Haarlemsche Courant „Roode Barricade" te Stalingrad gevallen. Duitsch opperbevel stelt krijgsgevangenen van alle landen gelijk. Staal gieterij Roode October thans laatste centrum van verzet Vijand geeft terreinver lies toe Zandstormen in Noord-Afrika. Consequentie der Britsche houding. 287e Jaargang No. 246 Abonnement p. week 0,2e, p. maand 1,13, p. kwartaal 5,42, franco p. post J.73, losse nummers 6 cent. Advertentlën >-11 3,— elke m-m. meer 20 cent. Reclames dubbele prflt. Adrertentleabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. «w.m. Kennomer Idltle 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. s cent p. m.m. pltf.i Grafische Bedrijven Damlate. WnS. Roofdredaetenri 2. V. BAUUEWVN8. Nieuwsblad voor Noord-Holland m Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Maandag 19 October 19 N2 Bureau* Haarlem! Groots Houtstraat 93. BUkantoori Soenda- plein 37. Tel. Directie 13082. Hoofdredactie 15054. Redactie 10S0O, Administratie 10724. 14825, Soendapleln 12230. Postgiro 131358. Directie PH. A. HEES P. W. PEEREBOOM. Rest van het front: voortgang in Kaubasus- en Tereksector. Sjaurajan in sector van Toeapse gevallen. Sowjet-concentraties bij Kalinin met succes bestreden. In het Westen: luchtaanvallen op Deal en Sunderland. CB Zaterdagavond om 19.42 uur maakte het D.N.B. het volgende bekend: Door de bestor- Bung van de bpwapeningsfabriek „Dsjersjinski" en het bereiken van de geschut- fabriek „Roode Barricade", terwijl tegelijkertijd Duitsche troepe.n tot a^n de Wolga doordrongen, bevindt Stalingrad zich thans bijna geheel in Duitsche handen. De g« 50 vj t-Russische verdediging is eigenlijk nog slechts beperkt tot de staalgieterij „Roode October", waarin zich enkele weerstandsgroepen bolsjewistische infapterie hebben verschanst, die door arbeidersbataljons, gevormd uit het personeel der fabriek, le versterkt zijn. k i Duitsche jachtkruisers en duikbommen- erpers hielden zich tezamen met verdra- l ld end geschut bezig met het uitschakelen en an bolsjewistische batterijen op de eilan den in de Wolga en op den Oostelijken lever der rivier. Het in puin liggende ter- [ïdjein van de „Róode October" stond dag en fc Cacht bloot aan luchtaanvallen met bom- aen van allerlei kaliber. Bij een opmarsch naar het Noorden uit Ie stad 'werden vrij sterke vijandelijke Ba trijdkrachten afgesneden en ingesloten. De Duitsche Noordelijke grendel, die zich sinds i iet begin der belegering van Stalingrad te- jen uiterst zware ontlastingsaanvallen van >rj imosjenko te verweren had, werd daar- oor aanzienlijk verlicht. Kenmerkend was dat de vijandelijke pers Inds eenige dagen melding maakte van «weerde Duitsche verliezen en tevens van 'A9 -;n eigenlijk daarmee in tegenspraak staan- Duitsche superioriteit voor Stalingrad. Volgens de ervaringen van Kief en Sebasto- f iol placht een dergelijke agitatie de aan- ondiging te zijn, dat een Duitsch succes 'f o het verschiet lag. „5 Naar Reuter inmiddels uit Moskou meldt. heeft het Sovjet-tijdschrift „De Roode Ster" Zaterdag toegegeven, dat de Sovjet-troepen en werklicdenkolonic ten Noordwesten van talingrad. alsmede fabrieken aan de oever »n de Wolga hebben moeten prijsgeven. De Duitsche weermaehtberichten. Het Duitsche weermachtbericht van Za- :.1 frdag luidde: In het. Westelijke deel van den K a u k a - -.us behaalde Vrijdag de aanVal van Duit- ÜP cKe en Slowaaksche troepen ondanks hef- EB [gen vijandelijken tegenstand opnieuw be- angrijke terreinwinst. Gevechtsvliegtuigen in jachtvliegtuigen kwamen met goede uit werking in de gevechten te land tusschen beide. drj Ten Westen van den Te rek verjaagden a p loemeensche troepen den vijand uit ver scheidene bergstellingen en maakten tal- li ijke gevangenen. In Stalingrad zetten infanterle- en pantserformaties in nauwe samen- Vijand verloor afgeloopen week 171 vliegtuigen. Hernieuwde aanvallen op Malta. In de afgeloopen week heeft de vij and in de Middellandsche Zee en Noord-Afrika 171 vliegtuigen verloren waarvan 150 in luchtgevechten en 21 door luchtdoelgeschut. Het Italiaansehe weermachtbericht van Zaterdag luidt: Aan het Egyptische front belemmerden 11Vrijdag zware zandstormen iedere activiteit. Zeer sterke formaties van de tlaliaansche hi Duitsche luchtmacht vielen overdag en 'snachts de vloot- en vliegtuigsteunpunten op het eiland Malta aan en plaatsten vol treffers op belangriike doelen. De Engelsche luchtmacht verloor in he- 11 vige luchtgevechten vijftien vliegtuigen, waarvan tien door Duitsche en vijf door onze jagers werden neergeschoten. Het weermachtbericht van Zondag luidt: In Egypte hebben de aanhoudende zand- R stormen nog steeds de activiteit te land en m de lucht belemmerd. Een groep pantser voertuigen. die een aanval op onze achter hoede probeerde te ondernemen, werd op de vlucht gedreven. Achtervolgd door onze luchtmacht werd zij doeltreffend met ma chinegeweren beschoten en uiteengejaagd. Militaire installaties op Malta zijn aan «en hevig luchtbombardement onderwpr- Den. In den strijd schoten Italiaansehe ja gers een Hurricane neer. Duitsche 11 Spit fires. Palestina cn Irak. In Arabische kringen in Palestina lt 1 heerscht groot verontwaardiging over een radiorede van den leider der Zionisten, dr. .Weizmann, voor zijn vertrek uit New York h<* gehouden. Zich beroepend op een rede var Roosevelt heeft deze daarin verklaard, dal de Geallieerden Palestina als het vader land van het Joodsche volk erkennen, daar Palestina en het Joodsche volk volkomen hetzelfde zijn. Uit Bagdad wordt intusschen gemeld, dat rich in de gebieden van Mosoel en Bagdad de laatste dagen boerenopstanden hebben voorgedaan, die een ernstig karakter heb ben aangenomen. De boeren weigerden hun oogst aan de regeering af te staan. Ge wapende politie en troepen traden toen op om de boeren te dwingen het graan af te staan. Tijdens gewapende botsingen tus schen de opstandige boeren en de regees ringstroepen zijn aan beide zijden dooden en gewonden gevallen. Er riin teekenen tenwezig. dat de onlusten zich ook ten Zu: den van Bagdad uitbreiden. werking met ononderbroken aanvallen de luchtstrijdkrachten en de luchtdoel artillerie der luchtmacht hun levendi- gen aanval ondanks verbitterden vijan delijken tegenstand voort, liepen talrijke steunpunten onder den voet, alsmede ingegraven pantserwagens en drongen de gescbutfabriek „Roode Barricade" binnen. Door oprukken naar het Noorden zijn vijandelijke strijdkrachten ten Noord-Wes ten der stad van hun verbindingen afge sneden en gaan zij hun vernietiging tege moet. Zeer hevige aanvallen der luchtmacht •richtten zich bovendien op batterijstellin- gen ten Oosten van den Wolga. Eigen formaties jachtvliegtuigen scha kelden de Sovjetluchtmacht overdag vol komen uit en schoten 18 vijandelijke vlieg tuigen zonder zelf verliezen te lijden, neer. Aan de overige deelen van het Ooste lijk front hadden slechts gevechtshande lingen van plaatselijke beteekenis plaats. Een sedert veertien dagen op alle spoorlijnen en wegen in den sector Kalinin-Toropez waargenomen opmarschbeweging der Sovjets werd door de luchtmacht voortdurend en met groot succes bestreden. De voor de spoorwegverbindingen be langrijke stations Bolögoje, Ostasjkof. To- ropez, Selisjarewo en Soblago werden veel vuldig met zeer hevige uitwerking aange vallen, de spoorlijnen op velé plaatsen on derbroken en talrijke treinen met troepen en- materiaal vernietigd. Door dit ondanks moeilijke weersomstandigheden voortdu rend optreden der luchtmacht is hetr-gelukt den opmarsch der Sovjets niet alleen te storen, doch dezen gedeeltelijk te belem meren of aanmerkelijk te vertragen. Het bombardeeren van militaire installa ties op de eilandvesting Malta werd over dag en des nachts door Duitsche en Itali aansehe vliegtuigformaties voortgezet. In luchtgevechten verloor de vijand door de verbonden jachtvliegers 15 vliegtuigen. Twee Duitsche vliegtuigen zijn niet terug gekeerd. In Zuid-#n g e 1 a n d vielen lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen dverdag militaire installaties en concentraties landingsbooten a,an de Britsche Zuid kust aan. Zes landingsbooten werden tot zinken gebracht, een aantal bescha digd. Vrijdagnacht vielen gevechtsvliegtuigen haven- en dokinstallaties in Noord-Oost- Engeland aan. Boven zee ten Westen van Brest werden overdag twee Britsche bommenwerpers, door Duitsche gevechts vliegtuigen neergeschoten. Bovendien bracht luchtdoelartillerie der luchtmacht en van de marine vier Britsche bommenwerpers tijdens nachtelijke aanvallen op de Duit sche Bocht en op West-Fransch kustgebied ten vaL Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Zondag het volgende bekend: In den frontsector Noworosisk-T o ea p s e neemt de aanval van Duitsche en verbonden troepen tegen de diepe stellingen van den vfjand verderen voortgang. Alleen al in den sector van een divisie jagers werden Za terdag 60 versterktp gevechtsinstallaties ge nomen. Bomaanvallen der luchtmacht wa ren gericht tegen het kolonneverkeer der bolsjewisten op de berg-~en kustwegep. Ten Zuiden van den Tere k wierp een •igen tegenaanval den vijand, die een aan val op onze stellingen ondernam, onder zware, bloedige verliezen tot achter zijn uit gangsstellingen terug. Te Stalingrad hebben de aanval lende troepen taaien vijandelijken te genstand gebroken, alle bedrijfsgebou wen der kanonnenfabriek ..Roode Bar ricade" stormenderhand genomen en na bloedige afweer van hevige tegen aanvallen den vijand uit het aangren zende stadsdeel geworpen. Zware aan vallen van .sterke formaties der lucht macht gaven steun in dezen harden strijd en vernietigden op den Oostelii- den oever van den Wolga talrijke stuk ken geschut. De ten Noord-Westen van het stadsdeel Spartakofka ingesloten bolsjewistische strijdkrachten werden vernietigd. In den Midden- en Noordel ij ken frontsector behalve succesvolle activiteit eigen stormtroepen en afweer van plaatselijke vijandelijke aanvallen geen ge vechtshandelingen van beteekenis. Ge vechtsvliegtuigen zetten ondanks de on gunstige weersomstandigheden de bestrij ding van Sovjet-transportbewegingen voort. Bij luchtaanvallen op luchtbases en an dere militaire installaties op het eiland Malta, ondernomen door Duitsche en Italiaansehe luchtstrijdkrachten, zijn nieu we vernielingen tot stand gebracht. In felle luchtgevechten werden 12 Britsche vlieg tuigen neergeschoten. Een aanval overdag van «e Britsche luchtmacht op het Zuidelijk deel van het bezette Fransche gebied heeft verliezen onder de Fransche bevolking teweegge bracht benevens geringe materieele schade aan gebouwen, vooral in de woonwijken oer aangevallen plaatsen. Een bommenwerper werd neergeschoten. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben Zaterdag in Zuid-Oost-E n g e 1 a n d voor den oorlog belangrijke installaties ir scheervlucht met bommen van zwaar ka liber bestookt. Sjaumjan gevallen. Sinds dagen ziin de Duitsche infanterie en bergjagers in de bergwouden ten Noor den van Toeapse in strijd gewikkeld met de bolsjewieken, die verbeten tegenstand bie- dén en met de hindernissen van de natuur. Als eerste Yesultaat van de succesvolle! omsingelingsgevechten der vorige dagen I maakt het opperbevel van de weermacht) melding van het innemen der stad Sjaumjan door de Duitsche troepen, welke stad. ge legen in een zijdal van den Psjisj aan de spoorlijn naar Toeapse. na feilen strijd is gevallen. Bommen op Engelsche steden. De voor den oorlog belangriike installaties van de stad Deal aan de Zuidkust van En- gêland zijn in de ochtenduren van den 16er. October zwaar getroffen door bom men van lichte Duitsche gevechtsvliegtui gen. In een verrassenden aanval verschenen Duitsche vliegtuigen tegen acht uur boven de stad. Eerst nadat verscheidene vrij groote gebouwencomplexen waren ineengestort, opende lichte Britsche luchtdoelartillerie het vuur. waardoor de Duitsche vliegers zich niet laten storen. Vrijdagnacht hebben gevechtsvlieg tuigen de aan de Oostkust van Enge land gelegen haven Sunderland gebom bardeerd. Tijdens den aanval, die bijna vijf uur duurde, troffen talrijke bri sant- en brandbommen doek- en werf- installatïe:;. nadat de Duitsche gevechts vliegers den gordel van luchtdoelartil lerie hadden doorbroken.' Groote bran den ontstonden in de aangevallen doelen. Na nog bommen te hebben geworpen op een andere haven aan de "Britsche Noord- Oostkust keerden alle Duitsche vliegtuigen op hun steunpunten terug. Bij onze vrijwilligers. Rust tijdens den opmarsch. Altyd is er voor gezorgd, dat de mannen voldoende te eten en te drinken hebben; dan een sigaret en de goede stem ming is door geen vijand meer te bederven. (SS P.K. Altstadt O.H./P.H. c) land (Nederlandsche SS) willen toetreden 20.10.42 11.00 uur. Den Bosch, Hotel Noord- Brabant, Markt 45. 21.10.42 10.00 uur. Tilburg, Werkliedenver- eeniging. Tuinstraat 68. 21.10.42 17.00 uur, Rotterdam, Deutsches Haus. 22.10.42 10.00 uur, Amsterdam, School Keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen. Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en he: Legioén zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op geves tigd en wel speciaal voor hen, die er be zwaar tegen hebben hun dienst buiten Ne derland te vervullen, dat thans de mogelijk heid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtoataillon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataillon ook in Nederland blijven zaL Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich ook diegenen melden die tot de Germaansche-SS Neijer- Wat een der tegenstanders aan Duitsche krijgsgevangenen misdrijft, moet het totaal der krijgsgevangenen in Duitsche handen ontgelden. Duitsch communiqué over Dieppe, Sercq enz. Het opperbevel der Duitsche weermacht heeft een communiqué gepubliceerd naar aanleiding van den overvloed van verkla ringen, die de laatste dagen zijn afgelegd door de Britsche regeering of den Britschen premier. In het eerste gedeelte van dit communi qué wordt het Engelsche operatiebevel, dat bij Dieppe in handen der Duitsche weer macht-is gevallen, voor de z.g. Jubilee ac tion gepubliceerd. Dit bevel heeft een aan hangsel, waarvan afdeeling 4 ten 2e luidt: zooveel mogelijk worden de handen der ge vangenen geboeid, opdat zij him papieren niet kunnen vernietigen. Het communiqué wijst er op, dat in de verklaring der Engelsche regeering van 10 dezer het bestaan van dit bevel niet wordt ontkend, maar gezegd wordt, dat het zon der bevoegdheid is uitgevaardigd. In het tweede gedeelte houdt het commu niqué zich bezig met den Engelschen over val op het eiland Sercq van 4 October en verklaart, dat de daarbij opgedane ervarin gen hebben bewezen, dat de verzekering omtrent intrekking van de aanvankelijk be twijfelde bevelen tot boeien ofwel weer een onwaarheid is, of door gebrek aan tucht der Engelsche troepen niet wordt nagekomen. In het derde deel van het communique wordt opgemerkt: zoozeer als derhalve de moeizaam verzonnen „motieven" voor het aangetoonde Engelsche j>ptreden jegens de Duitsche gevangenen Vlogen ziin. zoozeer is het er ook naast als de Britsche regee ring in haar verklaringen van 8 en 10 Oc tober zich tegenover de thans getroffen Duitsche maatregelen beroept op het feit, dat volgens artikel 2 van de Geneefsche krijgsgevangenenovereenkomst represailles tegen krijgsgevangenen verboden zijn. In zooverre heeft de Britsche regeering gelijk, als zij er op wijst, dat in hetzelfde artikel 2 der z.g. Geneefsche conventie „menschelijke behandeling" van krijgsgevangenen is voor geschreven. Als de Britsche regeering evenwel meent, een dubieuse kwestie te kunnen noemen, wat men onder menschelijke behandeling heeft te verstaan, dan ver klaart zü daarmede in ieder geval van zichzelf, dat zij op dit gebied in het geheel niet in staat is tot het sluiten van eenovereenkomst. De Engelschen hebben dus zware vergrij pen tegen de Geneefsche krijgsgevangenen- overeenkomst op hun geweten geladen. DE GENEEFSCHE CONVENTTF Volkenrechtelijk is het volgende be slissend: bovenaan in de Geneefsche overeenkomst staat als leidend begin sel de verplichting de krijgsgevangenen te alV-n tijde met menscheliikheid te behandelen en hun soldateneer te res pecteeren. Als een oorlogvoerende mo gendheid dezen grondslag der overeen komst schendt, zooals de Engelschen in Dieppe en op Sercq tegenover Duitsche krijgsgevangenen hebben gedaan, kan zij zich niet van haar kant te haren gunste op dezen zelfden grondslag be roepen en van de tegennartii eischen. dat deze aan de behandeling van haar krijgsgevangenen niets verandert. De uitleg, die de heer Churchill aan de overeenkomst geeft, als zou. zelfs indien een oorlogvoerende mogendheid handelin gen in strijd met het volkenrecht jegens de krijgsgevangenen in haar hdnden olegen. haar tegenstander dit stilzwifgend moete" aanvaarden, zou de geheele Ger>?efsche overeenkomst ad absurdum voeren. De Engelsche regeering zou dan b.v. aanspraak kunnen maken op het recht Duitsche krijgsgevangenen te laten verhon geren, terwijl de Duitsche regeering vol gens Churchill evenzeer verplicht zou blij ven geenerlei wijziging te doen optreden in de verzorging van de Engelsche krijgsge vangenen. Daarmee is het optreden der Britten bij Dieppe en op Sercq voldoende gekarakteriseerd. In afdeeling 4 publiceert het opperbevel vervolgens een ander grof vergrijp der Brit ten tegen de fundamenteele regelen van het oorlogsrecht. Het publiceert een buitge maakt stuk, waarin wordt gelast, dat ge vangenen gebruikt moeten worden voor hel opruimen van mijnen. In afdeeling 5 wordt een geheele reeks gevallen opgesqmd, waarin is geschoten op soldaten, die op zee in nood verkeerden. In afdeeling 6 behandelt het communiqué de op 4 Juni j.l. buitgemaakte „voortduren de bevelen" der vierde Engelsche tank brigade, waarin omtrent de behandeling van krijgsgevangenen o.a. wordt opgemerkt: „Voedsel, slaap noch drank aioch welke vriendelijkheid of welk comfort mag den gevangenen worden toegestaan. Ook is elk gesprek verboden, alvorens het verhoor door de bevoegde instanties is geschied. Overigens is ook hier de Britsche regee ring, alvorens de tegenmaatregelen, waar mee het opperbevel der Duitsche Weer-< macht 5 Juni had gedreigd, van kracht wer den, uiterlijk ten spoedigste van /lit bevel teruggekomen. Nadat in afdeeling 7 de uitrusting van een parachute-agent, die eind December 1941 bij Kopenhagen verongelukt is en te Londen zijn opleiding had genoten, n.l. met een gangsterpistool is beschreven, eindigt het communiqué als volgt: Conclusie. Deze voorbeelden uit den overvloed van het beschikbare materiaal bewijzen: 1. dat de Britsche strijdmethoden uniform op alle oorlogstooneelen in strijd zijn met de volkenrechtelijke overeenkomsten en al- gemecne regels van het oorlogsrecht. 2. Dat het Britsche ministerie van oorlog reeds tweemaal onder pressie van vergel dingsmaatregelen. waarmee door Duitsch- land werd bedreigd, beloofde dergelijke be velen in strijd met het volkenrecht te wil len intrekken, maar dat het zich daarbij niet ontziet ter vermijding van de Duitsche vergeldingsmaatregelen slechts te werken met gelogen verklaringen en bij de volgen de gelegenheid dezelfde barbaarsche metho den bij de behandeling van de Duitsche ge vangenen weer toe te passen. Dit allien zijn de motieven die het opper bevel dej weermacht er ditmaal toe .hebben gebraehW tot vergeldingsmaatregelen over te gaan, want het is jegens het Duitsche volk verplicht niet slechts de eer van zijn soldaten te beschermen, maar vooral te zorgen voor een menschelijke behandeling van Duitsche gevangenen tegenover een tegenstander, wien het volkomen ontbreekt aan gevoel voor iedere humane of zelfs eer volle behandeling van gevangenen. Met het oog op deze Duitsche tegen maatregelen heeft de Engelsche radio 9 October j.l. om 15.00 uur via den zender Droitwich bekend gemaaktTe Londen wordt in overweging genomen, dat de Engelsche regeering alle gevan genen der Asmogendheden uit hetzelf de oogpunt zal beschouwen en geen verschil zal maken tusschen Italiaan sehe en Duitsche gevangenen. Met het oog op dit bericht dat de Engel sche regeering door de radio heeft laten verspreiden ziet de Duitsche regeering zich genoopt de krijgsgevangenen die aan "alle fronten op de verbonden vijanden zijn ge maakt eveneens als eenheid te beschouwen Met het volkenrecht strijdige of onmensche- lsjkc behandeling van Duitsche krijgsgevan genen op cenigrrlci oorlo.gstoonee! hij voor beeld ook In Sovjet Rusland zal dus van nu af het totaal der door Duitschland ge maakte gevangenen, zonder dat met hun nationaliteit rekening wordt gehouden heb- hen te ontgelden. lepenweg 13. 22.10.42 17.00 uur, Utrecht Wehrmachthelm Mariaplein. 23.10.42 10.00 uur. Den Haag. Café den Hout Bezuidenhoutscheweg. 24.10.42 11.00 uur, Amersfoort, Dienstge- gebouw Kapelweg. Felle gevechten op Madagascar In een mededeeling v8n het*Fransche staats secretariaat over de koloniën wordt gezegd, dat de slag om Ambrosita op Madagascar nog altijd aan den gang is. Er worden felle ge vechten geleverd in het Zuiden en in de naaste omgeving der stad. Aan beide zijden valt een levendige activiteit van patrouilles te constateeren. De Engelschen hebben met sterk gebruik van artillerie en luchtmacht een massalen aanval gedaan op de Fransche stellingen Deze aanval kon echter worden afgeslagen. Ondanks het feit, dat zij gebruik maakten van pantserwagens werden de 'En gelschen verdreven en moesten zij de reeds veroverde stellingen prijsgeven. De Fransche ambassadeur te Madrid. Piétri, heeft Vrijdag bij de Engelsche ambassade zijn opwachting gemaakt om een protestnota der Fransche regeering te overhandigen wegens het torpedeeren van Fr«nsche koopvaardij schepen door Britsche zeestrijdkrachten. Groot aantal Japanners op Guadalcanar geland Amerikanen verwachten zware verliezen. Zeeslag woedt voor de kust. Het Amerikaansche ministerie van marine heeft medegedeeld, dat een groot aantal Ja panners op Guadalcanar aan land is gegaan. De stellingen der Amerikanen worden door artillerie beschoten. Voorts is te Washington officieel medege deeld, dat de Amerikanen-op de Salomons eilanden tegenstand hebben te bieden aan een ernstigen vijandelijken aanval. In een later communiqué omtrent dc ge vechten wordt verklaard, dat de Amerikanen zware verliezen verwachten. Volgens Engelsche berichten uit Washing ton is er voor Guadalcanar een zeeslag aan den gang tusschen Japansche en geallieerde oorlogsschepen. De Japanners zijn geland in de flank der Amerikaansche stellingen, die een met oer woud bedekt bergachtig .gebied tot basis heb ben. Amerikaansche mariniers zijn pas eeni ge dagen geleden tot hier doorgedrongen, na dat zij hardnekkigen Japanschen tegenstand overwonnen hadden. De Amerikaansche mi nister van oorlog heeft verklaard, dat er op Guadalcanar Amerikaansche troepen staan die onder de strijdkrachten te land en ter zee ressorteeren en met de marine samenwerken. Dergelijke gecombineerde Amerikaansche strijdkrachten bevinden zich ook in Nieuw- Zeeland, op Nieuw-Caledonië, op de Nieuwe Hebryden en op de Fidsji-eilanden. Het ge heel der operaties staat onder het opperbevel van generaal-majoor Harmons. In een vannacht ontvangen extraberlcht »n den Britschen nieuwsdienst uit Washing ton wordt gezegd, dat in de onmiddellijke nar bijheid van Guadalcanar sterke Japansche scheepsconcentraties zjjn waargenomen. EEN GESCHIEDENIS DIE ZICH HERHAALT. Bs. Het Is e<?n gewoonte van Enge land die menig land noodlottig werd, om de politiek van andere volken zoodanig te beheerschen, dat zij practisch nog filialen van Londen zijn. Wij kunnen hiervan me- despreken. Het is dezelfde politiek die Nederland reeds vele jaren lang beheerscht heeft, het is ook deze politiek, die onze pers tot een instrument der Geallieerde propaganda en een voor Duitschland on duldbare inmenging in aangelegenheden van dat land heeft gemaakt: alles on^er den dekmantel der neutraliteit. Engeland bereikte zün doel meestal in alle stilte, om dat in elk land wel voldoende mannen ge vonden werden die bereid waren zich voor dit werk in te spannen. Zij waren aan de plutocratie en de democratie, die beide in Londen zetelden, verknocht omdat zij daarin de eenige mogelijkheid wisten om hun klasse de heerschappij boven den ar beid te verzekeren. Daarnaast werkte de ..neutrale" pers. beheerscht door dezelfde krachten, constant door ter beïnvloeding van de „openbare meening", die zij na jaren van gestagen arbeid schier overal een verwrongen voorstelling der werkelijk heid wist op te dringen. Groote kracht ontleende Engeland ook aan den steun der Joden, die immers in alles wat met de democratie en de pluto cratie verwant was. een kans zagen om hun doe1.: de wereldheerschappij verove ren, nader tot zijn verwezenlijking te brengen. En als toch eens in de leidende kringen geen mannen gevonden werden, die bereid waren de werkelijke neutraliteit van hun land prijs te geven, wel dan deinsde men in Engeland voor een „kleine" forceering van den toestand niet terug. Dan kwam de betreffende regeering vroeg of laat ten val, of dan trad men od, zooals laatst nog Sum ner Welles, toen hij onder bedreigingen het opgeven der neutraliteit van Argentinië en Chili eischte- Wie op dit oogenblik de Zwitsersche pers volgt, kan zien, dat zich ook daar weer het bekende drama voltrekt. Joden, socialisten, communisten, kapitalisten en kerkelijke - overheden probeeren in den dienst van Brittannië datgene te bereiken, wat Zwit serland als waarlijk neutraal land vér van zich af zetten moet. De algemeene toestand is echter niet dezelfde als vóór eenige jaren. Men ver geet, dat Duitschland zich in oorlog bevindt en dat het niet langer dulden kan, dat anderen zich onder het mom der neutrali teit in zijn zaken mengen. Duitschland wenscht niet naar het Engelsche voorbeeld tewerk te gaan, maar het kan toch evenmin toelaten, dat Zwitserland zich met al lerlei kwesties der oorlogvoering en van de politiek bezig houdt op een wijze, die oractisch als anti-Duitsche propaganda kan worden bestempeld. Daarom heeft de leider der persafdeeling aan het ministerie van buitenlandscihe za ken, dr. Schmidt in een persconferentie te Berlijn de houding van een deel der Zwitsersche pers besproken, aan de hand van uitvoerige citaten. Dr. Schmidt kwam tot de conclusi^, dat het taak der bevoegde instanties is een onverstandige pers tot de orde te roepen. De oude spreuk van Bis marck, ..dat het land de vensterruiten moet betalen, die de pers ingooit" geldt hier ten volle. Duitschland ziet zich ver- olicht deze Zwitsersche inmenging in zijn zaken streng van de hand te wijzen; het kan op den duur niet toelaten, dat de neu traliteit door een ergernis gevende pers misbruikt wordt ten nadeele van Duitsch- land. Meu ziet: het is weer de oude geschiede nis die zich herhaalt. Ook andere landen hebben geweten wat het was een pers te bezitten die haar z.g. „neutraliteit" op voerde tot een regelrechte anti-Duitsche en pro-Britsche actie. Zij zitten thans met een volk, dat eens in het kader der Euro- oeesche volkengemeenschap zal moeten medewerken, maar dat in meerderheid van den nieuwen toestand geen flauw begrip heeft en denkt alsof het geboren Britten waren. Zwitserland echter hee£t den voorsprong, dat het over voorbeelden beschikt waaraan de autoriteiten zich gemakkelijk kunnen spiegelen en dat/ het nog altijd in staat is alsnog de houding aan te nemen die rede lijkerwijze mag worden verwacht. DE LIGGING VAN GUADALCANAL ^MARAMASKE Een groote Japansche vloot, komende Rabaul (zie bovenste kaartje") stoomt in de richting naar de Saiomon-eilanden met het kennelijk doel een actie op groote schaal te ondernemen bij het eiland Gualdalcanar. waar het grootste deel der Amerikaansche troepen gelegerd zijn. Vele Japansche troe pen zijn reeds op hel eiland Gualdalermar geland, waarschijnlijk te Bolonda en Aola Op het onderste kaartje zün met dikke zwarte lijn de eilanden aangegeven die de Amerlkanén van de Salomon-ellanden bezet houden. Verhuizen uit de kuststreek niet verboden Naar aanleiding van het afgekondigde vestigings- en verhuisverbod in de kuststreek verneemt onze Haagsche redacteur nog, dat het wel geoorloofd is van de in deze verordening genoem de gemeenten naar het achterland te verhuizen. Voorts is het niet verboden om nu reeds meubelen en kosbtaarheden te doen overbrengen naar verder van de kust verwijderde gebieden. Amerikaansche troepen in Liberia. Toenemende ongerustheid in Frankrijk. Naar Reuter uit Monrovia meldt, zjjn Ame rikaansche troepen aangekomen 1n de neger republiek Liberia in West-Afrika. De bladen in onbezet Frankrijk houden zich inmiddels uitvoerig bezig met Duitsche en Italiaansehe berichten over de toenemende activiteit van het onderzee-wapen der Spil- mogendheden onder de Westkust van Afrika. Ook de Engelsche pers publiceert momenteel vrij veel beschouwingen over dit onderwerp, welke in den regel uit Freetown in Sierra Leone afkomstig zijn en waarvan de echo tot onbezet Frankrijk doordringt. Een bekend marine-deskundige heeft thans in de Grin- goire een artikel gepubliceerd onder den titel „Afrika's uur heeft geslagen". Dit is voor de pers van het bezette Frank- dacht van haar lezers te vestigen op de bedrei- dacht van haar lezer te vestigen op de bedrei ging van de Fransche bezittingen in Noord- West-Afrika, welke voortvloeit uit de talrijke landingen van Amerikaansche troepen in aangrenzende gebieden, die onder contróle staan van De Gaulle. Men hoort te Parijs, trouwens in heel Frankrijk, openlijk spreken over het feit, dat het Fransche koloniale rijk in Afrika recht streeks door de' V S. wordt bedreigd. De bla den leggen er den nadruk op. dat Frankrijk vastbesloten is, zijn koloniaal bezit te behou den „als het moet met het zwaard in den vuist". Bommen op Nederlandsch gebied. In de afgeloopen dagen hebben Britsche vliegtuigen herhaaldelijk boven Nederlandsch gebied gevlogen Door aanvallen met de boordwapens, alsmede door het lukraak neer werpen van brisant- en brandbommen op woonwijken in verschillende plaatsen, vielen onder de Nederlandsche burgerbevolking 35 dooden en werden «alrijke personen zwaar-, -e'<ch« eewond AVE ZIJN OVER DEN BERG" Hedenavond om 19.00 uur spreekt Max Blokzijl, via Hilversum 1, in het politiek weekpraatie over het onderwerp „We zijn over den berg".

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1