Haarlemsche Courant egenaanvallen tusschen Don en IVolga afgeslagen Felle luchtgevechten boven Noord-Afrika. i7e Jaargang No. 249 x anement p. week 0,Zt, p. maand 1,15, p. kwartaal 8,0, best co p. post 3,73, losse nummers cent. Advertentiêti 3IS 3,— elke m.m. meer ZO cent. Reclames dubbele prijs, ertentleabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Eennemer be li 3—U m.m. 1.20. Abonnement 1500 m.m. I cent p. m-m ,i Grafische Bedrijven Damiata. Wnd. Hoofdredacteur! S. V. BACDEWVNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt darelljks behalve op Zon- en feestdaseo. Donderdag 22 October 1942 Bureaux Haarlem: Groote Boutstraat 03 Bijkantoor; Soenda« plein 3*. Tel. Directie 13082. Hoofdredactie 15051. Redactie 10000, Administratie 10724. 14324. üoendapletn I2Z30. »ost«lro 131333- Dlrectle PH. A MEES - P. W. PEERKBOOM. owjetpoging tot overtocht over den Doru, verijdeld. Terrein- inst in verbitterde gevechten te Stalingrad. Ondanks slecht ■eer vorderingen in den Kaukasus. n!l uitsche verbandplaats in N.-Afrika aangevallen. in» let opperbevel van de Duitsche weermacht u,Vkt bekend: „De aanhoudende slechte weersgésteld- eid heeft Dinsdag de gevechtshandelin- :n in het Westen van den Kaukasus •nadeeld. Desondanks veroverden de uitsche troepen met steun van het lucht- apen nieuw terrein voor de voortzetting an den aanval. nStalingrad duren de gevechten voort, reergeschut van het luchtwapen heeft een ichtschip op de Wolga tot zinken gebracht luchtwapen heeft overdag en des nachts ïsportbewegingen, spoorweginstallaties en tgvelden der bolsjewieken ten Oosten var Wolga aangevallen. üsschen Wolga en D o n hebben de bolsje- ken met nieuw aangevoerde sterke strijd- chten van infanterie en tanks hun ontlas- jsaanvallen uit het Noorden hervat. Zij rtten onder zware verliezen voor den ind nog voor ons front ineen. Veertig s werden vernietigd, talr-ijke gevange- werden binnengebracht, taliaansche en Roemeensche troepen heb- i verscheidene pogingen van den vijand den Don over te steken met zware mi^en voor den tegenstander afgeslagen, oven het Egyptische front is een felle tlslag geleverd met sterke vijandelijke iaties vliegtuigen. Duitsche en Italiaan- jagers en afweergeschut behaalden daar- met geringe eigen verliezen een groot :es. De juiste resultaten zijn nog niet ont- sgen. Juitsche jacht-bommenwerpers hebben hun vallen op Malta voortgezet. In de Golf z hebben Duitsche gevechtsvlieg den nacht van 19 op 20 October een tiidelijke tankboot van 5000 b.r.t. tot zin- gebracht. J lenige Britsche vliegtuigen zijn Dinsdag ir Noord-Duitschland gevlogen. Hier daar neergeworpen bommen hebben ver- ien veroorzaakt onder de' bevolking en iade aan gebouwen. Luchtafweergeschut J »ft een vliegtuig neergehaald. 'en Noorden van de Shetlands is een a_. mdelijke koopvaarder door bomtreffers "r5sar beschadigd. n zware gevechten van een jaar ten Zuiden Ln het Ilmenmeer heeft de SS-Doods- l^pdivisie onder leiding van den met het ïenloof bij het Ridderkruis onderscheiden •Obergruppenführer Eicke zich in den aan- en in den afweer bijzonder goed gehouden. aa ls„ len :.lj -• Schending van Roode Kruis. IToorts maakt het Duitsche opperbevel be- nd: lei )p 20 October overdag hebben aan het K>rd-Afrikaansche front Britsche jachtbom- mwerpers een duidelijk met het Roode •uis gekenmerkte Duitsche centrale ver- udplaats aangevallen. De operatietent werd miejd. De gewonden en het sanitaire per- ieel leden verliezen. Ie Britten zetten dus hun optreden in jjd met het volkenrecht bewust en zonder ïigszins rekening te houden met de primi- tfste regels der menschelijkheid voort. Het opperbevel doet daaruit de gevolgtrek- ig maken, dat de Britsche regeering er en prijs meer op stelt de Geneefsche Con- ïtie in stand te houden. Mislukte tegenaanval j folgens mededeeling van het Duitsche op- rbevel hebben de Duitsche troepen den ten October tusschen Wolga en Don nieu- successen- behaald tijdens de met alle Jflfcacht weder beginnende bolsjewistische itlastingsaanvallen. Daar de toestand der irdedigers in de puinhoopen van het Noor- lijke stadsdeel van Stal.ngrad na den val ■n de fabrieken Dsjersjinski en Roode Bar- cade steeds ernstiger is geworden, poogden i bolsjewisten de Duitsche stellingen ten oorden van de stad te doorbreken om daar- )p Malta 6.704 huizen vernield of beschadigd. Bommen op Gibraltar. Het Italiaansche weermachtbericht luidt: In felle hevige luchtgevechten tegen sterke Dandelijke formaties behaalde de Italiaan- the luchtmacht boven Egypte een succes van eteekenis. Eenige tientallen vliegtuigen wer- tn volgens de voorloopige berichten door de appere en onvermoeide formaties jagers eergeschoten. Van hen hebben zich in het ijzonder de formaties van het derde en vier- e regiment onderscheiden. Talrijke andere vliegtuigen werden in lucht- Svechten noor Duitsche jagers neergescho- M. Zes andere machines werden door het ichtdoelgeschut neergehaald. Op het oogen ic worden de juiste cijfers der vijandelijke B der eigen verliezen achterhaald. Formaties Duitsche bommenwerpers zetten s aanvallen op de vliegvelden van Malta foort. Engelsehe vliegtuigen lieten eenige lommen vallen op de buitenwijken van Ca- lania. Er is geen schade aangericht. Het D.N.B. meldt: De Engelsehe minister toor luchtvaart Sir Archibald Sinclair heeft a het Lagerhuis 'medegedeeld dat op Malta ioor luchtaanvallen der Spilmogendheden 1704 gebouwen vernield of beschadigd zijn. Naar uit Gibraltar wordt gemeld, heeft een rfiegtuig van onbekende nationaliteit Dins- lagavond boven Gibraltar gevlogen en on- lanks het hevige afweervuur zijn bommen neergeworpen. Een zware Engelsehe luchtafweergranaat. tie in de arbeiderswijk van La Linea terecht kwam en daar tot ontploffing kwam, doodde sen Spanjaard en verwondde dertien perso- ten deele zwaar. Naar uit La Linea gemeld wordt, hebben wk Woensdagavond twee vliegtuigen van anbekende nationaliteit over de vesting Gi braltar gevlogen efl bommen neergeworpen Tijdens de 20 minuten, dat het luchtalarm duurde, trachtte het afweergeschut zonder lucces de aanvallende toestellen neer te Khieten. Na de vervulling van hun taak 'logen de machines weg in de richting van 4« Middellandsche Zee. door de Duitsche leiding te dwingen aanvals- troepen uit he*t stadsgebied terug te trekken. Nadat burgers en compagnieën gestraften boomstammen over het slijkerige terrein had- de gelegd maakte de vijand drie juist aange voerde infanteriedivisies en ongeveer 12( pantserwagens voor den aanval gereed. In den ochtend van den 20sten October begon de aanval na door hevig artillerie vuur te zijn voorbereid. Tijdens hevige ge vechten werden alle aanvallen met zware verliezen voor den vijand afgeslagen en zooals reeds gemeld veertig bolsjewistische pantserwagens vernietigd. Daar Duitsche slagvliegtuigen, luchtdoelbatterijen en Roemeensche gevechtsvliegtuigen het aan voeren van nieuwe reserves verhinder den kon de vijand dien dag zijn aanval niet herhalen. Stalingrad. In Stalingrad werden de zuiveringsacties voortgezet. In verbitterde gevechten op kof1- ten afstand veroverden de Duitsche troepen verscheidene tot steunpunten versterkte bouwen en drongen zij verder door in Noordelijke pujnhoopen, De luchtmacht zette de aanvallen op de gie terij „Roode October" voort. Talrijke nieuwe branden braken uit in de gebombardeerde gie terij. Vijandelijke machinegeweernesten wer den vernield door ineenstortende muren. De groeiende vlammenzee verhinderde den vjjand zijn verdediging opnieuw te organiseeren. Slagvliegtuigen en luchtdoelartillerie vernie tigden verscheidene voertuigcolonnes, versterkingen naar de bedreigde stellingen moesten vervoeren. Ook den 20sten October zonden de bolsjewisten slechts nu en dan vliegtuigen naar de aanvalsgebieden, die ech ter lang voor zij hun doelen hadden bereikt door de luchtdoelartillerie onder vuur wer den genomen. Vier vijandelijke toestellen werden vernield. De Zwarte-Zeevloot. In den loop van den oorlog tegen de Sow- jet-Unie heeft de Sowjetvioot op de Zwarte Zee tot dusver verloren: een kruiser, zeven torpedobootjagers, een torpedoboot, twee duikbooten, zes kanonneerbooten en onge veer 40 motortorpedobooten, mijnenbooten en bewakingsvaartuigen. De.resteerende nog tot actie bekwame een heden der bolsjewieken zochten na den val an Sebastopol een toevlucht in Noworissiisk Toen ook dit belangrijke vlootsteunpunt in Duitsche handen viel, bleef den bolsjewisti- schen oorlogsschepen nog slechts de vlucht naar Batoem over, de laatste haven van eeni ge beteekenis. Lichte Duitsche zeestrijdkrach ten, in de eerste plaats motortorpedobooten en eenheden van de Italiaansche en Roemeen sche marine streden, ondanks de aanwezig heid van de nog steeds verre superieure Sow jetvioot op de Zwarte Zee met succes tegen de bolsjewistische ravitailleeringsscheepvaart. Het is aan de operaties der Duitsche en verbonden lichte zeestrijdkrachten en aan het Duitsche luchtwapen toe te schrijven, dat de Sowjetvioot op de Zwarte Zee de ravitailleering ovèr zee voor de aan de kust van den Kaukasus strijdende troepen niet meer heeft kunnen verzekeren. Bekentenissen van den eersten Lord der Bi^tsche admiraliteit. De drie groote gevaren voor de Geallieerde vloten. De eerste lord der Britsche admiraliteit Alexander, heeft in een rede te Londen ver klaard, dat drie veranderingen in de oorlog voering ter zee sedert den laatsten wereld oorlog de gevaren voor de Britsche zeever bindingen „enorm vergroot" hebben. In de eerste plaats de aanzienlijk vergroote actie radius en de vuurkrachf der vliegtuigen, ver volgens het enorm uitgebreide prestatie vermogen der duikbooten en tenslotte de omvang en verschillende manieren van' mijnenleggen door den vijand. Ter bestrijding van deze gevaren moet het gros van de Britsche vloot gebruikt worden om de zeeverbindingen open te houden. Juist bij dit werk heeft de marine de meeste van haar verliezen geleden. De slag bij Pearl Harbour heeft de geheele oorlogsstrategie in het Verre Oosten omver geworpen. Alexander verklaarde vervolgens, dat in Engeland nog steeds meer tonnen scheeps- ruimte per hoofd worden gebouwd dan in de Vereenigde Staten „met alle Amerikaan- sche methoden". Alexander eindigde met de woorden: „De basis van de geheele Geallieerde strategie hangt af van het handhaven van onze zee verbindingen. Niet alleen, opdat wij het zelf kunnen overleven, doch ook, omdat wij ir laatste instantie deze verbindingswegen noo- dig zullen hebben, wanneer wij den oorlog naar het land van den vijand willen over brengen. "Wij willen ook eens slagen uitdee- len in plaats van deze te incasseeren." De bekentenissen van den eersten lord der Admiraliteit, over de strategische moeilijk heden van Engeland en de Ver. Staten wor den door de Berlijnsche avondbladen uitvoe rig van commentaar voorzien. Chilcensch kabinet afgetreden. Het geheele Chileensche kabinet is afge treden. In het ontslagschrijven wordt o.m. ge zegd: „Met het oog op den delicaten politie- ^en. ken toestand wenschen de onderteekenende ministers den president der republiek de vrij heid te laten om een oplossing te vinden De president heeft het verzoek om ontslag aanvaard en den ministers verzocht tot de oplossing der crisis de zaken te blijven be hartigen. De secretaris-generaal der regeering en minister zonder portefeuille Solar heeft het verzoek om ontslag niet mede ondertee kend. Het ministerie voor de landsverdediging heeft een „generalen staf voor de coördinatie van de weermacht" in het leven geroepen, bestaande uit hooge officieren van den gene ralen staf van het leger, de marine en de luchtmacht. De samenwerking tusschen Duitsche en huitenlandsche arbqjlers. Toespraak van Gauleider Sauckel. Op een bedrijfsappèl van arbeiders der Krupp-fabrieken heeft Gauleiter Sauckel gesproken over de vraagstukken van hef tewerkstellen van arbeiders uit geheel Europa. De Duitsche arbeider zal de hui tenlandsche arbeiders en arbeidsters met de grootste correctheid behandelen. Voor de huitenlandsche arbeiders is de Duitsche arbeider een vertegenwoordiger van het Duitsche volk. De Duitsche arbeider is den buitenlandschen arbeiders behulpzaam en maakt het hem mogelijk een goede pres tatie te verrichten. Voeding, logies en be handeling van den buitenlandschen arbei der worden geregeld uit het oogpunt, dat zijn arbeidsprestatie nuttig wordt voor Duitschland. Het gevolg hiervan is. dat de buitenlandsche arbeiders gaarne bij ons werken. Het voorbeeld van de menschen uit I Rusland, wien jarenlang klassenhaat werd ingeprent, doch die thans gaarne in het Duitsche rijk werken, bewijst, dat het ver- giftigingswerk nog niet geheel en al kon worden voltooid. Toestand van den Decnschen Koning minder gunstig. Omtrent den toestand van den Deen- schen Koning na zijn val van het paard is medegedeeld, dat de toestand van den vorst gekenmerkt werd door een iets grootere vermoeidheid. De temperatuur loopt steeds op en bedroeg heden 38 gr. Er zijn geen teekenen, die wijzen op complicaties. De pijnen zijn iets verminderd, maar de Ko ning had een onrustigen nacht De medaille en de keerzijde. Den laatsten tijd hebben leidende Duitsche persoonlijkheden meermalen gewezen op de groote beteekenis van de bezette Oostelijke gebieden voor de voedselvoorziening van Europa. Door den succesvollen arbeid van Duitsche 1 andbouwleiders worden deze gebieden in toenemende mate tot leveranciers van voedingsmiddelen. Uit de Oekraïne rijden vaak twintig treinen met levens middelen per dag naar het Westen. Naar uit Londen wordt gemeld, neemt men in goedingelichte kringen aldaar aan. dat in de naaste toekomst de eischen van Moskou inzake oorlogsleveranties als ge volg van de door de Sovjets geleden ver liezen op industrieel en landbouwgebied nog dringender zullen worden dan tot dus verre. In dit verband wordt er in Londen op gewezen, dat Engeland weliswaar zijn beloften gestand heeft gedaan, doch dat dit niet geldt voor de Ver. Staten. Dit niet na komen der door Amerika gedane beloften houdt verband met moeilijkheden, welke de Ver. Staten hebben. Stijgende prijzen en productie moeijjjkheden in de V.S. Het Amerikaansche bureau voor arbeid- statistiek heeft medegedeeld, dat ondanks alle pogingen tot het stabiel houden der prijzen, verdere prijsstijgingen voor landbouwproduc ten en andere levensmiddelen zijn ingetreden. Het indexcijfer voor de landbouwproducten is gestegen van 107.3 tot 108.7 en dat voor de kosten der levensmiddelen van 102 tot 103. Volgens berichten uit New York zullen door het Amerikaansche oorlogsbureau be- noodigde 500.000 schrijfmachines vermoedelijk onder dwang bijeengebracht moeten worden, daar de machines niet meer in den handel erkrijgbaar zijn. Het weekblad „Time" heeft verklaard, dat de leider van het Amerikaansche oorlogs productie bureau, Donald Nelson, van plan is alle machines op te vorderen, welke niet voor oorlogsdoeleinden worden gebruikt. Deze mededeeling is ln de geheele Amerikaansche industrie met groote ongerustheid ontvangen aangezien men zich zorgen maakt over een hervatting der vredesproductie na afloop van den oorlog. Men wijst er op, dat door dezen maatregel 2 millioen arbeiders, verkoopers. enz. na het einde van den oorlog zonder werk zullen komen. Ondanks de bezwaren •an de zijde der industrie zal volgens de ,Time" binnenkort het programma van Nel son ten uitvoer worden gebracht. Volgens een bericht uit Washington, heeft het comité voor bewapeningswerkzaamheden medegedeeld, dat in September in de Ameri kaansche bcwapeningsindustrie in totaal 187 stakingen 80.000 werklieden het werk hebben neergelegd, waardoor een verlies van 318.900 arbeidsdagen werd veroorzaakt. Vergeleken met de statistiek van de vorige maand zijn voor de Amerikaansche bewapeningsindus trieën door stakingen in September 51.500 arbeidsdagen meer verloren* gegaan dan in Augustus van dit jaar. New York had j.l. Dinsdag zijn eersten vleeschloozen dag. HULP VOOR I4E CREUZOT. Laval heeft instructies gezonden aan der. ioor het ministerie van binnenlandsche zaken afgevaardigden prefect om een som van 500.000 fr. als eerste hulp ter beschik king te stellen van de slachtoffers te L< Creuzot. Verder vernemen wij, dat MaarschalV Pétain en Laval telegrammen van deelne ming gezonden hebben aan den burgemees ter der stad. In Le Creuzot is het aantal dooden ten gevolge van den Engelschen bomaanval ge stegen tot 57. In totaal zijn 270 personen gewond, waarvan 90 zwaar. De bijzetting der slachtoffers zal hedenmiddag geschie- Leeningen der V.S. in Zuid-Amerika. Het Amerikaansche ministerie van han del heeft een statistiek gepubliceerd inzake de verstrekking van leeningen door parti culiere instanties aan Zuid-Amerikaansche staten. In totaal werd voor een bedrag van 852 millioen dollar aan leeningen verstrekt, waarvan aan Brazilië 228 millioen dollar, aan Argentinië 182 millioen, aan Chili 179 millioen en aan Columbia 128 millioen dol lar. Van deze leeningen wordt 62 pet als noodlijdend beschouwd, terwijl de gemid delde renteopbrengst 2,3 pet bedraagt. ARGENTIJNSCH GRAAN VOOR SPANJE. De Spaansche stoomboot „Monte Mon thuici" is uit Argentinië, met een lading van 5000 ton graan, te Barcelona aangeko men. Te Bilbao werd een nieuwe scheepvaart maatschappij opgericht, welke met een ka oitaal van 160 millioen peseta zal werken Aan deze maatschappij nemen de grootste eederijen van Spanje deel. NIEUW ITALIAANSCH OORLOGS- CREDIET. Krachtens een decreet werden aan het Italiaansche ministerie van oorlog verdere credieten toegestaan tot een bedrag van 20 milliard lire, waardoor het totaal bedrag der tot dusverre aan dit ministerie toege stane credieten stijgt tot 101 milliard lire VERHOOGING DER FINSCHE RANTSOENEN. Naar het Finsche ministerie van volks voorziening meedeelt, worden met ingang van 1 November de broodrantsoenen in Finland verhoogd met 50 gram per persoon Der dag en de boferrantsoenen met 100 gram per maand. Nu een begin is gemaakt met verscherpte contröle op den sluikhandel, verwacht men ook de andere rantsoenen der levensmidde len te kunnen verhoogen. Bij onze vrijwilligers. Een der mooiste momenten van den dag. De kok heeft het eten klaar en dat onze vrijwilligers wat lusten, daar kan hij van mee praten. Maar er is genoeg, meer dan voldoende en een gezonde eetlust is kenmerkend voor een goed soldaat, (SS PJC. Altstadt-H-P.H. c) VAN STERKSTE AFWEER TEGEN DEN VIJAND VERZEKERD. Inspectiereis van den Weermachts- bevelhebber door het Nederlandsche kustgebied. De weermachtsbevelhebber in Nederland, de generaal der vliegers Fr. Christiansen, heeft #deze week een inspectiereis van ver scheidene dagen ondernomen door het ver dedigingssysteem aan de Nederlandsche kust, dat door het inbouw.en van nieuwe, zware afweerwapens op de krachtigste wijze is versterkt en waarvan de verster king nog wordt voortgezet De weermachts bevelhebber overtuigde zich hierbij van de paraatheid van alle onderdeelen der weer macht die in de die geëchellonneerde ver dedigingswerken zijn opgesteld, alsmede van de doeltreffendheid der afzonderlijke versterkingen. Sm utsOFFENSIEF ST ADIUM AANGEBROKEN. Rede van Zuid-Afrikaanschen premier te Londen. De Zuid-Afrikaansche minister-president Smuts heeft het woord gevoerd voor beide huizen van het Engelsehe parlement. Hij werd door Lloyd George ingeleid met de woorden: „Wij zijn hier om goede raad gevingen te hooren, die Smuts ons in den noodtoestand, waarvoor wij ons geplaatst zien, zal verstrekken. Hü zal spreken over net thema van een oorlog, die verwarren der is dan welke oorlog ook waarin dit im perium ooit verwikkeld is geweest".' Smuts zeide daarop in zijn rede o.m.: Als eenmaal de tijd is gekomen om over te gaan tot het offensief, zou het waanzin zijn te talmen, overmatige voorbereidingen te tref fen en wellicht de gelegenheid te verzui men. Smuts betoogde voorts, dat iedere hulp. die de Geallieerden Rusland kunnen doen toekomen in den volsten omvang en in het snelste tempo moet worden verleend. Hij noemde den huidigen oorlog een voortzet ting van den vorigen wereldoorlog en be titelde Lloyd George en Winston Churchill als de beide grootste acteurs van dit steeds voortschrijdende drama. De generaal-veld maarschalk verzette zich vervolgens tegen de opvatting, dat het-Brit sche rijk zich bevindt in een toestand van verval, maar waarschuwde tegen iedere zelfvoldaanheid, want er wordt een strijd op leven en dood gevoerd, die steeds wreeder en wanhopiger wordt, naarmate zijn einde nadert. Voorts betoogde de Zuid-Afrikaansche premier, dat de tijd ondanks ernstige tegen slagen en véle teleurstellingen, in groote lij nen voor de Geallieerden heeft gewerkt. Het defensieve stadium is thans ten einde en het tooneel voor het beginnende offensieve stadium is gereed. Smuts wijdde het slot van zijn uiteenzet tingen aan de naoorlogsche oogmerken der Geallieerden, vooral aan het vraagstuk der komende maatschappelijke en internationale orde. De opvattingen der Geallieerden wa ren 22 jaren geleden in dit opzicht te vaag en hun tekortkomingen hebben bijgedra gen tot het tegenwoordige conflict. In de plaats van den ouden Volkenbond moeten de Vereenigde naties treden, d.w.z. een „meer omschreven en organischer vereni ging. zelfs indien deze aanvankelijk beperk ter en minder ambititeus mocht liiken". Het Atlantic Charter moet worden uitgebreid tot een werkelijke Magna Charta der na ties. Zeker traditioneele sociale en economi sche misstanden moeten terstond volgens bescheiden practische beginselen in inter nationaal bestek worden afgeschaft. Het auditorium van Smuts bestond uit 900 leden van Hooger- en Lagerhuis, diplo matieke vertegenwoordigers en hooge com missarissen. De plaats van bijeenkomst was ..uit veiligheidsoverwegingen" geheim ge houden. Na de rede van Smuts deelde Churchill mede, dat lïij bii zijn ontmoeting met den Zuid-Afrikaanschen premier in Cairo zich alie moeite heeft gegeven om hem tot een bezoek aan Engeland te bewegen. Ik had het gevoel, aldus Churchill, dat zijn" aanwezig heid op een oogenblik. dat de oorlog zwaar op ons drukt, een zeer groote sterking voor onze raadgevers en onzen geest zou be- teekenen. Inzake de rede van Smuts schrijft de Londensche correspondent van Svenska Dagbladet dat deze in zekeren zin teleur gesteld heeft. Men heeft nieuwe gezichts punten verwgcht van dezen staatsman, die bijna algemeen als de verstandigste en meest ervaren man in het geheele Empire geldt. Twee torpedo jagers der V.S. bij Salomonseilanden vernietigd. Smuts bij beraadslaging te Londen over Stille Zuidzee. De Zuid-Afrikaansche premier, Smuts, heeft Woensdagavond deelgenomen aan de te Lon den gehouden bijeenkomrt van den oorlogs raad voor de Stille Zuidzee Churchill zat de vergadering voor. President Roosevelt heef' een zitting van den oorlogsraad voor de Stille Zuidzee in het Witte Huis bijgewoond. Er werd uitvoerig gesproken over den toestand bij de Salomons eilanden. Te Washington is officieel medegedeeld, dat twee Amerikaansche torpedojagers bij de Salomonseilanden verloren zijn gegaan. Men neemt aan, dat de bemanning gered is. Het betreft de Meredith en de O'Brien, naar uit het officieele bericht blijkt Keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen. Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op geves tigd en wel speciaal voor hen, die er be zwaar tegen hebben hun dienst buiten Ne derland te vervullen, dat thans de mogelijk heid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtDataillon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijj de inzet van dit bataillon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich ook diegenen melden die tot de Germaansche-SS Neder land (Nederlandsche SS) willen toetreden 22.10.42 17.00 uur. Utrecht Wehrmachtheim Mariaplein. 23.10.42 10.00 uur, Den Haag. Café den Hout Bezuidenhoutscheweg. 24.10.42 11.00 uur, Amersfoort, Dienstge- gebouw Kapelweg. Uitbreiding vestigings. en verhuisverbod. In de Ned. Staatscourant is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van Binnenlandsche Zaken, waarbij het gebied, waar het verboden is zich te vestigen of te verhuizen, uitgezonderd voor Rijksduit- schers of personen in het bezit van een schriftelijke vergunning van den directeur van hel bureau vluchtelingenzorg, wordt uit gebreid. Dit gebied omvat thans: 1. Provincie Zeeland: Alle gemeenten. 2. Provincie Zuid-Holland: Alle gemeenten. 3. Provincie Noordholland: Alle gemeenten. 4. Provincie Utrecht: Het gebied ten Westen van de spoorlijn HilversumUtrecht (de gemeente Utrecht inbegrepen), de Vaartsche Rijn en het Mer- wedekanaal tot aan den Lek. 5. Provincie Noord-Brabant: Het gebied ten Westen van de gemeenten de Werken, o.a. Dussen. Geertruidenberg, Oosterhout. Teteringen, Breda (deze ge meente inbegrepen) en ten Westen van de Mark tot aan de Belgische grens. Dit besluit treedt heden in werking. Nederlandsche jongens en meisjes naar liet Oostland vertrokken. Voor hulp in den landbouw. Gistermiddag had in het streekkwartier vu.. den Jeugdstorm aan het Lucas Bolwerk te Utrecht een bijzondere plechtigheid plaats. 59 jongens en 23 meisjes stonden aangetreden in de bovenzaal, waar zij hebben geluisterd naar de redevoeringen van opperbanheer C Quispel Szn. en de landelijke leidster van de meisjes van den Jeugdstorm, opperzwerm- leidster C. van Eek, die hen toespraken naar aanleiding van hun vertrek als Ned. vrijwil ligers in den Germaanschen landdienst r.aar Oostland. Deze jongens en meisjes zullen hedenochtend vroeg met den trein naar Ber lijn vertrekken, vanwaar zij zullen doorreizen naar Dantzig. Zij worden ondergebracht in kampen van 30 tot 40 personen en zullen tenminste voor een jaar zich inzetten door bij de boeren aldaar in dienst te treden en hen te helpen bij den landbouw. Reeds eerder zijn tweehonderd jongens cn 60 meisjes naar Oostland vertrokken en thans zal deze tweede groep zich bij de eerste voegen. De jongens meisjes zijn voornamelijk doch niet allemaal uit den Jeugdstorm gerecruteerd- Zij allen zijn min of meer bekend met het werk op het platteland, want bijna allen hebben dit jaar geholpen bij het binnenhalen van den oogst. Het is de bedoeling, dat aan deze jongens en meisjes over een jaar de vraag wordt voor gelegd of zij al dan niet willen blijven. De besten van de jongens, die zich dan wederom verbinden, zullen in de toekomst. na een landdienstopleiding. worden ingezet Bis weer- boer. d.w.z. dan krijgen zij mettertijd een boerderij onder hun beheer. Dan moeten zij evenwel eerst een tijd d'enst genomen heb ben in de Waffen-SS Terwijl de jongens en meisjes in carré ston den opgesteld, heeft eerst opperbanheer Quispel de jongens toegesproken. Hij herin nerde aan de Nederlanden in vroeger tijden Ook toen ging het evenals nu er om de toe komst van ons land te verzekeren. De pioniers van vroeger deden dat evenmin als jullie nu. omdat zij moesten maar zij gingen omdat zij van binnen voelden, dat zij moes ten gaan. Vroeger was onze blik gericht naar den zeekant, maar thans zien wij naar Oost land. waar, mede door jullie, de voorbe reidende maatregelen worden getroffen om de toekomst van Europa veilig te stel len. De pioniers van vroeger gingen heen en lieten alles wat hen lief was los. Jullie -daarentegen z(jn verbonden met het va derland. Wij zullen alles doen wat ln ons vermogen om jullie het leven daar zoo goed moge lijk te maken. Buiten waaien thans de na jaarsstormen, maar in jullie hart zijn het de voorjaarsstormen, die een nieuwen tijd in luiden, Jullie ouders kunnen trotsch op je zijn. zij weten dat jullie een hard leven tc wachten staat. Weest echter flink, dan zult gij allen gesterkt door den strijd de nieuwe pioniers van Nederland zijn. De opperzwermieidster C. van Eek sprak de meisjes toe. Zij wees erop. dat zoolang de ercld bestaat de vrouwen hebben meege streden voor de mooiste idealen. Jullie meis jes zyn het beste deel van de Nederlandsche jeugd. Zorgt er cchte.r voor. dat c.r een levend contact blijft bestaan tusschen jullie cn ons hier in het vaderland Met elkaar zullen we rechten voor het Groot-Germaansche rijk. waarbinnen Nederland een waardige plaats moet veroveren. TEGEN DEN WINTER. D. - Iedere dag brengt ons thans nader tot het wintergetijde. waarvan wij hier het ge bruikelijke ongemak zullen hebben te ver duren, maar dat voor de oorlogsvoering aan het Oostfront zooveel grooter bezwaren zal opleveren. Want met rassche schreden na deren hier de dagen der najaarsregens, die de lage gedeelten van het oorlogsterrein weer zullen doorweken en weinige weken later zal weer de Russische winter invallen met zijn sneeuw en ijs en bittere koude. Beteekent dit op zichzelf al een reeks van moeilijkheden, men zou verkeerd doen. zich een voorstelling te vormen, als zou men den Russischen winter in één begrip kunnen onderbrengen met regen, sneeuw, ijs en koude in regelmatige volgorde. Het spreekt vanzelf, dat het reusachtige gebied, dat strijdtoonecl geworden is. allerlei klimatologische ver schillen vertoont en dat bijgevolg de oorlogs voering in het centrum voor geheel andere vraagstukken komt te staan dan die in het hart van den Kaukasus. Het loont de moeite, zich aan de hand der dagelijksche berichten een Indruk te vormen van de situatie aan het Oostfront bij het aan breken van den tweeden Russischen oorlogs winter en dan richt onze aandacht zich aller eerst op het middengedeelte van het front met zijn strijd om de thans ieder bekende centra Kaloega en Rzjef Een oppervlakktg* blik op de kaart kenmerkt reeds dit gebie# als laaggelegen land. dat dus op korten ter mijn de gevolgen van de najaarsregens zal ondervinden. En is hier de laatste maanden met groote hevigheid gestreden, doch het kan niet verwonderen, als groote ondernemingen hier straks zullen uitblijven en sfroottroepea hier het voornaamste werk zullen krijgen tt doen. Doch het aspect zou kunnen verando ren, als eenigen tijd later de winter dc« grond verhardt. Dan. in de periode, die den sneeuwval voorafgaat, zou een terugkeer van de felle gevechten, die dezen nazomer plaats hadden, alvorens de winterkwartieren wor den betrokken, niet kunnen verwonderen. In Stalingrad is. gelijk bekend, het verzet der Sovjet-Russische troepen gelokaliseerd in een klein gedeelte der groote stad en wel in de Oostelijke wijken. Hier wisselt het artille rie-bombardement af met de bestorming, welke laatste In het eind der vorige week het fabriekscomplex ..Roode Barricade" in Duit sche handen bracht. De in het nauw gebrach te Sovjet-Russische troepen zijn thans voor steun uitsluitend aangewezen op de artillerie aan gene zijde van de Wplga, die het oever kwartier van Stalingrad voortdurend onder •uur houdt. Maar ook de Duitsche artillerie wijgt allerminst, zoodat men hier voorloo- pig nog wel niet aan het einde zal zijn van een langdurig artillerie-duel. ook wanneer Stalingrad zelf vast in Duitsche handen zal zijn. Ook hier staat natuurlijk de winter voor de deur, doch een betrekkelijk groot voordeel voor den aanvaller blijft, dat hij in het vlakke veld opereert en dat straks de ijsvorming hem nog wel eens meer voor- dan nadeel kan op leveren. voordeelen die hij mist op een vol gend centrum van het oorlogstooneel en wel aan het Kaukasusfront aan de Zwarte Zee. Toeapse is hier de naam. die de verwach- ingen gespannen houdt. De weg er heen ligt allerminst open. Bergwegen en passen, moei lijk te betreden, omdat ze nauw en sterk ver dedigd zijn, vormen den toegang tot deze ha venplaats en gemakkelijk heeft de aanvaller het hier niet. Want het spreekt vanzelf, dat iedere voorwaartsche beweging beantwoord wordt met flankaanvallen. waartoe het tee* rein alle mogelijke gelegenheid biedt. Vergt dit reeds in het milde getijde alle strategiscbi beleid, immers het gavaar dreigt voort durend. dat de stoottroep wordt afgesneden van de achterhoede en de verbindingen mot de hoofdmacht, oneindig moeilijker wordt het, wanneer de strijd in sneeuw en ijs moet wor den gevoerd. Tenslotte blijven de operaties ln den mid- den-Kaukasus de aandacht vragen. Onafge broken wordt nog gestreden in de buurt van Mosdok, de plaats, die als toegang is te be schouwen tot de olievelden van Grozny en ook hier, aan de noordzijde van den Kaukasus dreigt de winter In al zijn grimmigheid. Toch valt met te voorzien, dat straks het karakter van den strijd zal wijzigen De moeilijkheden liggen hier het zwaarst op het gebied van het transport, dat in dit bergterrein over het al gemeen met primitieve middelen moet ge schieden In het algemeen wijkt de strijd op dit gedeelte van het front sterk af van de krijgsverrichtingen elders. De strategie eischt hier immers veel meer van het improvisee rend talent der aanvoerders, deels door den aard van het terrein, deels door het verdedi gingsstelsel van den tegenstander, die uit den aard der zaak de duizend en een camouflage middelen. welke de natuur hem aan de hand doet, benut. Men ziet uit het bovenstaande, dat het Oos telijke front nu de winter In het gezicht komt, weer zware, zeer zware opgaven stelt en dat het bevel der Duitsche en verbonden legers ongetelde bezwaren dient te hebben over wonnen, alvorens de winterkwartieren kun- ~3n worden betrokken. Wanneer niettemin de berichten nog steeds blijven gewagen van successen der Asmogend- heden moet de bewondering voor een krijgs voering, die al deze bezwaren weet te over winnen. stijgen. De Japansche maatregelen tegen gevangen vliegers. Krachtige bijval van de Wilhelmstrasse. Bjj ae jongste door Japan genomen maatregelen ter bescherming van de bur gerbevolking tegen vijandelijke daden van terreur betreft het geenszins, zooals de tegenpartij thans tracht te propageeren, Japansche „represailles". aldus de .voordvoerder van de regeering, Hori. Ook an een ..dreigement" kan geen sprake zijn. Hier zijn slechts de beginselen afge kondigd, die in het vervolg nagekomen zullen worden. Het decreet van de Japansche weer macht heeft ook niets uit te staan met van Duitsche zijde genomen tegenmaatregelen. Hori bevestigde bil deze gelegenheid, dat ie reeds door den Japanschen krijgsraad .eroordeelde Amerikaansche vliegers in ien loop van den op 18 April ondernomen tanval op Japansch gebied in gevangen- chao zijn geraakt en weerlegde daarmede Ie Amerikaansche bewering, dat alle bij dien luchtaanval betrokken Amerikaansche machines hun voorgeschreven basis hadden bereikt met uitzondering van één toestel, dat in Siberië was geland. Omtrent het nauwkeurige aantal gevangenen kon de woordvoerder geen mededeelingen doen. De Amerikaansche vliegers hebben echter n den loop van het onderzoek voor den krijgsraad toegegeven, dat zij niet militaire doelen met bommen en machinegeweren hadden aangevallen en dat zij zich volledig bewust waren geweest van de beteekenis der aanvalsdoelen en van hun handels wijze. De Japansche strafmaatregelen tegen \merikaansche vliegers vinden in Duitsch- and volledig begrip, zoo werd gisteren in le Wilhelmstrasse verklaard. Met het oog op de steeds vaker voorkomende toepas ing van ..gangstermethoden" door de egenstanders kan verwacht worden, zoo •oegde men er aan toe. dat ook van Duit- 'che zijde in de toekomst scherper daar- egen zal worden opgetreden. HEDENAVOND SPREEKT MAX BLOKZIJL. Hedenavond om 19.00 spreekt Max Blok- zül via den zender Hilversum I, in de serie „Brandende kwesties", over het onderwerp „Geen bedeeling".

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1