Haarlemsche Courant ORDENING VAN DEN ARBEID. Ook in N. Stalingrad de Wolga bereikt. Nieuwe verordening betreffende den arbeid in Nederland. Duitschland, Italië en Japan stelden 24.6 miilioen b.r.t. buiten gevecht. 287e Jaargang No. 245 x x Abonnement p. week 0,26. p. maand 1,15, p. kwartaal f 1,42. (riDco p. post 3,13, losse nummers l cent. Advertentie 1—13 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbels ,rtJ*. Advertentleabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kenucmer Idltle 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. S cent p. m.m. pltf.i Grafische Bedrijven Dam! ate. Wnd. Hoofdredactenri J. V. BAUDEWTN3. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Zaterdag 17 Octolïer 1942 Bnreanx Haarlem: Groote Houtstraat 93. Bijkantoor: Soenda* plein 31. Tel. Directie 13082. Hoofdredactie 15054. Redactie 10600, Administratie 10724. 14325. Soendapleln t2230. Postgiro 134958. Directie PB. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Drie nieuwe begrippen: Betrieb Betriebsfuehrer en Gefolgschaft. EEN GEMACHTIGDE VOOR DEN ARBEID. De Verordening van den Arbeid, welker erschijning reeds lang te voren was aan- «kondigd, is thans verschenen. De Rijks- smmissaris heeft, op grond van 5 van het ècreet van den Führer over de uitoefe- ing van de regeeringsbevoegdheden in tderland bepalingen getroffen, opgenomen de Verordening, die hier met het oog c haar belang in haar geheel volgt AFDEELING I. Betrieb, Betriebsführer en Gefolgschaft. Art. 1. (1) Deze verordening verstaat - ider Betrieb de organisatorische eenheid, truien het kader van dewelke een or.der- smer en ten minste één werknemer samen- fcrken. (2) Onderdeelen van Betrieben, welke ■ganisatoriseh of territoriaal van het auptbetrieb zijn gescheiden, doch daar- «de door een gemeenschappelijke leiding in verbonden, worden slechts dan als zelf- le door een gemeenscnappcnjitc ïeiui.ig jn verbonden, worden slechts dan als zelf- andige Betrieben beschouwd, indien de «machtigde voor den Arbeid zulks be- ialt. Al t. 2. (1) In het Betrieb werken de on- trnemer als Betriebsführer en de werk- tmers als Gefolgschaft samen ter bereiking in de doeleinden van het Betrieb en in >i belang van de gemeenschap. I (2) De Betriebsführer heeft tot plicht welzijn van de Gefolgschaft te beharti- en. Deze is hem de in de Betriebsgemein- haft vervatte trouw verschuldigd. (3) In alle aangelegenheden, het Betrieb {treffende, welke door deze verordening orden geregeld, beslist de Betriebsführer genover de Gefolgschaft. |7*Art. 3. (1) Bij rechtspersonen is de wet- lijke vertegenwoordiger en bij vennoot- bappen en vereenigingen van perspnen, j elke geen rechtspersoonlijkheid bezitten, de persoon, die bevoegd is het beheer te oeren, Betriebsführer. Indien er meerdere ettelijke vertegenwoordigers of met het li ^iieer belaste personen zijn, dienen zij een ;em hen met de uitsluitende waarneming fa it werkzaamheden van den Betriebsführer belasten. Indien zulks niet geschiedt ol idien geen overeenstemming betreffende opdracht wordt bereikt, wijst de Ge- ichtigde voor den Arbeid den Betriebs- hrer aan. e (2) Indien de ondernemer of bij rechts- ersonen de wettelijke vertegenwoordiger bij vennootschappen en vereenigingen in personen, welke geen rechtspersoon- kheid bezitten, de persoon, die bevoegd het beheer te voeren, het Betrieb met elf leidt, dient deze een persoon, die op erantwoordelijke wijze aan het beheer van ri Betrieb deelneemt, met de Betriebs- hrung te belasten. (3) Indien de Betriebsführer wegens af- ezigheid gedurende langeren tijd of om adere redenen verhinderd is persoonlijk jn werkzaamheden waar te nemen, moet j een plaatsvervanger benoemen. (4) De benoeming van een Betnebs- ihrer, als bedoeld in de leden 1 en 2, pf an een plaatsvervanger, als bedoeld in lid dient aan de Gefolgschaft op passende rijze te worden bekendgemaakt. AFDEELING II. Gemachtigde voor den Arbeid. Art. 4. (1) De ordening van den arbeid opgedragen aan een Gemachtigde, die udergeschikt is aan den Secretaris-Gene- aal van het departement van Sociale Za- en. Hij wordt door dezen Secretaris-Gene- aal benoemd en ontslagen. (2) De Gemachtigde en de overige in tenties van Staat, provincies, gemeenten n andere publiekrechtelijke lichamen (tn- lellingen) zijn binnen de grenzen hunner evoegdheid verplicht elkander ambtshalve ij te staan. Art. 5. (1) De Gemachtigde voor den irbeid heeft zorg te dragen voor het hand- aven van den arbeidsvrede en de daartoe «noodigde maatregelen te treffen. Hij kan innen het kader van zijn bevoegdheid be- chikkingen uitvaardigen. (2) De Gemachtigde is verplicht bij aatrogelen van pnncipieele beteekenis IJverleg te plegen met den leider van het ederlandsche Arbeidsfront. Art. 6. De Secretaris-Generaal van het iepartement van Sociale Zaken kan last- eobers aanstellen, die aan den Gemachtig- e ondergeschikt zijn. De werkzaamheden, ■elke den lasthebbers zijn opgedragen, urden door den Secretaris-Generaal van et departement van Sociale Zaken vast- ïsteld. De lasthebbers zijn gebonden aan e aanwijzingen van den Gemachtigde voor en Arbeid. Art. 7. (1) De Gemachtigde voor den Irbeid benoemt ter adviseering in princi- - ieele vragen betreffende zijn bevoegdheid en Raad van Bijstand. Van dezen raad «ken tien tot twintig vooraanstaande per- Donlijkheden uit het sociale en economische even in Nederland deel uit, Betriebsfuhrer ii leden van de Gefolgschaft moeten in ge- jken getale worden benoemd. (2) Voor de benoeming der leden van Sen Raad van Bijstand moet de Gemachtig- e voor den Arbeid overleg plegen met den fider van het Nederlandsche Arbeidsfront, oor zoover deskundigen uit den landstand aanmerking komen, met den Boerenleider (3) De deskundigen moeten de in lid I «doelde benoeming aannemen. Zij dienen !e hun opgedragen werkzaamheden op be- loorlijke wijze te vervullen en in de hun oor den Gemachtigde aangeduide aange- tgenheden geheimhouding te bewaren. Uit- irukkelijk wordt hun, alvorens zij hun lerkzaa'mheden aanvangen, de verplichting oertoe opgelegd. Zij ontvangen een pas- ende vergoeding, alsmede, op hun verzoek, en schadeloosstelling wegens derving van ikomsten. (4) De Gemachtigde voor den Arbeid «noemt ter adviseering in de gevallen, als «doeld in de artikelen 9 en 10, alsmede in mdere gevallen, waarin hij zulks noodig ordeelt, één of meerdere, commissies van èskundigen. Het bepaalde in lid I, laatsten tolzin, en in de leden 2 en 3, is van toe- assing. AFDEELING III. Reglement van het Betrieb .regeling van arbeidsvoorwaarden (Tarifordnung) Art. 8. In ieder Betrieb met in den regel «n minste tien leden van de Gefolgschaft roet de Betriebsführer. na overleg met den »cialen voorman van het Nederlandsche Arbeidsfront, een reglement van het Betrieb lit vaardigen. Nadere bepalingen betreffen- ie vorm en inhoud van het reglement van ket Betrieb, alsmede betreffende de wiize. vaarop hetzelve wordt uitgevaardigd, wor den getroffen door den Secretaris-Generaal van het Departement van Sociale Zaken. Art. 9. De Gemachtigde voor den Arbeid kan, na beraadslaging in een commissie van deskundigen, richtlijnen vaststellen voor den inhoud van de reglementen van de Be trieben en van afzonderlijke arbeidsover eenkomsten. Art. 10. Om een behoorlijke loonvorming te bereiken kan de Gemachtigde voor den Arbeid, na beraadslaging in een commissie van deskundigen, schriftelijk een regeling van arbeidsvoorwaarden voor een Betrieb of voor een groep van Betrieben uitvaardi gen. De bepalingen van de regeling van ar beidsvoorwaarden zijn als minimum-voor waarden bindend voor de arbeidsverhoudin gen, waarop deze betrekking heeft. Hier mede strijdige bepalingen in reglementen van de Betrieben en afzonderlijke arbeids overeenkomsten zijn nietig. Art. 11. De Gemachtigde voor den Ar beid is bevoegd bij regeling van arbeids voorwaarden of voor afzonderlijke arbeids verhoudingen ten opzichte van loonen en salarissen een grens naar boven bindend ast te stellen. Art. 12. Richtlijnen, als bedoeld in arti kel 9. en regelingen van arbeidsvoorwaar den, als bedoeld in de artikelen 10 en 11. worden in de Nederlandsche Staatscourant bekendgemaakt. Art. 13. Ten aanzien van hen. die in de huisindustrie werkzaam zijn en in den regel alleen of met hun gezinsleden en met niet meer dan twee vreemde hulpkrachten wer ken, is ten aanzien van de verhouding tot hun opdrachtgevers het bepaalde bij de ar tikelen 9 tot en met 12 van overeenkomstige toepassing. Met deze personen, die in dc huisindustrie werkzaam zijn, kan de Secre taris-Generaal van het Departement van Sociale Zaken of de Gemachtigde voor den Arbeid andere in de huisindustrie werkzame personen, tusschenpersonen en andere met werknemers overeenkomende personen we gens hun economische onzelfstandigheid ge lijkstellen. AFDEELING IV. Bijzondere bepalingen. Art. 14. De voorschriften dezer verorde ning zijn, met uitzondering van het bepaalde in de artikelen 10 tot en met 12. niet van toepassing ten aanzien van zeeschepen, luchtvaartuigen en derzelver bemanningen. Art. 15. (1) De voorschriften dezer verordening zijn van toepassing, ten aanzien van de binnenscheepvaart, voor zoover in de leden 2 en 3 niet anders is bepaald. (2) Binnenvaartschepen zijn die sche pen, welke tot de vaart op rivieren en an dere binnenwateren zijn bestemd en welke hiertoe door den eigenaar worden gebruikt. Met den eigenaar wordt degene, die een schip heeft uitgerust, gelijkgesteld. (3) De gezamenlijke binnenvaartsche pen van een ondernemer vormen een Be trieb in den zin dezer verordening. Be triebsführer is de eigenaar van de schepen. De gezagvoerder (kapitein) isplaatsver vanger van den Betriebsfühtér. als bedoeld in artikel 3, lid 3. Art. 16. De voorschriften dezer verorde ning zijn van toepassing ten aanzien van den Overheidsdienst, voor zoover de-Secre taris-Generaal van het Departement van Sociale Zaken, in overeenstemming met den Secretaris-Generaal van het Departement van Algemeene Zaken en den Secretaris- Generaal van het ter zake bevoegde Depar tement van Algemeen Bestuur, zulks be paalt. AFDEELING V. Strafbepalingen. Art. 17. (1) Hij die opzettelijk of door grove schuld in strijd handelt met schrif telijke beschikkingen van den Gemachtigde voor den Arbeid, welke deze ter uitvoering van de hem opgedragen werkzaamheden uitvaardigt, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste vier jaren en met geldboete tot een onbeperkt bedrag of met een dezer straffen. (2) De strafvervolging vindt slechts plaats op klachte van den Gemachtigde voor den Arbeid. (3) De bij lid I strafbaar gestelde hande lingen zijn misdrijven. (4) Acht de Gemachtigde voor den Ar beid een straf ingevolge het bij lid I be paalde niet noodig. dan kan hij een admini stratiefrechtelijke straf opleggen. (5) Het bepaalde in de leden I tot en met 4 is mede van toepassing ten aanzien an handelingen in strijd met het bepaalde bij artikel 7, lid 3, eersten en tweeden vol- i. (6) Nadere bepalingen betreffende de administratiefrechtelijke strafprocedure worden getroffen door den Secretaris-Gene raal van het Departement van Sociale Za ken, in overeenstemming met den Secreta ris-Generaal van het Departement van Jus titie. AFDEELING VI. Slot- en overgangsbepalingen. Art. 18. De Secretaris-Generaal van het Departement van Sociale Zaken vaardigt, in overeenstemming met den Secretaris-Ge neraal van de ter zake bevoegde Departe menten van Algemeen Bestuur, de ter uit voering van deze verordening noodzake lijke voorschriften uit. Art. 19. (1) Deze verordening treedt op 1 November 1942 in werking, met uit zondering van artikel 18. hetwelk in wer king treedt op den dag der afkondiging. (2) Op 1 November 1942 treden buiten werking: 1) de Arbeidsgesehillenwet van 4 Mei 1923 (Staatsblad no. 182): 2) de Wet op de collectieve arbeids overeenkomst van 24 December 1927 (Staatsblad no. 415): 3) de Wet op het algemeen verbindend en het onverbindend verklaren van bepa lingen van collectieve arbeidsovereenkom sten van 25 Mei 1937 (Staatsblad no. 801): 4) de Verox-dening no. 111/1940 betref- fende het verbod van verlaging van loonen en salarissen: 5) de Verordening no. 217/1940 betref fende de totstandkoming van regelingen ter zake loonen. salarissen en andere arbeids voorwaarden. (3) De overige rechtsvoorschriften, welke in strijd zijn met de bepalingen van deze verordening, treden buiten werking op het door den Secretaris-Generaal van het Departement van Sociale Zaken in over eenstemming met de Secretarissen-Generaal der ter zake bevoegde Departementen van Algemeen Bestuur vastgestelde tijdstip. Stalin's ontevredenheid over de wapen leveranties van oversee. Keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen. Bij onze vrijwilligers. Sport staalt spieren. Oefeningen, waarbij het op goede samen werking aankomt, bevorderen de kameraad schap. Aan de lichamelijke ontwikkeling van de mannen der Waffen SS en het Le gioen Nederland wordt groote zorg besteed. (SS P.K. Wagner-O.-H.-P.H. c) Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op geves tigd en wel speciaal voor hen, die er be zwaar tegen hebben hun dienst buiten Ne derland te vervullen, dat thans de mogelijk- ietd bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtoataillon. De opleiding vind in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataillon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich ook diegenen melden die tot de Germaansche-SS Neder land (Nederlandsche SS) willen toetreden 18.10.42 14.00 uur. Venlo, Dèutsches Haus. Emmastraat. 19.10.42 11 00 uur. Eindhoven. Huis Maria. Kruisstraat. 20.10.42 11.00 uur. Den Bosch. Hotel Noord- Brabant. Markt 45. 21.10.42 10.00 uur, Tilburg, Werkliedenver - eeniging. Tuinstraat 68. 21.10 42 17.00 uur. Rotterdam. Deutsches Haus. 22.10.42 10.00 uur. Amsterdam, School Iepenweg 13. 22 10.42 17.00 uur. Utrecht Wehrmachtheim Mariaplein. 23.10.42 10.00 uur. Den Haag. Café den Hou- Bezuidenhoutscheweg. 24.10.42 11.00 uur, Amersfoort, Dienstge- gebouw Kapelweg. BEKENDMAKING. 's-Gravenhage, 16 October. Daar er de laatste dagen herhaaldelijk daden van sabotage in het bezette Nederl. gebied zijn gepleegd zijn heden de volgen de personen daarvoor als gijzelaar verant woordelijk gesteld en gefusilleerd: 1. Bannink, Dn-k, geboren 22.11.1914, De venter. 2. Gerritsen, Albert Jan, geboren 9.3.1890, Deventer. 3. Endeveld, Jan Cornelis, geboren 14.12.1914, Apeldoorn. 4. Ewijk, Wilhelmus, geb. 28.4.1900, Deventer. 5. Van der Meulen, Daniël, geb. 4.2.1896, Deventer. 6. Van Heyningen, Pieter Adrianus, g&b. 18.7.1003, Amsterdam. 7. Roebers, Johannes Hendrikus, geb. 7.9.1886. Deventer. 8. Van Veen, Jacobus, geb. 29/9/1900. Enschedé. 9. Kors, Jacobus, geb. 21/5/1909.' Am sterdam. 10. Ooyevaar. Evert, geb. 19/5/1897, Am sterdam. 11. Van der Kerkhof f. Jacobus, geb. 10/10/1898. Zwolle. 12. Haantjes. J.. geb. 1/9/1896, En schedé. 13. Vrind. Heinrich Wilhelm, geb 2/6/1913, Almelo. 14. iJmkers. Aaldert Jacob, geb. 31/7/1896. Den Haag. 15. Van Dam. Hendrik. 26/9/1889, Wa gen ingen. De Hohere S. S. und Polizeiführer Nordwest (get.) RAUTER S. S. Gruppenführer en luitenant-generaal der Dolitie. Het N.A.F. steunt slaehtoffers van Britschen terreuraanval De centrale persdienst van het Neder landsche Arbeidsfront meldt De leider van „Het Nederlandsche Arbeidsfront" stelde zich nauwkeurig op de hoogte van de hulpactie ten gunste van de door den laatsten Britschen ter- reur-aanval benadeelden. Namens „net Nederlandsche Arbeidsfront" stelde hij een bedrag van f 13.000.beschikbaar. FINANCIERING VAN DUITSCH-FRANSCHE INDUSTRIEELE PROJECTEN. De pogingen om te komen tot een organi satie ter financiering van Duitsch-Fransche industrieele projecten hebben geleid tot de oprichting van de „Association financiere pour developpement de l'industrie en France et aux colonies". Deze organisatie, welke door de vier grootste Fransche banken werd opge richt, zal alle Duitsche en Fransche firma's behulpzaam zijn bij de financiering van Duitsch-Fransche industrieele projecten. De organisatie zal eventueel ook van den finan-' cieelen steun van andere Fransche banken en financieringsinstituten gebruik kunnen maken. Geallieerden willen Moskou levensmiddelen zenden. In buitenlandsche kringen te Istanboel doen berichten de ronde uit Koeibysjef, volgens welke Stalin na zijn opzienbarend interview met den Moskouschen vertegen woordiger van Associated Press een on derhoud gehad zou hebben met den Brit schen ambassadeur te Moskou, Sir Clark Kerr. Hierbij zou Stalin opnieuw zijn ontevreden heid betuigd hebben over het verzuim der Anglo-Amerikanen om hun verplichtingen ten aanzien van de leveranties van oorlogs materiaal aan het Sowjet-leger op bevredi gende wijze na te komen. Stalin zou er hierbij op gewezen hebben, dat de verdedigers van Stalingrad geen Engelsch of Amerikaansch oorlogsmateriaal bezitten, ook niet na hun taai verzet van verscheidene weken. Stalin zou hierbij opnieuw den eisch naar de vervulling van de Engelsche en Ameri- kaansche beloften wat betreft de vorming van een tweede front gesteld hebben en zelfs gewezen hebben op moeilijkheden, welk zou den ontstaan voor de positie der Sowjet-Unie voor het geval deze beloften niet nagekomen zouden worden. Ambassadeur Kerr. zoo wordt in deze be richten verder gezegd, heeft daarop aan Lon den toestemming gevraagd om naar Engeland te kunnen vliegen om persoonlijk aan Chur chill rapport uit te brengen. Naar Reuter meldt, heeft Law, onder staatssecretaris van het Britsche ministe rie van buitenlandsche zaken, inmiddels in het Lagerhuis medegedeeld, dat de Ge allieerde landen groote hoeveelheden le vensmiddelen naar de Sowjet-Unie zenden. De oorlog ter zee. Duitsche duikbooten, andere zeestrijdkrachten en eenheden van de luchtmacht hebben tol einde September 1942 rond 21.3 miilioen b.r.t. In een week 72 vijandelijke vliegtuigen boven Malta neergeschoten Nieuwe luchtaanvallen op het eiland. Het Italiaansche weermachtsbericht luidt: Van het front bij El Alamein niets van beteekenis te melden. Een vijandelijke luchtaanval op Tobroek veroorzaakte geen schade. De luchtdoelartillerie van de ves ting schoot een vijandelijk vliegtuig neer. Krachtige formaties van onze luchtmacht hebben de vliegvelden op Malta in opeen volgende golven gebombardeerd. Jachtvliegtuigen, die de bommenwerpers op doeltreffende wijze beschermeden. scho ten in luchtgevechten 8 Britsche vliegtui gen neer. Sedert 11 October heeft de vijand boven Malta tot dusverre 72 vliegtuigen verlo ren. terwijl de verliezen der Spilmogend heden 23 machines bedragen. Naar uit Gibraltar wordt gemeld, zijn in den nacht van Vrijdag op Zaterdag groote verdedigingsoefeningen gehouden, waarbij de in Gibraltar gestationneerde eenheden van de land-, zee- en luchtstrijdkrachten een vermeenden aanval op de vesting heb ben afgeslagen. Tijdens deze oefening, de grootste welke tot dlisver is gehouden was Gibraltar vol komen verduisterd. vijandelijke scheepsruimte tot zinken gebracht. De Italiaansche strijdkrachten hadden tot half' Mei van dit jaar ruim 1.3 miilioen b.r.t. tot zinken gebracht en Japan meldde in Juli ongeveer 2 miilioen b.r.t. tot zinken gebrach te, buitgemaakte of beschadigde vijandelijke scheepsruimte. Dit is tezamen 24.6 miilioen b.r.t. Hierin zijn niet begrepen de resultaten van den mijnoorlog en andere niet waargenomen resultaten. Voorts moet ook rekening gehou den worden met het groote aantal beschadig de schepen, die het vijandelijke scheepsver keer althans tijdelijk gevoelig verzwakken en de scheepswerven verhinderen over te gaan tot den nieuwen aanbouw van oorlogs- en koopvaardijschepen. Deze gegevens zijn verstrekt door bevoegde Duitsche instanties met het oog op bewerin gen van den Londenschen nieuwsdienst, dat van Duitsche zijde het torpedeeringscijfer is opgegeven als 12 miilioen b.r.t. Geallieerde scheepsruimte. Men kenmerkt hier deze be weringen van de Britsche agitatie als „kin derlijke pogingen tot verdoezelen" met het doel, de gruwelijke werkelijkheid der Engel sche scheepsverliezer. tegenover de eigen openbare meening te camoufleeren. 1093 tegen 75. Van militaire zijde wordt medegedeeld, dat Duitsche jagers sedert 12 October 1093 bolsjewistische vliegtuigen hebben neerge schoten en dat daarbij slechts 75 Duitsche toestellen verloren zijn gegaan. Vluchtende dief door revolver schot gedood. Twee agenten, die Donderdagavond in Amsterdam op surveillance waren, hoorden in de buurt van een perceel aan de Nieuwe Leliestraat gestommel. Toen zij eens wilden gaan kijken, wat er aan de hand was, vlucht ten twee mannen naar buiten Na eenige ver- geefsche sommaties, om te blijven staan, loste een der politiemannen drie revolverschoten, waardoor een der vluchtelingen in het achter hoofd zoodanig werd getroffen, dat hij vrijwel onmiddellijk dood was De tweede man wist te ontkomen. Een nader onderzoek in het bedoelde per ceel, waarin een sigarenfabriek je is geves tigd, bracht nog twee mannen een 26- jarige bloemenkoopman en een 23-jarige wiel renner aan het licht, die beide in het bezit van inbrekerswerkluigen bleken te zijn De twee mannen zijn gearresteerd. Het lijk van den aangeschotene is naar het Westergast huis 'gebracht. De gouverneur-generaal van Madagascar heeft een oproep gericht tot de bevolking van Madagascar, waarin haar wordt voorgeschre ven. welke houding zij moet aannemen wan neer ten gevolge van een Engelschen aanval de bevolking onder vreemde heerschappij zou komen. Zij moet volgens dezen oproep trouw blijven aan maarschalk Pétain en ter plaatse blijven om het Fransche koloniseeringswerk. dat daar berust op een ervaring van vijftig jaar, ten bate van Frankrijk voort te zetten Zij moet voorts alles achterwege laten, wat uitgelegd zou kunnen worden als een onder werping aan afvallige autoriteiten of aan een vreemde regeering. In het bijzonder worden de koloniale ambtenaren op Madagascar er nogmaals op attent gemaakt, dat zij hun werk zaamheden alleen krachtens hun eed van trouw aan het Fransche staatshoofd, maar schalk Pétain moeten uitvoeren. Omsingelingssucces bij Noworossisk en terreinwinst bij ToeapseSowjet-tegenaanvallen bij Moermansk op bloedige wijze teruggeslagen. Britsche luchtaanval op het. Rijnland Groote Duitsche vlieger prestaties. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend- De gevechtshandelingen ten Zuidoosten van Noworossisk hebben opnieuw geleid tot de omsingeling en vernietiging van vijandelijke strijdkrachten. In de richting van Toeapse hebben Duitsche troepen nieuwe heuvelstellingen stormen derhand genomen, die voor de voortzetting van den aanval van bijzondere beteekenis zijn. Te Stalingrad drong een pantserdivisie n een koenen nachtelijken aanval tot aar Wolga door en veroverde vervolgens tezamen met formaties infanterie in hardnekkige hui zen- en straatgevechten het Noordelijke deel van de fabrieksvoorstad met de groote trac- torenfabriek Dsjersjinski. Sterke luchtstrijdkrachten brachten den verbeten vechtenden vijand vernietigende sla gen toe. terwijl formaties jachtvliegtuigen elke tegenwerking van de vijandelijke lucht macht verhinderden. Aan het front van den Don verijdelden Hongaarsche troepen alle pogingen van den vijand om de rivier over te steken. In den centralen en Noordelijken frontsec tor bestreed de luchtmacht de achterwaart- sche verbindingen der Sovjets. Aan het front van Moermansk sloegen bergtroepen ver scheidene vijandelijke aanvallen, ten deele in tegenaanvallen, op bloedige wijze af. De vij and trok zich. met achterlating van talrijke gesneuvelden, op zijn uitgangsstellingen terug. De vliegvelden op Malta werden overdag en des nachts door Duitsche en Italiaansche luchtstrijdkrachten aangevallen. Acht vijan delijke vliegtuigen werden neergeschoten, waarvan twee in gevechten met Duitsche ge vechtsmachines. De Britsche luchtmacht ondernam Donder dagnacht storingsaanvallen op het R lj n- land. De burgerbevolking leed verliezen. In verscheidene plaatsen ontstonden branden en schade aan gebouwen. Nachtjagers en lucht doelartillerie schoten 22 vijandelijke bommen werpers neer. Bovendien werden overdag bij aanvalspogingen op Noordduitsch en Fransch kustgebied drie Britsche vliegtuigen vernie tigd. Bij de storingsaanvallen van het Britsche luchtwapen op het Westduitsche gebied, is het tot verbitterde luchtgevechten gekomen. Daarbij haalde Ridderkruisdrager Lt. Beier in nauwelijks een half uur vier toestellen neer en verhoogde daarmee het aantal van zijn nachtelijke overwinningen tot 36. Ober- leutnant Frank schoot als nachtjager zijn 13den tot 15den tegenstander neer. Andere nachtjagers vernielden 9 vijandelijke bom menwerpers, terwijl afweergeschut zes Brit sche bommenwerpers ten val bracht. Het nieuwe succes in Stalingrad. Het opperbevel deelt nog mede: De Duitsche troepen gingen in den nacht van 14 op 15 October tot hun aanval op het Noorden der stad over. De drie hier naast elkaar gelegen groote wapenfabrieken, de tractor- en tankfabriek Dzjerzjinskij, de ma chinefabriek „Roode Barricade" en de hoog oven „Roode October", \£aren na hun verbou wing tot defensiewerken de belangrijkste bas tions van Stalingrad geworden. Ofschoon de bolsjewieken den Duitschen aanval verwachtten en daaraan de kracht probeerden te ontnemen door wapens en troe- Aanvulling vestigingsbesluit. Besluit van den secretaris-generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken, houdende aanvulling van het Vestigings besluit. Op grond van paragraaf 1 der Verordening no. 23 1940 en in overeenstemming met de paragrafen 2 en 3 der Verordening no. 3/1940 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied wordt bepaald Art. 1. Vestiging in of verhuizing binnen ■n gemeente in den zin van het Vestigings besluit no. 85/1942 worden mede geacht te hebben plaats gehad zoodra de betrokkene langer dan 8 opeenvolgende dagen of meer dan veertien dagen in een kalendermaand in een gemeente woonruimte te zijner beschikking heeft gehad of huisvesting heeft genoten, tenzij hij deze op het tijdstip van in werking- treding van een voorschrift, als bedoeld in aitikel 1, eerste lid, onder 1 van het Vesti gingsbesluit, reeds te zijner beschikking had of genoot. Art 2. (1) Hij die door het verschaffen •an woonruimte of huisvesting gelegenheid geeft tot overtreding van een op grond van art. 1, le lid, van het Vestigingsbesluit uit gevaardigd voorschrift, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 2 maanden of met een geldboete van tenhoogste 300 (2) De bij het le lid strafbaar gestelde han delingen zijn overtredingen. Art. 3. De in een gemeente geldende ver ordeningen als bedoeld in art. 6 van het Ves tigingsbesluit. treden met ingang van den dag, waarop voor deze gemeente in werking treedt en op grond van art. 1, le lid onder 1 van het Vestigingsbesluit ingesteld voorschrift, bui ten werking Art. 4. Dit besluit treedt in werking met ngjing van den dag zijnejr plaatsing in de Nederl. Staatscourant. 's-Gravenhage 15 October 1942. De Secretaris-Generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken. Verder heeft de secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken be paald naar aanleiding van art. 1. lid 1. onder 1 van het Vestigingsbesluit Artikel I In de gemeenten genoemd in de bijlagen in de Staatscourant is het verboden ich te vestigen of te verhuizen Artikel II: Dit verbod geldt niet voor a. Rijksduitschers b. voor die personen die door en vanwege het bureau van het bureau Vluchtelingenzorg in diens ambtsge bied een schriftelijke vergunning hebben. Dit besluit treedt in werking met ingang van den dag zijner plaatsing in de Nederl Staatscourant en vervalt. voor zoover de secretaris-generaal van het Departement van 3innenlandsche Zaken niet anders bepaalt, na verloop van drie maanden na den dag van nwerklngtreding. 's-Gravenhage. 15 October 1942. De Secretaris-Generaal van het Dept. van Binnenlandsche Zaken J. FREDERIKS. pen in massa in den strijd te werpen, drong de krachtige Duitsche stormloop tusschen de Noordelijkste tractorfabriek en de ten Zui den daarvan gelegen fabriek „Roode October" door. De Duitsche infanteristen en pantservoer tuigen bereikten na verbitterde straatgevech ten den Wolga-oever en veroverden de al daar gelegen baksteenfabriek stormenderhand. Andere aanvalsgroepen gingen de installaties der tractorfabriek binnen en bereikten ook daar naderhand de Wolga. Tegen den middag consolideerden de Duit sche troepen hun succes bij de tractorfabriek door bestorming van de ten Westen daarvan gelegen blokken huizen. 's Middags werd het veroverde gevechts terrein nog gezuiverd van verspreide haarden van verzet, zoodat op den avond van den 15den dit belangrijke Noordelijke bastion definitief aan de vesting Stalingrad was ontnomen. Slechts hier en daar ontstonden luchtge vechten, toen gevechtsformaties den vijande- lijken etappedienst op wegen en spoorlijnen aan de bencden-Wolga opnieuw aanvielen en daarbij een benzine-opslagplaats en talrijke goederenwagens vernietigden. Bij deze gele genheid werden zeven Sowjetvliegtuigcn neer geschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers hebben in den middensector een langen munitietrein der "bolsjewisten met 16 bommen getroffen. Binnen enkele seconden was deze trein in atomen uiteengerukt. Zeven andere goederentreinen en een groot aantal vrachtauto's op de stations brandden uit. Jachtvliegtuigen schoten zonder eigen ver liezen 7 bolsjewistische vliegtuigen neer. Op den weg naar Toeapse duren de hard nekkige gevechten in het brongebied van de Psjlsj, een zijrievier van de Koeban voort. Duitsche troepen hebben daar een knooppunt van verscheidene verbindingswegen en eenige heuvelruggen, die voor de verdere oorlogvoe ring aan dit front buitengewoon belangrijk zijn. veroverd. Hevige luchtaanvallen van Duitsche duikbommenwerpers waren op bols jewistische batterijen op de hellingen der diepe dalen gericht Den vorigen dag hadden bergjagers daar reeds een geheele artillerie staf en een vooruitgeschoven waarnemings post buiten gevecht gesteld. TACTIEK DER VERTRAGING Bs. De geallieerden hebben binnen korten tijd zes waardevolle en voorloopig onvervangbare troepentransportschepen verloren. De aanvallen geschiedden verder van de basis dan alle vorige. Wat de uit breiding van den actieradius betreft, staat men in geallieerde kringen voor een raad sel, want het is thans mogelijk gebleken' in ongelooflijk verafgelegen ieegebieden den vijand te verrassen, zooals bij Kaap de Goede Hoop het geval geweest is. De ver liezen zijn dan ook zóó groot geworden, dat het nog nauwelijks mogelijk is er mede- deeling van te doen. zonder het Engelsche en het Amerikaansche volk ernstig te ver ontrusten. Vandaar dat men zich in zwijg zaamheid hult en dat de Duitsche leger leiding op geregelde tijden er toe overgaat lijsten te publiceeren met de namen van tot zinken gebrachte schepen, waarover de Engelsche legerleiding in alle talen zwijgt. Een andere tactiek, die door de ge allieerden bij voorkeur wordt gebruikt, is die der vertraging, speciaal toegepast ten aanzien van het verlies van oorlogsbodems. Thans valt de „New York Times" in een hoofdartikel de Amerikaansche regeering aan en laakt de wijze waarop zij de ver liezen in den Stillen Oceaan bekend maakt. Niet minder dan vijf-en-zestig dagen heeft het geduurd voor aleer het ministerie van marine het verlies van de Amerikaansche kruisers bij de Salomons-eilanden bekend maakte. Wil men een respectabel lijstje, waardoor deze tactiek in een hel licht wordt geplaatst? Wij laten het hier volgen; het is ontleend aan het hoofdartikel van bovengenoemd Amerikaansch blad: Het vliegkampschip „Yorktown" is den vierden Juni in den Stillen Oceaan gezon ken en den veertienden Juli heeft het mi nisterie van marine medegedeeld, dat dit schip „ongeschikt voor den strijd was" om tenslotte den zestienden September offi cieel te verklaren, dat de „Yorktown" tot zinken is gebracht. Het 33.000 ton groote vliegkampschip .Lexington" werd den achtsten Mei tot zinken gebracht, doch de Amerikaansche regeering heeft dit verlies eerst den twaalf den Juni toegegeven. De 10.000 ton meten de kruiser „Houston" zonk den 27sten Fe bruari. hetgeen eerst den veertienden Maart bevestigd werd. Het viegkampschip „Lang- ley" dat eveneens den 27sten Februari verloren ging, werd pas den vierden April als zoodanig opgegeven. De torpedojager „Pecos" ging den eersten Maart onder, het geen den vierden April werd toegegeven. Van den torpedojager ..Peary" die den ne gentienden Februari was gezonken, werd dit eveneens eerst den vierden April toe gegeven. Een dergelijke vertraging bestond ook bij het publiceeren van het verlies der torjredoiagers „Jarvik" en ..Gregory". Het blad meent, dat er alle reden' is om te betwijfelen of dergelijke vertragingen in het bekendmaken van verliezen gerecht vaardigd zijn. Wij zouden willen vaststel len, dat er alle reden is om niet anders te handelen, want de waarheid is zóó onpret tig. dat zij wel eens een paniekstemming zou kunnen teweeg brengen, daar waar men gedacht heeft, dat de oorlog slechts een peuleschilletje zou zijnDaarop wijst trouwens een ander bericht uit Wash ington, volgens hetwelk de Engelsche jour nalisten een energiek protest hebben in gediend over de verscherpte Amerikaansche censuur. In een oorlogvoerend land. waar de man die de opperste leiding in handen heeft zich naar zijn eigen woorden tot voor eenige dagen nog geen grondige voorstelling van het optreden van zijn land in den oorlog had gemaakt, is het moeilijk anders denkbaar. Het Amerikaan sche volk zal de consequenties moeten aan vaarden van een situatie, die nu eenmaal onvermijdelijk bleek. Het valt zelfs te voor zien. dat de positie nóg moeilijker worden zal. want de Britten en Amerikanen heb ben. als gevolg van het optreden van den yijand, hun vloot en andere afweermidde len over de verschillende oorlogstooneelen moeten versnipperen, zoodat van een ge concentreerd optreden, ergens waar de on derzeebooten van de asm ogendheden ver nietigend plegen in te grijpen, geen sprake meer kan zijn. De verliezen op St Laurens. 180 mijl van haar monding, bij Kaap de Goede Hoop en overal waar zich de geallieerde scheep vaart bevindt, zijn hoogst onprettig, maar het beste is toch maar. dat de bevolking er zoo weinig en zoo laat mogelijk iets van verneemt: ze mocht anders eens verontrust worden: ondanks de gezellige keuvelpar- tijen bij den haaidl

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1