Haarlemsche Courant Sovjet-strijdmacht in den Kaukasus omsingeld en vernietigd 15 Spitfires boven Malta neergeschoten. Achttien schepen tot zinken gebracht. Wat Winterhulp-Nederland voor ons volk deed. 287e Jaargang No. 242 Itonnement p. week o,28. p. maand 1,15, p. kwartaal 3,42, ïjaeo P- P°st S>73. losse nummers 6 cent Advertentlën S—15 s.ffl- /3-— ellte m-m- meer 20 cent Reclames dubbele prijs. Adrertentleabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m Sennemer jjlfjg j—is m-m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m pjj.i Grafische Bedrijven Damlate Vijandelijke uitbreekpoging te Stalingrad mislukt. Gevechten ran man tegen man met handgranaten en schoppen. WnA Hoofdredacteur; J. V. BAUDEWTNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen- Woensdag 14 October 1942 Bureau* Haarlem; Groote Houtstraat 83. Bijkantoor: Soenda- plein 37. Tel. Directie 13082. Hoofdredactie 15054, Redactie 10600, Administratie 10724. 14825. soendapleln 12230. Postgiro 134958. Directie PB. A. MEES - P. W PEEREBOOM. Succes voor Spaansche Blauwe Divisie. Sovjet-landingspoging aan Zwarte-Zeekust verijdeld. Volgens berichten Van het Duitsche op- erbevel hebben de bolsjewisten den 12en Uï ctober met artillerie van allerlei kaliber, -anaatwerpers en machinegeweren een trsper rings vuur gelegd om de aangevallen one van Stalingrad. Vervolgens poogden jj met pantserwagens in de puinhoopen oorwaarts te komen. De ruines en uiteen- 'fl slagen ijzerconstructies werkten evenwel Is pantserversperringen en de in elkaar ^schoten kelders als pantservallen. Pe tezamen met de pantserwagens op likkende bolsjewistische infanteristen ston- en spoedig weer alleen in den strijd. Pant- erafwccrkanónnen, luchtdoelartillerie en Jtachinegeweren vuurden op hen. Ten slotte tslisten handgranaten en schoppen in den 1!i itrijd van man tegen man. m De Duitsche soldaten gaven geen duim >11, ronds prijs. Slagvliegtuigen vielen de te- jgtrekkende bolsjewisten en de vjfónde- jjke reserves met bommen en boordwapens an. De vijandelijke aanval stortte ineen. Het Duitsche weermachtbericht luidt als olgt: In het Noord-Westelijke deel van den Kaukasus werd in moeilijke bosch- |»t gevechten opnieuw een vijandelijke strijdmacht ingesloten en vernietigd. Aanvalsvoorbereióingen der Sovjets werden elders door doeltreffend artil lerievuur verijdeld. Ten Zuiden van den Terek bleven vij- ^delijke tegenaanvallen, die door pantser wagens gesteund werd. zonder succes. Duit se en Roemeensche gevechtsvliegers be- lookten vijandelijke ravitailleeringssteun- hten en transportbewegingen aan beide Jen van de Wolga met bommen van ai rlei kaliber. De in het Kaukasische olie- itrum Grozny uitgebroken branden rden door nachtelijke luchtaanvallen uit- ibreid. In het gebied van Stalingrad en aan front van den Don werden plaatselijke iv.alspogingen van den vijand door Duit- - resp. Hongaarsche troepen in de kiem oord. In den Centralen en Noordelijken :tor van het Oostelijk front viel bij toe- nend slechter weer slechts activiteit van iHerie en verkenners te constateeren. arbii de Spaansche Blauwe-divisie aan- lende Russen in een tegenaanval volko- verdreef en hun zware, bloedige .ver in toebracht. De luchtmacht bestookte vijandelijke verkeer op belangrijke jrwegtrajecten in het Waldai-gebied en latste voltreffers op losstations. Op Malta bombardeerden formaties luitsche en Italiaansche gevechtsvliegers overdag en des nachts Britsche vliegvelden. )e bombardementen hadden een sterke uit- rerking. ti Geringe actie in Noord-Afrika. Het Italiaansche weermachtbericht luidt als rolgt: Aan het Egyptische front bleef het Maan dag kalm. Onze jagers hebben bij Tobroek Kn formatie Amerikaansche viermotorige vliegtuigen opgevangen en slaagden er in een hiervan brandend neer te schieten. Een ander - vijandelijk vliegtuig werd door Duitsche ja- }I1 jers vernietigd, terwij! een derde toestel werd neergeschoten door het vuur van een onzer detachementen genietroepen. Formaties luchtstrijdkrachten van de As lebben de hevige bomaanvallen op de vlieg velden van Malta voortgezet. Verscheidene loeien werden herhaaldelijk getroffen. In luchtgevechten boven Malta verloor de vijan- dijke luchtmacht 15 Spitfires. Aan het Egyptische front wordt de toestand le laatste week. naar in bevoegde Italiaan sche kringen wordt verklaard, gekenmerkt coor een aanval van vrij sterke vijandelijke strijdkrachten. Het doel van de op den mid densector van het front uitgevoerde actie was <r klaarblijkelijk op gericht het moreel der Britsche troepen te verbeteren. Deze poging stortte echter reeds in de voorste linies ineen door den tegenstand der Spilt roepen en door -|! het optreden der artillerie. De vijandelijke propaganda hééft, naar te Rome verklaard wrdt, den laatsten tijd weer getracht den Indruk te wekken, dat de aanvalsoperaties kfl der laatste week aan het front van El Alamein evenals op eenige kuststeunpunten en in het binnenland beschouwd moeten worden als voorbereiding tot operaties van grooteren" om- >a| vang. Deze propaganda wordt echter aan den kant der spilmogendheden op'de juiste waarde leschat en slechts beoordeeld als onbetwijfel baar teeken van de toenemende nervositeit «n den kant van den vijand. Op het gebied van den luchtoorlog heeft het verloop der gevechten var 9 October opnieuw1 een ondubbelzinnige superioriteit van dr luchtstrijdkrachten der Spil getoond, tegen over die van het Engelsch-Amerikaansche luchtwapen. De jagers der Spil konden op nieuw in uitgebreide gevechten hun superiori teit bewijzen. In deze gevechten werden 56 vijandelijke vliegtuigen vernietigd, waarbij alleen door het afweergeschut negen toestel len vielen. Schending van het Roode Kruis. In den oorlog ter zgp specialiseeren de En gelsche vliegers zich na het tot zinken bren gen van het Italiaansche hospitaalschip op een nieuw doel. Sanitaire afdeelingen. die dui delijk gekenmerkt waren door het Roode Kruis, zijn door Engelsche vliegtuigen aange vallen. Bij dit barbaarsche optreden tegen Italiaansche sanitaire afdeelingen hebben de Engelsche vliegers gebruik gemaakt van ma chinegeweren. Het gebruikelijke Britsche voorwendsel, n.l. het gebrekkige uitzicht Se groote hoogte, die geleld zouden hebben een miskennen van het doel, houdt dus in geval geen steek De aanval op de tairè afdeelingen is door de Engelsche fers ongetwijfeld in koel overleg en met bedachten rade ten uitvoer pclegd Te zijner lijd zal dit ongehoorde optreden beantwoord Worden. In hevige luchtgevechten verloor de vij and 15 vliegtuigen, terwijl aan Duitsche zijde tien toestellen verloren gingen. Britsche bommenwerpers ondernamen Maandagnacht storingsvluchten boven de Noord- en Oostzee, waarbij zonder re sultaat enkele brisant- en brandbommen werden uitgeworpen. Twee vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen Maan dag in duikvlucht fabrieken eener stad aan de Zuidkust van Engeland aan. Aan de Zwarte Zee. Het Noordwesten van den Kaukasus en het front aan de Terek hebben oók Maan dag weer verbitterde gevechten aanschouwd De bergjagers die in het hooggebergte strij dend vorderen, hebben dien dag volgens- bet opperbevel der weermacht nieuwe, taai verdedigde hooggelegen stellingen genomen benevens dalen daarachter. Om het beloop der Duitsche operaties te belemmeren probeerden de bolsjewisten met kleine afdeelingen te landen aan de reeds door onze troepen beze,tte kuststrook van de Zwarte Zee. In den nacht van 10 op 11 October naderden vijandelijke storm troepen in vijf booten de kust. Door licht signalen zochten deze booten contact met uiteengejaagde bolsjewieken die zich in kloven en struikgewas aan den oever dei zee verborgen hielden. Toen viel de vijand uit 2ee en in. den rug de Duitsche versterkingen aan, terwijl te vens vijandelijke slagvliegtuigen de lan dingspoging steunden met hun schietwapens. In een handgemeen stelden de Duitsche soldaten de verspreide bolsjewieken buitèn gevecht gesteld en verijdel den toen de landingspoging door wel gericht kanon- en mitrailleurvuur. Na een gevecht van twee uur draaiden de door treffers zwaar beschadigde booten weer af, zonder dat de stormtroepen aan land had den kunnen komen. Meer dan één antithese in liet Geallieerde kamp. De eischen van Washingtons bondgenooten. Stalin heeft den ernstigen wensch. zoo meldt de Washingtonsche correspondent de Londensche Times, dat zijn militaire en politieke vertegenwoordigers bij de uitwer king der Geallieerde strategie nauwer be trokken worden. Met het oog op Japan richt Stalins wensch zich niet zoo zeer tot Amerika als wel tot de Engelschen. Ook de Chineezen hebben den wensch uit gesproken, dat zij een woordje zullen mogen meespreken. In het bijzonder is Rusland ook ontevreden over de leveranties van oorlogs materiaal der democratieën. Vooral Amerika is zijn beloften niet nagekomen. Men wordt er zich steeds meer van be wust, dat de betrekkingen tusschen de Westelijke mogendheden eenerzijds en Sowjet-Rusland en in zekeren zin ook China anderzijds tot een probleem wor den. In de Ver. Staten schijnt de groote kwestie te zijn, of de productie van oorlogsmateriaal in de eerste plaats gereserveerd moet worden voor de uitrusting van de éigen strijdkrach ten te land, ter zee en in de lucht, hetgeen de meerderheid van de Amerikaansche mili tairen met de grootste beslistheid eischt, dan wel of men eerst wapenen moet leveren aan de bondgenooten. Een tweede kwestie is, in welke mate de Still,e Oceaan gelijkgesteld moet worden aan her Europeesche oorlogstooneel, dan wel of hij secundair moet zijn. Ook de Chineezen eischen met steeds meer nadruk hulp, ofschoon men in Washington er van overtuigd is, dat zoo'n hulp in grooferen omvang niet gegeven kan worden voor de herovering van Birma. In gelijke mate wen- schen de Australiërs grootere hulpverleening van hun bondgenooten. Meer en meer wordt men zich in Engeland en de Ver. Staten er van bewust, dat de verhouding tusschen de Geallieerden niet is, wat zij moest zijn. Ir het bijzonder ontbreekt eensgezindheid om trent de richtlijnen eener gemeenschappelijke strategie. Willkie in Canada aangekomen; Reeds een nieuwe gezant van Roosevelt op weg naar China, Wendell Willkie is op de terugreis van Tsjoenking-China naar de Ver. Staten aan gekomen te Edmonton in Alberta (Canada) Hij verklaarde daar het niet doelmatig te achten, in te gaan op de „voorbarige verkla ringen" die door bepaalde Amerikaansche ambtenaren zijn afgelegd met betrekking tot de meeningen, welke hij in de Sovjet-Unie had weergegeven ten aanzien van het tweede front. Willkie zeide, dat hij veel materiaal verzameld heeft en bepaalde conclusies heeft kunnen 'ft-ekken over de oorlogsinspanning van de Ver. Staten. De Britsche berichtendienst meldt uit New Delhi, dat de eenige dagen geleden aldaar aangekomen Amerikaansche deskundige voor Chineesche zaken, Owen Lattimore, van Roosevelt een speciale opdracht heeft kregen voor China. Hij is Maandagavond per vliegtuig naar Tsjoenking vertrokken. Tegenspraken en veelbeteekenend zwijgen. Berlijnsch oordcel over rede van Churchit en Roosevelt. Naar het oordeel van Berlijnschc politieke krineen verdienen de Maandag' door Chur chill en Roosevelt gehouden redevoeringen minder de aandacht wegens hetgeen daarin gezegd is, dan wel wegens hetgeen zij gen. In Churchills rede vallen vooral de vele tegenspraken op. vooral de schreeuwende tegenstelling tusschen de bewering, dat de maanden Augustus en September voor dc oorlogsinspanning der Geallieerden bemoedi gend geweest zijn en de vlak daarop afge legde verklaring, dat de Geallieerden ,he' 'wartste oogenblik" van den oorlog bereikt hebben. In Roosevelts praatje aan den haard Interesseert hier vooral de verklaring: „Voor dat ik onze nieuwe fabrieksinstallaties gezien had. had ik geen grondige voorstelling van het \merikaansche optreden in den oorlog" Daar- ■ntegen heeft Roosevelt niets gezegd over de kwestie der inflatie, over de schulden van het bedrijfsleven, over het uitzenden van Ameri kaansche troepen buiten het Westelijke half- West-Duitsch gevangenkamp gebombardeerd. De Britsche luchtmacht heeft in den afge- loopen nacht bomaanvallen gedaan op het Noord-Duitsche kustgebied. De Duitsche af- dwong het grootste deel van de aan vallende vliegtuigen tot boven zee terug te keeren. Lukraak neergeworpen brisant- en brandbommen richtten voornamelijk in woon- ijken schade aan. De burgerbevolking ieed verliezen. Een krijgsgevangenkamp brandde uit. Een procentsgewijs belangrijk aantal van de voor deze terreuraanvallen in den strijd geworpen Britsche vliegtuigen werd door Duitsche nachtjagers en de luchtdoelartillerie neergeschoten. Officieel contact tusschen Sow jet-Unie en Br.-Indië. Volgens een Reuïerbericht uit New Delhi zendt de Britsch-Indische regeering een „de legatie van Hindoe-arbeiders" voor het"voe- ren van besprekingen naar de Sowjet-Unie. Tevens is de Sowjet-Unie verzocht, een dele gatie naar Britsch-Indië te zenden. Het Reu- terbericht zegt verder „De besprekingen, die betrekking hebben op de nieuwe politiek, hebben de bevordering der vriendschappelij ke betrekkingen tusschen Rusland en Indië ten doel". Eenzelfde politiek wordt gevolgd ten aan zien van Tsjoenking. Een hooge ambtenaar van den voorlichtingsdienst der regeering zal zich binnenkort naar Tsjoenking begeven. Chineesche hoogleeraren en studenten zijn uitgenoodigd voor een bezoek aan Indië. nn over de geweldige militaire nederlagen Noch de verklaringen van Churchill, noch die van Roosevelt worden te Berlijn schouwd als een nieuwe bijdrage voor den po- litieken of den militairen toestand. Argentijnsche radio-boodschap aan Spanje. De Argentijnsche minister van buitenland- sche zaken Guinazu heeft aan Spanje op den dag der Hispaniteit een radiobwadschap ge richt, waarin hij uiting gaf aan den vasten wil van Argentinië om opbouwenden arbeid te leveren tezamen met Spanje, dat In het historische uur evenals Argentinië alles in het werk stelt om den vrede voor het land te bewaren. De toestand In de wereld eischt. zoo zeide de minister .dat de volken, die den zelfden weg gaan en dezelfde idealen ver heerlijken. zich aaneensluiten. Derhalve zal Argentinië de banden met Spanje, die in den loop der geschiedenis los geraakt zijn. weer aanhalen. Het toekomstige Hispano-Amerika- nisme zal geen holle phrase zijn. doch steunen op den bodem der werkelijkheid De houding van beide landen op het gebied van de bui- tenlandsche politiek stemt met elkander overeen en de economische betrekkingen wor den versterkt. Een beufijs hiervoor is het jongste handelsverdrag met de Spaansche re geering. 97 slachtoffers der bom- aanvallen, in Zuid-Limburg. De laaghartige'aanval, door Britsche vlie gers op vreedzame woonwüken van Lim- burgsche mijnwerkers ondernomen, heeft slachtoffers geëischt, waarvan het aantal eerst thans als naar menschelijke bereke ning definitief vaststaand kan worden be schouwd. Door den dood van nog meer zwaargewonden is het aantal dooden tot 97 in totaal gestegen. Van de zwaargewonden, die thans nog in de ziekenhuizen liggen, kan worden verwacht, dat zij ei; het leven zullen afbrengen. De zwaarbepoefde Nederlandsche bevol king kan er zeker van zijn, dat bij de eind- afrekéning met de Britsche oorlogshitsers deze post niet vergeten zal worden. Duitschland wint op alle fronten Vier troepenschepen bij Kaapstad vernietigd. Ook successen in N. van Atlantischen Oceaan. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt in een extra-bericht het vol gende bekend Duitsche duikbooten hebben opnieuw snelle kostbare vijandelijke troepentrans portschepen vernietigd. Zü brachten voor Kaapstad tot zinken het Britsche passagiers schip „Orcades" van 23.456 brt. en tusschen Frecttown en Kaapstad het Britsch-Cana- decsche passagiersschip „Duchess of Atholl" 20.119 brt. Deze beide voor het vervoer van 9000 tot 10.000 manschappen en wapens ingerichte snelle schepen werden gebruikt voor het vervoer van troepen naar Egypte en het Midden-Oosten. In dezelfde wateren werden nog twee andere schepen van 17.425 brt. tot zinken gebracht zoodat de vijand voor de Westkust van Zuid-Afrika weer 61.000 brt. i icheepsruimte verloren heeft. Hoewel aanhoudende uiterst zware na jaarsstormen de operaties sterk belemmer den, brachten andere duikbooten in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan in dagenlange uiterst felle achter volgingsgevechten 14 schepen tot zinken die deel uitmaakten van volgeladen en krachtig beschermde voor Engeland bestemde con vooien. Deze veertien schepen hadden een Vele oorlogsblinden zullen weer kunnen zien Zooals prof. dr. Löhlein de directeur van de oogenkliniek der Berlijnsche universiteit, in een radiotoespraak heeft medegedeeld, zullen oorlogsblinden, die hun hoornvlies waren kwijtgeraakt, weer in het bezit van hun gezicht worden gesteld. Men kan na melijk het hoornvlies overplanten van het oog van den een op dat van den ander, waarbij het onverschillig is. tot welke bloed groep de gever en de patiënt behooren. Met behulp van een klein stukje bindvlies. dat na den terugkeer van het gezicht bij den lijder kan worden verwilderd, plant men het hoornvlies in het donkere oog over. Voor de oogartsen is deze nieuwe behandeling van het grootste belang, omdat zij mede den weg opent tot vele nieuwe mogelijkheden. Smuts te Londen. De Zuid-Afrikaansche minister-president jeneraal Smuts, is Dinsdagavond te Londen aangekomen voor het houden van bespre kingen. De diplomatieke medewerker van Reuter schrijft o.a., dat het eerste bezoek van Smuts aan Londen sedert het uitbreken an den oorlog ongetwijfeld van zeer groote beteekenis is, daar hem steeds advies is gevraagd over de grootere strategische vraagstukken. Het feit, dat hij het tegen woordige tijdstip gekozen heeft om naar Londen te gaan. een reis waarop Churchill en het Britsche kabinet onophoudelijk heb ben aangedrongen, legt den nadruk op de beteekenis van de besprekingen, die hem in Londen wachten. Dit bezoek, zoo besluit de diplomatieke medewerker van Reuter, werpt een helder licht op de verklaring van Churchill, afge legd in Edinburgh: „Wij hebben een ernstig en moeilijk oogenblik in dezen oorlog be reikt." Dienstplichtige leeftijd in de V.S. moet worden verlaagd. Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, heeft president Roosevelt op de persconferentie medegedeeld, dat de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden hem er van in kennis heeft gesteld, dat de. militaire commissie var het Huis heeft besloten, onverwijld maatre gelen te nemen voor de verlaging van den dienstplichtigen leeftijd tot 18 jaar. De Amerikaansche minister van oorlog, Stimson, heeft den beiden kamers van het Congres dringend verzocht, het wetsontwerp tot verlaging van dén dienstplichtigen leeftijd van 20 op 18 jaar zoo spoedig mogelijk aan te nemen. gezamenlijkeirinhoud van 82.000 brt. Voor! beschadigden deze duikbooten twee andere schepen door torpedotreffers. Daarmede heeft de vijand de laatste vier dagen tusschen New-Foundland en Kaap de Goede Hoop door Duitsche onderzeebooten opnieuw 18 schepen verloren met een tota len inhoud van 143.000 brt. Bij de gevechten tegen de convooien in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan heeft de duikboot van den luitenant ter-zee tweede klasse Trojer zich bijzonder onderscheiden. Uit een convooi bracht deze duikboot acht schepen met een gezamen- lijken Inhoud van 47.000 brt. tot zinken. RESERVE-KOLONEL ERINGAARD OVERLEDEN. Te Den Haag is Maandag op 69-jarigen leeftijd overleden dr. J. C. Eringaard, oud wethouder van Deventer en oud-reserve kolonel bij den motordienst. De begrafenis is vastgesteld op Donderdag a.s. om 13.15 uur op dealgemeene be graafplaats te Den Haag. De directeur-generaal legt rekening en verantwoording af. Een beroep op aller medewerking. In een vergadering in het Concertgebouw te Amsterdam heeft gisteravond de directeur van Winterhulp Nederland, de heer F. W van Vloten, een overzicht gegeven van de werkzaamheden ln het afgeloopcn seizoen Het is thans voor de tweede maal. aldus de heer Van Vloten, dat Winterhulp Neder land verantwoording aflegt over het Winter- hulpwerk in het afgeloopen seizoen. Met groote voldoening kan ik daarbij vast stellen, dat de resultaten die van het eerste jaar belangrijk overtreffen. Ondanks de tegenwerking en het voor oordeel van velen in den lande, bewogen zich de inkomsten in stijgende lijn, waardoor het mogelijk was een grooter -bedrag uit te kee ren dan in het eerste jaar het geval was De totale Inkomsten beliepen, inclusief 267.617.56, zijnde het bU het begin van het vorige .Jaar aanwezige saldo in geld. 10.096.076.47, tegen rond 7.000>000 in het eerste jaar. Zij werden verkregen door de bekende lijsten- en straatcollecten, waarvan er 12 werden gehouden. door giften in geld. by elkaar 7.788.094.25 door giften in natura tot een waarde van 740.364.66 en door de opbrengst van de loterij van 1.300.000. Spr bracht dank aan de 30.000 vrijwillige medewerkers, die onvermoeid er toe bijdroe gen de collecten te doen slagen, die ondanks koude en sneeuw met de roode collectebus op hun post stonden of huis aan huis de lijs ten ter teekening aanboden. Gaarne reken ik wederom op hun medewerking ln het sei zoen dat voor ons ligt. De verzorging vond plaats in waardebons en contanten, voedsel en giften in natura. welke laatste bestonden uit levensmiddelen kleeding. huishoudelijke artikelen en brand stoffen. In waardebons werd uitgekeerd een bedrag van rond 8.600.000.—, in contanten rond f 290.000.in voedsel en giften in natura rond 673.000 totaal 9.563.000 De hierop vallende bedrijfsonkosten en sala rissen bedroegen 331.000.zijnde 3.46 pet van het totaalbedrag der uitkeeringen Gemiddeld werden per uitkeering 3'4 mil- lioen menschen geholpen Hiervan waren er 65.000 jonger dan 3 jaar, 70.000 van 3 tot en met 5 jaar. 162.000 van 6 tot en met 13 jaar 72.000 van 14 tot en met 17 jaar. 385.000 van 18 jaar en ouder. Wat de grootte der uitkeeringen betreft deze bedroeg 12.68 per persoon tegen 7.82 in het eerste wlnterhulpsejzoen. De gemiddelde uitkeering per gezin was f 50.De verdeeling der verzorging over de orovincies en de steden Amsterdam. Rotter dam en Den Haag (in guldens) als volgt waardebons contanten natura totaal eenige van de prestaties van den Ngderland- schen Volksdienst mede. Het ledenaantal Is gegroeid tot ruim 25.000. De werkzaamheden van den N V. D. bewogen zich o.a. ook op het gebied van kinder- en moederuitzendin gen. terwij! tevens de schooltandverzorging ter hand werd genomen. In totaal werden er tot nu toe 9407 kinderen uitgezonden, waarvan 8128 naar pleegouders in Duitschland. 295 naar tehuizen in Dultsch- and. 100 naar pleegouders in Holland en 884 naar tehuizen in Holland. Dit jaar zullen nog 5000 kinderen worden uitgezonden- Het aantal uitgezonden moeders is tot nu toe 744. waarvan 150 naar Duitschland en 594 in Holland. De schooltandverzorging heeft zich huiten de behandeling tot taak gesteld om bij het volk het begrip te wekken, dat tandverzor- ging voor de jeugd onmisbaar Is Daartoe werden voordrachten en lezingen gehouden en films vertoond Er zijn thans 17 school- tandverzorgingsklinleken, welke over de ver schillende provincies van het land verdeeld zBn. Ook bij bominslagen heeft de N. V. D. zich ingezet en door directe hulp de eerste noo- den der getroffenen opgevangen. In totaal is hiervoor-een bedrag van ruim 87.000.— ver strekt. DOBROEDSJA WENSCHT BIJ BULGARIJE TE BLIJVEN. In de stad DobroecLsja is het tot een be ooging gekomen van de geheele bevolking uit de Dobroedsja. waarbij o.m. een reso- ;utie is aangenomen, welke behelst, dat de oestaande organisaties, die zich vroeger de ^afhankelijkheid der Dobroedsja ten doel hadden gesteld, thans haar politieke acti viteit staken. De organisaties, die blijven bestaan, zul len waarschijnlijk in het vervolg slechts als weldadigheiasvereenigingen optreden. Groningen 430.000 26.000 19.000 475 000 Friesland 455 000 10 000 38.000 503 000 Drente 430 000 60.000 49.000 539.000 Overijsèel 450.000 6.000 56.000 467.000 Gelderland 855.000 12.000 56.000 923.000 Utrecht 481.000 10.000 38.000 529.000 N. Holland 610 000 24 000 74 000 708000 Z. Holland 768 000 17.000 50.000 835 000 Zeeland 255.000 5.000 11.000 271 000 N Brabant 860.000 15.000 21.000 896.000 Limburg 445 000 11.000 41:000 497.000 Amsterdam 990 000 23.000 98.000 1111.000 Rotterdam 1019.000 25.000 44.000 1088.000 Den Haag 597.000 46.000 78.000 721.000 Buiten dé gegevens over het winterhulp- werk deelde de heer Van Vloten ook nog Bij onze vrijwilligers. Hier is een hoekje van de keuken ln een opleidingskamp. Niet alleen is de moderne inrichting opvallend, doch speciale koks verzorgen hier het eten, terwijl de Jeider van de keuken zich regelmatig op de hoogte stelt van de kwaliteit. Het beste is nauwelijks goed genoeg. (SS P.K. Wagner-Re-H-P.H. c) Keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen. *ket SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en he Legioen zich op onderstaande data bij dc genoemde adressen kunnen vervoegen ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op geves tigd en wel speciaal voor hen, die er be zwaar tegen hebben hun dienst buiten Ne derland te vervullen, dat'thans de mogelijk heid bestaat om dienst te nemen fn een speciaal wachtoataillon. De opleiding vind in Nederland plaats, terwijl dc inzet van dit bataillon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS Neder land (Nederlandsche SS) willen toetreden 14 10 42 16.00 uur, Assen, Dienstgebouv Vaart. Zuidzijde. 15 10 42 11.00 uur. Zwolle. School Turf markt. 16.10 4? li uur. Deventer. N.S.DA.P., Park weg 2. 17.10.42 11.00 uur, Arnhem. Weverstr. 16b 18.10.42 14.00 uur. Venlo, Deutsches Haus. Emmastraat. 19.10.42 11.00 uur. Eindhoven. Huis Maria. Kruisstraat. 20.10.42 11.00 uur. Den Bosch, Hotel Noord- Brabant. Markt 45. 21 10.42 10.00 uur. Tilburg, Werküedenver- eenigins. Tuinstraat 68. 21 l-n 42 n.00 uur. Rotterdam. Deutsches Haus. 22.10.42 10.00 uur. Amsterdam. School Iepenweg 13. 22.10.42 17.00 uur. Utrecht Wehrmachtheim Mariaplein. 23.10.42 10.00 uur. Den Haag. Café den Hout Bezuidenhoutscheweg. 24.10.42 11.00 uur, Amersfoort, Dienstge- gebouw Kapelweg. Militaire commissarissen ook uit de Sow jet-marine. Naar Tass meldt, heeft het presidium van den Hoogen Raad der Sowjet-Unie de veror dening van 9 October over de invoering van een volkomen uniform commando ln het Roode leger cn de afschaffing van het insti- ■uut der militaire commissarissen uitgebreid 'ot de marine Op alle oorlogsschepen, hij de staven, de vlootautoriteiten en op de krijgs scholen wordt derhalve het instituut van de plaatsvervangende commandanten voor poli :ieke kwesties ingevoerd KWATERNIK GAAT HEEN. Bij verordening van den Poglavnik var Kroatië ls de directeur van openbare orde en veiligheid, Eugène Kwaternik, ontheven van zijn ambt en tot zijn opvolger dr. Luclwig Zimpermann benoemd Deze is hoofd der po litie te Agram geweest en is een bekend ad vocaat. KORT NIEUWS De Hongaarsche minister van oorlog, generaal Nagy, is naar het Oostelijk front vertrokken om de Hongaarsche troepen daar 'e inspecteeren. Dinsdag is te Sofia een Bulgaarsch-Ita- 'iaaDsch cultureel verdrag geteekend, dat ">nder meer inhoudt, dat het onderwijs in het Ttaliaansch op de Bulgaarsche scholen zal vordén uitgebreid- De Britsche minister voor het Midden- Oosten. Casey, heeft zich naar Irak begeven. Vaar uit Londen verluidt zal hij vooral de steden Bagdad en Basra bezoeken. SPEELGOED VOOR HET MISDEELDE KIND. B$. Toen de Duitsche soldaten Rus land binnentrokken, hebben ze uiteraard ele dingen opgemerkt, die anders waren ian in het eigen vaderland (en in de meeste Europeesche landen) en in zooverre als kenteekenend voor het regiem mochten gelden. Een dezer opvallende feiten was iet volkomen ontbreken vankinder speelgoed en van fabrieken of werkplaat sen die voor de vervaardiging daarvan sonden zijn ingericht. De Sovjet-jeugd, die voor het grootste gedeelte bedelend langs ie straten zwerft, of vroegrijp door het leven zwalkt, mist wat het kinderleven tot cmderleven maakt, moet datgene ontberen .vaarin we ons geheele leven lang een her- nnering van geluk overhouden. Het kind ichept zün eigen fantastische wereld. Een pop of zelfs een beertje kan allerlei ge stalten aannemen en een boezemvriend voor Uw kind zijn. Een houten wagentje of een vliegtuig voert de jeugd door het paradijs der dagdroomen en stelt het kind in staat zich datgene te verbeelden wat de realiteit niet biedt en wat het noodig heeft om zijn zieleleven tot ontwikkeling te brengen. Het speelgoed leeft onder hun handen. Wie het kind zijn speelgoed ont houdt. schept daardoor de voorwaarden - om het karakter reeds vroegtijdig te be ierven, te misvormen. In den oorlogstijd hebben zich onder den druk der omstandigheden de toestanden zoodanig ontwikkeld, dat thans ook bij ons in bepaalde kringen een tekort aan speel goed dreigt te ontstaan. De invoer van speelgoed is n.l. sterk verminderd en de prijzen zijn verhoogd, waardoor het voor vele ouders, die in moeilijke omstandig heden verkeeren, schier ondoenlijk is hun kleintjes een vreugdevolle St. Nicolaas te bezorgen. Met het Russische voorbeeld voor oogen moeten wij vaststellen, dat wat ook de moeilijkheden mogen zijn het kind in geen geval daarvan de dupe mag worden en zeker niet het kind van ouders, die het reeds zooveel moeilijker hebben en wiens kinderen daardoor al zooveel moeten mis sen. Uitgaande van deze gedachte, heeft ie Nationale Jeugdstorm een nieuwe actie ingezet: de speelgoedactie, die zal moeten zorgen, dat er tegen St. Nicolaas voldoende speelgoed aanwez.ig is om ieder arm kind een geschenk aan te bieden. Daartoe echter is noodig dat het geheele volk zün medewerking verleent. Ieder, die kinderen gehad heeft of nog heeft, zal op den rommelzolder en in de kasten nog wel wat oud speelgoed hebben staan, dat voor het doel geschikt is. Het doet er niets toe, wanneer dit speelgoed niet heelemaal zaaf meer is. want oud speelgoed wordt door de stormers en stormsters in de kwar tieren gerepareerd en geschilderd. Zelfs zü. die geen speelgoed ter beschik king hebben, kunnen, wanneer hun hart oaar het kind uitgaat, in deze actie hun ieel biidragen door het beschikbaar stellen van geld, kleeding. snoepgoed, snoepbon- nen. enz. En mocht het voorkomen dat ook dit niet binnen hun bereik ligt. dan kun nen zij zich verdienstelijk maken, door anderen te bewegen wél wat af te staan. Deze actie, die ingezet wordt onder het motto: ..de jeugd voor de jeugd", behoeft zich heelemaal niet te beperken tot de leden -an den Jeugdstorm. Iedere jongen, ieder meisje dat mee wil doen. kan zich inspan nen om de actie te doen slagen: hun hulp •s van harte welkom, zii zullen zoowel bij het inzamelen als bij de reDaratiewerk- 'aamheden worden ingezet. Adressen waar mederen kunnen worden afgegeven en in- 'ichtingen worden verstrekt, zullen wy nog nader bekend maken. Wij weten dat deze actie niet nieuw is. Ook \troeger werd een dergelijke actie ge- -oerd. biiv. door de padvinderij. De Jeugd storm wil op deze traditie voortbouwen, want nog nimmer zijn de omstandigheden ■oor de kinderen, die er van moeten profi- 'eeren. zoo kommervol geweest. Ziedaar 'en gelegenheid. waarbU het Nederland sche volk zich in de jeugd als een werke- 'iike eenheid kan toonen; men late dc ge- 'eeenheid niet ongebruikt voorbijgaan. Met oolitiek heeft deze inzameling niets te ma- en. Het kind dat het speelgoed op St.- Nicolaasdag krijgen zal, denkt aan niets mders dan aan den goeden heilige en het spel. Op Zaterdag 17 October zullen de leden van den Jeugdstorm er op uittrekken om iveral in den lande huis aan huis speel goed in te zamelen. Dat zal ln de komende maanden nog eenige malen herhaald wor den. Aan deze inzameling wordt kracht Sijgezet door spreekkoren. Jeugdstorm- -nuziek. luidsprekersinstallaties. enz. en n de laatste week worden in alle plaatsen •an ons land tentoonstellingen gehouden an hetgeen werd ingezameld. Het is nu tijd. dat men kasten en zolders 'ens aan een grondige inspectie onder werpt. Als de kinderen op St. Nicolaas-dag hun Teschenk met glinsterende oogjes in ont- •angst nemen, dan moge dat voor ons den hartelijksten dank zijn die wij hadden kun nen werjschen.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1