Onze economische toekomst Holland's Glorie! jEen blik in Geallieerde en Duitsch-Europeesche economische ontwerpen voor en na den oorlog Mogelijkheden zonder koloniaal bezit. Deze oorlog wordt niet gevoerd ter wille van den oorlog zelf, maar om wat daarna volgen zal. Men is veelal geneigd dit in den dagelijkschen sleur te verge ten. Het wereldbeeld van na den oorlog zal geheel worden bepaald door den uit slag van den oorlog. Evenals op het oogen- blik de oorlog zich doet gelden tot in de verste uithoeken der wereld zoo zal de uitslag van den oorlog een beslissend ka rakter verleenen aan de geheele men- schelijke samenleving. Het is belangwekkend na te gaan hoe toon aangevende stemmen ln de Anglo-Amerikaan- sche coalitie eenerzijds en in de landen van het Driemogendhedenverdrag zich in dit op zicht hebben uitgesproken, en welke over eenstemming er tusschen de twee opvattin gen bestaat. Het blijkt dan. dat ook Neder land in elk dezer beelden een plaats inneemt en daarom is het voor c*>s des te interessan ter van een en ander nota te nemen. Wie gedurende de oorlogsjaren, dus van September 1939 af, prominente economische publicaties in Engeland en Amerika heelt kunnen volgen, heeft bemerkt, dat de toe komstbeelden op economisch gebied in het Geallieerde kamp sterk den invloed hebben ondergaan van de groote gebeurtenissen op militair gebied. Het was tot Juni 1940. dus tot de bekroning van het Duitsche Westelijke of fensief, dat in de „Economist" en andere toon aangevende Engelsche vakbladen telkens weer de voorstelling naar .voren werd gébracht dat de wereldeconomie na afloop van den oorlog zou kunnen aanknoopen, daar, waar zij door den oorlog in haar natuurlijken loop was on derbroken. De nederlaag van Frankrijk bracht in deze zienswijze verandering. In de eerste weken, die op „Duinkerken" volgden, con centreerde zich de aandacht ook van de eco nomen zeer sterk op het gebied, dat zij vóór het begin van den oorlog zoo gaarne, maar toen in geheel anderen gemoedstoestand hadden betreden: dat der oorlogseconomie. Men gevoelde in deze voor Engeland vreese- lijke dagen blijkbaar voor het eerst, dat Groot- Brittannië den oorlog ook verliefen kon. Daarna is weliswaar de belangstelling voor na-oorlogsche economische problemen terug gekeerd, maar in het toekomstbeeld trad, zij het langzaam, Oen onmiskenbare verandering ln. Een dergelijke ontwikkeling zag men in de publicaties in de Vereenigde Staten even- eens-plaatsgrijpen na Pea»-1 Harbour. De re actie in Amerikaansche kringen op de mili taire gebeurtenissen was frappant indentiek aan hetgeen eerder in Engeland tot uiting was gekomen. Het Atlantic Charter. Een verandering inderdaad. Maar bij elk dezer partners geheel verschillend! Voor het eerst in dezen oorlog traden de verschillen ln opvatting voor iederen beschouwer duide lijk aan den dag in het Atlantic Charter. Een ecqnomisch toekomstbeeld, dat een staat zich vormt, hangt uiteraard ten nauwste samen met zijn politieke aspiraties. Hoe ver schillend deze aspiraties in Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten zijn, bewijst het feit, dat. sedert de publicatie van het Charter bij beide partners strijd is ontstaan over de inter pretatie ervan. De tekst van het Charter toont reeds onmiddellijk het gebrek aan een enkel voudig leidend beginsel, waar eerst wordt ge sproken van „de rechten van iederen souve- reinen staat en zijn volkomen onafhankelijk heid" en even verder van een „opbouw onder suprematie der Engelsch sprekende volken". Juist over dit laatste punt zijn de verschillen in opvatting gerezen. Het is thans zoo, dat in Engeland meer en meer het inzicht veld wint. dat ook na een Geallieerde overwinning het overgroote deel van Engelands vroegere afzetgebieden andere, naderbij gelegen Tnarkten zullen hebben ge vonden, omdat nieuwe industrieele- en land bouwproducenten zullen zijn verschenen of zich in die mate zullen hebben ontplooid, dat zij het met succes kunnen opnemen tegen den Britschen concurrent met zijn lange en kost bare zeewegen. Met deze ontwikkeling zou Engelands grootste machtsonderpand: zijn in ternationaal credietwezen sterk in waarde zijn teruggeloopen. Om een dergelijken afloop van zaken tegen te gaan, worden in toonaangevende Britsche publica'ties somtijds de merkwaardigste voor stellen gedaan. Zoo zou men b.v. willen over gaan tot een slechting van de (gedurende dezen oorlog uiteraard zeer vergroote) Roe- meensche olieindustrie, teneinde Europa te dwingen zijn olie weer via de Britsche mark ten te betrekken. Een ander voorstel, dat bo vendien in het kader der tegen Duitschland te treffen bestraffingsmaatregelen past, om vat een voor alle Europeesche landen geldend verbod om met Duitschland handel te drijven! Hierbij denke men eens aan de Neder- landsche belangen en de positie, welke Nederland bij een dergelijke ontwikkeling zou innemen. Wat de vraag der economische leiding be treft, neemt men in Engelsche kringen het standpunt veelal in, dat de staat zich zoo ver mogelijk van een leidende positie in het economische leven moet terugtrekken, o.m. hierdoor, dat hij de tolgrenzen zooveel moge lijk verlaagt of ze geheel doet verdwijnen. Op deze wijze hoopt men dan zoo vlug moge lijk den toestand te benaderen, waarin met name de Engelsche industrie bij kwantitatief geririgen omzet en hooge winst een rendabe le loop is verzekerd, al gaat dit dan ook ge paard met een leger van werkloozen. Anders zijn de opvattingen in de Vereenigde Staten. Voor het probleem Europa als zoo danig blijkt uit de publicaties steeds minder en dan nog slechts oppervlakkige belangstel ling. Men richt den blik naar binnen en houdt zich bezig met de vraag hoe het vormen van trusts in de periode na den oorlog zal tegen te gaan zijn. Met voorstellen inzake het ver scherpen der anti-trustwetten kent men aan den staat een groote plaats in het economische leven toe. Hier is de staat de „administra tion" echter steeds gedacht als gelijke van de economische machtsgroepen, industriegroepee- ringen. vakvereenigingen. enz. en de wijze, waarop spanningen zullen kunnen worden vermeden tusschen den sta3t en deze groepen vormt een onderwerp voor discussie. Internationaal bezien staan de Ver eenigde Staten voor het probleem hoe de afzetgebieden, die zij gewonnen hebben, na den oorlog tegen de Engelsche con currentie te behouden. AGENDA DINSDAG 27 OCTOBER. Gem. Concertzaal: H.O.V.-volksconcert. uur. Frans Hals Theater: „Ik beschuldig". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 18 jaar. Luxor Theater: „Kora Terry". 2.30, 6.30 8.45 uur. Toegang 18 jaar. Rembrandt Theater: „De Zondebok" (too- neel), 2.30 en 7.30 uur. Palace: „Waar is Golowin?", 2.00, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 14 jaar. Moviac: „Dolores weet wat zij wil", 2, 4, 7 en 9 uur. Toegang alle leeftijden. WOENSDAG 28 OCTOBER. Stadsschouwburg: „Maria Stuart" door het Amsterdamsch Tooneel. 7.30 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. W.n. Hoofdredacteur: J V. Baudewyns. Haar lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur: F. C Derks. Haarlem. Chef van Dienst en Stad: S. R Kuiper. Haarlem. Sport en stad: A. Overmeer. Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korsten Heemstede. Binnenland: J. A. Steen Jr.. Zand- voort. Nieuws en reportage voor Velsen en om geving: J. J. E. van Baarseb iJmulden. Adver tenties: D. A. J. Spek, Haarlem. Van semi-officieele zijde is thans een voor- el aan de orde, waarbij het gaat om han delsverdragen, waarbij de Vereenigde Staten zich zouden verplichten aan een bepaald land voor een bepaald bedrag waren te leveren, terwijl de schuld als gedelgd zou worden be schouwd indien de termijn verstreken was ook zonder dat de V.S. voor hetzelfde bedrag aan goederen van het land in kwestie zou den hebben betrokken. Wanneer dergelijke voorstellen van toon aangevende zijde worden gedaan, is het niet moeilijk te voorspellen, dat bij een Geallieerde overwinning na den'vrede een tweede, econo mische oorlog tusschen de beide partners voor de deur staat. Uit dergelijke voorstellen blijkt inmiddels, dat men in vele Amerikaansche kringen heil verwacht van een constructie, waarin de staat het spel der economische krachten des lands verkoepelt, dus van „geleide, economie". Dit nu is een belangrijk purït van overeen komst in de standpunten van de Amerikanen de Nieuwe Orde in Europa. Ee ander belangrijk punt van overeenkomst is intusschen gelegen in de continentale ruim te-theorie. welke ook ginds aanhang heeft. Het is niet te verwonderen, dat het in de Amerikaansche vakbladen niet aan projecten ontbreekt, om in de eerste plaats v.at gewon nen is in Zuid- en Midden-Amerika, te be houden. Het beeld van een hegemonie der Vereenigde Staten over het Amerikaansche continent in zijn geheel is ook daarom zoo aantrekkelijk, omdat het verre is gelegen van het problemenrijk Europa met bolsjewistische machten, maar bovendien, omdat het naar Amerikaansche berekening ook bij een voor de Vereenigde Staten ongunstige beslissing van den oorlog redelijke kansen biedt op ver- wezelijking. Van Europeesche zijde. Wat nu heeft het nieuwe Europa te stellen tegenover deze ontwerpen? Het stelt zich om te beginnen een economisch wereldbeeld na den oorlog voor als een samenwerkende groep van ruimten, dip elk voor zich een zelfstan dig geheel vormen en wier afbakening ge schiedt Volgens geografische, geologische en ethnologische voorwaarden. Iedere ruimte be hoort te bezitten een leidende kern, een econo misch centrum, dat wordt aangewezen volgens ligging, levenskracht en de mogelijkheid tot industrieele leiding. Het is immers een oude waarheid, dat de industrieele mogendheid de meerdere is van de landbouwmogendheid, wanneer het g3at om de verdediging van ge meenschappelijke ruimte naar buiten of eigen positie in onderlingen strijd. Volgens deze eischen komen wellicht de Vereenigde Sta ten voor het Amerikaansche continent als leidinggevende mogendheid in aanmerking, maar zeker is dit het geval met Duitschland ten opzichte van de Europeesche ruimte. Wil Europa zijn plaats te midden van de zich thans vormende andere ruimten behouden en daarin verder de rol spelen, die het tot nu toe was toebedeeld, dan zal het alle krachten waarover het na den oorlog beschikt, op uiterst doeltreffende wijze moeten rangschikken en inzetten. Bij de gecompliceerdheid der Europeesche problemen kan van een vrij spel der eco nomische krachten in den tijd na den oorlog in geen geval sprake zijn. Zoo ooit, dan zeker in den komenden tijd zal Euro pa zijn aangewezen op een straf geleide continentale economie. De economische inspanning op interconti nentaal gebied heeft echter slechts dan zin, wanneer de economische veiligheid in Euro pa zelf is verzekerd. Verre van een continen tale autarkie te willen prediken, ziet men in toonaangevende Duitsche economische krin gen niettemin zeer duidelijk de noodzakelijk heid in. juist in verband met den toekomsti- gen strijd, welken Europa zal moeten aangaan voor het behoud van zijn wereldpositie, van zeer hechte en doelmatig ingerichte conti nentale economie. Werd aanvankelijk gespro ken van een met de Oost-aziatische ruimte gemeenschappelijk gevoerde huishouding" in de levensmiddelen- en grondstoffenvoorzie- ning van beide gebieden, al spoedig werd deze uitdrukking vervangen door de term .economische blokkade-vastheid". Na de jong ste resultaten van de Europeesche herorde ning. die zelfs in dezen oorlogstijd duidelijk merkbaar zijn geworden, en van den duik- boojoorlog, meent men echter thans zoowel voor Oost-Azië als voor Europa te kunnen spreken van „economische onaantastbaarheid" De oorzaken van deze ontwikkeling zijn deels van politiek-mifitairen deels van eco nomischer! aard. De beide gebieden zijn van vijandelijke strijdkrachten zoo goed als ge zuiverd. Economisch steunt de these der on aantastbaarheid op het feit, dat de economi sche storingen, welke door de gevechtshande lingen ontstonden, voor het grootste deel zijn opgeheven. De economische onaantastbaarheid, waar over ook Zondag j.l. Dr. Göbfctels in zijn rede te München heeft gesproken, ligt zoowel in personeele als in materieele principes veran kerd. Het inschakelen van talrijke niet- Duitsehe contingenten op het oorlogstooneel in het Oosten heeft een waarneembare ont lasting gebracht in het arbeidskrachtenvoor- zieningsprobleem van de Duitsche industrieele markt. De ervaring heeft geleerd, dat menging van verschillende nationaliteiten de strijdbaarheid van het totaal niet noemens waard beïnvloedt. Van niet minder belang is de voorziening der Duitsche arbeidsmarkt met niet-Duitsche krachten. Het probleem van de juiste samen werking der heterogene elementen tot het bereiken van het gemeenschappelijk doel: het productie-maximum kan beschouwd worden als in het algemeen te zijn opgelost. Daarbij komt nog een interessante factor: het is gebleken, dat de individueele prestaties der arbeiders, die onder een autoritair regime werken, aanmerkelijk hooger liggen dan -de prestaties der arbeiders in het Geallieerde kamp. Ter illustratie diene, dat zoowel in de Engelsche als in de Amerikaansche volksver tegenwoordigingen bij herhaling wordt ge klaagd over het groote aantal werkuren, dat verloren gaat ten gevolge van stakingen, een mogelijkheid, die dezerzijds volkomen is uitgeschakeld. Een groot deel der arbeidskrachten werkt op het oogenblik nog aan het herstel van door oorlogshandelingen aangerichte schade. Het zwaartepunt lag in 1940 en 1941 voornamelijk in Noord-Frankrijk en Noorwegen, daarna in Oost-Europa, voor het grootste deel Sn de be zette Oostelijke gebieden, en in mindere mate in den Balkan. Het is echter te voorzien, dat in Maart 1943 vele dezer arbeiders zullen vrij komen voor arbeid, die niet langer za! be hoeven te worden aangeduid met „wederop bouw", maar met „verderen opbouw". Samenvattend kan worden gezegd, dat. waar Amerikaansche en Engelsche publicaties zich' verdiepen in na-oorlogsche restauratie-theo rieën, gebaseerd op de macht van het kapi taal, de wederoprichting van een credietwe zen, waartegenover kapitaal niet steeds goe deren behoeven te staan en een kunstmatige beïnvloeding van een natuurlijke economi sche ontwikkeling, het Europeesche streven er op gericht is, het begrip „arbeidskracht" te laten prevaleeren boven „kapitaal", terwijl, nog hangende den oorlog, met een volledige reorganisatie en coördinatie van de Europee sche arbeidskrachten reeds een begin is ge maakt. Aan eigenlijke toekomstbeelden ontbreekt het echter in de Duitsche economische litera tuur evenmin als aan gene zijde van den Atlantischen Oceaan. In het jongste nummer van het economisch weekblad „Der Wirt- schaftsring" maakt de directeur van het Duitsche Rijksbureau voor de statistiek, Dr. Gravell. eenige interessante opmerkingen dienaangaande, en behandelt daarbij de pr3c- tijk der „economische burenhulp", zooals die sedert lang door de autoritaire staten wordt toegepast Wie met een nabuurland nauwe economische betrekkingen onderhoudt, heeft tegenover een land, dat den nadruk legt op Artikel Bon Kaart Aardappelen54A Aard. Aardappelen 54B Aard. Besclialt 54 Beech. Bloem 408 t.m. 411 Alsem. Boter 53 Boter 2-61, 2-C2. i-61. 3-62, 4-61 Reserve 125 gr. 11 Nov. Brondst. 01 t.m. 05 BV Brand"?!. 1 eenh. 31 Dec. 01. 02. 03. 04 KF Braiwiwt. 1 e&nh. 30 Apr. '43 06. 07, OS BV Branded. I eervh. 2S Feïvr. '43 Brood 54A Brood 40 0 gr. 31 Oct. 54B Brood 50 gr. 31 Oct. Chocolade 51 52 Versn. 100 er. 31 Oct, Clgarctten 54 Tabak 20 st. 31 Oct. Ecnheidszeep 3 70 Algem. 1 ratuts. 31 Oct. M Toiite. 1 ra/ruts. 31 Oct, 406 Alyein. 250 gr. 31 Oct. 405 Algem. 125 gr. 31 Oct. G,ort Havermout Huishoudzeep 370, 371 A!g. LinksDe opperbevelhebber der Duitsche oorlogsmarine, groot-admiraal Raedcr, bezoekt een werf in Nikolajew. (PJC. Opname-Hoffmann-Stapf-Pax Holland c) - Rechts: Teneinde het transport vanaf het meer naar hun hooggelegen standplaats te vergemakkelijken, bouwden soldaten van een Duitsche sanitaire compagnie in Lapland in hun vrijen tijd een transportbaan. (PJC.Bringmann-O-H-P.H. c) Links: Het stoffelijk overschot van wijlen den hoofdcommis saris van politie te Amsterdam, It.-kol. S. Tulp, is Maandag op Driehuis-Westerveld gecremeerd. Verschillende onderdee- len van het Amsterdamsche politiekorps en een afdeeling politietroepen bewezen de laatste eer tijdens het voorbijtrek ken van den rouwstoet op de Nassaukade te Amsterdam. (V.N.P. De Haan Pax Holland c) - Rechts: Te Nijmegen is Zondag een vormingsdag voor functionarissen dér N.S.D.A.P. en de Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden ge houden waarop o.a. Hauptdienstlciter Schmidt de leider der hoofdafdeeling Vorming van de N.S.B. prof. dr. Van Genech- ten en de plv. Schulungsleiter der N.S.D.A.P., Kulimann, het woord voerden. Een overzicht tijdens 9e rede van prof. dr. Van Genechten. (Stapf-Borrius-Pax Holland c) het overzeesche handelsverkeer, de volgende voordeelen: korte verbindingen, de mogelijk heid om deze verbindingen beter te bescher men, dan een land, dat van zijn productie gebieden en afzetmarkten door duizenden mijlen is gescheiden, en'de snellere en nauw keuriger informatie inzake de economische 'wenschen en mogelijkheden der handelspart ners. dus daarmede de materieele voorwaarde voor een levendiger goederenhandel. Nederland. Wat beteekenen deze beginselen voor Ne derland? Van de Europeesche landen, van de Weste lijke mogendheden, van de koloniale rijken. den oorlog betrokken zijn geraakt, is Nederland waarschijnlijk het land, waarvoor zich de grootste wijzigingen hebben voorge daan. De oorlog tr,of ons aan met een indus trieele ontwikkeling en een internationalen handel, welke vrijwel uitsluitend te recht vaardigen waren door onwr-geografische posi tie, ons kolononiale bezit en onze veelzijdige betrekkingen overzee, voorts met een staats inrichting, welke in fundamenteele tegenstel ling stond tot die, welke zich in Europa heeft ontplooid. Het was geen wonder, dat ons land zich geheel op het Westen had geörienteerd en dat men in vele kringen vergeten scheen, dat wij 'al onze voordeelen in beginsel ont leenden aan de positie van het rijk in Europa, waarvoor het achterland van ten minste even groot belang is als alles, wat zich aan gene zijde van Noordzee en oceaan bevindt. Rekening houdend met de mogelijkheid, dat ons overzeesch bezit voorgoed verloren dienen wij ons te bezinnen op de vraag, of wij gedoemd zijn een „arm kustland" te wor den, of dat er andere mogelijkheden voor Ne derland zijn weggelegd. Bij de beantwoording van deze vraag is nu het onveranderlijke, niet te vervreemden achterland van groot belang.. Voor dit ach terland immers, zal handelsnoodzakelijkjieid met het buitenland overzee steeds blijven be staan. Wij blijven op een knooppunt der han delswegen van Oost naar West en omgekeerd. Gaan wij van de veronderstelling uit, dat de Geallieerden dezen oorlog zouden winnen, dan zijn in zoo hooge mate „strafmaatregelen" tegen Duitschland te verwachten, dat een handelsverbod op ons achterland zeer zeker binnen het bereik van de mogelijkheden ligt. Voegt men daarbij de waarschijnlijkheid van een handelsverdrag met Amerika, zooals dat boven werd besproken, dan verkrijgt men het volgende beeld: een Nederland, beroofd van handels mogelijkheden met het achterland, met sterk verminderd of zonder koloniaal rijk overzee en volgestopt met Amerikaansche goederen, waartegen het slechts export mogelijkheden heeft in zooverre de Ver eenigde Staten geneigd zijn ze te .nemen. Wat ingevoerd wordt, behoeft niet meer in het eigen land te worden geprodu ceerd. Ergo: een werkloozenleger, waar omtrent alle voor-oorlogsche voorstellin gen fekort schieten. Gaan wij van de veronderstelling uit, dat de zege aan Duitschen kant is, dan staan wij voor de noodzakelijkheid ons „gelaat 18C graden om te wenden", d.w.z. ons in verhoog de mate te oriënteeren op hel Oosten. Ook al gaat ons rijk overzee voorgoed voor ons ver loren. dan ontwikkelt zich het volgende beeld Nederland efts de economische voorpost van het economisch machtscentrum van Europa en daarmede op een prominente plaats in de economische ontwikkeling van het geheele continent De samenwerking -der groote ruimten zal, ondanks alle tegenstellingen doorgang moeten vinden en een intensieve uitwisseling van goederen tusschen het Europeesche en het Amerikaansche continent is dan ook zeer waarschijnlijk. Ook al richten zich op het oogenblik de interessen van de Duitsche eco nomische wereld in hooge mate op de verover de gebieden in het Oosten, de eenvoudige feiten, dat Duitschlands voornaamste indus triecentra aan den Rijn liggen, dat deze ri vier naar het Westen stroomt en dat Neder land ook in de toekomst de voordeelen van zijn positie aan de Rijnmonden zal ervaren, laten zich niet loochenen Teneinde deze mogelijkheden echter ten volle uit te buiten. en dat zal voor ons land noodzakelijk zijn, dient de Nederlandsche economie zich thans zoover mogelijk in het door Duitschland geleide proces van den „verderen opbouw" in te schakelen. Want slechts zoo zal men voorkomen, dat in de pe- I riode na dezen oorlog kostbare jaréh voorbij zouden gaan, waarin op politiek gebied veel verspeeld zou worden en op economisch ter- I reis des te grooter moeilijkheden uit den weg zouden moeten worden geruimd. Opzettelijke verkwisting? Hoeveel ouders kennen niet het oogen blik, dat, na lang beraden, na eindeloos ge reken, ze moeten vaststellen, dat de harte- wensch van hun jongen, verder te studee- ren, niet kan worden vervuld. Hoeveel hoopvolle verwachtingen zijn niet vernie tigd door het verlammende besef, dat va ders inlcpmen het eenvoudig niet toestaat, dat er nog meer- geld aan verdere studie wordt besteed. Wij kennen deze gevallen bij duizenden en ondervinden ze nog nau welijks als een ramp. Te lang heeft men ons voorgepraat, dat het eigenlijk zoo hoorde. Doch wie beseft de enorme krachts verspilling, die deze toestand meebrengt? Hoeveel ambitie, aanleg, liefde tot inten sieve vakstudie, hoeveel scheppend vermó gen is op deze wijze niet gedood? Wij le ven in een tijd, waarin het leven ons tot uiterste spaarzaamheid dwingt, willen we niet ten onder gaan. Geen aardappel mag verloren gaan. doch met de gaven van hart en hoofd van onze-jeugd met onze toekomst dus. bedrijven we "ook nu nog een verkwis ting, die aan het waanzinnige grenst. Niet de enkeling, die door de omstandigheden is gebonden, draagt hiervoor de verantwoor delijkheid: Neen, wij als gemeenschap zul len daarvoor eens moeten boeten. Gelukkig zijn er teekenen, die op een kentering wij zen. Zoo geeft het Langemarck-Studium* de gelegenheid tot een kostelooze vakstudie of universitaire opleiding aan allen, die zelf een dergelijke opleiding niet kunnen be kostigen, ofschoon ze, wat hun prestaties betreft, daartoe zijn voorbestemd. Elke flinke, gezonde, jongeman tusschen 16 en 22 jaar, die meent, dat hii over een meer dan normalen aanleg beschikt: kan zich voor deze opleiding aanmelden. Inlich tingen verschaft het Langemarck-Studium, Waalsdorperweg 12, Den Haag. Nederland steekt de loftrompet over De Heer's nieuwste bonbon-assor timent Holland s Glorie". Vraag er Uw leverancier meteen eens naar! DJE HEER's NIEUW PONBON-ASSORTIMENT - Velser moordzaak in hooger beroep. Voor het Gerechtshof te Amsterdam zal op Donderdag 5 November a.s. in hooger beroep worden behandeld de zaak van den dubbelen moord, in Augustus 1941 ge pleegd door den 39-jarigen J. K. H. uit Muiden op zijn vroegere echtgenoote en den nvan; zekeren B„ met wien zij samen woonde in een huis aan den Wijkerstraat- weg te Velsen-Noord. De Iiaarlemsche rechtbank heeft H. veroordeeld tot een gevangenisstraf van 12 jaar, tegen welk vonnis verdachte hooger beroep heeft aan- geteekend. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den js het morgen Woensdag de beurt aan de letter W. Verduisteren van 18.22 tot 8.28 uur 28 Oct.: zon op 8.27, onder 18.20 uur maan onder 12.29, op 21.18 uur 29 Oct.: zon op 8.29. onder 18.18 uur maan onder 13.20, op 22.04 uur DE DISTRIBUTIEBONNEN Iloeveclb. t.m. 2 kg. 31 Oct, 1 kg. 31 Oct, 75 gr. 31 Oct, 70 gr. 31 Oct, 125 gr. 30 Oct. 80/90 gir. 31 Oct. Jain 403 Algem. 1 ranits. 31 Oct. Kaas 397 t.m. 399 Algem. 100 gT. 31 Oct. Kofficsutr. 400 Algem. 250 gr. 2S Nov. Maïzena 407 Algem. 100 gr. 31 Oct. Melk 54 Melk 1 3/4 L. 31 "Oct. Petroleum 02 Petr. 2 L. 31 Oct. Peulvr. 404 Aleera. 125 gr. 31 Oct. Rijst. Scheerzeep Sigaren Suiker Suikerwerk Tabak Taptein. l-i Vermicelli Vlecscli Zeep Zeep 4-57, 4-58 Reserve 250 M Tex. (m) 54 Tabak 402 A'igem. 53, 54 V'erwi. 54 Tabak 50. 2-60 Res. 1 407 Algem. 54A Vtecsch 54B Vleefich 370/412 Afe. 31 Oct. 31 Dec. 5 st. 31 Oct. 1 kg. 31 Oct. 100 gr. 31 Oct. J 25 g<r. 31 Oct. 3/4 L. 31 Oct, 100 gr. 31 Oct. 100 gr. 31 Oct. 50 gr. 31 Oct. 31 Oct. M/N Eenh.z. 1 rants. 31 Oct. Bonnen beteekenen voedsel mits er geld is Zorgt voor geld Steunt Winterhulp Giro 5553. Burgemeester van Heemskerk gearresteerd. Verdacht van fraude. Het onderzoek duurt nog voort. Met voorkennis van de hoogste Nederland sche en Duitsche autoriteiten is de mare chaussee Zaterdagmorgen tot de arrestatie overgegaan van den heer W. J. M. A. V„ bur gemeester van de gemeente Heemskerk. De arrestatie geschiedde op het station van Be verwijk. daar dc burgemeester zich juist op reis wilde begeven. Naar wij van bevoegde züde vernemen, heeft de arrestatie plaats gehad in verband met het vermoeden, dat door den burgemees ter frauduleuze handelingen zijn gepleegd met gelden, welke hij uit hoofde van zjjn functie onder zich had. De verduistering schijnt niet gepleegd te zijn met gelden van de gemeente Heemskerk, maar hoofdzakelijk met de middelen van een officieele instelling. Bij het onderzoek zouden echter nog meer bezwarende feiten aan het licht zijn gekomen. Hierover kon echter nog niets medegedeeld worden, daar het onder zoek nog steeds loopende is. Dé burgemees ter is ingesloten in de marechausseekazerne te Beverwijk. In Heemskerk en omgeving was het al lang geen geheim meer, dat de heer V. al eenige jaren in ernstige financieele moeilijkheden verkeerde. Zij waren zelfs van dien aard, dat hij zich vorig jaar voor eenige faillissements aanvragen geplaatst zag. Ongetwijfeld zal de gepleegde fraude hiermee wel verband hou den. De heer V. is sinds 10 October 1929 burge meester van de gemeente Heemskerk, als op volger van den heer J. M. Wiegman. In Oc tober 1941 werd hij opnieuw herbenoemd. Ook is de heer V. nog eenigen tijd waarne mend burgemeester van Castricum geweest na het vertrek van burgemeester Sloet naar 's-Hertogenbosch. Koe gestolen en geslacht. Haarlemmer gearresteerd. -In den nacht van 21 op 22 October werd in den Poelpolder onder de gemeente Haar- lemmerliede ten nadeele van den heer Jac. van B. te Vijfhuizen een melkkoe ter waar de van 800.gestolen. Direct werd van dezen diefstal aangifte gedaan bij veldwachter Collignon van Haar- lemmerliede, die er reeds binnen enkele uren in slaagde, de huid van de inmid dels geslachte koe in Heemstede in beslag, te nemen. De dader was echter nog niet gepakt, maar de veldwachter koesterde verdenking tegen den Haarlemmer H. H„ die ook van schapendiefstallen verdacht werd. Nadat deze man Was aangehouden, werd hem een langdurig verhoor afgenomen. Na eerst hardnekkig ontkend te hebben, gaf hij ten slotte toe, de koe gestolen en geslacht te hebben. Bovendien slaagde de veldwachter er in, het grootste gedeelte van de opbrengst, n.l. een bedrag van 600.in beslag te nemen, Dank zij de activiteit van den heer Collig non was deze zaak dus spoedig tot klagjheid gebracht. tegen Swift 3 met 5—1 te winnen. Het bewees hiermede voldoende, dat het niets derste plaats voelde. Evenals in den wedstrijd tegen Olympus 14 dagen geleden was het aanvals- spel behoorlijk verzorgd. Met rust was de stand reeds 3—1. Behalve dezen wedstrijd te winnen, boekte Oosterkwartier 3 nog een succes: de wedstrijd commissie van den N. K. B. heeft aan dat twaalf-, tal de hem opgelegde reglementaire straffen w gens niet-opkomen tegen Amsterdam-Zuid kwijtgescholden. Zoodoende heeft Oosterkwar tier 3 thans 4 winstpunten. De wedstrijd O. K. V.—Haarlem I ging niet door. De andere twaalftallen t. w. Oosterkwar- tter 2, Sport Vereent 2, T. II. B. en Dc Storm- •ogels hadden een vrijen Zondag. De uitslagen luidden: Tweede klasse C: Oosterkwartier I—S.V.K. 7—0; Sport Vereent IOosterpark I 3—2. Derde klasse C: O.K.V.—Haarlem afgek.; Meer- 'o vogels—Koog Zaandijk 3 niet gespeeld; Blauw ja Vit 5—Z.K.V. 2 9—1. Derde klasse D: TogoBlauw Wit 4 81; D.T. r. 3—Victoria 4—5. Derde klasse E: D.T.V. 2—Allen Weerbaar 2 6—7; Oosterkwartier 3—Swift 3 51. VOETBAL Afd. IA: HFC 8HFC 7 2—10 Gez. 2—TYBB 3 2—3 Geel Wit 3—Geel Wit 4 EDO 4—N A S 1-4 4—3 Afd. IB Afd. 4D Hillinen 2—Haarl. 3a 2-5 V. Nispen. 2—Hillïn. 5 Droste—D S IC 5-1 2—9 Schoten 2—D C O 2 5-3 JUNIOREN- Afd. IC COMPETITIE. R C H 5—E D O 3 3-2 Afd. C. Stormv. 3—Geel Wit 1-1 Schoten a—EDO a 2—5 Afd. 2A. Afd. D. V 2—V V B 2 0-3 H'lem b—RCH a 1—11 Santpoort 3-D E M 2 2-1 Afd. E. Waterloo-V S V 4 6-1 H'lem c—RCH c 5—1 Afd. 2B: Afd. F. HFC 5-Spaarnestad 0-4 HFC d—THB 2—6 Vogelenz.-Haarl. 6 4-1 ZATERDAG 24 OCT. Afd. 2C: Afd. A. THB 2—HFC Vet 2—5 S1ZO—VEW 3—2 Bl'daal 3—Schoten 4 3—7 Tw. JeugdWIJ 1 1—2 H'lem 4—RCH 6 9—2 Afd. B. Afd. 2D: VEW 2—K'land 2 1—1 Ripperda 2—Halfw. 2 4i Afd. C. O.' Gez. 3—Droste 2 7—0 Havenm.—SIZO 2 9—3 TYBB 4—Schoten 3 Telef. 2—K'land 2 3—5 3—6 ZATERDAGJUNIOREN. Afd. 3C: Afd. A. RCH 8—WH 2 2—6 o. Gez. a—Schoten 5-1 Afd. 4C: Afd. B. Spaarnd. 3Bl'daal 5 EDO b—TYBB a 07 6—3 H'lem bHalfw. a 0—6 Afd. C. 2—3 O. Gez. b—HFC b 4—6 1—5 Afd. D. Spaarnd.—HFC p 0—1 Afd. 4B: H'stde 2—TZB 3 DEK 3—Conc. 2 Afd. 4C: AFD. HAARLEM N. V. iS. RCH 4Kennemers 3 51; RCH 5EDO 3 32; RCH 8—WH 2 24; RCH b jun—Halfweg b 5—3. DAMMEN HAARLEMSCHE DAMCLUB. Voor de clubkampioenschappen werden de vol gende partijen gespeeld: Hoofdklasse: J. van Looij remise met D. Schrlj- nemakers; A. Miedema wint van A. Fasol. Eerste klasse: D. Philippo wint van I. Risseeuw; Joh. Philippo wint van A. Smit; Louis Kisch wint van C. Vrolijk: J. Holm wint van C. B. de Laat. Tweede klasse: A. J. Verwoerdt wint van J. J. Zalm. HOOFDKLASSE COMPETITIE NED. DAM- BOND, AFD. NOORD-HOLLAND. Zondagmiddag speelde de R.K. Damclub St. Bavo van Heemstede haar eersten wed strijd voor bovengenoemde competitie tegen de Haarlemsche Damclub I. Na een van het begin tot het einde zeer spannenden e fraaien strijd werd de totaaluitslag 1010. De gedetailleerde uitslag was als volgt: Haarl. D.C. I: St. Bavo: J. B. Sluiter Jr.J. Drayer 1— P. J. v. DartelenB. H. Stevens 1— P. H. MeureJ. J. Warmerdam 20 H. v. LunenbergG. Eising 11 Ph. Amelung Jr.G. Zonneveld 20 K. OlijJ. v. d. Zwan J. W. v. Dartelen—L. v. d. Voort 0—2 J. v. LooijN. Zomer 02 D. SchrijnemakersH. Willemsen 02 J, H. MeureJ. Weijers 20 SPORT EN SPEL. KORFBAL GOEDE PRESTATIES DER HAARLMSCHE N. K. B.-TWAALFTALLEN. Sport Vereent heeft een uitstekende prestatie geleverd door het bezoekende Oosterpark met 3—2 te verslaan. Sport Vereent begon met een goed tempo in het spel te zetten en E. Hane- lcroot gaf zijn club de leiding. Oosterpork zette er alles op om gelijk te maken, hetgeen haar nog voor de rust gelukte (1—1). Ook na de hervatting was het spel het aanzien volkomen waard: Oos terpark begon hard van stapel te loopen, reeds spoedig leidde zij met 1—2. Dit werd Sport Vereent te erg en dank zij goed aanvalsspel kon W. Vink den stand op gelijken voet brengen (2—2) en later doelpuntte A. Vink, waardoor de Sant poortenaren met 3—2 wonnen. Ook Oosterkwartier maakte geen misstap: het stuurde het bezoekende S.V.K. 2 met leege han den naar huis; het werd zelfs een debacle voor dat twaalftal; met niet minder dan 7—e won Oosterkwartier. De wedstrijd was zeer eenzijdig, met rust leidde Oosterkwartier reeds met 40, terwijl na de rust de stand tot 7—0 kon worden opgevoerd, Totaal 10—10 RADIOPROGRAMMA WOENSDAG 28 OCTOBER 1942. IILVERSUM I, 415.5 M. .15 Harmoniemuziek en koorzang(gr.pl-). 7.30 'N. O. Nieuwsberichten. 7,40 Licht oehtendspel (gr.pl 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.40 Van UUr tot Uur, lezing. 8.50 Kindersymphonie (opn.). 9.00 Kleine orkesten afgewisseld door duetten (gr.pl.). 9 30 Spiegel van den dag. (opn.). 9.40 Kleine orkesten, afgewisseld door duetten (gr. pl.). 10.00 Het Amusementsorkest (opn.). 10.30 Re portage. 10.45 Orkest Bertus van Dinteren. 11.30 Cello en piano. 12.00 Almanak. 12.05 Orkest Klaas van Beeck. 12.45 B. N O. Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Otto Hendriks en zijn orkest en gramofoonmuziek. 14.00 Halfweg, gevarieerd pro gramma. 15.00 Voordracht. 15.20 Haifweg, geva rieerd programma. 16.45 B. N. O. Nieuws-, zake lijke- en beursberichten. 17.00 Planovoordracht. 17.30 Nederlanders loodsen op verre zeeén, klank beeldenreeks. 18.00 Opera „Cavalleria Rusticana" 19.00 Wat niet in de krant staat. 19.15 Spaansc'ne zang (gr.pl.). 19 30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 B. N. O. Zakelijk praatje over den landbouw. 19.50 Josef Goebbels. schrijver en strijder voor zijn volk. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Cen trales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Omroep-Symphonie orkest en solist, 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Rhythme in den avond (gr.pl.). 23.00—24.00 Dat is Weenen (gr.pl.). HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtendgymnas tiek. 7.50 Sportnieuws. 8,00 Voor de rijpere jeugd. 8.15 Wat zang en spel (gr.pl.). 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.40 Pianovoordracht (gr.pl.). Composities van Franz Lehór en Eduard Künnelce (gr.pl.). 10.00 Godsdienstige uitzending. 10,40 Concert voor viool en orkest (gr.pl.). 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Kinderkoor „Bel Canto" (gr.pl.). 11.30 Royal orkest en solist. 12.30 Pro gramma-overzicht 12.35 Cello met orkest (gr.pl.) 12.45 B. N. O. Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Landbouwreportage. 13.15 Orgelconcert en viool. 14.00 Godsdienstige uitzending. 14.30 Rot- terdamsch Philharmonisch Orkest en solist. 15.30 In Godsvertrouwen alles voor het vaderland, lezing. 15.45 Ninon Vallin zingl (gr.pl.). 16.00 Zang met planobegeleiding en pianosolo. 16.45 B. N. O. Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17 00 Voor de jeugd 18.15 Marschmuziek (gr.pl.). 13 30 B. N. O. Nieuwsberichten. 18 40 Spiegel van den dag. 18,50 B. N. O. Brabantsch praatje. 19.00 Wiener Süngerknaben (gr.pl.). 19.15 Pens-.on 't Stekeltje, sterspel, 19.30 Vreugde en Arbeid, gevarieerd programma. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales. die over een lijnverbinding met de ;tudio beschikken. 20.30 Luchtig Zangprogram ma (gr.pl.). 20.55 Vreugde en Arbeid, gevarieerd programma 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2