Haarlemsche Courant Duitsche doorbraak ten Oosten van Alagir. De Fransche koloniale arbeid in Noord-Afrika Troepen der As in Egypte houden stand. Zestien schepen uit Britsch convooi tot zinken gebracht. 287e Jaarpang No. 260 x x Abonnement p. week #,28. p. maand LU» P- kwartaal 3,*2, franco p. post 3,73, losse nttmmert 6 cent Advertentlïn 3—11 Bun. 3,— elke m.m. meer ZO cent Reclames dubbele prU«. Advertentieabonnementen isoo m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 1li m.m. 1,20. Abonnement 150# m.m. cent p. m.m. Ultc.l GM1M» Bedreven Wl, «OOMr.dMt.or, V. BAOTEWTOS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. r Woensdag 4 Novemb'er 1942 Bureaux Haarlemi Groote Houtstraat #3. Bijkantoor: Soendae plein 37. Tel. Directie 13082. Hoofdredactie 15054, Redactie 1060#, Administratie 1072*. 1*825. Soendapleln 12230. Postgiro 1349SS. Directie PH. A. MEES - P. W. PBEREBOOM. Kennemer Editie Burean IJmuidem Kennemerlaan 102. Telefoon 1*37. Terreinwinsten in den Westelijken Kaukasus en te Stalingrad. Sowjet-koopvaardij verloor in October 33 schepen. Aanvallen op convooi in het Kanaal afgeslagen. }Veer94.000 hrt. naar den bodem der zee. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede In den Westelijken Kaukasus leid den aanvallen en tegenaanvallen tot ver bitterde gevechten, waarbij onze troepen hun stellingert handhaafden en bij een tegenactie terrein wonnen. Slowaaksche troepen vernietigden ingesloten vijande lijke strijdkrachten. Ten Oosten van A 1 a g i r braken Duitsche troepen In voortdurenden aanval door zeer versterkte en door mijnen beschermde vijan delijke stellingen. Zware verliezen werden den vijand toege bracht door bomaanvallen en mitrailleurvuur der lucfltmacht. Een pantsertrein werd ver nietigd. In de Kalmukkensteppe werd vijan delijke cavalerie met aanzienlijke verliezen door een Duitschen tegenaanval terugge worpen. In Stalingrad duurt de zware aan- valsstrijd om huizenblokken en straten voort. Stuka's zetten hun aanvallen op de fel omstreden nesten van verzet in het Noordelijk deel van de stad voort In weerwil van den hardnekkigen tegenstand verloor de vijand opnieuw terrein. Zijn steeds herhaalde tegenaanvallen mislukten. D^ treinverbindingen ten Oosten van de Wolga en de veerdienst over de rivier wer den voor geruimen tijd verbroken door de actie van afdeelingen gevechtsvliegers. Aan het D o n-front deed de vijand pogin gen om de rivier over te>steken, welke steeds door Roemenen, Italianen en Hongareh wer den verijdeld met zware verliezen voor den vijand. Italiaansche jagers deden in scheer- vlucht aanvallen »op veldstellingen. Hongaar- sche troepen vernietigden bij een uitgebreide stoottroepactie talrijke kazematten en ge vechtsstellingen aan den Oostelijken oever der rivier en maakten gevangenen. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer duren de hardnekkige plaatselijke gevechten op het volkomen drassige terrein voort. In den strijd tegen de koopvaardij- en oor logsvloot* der Sowjet-Unie heeft de lucht macht in October aan de kust van de Zwarte Zee, op de Kaspische Zee, op den benedenloop van den Wolga en op het Ladogameer in to taal 33 vracht- en transportschepen van ver schillende tonnage, waaronder een groot aan tal tankschepen en een bewakingsvaartuig vernietigd. Voorts werden 32 vrachtschepen van alle soorten en /vier oorlogsvaartuigen door aanvallen uit de lucht beschadigd. In het Kanaal is in den nacht van 1 op 2 November een aanval van Engelsche motor- torpedobooten op een Duitsch convdfti ver ijdeld door het geconcentreerde afweervuur der Duitsche beschermende strijdkrachten. Een vijandelijke motortorpedoboot werd in brand geschoten. Maandagnacnt kwam het zelfde convooi opnieuw i,n gevechtscontact met Engelsche motortorpedobooten. waarb/fj een vijandelijk vaartuig zoo zwaar bescha digd werd, dat het verloren geacht kan worden. De slag in Egypte duurt met toe nemende hevigheid voort. Het binnen dringen van sterke vijandelijke gepant serde afdeelingen aan den Noordelijken sector van het front werd opnieuw door niets ontziende dapperheid in een tegen aanval opgevangen. Duitsche en Italiaansche luchtstrijdkrachten deden op de belangrijkste punten van het gevechtsterrein.- onvermoeid aanvallen op Britsche gemotoriseerde strijdkrachten, artil leriestellingen en achterwaartsche verbindin gen. Duitsche en Italiaansche jachtvliegers schoten vijftien vijandelijke vliegtuigen neer terwijl een Duitsch vliegtuig verloren, ging. Bovendien werden Maandag boven de Mid- dellandsche Zee vijf Britsche vliegtuigen neergeschoten, waarvan een door een Duit- #che duikboot. Aan de Kanaalkust verloor de vijand Maan dag vier vliegtuigen. Extra-bericht. Zooals ln een extra-bericht medegedeeld ts ten Oosten van de Canadeesche kust een groep Duitsche duikbooten in weerwil van het slechte weer en het slechte zicht in con tact gekomen met een van Amerika naar Engeland varend convooi, geheel geladen met oorlogsmateriaal en levensmiddelen. In hardnekkige aanvallen, die verscheidene dagen en nacht duurden, werden van dit krachtig beschermde vijandelijke convooi zes tien schepen met een gezamentijken inhoud van 94.000 ton tot zinken gebracht, waaronder drie munitieschepen, die bij den eersten aan val in de lucht vlogen. Twee andere schepen met een gezamenlijken inhoyd van 11.000 ton. alsmede een torpedojager en een corvet, werden getorpedeerd. Slechts verstrooide resten van het convooi konden in den dichten mist ontkomen. In haar commentaren op het in heb weer- machtbericht van Zondag gemelde totaal kaansche koopvaardij, wijst de Duitsche pers booten in October tegen de Engelsch-Ameri- kaansche koopvaardij, wijst de Diutsche pers De hof vónMr. Eden. Mep verneemt uit Moskou Het offi cieuze orgaan van de Sowjet-Russische weermacht „De Roode Ster", meldt dat het tuchtrpglement van het Roode Leger thans ook de geeselstraf kent. Een Amerikaansche journalist doet be- langwek-kende mededeelingen over den toestand der burgerbevolking in de Sowjet-Unie. Over zijn indrukken te Bakoe sbhrijft hij „Op straat zag ik maar hier en daar iemand loopen. Alles scheen uitgestorven te zijn; nu en dan zag ik oude mannen en vrouwen, eenige kindei-en, af en toe een gewonden sol daat. Alle winkels waren gesloten." Precies zoo zag het er uit in alle an dere steden dei^ Sowjet-Unie. Overal een beeld van volkomen verlatenheid en dood Dat gold ook voor Koeibisjef, den zetel der SowjeUregeermg. Ook daar waren de' winkels dicht en de straten leeg. Bij het invallen van de duisternis mag men zich te Koeibisjef en in 9 andere steden niet op straat begeven. het bijzonder op het feit, dat alleen door Duitsche duikbooten 698.575 brt. in den grond is geboord. In October 1941 werd 225.000 brt. tot zinken gebracht, zoodat October 1942 den Duitschen duikbooten een succes heeft gebracht, dat een stijging met ruim 300 procent beteekent. Het opperbevel der Duitsche weermacht heeft zijn publicaties van de "namen van sedert den lsten Juni 1941 door duikbooten tót zinken gebrachte schepen voortgezet, dit maal met een lijst van 20 namen, een ge zamenlijke tonnage van 81.647 brt. en een laadvermogen van 109.047 ton. Verdere pu blicaties volgen. Te Funchal op Madeira zijn 84 schipbreu kelingen aangekomen, afkomstig van schepen van het door Duitsche duikbooten aangeval len convooi. Acht hunner zijn licht gewond De strijd ten Z.O. van den Terek. Ten Zuid-Oosten van den Terek hebben de Duitsche troepen Maandag bij den Os- sietischen en Groezinischen heirweg hun succesvollen aanval voortgezet. De verschil lende stormtroepen hadden opnieuw groote terreinmorilijkheden te overwinnen, daar de vijand zich ten tegenstand had genesteld in de ravijnen der talriike -zijrivieren van den Tsjernaja. Dit waterrijke heuvelland was reeds sinds geruimen tijd door de bol sjewieken met een netwerk' van sterke de fensieve stellingen overdekt. In een energieken aanval forceerden de Duitsche grenadiers een doorbraak door de achter elkander gelegen stelsels van grach ten, rukten voort op de ondermijnde wegen en veroverden in den vroegen morgen nieuwe vijandelijke steunpunten aan den Ossietischen heirweg stormenderhand. Door de -inneming van deze versterkin gen is opnieuw een breed stuk van deze, belangrijke transkaukasische verbinding met zijn zijdalen versperd. Andere ge vechtsgroepen namen met actieven steun der luchtmacht verder naar het Westen ge legen steunpunten en plaatsjes, die thans nog worden gezuiverd van vijandelijke overblijfselen. Duidelijke woorden van Franschen gouverneur in 1 West Afrika. De Fransche gouverneur-generaal Boisson heeft te St. Louis ïn Senegambië verklaard, dat Dakar en Fransch-West-Afrika een be langrijke kaart in Engelands spel vormen, waarvan men de beteeken is kent. Deze kaart hebben wij in handen en ik verkon dig zeer luid, dat ik niet het voornemen heb Tons deze kaart tePlaten ontnemen. Ik stel er prijs op. dat bekend w^rdt dat West-Afrika geen „schermutseling om de eer" zal worden. Wij zullen Fransch- West-Afrika verdedigen, opdat het in ons bezit blijft. Het beste middel om iets te be houden is het zelf te behoeden, Wij houden West-Afrika vast en wijzullen het niet opgeven. Naar Havas-Ofi uit Dakar meldt, is het eerste convooi waarmede Europeesche vrou wen en kinderen uit Dakar naar het vader land terugkeeren naar Frankrijk vertrok ken. Talrijke gezinnen zijn volgens een voorrangssysteem geëvacueerd. Met deze eerste groep gingen bijna alle Europeesche gezinnen van Dakar met drie en meer kin deren weg. zoodat ongeveer 1000 personen op 2 schepen vervoerd worden. Thans is de evacuatie der gezinnen met twee kinderen en één kind en van de kinderlooze vrou wen aan de beurt. De arbeid van het Zweedsche Roode Kruis. Naar het Zweedsche persbureau meld* heeft Prins Karei van Zweden een artikel gepubliceerd over de taak van het Zweed sche Roode Kruis in oorlogstijd. Het heeft tot dusver tijdens den oorlog van het Fin- sche volk tegen de Sovjet-Unie Finland in geld en in natura hulp verleend tot. een to tale waarde van ongeveer 1.2 millioen kro nen. De aan Noorwegen verstrekte hulp maakt tot dusver een bedrag uit van onge veer 850.000 kronen, ^fhalve tot de buur landen strekt het Zweedsche Roode Kruis zijn hulpverleening ook uit tot de Belgen. Grieken. Fransehen en Polen en verleent het zijn medewerking bij het uitreiken van brieven, en het overbrengen van inlichtin gen omtrent krijgsgevangenen, geïnterneer den, enz. ZWEEDSCHE GRAANSCHEPEN VOOR TURKIJE. Naar uit Stockholm wordt vernomen heeft de Zweedsche regeering haar goed keuring gehecht aan het tusschen de Turk- sche regeering en eenige Zweedsch reede- rijen gesloten verdrag, volgens hetwelk schepen van Zweedsche nationaliteit graan voor de Turksche regeering uit Cairo zul len vervoeren. Er worden nu pogingen in het werk ge steld om van de oorlogvoerende landen een vrije doorvaart voor deze schepen te ver krijgen. NAZAAT VAN COLUMBUS ZEECADET. Dezer dagen is een directe afstammeling van Christophorqs Columbus, de jeugdige Hertog van Veraque, Don Christobal Colon Carvajal y Maroto. ingeschreven als leer ling van een der Spaansche zeevaartscholen De jonge cpdet draagt de traditioneele ti tels. verleend aan alle nazaten van den ont dekker van Amerika: „Admiraal en op perste stadhouder van West-Indië". LAVAL VOERT BESPREKINGEN TE PARIJS Laval is Maandagmiddag voor het voeren van besprekingen in Parijs aangekomen. Na een onderhoud met den Duitschen ambassa deur in Frankrijk, de Brinon, volgde een ver gadering met vertegenwoordigers van de Duit^phe bezettingstroepen. In politieke kringen te Parijs vermoedt men dat deze besprekingen in verband staan met de tewerkstelling der Fransche arbeiders in Duitschland. In het hoofdkwartier van het Vrijwilli gerslegioen Nederland te Den Haag zijn de eeretafelen, waarop de namen der ge vallen Nederlandsche vrijwilligers aan het Oostfront zijn aangebracht. Zaterdag door luitenant-generaal Seyffardt plech tig ingewijd. In het midden der eeretafe len bevindt zich een medaillon, voorstel lende den geheimden kop van «en front soldaat, met* daarboven de opdracht: „Aan onze gevallen kameraden". (Polygoon Meijer Pax Holland c>. FRITZSCHE LEIDER VAN POLITIEKE ORGANISATIE DUITSCHE RADIO. De Duitsche minister van volksvoorlich ting en propaganda heeft de functie van ge machtigde voor de politieke organisatie van de groot-Duitscne radio gecreëerd en hier mee Ministerialdirektor Hans Fritzsche belast. i Hans Fritzsche is bekend geworden bij den radioluisteraar in Duitschland en daar buiten, door zijn wekelijksche uiteenzet tingen over den politieken en militairen toestand. Red. JOSEPHINE BAKER OVERLEDEN. Uit Casablanca wordt gemeld, dat de 36- jarige negerdanseres. Josephine Baker, die eens lauweren oogstte in geheel Europa, in een ziekenhuis te Casablanca is overleden. Zooals reeds eerder gemeld, was zii eeni- gen tijd geleden daarin opgenomen wegens een ernstig geval van tuberculose. Het laatst trad zij in Lissabon en Oporto in het openbaar op. Sedert had zii in de grootste armoede in Portugal en in Fransch Marokko geleefd. KORT NIEUWS Naar uit centraal Anatolië .wordt ge meld. is een goederentrein op een in een station staanden personentrein gereden. Hierdoor werden 30 personen gedood. 20 zwaar en 50 licht gewond. De gewonden zijn naar de ziekenhuizen overgebracht. De machinist van den goederentrein is gear»- resteerd. Nieuwe Japansche landingen op Guadalcanar. Na optimistische berichten der Geallieerden. Naar de Engelsche radio Dinsdagmorgen bekend maakte, hebben de Geallieerde troe pen op Nieuw Guinea Kokoda bezet Tevens werd gemeld dat een naar dit front gebied opstoomend Japansche convooi tot terugkeeren was gedwongen. Het Amerikaansche departement van ma rine deelde mede, dat op Guadalcanar nog steeds hevig wordt gevochten. De wateren ten Zuiden van de Salomoneinlanden waren echter van vijandelijke vlooteenheden gezui verd. Hierdoor was het, volgens het com muniqué, mogelijk geworden dat onze troe pen overal tot den aanval konden overgaan In militaire kringen te Washington was men van meening, dat de Japanners zich voor de tweede ronde voorbereiden. 1 Met het begin van een groot offensief heb ben de Amerikaansche strijdkrachten, op Guadalcanar het initiatief weer in handen genomen", meldde de oorlogscorrespondent van de „Daily Telegraph" uit het hoofdkwar tier van generaal Mac Arthur. Reeds voor het begin van de operaties werd een terreinwinst m vier kilometer gemeld. Verdere bijzonderheden zouden later wor den bekend gemaakt- Hedennacht kwamen deze bijzonderheden binnen. Naar Reuter uit Washington verneemt. z\jn de Japanners op Guadalcanar er in geslaagd, euwe versterkingen aan land te brengen. Volgens een bericht uit Washington zouden de Amerikaansche oorlogscorrespondenten van het ministerie van marine bevel gekregen hebben', Guadalcanar te verlaten. De sterkte der Japanncrs- In een artikel van het Amerikaansche tijdr schrift „Time" over de Japansche oorlog voering in Oost- en Zuidost Azië. worden bij zonderheden medegedeeld over de naar ver houding zeer geringe troepenmacht die door de Japanners is gebruikt om gebieden te ver overen en bezet te houden, die zich over dui zenden kilometers uitstrekken. Zoo wordt ir dit artikel aan de hand van officieele cijfers aangetoond dat de geheele Japansche op- marseh zoowel op Wake als op de Salomon- eilanden en Loezon met ongeveer 200.000 man lot stand is gebracht. Op vele punten in de Stillen Oceaan hebben de Japanners slechts garnizoenen van enkele bataljons die tot taak hebben, als waarnemers dienst te doen. In het Zuid-Westen van de Salomoneilanden bijv. hadden de Japanners niet meer dan 300C- man gestationneerd toen de Amerikaansche marinestrijdkrachten tot hun offensief over gingen. Op Nieuw Guinea wordt het aantal Japan ners dat aan den strijd deelneemt, op onge veer 20.000 geschat. „Zelfs indien generaal Mac Arthur", aldus het tijdschrift, „over genoeg mannen zou beschikken om Nieuw Guinea te heroveren, zijn de risico's die hij bij zijn offensief moet loopen naar verhou ding toch zeer groot. Bij den veldtocht op Malakka die met den val van Singapore eindigde stonden, naar het verder heet, 75.000 Japanners tegenover eer troepenmacht van ongeveer 92.000 man. Geheel Nederlandsch Indië, met zijn bevol- kind van meer dan 70 mtllloen zielen, aldus besluit het artikel, is slechts door 20.000 blan ken en ongeveer 50.000 inlanders verdedigd. De muildier-transport-colonne van een eenheid der Duitsche bcrg-artillerie zorgt voor het munitietransport naar de batterijen, door modder en moeras van de Wolchow. (SS P.K. Zeijmer-O-H-P.H. c). Opbouwwerk ondanks den oorlog. De transsaharaspoorweg vordert gestadig, verscheiden plaatsen in het verkeersnet op genomen. Vervoersmogelijkheden voor steenkool, fosfaten en katoen. Herhaalde tegenaanvallen d^i- Duitsrh-ïtaliaansche strijdkrachten. Luchtmacht neemt met alle typen aan den strijd deel. Groeiende oppositie tegen rëgeering te Cairo Het Ital^ansche'weermachtbericht ludt als volgt: „Ook Maandag duurde de slag aan het Egyptische front met toenemende hevig heid voort. Krachtige druk van aanzien lijke gepantserde strijdkrachten van den vijand werd op doeltreffende wijze be dwongen door troepen van de Spil, die herhaaldelijk met groote dapperheid tot den tegenaanval overgingen. Do vijand 'leed aanzienlijke verliezen aan pantser wagens. waarvan er meer dan 90 vernield werden. Ook onze verliezen zijn zwaar. Hevige ge vechten zijn nog gaande. De luchtmacht nam met al haar typen aan den strijd deel: zij bestreed de Britsche lucht macht, bombardeerde vijandelijke colonnes er viel zonder ophouden het gebied achter het vijandelijke front aan. Tijdens talrijke ge vechten werden drie toestellen door onze ja gers en 12 door de Duitschers neergeschoten. Italiaansche en Duitsche vleghügen. die een convooi begeleidden, sloegen luchtaanvallen af en schoten 4 tweemotorige toestellen neer. Onze vlootstrijdkrachlen hebben een vijande lijke duikboot tot zinken gebracht." Groote verbetenheid. De A.NP.-correspondent te Berlijn meldt: De tweede faze van den strijd in Egypte, van nog grooter hevigheid dan de gevech ten der vorige week. De Engelschen vallen met buitengewone verbetenheid aan, over eenkomstig het groote belang, dat voor %en op het spel staat, doch even hardnekkig is de Duitsch-Italiaansche verdediging. Het is een strijd op buigen of barsten. Beide partijen zijn er zich van bewust, dat van de beslissing zeer veel afhangt. De strijd hdfeft thans een hoogtepunt be reikt, doch omtrent het verloop is in dit sta dium nog niets te zeggen. Nadat de Engel schen, die troepen noch materiaal sparen, er in geslaagd waren, de Duitsch-Italiaansche linies binnen te dringen is het effect hiervan door een tegenaanval, teniet gedaan. Het is waarschijnlijk te achten, dat de mijnenvelden voor de Duitsch-Italiaansche stellingen door de voortdurende inslagen van granaten aan doeltreffendheid hebben ingeboet, zoodat zij niet meer ftezelfde bescherming bieden als bij het begin van het offensief, en de last van den aanval meer op de hoofdverdedi gingslinie drukt. De Engelschen ondernemen hun aanvallen met vrij veel zware kanonnen en zware pant serwagens. Volgens hun eigen verklaringen hebben zij in Egypte de meerderheid in de lucht, terwijl boven de Middellandsche Zee de luchtstrijdkrachten van de Spil in de meer derheid zijn. Dit laatste is met het oog op de bescherming van de verbindingswegen wel licht van meer belang dan de luchtheerschap- pij boven het eigenlijke gevechtsterrein, aan gezien deze op de gevechten, die thans aan den gang zijn, nauwelijks van besllssenden invloed zal kunnen zijl* Tijdens de gevechten in Egypte is de tweede zoon van den Britschen ambassadeur in Wash ington, Lord Halifax, gesneuveld. Hij diende als officier in de Britsche luchtmacht. De toestand in de NUldelta. Volgens mededeeling van de Engelsche be richtendienst is een „bureau voor politieke oorlogvoering" in Cairo opgericht. Tot leider van het bureau is aangesteld, luitenant-kolo nel Vellacott, die tot nu toe inspecteur van het bestuur der Britsche burgerwacht is ge weest. Vellacott is reeds naar Cairo vertrokken om zijn nieuwe ambt te aanvaarden. Volgens een bericht uit Cairo wordt, terwijl het offensief van het Engelsche achtste leger reeds tien dagen duurt zonder eenig tastbaar resultaat af te werpen, de politieke toestand in Egypte bedreigd door een groeiende op positie tegen de regeering-Nahas Pasja. Deze oppositie gaat uit van twee belang rijke groepen; de eerste staat onder leiding van Makrem Pasja, die wordt gesteund«door de Koptische kapitalisten, die handel en nij verheid in handen hebben. Men verwacht, dal deze groep binnenkort een overeenkomst met de Saadpartij zal sluiten voor de vorming van een gemeenschappelijk front tegcn^Nahas Pasja. De tweede oppositioneele groep is de jeugd beweging, die van de studenten uitgaat. In dit verband schrijft El Misri: „Er zijn lieden, die aan toekomst noch landsbelangen denken. Zij verspreiden valsche geruchten en schep pen een atmosfeer, die schadelijk is voor de politiek der regeeririg. Zij winnen veld bij de studenten en de jeugd. Tegen deze gevaarlijke elementen moeten krachtige maatregelen wor den genomen." Italiaansche bladen publiceeren een Reuter- bericht uit Cairo, dat een zestal Italiaansche vrouwen tot kerkerstraf zijn veroordeeld, omdat zij drie Italiaansche krijgsgevangenen bij hun vlucht behulpzaam zijn geweest. Een dezer vrouwen moet. een piloot, die», tijdens een noodlanding gevangen was genomen, aan een valsche pas hebben geholpen, waarmee hij naar Alexandrië wist te ontkomen Hier werd hij echter opnieuw gevangen genomen en bij zijn verhoor kon men vaststeWen, dat een aantal Italianen ter ondersteuning van de vluchtelingen een inzameling had gehou den. Dit leidde tot de arrestatie der Italiaan sche vrouwen, die hierbij betrokken waren» Algiers, Frankrijks vierde stad De steeds krachtiger gehoorde eischen der Sovjet-Unie inzake de vorming van een tweede front, heeft, naar thans steeds duidelijker wordt, de Anglo-Amerikaansche combinatie het oog doen slaan op Noord- Afrika. Mocht immers de strijdmacht van de As in Lybye en Egypte gedwongen wor den dit gebied te ontruimen, dan zou de suprematie der Geallieerden in de Middel landsche Zee weer tot de mogelijkheden gaan behooren en daarmee zou dan de door landingspogingen bedreigde Europeesche kust in lengte zijn verdubbeld. De positie, welke Rommel in Egypte iu- neemt, is van dien aard. dat Londen en Washington de hoop hebben moeten op geven, van het Egyptische front alleen uit een beslissing te ferceeren De landing der Amerikaansche troepen in Liberia heeft Fransch West-Afrika in het brandpunt van de belangstelling ge plaatst. Het ..enfant terrible" van Wasington Wendell Willkie, lanceerde dezer dagen een voorstel om de betrekkingen tusschen de V.S. en Vichy te verbreken. In de Ameri kaansche pers verschenen valsche berichten over onlusten, welke zouden zyn uitge broken in de omgeving vari Dakar en andere plaatsen van het Fransch-Afrikaansche ge bied, die, van allen grond ontbloot, onge twijfeld ten doel hebben het Geallieerde publiek voor te bereiden op een Ameri- kaanschen inval in de Fransche koloniën. Behalve als strategische springplank voor een actie tegen de troepen van de As, wier Voornaamste basis Tripolis is, kan het Fransche koloniale gebied van belang wor den geacht vanwege zijn delfstoffen (steen kool en fosfaat! en olierijke landbouw producten. Er is sedert den Franschen wapenstil stand veel gedaan voor de ontsluiting dezer gebieden. De Transsahara-spoorweg. In een officieele Fransche brochure „De Transsahara-spoorweg in het kader van Euroafrika" wordt het een en ander mede gedeeld omtrent den huidigen stand der werkzaamheden. Volgens deze brochure is de aanleg van het traject Colomb Bechar Beni Abes via Igli reeds 200 K M. ge vorderd. Tegelijkertijd heef: men de ver binding met Bon Arfa en Kenadza binnen een jaar voltooid. In het Niger-gebied is de verbinding KankoSegoe gereed en kunnen fosfaten van In Tassit door het verkeer worden bereikt. De bouw voltrekt zich in drie etppes: de Algeijjnsche, de Niger en de West Afrikaansche etappe. De groote beteekenis van de Transsahara- spoorlijn bestaat ook hierin, dat daardoor de systematische bevordering van de katoen teelt in het Nigergebied wordt mogelijk ge maakt. Men rekent erop, dat de spoorweg na zijn voltooiing jaarlijks 1 milhoen ton katoen kan vervoeren. Een tweede officieele mededeeling be handelt de verbetering van het verkeersnet CassablancaDakar via Tiznit en Atar. Voor den oorlog had deze verbinding mili taire beteekenis, doch dient er momenteel voor om de producten van Senegal, vooral arachis-olie, naar Frankrijk te brengen. Op de terugreis worden pharmaceutische pro ducten en post van Frankrijk naar dit deel van de Afrikaansche koloniën gebracht. Het eerste traject van 500 K.M. is een uit stekende autoweg. Sinds 1941 werken Ma- rokkaansche wegenarbeiders en technici aan de verlenging en asfalteering. Deze weg .is tot Tindorf doorgetrokken. Op andere plaat sen worden de bestaande wegen v.erhreed en verhard, o.a. bij den overgang Bir Mogheim. Dagelijks wordt nu op dezen weg 5060 ton goederen in beide richtingen vervoerd. Interéssant is, hoe men de olie. en ben- zineschaarschte oplost. De vrachtauto's wor den met arachis- en palmolie "gesmeerd, terwijl de brandstof uit bananen en gierst wordt gewonnen. Algiers. Onlangs werd in het Fransche staats blad een decreet gepubliceerd, dat in de oprichting van een instituut voor koloniale stedenbouwkunde te Algiers voorziet. Hier mede wordt de groote beteekenis van Al giers, dat thans met 450.000 inwoners de vierde stad van Frankrijk is, ten volle er kend. Toch dateert de snelle opleving van deze sad eerst uit den laatsten tijd. daar Algiers na de verovering in de eerste helft der vorige eeuw langen tijd verwaarloosd is. De uitbreiding der stad stuitte aanvan kelijk op groote moeilijkheden, daar zich terstond achter het oude fort steile rotsen verheffen, die woningbouw belemmerden Totdat in 1930 de oude havenwijk, die 18000 inwoners telde, geheel werd afge broken. Nog altijd liggen in deze oudste wijk van Algiers groote open vlakten, die langzamerhand bebouwd worden. De nieuwe gebouwen worden in kolonialen stijl opge richt en liggen aan een imposantcn ver- keersweg van 65 meter breedte. Voltooid zijn reeds het huis van den landbouw en het stadhuis, dat met twaalf verdiepingen een hoogte van 47 meter bereikt. De uiterst snelle uitbreiding heeft overi gens tot een zekere recordzucht geleid, die soms op vreemdsoortige wijze tot uitdruk king komt. Ieder inwoner is er bijv. trotsch op dat Algiers 'n locomotieftype ter lengte van 30 mëter bezit. Het gewicht bedraagt 21 ton en het vermogen meer dan 3500 P.K. Verder had in Algiers één op de zeven Euro peanen een auto. zoodat de stad in dit op zicht achter de Ver. Staten kwam. Van Algiers voert tenslotte nog de langste auto weg ter wereld in zuidelijke richting naar Fort Lamy aan het Tsaadmeer. Ten gevolge van de Gauillistische actie in Centraal- Afrika kan deze weg thans echter niet tot het eindpunt bereden, worden. DE DUIKBOOT. Bs. De telkens en telkens weer terug- keerende mededeelingen van de Duitsche Weermacht, dat weer zooveel duizend b.r.t. in den grond geboord is, dikwijls na dagen- langen strijd, gevoerd met de hardnekkig heid van een dog. die zich in zijn prooi vastgebeten heeft, zijn langzamerhand voor ons zoo gewoon geworden, dat de meesten zich niet eens meer realiseeren. wat er nu eigenlijk geschiedt. In de maand October werd 720.575 b.r.t. vernietigd en de maand November is qog ma*y net begonnen, of daar komen reeds de mededeelingen «van nieuwe successen los. De strijd op zee kan niet los gezien wor den van den strijd te land en het zijn juist de resultaten ter zee. die Engelands macht beknotten en daardoor ook het einde van den oorlog bespoedigen. Er is inderdaad geen Sprake meer van, dat Engeland de zeeën zou beheerschen. De Engelsche en Amerikaansche vloten tezamen zijn er niet toe in staat. Zij hebben alle moeite om de eigen verbindingen in stand te hóuden, want het is een feit, dat de Duitsche duikboot alle verbindingswegen bedreigt. De nieuwste aaneensluiting van onderwaterstriidkrach- ten der spilmogendheden is verkregen met het doordringen van de Duitsche duikboo ten tot den Indisehen Oceaan en men mag gerust aannemen, dat het niet de laatste is. welke tot stand wordt gebracht. Het net sluit zich langzamerhand dicht en er blijft den geallieerden geen gebied meer waar zij zich niet voortdurend bedreigd weten. Deze dreiging is fataal in haar rfevolgen, want de Britten zoowel als de Amerikanen zien zich gedwongen hun krachten te ver snipperen om de transporten nog zooveel als mogelijk is te beschermen. De aanvoe ren voor het Afrikaansche strijdtoopeel, naar Australië en naar Voor-Indië, onder vinden van de2en gang van zaken de na- deelige gevolgen. Op de verschillende strijdtooneelen komt het Anglo-Amerikaan sche' leger steeds'één, maar vaak vclfs meer zetten te laat. Naar den bodem van de zee verdwijnen regelmatig kostbare zendingen wapentuig, waaraan de Amerikaansche fa brieken maandenlang gearbeid hebben. De inspanning van Amerika mist zoo voor een groot deel haar nut., terwijl alles wat Duitschland op dit gebied fabriceert, langs veilige wegen, over land het doel bereikt, of. zoo er toch over zee getransporteerd moet worden, zooals bijv. voor den strijd in Noord-Afrika. de verbindingen veel korter zijn en daardoor al minder bedreigd. De En- gelschen en Amerikanen beschikken samen stellig nog over een sterke zeemacht, maar zy wordt door de duikbooten van Duitsch land en Italië en door de Japansche vloot behoorlijk in bedwang gehouden, zoozeer zelfs, dat zii niet langer in staat is te verhin deren, dat de gevolgen der blokkade, die alleen op Europa van toepassing moesten zyn. zich ook in Engeland en zelfs terdege in Amerika doen gevoelen. Een veelzeggend symptoom is bijv. het bericht van de Euro- papress volgens hetwelk het bestuur van de New Yorfssche koffiebeurs mededeelde, dat de zichtbare koffievobrraad nog slechts 300.000 balen bedroeg, tegen 1.41 millioen balen m den overeenkomstigen tijd van het vorige jaar. Deze schaarschteverschijnselen doen zich niet slechts voor in New York, waar als zetel van de koffiebeurs de grootste voor raden werden aangehouden, doch ook in het meerendeel van de Oostelijke Staten der U.S.A. Reeds sedert het voorjaar van 1942 komen berichten binnen, dat als gevolg van beperkte tonnage-toewijzing, de invoer van koffie, vooral uit Brazilië als grootste kof- fieleverancier, verminderd is. Ten aanzien van den nog achterstalligen invoer uit Bra zilië ter waarde van 39 millioen dollar, welke partij nog afkomstig is uit het voor het leveringsjaar 1941/'42 vastgestelde quo tum. terwijl het leveringsquotum 1942/»43 aan de U.S.A. van 9.3 millioen balen ter waarde van 115 millioen dollar deels nog geleverd moet worden, moesten de Veree- nigde Staten en Brazilië begin October een nieuwe regeling treffen. Uit bovengenoemde cijfers zou men de conclusie kunnen trek ken. dat ongeveer een derde van het Bra- ziliaansche leveringsquoturrt 1941/'42 niet werd verscheept. De koffie-rantsoeneering is als een onvermijdelijke maatregel reeds aangekondigd. Alle afweermaatregelen ten spijt worden de resultaten van het onderzee-wanen voortdurend opgevoerd. In den vorigen oorlog heeft Engeland zooals Churchill zelf getuigde op den drempel van den afgrond gestaan, tengevolge van de actie der Duitsche duikbooten. Zooals het nu gaat, moet. Engeland reeds een voet opge heven hebben om dezen drempel te betre den. een andere, beteekenis kan men aan de steeds wederkeerende meldingen van tot zinken gebrachte tonnage niet geven.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1