Haarlemsche Courant Groote Japansch-Amerikaansche zeeslag bij Santa Cruz-eilanden. v,'s„ V i Duitsche luchtmacht boven Kaspische zee. 4 vliegtuigmoederschepen, slagschip en een ander oorlogsschip. In 3 dagen 25% der Britsche tanks aan Egyptische front vernietigd. 287e Jaargang No, 234 X x Abonnement p. weet 0,26, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,42, franco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentiën 3—15 W.m. 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prtja. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement IS00 m.m. S cent p. num. trltr.i Grafische Bedrijven Damlate. WnA Hoofdredactenm 3. V. 8AUDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland VerschUnt dsgelUlp behalve op Zon- en feestdaeen. Kennemer Editie Woensdag 28 October 1942 Bnreamt Haarlem: Groote Houtstraat 83. BUkanioor: Soendas plein S7. Tel. Directie 13082. Hoofdredactie 15054. Redactie 10600, Administratie 10724. 14825. Soendapleln 12230. Postgiro 1349S&. Directie PH. A. MEES - P. W PEEREBOOM. Bureau Umutdeoi Kennemerlaat, 102, Telefoon 6437. Verliezen der V. S.: Slagschip3 kruisers en torpedojager zwaar beschadigdTwee Japansche vliegtuigmoederschepen en een kruiser licht be schadigd9 49 vliegtuigen vermist. 200 Amerikaansche vliegtuigen vernietigd. Om 20 uur 30 gisteravond is officieel bekend gemaakt, dat de Keizer lijke Japansche marine in een zeeslag, die op 26 October van het aan breken van den dag tot in den nacht heeft geduurd, in gevecht met een machtige vijandelijke vloot in de wateren ten Noorden van de Santa Cruz-eilanden, vier vliegtuigmoederschepen, een slagschip en een niet nader geïdentificeerd vijandelijk oorlogsschip in den grond heeft geboord en een slagschip, drie kruisers, benevens een torpedo- bootjager zwaar heeft beschadigd. Ruim 200 vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten of ve* nietigd. De verliezen van de Japansche strijdkrachten bedragen twee vliegtuigmoederschepen, die licht beschadigd werden en een even eens licht beschadigde kruiser. De schepen blijven echter bruikbaar en kunnen verder aan den slag deelnemen. Negen en veertig Japan sche vliegtuigen worden vermist. Deze slag zal de „Zeeslag in het Zuiden van den Stillen Oceaan" worden genoemd. In één maand Het Japansche hoofdkwartier maakt ver der bekend, dat de Japansche zeestrijd krachten in het gebied van de Salomons eilanden tusschen 25 Augustus en 25 Octo ber, dus in het tijdvak tusschen den twee den zeeslag bij de Salomonseilanden en den' zeeslag in het Zuidelijke deel van den Stil len Oceaan de volgende algemeene succes sen heeft behaald: Tot zinken gebrachte vijandelijke oorlogs bodems en transportschepen: Het Amerikaansche vliegkampschip „Wasp' (14.700 ton), drie kruisers, vijf torpedo jagers, zes duikbooten, zes transportschepen en een mijnenveger. Ernstig beschadigde vijandelijke oorlogs bodems en transportschepen: Een slagschip, een vliegkampschip, een kruiser, een duikboot, twee., transport schepen en een mijnenveger/Bovendien werd nog een ander vliegkampschip beschadigd. JODEN VEROVEREN ENGELAND. Ps. Bij de uitgeverij „Storm" te Am sterdam is een merkwaardig boek versche nen, waarin dn Peter Aldag op uiterst ge documenteerde wijze niet minder dan 443 boeken en tijdschriften, benevens een groot aantal documenten uit Engelsche ar chieven -dienden hem tot bron uiteenzet hoe de Joden er, na een eeuwenlang gevoer de strijd, in geslaagd zijn in Engeland vasten voet te krijgen en vrije burgers van Londen te worden. Strijd moest gevoerd worden, strijd met afwisselende kansen, want het volk dat zich tégen de Joden keerde, terwijl de door de overtuiging van het uitverkoren-zijn en de goddelijke genade bezielde Puriteinen, die in hun-banier den' leeuw van Juda voerden en vele hunner leerstellingen in het Oude Testament verankerd zagen, niet alleen uit idealisme, maar zooals deze schrijver het kenteekent evenzeer uit zuiver materia listische overwegingen opkwamen voor een nauwe gemeenschap en vriendschap met hun HebreeüWsche broeders. Er waren heerschers in Engeland, die hun gunsten tegen klinkende munt aan de Jodén ver kochten en daarbij nog gesteund werden door een corrupt Hoogerhuis en parlement en door een verworden geestelijkheid. Het volk stelde zich, zooals gezegd, zoolang het gezond en sterk was, eeuwenlang met succes te weer, maar. toen het zaad, dat de Joden gezaaid hadden, eindelijk opkwam, was liet met hun verzet gedaan. Juda is de bdas in Groot-Brittannië. De leer, dat het Engelsche volk een der ver loren tien stammen Israels is, wordt daar niet als een legende beschouwd; ze spookt niet alleen rond in de hoofden der geleer-! den. Niet voor niets bestaan er thans nog tallooze secten én vereenigingen, die zijl, opgericht om dit geloof te verbreiden en welker redenaars tot stichting der lanter fanters in Hydepark, met engelentongen d< theorie trachten te „bewijzen", dat Engel- schen en Joden slechts één stamvader had den. Alle menschen zijn broeders; rasbegrip pen bestaan derhalve niet meer. Tot zoover deze schrijver. In zijn werk vindt hij gelegenheid om aan te toonen hoe volledig de overwinning der Joden op het Engelsche volk is geweest en hoe zij geheel Engelands politiek beheerschen. Joden, heb ben zich in-alle lagen der Engelsche maat schappij weten te vestigen, maar speciaal de Engelsche adel is door hen veroverd. Er zijn Engelsche koningen geweest, die tegen grof geld ook de Joodsche kooplieden tot den adelstand verheven hebben en er wa ren tal van adellijke Engelsche families, die er niet tegen opzagen hun blazoen met Hebreeuwsch goud grooter glans te geven. Dit verleden heeft zich echter gewroken.. De Jacobssteen, die eens tot altaar in den tempel van Jeruzalem heeft gestaan, kreeg een plaats in de Westminster Abbey te Londen. Wie vraagt er nog waarom Juda daar triomfeert Bij ons weten werd nog nimmer te voren een historisch overzicht geschreven, waarin zóó duidelijk wordt aangetoond op welke wijze Engeland in de macht der kinderen Israels gekomen is. Dit boek leert ons, zooals alle geschiedenis, ook zeer veel. dat voor andere volken niet zonder beteekenis mag worden geacht en dat vooral in dezen tijd, waarin Engeland een oorlog voert om het voortbestaan van zijn op geldheer schappij gegrondveste imperium, van groot belang blijkt te zijn, omdat het ons een helder inzicht in 'tal van gebeurtenissen, alsmede in de door Joodsche invloeden beheerschte politiek van Londen geeft. Wie het politieke wereldgebeuren met vrucht volgen wil, doet er goed aan zich het werk van dr. Peter Aldag aan te schaf fen; het is vlot en boeiend geschreven en heeft bovendien de verdienste zich streng bij de historische gegevens en feiten te houden en alleen conclusies te trekken waar zij volkomen gerechtvaardigdzijn of ons door het nuchtere verstand worden opge drongen. .ffirti •dauru t-RabauCb ...7 CMci.i, Clt. .austr. - ifrr. cMebriden '.Ka De Santa-Cruz eilanden zijn gelegen ten Oosten van dc Salamonsgroep en vormen een belangrijk strategisch punt bij de Ge allieerde pogingen de Japanners van deze groep te verdrijven. (Archief H. C.) Neergeschoten en vernietigde vijandelijke vliegtuigen 403 Vliegtuigen werden neergeschoten en 97 op den beganen grond vernield. Bovendien werden 19 groote vijande lijke bommenwerpers van het type B 17 ernstig beschadigd. De Japarfsche zeestrijdkrachten leden de volgende verliezen Twee kruisers, twee torpedojagers, een duikboot en vijf transportvaartuigen werden tot zinken gebracht, terwijl een kruiser, drie torpedojagers, een duik boot en twee transportvaartuigen be schadigd werden. 26 Japansche vliegtuigen stortten zich met voorbedachten rade op vijandelijke doelen. 31 Japansche vliegtuigen werden be schadigd, 78 Japansche vliegtuigen worden vermist. In totaal. De verliezen, van de Amerikaansche ma rine sedert het begin van den oorlog be dragen 59 tot zinken gebrachte en 37 beschadigde oorlogsschepen. Tot 25 Augustus warden reeds zes slag schepen, zeven vliegkafnpschepen, 14 zware en lichte kruisers, 8 torpedojagers en twee vaartuigen voor bijzonderen dienst tot zinken "gebracht, en 26 Amèrikaansche oorlogsschepen, onder welke vijf slag schepen, twee vliegkampschepen, tien krui sers, zes torpedojagers en drie schepen voor bijzonderen dienst beschadigd. In deze lijst zijn duikbooten, vliegtuigen en transportschepen, die tot zinken ge bracht of beschadigd werden, niet begre pen. Commentaar uit dc V. S- De Amerikaansche minister van marine Knox heeft op de persconferentie omtrent den zeeslag bij de Santa Cruz-eilanden verklaard, dat het vandaag ook de dag der Amerikaansche marine is. De ppmer- kelijkste belastingpróef, die de Amerikaan sche marine ooit in haar geschiedenis heef beleefd, speelt zich volgens Knox op der dag van heden af. Hij kon niet profeteeren. Een ding slechts staat vast en wel dat de Amerikaansche vloot zich in een hevigen hardnekkigen strijd gewikkeld ziet. De bekende Amerikaansche admiraa Sterling heeft verklaard, dat de Jaapnsche oositie in den Stillen Oceaan in ieder op zicht gunstiger is dan die der Amerikanen De Japanners, aldus Sterling, kunnen eer willekeurig aantal oorlogsschepen in een bepaald gebied in den strijd brengen, zon- ier daardoor ergens anders hun operaties n gevaar te brengen, terwijl de V. S. tij dens de gevechten om de Salomons-eilan- den ook de veiligheid van de Midway- vlanden en van het. groote vlootsteunpunt Hawai in het oog moeten houden. Het ontslag van Ghormley Inzake het ontslag van vice-admiraal Ghormley. die tot dusver opperbevelhebbe in het. Zuidelijke deel van den Stillen Oce aan was. meldt de Times uit New York, dal langenomen wordt, dat het ministerie Ghormley „te weinig agressief" heeft ge acht. Juist in den laatsten tijd is ook in het ipenbaar critiek geleverd op Ghormley vanwege het feit, dat het hem destijds met zijn vlootstrijdkrachten niet- gelukt is de Japanners te beletten troepenversterkingen aan land te zetten op Guadalcanar en om Japansche vlootconcentraties ten noorden van de Salomons-eilanden uiteen te slaan. Onlangs heeft men ook de tegen Ghorm ley gerichte aanklacht vernomen, dat de Japanners met hun aanval van begin Augustus, waarbii drie Amerikaansche en •en Australische kruiser verloren gingen. Ie Geallieerde strijdkrachten totaal verrasi hebben, niettegenstaande verkenningsvlieg tuigen enkele uren van tevoren kruisers en torpedojagers op weg naar Guadalcanar hadden waargenomen. GRONDSTOFFENBALANS NA DRIE JAREN OORLOG. Artikelen van Dr. Dietrich. Keer over de geheele linie ten gunste van Pact van Drie De strategische en economische oorlogs problemen vormen het onderwerp van een serie artikelen van den Rijksperschef, dr. Dietrich, waarin hij o.a. een indrukwekkend overzicht geeft van de productiemogelijkheden bij de Asmogendheden en de Geallieerden. Hij schrijft De grondstof van alle industrieele pro ductie is de steenkool. Voor den oorlog beheerschten de Asmogendheden 27 pet. van de steenkoolvoorraden der wereld. Thans is dit 35 pet. Met de kolenprodüctie van Japan en de bezette Sowj et-gebieden evenaren de landen van het Pact van Drie tegenwoordig op zijn minst hun tegenstanders, indien zij hen niet over treffen. Van het ijzererts beheerschen de As mogendheden tegenwoordig 46 pet., tegenover 6 pet. voor den oorlog. In de Ver. Staten heerscht een niet aan te vullen tekort aan veredelingsstoffen, die het staal bruikbaar maken voor de bewapening, en ook aan het noodige schroot. Daartegenover hebben de Asmogendheden op de1 slagvelden van Europa een geweldige hoeveelheid schroot buitge maakt. Volgens onze tegenstanders beschikken de Asmogendheden thans over 67 pet. van het bauxiet, 74 pet. van het tinerts, 60 pet. van het wolfram, 30 pet. van het chroom, 49 pet. der magnesiumproductie en 35 pet. van het mangaan ter wereld. Aan koper hebben de Ver. Staten vóBr 1942 een tekort bij de wapen productie van ten minste 30 pet. De rubber voorziening der Ver. Staten is catastrophaal, daar de mogendheden van het Pact van Drie 91 pet. der totale productiegebieden in han den hebben. Behalve het chronische tekort der Gealli eerden aan grondstoffen is de voor het pro ductieprogram noodzakelijke hóeveelheid werkkrachten een onverbiddelijke grens voor de verwezenlijking van de bewapenings fantasieën van Roosevelt gebleken Beslissend is het gebrek aan vakarbeiders. Uit de Amerikaansche vakpers blijkt, dat voor 100 arbeiders in de wapenfabrieken, 24 ongeschoolde, 41 halfgeschoolde en 35 ge schoolde noodig zijn. Dat wil dus zeggen, dat onder de 80 millioen werkkrachten, waarover de wapenfabrieken voor de uitvoering van Roosevelts program moeten beschikken, meer dan 10 millioen geschoolde vakarbeiders moe- 'ten zijn, die niet beschikbaar zjjn ep even min binnen afzienbaren tijd komen. Daartegenover staat het menschenreser- voir van het Pact van Drie, dat na het uitbreken van den oorlog is verdrievou digden veel meer vakarbeiders telt dan de Geallieerden. Uiterst belangrijk is de kwaliteit der ge produceerde wapens. Uit Amerikaansche pers stemmen blijkt, dat men ook daar inziet, dat de As hier een voorsprong heeft. Hierbij komt dan nog het transportprobleem, want het bezit van wapens is niet voldoende, ze moe ten ook nog gebracht worden op de plek, waar ze noodig zijn. Vertrek van kaderleden van den jeugdstorm naar het front. Toespraak van den hoofdstormer. Toen verleden jaar de oorlog tegen Sovjet- Rusland uitbrak en in vele landen van Europa vrijwilligerslegioenen werden ge vormd, was ook onder de leden van het. jeugdstormkader een groote drang om zich te melden voor den vrijheidsstrijd van Europa. De hoofdstormer besliste toen ech ter, dat niemand van het jeugdstormkadar zich. zonder zijn toestemming voor den frontdienst mocht melden. De strijd Nederland om het belangrijkste deel van ons volk de jeugd mocht niet ver zwakken. Om evenwel aan de jeugdstorm eer te voldoen, kregen twee hooge jeugd stormfunctionarissen, de stafleider Quispel en de gewestleider Groneman, toestemming om als vertegenwoordigers van den jeugd storm naar het front te vertrekken. Eenige maanden geleden zijn deze twee kaderleden teruggekeerd, en thans is Maan dagavond door de leden van het stafkwar tier en de gewestleiders van den jeugd storm te Utrecht afscheid genomen van twee andere kaderleden, die als aflossing van de twee teruggekeerden naar het Nederland - sche legioen zullen vertrekken. Het zijn opperstamheer H. A. Hasewinkel, leider van de hoofdafdeelingen weerbaarheid en or ganisatie .en kompaan G. van Geelkerken, stree1-"1":^er. De stafleider opperbanheer C. Quispel Szn sprax ..mi toe, waarbij nij op de zware taaK van den frontsoldaat wees, welke voor hen des te zwaarder zal zijn, daar zij het ge heele jeugdstormkader vertegenwoordigen. Daarna sprak opperstamheer Hasewinkel, mede namens kompaan Van Geelkerken. Hij zeide, dat nu een hartewensch van hem vervuld was en wees den jeugdstormers in het vaderland op den plicht om zich ten volle voor den jeugdstorm in te zetten. Hij hesloot met den wensch, dat kompaan Van Geelkerken en hij aan het front de eer van den jeugdstorm zullen hoog houden. Tot besluit van den avond nam de hoofd stormer Van Geelkerken het woord. Hij schilderde in een ernstige redevoering de moeilijkheden van het oogenblik en de ver betenheid van den strijd om het Nederland- sche volk. Hij waarschuwde tegen de wel eens geuite meening, dat het Nedcrlandsche volk slechts zou bestaan uit slaapkop pen, die vegeteeren op een roemrijk verleden. Wel degelijk heeft ons volk in de afgeloopen vierhonderd jaar iets gepresteerd. Dat het in de laatste eeuw achteruit is gegaan, is een reden om ons te schamen en nog meer in te spannen voor dit volk. Het Duitsche volk bloedt het zwaarst. Het is onze grootste trots straks met negen millioen Nederlanders naast negentig mil lioen Duitschers in den strijd te staan. Thans vertrekken wederom twee kader leden van den jeugdstorm naar het front. Hun vertrek is ons een aansporing om nog harder te worden. Wij moeten door dezen moeilijken tijd heen. De oorlog njoet tot eiken prijs gewonnen worden. Tot slot richtte de hoofdstormer eenige hartelijke woorden tot de twee vertrek- kenden. God zegene jullie en moge jullie behouden doen terugkecren. Wij in het vaderland zullen verder marchee- ren, niet terugschrikkend voor de moei lijkheden die ons nog te wachten staan. Na deze woorden werd de avond besloten met het zingen van het stormerslied. Deensche Kroonprins neemt regeering waar. Koning Christiaan X van Denemarken heeft met ingang van gisteren voor den duur van zijn ziekte Kroonprins Frederik met de lei ding der regeering belast Omtrent den toestand van den Koning wordt in het gisteravond gepubliceerde communiqué gezegd, dat de toestand van den Koning in wezen onveranderd is, doch dat de zieke iets beter bij krachten was. Een beslissende wen ding is niet ingetreden. Er kunnen evenwel nog schommelingen verwacht worden. Negen schepen vernietigd of sivaor beschadigd. Zware ver liezen bij vijandelijke tegenaanvallen ten Z. van Stalingrad. Sowjet-regiment ten N.O. van Toeapse vernietigd. Uitgebreide luchtaanvallen op Engeland. Het. opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: In het gebied van Novorossisk heb ben Duitsche formaties infanterie na verbit terde gevechten een tankgrachtstelling der bolsjewieken bestormd. Bij de gevechten in de bergen ten Noord - Oosten van Toeapse is een vijandelijke hoogtestelling genomen en daarbij een in gesloten bolsjewistisch regiment voor het grootste deel vernietigd. In den sector van den Terek hebben Duitsche en Rogmeensche troepen gesteund door sterke formaties van het luchtwapen, aangevallen en reeds in de eerste twee da gen ruimtelijk en tactisch belangrijke suc cessen behaald. In Stalingrad gaan de hard nekkige straat- en huizengevechten met succes verder. Ten Zuiden van de stad heeft de vijand zijn vergeefsche ont- lastingsaanvallén herhaald, waarbii hii zware, bloedige verliezen leed. Transportbewegingen der bolsjewieken op spoorlijnen, wegen en waterwegen zijn ook des nachts doeltreffend gebombardeerd. Verscheidene transporttreinen werden ver nield en in het Westelijk deel van de K a s- pische Zee werden een tankschip en acht koopvaarders in brand geworpen, resp. zwaar beschadigd. Op 26 October verloor het Sovjetlucht- wapen in felle luchtgevechten en door af weergeschut van het luchtwapen 60 vlieg tuigen: 4 eigen toestellen worden vermist. De slag in Egypte heeft met onvermin derde felheid voortgang. Met gebruikma king van nieuwe, sterke strijdkrachten trachtte de vijand tevergeefs door de stel ling van het Duitsch-Italiaansche pantser- leger heen te breken. Hij verloor weer 111 tanks en 38 verkenningspantserwagens. Duitsch-Italiaansche luchtsti-ijdkrachten ielen in steeds sterker zich herhalende vluchten de vijandelijke achterwaartsche verbindingen aan. Tijdens luchtgevechten schoten Duitsche en Italiaansche jagers bo ven Noord-Afrika en boven de Middelland- sche Zee 14 vijandelijke vliegtuigen neer. Boven Zuki-Engeland heeft het Duitsche luchtwapen Maandag uitgebreide aanval len op industrie- en werfterreinen ten uit voer gelegd. De Britsche Zuid- en Zuid-Westkust is, ..sar het D.N.B. verneemt, op 26 October door uitgestrekte aanvallen overdag van Duitsche gevechtsvliegtuigen in hevige mate verontrust. Ofschoon de Britsche luchtdoelartillerie in actie kwam en jacht vliegtuigen voor den afweer in den strijd werden geworpen, troffen de Duitsche ge vechtsvliegtuigen herhaaldelijk voor den oorlog belangrijke en militaire installaties in verscheidene steden met zware bommen. Alle Duitsche gevechtsvliegtuigen keerden van hun succesvolle aanvallen terug. Bij krachtige actie in de lucht bleef voordeel aan Duitsch-Italiaansche zijde. Britsche troepen be reikten gestelde doelen niet. Voornaamste linie der As onaangetast. Kaart van Peil In Egypte zijn de Britten een offensief begonnen in den sector El Alamein (op de kaart aangegeven als El Haniein) in de richting naar- Mersa Matroe. Het zwaartepunt van den strijd wordt telkens verlegd in de stelling van El Hamein welke van de kust in Zuidelijke richting loopt en ongeveer 60 K.M. breed is. De strijd is in vollen gang. Naar het D.N.B. verneemt, is het frontgedeelte bij El Alamein, dat in den nieuwen aanval der Engelsche en Schotsche troepen bezet wordt, onge veer 14 K.M. breed. De rest van het front, ongeveer 36 K.M. tusschen de zee en de vallei van Katara, wordt door de Geallieerde hulpvolken bezet. Het opperbevel der Duitsche weermacht heeft medegedeeld: Den geheelen nacht en ook den 26sten October duurde in de stelling van El Ala mein de afweerstrijd voort. Ondanks hevige aanvallen van de luchtmacht op de Brit sche reserves hadden de Britten versterkin gen aangevoerd. De verwachte frontale aan val bleef echter uit. In plaats daarvan duur de de druk op de vleugelstellmgen voort. Opnieuw werden zware pantsergevech ten geleverd waarin de Spiltroepen zich superieur toonden. Tijdens de gevechten van de legerafdeelingen ontwikkelden zich voortdurend hevige luchtgevechten van de zee tot aan het dal van Katara en van Mersa Matroe tot Alexandrië. Onverstoorbaar grepen de vliegers van de Spil in de gevechten te land in en bestook ten de vijandelijke ravitailleering met bom men. Behalve talrijke munitie- en materiaal depots vernietigden zij tot nu toe 37 Brit sche vliegtuigen. Ondanks him groot gebruik van troepen, pantserwagens en vliegtuigen hebben de Britten tot nu toe geen van hun gestelde aanvalsdoelen bereikt. Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt: Ook Maandag heeft de veldslag in volle hevigheid gewoed aan het front van El Alamein, waar de viiand nieuwe aanzien lijke strijdkrachten in het veld bracht om te prpbeeren onze krachtontplooiing te breken. Weer werden 111 vijandelijke pant serwagens en 38 gevechtsauto's vernield. Tijdens de gevechten van 25 October heeft het derde bataljon van het 61e regi ment infanterie „Trento" zich onderschei den door zijn vasthoudendheid en dapper- neid. De luchtmacht van de As ontplooide een groote activiteit door herhaaldelijk aanvallen te ondernenien op de centra der achterwaartsche verbindingen van de En gelschen. Vijftien vliegtuigen werden ver nield door Italiaansche en Duitsche jagers. Luchtgevechten boven de Middelland- sche Zee eindigden ook in het voordeel van onze jachttoestellen, die zeven machines neerschoten. Een van onze verkennings machines is niét teruggekeerd- Van onze duikbooten is er een niet op haar basi: teruggekeerd. De familieleden van de op varenden werden op de hoogte gesteld. Een van onze eenheden onder bevel van den corvetkapitein Caiio Brancia di Apri- cena heeft een vijandelijken onderzeeër tot zinken gebracht. Londen voorzichtiger. In Duitsche militaire kringen verklaart men, dat de berichten uit Londen over den loop der gevechten in Egypte thans aan merkelijk voorzichtiger, geworden zijn, a' erheelt. men aan de Theems ook thans nog. niet, dat het doel van het BVitsche offensief de vernietiging van het leger van Rommel en de verovering van de geheele kust der Middellandsche Zee is. Naar men te Berlijn verneemt, zijn de bewegingen der Engelschen nergens over het voorterrein der Duitsche stelling var El Alamein heengekomen. zoodat de voor naamste gevecntslinie der Astroepen in Egypte tot nog toe onaangetast is gebleven. Te Nijmegen is Zondag een vormingsdag voor functionarissen der N.S.D.A.P. en de Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden gehouden, waarop o.a. Haupt- dienstleiter Schmidt, prof. dr. van Genechten en plv. Schulungsleiter der N.S.D.A.P. Kullmann het woord voerden. De opmarsch der verschillende formaties. (Arbeitsbereich der N.S.D.A.P.-Stapf-Pax Holland c) Militaire deskundigen te Berlijn leg gen vooral den nadruk op de omstan digheid, dat van Engelsche zijde het aantal der voor deze operaties be schikbare tanks met duizend is aan gegeven, zoodat de strijdkrachten der As de eerste 72 uur reeds kans hebben gezien meer dan 25 procent der vijan delijke tanks uit te schakelen. De pant serwagens der As hebben zich tot op dit oogenblik nog in het geheel niet ge mengd in den slag. Bijzonderheden omtrent de kwestie, of de Britten bij de gevechten nieuwe'wapens gebruiken, zijn te Berlijn nog niet ont vangen. De groote afweersuccessen, die de Duitsch-Italiaansche strijdkrachten sedert bet begin van het Engelsche offensief heb ben geboekt, bewijzen volgens de militairen m de Duitsche hoofdstad, dat men Maar schalk Rommel niet kan verrassen. Intusschen worden de verdere berichten over het verloop van den slag met groote spanning tegemoet gezien. Het is alge meen bekend, dat de Britten het nieuwe of fensief krachtig voorbereid hebben. Maar tevens kan met reden verondersteld wor den, dat de Spilmogendheden uit deze voorbereidingen hun militaire conclusies getrokken hebben. Op een punt van de Noord-Afrikaansche kust, waar een neder laag van een der beide partijen groote stra tegische gevolgen kan en zal hebben, zijn thans twee goed voorbereide legers op el kaar gestooten- Het terrein van den strijd. De Italiaansche pers herinnert er aan, dat de oorlog in N.-Afrika zich niet af speelt aan den Via Balba en den door de Engelschen in aansluiting daarop aange- legden autoweg langs de Egyptische kust. Er is nog een tweede front, dat 1000 km zuidelijker ligt. Het zuidelijk deel van Ly- bië, dat zich tot diep in de zand- en steen woestijnen der Sahara uitstrekt, vormde reeds in vredestijd een militaire zone van uitzonderlijk karakter. Er ligt hier een ke ten van Italiaansche woestijnforten, waar van Hon met de oase Grofro het middel punt vormt. Deze linie is verdeeld in vijf districten, n.l. Brach, Gat, Morsoe, Hon en Koefra. Het district Koefra met de zes oasen, die het omvat, kon door zijn ligging tusschen den Engelsch-Egyptischén Soedan en Fransch Equatoriaal Afrika, niet ge houden worden en is door den vijand be zet. De Britten hebben dit steunpunt on langs gebruikt als uitgangspunt voor hun guerilla-ondernemingen tegen Cyrenaica. De oase Gialo, die hun den weg naar de kust versperde,» bleek even wel een hechte stelling te zijn. Zij toonde zich opgewassen tegen de zware aanvallen, waaraan zij dagen achtereen bloot stond. Meer naar het Westen grenst Lybië aan Fransch Equatoriaal Afrika, dat zich. zoo als bekend, onder de banier van De Gaulle heeft geschaard. De Italianen hebben hier '-n de hand, wat van de grootste beteekenis is, omdat zü daardoor den weg van Tripo lis over Moerzoek door den Sezzan naar het Tsaadmeer controleeren. Het spreekt vanzelf, dat de viiand er herhaaldelijk in slaagt in deze geweldige uitgestrektheid ongemerkt de grens te overschrijden. De vijandelijke colonnes worden echter 9poedig ontdekt en vervol gens teruggedreven. Uiteraard vormt de bevoorrading van deze verafgelegen posten een vraagstuk op zich zelf. Er worden hiervoor z.g. woestijnconvooien samenge teld. Een verslaggever van Stefani heeft cle reis van zulk een convooi 1000 km door de woestijn meegemaakt. Uit zijn relaas blijkt, dat de samenstelling van een der gelijk convooi een zekere overeenkomst toont met de geallieerde convooien op zee. Elke vrachtauto heeft zijn eigen plaats, die al naar gelang van de lading wordt bepaald, terwijl ook bij de woestijncon vooien de kostbaarste lading de beste plaats krijgt, nl. midden in-de colonne. Een sterk escorte garandeert de veiligheid van het convooi, dat des nachts, strategisch op gesteld. scherp bewaakt wordt. Italië herdenkt 20sten jaardag van Marsch naar Rome Duitsche delegatie aanwezig. De twintigste verjaardag van den marsch naar Rome is in heel Italië plechtig ge vierd. Leden van de regeering en van den grooten fascistischen raad, de chef van den staf der militie en talrijke leden van den nationalen raad der fascistische kamer van corporaties hielden in de steden toespraken tot de bevolking. Op het San Marco-plein in Venetië sprak onderstaatssecretaris Ja- nelli. die den 28en October 1922 bestempel de als het uitgangspunt van de alle volken omvattende beweging voor een ware ge rechtigheid in de wereld. Op bevel van den Führer zal zich naar aanleiding van den twintigsten verjaardag van den marsch naar Rome een bijzondere delegatie der Nationaal-Socialistische partij naar Rome begeven, die onder leiding staat van reichsorganisationsleiter dr. Ley.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1