Haarlemsche Courant Duitsche troepen dringen diep in N. Stalingrad door. ZEEGEVECHT IN HET KANAAL. Hevige luchtaanvallen op Malta. Nieuwe kolenbonnen. 287e Jaargang No. 244 x x Abonnement p. weelt 0,28, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,42, jrsnco p. post 3,73, losso nummers e cent. Advertentlto 3—15 p.». 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prijs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. S cent p. tn-m, jjjti.t Grafische Bedrijven Damlate. Wnd. Hoofdredacteur! J. V. BACHEWTNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Vrijcïag 16 October 194-2 Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat 93, Bijkantoor: Soendax plein 37. Tel. DUrxtie 13082. Hoofdredactie 15054, Redactie 10600, Administratie 10724, 11825, Soendapleln 12230. Postjlro 134*53. Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. In den Kaukasus 500 stellingen geforceerd. Luchtactie in het hooge Noorden. In het Zuiden: Aanvallen tegen Malta krachtig voortgezet Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend In den Kaukasus zijn Duitsche en Slowaaksche troepen in dicht beboscht berg terrein onder verbitterde gevechten door nieuwe vijandelijke stellingen gebroken en hebben ruim 500 steunpunten en gevechts- posities stormenderhand genomen. In den ïereksector v/erden vijandelijke strijd machten teruggeworpen. In Stalingrad hebben formaties in fanterie en tanks den verbeten tegenstand der bolsjewisten in blokken huizen en bar- licadesteHingen gebroken en zijn diep in iet Noordelijke stadsgebied doorgedrongen. Eskaders gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers hebben in achtereenvol gende aanvallen vijandelijke bunkers en artilleriestellingen uiteengeslagen. Ontlas- tingsaanvallen van den vijand werden met jivare bloedige verliezen afgeslagen. Doel treffende luchtaanvallen zijn ook gericht op transportbewegingen en overladingsplaat sen der bolsjewisten aan den benedenloop van de Wolga. Een tankboot en twee vracht schuiten werden door brand vernietigd. Aan het front van den Don hebben Roe- meensche troepen plaatselijke aanvallen af geslagen. In den Centralen sector van het front hebben eigen acties van stoottroepen tot de vernietiging van talrijke bunkers en gevechtsposities geleid. Gevechtsvliegtuigen •ebben belangrijke spoorwegtrajecten ge bombardeerd waarbij de vijand aanzienlijke verliezen aan rollend materiaal leed. In scheervluchtaanval hebben jachtvliegers een bolsjewistische motortorpedoboot in de Finsche golf in brand geschoten, tc In het hooge Noorden zijn aanvallen van n jachtkruisers gericht op troepenkampen ten Oosten van de Kolabocht. De Britsche luchtsteunpunten op de 1 c Eilandvesting Malta zijn door gevechts vliegtuigen overdag en des nachts met bom- men van zwaar kaliber bestookt. De ter be bescherming opgestegen Duit- ee: sche en Italiaansche jagers hebben tezamen w25 Britsche jachtvliegtuigen neergeschoten, il!fvaarvan 18 alleen door Duitsche jagers vielen. Twee eigen gevechtsvliegtuigen d? keerden niet terug. nö Bij een aanval op het convooiverkeer aan de Britsche kust hebben motortorpedoboo- vs ten vier vijandelijke koopvaarders van le- zamen 8000 brt. in den grond geboord. Alle booten keerden op hun steunpunt terug. In den nacht van 13 op 14 October ia: is het in het Kanaal tot een zee gevecht gekomen tusschen Duitsche beveiligingsvaartuigen en een sterkere vijandelijke formatie, die bestond uit twee groepen torpedojagers en ver scheidene flottieljes motortorpedoboo- ien. In een hard gevecht werden een Britsche artillerie-motortorpedoboot tot zinken gebracht en 5 motortorpedoboo- ten door artillerietreffers beschadigd, resp. in brand geschoten. Een eigen vaartuig ging verloren. Patrouillebooten en marineafweergeschut bebben in het Noordzeegebied 2 vijandelijke iliegtuigen neergeschoten. Lichte Dujtsche evechtsvliegtuigen hebben Woensdag voor |»iden oorlog belangrijke installaties en mili- IMjaire doelen aan de Zuidkust van Engeland gebombardeerd, Overzicht. Uit het weei-machtbericht blijkt niet, dat n een der sectoren een bepaald zwaarte- mnt van den Duitschen aanval wordt ge legd. De aanval in de richting van Toeapse 0 beeft, nadat hooggelegen bolsjewistische fitfellingen waren doorbroken, opnieuw tot ®t opruimen van verscheidene honderden versterkte steunpunten geleid. De éagelijksche doorbraken en omsingelingen bebben minder een oprollen van het vijan delijk front ten doel, dan het afsnijden van ierugtochts wegen der bolsjewisten. Het eigenaardige van dezen oorlog in het gebergte en het ontbreken van opvallende terreinpunten en plaatsen brengen met zich, ést de dagelijksche terreinwinsten van de 25 Britsche vliegtuigen neergeschoten. leneraal Prodieri in 0. Afrika gesneuveld. Het Italiaansche weermachtbericht luidt «Is volgt: Activiteit van de artillerie en van rouilles aan het Egyptische front, iritsch vliegtuig werd vernietigd door het uchtdoelgeschut van een onzer divisies. In is omgeving van Sidi el Barrani is de be manning gevangen genomen van een vij- fndelijk vliegtuig, dat op 8 October door bet luchtdoelgeschut van Tobvoek was neergeschoten. Deze bemanning bestond uit Iwee officieren en twee onderofficieren. De luchtmacht zette haar operaties tegen ialta voort. Tijdens een poging om zich legen de vastberaden aanvallen der bom menwerpers van de As te verweren, heelt le vijandelijke luchtmacht tijdens hevige luchtgevechten 25 vliegtuigen verloren. Hier' an werden er zeven dooi' Italiaansche ja- ïers neergehaald en 18 door de Duitschers. De actie van drie vijandelijke vliegtuigen sgen een convooi in de Middellandsche Zee s mislukt. Twee der aanvallende driemo- Jrige machines werden neergeschoten door bet nauwkeurige afweergeschut van de be- eleidende torpedobooten en de derde door 1 vergezellende luchtmacht. .Bij de vervulling van zijn taak is op 13 October aan het Egyptische front gesneu veld generaal Alessandro Prodieri, comman- öant van de divisie „Brescia". De divisie Irescia is vermeld in een dagorder wegens aar heldhaftigheid tijdens de gevechten bjj El Alamein. De naam van generaal Pro- üeri wordt gevoegd bij die van zoovele on- 5? commandanten van groote eenheden, «e in de allereerste linie, vlak bij hun sol- laten, het hoofd boden aan alle risico's van ien zeer zwaren strijd en alles gegeven fibben voor de overwinning van onze Gapens. Duitsche bergjagers slechts op speciale kaar ten op groote schaal kunnen worden afge lezen en niet tot uitdrukking kunnen komen in de berichten omtrent de successen door het opperbevel uitgegeven. Hetzelfde geldt voor den strijd in het Oosten van den Kaukasus, waar na de in neming van Malgobek de Duitsche op- marsch in het petroleumgebied van Grozny onder sterken vijandelijken tegenstand oortgaat. Bij Stalingrad zet Timosjenko zijn krachtenverslindende aanvallen voort, zonder op eenige plaats ook maar beperkte doorbraken te kunnen bereiken. Het ,,ont- lastingsoffensief" tusschen Don en Wolga ontwikkelt zich op dezelfde wijze als dc maandenlange vergeefsche aanvallen bij Rzjef. Reeds thans kan gezegd worden, dat de bolsjewisten ondanks opoffering van on vervangbare manschappen en oorlogsma teriaal hun doel niet hebben bereikt. Duitsche waarschuwing aan de Zwitsersche pers. Op de persconferentie van het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft dc leider der persafdeeling, gezant dr Schmidt, gesproken over de houding van een bepaald deel der Zwitsersche pers. Hij citeerde uit voerig Zwitsersche bladen, die zich in den loop van een enkele week met de meest uit- eenloopende kwesties der politiek en oorlog voering hadden bezig gehouden op een wijze, die te Berlijn als niet vereenigbaar wordt beschouwd met de plichten der neutraliteit. Dr. Schmidt zeide een eerste vermaning aan deze Zwitsersche pers op haar plaats te ach' ten. Een groote natie als de Duitsche kan het zich op den duur niet laten welgevallen, dat onder den dekmantel der neutraliteit anti' Duitsche propaganda gevoerd wordt. Wanneer de pers onverstandig genoeg is. de beginselen eener juiste neutraliteit niet te respecteeren, is het de taak van de bevoegde instanties, haar bladen tot de orde te roepen. Ook hier geldt de oude spreuk van Bismarck, dat net land de vensterruiten moet betalen, die zijn eigen pers ingooit. Duitschland moet de inmenging in zijn aangelegenheden van de hand wijzen. Het treedt niet op als Sumner Welles, die onder bedreigingen het opgeven der neutra liteit van Argentinië en Chili geëischt heeft, doch het eischt uitsluitend het naleven van de neutraliteit. Duitschland, zoo besloot dr. Schmidt, kan op den duur niet toelaten, dat de/.e neutrali teit door een „ergernis gevende pers" ten nadeele van Duitschland wordt misbruikt. Engelschen op Madagascar achteruit geslagen. Volgens de laatste op het Franschc staats secretariaat van Koloniën ontvangen berich ten, zijn de Britsche troepen op Madagascar bij Ambositra na hevige tegenaanvallen terug' geslagen. De Engelschen gaan er thans toe over om volkomen onversterkte en onbeteekenende plaatsen te bombardeeren om zoodoende te probeeren het verzet der verdedigers te breken. Maarschalk Pétain heeft den gouverneur- generaal van het eiland, A net, tot comman dant van het Legioen van Eer benoemd en zoowel hem als den opperbevelhebber van de Fransche troepen op het eiland, generaal Guillement, het onderscheidingsteeken van de Nationale Revolutie verleend. Britsche nota aan Berlijn. Naar in welingelichte kringen verluidt, is via Zwitserland als beschermende mogend heid een Engelsche nota in dc kwestie van de geboeide krijgsgevangenen in Berlijn over handigd. Het schijnt hier te gaan om den door Churchill in het Lagerhuis aangekondig- den Engelschen proteststap. ten aanzien waar van politieke kringen te Berlijn reeds een standpunt hebben bepaald met de verklaring, dat. niet Engeland, maar Duitschland het recht heeft tot een protestactie. Omtrent de behandeling der nota verluidt vooreerst niets Zweden strijdt voor de democratie Rede van Zweedschen minister van buitenlandsche zaken. De Zweedsche minister van buitenland sche zaken Günther heeft een rede gehou den, waarin hij het verwijt van talrijke Zweedsche kringen van de hand wees, dat de Zweédsche buitenlandsche pnl.tiek niet voor de democratie strijdt. De Zweedsche regeering, zoo zeide hij. bewandelt der e^nig begaanbaren weg in dezen uiterst kritieken tijd. De door talrijke Zweedsche critici ver kondigde' meening, dat de Zweedsche re geering verschillende maatregelen geno men heeft, welke voor de regeering var een democratisch land ontoelaatbaar zijn, ontzenuwde de minister door de verkla ring, dat de regeering zich heeft laten lei den door de zorg voor de veiligheid van Zweden te laten prevaleeren. De Buiten landsche politiek is in overeenstemming gebracht met de politiek van de Zweed sche weermacht. Met andere woorden: het gaat hier om de verdediging van het land. Ten slotte legde de minister den nadruk op de noodzakelijkheid, dat de inlich tingen, welke het Zweedsche volk krijgt over de politieke houding van andere lan den in het huidige wereldconflict, absoluut, met de waarheid in overeenstemming zijn Het Japanschc militaire bestuur op Java heeft, naar wij reeds eerder meldden, eenigen tijd geleden inlandsche burgemeesters be noemd te Batavia, Soerabaja en Begor (Bui tenzorg). Thans zijn er in nog 6 andere Ja- •aansche steden inlandsche burgemeesters benoemd en wel te Malang, Soekaboemi, Tekiri. Billilon, Magelang en Cheribon. Bin nen afzienbaren tijd zullen in nog 9 andere Javaansehe steden inlandsche burgemeesters worden benoemd. CHINEESCH GENERAAL GEDEGRA DEERD. De Chineesche nationale regeering heeft den generaal Jang Sjoen noea gedegradeerd vn uit het leger verwijderd, omdat hij in Noord-Kiangsi belasting had geheven, zon der de gelden aan de Nanking-regeering af ■e dragen. Het geld stak hij in zijn eiger -ak, terwijl de onder hem staande troe- >en ongedisciplineerd waren en de bevoi- king brandschatten. 21 Britsche bommenwerpers boven Rijnland neergeschoten. In den afgeloopen nacht is het Rijnland door Britsche vliegtuigen aangevallen, die hun bommen lukraak en ver verspreid op verschillende plaatsen neerwierpen. De aan gerichte schade is gering. Daarentegen wer den den vijand opnieuw door de geconcen treerde afweer gevoelige verliezen toege bracht. Ten minste 21 Britsche bommen werpers werden neergeschoten. Voorzichtige beoordeeling inzake Malta geboden. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt; In militaire kringen te Berlijn waar schuwt men ervoor de hervatting van de luchtaanvallen op Malta uit te leggen als de voorbode van ten nieuwe Duitsche actie in Noord-Afrika. Het doel van dit nieuwe luchtoffensief, zoo verklaart men, kan even goed zijn een Engelsche actie te verhinderen. Onderkoning van Britsch-Indië zou worden teruggeroepen. Naar de Popoio d'Italia uit New Delhi verneemt, bestaat het plan om Lord Lin lithgow, de Onderkoning van Britsch-Indië, naar Engeland terug te roepen. Omtrent zijn opvolger is nog niets bekend. Hausse op de beurs te New-York. De ingrijpende maatregelen op econo misch politiek gebied te Washington heb' ben in tegenstelling tot de stabilisatiepogin- gen van de regeering veeleer ongewenschte uitwerkingen gehad in financieele en beurs- kringeti. Dit blijkt duidelijk uit de plotse linge opleving van den handel ter beurze van New-York. De omzetten zijn gestegen en de koersen hebben een flinke stijging te «ien gegeven. Als verklaring hiervoor geeft men aan de viucht van het vrije kapitaal in aandeelen. Het bekende nevenverschijnsel heeft zich hierbij voorgedaan, dat de specu latie plotseling haar terughoudendheid heeft laten varen en hel tijdstip voor een grootere activiteit heeft zien aanbreken. Wil de re geering de inflatie geen vrijen loop laten, dan zal zij gedwongen zijn nieuwe ingrij pende maatregelen te nemen. Protest tegen sluiting der Amerikaanscbe goudmijnen. Een en twintig senatoren hebben bij pre sident Roosevelt geprotesteerd tegen de sluiting der goudmijnen. Zij hebben het bureau voor de oorlogsproductie verzocht, met de uitvoering van Roosevelts verorde ning te wachten, tot het geheele vraagstuk van de werkkrachten en de verdeeling daar van bestudeerd is. De Canadeesche minister van arbeid ver klaarde naar aanleiding van de sluiting der goudmijnen in Ontario, Quebec en Br. Columbia en de overheveling van tiendui zend arbeiders uit deze mijnen naar de andere metaaimijnen, dat goud in de toe komst slechts als „luxe" artikel zal worden beschouwd. De Canadeesche goudproductie zal door de genomen maatregelen met. on geveer een derde worden verminderd. SMUTS ZAL SPREKEN VOOR BRITSCH PARLEMENT Churchill heeft in het Lagerhuis medege deeld, dat generaal Smuts binnenkort voor beide Huizen van het parlement het woord zal voeren. Plaats en tijd zullen het Lager huis in een geheifcie bijeenkomst worden bekend gemaakt. Beroepskader bij den Jeugdstorm. De Nationale Jeugdstorm heeft, zooals reeds kort geleden werd gemeld, een beroepskader leergang ingesteld. Door den grooten omvang, dien de Jeugdstorm heeft aangenomen, kun nen de belangen van de jeugd niet meer vol doende worden behartigd door kader, dat zich in zijn vrijen tijd aan het jeugdwerk wijdt, maar is een beroepskader noodzakelijk gebleken. Dit beroepskader, dat zijn opleiding zal ontvangen, aan de kaderschool te Ommen, waar de cursus binnenkort zal aanvangen, moet worden samengesteld uit jongelui, die in alle opzichten geschikt zijn voor de zware verantwoordelijke taak, die hen wacht. In verband hiermee heeft een redacteur van het A. N. P. een bezoek gebracht aan het streekkwartier van den Nationalen Jeugd storm te Utrecht, waar het schiftingsonder- zoek plaats vond. Stamheer Feenstra, die met de organisatie van den kader-leergang is belast, vertelde, dat zich ruim 400 personen hadden opgegeven, waarna de aanmelding werd stopgezet. Na een zorgvuldige voorschifting bleven 120 jon gelui over, die geschikt geacht en opgeroepen werden voor een schriftelijk en mondeling examen, alsmede een strenge medische keu ring. Van deze 120 candidaten zullen er 50 tot 60 worden uitverkoren om de school tc Ommen te bezoeken. Tijdens den cursus wordt echter nog verder uitgemaakt, of men wer kelijk over de capaciteiten beschikt om de jeugd te leiden. Zoo wil men tenslotte een 30 a 35 jonge mannen overhouden, die een voorbeeld zijn voor de aan hun zorgen toevertrouwde Neder- landsche jeugd. Onder.de examinandi bevinden zich studen ten, kantoorbedienden, landarbeiders, kortom menschen uit alle lagen der bevolking, zoo wel met middelbare als met lagere school opleiding. Bij den Jeugdstorm gaat men var. het gezonde standpunt uit. dat het in hoofd zaak gaat om talenten als jeugdleider De leiders moeten evenwel behalve over een correct optreden, een vastberaden inzet en goede lichamelijke ontwikkeling en over een redelijke dosis algemeene ontwikkeling be schikken, Een indruk hieromtrent zal een schriftelijk examen opleveren, evenals een mondeling onderzoek. Hierbij wordt in de eerste plaats gelet op het optreden van den adspirant jeugdleider en zijn inzicht in het algemeene wereldgebeuren. Zij moeten een overzicht kunnen geven van den stand van den oorlog, bekendheid toonen met vooraan staande personen uit den tijd en verschillende problemen uit de practijk van het jeugdwerk .kunnen oplossen. Tenslotte heeft de lichamelijke keuring plaats. Het ligt voor de hand. dat dit streng geschiedt. De jeugdleider moet immers zijn jongens in alle opzichten kunnen voorgaan. De jongens moeten vertrouwen in hun leider hebben en weten, dat hij een opdracht die hij geeft ook zelf onberispelijk kan uitvoeren. Dit kan alleen, als de leider volkomen gezond is en zijn spieren weet te gebruiken. Op deze wijze zal de Jeugdstorm een kader krijgen, dat voldoet aan alle eischen, die de jeugdopvoeaing stelt. Een zorgvuldig uitge kozen aantal jonge menschen, waaraan de ouders met gerustheid hun kinderen kunnen toevertrouwen, zal de Nederiandsche jeugd het ideaal brengen, waarnaar deze zoolang tever geefs heeft gezocht. Vestigings- en verhuisverbod in de kuststreek. Men deelt ons van bevoegde zijde mede De uitbreiding van de kustverdediging land waarts door de Duitsche bezettingsgroepen in Nederland, heeft tengevolge, dat woon- gelegenheden. welke in of in de nabijheid van de verdedigingszone gelegen zijn. binnen kort door de bevolking geheel of gedeeltelijk zullen moeten worden ontruimd. Een dergelijke ontruiming heeft natuurlijk niet alleen uit strategisch belang plaats, doch ook in het belang van de bevolking zelf, die bij cventueele gevechtshandelingen, zooals de ervaring in dezen oorlog steeds getoond heeft, wanneer zij in de gevechtszone blijft, daar van in ernstige mate de gevolgen zou onder vinden. Het is ook begrijpelijk, dat een der gelijke ontruiimng. wanneer de noodzakelijk heid daarvan eenmaal erkend is, rustig voor bereid moet worden, teneinde overhaaste maatregelen bij den aanvang van gevechts handelingen te vermijden. Hier in Nederland moeten derhalve de be langen van de door de noodzakelijke evacuatie maatregelen getroffen bevolking van het kust gebied zoo goed mogelijk behartigd en een or delijk verloop van de ontruiming en de over brenging naar elders onder alle omstandighe den veiliggesteld worden De uitvoering der be treffende maatregelen is zooveel mogelijk in handen van de Nederiandsche bestuursorga nen gelegd en wel in die van de Commissie burgerbevolking, die ook bij het uitbreken van den oorlog de noodige evacuatiemaatrege len in het belang van de bevolking ten uitvoer gebracht heeft. Het Nederiandsche bestuurs apparaat moet zich bij zijn maatregelen na tuurlijk naar dc aanwijzingen van de weer macht richten en heeft het uiteraard niet in de hand, in evacuatiemaatregelen, die de weermacht als noodzakelijk beschouwt, wijzi gingen te brengen. Stelselmatige welgeordende arbeid van de bestuursorganen is echter slechts mogelijk wanneer hun werkzaamheden niet door eigenmachtige en „wilde" handelingen van enkelingen bemoeilijkt of erger nog door kruist worden. Teneinde dit onder alle omstandigheden te vermijden, heeft de secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken heden twee besluiten uitgevaardigd, waarbij de vestiging, het verhuizen en het huren of ook het op andere wijze voor zich reserveeren van woningen of gedeelten van woningen in het kustgebied en in de on middellijke omgeving daarvan in beginsel duidelijk verboden wordt. Op grond van deze besluiten zijn uitzonderingen op het bovenstaande ""Slechts met bijzondere toe stemming van het betreffende bureau vluch telingenzorg mogelijk. De namen der ge meenten voor welke deze besluiten gelden zijn in de Ned. Staatscourant bekend ge maakt. I Deze gemeenten omvatten- niet alleen die welke eventueel voor ontruiming in aan merking komen, doch voor alles en wel voor het meerendeel die gemeenten waar een on gecontroleerde toevloed van elder vermeden moeten worden. Verzoeken tot het verlee- nen van speciale toestemming kunnen uit sluitend schriftelijk geschieden en moeten aan de volgende instantis gericht worden: le. voor Zeeland: bureau Vluchtelingen zorg Zeeland, Middelburg, Gortstraat 30; 2e. voor Zuid-Holland: bureau Vluchte lingenzorg Zuid-Holland: Den Haag, J. v. Nassaustraat 80; 3e. voor Noord-Holland: bureau Vluchte lingenzorg Noord-Holland, Alkmaar, St. Laurensstraat 3. Vanzelfsprekend bestaat alleen bij drin gende verzoeken de mogelijkheid van in williging. In de bijlagen behoorende bij het besluit van het departement van binnenlandsche zaken van 15 October 1942 Ned. Staatscou rant 1942 no. 202 worden de namen der be trokken gemeenten genoemd, n.l. de vol gende: 1. Provincie Zeeland: alle gemeenten. 2. Provincie Zuid-Holland: a. 's-Gravenhage, 's-Gravenzande^ Hille- gom, Katwijk, Leidschendam, De Lier, Lisse, Monster, Naaldwijk, Noordwijk, Noordwij- kerhout, Oegstgeest, Rotterdam, voorzooveel betreft Hoek van Holland, Rijnsburg, Rijs wijk, Sassenheim, Valkenburg, Voorburg, Voorhout, Voorschoten, Warmond, Wasse naar, Wateringen. b. Alle gemeenten, gelegen op de eilan den Goeree en Overflakkee, Voorne en Putten' en Rozenburg. 3. Provincie Noord-Holland a. alle gemeenten, gelegen ten Noorden van het Noordzeekanaal met uitzondering van Amsterdam. b. Bennebroek, Bloemendaal, Heemstede, Velsen, Zandvoort. Twee plv. commissarissen voor defensie in de Sowjet-Unie. Naar Radio Moskou meldt, heeft de raad van commissarissen der Sovjet-Unie den kolonel-generaal Wassiljefski en den leider van 't politieke bestuur van 't Sovjet-leger, Tsjerbakof, benoemd tot plaatsvervangende commissarissen van defensie. 3 bonnen aangewezen. Gedurende het tijdvak van 16 October 1942 tot en met 28 Februari 1943 geeft elk der bonnen 06 bv, 07bv en 08bv van de voor het stookseizoen 1942/43 uitgereikte brandstoffenkaart recht op het koopen van 1 eenheid vaste brandstoffen. Het publiek wordt er ook thans in ,ziin eigen belang op gewezen, dat het gewenscht is bovenbedoelde bonnen aan den handelaar bij wen men als klant staat ingeschreven, alle tegelijk te overhandigen en wel zoo spoedig mogelijk. Hiermede wordt bereikt, dat de handelaren van hun transportmid delen een zoo economisch mogelijk gebruik kunnen maken, terwijl zij hierdoor tevens in staat worden gesteld hun herbevoorrading beter te regelen. Ten aanzien van handelaren, die nog be stellingen op reeds eerder uitgereikte brand- stoffenbonnen hebben uit te voeren, geidt het voorschrift, dat deze bestellingen met voorrang moeten worden uitgevoerd. Het mag dus niet voorkomen, dat n gezin reeds brandstoffen ontvangt op de bonnummers 6 t/m. 8, terwijl een ander gezin, dat bij denzelfden leverancier staat ingeschreven, nog wacht op brandstoffen van de oude bonnen. Op de handhaving van dit voor schrift zal zoo scherp mogelijk worden ge let. Ook het publiek kan hierbij zijn mede werking verleenen. Indien bijv. wordt ge constateerd, dat de levering op de oude bonnen bij die op de nieuwe bonnen wordt achtergesteld, doet men goed deze gevallen terstond ter kennis van de brandstoffen- commissie te brengen, die elke serieuze klacht zal onderzoeken en bij gebleken na latigheid van den betrokken handelaar maatregelen zal nemen. Voorts wordt er nog eens de aandacht op gevestigd, dat het den handelaren niet al tijd mogelijk is om op alle geldige bonnen zeergewilde soorten, bijv. anthraciet of pareTcokes te leveren. Men neme daarom zoo noodig genoegen met gedeelteliike leve ring vAn andere soorten. "Veelal zal het dan wenschelijk zijn om gemengd te stoken, Hoewel reeds eerder mededeelingen over de mogelijkheden van gemengd stoken ai de pers zijn verschenen, ligt het in de be doeling om deze zeer binnenkort nogmaals te doen publiceeren. Aangezien de levering van brandstoffen op de thans geldig verklaarde bonnen ge lijkelijk over eenige maanden verdeeld zal moeten plaats vinden, wordt het publiek ie overweging gegeven met den aanwezigen voorraad de grootste zuinigheid te betrach ten. Voorts wordt bekend gemaakt, dat in het tijdvak van 16 October 1942 tot en met 30 April 1943 de met „een eenheid vijfde periode", „een eenheid zesde periode", „een eenheid zevende periode" en „een eenheid achtste periode" gemerkte bonnen elk reent geven op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen. Deze periode-bonnen zijn uit gereikt ten behoeve van kleinere huisbrand- verbruikers in de groepen B, C. D, en E- rood, dat zijn zij, die van de brandstoffen- commissie. waaronder zij ressorteeren. een identiteitskaart hebben ontvangen en bin nenkort door den plaatselijken distributie- dienst zullen worden opgeroepen, teneinde op een door dezen dienst nog nader bekend te maken dag de toewijzingen voor de vijfde zesde, zevende en achtste periode in om vangst te nemen. Denkt aan de roode bussen Morgen Winterhulpcollecte. Morgen. Zaterdag en eventueel Maandag wordt de eerste Winterhulp-bussencollecte gehouden. Het is herfst en wij gaan den winter tegemoet. Dan zal de koude zich weer doen gelden, vooral bij onze minderbedeelde volksgenooten, het ergst evenwel bij de kinderen van deze behoeftigen, die vleesch. boter en ander voedsel zoo noodig hebben en die bittere kou zullen lijden als zij niet ■de warme wollen deken of de kleertjes krijgen, die juist van Uw geld door Winter hulp kunnen worden gekocht. Zaterdag en Maandag verschijnen de roode bussen weer op straten en pleinen. Gaat ze niet voorbij, maar geeft, neen, offert! Want offeren is een prachtige Neder iandsche eigenschap. Vergeet hen met, die Uw offer zoo noodig hebben! Collectanten kunnen zich aanmelden bij hun buurlschapshooi'dcn of aan het. Plaat selijk Bureau van Winterhulp Nederland. Ged. Oude Gracht 47, Haarlem. INTERNATIONALE LANDBOUW- CONFERENTIE TE MADRID. Momenteel wordt te Madrid een interna tionale Iandbouwconferentie gehouden, waar aan afgevaardigden van landbouw-experls en van de levensmiddelen-industrie uit Duitsch land, Italië, Portugal en Zwitserland deel- WAAROM NATIONAAL- SOCIALISME Bs. Wie probeert een verklaring tc geven van de opkomst van het Nationaal- Socialisme in Duitschland, stuit in den grond van de zaak telkens op het dictaat van Ver sailles. De gevolgen van dit dictaat, waarin de overwinnaars getoond hebben de groot heid van geest, die hun daden had moeten leiden, volkomen te missen, zijn voor het Duitsche volk schier ondragelijk geweest. Hier heeft een overwinnaar misbruik ge maakt van het feit, dat zijn (aan noodlot tige omstandigheden te wijten) overwinning hem in een positie had geplaatst, waarin hij een groot en machtig vol.*. een volk dat uit de kuituur van het avondland niet weg kan worden gedacht, een dictaat kon op leggen. Dit dictaat heeft Duitschland niet alleen aan den rand van den afgrond ge bracht, maar heeft het ook gedwongen den grootsten smaad te ondergaan die een volk kan worden aangedaan. Met gevolgen Want in dit groote leed heeft het Duitsche volk zijn eenheid gevonden, er is een be weging ontstaan welks beteekenis spoedig de grenzen van het nationale overtrof en bij andere volken, die weliswaar onder an dere omstandigheden leefden, maar in vele opzichten óók de gevolgen van het ontaarde humanisme aan den lijve ondervonden, haar weerslag kreeg. Uiteraard bestonden er tusschen datgene wat in Duitschland tot de revolutionaire stuwing aanleiding gaf en wat elders tot een verwante beweging voerde, verschillen, die aan het Nationaal- Socialisme der verschillende volken een an dere uitdrukking gaven, maar tenslotte heeft de oorlog en de daaruit ontstane nood zakelijkheid voor Europa om een eenheid te vormen, een nivelleerende werking gehad. Het verschil in oorsprong tusschen beide stroomingen heeft er in ons land toe geleid, dat het Nationaal-Socialisme er na jaren van strijd niet in geslaagd is, evenals in Duitsch land het geheele volk te omvatten. Ook het Nederiandsche volk was in zich zelve hope loos verdeeld, ook dat volk had een sterke behoefte aan éénwording en kende zijn groote sociale nooden, maar daarnaast stond dat het de knoet van Versailles niet direct op zich voelde rusten en dat het bezit van rijke koloniën het een welstand verzekerde, die de al te scherpe kantjes van het sociale probleem afsleep en de noodzaak om tot verandering te komen voor de groote massa minder goed onderscheidbaar maakte. Daar naast werd door alle instanties, die om hun voordeelige positie aan het oude regiem waren gebonden, een strijd op leven en dood gevoerd, een striid waarin alle mid delen goed waren, met het resultaat, dat het Nationaal-Socialisme er nimmer in slaagde tot de ontwikkeling te komen, die het in Duitschland bereikte. De oorlog heeft hierin, zooals wij reeds opmerkten, verandering gebracht. Voor ge heel Europa in het algemeen en voor Neder land in het bijzonder. Van rijke kolonisee- rende mogendheid is ons land geworden tot een niets-Dezittend bezet land. De arbeider, die voorheen al zoo zwaar onder de werk loosheid te lijden had, zou. wanneer de de mocratie bleef overheerschen. na den oorlog moeten missen datgene wat hem niettemin, vergeleken bij de arbeiders in andere lan den, nog een bevoorrechte positie verzeker de. Niet alleen de arbeider echter, het ge heele volk zou den terugslag dezer verar ming ondergaan en het zou in zijn verdeeld heid, die helaas nog altijd dezelfde gebleven is, den grooten steun moeten missen welke het Duitsche volk door het Nationaal-Socia lisme verkregen heeft: de eenheid op ieder gebied van het maatschappelijk leven. De toekomst van Nederland als democratisch land zou er waarlijk niet mooi uitzien Tenzij Tenzij ons volk ter rechter tijd nog tot het juiste begrip komt, dat, evenals voor Duitschland in den hoogsten nood, ook voor ons uitkomst te vinden is in datgene wat het tot nog toe steeds afgewezen heeft. Nationaal-Socialisme zal Nederland bren gen: een krachtig staatsbestuur. Het zal ons het zelfrespect teruggeven, tucht, orde en solidariteit van alle klassen tot stand doen komen en een einde maken aan de demo cratische gewoonten, waarbij het egoïsme der klassen en de ik-zucht van het individu regeerden. Maar dan moet men spoedig kiezen. Het is hoogste tijd. Bij onze vrijwilligers. In het hooge Noorden zorgen dc Finsche Lotta's goed voor de mannen. Sigaretten, koek.versche koffie, zooveel men wil(SS P.K. Gösling-0-H-P.H.c) Keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen. Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en he; Legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op -geves tigd en wel speciaal voor hen, die er be zwaar tegen hebben hun dienst buiten Ne derland te vervullen, dat thans de mogelijk heid beslaat om dienst te nemen in een speciaal wachtDataillon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataillon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS Neder land (Nederiandsche SS) willen toetreden. 17.10.42 11.00 uur, Arnhem, Weverstr. 16b.. 18.10.42 14.00 uur. Venlo, Deutsches Haus, Emmas traat. 19.10.42 11.00 uur. Eindhoven. Huis Maria. Kruisstraat. 20.10.42 11.00 uur. Dan Bosch, Hotel Noord- Brabant. Markt 45. 21.10.42 10.00 uur, Tilburg, Werk liedenver - eeniging, Tuinstraat 68. 21.10.42 17.00 uur. Rotterdam. Deutsches Haus. 22.10.42 10.00 uur. Amsterdam. School Iepen weg 13. 22.10.42 17.00 uur. Utrecht Wehrmachtheim Mariaplein. 23.10.42 10.00 uur. Den Haag. Café den Hout Bezuidenhoutscheweg. 24.10.42 11.00 uur, Amersfoort, Dienstge- gebouw Kapelweg. HANDEL IN PERSOONSBEWIJZEN. Bovendien een vuurwapen verhandeld. Tien IJmuidenarcn en Bevcrwijkers gearresteerd. Zooals we gisteren reeds hebben mede gedeeld is er een complot van personen ontdekt, die zich met het verhandelen van persoonsbewijzen bezig hielden. Dank zy het juiste optreden van de Vel- sensche politie en de goede samenwer king met de Amxtcrdamsche Centrale Recherche kon er radicaal worden inge grepen. waarbij kwam vast tc staan, dat een der gearresteerden zich bovendien had schuldig gemaakt aan het verhande len van een vuurwapen. In totaal zijn tien tc Velsen en Beverwijk wonende per sonen aangehouden en opgesloten. De politie in IJmuiden had vernomen, dat er personen waren, die een verdachte belangstelling voor persoonsbewijzen toon den Al spoedig kwam zij tot de conclusie, dat er niet van individueel optreden, maar ■an een complot sprake was. De politie kwam verder tc weten dat Zater dag en Zondag j.i. zou worden getracht eenige persoonsbewijzen van de hand te doen. Er waren rt^enen te over om aan te nemen, dat hierbij gestolen papieren i waren. Onmiddellijk werden de noodza kelijke maatregebm genomen en toen de val eenmaal was opgesteld was 't wachten nog slechts op de te knippen vogels. Het bleek, dat de verdachte personen contact zöchten met een inwoner van Amsterdam, die wel geneigd was de persoonsbewijzen te koopen. Nu mocht er niet worden ge aarzeld. De val werd gebruikt: in samen werking met de Amsterdamsche Centrale Recherche werden de daders gearresteerd. Het hierna ingestelde onderzoek bracht nog een eigenaardig en zeer ernstig geval aan het licht. Een der aangehoudenen bleek, zoo als we hebben gemeld een vuurwapen te hebben verhandeld. Het is bekend, dat dit nadrukkelijk verboden is en er met zware straffen is gedreigd Dc politie slaagde er in het vuurwapen in beslag te nemen. Vervolgens hadden er te Velsen en Bever wijk nog eenige arrestaties plaats, waardoor het totaal op tien werd gebracht. Nader vernemen wij nog. dat het in de be doeling lag dc persoonsbewijzen door middel van den Amsterdammer aan Joden te verkoo- pen. waarvan een ruime belooning werd ver wacht.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1