Haarlemsche Courant iliksemsnel Duitsch optreden voor Kaapstad. Weringen in de richting van Toeapse itrijd in Noord-Afrika wordt heviger'. Chili en Argenfinië achten zich door V. S. - beleedigd. Engelschen boeien Duitsche krijgsgevangenen. 87c Jaargang No. 240 x jonncmeni p. weofc 0,26, p. maana 1,14, p. kwartaal' 3,fa, gjco p. post 3.73, losse nummers 6 cent. Advertentiën 3—13 A j,- elke m.m meer 20 cent. Reclames dubbele prUa. jtertsntleabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kensemer Bde 3-13 tn-®- 1,20. Abonnement 1500 m.m. t cent p. m.m. m,i Grafische Bedrijven Damtate Maandag 12 October 1942 Wad. Roofdredaeteori J. V. BAUDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon. en feestdagen. Bnroaox Haarlemi Groote Houtstraat »3, BHkantoor: Soenda- plein 17. Tel. Directie 13082. Hoofdredactlo 15054. Redactie 10600, Administratie 1072*. 14825. Soandapleln 12230. Postgiro 1349S8. Directie PB. A. MEES - P. W. PBEREBOOM. lldaar 12, elclers nog 10 koopvaarders tot zinken gebracht, 'ieuive slagen tegen vijandelijk verzet in en om Stalingrad. )ntlastingsaanvallen afgeslagen. Bommen op oliecentrum \roxtiySlecht weer in den Kaukasus. Doelen te Alexandrië gebombardeerd. Keurihgen voor de Waffen-SSj en liet Legioen. 3et opperbevel der Duitsche weermacht gjlcte Zaterdag bekend: In het Kaukasusgebied werd aan ispasweg naar Toeapse een sterke ge- rechfsgroep van den vijand ingesloten en C gevechtsstellingen genomen. In den strijd om Stalingrad bracht de rtillerie van het leger twee vijandelijke ka- inneerbooten op de Wolga tot zinken en be ëdigde een andere zwaar. Stoottroepen lïc- 0 in het stadsgebied een hoog huis in de (hl vliegen. Formaties duikbommenwerpers len de aanvallen tot het murw maken van vijandelijke haarden van verzet en ver ijlde huizenblokken voort. Gevechtsvlie- letten de vernieling'van ravitailleerings- >ajn en haveninstallaties in het gebied van in benedenloop van den Wolga voort. Onf- slingaavallcn der Sowjets op het Noordelijke pendelingsfrqnt bleven zonder succes. In den c e n t r a 1 e n sector werden doel- iende acties door eigen stoottroepen on- Piomen. !n het hooge Noorden vielen Duitsche rtchtsvliegtuigen Vrijdagnacht vijandelijke iegvelden aan de Kolabaai aan n Noord-A f r i k a viel de luchtmacht ge- «•oriseerde formaties, batterij-stellingen en ikampen der Britten in het midden van Alameinfront alsmede haven- en dokin- illaties van Alexandrië met goede treffer- riting aan. Tot begeleidende bescherming jruikte Duitsche jagers schoten in lucht rechten zes Britèche vliegtuigen neer, zon- ir zelf verliezen te lijden. Tijdens aanvallen n een sterke gemengde vliegtuigformatie op Italiaansche successen ter zee en in de lucht. De Amerikanen in de Oriënt. .leid Krijt Het Italiaansche weermachtbericht van irdag luidde: •iidag in den loon van den dag Jeven- liilje activiteit in de lucht. De luchtmacht ii)7, Spilmogendheden behaalde aan het !t optische front schitterende successen, wi r'achtige formaties vijandelijke bommen d-u erpei's, die vergezeld werden door talruke thtvlicgtuigen en zich gereed-maalt ten om ion ze stellingen aan te vallen, werden op- ar ivangen. Tijdens verscheidene hevige chtgevechten schoten Italiaansche jagers I- ïiiitig vliegtuigen neer. terwijl Deutsche 0 jer-s 25 toestellen neerschoten. Negen idere vliegtuigen werden door de luctu- Juiiz jclartillerie vernietigd. Het weermachtbericht van Zondag luidt „Aan het front van El Alamein heeft het rt'ïllerievuur zich van weerszijden ver- d. In luchtgevechten hebben vuande- jagers drie toestellen verloren, neer schoten door Duitsche jachtvliegtuigen idrie andere, die door Italiaansche jagers einde vonden. Hieiwan werden er twee sergeschoten door een afzonderlijken Ita- in, die stoutmoedig een patrouille van ,o vijandelijke toestellen aanviel. Tijdens bombardementen, door onze lucht- irmaties uitgevoerd op oorlogsdoelen op kii! lalta, schoten Duitsche jagers twee Brit- oiti he vliegtuigen neer. Vier van onze toe- leilen zijn niet teruggekeerd van de ope- :M sties der beide laatste dagen. Een onzer Atlantische duikbooten onder __evel van luitenant ter zee Guido Saccardo eeft den Erigelschen oceaanvaarder Oron- - t yvan 20.000 t. getorpedeerd en tot zinken ft' bracht en eveneens door torpedo's den reaanvaarder Hea Hellas, de vroegere itscania, van 17.000 t. zwaar getroffen. Amerikaansch oordeel. In het Amerikaansche tijdschrift The nerican, brengt de Amerikaansche sena- Lodge verslag uit over zijn ervaringen is majoor aan het Noord-Afrikaansche 'Ai ont. Hij zou het uur zegenen, aldus schrijft 'j, waarop eenmaal de Amerikaansche re aring in haar geheel de slagvelden van .oord-Afrïka zou bezoeken, want dan zou- m 5e oogen haar open gaan en zij zou dui- 'ijk inzien, in welk een doodelijk gevaar Jr land zich bevindt. Verdwenen zouden -zadc aangename illusies over de onover- |Sil innelijkheid der Ver. Staten zijn. Ia ieder geval hebben de afdeelingen. aarmee ik aan de gevechten in Noord- hika heb deelgenomen, zware slagen van ij; eAsmogendheden geïncasseerd. Deze troe- hebben het beleefd, hoe het zegevieren- Duitsche Afrikacorps de Geallieerde .epen, vooral de Britten tot aan de poor- a van Alexandrië voor zich uit dreef. Dei werkachtige precisie, waarmee het Duit se militaire apparaat functionneert. en bekwaamheid van zijn aanvoerders is L* erwonderlijk. Het D.N.B. voegt hieraan toe: De Amerikanen worden door de Geal- P' eerden inmiddels goed betaald voor hun V'1 f:;d in den Oriennt. De Amerikaan- i».« ?he vlieger krijgt in sommige geval- iw- saansche vlieger krijgt in sommige geval- a duizend dollar per maand. De bars en a spperijen zijn dientengevolge voortdurerfd «mpvol. De verhouding tusschen de»Ge- troepen, ook tusschen de offi- ffen, moet slecht zijn. Jeruzalem is volgestopt met hoofdzakelijk fdsche vluchtelingen uit Egypte en slacht ten van luchtaanvallen uit het Palestijn-1 jie kustgebied. Voorts zit daar het mili- bestuur benevens de verschillende po- te-instanties der Britten voor het Mid- ®-Oosten. Al deze omstandigheden hebben tot groo- B n woningnood geleid. Om de bureaux on- te brengen zijn zelfs kloosters in be- genomen. Na den opmarsch van de As it aan de Nijldelta werpen de Engelschen allerwegen versterkingen op. Bij aankomst en vertrek moet ^de reiziger Onderwerpen aan een controle van pas oagage. die vele uren in beslag neemt r:. i wordt toegepast door agenten van den «ret Service en Britsche officieren van «dsche afstamming. Ook joodsche emi- Panten moeten zich den laatsten tijd aan dergelijke conhröle onderwerpen. eigen vliegterreinen te velde verloren Britten door de geconcentreerde afweer van Duitsche en Italiaansche jagers en door lucht doelartillerie 48 bommen-verpers en jacht vliegtuigen. In deze luchtgevechten ging slechts een eigen jachtvliegtuig verloren, ter wijl de vlieger zich met de parachute ir veiligheid kon brengen. Tijdens aanvallen overdag van gemengde vijandelijke vliegtuigformaties op Noord- Frans ch en Belgisch gebied ontwikkelden zich hevige luchtgevechten waarin een vrij groot aantal meermotorige bommenwerpers, waaronder van Amerikaansche afkomst, werd neergeschoten. Slechts een eigen toestel ging verloren. De Fransche burgerbevolking leed verliezen aan dooden en gewonden. De door brisantbommen veroorzaakte materiele scha de is gering. Aan de Zuidkust van Engeland brach ten lichten Duitsphe gevechtsvliegtuigen tij dens aanvallen overdag zes Britsche landings booten tot zinken en beschadigden twee an dere zwaar. Extra-bericht. Zooals Zaterdag in een extrabericht is me degedeeld hebben Duitsche duikbooten het Britsch-Amerïkaansche scheepvaartverkeer voor Zuïd-Afrika zwaar getroffen. Zij hebben vlak voor de haven van Kaap stad door bliksemsnelle verrassende aanval len twaalf koopvaardijschepen met een geza- menlijken inhoud van 74.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Andere duikbooten hebben aan de Westkust an Afrika voor het Britsch-Amerikaansche lootsteunpunt Freetown, voor de Zuid-Afri- kaansche kust, in de St. Laurens-golf en tij dens zwaren storm op het Noordelijk deel van den Atlantischen oceaan tien schepen met een gezamenlijken inhoud van 67.000 b.r.t. tot zin ken gebracht. Daaronder bevond zich het 15.000'b.r.t. metende Britsche koelschip ..An- dalucia Star" dat met een lading kostbare levensmiddelen, vooral bevroren vlcesch, naar Engeland onderweg was. Hiernjede hebben onze duikbooten weder om op ver uit elkaar liggende oorlogstoonee- len 22 schepen met een gezamenlijken inhoud van 141.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Het Duitsche weermachtbericht van Zondag luidt: In het Noordwesten van den Kaukasus hebben Duitsche bergtroepen met steun van formaties der luchtmacht den vijand uit nieuwe hooggelegen stellingen verdreven. De als ingesloten gemelde groep vijandelijke strijdkrachten is na vetgeefsche uitbraak- po'gingen op een zeer beperkt gebied opeen gedrongen. Haar vernietiging is aanstaande. Aan de Te rek zijn sterke vijandelijke tegenaanvallen afgeslagen. Geconcentreer de, 's nachts voortgezette aanvallen van sterke luchtstrijdkrachten op Grozny, van belang voor de bolsjewistische petroleum- winning, veroorzaakte zeer zware ver woestingen en geweldige branden. Te Stal/'ngrad zijn onder voortdurendel gevechtsbedrijvigheid concentraties van den vijand door doeltreffend kanonvuur uiteenge dreven. Ontlastingsaanvallen der bolsjewie ken ten Noorden van de stad mislukten. Aan het D o nfront zijn bij een plaatselijke; actie talrijke vijandelijke .gevechtsstellingen verwoest, gevangenen gemaakt en wapens als buit binnengehaald. In de periode van 29 September tot 9 Octo ber zijn 356 Sowjetvliegtuigen jn luchtgevech ten, 66 door luchtdoelgeschut der luchtmacht 19 door formaties van het leger neerge schoten, voorts 18 op den grond vernield, zoö- dat de totale verliezen 459 vliegtuigen be dragen. In dezelfde periode gingen aan het Oostelijk front 36 eigen toestellen verloren. In Zuidoost-E n g e 1 a n d zijn overdag mi litaire installaties en voorzieningsbedrijven aangevallen met bommen van zwaar kaliber. De Britsche luchtmacht verloor van 1 tot 10 October 127 vliegtuigen, waarvan 54 boven de Middellandsche Zee en in Noord- Afrika. In hetzelfde tijdsbestek gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië 23 eigen vliegtuigen verloren. Bij het burggehoofd Woronesj heeft zich bij de doeltreffende defensieve gevechten dei- laatste weken het tweede bataljon van een Mecklenburgsch regiment infanterie bijzon der onderscheiden. De Kaukasus. In het Noordwestelijke deel van den Kau kasus werden de Duitsche aanvallen op 8 October voortgezet, hoewel in het Elbroes- gebergte de militaire operaties door koude, mist en sneeuwstormen werden belemmerd. Volgens de door het opperbevel ontvangen rapporten Hebben de Duitsche troepen bij den opmarsch naar Toeapse den toegang tot nieuwe dalen en passen veroverd. Zij ver nielden hierbij sterke afweerstcllingen, be stormden verscheidene heuvelrijen en zuiver den het veroverde bergland van den vijand. Het karakter van deze verbitterde gevechten werd bijna nog sterker getypeerd door het onbegaande terrein dan door het hardnekkige verzet van den vijand, die zonder strijd geen enkele van de duizend ravijnen prijsgaf. De Duitsche bergjagers hebben zich steeds beter weten aan te passen aan de eigenaardigheden van dit oorlogsfront De ervaring, opgedaan in vele zegevierende gevechten, weegt op tegen de numerieke meerderheid der bolsje wisten. PRINS-REGENT PAUL ONDER BRITSCHE BEWAKING. Prins-Regent Paul van Zuid-Slavië is vol gens den Engelschen berichtendienst in Kenya aangekomen. Naar Italiaansche bladen mel den verblijft hij daar echter niet, gelijk Lon den tracht te suggereeren. als politiek emi grant, maar staat hij onder militaire bewa king. De verhouding in de lucht aan het Oostelijk front. De verliezen van Het Sowjet-lucht- wapen bedragen voor den tijd van 29 September tot 9 October, zooals reeds gemeld in totaal 459 toestellen, terwijl 36 Duitsche vliegtuigen in dienzelfden tijd verloren gingen. De verliezenver- houding van bijna 13 tegen 1 kenmerkt beter dan alle woorden den rampspoe- digen toestand, en de van dag tot dag zeringer wordende strijdkracht dei bolsjewistische vliegers. De bolsjewis ten zijn reeds sedert geruimen tijd ge dwongen de in massaal optreden opge bfferde gevechtstoestellen en jagers tc vervangen door machines van de twee de linie, des nachts zelfs door oplei dingsvliegtuigen. BIJ ONZE VRIJWILLIGERS. Sport is een belangrijk onderdeel tijdens de opleiding. Alle mogelijke sporten worden beoefend. (SS P.K. Altstadt-Ba-H-P.H. c) Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat.vrijwilligers voor de Waffen-SS en he. Legioen zich op onderstaande data> bij de genoemde adressen kunnen vervoegen ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op geves tigd en wel speciaal voor hen, die er be zwaar tegen hebben hun dienst buiten Ne- DE REORGANISATIE VAN HET ROODE LEGER. Moskou motiveert maatregelen. Stoomcursussen ingesteld. Radio Moskou heeft den tekst van hel besluit van het presidium van den oppersten Sovjet der U.D.S.S.R. mede gedeeld met betrekking tot de afschaf fing van het instituut der politieke commissarissen in het bolsjewistische leger. j Daarin wordt gezegd, dat het systeem van 'oorlogscommissarissen in de jaren van den I burgeroorlog is ingevoerd en voortvloeide luit liet wantrouwen tegen het „bevelvoe- rende personeel", dat toen niet aan de macht aer Sovjets geloofde. In de jaren na den burgeroorlog zijn de leiders echter op gevoed en nieuwe gekweekt en de huidige oorlog heeft een groot aantal begaafde nieuwe commandanten «evormd, die hun ^militairen plicht tot het eind toe trouw zijn (geweest. Anderzijds hebben ook de oorlogs commissarissen en Polit-werkers hun mili- i taire kennis vergroot. Velen zouden onmid- I dellijk of na zekere militaire voorbereidïn- igen gebruikt kunnen worden. De reden voor het systeem van oorlogscommissarissen 'is dus niet meer aanwezig. Het verder voort bestaan daar%-an kan zelfs „een rem bij de verbetering van de troepenleiding" worden len „voor de commissarissen zelf een scheeve positie doen ontstaan." Naar uit het besluit verder blijkt, zal thans „de verantwoordelijkheid voor alle kanten van het optreden der troepen geheel en al bij de commandanten liggen". Daar van uitgaande heeft het presidium van den oppersten Sovjet bepaala 1. In het Roode leger de algeheele een hoofdige leiding (uitoefening van het bevel door éen persoon) in te voeren en aan com mandanten en chefs de verantwoordeijkheid voor alle kanten van het militaire en poli tieke leven der troepenonderaeelen en auto riteiten van het Roode leger op te leggen. 2. Invoering van het instituut van plaats vervangende commandanten voor politieke werkzaamheid. Plaatsing op grootere schaal van mili- dërland te vervullen, dat thans de mogelijk-1 tair het best opgeleide en meest ervaren heid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtoataillon. De opleiding vind. in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataillon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor ae Waffen-SS en het' Legioen kunnen zich ook diégenen melden, die tot de Germaansche-SS Neder land (Nederlandse»! SS) willen toetreden 13.10.42 14.00 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 14.10.42 10.00 uur, Groningen, Concerthuis. Poelestraat. 14 io 12 16.00 uur. Assen, Dienstgebouw Vaart, Zuidzijde. 15.10.42. 11.00 uur, Zwolle, School Turf markt. 16,10 42 11 uur, Deventer, N.S.D.A.P., Park weg 2. 17.10.42 11.00 uur, Arnhem. Weverstr. 16b 18.10.42 14.00 uur, Venlo, Deutsches Haus. Emmastraat. 19(10.42 11.00 uur, Eindhoven, Huis Maria. Kruisstraat. 20.10.42 11.00 uur. Den Bosch, Hotel Noord- Brabant. Markt _45. 21.10.42 10.00 uur. Tilburg, Werkliedenver eenigins». Tuinstraat 68. 21.10.42 n.OO uur, Rotterdam, Deutsches Hg us. 22.10.42 10.00 uur, Amsterdam, School Iepenweg 13. 22.10.42 17.00 uur, Utrecht. Wehrmachtheim Mariaplein. 23.10.42 10.00 uur, Den Haag, Café den Hout Bezuidenhoutscheweg. 24.10.42 11.00 uur, Amersfoort, Dienstge- .gebouw Kapelweg. De bemoeiingen van Laval. Vrijdag is onder voorzitterschap van Maarschalk Pétain de wekelijksche minis terraad gehouden. In een communiqué wordt daarover, o.a. gezegd, dat de regee- ringschef Laval den ministerraad heeft in gelicht over zijn besprekingen te Parijs met de Duitsche bezettfingsauloriteiten. Voora- heeft hij gewezen op de beteekenis en draagwijdte van een bespoediging van het beschikbaarstellen van Fransche arbeids-: krachten voor Duitschland, die tegen krijgsgevangenen worden uitgewisseld. La- val heeft gewezen op de in het belang van het vohc noodzakelijke, dringende maatre- gelen om het succes daarvan te verzekeren. oorlogscommïssarissen-en Polit-werkers in leidende functies. 4. Invoering van de voor commandanten van het Roode leger geldende rangen en onderscheidingsteekenen voor de plaatsver vangende commandanten voor politieke werkzaamheid en voor alle andere Polit- werkers. Aan den oorlogsraad der fronten eh aan de Sovjet-legerafdeelingen is last gegeven om binnen een maand 'over te gaan tot militaire benoemingen onder de „politieke arbeiders". De benoemingen moeten uiter lijk 15 November aan het commissariaat voor defensie zijn voorgelegd. De com mandant der troepenformaties en de oor logsraad van het- leger en van de fronten moeten „met grootere doortastendheid" po litieke arbeiders, die over voldoende mili taire voorkennis beschikken, op commando posten plaatsen en wel op de posten van compagniechef en bataljonscommandant. De oorlogsraad moet voorts op 20 October een cursus van twee maanden organiseeren voor 200 tot 250 personen, waarin de voor gestelde polit-werkers zullen worden opge leid tot bevelhebbers. De keuze der eandi- daten zal geschieden in samenwerking met de politieke leiding van hel Sovjetleger. Bovendien moeten er met ingang van 1 November speciale cursussen van twee maanden georganiseerd worden ter opleiding van 200 regimentscommandanten en 600 bataljonscommandanten. Berlijnsch commentaar. In Berlijn zijn de berichten over de wij ziging in het systeem der politieke commis sarissen bij het Roode leger met belangstel ling ontvangen. Bij de beoordeeling van den achtergrond en eventueele gevolgen van dezen maatregel van Stalin is men zeer gereserveerd, zoo lang niet meer gedetail leerde berichten beschikbaar zijn. Men hoort echter de meening verkondigen, dat deze maatregel gedacht kan zijn als een be vrijding fvan de partij en de politieke lei ding van'de verantwoordelijkheid voor de ernstige militaire- fiasco's van het Roode leger. Aan den anderen kant overweegt men de mogelijkheid, dat de militaire toestand Stalin heeft gedwongen een eenhoofdige centrale leiding bij het Roode leger in te stellen. Verdachtmakingen van Sumner Welles. Diplomatieke stappen te Washington. De tegen Chili en Argentinië gerichte ver klaringen van den Amerikaanschen onder staatssecretaris van buitenlandsche zaken, Sumner Welles, hebben aanleiding gegeven tot krachtige stappen der Chileensche re geering te Washington. De Chileensche pers publiceert een officieele verklaring waarin o.a. wordt opgemerkt, dat Sumner Welles in een rede, die met alle diplomatieke ge bruiken in strijd was, Chili als ondankbaai- voorstelde, in afwijking van de houding der andere Zuid-Amerikaansche staten en trachtte het land een verantwoordelijkheid op den hals te schuiven, die het niet kan aanvaarden. Sumner Welles heeft het oirbaar geacht, aldus de verklaring, Chili openlijk te be schuldigen van aansprakelijkheid voor de verliezen aan schepen en menschenlevens op de oceanen en het land een houding in de schoenen te schuiven, die in tegenspraak is met de continentale verplichtingen. Omtrent deze beschuldigingen wordt in de verklaring opgemerkt, dat tot heden op den Stillen Oceaan van Panama tot Magel- haes nog geen schip tot zinken is gebracht. De Chileensche regeering verklaart, na de technische inlichtingen van den opperbevel hebber der Chileensche marine, te hebben gehoord, dat de beschuldiging, als zouden mededeelingen uit Chili oorzaak zijn. dat op duizenden mijlen afstand der Chileensche kusten Amerikaansche koopvaarders to' zinken worden gebracht, niet bestand i: tegen een onderzoek in het licht van het gezond verstand en de eigenaardigheden van den modernen oorlog. Tot slot zegt de verklaring, dat Sumner Welles het pad der wederzijdsche achting heeft verlaten en de waardigheid van Chili heeft beleedigd. De Chileensche ambassadeur te Washing ton, Michels, heeft Zaterdag een onderhoud met Roosevelt gehad en het officieele pro test der Chileensche regeering tegen de ver dachtmakingen van Sumner Welles in diens rede te Boston overgebracht. Michels verklaarde, dat hij zijn protest mondeling had ingediend en ook een schrif telijk memorandum had achtergelaten. Naar verluidt, heeft de Chileensche pre sident, Rios, zijn officieel bezoek aan Washington, waarvoor hij 15 October zou vertrekken, afgezegd. Dit besluit zou een te volg zijn van de jongste verklaringen van umner Welles. Alle vooraanstaande Chileensche bladen publiceeren groot opgemaakt een energiek verweer van den voormaligen presdent van Chili, Arturo Alessandri, dat als opschrift draagt „Ik protesteer". Alessandri besluit zijn artikel met de hoop uit te spreken, dat Welles zijn onrechtvaar digheid ?al inzien. Wanneer hij zulks niet doet, dan is een groote en smartelijke des illusie het gevolg, want hiermede zou dan bewezen worden, dat de feiten niet in over- enstemming zijn met de zoo dikwijls uil Washington vernomen verklaringen. Men dient ook de mogelijkheid onder het oog te zien, dat Sumner Welles misschien de kri tiek voor heeft willen zijn, welke anders den Chileenschen president bij bijn aan wezigheid in Washington te hooren zou hebben gekregen. Argentinië. Ook de onderstaatssecretaris in het Ar- gentijnsche departement van buitenlandsche zaken, heeft aan de pers een officieele ver klaring doen overhandigen over stappen welke de regeering van Argentinië ir Washington heeft ondernomen. De beschul digingen tegen Argentinië hadden op een beweerde actie tegen de veiligheid dei- scheepvaart van de Ver. Staten betrekking Welles had woorden van lof voor die Zuid- Amerikaansche republieken, die zich over eenkomstig het dictaat van president Roose velt in den oorlog gestort hadden, terwijl de beide republieken, die tot dusver in staat geweest waren, zich buiten den wereldoor log te houden, door hem op scherpen toon werden terechtgewezen, daar zij „door de handhaving der diplomatieke betrekkingen met de As-mogendheden den rug der an dere Zuid-Amenkaansche landen voor den dolkstoot hebben vrijgemaakt." Represaille voor Diiitschen maatregel. Officieele Britsche verklaring geeft inmiddels bestaan van gewraakt bevel toe. De gebeurtenissen op Sercq. De Evening Standard meldt, dat in Canada 107 Duitsche officieren en 1269 manschappen de boeien aangekregen hebben. Dc Britsche regeering heeft op 10 October ten aanzien van de kwestie der geboeide krijgsgevangenen een officieele verklaring gepubliceerd, die de volgende Engelsche uit eenzetting der gebeurtenissen behelst Britsche verklaring. ,Bij den aanval op Dieppe werd onbevoegd een bevel uitgegeven, inhoudende, dat de handen van gevangenen, waar dat slechts mogelijk was. gebonden moesten worden, op dat zij hun papieren niet konden vernietigen. Op dc klachten van de Duitsche regeering. gaf het ministerie van oorlog terstond, voor dat er nog tijd geweest was tot een onder zoek. een verklaring uit. volgens welke een dergelijke lastgeving, wanneer zij mocht zijn gegeven, ingetrokken zou worden, aangezien de regeering van opvatting was, dat men uit een dergelijke lastgeving zou kunnen lezen, dat zonder rekening te houden met de be staande omstandigheden de handen van krijgsgevangenen gebonden moesten worden. Na het instellen van een onderzoek is er geen bewijs voor gevonden, dat welken ge vangene ook. die uit Dieppe meegebracht werd. de handen gebonden waren. Wel kwam echter het bestaan van de betrokken last geving aan het licht en zij werd ingetrokken „De aanval op Sercq is ten uitvoer gelegd door tien officieren en manschappen. Zeven man van de troep namen vijLDuitschers ge vangen. De handen der Duitschers werden gebonden, opdat de mannen, die de gevangen neming ten uitvoer legden, hen, door jhen onder den arm te nemen, konden wegleiden Geen schriftelijke lastgeving of .andere in structie werd Uitgegeven. De gevangenen moesten n.l. op weg naar de booten langs de door de Duitschers bezette kazernes geleid worden en ondanks voorzichtigheidsmaat regelen braken vier van de Duitsche krijgs gevangenen onder luid geroep los en moesten neergeschoten worden, ten einde te verhoe den, dat zij alarm zouden^slaan." Naar het Duitsche nieuwsbureau in dit ver band verneemt, zal het opperbevel der weer- •acht binnenkort een samenvattende uiteen zetting geven van de behandeling van Duit sche krijsgevangenen door Engelschen. Onge- Ieder heeft den maar schalk- staf in den ransel. In verband met het door den Führer in zijn jongste groote rede verkondigde beginsel, dat „ir. de Nationaal-Socialïs- tische weermacht ieder den maar- schakstaf in den ransel draagt", heeft het opperbevel van de weermacht een communiqué uitgegeven over nieuwe voorwaarden voor de candidaten voor de officiersloopbaan. Volgens dit com muniqué is met onmiddellijken ingang voor alle drie weermachtsonderdeelen het diploma en het bezoek van een be paalde school bii de aanmelding als candidaat Voor de actieve officiers loopbaan niet vereisent. Om te kunnen worden toegelaten tot de loopbaan van actief officier moet o.a. aan de volgende voorwaarden wor den voldaan: De bereidheid om zich voor het Natio- naal-Socialistische Duitschland en zijr Fiihrer in den strüd te werpen, idealis me voor het officiersberoep, op dei voorgrond tredende karaktereigen schappen, aanleg voor het vervullen van een leidende functie, bevattelijk heid en geschiktheid tot verdere ont wikkeling alsmede lichamelijke ge schiktheid en Arische bloedzuiverheid. acht deze a.s. documentaire publicatie van het opperbevel der weermacht, constateert het D. N. B ten aanzien van de bovengenoem de officieele verklaring der Britsche regee ring het volgende Duitsch standpunt- De Britsche regeering geeft met de boven genoemde verklaring voor de eerste maal toe. dat inderdaad een Britsch militair bevel tot boeien van Duitsche gevangenen fcestond en wel naywkeurig geformuleerd, zooals inder tijd door het Duitsche opperbevel is weer gegeven. De Britsche verklaring, dat niet een van de gevangenen, die van Dieppe meegeno men werden, de handen geboeid waren. is. zonder belang, aangezien iets dergelijks van Duitsche zijde nooit beweerd is. In feite 2ijn echter, naar door het Duitsche opperbevel op 7 October met nauwkeurige bijzonderheden bekend gemaakt werd, een aantal Duitsche soldaten, die tijdelijk in En gelsche handen gevallen waren, tijdens hun gevangenschap geboeid. Hieromtrent zijn de protocolaire verklaringen van de betrokken Duitsche soldaten aanwezig. Bovendien zijn aanwezig photographische opnamen betref fende een bij Dieppe in Engelsche gevangen schap geraakten arbeidssoldaat der organi satie Todt, die in geboeiden toestand den dood heeft gevonden Afgezien van deze on weerlegbare bewijsstukken zal het Engelsche ministerie van oorlog ook wel nauwelijks aannemelijk willen maken, dat een door dit ministerie als bestaand toegegeven bevel van een militaire commando-instantie in feite door de ondergeschikte officieren en soldaten niet zou zijn uitgevoerd. Sercq. Ten aanzien van den aanval op Sercq geeft de Britsche officieele verklaring eveneens toe. dat de daar gevangen genomen vijf Duitsche soldaten geboeid zijn Wat de Britsche op merking betreft, dat vier Duitsche gevange nen losgebroken zijn en doodgeschoten moes ten worden om te verhoeden, dat zij alarm zoifden slaan, wordt van Duitsche zijde ver klaard: de gevangen genomen Duitsche sol daten waren op het oogenblik hunner ge vangenneming voor een deel barrevoets of in kousen en slechts met een hemd gekleed Het is derhalve bepaald belachelijk wanneer de Engelschen verklaren, dat zij ze bij hun poging om los te breken, hadden moeten doodschieten, opdat zij geen alarm zouden maken. Het doodschieten heeft ongetwijfeld een veel grooter rumoer veroorzaakt. Engelschen vergissen zich echter, wanneer zij beweren, dat zij van de vijf Duitsche sol daten er vier hebben doodgeschoten. In feite hebben zij er slechts twee doodgeschoten Een Soldaat, die gewond werd en een tweede zijn hun ontkomen. Deze beide soldaten zijn thans door een gelukkige omstandigheid de eenige overlevende ooggetuigen van dit bar- baarsche Engelsche optreden tegen weerlooze krijgsgevangenen. Hun verklaringen zijn pro tocolair voor een gerecht vastgesteld. De Argentijnsche ambassadeur Washington heeft opdracht te Igekregen, voor al te wijzen op het ongelukkige tijdstip van deze verklaringen, nadat de Argentijnsche regeering reeds verschillende contröle-maat- regelen heeft genomen en nog juist vóór de rede van Sumner Welles alle ondernemin- ten, maatschappijen en lijnen voor verbin- ing op langen afstand onder staatscontrole heeft geplaatst. De ambassadeur heeft Sumner Welles verzocht concrete gegevens te verstrekken over zijn jongste uitlatingen. Sumner Welles heeft dit verzoek van de hand gewezen met de motiveering, dat hem dit om militaire redenen niet mogelijk was. Treedt Cripps uit Britselie regeering Sir Stafford Cripps zou het plan koes teren zijn portefeuille ter beschikking te stellen en uit de Britsche regcering te treden. Aldus meldt, volgens Zweedsche persbe richten uit Londen, het communistische En gelsche blad „Daily Worker". Het blad voegt hieraan toe, dat dc ontwikkeling on betwistbaar in velerlei opzicht tegen de po litiek van Cripps gaat, zooals bijv. het dra len met het oprichten van het tweede front, de maatregelen in Indië en de weigering der Engelsche regeering om een distributie van steenkool in te voeren, bewijzen. Dit alles, aldus de Daily Worker, kan worden opgevat als een rechtstreeksche zege def kapitalistische belangen. Concentratiekamp voor illegale joden in Zwitserland. De joodsche vluchtelingen, die speciaal uit het onbezette gebied van Frankrijk meestal zonder geldig visum Zwitserland zijn binnen gekomen, stellen het departement van justi tie en politie voor groote moeilijkheden. De stroom dezer vluchtelingen blijft n.l. aanhou den. Alleen in de laatste dagen zijn er meer dan tweeduizend joodsche vluchtelingen op sluikwegen Zwitserland binnengekomen. De minister van justitie heeft thans bepaald, dat al deze vluchtelingen in het hiertoe aangewe zen kamp ondergebracht moeten worden, waar ze onder militaire leiding en bewaking geplaatst worden, totdaat een verdere beslis sing is genomtn. Op 2 October heeft men een Zwitserschen officier tot commissaris voor het vluchtelingenvraagstuk in het departe ment van justitie en politie benoemd. „OVER ONBEHOORLIJKE PROPA GANDA". Hedenavond om 19,00 uur spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum I in het politiek weekpraatje over het onderwerp: „Over onbehoorlijke propaganda". DE TOEKOMST IS AAN ONS. Bs. De moeilijkheden van den strijd der Nationaal-Socialisten om ons volk te veroveren, zijn van zeer verschillenden aard. Het ligt voor de hand, dat de invloed van een jarenlang met Joodsche geraffi neerdheid door alle instanties van gees telijke tot vakvereenigingsbons, van pluto craat tot bolsjewiek gevoerde propagan da röet zoo maar een-twee-drie geneutrali seerd wordt. Het is ook begrijpelijk, dat een campagne, waarin het leugenkanon en de lastermitrailleur, afgewisseld door het zawra en zwaarste geschut van de wille keur, den boventoon voeren, veel geestelijke slachtoffers maakt, waarbij de beste chirurg voorshands nog de handen ten hemel heffen moet, omdat de geslagen wonden hopeloos lijken. Het verschijnsel, dat wij ook in dezen tijd nog zoo veelvuldig door den Londen- schen zender zien toepassen, nl. om de gees-, telijk-zwakkere broeders het sterkst onder vuur te nemen immers succes is gega randeerd heeft zeer velen ongeschikt ge maakt om nog naar rede te luisteren. Zij zijn geworden als de man die morphine gebruikt: de dosis moet telkens vergroot worden, tot de patient er, op hetzelfde mo ment waarop de Duitsche overwinning een feit 3^1 zijn (of misschien al eerder) aan dood»gaat. Daarnaast komt het feit, dat de oorlog wel de minst geschikte tijd is om radicale revolutionaire wijzigingen als het Nationaal- Socialisme omvat, tot de massa te brengen. De massa immers, wier psycholo gie zich voor een groot (misschien wel het grootste) gedeelte bepaalt tot het materieele. ziet over het hoofd, dat wij opgescheept zitten met de allermiserabelste erfenis der democratie en dat de oorlog met zijn blok kade en zijn totaal gewijzigde oriënteering der productiemiddelen, zeer bijzondere moeilijkheden schept. Deze moeilijkheden toch maken iedere vergelijking met het ver leden, al was 't nog zóó beroerd, dat elkeen (als hij zich niet inhield voor de Nationaal- Socialisten. wien geen koren op den molen moet geworpen worden) zou willen uit schreeuwen, dat het nooit weerom komen moet, volslagen onmogelijk. Zoo blijft men nog bijna geheel aan het verleden gebonden en zoo doet zich dan ook het verschijnsel voor, dat alléén zij, die zich toch van "deze binding hebben weten los te maken, begrip toonen voor de nooden van den tijd en de nooden van ons volk. Een moeilijkheid tenslotte die velen weer houdt om, zelfs wanneer het licht tot hen doorgedrongen is, kleur te'bekennen, is de niets ontziende terreur, die dadelijk van de andere zijde op hen wordt toegepast. Alleen de zeer sterken zijn in staat zich daartegen schrap te zetten en, als het moet. het offer te brengen. Zij deze in het geheim over tuigden vormen echter het stille leger, wij zouden willen zeggen: de reserve, die straks, ais het zoover is, onmiddellijk in vallen zal, om dan zonder vrees vooruit te marcheeren aan de spits van de pionier troepen, die Nederland een waardige plaats in de gemeenschap der Europeesche Staten moet bezorgen. Een beweging als de Nationaal-Socialis- tische, die punt voor punt alles brengt wat ons volk vele jaren lang onthouden is. die onze stukgeslagen gemeenschap weer heel en sterk maken kan, en die tenslotte in een schier hopelooze situatie uitsluitend de uit komst beteekent, kan men niet verstikken. De reactie moge zich nog zoo sterk toonen, zij moge gebruik maken van alle middelen die haar eigen zijn. toch zal zij er niet in slagen een volk als het onze van zijn her nieuwing af te houden. "Wij zijn als volk gezond genoeg om weer te herstellen wat verknoeid werd, de krach ten sluimeren in ieder van ons, óók in die genen die zich nu nog in de rangen der Keuvelsen en Klessebessen ophouden. Daar om loont onze strijd, hoeveel moeilijkheden die ook met zich moge brengen, dubbel cn dwars de moeite welke men zich geven moet: daarom is er geen Natonaai-Socialist die al zit hem het een en het ander dwars één oogenblik zou willen wen- schen, dat hij anders was. De toekomst is aan ons.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1