Stadsnieuws H.O.V. Volksconcert. Dirigent: Marinus Adam. Soliste: Annie van der velde, piano. Marinus Adam liet het goed bezochte Volks concert van Dinsdagavond openen met d< ..Tragische Ouverture" van Brahms. Erg tra gisch is dit werk niet uitgevallen, evenmin als de vierde symphonic van Schubert, die ook door haar componist als „tragisch" werd betiteld. Maar het stuk van Brahms is daarom niet minder belangrijk: het bevat althans ge deelten die boeiende muziek zijn. Als geheel is het ten slotte een tvpeerende Brahms, met zijn karakteristieke stoere rhythmen. zijn ge voelig melos in het zangtfiema en zijn per soonlijke orchestrale kleur. Adam verkreeg van het orkest de vereischte spanning, die een boeiende uitvoering verzekerde. Vervolgens kreeg men het Vierde Piano concert van Beethoven tc hooren, met 'als so liste mej. Annie van der Velde uit Apeldoorn, een nog jeugdige debutante. Haar vertolking had beslist treffende momenten, die van een gezonden muzlkalen aanleg getuigden, als mede van een goed ontwikkelde - techniek. Enkele inzinkingen waren wellicht van ptay- sieken aard; alleen die bij de groote cadens kon wel mede aan de relatieve beteekenis van dezen inlasch geweten worden. Het overtuigendst was Annie van der Velde's spel in I en II; soms verraste zij door een deli cate poëtische stemming. Als geheel was het een debuut dat goede beloften in hield. Tot besluit bracht Adam met het orkest een smaakvolle verklanking van Schubert's Vijfde in Bes gr. t. In dit vriendelijke werk wordt men geregeld herinnerd aan Haydn; maar men voelt uit deze kern. die ten slotte van „bodenstandigen" aard is, reeds den eigen stijl van Schubert groeien, met nog iets meer aan Weenschc Gcmütlichkeit aan men van Haydn kan verwachten. Vooral het naar den wals zwcemende Mcnuetto accentueert deze persoonlijke noot van den meester van het lied. Maar we zijh hier nog verre van het eigen idioom dat ons toeklinkt uit de groote C dur cn uit de Onvoltooide. Niettemin is deze Vijfde een frissche muzikale versnape ring. De goede uitvoering, ervan werd door het publiek zeer op prijs gesteld, zooals bleek uit het langdurig applaus. JOS. DE KLERK. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Donderdag de beurt aan de letters E en G. NACHTVERGADERING HOTEL-. RESTAURANT- EN CAFEPERSONEEL. Op 1 October i.l. is een bindende regeling van loon- en arbeidsvoorwaarden voor het hotel-, restaurant- en cafèpersoneel in wer king getreden, waardoor een einde is ge komen aan de min of meer chaotische toe standen, die er op dat gebied in dit bedrijf bestonden. Deze gebeurtenis was voor het Nederlandsch Arbeidsfront aanleiding in de groote steden bijeenkomsten te beleggen, waarin deze regeling nader besproken en toegelicht wordt. In den afgeloopen nacht werd een dergelijke vergadering in Haar lem gehouden en wel in de tuinzaai van het Concertgebouw, welke men met groen en bloemen een gezellig aanzien had gegeven. De belangstelling voor deze vergadering was vrij groot. Na een korte inleiding van den heer Funckler, provinciaal leider van het Neder landsch Arbeidsfront, was het woord aan den heer-P. J. Stam, onderbedrijfsgroeplei- der voor het hotel-, café- en restaurant bedrijf, die o.a. uiteenzette, dat de op 1 October j.l. in werking getreden regeling geen collectief arbeidscontract is, maar een maatregel, genomen door de overheid,welke ingezien heel't, dat ook de rechtspositie van de werknemers in hotels, restaurants en café's geregeld diende te worden. De heer Stam gaf voorts een overzicht van de nieuwe regeling en lichtte verschillende bepalingen nader toe. Ook beantwoordde hij een groot aantal vragen, die tfit de vergadering tot hem gericht waren. Verder zou gesproken worden door den heer C. G. T. Sormani, leider van de be drijfsgroep Verkeer en Toerisme, doch deze was verhinderd. Daar men echter eerst om vier uur huiswaarts mocht gaan, was er ruimschoots gelegenheid voor Bartoes, den bekenden conferencier, om' zijn liedjes en grappen te lanceeren, hetgeen de toch reeds gezellige stemming m niet geringe mate verhoogde. Ter afwisseling produceerde een strijkje vroolijke klanken. De provinciaal leider van het Arbeids front sprak een slotwoord, waarin hij o.a. wees op het belang van een goede sociale voorman in de bedrijven en op de omstan digheid, dat het Arbeidsfront resultaten be reikt, welke vroeger onbereikbaar waren. FAILLISSEMENTEN. De Haarlcmsche Rechtbank' heeft op Dinsdag het volgende faillissement uitgesproken: J. Picrsma, koopman in rijwielen, wonende te IJmulden, gemeente- Velsen, Velserduinweg E 77, Curator Mr. L; -V. Hoog, wonende te Haar lem. Rechter-Commissarls In bovengenoemd faillis sement Mr. H. J. Ferwerda te Haarlem. Door het verbindend worden der Uitdeelings- lijst zijn geëindigd de faillissementen van: Cornells Jozef Wennekers. landbouwer. Wónen- de ie Haarlemmermeer, Bennebroekerdijk 131, Curator Mr. L. V. Hoog te Haarlem. Jan Telkamp. destijds bloembollenhandelaar. Wonende te Hlllegom. thans zonder beroep, wo nende te Haarlem, Curator Mr. L. V. Hoog te Haarlem. GASPARONE. Zondag 18 en Maandag 19 Oct. a.s. geeft de „Kehnemer Operette" twee opvoeringen van Carl Millöckers Operette „Gasparone'\ onder leiding van Jos. Mathot. De regie is in han den van Rijnhard Rijke en de Balletten zijn van Maud Kool, die ook de solodansen danst. COMMISSIE VAN SAMENWERKING IN HET VOLKSTÜINWEZEN. In een Dinsdag gehouden bijeenkomst van 1 vertegenwoordigers van alle volkstuinver- eenigingen en -groepen te Haarlem, is een commissie van samenwerking gevormd. Deze stelt zich ten doel de belangen van het volks tuinwezen in het algemeen en in het bijzonder van de aangesloten leden te Haarlem te be hartigen. n.l. door het houden van cursussen, voorlichting en centralen inkoop, enz. Aan het gemeentebestuur is verzocht school lokalen in diverse stadskwartieren beschik baar te stellen voor de te Imuden cursus avonden, waarop een vertegenwoordiger van het Algem Verbond van Volkstuinverenigin gen in Nederland de lessen zal geven. AGENDA WOENSDAG 14 OCTOBER. Luxor Theater: „Een origineele ontknoo ping". 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Alle leeftijd. Frans Hals Theater: „Es war eine rauschen- de Ballnacht". 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Toe gang 18 jaar. Palace: Pepijn de Korte. 2.00, 6.30 en 8.45 uur. Alle leeftijden. Rembrandt Theater: Ernst van 't Hoff met zfin 17 solisten. Moviac: „Zijn tweede moeder". Alle leeft. DONDERDAG 15 OCTOBER. Groote Kerk: Orgelcohcert 3 uur. Bioscopen: Middag- cn avondvoorstellingen. W.n. Hoofdredacteur: J. V Baudewyns. Haar lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur: F C Derks. Haarlem. Chef van Dienst en Stad: S R Kuiper, Haarlem. Sport en stad: A. Overmeer Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag. Heemstede. Haagsch Redacteur: B Korster,. Heemstede. Binnenland: J. A. Steen Jr., Zand- voort. Nieuws en reportage voor Velsen en om geving: J. J. E. van Baarsel, IJmulden- Adver tenties D. A. 3. Spek, Haarlem, Van links naar rechts: Dc Führer heeft den Staffelkapitan in een jachteskader majoor Hermann Graf, de hem na de 202de overwinning: in de lucht als 5en Duitschcn soldaat verleende hoogste Duitsche onderscheiding voor betoonde dapperheid, het eikenloof met v-waarden en briljanten bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis, persoonlijk uitgereikt. (Hoffmann-Stapf-Pax Holand c) - De suikerbietencampagne in den Haar lemmermeerpolder is in vollen gang. Hoog opgetast keeren de boerenwagens van hel land terug. (J. A. Stevens Pax Holland c) - Een gedenkteeken voor kameraad paard. Na een arbeid van vele maanden heeft de Fcldwcbcl het beeldhouwwerk voltooid, dat tiians naar het vaderland is gestuurd, om in Miinchen tentoongesteld te worden. Het beeldhouwwerk heeft bijzondere waarde verkregen door het feit, dat den maker slechts gereedschap ten dienste stond, dat vervaardigd was uit hout en granaatsplinters (P.K. Deman P.B.Z.-R-P.H. c) Beelden van St. Bavo. In het eenige Weken geleden verschenen boekje van den heer W. Snitker sover oud Haarlem, wijst deze op een merkwaardigheid, die vermoedelijk velen Haarlemmers onbe kend is en wel op het feit, dat hier ter stede, de stad toch vam St. Bavo, nog een beeld van dezen heilige te zien is en wel aan de Groote of St. Bavokerk. Menigeen zal daar vreemd van opzien en zich trachten te herinneren, waar dat dan ergens moet zijn. Toch is het beeld voor iedereen en op ieder uur van den dag te aan schouwen. alleenhet is nogal boven oogs hoogte geplaatst en wel een 25 M. boven den beganen grond, juist boven den ingang van de kerk aan de Nieuwe Groenmarkt. Daar, Is een der zeer weinige overblijfselen van de beeldenschat, die eenmaal in en aan de kerk zijn aangebracht, staat daar de Haar- lemsche schutspatroon en ziet van zijn hooge standplaats neer op het oude Haarlem. Zoo hebben wij dan ter plaatse van de kerk, die van ouds zijn naam draagt, nog altijd een beeld van St. Bavo, het eenige, dat de herinnering aan een eeuwenoude historie bewaart. En onwillekeurig doet de vraag zich voor, of in de jaren voor de hervorimng niet vele Bavo-beelden hier ter stede'zullen zijn gevonden. Het antwoord moet luiden, dat de kerk zelve er meer dan een heeft bezeten, doch van St. Bavo-beelden op openbare plaat sen. daarvan is. voor zoover ons bekend, nooit sprake geweest. In de kerk zelve, als gezegd, wèl. Een ker kelijk Register van 1412 vermeldt er reeds •an, en wel een St. Bavobeeld, dat geplaatst ras tegen een pilaar aan de Z. W. zijde van het hooge koor. Gemeld register memoreert, dat „Reinier de beeldevoirwer vgn die enghele onser vrouwe-beelde, Sinte bave en theilich cruus te stofferen" de _som van XL st. .per jaar ontving. Vermoedelijk heeft dit Bavobeeld reeds in de oude kerk. die misschien reeds in de 12e eenw hier verrees, gestaan. Doch dit was niet het eenige Bavobeeld. Voor de Hervormiijg was ter "teere van St- Bavo een zilveren standbeeld opgericht ter zwaarte van 2 1/10 K.G., terwijl het gebeente van den schutsheilige in een zilveren koffer was geborgen en als reliquie werd tentoon gesteld, totdat het tijdens den beeldenstorm naar Keulen werd vervoerd. In 1462- werd dit beeld vervangen door een grooter, vervaardigd door mr. Willem van Santvoirt. Dit moet eep groot beeld geweest zijn, als blijkt uit eenige rekeningen en be scheiden. Onder dit beeld werden de in de kerk aangebrachte „gevonden voorwerpen" gedeponeerd. Was na een dag of vijf, ,zes, de eigenaar of eigenaresse niet komen opdagen, dan werden de voorwerpen ten bate der kerk verkocht. Ruim dertig jaar later, in 1497 werd een ieüw Bavobeeld aan de kerk geschonken en wel een, door „Steven den Beeldsnijder" ver vaardigd. Er is reden om aan te nemen, dat de kunstwaarde hiervan niet bijzonder hoog kan zijn geweest en zeker niet halen kan bij een zilveren St. Bavobeeld, dat twee jaar later, in 1499 aan de kerk werd aangeboden en dat „46 gouden rh. gulden" kostte, een voor dien tijd aanzienlijk bedrag. Het werd vervaardigd door Albert van Hoghendorp,en kostbaar en sierlijk van stof en bewer king. Nog een jaar later, in 1500 werd de kerk verblijd door een geschenk van den Abt van St. Bavo te Gent,die een gedeelte van den arm van den heilige als reliquie ter beschik king stelde. De Ha'arlemsche kerk deed harer zijds de belofte er tegenover, jaarlijks "öp den naamdag van St. Bavo (1 October) een ponds waskaars in de Abdij van St. Bavo te Gent te zullen offeren. Het overbrengen van de reliquie werd oortaan jaarlijks op feestelijke wijze her dacht, aanvankelijk op den lOen Mei, later den len Augustus. Er had dan een processie plaats, waarin het zilveren beeld van St. Bavo werd meegedragen. Betreft dit alles de beelden #ln de kerk, daar buiten waren er nog twee te vinden, één op een der vijf geveltjes, die tegen de Zuid zijde der Kerk waren gebouwd en één ter plaatse, door ons in het begin van dit stukje aangegeven, n.l. boven den ingang aan de Zuidzijde. Van al öe hier opgenoemde beel den van St. Bavo heeft allëen het laatstge noemde hét tot dezen dag uitgehouden. Wek nèem de moeite, en ga de beeltenis van onzen Haarlemschen schutsheilige eens bezien, zoo als hij daar hoog boven het gewoel der stad met zijn korte zwaard in de rechter- en een alk in de linkerhand neerziet opi zijn oude Bavo-stad. De piuimveesfapel moet worden aangepast. Met ingang van 15 October 1942 mogen, naar het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd mededeelt, de pluimveehouders, die in de gelegenheid zijn geweest jonge dieren, broed 1942. te verkrijgen, ten hoogste zooveel kippen aanhouden als overeenkomt met het getal dieren, dat op grond van het geleverde iantal eieren mag worden gehouden. De pluimveehouders, die geen jonge dieren heb ben, moeten den stapel onmiddellijk aanpas sen. Eenden, ganzen en kalkoenen, broed 1942, mogen tot 1 Januari 1943 boventallig worden gehouden. Meisjes uit opvoedings- inrichting lielpen ontvluchten. Dat kostte dezen Romeo's gevangenisstraf. In December van het vorige jaar hadden eenige meisjes uit de opvoedingsinrichting ,,'t Lingehuis", een onderafdeeling van de Heldring-gestichten tè Zetten een poging tot ontvluchting ondernomen. Zij hadden daarbij hulp gehad van eenige Zettensche jongelui, die de meisjes achter op hun rijwiel naar het overzetveer bij Wageningen hadden gereden. De jongemannen hebben zich wegens dit feit tc verantwoorden gehad voor de Arnhem- sche rechtbank, die de volgende straffen op legde: de 25-jarige groentekoopman W. M. van IJ. kreeg 3 weken gevangenisstraf, de 19-ja- rige smid B. H. H. 14 dagen gevangenisstraf, de 21-jarige machine-bankwerker J. E. 14 da gen gevangenisstraf en de 25-jarige landbou wer G. A. v. d. G. f 100 boet£ subs. 20 dagen hechtenis. Arbeidsorde der toekomst. K. De veranderingen, die zich in dezen nieuwen tijd voltrekken, zijn legio en gewoonlijk van zeer ingrijpenden aard. Het is derhalve begrijpelijk dat velen de beteekenis en de draagwijdte dier verande ringen niet terstond kunnen overzien. Zoo blijkt er- o.a. veel misverstand te bestaan over de wijzigingen, die zich onlangs vol trokken hebben ten aanzien van de orde ning op het terrein van den arbeid, waarbij de vroegere vakbonden werden opgeheven en het Arbeidsfront hun plaats innam. Vooral in 2.g.n. ai'beiderskringen heeft men de beteekenis van dezen maatregel niet in gezien. De stichting van 'het Arbeidsfront is een logisch uitvloeisel van het streven naar een werkelijk socialistische gemeenschap, waar in alle werkers zijn opgenomen. Reeds hierom konden de vakbonden niet gehand haafd worden, omdat zij niet de belangen van allen, maar slechts die van bepaalde groepen behartigden en wel op een wijze welke nauw verband hield met een o! ander politiek partijprogramma. En dit hield tevens in, dat de vakbonden betrok ken werden in den politieken strijd dier partijen, welke gericht was tegen de z.g. bezittende klasse. De idee van een arbeidsgemeenschap, welke alle werkers omvat, zonder onder scheid te maken tusachen de functies, waarin zij geplaatst zijn, laat uit den aard der zaak geen ruimte open voor een derge- lijken klasse-strijd, zoodat er ook voor de organen, waarmee deze strijd gevoerd werd. geen plaats meer was. Het Arbeidsfront heeft^zich tot taak ge steld, een eenheid tot stand te brenger van alle werkers en de oude tegenstel lingen op te heffen. Het heeft daartoe reeds in onderscheidene bedrijfsappèls de werk gevers en werknemers aapgespoord, zich te vereenigen in bedrijfsgemeenschappen. die dan tezamen een arbeidsgemeenschap zullen vormen. Het ontveinst zich niet, dat deze taak onder de tegenwoordige omstan digheden een moeilijke is, omdat gestreden moet worden tegen veel wanbegrip en vooroordeel. Toch is deze strijd noodzake lijk, want de werkers moeten er van door drongen worden, dat alleen arbeid in dienst der volksgemeenschap tot welvaart leiden kan. Wij spraken hierboven van werkers en niet van arbeiders, omdat deze laatste be naming niet meer past in de langzamer hand groeiende nieuwe maatschappelijke verhoudingen. Zooals de propagandaleider van het Arbeidsfront onlangs in een radio rede uiteenzette, kwam in de aanduiding arbeider" te veel de tegenstelling tot uit drukking, welke er bestond tusschen de bezittenden en bezitloozen. Onder werkers verstaat men degenen, die het bewijzen van diensten aan de volksgemeenschap als een eer beschouwen en die als recht geaarde gemeenschapsmenschen bereid zijn, meer aan de volksgemeenschap te geven, dan zij terug verlangen. Deze werkers zullen de dragers zijn van de toekomstige waarlijk socialistische, maatschappij. Voor consumptie ongeschikte rogge gestolen. Waarschuwing voor het publiek. Door de politie te Ede wordt een onderzoek ingesteld naar een partij van 15 zakken zaai- rogge, die ontvreemd is op een landbouwbe drijf in de gemeente Ede Daar het vermoe den voor de hand ligt. dat de dieven deze rogge in den sluikhandel zullen pogen tc brengen, richt dc commissaris vap politie te Ede een waarschuwing tot het publiek niet in te gaan op eventueele aanbiedingen van frauduleuze rogge, want de ontvreemde partij is door vermenging met een giftig poeder voor menschelijke consumptie ongeschikt ge maakt. KOM AAN, MANNEN! 1 Deze oproep wordt gericht aan Nederland' sche mannen die zich be-.vust zijn van wat zij; •erplicht zijn, aan ons voorgeslacht. Die Ne- derlandsche mannen, dus die zich nazaten weten van de kerels die ir. vroeger eeuwen onze koloniën veroverden en den aartsvijand Engeland op de knieën brachten Deze m nen worden opgeroepen de gelederen te ver sterken van hen, die nu aan het Oostfront als helden strijden tegen de horden die Stalin op Europa dacht te kunnen loslaten. Bedenkt wel landgenoot, hiervoor komen alleen man nen in aanmerking, omdat alleen zij in staat zijn de eer van ons land en volk hoog te hou den. Kom aan mannen van Nederland, in het Oosten wordt een strijd gestreden waarbij U 'niet ontbreken mag Grijpt de wapenen, de toekomst van ons land er. volk staat op het spel. Kom aan, mannen! meldt U aan bij het Vrijwilligerslegioen Nedeiland, Koninginne gracht 22, te 's-Gravenhage. EERSTE ZONDAG-CONCERT DER H. O. V, Zondagmiddag a.s zal het eerste concert van de Zondagmiddag-serie gegeven worden. Onder leiding van Marinus Adam zal het volgende programma worden uitgevoerd Introductie en Scherzo van dr. Peter van Anrooy. Dit is een eerste uitvoering. Hierna zal de Spaansche pianist Eduardo del Pueyo met orkestbegeleiding het pianoconcert in a. kl. terts Op. 54 van Robert Schumann spelen. Na de pauze volgt een eerste uitvoe ring van de eerste Symphonie in c. kl. terts van A. Bruckner. Verduisteren 15 Oct.: van 18.50 tot 8.04 uur zon op 8.03. onder 18.48 uur maan op 14.01. onder 22.49 uur 16 Oct.: zon op 8.05, onder 18.45 uur maan op 15.01, onder 23.54 uur Prof. dr. F. W. A. Korff overleden. Na een ernstige ziekte is in het Diacones- senhuis te Haarlem overleden prof. dr. F. W. A. Korff, hoogleeraar aan \3e Universi teit in Leiden en vroeger predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Heemstede. De overledene is 6 December 1887 ge boren, genoot zijn opleiding op het Gerefor meerd Gymnasium in Amsterdam en stu deerde theologie aan de Universiteit in Utrecht. Na in 1911 eandidaat te zijn ge worden, deed hij 4 Mei 1913 zijn intrede als predikant bij de Ned. Hervormde Gemeente te Hoogersmilde; in 1918 vertrok hij naar Dedemsvaart en in 1921 werd hij te Heem stede beroepen, waar hij 23 Januari van dat jaar zijn intrede deed naar aanleiding van Johannes 14 vers 6. Tot 1932, toen hij benoemd werd tot hoogleeraar in Leiden, is ds. Korff Heemstede trouw gebleven; verschillende malen werd een beroep op hem uitgebracht, maar hij bleef in zijn ge meente, waar hij een geliefd prediker was. Zijn gemeente breidde zich steeds uit en dat leidde tot de stichting van een tweede Prof. Dr. F. W. A. KORFF. (Cliché archief H. C.) predikantsplaats en het in gebruiknemeri van kapel „Nieuw Vredenhof" in 1927. Een hechte band werd verbroken, toen hij van wege de Ned. Herv. Kerk. benoemd werd tot hoogleeraar. In Leiden doceerde prof. Korff dogmatiek, zendingsgeschiedenis, kerkrecht en Chr. ethiek. Veel heeft prof. Korff, die in 1922 promo veerde op een dissertatie over Christelijke religie én historie in de theologie van W. Herrmann gepubliceerd. In 1921 debuteerde hij met een geschrift in de Synthese-reeks over „Antiek en mo dern Christendom". Van zijn kleinere ge schriften noemen wè Kerkorganisatie en het ethisch beginsel. In 1923 deed hij van zijn hand een werk het licht zien, getiteld: Fatalisme". In 1928 verscheen van zijn hand „Advent" ort in 1929 „Levensproble men bij Shakespeare". In 1930 gaf hij „Eeuwigheid en tijd"; in 1931 „Op weg naar een nieuwe levenseenheid"; in 1932 schreef hij zoowel „Jong geloof", als „De weten schap des geloofs" In 1934 deed hij verschij nen „Het lijden van Christus". Als vrucht van zijn werkzaamheden aan de Leidsche universiteit kan worden genoemd het on langs verschenen tweedeelig werk „Christo- lo'gie". Prof. Korff was de vijfde predikant van de Ned. Herv. Gemeente van Heemstede die den kansel voor de katheder verwissel de. Zijn voorgangers in dit opzicht waren dr. Nic. Bees, dr. F. F. Daubanton, dr. A. J. Th. Jonker en dr. A. H. de Hertog. In prof. Korff ontvalt aan de theologische wetenschap in ons vaderland een toegewijd dienaar, harde werker en bekwaam ge leerde, die nog maar tot de middaghoogte van het leven geklommen was. Schooljeugd bezoekt bedrijven. Kennis wordt vermeerderd, inzicht wordt verkregen. „Wat wil je later worden?" is een vraat, welke vele malen aan de jeugd gesteld wordt, doch ze is pas actueel, als de jongen of het meisje de laatste klas van zijn leven bereikt. De leerlingen van de centrale scho len te dezer stede sluiten in het algemeen na het verlaten der school voor goed de schooldeuren achter zich en trekken dan naar fabriek, werkplaats of naar winkels of magazijnen, om' als loopjongen op te treden. Het laatste lijkt een aantrekkelijk beroep, omdat men dan veel op straat is, maar wordt de jongen wat ouder, dan is het moeilijker, zich een vaste positie te verzekeren. Het beste is toch maar een vak te kiezen en de meeste meisjes en jongens van de centrale scholen denken, dat zij al weten, welk vak voor haar of hen het geschikst is. Toch is voorlichting van groot belang en de inlichtingen, welke het Nederlandsche Arbeidsfront voornemens is te geven aan dei leerlingen der centrale scholen, welke ge vestigd zijn aan de Linschotenstraat en Schoterstraat, zijn prachtig te noemen. Het N.A.F. heeft namelijk plannen deze leerlin gen eenige bedrijven in werking te laten zien Een dergelijk bezoek is niet alleen van be lang voor de toekomst, als een jongen een vak kiest van het bedrijf, dat hij gezien heeft, maar ook voor het, onderwijs, omdat de leerlingen op de hoogte komen van ver schillende werkzaamheden. Het Nederlandsch Arbeidsfront is Dinsdag begonnen de leerlingen op de hoogte te stel len van hot metaalvak. Het is natuurlijk niet mogelijk de jongens te laten zien hoe T erts tot tot staal en ijzer gemaakt wordt. maar daarvoor bracht de film uitkomst. Een aantal voorstellingen werd gegeven, om een zoo groot mogelijk aantal leerlingen Brood C2A Brood 400 gr. 52B Brood 50 gr. chocolade 51. 52 Versn. 100 gr. Cijrnrcttcn 52 Ta-bak 2 0 st. Ecnheidszccp 3 70 AJgein. ramts. M To-ilz. rants. Gort 406 Ateem. 250 gr. Ilavciiiont 405 Alsem. 125 gr. H uishoudzeoj» i 70, 371 Als. 80/90 gr. Jam 403 Alsem. l rrwiits. Kaas 397 t.m. 399 Alsem. ÏOO gr. Kof fie-nrr. 400 Algem. 2 30 sr. Maïzena 407 Algem. 100 gr. Melk 52 Me-l'k 1 3/4 L. Petroleum 02 Petr. 2 L. Poulvr, 404 Algem. 125 gr. Hijst 4- 57.4-5S Reserve 250 Sr. scheerzeep M Tex (m 4 5 gr. Sleuren 5 st. Suiker 402 Algem. 1 kg. Suikerwerk 53. 54 Versn. 100 gr. Tabak .52 Taba.k 2ö gr. Taptem. 1- aS. 2-5S Rcf. 1 S/4 L. Yermieelll 407 Alsem. 100 gr. Vleesch 52 A Vleesch 100 gr. 52B Vleesch 50 gr. Zeep 370/4!-: AFg. rants. Zeep M/N Eenh.z. 1 raovts. het belangrijkste onderdeel van het metaal bedrijf te laten zien. Een vlotte toelichting werd daarbij gegeven en den jongens werd in overweging gegeven, een vak te leeren. omdat dan ih de toekomst nuttig werk ver richt kan worden en het geluk grooter zal zijn. Woensdagmorgen trokken de jongens naar een fabriek te dezer stede, waar een metaalbedrijf in werking was te zien. De meisjes hebben natuurlijk meer be langstelling voor een fabriek, waar gewerkt wordt voor de textiel; daarom zullen zij Maandag a.s. een bezoek brengen aan een dergelijk bedrijf. Het is de bedoeling van het N.A.F. om de leerlingen ook een inzicht te geven van den arbeid in andere bedrij ven. Zoo staat bijv. nog een bezoek aan een bedrijf voor houtfabricage op het pro gramma. De afdeelingen jeugdzorg en beroepskeuze van het N.A.F., welke de leiding hebben bij het organiseeren van dit belangrijke werk ten bate van het onderwijs en de jeugd, die straks een vak zal leeren, verrichten door d<?ze bezoeken goed werk en met belang stelling mag de verdere ontwikkeling tege moet gezien worden. ORGELCONCERT. Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 15 October 1942, des namiddags van 31 uur door den stadsorganist George Robert. Programma: 1. Fugue et Caprice. F. Roberday (17e eeuw) Preludium en Fuga A gr. t., J. S. Bach (Peters Bd. II No. 3) 3t Concert D gr. t., G. F. Handel Allegro Andante con moto Fuga. 4. Plèce caractéristique dans le mode phryglen, A. Guilmani 5. a. Pro defunctis Pro vulneratis Pro lacrymantibus, F. de la Tombelle 6. Pax Vobiscum, S. Karg—Elert Buitengebruikstelling van postzegels. Met ingang van 1 Januari a.s. worden buiten gebruik, gesteld en derhalve voor frankeering ongeldig de in 1937 uitgegeven Zomer- en Kinderpostzegels (frankeer waarde resp. VU. 5, 6 en 12'/2 cent; en V/2, 3, 4, 5 en 12y2 cent). Waarom een Nederlandsche Kultuurkamer. Bij den tweeden druk van deze brochure der Ned. Kulturkamer. Van de brochure „Waarom een Neder landsche Kultuurkamer?" (uitgave van de afdeeling voorlichting der Nederlandsche Kultuurkamer) is thans de tweede druk verschenen. Dit is wel een bewijs, dat dit handige boekje aan de eischen voldoet, die ,men er aan stelt. Het spreekt van een periode van onze samenleving, waarin een nieuwe geest doorbreekt ten aanzien van den kunstenaarsstand. Door de Nederland sche Kultuurkamer worden immers de kui tuurwerkers weer een deel van het vblk en worden hun vakkundige- en sociaal-econo mische belangen ruimschoots behartigd. In deze brochure vindt men in het kort ver meld, hoe de Nederlandsche Kultuurkamer als bundeling van alle kunstenaars hier naar streeft. Duidelijk geeft deze brochure aan wat de Nederlandsche Kultuurkamer is: geen vereeniging, maar een publiekrech telijk lichaam met verordenende bevoegd heid, rechtscheppend uit zichzelf, de Neder landsche Kultuurkamer is dus geen staats orgaan in staatsabsolutistischen zin. Dat gaan trouwens de kuituurwerkers zelf meer en meer beseffen. Uit de organisatie van de Nederlandsche Kultuurkamer blijkt, dat de kuituurkamer een organisatie is voor en door belangheb benden. Van de kuituurkamer kan ieder kultuurscheppend Nederlander lid wortlen. „Het gaat", zoo lezen wij, „om zijn of haai maatschappelijke belangen en het is daar om onjuist te gelooven, dat voor het lid maatschap der Nederlandsche Kultuur kamer het lidmaatschap eener politieke be weging vereischt zou zijn". Nadrukkelijk wordt er in deze brochure op gewezen, dat de kuituurkamer niet de kunst gaat organiseeren. Zij organiseert de kunstenaars, d.w.z. zij verschaft'hun die 'oeroepsstandsorganisatie, die verschillende intellectueele beroepen sinds lang hebben. Bijzonder actueel is het hoofdstukje westelijke kringen", daar binnenkort in Groningen de opening van het provinciaal bureau- voor Groningen en Drente plaats vindt, waarna Brabant aan de beurt is. De verordening van 25 November 1941, waar bij de Nederlandsche Kultuurkamer in het leven werd geroepen, voorziet krachtens afdeeling 3, artikel 15, in de oprichting van „provinciale bureaux". Dat reeds in de ver ordening rekening is gehouden met de pro vinciale bureaux, bewijst wel, dat groote aandacht besteed is aan het gewestelijk ka rakter van de verschillende cleelen van ons land. Er is bij de organisatie van de ver schillende gilden der Nederlandsche Kul tuurkamer nadrukkelijk gedacht aan de ge westelijke differentiatie en aan een betrék- kelijke vrijheid der gewestelijke centra ten opzichte, van het geheel. De Nederlandsche volksgemeenschap is niet een massaal, log geheel, maar toont, juist wat haar kuituur aangaat, een eenheid in verscheidenheid. En toont tevens de kracht, die gelegen is in de spreiding harer kuituurkernen. De bestaan de verschillen moeten niet vervaagd wor den, maar integendeel op een gezonde wijze in stand gehouden en aangewakkerd wor den. Over deze differentiatie heen zal ge bouwd moeten worden aan de vorming van een nieuw volksch bewustzijn, van besef van verantwoordelijkheid tegenover den kunstenaar, tegenover ons volk en tegen over den nieuwen opbouw van Europa. Maar bovenal heeft elk gewest zijn spé ciale nooden, die het noodzakelijk maken dat de Nederlandsche Kultuurkamer, die in dienst staat van volk en kunstenaar, zich als een cêntrale over het land uitspreidt. De taak der provinciale bureaux is zoo een voorlichtende als een verlichtende ten aan zien van het provinciale ktiltureel leven. De brochure is gratis verkrijgbaar bij dc afdeeling voorlichting van dc Nederlandsche Kultuurkamer, 2e Van den Boschstraat 44. 's-Gravenhage, Telefoon 720190. DE DISTRIBUTIEBONNEN Artikel Bon Kaart Aardappelen 52A Aard. Aardappelen 5"B Aard. Beschuit 52 Bosch. Bloem 408 t.tn. 411 A.lgcm Boter 51 Bot/Ve-t 125 gr. IS <j! 2-61, 2-62 3—G13-62. 4-61 Reserve 1 Brandst. 01 t.m. 05 BV Bra-ndft. 1 een-h. 31 01. 02. 03. 04 KF Bramlst. j conh. 30 Apr. *1^ Hocveclh. 2 kg, 17 1 kg. 17 0. 75 gr. 17 o( 7 0 gr. 31 0( 3 8r. 11 Bonnen beteekenen voedsel mits y j> isZorgt voor geldSteunt Wintertij Slagers moeten bij levering ai Z huis verkoopnota's afgeven, De gemachtigde voor de prijzen heeft'j paald, dat slagers met ingang van 1," vember a.s. verplicht zijn goederen, zij aan het huis van den kooper afleven te doen vergezellen van een nota, welke 1 0: minste de volgende gegevens bevat: dar. )a van levering, naam en adres van den le R r^ncier en van den afnemer, omschriiv; van het goed met aanduiding van de it,- liteit, hoeveelheid en prijs per eenheid, SPORT EIS SPEL. VOETi 1 PROGRAMMA VOOR ZONDAG. liet wedstrijdprogiamma van den Ned. balbond vermeldt voor Zondag a.s. de volge wedstrijden: Xerxes—ADO; Hermes—DFC; HBS—E5 Stormvogels—Sparta. RFC—VSV; Haarlem—:t Gooi: Blauw Wit-AA,", Emma—VUC: DHCFeijenoord. ZFCOSV; Santpoort—Kennemers; West Fij •WFC; RCH—KFC. HFCTerrasvogels: Schoten—TYBB: Ze f voortmeeuwen—Halfweg: Helder— Kinheim; J loï Bloemendaal. 17* VVBIEVVI. Vogels—THB; OGDSH; Spi [ch nevogels—DIO: BSM—DCO: EHSRlppcrda AFC 2—Haarlem 2; Alcm. Vlctrix 2—Storm _els 2; EDO 2—Helder 2; Kennemers 2—RCH VSV 2—HFC 2; Bloemendaal 2—VolewijclMij RCH 3—Watergraafsmeer 2; HBC 2—Zandv« meeuwen 2; TYBB 2—Santpoort 2; DWS Haarlem 3. AFD. HAARLEM N. V. B. AFD. 1 A: NAS—Kinhelm 2, 2 uur; SpaarndB Gezellen 2, 12 uur; EDO 4—TYBB 3, 12 1 Kennemers 3—Beverwijk 2, 10 t AFD. 1 B: Haarlem 3 a—Alliance, 12 uur; D 2—Droste. 10 uur; Schoten 2—DSK. 10 uur; Za oortmeeüwen 4—Concordia, L2 uur. AFD. 1 C: Stormvogels 3—RCH 5, 10 1 -DEK, 2 fuir; VSV 3—HFC 3, 10 uur. AFD. 2; Kennemers 4—VSV 4, 10 uur; Kinhi 3Santpoort 3, 12 hur; DEM. 2—Waterloo. 121 Stormvogels 4—Terrasvogels 2, 10 AFD. 2 B; Hoofdd. Boys—WH, 2 uur; Spaan stad—Heemstede, 10 uur; Haarlem 6—VI. Voj Van Nispen—Vogelenzang, 2 uur; l llance 2—N. Vennep, 2 uur. AFD. 2 C; TZB—Bloemendaal 3, 2 uur; HCH THB 2, 10 uur; Zandvoortmeeuwen 5HFC V 10 uur; EHS 2—Haarlem 4, 10 uur; HBC 3-H iegom 2, 2 uur. AFD. 2 D: TYBB 4—Haarlem 5, 12 uur; Stl 1', ten 3—EHS 3, 10 uur; DIO 2—Halfweg 2, 10 «1 Droste 2—RCH 7, 10 uur; O. Gezellen 3-HFC 12 uur. AFD. 3 A: Beverwijk 3-tDEM 4, 12 uur DEM 3, 12 uur; VSV 5—OIV 2, 12 uur AFD. J B; DSK 2—DIO 3, 10 l 2 uur ir; HFC 6-7! D( 3, 10 uur. ,- AFD. 3 E: RCH 9—DSSH 2, 12 uur; HBCI EHS 4. 12 uur; EDO 5—TZB 2, 12 uur; GeelW -Zandvoortmeeuwen 6, 12 uur. AFD. 3 F: Spaarnevogels 2—Hlllinen 4: 12 ie EDO 6—BSM 2. 2 uur; HBC S—DCO 3. 12 uur. AFD. 4 A: DEM 6—Spaarndam 3, 2 uur; 7' mendaal 5—Santpoort 6, 12 uur. i„ AFD. 4 B: Haarlem 9—WH 4, 10 uur; Concori H; -TZB 3, 2 uur; RCH 11—TYBB 6, 12 uur; E"" DSK 4, 12 uur. AFD. 4 C: RCH 10—Geel Wit. 3. 12 uur; SV -HFC 8, 10 uur; DCO 4—Hoofdd. Boys 2, 12 is HBC 6—NAS 3. 2 uur; Geel Wit 4—HFC 7, 12 M üs AFD. 4 D: Concordia 3—V. Nispen 2, 12 m Hillinen 5—Hoofdd. Boys 3, 12 uur; Heemsteftiv -Hillegom 3, 10 uur. ZATERDAGMIDDAG-COMPETITIE AFD. A: WRA—SIZO, 3 uur; Tclefoma-SfW nemerland, 3 uur; Johez—Tweede Jeugd, f WY 2—VEW, 3 uur. AFD. B: VEW 2—Johez 2. 3 uur; Kennemerli 2—Bennebroek, 3 uur; Kennemerland 2—VVS 5 uur. AFD. C: SIZO 2—ETO, 4 uur; Johez 3—Teleiet 3 uur. RADIOPROGRAMMA DONDERDAG 15 OCTOBER 1942 HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Lichte gramofoonmuziek. 7.30 B. Nieuwsberichten. 7.40 Ochtendmelodieën (grl 8.30 B N. O. Nieuwsberichten. 8.40 Kwade bed lingen. voordracht. 8.50 Plano-voordracht (gr? 9.00 Populaire orkestmuziek (gr.pl.). 9.30 Splü van den dag (opn.). 9.40 Populaire orkestmus (gr.pl.). 10.00 Orkest Willy Kok en solist. I Streekprogramma. 10.45 Orkest Willy Kok er. 11.15 Röntgenkwartet. 12.00 Almanak. Frans Wouters u»i zijn orkest. 12.45 B. X Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Otto IK driks en zijn orkest, soliste en orgelspel (op 14.00 Orkestsuites (gr.pl.). 15.00 Aan d" Amstei aan 't IJ: Voordracht en „Hymne op Amsttl dam" (opn.). 15.30 Instrumentaal en vocaal e f eert (gr.pl.). 16)45 B. N. O. Nieuws-, zakelijke-*' beursberichten 17.00 Gerard van Krevelen cn orkest. 17.45 Amusementsorkest, solist en das koor Aethereharme". 18.15 Goud, luistert? 19.00 Brandende kwesties, lezing. 19.15 Marset» ziek (gr.pl.). 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. B. N. O De wereldmcening uit vreemde kra.-_ 19.50 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 1 af 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die C een lijnverbinding met de studio besenikn^ 20.15 Compositiespiegel. 20.30 Omroep-SympM^' Orkest. 21.15 Kamermuziek (gr.pl.). 21.45 B. Nieuwsberichten. 22.00 Het lichte lied (£G 23.15—24 00 Romantische klanken (gr.pl.). HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum I. 7 40 Ochtendgyrö fiek 7.50 B. N. O. Gesproken binnenlandscb zicht. 8.00 Bóeren in Overljsel. luistert lezing. 8.15 Lichte gramofoonmuziek. 8.30 B. N Nieuwsberichten. 8 40 Balletmuziek (gr.pl.' Frissche morgenklanken (gr.pl.). 9.15 Voor huisvrouw. 9.20 Frissche morgenklanken (gr? 10.00 Godsdienstige uitzending.' 10.30 Viool orkest (gr.pl.). ll.bo Voor de vrouw. 11.20 De S kels en de Merels (opn.). 11.30 Orkest Rentmt en gramofoonmuziek. 12.30 Programma-overtf 12.35 Solisten, koor en orkest (gr.pt.). 12.45 3 O. Planovoordracht en zang met pianobefö ding. 14.00 Godsdienstige uitzending. 14.30 De* lodisten en gramofoonmuziek. 15.30 En hier 3 koffergramofoon 16.00 Het Revlda sextet 1H' N O. Nieuws-, zakelijke- en beursberichten Voor de jeugd. 17.30 Wij maken U goede vr* den metgramofoonplatenprogramma. l Hoe was het in Milaan. JeugdstormprogramS Hl 18.15 Harmonika orkest (gr.pl.). 18.30 B S S{ Nieuwsberichten. 18.40 Spiegel van den dag - D< B. N. O Wat Nederland sèhrljft. 19.00 Plana? (gr.pl.). 19.15 Symphonie orkest en solist. Va ji 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over«|b. lijnverbinding met de studio beschikken. I. Orgelconcert cn zang. 20.45 Amusementsorkest! soliste, het kleine Omroep-Mannenkoor en deon (opn 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. S Militair overzicht. 22.10 AvondwU® «2.20—24.00 Zie Hilversum I. Kl 4

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2