Nieuws uit IJmuiden, Velsen en omstreken BUBBELTJE EN KNOR Belangrijk sportevenement in het Velserbad. UIT BEVERWIJK. N tl Ongeoorloofde handelingen met distributiebescheiden. Verscheidene processen-verbaal te Velsen. De Velser politie heeft verscheidene ge vallen van geknoei met distributiebeschei den aan het daglicht gebracht. Eenige in IJmuiden wonende personen werden be trapt op het koopen en verkoopen van der gelijke documenten. Tevens werd een Scheveningsche schipper bekeurd, die distri butiebescheiden had vervalscht. Vervolgens werd tegen een inwoner van Haarlem pro ces-verbaal opgemaakt aangezien de^e on- bevoegd bescheiden voorhanden had. Ten slotte werd vastgesteld, dat een-huisgenoote van een te Santpoort wonenden winkelier een aantal bonnen van een tabakskaart had vervalscht. De zakenman leverde drie van deze bonnen bij den distributiedienst. in. I Evenals zijn huisgenoote' had h(j een pro ces-verbaal in ontvangst te nemen. Weer uitreiking van distributiebescheiden. Maandag begin te IJmuiden-Oost. In het tijdvak van 9 tot en met 28 Novem ber zullen in de gemeente Velsen de levens- I middelen- en' aardappelkaarten voor de I dertiende periode worden uitgereikt. Bo- I vendien zullen vier vitamine-taoletten voo"r kinderen van drie maanden tot drie jaar worden overhandigd. De uitreiking ge- 1 schiedt op de data, die op de bonkaarten I van de twaalfde periode zijn verfhcld. De verstrekking heeft «aldus plaats: IJmuiden-Oost van 9 tot en met 14 Novem ber: Oud-IJmuiden en IJmuiden-West van i 16 tot en met 19 November;1 Velsen-dox-p j en Driehuis op 20 en 21 November; Sant poort-dorp op 23 en 24 November, Sant- Soort-station op 25 November en Velsen- 'oord van 26 tot en met 28 November. Chauffeur handelde in horloges. Te hooge prijzen berekend. i Een te IJmuiden wonende chauffeur ging zich voor de verandering onledig houden j met het verkoopen van armbandhorloges l uit de tweede hand. De prijzen, die hij berekende, varieerden van twintig tot vijf cn dertig gulden, terwijl soortgelijke uur- '.werken in- 1940 nieuw van 5 tot 8 kost ten. j Degenen, aan wie de horloges te koop waren aangeboden, deden bij de politie aangifte van prijsopdrijving. De chauffeur I kreeg een proces-verbaal en er werden i twaalf horloges in beslag genomen. Weer groentenhandelaren bekeurd. Opnieuw is de politie tegen prijsopdrijvers I in actie gekomen. Twee groen ienhandela- ren werden bekeurd, omdat zij trachtten fruit te duur aan den man te brengen. Drui ven werden voor vijftig cent per "kilo boven den vastgestelden prijs verkocht. Volksonderwijs hield jaarvergadering. Slechts een kleine 'groep leden woonde Woensdagavond in de vergaderzaal van het Dierenasyl aan den IJmuïderstraatweg de jaarvergadering van de Vereenïging voor Volksonderwijs bij. De heer IJ. Reitsma merkte hierbij als voor zitter tijdens zijn inleiding op, dat het ideaal der veréeniging nog recht overeind /staat in de samenleving. Ja, er moet zelfs nog voor gestreden worden, want het vraagstuk der Openbare School blijft ,ondanks zijn ouder dom toch steeds nieuw. Spr. stelde voorts vast, dat er sinds de laat ste ledenvergadering slechts weinig verricht werd. Zo<^ kon een propaganda-avond niet doorgaan, terwijl verdere plannen evenmin konden worden verwezenlijkt. De notulen der vorige jaarvergadering van 'den heer A. J. Allan, den secretaris, werden in dank aanvaard. Hierna kwamen enkele in gekomen stukken aan de orde. Naar aanleiding van de ontvangen lijst van de namen der onderwijzers en onderwijzeres sen, werd besloten om het ledental aan te vullen. De heer Reitsma deelde voorts mede. dat de heer K. Faber, hoofd eener openbare school alhier, voorbereidingen treft om met St. Nico- laas enkele tooneeluitvoeringen te geven. Aan het stuk „De gelaarsde Kat", hetwelk keurig verzorgd zalworden, werfcfeiSfenkele leden der voormalige tooneelvereeniging Varia mede. Het voorstel van het bestuur om bij wijze van propaganda dit plan te steunen, on dervond aller instemming. Men besloot om voor f 25 in de kosten bij te dragen, terwijl eventueel voor kinderen van behoeftige» door het bestuur zal worden tegemoetgekomen in de entreegelden. De gunstige positie der financiën maakte het eveneens mogelijk om voor het Fonds tot steun aan Volksonderwijs een gift van f 25 over te maken. Voorts hechtte de vergadering haar goed keuring aan het besluit om evenals vorig jaar aan het Schippersfonds en de Vereenïging Eigen Gezin, elk een bedrag van f 2.50 te doen toekomen. Sliet zonder voldoening maakte de voorzitter daarna bekend, dat de uitgestelde -propagan- Sa-avond nog deze maand gehoitden zal wor den. De vertooning van de Volksonderwijs- film zal 24 November plaats hebben. Aan vankelijk lag het in de bedoeling om tevéns bij deze gelegenheid een rolprent: over de Dierenbescherming te draaien, doch deze was dien datum niet beschikbaar. Thans wil het bestuur een bekenden spreker uitnoodigen, zoodat het plan stellig zal slagen. Üit het jaarverslag van den secretaris, den heer A. .T. Allan bleek, dat er vooral in Vel- sen-Noord tal van nieuwe leden konden wor den ingeschreven. Duidelijk komt dit tot uiting in de totale stijging van 123 tot 129. Voorts bracht spr. het verscheiden van het oud-bestuurslid P. Klerk en diens arbeid in herinnering. Het financieel overzicht van den heer G. J. P. Martineau als penningmeester sloot met een batig saldo van f 132.88. Beide verslagen oogstten de waardeering van den' voorzitter. De heer Reitsma merkte hierbij op. dat de financieele positie thans meer activiteit mo gelijk maakt. Als leden der kascommissie stelden de hee- ren Pleyler en Brunink zich beschikbaar. De beschrijvingsbrief der Zaterdag te houden jaarvergadering werd vervolgens behandeld. Mevr. G. Dienaar aanvaardde haar benoe ming als afgevaardigde, terwijl eventueel de heer IJ. Reitsma eveneens hieraan zal deel nemen. In verband met het opheffen der kleuter school werd een voorstel om het bestuur van zeven op vijf personen te brengen goedge keurd. De periodiek aftredenden mej. v. d. Velde en de heer Horbeek kwamen hiervoor in aanmerking. DANKSTOND VOOR GEWAS EN VISSCHERIJ. Ds. S. E. Wesbonk zal Zondagmorgen om tien uur in de Gereformeerde Kerk aan de Noorderkade een dankstond voor gewas en visscherij leiden. Geref. Kerk. Met ingang van Zondag zulle» de middag- diensten in de Gereformeerde Kerken aan de Noorderkade. de Burgemeester Rambon- netlaan en den Velserduinweg, om drie uur aanvangen. P. H. van Os over Onderwijs vernieuwing. Tijdens de jaarvergadering der Vereenïging .•oor Volksonderwijs heeft de heer P. H, van Ds een causerie over onderwijsvernieuwing gehouden. De heer IJ. Reitsma, voorzitter zeide. dat de bekende artikelenreeks over Onderwijs vernieuwing, welke geregeld in ons blad ver scheen, een welkome aanleiding was om den heer Van Os uit te noodigen een en ander toe te lichten. De heer Van Os toonde vervolgens zijn waardeering voor deze geste en merkte op, dat de begrippen „Volksonderwijs" en „On derwijsvernieuwing" eigenlijk een- urgente kwestie vormen. Er zijn weliswaar verwoede tegenstanders, doch tevens warme voorstan ders." Het probleem zelf is te belangrijk on*, verwaarloosd te worden. De bcstudeering van de kinderziel maakte sterke vooruitgang, doch waar bleef het onderwijs? De associatie speelde een voorname rol; uitvoerig zette spr. de theorie van Herbard uiteen. Het onderwij zend personeel deed weliswaar wat het kon, doch voor de leerlingen .bleef het „napraten". Eigen gedachten en initiatief kwamen niet aan de orde. Het kind zweeg en de onderwijzer vroeg, waarvan vooral de intelligente kinde ren de dupe werden. Om een en ander met dè jeugd tc bespreken, daarvoor bestond geen mogelijkheid. De school is nog zoo vaak een praat-insti tuut, dich geen doe-school! aldus spr. De leus luidt nog vaak Kennis is macht, doch ver stand Parate kennis is noodig'. Een teveel is bal last, hetgeen duidelijk tot uiting kwam tij dens een tëstproef voor arbeiders der Hoog ovens, waarbij de resultaten tamelijk tegen vielen. Daar slechts veertig procent der leerlingen aan het hooger onderwijs deelneemt, behoe ven niet allen dezelfde opleiding tc volgen. De onderwijsvernieuwing is eigenlijk niets nieuws, want zij bestaat reeds ruim dertig jaar. Zij is gebaseerd op het geheel, uitgaan de van de moderne psychologie. Later komt de splitsing. Bij het lezen bijvoorbeeld komt eerst een plaat met vier regels aan de orde. Bij het herhaald luisteren, ontdekken de kinderen dat ze zelf zinnetjes kunnen maken, waai'op uit gebouwd kan worden tot in de kleinigheden, doch met begrip: worden opgevoerd Handenarbeid en lichaamscultuur zijn onmisbaar. De looden last van Het examen zal vervan gen moeten worden door de maatstaf van het jaren gedane werk. Vele onderwijzers huive ren voor de methode, daar zij zelf deze stof moeten zoeken voor*hun kinderen, wier omge- 'ing men dient te kennen. Er kunnen immers wel aanwijzingen gegeven worden, doch de opbouw en het, inzicht berusten bij den on derwijzer. De eerste vier jaren zullen moe ten worden gereserveerd voor het „totaal"- onderwijs, van het vierde tot het zevende voor het verzamelen van kennis, terwijl het -ende en achtste leerjaar voor synthetisch onderricht bestemd zullen zijn. Deze laatste oeriode. de tusschentrap van school en leven, zal gericht zijn op de practijk, dus in ander verband en wel heemkunde. Dit komt de vor ming van een zelfstandige geesteshouding ten goede. Een en ander geeft de leerlingen en de leerkrachten meer denkvermogen, rust en be zinning. De nieuwe taak zonder schijnresul- taf.en is gegroeid op ervaring. Na dit relaas mocht de heer Van Os een dankbaar applaus incasseeren. De heer Reitsma was de tolk der vergade ring en zeide. dat het het doel van Volkson derwijs is om deze idee te steunen en hij noo- digde den spreker dan ook uit om nogmaals iets te vertellen. MARKTBERICHT IJMUIDEN* IJMUIDEN 5 November 1942 Tarbot f 8. kleine tarbot f 3,50, tong f 7.50—f 2,50, kabeljauw- f 2,"CO—f 2. groote gul f 1.65f 1,50. klei ne gul f 1,35—f 1.20, kleine gul 2e s. f 9.88—f 0,80, kleine schol 2e s. f 2,, idem 3e s. f 0,80, idem 4e s. f 0,50, kl. middelschol f 2,50, bot 1, groote schar f 0,60, kleine schar f0,30, wijting gestript X 0, •ij ting dicht f 0,80, VOOR ELKAAR. (Op hef publiek is een dringend be roep gedaan om alleen bij noodzaak per trein op reis te gaan, teneinde hen, die er op zijn aangewezen, hel reizen minder bezwaarlijk te maken) Het kan immers niet prettig zijn Steeds van een overvollen trein Gebruik te moeten maken. Daarom wordt iedereen verzocht Tegen een noodelooze tocht Voortaan te willen waken. Wie ondanks alles reizen moet (En dan past ook gewoonlijk spoed) Moet 't minder lastig krijgen. Hij mag niet telkens weer de kans (Dat tijd steeds geld is, geldt ook thans!) Op oponthoud zien dreigen. Wanneer men om een kleinigheid Zich in den trein graag nedervlijt Dient men niet te vergeten. Dat het verzoek op ons gedaan Niet meer mag-worden misverstaan. Men moet de noodzaak weten. Reist voortaan minder met den trein, Zal vooralsnog dc leuze zijn. Men heeft 'het kunnen lezen. De reiziger, die reizen moet Zal als 't verzoek 't verwachte doet Daarvoor zeer dankbaar wezen Fn de gemeente Ilellendoorn heeft men nog een omroeper, die bij speciale gebeurtenis sen met de „klappe" door het dorp trekt. Deze „klappe" bestaat uit een houten bord met handvat, waarop een hamervormig stuk hout is bevestigd, dat, wanneer het in be weging wordt gebracht, een dolf geluid voortbrengt. (Hartgerink Pax-Holl.) Bijenhouders met plannen. De afdeeling Veteen van de Vereenïging tot Bevordering der Bijenteelt zal gedurende het winterseizoen haar gebruikelijke activi teit ontplooien.. Zoo. heeft het bestuur het voornemen om nog deze maand een leden vergadering te houden. De heer H. Verwey zal dan een gemoedelijk bij'enbabbeltje houden, terwijl de bijenhou ders als bevoorrechten hun imkers-tabak- rantsoen zullen ontvangen. Kindermiddag in Tlialia. Gedurende "eenigen tijd is. er geen ktnder- middag meer te IJmuiden geweest, maar Zaterdag worut er in het Thalia theater weer een g'egeven. Onder m,eer vragen een buik spreker, een goochelaar en een clown de aandacht. Het programma heeft als titel ,Oolijk/en Vroolijk". Ontspanningsavond K.C.JJ. Zooals we heben gemeld, heeft een groep leden van de Kanoclub IJmuiden het blij spel Robbedoes onder regie van den heer A. P. C. Dekker in studie genomen. Aan gemoedigd door het succes in het vorige sei zoen toen voor uitverkochte zalen vier too- neelavonden werden georganiseerd, heeff 't bestuur besloten er niet mee te volstaan. Bovendien .wordt namelijk een ontspannings avond voorbereid, die 14 Januari m het Thalia Theater zal plaats hebben. Daarvoor wordt onder leiding van dep voorzitter, den heer Jac. Rep, een revue in gestudeerd, welke den veelbelovenden titel „Wij lachen bij wat tegenspoed" draagt. Een orkest zal medewerking verleenen. De muzikale leiding is toevertrouwd aan den heer A. Verschoor. Aangezien K. C. IJ. in 1943 haar vijfde jaar ingaat, ligt het in de bedoeling den avond een bijzonder karakter te geven. Men heeft de beschikking over krachten, die reeds vele jaren bij plaatselijke vereeni- gingen op de planken zijn geweest. Perron niet meer vrij. Naar wij vernemen, zijn er inzake het betreden van het pèrron van het station IJmuiden maatregelen getroffen, die een wijziging in den bestaande» toestand bren gen. Tot nu toe kon men het zonder meer opgaan of verlaten, maar van Maandag j.l. moet men voorzien zijn van een geldig plaatsbewijs of van een perronkaart. Aan gezien velen zich, zonder van den trein gebruik te maken, op het perron plegen op te houden, dient hiervan goede nota te wor den genomen. VRIJE EVANGELISATIE. De heer L. J. Pasman zal Zondagmiddag vier uur voor de Vrije Evangelisatie in het gebouw Willebrord te IJmuiden-Oost voor gaan. MOTORGROEP KENNEMERLAND Het bestuur der Motorgroep Kennemer- land heeft besloten om den eerstvolgenden clubavond Dinsdag 17 November in het ge bouw v. d. Lem aan den Zeeweg te houden. VELSEN NED. HERVORMDE GEMEENTE. In den morgendienst der Ned. Hervormde gemeente zal ds. Johs. Bronsgeest de H. Doop bedienen, waarvoor de aangifte Za terdagavond om zeven uur aan de pastorie pjaats heeft. GEREFORMEERDE KERK. Ds. F. E. Hoekstra zal Zondagmorgen om tien uur in de Gereformeerde Kerk aan den Koningsweg een dankstond voor het gewas leiden. Het aanvangsuur van den middag- dienst is bepaald op drie uur. Als de wijn is in den man Beschonkene van 300.- beroofd. In den nacht van Dinsdag op Woens dag werd te IJmuiden een man aange troffen, die op den openbaren weg mach teloos in prikkeldraad verward was ge raakt. Direct werd hij op de been ge holpen, waarbij al spoedig kon worden vastgesteld, dat hij niet ernstig was ge wond, Wel bleek hij echter kennelijk in staat van dronkenschap te verkeeren, zoodat de politie hem in het bureau op sloot, opdat hij zijn roes zou kunnen uitslapen. Toen de man weer nuchter was, deed hij een pijnlijke ontdekking. Hij vertelde zijn portefeuille kwijt te zijn geraakt, waarin zich een bedrag van niet minder dan driehonderd gulden moest bevinden. Op een politiebureau behoeft men niet bang voor dieven te zijn en daarom werd er een kijkje genomen in de buurt van een café. waar de man vele verteringen had gemaakt. In de nabijheid werd de portefeuille gevonden. Het geld was ech ter verdwenen. Bij haar verder onder zoek heeft de politie enkele personen gearresteerd. Als.de wijn is in den man Teekenlng Hessels (Pax Holland m.) V.Z.V. speelt eerste wedstrijd in de hoofdklasse. Acht wedstrijden staan liefhebbers van waterpolo te wachten. De waterpolocompetttie van den kring Haarlem gaat Zondag in het Velserbad be ginnen. Er zullen in totaal acht wedstrijden worden gespeeld. De belangrijkste zullen wij eens onder de loupe nemen. Het is van het V.Z.V.-bestuur zeer goed gezien om dezen eersten dag te laten samenvallen met den rustdag der voetbalcompetitie. Uiteraard zul len velen, die anders op het voetbalveld zou den zijn geweest, nu naar het Velserbad gaan. De wedstrijden beginnen om twee uur en aller eerst zullen de dames van V.Z.V. in het water duiken om den strijd aan te binden mfel 'de dames van de H.P.C. DH ls al dadelijk een zeer be langrijke krachtmeting, omdat de strijd om hee kampioenschap wel voornamelijk zal gaan tus- schen deze twee ploegen. Bij de V.Z.V.-dames is mej. Huysman niet meer beschikbaar, terwijl het meespelen van mej. Buding nog met geheel zeker is. hetgeen door de Velsensche dames als en tegenvaller kar. worden beschouwd. Aan en voorspelling zullen wij ons dan ook nie: agen. En de V.Z.V. 2 heeren binden den strijd aan met den rivaal van den afgeloopen zomer. D.W. Zij kunnen nu bewijzen, dat het kampioen schap. hetwelk D.W R. 2 dezen zomer behaalde, bij hen thuisbeiioort. Ook deze wedstrijd is belang, daar hij gaat lusschen de n a twee van de laatste ranglijst. V.Z.V. 3, de kampioen van de afgeloopen com petitie, zal als eerste den rivaal van dezen zomer ontmoeten, n.l. Watertrappers. Men zal mis schien zeggen: het wordt eentonig, doch ook hier zijn het weer dc groote concurrenten uit de voorbije competitie. Daar V.Z.V. 3 iets minder sterk is dan in den zomer zal de ploeg hard aan moeten pakken, wil zij winnen. Wij houden het voorloopig maar op een gelijk spel. Naast deze wedstrijden zullen ook nog de ploe gen van Haarlen 2' en H.V.G.B. 2 en ook Haar lem 3 en- H.Z.V. I den strijd aanbinden. Het belooft dus een belangrijke middag te worden. Laten de V.Z.V.'eis bedenken, dat de eerste klap een daalder waard is. Wij rekenen op zeker zeven ■an de tien punten! DE EENIGE COMPETITIE- één V. Z -V. 1—NEREUS! V.Z.V. 1 gaat haar eersten wedstrijd in he* „dorado" dei polders spelen, en wel tegen den ouden rivaal-Néreus. Wat zal men doen? Na den zomer is de ploeg ntct meer in het water geweest, zoodat. wat dit betreft er geen conclusie kan Wtorden getrokken. Ook de ploeg van Nereus heeft nog niet gespeeld. Won V.Z.V. de laatste iaal tijdens het polotournooi in De Heerendul- nen, nu is het weer anders. Nochtans gelooven wij wel.- dat V.Z.V. zal winnen. Wil de ploeg In den komenden zomer weer in de hoofdklasse uitkomen, dan moet zelfs gewonnen worden' Door deze wetenschap zal er een enthousiast spe". gespeeld dienen te worden met den vasten wil te winnen. De ploeg bestaat uit: T. J. J. v. d. Broek (doel). -Gé Janus en C. Visman (achter). Chr. Vlsman (midachter). N. Schoone en P. Gottmer (voor). P. Swier (mldvoor) Als laatste wedstrijd van den middag wordt ge speeld V Z.V.-comblnatte—H.P.C. 2 De Velsen sche ploeg bestaat uit spelers van bet eerste en hel tweede zevental, Het zal voor haar een zware wedstrijd worden tegen de H.P.C."ers, die de be schikking hebben over den oud-doelverdediger van het Haagschc zeevntal, I.Tdens. Het zal een genot zijn hem in actie fe zien. Bij V.Z.V. heeft men Wevers in doel, hetgeen voor de Velsena- ren belangrijk is ln verband met het feit, dat' ook v. d. Broek dezen middag keept. V- WEDSTRIJD. (Van onzen voetbalmedewcrker). De Terrasvogels komen, den Technische» Dag ten spijt, in actie. Ze trekken n.l. naar Den Hel der, om daar de club van dien naam te bekam pen. Dat wordt ongetwijfeld een lastige uitwed strijd voor Röbken c.s.. daar de Heldersche voet- balders op eigen terrein moeilijk te kloppen zijn En toch is het zoo hard noodig, dat de Vogels op minstens één puntje beslag leggen, want nog altijd grijnst hun het degradatie-spook aan. Da: zij echter, als ze willen, niet lang op ce onder ste plaats behoeven blijven te staan, hebben ze Zondag tegen T.Y.B.B.. tóch een club uit de hoogere regionen, getoond, door deze Haarlem- sclle club een gelijk spel af te dwingen, terwijl het zelfs met een weinig minder tegenslag een overwinning had kunnen zijn, Ondanks het feit echter, dat dc gedachte aan dit gelijke spel ontlmistische gevoelens verwekt gelooven we niet, dat de Terrasvogels één of twee winstpunten rijker zullen huiswaarts keeren en wel in de esrste plaats, omdat ze tot dusver nog in geen één hunner uitwedstrijden een suc ces hebben geboekt en in de tweede plaats, om dat Helder op eigen terrien heel wat mans is. Denken de Vogels er echter anders over, niets zou ons aangenamer zijn» Zaterdagmiddagelf tal afd. Haarlem. Vier IJmuidenaren aangewezen Zaterdag om 3 .uur speelt een vertegen woordigend elftal van de Zaterdagmiddag competitie een wedstrijd op het Kennemer- land-terrein te Bloemendaal tegen een com binatie van Haarlem 2 en 3. ItY genoemd vertegenwoordigend elftal zijn niet minder dan 4 V.V.IJ.-ers gekozen, n.l. Borst. Hoek. Wapenaar en Van der Heyden. Het elftal ziet er als volgt uit: Clay. Borst, Coert, Formanoy. De Vos, De Jong, Hoek, Sliggers, Wapenaar, Smits. v. d. Heyden. HET HAARL. ELFTAJL. Men deelt, ons mede. dat als reserve speler van het Haarl. elftal, dat Zondag tu igen een Haagsch Elftal speelt, is aangewe zen de V.S.V.-er v. d. Gevel. Nog 2 IJmuidenaren in vertegenwoordigend elftal. Thans tien spelers uitverkoren! Naar wij vernemen zijn nog twee IJmui- densche voetballers aangezocht om in een vertegenwoordigend team uit te komen, nh- melijk Keur van Stormvogels en Jac. Vink van de R.K. Sportvereenïging O.I.V. Zij spe len Zondag in het Haarlemsch afdeelings- elftal, dat tegen het Leidsche afdeelings- elftal uitkomt. Zooals men weet bezette Keur. die in „het vierde" thuisbehoonde, verleden week de middenvoorplaats bij de Stormpieten. Vink heeft reeds meer in ver tegenwoordigende elftallen van de afdee ling Haarlem gespeeld. Beck van O.I.V. is als reserve aangewezen. Op het oogenblik zijn dus tien IJmuidenaren uitverkoren, aangezien Kraak en Paulus (De Vries als reserve) voor het Westelijk Elftal. Schoorl. Schippers, Sterk, Balvers en Van Zand voor het Haarlemsch Elftal en Van Osch voor het Bondselftal tegen het Geldersch Elftal zijn aangewezen. Het heeft maar heel weinig gescheeld of we zouden aan de hand van deze verkiezingen een IJmuidenseh Elftal hebben kunnen samenstellen. Terrasvogels met 2 Bunschotens Douma en G. v. Gelder verhinderd. Zondag speelt Terrasvogels, zooals we hebben gemeld een zwaren uitwedstrijd in den Helder tegen de gelijknamige club. Jammer genoeg zijr. doelman Douma en Gé van Gelder door „knie tjes" verhinderd uit te komen Daar tegenover staat echter, dat de gebroeders Bunschoten weer beschikbaar zijn. Het elftal, dat zal trachten niet met leege handen huiswaarts te keeren. ziet er els volgt uit: Van Vliet. Kraak, Bunschoten Sr., De Ruyter, Dortmunth, Klumper, Bunschoten Jr., Röbken, Zaal, De Jonge Van Gelder Jr. 'Aantrekkelijke korfbalstrijd. Sport Vereent I wist Zondag de Westerkwar tier reserves met de oneven goal te overwinnen 2—3. fce ruststand was 0—0. Zondag komt Amstelodamum. tweede van de afdeeling. op bezoek achter de Ruïne van Bre- derode. Dat kan een spannende strijd worden, want S.V. bezet momenteel de derde plaats van de rang lijst. Met groote cijfers werd :r. Amsterdam verloren, doch te Santpoort zal dat niet zoo ge makkelijk gaan. Toch zal de thuisclub zich ge ducht moeten inspannen om zich de Amsterdam mers van het lijf te houden daar Amstelodamum oen zeer vlug. vlot spelend eerste twaalftal bezil. Het groote grasterrein kan echter voor haar handicap zijn evenals haar kleine grintterreüj dat destijds voor S. V. was. DUBBELE MOORD TE VELSEN VOOR HET HOF. Thans tien jaar geëischl tegen den verdachte. Op 26 Augustus van het vorig jaar werd te Velsen een dubbele moord gepleegd dooi den 41-jarigen fabrieksarbeider J. K Heij- ko<0 uit Muiden. Met een koksmes, dat hij 's morgens in een winkel te Amsterdam had gekocht, doodde hij zijn vrouw, die hem ver laten had cn den man met wien zij samen leefde. Toen hij met het mes in de hand naai de pont vluchtte, liep hij in de armen van een politieagent, die hem arresteerde. Aanvankelijk bekende hij den moord tc hebben beraamd, doch later zeide hij in drift gehandeld te hebben en zich van de geheele geschiedenis niets meer te herinneren Ilij kon het niet vergeten, dat zijn vrouw hem na een gelukkig huwelijksleven in den steek had gelaten. Hij had getracht haar over te halen weer terug te komen, maar zij weigerde De Rechtbank te Haarlem veroordeelde den man in Januari van dit jaar tot twaalf jaren gevangenisstraf. Zoowel de verdachte als de Officier van Justitie, die 20 jaar had geëischt, gingen tegen dit vonnis in hooger beroep en gisteren stond de fabrieksarbeider terecht voor het Gerechts hof te Amsterdam. dat gepresideerd wjerd door jhr mr. Van der Does de Willebois. De verdachte zeide in hooger beroep te zijn gekomen, omdat hij de straf te hoog vond. Hij begreep, dat zijn daad zeer ernstig was en hij wist zelf niet hoe hij er toe gekomen was. Hij had ook berouw over wat hij ge daan had. De winkelier, die het mes'aan den man ver kocht had, werd als getuige gehoord. Hij verklaarde, dat H. gevraagd had naar een mes, dat niet gemakkelijk diehtknipte. Dat mes moest hij hebben om touw te snijden, zoo vertelde hij. Hij had tenslotte een koksmes gekocht. De moeder van den vermoorden man, die- getuige was geweest van het drama, vertelde, dat zij met haar zoon en de jonge vrouw aan de koffietafel had gezeten toen de verdachte eensklaps langs' dén achterkant van het huis naar binnenkwam. Hij ging direct naar de vrouw en trachtte haar over ie halen weer mee terug te gaan. Er ontstond een woorden wisseling. Plotseling haalde de man een mes te voorschijn en viel de vrouw aan. Deze vluchtte naar buiten, maar de verdachte liep haar achterna en stak haar enkele malen met s. Vervolgens stormde hij op den man af, dien hij eveneens zoo zwaar vérwondde. dat deze er aan overleed. Bij zijn verhoor bleef de man ontkennen de bedoeling gehad te hebben .zijn vrouw te vermoorden. In zijn nadeel pleitte echter het feit, dat hij een enkele reis naar Velsen had genomen Hij zou destijds gezegd hebben, dat hij "dit deed, omdat hij toch niet terug kwam. Dit zou inderdaad op voorbedachte rade kunnen wijzen, evenals het feit, dat hij het in papier gewikkelde mes in-Velsen uitpakte en in zijn zak verborg. De directeur van de buskruitfabriek te Muiden, als getuige a décharge gehoord, legde uiterst gunstige verklm-ingen omtrent den erdachte af. Hij schefste hem als een zeer betrouwbaar en ijverig arbeider en een uiterst goedig mensch. Hij wist. dat het wegloopen van de vrouw hem erg had aangepakt. Des ondanks had de man zich goed gehouden. Hij had enkele malen vertrouwelijk met den directeur gesproken en om raad gevraagd De getuige gaf als zijn meening te kennen, dat H. een fatsoenlijk mensch is, die echter op een gegeven moment niet meer tegen de omstandigheden was opgewassen. Het reclasseeeringsrapport schetste den verdachte eveneens als een oppassend man. Ook uit dit rappo/t bleek, dat het huwelijk altijd gelukkig was geweest. Er was echter een verhouding ontstaan tusschen de vrouw en een man. die veel op bezoek kwam en dit leidde tot een verwijdering tusschen de echt- genooten, die eindigde in die drama. De zenuwarts, dr. A. Groeneveld, als ge- tuige-deskundige gehoord, zeide tot de con clusie te zijn gekomen, dat de verdachte leed onder een angstcomplex. Hij leek uiterlijk kalm, maar er ging veel in hem om. De wraakgevoelens in de voorperiode moeten voor hem zeer gevaarlijk zijn geweest en hem op het hellende vlak hebben gebracht. Hij heeft echter ongetwijfeld alles gedaan om het huwelijk opnieuw op te bouwen. Het is aan te nemen, dat hij naar Velsen is gegaan, om de zaak ten goede te leiden, doch gedacht heeft»: „als dit mislukt dan ben ik tof alles ln staat". Hij zou dan verder in een schemer toestand hebben gehandeld. Dr. Posthumus Meyjes, die eveneens een rapport h£d uitgebracht, had geen ziekelijke stoornissen bij den man geconstateerd. Hij geloofde ook niet in een vooruit beramen van een moordplan, doch wel in opwellingen van wraakgevoelens, die sterker geworden zijn toen de dag der scheiding naderde. De procureur-generaal, mr. A. A. L. F. van Dullemen, die' hierna requisitoir nam, zeide dat een zaak als deze gelukkig een zeldzaam heid is in onze rechtszalen. Deze za&k is ook in vele opzichten een wonderlijke zaak. Men heeft hier te doen met een volkomen toe rekenbaar man, een man, die gunstig bekend staat en van wien niemand ooit zou nebben willen gelooven. dat hij tot zooiets in staat zou zijn. En toch leed deze man niet. aan ziekeliike stoornissen, zoomin als er sprake was van pathologische jalouzie. Vijfmaal heeft deze man zijn vrouw gesto ken en viermaal den medeminnaar. Beiden bracht hij één steek in het hart toe, waar door zij doodelijk werden getroffen. Deed hij dit met voorbedachte rade Aan de hand van de verschillende feiten meende de procureur-generaal dit te moeten-aan nemen. Van een plotseling driftgevoel, toen de man voor zijn vrouw stond, is niets ge bleken Hij heeft gehandeld volgens een be paald plan. Mr. van Dullemen was hc-t eens de meening van dr. Posthumus Meyjes. dat de wraakgevoelfens de ethische gevoelens hebben verdrongen. Al zijn er verzachtende omstandigheden toch verdient de man de straf voor zijn verschrikkelijke daden. De procureur-generaal kon zich niet ver eenigen met de straf door de rechtbank te Haarlem opgelegd en vroeg een gevangenis straf voor den tijd van tien jaren. De verdediger, mr. v. d. Goot, pleitte clementie. Uitspraak 19 November. C. Luttikhuizen jubileerde. 25 jaar bij de Papierfabriek. Onder groote belangstelling, vooral van de zijde van het personeel der electriciens- werkplaats bij Van Gelder Zonen, herdacht Woensdag de heer C. Luttikhuizen zijn zil veren jubileum als electncien aan dit be drijf. Hij werd des morgens ten kantore ontvan gen door een heer J. Smit, procuratiehou der, welke in tegenwoordigheid van den bedrijfschef der werkplaats, den heer W. J. de Haan. den heer Luttikhuizer? in harte lijke .bewoordingen toesprak en het gebrui kelijke gescherik der directie in enveloppe overhandigde. In de electricienswerkplaats der fabriek vond een warme huldiging van het personeel plaats, waarbij de heer De Haan de tolk was. Gewagende van den aangename» om gang en de goede vriendschap met het per soneel bood spreker als bewijs daarvan een fraaie ets, een stadsgezicht van Gouda. aan. Namens de collega's bracht de heer F. Bra- kenhoff in rijmvorm hulde onder aanbie ding van een fraaie ruiker chrysanten. De oud-baas, de heer O. Zalm, compli menteerde den jubilaris eveneens op harte lijke wijze. In zijn woning aan den Heemskerker weg te Beverwijk mocht de heer Luttikhuizen nog vele bewijzen van belangstelling ont vangen. SPREEKUUR DIRECTEUR SOCIALE ZAKEN. De directeur van den Dienst van Sociale Zaken zal voortaan niet meer op Dinsdag spreekuur houden, maar des Woensdags te 11 uur. Wedstrijd ran den dat:: D.E.M.-BEVERWIJK f Wat in Heemskerk, Uitgeest en Castricum de aandacht vraagt. (Van onzen voetbalmedewcrker). De „Technische Dog" Is oorzaak, dat maar een klein programma is vastgesteld. Voor de 3de klas A is echter een wedstrijd vastgesteld, die heel wat Bcverwijksche voetbal- gemoederen In beweging zal brengen, n.l. D.- L. M.—Beverwijk. Toen Beverwijk zich In de wedstrijden om het kampioenschap van Mid-Kenr.cmcrlar.d zoo dap per geweerd had en D. E. M. het competute- seioren tegen de Terrasvogels zoo poovertjes inzette, zullen de meeste Beverwijksche voetbal liefhebbers den „Demmcrs" een heel wat zwaar der seizoen voorspeld hebben dan hun roodwit ter. ptaatsgenooten. Hoe hcbben.de feiten tot dusver ee:i andere taal gesproken! Het Is niet D. E. M., doch Beverwijk, dat na 4 wedstrijden nog geen enkel punt veroverd heeft en dan ook vrij vast op de onderste plaats staat, al houdt d'.t natuurlijk niet ln, dat er geen afkomen van deze plaats meer mogelijk zou zijn. D E. M. daarentegen njoge dar. al geen won derbaarlijke resultaten boeken, zoo stiekum weg haalt zij ln thuiswedstrijden puntje voor puntje, binnen, ja. houdt er zelfs een ongeslagen thuis- record op na! Blieft u now'peultjes? Nu komen morgen beide clubs tegenover el kaar te staan. Dat het er spannen zal ln deze ontmoeting, met als inzet twee kostbare winst punten plus de voorlooptge Beverwijksche derde- klasse-superiorltelt, wie zal het durven onl- D. E. M. heeft het voordeel van eigen terrein en dit schijnt op de prestaties van de Eendracht- mensehen inderdaad van invloed te zijn. getuige hun 4 winstpunten uit 3 thuiswedstrijden. t£gen geen enkel winstpunt uit- de 2 uitwedstrijden. Daar tegenover staat echter weer. dat de Be- ver wij kers voortdurend bestraald worden door het schijnsel van de beruchte roode- lantaarn, hetgeen hen zal prlkelen tot een uiterste krachts inspanning. We hebben het reeds meer gezien: In een plaatselijke ontmoeting cn vooral ln eene. wel ken der hoogspanning gespeeld wordt kon van alles gebeuren. Maar toch gelooven we, dat we niet ver van dc waarheid af zijn. als we een ge lijk spel voorspellen. Voor 4 C zijn zelfs twee wedstrijden vastge- teld, n.l. A.D.O.—Zeevogels en Uitgeest— C.S.V. De Egmonders hebben nu reeds 5 verltespunten, tegen Vitesse nog maar twee. Om niet nóg ver der achterop te raken, dienen zij dus morgen van A D.O. te winnen. En dat is nog niet eens zoo'n gemakkelijke opgave, A.D.O. op eigen terrein te kloppen. Tot dusver is zulks alleen nog maar aan I.E.V. gelukt. Het zou ons dan ook niet ver wonderen. als de Zeevogels één pnt in Heemskerk achterlieten. Uitgeest—C.S.V. is in verband met de onderste plaats van belang. Na 6 wedstrijden hebben de Uitgeesters 2 winstpunten verzameld tegen de C.S.V.'ers na 7 wedstrijden 3 en Alkmaar na 7 wedstrijden 2. We voelen veel voor een gelijk spel. omdat we beide cfubs van vrijwel gelijke sterkte achten. Alleen terrein voordeel zou wel eens de oorzaak van een kleine Uitgeest-zege kunnen zijn. Voor de reserve tweede klasse ontvangt Ken- nemers 2 Helder 2. In hun uitwedstrijden hebben de Heldersche voetballers nog niet zoo erg veel klaargemaakt, maar toch achten we ze wel ln staat den Kennemers een gelijk spel af te dwingen. De ojistelling van „Beverwijk" „Beverwijk" heeft door schorsing van twee hater spelers, weer een wijziging in de opstelling moeten brengen. De jeugdige v. d. Stroom, die eenige weken geleden zoo aardig debuteerde, is weer opgesteld. Maen- hout is van de voorhoede naar de midden linie verhuisd en ongetwijfeld zal hij zich hier beter op zitn plaats voelen. Het elftaj. dat Zondag den strijd zal aanbinden met haar plaatsgenoote D.E.M., ziet er als volgt uit: v Grapendaal; Korridon en N.N.; Woortman, Bennink en Maenhout, II. v. Lint, »Teeling, D. v. Lint, C. v. d. Stroom en Holman. NOG EEN PERBY. Voor de streekcompetilie van den Ned. Bridgebond wordt Zondagmiddag in het Kennemer Hotel een wedstrijd gespeeld tusschen de clubs „Sans Atout" en „Wijk aan Zee". Vijf ploegen zullen elkaar »aan de tafels bekampen. Schaakclub „Weenink". De uitslagen van de wedstrijden vpor de onderlinge competitie luiden als volgt: Groep 1: V. Ph. v. d. KolkP. Stet 01; F. v. TuinenP. Hart. afgebr.; Ph. Bakker G. L. Wijsman, afgebr. Groep 2: Dr. De Witt HamerM. Soete- man afgebr.; C. KoomenTh. Rademakers, afgebr.; C. v. ZijlC. Nijman lAV?. Groep 3 A: N. Molenaar—G. van Dijk 10; A. BlansjaarJ. Los 10. Groep 3B: W. Nijkamp—J. Semeyns 0I: P. C. Bakker—J. Schilp 1—0; H. v. 't Hoff W. Rijkers, afgebr. SANTPOORT NED. HERV. GODSDIENSTOEFENINGEN. Men deelt ons mede, dat er Zondagoch tend' in de Ned. Herv. kapel geen gods dienstoefening zal worden gehouden. In de kerk hoopt dan voor te gaan ds. L. Lager- wey. van IJrnuiden: 's Middags om 4 uur zal ds. J. Adr. Visser in de kapel voorgaan. UITGEEST OVERSCHRIJVING. H, Kleyn heeft aan den Nederlandschen Voetbalbond om overschrijving van G.D.A. naar U.S.V:U. verzocht. CASTRICUM CONCERT UITGESTELD/» Aanvankelijk zou de bekende dirigent Jan Beider Zondag 29 November een con cert leiden, hetwelk door de Zang%*ereeni- gïng Zang en Vriendschap te Castricum zou worden georganiseerd. Thans vernemen wij. dat deze uitvoering tijdelijk is uitgesteld. TOONEELAVOND. Het tooneelgezelschap Van Delden orga niseert Zondag 29 November in de con certzaal van den heer Beentjes een avond met een gevarieerd programma. OOGST VAN DE STRAAT. Bij de politie zijn inlichtingen te bekomen over de volgende gevonden en- verloren voorwerpen. Verloren: bruine muts, zwart lederen tasch, inh. persoonsbewijs: geld, textielp., zwart gebreide handschoen, heerenporte- monnaie, inh. 0.20. persoonsbewijs, zwart lederen damesportemonnaie met inh., een grijze zwartlederen jas. een paar donker blauwe dameshandschoenen, een spoor- schoolabonnement, een mapje met zilver bons, een bruine heerenportemoonaie. inh. f 1.en snoepkaart, haarstrik. bruine le deren handschoen. Gevonden, chauffeurspet, zijwand ledi kant. een hond. bruine ledige portemonnaie, zilverbon l.griis wantje. 2 inlegvellen. INBRAAK IN MELKFABRIEK. Ongenoode gasten hebben zich in den nacht van Maandag op Dinsdag door open snijding van een raampje der W.C. toegang verschaft tot de melkfabriek- De Holland. Tevens werd een bfczoek gebracht aan het kantoor. Er wordt echter niets vernist. De politie stelt een onderzoek in. Agenda IJmuiden. VRIJDAG 6 NOVEMBER Thalia: Verlaten (film). 7.30 uur. kRex: Twee in een wereldstad (film) 7.30 u. De Pont: Brand op den Oceaan(film)7.30 u. ZATERDAG 7 NOVEMBER. Thalia: Verlaten (film), 7.30 uur. Rex: Twee in een wereldstad (film) 7.30 u. De Pont: Brand op den Oceaan(film)7.30 u. Vereenigingsgebouw, Kalverstraat: V.V.1J. met In 't Gouden Haantje (tooneel) 7.30 u. DIENST DER APOTHEKEN. Avond- en nachtdienst: IJmuider Apotheek Koningsplein.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3