Haarlemsche Courant Opmarsch onder wolkbreuken in denKaukasus 55 Britsche vliegtuigen in Egypte neergeschoten Twee jaar Winterhulp Nederland. 28?e Jaargang Uo. 250 x X Abonnement p. week 8,28, p. maand 1,15, p. kwartaal MS, franco p. post 3,73, losse nummers cent. AdvertentlCn J—II ni-m. 3,— elke m.m. meer 20 cent Reclames dnbbele prljs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 315 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. s cent p. m.m. ülte-i Grafische Bedreven Damlata. «Tnd. Hcofdredactenrt A T. BAÜDEWTN8, Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt darelljks behalve op Zon- en feestdagen. Kennemer Editie Vrijdag 23 October 1942 Bureaux Haarlemi Groot» Houtstraat S3. Bijkantoor: Soenda» plein 37. Tel. Olrectl» 138*2, Hoofdredactie 15854. Redactie IW00, Administratie 10724. 14*25. Soendapleln 12230. Postgiro 1343i*. Directie Pil A, MEES P. W. PEEREBOOM. Bnrean Umoldem Kennemerlaan 102, Telefoon M37. Duitschers veroveren twee plaatsen in felle straatgevechten; 1200 gevangenen, Barricadenstrijd in Stalingrad* Britsche aanval op West Fransch gebied. Duitsche actie boven Z.W. en O. Engeland. •an de Duitsche weermacht Het opperbevel maakt bekend: In het Westelijke deel van den Kaukasus braken Duitsche bergtroepen, ondanks regen buien die het karakter aannamen van wolk breuken, door vijandelijke veldstellingen heen, veroverden in felle straatgevechten twee be langrijke plaatsen en hakten daarbij een re giment tirailleurs der Sowjets in de pan. Er werden ruim 1200 gevangenen gemaakt. Voorts werden zeven kanonnen, 127 machinegeweren en talrijk ander oorlogstuig buitgemaakt. Ten Zuiden van de Terelj plaatselijke vechten. In den strijd om Stalingrad werden in hardnekkige afzonderlijke aanvallen taai ver dedigde kazematten in den grond en barrica destellingen genomen. Het zwaartepunt van de Duitsche luchtaanvallen lag op de vijande lijke steunpunten in het Noordelijke deel der stad. Voortdurende ontlastingsaanvallen tegen het front ten Noorden van de stad werden met steun van Duitsche en Roemeensche lucht strijdkrachten vqjkomen verijdeld. De vernie tiging der achterwaartsche verbindingen der Sowjets ten Oosten van de W o 1 g a werd door gevechtsvliegtuigen voortgezet. Aan het overige deel van het Oostelijk front vonden buiten eigen activiteit van stoot troepen en den afweer van afzonderlijke vij andelijke aanvallen, geen gevechtshandelin gen van beteekenis plaats. Ten Zuiden van Moermansk veroorzaak te een verrassende aanval van de luchtmacht op een luchtbasis van de Sowjets verwoes tingen en branden. In het Woensdag vermelde luchtgevecht van 20 October aan het Egyptische front schoten Italiaansche jagers ^44 'en Duitsche jagers 11, luchtdoelartillerie bovendien nog zes vijandelijke vliegtuigen neer. Op 21 Oc tober werden door jagers en luchtdoelartil-, lerle 12 andere vijandelijke vliegtuigen neer geschoten; 12 toestellen der verbonden lucht strijdkrachten gingen verloren. Aanvallen van de Duitsche en Italiaansche luchtmacht waren ook Woensdag en Woensdagnacht richt op luchtbases en andere inrichtingen der eilandvesting Malta. Door den aanval van een gemengde formatie vijandelijke vliegtuigen op West-F r a n s c h gebied heeft de Fran- sche bevolking weer verliezen geleden, terwijl de materieele schade gering was. Jachtvliegers schoten drie viermotorige bommenwerpers neer. Bovendien verloor de vijand overdag ten Westen van Brest en boven het Zuidelijke Darlan in Frankrijks Afrikaansche koloniën. Duitsch commentaar op Amerikaansche bezetting van Liberia. De opperbevelhebber der Fransche strijd krachten, admiraal Darlan, is op een in spectiereis in Noord-Afrika en Fransch West-Afrika. Op het oogenblik bevindt hij zich te Dakar. Zijn reis zal slechts van korten duur zijn. K AART van PE LT In Liberia, dat de Amerikanen op 18 Octo ber bezet hebben, (op de kaart geruit), in Zuid-Afrika en in de Belgische Congo wordt het administratief, economisch en militair leven door de U.S.A. beheerscht. De geal lieerden bezitten thans zes steunpunten aan de Afrikaansche Westkust, o.a. Bathurst, Freetown, Monrovia (alle op de kaart aan gegeven), verder de Goudkust, Nigeria en Fransch Equatoriaal Afrika. De Fransche regeering slaat nauwkeurig de bewegingen der geallieerde troepen gade, om als het noodig is de Hun omliggende Fransche ge bieden te verdedigen. Daar de Engelsche en Amerikaansche bladen de laatste dagen vrij veel aandacht aan de waarde van militaire steunpunten in Liberia gewijd hadden, bevat het'- feit der bezetting voor de Wilhelmstrasse niets verrassends. Daar de geallieerde bladen de aandacht der lezers op Dakar en op het probleem der steunpunten vóór duikbooten aan de oostkust van- den Atlantischen Oceaan vestigen, kunnen de militaire politieke consequenties, die uit de bezetting voortvloeien, vrij gemakkelijk getrokken worden. In Duitsche diplomatieke kringen wordt 'verondersteld dat de Duitsche regeering binnenkort haar standpunt ten aanzien van het optreden der Amerikaansche troepen tegen Liberia nader zal omschrijven. Natuurlijk heeft de Wilhelmstrasse ken nis genomen van het feit dat in de Ameri kaansche commentaren de aandacht geves tigd wordt op de Fransche koloniale bezit tingen en op het probleem der duikbooten steunpunten aan de oostkust van den At lantischen Oceaan; In de Wilhelmstrasse is men overigens de meening toegedaan, dat de bezetting van Liberia tenslotte niets anders is dan een systematische voortzetting van de imperia listische expansiepolitiek, welke Roosevelt reeds sedert langen tijd voert. Zijn behoefte teunpunten heeft hij niet alleen bevre digd in Engelsche bezittingen, maar ook in IJsland en in Iran. Wanneer thans in de Amerikaansche bladen niet meer van een Monroe-doctrine maar van een „Monrovia- doctrine" gesproken wordt, dan blijkt, vol gens Berlijn, reeds uit deze woordspeling op de oorspronkelijke Amerikaansche doc trine het cynisme in de methode van Roo sevelt. deel van het bezette Fransche gebied telkens een vliegtuig. - Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen Woensdag belangrijke militaire inrichtingen in Zuidwest-E n g e 1 a n d met bommen van zwaar kaliber alsmede concentraties Britsche landingsbooten met goede uitwerking aan. Woensdagnacht bombardeerden gevechtsvlieg tuigen militaire doelen in Oost-Engeland. Bestrijding van het jodendom ook in Hongarije. Minister-president kondigt maatregelen aan. De Hongaarsche minister-president Kallay heeft een rede gehouden, waarin hij o.a. ver klaarde, dat de grondslagen van de Hongaar sche binnen- en buitenlandsche politiek on veranderd waren. Het voornaamste doel van de binnenlandsche politiek is het handhaven van den binnenlandschen vrede, daar de toe komst van de natie hiervan afhangt. De ministerpresident kondigde aan, dat de minister van financiën twee belastingontwer- pen voorbereidt, n.l. een wetsontwerp voor de dienstplichtbelasting en voor de belasting op vrijdom van militairen dienst, alsmede een ontwerp voor een vermogensbelasting voor de joden. Wat de woningkwestie betreft, ook hier be staat een a-sociale toestand ten gunste van de joden. Kallay wil de woningkwestie zoo oplossen, dat de Christelijke lagen der bevol king, die thans met moeilijkheden tè kampen hebben, ook een hun passende woning krijgen. Aan het economische front zal Kallay al zijn krachten inspannen om de zg. sleutelpo sities der joden in Christelijke handen te doen overgaan. Kallay zeide dat hij niet kon dul den, dat het jodendom thans in zijn val meer gif verspreidt en in grooteren omvang ont bindend werkt dan in zijn bloeiperiode. Der halve kondigde hij het jodendom den strijd aan. Zweedsche sec.-gen. van onderwijs te Berlijn. Sunden, de secretaris-generaal van het Zweedsche ministerie van onderwijs kwam uit Weenen te Berlijn aan. Tot slot van zijn bezoek aan Duitschland brengt hij nu een bezoek aan het „Oskar- Helene-Heim". een school, waar het den leerlingen gemakkelijk wordt gemaakt, wanneer zij tot een ander beroep willen overgaan. Staatssecretaris Sunden heeft te Weenen nog een bespreking gehad met Rijksminister dr. Rust. Sow jet-Unie strijdt alleen en onder bloedige verliezen. De president der Sowjet-Unie spreekt. Naar het Sowjet-Russische telëgraafagent- schap Tass meldt, heeft de president der Sow jet-Unie, Kalinin in een rede, welke hij heeft gehouden voor jonge Kolchosboeren, er op gewezen, dat de oorlog welke de Sowjet- Unie voert, „zeer zwaar en bloedig" is. De Duitschers zijn er in geslaagd in dezen^orlog aan hun zijde heele legers van een Aantal staten, zooals Italië, Roemenië, Finland en Hongarije in te schakelen. Elk van deze sta ten, met uitzondering van Italië, is op zich zelf niet groot, doch de toestand is zoo, dat de Sovjet-Unie gedwongen is „alleen" tegen een aantal Europeesche staten te strijden. De Duitschers hebben een groot Sowjet-gebied veroverd en dichtbevolkte gebieden bezet. Kalinin heeft in een boodschap voorts toe gegeven, dat do Sowjetverliezen „natuurlijk niet onaanzienlijk" zijn. De moeilijkste taak aldus Kalinin ligt op het gebied van den landbouw. Doordat de Duitschers de Oekraine en het Koebangebied bezet hebben, is de „ge- heele last <-an den strijd om het brood" op het Oostelijke gebied overgegaan. Dat gebied moet een zoo groot mogelijke opbrengst leve ren. Ieder moet daar „alle spieren tot aan de grens van het menschelijke prestatievermo gen inspannen". Weer een balling op Sint Helena. De vroegere Sjah van Iran, die door de Engelschen met geweld genoopt werd af te treden ten gunste van zijn zoon, zou in Britsche ballingschap op het eiland St. He lena vertoeven. De Sjah zou door de Engelschen eerst per vliegtuig naar het eiland Mauritius in .den Indischen oceaan gebracht zijn. In Juli j.l. heeft men hem echter met het oog op de uitbreiding dei Japansche operaties en wegens de Britsche aanvalsplannen op Madagascar naar St Helena overgebraoht. Hier brengt hij onder strenge Engelsche bewaking in eenzaam heid zijn dagen door. Slachtoffers te Le Creuzot begraven. Rede van De Brinon. Bij de uitvaartplechtigheid voor de 57 slachtoffers van den Engelschen luchtaan val op Le Creuzot heeft als vertegenwoor diger der Fransche regeering de algemeen gemachtigde voor het bezette gebied, staatssecretaris De Brinon, het woord ge voerd. Het zwaar bezochte Frankrijk verwacht van zijn vroegeren bondgenoot niets meer Maar het kan niet nalaten de huichelach tige en cynische aanmatiging, waarmee de vliegtuigbestuurders der R.A.F. beweren goed te mikken en volgens welke de aan val op Le Creuzot ook nog kort, scherp en nadrukkelijk is geweest, zoogenaamd om daardoor Fransch bloed te sparen, met verachting te straffen. Lucerne-klaver als voedsel voor menschen. De Australische commissie voor voedsel voorziening houdt zich bezig met de vraag, in hoeverre men lucerne kan gebruiken al.< menschelijk voedsel, waarbij vooral gedacht is aan verbruik in de militaire keukens. Ge droogd lucerne bevat een betrekkelijk hoog percentage vitamine C, evenveel als si naasappelen, en zou kunnen worden ver strekt met soep, chocolade en geconser veerde groente. Men hoopt op deze wijze het tekort aan vitamine C op te heffen. Ook in Engeland schijnt men er aan te denken lu cerne als menschelijk voedsel in te voeren. Er wordt op gewezen, dat het in gedroog- den toestand kan worden gebruikt, doch ook •ersch, als een soort spinazie, goed eetbaar Franschen op Madagascar trekken verder naar het Zuiden terug. Het Fransche staatssecretariaat van kolo niën deelt mede, dat de Fransche troepen op Madagascar hun stellingen in het Zuiden Ambositra hebben opgegeven, om een omsin gelingsmanoeuvre van de Engelschen te voor komen. Bij deze operaties is de Fransche ach terhoede er in geslaagd, vijandelijke colonnes op te houden, die naar het Zuiden trachten op te rukken.; Laval is Donderdagmiddag van Parijs naar Vichy teruggekeerd. Onmiddellijk na zijn aan komst had hij een langdurig onderhoud met Maarschalk Pétain en de beide regeeringsver- tegenwoordigers van de Duitsch-Fransche be trekkingen, de Brinon -en Bernaud. Als gevolg van kolenschaarschte zijn zeven van de achttien Spaansche hoog ovens niet meer in staat te blijven werken en moeten het bedrijf stilleggen, zoodat de zware industrie van Spanje nog slechts elf hoogovens ter beschikking heeft. Bü onze vrijwilligers. Ononderbroken moeten kisten met voedingsmiddelen verladen worden. De groote familie der frontkameraden, waartoe ook onze mannen behoore», mag het aaai niets ontbreken. (SS P.K. Altstadt-O-H-P.H. c) Keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen. Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en he Legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op geves tigd en wel speciaal voor hen, die er be zwaar tegen hebben hun dienst buiten Ne derland te vervullen, dat thans de mogelijk heid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtoataillon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataillon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich ook diegenen melden die tot de Germaansche-SS Neder land Nederladtische SS) willen toetreden 24.10.42 11.00 uur, Amersfoort. Dienstge- gebouw Kapelweg, VAN STERKSTE AFWEER TEGEN DEN VIJAND VERZEKERD. Inspectiereis van den Weermachts bevelhebber door het Nederlandsche kustgebied. De weermachtsbevelhebber in Nederland, de generaal der vliegers Fr. Christiansen, heeft deze week een inspectiereis van ver scheidene dagen ondernomen door het ver dedigingssysteem aan de Nederlandsche kust, dat door het inbouwen van nieuwe, zware afweerwapens op de krachtigste wijze is versterkt en waarvan de verster king nog wordt voortgezet. De weermachts bevelhebber overtuigde zich hierbij van de paraatheid van alle onderdeelen der weer macht die in de die geëchellonneerde ver dedigingswerken zijn opgesteld, alsmede van de doeltreffendheid der afzonderlijke versterkingen. Tijdens luchtslag van Dinsdag. Verdere groote activiteit in de lucht. Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt: Vier en veertig vijandelijke vliegtuiger zijn neergeschoten door Italiaansche jagerr en elf door Duitsche jachttoestellen tijden' een succesvol luchtgevecht, dat zich af speelde aan het Egyptische front op 20 Oc tober. Aan dit gevecht namen ongeveer 200 vijandelijke en even veel vliegtuigen var. de As deel. De luchtmacht van de As ver loor elf machines. Tijdens andere vijandelijke bedrijvigheid verloren wij twee toestellen, terwijl nog 15 machines min of meer ernstig beschadigd werden. Woensdag heeft de Italiaansch- Duitsche luchtmacht opnieuw doeltreffend vijandelijke escadrilles aangevallen, die zich naar onze stellingen begaven. Tijdens hevige luchtgevechten met den kern dei- formatie jagers werden acht Britsche vlieg tuigen vernield en nog vier andere toestel len door het luchtdoelgeschut getroffen, waarna zii neerstortten. Een van onzf machines is niet teruggekeerd. In den nacht od den 20en en op den 21en October hebben Italiaansche bommenwer- oers de militaire doelen van Gibraltar met zichtbaar effect aangevallen. Onze forma ties zetten dag en nacht de actie tegen het eiland Malta voort. Gisteren trad te Haarlem de Vrijwilligerslegionair P. W. Wildschut met mej. M. Pen- draat in den echt. De W.A. zorgde voor een eerewacht. (Foto Peperkamp) Steeds grooter waardeering in breeder kringen Werkt mede aan het groot- sche doel: Offert voor Uu) volksgenooten. Op 22- October van het jaar 1940 werd dc stichting Winterhulp Nederland een feit. Een organisatie, zooals ons land die nog niet heeft gekend, heeft daarmede een intrede gedaan in het Nederlandsche volksleven en in de 2 jaren van haar bestqan, die gisteren herdacht wer den. heeft de stichting haar nut en bestaans rechten voldoende bewezen. Geen Nederlan der, pro of anti. die haar niet kent en al werkt nog niet iedereen van ganscher harte nee, toch is de waardeering groeiende en •indt het werk steeds meer de belangstelling, de tegemoetkoming en vooral ook de hulp en steun, die het zoo noodig heeft. Winterhulp Nederland bestaat twee jaar Twee jaar van hard werken, van onvermoeid doorzetten, van geven en uitdeelen zijn achter den rug. Twee jaar lang is de stichting wer kende en twee jaar lang wordt het nood druftige deel van het Nederlandsche volk daadwerkelijk geholpen. De stichting heeft Nederlanders geholpen het hoofd boven water te houden in dezen moeilijken tijd, zij heeft Nederlanders, die dreigden ten onder te gaan, gered en zij heeft gesteund waar het noodig was, zonder rekening te houden met de gezindheid der hulpbehoevenden, alleen kijkend naar de nood, die gelenigd moest wor den. In het eerste jaar van haar bestaan werd een bedrag van ruim zeven millioen gulden ontvangen. Niet minder dan 5.179.000.— werd aan waardebons en een bedrag van 614.400.aan giften en goederen in natura aan behoeftige Nederlanders uitgekeerd; niet minder dan 316.000 porties warm voedsel werden uitgedeeld. Het aantal medewerkers, dat in December 1940 noch slechts 350 be droeg, was in Mei 1941 reeds uitgegroeid tot 15.400. Per persoon werd aan ondersteuning een bedrag van 7.82 uitgekeerd. Het tweede jaar bracht een veel grooter bedrag aan inkomsten. Niet minder dan ruim tien millioen gulden kwam binnen, gespecifi ceerd bijna acht millioen door giften in geld,' driekwart millioen door giften in natura en een derde millioen door de opbrengst der loterij, die ook in ander opzicht een succes bleek te zijn. Aan waardebons werd in het tweede jaar een bedrag van 8 millioen gulden uitgekeerd, geen kleinigheid voorwaar, en hetgeen duidelijk toont, hoezeer het Winter- hulpwerk een noodzaak is. Aan voedsel en giften in natura werd voor een bedrag van 673.000, aan contanten 290.000 en m totaal 9.563.000 uitgekeerd. De gemiddelde uit- keering per persoon bedroeg in het tweede jaar 12.68 en per gezin 50. Men ziet, dat hier werkelijk een grootsch werk werd verricht en dat Winterhulp Ne derland hiermede wel duidelijk heeft aange toond, dat er veel hulp te geven is in Neder land en dat zij dat ook werkelijk doet. Lezer, die dit artikel over de stichting Win terhulp Nederland leest, bedenk, dat dit werk. hoe groot de resultaten na.twee jaar werken al genoemd mogen worden, nog lang niet haar einddoel heeft bereikt. Met inkomsten van ruim tien millioen per jaar is het nog lang niet mogelijk alle nood in Nederland te lenigen. Veel en veel meer is daartoe noorlig en om meer te kunnen doen is ieders hulp noodig. Het is niet een kwestie van een bedrag geven aan de stichting Winterhulp Nederland, maar het is een kwestie van het geven aan landgenooten. die zóó dringend hiflp behoe ven. wier nood hoog is en slechts door orga nisaties als Winterhulp en den Nederland- schen Yolksdienst geholpen kunnen worden Daarom Nederlanders, stort Uw bydragen. geeft bij collectes, teekent op de lijsten en helpt Uw volksgenooten, die het zoo hard noodig hebben Nederland heeft den naam liefdadig te zijn. Doch er moet geen sprake an liefdadigheid zijn. het moet plicht zijn. dat iedere Nederlander zijn behoeftige land genooten helpt in hun moeilijk bestaan, in hun strijd voor het dagelijksch brood. Einde van den Zomertijd. In de Staatscourant is een besluit ver schenen van den secretaris-generaal van binnenlandsche zaken, volgens hetwelk de thans geldende zomertijd zal eindigen in den nacht van 1 op 2 November e.k. In dien nacht zullen de klokken van 3 op 2 uur worden teruggezet, zoodat men dan een uur wint. In den nacht van 28 op 29 Maart 1943 wordt de zomertijd weer ingevoerd; dan zullen de klokken te 2 uur 's nachts op 3 uur worden vooruitgezet. Malta onder bommenhagel. Versterking dwingt de Spil tot hevige bombardementen. Sedert II October is er zoowel in het Duitsche als Italiaansche legerberichi we derom sprake van zware luchtaanvallen op Malta. Uit de zakelijke mededeelingen der legerberichten blijkt, flat de luchtaanvallen der spilmogendheden zich voornamelijk concentreeren op de drie grootste vliegvel den van het eiland. De geografische ligging en geologische gesteldheid van Malta zoo wel als de hardnekkige verdediging, die ook bij de zwaarste luchtaanvallen niet vermin dert, maken het voor de Duitsch-Italiaan- sche legerleiding telkens weer noodzakelijk om tot den aanval over te gaan ten einde de niet te onderschatten offensieve kracht van deze eilandvesting aan banden te leg gen. De ervaring leert, dat het niet mogelijk is, Malta van allen toevoer volkomen af te snijden. Van in het Westen der Middelland- sche Zee kruisende vliegkampschepen star ten telkens weer vliegtuigen naar Malta, terwijl ook snelvarende schepen er telkens weer in slagen door niet in convooi te va ren, aan de aandacht van het Duitsch- Italiaansche luchtwapen te ontsnappen en behztnè naai* Malta te brengen. Voor deze benzinetransporten worden soms ook duik booten gebruikt. Derhalve moet de Spil vliegvelden en startbanen door een onop- houdelijken bommenhagel telkens onbruik baar maken en tevens de Engelsche lucht macht boven Malta zoo hevig aanvallen, dat deze niet in de gelegenheid is om de zeetransporten der Spilmogendheden tus- Italië en Noord-Afrika ernstig te schen storen. De tactiek der Engelschen. De Giomale d'Italia publiceert een dag boek van een Italiaanschen frontjournalist, waarin deze bijzonderheden vertelt over den luchtslag boven Malta, die door de Engelschen in hevigheid met den luchtslag boven Engeland in den herfst 1940 verge leken wordt. De verdediging van Malta in de lucht is sinds eenigen tijd toevertrouwd aan lucht- maarschalk Park. Deze beschikt over zeer sterke .formaties jachtvliegtuigen, vooral Spitfires en verder over groote hoeveel heden luchtdoelgeschut, die uitsluitend langs de kust zijn opgesteld en Malta ii> een gordel van vuur hullen. Den laatstee tijd volgen de Engelschen op Malta' een offensief-defensieve tactiek, d.w.z. dat zij sterke formaties jachtvliegtuigen op ver schillende hoogten 20 tot 30 K.M. voor de kust laten patrouilleeren óm de naderende Duitsch-Italiaansche luchteskaders op te angen. De Engelsche jachtvliegers passen allerlei trucs toe. Dikwijls simuleeren zij getroffen te zijn en met moeite naar hun basis terug te keeren om het Duitsch- Italiaansche jagerescorte, dat voornamelijk uit Messerschmits en Macchi's bestaat, tot een gevecht- uit te lokken, waarna dan de bommenwerpers, die aldus van hun bescher ming beroofd zijn, plotseling worden aan gevallen. De aanvallen der spilmogendheden duren iewoonlijk anderhalf tot twee uur en wor- len meermalen overdag en des nachts her haald. Bij de hevige luchtgevechten, welke telkens weer ontbranden, schijnen gemid deld ongeveer 50 vliegtuigen betrokken te zijn. Van de Siciliaansche kust kan men naar het groote aantal ontploffende grana ten de sterkte van de luchtafweer schatten. De Giornale d'Italia wijst er tenslotte op, dat men met deze factoren j-ekening dieut te houden, als de legerberichten de nuch tere mededeelingen bevatten, dat luchtfor- maties de versperringen van het Engelsche jachtwapen en het Engelsche afweergeschut doorbroken hebben en de vliegvelden op Malta zwaar gebombardeerd zijn. Geruchten over gebruik van gifgas sin Britsch-Indië. Het Engelsche optreden tegen de Hurs. Het Britsche leger zet ziin actie tegen de Hurs in de provincie Sindh voort. Naar de Indische radio meldt, zijn de laatste dagen weer 300 Hurs gevangen genomen en tot boeten veroordeeld. In totaal zjjn 3000 Hurs door de Britten gevangen genomen. Het Japansche blad Hotsji Sjimboen be weert in een bericht uit Bangkok, dat de Engelschen tegen de Indiërs te Allahabad gifgas gebruikt zouden hebben. Bij een botsing met demonstreerende studenten zouden de troepen niet alleen hun vuur wapens en traangas, doch ook gifgas ge bruikt hebben, waardoor een groot aantal slachtoffers ontstaan zou zijn. De echtgenoote van Gandhi, die tezamen met haar man in hechtenis zit, is ziek ge worden. VOORUITZIEN. D. De oude waarheid, dat hij, die wil regeeren, een vooruitzienden blik moet heb ben. heeft in onze dagen nieuwen inhoud gekregen. Het zou wat sterk gezegd zijn met de bewering, dat de tallooze successen, waar op de Asmogendheden kunnen wijzen uitslui tend vrucht zijn van het vooraf beredeneeren der omstandigheden en haar vermoedelijke gevolgen, niemand zal kunnen ontkennen, dat de systematisch getroffen voorzorgen der leidende instanties in Centraal Europa en de bezette gebieden grootelijks hebben bijge dragen tot het voor de As-landen zoo bevre digend verloop van het conflict, waarvoor zij werden geplaatst. De keerzijde van deze medaille vertoont het .beeld der verwarring, die het deel wordt der genen, die te rechter tijd verzuimden, hun maatregelen te treffen, toen voorzorg en be raad nog mogelijk waren. Ook daarvan levert deze tijd de voorbeelden. Want al kan men alweer bezwaarlijk volhouden, dat dc tegen slagen. waaraan de Anglo-Amerikaansche ge allieerden nogal laboreeren. uitsluitend ge volg zijn van hun falen bij het treffen der noodige voorbereidingen, telkens wanneer genoemde machten weer een debacle hebben te betreuren vormt de bedenking, dat er iets aan hun preparatieven heeft ontbroken, grond voor zelfverwijt. De Britsche pers levert dezer dagen een leerzame bijdrage tot bovenstaande overden king. Het Britsche seheepvaartblad „Fair Play" bespreekt de moeilijke positie der ge allieerde scheepvaart en constateert Het ernstige probleem van de vervoers- positie is reeds van het begin af ingezien en men heeft verwacht, dat de middelen der zee scheepvaart tot aan de uiterste grens aange sproken en belast zouden moeten worden om het hoofd te kunnen .bieden aan de buiten gewone eischen in verband met den oorlog met het oog op de vijandelijke aanvallen. Doch de omvang van de verliezen, welke de scheepvaart langs de Amerikaansche kust door duikbooten heeft geleden", zoo schrijft het tijdschrift woordelijk, „was blijkbaar groo- *.er dan men verwacht had en er hebben zich hierdoor onverwachte hinderpalen woorge- daan niet alleen in het handelsverkeer tus- schen de Amerikaansche landen, doch zelfs ook tusschen de Amerikaansche havens. Ziehier de straf, die op onvoldoende voor uitzien staat: Want het moge waar zijn. dat men In Engeland en Amerika „van het begin af" moeilijkheden bij het vervoer te water heeft verwacht, al het water van de zee wascht niet af, dat de verantwoordelijke in stanties zich hadden kunnen herinneren, hoe nog geen 25 jaar geleden de Duitsche duik booten het Britsche rijk aan den rand van de nederlaag hebben gebracht en dat een kind kon begrijpen, dat activiteit en vermogen van het Duitsche duikbootwapen in deze kwarteeuw zouden zijn toegenomen in een mate, die de allergrootste voorzorg tot onaf wijsbare noodzaak maakte. Het is gebleken, dat het vooruitzien hier heeft gefaald. De 23 millioen ton scheepsruimte, die gedurende dezen oorlog tot dusver tot zinken werd ge bracht en elke maand komt daar bijna een millioen ton bij levert het droevig bewijs. En zie thans, waartoe een deugdelijke voor bereiding, een gefundeerd Inzicht leidt. In de „Times" verschean dezer dagen een hoofdar tikel, dat tot opschrift droeg „De Voeding slag". waarin de schrijver constateert: „Het Duitsche leger is het eenige in de wereld, dat zijn eigen economisch wapen bezit, ^dat even prima ontwikkeld is als zijn tankwapen of zijn luchtmacht. De technische eenheden van de Duitsche weermacht ^hebben zich met het voortschrijden van den oorlog tot een groot corps ontwikkeld, wier taak het is de levens- middelenvoorraden in de bezette landen voor de strijdende eenheden veilig te stellen, in- dustrieele bedrijven, opslagplaatsen en ver vaardigde goederen en grondstoffen te be schermen en in het algemeen de productie aan den gang te houden om de Duitsche weermacht te ontlasten en aan te vullen. Tezamen met de organisatie-Todt spant dit economische wapen al zijn krachten in om de rijke voedsel- en minerale bronnen der Oekraine te exploiteeren". In deze krachtsinspanning ziet de Times het groote gevaar voor de Geallieerden. En te recht. Want de grootste moed en zelfopoffe ring in den slag zijn tot mislukking gedoemd, als het arsenaal niet welgevuld is, de vivres ontbreken en grondstoffen en levensmiddelen in het vaderland tekorten vertoonen. Hitler en Goering hebben kort geleden dui delijk gemaakt, dat Duitschland zich te dezen aanzien eens en voor al veilig heeft gesteld en mochten er den goeden moed aan ontlee- nen, het Duitsche volk gerust te stellen ten aanzien van het verder verloop van den oor log. Waarmede zij zich tevens staatslieden in den besten zin des woords hebben getoond. Want niet het succesvol voeren van een oorlog is hoogste staatsmanswijsheid maar de verze kering van rust, orde en gefundeerde moed voor de toekomst vormen de waardevolste ge schenken, die zij hun volk kunnen geven. En zoolang Churchill en Roosevelt daarin niqf slagen heeft de Times gelijk, als deze courant het succesvol vooruitzicht der Duit sche leiders het groote gevaar voor de ge allieerden noemt. DE PRIJSSTIJGING IN ZWEDEN. De Zweedsche pers publiceert cijfers omtrent de stijging van prijzen en koster an levensonderhoud in Zweden tijden en oorlog. Het Zweedsche indexcijfer voo- ie kosten van levensonderhoud steeg var Juli 1939 tot 1 October 1942 met 42 pCt. In den vorigen oorlog waren alle koster cel sneller en tot veel grooter hoogte gestegen dan in dezen oorlog. Alleen de belastingen zijn in dezen oorlog meer ge stegen dan in den vorigen oorlog. Hoofdcommissaris der Amsterdamsche politie overleden. Na een ongesteldheid van ongeveer twee weken is Woensdagmiddag in de Ned. Herv. Diakonesseninrichting aan den Overtoom overleden de hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, kolonel S. Tulp. De heer Tulp, die in 1891 te Leeuwarden jeboren werd, heeft een goed deel van zijn leven in Indischen militairen dienst door gebracht. In 1912 trad hij als 2de luitenant in het Nederlandsch-Indische leger, werd in 1916 tot len luitenant en tien jaren later tot kapitein bevorderd. Later werd hij commandant der troepen in Suriname vanwaar hij, na vier jaar met den rang van majoor naar Indië terugkeer de. In 1936 volgde zijn bevordering tot lui tenant-kolonel, in welken rang hij, in 1938, den militairen dienst met pensioen verliet. Op 21 April 1941 volgde hij hoofdcommis saris H. J. Versteeg op als chef van het Am sterdamsche politiecorps. Slechts korten tijd heeft hij zijn laatste functie mogen bekleeden, maar in die pe riode heeft het corps kolonel Tulp leeren kennen als een rondborstig, rechtschapen superieur, die een goede discipline van zjjn mannen eischte, maar daarnaast ook een open oog en hart voor zijn onderge schikten toonde. De heer Tulp was officier in de Orde van Oran5e-Nassau. Deutsclies Theater in den Niederlanden. Voorstellingen te Haarlem. Das Deutsche Theater in den Niederlan den zal in Haarlem vijftien verschillende voorstellingen (opera, operette, toonee! en dans) geven in den Stadsschouwburg. De eerste voorstelling wordt op Maandag 30 November gegeven, de volgende telkens eertien dagen later. 5553 Kent GU reeds dit getal Het Is het gironummer van Winterhulp.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1