Haarlemsche Courant fijf Sovjet-divisies bij het Ilmenmeer verslagen 1376 Britsche krijgsgevangenen in de boeien gestage^. Britten nemen Italiaansche lazaretten onder vuur |7p Jaargang No. 239 x x gsiment p. week o,2S, p. maand 1,15, p. kwartaal J.tï, P- PMt f ,,,3' l0,s* nummers 8 cent. AdvertentlBn s—15 %fX— «Ike m.m. meer 2# cent. Reclames dubbele prlja ftrtentleabonncmcnten 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer I, s—u m.m. 1,20. Abonnement 1508 m.m. cent p. m.m. <t Grafische Bedrijven Damlate. Wnd. Hoofdredactenri J. V. BAUDEWVNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. ïaterïïag 10 Octolicr l942 Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat 93, niJkantoor: Soend.-w plein 3". Tel. Directie 13082. floofdrcdactle 15058. Redactie 10600, Administratie 10724. t4S25. Soendapletn U230. Postgiro 134958. Dlrectlo PB. A. MEES - P. W. PEEREBOOM. ter dan 3000 gevangenen en groote buit. Systematische rderingen aan het front van den Terek. udingsbooten aan itsche kust vernietigd. et opperbevel der Dultsche weermacht 41 bekend: i het gebied van den Kaukasus zijn de vslstroepen strijdend opgedrongen en ben in verbitterde boschgevechten nieuwe [sen hoogten genomen. io het front van den Don hebben Roe- Bscbe en Italiaansche troepen aanvallen den vijand afgeslagen. uden Centralen sector werden bij ssvolle acties van stoottroepen talrijke iers en gevechtsposities met hun beman- vernield en is een aantal gevangenen ingebracht. Ten Zuidoosten van het 11 me nmeer •bben troepen van het leger, de Waffen- en veldeenheden van het luchtwapem bitterend gesteund door vliegende for- aties van het luchtwapen. in harde aan- iisgevechten van verscheidene dagen een jlangrijken terreinsector veroverd en jarbij vijf bolsjewistische divisies en iee brigades infanterie uiteengeslagen esp. vernietigd. (dert 27 September zün 3288 gevangenen ingebracht, 13 tanks, 108 kanonnen, 400 rtjncgeweren. 123 granaatwerpers en tal- e andere infantericwapcns buitgemaakt of alcllgd. Ongeacht de overige zware, bloe- t verliezen bedragen alleen de getelde dtn der bolsjewieken meer dan het drie- jlge van het aantal gevangenen. 1 een vruchteloozen storingsaanval over- van een Britsch vliegtuig boven gebied den Saarpfalz zijn Donderdagnacht eJe vijandelijke vliegtuigen naar de Duit- e bocht gevlogen. Een hunner werd neer loten. Een tweede bommenwerper werd va aanval op de kust van West-Frankrijk geschoten. de ochtenduren van Vrijdag zijn eenige idelijke vliegtuigen naar Westduitsch ge- gevlogen. In gering aantal neergeworpen intbommen veroorzaakten geen schade. Resultaten van deze week. an het einde van de week meent men In lire kringen te Berlijn te mogen v^st- vn, dat de toestand op alle brandpunten het Oostelijk front zich gewijzigd heeft Jen zin, dat het initiatief volstrekt bij de Ische leiding is en het thans, zij het voor- t ook slechts tot plaatselijke aanvallen Duitsche en verbonden troepen op al punten is gekomen De grendelstelling Noorden van Stalingrad wordt nog steeds het belangrijkste zwaartepunt beschouwd, pijl het gat naar het Zuiden, vooral het iw tusschen Don en Wolga ter hoogte van ingrad in zijn belang terstond door de ing van het Duitsche offensief is ingezien, omzwaaien dei krachten ten Noorden I Stalingrad en de vorming der grendel- ling was de laatste schakel in een front- r van Koersk via Wojonesj langs den tot de Wolga. ,ewel het lot van Stalingrad als bezegeld worden beschouwd bieden de bolsjewis- in de hun overgebleven posities nog "nekkig verzet Uit de meest afgelegen ,jn der Sowjet-Unle heeft Timosjenko re- jes laten aanrukken, die voor het meeren- ten Noorden, doch ook ten Zuiden van de „tendeels in een puinhoop veranderde stad Mden strijd worden geworpen. Zoogenaamde jperringsbataljons moeten verhinderen, de verdedigers der stad zich door de vlucht hun taak onttrekken. Ie Wolga, d.w.z. het voornaamste strate- 'le doel is over een breed front bereikt. tweede zwaartepunt, waaraan men in dijnsche militaire kringen het grootste be- l hecht, is het front aan de Terek. Uit de dusver verschenen publicaties kan men delijk lezen, dat hier systematisch opge ien wordt, waaruit ook de vorderingen in gebied te verklaren zijn. Aanval op landingsbooten, militaire zijde wordt medegedeeld: Donderdagavond hebben Duitsche ge- echtsvliegtuigcn een aanval gedaan op let Westelijke deel van de Lyme-baai dan de Britsche Zuidkust. Van een hoogte van llechts enkele meters werden bommen leergeworpen op de in de monding van de Are voor anker liggende landingsbooten. let hevige afweervuur van het Britsche itdoelgeschut en m:t.railleurs kon niet erkomen. dat onze gevechtsvliegers Britsche luchtaanval op 'ransch- en Belgisch gebied. ienige vliegende forten neergeschoten. Het opperbevel der Duitsche weermacht M elt mede: n den loop van gisterochtend heeft de itsche luchtmacht met talrijke vier- Srige gevechtsvliegtuigen, die begeleid rden door een groot aantal jachtvliegtui- t aanvallen ondernomen op het Belgische \g Noordfransche kustgebied. Op groote Mte drongen de vijandelijke bommen- cTpers, waaronder zich ook vliegtuigen Amerikaansch type bevonden, under Iking van de sterke bewolking van het scheervlucht tot den aanval overgingen. Na dat de bommen waren neei geworpen, keerden de vliegtuigen opnieuw terug en beschoten de reeds zwaar beschadigde booten met de boordwapens. Daarop keerden de gevechts vliegtuigen, zonder gehinderd te worden door de Britsche luchtdoelartillerie, op hun steun punten terug. EENHOOFDIGE LEIDING IN HET ROODE LEGER. Radio-Moskou verspreidt een bericht volgens hetwelk krachtens een bevel van Stalin de commissarissen en poli- truks van hun functies in het leger worden ontheven en als plaatsvervan gende commandanten bij de troepen- onderdeelen worden geplaatst. Alle instituten en andere onderwijsinrich tingen voor commissarissen en politruks worden opgeheven. Door dit bevel wordt, zoo wordt in het bericht gezegd, in het Roode leger een absoluut eenhoofdige leiding ge schapen. Hiermede is een Zweedsch bericht van eenige dagen geleden bevestigd. Engeland en V.S. willen afstand van rechten in China doen. De Britsche berichtendienst meldt in een extra-bericht, dat Groot-Brittannië en de V. S. aan Tsjoenking-China een ontwerp van een verdrag hebben aan geboden, waarin zij afstand doéh van hun exterritoriale rechten en privile giën in China. Op de'persconferentie werd aan Roose velt gevraagd, in hoeverre zijn speciale ..ambassadeur" Wendell Willkie hem, den president eigenlijk vertegenwoordigt en of de verklaringen van Willkie een officieel karakter hadden. Roosevelt antwoordde, dat hij niets na ders over deze kwestie kon zeggen, omdat deze reeds een politiek karakter heeft. Op verdere vragen beschuldigde Roosevelt een deel van de Amerikaansche pers de reis van Willkie „politiek misbruikt" te hebben. Politiek jegens Britsch-Indië lieeft pessimistische pers. Lagerhuis keurt regeeringsbeleid goed. Het Engelsche Lagerhuis heeft Donder dagavond, naar uit Londen wordt gemeld, met 260 tegen 717 stemmen vóór de Indië- politiek der regeering gestemd. De Daily Herald noemt de verklaring, die mipister Amery in het Lagerhuis over Indië heeft afgelegd, ontmoedigend en de News Chronicle is van meening, dat dit debat de regeering eigenlijk geen stap verder heeft gebracht. Er zijn geen aanwijzingen, dat van Britsche zijde het initiatief geno men zal worden om over het dööde punt heen te komen. De New York Times noemt de methode, die de Engelsche atuoriteiten tegen de In diërs toepassen, onmenschelijk. Het blad teekent vooral protest aan tegen het feit, dat de Indiërs bij groote onge- wenschte bijeenkomsten door vliegtuigen met machinegeweren neergemaaid worden. Dergelijke maatregelen zijn in het geheel niet geschikt om de stemming in Indië te doen omslaan-. Waarschijnlijk is het toch al te laat om in Indië nog een verzoening in geallieerden zin tot stand te brengen. Bolsjewisten na overtocht over de Newa vernietigd. Gelijktijdig met de aanvallen tot ont zetting van Leningrad van twee Sovjet- Russische legercorpsen, waarvan de vernie tiging ten Zuiden van het Ladogameer in het weermachtbericht van den 3en October werd gemeld, hebben de bolsjewisten aan den Newa herhaalde uitvalspogingen uit de ingesloten stad Leningrad ondernomen. Zesmaal werden de vijandelijke troepen met al hun pontons, veerbooten en vlooten volledig uiteengeslagen. Den zevenden keer echter gelukte bet den vijand door massaal gebruik van zijn zware wapens voet te krij gen aan den overkant van den Newa. On danks zeer zware verliezen door het Duit sche afweervuur zette hij nacht na nacht steeds weer nieuwe troepen over de rivier. Om verdere uitbreiding van dit brugge- hoofd te voorkomen, werd in verbitterde ge vechten de vijand afgegrendeld en steeds meer in het onoverzichtelijke boschterrein aan den oever teruggedrongen. Daarna greep de artillerie in. Door dit vuur leden de bolsjewisten zoo groote verliezen, dat zij zich ten slotte, ondanks telkens weer aan gevoerde reserves, gedwongen zagen hun kleine restje landingstroepen terug te trek ken. Het bruggehoofd werd met achterla ting van talrijke dooden en gewonden ont ruimd. Spionnageproces in Zweden. Sidorenko weigert zich te verdedigen. De wegens spionnage ten gunste van de Sowjet-Unie gearresteerde en aangeklaagde chef van het Bolsjewistische reisbureau te Stockholm, Intourist, Sidorenko geheeten uc olu„v heeft in de eerste zitting van het Stockholm- esterf uit'heT kustgebied binnen. Lucht- -che gerecht verklaard, dat hij naar zijn op- fbrtillerie der luchtmacht en van delvatting niet staat onder Zweedsche recht Hp Voorheen en thans Lord Halifax belicht gewijzigde positie der Geallieerden. De Britsche ambassadeur te Washingtoi Lord Halifax, heeft zich in een rede tc- Pittsburg gekeerd tegen het „lichtvaardige jptimisme" ten aanzien van de controle over de grondstoffen. De Geallieerde lan den zijn zoozeer gewend "aan de gedachte, dat de hulpbronnen der wereld te hunnei oeschikking staan, dat maar heel weinig menschen beseffen, hoezeer deze toestand sedert 1939 in het tegendeel is veranderd vooral sinds de deelneming van Japan aan den oorlog. Wü hebben, aldus Halifax, de petroleumoronnen ,ïn Nederlandsch- Indië en Burma aan de Japanners verloren De Galicische bronnen en eenige van d' Russische gingen aan de Duitschers ve: loren, terwijl andere in het grootste ge baar verkeeren. In 1939 beschikte de Spil afgezien van de opgestapelde voorraden e: synthetische productie niet .over rubbe Thans bezit zij meer dan 91 procent van de wereldproductie. Toen bezat zij 25 procent van het bauxiet, thans 66. toen 7 procent van het ijzererts, thans 44. toen 9 procent van het tin. thans 74. toen 10 procent van het man- gaanerts, thans 35. toen 8 procent van het looderts, thans 21- Dat zijn ongunstige getallen. In zekere mate, aldus meende Halifax .vordt dit „gecompenseerd", doordat dt Geallieerden de controle hebben over d< meeste grondstoffen, die den vijand nie' +er beschikking staan. Halifax heeft er tenslotte op gewezen lat de factor tijd beslist niet meer voor de Geallieerden werkt. Men mag derhalve niet gelooven, dat men zich weliswaar op een langen, doch gemakkeliiken oorlog,kan •oorbereiden- rine"verdreef dé vijandelijke' bommen- eischt als diplomaat behandeld te worden Op - alle persoonlijke vragen gaf Sidorenko slechts ontwijkende antwoorden. Op de mededeeling. dat hij volgens Zweedsch recht aanspraak kon maken op een verdediger, antwoordde Sido renko, dat hij zich niet wilde verdedigen en ook niets te zeggen heeft .spers van voor den oorlcpg belangrijke stallaties. Duitsche jagers, die onmiddelkj.' start waren, deden vermetele aanvallen de formaties Britsche jachtvliegtuigen, voortdurend in de nabijheid der vier- B'orige gevechtsvliegtuigen bleven. Volgens tot nu toe door het opperbevel -tvangen berichten werden in de verbit- :de luchtgevechten door de jagers een atal viermotorige bommenwerpers neer schoten. Er bevonden zich enkele vlie- ode forten onder. Gezien de groote hoe- ïdheid toestellen door de Britsche lucht- Kht gebruikt, staat de door bommen aan- öehte schade niet in verhouding tot do landelijke verliezen. Daar de meeste bom- woonhuizen in kleine plaatsjes troffen er onder de Belgische en de Fransche fgerbevolking dooden en gewonden Ireuren. Britsche kruiser „Coventry'' tot zinken gebracht. Volgens een extra-bericht van den Britscnen nieuwsdienst heeft het Brit- khe ministerie van marine medege deeld. dat de kruiser Coventry tot zin ken is gebracht. De Coventry had een vvaterverplaatsing J-i 4290 ton. Hij voerde 10 stukken lucht- :*eergeschut van 10.2 cm en 16 van 4 cm schip was gebouwd als luchtafwecr- ier: m vredestijd telde de bemanning ^erdan 400 koppen. Vleeschlooze dag per week in de V.S. Whisky-productie stopgezet. Volgens een bericht uit New York heeft de Amerikaansche regeering besloten om 'een vleeschloozen dag per week in te stellen Op dezen dag zal in de V S noch in de slagers winkels. noch in de "hotels en restaurants •leesch te krijgen zijn De secretaresse van de National Association of Detailgrocers. Rosemarie Keepers, heeft met betrekking tot de voedselvoorziening in de Vereenigde Staten verklaard, dat men bin nen 18 maanden in de Ver Staten een toestand zal Rebben bereikt, welke met een werkelijken honger overeenkomt. De secretaresse stelt voor. dat door Roosevelt een commissie be noemd wordt, welke zich met de kwestie van de levensmiddelendistributie moet bezig houden. (E.P.) De whisky-productie in de Ver eenigde Staten wordt onmiddellijk stopgezet Alle alcoholdistilleerderijen zijn voor mili taire doeleinden in beslag genomen en in de toekomst zal men nog slechts alcohol voor de productie van ontplofbare stoffen en syn thetische stoffen produceeren.. Hoogste Duitsche onderscheiding voor maj. Hermann Graf. De Führer heeft den staffelkapitein In een jaehteskader majoor Hermann Graf de hem na 202 overwinningen in de lucht als vijfden Duitschen soldaat verléende hoogste Duitsche onderscheiding voor dap perheid, het Eikenloof met Zwaarden en Briljanten bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis, persoonlijk overhandigd Ziektewet ook van toepassing op huispersoneel. De regeling ijizake de uitkeering van bevallingsgeld herzien. Bij besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van sociale zaken en van financiën zijn in dc Ziektewet eenige uit sociaal oogpunt belangrijke wijzigingen aangebracht. Daarbij moet wel in de eerste plaats worden genoemd het feit, dat het nog altijd bestaande beletsel tegen het on der de werking van de Ziektewet -brengen van het huispersoneel is weggenomen, ter wijl tegelijk een uitvoeringsbepaling is vast gesteld, waardoor degenen, die bij een par ticulier in loondienst werkzaam zijn voor het verrichten in diens huishouding van huiselijke of persoonlijke diensten onder de Ziektewet vallen, indien zij bij hun werk gever inwonen dan wel ten minste vijf da gen per week bij denzelfden werkgever werkzaam plegen te zijn. Door deze bepaling, welke op 1 Novem ber a.s. ingaat, wordt tegemoet gekomen aan een lang gevoelde sociale behoefte. Niet alleen is aan het huispersoneel thans bij ziekte een behoorlijke uitkeering van ziekengeld verzekerd, doch ook in de me dische behandeling, ziekenhuisverpleging. enz. is nu op redelijke wijze voorzien, door dat de betrokkenen als gevolg van hun op neming in de Ziektewet tevens onder het Ziekenfondsenbesluit komen te vallen. Wat dit laatste betreft bestonden weliswaar reeds voor de werkgevers zekere verplich tingen, doch de werking hiervan bleek in de practijk nogal eens ongelijk te zijn Hieraan is nu een einde gemaakt, daar de betrokkenen in aanmerking somen voor alle verstrekkingen, waarop het ziekenfond senbesluit den verplicht verzekerden recht geeft. Ook voor de werkgevers moet deze regeling haar aantrekkelijke' zijde hebben, daar zij thans immers tegen een vaste pre mie van 2 pCt. van alle risico betreffende de medische verzorging van hun huisper soneel ontheven zijn. Een tweede in de Ziektewet aange brachte wijziging heeft betrekking op het bevallingsgeld van 55.Deze uitkeering werd tot dusver alleen ver strekt aan de echtgenoote, alsmede aan de dochters, stief- en pleegdochters van een verzekerde. Thans is bepaald, dat ook de vrouwelijke verzekerden zelf in aanmerking komen voor het ontvangen van bevallingsgeld. Uiteraard is er in voorzien, dat geen dubbele uitkeering kan plaats vinden. Voor ambtenaren en arbeidscontractan ten, die niet onder de Ziektewet vallen, om dat voor hen een andere regeling geldt, is thans bij afzonderlijk besluit van de secre tarissen-generaal van sociale zaken en van financiën vastgelegd, dat de bepalingen be treffende het bevallingsgeld ook op hen van toepassing zijn. Overigens is van deze wijziging van de Ziektewet gebruik gemaakt om de regelen voor de uitkeering van het bevallingsgeld Repressailles te verwachten Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt Aan het front van El Alamein geringe ge vechtsactiviteit Donderdag is een Hurricane door het vuur der automatische wapens van infanteristen der divisie Folgore neergescho ten. De Zuid-Afrikaansche vliegtuigcomman dant werd gevangen genomen. Een ander vliegtuig is door infanteristen derzelfde for matie getroffen Het stortte in de omgeving van Himat neer In den middag van 7 October hebben Britsche vliegtuigen in scheervluchi ondanks het zichtbare herkenningsteeken sanitaire afdeelingen van de divisie Folgore onder mitraiHeurvuur genomen, waardoor drie dooden en twaalf gewonden onder de patiënten vielen. Ter aanvulling op het Italiaansche weer machtbericht wordt officieel het volgende meegedeeld Op 7 October om 13 uur 49 min. namen vier Britsche jachtvliegtuigen van nauwelijks 20 meter hoogte, zonder eenig risico te nemen aangezien de plek niet door luchtdoelgeschut beschermd is. de lazaretten der divisie Fol gore onder vuur De talrijke kenteekenen en de duidelijke opstelling van deze lazaretten op een heuvel konden deze misdadige hande ling niet verhinderen. Andere feiten. Men kan thans niet meer aan ongewilde mm. In de vrjje uren vervaardigden de meisjes der BdM in een prestatiekamp, dat dezen zomer te Haarlem werd gehouden, een hoeveelheid speelgoed voor dc N.SV. (Foto Peperkamp) Gevolg van gevonden bevel te Dieppe. Britsche leiding dreigt met represailles. Nieuice Duitsche tegenmaatregelen in uitzicht gesteld. Berlijn zal bewijzen overleggen. In aansluiting op hel Duitsche weer machtbericht deelt het opperbevel het vol gende m'ede: Op de bekendmaking van het opperbevel der weermacht van 7 October 1942. waarin tegenmaatregelen waren aangekondigd te gen het boeien van Duitsche krijgsgevange nen aan het strand van Dieppe en op het eiland Sercq, heeft .de Britsche regeering slechts gebruik gemaakt van uitvluchten en zich beroepen op de verklaringen van Duit sche krijgsgevangenen, die niet geboeid waren en verklaard, dat zij het boeien van krijgsgevangenen, die op het slagveld ge vangen genomen zijn, niet goedkeurt en niet zal goedkeuren. Op het feit. dat on danks de vroegere en de huidige schijnhei lige verklaring van het Britsche ministerie van oorlog Duitsche krijgsgevangenen op ruwe wijze geboeid zijn. is de Britsche re geering niet ingegaan. Derhalve zijn op 8 October om 12 uur 107 Britsche officieren en 1269 Britsche on derofficieren en manschappen, die bij Dieppe gevangen genomen zijn. na bekend making der redenen, in de boeien geslagen. Niet geboeid werden veldpredikanten. sa nitair personeel, gewonden en zieken. Op 8 October des avonds heeft het Britsche ministerie van oorlog bekend gemaakt, dat van 10 October des mid dags af hetzelfde aantal Duitsche krijgs gevangenen in handboeien en Ketenen zal worden geslagen. Wanneer dat geschiedt zal het opperbevel der weermacht van 10 October af des mid dags het drievoudige aantal Britsche krijgs gevangenen in de boeien slaan. Naar in de Wilhelmstrasse verklaard werd. blijft men van Engelsche zijde de met documenten gestaafde.. Duitsche con- stateermgen over de behandeling van Duit sche krijgsgevangenen ontkennen, teneinde zich aan een duidelijk standpunt te ont trekken. Onder deze omstandigheden acht men het 111 Berhjnsche politieke kringen waar schijnlijk, dat de Rijksregeering het in haar bezit zijnde documentenmateriaal zal pu- bliceeren en daarmede aan de wereld het bewijs zal leveren, hoe het gesteld is met de Engelsche houding tegenover krijgsgevan genen en wat men moet denken van Brit sche pogingen tot ontkenning. Aan de familieleden van de Nederlandsche vrijwilligers in de Waffen S.S. en het Legioen. Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede: Door de geweldige toename van vrijwilligers van de Waffen-SS en het Legioen Nederland, wordt het aantal te verzenden brieven en pakjes steeds grooter Dit is een verheugend 'eeken. echter moet er ook voor gezorgd wor den. dat de vrijwilligers inderdaad hun post zonder vertraging ontvangen. In het belang van een goede en snelle postverzending wordt dringend verzocht van het onderstaande goede nota te nemen Pakjes moeten zoo goed mogelijk ingepakt worden, het liefst in stevig carton. Verzend nooit artikelen, die aan bederf onderhevig zijn. b v fruit Ook niets wat breekbaar is, b.v potten jam of glaswerk Bedenk, dat het pakket een lange reis heefl af te leggen. Schrijf vooral duidelijk naam en adres, doe? men dit niet. dan is het gevolg dikwijls niet aankomen of in ieder geval veel vertraging. Brieven en pakjes moeten geadresseerd worden als volgt: An das SS-Ersatzkommando. Nederland. Den Haag, StadhouderslaaD 132. Te zenden aan: Rang: Naam Veldpostnummer of adres: Indien U dezen weg volgt, is dit een garan tie, da? onze vrijwilligers hun post zoo snel mogelijk in hun bezit krijgen. Italiaansch opperbevel gelooft niet me toeval na dergelijke aanvallen in den laatst en tijd r aan nog wat nader te omlijnen. Zoo is bepaald, dat de echtgenoote, dochter, stief- en pleeg dochters van een verzekerde alleen aan recht op uitkeering van deze geldsom heb ben, indien zij vóór de bevalling ten min ste gedurende drie maanden met den ver zekerde in gezinsverband hebben geleefd, terwijl de verzekerde zelf in het laatste jaar vóór de bevalling ten minste 156 werk dagen verplicht verzekerd moet zijn ge weest. Dit laatste geldt ook voor de vrou welijke verzekerden. Voorts is voorzien in het geval dat de bevalling plaats vindt n a het einde van de verplichte ziekteverzekering van den echt- tenoot of vader. Tot thans bestond in zoo- anig geval geen aanspraak op de beval- lingsuitkeering. De nieuwe regeling komt practisch hierop neer, dat wegens een be valling n a het einde der verplichte ziekte verzekering ook dan aanspraak op de be- vailingsuitkeering bestaat, indien de beval ling, al naar gelang van den duur der voor afgaande verplichte ziekteverzekering plaats vindt binnen een <naand of binnen -acht dagen na het einde dier verzekering. De rechtspositie van de verzekerden heefl eenige versterking ondergaan doordat de ver^kerde, wien Dij een beslissing van een bedrijfsvereeniging of een Raad van Ar beid ziekengeld geheel of ten deele is ge weigerd wegens overtreding der controle voorschriften, thans aan het oordeel van den beroepsrechter kan onderwerpen de vraag of de weigering evenredig is aan de gepleegde overtreding. Ten slotte is de bevoegdheid van de Raden van Arbeid om in bepaalde gevallen de Ziektewet-premie te verhoogen, verruimd doordat de woorden „met ten hoogste de, helft" geschrapt zijn. Inning contributie amusements- en orkestmusici en instelling voorziening-fonds De -president der Nederlandsche kuituur kamer heeft bepaald, dat op 11 October a.s. aan alle ontspannings- en orkestmusici een voorloopig lidmaatschapsbewiis zal worden uitgereikt, terwijl van dien datum af met de inning van de vdor deze groep kuituur werkers vastgestelde contributie za! worden aangevangen. Tevens heeft de president in gesteld een voorzieningsfonds, met de uit voering waarvan het hoofd der afdeeling sociale zaken der Nederlandsche kuituur kamer is belast Het doel van dit fonds zal zijn het verschaffen van uitkeering bij werkloosheid, ondersteuning in bijzondere gevallen, overliidens- en begrafenisuitkee- ring, enz. Alle ontspannings- en orkest- musici worden automatisch lid- van het voorzieningsfonds. Voor de leden van den voormaligen Ne- derlandschen toonkunstenaarsbond geldt het volgende: zij, die van den datum van op heffing van den Nederlandschen toonkun stenaarsbond, 29 Juni j.l„ tot 10 October 1942 geen contributie hebben voldaan, zul len op een daartoe gesteld verzoek alsnog in de gelegenheid worden gesteld, deze bin nen een bepaalden termijn te voldoen, waarna zij hun rechten zullen behouden. Zij. die zich als lid van het N.A.F. heb ben doen inschrijven, zullen per 11 October 1942 door de Nederlandsche kuituurkamer worden opgenomen. Ten aanzien van. de uitreiking van de voorloopige lidmaatschapskaarten der Ne derlandsche kuituurkamer, wordt er in het belang van betrokkenen de aandacht gevestigd, dat alle tot bovengenoemde groepen behoorende musici, die op 17 Oc tober 1942 niet in het bezit gesteld zijn van bedoeld bewijs, zich onmiddellijk dienen te wenden tot de Nederlandsche kuituur kamer, afd. ledenregistratie. 2e Van den Boschstraat 46. Den Haag. Bii uitoefening van het beroep zonder een op naam gesteld voorloonig lidmaat schapsbewiis zal men zich aan een straf rechtelijke vervolging blootstellen. Uitreiking distributiebescheiden. Maandag eerste uitreiking. Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt begint Maandag de uitreiking van de nieuwe bonkaarten voor voedingsmiddelen voor de twaalfde periode. De uitreiking geschiedt weer In de Vleesch- hal aan de Groote Markt Behalve de bon kaarten voor voedingsmiddelen worden te vens de nieuwe aardappelkaarten uitgereikt Maandag is het de beurt aan de letters A en C ZONDER TOESTEMMING GROENTEN VERVOERD. De politie te Velsen heeft tegen twee te Haarlem wonende venters proces-verbaal op gemaakt wegens het frauduleus vervoercr an buiten de veiling om en tegen te hoogen prijs gekochte groenten. De geheele partij, bestaande uit prei. wortelen en roode kooi werd in beslag genomen. PRIJSOPDRIJVING. Twee te Haarlem wonende kooplieden wer den door de politie aan Velsen bekeurd, aan gezien zij aan een inwoner van die gemeente 300 Kg. kachelblokken tegen 30 hadden verkocht. Zij hadden er slechts 10.05 voor mogen berekenen. vergissingen gelooven. wanneer men dez® nieuwe treurige episode met andere in ver band brengt, die zich onlangs hebben voor gedaan bij den Engelschen aanval op Tobroek. De streng onderzochte en duidelijk bewezen feiten kunnen als volgt worden samengevat: Op 13 September drongen een officier en zes liegers een onzer vooruitgeschoven maga zijnen een tiental kilometers op een vracht auto de woestijn in. om eenig materiaal te vervoeren. Toen zij een defect aan den motor wilden herstellen, werden zij door zes Engel sche uit het Zuiden komende auto's omsin geld. Wegens de numerieke meerderheid en de gegeven omstandigheden er sprongen nj. terstond een veertigtal Australiërs uit de wagens die voorzien waren van automatische wapens was elke tegenstand onmogelijk. Onder de Australiërs bevond zich een Engel sche officidr. die het bevel over de colonne voerde. Na korten tijd openden de Austra liërs koelbloedig het vuur op de gevangenen. Zij overtuigden zich er van, dat de onzen dood of ten doode toe gewond waren en zet ten hun tocht in Noordelijke richting voort Een vlieger, die ongewond gebleven was en voor dood gehouden was. kon later met een ernstig gewonden kameraad een onzer voor uitgeschoven posten bereiken en rapport uit brengen. In een operatiebevel wordt ten aanzien van den voorgenomen en niet uitgevoerden op- marsch in het landingsgebied gezegd, dat een bepaalde afdeeling een bepaalde kazemat moet aanvallen en a! degenen die zich daarin bevinden moof dooden, Het gaat hier dus om een bevel om den tegenstander van kant te maken. Tegenover deze houding, waar nog bijkomen de hieraan voorafgegane aanvallen op laza retschepen en reddingsvliegtuigeh. kan men stellen het optreden van "onze commando's, toen zij, zooals reeds gemeld, een hulpcolonne beschikbaar stelden om vijandelijke gewonden die midden in de woestijn door hun eigen afdeelingen in den steek waren gelaten, in veiligheid te brengen, of die aan de onder hun bevel staande troepen in de baai van Tobroek nog.tijdens den strijd belastten met de redding van talrijke vijandelijke schip breukelingen. Onze meer dan rechtvaardige represaille; zoo besluit de officieele aanvulling, op het Italiaansche weermachtbericht, zal niet uit blijven. DE KLEINE MAN. Bs. Hoe treurig het in ons land ge steld was met de politieke opvoeding van len kleinen- man, is aan het licht gekomen, ip hetzelfde oogenblik waarop deze los gelaten werd door de partijen, die hem vele jaren lang eetv rad voor de oogen nebben gedraaid. Het kwam er niet op aan .vat de massa voorgehouden werd en het was volkomen van gewicht ontbloot, of er ooit iets terecht komen zou van de pro grammapunten, waarmede de vele partijen op het slappe koord der politiek balan ceerden. Immers: het was hun niet begon nen om het lichamelijk en zedelijk welzijn van het volk te behartigen, door het een krachtig staatsbestuur te geven, zelfrespect voor de natie bii te brengen, tucht en orde te scheppen, solidariteit van alle bevol kingsklassen te kweeken en het voorgaan van het algemeen (nationaal) belang boven het groepsbelang en van het groeps belang boven het persoonlijk belang tot grondslag van het leven te maken. Neen, de politieke partijen zochten stuk voor stuk den eigen invloed te vestigen en de eigen „levensruimte" ten koste der anderen te vergrooten. Het kwarh er niet op aan of men, om dit doeleinde te bereiken, een ware koehandel drijven moest en of ten slotte allé voorspiegelingen tot leugen wer den gemaakt. De talloozen die in de poli tiek uitsluitend een middel zagen om langs de ruggen van hun volksgenooten omhoog te klimmen, maakten hier zeker geen ge wetenszaak van. Daarbij kwam nog, dat vele groepen in de partijpolitiek het middel hadden gevonden om invloed uit te oefe nen over een grooter terrein, waarvan de massa zelfs geen flauwe notie had. In dat verband is het voldoende te wijzen op de werkzaamheid der Joden, van de vrijmet selaars, van de communisten en (niet in laatste instantie) van de verschillende kerken. Is het wonder, dat de kleine man, geslingerd tusschen al deze polen, niec meer wist hoe hij het had en zich als wil loos werktuig liet gebruiken? Eén ding hebben deze politieke hengelaars de laatste iaren gemeen gehad: hun haat tegen het Nationaal-Socialisme, in het algemeen en 'egen de N.S.B. in hfet bijzonder. Zij zagen in deze beweging en terecht de ordebewaarder die. als men hem niet tijdig onschadelijk maakte, in staat zou ziin binnen afzienbaren tijd de bedriegers bij den kraag te pakken en schoon schip te maken. Dat nu was het laatste wat zij hebben konden en daarom hebben ze met z'n allen tégen de N.S.B. geageerd. Deze actie is gevoerd op een wijze waarover de geschiedenis zich mettertijd niet malsch uitlaten zal. Alle middelen waren goed, °lke handeling geoorloofd, mits de kleine man maar niet achter de waarheid komen zou. Het dient erkend, dat deze actie met genialiteit is gevoerd en dat ons volk zóó bedrogen werd als nog nimmer was voor gekomen. Van het Nationaal-Socialisme weet de kleine man niet anders af, dan wat hem in ten loop der jaren is ingespoten. Het beeld dat hij zich gevormd heeft, kreeg het ver wrongen type der misdaad. In iedere N.S.B.'er ziet hij een landverrader en een minderwaardig sujet, zonder dat hij één oogenblik in ernst heeft getracht de be- teekenis van ziin voorstelling aan de reali teit te toetsen. Hij is bezield van een haat waarvoor iedere grond ontbreekt en die uitsluitend terug gaat tot détgene wat hem jarenlang werd voorgehouden, door land- genooten die er belang bij hadden, dat zijn voorstellingsvermogen tot een karikatuur der werkelijkheid zou worden verwrongen. En nu staat hij daar in zijn zieligheid, !os geslagen van de booze krachten die achter hem stonden, echter nog niet be grijpend het andere, als een koppig kind. dat men met den besten wil ter wereld niet bijbrengen kan wat het dan wél doen moet en hoe het dan wél is. Deze kleine man moet een voortdurende bron van zorg ziin voor hen die rie taak 'er voorlichting op zich hebben genomen, want aan hem is onnoemelijk veel be dorven De intellectueelen. waaronder er ook velen zijn die nog steeds niet in staat aliiken zich een juist beeld der situatie 'o vohmen. hebben krachtens hun ontwik- tel ng gelegenheid genoeg om zich te ^riënteeren: van hen mag piet recht wor den verwacht, dat zij zich nü reeds inspan nen, opdat zij straks niet buiten hun Volk zullen staan.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1