Haarlemsche Courant Zware politieke nederlaag voor Roosevelt. Hardnekkige tegenstand der As te El Alamein. Krachtige Duitsche aanval in gebied van Ordsjonikidze. Duitsche luchtaanvallen op Malta voortgezet. 28?e Jaargang fto. 261 Abonnement p. ««eelt 0,26, p. maand 144, p. kwartaal 3,0, franco p, post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentien I—11 m.m. ft,— elke m.m. meer 20 cent Reclames dnbbele prUs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer EdlUe 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. man. Vltg.i Grafische Bedrijven Damlate. Wnd Hoofdredactenri J, V. BAGDEwy.n'S. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Donderdag 5 November 1942 Bureaus Ha&rlemi Groote Houtstraat S3. Bijkantoor; Soenda» plein 37. Tel. Directie 13082. Hoofdredactie 150M, Redactie 10G00, Administratie 10724, 14825. Soendapleln 12230. Postgiro 134958. Directie PB. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Amerikaansche volk voor het eerst sinds het uitbreken van den oorlog ter stembus. Zoowel in Senaat als Huis van Afge vaardigden zetelwinst voor Republikeinen. Republikein Dewey gouverneur van New York. Dag verliep rustig. Voor het eerst sedert het uitbreken van den oorlog is het Amerikaansche volk Dins dag ter stembus gegaan. 32 senatoren (een derde van het aantal) moesten worden gekozen, terwijl het Huis van Afgevaardigden (435 leden) geheel ver nieuwd moest worden. Bovendien werden in verscheidene staten verkiezingen gehou den voor de gouverneurs. In den loop van het jaar waren daarvoor r reeds voorverkiezingen gehouden, waaruil echter ten opzichte van het uiteindelijke verloop van de verkiezing van Dinsdag geen conclusie kon worden getrokken. De belangstelling voor de verkiezingen was in het midden-Westen en het verre Westen het grootst. In de andere staten was de belangstelling naar verhouding klein. In normale «tijden bedraagt het aantal kiezers bij de Congresverkiezingen en die voor den post van gouverneur van den staat New York ongeveer 50 millioen. Dezen keer hebben 30 millioen kiezers gestemd. De ver kiezingen zijn in het geheele land rustig ver- loopen, waartoe ongetwijfeld ook het voor dien dag bepaalde alcoholverbod zal heb ben bijgedragen. Verder is interessant-dat de dag der verkiezingen juist de eerste vleeschlooze dag in de geschiedenisder Vereènigde Staten is geweest. Wat de publieke belangstelling en de voorbereiding betreft, behooren deze ver kiezingen tot de minst interessante der laat ste jaren. In de morgenuren was de deel name gering te noemen en in tegenstelling met de vorige verkiezingen is het bijna niet tot incidenten gekomen. De beide groote candidaten voor den gouverneurszetel van New York zijn de republikein Dewey en de democraat Bennett, welke laatste door den president wordt gesteund. Gouverneur van den staat New York te zijn beteelcent het voorportaal tot hét pre sidentschap te hebben -betreden. .Zooals men weet, was president Roosevelt ook gouver neur van New York, alvorens hij tot pre sident der V.S. werd gekozen. Vandaar dat de uitslag van deze verkiezing speculaties mogelijk maakt voor de presidentsverkie zingen' in 1944. Dewey gekozen. Een extra-mededeeling maakt be kend. dat de Republikeinsche candi- daat Dewey heeft gezegevierd over zijn democratischen tegenstander Bennett De republikeinsche candidaten hebben voorts de gouverneursposten veroverd van de staten Michigan, Californië, Iowa, Con necticut, Pennsylvania en Illinois. De nieuwgekozen republikeinsche gou verneur van New York heeft aan president Roosevelt een telegram gezonden waarin hij verklaart loyaal achter den president te Staan in diens, oorlogspolitiek. Senaat en Hais. De laatste berichten over de Congres- verkiezingen in de V.S. melden, dat in den Senaat de Republikeinen tot dus ver 17 zetels en de democraten 15 zetels hebben veroverd.. Twee zetels Zijn nog onbekend. Voor het Huis van Afgevaardigden hebben de democraten tot dusver 205 en de republikeinen 194 zetels ver overd. Van 3 zetels is de uitslag nog niet bekend. Onder de prominente aanhangers van de „New Deal" die bij de Senaateverkiezin gen werden verslagen, bevonden zich Norris uit Nebraska, Brown uit Michigan, Smathers uit New Jersey, Herring uit Iowa. Johnson uit Colorado, Lee uit Oklahoma en Neeley uit West-Virginia. Vele republikeinen, die bij de verkiezin gen hebben overwonnen, zijn, naar d< Brische berichtendienst hieraan toevoegt, „isolatiomsten" genoemd. Een typische vertegenwoordiger van deze isolationisten is de Republikein C. W. Bi-ooks, die bij zijn verkiezing in den Senaat 150.000 stemmen kreeg tegen 20.000, toen hij in 1940 herkozen werd. Dultsch commentaar. Te Berlijn wensrftf men geen voorbarige gevolgtrekkingen te maken uit de uit Ame rika ontvangen verkiezingsuitslagen. In geen geval verwacht men in politieke krin gen te Berlijn van de zich afteekenende over winning der republikeinen een fundamen- teele wijziging van de oorlogspolitiek van Roosevelt, daar deze, naar men verklaart, reeds lang voorzorgen heeft getroffen om Nota der V.S. over „spionnage'' der Spil in Chili. Tweede uitnoodiging aan Rios voor bezoek aan Washington. Na een geheime zitting, die vijf uur duur de, heeft de inter-Amerikaansche politieke verdedigingscommissie een, memorandum over de z.g. spionnageactie van burgers der Spilmogendheden gepubliceerd, dat de V. S. aan de Chileensche regeering hebben doen toekomen. Vóór de publicatie stemden de vertegen woordigers van de V. S., Mexico, Vene zuela, Brazilië en Uruguay. De Argentijn- sche vertegenwoordiger onthield zich van stemming, terwijl de Chileensche vertegen woordiger tegen Was. Deze zeide, dat hij publicatie ongewe.nscht achtte, zoolang het Chileensche ministerie van buitenlandsche zaken daarvan niet op de hoogte gesteld is. De nieuwe president der Chileensche radicale partij, Riveros, heeft verklaard, dat Chili onder de bestaande omstandigheden de betrekkingen met de Spil .niet zal ver breken. Weliswaar is er in de partij .een zekere strooming voor verbreking dier be trekkingen, doch machtig kan zij niet ge noemd worden. Zooals in alle partijen is er ook in de radicale een tegenstrooming, Overigens zijn de radicalen vastbesloten steun te verleenen aan de politiek van pre sident Rios, die immers tot de partij be hoort. Ook ten aanzien van het incident met de V. S., naar aanleiding van de uitlatingen van Sumner Welles, bestaat er geen verschil van meening. Veeleer heeft deze gebeurte nis de eenheid nog vergroot, hetgeen tot uiting is gekomen bij het afzeggen van de reis van Rios naar de Vereenigde Staten. De Britsche nieuwsdienst meldt inmid dels. dat de Amerikaansche ambassadeur in Chili een bezoek heeft gebracht aan pre sident Rios, om hem een nieuwe uitnoodi ging van president Roosevelt tot een be zoek aan de V. S. over te brengen. te verhinderen dat parlementaire instellin gen invloed op zijn politiek uitoefenen. Desondanks meent men in Berlijn te kunnen verklaren, dat de stembusoverwin ning der Republikeinen in den staat New York en ook in andere deelen der V.S. een zekere wilsuiting van een deel van het Amerikaansche volk tegen de politiek van willekeur van Roosevelt doet zien. De Japansche landingen op Guadalcanal*. Knox waarschuwt pers tegen optimisme. Het ministerie van marine maakt bekend dat de Japanners ten Oosten van de Ameri kaansche posities op Guadalcanar een nieuwe landing hebben ondernomen. Het communi qué deelt geen bijzonderheden mee. In het communiqué van generaal Mac Ar thurs hoofdkwartier wordt bekendgemaakt. de Geallieerde troepen, na de bezetting van het Japansche steunpunt Kokoda op Nieuw-Guinea hun opmarsch in Noordelijke ■ichting voortzetten. Dc Geallieerde lucht macht heeft Dinsdag de hoofdstad van Por- tugeesch Timor, Duly, gebombardeerd. Naar uit de berichten der Zweedsche cor respondenten blijkt, is een fel conflict ont staan tusschen den Amerikaanschen minister van marine, Knox, en een deel der Ameri kaansche pers. Op een persconferentie, heeft Knox de op timistische berichten van zijn eigen departe ment over den strijd-op den Stillen Oceaan krachtig tegengesproken. Hij zeide o.a.: Ik vrees, dat de koppen van een deel der pers den indruk van een sterk overdreven en door niets gerechtvaardigd optimisme hebben ge geven. Dat is betreurenswaardig. Een zware, bittere, hardnekkige strijd staat voor de deuij Overigens is de eejste ronde nu achter deiv rug. We weten, dat de Japansche vloot ge weldige afmetingen heeft en er b.v. niet aan denkt zich over te geven, zooals men dat dikwijls uit -zekere Amerikaansche koppen heeft kunnen lezen. Het zou hoogst gevaarlijk zijn zich thans te verbeelden, dat de slag om de Salomons eilanden of om de heerschappij in het Zuid- Oosten van den Stillen Oceaan reeds gewon nen is. Ik wil in geen geval verwachtingen wekken, die niet in vervulling zullen gaan. Verkeersbepcrking voor Am. troepen m Engeland. Regeering vordert 25000 voertuigen. Het is den Amerikaanschen soldaten in Groot-Briftannië verboden tijdens hun ver lof in den tijd van Vrijdag tot Zondag van spoorwegen of autobussen gebruik te ma ken. Deze bepaling, die is afgekondigd door het Amerikaansche hoofdkwartier, beoogt, zoo wordt in het bericht verder gezegd, bet goederenverkeer in het weekeinde te ont lasten. Amerikaansche soldaten, die tijdens hun verlof naar Londen of andere groote steden reizen, mogen zich alleen in de clubs van het Roode Kruis 'ophouden. Voorts, zoo staat in de bepaling, moeten de Amerikaan- Mhe soldaten een „straffe en soldateske Houding" toonen, om het prestige van de Amerikanen hoog te houden. De Engelsche regeering heeft in tusschen 25.000 vrachtauto's en andere vervoermid delen gevorderd. Churchill zal, zoodra het Lagerhuis weer bijeenkomt, een uitvoerige verklaring af leggen over den oorlogstoestand. Geallieerd tonnageverlies verdubbeld. In vergelijking met vorig jaar. De verliezen der Britsch-Amerikaansche koopvaardij tengevolge van het optreden van duikbooten, hebben in de eerste 10 maanden van dit jaar rond 6.25 millioen brt. bedragen. In dcnzelfden tijd van 1941 bedroegen deze verliezen door acties van duikbooten slechts bijna de helft, n.l. 3.147.000 brt. Hieruit blijkt de aanzienlijke verscher ping en uitbreiding van den duikbootoorlog, die van den kant der Spilmogendheden met veel sterkere formaties duikbooten dan ver leden jaar wordt gevoerd. Naar uit Rio wordt gemeld, heeft de Amerikaansche ambassade aldaar bekend gemaakt dat 15 overlevenden van 'n Amer kaansche vrachtboot, die in het Zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan in den grond was geboord, aan de kust bij Rio de Janeiro aan land gegaan zijn. Op een vergadering van vooraanstaande Amerikaansche financiers heeft de voorzitter van de scheepvaartcommissie der Amerikaan sche regeering, de vice-admiraal Long, er op gewezen, dat hij verwacht dat den komenden winter de Duitsche onderzeebooten actiever zullen optreden hetgeen hij motiveerde met de langere nachten en het slechte weer. Van beide mogelijkheden hebben de onderzeeërs voordeel bij het benaderen van hun prooien Verder zeide de vice-admiraal, dat ook de anti-duikbootentactiek den laatsten tijd uit is gegaan. In de Engelsche pers wordt herhaaldelijk geschrevenover „het raadsel der Duitsche duikbooten in de Indische Oceaan en in d« nabijheid van Kaap de Goede Hoop. De „Daily Herald" schrijft o.a. dat duik bootkapiteins die erin slagen, op zulk een enormen afstand van hun bases te opereeren, virtuozen in hun vak moeten zijn. Het blad neemt aan, dat de duikbooten door hulpsche pen op volle zee van het noodige aan levens middelen en munitie worden voorzien. Volgens een Reuterbericht uit St. Jean op Newfoundland hebben de marine-autoriteiten van Newfoundland Woensdag bekendgemaakt, dat duikbootaanvallen op de scheepvaart in de kustwateren van Newfoundland zijn ge richt. Propagandaplannen der V.S. in Zweden. Uit berichten van de in de Ver. Staten ver toevende speciale verslaggevers van de Zweedsche bladen Social Democraten en Da- gens Nyheter blijkt, dat de Ver. Staten het plan hebben hun propaganda ook in Zweden te versterken. Zoo bevinden zich volgens deze berichten de beide directeuren Barcley Ache- son en M. Lowes van het meest invloedrijke Amerikaansche weekblad Readers Digest on derweg naar Zweden om daar voorberei dingen te treffen voor een Zweedsche editie. Ook de invloedrijke tijdschriften Time en Life, die beide behooren aan den uitgever Henry Luce, hebben het plan Zweedsche edities te doen verschijnen in het Engelsch Beidé tijdschriften zullen in de Ver. Staten met een microfilm vervaardigd en in Zweden gedrukt worden. Tevens interesseeren de Ver. Staten zich zeer voor de oprichting van een ontvanginstallatie voor beeldtelegrafie in Stockholm. Verzet op Madagascar cïuuri voort. Reeds 55 dagen strijd. Bij de gevechten op Madagascar leveren de Fransche troepen steeds nieuwe bewijzen van moed. zoo luidt een mededeeling van het Fransche staatssecretariaat van koloniën. Zoo heeft een groep vrijwilligers een 15 K M. ten Zuiden van Fianarantsoa bij verrassing ach tervolgende Engelschen aangevallen en in hardnekkige losse gevechten opgehouden Aangenomen kan worden, dat zij tot hun gevangenneming den vijand zware verliezen hebben berokkend. Hieraan is het ook te danken, dat MadagasSir steeds niet bezweken is. na 55 dagen nog De Führer ontving den opperbevelhebber van een leger, gcncraal-veldmaarschalk von Manstein, in zijn hoofdkwartier tot het uitbrengen van rapport en overhandigde bij deze gelegenheid den verdienstelijken leger aanvoerder den maarschalksstaf. (Hoffmann-Stapf Pax-Holl. c) Rommel situatie nog steeds meester. Laatste berichten uit Noor^-Afrika. In militaire kringen te Berlijn kenmerkt men dc situatie in Noord-Afrika aldus, dat Maarschalk Rommel den toestand volkomen in de hand heeft en nog steeds tot het initia tief kan overgaan, indien hem dit noodig voorkomt. 4% Ook de nieuwe poging der Engelschen om de beslissende doorbraak door de Duitsch- Italiaansche stellingen te forcceren is niet gelukt. Men schat het aantal tanks, dat generaal Alexander al heeft verloren, op een 500. Vooral Australische, Grieksche en Gaul listische troepen hebben zware verliezen ge leden. terwijl ook ditmaal weer het Britsche bteed werd ontzien. Voorts merkt men op. dat de aanval van Dinsdag tot nog toe de zwaarste van het offensief is geweest. De aanval der Britsche tanks op den Noordvleugel der stelling van EI Alamein heeft zich de laatste 24 uur op gelost in afzonderlijke gevechten, waarin de superioriteit der Duitsche tankwapens dui delijk aan den dag treedt. Alles bijeengenomen hebben de Britten hun operatieve doel niet bereikt. In Berlijnsche politieke kringen heeft men het stqndpunt bepaald ten aanzien van de Britsche berichten, dat het Engelsche offensief in Egypte thans een pro-Engelsche stemming in Turkije heeft gewekt en dat ook Frankrijk de ontwikkeling van den strijd in Egypte met meer dan gewone belangstelling volgt met het oog op de Fransche koloniën in Afrika Van gezaghebbende Duitsche zijde worden de berichten als „Engelsche riem- mingmakerij" gekenschetst. De olievelden van Ned. Indië. De „Baltimore Sun" schrijft, dat Japan de olievelden in Nederlandsch-Indië sinds een half jaar in gebruik heeft genomen. Volgens officieele Amerikaansche taxaties zou Japan den oorlog met een oliereserve van ten min ste twee millioen ton zijn ingegaan. Ook heeft Japan werktuigen en machines gereed gehad om dadelijk te kunnen beginnen met het weer bruikbaar 'maken van dc olievelden en stallaties yi Indië. Strijd aan wrens van Br.-Indië vlamt op. Engelschen leveren slag met Japanners. Aan de Birmeesch-Indische grens heeft zich, naar uit New Delhi wordt gemeld, al; gevolg van het einde van den natten moessor weer een levendige activiteit van patrouilles ontwikkeld. In het gebied der Tsjin-heuve'; hebben Engelsche patroiülles slag geleverd met Japansche. De rivieren in het grensge bied zakken dagelijks en maken operaties op grooteren schaal mogelijk. Aanval van Britsche pantserwagens en luchtmacht zonder resultaat. Tegenaanval onder persoonlijke leiding van Maarschalk Rommel. Pantserstrijdwagens ondersteunen den aanval op de industriefahrieken in het Noor den van Stalingrad. (PK. Bauer-HH-St. P.H. c) Opmarsch ten Oosten van Alagir ondanks hard. hekkigen tegenstand. Sowjet-versterkingen uit het Zuiden ontboden. Toeapse uit de lucht aan gevallen. Bommen op doelen te Norwich en Great Y armouth. In het gebied ten Oosten van Alagir rukken de Duitsche troepen, in weerwil van den Tiardnekkigcn tegenstand, verder op. Door luchtaanvallen werden op den Grqesinischen heirweg vijandelijke colon nes verstrooid. Naar het D.N.B verneemt, zijn volgens be richten, die van de Russisch-Turksche grens zijn ontvangen, de Sowjettroepen uit het ge bied van Achalzych-Achakalaki-Leninkan te ruggetrokken. Zij zijn in geforceerde marschen via Tiflis en den Ossietischcn en Groesini- schen heirweg naar het noorden gezonden, om den zeer krachttgen Duitschen aanval in het gebied van Ordsjonikidze tot staan t,e brongen. Het opperbevel van de DUitsche weermacht maakt bekend: In het Westen van den Kaukasus en in den T e r e k sector duren de zwAre ge vechten yoort. Gevechtsvliegers hebben de haven Toeapse met goede uitwer king aangevallen. In Stalingrad gingen de zuiveringsge vechten verder. Daarbij werd een vijandelijke verzetgroep ingesloten Tegenaanvallen van de Sowjets mislukten. Duikbommenwerpers vielen troepenconcentraties ten Westen van de bocht van de Wolga aan. Tijdens een mis lukte landingspoging ten Noorden van de stad verloor de vijand wederom een kanonneer boot. Aan het Don front verijdelden Hongaarsche troepen herhaalde vijandelijke pogingen om de rivier over te steken en sloegen plaatse- bolsjewistische gevechtsgroep in een verbit terd gevecht van korten afstand vernietigd. Op het Ladoga meer hebben Duitsche vliegtuigen twee sleepen' en een vrachtboot tot zinken gebracht. Het, achtste Britsche leger heeft ook Dinsdag aan het front van El Alamein onophoudelijk aanvallen gedaan met nu meriek sterkere infanterie- en gepant serde strijdkrachten en met krachtigen steun van artillerie en luchtmacht- Het Duitsch-Italiaansche pantserleger sloeg in den tegenaanval den vijandelijken storm aanval wederom af. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen de vliegvelden Lucca en Halfar op Malt aan. Aan de Noordwestelijke grens van Duitschland is overdag een viermotorige bommenwerper, aan de Kanaalkust een jachtvliegtuig neergeschoten Lichte gevechts vliegtuigen deden aanvallen op voor den oor log belangrijke doelen In het Zuidwesten en het Zuidoosten van Engeland. Luchtaanvallen op Engeland. Lichte gevechtsvliegtuigen hebben, naar het D N.B. verneemt, op 3 November in scheqr vlucht verrassende aanvallen gedaan op ver keerswegen aan de Zuidkust van het Brit sche eiland. Kort na 12.00 uur vielen zij den Westelijken oever van de Lyme-baai aan en bombardeerden van geringe hoogte een trans porttrein. Verscheidene wagons werden ver nield De spoorlijn werd op verscheidene plaatsen vernield. Gevechtsvliegtuigen 'van het type He 111 'bombardeerden de belangrijke visschershaven Great Yarmouth Gevechtsvliegtuigen vielen voorts de stad Norwich aan de Engelsche Oostkust aan en wierpen van een hoogte van circa vijftig meter bommen op de werkplaat sen van eerr tamelijk groote fabriek, die zwaar beschadigd werden. Alle vliegtuigen keerden lijke aanvallen af. Bij Woronesj Is een op hun steunpunt terug. EEN GEWETENSVRAAG. Bs. Toen de emigranten-regeering te Londen, die zich voor een groot gedeelte toch positief christelijk noemt, met Sovjets een verdrag heeft afgesloten, den velen onder ons voor een gewetens vraag van de eerste orde gesteld. Een terug blik naar het verleden bewijst dat zulk: het geval is, want een dergelijke stap zou nimmer, wanneer de oorlogstoestand niet ingetreden was, hun goedkeuring hebben kunnen wegdragen. De groote moeilijkheid waarvoor zij zich gesteld zien, betreft dan ook uitsluitend deze vraag: wettigt de door den oorlog ge schapen toestand inderdaad deze verdragen de stap? Vooraleer wij hierop een ant woord Kunnen geven, dienen wij ons eerst eens te reahseeren, welke de gevolgen zou den kunnen zijn, indien dit bondgenootschap leidde tot wat men er mee beoogd heeft, n.l. de overwinning op Duitschland. Toen in Rusland het communisme de macht aan zich trok, was dat alleen moge lijk. omdat daar toestanden heerschten, die het volk voor dezen gang van zaken rijp hadden gemaakt, terwijl het kapitalistische stelsel, dat aan enkele uitverkorenen macht en rijkdom verschafte, groote deelen van het volk dwong in afgrijselijke armoede te leven. Spoedig echter ontstond uit de aan wezigheid van een staatsmachine, waarin uitsluitend negatieve krachten overheersch- ten, een gevaar voor andere landen. De propaganda trok daar de onderwereld en zij die zich verdrukt voelden tot zich en het duurde niet lang of er ontstond in de verschillende wereldsteden een „socialisme" dat uitging uit de onderste lagen van "het volk en waarin de wanhopigen van het klompenproletariaat een kans zagen om naar de macht ta grijpen. Het is de verdienste van Mussolini ge weest,, dat hij in zijn land voor het eerst een krachtig „halt!" heeft toegeroepen aan deze door de agenten der Komintern geleide propaganda. Op het nippertje nog wist in 1933 Adolf Hitler in Duitschland netzelfde te doen en daarmede Europa teredden van, den» dreigenden ondergang in 'net bolsje wisme. Franco heeft het in Spanje reeds veel moeilijker gehad en zag slechts door 'n Moedigen burgeroorlog kans de christelijke kuituur van zijn land te behouden. Het was intusschen voor den heerscher in het Krem lin duidelijk geworden, dat de taak om Europa te overweldigen en vervolgens de geheele wereld te bolsjewiseeren niet zoo eenvoudig zou zijn. Immers: Duitschland Italië en Spanje stonden hem in den weg. Daarom heeft hij de kracht van zijn stoot elders gezocht. Het militaire apparaat van Rusland, dat is nu voldoende gebleken, was niet uitsluitend op verdediging, maar vooral op den overval gericht. Op hetzelfde oogen- blik waarop in Spanje de beslissing viel,stond voor Stalin vast, dat hy met zijn geweldige legermacht Duitschland zou moeten over- stroomen vooraleer het gestelde doel kon worden bereikt. De bezetting van Oost- Polen öji van de Baltische landen was het begin hiervan, daarna heeft men zich in Rusland verder.voorbereid om op het juiste oogenblik. wanneer Duitschland zich zou vastgevochten hebben, te kunnen ingrijpen en het is slechts aan het onvolprezen veld heerschap van Hitier te danken, dat de op marsch van het bolsjewisme die onafwend baar scheen, nog werd tegengehouden. W« de bolsjewiseenng beteekend zou hebbei heeft men intusschen kunnen zien in de Baltische landen en Oost-Polen. Het is eer. feit, dat de wereldrevolutie zooals Stalin die beoogt, gebracht diende te worden door een massa welke op kultureel peil ver ten achter staat bij die van het Avondland. De Amerikaan Eugene Lyons, die zes jaren als correspondent van de United Press ia Rusland werkzaam was en de eerste bui tenlander was 'die een interview van Stalin ontving, geeft ons in dit verband in zyn in 1940 te Philadelphia verschenen boek „Sta lin Czar of all the Russians" een beeld van dat geen twijfel openlaat. Het Amerikaan sche maandblad „The Reader's Digest" vond het boek zoo belangrijk, dat het in Mei 1940. een uittreksel bracht van ruim 200 bladz waaraan wij op gezag van de V.P.B. het een en het ander overnemen. „Het Stalinistische tijdperk bracht voor iedereen de diepste rampzaligheid. Trotsky had indertijd een vijfjarenplan voor de industrialisatie opgesteld, dat door Stalin belachelijk werd gemaakt. Nadat hij Trotzky uit den weg had geruimd, kwam Stalin mei zijn eigen, nog giganlischer. vijfjarenplan. Enkele leden van het Poht-bureau protes teerden tegen deze, volgens hun krankzin nige plannen, maar Stalin liet het antwoord over aan zijn gevreesde G.P.U., iwier argu menten zeer overtuigend waren Ten koste van een verschrikkelijke tol aan menschenievens verrezen langzaam gröote waterkrachtcentrales, welk proces begeleid- werd door „zuiveringen", terecht stellingen en steeds grootere gevangenkam pen. De import van machines en de salaris sen der buitenlandsche specialisten beroof#- de de schatkist weldra van het laatste goud en andere in het buitenland geaccepteerde betaalnviddelen. Barbaarsche middelen wer- cjen toen uitgedacht om uit het volk de nog aanwezige buitenlandsche munten te per sen. Een losgeldsysteem werd ingevoerd: vrienden en familieleden konden met bui- tenlandsch geld Sovjetburgers uit Stalins Paradijs verlossen. Tienduizenden personen die ervan verdacht werden, verborgen rijkdommen te bezitten, werden door de G.P.U. opgepakt en gemarteld totdat zij de kostbaarheden inleverden. Dikwijls werd een vroegere handelaar na weken van mid- deleeuwsche folteringen gedwongen een paar honderd opgespaarde Amerikaansche dollars af te staan. De G.P.U. maakte echter geen klasse-onderscheid: dienstmeisjes, pro fessoren en fabrieksarbeiders werden zon der onderscheid beroofd/ en geterroriseerd. De ellende nam een steeds grooteren om vang aan. Eerst werd het brood gerant soeneerd, toen alle voedingsmiddelen, ten slotte alles. Het gerucht, dat in een be paalde stad grootere broodrantsoenen ver strekt werden, had een kleine volksver huizing tot gevolg. De menschen besteedden hun energie aan net zoeken naar melk voor hun kinderen en wat verrotte aardappelen voor zichzelf. In de lente van 1932 kwa men de boeren in verzet tegen de officieele knevelarijen. Als antwoord nam de •regee ring de geheele graanoogst in beslag, waar door een verschrikkelijke hongersnood ontstond, die ongeveer vier a vijf millioen menschen het leven kostte. Een Ameri- kaansch ingenieur, die uit Turkèstan terug keerde, vertelde mij, dat de lijken als hout blokken langs den rand van den weg lagen opgestapeld." Het democratische Amerika en Engeland heeft nu, evenals de Nederlandsche emi granten-regeering. met de Sovjets, deze vijanden van onze beschaving, van onze kuituur, een wapenbroederschap afgeslo ten. Het Italiaansche weermachtbericht luidt ..Aan het front van El Alamein verhinderden de hardnekkige tegenstand en dc ontembare moed van dc troepen der Spil ook Dinsdag den vijand, eenig resultaat te behalen bij zijn hevige, her haalde aanvallen, ondernomen door sterke gepantserde strijdkrachten en luchtmacht. De Vliegvelden op Malt a werden door Duitsche bommenwerpers getroffen. Een Spit fire werd door de begeleidende jagers neer geschoten." In aanvulling op het Duitsche weermacht- bericht verneemt het D. N. B.: De hevige gevechten op hel Egyptische oor- logstooneel duren voort. De Duitsch-Italiaan sche stellingen liggen met den rechtervleugel tegen het dal van Kattara, terwijl de linker» vleugel op de Middellandsche Zee steunt. Het dal van Kattara, dat een lengte van 300 K M. en een' breedte van 100 K.M. heeft en in de richting Oost-West loopt, ligt 133 M. beneden den zeespiegel en bestaat in het Noorden geheel uit een reusachtig zoutmoeras dat met voertuigen niet te passeeren is. Daar het omtrekken van den rechter vleugel van Duitsch-Italiaansche pantserleger dus onmogelijk was, moest generaal Alexander besluiten tot een frontalen aanval. Hij koos voor zijn offensief den Noorde lijken sector van het front van El Alamein. De eerste aanvalsstoot had enkele plaatse lijke doorbraken van de aan pantser- en infanterieformaties sterk superieure Engel schen tot gevolg. Een door veldmaarschalk Rommel persoonlijk geleid tegenaanval trof met volle kracht het centrum van de Britsche aanvalswig. Na een pantserslag van verschei dene uren moesten de Engelschen in ,den avond van den 8en aanvalsdag hun gfheele terreinwinst weer prijsgeven. Ondanks sterke verliezen aan pantserwa gens en groote verliezen der in den strijd gebrachte Australische. Grieksche en Gaul listische troepenformaties besloten de Britten >t voortzetting van den aanval Steeds weer werden golven pantsergevechts wagens en gemotoriseerde eenheden tegen de Duitsch-Italiaansche steunpunten in den strijd gebracht om met sterken steun van de lucht macht de beslissende doorbraak te forceeren. Geen bewegingsoorlog. Wanneer de Engelsche berichtendienst reeds van een bewegingsoorlog spreekt is dit een beslist misleidende voorstelling van den toestand. Bij de uitgestrektheid van het gevechts- gebied. kan het voorkomen, dat een vijande lijke pantserverkenningswageij of een gemo toriseerd voertuig, dat gebruik maakt van hevige zandstormen tusschen de Duitsch- Italiaansche bewakingen binnen twee steun punten doorrijdt. Deze doorgedruppelde vijan delijke strijdkrachten moeten of terug of worden in het achterwaartsche gebied on schadelijk gemaakt. In feite is den Britschen troepen >dank zij den ongebroken strijdgeest an het Duitsch-Italiaansche pantserkorps tot nu toe geen beslissende doorbraak gelukt. Om de Duitsch-Italiaansche steunpunten en grendelstellingen vinden zware afzonderlijke gevechten van pantserwagen tegen pantser wagen plaats, die vaak op zeer korten af stand met zeer groote verbittering worden gevoerd en steeds weer de groote superioriteit der anti-tankwapens van de Spilmogendheden bewijzen. Duitsche en Italiaansche gevechtsvliegtui gen hadden in groote mate deel aan den succesvollen afweer der vijandelijke aanval len en konden ondanks de hoogc eischen aan het Egyptische front aan hen gesteld, hun gewone hevige aanvallen op het eiland Malta voortzetten. De onafgebroken aanvallen der Engelschen met superieure infanterie- en pantserstrijd krachten duren voort en men zal de ontwik keling gedurende de komende dagen moeten afwachten. Vast staat dat generaal-vcldmaar- schalk Rommel voor alle operatieve beslis singen volledige bewegingsvrijheid bezit. De gewetensvraag voor ieder van ons, of de strijd van Duitschland tegen de Satani sche macht van het Kremlin tot gevolg zal hebben, dat beiden in elkaar zijgen en Engeland en het Amerika van de Jazz bands en de gangsters ons straks weer de oude verrotte kapitalistische maatschap pij, waaraan het bolsjewisme zijn ontstaan te danken had, zullen kunnen brengen, dient men met een volmondig „neen! te beantwoorden. De afgeleefde wereldbe schouwing van deze beiden zal het niet redden, kan niet overwinnen; een van de beide strijdenden die zich met een elan, dat de Angelsaksische landgenooten onbe kend is, omdat het gedragen wordt door een alles beheerschende idee, in den strijd geworpen hebben, zal overwinnen en zijn stempel drukken op de wereldbeschaving. Dan echter is er alles voor te zeggen, dat wij ons plaatsen aan de zijde die ontegen zeggelijk een positieve wereldbeschouwing voorstaat, dat zijn de as-mogendheden, dat is het Nationaal-Socialisme. I)e 31/2% Ned. Staatslecning 1942. Inschrijving van niet-commercieele vereenigingen en stichtingen. De commissaris voor nïet-commercieeje ,-ereenigingen en stichtingen maakt bekend, iat op grond van artikel 6 der verordening 41/1941 aan niet-commercicéle vereen i- gingen en stichtingen vergunning wordt verleend in te schrijven op de 3lA pCt.- N'ederlandsche Staatsleening 1942. Zoodra toewijzing heeft plaatsgevonden dienen de bedragen waarvoor aan deze staatsleening is deejgenomen, aan den com missaris voornoemd te worden mede- gddeeld. Doodvonnis voltrokken. 's GRAVENHAGE, 4 November. Offi cieel wordt medegedeeld: Het vonnis, op 3 October 1942 door het Deutsche Obergericht ln het bezette Neder landsche gebied tegen den Nederlander Voitus van Hamme uitgesproken, waarbij deze wegens verboden wapenbezit ter dood werd veroordeeld, is vandaag voltrokken. Hedenavond om 19.00 uur spreekt Max Blokzijl, via den zender Hilversum 2. in de serie brandende kwesties over het onderwerp: „Een moeder over den arbeidsdienst".

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1