Nieuws uit IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Omstreken Onze honkbalclubs in het afgeloopen seizoen. BUBBELTJE EN KNOR Trawlers in den storm! Bond Jonge Ou«l Katholieken. Jaarvergadering te Krommenie. De Bond van Vereenjgingen van Jong- Oud-Katholieken in Nederland houdt Zon- - Ma 15 November zijn dertigste jaarlijksch v .gnósiergadering te Krommenie in de So- f 'ëteit ..Ons Genoegen" aan de Noorder Jxjfdstraat. Deze bijeenkomst zal worden eopend door den bondsvoorzitter, oa ton j. jans te Amsterdam, waarna de notu- ingekomen stukken en rned' e.iint-- jLcmede het jaarverslag over 1941 en d- E]jenlng en verantwoording over 1941^ rorden" behandeld. Vervolgens zal een commissie voor kac- •ontróle in 1942 worden b?noemd. terwij iran de redactie van „Bondsleven" verslag al worden uitgebracht door den hoofd acteur, den heer H. J. W. Verheij te tottefdam. In verband met het aftreden en zie ilet herkiesbaar stellen van den bonds lioRitter, pastoor Jans, zal de verkiezi en belangriik deel van de vergaderin ■armen. Het aftredende bc .dsbestuurslid Th. C. Hijzen heeft zich beschikbaar tsield. Voor dezen zijn van de vereeni- n<?cn geen tegencandidaten ingekomen. Van de. voor de vacante functies ingeko- en candidaten zijn dubbeltallen opge-, ételd en wel voor de functie van bonds voorzitter, welke reglementair door de ver- adeiing* wordt benoemd, pastoor E. Wij- er tc Krommenie en pastoor Th. Bakker Schiedam.. Indien de huidige bords- iecretans. pastoor Wijker, tot voorzitter ju worden gekozen, is een reserve-du ■•- eital toegevoegd, bestaande uit de hee- en kapelaan A. C. van de Poll en H. Ver- leulen. beiden te Utrecht. Van de vereenigingen te Culemborg [•recht en Den Haag ziin drie voorstellen r behandeling ingekomen. Aan het einde B vergadering zal de begrooting over W3 worden vastgesteld. Na de bijeenkomst zullen de deelnemen- i leden een bezoek, brengen aan de na as L vergader-lokaal gelegen, gerestaurce--^- üd-Katholibke Kerk, waarbij tevens ge- zenheid zal zijn om in den vorm van ee' eine tentoonstelling oude kerk- en pries- jrkleeden alsmede verschillende oude urienten en curiosa ^te bezichtigen. Icliter de schermen.bij Y.V.IJ. Voetballers voor 't voetlicht. -■In een gezellige huiskamer zit een CD «roepie dames en heeren onder een aan- rename stemming, bijeen. Ze beraadslagen ruk en de buitenstaander begriipt dan ook adeliik, dat het geen allédaagsch „önder- nsje" is. Terwijl hij zich nog verbaasu Vraagt, wat er nu eigenlijk aan de hand hoort hij een sarcastische damesstem: ïoud je mond. nachtbraker!" Verwonderd iekert hij er over. op welke wijze hij re en kan hebben gegeven om zich deze irden ter begroeting te hooren toevoe- Maar dan wordt zijn aandacht ge- okken door-een meneer, die gedwee ant- oordt: „Ja. vrouwtje...." en hij weet, m *elk een gezelschap hij is terecht gekomen. .V.IJ. repeteert! De buitenstaander, die een praatje met i ?ieii heer J. Smit. den voorzitter van de 'J* uetbalvereeniging IJmuiden, wilde ma- la en, kijkt nog ietwat ongeloovig in diens - woning rond. En dan ziet hij, dat dc groote amer in een „tooneel" is herschapen. Al- gt es is aan den kant gezet, vanwege de dis- ibutie zijn de vloerkleeden omgekeerd en voorkamer is gezellig voor ce „artisten Acht uur heeft de klok zooeven echtig geslagen. Alle spelers en speel- ers zijn present. Of er ook liefhebberij is. Regisseur Hunsche monstert de groep. Mie rollen bestudeerd?" vraagt de V.V.IJ.- loneelveldheer, die van discipline houdt, ee dengene, die hierop ontkennend ant- oordt. Gelukkig blijken allen hun best irii fe hebben gedaan, er is werkelijk animo, ■sp de regisseur kan tevreden zijn. Maar dat is hij niet zoo spoedig. Als hu jenmaal een teeken 'hee'ft gegeven en de ®,D epetitie is begonnen, wordt niemand ge- :'k® paard. Rad van tong vertelt Hunsche edereen hoe hi,} en zij de rol moeten zeggen n dan komt het spelen. Een en al leven is 'iet in de kamer. De buren krijgen reeds en voorproefje, van hetgeen hun te wach- sn staat Druk gebaart de regisseur nu. Stuk yoor lulc komen de medespelenden voor diens 1LI iritisch oog. Het uiterste wordt van hen M erlangd, want het moet straks „goed" zijn. -erst te half tien wordt er gepauseerd, „—tiaar om kwart voor tien is het alweer aan- ifreden en dan wordt er nog gewerkt, hard ewerkt, tot kwart over elf. Als men een repetitie heeft medegemaakt eet men, dat V.V.IJ. beslagen ten ijs wi^ omen. Indertijd is met de jubileumavon- len een aardig succes behaald en daarom envachten de menschen zeker niet weinig, «i )e vorige maal was de belangstelling reeds root en thans zal deze beslist rfiet minder ,rj ijn. Daarom heeft het bestuur het gewaagd M het organiseeren van vier voorstellingen besluiten. Deze zullen 21, 22, 27 en 28 etober in het Nederlandsch Hervormd ereenigingsgebouw aan de Kalverstraat ri IJmuiden Oost worden gehouden. Voor "!b e-afwisseling zal worden gezorgd door R. .tiulman en zijn accordeonisten. We praten nog even met den regisseur. )e heer Hunsche staat er bij stil, dat het in ludié genomen stuk („Het Gouden Haan^ e") reeds dikwijls is opgevoerd en een inke bezetting vergt: er zijn niet minder an veertien rollen. De V.V.IJ.-ers en hun ames hebben geen gemakkelijke opgave, naar zullen zich volledig inspannen om goed mogelijk aan de eischen te voldoen. Nulsbibliotheek. Nu de avonden langer worden en donker- begint menigeen behoefte te gevoelen n"An te gaan lezen. Dit is derhalve het tijd- waarop de Nutsbibliotheek haar taak in hervatten. Door de tijdsomstandigheden het niet mogelijk in de avonduren gelegen- eid tot ruilen van boeken te geven en moet t noodgedwongen dus overdag gebeuren. «t daardoor meer moeite noodig is om vol- ln oende hulp te krijgen, is begrijpelijk, daar rerdag een ieder zijn bezigheden heeft. Toch het gelukt om een aantal dames en heeren -Jeid te vinden hun krachten aan de biblio- P heek te geven Ook het aanschaffen van nieuwe boeken is let zoo eenvoudig als vroeger, maar des- ii j lettegenstaande heeft de commissie toch kans icn dit seizoen nog een flink aantal te lachtigen. Deze uitbreiding zal dan ook r gewaardeerd worden. De commissie heeft echter, gezien den ,m5 normen toeloop van lezeressen en lezers in, vorige jaar. maatregelen moeten nemer, dit jaar slechts een beperkt aantal lezers te laten, d.w.z. zij heeft zich een grens leid, waarboven zij geen leeskaarten meer ft uitgeven. Nu is dat cijfers niet zoo heel laag. en naar d vernemen kunnen er een duizend kaarten itgeschreven worden, maar de beperking ligt oofdzakelijk daarin, dat per gezin voorloopig kt meer dan drie leeskaarten worden afge ven om zoodoende thch nog zooveel moge- Ik gezinnen te kunnen bereiken. Agenda TJimwlen. DINSDAG 13 OCTOBER. Thalia: Een onvergetelijke nacht, 7.30 uur ■ex: Voor den politierechter. 7.30 uur. De Pont: De drie Codonas, 7.30 uur. WOENSDAG 14 OCTOBER. loscopen: Zie Dinsdag. DIENST APOTHEKEN. Avond- en nachtdienst: Kennemer Apo- kek, Wjjk aan Zeeërweg. Ver or deni n e; T a a t scbap pelij k Hulpbetoon. Ter waarneming van de taak v£n den ge meenteraad is door den burgemeester oij zijn besluit van 14 September vastgesteld de „Verordening tot wijziging der Verorde ning voor den Gemeentelijken Dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon". Artikel 2bis der oorspronkelijke verordening wordt hier door gewijzigd en als volgt gelezen: „De leden van de commissie van advies heboen zitting voor onbepaalden tijd, doch kunnen te allen tijde door den burgemeester (waar nemende de taak van den gemeenteraad) worden ontslagen." De verordening is door den commissaris der provincie bij besluit van 23 September goedgekeurd. Tentoonstelling Kleine Kracbt. De C. M. V.'Kleine Kracht houdt ook di: seizoen geregeld haar groepsbijeenkomsten. Mej. B. Kooreman, die nog geenszins haa; activiteit verloren heeft, is inmiddels bezit met het voorbereiden van nieuwe plannen. Zoo bestaat het voornemen om aan het eind van November, evenals het vorig jaar. de gebruikelijke tentoonstelling te organisee ren in een der zalen van de Bethlehem- kerk aan de James Wattstraat. Een ieder zal dus weer de vervaardigde handwerken en. kleedingstukken kunoen bewonderen. Voorts zullen er pogingen worden aange wend om het Kerstfeest met de groepen te vieren. De leden zullen dus in de komen de maanden normaal de bekende vereeni- gingshoogtepunten kunnen .medemaken. Een boordvliegtui.g van een der schepen van een Duitsch oorlogsflottielje, dat zijn steunpunt in Noorwegen verlaat voor een vijandelijken tocht, start voor een ver kenningsvlucht. (PK. Winkelmann D.V./R. P.H. c) Ondanks bescheiden plaats geen slecht begin voor Beverwijk. Wat doet Strawberries volgend jaar? (Van onzen honkbalmedewerker). Geruimen tijd rolt thans het bruine monster weer over de velden, vele sup ported scharen zich wekelijks rond het strijdperk en moedigen al of niet met schorre stem hun favorieten aart: Koning ■oetbal heeft zijn intrede "weer gelaan en gezien de fraaie prestaties van 'eenige onzer plaatselijke clubs trekt hij weer al ler belangstelling. Het honkbal, onze ideale zomersport, dat eindelijk, na vele ja ren in onze omgeving een zeer bescheiden plaats heeft moeten innemen en dit sei zoen ook hier aan populariteit won, is weer van de eerste plaats verdrongen. Spelers als Wilders en Schijvenaar, om maar eenige dei- prominente figuren te noemen, zijn thans met al hun concentratievermogen weer bij het voetbalspel, doch denken ongetwijfeld nog terug aan de enerveerende honkbal- competitïè. Juist nu aller aandacht weer ge concentreerd is op het voetbalseizoen, lijkt het ons wel gewenscht een blik te rug te werpen op de prestaties van de twee in onze ^omgeving uitkomende honkbalvereenigingen, Strawberries en Beverwijk. Beide-megentallen debuteer den dit jaar voor de ebrste maal in de derde klasse der onder afdeel ing Haar lem. De Aardbeien. Toen wij aan'het begin van de competitie vernamen, dat Strawberries zou gaan honk ballen, waren onze eerste gedachten: „Kam pioen zonder een enkel verliespunt". Dit team, samengesteld toch voor het mee- rendeel uit oud-H.B.S.-ers, móest kunnen honkballen en zou met haar zwakkere te genstanders wel aürekenen. Spoedig zou echter blijken, dat wij ons in den geest van het negental vergist hadden. Diverse uit wedstrijden werden met een onvolledig ne gental gespeeld, hetgeen direct verliespun- ten beteekèndg. Het slotresultaat, een be scheiden tweede plaats, was voor dit ne gental, waarin wij zelfs de oud-Duvianen spelers Huiskes en De Weert ontdekten, een zeer poover debuut. Naar wij echter uit wélingelichte bron vernemen, heeft men het volgend seizoen de beschikking over den bekenden Dirvi aan-werper H. van Malsen en met goed^ oefening en voldoen den clubgeest,, is er redt?n om den afloop van die competitie reeds nu met gegrond optimisme tegemoet te zien. Aan onzen St. Aagtendijkbewoners, die dit jaar eveneens debuteerden, hulde voor hun .energiek volhouden. Maenhout en zijn discipelen hebben, ondanks het wel zeer slechte resultaat, .getoond waardige tegen standers te zijn. die gaarne op de velden worden gezien. Wij herinneren ons nog één der eerste wedstrijden, toen Beverwijk thuis speelde, de uitdrukking op het gezicht der tegenstanders, toen Maenhout met een zak op zijn rug het veld op kwam stappen, deze omkeerde en het geheele bezit ver toonde uit twee slaghouten, een paar hand schoenen en de honken, toonde en daarbij laconiek de opmerking maakte: Zon der spullen, evengoed honkballen, want dit willen wij dit seizoen leeren" Kijk. dat was enthousiasme voor de honkbalsport, on danks gebrek aan materiaal toch doorzetten Na de eerste wedstrijden, o.a. een 441 nederlaag, vond men een oud-Duviaan- ïpeler bereid de leiding op zich te nemen Hoewel deze voor groote moeilijkheden kwam te staan, vormde zich reeds spoedig een vaste kern van spelers, die regelmatig op de oefenavonden verschenen en zich met enthousiasme ca diverse bijzonderheden eigen trachtten'te maken. Bevcrwijksche krachten. Aanvoerder Maenhout ontpopte zich als een waardig eerste honkman. Semeins raakte reeds aardig thuis op het tweede honk. Het grootste succes boekte echter anger De Ruiter, die. na op den werper N.N. te zijn ingespeeld, zich spoedig achter de plaat op zijn gemak voelde alsof hii dit al vele seizoenen had gedaan. Preoendaal. derde honkman en slagman van formaat.' was bij de tegenstan -"ers spoedig een ge vreesde verschijning. Over de overige spe lers kunnen wij kort zijn. stuk voor stuk beijverden zij zich het honkbal zoo spoedig mogelijk meester te worden, doch ze ver gaten. dat leeren vangen en spelregelkenr.is van meer belang zijn, dan het slaghout han- teeren. Het tweede negental had nogal dik wijls met onvolledigheid te kampen, waar door vrij vaak onnoodig werd verloren. Aan het slot van het seizoen deel ie aanvoerder Maenhout ons nog mede. dat men dezen winter grondig de spelregels zal gaan stu- deeren. opdat men het volgend seizoen, hoewel men dan over den werper N.N. niei meer de beschikking zal hebben, zoo goed mogelijk voor den dag wil komen. Zelfs droomt men in Beverwijk-kringen al van het organiseeren van een honkbal-aard- beientournooi. Vanaf deze plaats juichen wij dit initia tief van harte toe. En dan aan het begin van de competitie een demonstratie-wed strijd van twee eerste klasse negentallen! Geheel zonder propaganda is het optreden van onze honkbalnegentallen Strawberries en Beverwijk echter niet gebleven, want. naar wij vernemen, zal ook Santpoort het volgend jaar actief honkbal gaan beoefenen. En wanneer zullen Stormvogels en V.S.V. volgen? Motorgroep Kennemerland. Tn haar cubgebouw aan den Zeeweg zal Motorgroep Kennemerland Dinsdag 20 October haar gebruikelijke bijeenkomst houden. Er zijn' .nog geen bijzonderheden bekend, doch wer~zijn er reeds plannen In voorbereiding. Er wordt aandacht geschonken aan technische uiteenzet tingen. Tevens zal getracht worden om te zijner tijd bekende /igifren uit de motorwereld le laten vertellen, Zeer zeker zouden bijvoorbeeld dc boeiende reisverhalen van den heer Geerllngs met aandacht worden gevolgd. Hockeynieuws Strawberries. Nu de mogelijkheid tot oefener ontbreekt Nu bliikt eerst recht bij de Strawberries wat -t beteekent geen eigen terrein te bezitten en us pract'sch zonder trsn-.ingimoaeUjkheid te ;n Vooral bij dc dames en dc laeere heeren- ftallen en in het blizonder bij de keepsters cn keepers word' dat gemis zeer zwaar gevoeld Dat het spoedig anders worde Het eerste dameselftal speeidc te Bloemendaal ?n prettlgen wedstrijd tegen B.D H.C. III, waar bij de eindstand (2—2) de krachtsverhouding wel tuist weergaf. De elftallen wogen aardig tegen elkaar op Voor de rust wisten de Aardbeien eenmaal te scoren, vla Hanny Graeper. terwijl 3D.H.C. er tweemaal succes had: maar na de bracht Bep v. Malsen door een doelpuntje den uitelndelijken stand op 2—2. Het tweede elftal leed te Amsterdam schip breuk tegen Ijsvogels, door maar liefst met 5—0 e verliezen, hetgeen hoofdzakelijk een gevolg is .■an gebrek aan training. De andere dames brachten het er niet veel be er af. Strawberries IV verloor van Alliance II met 41 en het vijfde elftal moest tegen Allian ce III met 5—0 het onderspit delven. Strawberries VI werd door het enthousiaste Hermes II met 4—0 Ingemaakt. DE HEEREN. De heeren boekten iets betere resultaten. Het eerste elftal speelde in een uitwedstrijd (3—3) gelijk tegen de Haagsche club S.O S. Het veld oefende nogal een tragen invloed uit en de Aard beien speelden niet zooals zij wel zouden kun nen: vooral in de achterhoede haperde het nogal eens. Voor de rust gaf Schaap eén prachtige goal weg. maar S O S. scoorde eveneens, zoodat de rust met 1—1 inging. In de tweede helft wist eerst Maters op fraaie wijze een strafcorner in een doelpuntje om le zetten, terwijl Stada ook nog eens den doelmond vond. S.O.S. slaagde er echter in nog twee maal succes te boeken, zoodat de eindstand 3—3 werd. Het tweede heerenelftal behaalde te Bloemen daal een éclatante overwinning op Amsterdam 6. die vrij zwak speelde. De enthousiaste Straw berries wisten het zelfs tot 40 te brengen. In dezen wedstrijd maakten Van Veen en Van Heug- ten elk één doelpunt, terwijl Bleeker tot twee maal toe kon scoren. Te Heemstede heeft het derde elftal der heeren zich met negen man hardnekkig tegen Alliance 3 verdedigd, maar het moest ondanks hevig enthou siasme en een bijna voortdurend veldoverwlcht (o noodlot!) een 3—2 nederlaag slikken. Strawberries 6. die tegen Zandvoort 3 in den uitwedstrijd ook slechts negen man op de been kon brengen, werd met een 50 nederlaag naar huis gestuurd. De Kennemer Jagers. Zondag heeft de wandelsportvereenlging De Kennemer Jagers met een groep van vijftien leden aan de „Knobbeltocht" van den N. H. W B. te Zaandam deelgenomen. Voor de tippelaars was dit een experiment, daar voor het eerst een dergelijke methode werd toegepast. Er kan echter met voldoening wor den vastgesteld, dat dit evenement een groot succes is geworden. Onder De Kennemer Jagers bevond zich geen enkele uitvaller, zoodat allen het diploma ontvangst konden nemen. h eerste knobbeltocht werd door ongeveer e honderd tippelaars gewandeld en indien de voorteekenen niet bedriegen, zal er binnenkort ie Haarlem opnieuw zoo'n marsch georganiseerd worden. R.K. ZWEMCLUB IN N. Z. R. B. De R.K. zwemclub IJmuiden Oost heeft blij kens De Zwemkroniek om aansluiting bij den Nederlandschen Zwem- en Reddingbond vraagd. E. DE GROOT OVERLEDEN. Te IJmuiden is op 74-jarigen leeftijd over leden de heer E. de Groot, directeur van de N.V. Visscherijmaatschappij „De Hoop". Hij was een practische visscherrpan. die reeds in het begin dim deze eeuw als kapitein-eige naar van eVn vischkotter voer. Hoewel zijn reederij nooit een groote vlucht nam. ook niet toen de heer De Groot zelf aan den wal bleef, ging het bedrijf toch op den duur twee stoomtrawlers exploiteeren. De overledene stond bij zijn personeel bekend als een goed mensch. In reederskringen werd hij vooral om zijn deskundigheid hoog geacht. Gedu rende geruimen tijd maakte hij deel uit van het bestuur der Vereeniging van Reeders van visschersvaartuigen. De teraardebestelling zal "Woensdagmiddag om kwart over twee op de/begraafplaats aan de Havenkade geschieden. ZANGAVOND IN DE BETHLEHEMKERK Teneinde den gemeentezang in de Neder landsch Hervormde gemeente te bevorderen zal èr Dinsdag in de Bethlehemkerk aan de James Wattstraat een zangavond worden georganiseerd. BEVERWIJK BoonenstokkeD voor don oogst in 1943. Het bestuur van de Vereenigde Veilingen heeft de inbrengers van producten er op ge wezen, om voor het seizoen 1943 nu reeds een aanvraag in te dienen voor het benoodigde kwantum boonenstokken, aangezien binnen kort door het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd een hoeveelheid boonenstokken beschikbaar zal worden ge steld. Het zal in den komenden winter lang niet zeker zijn, dat houtveilingen gehouden mogen worden. Waarschijnlijk komt al het hout onder ccntralen inkoop, zoodat dan tevens een einde komt aan de hooge prijzen! welke men vorig jaar op de houtveilingen besteedde. Nu reeds dienen de tuinders dus een aanvraag in te dienen voor het benoo digde aantal stokken. VEREENIGDE VEILINGEN „KENNEMERLAND" EN „VRIJE VEILING". Prijsnoteerlng van 12 October 19»2. Spinazie per kg. 8—10; Natuursla per krop 21.-. Sla per kg. 7; Andijvie per kg. 5: Prei 1 per kg 7, Raapstelen per kg. 7: Radijs per bos 1.80: Sel derij per bos 2'-jPeterselie per bos 3: Tomaten 1. 2, 3. L-per kg. 16: Tomaten kriel en gescheurd per kg. 7: Bloemkool 1 A per st. 14%: Bloemkool 1 per st. U'.i; Bloemkool 2 per st. 8: Bloemkool 3 per st. 5; Boerenkool per kg. 3; Pronkbooncn per kg. 11: Koolrabi 1 per st. 2%: Chlneesche kooi per kg. 3; Roode kool per kg. 3'..; Savoye koo: per kg.'3!-.-: Bospeen per bos 6; Peen z lof gew. 1 per kg. 7; Komkommers 2 per st. 8%; Idem 3 per st. 5%; Idem 4 per kg. 8; Ramenas per kg. VA „D.O.K." in Amsterdam in actie. Na een lange periode van zeer weinig ac tiviteit heeft de Krachtsportvereeniging „D.O.K." Zondag weer eens aan wedstrij den deel genomen, welke uitgeschreven wa ren door de Amsterdamsche Krachtsport- vereeniging „Hercules". Drie gewichthef- fers en één worstelaar hebben de kleuren van D.O.K. verdedigd. In de tweede afdeeling vedergewicht wor stelen kwam Kuilman uit. Zij eerste twee partijen wist hij op touché te winnen, doen gebrek aan routine deden hem de volgende twee partijen verliezen. J. Morlang en J. Iskes konden het in de tweede afdeeling lichtgewicht gewichthef fen niet tot de prijzen brengen, ondanks dat beiden uitstekend gewerkt hebben. C. G. Tabak was goed op dreef en wist zonder veel tegenstand in de eerste afdee ling de eereplaats te bezetten. Ook de stijl- prijs was voor Tabak. De resultaten van de gewichtheffers waren als volgt: C. G. Tabak: 92»/ K.G. trekken en 117% K.G. stooten: J. Morlang: 75 K.G. trekken 7212 K.G. stooten: J. Iskes: 77'/J K.G. trek ken; 102'/J K.G. stooten. Voetballers, die kunnen schieten. Meer dan eens hebben we er reeds de aandacht op gevestigd dat de schotvaar digheid van de voetballers in IJmuiden en omgeving dit seizoen nogal te wen- schen overliet. We bepaalden ons tot ploegen in de „groote" competitie en konden dus geen aandacht aan Water- I o o schenken. Deze, in de afdeeling Haarlem uitkomende ploeg, heeft na haar vorige successen blijkbaar alles op alles gezet om ons te bewijzen, dat ook zij eigenlijk dient te worden genoemd, al is zij lager geplaatst. En ook al uit mede lijden met de toekomstige tegenstanders zullen we dit nu maar doen. Waterloo heeft tot dusver vijf wed strijden gespeeld. Zonder uitzondering werden deze gewonnen, en heusch niet met kleine cijfers, terwijl de tegenpartij gewoonlijk weinig kans kreeg. De resul taten waren achtereenvolgens tegen: V. V.B. II 80. Stormvogels TV 70. IJS.V. II 82, Kinneim III 5—1 en De Kenne- mers IV120. In vijf wedstrijden zijn dus veertig doelpunten gemaakt (aeht per partij) en werd het eigen doel totaal slechts driemaal doorboord. Aan doelpunten ontbreekt het niet! Heeft Waterloo ook «al „punten" voor de kampioensvlag? Teekening Bessels (Pax Holland m.) - -«hfp. EEN VERHAAL VAN DE ZEE. „Dat hebben we nog nooit meegemaakt zeiden de schippers Wij weten nog zoo goed hoe het was, als het weer ook te IJmuiden getuigenis had afgelegd van den storm, die op zee de sche pen had overvallen en de bemanningen had gedwongen zich tot het uiterste in te zetten om de gevaren te trotseeren. Velen gingen naar de Visschershaven, om het even of zij al dan niet familieleden op zee hadden, en bespraken daar de geruchten, die al spoedig de ronde deden. De eene had een bericht opgevangen, vol gens hetwelk een bekende boot in nood verkeerde, een ander wist met stelligheid te verklaren, dat 'n trawler, die al vrij lang uit was, behouden was en ieder oogenblik kon worden verwacht. In groep jes druk pratend bijeen keek men uit of er in de verte al iets kon worden opgemerkt: elk*e stip. iedere vlek werd met de oogen onderzocht en als er werkelijk een boot op komst was, wist men het al gauw te ver tellen, terwijl men gewoonlijk ook reeds den naam wist te zeggen. Op de .brug" boven de vischhal, stonden de IJmuiden- sche jongens, die gewend waren bij de ouders en vrouwen der varensgezellen te gaan zeggen, dat het zoover was, wanneer er een trawier in aantocht was. Menigeen werd verbaasd door hun deskundigen biik. want terwijl anderen zich afwegen of daar in de verte nu eigenlijk wel een trawler voer, konden z reeds met zekerheid vaststellen, dat het dit en dat schip was, waarna" zij haastig aan den haal gingen om de gebruikelijke grïjpstuivers te verdienen. Wanneer het had gestormd wérd hun beurs nogal eens goed gevuld. In spanning zagen dc familieleden immers naar berich ten uit. Wanneer er dan hard werd gebeld haastten ze zich naar de voordeur, direct moesten ze weten of het schip werkelijk ir. de buurt was en dan maakte moeder de vrouw zich gereed voor de thuiskomst, ter wijl anderen naar den kant gingen. Storm op zee. Je zag dadelijk aan dc schepen, dat ze het hard' hadden moeten verduren, 's Winters was het schouwspel desondanks mooi, a!s de trawlers met ijs waren bedekt en het touwwerk een ver nuftig samengesteld zilveren web,was. Al spoedig lette je echter op de ijsklompen, die zich overal aan dek hadden vastgezet en dan besefte je weer volkomen, dat het een taaie reis was geweest en dat de op varenden al hun krachten hadden moeten inspannen om de boel zooveel mogelijk in orde .te houden. Jaren geleden Op ongeveer 56 tot 58 graden Noorder breedte had een orkaan gewoed. De vis- scherssehepen, velen wisten het reeds, had den lastige dagen en nachten achter oen rug. Wind en water hadden zich met een geweldige kracht doen gelden. Het was aan pakken geweest, zwoegen van vroeg tot laat. Nu lagen er enkele trawlers aan den kant. Een blik zei voldoende over den storm. De booten waren ieelijk beschadigd Daar lag de Dolfijnlek Daar was de Volharding. bijna alles aan dek stuk of weg, de brug ontzet, de ruiten weggeslagen, de scheepsboot aan stukken, de last ver dwenen, de bazaansmast afgeknapt' 't Was een beeld, zooals men het vaak te IJmuiden had gezien. En toch trof het opnieuw, tóch doemde het weer eens tot zwijgen, toch dwong het om de varensgezellen op te zoe ken en te probeeren te weten te komen wat zij hadden meegemaakt. Ze stonden temidden van een groepje belangstellenden, het „zakkie"' bij de hand. klaar om naar huis te gaan. Na al die nieuwsgierige vra gen moesten ze wel iets vertellen, maar doorgaans hadden ze er weinig zin in. Daar om volstonden ze met enkele sobere bij zonderheden. die echter duidelijk genoeg waren. De Volharding? Tja. de trawler had geen gemakkelijk reisje achter den rug. „Drie aagen lang hebben we met halve kracht jestoomd om uit den orkaan te komen", vertelt de schipper. In dien tijd waren we even dertig mijl teruggeslagen. Het is een wonder, dat we weer boven water zijn gekomen Rustig zegt hij verder: „Op 11 Februari trokken we naar zee. Twee dagen later gin gen we op 59 gr. Noorderbreedte en 3 gr 20 min. Oosterlengte visschen. Het zat ons niet mee. Op 16 Februari stak er een storm uit het Zuid-Zuidwesten op. We moesten het werk neerleggen en dat beteekent wat! We gingen halen en toen „steken", dat wil zeggen met den kop van de boot in den wind stoomen, er voor zorgend, dat we niet te veel afdreven." Even zwijgt de schipper. Dan vervolgt hij: „Het was noodweer. De zee had het op ons gemunt. Om tien uur sloeg er aan stuurboord een stortzee over, die heel wat schade aanrichtte, al was aan dek alles vast gesjord. Zoo heboen we een heelen nacht getobd. Den volgenden morgen bedaarde de wind wat. De zee was nog woedend, maar we gingen toch weer visschen." Was de storm achter den rug Wie dat had verwacht kwam bedrogen uit. Neen, de groote gevaren waren nog niet voorbij. Dat bleek op 17 Februari. De Zuidwesten wind had een ontzettende kracht gekregen. En het ergste was, dat hij zware sneeuw buien voor zich uit zwiepte. „We konden geen hand voor oogen zien", ■ertelt de schipper van de Volharding. „Een dag lang voeren we als in een zwa mist van sneeuw. We konden elkaar :..ueilijk verslaan, schrééuwen moesten we. Het was middernacht toen er een geweldige stortzee over ons heele schip sloeg van voor- to' achtersteven! De boel werd volkomen ge ruïneerd. Alles was verbogen, gebroken of weggespoeld. Vooral de bjrug had het te Ëakken. Het paalkompas was ontzet. De ivervaten, de lampeijkabels en een redding boei waren door dat stuk water meege sleurd." ,,'t Was dus bar, schipper?" „Erg? Ik vaar van m'n elfde jaar af, maar zulk noodweer heb ik nog nooit mee gemaakt!" Langs hot lijntje. West-Frisl» moet ongetwijfeld gedacht hebben, dat zij Kenncmers in zwaren rouw zou aantreffen. Immers vier neder lagen in successie en nu nog op den koop toe een geweldenaar met biceps op bezoek. Maar wat rullen die Frislanen verwon derd hebben gestaan, toen zij met hun twee-en-twintigen elf jonge geitjes en elf bokken met vervaarlijke hoorns uit de "catacomben van de tribune de arena binnen huppelden op ac maten van een lekker, vroolijk foxtrotje van Peter Kreu- der, dat via een versterker tusschen de muren van het Sportpark daverde. T)e herder over deze pluimage trachtte op het fluitje met de erwt de trompetsolo te overstemmen, maar Kreuder's melodie won met overmacht. Eén twee, één twee, hopsaIch llebe dich. Heel het Sportpark maakte danspasjes. Eén twee, één twee. hopsasa Plotseling viel de stilte, maar een heel korte stilte. Met een zoet gefluit zette de herder zijn melodie in, soms klonk het lok kend en dan weer bestraffend. Drie kwartier duurde het voorspel plus een kwartier voor het omslaan van een blad van zijn partituur maar toen viel het roodzwarte orkest bij in al de sterkte van koper en hout, steeds sneller en vlotter deinde de melodie. Langzaam maar zeker werd het den luisteraars dui delijk, dat de groote finale van den over- winningsmarsch naderde. De arena, waar in tot nog toe niets anders dan zware mu ziek en drama's waren opgevoerd, zag er vroolijker, gemoedelijker, neen: zonniger uit. Het slot was daverend en massaal, maar wonder mooi! Stillekens, onder den indruk van zoo veel muzikaliteit der WiJ- kers verlieten de toehoorders het veld. En in de Enkhuizer Almanak stond nog wel voorspeld, dat West Frisia zou win nen! Neen, Almanakkers, nu geloof ik ook niets meer van dien strengen winter. C. B. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het kantoor van de Rijkspostspaar bank werd gedurende September 64.o25.35 ingelegd en 47.251.22 terugbetaald. Er werden 88 nieuwe boekjes uitgegeven. VEILING VAN LEVERBAAR PLANTGOED. Dondej^agmorgen a.s. wordt in het vei linggebouw „Kennemerland" een veiling gehouden van leverbare irissen, plantgoed, tulpen, enz. VELSEN PERSONALIA- Geslaagd te Den Haag voor het voorloo pig diploma scheepswerktuigkundige de tieer H. Rooth te Velsen. SANTPOORT GEMEENTE-AVOND. In aansluitng op hetgeen wij reeds eerder berichtten over den Woensdag te houden gemeente-avond der Ned. Hervormde ge meente, vernemen wij nog nader, dat ds. J. J. Buskes zal spreken over het onderwerp „God en Noodlot". Er wordt begonnen om half acht, doch de deuren der kerk worden reeds om kwart voor zeven geopend. Daar zeer vele belangstellenden worden ver wacht, overweegt men maatregelen om al len het gesprokene goed te doen verstaan. Ds. R. Hi Oldeman zal een inleidend woord spreken. CASTRICUM BURGERLJKE STAND Geboren: Henriette Irene, dochter van Merkelbag, Willem en Schuurman, Hen riette Catharina, Sifriedstraat 13. Jan Joseph zoon van Groen, Jan Joseph en Swart, Ja- coba Elisabeth, Schoutenbosch^42. Catha rina Apollonia, dochter van Lute, Johannes en De Winter, Johanna, Duinenbosch 35. Anna Catharina, dochter van Tromp, Cor nells Theodorus en Gieling, Agatha, Mr. Ludwigstraat 28. Overleden: Groen, Hendrik, 54 j., zonder beroep, wonende te Castricum. Ingekomen personen: Geen. Vertrokken personen: Wed. Driessen naar Alkmaar, Westerweg 53; J. A. Jansen naar Alkmaar, Hekelstraat 22; W. M. E. Kip naar Rosmalen, Coudewater; M. W. R. Acker- mann naar Arnhem, Raspopscheweg 52; C. van Vlaanderen en M. Janse naar Amster dam, Grimburgwal 10; G. de Vries naar Amsterdam, Berberisstraat 15hs. De Dolfijn lek.De schipper van dezen trawler vertelt eveneens wat er is gebeurd. ,Ik heb een goed schip", zegt hij. „Maar nog altijd begrijp ik niet, dat het niet is gekraakt in dien orkaan. Van Augustus af hadden we toch altijd een vangst van zes- of zevenhonderd manden visch. Maar noutweehonderd mandjes! 't Is dat we vlak bij huis nog zeshonderd kabeljauwen hebben meegenomen, maar anders was onze boot half leeg geweest Veertien dagen heeft de reis geduurd. Meestal hebben we echter niet kunnen vis schen. Dat zegt genoeg. Op 55 gr. 30 min. was er een aardig windje, maar op 56 gr. zaten we met een orkaan in onzen maag. Twee graden verder bevonden we ons in een sneeuwstorm en boven de zestig was het mooi weertje. Zoo'n reis heb ik nog nooit meegemaakt. Op een bestek van der tig mijl voeren we soms een storm in en Uit Gelukkig, dat er geen ongelukken ge beurden. Twee buitenlandsche trawlers waren in denzelfden storm met man en muis vergaan. v. B. Begrafenis H. Bijkerk. Onder groote belangstelling, zoowel uit kerkelijke als uit onderwijskringen, is Za terdagmiddag op de algemeene begraafplaats te Heemstede ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer H. Bijkerk, oud-hoofd van de Chr. school aan de Bakenessergracht te Haarlem en van de Chr. school te IJmuiden. Van de talrijk^ aanwezigen noemen wij den heer R. Smit Jr., het tegenwoordige hoofd van de Chr. School aan de Bakenessergracht, alsmede onderwijzers en oud-onderwijzers van die school. In de aula sprak het eerst Ds. G. J. Waar denburg, als voorzitter van den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente, die memoreerde hoe de overledene de kerk en de gemeente van Haarlem in velerlei functies met groote getrouwheid heeft gediend. Hij was Iemand die vervuld was met warme belangstelling voor het wel en wee der gemeente, die velen ten zegen is geweest. Voor dat al betuigde spr. groote dankbaarheid. Ds. H. E. Beker herdacht met groote waar deering het vele hetgeen de overledene voor de wijk van spr. heeft verricht en de degelijke adviezen die door hem werden gegeven. Hij was een man met groote menschenkennis en innige teederheid des harten. Voor velen was hij een echt raadgever. Ds. W. J. van Elden, sprekende namens het bestuur der Vereeniging tot stichting en in standhouding van scholen met den Bijbel te Haarlem, getuigde hoe er tusschen den heer Bijkerk en het schoolbestuur een uitnemende samenwerking is geweest en hoe hij een echte evangelist is geweest. Het schoolbestuur zal dan ook zijn nagedachtenis in hooge eere houden. Achtereenvolgens spraken verder de heeren P. Sidderius, rustend schoolhoofd te Katwijk aan -Zee, als vriend, J. J Delfos, namens het college van notabelen der Ned. Herv. Ge meente van Haarlem, van welk cqllege de overledene vele jaren secretaris is geweest; J. Vernhout namens het college van ouder lingen der Ned. Herv. Gem. van Haarlem; J. Groot, hoofd eener Chr. School, namens de vroegere collega's en J. de Groot, hoofd eener school te Den Haag. als vriend. Ailen roemden de groote eigenschappen van geest en hart van den overledene, die voor velen zooveel is geweest. De heer Van de Kerk, onderwijzer aan de Chr. school aan de Bakenessergracht. die na mens de onderwijzers aan die schóól sprak, zeide dat de overledene een geest van eens gezindheid en saamhoorigheid wist te schep pen. Hij heeft de belangen van het personeel bij het bestuur uitnemend behartigd. Voor dat alles betuigde spr. zijn grooten dank. Nog werd het woord gevoerd door de hee ren W. J. Speller, namens de commissie tot het geven van onderwijs aan het zieke en het zwakke kind die veel in haar secretaris heeft erloren; S. Bijkerk uit Utrecht, een neef ars den overledene, die met groote dankbaar heid gedacht hetgeen zijn oom voor de familie is geweest en F P. Vermeulen uit IJmuiden. die sprak over hetgeen de overledene is Re- '.veesi als eerste hoofd van de eerste Hervorm de school te IJmulden-West. Tenslotte heeft ds 1. P v d. Waal eenige schriftgedeelten voorgelezen, waarna de baar grafwaarts is gedragen. Aan het graf heeft Waal eerst de begrafenisliturgi»} ge zegd en daarna het „Onze Vader" gebeden. De heer S. Bijkerk heeft namens de familie dank gezegd voor de belargstelling.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3