DE REDE VAN HITLER. In den Kaukasus en bij Toeapse terreinwinst op Genua. S.s. Plaatselijke gevechten in en om Stalingrad. s „STRIJD TOT DE BESLISSING." Bs. Een grooter hoon aan het volken recht was nauwelijks denkbaar, dan de be zetting van Fransch geoied in Noord-Afrika terwijl de V. S. nog steeds dipiomatieKe be trekkingen onderhouden met de in Vichy zetelende Fransche regeering en, zooals de diplomatieke correspondent van het D.N.B. schrijft, derhalve op de hoogte moeten ge weest zijn van het standpunt der Fransche regeering inzake een eventueele poging om de Noord-AJxikaansche bezittingen van Frankrijk aan te vallen, temeer daar admi raal Darlan als opperbevelhebber van de Fransche weermacht op zijn jongste inspec tietocht door Fransch-Noord-Afrika niet den geringsten twijfel heeft gelaten over het voornemen van Frankrijk om zich met kracht van wapenen te verzetten tegen iede- ren aanval in dit gebied. Het getuigt van een voorbeeldclooze huichelarij wanneer Roosevelt in zijn zoogenaamde boodschap aan maarschalk Pétain en het Fransche volk zijn blijkbaar reeds lang voorbereid plan ■'probeert voor te stellen als een' voorzorgs maatregel .voor de z.g. voornemens var Duitschland en Italië, dan komt dit, volgen: het oordeel van toonaangevende Duitsche Krin'gen neer op een aan onbeschaamdheid grenzende verdraaiing der feiten. Hadden de Spilmogenöheden dit werke lijk gewild, dan zouden zij, naar men in Berlijn verklaart, in de laatste 3J/2 jaar tijd genoeg en ongetwijfeld ook talrijke gelegen heden gehad hebben om zich in het Fran sche koloniale gebied te nestelen, waarbij zij dan geloofwaardiger argumenten hadden kunnen aanvoeren dan die, waarmede Roo sevelt zijn arglis^g spel tracht te rechtvaar digen. De bewering van den president det V. S., dat hij door zijn actie ook feen dienst hoopt te bewijzen aan de bevrijding van Frankrijk, hoort, naar politieke kringen te Berlijn verklaren, thuis in het reeds rijke lijk versleten repertoire van schijnheilige verzekeringen, waarmede de steeds duide lijker aan den dag tredende imperialistische doelstellingen der V. S. worden verborgen. Ook de Japansche woordvoerder van het bureau voor de voorlichting, Hori, heeft verklaard, dat dit een nieuwe Angloame- rikaansche schending der neutraliteit en der souvereine gebieden van een ander land vormt onder hoogdravende verontschuldi gingen. Hori zeide woordelijk: „volkomen onverschillig, welke verklaringen in deze aangelegenheid gegeven worden, de ge heele wereld weet. dat er, gezien de wan hopige noodzakelijkheid van een dergelijke politiek voor de. Angloamerikaansche mo gendheden geen garantie meer bestaat voor de neutraliteit en derhalve alle neutrale landen staan tegenover het gevaar van de" invasie. Hori besloot als volgt: „Toen de Japanners in Juli 1941 na een overeen komst met de regeering van Vichy troe pen zonden naar het zuiden van Indo china, protesteerde de Amerikaansche re geering daartegen en liet tegelijkertijd alle Japansche saldi in de Ver. Staten blokkee- ren. De Ver..Staten echter zetten troepen aan land in Fransch Noord-Afrika zonder daaromtrent met de regeering van Vichy overeenkomsten te hebben aangegaan, d. w. z. zij zetten hun troepen daar aan land tegen 'den wil der regeering van Vichy. He', betreft hier dus ronduit een invasie, die, naar de geallieerden steeds hebben be weerd, in tegenstelling is met de Ameri kaansche politiek, welke echter in werke lijkheid nooit rekening houdt met de neu traliteit van andere landen. Zoo is dan ook te verklaren waarom de algemeen gevolmachtigde voor de Fran sche regeering in het bezette gebied, am bassadeur de Brinon. heeft medegedeeld, dat Laval aan de autoriteiten in de Noord- Afrikaansche bezitting en van Frankrijk bevel gegeven heeft er voor ie zorgen, dat de Amerikaansche diplomatieke en consu laire vertegenwoordigers in deze gebieden buitel) staat gesteld worden, schade aan te richtèn. Wij zouden aan deze verschillende uit latingen weinig -hebben toe te voegen, in dien de aanleiding voor dezen inval, be halve dan voeding geven aan het imperia lisme van Amerika, niet direct verband hield met Europa. Van de Afrikaansche kust Wil men een springplank maken om zich in Europa te nestelen: een plan dat ongetwijfeld eerder gevormd dan verwe zenlijkt is, maar waarvan de opzet intus- schcn toch geen twijfel openlaat. Het parool van den Führer geeft ons een aanwijzing over de wijze waarop Duitsch land op dezen zet reageert. Ook nu zal het antwoord afdoende zijn: „maar het beslissende en laatste woord spreekt stellig niet mijnheer Roosevelt. Zoo als altijd, zullen wij al onze slagen grondig voorbereiden, en wij zijn nog steeds op het juiste oogenblik gekomen", aldus verzeker de Hitier. Elders anders zeide hij: „Wanneer de heeren van tijd tot. tijd zeg gen, dat er door ons weer een vredesaanbod gedaan is, dan doen zij dit slechts om hun eigen lieden een beetje moed in te blazen. Van ons gaan geen vredesaanbiedingen meer uit. Het laatste woord is in 1940 gesproken. Thans spreken alleen nog de wapenen". En het besluit van zijn reie luidde al niet anders: „Thans spreekt het front. Al het andere is maar bekvechten. Slechts in de zeld zaamste .gevallen zal ik het woord nemen, want de taal van het front is nadrukkelijk en krachtig. Ik praat slechts door een in strument. dat thans alleen snreken kan. en dit instrument spreekt luide en duidelijk genoeg". Hieruit blijkt een vaste wil om het oor logsplan door te voeren: de wil van een volk. dat om zijn volksbestaan vecht, de wil van een continent, dat de aanval mede met dit volk zal afweren met een slagkracht, waarvan de vijand reeds voldoepde erva ring heeft. (Vervolg van pag. 1). Wanneer wij onze tegenstanders in hun propaganda beschouwen, dan kunnen wij dat slechts doen met het woord van den dichter: „Hemelhoog juichend, doodeljjk terneergeslagen". Bij het kleinste succes dat er ergens be haald wordt, maken de tegenstanders bok- kesprongen van vreugde en .hebben ons dan zoogenaamd reeds volkomen vernietigd, Loopt de zaak dan verder niet meer goed. dan zitten zij weer in zak en asch. Leest °ens de Sovjet-Iegerberichten sinds 22 Juni er op na/Het aantal vernietigde tonnage in de Oostzee is reeds grooter dan de geheele :onnage die Duitschland voor den oorlog bezat De Sovjets hebben zooveel divisies van ons vernietigd, als wij in het geheel met zouden kunnen opstellen. Zij vechten altijd met succes en slaan ons voortdurend terug. En bij dit voortdurende terugslaan zijn onze soldaten inmiddels tot aan den Kaukasus gekomen. Daarbij hebben onze soldaten een tempo aan den dag gelegd dat enorm en uniek in de geschiedenis js. Dat ik echter de zaken niet altijd zoo inricht als de tegenstanders het zouden willen is oor de anderen niet aangenaam. Stalingrad. Wanneer wij niet. zooals verwacht was. in het midden, maar bij Stalingrad aanvielen, dan geschiedde dit omdat ik op een be paalde plaats, bij een bepaalde stad. aan den Wolga wilde komen. Dat die stad toe vallig den naam van Stalin draagt, heeft voor ons geen enkele beteeken is. Wel echter wordt daar 30 millioen ton verkeer, waar onder bijna 9 millioen ton vervoer van pe troleum. afgesneden. Daar komt alle tarwe bueen uit de geweldige gebieden van de Oekraïne en van de Koeban om naar het Noorden te worden vervoerd, alsmede groote hoeveelheden mangaanerts. Daar is een enorme overladingsplaats en die wilden wij hebben. En practisch hebbeq wij haar ook al. Alleen wordt nog op eenige kleine plek ken gestreden. Wanneer wij daar geen erootere strijdkrachten meer opstellen dan gebeurt dat, omdat ik niet een tweede Ver dun wilde maken. Wij stelden slechts heel kleine afdeelingen stoottroepen op. De tijd speelt daarbij geen rol, maar geen schip stoomt meer den Wolga op en daar komt het op aan. WQ zien in dezen geweldigen strijd slechts een enkele mogelijkheid, n.l. die van het volkomen succes. Slechts blijft de vraag of er wel redenen aanwezig zijn om aan dit succes te twijfelen. De tegenstanders hebben mij ook het ver wilt naar het hoofd geslingerd, waarom wij by Sebastopol zoo lang werk hebben gehad. Dat "kwam, omdat wij ook daar niet een ont zettende massamoord wilden verwekken. Sebastopol is evenwel toch in onze handen gevallen en de Krim is in onze handen ge vallen. en met volharding zullen wij doel voor doel bereiken. Wanneer nu de tegenstander van zijn kant aanstalten maakt om aan te vallen, gelooft U dan maar niet cat ik hem dan voor wil zijn. Hij moet maar rustig aanval len. Hij zal daarbij leegbjoeden en wij kun nen daarna altijd weer corrieeerend-ingrij oen. In ieder geval staat de Rus niet voor de Pyreneeën of voor Sevilla. Dat zijn de zelfde afstanden als tot aan den Torek. Wanneer het heeiemaal niet anders gaat, zegt men: het is 'absoluut een fout. dat de D'jjtschers naar Kirkenes gegaan zijn of naar Narvik, of dat zij thans naar Stalin grad gegaan zijn is een kapitale strategische 'out. Nu. ;at zullen we maar afwachten. Wij merken thans reeds of het werkelijk zoo'n groote fout was dat wij de Oekraïne bezetten, de mangaanertsmiïnen aldaar in ons bezit stelden, voorts het Koeban-gebied. de grootste korenschuur ter wereld, de grootste olieraffinaderijen, dat wij een ic hoewel stilgelegde productie van 10 mil-"js l'.oen ton petroleum in ons bezit stelden, en het transport van 7 tot 9 millioen ton over den Wolga afsneden. Wanneer de tegen- standers mij iets willen wijsmaken dan kan <k slechts zeggen: mijn strategische plannen heb ik nog nooit naar de opvattingen van onderen ontworpen. In ieder geval zijn de Engelschen uit Frankrijk getrommeld, hoe wel zij verklaard hadden, dat zij daar een millioen man hadden. En hoe dicht zijn zij indertijd bij onze grens geweest. En waar zijn zfj thans? En wanneer zij thans voor mijn part zeggen dat zij in de woestijn oprukken, nu best. zij zijn er reeds eenige malen opgerukt en ook weer teruggetrokken. Het beslissende in dezen oorlog is wie den definitieven slag uitdeelt, en dat zullen wü zijn. Duikbootoorlog. Rood-Spaansch legioen in Mexico opgericht. Het Mcxicaansche ministerie van defensie maakt bekend, dat de Spaansche generaal José Miaja in Mexico een vreemdelingen legioen zal vormen. De kern van dit legioen zal bestaan uit 200 rood-Spaansche officieren en eenige duizenden rood-Spaansche soldaten. Men spreekt de hoop uit, dat de toeloop der in Mexico woonachtige vreemdelingen groot genoeg zal zijn opdat het legioen spoedig de sterkte van een divisie zal hebben. Naar men zich herinneren zal, is generaal Miaja degene, die ten tijde van den Spaan- schen burgeroorlog Madrid tegen de troeppn van generaal Franco heeft tachten te verde digen. Toen do stad gevallen wasNnam hij de wijk naar het buitenland. (Red.) AGENDA MAANDAG 9 NOVEMBER. Muziekzaal Brinkmaan: Kamerkoor „De Ne- derlandsche Sanghers-konste". 19.30 uur Rembrandt Thcifter: „Wiener Blut". 2.30, 6-30 en 8.45 uur. Toegang 14 jaar. Palace: „De verstokte vrijgezel", 2.00, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 18 jaar. Frans Hals Theater: „Tot ziens. Franziska", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 18 jaar. Luxor Theater: „Een stem uit den aether". 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Toegang alle leeftijden Moviac: „Ave Maria". 2, 4, 7 en 9 uur. Toe gang 18 jaar. DINSDAG 10 NOVEMBER. Stadsschouwburg: „Gasparon^", door de Ken- nemer Operette. Ver. 7:15 uur. Gem. Concertzaal: H.O.V.-volksconcert. 7.30 u. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. W.n. Hoofdredacteur: .7. V. Baudewyns, Haar lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad F C. Dcrks. Haarlem. Chef -van Dienst en Bin nenland: S. R. Kuiper. Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer. Heemstede. Buitenland: j. c. dér Lang. Heemstede. Haagsch Redacteur. Korsten. Heemstede.-Stad en reportageJ. Steen Jr., Zandvoort. Nieuws en reportage voor Velscn en omgeving: J. J. E. van Baarsel, IJmul- den. Advertenties: D. A. J. Spek, Haarlem, Zoo is het ook met de productie. Zij pro- duceeren zoogenaamd alles veel goedkoo- per en vooral veel beter dan wij. Ik kan echter verzekeren: ook onze constructeur? slapen niet. In den winter van 1939 on '40 beeft Churchill verklaard: „Het duikboot- gevaar is voorgoed voorbij". Hij heeft on gelijks meer duikbopten vernietigd dan wij toer. bezaten. In werkelijkheid heeft hij ze echter niet vernietigd. Ik heb toen. r.aar beweerd wórdt, een zeer groote fout ge maakt. n.l. dat ik slechts een klein deel 'der duikbooten üet vechten en de overige in reserve hield voor de opleiding voor nieuwe manschappen. Er trad toen slechts een zoo klein aantal duikbooten tegen oen vijand op. dat ik mij thans geneer het te zeggen. Het groote aantal, en wel het tienvoudige, was in het vaderland en heeft de nieuwe bemanningen opgeleid. Wanneer de Amerikanen zeggen, dat zij zoo en zooveel oorlogsschepen per jaar bou wen. dan kunnen wij dat even goed zeggén. Wij bouwen eveyyeel oorlogsschepen, al leen bouwen wij doelmatiger schepen dan hebben thans njeer dan 20 millioen b.r.t. seheepsruimte torzinken gebracht, dat is veel meer dan in den'wereldóorlog. Het aantal duikbooten is aanzienlijk grooter dan dat van den wereldoorlog. En wij maken, nog meer en nog betere wapens. En wannéér de heeren zeggen, dat zij een nieuw wapen zouden bezitten, dan weten zfi heeiemaal niet of wij niet al lang betere wapens be zitten. Wij hebben zoogenaamd de slechtste sol daten en de slechts-e organisatie, maar des ondanks hebben wij het eene resultaat na het andere behaald, en daar komt het op aan. Het spreekt vanzelf, dat in een dergelijken stryd niet de eene week na de andere nieu we successen kunnen komen. Beslissend is. dat men geleidelijk de stellingen betrekt die den tegenstander moeten overwinnen en dat men die stel lingen ook behoudt. En daar kan men van op aan: wat wij eenmaal bezitten, daar zal geen ander komen. Bondgenooten. Overigens heeft déze oorlog een uitbrei ding ohdergaan. Bij onze bondgenooten de Italianen. Roemenen. Hongaren en Finnen en al de andere Europeesche volken, de Slowaken, Kroaten. Spanjaarden, die vrij willigers ter beschikking stellen, alsmede 'lp Noorsche vrijwilligers, is nu een werke lijke wereldmogendheid gekomen, die even wel. naar men beweert, ook voortdurend nederlagen lijdt. Sinds de deelneming van Japan aan den oorlog heeft dit land zoo genaamd slechts fiasco's geleden. Maar wan neer men de fouten overziet, dan blijkt er toch iets. De Japanners hebben n.l. den Amerikanen 98 procent van de rubberpro ductie afgenomen, bovendien de grootste tinproductie tor wereld, een reusachtige pe- troleumproductie en enorme petroleum- bronnen. Juist op den dag, zoo vervolgde de Füh rer. die voor ons de herinnering vormt aan pen ineenstorting, die toen voor velen het «inde van de partij scheen te beteekenen, én onze tegenstanders in den waan bracht, dat hét Nationaal-Sócialisme dood was. juist op dezen dag kan ik slechts zeggen: Voor ons Nationaal-Socialisten. moet deze her- In den Lötvenbrau keiler. Aan de herdenkingsbijeenkomst in de Lóvenbraukeller, tijdens welke de Führer tot het Duitsche volk gesproken heeft, namen deel d'e oude strijders uit het jaar 1923. voor zoover zij niet aan het-front staan. Onder de aanwezigen zag men de Reichsleiter en Gauleiter, de plaatsver vangende Gauleiter, de Obergruppen- führer en Gruppenführer der partijafdee- lingen. Met grooten bijval werden vooral de ministers Von Ribbentrop en Göbbels alsmede de ministers Rosenberg en Frick en de Reichsorganisationsleiter dr. L.ey, verwelkomd. Met luide kreten van bijval werd de Führer ontvangen. De uiteenzettingen van den Führer .over den het Duitsche volk opgedrongen vrij- neidsstrijd en de zegevierende voltooiing daarvan door de Duitsche wapens gingen van eindeloos gejuich vergezeld. innering een geweldigen steun beteekenen, een steun om alle gevaren te trotseeren. nooit te wankelen en te wijken, aan elke moeilijkheid moedig het hoofd te bieden en ook stand te houden wanneer de vijand nog zoo dreigt, want dan moet men denken aan het woord van Luther: „Al ware de wereld vol duivels, het moet en zal ons toch ge lukken." Dc winter. Juist thans zie ik de toekomst met groot vertrouwen tegemoet. Nu wij den afgeloo- pen winter, dien men toen in zijn volle vreeselijke gevaren niet kon onderscheiden, zijn doorgekomen, zie ik thans dé toekomst heel anders. Toen drukte.er toch iets op velen, ook op vooraanstaande en denkende rnenschen, n.l. de herinnering aan het lot van Napoleon in 1812. En de winter van 1812 was precies 50 procent zoo koud als de winter van het vorige jaar, dien wü ach ter ons hebben. Dit jaar zün wij anders voorbereid. Den een of ander kan ook nil iets ontbreken of te kort komen, maar voor den komenden winter zijn wü anders uitgerust dan ver leden jaar. Dat kan ik zeggen: ook wanneer deze win ter even zwaar zou worden als de vorige, zal ons ditmaal niet meer overkomen wat wij verleden jaar winter hebben beleefd. Een gro'ot wijsgeer heeft eens gezegd, dat wanneer een stoot een sterken man niet omver werpt, hij hem dan-slechts nog ster ker maakt. Dan kan ik slechts zeggen: de stoot, die ons in den vorigen winter niet omver geworpen heeft, heeft ons slechts hog sterker gemaakt. Onverschillig waar'»de fronten zich bevinden, altijd zullen wij pa- reeren. zullen wij tot ck?n aanval overgaan. Ik twijfel er geen seconde aan. dat aan het eind van den oorlog het succes beschoren zal zijn aan onze vanen. Fransch Noord-Afrika. Wanneer thans Roosevelt zijn aanval op Afrika uitvoert met de opmerking, dat hij dit tegen Duitschland en Italië moet be schermen. dan behoeven wii over deze leu genachtige fraze geen woord teverliezen. Roosevelt is zonder twijfel de super-gang ster die tegenover ons staat, maar het "be slissende en laatste woord spreekt stellig niet mijnheer Roosevelt. Zooals altijd, zul len wij al onze slagen grondig voorbereiden Altijd zijn wij nog op het juiste oogenblik gekomen. Geen enkele slag dien de anderen tegen ons dachten te verrichten, heeft suc ces gehad. Er steeg ook eens een triomfkreet op toen de eerste Engelschen in Boulogne landden en toen oprukten, en zes maanden 'ater was het met dezen kreet gedaan. Het s toen anders uitgevallen en het zal ook ier anders uitvallen. "Ge kunt het stellige vertrouwen hebben, dat leiding en weermacht alles do«n wat er gedaan moet en gedaan kan worden. Weermacht en volk ken ten goede komen en niet aan een ïn- tS *111 11 ternationale kleine kliek van financiers. pCyifc/^h^ II IC n f"Q CX TlVf} 11 ATT De volken van Europa strijden niet, op-da UI lUL-IllClClllVcillClI later weer de paar lieden met het fijne in stinct komen. die de memchheid beginnen 'eeg te plunderen en millioenen werkloözen achterlaten, waarna zij hun brandkasten kunnen vullen. Bovendien heb ik de rotsvaste overtui ging dat achter leiding bn weeritiacht voor alles het Duitsche vaderland staat en ach ter mij in het bijzonder de geheele Natio- naal-Socialistische partij als een Rechtei gemeenschap. Wat den tijd van heden on- lerscheidt van dien van vroeger is, dat er toen achter den Keizer geen volk stond, terwijl achter mij een der meest groot- scheepsche organisaties staat die ooit op deze aarde zijn opgebouwd. Zü vertegen woordigt het Duitsche volk. Wat echter ook omgekeerd den tijd van heden van dien van toen onderscheidt is, dat aan het hoofd van het volk niemand staat d:e ooit wellicht in kritieke tijden naar het buitenland zou gaan, doch iemand die altijd slechts den strijd en altijd slechts het eene beginsel gekend heeft: slaan, slaan en weer slaan. En nog iets anders onderscheidt het Duitschland van heden van het Duitsch land van toen: toen was er een leiding die niet geworteld was in het völk. Tenslotte was het niet anders dan een klassenstaat. Thans echter staan wii midden in de vol tooiing van datgene dat uit den oorlog is voortgesproten. Thans treedt de Nationaal- Socialistische volksgemeenschap naar het front. Aan vele dingen zult gü hebben op gemerkt. hoe deze weermacht van maand tot maand meer Nationaal- Socialistisch wordt; hoe hier de Duit sche volksgemeenschap steeds meer tot uiting gekomen is. Middden in den oorlog bouwen wij een volksleger op zooals de wereld het nog nooit gezien heeft. Binnenslands echter werkt een geheel volk. Thans weet de Dmtsche'werkman, dat hij de wapens smeedt voor zijn kamera den ginds. Wat hier door mannen en vrou wen gepresteerd wordt is enorm. Wij hebben wel geen goud, maar wij bezitten delevende arbeidskracht, een heiligen Ijver en een heiligen wil. Wat, baat den Amerikanen hun goud in de schatkelders? Wanneer zü fabrieken hadden voor de vervaardiging van synthe tische rubber, zou dit meer waard zijn dan hun geheele goudvoorraad. Ook wat het materiaal betreft zullen wij den oorlog weten te doorstaan, vooral thans, nu wij ons in het bezit gesteld hebben van nieu we grondstofgebieden. Het volgend jaar zullen wij pas goed de vruchten van dit werk zien. Ook daarbij heeft de party zich geweldig geweerd. Tallooze dappere par- tygenooten bevinden zich daar ginds en organiseeren met een handvol rnenschen deze gebieden voor ons bedrijfsleven en on ze voedselvoorziening, en in breederen zin inderdaad ook voor de voedselvoorziening van heel Europa. Strijd voor Europa Dit is een oorlog, zoo verklaarde dc Führer, die voor heel Europa gevoerd wordt. Daar om valt het niet te verwonderen, dat zich zoovele vrijwilligers hebben aangeboden, van het Noorden tot het Zuiden, die deels als zelfstandige eenheden en contingenten zijn opgenomen in het geweldigste front •an de wereldgeschiedenis. Het is daarom ons onwrikbaar be sluit, dat de komende vréde werkelijk een vrede voor Europa zal zün zonder de voogdij van lieden met het z.g. fjjne instinct voor ideëele en materieele waarden. De ideëele waarden aan den kant van Engeland zyn ongetwyfeld geringer dan "macht maakte Zondag bekend: die welke het Duitsche volk err de verbon den naties aan de wereld hebben gegeven. Elk onzer bondgenooten ziet terug op een beschaving, waartegenover die van Enge land oneindig jong is, .om niet te zeggen nog in de kinderschoenen staat. Wat echter de materieele waarden betreft zoo geloo- ven wij, dat de Engelschen daarvoor een fijn instinct hebben. Dat hebben wii ech ter ook en daarom zullen wij er voor zorgen dat de materieele waarden van Europa in de toekomst ook aan de Europeesche vol- Zeker is dat Europa uit dezen oorlog eco nomisch gezonder te voorschijn zal komen dan tevoren. Men verwijt ons, zoo verklaarde de Führer o.a. nog, dat wij Nederlanders wil len verplanten, maar er zullen vele rnen schen zijn die blij zijn weer vasten grond onder de voeten te hebben en zich hiiet meer zoo te moeten afsloven zooals dat in de; overbevolkte gebieden noodig is. Eu zij zullen gelukkig zün. omdat het loon van hun arbeid aan henzelf ten goede komt en niet in ,de een of andere Engelsche of Amerikaansche brandkast terecht komt. Wij gelooven derhalve dat het einde van dezen oorlog ook naar buiten de val zal beteekenen van de goudheerschappij en de val van de geheele maatschappij die schul dig is aan .dezen oorlog. Het binnenland De Führer herinnerde dan nog eens aan de taak, die de Nationaal-Socialistische Duitsche Arbeiderspartij in het binnenland vervuld heeft en sprak jegens al zijn oude medestrijders zyn dank uit voor hun trouw. Hij wekte hen op, met het uiterste fana tisme ook aan de overwinning «en het eind resultaat in den grooten beslissenden strijd te gelooven, dien Duitschland thans moe! voeren. Het gaat daarbij om het zijn of niet zijn ,-an het Duitsche volk. Het staat tegenover tegenstanders 'die geij pardon kennen, doch slechts één enkele mogelijkheid: een van beiden valt Wij zijn ons daarvan bewust en zijn mans genoeg om dit koelbloedig onder het oog te zien. Van den Duitschen soldaat heb ik niet meer verlangd dan ik zelf bereid was te oresteeren, en van het Duitsche volk heb ik niet meer arbeid geëischt dan ik zelf gepresteerd heb. Mijn arbeid is het lot van het Rijk. Luchtaanvallen. Wanneer de tegenstanders gelooven, ons op een dwaalspoor te kunnen brengen, dan vergissen zij zich. Het uur zal komen, waar op ik terugsla, en dan wee hun Soms moest ik maandenlang toezien. Gelooft u mij, dat mij het hart van woede verteerd wordt, wanneer ik verneem van die laffe luchtaanvallen op Duitsche steden. Ik heb op de stad Parijs geen enkele bom laten werpen. Voor den apnval op Warschau heb ik vijfmaal opgewekt tot. overg'ave en verlangd dat althans de" vrouwen' en kin deren uit de stad zouden worden gevoerd. Pas toen niet eens onze parlementariër ont vangen werd, heb ik tot den aanval beslo ten. '"Ook na het begin van de nachtelijke En gelsche luchtaanvallen heb ik drie en een halve maand gewacht, hoewel wy sterk ge noeg waren om terstond terug te slaan. Maar ik heb gemeend dat nog tijdig het verstand zou gaan spreken. Thans is het niet anders, en ik -neem dat allemaal in mij op. Men zal daarginds nog te bespeuren krij- gen dat de Duitsche uitvindersgecst niet heeft stilgezeten en dan zuilen de tegen standers éen antwoord krijgen dat hun hooren en zien vergaat. Ik heb vroeger reeds eenige malen tegen de lieden moeten zeggen, dat wanneer ik geruimen tijd niet spreek, ik dit niet doe omdat ik misschien mijn stem ben kwijt geraakt, maar alleen omdat ik het niet doelmatig achtte te spreken. Ook thans is dat zoo. Thans spreekt het front. Al het andere is slechts bekvechten. Slechts in de zeldzaam ste gevallen zal ik het woord nemeft, want de taal van het front is nadrukkelijk en krachtig. Ik praat ook niet met mijnheer Roosevelt. Ik praat slechts door een instrument dat thans alleen spreken kan, en dit instrument spreekt luid en duidelijk genoeg. Zwitsersche neutraliteit geschonden. De gevechten op Mersa Matroe. Het Italiaansche weermachtberichl 'van Zaterdag luidt als volgt: De strijd is Vrijdag voortgezet aan het front ten Oosten van Mersa Matroe. Tegen aanvallen van afdeelingen der As berokken den vyandclijke pantsercolonnes vérliezen. In verscheidene nachtelijke acties wer den de vliegvelden op Malta gebombar deerd door onze formaties. Britsche vlieg tuigen deden dezen nacht een aanval op Genua, vooral getroffen werden de wijken in het centrum en in het -Oosten van de stad, waar gevoelige schade werd aange richt. Het aantal slachtoffers bedraagt on der de burgerbevolking, voor zoover dit thans bekend is, 20 dooden en 50 gewon den. Het gedrag der bevolking was zeer gedisciplineerd. Ten minste twee vyande- lijke bommenwerpers werden brandend neergeschoten. Het D.N.B. meldt: Vrijdagnacht zijn En-, gelsche vliegtuigen over Vichy en omge ving gevlogen. De eerste toestellen versche nen tegen middernacht en vervolgden hun reis in de richting van het Rhonedal. Nieuwe golven volgden later. De afweer op den grond opende een hevig vuur. Tegen half 4 keerden de eerste toestellen terug en werden opnieuw beschoten. Omtrent de nieuwe schending van Avit- serland's neutraliteit door Engelsche \>seg- tuigen wordt officieel medegedeeld: In den nacht van 6 op 7 November heb ben om ongeveer 3 uur afzonderlijke vreem de vliegtuigen boven de streek van Genève in Noordwestelijke richting op groote hoogte gevlogen. Langs het meer van Genève werd luchtalarm gemaakt. Het Italiaansche weermachtbericht van Zondag luidt Op 7 November oefenden aanzienlijke vijandelijke pantserstrijdkrachten een ster ken druk uit in het gebied van Mersa Ma troe, waar lang en hevig gevochten werd. De luchtmacht der Spilmogendheden nam aan den stryd deel door voortdurende aan vallen op de vijandelijke gemotoriseerde colonnes en ravitailleenngswegèn. Zaterdagnacht werd opnieuw een lucht aanval gedaan op Genua door formaties vijandelijke vliegtuigen, die in verscheidene golven stad en haven aanvielen. De schade is zeer groot. Het aantal slachtoffers is nog niet vastgesteld. Voorts wierpen Britsche vliegtuigen enkele bommen op de stadrand van Milaan, Savona en Cagliari neer, zon der schade aan te richten. Het D.N.B. meldt: In den nacht van Za terdag op Zondag werd te Bern tweemaal luchtalarm gegeven. Gibraltar. Naar uit La Linea wordt gemeld, versche nen Zondagochtend vroeg verscheidene vliegtuigen van onbekende nationaliteit bo ven Gibraltar. Naar verluidt werden en kele bommen neergeworpen. Egypte. Ter aanvulling op het Duitsche weer machtbericht van Vrijdag verneemt het D.N.B. o.a.: Het terugtrekken op nieuwe stellingen door het Duitseh-Italiaansche 'leger in Egypte, welke terugtrekking met medeneming van de nog bruikbare artil lerie. pantserwagens en transportmiddelen ordelijk en stelselmatig verliep, heeft den toestand op het Egyptische oorlogsterrein opgehelderd. De Duitsche en Italiaansche strijdkrachten hebben hun taak op een zoo danig tactische en heldhaftige wijze ver vuld. dat dë Engelschen 48 uur lang in het onzekere verkeerden over de plannen van de Duitsch-Italiaansche leiding. Of het Duitsch-Italiaansche pantserleger DE DISTRIBUTIEBONNEN Artikel B<>n Kaart Hocvcelli. Aardappelen 5TA Aard. 2 kg. 14 N Aardappelen STB Aard. 1 kg. 14 ïi Beschuit ó7 Beseh. 7 5 gr. 14 Bloem 427 Cm- 430 Aige-m. 70 gT. 28 Xfga Boter 56 Bot/Vet 125 gr. 11 N 2-61. 3-61. 3-62. 4-61 Reserve J25gr. 11 N Brands t. 01 t.m. 05 BV Brandet. 1 eenh. 31 0! t.m. 04 KF 1 eenh. 30 Apr. 06 t.m. OS BV 1 eenh. 2S Febr. Brood Cacao 3-65. Ciirnretton Chocolade 5 Ecnlieidszeep 412, Gem. Meel Gort Havermout Jam Kaas -424 t.m Kol'fiesurr. Melk Peulvr. Rijst 4-66. Scheerzeep Suiker Suikerwerk 5: Sigaren Tabak Taptemelk Toiletzeep Vermicelli Vleesch Wnsch poeder k>« D üj< Brood 400 gr. 14 Ni 57B Brood 50 gr. 14 N 4-65 Reserve 150 gr. 7 N 57 Tabak 20 st. 14 N#aa 5. 57 Versn. 100 gr. 12 Dfch' 413 Algf-m. 1 rants. 30 N Eenh.z. 1 rants. 30 Nf^ Alge-m. 125 gr. 125 gr. 28 N 125 gr. 28 Ni 500 gr. 28 N 100 gr. 28 N 250 gr. 28 N< 1 3/4 L. 14 N< 421 Algem. 420 Algem. 418 Algem. 426 Algem. 400 Algem. 57 Melk 419 Algem. 125 gr. 28 N< 4-67 Reserve 250 gr. 2S N< M 'Text.Cm 45 gr. 31 D 417 Algem. 1 lig. 28 N ,59 Versn. 100 gr. 12 D 57 Tabak 5 st. 14 N. 57 Tabak 25 gr. 14 N< 57 Tajptera. 1 3/4L. 14 Ni N To-il.2. 75 gr. 30 N 423 Algem. 100 gr. 28 N 57A Vleesch 100 gr. 14 Ni 57B Vleesch 50 gr. 14 N< N Waechp.l rants. 30 N Bonnen beteekenen voedsel mits er g< isZorgt voor geldSteunt Winterhui Giro 5553. in 4e thans bereikte linie zich definitief verdediging zalinrichten, of dat het n verder zal' uitwijken om tactisch gunstig posities voor het openen van een krach tegenoffensief in te nemen, dat zijn vragi waarop veldmaarschalk Rommel te zijr tyd het antwoord zal geven. Eén ding is ieder geval thans reeds duidelijk: de dusver behaalde terreinwinst biedt d Engelschen voor de voortzetting van d aanval geen gunstiger basis, hun aanva! front is aanmerkelijk verbreed, hun aa voerlinies wordèn met den dag langer de Duitsche tactiek heeft de Engelschen een versnippering van hun krachten g dwongen. Hun grootsch opgezette offensii dat moest leiden tot de vernietiging van h Duitsch-Italiaansche pantserleger, is ve snipperd tot afzonderlijke gevechten, ke merkend voor den woestijnoorlog, steunpunten, wegen en bronnen. M zwakke strijdkrachten weet de verdedig bij dit soort oorlogvoering sterke troepe formaties van den aanvaller te binden i heeft hij tijd, zijn hoofdmacht voor afwe of aanval opnieuw gereed te maken. De hooikist is uw spaarpot. Zij bespaart stroom en gas. Zaandam verloren gegaan Het Duitsche weermachtbericht va: Zaterdag luidt In het Westen van den Knukasu hééft een verrassende plaatselijke aaqvai den vijand uit hun hooggelegen stelling ge worpen. Formaties der Duitsche infanterie wonnen onder hevigen regenval in hard nekkige gevechten ook ten Noorden van Toe apse terrein. Bij de afweer van vijandelijke tegen aanvallen ten Oosten van A 1 a g i r werden in hevigen strijd 30 Sovjettanks en door de luchtmacht een pantsertrein vernield. Troepenbewegingen op den Georgischen heirweg werden door verkenningsvliegtui gen met bommen bestookt. In Stalingrad en omgeving zijn slechts plaatselijke gevechten geleverd. Ge vechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers vielen batterij stellingen en plaatsjes'ten Oosten van de Wolga aan. In den midden-sector zijn door storm troepen talrijke kazematten van den vijand met de bezetting vernietigd. Troepenconcen traties en transportbewegingen der bolsje wieken in het brongebied van Dwina en Wolga werden door de luchtmacht bestre den. Op een vliegveld ten Noordwesten van Moskou ontstonden, na een nachtelyken aanval, hevige branden. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer is een groep vijandelijke strijdkrachten gevechien van verscheidene dagen, onder bijzonder moeilijke terreinomstandigheden omsingeld en vernietigd, zware artillerie van het leger schoot de electrische centrale van Kroonstad in brand. In Egypte dur-en de hevige gevechten voort. Eigen tegenaanvallen berokkenden den vijandelijken tankformaties zware ver liezen. Duitsche en Italiaansche luchtstrijd krachten vielen onophoudelijk gemotori seerde strijdkrachten van den vijand tus- schen Mersa Matroe pn El Alamein aan. Irrde Miódetlandsche Zee heeft luchtdoel- artillerie der Duitsche marine de laatste dagen vijf vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Afzonderlijke Britsche vliegtuigen ziin overdag ojpder bescherming van wolken naar het Noordwest Duitsche gebied en de Duitsche bocht gevlogen. De bevol king leed geringe verliezen. Hierbij en bo ven de bezette gebieden in het Westen werden zes vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Het opperbevel van de Duitsche weer- Inhet Westen van den Kaukasus en in den sector van den T e r e lc wer den verscheidene 'tegenaanvallen onder bloedige verliezen voor den vijand af geslagen en gereedstaande troepen door artillerievuur en luchtaanvallen uiteen geslagen. Ten Noordoosten 'van Mos dok werden aanvallende vijandelijke ..strijdkrachten in een tegenaanval met "aanzienlijke verliezen op haar punt van uitgang teruggeworpen, en talrijke gevangenen gemaakt. Aan het Don front sloegen Duitsche en verbonden troepen in samenwerking met Duitsche slagvliegers en Ro'emeensche ge vechtsvliegtuigen aanvallen van den vijand af. In den centralen en Noordelijken sector van het Oostelyk front geen krijgsoperaties van beteekenis. Geconcentreerde luchtaan vallen van sterke formaties gevechtsvlieg tuigen op spoorwegdoelen in het gebied rondom Ostasjkof leidden tot de ver nietiging van verscheidene transporttreinen en ravitailleermgsopslagplaatsen van den vijand. Bij aanvallen op wegen werden bolsjewistische colonnes uiteengedreven en enkele door troepen bezette plaatsen ver woest. Des nachts zijn de stad Kalinin en het station aangevallen. Artillerie van het leger bestookte voor den oorlog be langrijke doelen in Kroonstad. Ver scheidene branden werden waargenomen Op het Ladogameer heeft de lucht- niacht een motorvrachtschip en twee vracht booten tot zinken gebracht. Drie vaartuigen werdén beschadigd. In den sector Mersa Matroe heeft de vijand met superieure gepantserde strijd krachten zijn aanvallen voortgezet. De Duitsche en Italiaansche luchtmacht steun de de gevechten op den grond en deed aan vallen op vijandelijke strijdkrachten en aanvoerwegen. Bij aanvallen van de Britsche luchtmacht op het bezette gebied in het Westen en bij vluchten naar het Noordwesten van Duitschland verloor de vijand vier vliegtuigen. Onder de 26 vyandelijke koopvaardij schepen omtrent welker vernietiging ge meld is in het extra-bericht van 5 Novem ber j.L, bevonden zich, naar het Duitsche opperbevel nog meedeelt, talrijke kostbare groote schepen van het nieuwste bouwtype. Een der in de wateren van de Oost kust der Ver. Staten tot zinken gebrach te schépen was het s.s. „Zaandam", groot 10.909 brt„ dat pas in 1939 in gebruik was genomen. De Zaandam, oorspronkelijk eigendom van de Hol land Amerika Lijn," was by het uit breken van den oorlog door de Ameri kaansche regeering in beslag genomen. - Het bezat een laadcapaeiteit van 9000 brt n l^on buiten de vracht nog honderd pas sagiers vervoeren. eerste zwitsersche schip in Argentinië. Het eerste handelsschip 'van de Zwitsersche vloot de „Sint Sergue" (7.600 b.r.t.) Buenos Aires binncng^loopen. Het schip had eind September de haven van Genua verla ten en vele Zwitsersche, waren naar de Ar- gentijnsche hoofdstad gebracht, waaronder kostbare machines, textiel- en metalen goe deren. De Argentijnsche pers wijdt aan de aan komst van het schip artikelen, waarin de \^ensch tot uiting wordt gebracht dat de vre delievende handelsbetrekkingen met andere neutrale landey zullen worden verstevigd, Bezuiniging op gas en electriciteit bij h koken is even noodzakelijk als besparing het verbruik van. kolen. Dit wil zeggen, d elke huisvrouw met overleg dient te werk gaan, zoowel in de kamer als in de keuke Onwillekeurig gaan bij velen de gedachti terug, naar de vorige mobilisatieperiode er zweeft hun een hooikist voor oogen, waa van zij de kwaliteiten in alle opzichten ha< den leeren waardeeren, ook al mag gezet worden, dat zij dikwijls vooral in kle To behuisde gezinnen een „sta-in-den-we; an vormde. Het behoeft dan ook niet te verwoi iv< deren, dat dit gebruiksvoorwerp in den loopc) der jaren, toen de noodzakelijkheid erval steeds minder werd, op den achtergrond geraakt. Nu de uiterste zuinigheid echtebi wederom moet worden betracht, kan het wifa haast niet anders of aan de hooikist won [ai opnieuw de plaats ingeruimd, welke haar tos komt. Dat wil zeggen: de verstandige huis vrouw doet zulks. In deze periode, waarin het ieders belang zoo zuinig mogelijk met gas en electricitei om te gaan indien men geen gevaar wi loopen straks door afsnijding van den toe voer geheel „zonder" te zitten zal de hooi kist een uitkomst beteekenen. Dit geldt zek< voor degenen, die tot nog toe hebben vei zuimd dit huishoudelijk voorwerp een een plaats in de keuken te geven. Door haar echjhe< ter elk uur te gebruiken voorkomt men overjai schrijding van het toegewezen rantsoen ga^ei en electriciteit. Nuttigheid gaat in dezen tiji boven gemak. Brengt dus voortaan het eten slechts aan kook, om het daarna meteen in de hooiki: te zetten. Breekt met de oude sleur en pai u aan bij de eischen des tijds. Wikkelt, wan neer u de spijzen warm wilt houden, enkel Bli oude kranten om de pannen. Het is een voudig, maar probaat middeL En wat meeiBj zegt: het bespraart u het ongemak van w eventueele afsnijding van den toevoer. De bezuiniging op het verbruik van gas- eij^1 electriciteit voor koekdoeleinden, voor verVE lichting en voor verwarming is een dringend ne: noodzakelijkheid, waaraan geen enkele huiszoc vrouw zich in haar eigen belang mag ont we trekken. Juist daarom moet men de hooikisge thans in eere houden. Zij bespaart stroom ei^. KORT NIEUWS Eenige honderden gewapende mannerf hebben arbeidskampen in het gebied vanme Turan in Bulgarije, overvallen. Op het oogen v, blik stellen politie en eenheden van het legeiJ; alles in het werk om deze lieden onschade-p lijk te maken. RADIOPROGRAMMA DINSDAG 10 NOVEMBER 1942. HILVERSUM I. 415.5 M. 7.15 Uit: „Tesélno" (gr.pl.). 7.30 B. N. O. Nieuws berichten. 7.40 Herfstbladeren (gr.pl.). 8.30 B. N O. Nieuwsberichten. 8.40 Goedkoopen goed lezing. 8.50 Viool met pianobegeleiding (gr.pl.). 9.00 Orkest van den Duitschen Arbeidsdiensl (opn.). 10.30 U kent hen, maar kent u hen ookl Ir. W. L. Z. v. d Vegte. 10.45 Orkest van den Duitschen Arbeidsdienst (opn.). 11.15 Het Syl vestre Trio 12.00 Almanak. 12.05 De Melodisten '-2.45 B. N. O. Nieuws- en zakelijke berichten 13.00 Kamerorkest (gr.pl.). 14.00 Salonorkest. 15.0 Finlandja. muzikaal programma. 15.30 Don Pas quale, opera (opn.). 16.45 B. N. O. Nieuws-, zake- lijke- en beursberichten. 17 00 De Lichte Toets gevarieerd programma. 18.00 Luisterspel: „Jacol Cats". 18.30 Cello en plano. 19.00 Neerlands van het Oostfront. Vanaf 19.15 alleen voo Radio-Centrales die 1ver een lijnverbinding de studio beschikken. 19.15 Marschmuziek (gr.pl. 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 B. N. O. Zeeuwsch praatje. 19.50 Musette orkest en soliste 20.15 Om en om programma. 21.45 B. N O Nieuwsberichten. 22.00 Kom in m'n armen (gr.pl.) 23.00—24.00 Ouvertures en rhapsodieën (gr.pl.). HILVERSUM II, 301.5 M. 7.157.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtendgymnas tiek. 7.50 Operafantasie (gr.pl.). 8.00 Politie! weekpraatje (opn.). 8.15 Licht spel bij het ontbijt (gr.pl.8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 3.40 Het Symphonie orkest van het N. I. R. (gr.pl.). 9.05 Vroolijke gramofoonmuzlek. 9.15 Voor de huis vrouw. 9.20 Vroolijke gramofoonmuziek. 10.W Godsdienstige uitzending. '10.30 Pianovoordracht, 11.00 Vrouwenmozaiek. 11.20 Omroep-Meisjes- koor (opn.). 11.30 Zang met pianobegeleiding en viool en piano. 12.15 Uit Neerlands Gouwen. 12.34 Programma-overzicht. 12 35 Onkestconcert (gr. pl.). 12.45 B. N. O. Nieuws- en zakelijke berich ten. 13.00 Wat doet de directie van den landbouw. 13.15 Gerard van Krevelen en zijn orkest. 14.05 Godsdienstige uitzending. 14.30 Omroeporkest en solist. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Orkest Willy Kok. 16.45 B. N. O. Nieuws-, zakelijke- en beurs berichten. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Bonte reis door Nederland, gevarieerd programma (opn.), 18.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 18.40 Spiegel van den dag. 10,50 B. N. O. Gesproken binnenlandsch overzicht. 19.00 Landmans lust. Vanaf 19.15 al leen voor de Radio-Centrales die over een lijn verbinding met de studio beschikken. 19.30 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 20.00 Engelsche uitzending: ..Holland and the eco nomic .reorganisation" of Kinderkoorzang (gr.pl.). 20.15 Residentie-orkest en solist. 21.45 B. N. O, Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Militair overzicht. zooals dit thans met Zwitserland is geschied. 22.10 AvondwJJdl'ng. 22.20—24.00 Zie Hilversum la eïir Sa

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2