1.2 milliard. Daar moeder ej} kind als het ware het onderpand der gemeenschap zijn, werd voor hen hiervan driehonderd millioen bestemd. De N.S.V. heeft tot taak de gezondheid van het volk te garandeeren, en het is een mooi streven dezen Nationaal Socialistischen arbeid te kunnen vervullen. Uitvoerig schetste spr. verder het Duit- sche speeltuinwerk en hij eindigde met den wensch, dat allen over zichzelf in de toe komst zouden kunnen opmerken: „Ik heb mij ingezet voor het groote doel, het Neder landsche volk." Hierna toonde vele aanwezigen hun in stemming door zich op te geven als mede werker voor den N. V. D. De bijeenkomst werd door den heer Tim- merbeul, Zelsverwalter der N.S.V;, met een enkel woord besloten. IJMUIDEN IN VOETBAL SPANNING. Voetballievend IJmuiden houdt er van kansen te berekenen, maar de voorspel lingen zijn in dit seizoen nog niet zoo veelvuldig geweest als op het oogenblik. De Zondag te spelen wedstrijd V. S. V. Feijenoord houdt de gemoederen druk bezig en dat is geen wonder. Na een spannenden wedloop is de Rotterdamsche ploeg voorloopig als eerste uit den strijd gekomen en bovenaan op de ranglijst kijkt ze nu met argusoogen naar hetgeen de andere rood-witten. de voetballers van fJmuiden-Oost, eigenlijk wel van plan zijn. IJmuiden berekent de kansenZal bij Feijenoord Kuppen meespelen Komt V. S. V. mèt v. d.% Kuil in het veld Is er een kaps, dat Gerrit v. d. Lugt weer de midvoorplaats zal bezetten Ziedaar vragen, die de aandacht geregeld bezig houden en waarop toch moeilijk een be slist antwoord is te geven. Als het tot rekeningen kpmt, duurt het nog wel even, zeggen velen. v. d. Lugt doet zeker mee weten anderen te vertellen. Maar de nieuwsgierigheid blijft, hetgeen een prik kel te meer is Wint V. S. V. of gaat Feijenoord met de eer strijken Of moet met een gelijk spel rekening worden gehouden De mee ningen zijn verdeeld. En het bekende ge volg is, dat er „gokjes" worden gewaagd. Stel u voor, dat er een totalisator zou zijn. Het werd een millioenendans Nog enkele dagen en ontelbare voetbal liefhebbers zullen naar de Frans Hals straat trekken. Het zal druk worden; „we gaan vroeg heen zegt men in IJmuiden. In vele gezinnen zal het eten onaangeroerd blijvén, omdat vader en zoon en mis schien ook de vrouw des huizes naar V. S. V. moeten. Wie durft te zeggen, dat IJmuiden niet „sportief" is SPEENBONNEN (Een winkelier te Vlissingen werd verbaliseerd, omdat hij spenen voor baby-zuigflesschen alleen op eenbeschuitbon verkocht). We weten, dat zij bij elkander behooren: De speen voor de babyflesch en 't beschuit En toch is de speen „bonloosheid" nog beschoren Vooral tegenwoordig 'n verheugend geluid! Welnu, ho» kon die winkelier er toe komen Een bon steeds te vragen? Het heeft me verbaasd. Hij heeft menigeen zóó'n beschuitbon ontnomen En leelijk in het bonnenveldje gegraasd. Hij Was wel „gespeend" van ]t begrip: één voor allen En rekende tevens zijn prijzen te hoog. Het kon de politie beslist niet bevallen; Het liep bovendien al te veel in het oog Toen bleek, dat de man aan z ij n maag slechts kon denken: De bonnen gebruikte hij steeds voor zichzelf. Hij kon zich aldus vaak een extra'tje schenken. Dacht hij ooit: wat, als ik het onderspit delf? 't Ging dus om de bonnen, het is wel merkwaardig Dat hij door zijn woede zichzelve vergat? Nu hij (niet voor spenen en dat is toch aardig). Ook van de politie een „bon" heeft gehad! Plannen der Kanoclub. Het bestuur der Kanoclub IJmuiden heeft zijn gebruikelijke activiteit geenszins ver loren. Velen herinneren zich nog de succesvolle tooneeluitvoeringen, welke het vorig sei zoen gegeven konden worden en het is dus logisch, dat men met interesse de verdere plannen verneemt. Welnu, in de komende maanden zal het bestuur weer voor de noodige ontspan ning zorgen: de voorbereidingen zijn reeds :n vollen gang. Daar is in de eerste plaats het voornemen om een revue op te voeren. Het is zeer zeker geen gemakkelijke taak welke men op zich hoopt te kunnen nemen In de Beverwijksehe vereeniging D.E.M heeft het bestuur een goed voorbeeld. Er is echter meer, want onder regie van den heer Dekker zal het bekende tooneel- clubje van het vorig jaar weer in actie komen. Speciaal heeft deze groep zich weer ten doel gesteld om hun aandacht op se rieus tooneelspel te concentreeren. De leden der Kano-club IJmuiden ko men dus voor de winterperiode weer met diverse oorspronkelijke ideeën. Centraal Drankweer Comité. Het Centraal Drankweer Comité te Vel sen, vertegenwoordigende diverse drank- 'oestrijdingsorganisaties. zal in de komen de maanden weer normaal zijn gebruike lijke activiteit ontplooien. Zoo worden er thans reeds plannen beraamd om binnen kort den eersten filmavond van dit seizoen in November te houden. De voorberei dingen zullen dus niet lang meer op zich laten wachten. Wat presteerde V.Z.V? Groote belangstelling. Diverse hoogtepunten. Velser Zwemvereeniging in het af ge loopen seizoen 'J. Combó jubileert. Bevolkingsagentbode ten Raadhuize. Donderdag 15 October zal de heer J. Combé, tvolkingsagentbode ten Raadhuize, den dag 111 erdenken. waarop hij voor 25 jaar in dienst h ter gemeente Velsen trad. Het is de uitdrukkelijke wensch van den Jubilaris om dezen dag in intiemen kring door te brengen en voor elk uiterlijk huldebetoon [gr. ^vrijwaard te blijven. Deze wensch zal rftt Uiteraard geëerbiedigd dienen te worden, f» Wij meenen echter den jubilaris te moeten toewenschen, dat hij nog vele jaren zijn diensten in het belang der gemeente zal w flogen verrichten. Burgerlijke Stand. 71 Santpc rrr Geboren M. Koks, z., Kruidbergerweg 40. ttpoort. M. A. de Visser. d„ D. Hartogh- arsstraat 5, IJmuiden. C. de Pagter. d-. Stationsweg 182. IJmuiden. P. H. Leijenaar. Kerkerinklaan 33. Santpoort. H. A. Vonk,-z nemonenstraat 7, Santpoort. H. Schoone, d., rj^iderkade 3, IJmuiden. H. C. G. van Lamoen, mi Du'nvlietstraat 67, Velsen <N.) J. D. van /cC Schoneveld, d., Bloemend.straatweg no. 132. antpoort. .^Overleden C. Ch. Straatsburg. 25 j., onge- ro Wwd, Kastanjestraat 13. IJmuiden Agenda IJmuiden. WOENSDAG 7 OCTOBER. «ALIA: De model-echtgenoot. 7.30 uur JK- Het testament. 7,30 uur. DE PONT: Jalouzie op bestelling. 7,30 uur gfZAAL v. d. LEM: Bijeenkomst Motorgroer Kennemerland. 7.30 uur. DONDERDAG 8 OCTOBER. [HALIA: Jubileumavond Willy Derby. ;EX: Geen voorstelling. DE PONT' Geer. voorstelling. DIENST APOTHEKEN. Avond- en nachtdienst: IJmuider Apo theek, Koningsplein. Als we wat de Velser Zwemvereeniging betreft, eens een terugblik gaan werpen op de prestaties van onze zwemmers en polo'ers, dan moeten wij dadelijk vaststel len, dat de verrichtingen der polo'ers beter waren dan die der zwemmers. En ook mede door het feit, dat wij met de zwemmers vlugger klaar zijn, zullen wij eerst eens na gaan wat zij hebben gepresteerd. Onder leiding van P. Vissink werd er dit jaar zeer weinig aan wedstrijden deelge nomen. Nochtans zijn er eenige vorderingen waar te nemen. Noemen wij in de eerste plaats P. Kramer. Zijn tijd op de honderd meter begint al aardig naar de 1 min. 5 sec. te gaan en dat is zeker een heel goede pres tatie. Verder deed bij de heeren alleen P. Swier nog van zich spreken door in den afgéloopen zomer den tijd op de 100 en 200 M. schoolslag te verbeteren. Vooral de 200 M. was een roemrijk record, dat nog dateerde uit Vissink's tijd. Bij de dames is de groote vooruitgang van M. Jurg wel het voornaamste lichtpunt. In den tijd van een jaar heeft zij zich meester van den crawlslag gemaakt en zij vormt reeds nu een ernstige bedreiging voor M. Kwak. Verder werd er in De Heerenduinen nog een zwemwedstrijd gehouden. Wij kunnen ons echter niet aan de gedachte onttrekken, dat èn een grootere inschrijving op wedstrijden èn een grootere activiteit bij de zwemmers zelf, niet onge- wenscht zou zijn. Om trotsch op te zijn. Gaan wij over naar de polospelers dan zijn wij niet zoo vlug klaar. Onder leiding van P. Swier kan V.Z.V. op prestaties en gebeurtenissen bogen, waar zij trotsch op kan zijn. Om volledig te blijven zullen wij den zomer eens chronologisch aan ons voor bij laten trekken. Toen V.Z.V. dit jaartiaar den polodag te Utrecht ging, was de opstelling van het eer-, ste zevental nog niet bekend. Men wilde te Utrecht nog voor de laatste maal experi menteeren. Wel een bewijs hoe serieus men de zaak opvatte! Op dezen polodag werden al de eerste successen geboekt, die hun stempel op de latere wedstrijden zouden drukken. Het eerste zevental werd nu be kend gemaakt en het viel ons op, dat weei eengie oudere spelers waren opgesteld. T. v. d. Broek, Chr. Visman en Gé Janus von den opnieuw hun plaats in het eerste en voorpl laatstgenoemde was een aanwinst. Te Utrecht haalden V.Z.V. I den eersten, V.Z.V. II den tweeden en de dames den derderr prijs. Voorwaar een goed resultaat Alvorens de zomercompetitie begon, werd nog deel genomen aan een tournooi in Wie- ringerwaard. Hier werd de tweede prijs behaald, ondanks het feit, dat H. Geels, die nota bene in het vierde zevenial was op gesteld als midvoor, hei doel der V.Z.V.'ers verdedigde. De zomercompetitie nam inmiddels voor alle zeventallen een aanvang. Over het re sultaat zullen wij straks inlichten. Wan' alvorens de competitie was beëindigd waren er nog eenige andere wapenfeiten, welke wij niet graag zouden vergeten. Vijfkringentournooi. Daar is in de eerste plaats het vijfkringen waterpolotournooi. Was de belangstelling bij de „gewone" wedstrijden al groot, op den Zondag van het waterpolotournooi was deze overweldigend. En het was de moeite waard. Weken van te voren hadden wij er in ons blad reeds de aandacht van een ieder op gevestigd en het bleek, dat velen nieuwsgierig waren geworden en kwamen kijken. V.Z.V. had succes, hiervan zijn de interviews, die wij na afloop van het tour nooi hadden, wel de grootste getuigen. Biedt men ons het volgend jaar weer zoo'n sport-1 dag Wij verlangen er naar! En dan waren daar nog de beide wedstrijden om het kam pioenschap van de hoofdklasse van den bond. Het waren beslissingswedstrijden en V.Z.V. had goed gezien, om ze bij haar te laten verspelen. Zij hebben er toe bijgedra gen om de polosport populair te maken, als deze het tenminste nog niet was. Want in derdaad is de belangstelling voor de polo- sport het afgeloopen jaar aanmerkelijk toe genomen. Hieraan waren de prestaties der diverse zeventallen niet vreemd. Want werd niet V.Z.V. I op prachtige wijze kampioen? Inderdaad, heeren spelers, hulde voor de grootsche prestatie welke jullie leverden! Moge het volgend jaar de polocommissie besluiten om jullie in de hoofdklasse in te deelen. Want ook de toet singswedstrijd werd met 71 gewonnen, Het tweede zevental werd ondanks 4 straf- punten toch tweede. Dat is op zichzelf een goede prestatie, maar jammer is het, dat het niet ongestraft kon bliiven. Het derde zevental werd na een beslissingswedstrijd tegen De Waterratten kampioen harer af- deeling en promoveert nu naar den „groo- ten" bond. Goed zoo heeren en laat zien, dat jullie in dien grooten bond thuisbehoo- ren. Ook het vierde zevental wist kampioen te worden. Voorwaar een fraai resultaat; drie van de vier heerenzeventallen De adspiranten brachten het niet verder dan tot de tweede plaats en deze moeten zij dan nog deelen met H.P.C. Bij de dames verraste het eerste dameszevental vriend en vijand door langen"tijd met het Y op de bovenste plaats te staan. De laatste wed strijd tegen het Y moest de beslissing bren gen en deze viel ten gunste van het Y uit. Het dient gezegd te worden, dat daarmee de ploeg, die het best speelde, won. Het tweede dameszevental sloeg in de competitie een poover figuur. Het moest met de laatste plaats genoegen nemen, doch we zullen maar zeggen: alle begin is moei lijk en dit was toch een begin, want het was voor de eerste maal, dat het in de com petitie uitkwam. Krachtmetingen. Dit waren dan zoo de resultaten, in com petitieverband behaald. Aan het einde van net seizoen werd er nog een polotournoo' in De Heerenduinen georganiseerd. Eerst verloor V.Z.V. van een, op één speler na voltallig H.P.C.-zevental met slechts 5—3, om daarna van de andere hoofdklasser Ne- reus, met 6—3 te winnen en zoodoende den derden prijs te bemachtigen. Het was in dit tournooi van hoofdklassers geen slecht re sultaat. Ook aan het kampioenschap van Haarlem werd nog deelgenomen. De eerste wedstrijd werd, ondanks het niet meespelen van P. Swier, met slechts 31 van een vol ledig D.WJEt. verloren. Wel een bewijs, dat de prestaties zeker vooruit zijn gegaan. Rest ons alleen nog te vermelden, dat P. Swier in het Haarlemsch zevental speelde en te Amsterdam in de Rest van Nederland uitkwam. C. Visman was voor het Haar lemsch zevental reserve. Dit zijn de prestaties van de V.Z.V.'ers sn den afgeloopen zomer. Vooral van de polo spelers zijn goede dingbn te vermelden ge weest. Moge ook na den winter zulk een prachtige lijst samengesteld kunnen wor den Vaardige Vereenigingen. OM DE MELK. Ik herinner me nog levendig hoe ik onwennig voor het eerst een geitenkeuring medemaakte. Het was een drukte van be lang. want velen waren naar dat kleine grasveldje gekomen, de eene met zijn beesten netjes aan een touwtje, de andere met een handwagen, waarop een afschut ting van gaas was gespannen. De sik in deftige beweging stonden hier en daar ietwat ongeduldige dieren; verderop kauwden slanke geiten rustig. Je moest er aan wennen, want had je ooit gedacht, dat er nog zooveel geiten in de goede gemeente Velsen zouden zijn? Zoo nu en dan had je er wel eens één op een verloren plekje opgemerkt, maar je gedachten hadden zich direct weer met iets anders bezig gehouden. Nu stond je dan te midden van een geitenlegertje, nieuwsgierig oplettend, hoe de inspecteurs de dieren met geleerde gezichten keur den en angstig opzij gaand, wanneer kolossale beesten bij het aanbrengen der merken in ae ooren driftig opsprongen De Geitenfokvereeniging Velsen en om streken boert waarlijk niet slecht. De belangstelling voor de geit, leverancier van volle melk zonder bon, is immers grooter dan ooit tevoren. Onder leiding van voorzitter Prent wordt er voor ge zorgd, dat de zaken netjes worden be hartigd en zelfs is het gelukt in Velsen een bokkenverbod door te voeren. We zullen nog wel vaak van de Geitea- fokvereeniging hooren. Zal er na den oorlog óók zoo'n drukte zijn Als je ver wacht. dat de menschen van waaraeering weten is het antwoord kort en krach tig ja Maar ik vraag me toch af, of nette heeren ook later nog met hun geit aan een touwtje langs IJmuidens straten zul len wandelenIk kan me natuurijk vergissen. E. H. B. O.-cnrsus. Onder leiding van dr. Mac Daniël te Drie huis zal de cursus in Eerste Hulp bij Onge lukken hedenavond acht uur in de vroegere schooj E aan de Eksterlaan te IJmuiden-Oos! beginnen. Deze cursus is niet alleen voor nieuwelingen bedoeld, maar ook voor dege- neft, die reeds een diploma hebben, doch thans een herhalingscursus dienen te volgen. GESLAAGD. Bij het te Den Haag gehouden examer slaagde voor de akte Wiskunde L. O. d<" heer A. Straatsrr.a, onderwijzer aan de In- singerschool, alhier. G. G. LEGER DES HEILS. In de bovenzaal van perceel Oranje- traat 2 houdt de G. G. Het Leger des Heils Donderdag een bijzondere samen komst, waarbij de heer J. Lodder de lei ding zal hebben. Er wordt een huwelijk in gezegend. VOETBALSCHEIDSRECHTERS VOOR ZONDAG Voor de wedstrijden van de clubs utt de ge meenten Velsen en Beverwijk zijn de volgende scheidsrechters aangewezen: EDO—Stormvogels. C. J. van der Spek: VSV- Feijenoord. L. F. A. van den Berg; HBC—Sant poort. M. Seubring; .HRC—DEM, H. B Merlso.v, Schagen—Beverwijk, C. J. Smit; Kinheim—DTS. S. Tulen: Terrasvogels—Blcemendaai. F. Schif- ferliVitesse—VVB. H. van Dam: tEV—CSV. D. Stam; AFC 3—VSV 2. K. Winter; Stormvogels 2—HFC 2. H. J. Hopman: Santpoort J-DWS 4, D d. Welde. Dames-athleten oefenden voor 't eerst. Hartelijke medewerking van Hoogovenstaten. Onder veel belangstelling van de leden is de dames-athletiekclub „Suomi" Dins dagavond met haar zaal-indoortraining in het gymnastieklokaal van de Chr. School aan de Van Langeveldstraat te Velsen- Noord begonnen. De heer A. Demmefrs, voorzitter ven Hoogoven-Staten. maakte uit het feit. dat reeds Zondag de veldtraining een flinke deelname trok, de gevolgtrekking, dat Su omi zeker een goede toekomst tegemoet zal gaan. evenals de club van de nu groot ge worden Suomi-broeders. Spr. is er van overtuigd, cat de leiding van de oefenin gen bij den heer F. L. v. d. Ree in goede handen is. Vervolgens raadde de heer Dem- mers de dames aan zich niet blind te staren ren op mdividuèele prestaties, daar hierin het gevaar kon schuilen den goeden club geest schade te doen. De heer Demmers zeiöe ten slotte, dat Hoogoven-Staten niets liever wil dan een prettige samenwerking met de Suomi-dames, waartoe gaarne vol ledige medewerking zal worden verleend. De waarnemende voorzitster, mej. G. Re- deker, dankte den heer Demmers en uitte de hoop. dat een ernstige training te zijner tijd er toe zal bijdragen, om, evenals den „grooten broer" goede resultaten te boeken. De oefenmeester, de heer Van de Ree. gaf eveneens in overweging niet te inge spannen uit te zien naar de successen van de groote zusters op de velden. Bit de sport moet elk persoonlijk eigenbelang worden vermeden. De athletiek moet door gesta dige en goede, maar vooral goed bezochte oefeningen worden opgebouwd. Dezen eersten avond hebben de dames met de moeilijkheden van een ernstige oefening kennis gemaakt en haar spieren op behoorlijke wijze kunnen rekken. D. G. S. weer bijeen. De vereeniging van jonge oSd -Katholieken' D.G.S. houdt hedenavond haar maandelijk- sche vergadering in het oud-Kath. Vereeni- gingsgebouw. Behalve de gebruikelijke agenda zal mej. Mar. Visser het „10-minutenpraatje" verzor gen, terwijl de avond verder wordt gevuld met een lezing, waarbij filmvertooning over het „Hoogovenbedrijf". Een en ander belooft ongetwijfeld interes sant te worden. De jeugd in actie. Het is geen verschijnsel van de laatste jaren, dat er door de jeugd beukenootjes. eikels en kastanjesjvorden gezocht. Onder de huidige- omstandigheden echter is df waarde van den oogst der boomen belang rijk toegenomen en Ket spreekt dus al vanzelf, dat de jongeren een ongewone activiteit aan den dag leggen. Onder de verkleurde restanten van het loover kan men dan ook een gezellige be drijvigheid van het jonge volkje waar- Temen. Vooral in Velsen, Driehuis en Santpoort wordt er met toewijding ge docht. Busjes, mandjes, faschjes èn doozer ontbreken niet. zoodat na enkele uren eer aardige hoeveelheid als resultaat van den irbeid kan worden bemachtigd. Voor de schooljeugd is het zoeken een ware attractie en zoo trekken er heele •rlassen op uit om ook een aandeel in de oeukenootjescampa^ne te hebben. De Stormvogels. Het ledental van de wandelsportvereeni- ging De Stormvogels, dat reeds nu opmer kelijk is, neemt nog geregeld 'toe. Het be stuur is er van overtuigd, dat dit ver schijnsel niet van korten duur is. Mede wegens het vertrek van aanvankelijk daar voor aangewezen leden naar elders is daar- jm besloten een nieuwe propaganda-com- missie te benoemen. Deze bestaat uit de heeren W. van Ombergen. P. Guijt en R van Vliet. WETENSCHAPPELIJKE STUDIE OVEE DE TRAWLVISSCHERIJ. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht pro moveerde dezer dagen tot doctor in de let teren en wijsbegeerte de heer A. Schouten, geboren te Zegveld. De promotie geschied de na verdediging van een proefschrift getiteld: De- Nederlandsche groote trawl- visscherij. N. C. G. O. V. Het bestuur der afdeeling IJmuiden var de NC.G.O.V. heeft besloten den film avond niet, zooais aanvankelijk gemeld was, 16 October, doch 16 December te hoyden. BEVERWIJK Simultaan-avond van „Weenink". In het Witte Kruisgebouw hield de schaakclub „Weennink" Dinsdagavond een propagandabljeen- komst, waarin de drie sterkste spelers van de club simultaan speelden tegen de overige leden en eenige belangstellenden. Deze laatsten wer den door den voorzitter, den heer V Ph. v. d Kolk in het bijzonder welkom geheeten. Hij sprak daarbij den wensch uit, dat de kennlsma king met „Weenink" van dien aard zou zijn, dat zij tot geregelde bezoekers van de clubavonden zouden gaan behooren. De jeugdige spelers P. Stet en F. van Tuinen Jr. bonden hierna respectievelijk op 9 en 8 borden den strijd aan. terwijl de clubkampioen, de heer Ph. Bakker zijn geest kon scherpen op 11 bor den. Stet schakelde reeds na vijf zeiten zijr eersten tegenstander uit. Nog binnen de twee uur spelen moesten nog vijf anderen dit voorbeeld volgen. Van Tuinen en Bakker hadden in dien tijd ieder nog maar één speler doen sneuvelen. In verband met den tijd moesten vele partijen wor den afgebroken, waardoor de definitieve uitslag nog niet beker.d kon worden gemaakt. Landbou^cursus begonnen. Onder leiding van de heeren J. Dragt en J. van Leeuwen is in de Openbare U.L.O.- school het tweede leerjaar van den gemeen telijken Iandbouwcursus begonnen, waarbij van de Commissie van Toezicht de heer A. C. Schaap aanwezig was. De heer Van Leeuwen opende den^nieu- wen cursus met een korte toespraak, waarin hij den wensch uitte, dat ook dit jaar de cursisten hun uiterste best zoudeh doen om het diploma te bemachtigen. En vooral hier om, dat dit spoedig wel verplichtend zal worden gesteld bij de vestiging van een eigen bedrijf. Steeds moet er naar gestreefd worden met de minst mogelijke kosten de grootste bedrijfsresultaten te bereiken. On derwijs zal gegeven worden in bemestings leer, zuivelbereiding, veevoeding en uitge breide plantenteelt. De heer Schaap braëht dank aan het ge meentebestuur voor de loffelijke medewer king bij het organiseer en van dezen cursus. Niet alleen stelde de gemeente een lokaal beschikbaar, doch nam ook de kosten voor zijn rekening. Na herinnerd te hebben, dat thans veel meer kennis van den landbouwer gevraagd wordt dan vroeger, wees hij op de veranderingen, welke thans in den land bouw plaats hebben. Veel grasland wordt gescheurd, waardoor zij, die zich tot nu toe uitsluitend met de veehouderij bezig heb ben gehouden, in den landbouw worden ingeschakeld. Tenslotte wenschte de heer Schaap de leeraren en cursisten een pretti- gen en leerzamen cursus. GEMEENTE-REKENINGEN LIGGEN TER INZAGE. Van 2 tot en met 16 October ligt ter ge meente-secretarie voor een ieder ter inzage de rekening van inkomsten en uitgaven der gemeente over 1941, alsmede de jaar rekeningen van het grondbedrijf, gasbedrijf openbaar slachthuis, openbare werken, op haal- en stortingsdienst en de rekening van het woningbedrijf over de periode 1 Augus tus 1941 tot 5 Februari 1942. Amateurfotografen weer actief Aantrekkelijk winterprogramma. Verschillende omstandigheden zijn oor zaak geweest, dat het zomerseizoen voor de Beverwijksehe Amateurfotografenvereeni- ging zonder eenige activiteit is verloopen. Voor den a.s. winter heeft het bestuur ech ter een alleszins aantrekkelijk programma samengesteld, dat er ongetwijfeld weer toe bij zal dragen dat de amateur-fotografie weer veel belangstelling zal trekken van de liefhebbers. - Er zullen niet minder dan 16 bijeenkom sten gehouden worden en eenige cursus avonden voor beginners. Op drie van deze vergaderingen zullen lezingen gehouden worden waarvan o.m. een door de N.V. Phi lips en een door den heer Wagenaar met de kleinbeeld-collectie „Handen" verzorgd zullen worden. Ook aan de werkavonden zal weer vee! aandacht besteed worden. Behandeld zal o.m. worden pygmo, dubbeldruk, cascade- druk, vergrooten, alsmede opnamen van stillevens, speciaal van glaswerk en portret fotografie. Op de cursusavonden zullen belangrijke onderdeelen van ae fotografie onder de loupe genomen worden, n.l. van negatief en positief retouche, versterken, veiswakken en vergrooten. W Aan de ook dit jaar uitgeschreven bonds wedstrijden zaj met 15 foto's in de B-klasse, 15 foto s in de C-klasse en 6 kleurenplaat jes worden deelgenomen. Voorts werd de jaarvergadering vastgesteld op Woensdag 4 November in het gebouwtje van „Nieuw Leven". Hedenavond wordt in hetzelfde gebouwtje de eerste werkavond gehouden. De agenda vermeldt o.a. het opnemen van stillevens en bespreking over de collectie Heyne uit Amsterdam. De wedstrijden voor Zondag. Voor De Kennemers K voor Zondag dc wed strijd tegen West Frisia vastgesteld. De Enkhu:- ïenaren staan nog ongeslagen aan den kop cn d~ Beverwljkers bezetten de onderste plaats Onge- vijfeld kan het een aardige strijd worden. D E M., dat Zondag voor het eerst won. gaat op bezoek btj -H R.C.. dat Zondag j.i. op het kantje af Beverwijk wist te verslaan. Beverwijk gaat naar den leider van haar afdeeling. n.i Schagen. dat nog ongeslagen is De reserves van De Kennemers zullen in ho' hooge Noorden Helder II bestrijden.» Teekening Bessels (Pax Holland cn.) (III) De Britsche gezant te Den Haag vestigde de aandacht der Nederlandsche regeering op de eigendomsrechten van het gezonken goudschip bij schrijven van 12 April ,1823; 'de regeerend vorst hier te lande Willem I en diens regeering waren niet vergeten dat de Lutine van hun standpunt bekeken, toch eigenlijk geen schip was dat aan den vijand behoorde. (Men aenke aan den po- litieken toestand op het oogenblik, dat ae Lutine in 1799 verging.) Grootmoedig bepaalt het koninklijk oe- SÏUit van 23 Mei 1323 dan ook: „Uit aan merking der billijkheid en uit welwillend heid jegens de Britsche regeering het voor 's rijks schatkist bestemde aandeel van vijftig procent aan Groot-Brittannië af te staan". Volgens billijkheid en het oorlogs recht behoorde het schip aan het Neder landsche gouvernement, doch men wenschte blijkbaar een vriendelijk gebaar te maken cn" koning George IV nam het aanbod wel willend aan. Hij droeg het echter onmiddel lijk over aan Lloyds. Intusschen had de Nederlandsche regee ring alvast bijna de helft in de schatkist van hetgeen de Lutine tot op heden van haar gouden en zilveren ingewaaden zou afstaan, n.l. ongeveer 220.000 „Vlschrecht" uitbesteed. Eschauzier had weliswaar het recht van berging, maar moest de helft van het ge- vischte aan Lloyds afstaan. Het geneele „gevisch" leverde echter niet veel zaaks op, zoodat de Nederlandsche óndernemers al gauw „het vischrecht" uitbesteed hebben tegen een vast percentage. Dat leverde echter heelemaal een negatieve winst op: zij droegen namelijk nu de kosten aan het visschen verbonden niet meer, maar ande ren leden het verlies van moeite, tijd en geld. Op verzoek en voor rekening van Lloyds wordt in 1828 een onderzoek door Engel- sche duikers op „het Lutine-terrein" inge steld. omdat de machtige assuradeuren gaan wanhopen „of er ooit nog eens iets van waarde uit dit verzande wrak naar boven gebracht zou mogen worden." Resultaat: i&ihiL De firma Van Geuns Co. waren in 1843 bezitters van een duiktoestel en hadden een zeeduiker in dienst. Dies boden zij aan het f;oud van de Lutine te bergen; de optimis- en dachten, dat zooiets in een ommezien slagen zouHoe werden ook zij teleur gesteld. Er werd weliswaar wéér een onder zoek ingesteld, maar het bleef bij een eerste bergingspoging. De erven Eschauzier. bestaande uit na zaten van den Tcrschellinger strandvonder, is nimmer ontbonden en kan nog steeds rechten doen gelden. In de Engelsche Lloydscontracten wordt zij nog steeds met name genoemd een betiteld met „decretal salvors" bij besluit aangewezen bergers) Haar aandeel is thans tot een normaler percentage teruggebracht, maar wanneer onderhandelingen met nieuwe adsplrant- bergers gevoerd worden, zijn de erfgenamen van de Nederlandsche belanghebbenden van een en een kwart eeuw geleden, nog steeds vertegenwoordigd. Acte de presence. Na al die moeizaam voorbijgegane jaren van betrekkelijke rust men was de Lu tine weliswaar dicht op het lijf gekomen, maar van haar schatten had zij niet veel losgelaten scheen het nukkige wrak toch al die schatvisschers even acte de presence te willen geven. 18 September 1857 vond schipper Sjoerd van Keulen ter hoogte van het wrak der Lutine een ton in zee drijven. Hij probeerde haar binnenboord te halen, maar daar er aan den ketting van de ton iets zwaars zat, kon hij het geval niet alleen de haven binnenzeilen, maar moest er bij geholpen worden. In de haven van Ter schelling bevond men, na het grondig be kijken van de vondst, dat er een stuk wrak aan de ton vastzat. In het wrakhout staken de bekende koperen nagels met het hanepoot-merk, op de werf te Woolwich in het hout van de Lutine geslagen. Verheugd dacht men, dat nu de kans schoon was, dat nu de Lutine ongeveer bloot lag. Hop kon andersDe Nëderlandsche bergers, de Hollandsche Commissie genaamd, sluiten haastig een contract af met den werktuig kundige Lois Taurel (wat voor een lands man dit is vermelden de papieren niet). Deze Taurel is de eex-ste, die met helmdui kers het wrak bevlsschen zal. A. J. VAN DER WEIJDEN. CASTRICUM C.S.V. I—Vitesse I 2-1. De derby van Castricum heeft een sen sationeel verloop gehad. Ten aanschouwe van een duizendtal toeschouwers heeft C. S. V. kans gezien haar zustervereeniging die ongeslagen leidster der afdeeling was, te verslaan en de uitslag geeft de verhouding heel goed weer. Direct na den aftrap ont wikkelde zich aan beide zijden een pittig spel' en het was C.S.V. aan te zien, dat zij zich niet gemakkelijk zou over geven. Vi tesse zette een flink offensief in maar de achterhoede der thuisclub met den jeugdi gen reserve-doelman als uitblinker, keerde alles. Toen kwam na ongeveer twintig mi nuten de C.S.V.-voorhoede los. De bal werd goed doorgegeven aan Hul, die naar binnen- zwenkte en het was 1-0. De bezoekers von den dit een sterk staaltje en trokken er flink op los. Maar op het juiste moment werd er deerlijk gefaald en kon de C.S.V.- verdediging ingrijpen. Weer deden de C.S. V.'ers een gevaarlijken aanval, die door den rechtsbinnen met een keurig schot besloten werd (2-0). Het dezen stand ging de rust in. Na de hervatting vielen de blauw-zwar- ten fanatiek aan en steeds zwaarder werd de druk. Nu voorat werd er van den doel man veel gevergd, maar steeds wist hij den bal op prachtige wijze te bemachtigen en v/eg te werken. Dat werd Tromp, den back van Vitesse te machtig. Hjj ging naar voren, kreeg den bal te nakkeu en doelpuntte op keurige wyze, (2-1). C.S.V. gaf geen krimp en gaat zooveel mogelijk verdedigen. En zoowaar het ge lukte ondanks den geweldigen druk, het spel in handen te houden en zelfs nog aan vallen op te bouwen. In den stand Kwam echter geen verandering meer. GOEDKOOPE LEVENSMIDDELEN. Om tijdens werkloosheid in aanmerking te komen voor goedkoope levensmiddelen (margarine, bak- en braadvet) moeten de betrokken personen zich tenminste drie da gen voor de eerste verstrekking aan het bureau van sociale zaken vervoegen. WARME MAALTIJDEN. Door de Centrale Keuken werden deze week dagelijks 508 warme maaltijden be reid voor hen, die in de provinciale duin terreinen te werk zijn gesteld. UITGESTELD. De najaarsschouw vanwege den Castri- cummerpolder, welke 8 October zou worden gehouden, is uitgesteld tot Vrijdag 16 Oc tober. JEUGDDRAVFRIJ. Bij de Jeugddraverij was wederom veel be langstelling. De uitslag was als volgt: 1. Joh. v. d. Leegte. 2 Joseph v. d. Leegte, 3. B. Del- sasso en 4. F. Twlsk. SANTPOORT WIJDINGSSAMENKOMST. In het Jeugdhuis wordt hedenavond om acht uur een wijdingssamenkomst gehouden.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3