Haarlemsche Courant STALINGRAD PRACTISCH GENIHILEERD. VIJF SCHEPEN ONDER BRITSCHE KUST VERNIETIGD. Nachtelijke Duitsche marine-actie. Vreeselijk misdrijf te Naarden ontdekt. Engelsche cijfers over Britsche Indië 846 dooden en 2024 gewonden. AMERY: „Nog geen einde aan de moeilijkheden" De voedselvoorziening van ons volk en het gilde der zwarte handelaren. dir. 287e Jaargang No. 238 x jtonnement p. week J 0,26, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,42, Ijxdco p. po®* s>'3' losse nummers 6 cenL Advertentiën S—XJ pm. 1,- ®"tc m.m. meer 2(1 cent. Reclames dubbele pr(]s. ijvertendeabonnementen 1500 m.m. 12 nent p. m.m. Kennemer 3is m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cen Nieuwsblad voor Noord-Holland Vrijdag 9 October 1942 Bureaux Haarlem: Groot» Houtstraat #3, Bijkantoor: Soenda- plein 37. Tel. Directie 13082, Hoofdredactie 15054. Redactie 10600, Administratie 10724. 14625. Soendapleln 12230. Postgiro 134958. Directie PH. A. MEES P. W PEEREBOOM. Grafische Bedrijven Damlate Wnd- Hoofdredactenri 3. V. BAUDEICYNS. VerschUnt dagelijks behalve op Zon- fritivee deden gesplitste vijandelijke troepenmaeht ten 1S.W. der stad thans vernietigdBij Leningrad: poging der bols je- wisten om Nciva over te trekken verijdeld. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: In het gebied van der Kaukasus zijn vijandelijke aanvallen afgeslagen en de eigen tanvalswiggen tegen verbeten weerstand in verder doorgedrukt. Ook in S t a 1 i ng r a d moest de vijand in maren strijd verder terrein opgeven. Ten Noordwesten van de stad werden de ingeslo ten, in twee deelen gespleten vijandelijke atrjjdkrachten thans vernietigd. Sterke Duitsche luchtstrijdkrachten en Roe- mcensche gevechtsvliegtuigen hebben met eoeö effect ingegrepen in de gevechten van het leger. Andere formaties gevechtsvliegers hebben wederom overdag en des nachts be- sngrijke verkeersknooppunten en het ra lailleeringsverkeer op de beneden Wolga 1 in de Kaspische zee aangevallen. In den sector ten Westen van Kaloe. hebben Duitsche troepen in een verrassenden ,5nval een hoogtestelling der bolsjewisten ingenomen en zich daar genesteld ter verde diging. Bij plaatselijke ondernemingen zijn Itairijke gevechtsinstallaties vernield. Ten Zuiden van het Ladogameer is de vijand uit goed gefortifieerde boschstellingen geworpen. Tegenaanvallen op de veroverde stelling mislukten. Pogingen van den vijand om over de N e w a ie trekken, werden door doeltreffend artille- rievuur verijdeld en de luchtaanvallen op be- langrijke bolsjewistische spoorwegtrajecten In den Noordelijken frontsector werden met goed effect van treffers voortgezet. Ten Westen van de Kandalaksjabaa tn aan het front in Lapland werden bij aan- valsacties verscheidene sterke steunpunten den vijand in een strijd op korten afstand genomen. In den nacht van 6 op 7 October hebben motortorpedobooten aanvallen gedaan op de B r i t s c h e kust. Zij vielen op ver scheidene punten het vijandelijke convooi- verkeer aan, brachten vier koopvaarders van tezamen 11.500 b.r.t. en een bewakings schip tot zinken en beschadigden met tor pedotreffers nog twee stoomschepen, wel ker ondergang door de sterke afweer niet meer kon worden waargenor^n. Aan de Zuidkust van Engeland hebben lichte gevechtsvliegtuigen overdag militaire doelen en voor den oorlog belangrijke instal laties bestreden. Stalmgraa. Naar de meening van militaire kringen te Berlijn is in den strijd om Stalingrad in zoo verre een verandering ingetreden, dat door het bereiken van het strategische doel, d.w.z. de inneming van de kern der stad en het ii'1 doordringen tot aan de Wolga, de rest der stad niet meer door infanterie en pioniers be hoeft te worden bestormd, doch door zware en allerzwaarste artillerie, die intusschen is aangevoerd, systematisch in puin wordt ge legd. Onder die omstandigheden speelt het volgens de te Berlijn bestaande opvatting in het geheel geen rol meer, nu het eigenlijke m doel als bereikt kan gelden, wanneer het si tijdstip komt, dat ook de laatste in de groote fabriekscomplexen ingerichte haarden van verzet zullen zijn overwonnen. Het initiatief ln de laatste faze van den strijd om Stalin grad ligt naar men in dezelfde kringen in het bijzonder verklaart, volkomen in handen der Duitsche leiding. In dit verband wordt ook op het feit gewe en, dat overal elders aan het Oostelijk front, waar plaatselijke frontcorrecties in grootere schaal gaande zijn, het initiatief aan Duitsche zijde is. De weermachtberichten der laatste dagen spreken van eigen aanvalsoperaties, die voortgang maken. Naar militaire kringen te Berlijn verklaren zijn deze mogelijk ge worden, doordien men de bolsjewisten liet naderen tot zij waren uitgeput om vervolgens tot stelselmatigen tegenaanval over te gaan. In/het Zuiden. Het Italfaansche weermachtbericht luidt als volgt: Aan het Egyptische front beperkte activi teit te land en in de lucht. Bij een op Tobroek ondernomen luchtaanval stortte een vijande lijk door de luchtdoelartillerie getroffen vlieg tuig in de omgeving van Bardia neer. Het D.N.B. meldt- de vroegere plaatsver- angende gouverneur van Malta Sir Edward Jackson heeft medegedeeld, dat tengevolge van de luchtaanvallen der Spilmogendheden op Malta tot eind Juni meer dan 1300 burgers om het leven gekomen en 1600 gewond zijn. De verliezen der Engelsche luchtmacht. Een Duitsche correctie. Van militaire zijde wordt met betrek king tot de verklaring van den Britschen minister van luchtvaart, Sinclair, in het Lagerhuis dat de eerste negen maanden van dit jaar 1082 Engelsche vliegtuigen verloren zijn gegaan, meegedeeld, dat van den eersten Januari tot den dertigsten September 1942 meer dan 3750 Britsche vliegtuigen door de Duitsche afweer ver nietigd zijn. De verliezen der Britsche luchtmacht aan het Afrikaansche front, waarover Sin clair in zijn verklaring in het Lagerhuis geheel zweeg, bedragen alleen dit jaar reeds 1453 toestellen. Vernietiging van cultureel bezit door Engelschen en Soivjets. Vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers hebben gelegenheid gekregen zich door middel van een kort filmpje op de hoogte le stellen van het Lübeck van vroeger en van de verwoestingen, die de lukrake aan vallen der R. A. F. hebben aangericht in deze Noord-Duitsche st.ad met groote traditie Deze film vormt een scherpe aanklacht tegen het optreden der Britten en een weer legging van de Engelsche bewering, dat de Britsche luchtmacht slechts militaire en oor- logseconomische belangrijke doelen aanvalt Hierdoor wordt onweerlegbaar bewezen, dat in Lübeck uitsluitend woonwijken en oude, kost bare cultureele bouwwerken en monumenten het slachtoffer van Britsche terreurvluchten zijn geworden. Dat de Sowjets evenmin zin voor traditie hebben, bewïjzep de vernielingen- van het Napoleon-huis te Wilkowisjken. dat indertijd door de Litausche overheid onder staatstoe zicht was geplaatst en waarin Napoleon, in 1812. heeft gewoond. Van hier uit .werd de oorlog aan Rusland verklaard en de omge ving stond vol herinneringsteekenen aan dien tijd Toen de bolsjewisten in Liiauen binnen drongen. hebben zij zich iprstcnd in dit huis genesteld, terwijl zij de bijgebouwen als stal len inrichtten. Het beroemde historische ge bouw is volkomen uitgewoond. De inhoud was verdwenen. De behandeling van Duitsche krijgsgevangenen. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt Van Engelsche zijde is tot dusver nog niet op afdoende wijze geantwoord op de mededee- lingen in het Duitsche weermachtsberich: van Woensdag betreffende het boeien van Duitsche krijgsgevangenen. Wel hebben de Engelschen verklaard.' dat zij een neutrale mogendheid in de gelegen heid willen stellen zich van de behandeling der in Engelsche krijgsgevangenschap verkee- zende Duitsehers te overtuigen, doch naar het oordeel van bevoegde Duitsche kringen is dit niet meer dan een afleidingsmanoeuvre Van Duitsche zijde beschikt men over docu menten. welke het onomstootelijke bewijs be vatten van de met het volkenrecht strijdige behandeling van Duitsche krijgsgevangenen doch van Engelsche zijde gaat men hierop met geen woord in en komt met uitvluchten waarop Duitschland ,niet kan reageeren Niet de Duitsehers moeten zich overtuigen, zoo verklaart men le Berlijn. Het is thans aan ie Engelschen, met bewijzen te komen. Hindoes roepen interventie in van Roosevelt en Tsjang-Kai-sjek. Volgens een Reuter-bericht uit New-Delhi zou een speciale delegatie van de Hindoe Mahasabma aan president Roosevelt en generaal Tsjiang-Kai-sjek om interventie verzocht hebben in den vorm van een goed keuring van deze beide staatslieden om een nationale regeering in Indië te vormen. In haar telegrammen verzoekt de Hindoe Mahasabma om de ondersteuning van Roo sevelt en Tjsiang Kai-sjek voor het ver krijgen van een onafhankelijkheidsverkla ring voor Indië. Laval neemt contact op met Fransclie industrie. Over het verblijf van Laval te Parijs is het volgende communiqué gepubliceerd: Het hoofd der regeering, Laval, heeft in het hotel Matignon omstreeks 250 industrieelen en bedrijfsleiders ontvangen. In vrij uitvoe rige uiteenzettingen gaf hij hun een inzicht in zijn binnen- en buiténlandsche, politiek, en gaf hun instructies ter zake van de aflos sing van de krijgsgevangenen door Fransche vakarbeiders. Vervolgens onderhield Laval zich met de secretarissen der arbeidersbonden en de ver tegenwoordigers van het sociale comité tot voorlichting van de arbeiders. Willkie ontvangt de eischen van Tsjoenking. Gelijkstelling van Chineesche front met dat in Europa gevraagd. Willkie is na een verblijf van vijf dagen uit Tsjoenking vertrokken. De Chineesche minister van financiën heeft hem een bood schap voor president Roosevelt meegegeven, waarin de Chineesche wenschen op de vol gende wijze worden geformuleerd: De Arnerikaansche bondgenooten moeten in China een groote lu,chtmacht gereed houden voor den strijd tegen de Japanners. De Geallieerden moeten zoo snel mogelijk een poging doen om Burma te heroveren. Het front in China moet gelijkgesteld wor den aan dat in Europa. Na het stof, dat Willkie's reis en zijn op vele plaatsen afgelegde verklaringen ook bij het Arnerikaansche publiek heeft doen op waaien, zoodat de Arnerikaansche pers en Roosevelt persoonlijk beginnen afstand te nemen van hem, gelooft men in politieke kringen te Berlijn het geval Willkie als af gedaan te kunnen beschouwen. Het is in ieder opzicht beschamend voor de V.S., zoo wordt te Berlijn verklaard, en men. gelooft niet te veel te zeggen, wanneer men vast stelt, dat men in Duitschland volstrekt te vreden kan zijn over het resultaat van de reis van Willkie. Als bijzonder grotesk wordt in Berlijn het feit gevoeld, dat Wen dell Willkie in Tsjoenking op de Arneri kaansche critïek, die uitgeoefend is op zijn uitlatingen over het tweede front, niets anders wist te zeggen dan: „Ik ben Willkie en doe wat ik wiV*. Uitlevering van oorlogs misdadigers." Plannen van Roosevelt. DIT JAAR 500 VIJANDELIJKE SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Mededeeling van Arnerikaansche zijde. Naar het Arnerikaansche maandblad Raeders Digest meldt zijn er aan de Arnerikaansche zijde van den Atlanti- schen Oceaan in de maanden Januari tot Juli van dit jaar 500 schepen der Geallieerden door Duitsche duikbooten tot zinken gebracht. De Berliner Börsenzeitung heeft uit dit ar tikel enkele passages gelicht waaruit blijkt, dat in het kader van de nieuwe politiek te genover de pers in de Ver. Staten thans de sluier van illusies schijnt te verdwijnen, welke Roosevelt tot dusver over de scheeps- verliezen heeft gehouden. O.m. wordt hier in medegedeeld, waarom de afweer niet in orde was. De Ver. Staten hadden n.l. aan vankelijk geen torpedojagers hiervoor ter beschikking, daar deze in het Noorden de scheepsroutes naar Engeland en Moer- mansk moesten beschermen. Later heeft de admiraliteit een Oostelijk zee-afweer- front van ongeveer 2000 km. lengte langs de Arnerikaansche Atlantische kust ge vormd, doch dit front bestond slechts op papier, daar slechts zeer weinig strijd krachten beschikbaar waren. Bijzonder overtuigend is echter, naar het blad nog opmerkt, de volgende mededee ling van den Amerikaanschen scheepsdienst in een uitzending van 8 October aan de abonnés: „Wij betreuren het te moeten me- dedeelen, dat deze berichtendienst wegens het sterk verminderde aantal deelnemende schepen met ingang van 31 October 1942 moet worden gestaakt. Naar aanleiding hiervan verklaart de Berliner Börsenzeitung tenslotte: dit door slaggevende bewijs over de activiteit der Duitsche duikbooten overtreft, eerlijk ge zegd, zelfs onze verwachtingen. Naar het Portugeesche blad O'Secolo meldt, is het Engelsche s.s. Dallington door een duikboot getorpedeerd. Tot dusver heeft slechts éen overlevende, een Griek, zwemmend de kust bereikt. Australiërs op Nieuw-Guinea achteruit geworpen. Geallieerde .raad voor de Stille Zuidzee bijeen. Naar uit New York wordt gemeld, is de oorlogsraad voor de Stille Zuidzee Woens dag voor de wekelijksche vergadering bij eengekomen. Tijdens deze vergadering is vooral de toestand op de Salomons-eilan- den, op Nieuw-Guinea en op de Aleoeten besproken. De gevechten op Nieuw-Guinea blijven een voor de Japanners'gunstig verloop ne men. In verbitterde gevechten op korten afstand werden de Australiërs verdreven uit enkele stellingen waarin zij zich had den weten te nestelen. Met zware verliezen trokken zij zich terug op een stelling ten Zuiden van Kagi. De Japansche marine- luchtmacht ondernam op 6 Oct. opnieuw succesvolle aanvallen op steunpunten in Noord-Australië. Behalve Port Moresby werden Port Darwin, Normanton, militaire inrichtingen op het 'eiland Thursday als mede Broome aangevallen. In luchtgevech ten boven Noord-Australië en Nieuw-Gui nea werden zeven- vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, waarvan twee boven Sala- mawa, die hadden deelgenomen aan een ondoeltreffenden storingsaanval op het Ja pansche vliegveld aldaar. Op het tot de Sa lomons behoorende eiland Guadalcanal- drongen de Japansche troepen na het taaie vijandelijke verzet te hebben gebroken verder op. Het moeilijke oerwoudterrein maakt slechts een langzaam optrekken mogelijk. P.T.T.-ambtenaren te Alkmaar smokkelden aardappelen in postzakken Eenige duizenden kilo's in beslag genomen. De Alkmaarschc politie heeft de hand kunnen leggen op een groot complot smokkelaars, bestaande uit ambtena ren van de P.T.T. te Alkmaar, dat er in geslaagd was zich op handige wijze buiten de distributie om van groote hoeveelheden voedsel te voorzien. Eenige postconducteurs, die hoofdzakelijk dienst deden op het baanvak Alkmaar— Warmenhuizen, vervoerden met den trein in gewone postzakken flinke partijen aard appelen, die naar het postkantoor te Alk maar werden gebracht. Vandaar werden de aardappelen door bestellers met een bak fiets van de posterijen naar de woningen der ambtenaren vervoerd. De C.C.D.-amb- tenaren in Alkmaar en de politie 'sloegen geen acht op dit vervoer van gevulde post zakken, omdat men in de posterijen alle vertrouwen had. Van fiit vertrouwen maak ten de ambtenaren misbruik. De zaak werd ontdekt door de arrestatie van den hulpbesteller W. P. de B., tegen wien vermoedens bestonden. Bij dezen De B. werd niet alleen een groote hoeveelheid aardappelen aangetroffen, doch ook een groot bedrag aan gesmokkeld goud- en zilvergeld. Alles werd in beslag genomen. Bij verscheidene P.T.T.-ambtenaren wer den in totaal eenige duizenden kilo's aard appelen in beslag: genomen, alsmede eenige tientallen postzakken, die op allerlei ma nieren waren gebruikt, zelfs om er pantof fels van te maken. Tegen alle betrokkenen is proces-verbaal opgemaakt. KORT NIEUWS De wolkbreukachtige regens, die in Ma drid neergekomen zijn. hebben een groot deel van het stedelijk verkeer stopgezet- Ruim 150 trams zijn buiten bedrijf gesteld. Het voor naamste traject der metro, die het verkeer tusschen het Oosten en het Westen van de stad onderhoudt, ligt eveneens stil. Ook de stroomvoorziening der stad is voor het groot ste deel verbroken. Naar uit Washington gemeldt wordt, heeft Roosevelt in een verklaring voor de pers ge zegd. dat de Arnerikaansche regeering van "plan is. na het zegevierende" einde van den oorlog den eisch te stellen, dat ..oorlogsmis dadigers" aan de Geallieerde landen worden uitgeleverd. De Arnerikaansche regeering. zoo zeide hij, is bereid, samen te werken met de regieringen van Engeland en andere landen ter instelling van een Geallieerde commissie oor een onderzoek naar de „oorlogsmisda den" en door het bijeenbrengen „van alle beschikbare aanwijzingen" de verantwoorde lijkheid van de „schuldigen" in kwestie vast te stellen. In het Engelsche Hoogerhuis sheeft Burg-' graaf Maugham een onmiddellijke wijziging der bestaande wetten geëischt, om het moge tijk te maken, dat de Britsche gerechtshoven over „oorlogsmisdadigers" pecht spreken. De arbeidersleider Lord Addison zeide, dat de ..klucht", die zich afspeelde bij het ter ver antwoording roepen van „oorlogsmisdadigers' aan het einde van den vorigen wereldoorlog, zich niet mag herhalen. De Lord-kanselier, Simon, verklaarde echter namens de regee ring. dat zoo spoedig mogelijk een commissie der Vereenigde naties voor het onderzoek van .oorlogsmisdaden" moet worden ingesteld Dit voorstel geniet den steun van de regee ringen van Engeland en de Vereenigde Sta ten en is ter kennis gebracht van de andere .direct betrokken" vereenigde naties. De Geallieerde ..regeeringen" te Londen en het .Fraische Nationale comité" hebben geant woord, dat zij „het voorstel zeer toejuichen en het aannemen". Vermissing van 14-jarig meisje opgehelderd. Het geraamte dat enkele weken gele den door spoorwegarbeiders in een naast de spoorlijn gelegen sloot in de omge ving van de Juliana van Stolberglaan te Naarden werd gevonden is thans aan de hand van een nauwkeurig onderzoek ge ïdentificeerd. Het was het stoffelijk over schot van het 14-jarig meisje Mi entje Bakker uit de Spijkerstraat te Bussum. dat op 13 September van het vorig jaar spoorloos verdween. Het meisje moet op laaghartige wijze zijn omgebracht, waarschijnlijk door schedel inslag, gezien de deuken die in den schedel zijn geconstateerd. De bedrijver van dit vreeselijke misdrijf heeft het ongelukkige kind daarna in een zak gebonden en in de spoorsloo* geworpen. Aan het geraamte ontbraken enkele deelen. waar uit geconstateerd moest worden, dat het meisje in stukken is gesneden. Zoo ontbraken o.m. het bekken en de beenen, welke tot nu toe niet terug zijn gevonden. Oogenblikkelijk na het vinden van de vondst heeft de politiedeskundige dr. Hulst uit Lei den een nauwkeurig onderzoek ingesteld, waarbij direct geconstateerd werd, dat de gevonden menschelijke resten afkomstig m ten zijn van een meisje in den leeftijd van 13 tot 15 jaar. Toen dit was vastgesteld werd het verdwijnen van Mientje Bakker en nog een ander meisje van jongeren leeftijd uit' Bussum omstreeks denzelfden tijd verleden jaar, in verband gebracht met dit vreeselijke misdrijf. Het vermoeden werd bewaarheid. Het onderzoek door dr. Hulst verricht aan den schedel en het gebit lieten geen twijfel meer over. Een sterk bewijs vorm de een op het overschot gevonden haar lintje, dat de ouders van Mientje Bakker bü confrontatie herkenden als te zün van het kind. Mientje Bakker was verleden jaar in Sep tember met een ander meisje uitgegaan om vlierbessen te zoeken op de Lambertus Hor- tensiuslaan. Later is het kind nog gezien in een sigarenwinkel in Naarden en in een snoepwinkel in Bussum Het kind was in het bezit van een heerenfiets. die later werd te ruggevonden bij den Franschekampweg te Bussum. Van het moment af. dat het kind in de snoepgoedwinkel ls gezien, ontbrak elk spoor en bleven alle nasporingen vruchteloos, evenals de herhaalde oproepingen aan het meisje, dat Mientje Bakker bij zich had op dien noodlottigen Septemberdag. De politie le Naarden doet thans wederom een beroep op cvcntucele getuigen, die zich achteraf nog iets zouden herinneren, dat met de verdwijning van het meisje in verband zou kunnen worden gebracht, om zich willen melden aan het bureau van politie te Naarden. Winterhulpactie 1942-43. De Winterhulp-actie zal dit jaar begin nen met een groote vergadering in het Concertgebouw te Amsterdam, op Dinsdag 13 October a.s. des avonds om 8 uur, waar de directeur-generaal, de heer F. W. van Vloten zal spreken. Medewerking verleent het muziekkorps van het Amsterdamsche Politiebataljon. Aan Britsche zijde zouden 60 dooden zijn gevallen. De recruteering. De Britsche staatssecretaris voor Indië, Amery, heeft bekend gemaakt, dat de slachtoffers der onlusten in Indië 846 doo den en 2024 gewonden omvatten. Van Brit sche regeeringsbeambtcn, onder wie mili tairen en politie, zijn er zestig omgekomen. De minister die met aeze verklaring het Lagerhuisdebat over Indië opende, erkende dat de huidige situatie in Indië ongelukkig is. De Indische politiek van Engeland is een politiek van vrije, behoorlijke samen werking. De Engelschen zullen Indië niet ontrui men op bevel van wien dan ook. De rebel lie van Gandhi is eep misdadige opzet. Na de aanneming van óe bekende motie door het Congres is het doelloos met Gandni te onderhandelen, aldus Amery. Het snelle handelen der Indische regeering heeft de geheele zaak der Geallieerden een grooten dienst bewezen. Engeland is in Indië nog niet aan het einde van zyn moeilijkheden. Afzonder lijke onlusten worden nog dag in. dag uit gemeld. Maar de machten der» wet hebben de overhand behaald. Amery verklaarde, dat de Moham- medaansche bevolking zich van de onlusten afzijdig houdt en de autoriteiten steunt. Er is geen kans het Congres in zijn huidige samenstelling vredelievend te stemmen. Dit zou slechts nog grootere moeilijkheden mei Mohammedanen en de overige partijen scheppen. Ten aanzien van de recruteering zeide Amery: „Wij moeten zeer voor zichtig zijn. opdat wij niet met onze Panlsei afweergeschut in den strijd tijdens dc hevige straatgevechten in Stalingrad. Huis voor huis moest in harde worsteling worden genomen. (P.K. Heine-DV-R-P.H. c) Görings rede moet niet verkeerd worden uitgelegd. De sluikhandel en het „extraatje". Het belangrijkste element uit Göring's rede is wel, dat thans inderdaad de voedselpositie van ons werelddeel veilig is gesteld door dc verovering, exploi tatie en organisatie van de Oekraine. Men kan er zeker van zijq, dat er bin nen afzienbaren tijd in geen der lan den, welke onder bescherming van het Duitsche rijk staan, meer honger ge leden zal worden. Want de strijd om het brood voor Europa zooals Stabsleiter Schmidt het Zondag op het Nederland- sche dankfeest voor den oogst uitdrukte is gewonnen. Het is dus praktisch alleen nog een kwestie van vervol making der organisatie. Als er door de maatregelen van den vijand gehongerd wordt zoo verklaarde Göring dan zal dit niet in Duitschland zijn De anti-Duitsche en ar.ti-r.aticnaal-socialis- tische propaganda zal deze verklaring mei het oog op de bezette gebieden ongetwijfeld koren op haar molen achten. Wie naar dit zoet-gevooisde gefluit door zekere radio- microfoons wil luisteren zal zich echter die nen te realiseeren, dat het Duitsche volk nog altijd het volk 's, dat de grootste offers brengt voor de bescherming van Europa -- en dus ook van Nederland tegen het bolsjewisme. En wanneer er Nederlanders zijn. die zich zij het dan ook in hei ge heim laten opstoken door de Britsche radio-propaganda, dan mogen zij bedenken dat zij zelfs dit poovere genot alleen ie danken hebben aan de offers, welke het Duitsche volk zich aan het Oostfront ge troost. De Gpoe maakt nu eenmaal minder omslag met lieden, die naar de door de wettige overheid verboden zenders luiste ren.... En afgezien'daarvan verdient het aanbeveling, dat men zich realiseert, dat Duitschland reeds lang voordat wij aan de beurt waren, een rigoureuze distributie kende, zoodat het dus ook uit dien hoofde reeds volkomen vanzelfsprekend is, dat men daar in de eerste plaats tot verzachting van de rantsoeneeringsbepalingen overgaat. De passage uit de rede van den Rijks maarschalk, waarin deze zegt. dat in de bezette gebieden wel is waar bonnen zün ingevoerd, doch dat men, wat men poging een beroep te doen op onze on verzoenlijke tegenstanders, een ernstig innerlijk conflict veroorzaken, dat het •leger uiteenrukt. Diegenen, wier belangen niet minder dan onze eigen gelegen zijn in het succes van de oorlogsinspanning van Indië. mogen zich wachten voor de illusie, dat de zaak der Geallieerden ermede geholpen zou zyn, wanneer men voor Indië geoefende en ge- wanende strijdkrachten de eenigszins twij felachtige geestdrift der ongeorganiseerde, ongeoefende en onbewapende millioenen te hulp roept en de eersten door de laatsten vervangt. .Het debat is gesloten door den plaatsver- angenden premier. Attlee. die verklaarde, dat men met den werkelijkheidszin moet streven naar een regeling van het vraagstuk in kwestie. Het vraagstuk kan niet worden opgelost door leuzen als „Laat Indië aan het Indische volk over". Het is ten zeerste te betreuren, dat Gandhi in den avond van ziin leven we derom maatregelen heeft genomen, die den dood van onschuldigen tot gevolg hebben. Niettemin, aldus beweerde de plaatsver vangende premier, doet de Britsche regee ring haar aanbod in ziin geheel gestand. Na de rede van Attlee verzocht de arbei dersafgevaardigde McLaren de regeering, de Indische leiders voor een nieuwe confe rentie naar Londen uit te noodigen. "Het Lagerhuis verwierp met 360 tegen 17 stemmen een amendement der onafhanke lijke Labourpartii op de door de regeering ingediende wet voor Britsch Indië. Daarna werd de bijeenkomst verdaagd. Na Engelschen bomaanval (flnmlerdrn Inch theseher inings- mansehappen de huizen. Deutsche Obergericht legt vijf jaar tuchthuisstraf op. Na een aanval van Engelsche vliegers ■erden leden van den Ncderlandschen luchtbeschermingsdienst gebruikt voor op ruimingswerkzaamheden. Hoewel zii door den leider van de troep met nadruk er op gewezen waren, dat plundering streng ge straft zou worden, ontvreemdden twee hun ner uit de getroffen huizen verschillende voorwerpen, welke het eigendom waren van de getroffen bewoners. Het Deutsche Obergericht heeft beide daders mrt het oog op de bijzondere verwerpelijkheid van huil handelwijze door zich le vergrijpen aan de eigen dommen van dc door den aanval reeds zwaar genoeg getroffen volksgcnooten, tot elk 5 jaar tuchthuisstraf veroor deeld.. Een ieder, die zich op soortgelijke wijze aan een andermans eigendom vergrijpt en plundert, kan een soort gelijke straf verwachten. daar op krijgt, als een extratje be schouwt, terwijl men zich in hoofdzaak via den sluikhandel voorziet, heeft bij het meerendeel van ons volk een reactie van verontwaardiging opgewekt. Zóó leeft de Nederlandsehe bevolking niet gelukkig en ingewijden hebben er dan ook geen oogenblik aan getwijfeld ot het zou blijken, dat deze woorden van Göring géén betrekking op Nederland hadden. En dat bleek in middels ook zoo te zün. Bovendien werd bijna gelijktijdig van Duitsche zijde op het reeds eerder genoemde Nederlandsehe dankfeest voor den oogst van Duitsche zijde erkenning en dank uitgespro ken voor de offers, welke ook ons volk zich in dezen strijd voor een onafhankelijk Europa getroost. Hiermede is inmiddels niet gezegd, dat er geen Nederlanders met groote inkomens zijn. wien de schoen, welke Göring neerzette, niet past. Zij kun nen haar aantrekken, doch hun „veront waardiging" over deze „beschuldiging" zal by de meerderheid van het Nederlandsehe volk slechts lachlust opwekken! Inmiddels bedenke men nog. dat ook de in Nederland woonachtige Rijksduitschers geen grootere levensmiddelenrantsoenen krijgen toege wezen dan wij zelf. Er is een slag lieden, dat zijn duistere bedrijvigheid in den zwarten handel tracht te verbergen onder den mantel eener vreemdsoortige vaderlandslie vendheid. Zij doen dit met verschillende valsche en boosaardige leugens, die iedereen wel kent: „Geld is toch niets waard" (behalve in de zak van den sluikhandelaar„Anders gaat het toch maar naar Duitschland", „Anders pikt de weermacht het maar in", enz. Dezulken zijn den Rijksmaar schalk ongetwijfeld dankbaar geweest voor zijn openhartige mededeeling, nat de weermacht wordt gevoed door de bezette gebieden: zij koesteren hiervan zonder eenigen twijfel geweldige ver wachtingen voor hun negotie. Zij zul len het dan waarschijnlijk ook wel uit hun hoofd la'.en, wanneer zij dit argu ment te berde brengen, dat dit voeden van de weermacht door de bezette ge bieden in hoofdzaak geschiedt door de Oekraine, de oude korenschuur van Europa. ONTDEKKINGSREIZIGERS. Bs. Er zijn over de ontdekking van Amerika, die dezer dagen 450 jaren geleden plaats heeft gehad, allerlei ongecontroleerde verhalen in omloop. Zoo wordt o.a. ook ver teld, dat Columbus deswege de belooning heeft opgestreken, die eigenlijk voor een van zijn manschappen bestemd was, want deze had reeds eerder te kennen gegeven dat hij land aan den einder zag: Niet alleen de be looning, maar ook de eer en de onsterfelijk heid zou Columbus, als deze lezing juist was, zich onrechtmatig hebben toegeëigend. Er zijn geschiedkundigen genoeg die deze oplossing als zeer plausibpl aanvaarden, om dat van Columbus bekend is, dat hij voor geld heel wat over had en overigens weinig scrupules toonde als het er om ging zijn doel te bereiken. Toch heeft deze ondernemende man weinig vermoed, dat vier honderd vijftig jaar later een andere ontdekkingsreiziger in dit land zou opstaan, op dezelfde plaats waar hij de In dianen in hun wigwams gezien had, om te probeerenEuropa te veroveren. De nieuwe groote Columbus heeft óók ma trozen aan boord, matrozen die lang reeds, toen hij nog in zijn hut lag te snurken, het land ontdekt hebben, ja, di% reeds hun maat regelen troffen om de bult binnen te halen, maar hij maalt er niet om en zal evenals zijn groote voorganger probeeren het doel te bereiken. Als hij maar eerst voet aan het vasteland gezet heeft. Zijn mannetjes bevin den zich reeds in Ierland en nu gaat het er nog slechts om, dat hij met z'n „tweede front" er in slaagt de Europeanen toi onderhande len te bewegen In zijn hutkoffer bevinden zich mooie ruilartikelen: spiegeltjes, kralen, zakkammetjes, "goedkoope bazar-horloges en koffieboontjes, vet en meel. voor hen die meer van buikvulling dan van schittering houden. I .Ik ben er en Ik blijf er" zou deze nieuwe Columbug zeggen, als het eenmaal zoover ge komen was. maar de moeilijkheid zit hierin, dat die domme Europeanen niet weten wat goed voor hen Is en als dwazen van zich af schieten. zoodra ze een afgezant van Franklin en Eleonor in het vizier krijgen. Het dwaze van de situatie schuilt daarnaast in het feit. dat er nog een andere ontdekkings reiziger op het pad is. voor wien de toekomst, als de vooruitzichten ons niet bedriegen, aan zienlijk beter zijn. Ook deze man zwalkt reeds maanden, ja zelfs jaren lang, op de zilte baren, speurend naar nieuw land. waar hij zijn tenten uitzetten kan. Zijn manschappen hebben reeds lang de nieuwe kust verkend en gezamenlijk zullen zij trachten de premie in de wacht te slepen. Deze nieuwe ontdek kingsreiziger is al stukken verder gevorderd dan zijn collega. Een front behoeft hij niet meer te maken en de snuisterijen/zijn reeds lang uitgedeeld. Het wachten is nog slechts op het goede moment en dan zal deze Jozef toeslaan, dan zal hij zleh nestelen in het land, dat zulke prachtige beloften inhoudt: dan zal hij de ware Columbus, wat het beduvelen van de Amerikanen betreft, nog vele malen [overtreffen; want Jozef Stalin is geen man van halve zaken. Intusschen zwalkt Franklin met zijn sche pen voor de Europeesche kust. Af-en-toe zinkt er een (of meer» weg in het luguber zeemansgraf en misschien zelfs is het niet onmogelijk, dat de vloot tenslotte ver dwijnt. zonder dat iemand er nog ooit over hooren zal Als Franklin er dan toch in slaagt zelf veilig in eigen land terug te keeren, heeft hij groote kans'te ontdekken, dat het inmiddels alweer opnieuw „ontdekt" is door Jozef, maar hij zal geen gelegenheid meer zien hem zijn premie te ontfutselen. Dan is het niet onmogelijk, dat hü zelf moet gaan dwalen op de wijde wereldzee, met haar vele gevaren en.... duikbooten. als een tweede Ahasverus. waarmede hij in zijn goeden tijd zoo gaarne omgang heeft gehad Ja. het leven van ontdekkingsreizigers is moeilijk

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1