Haarlemsche Courant Vierhonderd versterkingen voor Toeapse gevallen. Groote luchtaanvallen op Malta. Verhouding tusschen het Duitsche en Nederlandsche volk toegelicht. N.S.D.A.P. en N.S.B. op één front I $Xe Jaargang No. 241 x ^teimement p. week 9,28, p. maand 14*. p. kwartaal 3,0, truico p. post J,7J, losse nummers 8 cent Advertentlën 3—1» p.m. J>*~ ellJ® m,m- meer 20 cent- Reclames dubbele prU». vj •dvertenl,eabonnementen 15(10 ui.m. 12 cent p. m.m. Kennemer t rdltlc 3—18 m.m. 1,20. Abonne puj.i Grafische Bedreven Damlate. Dinsdag 13 October 1942 Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m- Nieuwsblad voor NoOrd-Holland Bureaux Haarlem: Groote Bontstraat 15, Bijkantoor: Boenda- pleln 37. Tel. Directie 130S2. Hoofdredactie 15054, Redactie lOSOO, Administratie 10724. 148». Soendapletn 12230. Postgiro U49M. Directie PB. A- MEES - P. W PEEREBOOM. Wnd Hoofdredacteur» J. f. BAÜDEWTNS. VerschlJnr dagelijks behalve op Zon- Te Stalingrad werd een vijandelijke groep vernietigd. Plaatselijke aanvallen aan Donfront afgeslagen. Aan Ned. kust 5 Britsche vliegtuigen neergeschoten Het opperbevel van de Duitsche weer- pacht maakt bekend De aan den weg naar Toeapse in- doten vijandelijke strijdmacht werd in de gehakt. In felle berggevechten zijn ■Tfiirmede de kern eener Sovjet-gardedivisie fcmede deelen eener divisie bergjagers rtrslagen Daarbij werden ruim 400 verster- jen ingenomen en talrijke gevangenen wapens als buit binnengebracht. De zuivering van het op oerwoud lijkende jibied van de laatste nesten van verzet is aan den gang. Ten Zuiden van den .rek mislukten tegenaanvallen van den yand onder zware bloedige verliezen. Te Stalingrad werd een vijandelijke vernietigd. Artillerie van het leger een vrij groot schip op de Wolga tot ken. Gevechtsvliegers zetten de verwoes ten van belangrijke spoorlijnen ten Oos- E0 van de Wolga voort. Aan het front van tn Don verijdelden de verbonden troepen erscheidene plaatselijke aamrallen en over gingen van Sovjets. ïln den cent r alen en Noordelijken ohtsector werden bij succesvolle onder- aningen van verkenningstroepen en stoot- oepen talrijke vijana'elijke versterkingen iet haar bezettingen vernietigd. Ten Oosten van Leningrad werden k t laatste resten der over de Newa opge ld rongen Sovjet-strijdkrachten over de ri- ter teruggedreven. Duitsche formaties gevechtsvliegtuigen 'r' ttten Zondag overdag de bombardementen U p de Britsche luchtbases op de eilandves- ag Malta voort. Er werden uitgestrekte randen op parkeerterreinen en in vlieg- nghangars waargenomen. In luchtgevech- n boven het eiland brachten Duitsche gers drie Britsche jachtvliegtuigen om- lag. Twee andere werden door bemannm- en van gevechtsvliegtuigen neergeschoten. Uit Britsche vliegtuigformaties die Zondag overdag op groote hoogte door drongen naar de Noordfransche en de Neder la ndsche kust schoten Duitsche jagers zonder eigen verliezen te lijden vijf vijandelijke machines neer. Bij storingsvluchten van Britsche vlieg- jigen overdag boven Noord- en Noord- ■f rest-Duitsch gebied leed de bevolking ge- inge verliezen. Boven de Noord- en Oost- ee werden drie Britsche vliegtuigen des achts neergeschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen Zon- f* ijnacht een belangrijke havenstad in oordoost-Engeland met goed resultaat aan. let D.N.B. meldt: De Führer heeft Za-, rdag in zijn hoofdkwartier ontvangen den Jkenden Duitschen jachtvlieger kapitein öachim Müncheberg en hem het Eikenloof et Zwaarden bij het Ridderkruis van het zeven Kruis overhandigd. Müncheberg is ans ruim 23 jaar oud en heeft reeds 125 jandelijke vliegtuigen neergeschoten, aarvan alleen 80 in den strijd tegen En- ïlsche tegenstanders aan het Kanaal en in 'Middellandsche Zee, waardoor hij zich i bijnaam heeft verworven van „de jager i Malta". Stalingrad. De A. N. P.-correspondent te Berlijn' |eldt In militaire kringen te Berlijn constateert en een afneming van de hevigheid der 2iS! olsjewistische tegenaanvallen aan het front LEVEREN JULLIE CHROOM AAN DUITSCHLAND ijnlijke vraag aan Turksche journalisten in de, V.S. hidelijh antwoord uit Turkije. Van der. Turkschen afgevaardigde Sadak. in wiens uitlatingen de waande kan worden «gekend als van een woordvoerder van R Turksche ministerie van buitenlandsche sken is in het hem toebehoorenoe blad tósjam" een artikel verscheneh, dat be- fkking heeft op het draadloos aan het lad „Yeni Sabah" gezonden bericht van in Turkschen journalist Yaltsjin, die zich p het oogenblik met een delegatie van Turksche journalisten op een rondreis door merika bevindt. Sadak schrijft: De Turksche journalisten werden onmid ellijk nadat zij voet op Amerikaanschen >:evn hadden gezet, aan een pijnlijk ver- oor onderworpen. Zij hadden niet eens tijd n zich in een hotel te verfrisschen. toen "nerikaansche collega's onder het voor- mdsel hen te willen begroeten in het otel kwamen en vroegen: ..Is het waar. dat i'.ie chroom aan Duitschland levert?" Van eerste banket af hebben onze collega's bespraaktheid de hartelijke en vrïend- iiappelijke betrekking tusschen Amerika Turkije behandeld En toch was het teds weer: „Dat is alles goed en wel. maar 3t zeggen jullie over de kwestie van het iróom?" Wij vernemen, zoo schrijft Sadak, dit al- is door een lang telegram van Yaltsjin. dal i waarschijnlijk voor Amerikaansche re ining via de radio heeft verzonden. Het is »r ons moeilijk te begrijpen, dat de eerste ^ag. welke aan onze collega's in een ver invijderd land gesteld werd. een vraag Meest is naar den verkoop van een erts. Wanneer wij chroom aan Duitschland verkoopen. dan ontvangen wii daarvoor wapens, welke wij zeer noofig hebben. }n plaats van ons te vragen: ..Waarom hebben jullie chroom geleverd?" "had den de Amerikanen kunnen zeggen: -Wij hebben alle wapens gegeven, die jullie noodig had. jullie hebt er dus van Duitschland geen meer noodig. Geeft |js Duitschland ook ju'lje chroom niet". Een dergelijke taal kan Amerika echter niet spreken. De Amerikane^ weten beter dan wij. 'at men ons sedert drie jaren beloofd heeft 11 vat men ons gegeven heeft. Op ~e vraag Wi de Amerikanen aan onze iournalisten "dde het eenvoudige antwoord: ,.Gii wil'. Turkije sterk is en dat het verzet biedt an<ie aanvallers. Waarmede? Doordat Duitschland nrs v auens geeft dienkt het t^ecliikerli'd o»n verirou- in de rechte lijn van dc Dui'cohe pn- h'irk en levert het het krachtigste bewijs het feit. dat het niet van plan Is Tur tle ie omsingelen". van Stalingrad. Men houdt echter rekening met de mogelijkheid, dat de bolsjewisten hun ontlastingsaanvallen op grootere schaal dan thans het geval is, zullen hervatten en dat de verawakking der aanvallen, slechts een gevolg is van omgroepeering of wel ver band houdt met 't ravitailleeringsvraagstuk dat in zulk een uitgestrekt gevechtsterrein uiteraard een groote rol speelt. Wat de andere sectoren in het Zuidelijke frontdeel betreft, hiervan is naast het front an de Terek, waar Grozny met de omlig- ;ende olievelden tot het zwaartepunt der óuitsch^ aanvallen vooralsnog alleen van de lucht uit is geworden, het Noordweste lijke deel van den Kaukasus weder meer in het middelpunt der belangstelling komen te staan. Toeapse. Van militaire zijde wordt gemeld: In het Noordwestelijke deel van den Kaukasus strijden de Duitsche troepen om den uitgang uit het gebergte. De bolsjewisten zijn zien het groote gevaar bewust dat hun haven plaats Toeapse dreigt door de van het Noor den over het gebergte oprukkende Duit sche troepen Zij ondernemen derhalve zware tegen- en ontlastingsaanvallen, even wel zonder succes. Daarbij moesten zij in het kustgebied alle maar eenigszins be schikbare eenheden, als etappetroepen, technische bataljons en zelfs compagnies gestraften in den strijd werpen. De Duitsche aanval gaat echter stelselmatig verder. De uitwerking van de vernietiging der op weg naar Toeapse ingesloten geweest zijnde vijandelijke strijdkrachten op de totale situatie aan het Zwarte Zee-front moet worden afgewacht. De bolsjewisten hebben tot nu toe over Toeapse nog steeds verbin ding naar Soechoem en Batoem kunnen on derhouden, Hoch thans dreigt deze te wor den afgesneden, daar de Duitsche lucht macht reeds met 'sterke formaties alle transportbewegingen in het gebied van Toeapse aanvalt. De onvoldoende verbinding met kustschepén staat reeds sedert gerui- men tijd onder controle van Duitsche motor- torpedobooten. Matige actie inN.Afrika Ontploffing te Gibraltar. Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt: Matige activiteit van artillerie en verken ningspatrouilles aan het Egyptische front, Vier vijandelijke vliegtuigen werden ver nietigd door het luchtdoelgeschut der land- eenheden. Drie andere toestellen werden neergeschoten in een gevecht door Duitsche jagers. Bombardementsvliegtuigen en duikbom menwerpers van de As vielen Zondag over dag en Zondagnacht de vliegvelden van Malta aan, waarbij zij in achtereenvolgende golven op de gestelde doelen afvlogen. De escorteerende jachtvliegtuigen gingen suc cesvolle gevechten aan met de vijandelijke luchtmacht. Zes vijandelijke vliegtuigen werden neergehaald door de Duitschers en negen door de Italianen, die bovendien nog verscheidene andere vijandelijke machines doeltreffend met machinegeweren bescho ten. Drie van onze toestellen zijn niet op hun basis teruggekeerd. Een vanonze duikbooten onder bevel van den luitenant ter zee Raul Galletti heeft in het centrale bekken van de Middelland sche Zee een vijandelijken onderzeeër ge torpedeerd en tot zinken gebracht. Het D.N.B. meldt: Aan boord van een in Gibraltar aan de kade liggend Britsch koop vaardijschip heeft zich Zaterdag een zware ontploffing voorgedaan. Het schip stond spoedig na de ontploffing in lichterlaaie en werd, om te voorkomen dat de brand op de goederenloodsen zou overslaan, door vèrscheidene sleepbooten naar het midden van de haven gesleept, waar het met de lading in de diepte verdween. Over de oorzaak van den brand bewaren de Engelsche autoriteiten het strengste stil zwijgen. De Spaansche grensbevolking ech ter vermoedt, dat het een daad van sabotage is van de Engelsche matrozen, die tegen hun wil gedwongen werden door de gevaren- zóne .te varen. ARGENTIJNSCH-CHILEENSCHE SAMENWERKING. Buenos-Aires. 12 Oct. (A.N.P.) Tus schen Argentinië en Chili worden onder handelingen gevoerd inzake een ruil van Argentijnsche benzine tegen Chileensche kolen. Argentinië zou voornemens zijn on geveer 10 millioen liter benzine aan Chili te leveren. Keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen. Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en he Legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op geves tigd en wel speciaal voor hen. die er be zwaar tegen hebben hun dienst builen Ne derland te vervullen, dat thans de mogelijk- 'ic ri bes'.aa' om dienst te nemen in een speciaal wachtoataillon. De opleiding vind' in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataillon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de \yaffen-SS en hei Legioen kunnen zich ook diegenen melden die tot de Germaansche-SS Neder land (Nederlandsche SS) willen toetreden 14.10.42 10 00 uur. Groningen. Concerthuis. Poelestraat, j.j "1 i^no nur, Assen. Dienstgebouw Vaart. Zuidzijde. 15 11.00 uur. Zwolle. School Turf- markt. 16.' '11 uur. Deventer. N.S.D.A.P.. Park weg 2. 17.1 '-42 11.00 uur. Arnhem. Weverstr. 16b 18.10.42 14 00 uur. Venlo. Deutsches Haus. Emmastraat. 19.10.42 11 00 uur. Eindhoven. Huis Maria. Kruisstraat. 20.10 42 11.00 uur. Den Bosch. Hotel Noord- Brabant. Markt 45. 21.10.42 10.00 uur. Tilburg, Werkliedenver- eeniginv. Tuinstraat 68. 21 1? H.OO uur. Rotterdam. Deutsches Haus. 22 10.00 uur. Amsterdam. School Ieoenweg 13. 22 4? iin uur. Utrecht Wehrmachtheim Mariaplein. 23 10.42 10.00 uur. Den Haag. Café den Hout Bezuidenhoutscheweg. 24.10.42 11.00 uur. Amersfoort, Dienstge- gebouw Kapelweg. Onlusten in Noord-Ierland wederom uitgebroken. Regeeringsoverleg met Londen. Op het Engelsche politiebureau te Belfast is opnieuw eep bomaanslag gepleegd, waar bij verscheidene Engelsche agenten ge wond werden. Na de ontploffing kwam het tot urenlange schietpartijen tusschen Ier- sche nationalisten en de politie. De regee ring van Noord-Ierland heeft voor een deel van Belfast een uitgaansverbod afgekon digd. Er zijn talrijke arrestaties verricht. Sedert Zondag bewaken Britsche troepen, met geweren en machinegeweren gewa pend, de Westelijke toegangswegen van Belfast. In de nacht van Zaterdag op Zondag zijn in de hoofdstad van Noord-Ierland betoo gingen gehouden. Talrijke arrestaties zijn verricht. De toestand in Noord-Ierland heeft een zoodanig dreigend karakter aange nomen. dat de Noord-Iersche regeering thans met Londen nieuwe (frtderhande- lingen voert, om in samenwerking met Londen een verscherpten strijd te voe ren tegen nationalistische Iersche ele menten. Alle maatregelen, welke tot dusver genomen zijn om de nationalis tische Iersche beweging in Noord-Ier land te onderdrukken, zijn vergeefsch geweest. Deze maatregelen bestonden uit massa arrestaties, vervolging van alle ook maar nauwelijks verdachte Noord-Ieren, huis zoekingen in geheelé stadswijken, zeer strenge controle van de grens tusschen Noord- en Zuid-Ierland, enz. Waar open lijke demonstraties der nationalistische Iersche beweging werden gehouden, heeft de Noord-Iersche politie en in het bijzonder de Britsche soldaten van hun vuurwapens gebruik gemaakt. Nauwkeurige gegevens over den omvang van de bloedige verliezen der nationalistische Teren zijn niet te krij gen. Men raamt deze verliezen -echter op enkele honderden personen. In weerwil van dit optreden is het de Engelsche resp. de Noord-Iersche regeering tot dusver niet gelukt den haard van on rust te ontdekken. Alle tot dusver verrichte arrestaties hebben niet tot het gewenschte doel geleid. De bewering der Engelsehen. dat het niet mogelijk is de nationalistische Irsche beweging in Noord-Ierland in de kiem te smoren, omdat de hoofdpersonen zich aan gene zijde van de grens, dus in den vrijstaat Ierland ophouden, wordt met het oog op de bijzonder strenge grenscontrole nauwelijks geloofd. De gebeurtenissen op Sercq. Duitsche ooggetuigen spreken twee Britsche beweringen tegen. Uit de verklaringen van de beide overle-» •ende Duitsche soldaten, die er in zijn ge laagd op het eilan i Sercq uit Engelsche ge- 'angenschap te ontsnappen, zijn niéuwe bij zonderheden bekend geworden, welke de ifficieele verklaring der Britsche regeering van 10 October logenstraffen, De Engelschen hebben, zooals bekend, beweerd, dat zij de banden van de Duitsche soldaten' geboeid hebben om te bereiken, ■lat de mannen, welke met hun gevangen neming belast waren, hen door hen onder Ie arm te nemen, konden wegvoeren. Hier- 'egenover staat, dat de beide Duitsche sol daten bii hun verhoor hebben verklaard, dat zii niet onder de arm werden geno men. De vijf Duitsche gevangenen werden door telkens twee Engelschen geboeid en weggeleid, waarbij telkens één gevangene alleen voor twee Engelschen moest loopen. |De door de Engelschen voor den terugtocht gebruikte weg liet slechts op enkele plaat sen toe. dat drie personen naast elkaar liepen. De Britsche regeering heeft in haar ver klaring den moord op de weerlooze Duitsche gevangenen verder gemotiveerd door het feit. dat de gevangenen op weg naar de boo ten gevoerd moesen worden langs kazernes, •vclke door Duitschers waren bezet. Ook' deze bewering is onjuist.# Van de plaats, waar <ie vijf Duitsche soldaten gevangen genomen werden tot aan de aanlegplaats der booten, liep de terugtochtsweg niet langs een kwartierruimte en ook niet langs andere gebouwen. Het eenige gebouw in de omgeving van 100 meter was een klein, on bewoond en bouwvallig huis. waarin nog nooit troepen hebben gehuisd. Sow jet-Unie zendt gezanten naar Australië en Canada. Noor de Britsche nieuwsdienst uit Can berra meldt, heeft de Australische minis ter van buitenlandsche zaken. Evatt. ver klaard. dat de Sovjet-Unie en Australië gezanten zullen wisselen. Evatt zeide. dat deze gebeurtenis een teeken is van de ..bii- zondere vriendschap tusschen de beide Pa- "ificmogendheden". De eerste Sovjetgezant in Canada. Goesef. is te Ottawaaangekomen om ziin werk zaamheden te beginnen. Hij werd verwel komd door de Canadeesche delegatie on der leiding van den premier. Mackenzie King. Wat Churchill denkt over den terugslag der luchtaanvallen. En wat het grootste probleem der Geallieerden vormt. ChurchilL heeft Maandag te Edinburgh een rede gehouden, waarin hü de algèmeene oorlogssituatie behandelde en o.m. ver klaarde, dat Duitschland „zeer kleine" po gingen zal doen om zware luchtaanvallen te ondernemen op Engelsche steden als „ver geldingsmaatregel" voor het bombardeeren van Duitsche steden. 'Engeland zal. zoo zeide Churchill, het bombardeeren van Duitsche steden tot aan het einde van den oorlog voortzetten. Hij lanceerde de bewering, dat de neder lagen der Geallieerden slechts étappes naar de overwinning zijn, maar dat alle overwin ningen der As tót de ineenstorting leiden. Den Duitschen veldtocht m Rosland noem de Churchill er een van den tweeden rang, die tot dusver een duidelijk fiasco is, waar bij hij den nadruk legde op „tot dusver". Als saldo van zijn militair overzicht merkte Churchill op: Als men beide zijden overziet en goed en kwaad met dezelfde rust tegen elkaar afweegt, moeten wij con- stateeren. dat wij een moeilijk, somber oogenblik in den oorlog hebben bereikt. Wij staan nog steeds tegenover doodelijke ge varen. Oorlógsmoeheid, zelfvoldaanheid, on- eenigheid en strijd over bijzaken benadee- len slechts onze kansen voor de toekomst Wij moeten elkaar allen tot de uiterste grens van onze kracht aanvuren. De duikbootoorlog vormt nog altijd het grootste probleem voor de Geal lieerden, doch men hoopt dit probleem te boven te komen door de offensieve en defensieve maatregelen en door den aanbouw van nieuwe schepen. Tijdens de bijeenkomst waar Churchill zijn rede hield, is hij benoemd tot eere burger van Edinburgh. Verlies van 3 kruisers door V.S. toegegeven. In slag bij de Salomonseilanden. Volgens den BrLtschen nieuwsdienst heeft het Amerikaansche ministerie van marine» medegedeeld, dat drie Ame rikaansche zware kruisers op 8 en 9 Augustus bij de Sa lomons-eilanden zijn gezonken, gelijktijdig met den Austra- lischen kruiser Canberra. De Ameri kaansche kruisers zijn de Quincy, de Vincennes en de1" Astoria, alle drie met een waterverplaatsing tusschen 9000 en 10.000 ton. \merikaanscb garnizoen op de Bahrein-eilanden Berlijn: Uitverkoop van Empire gaat voort. Op de Bahrein-eilanden in de Per zische golf zou een Amerikaansch gar nizoen worden gelegerd met het mo tief, dat. de economische belangen der Ver. Staten daar thans grooter zijn dan die van Engeland. In politieke kringen te Berlijn trekt dit bericht sterk de aandacht, daar het den uitverkoop van het Britsche rijk belicht. Bij de beoordeeling mag inderdaad niet worden vergeten, dat de Bahrein-eilanden het knooppunt vormen in het spreekwoorde lijke „Suezkanaal van de lucht", dat sinds 1923 de belangrijkste basis vormt op den luchtweg naar Indië. Wat Aden aan de Roode Zee is voor den zeeweg naar-Indië, is Bahrein aan de Perzische Golf voor den luchtweg naar de kroon van het Empire. De economische en militaire beteekenis der eilanden is thans nog aanzienlijk grooter ge worden door de oliewinning ter plaatse. Britsche vliegtuigen en kruisers konden hier om zoo te zeggen aan -de "bron tanken. Wie de Britsche politiek in het Naburige en Verre Oosten heeft gevolgd, wist wel naar men te Berlijn verklaart dat de En gelschen dezen post op den weg naar Indië niet zoo gemakkelijk uit handen zouden geven. De Sovjet-Russische aspiraties zijn hun eens buitengewoon onaangenaam ge weest. Thans hebben 'de Amerikanen den Russen het werk uit de handen genomen. De uitverkoop gaat dus voort. 200 GOUDMIJNEN IN DE V.S. STILGELEGD. Naar uit New York woi'dt gemeld, heeft, het Amerikaansche oorlogsproductiebureau de stillegging bevolen van in totaal 200 goudmijnen. Deze maatregel werd genomen, om de hierdoor vrijkomende arbeiders in andere bedrijven te werk te kunnen stellen. Thans ook te Ankeveen _een jongen vermist. Dit is het vierde^geval. Na de verschillende gevallen van vermissing van kinderen in het Gooi is thans de vermissing bekend geworden van den 17-jarigen Victor J. van Laere te Ankeveen. Deze jongen is op 24 Sep tember j.l. per rijwiel naar Hilversum gegaan om enkele boodschappen te doen en is sindsdien niet teruggekeerd. Hij had slechts zün persoonsbewijs bij zich. Alle nasporingen waren tot nu toe tever geefs. Misdrijf wordt vermoed. Het signale ment van den knaap luidt: lang 1.65 M.. flink postuur, bleeke gelaatskleur, donker uiterlijk, donkerblond haar, breede mond. platte neus, gaaf gebit, gestreepte grijze broek, grijze lange winterjas, en rubber knielaarzen. Hij was blootshoofds. REDE VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS. Of r logs noodzaken bemoeilijken het streven om dit volk te winnen voor het nationaal-socialisme Bjj onze vrijwilligers. Al zijn de moeilijkheden dikwijls groot, toch mag het nooit voorkomen, dat de mannen zonder eten blijven. Hier wordt in speciaal voor dit doel vervaardigde ketels warm eten vervoerd. -4SS PiC. Gösling-O-H-PJi. c) De rantsoenen blijven gehandhaafd. Met de oprichting van het Arbeitsbereich der N.S.D A P. in Nederland welke in Oc tober 1940 in een plechtige bijeenkomst te Utrecht voltrokken werd, werden aan de in dit land wonende Duitsche volksgenooten nieuwe plichten van verantwoordelijkheid opgelegd, die de Rijkscommissaris, Rijks minister Sevss-Inquart, destijds samenvoegde in het gebod: een voorbeeld te zijn van de nationaal socialistische volksgemeenschap in de Germaansche levensruimte. Dat deze op roep niet onbeantwoord is gebleven, doch tot richtsnoer geworden is van denken en han delen der partijgenooten werd aan het Ar beitsbereich der N.S.D.A.P. uit bevoegden mond bevestigd, toen het Zondag naar aan leiding van den tweeden verjaardag der op richting van het Arbeitsbereich. te Arnhem op een werkconferentie bijeenkwam. In een grootsch opgesteld overzicht van de gewel dige gebeurtenissen onzer dagen wees de Rijkscommissaris op de plichten der in Ne derland wonende Duitschers. waarbij hij aan de dankbetuiging voor het tot dusvej^ver- richte werk de aanmaning verbond om op den ingeslagen weg voort te gaan. Het bruine kleed van den nationaal-socia-i listischen strijder, dat ook naar buiten getui genis aflegt van de saamhoorigheid der vol gelingen van Adolf Hitler, beheerschte het beeld van de zaal in ..Musis Sacrum", terwijl op de tribunes naast de leden der organisa ties en afdeelingen ook de leden der N.S. Frauenschaft hadden plaats genomen. De bij eenkomst werd geopend met een herdenkin* der dooden. De leider van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P., Hauptdienstleiter Schmidt, sprak het openingswoord, waarbij hij o.a zeide: „Twee jaren zijn er verloopen. sinds de Führer het bevel gaf tot oprichting van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in Nederland. Op 27 October 1940 nam U, rnijnheer de Rijks minister, uit handen van Gouwleider Bohle de buitenlandsche organisatie in Nederland over en gaf u aanwijzingen tot inrichting van het Arbeitsbereich Ik heb die opdracht op mij genomen en heb daarbij den steun onder vonden van de mannelijke en vrouwelijke partijgenooten, en ik geloof thans na twee jaren te kunnen constateeren: de nationaal- socialisten, de Duitsche volksgenooten in Ne derland zijn tot een eenheid saamgesmeed Nadat het jaar 1939/40 een der zwaarste voor dg Duitschers in. Nederland geweest was, kwam de tijd, waarop opnieuw vöor den strijd moest worden aangetreden. Wij weten thans, hoe noodzakelijk het was, dat wij juist dien eersten tijd goed hebben besteed. Immers reeds het jaar 1941 zag ons voor de groote be slissing geplaatst. Toen moest de Rijkscom missaris de Nederlanders toeroepen, vóór of tegen ons te zijn. Thans kunnen wij zeggen, dat onze organisatie hecht gegrond is. De Winterhilfe, de N.S.V, de Frauenschaft, de Dienstgruppen, het Arbeitsfront, de Hitler- iugend vooral, overal zijn «le organisaties zoo stevig gevestigd, dat elke taak, waarvoor de Rijkscommissaris ons plaatst, kan worden vervuld. Wij hebben destijds de opdracht gekregen, hier in het bezette Nederlandsche gebied ee'n voorbeeld te zijn van nationaal-socialisme Dat hebben wij gedaan. In alle dorpen en ste den van Nederland zijn de Duitsche nationaal- socialisten aangetreden en hebben zich over al voorbeeldig ter beschikking gesteld. I Rede Rijkscommissaris. Vervolgens richtte de Rijkscommissaris, een grootsch opgestelde redevoering,, den blik op den grooten samenhang van het ge beuren van onzen tijd, om daaruit de conse quenties te trekken voor de Duitsche houding in het Nederlandsche gebied. Allereerst maak te hij de moeilijkheden duidelijk, die in den weg staan aan de oplossing der taken in dit land. Zonder in het kader der partijorgartisa- tie van Duitschland te staan, waar de verant woordelijkheid jegens het volk gegeven is op grond van de aanspraak op de totale leiding, dragen de partijgenooten in Nederland toch de. verantwoordelijkheid voor alles, wat 'in dit land gebeurt, niet alleen jegens Duitsch land. maar ook ten aanzien va«de menschon in dit land, aangezien wij te doen hebben met een biologisch en naar het ras tot ons behoo- rend volk. dat wij een nieuw volksch Europa willen binnenleiden Tot dit doel moeten do politieke krachten gewekt worden, die de grondslager, moeten vormen voor den nieuwen opbouw, waarbij echter de voornaamste taak der bezettingsmacht, zorg te dragen voor orde en rust in dc bezette gebieden, niet map worden geschaad. Ook al staat men nóg in breede kringen van dit land vreemd en afwij kend tegenover de nationaal-socialistische ge- daehtenwereld, de verplichting blijft toch be staan om deze kringen onder alle omstandig heden te "winnen en de krachten van dit land te mobiliseeren Het door harde oorlogsnood zakelijkheden gedwongen in grijpen in de Ne derlandsche levenssfeer bemoeilijkt onze taak om de bewoners van dit land bij te bdengen wat het nationaal-socialisjpe beteekent en wat het wil. Uit de bekrompenheid der klein zielige beschouwing, waarin de Duitseh-Ne- derlandsche verhouding blootgesteld is aan den last van goedkoope verdachtmakingen bracht de Rijkscommissaris de tusschen beide landen ontstane spanning op het nive de groote politieke ontwikkeling, door. zonder verwijten te willen uitsnreken. te constatee ren. dat Nederland profijt trok uit de situa tie. waaronder bet Duitsche volk in hef nauw gedreven en bedrukt, geleden heeft, dat Ne derland politiek en economisch gezien aan den anderen kant vlin de barricade heeft gestaan en dat de geheclc nood van "het Duitsche volk sedert tientallen van jaren, niet pas van den wereldoorlog af. het Nedertandsche volk als profijttrekkende ton goede is gekomen mers zelfs de Duitsche arbAier moest, naar de Rijkscommissaris als vporoeeld verklaarde, ertoe bijdragen de rente voor de Nederlan ders te garandeeren. doordat hij gedwongen was de in de Nederlandsche koloniën met goedkoope arbeidskrachten vervaardigde pro ducten met prestatie van hooge waarde Ie be talen. In aansluiting hierop herinnerde de Rijks- rornmissaris aan den vorigen zwaren oorlogs winter. dien hij een beproeving van het Duit sche volk noemde, een beproeving, die slecht* hem ten deel valt, die door de geschiedenis tot iets groots is uitverkoren In den strijd met het Oostelijk gebied zijn er twee persoonlijkheden geweest met geniale plannen, die reeds eenmaal deze zaken ter hand hebben genomen. Zij zijn beiden ge strand. De eene was Karei II. die ten tijde van Peter den Grooten den Russischen win ter met zijn leger niet heeft doorstaan en die bij Poltawa verslagen Is. De tweede was Na poleon. wiens lot bekend Is. De derde, dien het lot op dezen weg geplaatst heeft, is Adolf Hitler met het Duitsche volk. Hij en de Duit sche soldaat hebben den winter doorstaan. Als voorbeeld voor de offervaardigheid, die een hechten band heeft gesmeed tusschen front en vaderland, noemde de Rijkscommis saris het wolgeschenk. Voor deze offervaar digheid zeide hij allen Duitschen volksgenoo ten in Nederland dank. In het bijzonder zeide hij dank aan den leider van het Arbeits bereich. Hauptdienstleiter Schmidt, dien de rijksminister den besten man noemde, dien men zich kon wenschen. „Wanneer ik in het Arbeitsbereich". zoo zeide de Rijkscommissa ris, „mijn belangrijkste corps medewerkers zie, dat de Führer mij gegeven heeft.'dan zijt gij. partijgenoot Schmidt, mijn belangrijkste medewerker bij het bereiken der doelstellin gen. die de Führer ons gegeven heeft en bo vendien zijt gij mijn goede vriend geworden." Voorts bracht de Rijkscommissaris dank aan het corps politieke leiders wien hij de erken telijkheid van den Führer overbracht, waarbij hij uitdrukking gaf aan zijn vertrouwen, dat allen zullen volharden op de plaats, waarop zij gesteld zijn. In dit verband zeide de Rijks commissaris dank aan de kameraden in de Limburgsche steenkolenmijnen, die daar een voorbeeld geven. Hij stelde in het vooruit zicht. dat de verbeteringen, die toegestaan zijn aan den Duitschen mijnwerker, in de sociale voorziening eens ook .uitgebreid zullen wor den tot de in Nederland werkende mijnwer kers, zoowel Duitschers als Nederlanders. Rantsoenen blijven gehandhaafd. Betreffende de kwestie van de levensmid delenvoorziening in Nederland merkte de Rijkscommissaris op, dat het vroeger opge-11 stelde beginsel, dat de Nederlanders evenzoo behandeld moeten worden als de Duitschers. thans moet achterstaan bij het gezichtspunt van de prestatie. Rechtsgelijkheid eischt ge lijke prestatie, gelijke verplichting en gelijke verantwoordelijkheid Wanneer thans de Duitsche arbeider in Duitscheland niet slechts een plus aan arbeid presteert, maar boven dien zijn bloed op het spel zet, heeft hij een vergoeding noodig. Het is derhalve slechts recht en billijk wanneer men den Duitschen volksgenoot in Duitschland, die deze pres tatie levert, die vereffening geeft. Wanneer de Nederlander op geen andere wijze bij draagt tot het groote gebeuren onzer dagen, dan dat hij iets minder te eten en minder kolen krijgt, dan is dat nog steeds een be scheiden bijdrage, gezien de grootte der pres taties, die thans door het Duitsche volk wor den volbracht. (Vervolg ov vag. 2) WINTERHULP. Bs. De lijsterrcollectes voor Winterhulp vormen een leerzaam en kostbaar historisch materiaal. Leerzaam, omdat wij er door op de hoogte worden gesteld waar de behoeftige Nederlander zijn vrienden zoeken moet, kost baar historisch, omdat hier een en ander va#- gelegd wordt op een wijze, die later van graet belang zal blijken te zijn. Wie met de lijsten langs de deuren gaat, doet ervaringen op, in het licht waarvan de mentaliteit van velen uit het Nederlandsche volk scherp wordt afgeteekend, terwijl de opbrengst der collecte niet minder veelzeg gend is. Men zou nu mogen aannemen, dat wel gesteld Nederland, doordrongen van dc om standigheid, dat het leven in dezen tijd wel héél erg duur is immers de zwarte handel, waarin zij zich iederen dag weer van het noodige voorzien, leert hun dit duidelijk begrijpen zal, dat ook de arme zijn zorgen heeft en dat zij hem dus de giften, die aan Winterhulp onthouden worden, op andere wijze moesten doen toekomen, maar wie zóó denkt, denkt verkeerd. Het blijkt telkens en telkens weer bij Win terhulp, dat het verzuim op deze wijze niet wordt hersteld men geeft niet aan Winter hulp. „omdat het initiatief destijds van de Duitschers is uitgegaan" en men geeft ook niet op^ andere wijze, omdat nu eenmaal aan de democratie ieder begrip van gemeenschaps gevoelen ontbreekt. Men voelt de plicht niet om te geven. omdat men nu eenmaal de arme niet ziet als een volksgenoot. De demo craat denkt en voelt in klassen en een klasse die lager is dan de zijne laat hem ijskoud. De eenige nood van dezen tijd, die hij kent. is de eigen „nood": daarin bestaande, dat hij zorg moet dragen, wat zijn voorziening in het materieele betreft, zooveel mogelijk den toestand van vóór den oorlog te benaderen. Dat dit gaat ten koste van den arme. wiens gift hij reeds aan Winterhulp onthield, zal hem een zorg zijn en daarom zien wij nu den toestand ontstaan, dat de arme landgenoot lachtoffer wordt van een boycot die tegen den bezetter gericht is. Den bezetter raakt men overigens aller minst In zijn Winterhulp is voorzien door een offervaardigheid welke voor Nederland sprookjesachtig mag heeten. Op politiek ter rein beïnvloedt men de zaak al evenmin, want het werk wordt evengoed doorgezet, zü het dan dat nu één klasse der bevolking voor het geheele offer moet opdraaien. Het eenig- ste doel. dat de haeren bereiken is. dat de irmc datgene minder krijgt wat zij in hun oortemonnaie houden. Wij hebben dezer dagen gelegenheid ge vonden om te wijzen op het feit, dat de kleine man weinig of geen binding aan het vader- 'and had en dat van een zich veilig voelen in den schoot der volksgemeenschap onder de democratie geen sprake kon zijn: welnu, hier 's dezelfde factor dan het werk, die tot ge volg heeft eehad. dat de kleine man zich zoo verlaten voelt Niettemin dient erkend te worden dat er kentering komt. In de krin- een der gesteunden en in het algemeen bü den kleinen man is het goede begrip bezig zich haan te breken. Men beseft daar waar het om gaat en men heeft reeds lang gezien waar de hulp vandaan komt en waar niet. De opbrengst der collectelijsten in arbeiders buurten wiist dat uit Velen geven van hun srmoed wat er van af kan en de collectant er steeds welkom Zoo verwijdert de beter Tesitueerde Nederlander, de man die in deze dagen zoo diepgaand écht Nederlandsch voelt, zich steeds verder van de volksgemeenschap. Winterhulp mag nu voor hen de steen des aanstoots zijn. de dag is echter niet veraf meer. dat zij de herinnering aan hun tegen woordige houding tegenover Winterhulp zul len zien als aanklacht tegen een handeling die met de aanduiding egocentrisch en on» vaderlandsch, niet te scherp is gekarakte riseerd.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1