Haarlemsche Courant Felle luchtstrijd boven Egypte woedt voort. Berg jagers dringen vooruit ten N.O. van Toeapse. 287e Jaargang No. 251 Abonnement p. week 0,1#, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,(3, franco p. post 1,73, losse nummers 6 cent. Advertenties 3—15 m m. 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele pr(J«. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. S cent p. m.m. Cltf.l Grafische Bedrijven Damlate. Wnd. Hoofdredacteur: J, V. BAIJDKWTNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland VerschUnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. ZaterHas 24 October 1942 Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat 53. Bijkantoor: S oen da- plein 17. Tel. Dlreotle 13082. noofdredactle HOM. Redactie tosoo, Administratie 1072*. 14825. Soendapleln 12230. Postgiro 134858. Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Twintig vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Te Gibraltar eveneens krachtig optreden der luchtmacht. Britsche vliegtuigen boven Turijn en Genua. Zwilsersche neutraliteit geschonden. Het Italiaansche weermachtbericht luidt als ▼olgt Vliegtuigen van de As en van den vijand waren Donderdag aan het Egyptische front nog in feilen strijd gewikkeld en nieuwe suc cessen werden door de Duitsch-Italiaansche Jagers behaald. Twintig Britsche vliegtuigen werden neer geschoten. waarvan vijf door Italiaansche jachttoestellen, tien door Duitsche jagers en vijf door het luchtdoelgeschut. Onze vlieg tuigen zijn alle op hun bases teruggekeerd. Er was een opmerkelijke verkennings activiteit in den Noordelijken sector van het front te land. Onze duikbommenwerpers zetten de aanvallen op de vliegvelden van Malta voort. Donderdagnacht heeft de vijand geprobeerd aanvallen te ondernemen op de steden Turijn en £enua. Te' Turijn werden kleine branden snel be dwongen. Te Genua werd de aanval door ver scheiden golven van vliegtuigen uitgevoerd, die brisant- en brandbommen uitwierpen. De aanval" nam hier een aanzienlijken omvang aan en veroorzaakte belangrijke schade aan de woonhuizen Men is «nog bezig het aantal slachtoffers vast te stellen. De houding van de bevolking was voorbeeldig. Het luchtdoel geschut haalde twee vliegtuigen neer. Naar officieel uit Zwitserschen bron ge meld wordt, hebben Donderdagavond buiten- landsche vliegtuigen boven het Westelijke deel van Zwitserland gevlogen van het Noord westen naar het Zuidoosten. De heenvlucht geschiedde om 8 uur des avonds de terug vlucht tusschen 10.15 uur en 11.15 uur, waarbij gevlogen werd over deelen vande Kantons Wallis, Waadt en Genève. In verscheidene steden werd luchtalarm gemaakt, o.a. in Genève,- Lausanne. Freiburg en Neuenburg. Verschillende posten luchtdoelgeschut traden in actie. Ook boven het geheele Rhone-dal heb ben Donderdagnacht Engelsche vlieg tuigen gevlogen. Te Clermon-Ferrand. Lyon en Marseille waren Engelsche ma chines in de lucht in den tijd van midder nacht tot 1 uur des nachts. Overal trad het luchtdoelgeschut in werking. Het Koninklijke paar heeft een bezoek ge bracht aan Genua. In de ziekenhuizen wer den de gewonden bezocht. Gibraltar. De Italiaansche luchtaanval op Gibraltar kon in den nacht van 20 op 21 October door de bevolking van de kustgebieden aan deze en gene' zijde van de straat van Gibraltar ge volgd worden. De aanval begon omstreeks 21.00 uur. De hevigheid van de ontploffingen was zoo groot, dat in Ceuta talrijke ruiten vernield werden. Hieruit kan naar de meening van deskun digen te Rome opgemaakt worden, dat de Italiaansche vliegtuigen dezen keer bommen van een veel zwaarder kaliber dan bij de vorige aanvallen hebben gebruikt. "De aanval wordt de zwaarste genoemd, welke tot dus verre is uitgevoerd. Volgens de eerste in Ceuta ontvangen be richten is de aangerichte schade aanzienlijk. Deze berichten worden bevestigd door het feit, dat op 22 October de Engelsche lucht macht in. de omgeving haar gebruikelijke vluchten geheel heeft gestaakt en dat ook de activiteit van de marine uiterst beperkt was De luchtslag in Egypte. Omtrent den-luchtslag aan het Egyptische front, publiceert de Italiaansche pers interes sante bijzonderheden. Het is voor de tweede maal, dat de Britten in de maand October een grootscheepsch luchtoffensief ontketenen tegen de Duitsche' en Italiaansche stellingen in Egypte. Het offensief van Woensdag was bestemd om militaire operaties te land te ondersteunen. De vijandelijke formaties vielen van het aan breken van den dag tot zonsondergang zonder onderbreking aan; het aantal vliegtuigen, dat hierbij in actie kwam was zoo groot, als zulks fot nu toe aan het Afrikaansche front nog niet is voorgekomen. Er ontwikkelden zich luchtgevechten, die praktisch geen moment werden afgebroken. De vijandelijke formaties bestonden uit zware, halfzware en lichte bombardementsvliegtuigen (onder „lichte bom bardementsvliegtuigen" zijn in dit geval z.g. jachtbomvliegtuigen te verstaan). Bijzonder dramatisch was de strijd in de eerste middaguren. Aan de zijde der R. A. F verschenen ook groote formaties Amerikaan- sche luchtstrijdkrachten. Het Duitsche en italiaansche luchtwapen nam moedig den strijd op tegen den vijand, die numeriek in de meerderheid was. Het strategisch doel der Engelsch-Amerikaansche operaties was ken nelijk de Duitsch-Italiaansche stellingen, als mede de bevoorrading te bestoken De Duitsche en Italiaansche piloten slaag den er in het Engelsch-Amerikaansche offen sief tot stilstand te brengen. De Italiaansche formaties werden gecom mandeerd door jeugdige officieren, die zoo wel boven de Middellandsche Zee als in Afrika hun ervaringën hebben opgedaan. Tal rijke Duitsche en Italiaansche escadrilles moesten in den loop van Woensdag driemaal starten om in den feilen luciA|lag in te grijpen. Krijgsgevangenen in Japan moeten werken. Het Japansche ministerie van oorlog pu bliceert een verordening over de teweik- stelling van krijgsgevangenen, die in Japan als arbeiders in belangrijke industrieën ge bruikt zullen worden. De krijgsgevangenen worden onderworpen aan een streng on derzoek naar bekwaamheid, karakter en be roep. Zij worden bezoldigd volgens de be palingen over de betaling van arbeid van krijgsgevangenen. Vaklieden worden te werkgesteld bij de productie van transport middelen en electrische toestellen, in den mijnbouw en bij technische ondernemingen. Dé tewerkstelling is gebaseerd op de inter nationale overeenkomst van 1927. Radio-Tokio heeft gemeld, dat de namer van acht Amerikaansche vliegers: die na den Amerikaanschen luchtaanval van Apri. j.l. op de Japansche hoofdstad gevangen genomen waren, zijn meegedeeld aan den vertegenwoordiger van het Roode Kruis te Jokohama, dr. Paravicini. Naar verklaard werd, is dit het antwoord op de Amerikaansche verklaring, dat af gezien van een bomménwerper, die in Sow- et-Rusland een noodlanding moest maken, alle Amerikaasche vliegtuigen van den aanval op Tokio behouden waren terug gekeerd. Een transportabele kabelbaan bij de Duitsche troepen in den Kaukasus. Voor de snellere afwikkeling der transporten gebruiken de Duitsche berg-pioniers een transportabele speciale kabelbaan, welke in het Kaukasus-gebergte bijzondere dien sten bewijst. (P.K. Kintscher-Sche-F-P.H. c) Onderkoning van Britsch-Indië gaat keen. In een rede te Quetta heeft Lord Iin- lithgovv,. de Onderkoning in Indië. voor het eerst gewag gemaakt van het feit, dat hij in April 1943 zijn functie zal neerleggen. Hij zeide: „mijn tijd in Indië nadert zijn einde. Over enkele maanden zal ik mijn taak aan mijn opvolger overdragen". Mevrouw Roosevelt in Engeland. Ontvangen door den Koning en de Koningin. Mevrouw Roosevelt is in Engeland aan-* gekomen. Zij heeft de reis per vliegtuig gemaakt en blijft twee of drie weken. Dadelijk na haar aankomst in Groot- Brittannië zal mevr. Roosevelt een ontmoe ting hebben met maarschalk Smuts, wie" zij vermoedelijk een persoonlijke bood schap van den president der Veteenigae Staten zal overhandigen. Er wordt op generaal Smuts sterke druk uitgeoefend om hem er toe te bewegen een bezoek te brengen aan de Ver. Staten. Wat dit betreft, hangt veel van me vrouw Roosevelt af. wier overredings kracht zeer groot is. Mevrouw Roosevelt is gistermiddag op het Paddington-station te Londen aangeko men. Zij werd verwelkomd door den Ko ning en de Koningin. De Koning en de Koningin hebben Vrij dagavond ter eere van mevrouw Roosevelt een maaltijd aangericht. Onder de gasten bevonden zich ce Amerikaansche ambas sadeur Winant, ministerpresident Churchill, generaal Smuts en diens zoon kapitein Smuts, alsmede luitenant-kolonel Elliot Roosevelt, de zoon van den president. Weer bommen op Port Moresby. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft het Geallieerde hoofdkwartier in hei Zuidwestelijke deel van den Stillen Oce aan medegedeeld, dat Port Moresby doo' Japansche vliegtuigen is gebombardeerd Er wordt in Washington op gewezen, da' de ravitailleering van de Amerikaansche troepen in het gebied van de Stille Zuid zee met bijzondere moeilijkheden gepaaid gaat. Religieus debat in het Lagerhuis. x Winter ton over de Christelijke beschaving. In het Engelsche Lagerhuis heeft Earl Winterton de Christelijke beschaving ter sprake gebracht en herinnerd aan onlangs door de Britsche ambassadeurs Halifax en Hoare gehouden redevoeringen. Winterton verklaarde, dat irj het Britsche rijk de Chris tenen- de minderheid vormen. Vooral de Mohammedanen hebben zich verschillende uitlatingen óver de bevoorrechte positie der Christenen aangetrokken, «in de Mohamme- daansche wereld is een algemeene ontstem ming merkbaar over woorden als „Kruis tochten" of „Strijd voor het Kruis". De voor aanstaande staatslieden der Geallieerden moeten in dit opzicht wat voorzichtiger zijn en bedenken, dat onder de volken der ver bonden naties de meest uiteenloopende gods diensten vertegenwoordigd zijn. De onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken Richard Law zeide namens de regee ring, daf er een „zeker misverstand" heerscht. Als men zegt,, dat wij voor Christelijke doel einden strijden, aldus Law, moet dat niet be- teekenen, dat die doeleinden uitsluitend Christelijk zijn. Er zijn zekere algemeen gel- gende waarden, zooals de waarheid, die in alle groote godsdiensten overheerschend zijn. Een staatsman echter kan slechts spreken in de zinswendingen en den geest van zijn eigen religie. Dat beteekent niet. dat wij de waarde van den godsdienst van andere volken wen- schen te bestrijden Christenen. Mohamme danen, joden, atheïsten en zelfs rationalisten zijn lid van het kabinet en wij allen strijden voor dezelfde zaak en tegen denzelfden vijand. De parlementaire correspondent van Ex change Telegraph meldt, dat de beide huizen van het Engelsche parlement Donderdag yoor een korten tijd zijn verdaagd. Wanneer zij weer bijeenkomen, zal formeel een nieuwe zittingsperiode met een troonrede van den Koning geopend worden, waarna een alge meen debat over den oorlogstoestand zal volgen. Geen Argentijnsche schepen in convooien. Wat de V.S. de Arg. regeering aanbood. De Argentijnsche koopvaardijvloot zal niet met Braziliaanst^ie schepen in convooi varen, zoo verklaarde president Castillo in een in terview Tengevolge van de bekende inter nationale houding van Argentinië heeft de Argentijnsche koopvaardijvloot geen be scherming noodig. Ook kan Argentinië zijn marine niet voor de bescherming van con vooien gebruiken, daar zij voor patrouille diensten langs de uitgestrekte kusten gebruikt worden. Het Katholieke blad „Pueblo" beweert uit betrouwbare bron te hebben vernomen, dat de Vereenigde Staten zich slechts bereid ver klaard hadden tot wapenleveranties aan Ar gentinië op voorwaarde, dat Argentinië aan' de Vereenigde Staten militaire steunpunten ter beschikking zou stellen Aan den aanleg van deze bases zouden Amerikaansche tech nici en officieren meewerken. Bovendien wilden de V S zich het recht voorbehouden militaire strijdkrachten op stra tegisch belangrijke punten aan land te zet ten. indien invasiepogingen van een niet- Amerikaansche mogendheid te vreezen zou den zijn. Volgens de „Pueblo" heeft Argentinië deze eischen evenwel van de hand gewezen. Daar op zijn de onderhandelingen over aankoop van wapens in de V. S- gestaakt. TURKSCHE MARINE-COMMISSIE IN PALESTINA. Naar Radio-Jeruzalem meldt, is !n Pale stina een Turksche marine-commissie aan gekomen Deze commissie staat onder leiding van admiraal Dsjewat Olman en omvat ver scheidene hooge officieren Zij zal het marine station van Haifa bezichtigen. De commissie 'zal ongeveer vijf dagen in Palestina blijven. Staf de Clercq f Leider Vlaamsch Nationaal Verbond. Het Hoofdkwartier van het Vlaamsch Nationaal Verbond deelt mede, dat Staf de Clercq, leider van V.N.V., Donderdagavond te 22 uur in de kliniek van Prof. Daels te Gent aan de gevolgen van een hartaandoe- ning is overleden. Staf de Clercq was den 16en Sept. 1884 te Everbeek (Henegouwen) geboren. Ach tereenvólgens bezocht de toekomstige leider der Vlaamsche eenheidsbeweging een paar colleges in Vlaamsch Henegouwen, alvorens zijn onderwijzersdiploma te behalen te Bonne Esperance. Hij was eerst hulponder wijzer te Letlingen (bij Edingen) en werd daarna benoemd te Heikruis. Hier op de taalgrens, begon zijn cultureele en alge meene Vlaamsche activiteit. In 1912 stichtte hij met Remi Deroeck !t strijdblad „De Taalgrens" en werkte ver der samen met Borginon, Van Isacker, Goo- senaerts e.a. Hij nam zeer actief deel aan den strijd voor de vervlaamsching der Gent- sche universiteit. Als frontbrancardier aan den IJzer, ichtte hij gedurende den wereldoorlog ziin voor payotten bestemde oorlogsbladen „De Payot en de taalgrens" en het „Payotten- land". Hij richtte ook hét werk der graf zerken en dat der verloven op. Na den oorlog begon Staf de Clercq voor goed zijn politieken strijd. In 1918 werd hij als candidaat der frontpartij gekozen als volksvertegenwoordiger voor Brussel met 7000 stemmen, een aantal dat voortdurend steeg om in 1929 de 15000 te overschrijden. In 1933 richtte Staf de Clercq dan, op auto- ritairen grondslag, -het Vlaamsch Nationaal Verbond op, dat onder zijn doelbewuste leiding steeds een ruimere ontplooiing heeft gekend. Hij had ook een ruim aandeel aan de „los van Frankrijk"-campagne. Sociale maatregelen in Italië. Ter gelegenheid van den 20sten verjaar dag der fascistische revolutie zal op last van den Duce op sociaal gebied een reeks maat regelen worden genomen. In de eerste plaats is een oorlogsster vooi werkverdienste ingevoerd. Voorts is besloten de invaliditeits- ouderdomsrente met 25 %.te verhoogen en de kostwinnersvergoeding voor gemobili- seerden te verdubbelen. Alle employe's en arbeiders van voor den oorlog belangrijke bedrijven, krijgen een halve maand salaris resp. een weekloon extra. Tenslotte heeft Mussolini ter bestrijding van den woningnood by het rijkspersoneel een milliard lire voor den bouw van wonin gen beschikbaar gesteld. HOOGE SOVJET-OFFICIER GEFUSILLEERD De commandant van de 128ste Sovjet divisie, generaal-majoor Kasjemnkof is als schuldige aan de nederlaag der bolsjewie ken in den omsingelingsslag ten Zuiden van het Ladogameer. op bevel van Stalin ge fusilleerd. TOESTAND DEENSCHEN KONING VERBETERD. In het jongste bulletin wordt gezegd, da de keer ten goede in den toestand van de Deenschen koning de laatste 24 uur heef aangehouden en langzaam maar duidelijl- merkbaar wordt. Alle verwondingen, die de koning bij den val van zijn paard heeft opgeloopen, genezen op natuurlijke wijze De vermoeidheid, waaronder de koning te lijden had, is verminderd. ZWEDEN BOUWDE SCHIP VOOR ARGENTINIë. Het grootste tot dusverre in Scandinaw gebouwde schip, dat voor een maatschappr te Buenos Aires werd gebouwd, de 17.521 tons metende motortankboot „Buenos Aires' is Donderdag ij, van Gothenburg op proef vaart vertrokken. Het schip is 165 Meter lang en zal by volledige belasting een snel heid van ongeveer^M K.M. kunnen bereiken. Boodschap van Pétain aan Fransch West-Afrika. Darlan te Dakar. Admiraal Darlan heeft tijdens zijn in spectiereis via de radio in Dakar een bood schap van Maarschalk Pétain tot de bevol king van Fransch West-Afrika voorgelezen. De Maarschalk dankt de bevolking voor haar verzet tegen den Britschen overval in September 1940. Voorts wordt in de bood schap het volgende gezegd: „Ook thans wor den nieuwe dreigementen tegen ons uitge sproken, die iyet eens een schaduw van rechtvaardigheid hebben. Gij zult iedere agressie op dezelfde wijze beantwoorden als in September van 1940. Dakar, voor welks verdediging en ontwikkeling zoovele Fran- schen hun leven hebben gegeven, komt iederen dag ondanks den grooten afstand, nader tot ons hart, In de komende maanden kan Frankrijk alles redden of alles verliezen, zoo ver klaarde de leider van de Rassemblement Populaire. Marcel Deat op een conferentie te Parijs. In Europa is reeds alles geregeld, zoo zeide hii verder en de overwinning ;s 'zeker. Frankrijk wordt steeds meer in het kamp der Europeesche solidariteit getrok ken, terwijl zijn imperium steeds meer door de Anglo-Amerikanen wordt bedreigd. Frankrijk kan, wanneer het niet wil ster ven, zich alleen bij Europa aansluiten. Nieuw kabinet in Chili na strubbelingen gevormd. Buitenlandsche politiek van president Rios wordt voortgezet. Hej, nieuwe Chileensche kabinet is vol tallig geworden door de benoeming van Fernandez, tot dusverre ambassadeur te Montevideo, tot minister van buitenlandsche zaken. Fernandez heeft deze benoeming aanvaard, nadat de advocaat Errazuriz den post had geweigerd enkele uren voor de beëediging van. het kabinet. De nieuwe Chileensche minister van bui tenlandsche zaken heeft in een interview Verklaard, dat hij tijdens zijn ambtsduur de buitenlandsche politiek van president Rios zal voortzetten. De nieuwe minister van economische za ken, Solar, die lid is van de radicale partij en die reeds den eed op de grondwet had afgelegd, is afgetreden, daar zijn partij de benoeming niet goedkeurde. Als gevolg nier van is hij vervangen door generaal Herrera. die lid is van geen enkele pattij. Hierop diende de minister van binnenlandsche zaken Morales zijn ontslag in, dat echter door president Rios werd geweigerd. Fernandez heeft in het interview nog verklaard, dat de Chileensche buitenland sche politiek, wat betreft de internationale gebeurtenissen gebaseerd is op het begin sel van broederlijkheid met de overige Amerikaansche landen en van continentale verdediging. Voorts zal ik, aldus de minister, de tra- ditioneele vriendschap met de Ver. tSate'" blijven behartigen. Overigens zal de Chi leensche regeering voortaan de souvereini- teit van alle Amerikaansche naties blijven respecteeren en ik hoop, dat zij tegenover Chili eenzelfde houding zullen aannemen Minister Fernandez zeide voorts, dat hii persoonlijk een onpolitiek standpunt in neemt en met geen enkele partij in contact staat. De democratische partij heeft besloten in oppositie te gaan tegen het nieuwe Chi leensche kabinet en haar eenigen vertegen woordiger, den minister van arbeid Maria no Bustos uit de partij gestooten. Zij hand haafde haar besluit, niettegenstaande pre sident Rios verklaarde, dat hij Bustos niet als vertegenwoordiger -der democraten, doch als vakman beschouwt. Japanners op Russel-eilanden geland. Volgens een extra-bericht van den Brit schen berichtendienst uit Washington heeft het Amerikaansche ministerie van marine medegedeeld, dat de Japanners geland zijn op de Russell-eilanden, die tot de Salo- mons-eilanden behooren. De Japanners hebben Espiritu Santo op de nieuwe Hebriden beschoten. De- militaire medewerker van de New York Times, die dezer dagen is teruggekeerd van eèn reis op den Stillen Oceaan, heeft in een artikel over ziin ervaringen toege geven, dat de Geallieerden er, in weerwil van een jaar van verbitterde gevechten, niet in geslaagd ziin de Japansche stellingen in het Westelijke deel van de Zuidzee aan het wankelen te brengen. De gevechten in dit gebied, zoo schrijft hii. ziin onbarmhar tig. Men moet niet denken, dat men de Ja panners onder den voet kan loopen. Het (roote dilemma der Geallieerden is. dat zij Ie Japanners moeten verhinderen, zich ste vig in het veroverde gebied te nestelen, terwijl zij „den belangrijksten aanval op Duitschland moeten richten". De gevechten om de heerschappij over de Zuidzee vormen, een grooten oorlog, welke onder de moeilijkste omstandigheden en met beperkte middelen gevoerd moet wor den. De Japanners zijn de beste jungle-krij gers ter wereld en hebben in den strijd ter zee meer ervaring dan de Amerikanen. Economische commissie der V.S. naar Zuid-Afrika. In Zuid-Afrika verwacht men zeer veel van het a.s. bezoek eener Noordamerikaan- ;che economische missie, welke tot taak zal Hebben het economische prestatievermogen van de Unie van Zuid-Afrika na te gaan aldus de „Fin. Times". Het voornaamste probleem zal hierbij het verschaffen van werkkrachten zyn. In dit verband gaan er steeds meer stemmen op, welke aandringen op opheffing van het verbod dat kleur lingen niet in de industrieele bedrijven mogen arbeiden, terwyl tevens de wen selijkheid wordt uitgesproken, dat kleur Ungen als vakarbeiders worden opgeleid. HONGAARSCHE VOORRFREIDING TO^ DEN VREDE. De Hongaarsche minister van financiën verklaarde inzake de voorbereidingen van de regeeringen ten aanzien van den over gang van de oorlogseconomie op de vredes economie. dat de regeering een onderzoek nstelt naar de investecringen. we'ke voor dit doel na den oorlog noodig zullen zijn Reeds nu bestaat er behoefte aan produc ten van bepaalde takken, met de dekking waarvan geruimen tijd na den oorlog ge moeid zal zyn. Het doel van de omschake ling is het waarborgen van een ongestoor *°n arbeid der werknemers in de industrie Vijandelijke tegenaanval'te Stalingrad afgeslagen. Duitsche luchtactie boven Roode Zee. Doelen in Z. Engeland bestookt. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend ,In het gebied ten Noordoosten van Toeapse wierpen divisies bergjagers cn jagers den vijand uit diep ge&chelonneerde haarden van verzet. Zij werden hierbij, on danks ongunstige weersomstandigheden voort durend door formaties van de luchtmacht gesteund. Voor de kust van de Kaukasus w een bolsjewistisch koopvaardijschip door bommen zwaar getroffen en door de be manning op het strand gezet. In Stalingrad werd een vijandelijke tegenaanval afgeslagen. Tusschen W-o 1 g a en Don «voerden de bolsjewisten Donderdag zonder in eenig verband tot elkaar staande tegenaanvallen uit, die bloedig werden afge slagen. Aan het Donfront vernietigden Hon gaarsche troepen bij een plaatselijke actie een vijandelijke gevechtstroep. In den Centralen en Noordelijken sec tor wederzljdsche activiteit van verkennings troepen. De luchtmacht zette den strijd tegen spoorwegbewegingen van den vijand voort. Aan het Egyptische front bestookten lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen Britsche stellingen, alsmede concentraties van auto's met bommen van zwaar kaliber. Vergezellen de Duitsche jagers schoten in Hevige lucht gevechten tien vijandelijke vliegtuigen neer, waarbij drie eigen vliegtuigen verloren gin gen. Drie andere vliegtuigen werden bij een aanvalspoging op een eigen vliegveld door luchtdoel artillerie van de luchtmacht neer geschoten. In de Roode Zee hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen in den nacht van 21 op 22 October een koopvaardijschip van 5000 brt. tot zinken gebracht. Vliegvelden en haveninstallaties van het eiland Malta werden opnieuw gebombar deerd. Enkele vijandelijke vliegtuigen hebben op 22 October des namiddags onder de bescher ming van laaghangende wolken boven Noord west Duitschland gevlogen. Enkele neer geworpen bommen richtten onbelangrijke schade aan aan gebouwen en terreinen. De Weest zuinig met gas en r eléetriéiteit. De hooikist in de huishouding. De kolenpositie van ons land blijft zorgwekkend en zal den geheelen duur van den oorlog wel kritiek blyven. Daarom is het zaak om bU voortduring er op te wijzen, dat door allen de uiter ste zuinigheid met gas en electriciteit moet worden betracht en dat allen er naar moeten streven om zoo dit eenigszins mogelijk is zelfs onder de toegestane rantsoenen te blijven. In dit verband is het van belang er op te wijzen, dat, mochten de omstandigheden nieuwe beperkingen en verdere rantsoenee- ringsmaatregelen noodzakelijk maken, deze over de geheele linie en op een vóór alle verbruikers gelijke wijze zullen worden doorgevoerd. Het is dan ook volkomen doel loos en ten zeerste af te keuren, dat men uit vrees, dat bij nieuwe bezuinigingen het huidige verbruik hls maatstaf zal worden genomen, met alle geweld zijn geheele rantsoen wil verbruiken. Vast staat nu reeds dat zoo het ooit tot een verscherping der rantsoeneering zou moeten komen deze niet zal worden doorgevoerd op den grond slag van het huidige verbruik, doch op dien van het basisrantsoen, n.l. het verbruik w 1940. Ofschoon ongetwijfeld in brëede kringen een ernstig streven naar zuinigheid bestaat, valt anderszins niet te loochenen, dat ook in het huisgezin - en dit geldt in minstens even sterke mate voor winkels, kantoren, magazijnen, werkplaatsen, café's, restau rants en hotels nog veel energie kan worden bespaard, als nauwlettend op de „kleinigheidjes" wordt toegezien. Hoeveel kan nog niet worden bezuinigd, als alle lichtbronnen worden uitgeschakeld, zoodra deze niet meer worden benut; als de radio wordt afgezet, indien niet meer aandachtig wordt geluisterd; als alle electrische appa raten niet méér worden gebruikt dan strikt noodzakelijk is! Ook met gas. Geen „trucs" tegen duikbooten. De voorzitter der vlootcommissie var het Amerikaansche Huis van Afgevaar digden, Vinson, constateert in een art: kei, dat er geen „trucs" ter bestrijdin van de duikbooten bestaan. Vinson wijst er oo. dat een modern uikboot op zee "buitengewoon moe,li; ot zinken kan worden gebracht, zelf vanneer zii aan de oppervlakte verras •vordt. Hij keert zich tegen de „zeer verbreide meening", volgens welke men met kleine booten en vliegtuigen van ieder type op duikbooten kan jagen Echter niet alleen met electriciteit, ook met gas kan doelmatiger en dus zuiniger worden omgesprongen. Zoo kan zeker het warmteverbruik voor koken, wasschen en baden op lager peil worden gebracht; aard appelen en groenten kan men met een mi nimum aan water opzetten (zoo wordt bovendien voorkomen, dat veel kostbare voedingswaarden verloren gaan); bij het koken moet men steeds de deksels op de pannen houden, en zoodra damp uit pan of ketel komt. kan men gerust de gasbrander klein stellen: met minder gas bereikt men dan hetzelfde effect. Men late voorts geen kleine gasvlammetjes doorloopend onder keuken- of badgeyser branden; men zette geen ketels vol water op, als men een kopje koffie of thee wil zetten. Ook is het zeer duur twee- of driemaal daags heet water •oor het vaatwerk te maken. De hooikist. f Een object, dat tot veel bezuiniging van gas en electriciteit voor kookdoeleinden kan leiden, is de hooikist, een goede bekende uit den vorigen oorlog reeds, die ook in vredes tijd door velen niet werd vergeten, doch nu zeker wederom allerwege warme sympa thie geniet. De hooikist, welke ieder met betrekkelijk eenvoudige middelen zelf kan oaken. wordt voor vele doeleinden ge buikt. Vooral voor het langdurig aftrek- een van soep en het doorkoken van pap en boonen kan de hooikist uitstekende dien sten bewijzen. Ook wanneer men water, dat op de kachel of haard reeds op tempe ratuur is gekomen, voor de wascn of het vaatwerk warm wil houden, is de hooikist - tegenwoordig een huishoudelijk voor- erp van onschatbare waarde het aan- «wezen middel Zoo kan zeker nog wel op gas en electriciteit worden bezuinigd; zoo kan in elk geval worden voorkomen, dat het toegestane rantsoen wordt over schreden: zoo kunt U Uzelf de ellende van boete en afsnijding van den toe voer besparen. verliezen der burgerbevolking waren gering. Licht Duitsche gevechtsvliegtuigen bestook ten overdag doelen aan de Zuidoostelijke en Zuidwestelijke kust van Engeland. Het D. N. B. verneemt: Majoor Gerhard Kollewe, drager van het Ridderkruis met het Eikenloof en groepscommandant bij een ge vechtseskader. is van een vlucht naar den vijand niet teruggekeerd. VacantieregeHng rijks hoogcrc burgerscholen. Met afwijking in zooverre van artikel 25 van heti reglement voor de Rijks Hoogere Burgerscholen heeft de secretaris generaal van het departement van opvoeding, weten schap en kultuurbescherfning bepaald, dat de eerste vacantie (herfstvacantie) in den cursus 1542—1943 zal vallen op de data 30 en 31 Oc tober en 2 November, dat de tweede vacantie (Kerstvacantie) in dien cursus zal aanvangen op 19 December na afloop van den schooltijd en zal eindigen den avond van 16 Januari en dat de derde vacantie (Paaschvacantic) in dien cursus zal aanvangen" op 21 April na afloop van den schooltijd en zal eindigen den avond van 1 Mei. GROOT SUCCES VAN DE TENTOONSTELLING VAN HEDENDAAGSCHF. NEDERLANDSCHE KUNST TE STUTTGART. De tentoonstelling „Hedcndaagsche Ne- derlandsche kunst", die den tienden dezer alhier werd geopend, had reeds in de eerste week een buitengewoon groot succes. In den loop van de eerste dagen werden 32 werken voor een totaal van ongeveer 13.000,— verkocht. NATIONAAL-SOCIALISME EN GODSDIENST. Bs. Wie de houding nagaat welke in kerkelijke kringen ten overstaan van het Nationaal-Socialisme wordt ingenomen, zal zich moeilijk kunnen onttrekken aan den indruk, dat een beetjegeloofsvervol ging, of iets wat daar voor kan doorgaan, velen niet onwelkom zou zijn. Men vraagt vaak om maatregelen die het groote publiek, de massa van den lichtgeloovige, die men tot nu toe altijd goed onder bereik heeft kunnen houden, don indruk moeten geven: ja, het is met die Nationaal-Socialisten toch niet in orde; zij doen aan kerk- of geloofsvervolging, of, zoo dat nog niet zui ver naar buiten uit kan worden vastgesteld, bezitten in principes en programma al dat gene wat daartoe leiden kan. Het zyn deze kringen die vóór den oorlog een politiek voerden waarbij zii alles aan zich probeerden te trekken; zii bewegen zich op een terrein waar de godsdienst ge meenlijk in een verband werd gebracht, dat fataal in zijn gevolgen voor de gemeen schap kan zijn en dat zeker in een Natio- naal-Socialistische maatschappij niet mag worden geduld. Met den godsdienst zelve hadden deze handelingen gewoonlijk niets te maken, het was er uitsluitend om begon nen via den godsdienst andere doeleinden te bereiken. Slaagde men daarin, dan was het wezenlijke resultaat voor den gods dienst vaak eer nadeclig dan voordeelig en voor de gemeenschap vrijwel altijd nadee- lig, omdat de verdeeling van ons volk in allerlei secten en groepen er door bevor derd werd en ook omdat het belang van het individu steevast boven dat der gemeen schap werd geplaatst. Het terrein waarop de kerkelijke instanties zich bewogen was zeer uitgebreid, maar een van de allerbe langrijkste was wel het onderwijs; men ging immers uit van de stelling, dat wie de jeugd weet in te palmen de toekomst voor zich heeft veroverd Men versta ons goed: wij signaleeren hier niet het feit, dét men het geloof bracht en nog minder, dat ieder uitsluitend voor het eigen ge loof deed. Wél echter wijzen wij or op, dat men had moeten nalaten als kerkelijke instantie zich te bewegen op dit deel der opvoeding, dat uitsluitend aan de gemeen schap benoort en waarover in dezen tijd door de overheid geen inmenging kan wor den geduld. Wij houden deze omschrijving opzettelijk wat vaag. omdat wij onmogelijk op bijzonderheden kunnen ingaan, want dan zou hét hek van den dam zijn, dan is het einde zoek en verliest men zich in ein- delooze discussies. Het Nationaal-Socialisme. dat het Gods vertrouwen in ziin vaandel geschreven heeft, waakt er angstvallig voor. dat iede re Godsdienst ziin eigen waarde behoudt, maar zorgt er daarnaast voor. dat de be langen der gemeenschap veilig ziin gesteld. Wanneer de kerkelijke instanties eenzelfde standpunt in willen nemen, dan is er niets wat samenwerking (en zelfs zeer hartelijke samenwerking) belet. Een bewijs daarvoor werd geleverd, na bespreking met den Landstand, toen een landbouwschool op Ge reformeerden grondslag kon worden open gesteld Een en ander was de vrucht van ge meenschappelijk overleg, waarbij het na tuurlijk mogelijk bleek elkaar te benaderen: iets anders was nauwelijks denkbaar, wan neer slechts de partijen bereid zijn ook het belang van de volksgemeenschap in het oog te houden. Tegenover dit geval staan op dit oogenblik echter nog tal van gevallen waarin de kerkelijke overheden van een ge heel andere mentaliteit blijk geven en het is dan ook niet ondenkbaar, dat op een ge geven oogenblik tot opening van landbouw scholen wordt overgegaan, die bijv. op grond van de samenstelling.der bevolking, op R.K. grondslag hadden kunnen staan en het toch niet zijn. De oorzaak moet dan gezocht worden in het feit. dat de betreffende overheid niet bereid bleek van haar standpunt-van-voor den-oorlog afstand te doen. en. vasthou dend aan het partijbelang, het Godsdienstig belang over het hoofd heeft gezien. Het is ook mogelijk, dat men niet eens tot het oeren van besprekingen wenschte over te gaan. Dan gaat de Nationaal-Socialistische Overheid echter haar gang. dan wordt een onderwijs in het leven geroepen, dat welis waar rekening houdt met de grondstellin gen: Godsvertrouwen en Gemeenschapsbe lang. maar dat misschien heelemaal niet be antwoordt aan de zeer bijzondere eischen ten aanzien van de betreffende kerkelijke richting. Wie in een dergelijk feit aanleiding mocht vinden om propaganda te maken met een en ander en de beschuldiging te lancee- ren. dat de Godsdienst hier verdrukt wordt, begaat een onbillijkheid. De Nationaal-Socinlistische overheid laat den Godsdienst ziin volle recht wedervaren, maar zii kan de wereldrevolutie niet ophou den omdat een of andere instantie terug wenscht te keeren naar toestanden, die nu eenmaal in het verleden liggen. Wie niet mee kan of mee wil zal er vrede mee moeten hebben, dat de revolutie zonder hem voorwaarts schrijdt. In het belang van het Nederlandsche volk en van den Godsdienst zelve.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1