Stadsnieuws Verdi's Requiem door het H.O.V.-Koor. Tuschen de Verdi, die in het begin der vijftiger jaren een wereldfaam verwierf met de opera's Rigoletto, II Trovatore en La Traviata, en de Verdi die twintig jaar later zijn Requiem schreef, ligt een merk waardige periode van evolytie, waarvan men de geleidelijkheid haast niet merkt, maar die ziin rijpe vrudhten plots afwierp toen die groei een zeldzame volkomen heid bereikt had. De opera Aïda (1870) en het Requiem voor den overleden natïo- nalen schrijver Manzon! markeeren vooral dit verrassende culminatiepunt. Doch om streeks dien tijd had de meester ook zijn strijkkwartet geschreven, maar hij zelf be kende, om zich te oefenen in het contra punt en in de strenge vormen, dit is een feit dat niet onderschat mag worden, want'het verklaart de doelbewustheid van den worp dien Verdi mét 't Requiem wilde wagen. Hoe groot ook de afstand is tus- schen de succesopera's op drakerige libretti en de geweldige doodenmis, zij hebben evenwel een groot punt van overeenkomst: de macht van de zoetvloeiende melodie, be wogen door de dramatiek en het natuurlijke pathos van den rasechten Italiaan. Innerlijk was Verdi dezclfde.gebleven, alleen zijn uit drukkingsmiddelen waren gegroeid en ge- rypt; ook zijn smaak was gelouterd. En al betrad hij dan voor een oogenblik hij zou het later nog 'hervatten met zijn •Quattro pezzi Sacri een ander terrein dan de hem voorbestemde-theatercarrière, de operacomponist kon zich in hem niet verloochenen. Men zou zelfs zeggen dat de visionaire Midddeleeuwsche sequenz van -het Requiem, het zoozeer dramatisch bewogen Dies irae, hem vooral ter verklanking moet hebben aangelokt, als gegeven voor een soort geestelijke opera. Hier toch vond hij alle contrasteerende elementen voor felle dramatiek en hooggestemde lyriek. Maar ook in de objectieve gebedsformules van de Kerk, vond hij stof genoeg om naar zijn aanleg subjectief te worden verklankt. Den Noorerling ligt deze soort dramatisch religieuse vervoering tamelijk vreemd, maar hij ontkomt niet aan haar suggestieve werking, vooral wanneer hij argeloos toe luistert en bedenkt dat dit voor Verdi de meest oprechte wijze was om zich in deze kunstsoort te uiten. Marinus Adam heeft er goed aan gedaan dit effectvolle en toch eerlijke opus weer eens met zijn H.O.V.-kdor voor het publiek te brengen. Sinds de vorige uitvoering is hij zelf en zijn koor in het werk gegroeid en zoo kon de rustiger beheersching van de materie een belangrijk schooner resultaat verzekeren. Technisch zatde uitvoering dan ook goed in eikaap en doorgaans waren klank en uitdrukking ook frappant. De solo-sopraanpartij werd fnsch en hel der door Corfy Bijster vertolkt; buitenge woon mooi was de gedistingeerde verklan king der mezzo-partij door Roos Boelsma. 't Was alleen maar jammer dat de dames solisten in' het Agnus Dei het zuivere toon- pei! kwijt raakten. Met genoegen hoorden wij Louis van Tulder weer voor 't eerst na zijn ernstige ziekte; zijn interpretatie had als steeds den beschaafden toets, die zijn zangkunst steeds veredelt De bariton Theo Baylé zong met fraai geluid, maar jammer genoeg ook wel eens onzuiver. Het orkest, uitgebreid naar de eischen der partituur, speelde zeer accuraat. Er was overgroote belangstelling voor deze uitvoering en een brillant succes voor leider en 'executanten. JOS. DE KLERK GEVONDEN VOORWERPEN. Armband, Monnikendam. Raamgracht 7: bril, Groen. Wilgenstraat 29; bekertje, Ramenber, El zenplein 13; ceintuur. Bureau van Politie, Sme- destraat 9; krulwagentje. Dirks, Hof van Eg- mond 20; loodenpijp. Snijder, Romoler.straat 60 c. rood; porlemonnaie met Inh., v. El, Atjeh-' straat 59 rd.: regenpijp. Bureau van Politie. Smedestraat 9: ringetje. Wierlnga, Tematestrant 46: schoen. Stam. Geneesk. dler.t. Nwe Gracht; schoen. Bureau van Polijie. Smedestraat 9: arm band, Sipkes. Tetterodestrnat 14: bril. Doek. Lorentzkade 154; bril. Wassenaar, Vooruitgang- straat 89 rood; hoed. Mailee, de Witstraat 37; portemonnaie met inhoud, van Beden, Lange Dijkstraat 14 rd.; portemonnaie met :nhoud. Bee kelaar, Dr. Schaepmanstraat 36; portemonnaie met inhoud. Kemper, Wilsor.spleln 1. portemon- naie_ met inhoud. Egberts. Télmastraat 13; pet. Bureau van Politie. Smedestraat 9; ring. v. Lö- - ben Seis, Kenaupark 31; rozenkrans, v. Leeu wen, Gen. Joubertstitaat 33; stempel Deen, Justus van Maurlkstraat 5; taseh met inhoud, Bureau van Politie, Smedestraat 9; zak, Borger, Diede- rlkslraat 3. Beknopte geschiedenis van Haarlem. Verduisteren van 17.09 tot 7.40 uur 4 Nov.: zon op 7.40. onder 17.07 uur maan op 2.06, onder 15.41 uur 5 Nov.: zon op 7.41, onder 17.05 uur maan op 3.17, onder 16.06 uur De Oekraïne, door Duifsclie soldaten ver overd, is de graanschuur der toekomst. In de openlucht worden in grootcn getale de landbouwmachines aan den loopenden band vervaardigd, om de groote oogsten te bergen. (Deutscher Verlag-Recla-Pax Holland c). AGENDA WOENSDAG 4 NOVEMBER. Stadsschouwburg „Levensavond", door de Amsterdamsche Toóneelvereeniging, 7.30 u. Palace „De scheidingsreis", 2.00, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 18 jaar. Frans Hals Theater „Künnemann neemt het er van". 2.30, .6.30 en 8.45 u. Toegang 18 jr Luxor Theater: ..Lajla", 2.30, 6.30 en 8-45 uur. Toegang 14 jaar. Rembrandt Theater: „Tosca", 2.30, 630 en 8.45 uur. Toegang 18 jaar. Moviac: „Artisten", 2, 4, 7 en 9 uur. Toegang 14 jaar. DONDERDAG 5 NOVEMBER. Groote Kerk Orgrfbespeling, 3—1 uur. Bioscopen Middag- en avondvoorstellingen W.n. Hoofclredacteur: J V. Baudewyns, Haar lem. Plaatsvervangend -Hoofdredacteur: F. C. Derks. Haarlem. Chef van Dienst en Stad: S. R Kuiper, Haarlem. Sport en stad: A. Overmeer, Heemsjeda. Buitenland: J. C. van der Laag Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korsten Heemstede. Binnenland: J. A. Steen Jr,. Zand- voort. Nieuws en reportage voor Velsen en om geving: J. J. K. van Baarsel, IJmulden. Adver tenties: D. A. J. Spek, Haarlem. Is er aanleiding, een geschiedenis van Haax- lem in het licht te geven? Gerustmag hie'r bevestigend op worden geantwoord. Zeker, we hebben den statigen Van Oosten de Bruyn, maar dat is toch eigenlijk slechts lectuur voor de mannen van het vak en de vier dikke dec- len van Allan leveren nog altijd een schat van gegevens al toonen ze tekortkomingen, die het gevolg zijn van een zestig- a zeventig- jarigen staat van dienst en Huizinga en an deren hebben menige leerrijke bijdrage gele verd tot de historiekennis van onze goede stadmet dat al misten wij tot dusver een bondig overzicht van wat in het verleden Haarlem tot bloei dan wel tot verval bracht. Dat was een tekortkoming. Want terecht wordt in de inleiding van het werk. waaraan deze regels gewijd zijn, opgemerkt, dat Haar lem in de geschiedenis van ons vaderland geen onbelangrijke plaats inneemt en een rol speelt in verschillende gewichtige gebeqrte- nissen. Ook is aldus vervolgt dit woord vooraf Haarlem te beschouwen c type van een Hollandsche st3d, door handel en nijverheid opkomende in de Middeleeuwen, in vollen bloei, zoowel door deze nijverheid als ook door de kunst in de gouden eeuw, om in de 18e eeuw in matheid en sleur te ervallen, totdat het, na zijn zwartsten tijd gedurende de Fransche overheersching hebben doorgemaakt, in de 19e eeuw weer langzaam tot bloei komt. Dit alles, gevoegd bij de overweging, dat er in Haarlem nog zoo veel is te vinden, dat de herinnering aan voorbije eeuwen verleven digt, heeft Mejuffrouw Dr. G. H. Kurtz, ar chivaris van de gemeente Haarlem gebracht tot het schrijven van een „Beknopte geschie denis van Haarlem". De schrijfster is *oo goed als haar woord geweest want beknopt heid is inderdaad een kenmerk van dit boek je. dat in nog geen 70 pagina's al het ge schiedkundig wetenswaardige van Haarlem bevat zonder zioh te verliezen in reproducties van oude schrifturen, die toch niemand leest of de vermelding van bijzonderheden, die niemand interesseereA. Aldus schreef Mej. Kurtz een boeiende schets van het wel en wee onzer stad van den Germaanschen tijd tot de laatste deeennia der 19e eeuw en verwerk te daarin een overrijke schat van gegevens verhaal, dat ieder, die Haarlem een goed hart toedraagt, met groote belangstel- lang zal lezen en herlezen, om zich na lezing rijker toegerust dan te voren te verdiepen in de zinvolle schoonheid van het oude Kenne- merkiif. De schrijfster heeft haar stof verdeeld in de volgende hoofdstukken: Oorsprong van Haarlem, Middeleeuwen, De eeuw der bcproe- ngen, (16e eeuw), de Gouden Eeuw (I7e eeuw), de tijd van verval (18e eeuw), de Fran sche tijd en De eeuw van herstel (19e eeuw). Een uitgebreide literatuurlijst vormt een waardevolle wegwijzer voor wie eenig onder deel van de geschiedenis van Haarlem tot voorwerp van nadere studie wil Tnaken. Een keur van bijzonder aantrekkelijke illus traties verleen^ aan het boek een speciale bekoring. Het boek werd uitgegeven door de vereeni- ging „Hacrlem". Zónder twijfel zullen schrijf ster en uitgeefster van deze belangrijke aan- nst op het gebied der geschiedenis var Haarlem veel voldoening beleven. D. De Pieterscliool bestaat 100 jaar. Oude school voor ambachtsjongens. Vele Haarlemmers, die in hun prille jeugd deze kmderbewaars^hool bezochten, zullen met belangstelling van dit jubileum kennis nemen. Oorspronkelijk waè deze stichting van Pieler Uy-tenhaghe volgens diens testament van 1558 bestemd voor ambachtsjongens van 14 tot 20 iaar, die nog niet zoo ver gekomen waren, dat zij met hun ambacht de kost konden ver dienen. Uitvoerig is in het testament, om schreven hoe de leefwijze en de voeding der jongens moest zijn. Zoo kregen zij 10 pond brood in de week, één pond boter en ir> vleeschiijden é§p pond spek. in vastentijd IC haringen. Tot het jaar 1806 heeft de Stichting aan dit doel beantwoord. In dal jaar waren er nog slechts 2 jongens op het Pietcrshuis en in 1841 konden de Regenten aan Burge meesters mededeelen, dat zij sinds 29 jaren geen enkele aanvraag tot plaatsing in het Pietershuis hadden gekregen. In laatstgenoemd jaar rijpte het plan om van de stichting een kinderbewaarschool te maken. Na een groote verbouwing werd de schooi in de maand November 1842 in ge bruik genomen. In den bloeitijd waren er 100 kinderen van 3 tot 5 jaar op de school, thans is dat aantal ongeveer de helft. De school staat sinds jaren onder de leiding vail mej. M. C. Santen. Door de tijdsomstandigheden kan het jubi leum niet gevierd worden, doch de stichting heeft in den loop der eeuwen meerdere stor men doorstaan en zal zij dezen moeilijken tijd met den steun van de gemeente zeker te boven komen. Het onroerend goed èn de vermogensbelasting. FAILLISSEMENTEN. Gisteren zijn door de Haarlemsche recht bank geen faillissementen uitgesproken. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van C. van Altena, koop man in hout, wonende te Haarlem. Leidsche- straat 26 rd. Curator mr. H. J. Pot. Haarlem JACHT OP ZEEHONDEN VERBODEN. Bij besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van landbouw en visseherij en van justitie is bepaald, dat met hechtenis van ten hoogste zes maan den of met een geldboete van etn hoagse 3000 gulden wordt gestraft, hij, die zee honden bemachtigt, verwondt of doodt of poogt te bemachtigen, te verwonden of te dooden met: a. hagel, posten, schroot, met randvurpatronen of met patronen waarvan de huls korter is dan 40 m.m., b. harpoenen, haken of andere dergelijke middelen en c. met netten. Dit besluit is heden in werking getre den. Voedingsgewassen in eigen tuin De laatste oogst voor den wintervoorraad. Met het intreden van de maand November loopt de oogst van de gewassen voor win- terbewaring weldra ten einde. In October werden reeds de laatste aardappelen naar de winterbewaarplaats overgebracht. In verband met de mogelijkheid van hevige nachtvorsten of van een vroeg in vallenden winter is het raadzaam om de laatste winterwortelen, herfstknollen, rame- nas. knolselderij en koolrapen, welke zich eventueel nog te velde bevinden, thans naar binnen te brengen of op de gebruikelijke wijze in te kuilen. Ook het overbrengen van de late roode-, late witte- en late gele Savoyekool naar de winterbewaarplaats is thans nog mogelijk. Men talme eenter niet met deze maatrege len en late zich in November niet door zacht weer onisleiden. Door een plotseling invallende vorst kan de bewaarkool onge schikt worden voor de consumptie. Dit geldt ook voor de andijvie. Zooals reeds eerder in deze artikelen werd vermeld, kan men de andijviestruiken om streeks November nog wel met een kluit uit den grond steken, dicht naast elkaar in een broeibak gaan inkuilen en dan met een broeiraam afdekken. Wie niet over glas beschikt, kan de andijviestruiken in neze periode ook met de open kroppen op elkaar leggen en dan met een rietmat of iets der gelijks afdekken. Men houde er evenwel rekening mede, dat de bladeren dan droog moeten zijn. In November kan men ook de schorsene- neeren rooien en deze evenals andere wor telgewassen ergens binnen op een koele, vorstvrije plaats bewaren. Met een laag ruigte afgedekt, laat men de schorseneereh ook wel tot in de wintermaanden in den grond zitten. Krachtens art. 7, lo, Ietter A van de wet op de Vermogensbelasting 1892 worden onroe rende zaken voor de heffing van genoemde belasting geschat naar de verkoopwaarde; bij .twijfel omtrent de verkoopwaarde wordt deze afgeleid van die eigendommen, goede ren of rechten, welke daarmee, wat soort en omstandigheden betreft, overeenkomen. Vóór 1 Mei 1918 gold de verkoopwaarde als maat staf slechts voor enkele vaste goederen, zoo als bouwterreinen^' nadien echter moesten alle onroerende goederen worden geschat vol gens de verkoopwaarde. Terloops zij opge merkt, dat alle andere vermogensbestand- deelen, zooals b.v. effecten, geschat worden naar de geldswaarde. Nu is onlangs door den Ned. Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwondernemers een request gezonden aan den Secr.-Generaal het Dep. van Financiën, waarin o.a. vermeld wordt, dat voor de vermogensbelasting aan slagen plegen te worden opgelegd, waarbij het onroerend goed op een aanzienlijk hooger be drag is gewaardeerd dan een vorig jaar. Dit komt hierop neer, aldus het adres, dat de overheid, na terecht allerlei maatregelen te hebben genomen om het maken van oorlogs winst te voorkomen, nu van- een zoodanige niet toelaatbare winst zelf tracht te profitee red Met „allerlei maatregelen" wordt dan be doeld het heffen van een hooge waardever meerderingsbelasting (deze belasting is in middels echter van het fiscale tooneel ver dwenen), de huurstop (krachtens het Huur- prijsbesluit 1940) en het fixeeren van de ver koopprijzen van onroerend goed, volgens de regelen vervat in het „Vervreemdingsbesluit niet-landbouwgronden 1942". Van belang voor ons onderwerp is na te gaan, wat nu eigenlijk onder het begrip „ver koopwaarde" moet worden verstaan. Het re quest zegt hieromtrent: „Hoe moet de waarde van onroerend goed volgens de wet op de vermogensbelasting worden vastgesteld? Vol gens vaststaande jurisprudentie op den koopprijs onder normale omstandigheden, waarbij mo.et wordqn gedacht aan den prijs, welken het goed op een denkbeeldige veiling onder normale omstandigheden zou kunnen opbrengen. Nu wil het geval echter, dat op het oogenblik de omstandigheden aan de kwalificatie „normaal" zeker niet kunnen voldoen De prijzen, welke op veilingen mo menteel voor onroerend goed worden gemaakt, zijn immers voor het overgroote deel niet af komstig van normale doorsnee-koopers.' doch van speculanten of van hen. die „ir> onroerend goed vluchten", zoodat het zeer de vraag schijnt of voor de vaststelling van de vermo genswaarde aan deze prijzen aandacht mag worden besteed". Tot nu toe blijkt de fiscus zich op het stand punt te hebben gesteld, dat ter bepaling van de verkoopwaarde de prijs dient te worden vastgesteld, die bij vervreemding van het on roerend goed zou kunnen worden bedongen, gelet op alle factoren ook die van tijdelij- ken aard welke gegadigden bij hun bod in aanmerking zouden nemen Hieruit zou vol gen, da't wanneer ondanks gelijkblijvend ren dement, doop) den invloed van andere fac toren een prijsstijging intreedt, deze in den grondslag voor de heffing van de vermogens belasting lot uitdrukking zal worden gebracht. Te dezen aar.zien valt nog op te merken, dat de vermogensbelasting met het rendement dat door de inkomstenbelasting wordt ge troffen rechtstreeks geen 'verband houdt. Indien de fiscus ook voor de toekomst op het standpunt blijft staan, dat bij de bepaling van de verkoopwaarde eveneens rekening moet worden gehouden met de bijzondere factoren, clie tot het huidige prijspeil van het onroerend goed hebben geleid, zou zulks voor de huiseigenarenwederom een - verzwaring var de lasten be'teekenen, hetgeen te meer klemt, wijl als gevolg van de fixatie van de huurprijzen op het peil van 9 Mei 1940, van een vérhooging van de inkomsten geen sprake: kan zijn. Nemen we b.v. een object, dat per 9 Mei 1940 een verkoopwaarde had van f 20.000, doch waarvpn de fiscus, rekening houdend met alle prijsstijgende factoren, welke na ge noemden datum optraden, thans een verkoop waarde aanneemt van f 25 000 (stijging van 25Vt); dit zou dan. gerekend naar het thans geldend tarief van de vermogensbelasting ad f 5 per f 1000, voor dat eene object neerkomen 9 een jaariijksche extra-last van f 25! Bovendien, waar een algemeene prijsstop t.o.v. het prijspeil van 9 Mei 1940 bestaat, zou het aanbeveling verdienen, indien daarmede ook bij de belastingheffing rekening gehouden werd. Trouwens, de overheid past de prijs- stop-theorie eveneens toe met betrekking t,ot de uitkeering van oorlogsschadevergoeding. Als een perceel door oorlogsgeweld verwoest wordt, krijgt de eigenaar een vergoeding uit gekeerd, welke/ hoogte verband houdt met de waarde van het desbetreffend object op 9 Mei 1940. Van een uitkeering op basis vai reproductiewaarde (vervangingswaarde) daarbij geen sprake. Ook al zou de overheid in het request den Ned. Bond tenslotte geen aanleiding i den om ten deze soepeler en meer in overt stemming met het algemeene prijzenbeleid op te treden, dan zal toch in het vervolg in be paalde gevallen waarschijnlijk van een lagere waarde worden uitgegaan en wel in die ge- allen, waarin de waarde, welke laatstelijk ■oor den aanslag is aangenomen, hooger ligt dan ^e maximumprijs volgens het „Vervreem dingsbesluit niet-landbouwgronden 11942". Dit impliceert echter niet, dat wij den maximum prijs voor de vaststelling van de verkoop waarde een juiste basis zouden vinden. Dan immers zouden de eigenaren van perceelen. welker werkelijke verkoopwaarde lager ligt dan de maximumprijs, bij de toepassing van deze methode nadeel ondervinden. Het zou echter in hooge mate inconsequent zijn, in dien de Inspecteur, wanneer deze de ver koopwaarde hooger mocht hebben getaxeerd dan de maximumprijs, aan de door hem ge taxeerde (hoogere) waarde zou vasthouden. Drs. D» W. VAN HOUT. .Max Blokzijl sprak tot do joiigd van de Indische buurt te Amsterdam. In het gebouw „De Archipel" aan de Mina- hassastraat te Amsterdam, heeft Max Blokzijl •oor de jeugd van de Indische buurt gespro ken. Evenals bij de bijeenkomst op de eilan den. was er ook nu veel belangstelling. De zaal was geheel gevuld met een jeugdig pu bliek,, dat hoofdzakelijk bestond uit jongens van zestien tot zeventien jaar. Max Blokzijl sprak in zeer bevattelijke bewoordingen over de problemen, waarvoor de jeugd zich in den nieuwen tijd gesteld ziet en hij wist ook nu zijn toehoorders te boeien. Van de gelegen heid tot vragen stellen werd druk gebruik gemaakt. De vergadering, opgeluisterd door het zin gen van jeugdstormliederen bij de harmoni ca, werd besloten met een propagandatoe- spraak door Hopman van Veen. KOERS OOST. Het was gen. comm. Schmidt die het parool uitgaf: Koers Oost. Zoo is het. Naar het Oos ten dienen wij onzen blik te richtqp. Dat daar straks voor velen van ons een toekomst ligt, dat danken wij aan de dappere Oostfrontstrij ders, die nu het bolsjewisme vernietigen en tevens de Oostgebieden voor het nieuwe Europa ontsluiten. Koers Oost. Een koers die reeds door duizenden dappere Nederlandsche mannen gevolgd werd, ook toen daar in het Oosten het bolsjewisme een directe bedrei ging voor Europa vormde. Deze bedreiging werd weggenomen, dat danken wij aan de Oostfrontstrijders, waartoe die mannen be- hooren die wij door middel van ons Verzor gingsfonds geregeld van paketten voorzien. Landgenoot, vergeet dit fonds niet. Het giro nummer is 432100 t.n. van Verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen „Nederland", Koninginne gracht 22 te 's-Gravenhage. De nieuwe staatsleening. En de eventueel gedwongen leening. Naar aanleiding van daaromtrent gestelde vragen, deelt het Departement van Financiën mede, dat naamlooze vennootschappen en commanditaire vennootschappen op aandec- len, welker bedr(jfsuitvoering zioh beperkt tot het houden van aandcelen in andere binnen- landsche naamlooze vennootschappen en com manditaire vennootschappen op aandeden, cn die zyn opgericht teneinde het nationaal ka rakter van laatst bedoelde vennootschappen te handhaven, niet zullen worden aangeslagen in een eventueel gedwongen lecning. Een krappe speling, indien iedereen zijn inschrijfplicht ddet. Welk resultaat de inschrijving op de nieuwe staatslecening zal hebben, indien alle betrok kenen inschrijven naar maatstaf van hun eventueele verplichte deelneming in een ge dwongen leening, heeft Labouchère Co. te Amsterdam berekend, voor zoover de gege vens beschikbaar waren. De natuurlijke p e r s o n e,n zouden op basis van de statistiek der vermogensbelas ting per 1 Mei 1940 thans voor totaal f 370 millioen moeten inschrijven. Op grond van geraamde veranderingen sedert 1 Mei 1940 kan men van natuurlijke personen een insohrij- ing verwachten van ongeveer f 325 millioen. Van de lichamen zouden de naaml. nootschappen voor 3 pet. van een zuiver be drijfsvermogen ad f *3.95 milliard of voor f II8V2 millioen moeten inteekenen. Deze schatting noemt Labouchère en Co. zeer on zeker. De comm. venn. op aandcelen zouden voor f 2 millioen moeten bijdragen. De ac tiva der levensverzekeringmijen, spaarkassen en begrafenisfondsen op f 1.65 milliard stel lend, de activa der spaarbanken op f 0.55 milliard, die der particuliere pensioenfond sen op eenzelfde bedrag en die der boeren leenbanken op f 0.3 milliard, zouden dqze in stellingen op 8 pet. van ca. f 3 milliard of voov ca. f 240 rnillioen moeten inteekenen. In totaal zou dus voor ca. f 685 millioen worden ingeschreven of 15 pel. boven het vereischte bedrag van f 600 millioen. Waar schijnlijk zal deze speling thans krapper uit vallen. in tegenstelling toT voor de 3V2. pet. leening 1941 toen de berekening eveneens op 15 pet. uitkwam en de werkelijke speling 22'/2 pet. beliep. Treinmachinist door koude bevangen. Door onveilig signaal gereden. Op 20 Januari van dit jaar reed de 50- jarige machinist van de Ned. Spoorwegen A. A. S. te Amersfoort met zijn trein op de splitsing van de lijnen Utrecht—Amersfoon en UtrechtHilversum door een onveilig sig naal met het gevolg, dat de trein derailleerde eenige wagons uit de rails werden geslingerfl en een collega van verd. zoo ernstig werd ge wond. dat hij aan de gevolgen van zijn ver wondingen is overleden. Aan verdachte was ten laste gelegd, het •eroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld den dood tengevolge hebbend Verdachte erkende door een onveilig naai te hebben gereden. Hij was echter dien nacht waarschijnlijk de kluts kwijt Het zeer koud en juist om voorzichtig te rijden had verd. langen tijd met het hoofd buiten de mdchine gehangen. Hij heeft het onveilig signaal niet gezien. De directie van de spoor wegen heeft hem reeds gestraft mét het in houden van drie dagen loon en het plaatsen in den rangeerdienst voor den lijd van een half jaar. Thans is verd. weer in zijn oude functie terug. De Officier van Justitie merkte op, dat het niet is komen vast te staan of verdachte grove schuld heeft of niet. De omstandigheden wa- ren .'f! dagen inderdaad buitengewoon moeilijk en het is niet onwaarschijnlijk dat verdachte door de koude bevapgc-n is ge worden. Een machinist echter, die voor het leven van zoovele menschen heeft te zorgen, moet nog voorzichtiger zijn dan een ander mensch. .Spr. achtte verdachte we! schuldig doch wilde vele verzachtende omstandighe den in aanmerking nemen. De eisch luidde 25 gulden boete subs. 15 dagen hechtenis. De Rechtbank zal over veertien dagen uit spraak doen. Onze voeding in dezen lijd. Algem. vergadering van het Noordhollandsche Witte Kruis. Jlir. Mr. Dr. W. K. Röell overleden. De leden van de Noord-Hoilandsche vereeniging „Het Witle Kruis" waren gisterochtend in groo- ten getale bijeengekomen in de groote zaal van Krasnapolsky ter bijwoning van de algemeene vergadering. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter allereerst den heer Noé, secretaris-penningmees ter van de ontsmettingsinrichting te Hilversum. twee afdeelingssecretarissen. de heeren J. Breebaart en dr. De Meijere. sinds de vorige bij eenkomst overleden, en stelde hun verdiensten tegenover de vereeniging in het licht. Spr. wekte de afdeelingsbesturen op tot de uiterste krachtsinspanning op het gebied der V b. c.-bestrijping, nu het weerstandsvermoger an ons volk zwakker is geworden. Een woord van hulde richtte hij tot de wijk verpleegsters, die haar uitermate zware taak ■•oorbeeldig vervullen. Met vreugde gewaagdè spr. van de stijging an het ledental met 18.53, waardoor de 100. belangrijk werd overschreden. In den namiddag hield dr. C. den Hartog, direc teur van het voorlichtingsbureau van den voe dingsraad te 's Graveiyiage, een voordracht over ''e vraag: „Is voedingsvoorlichting' noodig?" Om deze vraag te beantwoorden, ging spreker allereerst na. of er zoodanige fouten in onze voe ding voorkomen, dat door een juiste voorlich ting deze te ondervangen of te verbeteren zijn. Tevens doet zich dan de vraag voor of deze fouten gelden voor dezen tijd, of dat zij ook gel den voor normalen ti®. Bekend is, aldus d<H spreker, dat in een tijd. aarin het voedsel schaarscher is. hetzij door het mislukken van den oogst, hetzij door oorlogs omstandigheden. het van belang is. dat de onder linge verhouding der voedingsstoffen een juiste is. Van meer belang dan de totale hoeveelheid is dan, dat de voeding voldoende van beschermende stoffen, zouten en vitaminen bevat. Wanneer men een voeding samenstelt, overtuige men zich eerst of deze ten aanzien van de eiwitten, zouten en vitaminen voldoende is en trachte daarna om te zien naar een aanvulling van de totale hoe veelheid. Onze kennis dienaangaande is dieper dan vroeger en thans heeft men het beter in de hand, ziekten, ontstaan door een tekort in de voeding, zooals o.a. scheurbuik en Engelsche ziekte, te voorkomen. Regeeringsmaatregelen zijn genomen om aan te vullen wat in de voeding in niet vojdoende mate aanwezig is. Aan kinderen worden vitamine d-tabletten verstrekt, terwijl ook van regeeringswege vitamine c werd verstrekt die groep van de bevolking, die hiervoor in aanmerking kwam. Hiernaast ls voorlichting noodig om duidelijk te maken, waarom deze ver strekkingen -geschieden. Dit is slechts een zijde an de voorlichting. Van groot belang is tevens de huisvrouwen ernp wijzen, hoe zij de méeste voedingsstoffen ver krijgen uit de haar ter beschikking staande voe dingsmiddelen. Zij kan de calorieën en voedings stoffen vermeerderen door uiterste zuinigheid te betrachten bij het schoonmaken. 4 De eiwitten in de voeding kunnen verbeterd worden door de combinatie van peulvruchten met aardappelen of taptemelk. De hulsvrouw be stede alle energie aan het behoud van het vita mine c in de voeding. Dit is de meest gevoelige stof uit de voeding en wordt daardoor het gemak kelijkst vernietigd. Het vitamine c-gehalte van de klaargemaakte spijzen is een graadmeter voor de bereiding. De huisvrouw gebrulke rauwe vitamine c houdende groenten, zooals rauwe koolslaatjes. Het melkrantsoen van het kind dient niet in het gezin te worden opgedeeld o.a. m verband met de kalkbehoefte van het kind. Een kalk- tekort geeft aanleiding tot ziekteverschijnselen, zoowel bij kinderen als volwassenen. Extra ka'.k- Soevoegtng In andere voedingsmiddelen is noodig gebleken. Gewaarschuwd dient te worden tegen het veel verbreide gebruik te pas en te onpas itamlnetabletten te slikken. De vitaminen d'.e- ien in de normale voeding gevonden te worden. Dreigt daarin een tekort, dan is het regeerings- zorg dit aan te vullen voor die groepen bevolking, die het noodig hebben. Door deze maatregelen en door voorlichting zijn ten aanzien van de volksgezondheid goede resultaten te bereiken. Niet alleen uit economisch oogpunt ls een voorlichting gewepscht, doch deze moet eveneens gezien worden als een onderdeel -an preventieve geneeskunde. Terwijl hij op weg was naar Amsterdam, is gistermorgen op 72-jarigcn leeftijd plotseling overleden, jhr. W. R. Röell van „Sperwers- 'hof'. Jhr. Röell studeerde, nadat hij het gymna sium bezocht had, in Utrecht, waar hij de ti tels meester in de rechten en doctor in de staatswetenschappen behaalde. Hij was 13 jaar schoolopziener te Hilversum. In 1900 kreeg hij een afstelling bij de maatschappij voor gemeentecrediet, van welke maatschappij hij van 1905 tot 1940 directeur was. Bovendien was hij 25 jaren bestuurder der nationale hypotheekbank, waarvan hy tot hedën !id van den raad van toezicht was. Voorts bekleedde hij het commissariaat van •de Nederlandsche bank, van de associatie- rente cassa en van de Algemeene Friesche levensverzekering maatschappij. Hij was onderscheiden met verschillende hooge onderscheidingen, zoowel binnen- als' buitenlandsche. Zoo was hij ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en in de orde van Oranje-Nassau, commandeur in tie huis orde van Oranje-Nassau, commandeur van den heiligen schat van Japan en commandeur in de orde van de Poolster van Zweden. - N Wat is Oosliand Een prijsvraag van „De Volksche Wacht". Het blijkt herhaaldelijk, dat het menigeen niet duidelijk is. wat er onejer het begrip Oostlsnd moet worden verstaan. Het iijöt geen twijfel, dat men daarqnder in den loop der eeuwen niet altijd hetzelfde heeft begrepen Oostland heeft zich in den loop van den tijd verplaatst, het be grip Is Ingekrompen en uitgezet, heeft zich som. gelocaliseerd en geconcretiseerd en vervaagd Zonder twijfel zal hpt in de toekomst weer andere 'ormen aannemen. Dit alles heeft de redactie van de „Volksche Wacht", het orgaan van de volksche werkge meenschap, er toe doen besluiten een speciaa Oostlandnummer uit te geven, met een prijs vraag. Gevraagd wordl een opstel van ten hoogste 12 bladzijden volksche wacht, waarin een uiteen zetting wordt gegeven van - het begrip Oost- land, zooals dit zich in den loop der tijden heeft gevormd-en gewijzigd, met een uitblik naar de vorming van het begrip in de toekomst. Voor de drie beste opstellen zijn prijzen uitgeloofd van f 100, f 75 en f50. De jury bestaat uit prof. dr. J. van Dam, prof. T. Goedewaagen, ir. P. F Heerema. dr. A. Hulshof en P. E. Keuchenius. Antwoorden worden Ingewacht voor 1 Feb. 1943 in getypt schrift onder motto bij de volksche werkgemeenschap. R. J. Schimmelpennincklaan 12. Den Haag, terwijl een gesloten enveloppe, be vattende naam en adres van den schrijver onder hetzelfde motto moet worden bijgevoegd. E. Paoli overleden. Bekend auteur en telepaat. Gisteren is te Amsterdam na een lang durig ziekbëd in den ouderdom van 50 jaai overleden de heer H. A. Paauwe, die in de kringen van variété, revue en cabaret onder pseudoniem.E. Paoli als auteur en telepaat een groote vermaardheid genoot. Na een opleiding, die zeer zeker niet was bedoeld voor een loopbaan in de wereld der romantiek, betrad hij tijdens den vorigen oorlog in Rotterdam de planken als dichter- zanger van het levenslied. Zijn toenmalige directeur vond Paauwe geen geschikte tooneelnaam, maakte er voor zijn reclame-onv/erp Pauli van, hetgeen een eigenzinnig drukker nogeens veranderde in Paoli. Zoo is het gebleven. In die jonge jaren zong 'hij als „de poli tieke zweep", in suggestief gewaad gekleed, fel-realistische liederen van eigen hand, waarin hij op striemende wijze de maat schappelijke misstanden hekelde en de profiteurs hiervan niet spaarde. Door het groote, succes, dat hij met deze liederen oogstte, werd hij spoedig erkend als een buitengemeen auteur, zeer productief en motieven-rijk, met een scherpen geest en e en eigen, vaak sarcastisch en,, humor. Hij was leverancier van repertoires voor zeer vele Nederlandsche woord-artisten, schreef tallooze liedjes (zijn totaal productie schatte hijzelf vóór eenige jaren op vijfduizend stiiks), volksschetsen, ret ae's tooneelstuk- kenr enz. In vele zijner liedjes, die het tot een enorme populariteit brachten, zooais „Mammie, waar ben je?". „Hallo, Bandoeng" en hei teere „Witte Rozen" is het motief op den> achtergrond steeds: de dood. Een tiental jaren geleden werd hij door een sleepende ziekte, die hem uiteindelijk zou sloopen, op het ziekbed geworpen. Doch zijn groote vitaliteit en bruisende levens lust hielpen hem weer op de been. Hij her vatte zijn werk, m,aakt;e een tournee van drie jaren als telepaat door België, keerde terug in Nederland waar hij zijn veelzijdig heid weder ten toon^«preidde, zoolang zijn steeds minderende krachten dit toelieten. De begrafenis zal geschieden DondeTda» 5 November te ongeveer !2 uur op de RJC. begraafplaats „Buitenveldert", Amstelveen- scheweg. Moor dan driekwart millioen gulden aan hoeten wegens prijsopdrijving. De balans van het 3e kwartaal. Ononderbroken'voert de Inspectie voor de Prijsbeheersching in het ressort Amsterdam, dat de provincies Noord-Holland en Utrecht omvat, strijd tegen de opdrijving van prij zen. Het is javer het algemeen een- stille DE DISTRIBUTIEBONNEN Bon Kaart 56A Aard. Ö6B Aard. Besch. Hoeveclh. t.m. 2 kp:. 7 Nov. 1 k£. 7 Nov. 7 Nov. 1. 430 AJigom. 70 sr. 2-8 Nov. 56 Bot/Vet 125 gr. 11 Nov. 2-02 4-61 Reserve 12 5 gr. 11 Nov. strijd, wjaarvan naar buiten slechts zoo nu en dan iets doordringt; ergens wordt door een paar ambtenaren een gedwongen ver koop van appelen gehouden, een biljet 01 een winkeldeur vermeldt, datdeze zaal oor den tjj-d van een half jaar gesloten moet worden gehouden Soms veroorzaakt een nazzia onder de slagers opschudding in een drukke volks buurt of in een heele stad. Maar dat zijn slechts de uiterlijke ken- teekenen van den voortdurenden strijd tegen overtreding vaft de prijsvoorschrifien. De irmeriyke symptonen openbaren zich in een stroom van boeten en straffen die den overtreders door den Inspecteur en zijn dienst worden ppgelegd. In het derde kwartaal van 1942 werden 3)941 personen gestraft met boeten, die in totaal f 772.101.50 beliepen. In een aantal gevallen werden bijkomende straffen opge- egd. Zoo werd in dit kwartaal sluiting voor een bepaalde periode gelast van 21 zaken, in 654 gevallen werden de bij proces verbaal in beslaggenomen goederen ver beurdverklaard eri in 42 gevallen werd den overtreders verbod tot uitoefening van hun beroep voor een bepaalden tijd opgelegd. Voeclselcommissaris pleegde fraude. Van verduisterd geld huizen gekocht. Voor de Utrechtsche rechtbank stond gisterenmiddag,terecht de 34-jarige plaats vervangende voedselcommissaris van de provincie Utrecht, die in Januari 1940 zich een bedrag van 12.590 gulden heeft toege- eigend, dat in de kas van het bureau van den voedselcommissaris hoorde te zijn. Verd. erkende het hem te laste feit ën zeide eerst 7000 en daarna f 5500 gulden te hebben ■erduisterd. Voor deze- sommen gelds had •ei-d. huizen gekocht. Er bleek verder weinig of geen contróle op het bureau ge weest te zijn. Voor andere onregelmatig heden was verd. al-door den Duitschen Teen- ter gestraft met een jaar gevangenisstraf. De officier van justitie mr. Alberda achtte het feit wettig en overtuigend bewezen en eischte een straf van'drie maanden, reke ning houdend met de straf van een jaar, welke verd. heeft uitgezeten, in een Duitsche gevangenis. Veel offerende handen maken het Winter- hulpwerk licht. Giro 5553. Artikel Aardappelen Aardappelen Beschuit a Bloem 42 7*1.1: Boter 2-61, 3-61. 3-62, Bl'iUKlst. N '01 t.m. 0 5 BV Braaiidst. ,1 ee-ivh. 31 Dec 01 t.m. 04 KF 1 eenh. 30 Apr. '4 3 06 t.m. 08 BV 1 ee-nili. 28 Febr. '43 Brood 5OA Brood' 400 ?j\ 7 Nov. 56B Brood 50 trr. 7 Nov. Cacao 3-65. 4-05 Reserve 150 sv. 7 Nov. 1 Chocolade 56. 57 Veren. li'O gr. 12 Dcc. Clgarctten Ro Cigar. 20 st, 7 Nov. R9 Ta.bak 20 st. 7 Nov. Een 1 leidszec p 413 Akrem. 1 rants. 30 Nov. X Eenh.z. 1 rants. 30 Nov. 422 Ateëm. 125 gr. 2S Nov. 421 Agom. 125 gr. 2S N»v. 420 AjLge<m. 125 gr. 2S No'v. 418 Algem. 500 gr. 2S Nov. •12 6 Aligeim. UJO gr. 2S Nov. I 400 Algem. 250 gr. 2S Nov. 31C1K 56 Melk 1 3/4 L. 7 Nov. Peiilvg. .no Algem. 125 gr. 28 Nov. Hijst,- 4-C6, 4-67 Reserve 250 gr, 28 Nov. Scheerzeep m Texl.(m.) 45 gr. 31 Dec. I Sigaren R-9 Tabak 5 st. 7" Nov. Suiker 417 Algem. 1 kg. 28 Nov. Suikerwerk -5S .59 Versn. 10O.gr. 12 Dcc. R-9 Taibaik 2 5 gr. 7 Nov. 5 6 Taiptem.l 3/4 L. 7 Nov. X To'il.z. 76 gr. 30 Nov. j 423 Algem. 100 gr. 28 Nov. 1 56A Vieesch 100 gr. 7 Nov. 563 Vieesch 50 gr. 7 Nov. N Wasch-p.l rants. 30 Nor Gom. Meet Gort Havermout Jam Tabak Tap tem. Toiletzeep Vermicelli Vieesch Wasclipoeder Bonnen beteekenen voedsel mits er geld is Zorgt voor geld Steunt Winterhulp Giro 5553. SPORT EN SPEL VOETBAL PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Behalve de wedstrijden voor den Tech- nischen dag zijn voor Zondag a.s. nog vast gesteld: DÉMBeverwijk; HeiderTerras- vogels; DTSZand voortmeeuwen; Kenne- mersjïHelder 2; HBC 2—Zandvoortmeeu- wen 2. „BLOEMENDAAL" VEERTIG JAAR. Ter gelegenheid van het veertig-jarig be staan van de B.V.C. „Bloemendaal" houdt net bestuur Zaterdag 14 November van drie ,Y,iif uur €en receptie in hotel „Roozen- daal' te Overveen. E.D.O.-SPELERS IN BONDSELFTALLEN. De E.D.O.-speler Spek is uitgenoo'digd Zonoag a.s. de rechlsbuitenplaats te bezet ten m het bondselftal. dat tegen het Twent- sche elftal speelt en ziin clubgenoot Hirs in het elftal, dat tegen het Geldersch elftal speelt. In laatstgenoemd elftal komen ook uit De Winter (Haarlem) pp de rechtsbuiten plaats en Van Osch (V.S.V.) op de rechts- halfplaats. TENNIS KONING GUSTAAF TENNIST NOG. Koning Gustaaf van Zweden heeft ondanks ma zijn hoogen leeftijd, hij is in Juni van dit jaar ij," 84 geworden en bovendien .pas van een zware ziekte hersteld den iaatsten tijd vier maal per 1 hac week tennis gespeeld met den Duitschen tennis- speler Von Kramm. Na deze sterke training heeft de Koning besloten deel le nemen aan een clubmatch tusschcn de koninklijke club en de universiteitsvereenlging van Uttsala. Samen met den vroegeren Davisbekerspeler, den bankdirec teur Sune Malmstroem zal de koning hier staan tegenover Nyhlen, Zweedsch oud-kampioen en dieps partner Th. Hansson. De wedstrijd heeft plaats in het Alvik-haus te Stockholm. BOKSEN G. H. TE NUYL ONTVANGT DIPLOMA N. B. B. Het bestuur van den Nederlandschen Boksbond leen heen in zijn op I November gehouden vergade- van nng besloten aan den heer G. H. te Nuyl, voor- „p- Itter van de boksvereeniging „de Ring"'te Haar- 1 lem. het diploma Bondsleeraar N. B. B. uit te reiken, zonder het afleggen van het daarvoor re- 1 all<? glementair voorgeschreven examen. nan Een en ander als blijk van waardeering voor nr" het vele opbouwende werk, hetwelk hij gedu rende een lange reeks van jaren heeft verricht in het belang van de bokssport. Het ligt in, de bedoeling van> den heer G. E. an der Werff Jr., voorzitter van den Ned. Boks- zou I der Vai i late WO) ben Die doe stut een fleg avo stak naa bond, om dit diploma op de wedstrijden'van II alle, D, In dooi gen: 1 geb" blac I naai het leek (Hij 1 Iren Neem nAKKER RADIOPROGRAMMA onv van een veer den de'5 sede land diep hetz volg omsl DONDERDAG 5 NOVEMBER 1942. HILVERSUM I, 415.3 M. Het programma is alleen te beluisteren via de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio'beschikken. 7.15 Uit het volksliederen- baal boek (gr.). 7.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 7.40 Kop op!" fgr.). 0.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 40 „Deze wondere wereld", voordracht. 8.50 vioolsoli met pianobegeleiding (gr.). 9.00 Uit de omgeving van Franz Lizst (gr.). 9.30 Spiegel van den dag (opn.). 9.40 Uit de omgeving van Franz Liszt (gr.). 10.00 Gerard van Krevelen en zyn orkest en soliste. 10.30 ..Typen en typeeren, t o© n eel herinneringen10.45 Gerard van Krevelen en zijn orkest en soliste. 11.15 Mozart-Haydn- concert (gr.). 12.00 Almanak. 12.05 Klaas van Beeck - zijn orkest èn Trio Gaston Houssa. 12.45 B. N. Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Amuse mentsorkest, solist en orgelspel (gr.). 14,00 Mu ziek van den herfst en de jacht (gr.). 15.00 „Rood wild op de Veluwe", vertelling. 15.15 Concertge bouworkest en solist (opn.). 16.00 Kamermuziek (gr,), 16.45 B. N. O. Nieuws-, zakelijke en beurs berichten. 18.00 Dtck Willebrandts en zijn dans- orkest. 17.30 Cabaret Cameleon. 18.15 In de scha duw van den Kasbek, beeldenreeks. 19.00 Bran-I dende kwesties, lezing. 19.15 Marschen (gr.). 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 B. N. O. De we- reldmeening uit vreemde kranten. 19.50 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 20.15 Componis- tenspiegel. 20.30 Omioepsymphonte-orkest. 21.20 Zang met pianobegeleiding (gr.). 21,45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Kleine melodietjes van bekende componisten (gr.). 23.00—24.00 Dans- rhythme (gr.). HILVERSUM Tl, 301.5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum I. 7.40. Ochtendgymnas tiek. 7.50 B. N. O. Gesproken overzicht, (opn.). 8.00 Wat is en doet de boerenschool te Rijs, re- portage. 8.15 Orkestconcert (gr.). 8.30 B. n. O. 1 en Nieuwsberichten. 8,40 Ouvertures (gr.). 9.00 In- strumentententoonstelling (gr.). 9.15 Voor de huis vrouw. 9.20. Instrumenten tentoonstelling (gr.), 10.00 Godsdienstige uitzending. 10.30 Zang met pianobegeleiding en pianosoli. 11.00 Gesprekken tusschen man en vrouw. 11.20 Bielefelder Kinder koor (gr.). 11.30 Orkest Rentmeester en gramo- foonmuziek. lï.30 Programma-overzicht. 12.35 Otto-Dobrirjdt en zijn orkest (gr.). 12,45 B. N. O. Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Kleine tuin bouw. 13.15 Concert door strijkorkest (gr.). 14.00 Godsdienstige uitzending. I4.3p De Melodisten (opn en gramofoonmuziek. io.30 En hier is de koffergramofoon. 1G.00 Zang met-pianobegelei ding en pianosoli. 16.30 Accordeon en het Bar Trio (gr.). 16.45 B. N. O. Nieuws-, zakelijke er. heursberlchten. 17.00 Het kinderkoor van den Nederlandschen Omroep. 17.30 „Wij maken U goede vrienden met....", gramofoonplatenpro- gramma. 18.00 Korfbalpraatje. 18.15 Handharmo- nika (gr.). 18.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 18.43 Spiegel var. den dag. 18.50 B. N. O- Wat Neder land schrijft. 19.00 Brandende kwesties, lezing. 19.15 Omroep-symphonie-orkest en solist. Vanaf 19.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15' Otio Hendriks en zijn orkest en hel orkest Jtian Tegada en gramofoonmuziek. 21.45 B. N O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Militair over zicht. 22.10 Avondwijding. 22.20—21.00 ZIc Hil versum I, leent sussc teek- denk Cour beke Bov: StifcU' verat Pe Bloe 8-3. T) dag

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2